Žlutý výtok u žen

Vaginální výtok je indikátorem zdraví ženského reprodukčního systému. Sexuálně zralé dívky se vždy snaží věnovat pozornost povaze a barvě sekrece, proto žlutý výtok u žen způsobuje pochybnosti a úzkost.

Mechanismus tvorby sekrecí

Ve vaginální dutině je určité mikrobiologické prostředí - mikroflóra. Jeho účelem je chránit před škodlivými bakteriemi, viry a houbami..

Zdravou mikroflórou jsou normálně laktobacily a houbové mikroorganismy. Chemické složení média má častěji kyselý Ph, kvůli metabolismu laktobacilů.

Pod vlivem převládajících hormonů podporuje v první fázi - estrogeny vaginální epitel aktivní reprodukci laktobacilů a vytváří se kyselější prostředí. Zvýšení hladiny progesteronu v luteální fázi přispívá k zásaditějšímu prostředí. Alkalické prostředí je příznivé pro proces oplodnění, ale během tohoto období se tělo stává náchylným k infekci..

Buňky vaginálního epitelu se neustále obnovují a mrtvé vycházejí spolu s ochranným hlenem a odpadními produkty laktobacilů. Ženy tedy mají slizovitou bílou sekreci - leucorrhoea, bez vůní.

Normální výboj

S ideálním stavem urogenitálního systému má výtok čistou leucorrhoea, sestávající z žlázových buněk a nežádoucích látek, které pronikly. Podle barvy jsou průhledné, bílo-žluté a bez zápachu..

Žlutá barva výboje je důležitá. Výrazný žlutý odstín označuje patologii. Za pár dní se hlen může náhle změnit na zelený odstín..

Přirozený vaginální výtok má následující vlastnosti:

 • nejezte do prádla, nezanechávejte skvrny;
 • nezpůsobujte nepohodlí;
 • nemají ostrý, nepříjemný zápach;
 • nezpůsobují podráždění, otoky a svědění;
 • mírný, ne hojný - denní objem není větší než 5 ml, s výjimkou období ovulace, pohlavního styku;
 • jednotná tekutá konzistence.

K odchylkám v barevných a objemových indikátorech může dojít z fyziologických důvodů: těhotenství, dlouhodobý stres, sexuální vzrušení, strava. Neměly by však způsobovat nepohodlí..

Příčiny výskytu žluté leucorrhoea

Důvodem vzniku žlutého výtoku na kalhotkách u žen mohou být normální fyziologické podmínky těla - implantace oplodněného vajíčka, těhotenství, kojení. Často takový výtok může naznačovat latentní infekce nebo počátek vývoje patologických procesů.

Hygienické výrobky nebo prádlo mohou dráždit. Dochází ke zvýšenému odmítnutí buněk epitelu sliznice a hojnému vylučování průhledné, bílé nebo žluté barvy. Po eliminaci alergenu všechny příznaky zmizí.

Žlutý výtok během těhotenství, hepatitidy B a po porodu

Těhotenství ženy je jednou z příčin žlutého výtoku. Ihned po početí se hormonální pozadí rychle mění, aby se restrukturalizovala práce vnitřních orgánů.

V prvním trimestru převládá progesteron, který je zodpovědný za tvorbu placenty a zabraňuje odmítnutí embrya. Pod jeho vlivem se v cervikálním kanálu vytváří hustý hlen, který je po částečném uvolnění nažloutlý a bez zápachu.

Ve druhém trimestru klesá hladina progesteronu, do práce vstupuje estrogen. Díky tomuto hormonu se zvyšuje objem vylučované sekrece a může dojít ke změně barvy hlenu. Stává se mírně žlutá, není hustá a bez zápachu.

Při kojení jsou pohlavní hormony potlačovány díky aktivní produkci prolaktinu. Stimuluje produkci mléka. Během kojení neexistuje normální menstruace a pohlavní orgány nejsou pravidelně čištěny. Z tohoto důvodu může infekce vstoupit do vaginální dutiny a vyvolat nažloutlý výtok..

Po porodu se mikroflóra velmi mění a oddělení lochií je příznivým prostředím pro reprodukci patogenní flóry. Proto byste v poporodním období měli pravidelně navštěvovat gynekologa.

Žlutý výtok po potratu

Umělé ukončení těhotenství je pro tělo velkým stresem, protože aktivní restrukturalizace těla se náhle zastavila.

Po odebrání embrya z děložní dutiny se hormony produkují i ​​několik měsíců. Proto na konci neúspěšného krvácení menstruace nezmizí a může chybět až 3 měsíce. Selhání hormonálního pozadí ovlivňuje celé tělo - jedná se o bolesti na hrudi, mazlavost růžové, hnědé nebo žluté.

Zářivě žlutý výtok po potratu naznačuje přidání infekce, která se během operace dostala do dělohy. V takovém případě byste se měli poradit se svým lékařem. Je důležité neztrácet čas, protože může dojít k otravě krve.

Co znamená žlutá sekrece při užívání antikoncepčních pilulek

Hormonální antikoncepce spočívá v užívání kombinovaných léků. Obsahují různé dávky pohlavních hormonů, které inhibují proces zrání a uvolňování vajíčka.

Každé ženské tělo je individuální, takže standardní dávky nejsou vhodné pro všechny..

Nesprávně zvolená dávka hormonu způsobující atypický výboj různých barev, včetně žluté.

Humbuk mimo menstruaci znamená, že potřebujete konzultaci, opravu nebo vysazení léku u gynekologa.

Nemoci reprodukčních orgánů

Při latentním vývoji různých nemocí může být uvolněna bledě žlutá sekrece bez zápachu. Někdy je jediným příznakem těchto nemocí slabý výtok..

Bakteriální vaginóza (kolpitida)

Zánět sliznic pochvy. Je to způsobeno vaginální dysbiózou, která se objevila v důsledku porušení syntézy pohlavních hormonů. Vaginóza může mít latentní povahu, kromě vypouštění není nic jiného. Postupem času se však objeví: nepříjemný kovový zápach, mírný pocit pálení při močení, svědění.

Adnexitida, salpingitida, ooforitida

Zánětlivý proces v děloze a jejích přídavcích, vejcovody, vaječníky. Taková závažná onemocnění způsobují infekce pohlavních orgánů, poranění reprodukčních orgánů, chirurgické zákroky. Průběh onemocnění je doprovázen silnou bolestí v dolní části břicha vyzařující do dolní části zad. Existuje obecný syndrom intoxikace: horečka, zimnice, závratě, ztráta síly. Existuje bohatý výboj černých, tmavě hnědých, červených, žlutých odstínů.

Polycystický vaječník

Jedná se o druh cyst na těle vaječníku. Vyskytuje se kvůli hormonálnímu nedostatku. Folikul během ovulace nepraskne nebo dojde k prasknutí, ale vajíčko zůstane na vaječníku, v průběhu času takové buňky tvoří cysty. Polycystické onemocnění je charakterizováno nepravidelnými obdobími, tažením bolestí v oblasti postiženého vaječníku, silným krvácením během menstruace. Během období nepřítomnosti menstruace dochází k růžové, krémové a nažloutlé sekreci..

Cervikální eroze

Změny v epiteliálních buňkách na děložním čípku, které tvoří krvácející ránu. Je to způsobeno chronickou infekcí nebo vaginální dysbiózou. Krev neustále vychází z eroze a vyvolává nažloutlý výtok, včetně růžové nečistoty, bez zápachu a svědění.

Myom dělohy a děložního čípku

Jedná se o benigní novotvary ve svalových tkáních reprodukčního systému. Jejich růst je vyvolán hormony a zvýšeným množstvím cytokinů v těle. Fibroidy se vyznačují latentním průběhem. Jsou objeveny náhodou, když dosáhnou působivých velikostí. U fibroidů je pozorováno silné krvácení, světle žlutá mazanice nebo růžová uprostřed cyklu, bez zápachu.

Rakovinné novotvary

V časných stádiích rakoviny dochází k hojnému, žlutému výtoku bez zápachu. Průběh onemocnění je však častěji latentní. V pozdějších stádiích je nalezena sekrece zelené s ichor, která má silný nepříjemný zápach, kterého se nelze zbavit. Objevuje se nesnesitelná bolest a náhlá ztráta hmotnosti.

Infekční nemoci a žluté výtoky

Pohoda těla závisí na mnoha mikroorganismech, které jsou součástí lidského systému, některé z nich jsou laktobacily. Poskytují normální flóru pochvy. Velké nebo malé množství z nich může u žen způsobit zánět..

Infekce zahrnují viry, bakterie, houby, jednobuněčné parazity. Pronikají do těla dvěma způsoby, takže lze podmíněně rozlišit 2 skupiny:

 1. Pohlavně přenosné nemoci (STD) jsou pohlavně přenosné nemoci během nechráněného sexu. Mezi ně patří: gonokoky, Trichomonas, chlamydie, mykoplazma, genitální opar. Ta se přenáší na muže z infikované ženy, i když používá kondom. Tyto mikroorganismy se dostanou do epiteliálních buněk a infikují je.
 2. Podmíněně patogenní mikrobiologické organismy. Patří mezi ně: houby candida, stafylokoky, streptokoky, gardnerella, ureaplasma, Escherichia coli. Do vaginální dutiny vstupují prostřednictvím domácnosti, méně často sexuálně. Takové bakterie existují v mikroflóře po dlouhou dobu, ale nezpůsobují zánět. S poklesem imunity se však vždy projevují ve formě dysbiózy, drozdů, vaginitidy.

Kapavka

Kapavka je způsobena gramnegativním gonokokem, tyto bakterie nejsou odolné vůči vnějšímu prostředí, ale je obtížné je vyléčit. Gonokoky rychle pronikají do mezibuněčného prostoru sloupcového epitelu, kde se začínají aktivně množit a narušují normální buněčný metabolismus.

Nemoc je latentní s poškozením dolních částí reprodukčního systému. Jediným projevem, přibližně 10 dní po infekci, je zvýšená sekrece tekutin se žlutým nebo zeleným odstínem. Latentní průběh se může okamžitě stát jasně symptomatickým: oblast pochvy a stydkých pysků je podrážděná, dochází k hojnému vylučování žlutého hlenu. Pokud je kapavka ponechána neléčená, po 2 měsících získá vzestupnou formu, pronikající do dělohy a přívěsků, až do břišní dutiny.

U této formy se pozoruje:

 • bolesti dolní části břicha;
 • syndrom intoxikace;
 • uvolňuje se hojná sekrece hustého zeleného hlenu se žlutým hnisem;
 • silný zápach zápachu z výtoku.

Předepsanou terapii nelze opomenout, gonokoky v průběhu času špatně reagují na dříve vybraná antibiotika a je třeba je změnit.

Trichomoniasis

Trichomoniasis je běžné onemocnění způsobené nejjednoduššími bakteriemi Trichomonas. Příznaky se pohybují od jejich nepřítomnosti až po hojný hlen, citron, žluto-červený, pěnivý vaginální výtok. Zánětlivý proces ovlivňuje vulvu a perineum, existuje silná citlivost, dyspareunie nebo dysurie. Může se objevit zánět močového měchýře a močových cest.

Chlamydie

Chlamydie jsou způsobeny intracelulárními parazity - chlamydie. Na začátku vývoje infekce jsou u žen silné žluté, vodnaté, vodnaté výtoky, bez zápachu a světlé barvy. Poté se povaha vylučovaného změní na bělavý, zakalený nebo tmavě žlutý odstín, není tam žádný výrazný zápach. Chlamydie jsou nebezpečné, protože pronikají do buněk a imunitní systém tuto hrozbu nerozpozná.

Mykoplazma

Mykoplazma je jednobuněčný mikroorganismus. Ovlivňuje urogenitální systém. Mezi časné příznaky patří jasné vylučování tekutin a pocit pálení při močení. Později - uvolnění čiré viskózní tekutiny z děložního čípku a močových cest se žlutavým nádechem, který špatně voní.

Akutní fáze je doprovázena: bolestí v podbřišku, zvýšenou tělesnou teplotou, tmavým krvácením mimo menstruační cyklus. Pokud jsou příznaky ignorovány, mykoplazmóza se stává chronickou..

Gardnerrelez

Toto onemocnění je způsobeno anaerobními bakteriemi gardnerella. Jsou přítomny v normální ženské mikroflóře, rychle se však množí vaginální dysbiózou.

Na základě komentářů pacientů jsou přítomny následující příznaky:

 1. Mírná nebo naopak bohatá světlá, šedobílá, nažloutlá, jednotná tajemství konzistence.
 2. Vůně je ostře nepříjemná a připomíná vůni shnilých ryb.
 3. Gardnerrelosis je vždy doprovázen vaginitidou, cystitidou. Je charakterizována svěděním a pálením vaginálního otvoru..
 4. Bolest se objevuje při pohlavním styku a při močení.

Světle žlutý výtok s drozdem

Drozd je způsoben houbovými bakteriemi Candida. Jsou přítomny v mikroflóře každé ženy a se snížením imunity se snaží „zmocnit se území“, což způsobuje zánětlivý proces v pochvě.

Drozd doprovází sýrový výtok, bílý nebo bohatý se žlutým nádechem a bez zápachu. Kandidóza může být chronická a pravidelně se objevuje před menstruací.

Jaké vyšetření je nutné podstoupit

Pokud je zjištěna podezřelá sekrece, je nutné navštívit gynekologa. Lékař po důkladném pohovoru a gynekologickém vyšetření předepíše standardní vyšetření:

 1. Krční výtěr. Materiál je odebrán během vyšetření na gynekologickém křesle. Taková studie pomáhá určit typ patogenu a jeho citlivost na antibiotickou terapii..
 2. Ultrazvukové vyšetření pomáhá stanovit stupeň zánětu horních pohlavních orgánů.
 3. Kompletní krevní obraz potvrzuje zánětlivý proces.
 4. Biochemický krevní test, určuje hladinu hormonů.
 5. Kolposkopie - vyšetření vaginální dutiny a děložního čípku pomocí speciálního přístroje s kamerami a potřebným osvětlením. Kolposkopie pomáhá zkoumat rozsah poškození sloupcového epitelu uvnitř vaginálního prostoru.
 6. Hysteroskopie je minimálně invazivní vyšetření děložní dutiny pomocí speciálního přístroje - hysteroskopu. Tento postup se provádí v lokální anestézii a 100% pomáhá zjistit příčiny žluté barvy. Hysteroskopie se však provádí ve vzácných případech, častěji, když je nutný malý chirurgický zákrok..

Žlutý výtok z perinea není vždy důvodem k obavám. Bledě žlutá sekrece však může naznačovat mnoho infekčních nebo zánětlivých procesů v pohlavních orgánech. Proto stojí za to pravidelně navštěvovat předporodní kliniku, podstupovat vyšetření a věnovat pozornost jakýmkoli změnám v těle..

Pro porovnání vašich bílých je vždy možné použít fotografie z internetu. Ne všechny články plně popisují témata gynekologických stavů, správnou diagnózu může stanovit pouze praktický lékař.

Proč se u žen vyskytuje žlutý výtok

Výtok žluté barvy se objevuje u žen nejen s nemocemi, ale také v normě. Žena by měla být schopna rozlišovat mezi normálním a patologickým výtokem. To vám umožní okamžitě vyhledat kvalifikovanou pomoc, podstoupit nezbytná vyšetření a podstoupit vhodnou léčbu..

Žlutý výtok u žen: normální ukazatele

Mnoho odborníků se domnívá, že výtok u žen (nazývaný také leucorrhoea) by měl mít bílý nebo průhledný odstín. V určitých situacích však výboj zezelená. To však není vždy způsobeno zánětlivým procesem nebo jinými systémovými poruchami (patologie prsu, endokrinní dysfunkce, změny ve složení krve). Důvody pro vznik žlutého sliznice mohou být také změny související s věkem, hormonální změny, silný emoční šok, užívání antikoncepčních léků a další faktory.

Vaginální výtok je důležitým ukazatelem zdraví ženského reprodukčního systému. V závislosti na stavu vaginální mikroflóry a fázi menstruačního cyklu se konzistence, množství a barva výtoku mohou lišit.

Vzhled nažloutlého vaginálního výtoku je normou v kterémkoli období menstruačního cyklu. Jejich konzistence, odstín a množství se mohou lišit v závislosti na menstruační fázi:

 • Po skončení menstruace je malý výtok. Obvykle mají jednotnou konzistenci, světle žlutý, bílý nebo průhledný odstín..
 • 2-3 dny před ovulačním obdobím se zvyšuje množství cervikálního hlenu. V konzistenci je lepkavý, má zakalený nebo průhledný odstín. Na prádle zůstávají nažloutlé nebo bílé skvrny.
 • Během ovulace se leucorrhoea stává více. Výboj může být čirý, vláknitý nebo vodnatý. Takový hlen zajišťuje rychlý pohyb spermií genitálním traktem. Během tohoto období bude šance na těhotenství s nechráněnou intimitou maximální..
 • Po skončení ovulační fáze se leucorrhoea zesílí, jejich počet se sníží, barva se změní na světle žlutou nebo bílou..

Výskyt žlutého vaginálního výtoku ve formě sraženin je možný po ukončení pohlavního styku, když sperma vstoupila do pochvy. To je také považováno za normu..

Pokud je žlutý výtok bez zápachu, nezpůsobuje u ženy bolest, pálení, úzkost, svědění nebo nepohodlí, jedná se o normální výtok. Vzhled nažloutlé leucorrhoea ve spojení s výše uvedenými patologickými příznaky je známkou vývoje zánětlivého procesu nebo pohlavní patologie (sexuální infekce).

Žlutá leucorrhoea po potratu

Umělé ukončení těhotenství může vyvolat výskyt nažloutlého hustého výtoku. Obvykle trvají 3-4 měsíce. Přítomnost krevních nečistot v leucorrhoea je způsobena zraněním malých cév. V takových situacích byste měli pečlivě sledovat změnu vůně a stínu hlenu děložního hrdla. To umožní včasné zjištění vývoje možného zánětu. Důvodem penetrace streptokokových a stafylokokových infekcí do urogenitálního systému je snížení ochranných funkcí na pozadí potratu..

Nažloutlý výtok během těhotenství

V prvním trimestru těhotenství je výskyt žlutého výtoku bez zápachu u žen považován za normu. Jejich vzhled je způsoben hormonálními změnami, které nejsou nebezpečné pro zdraví plodu a nastávající matky. Barva prádla se často mění v důsledku nošení syntetického spodního prádla a používání určitých hygienických prostředků.

Ve druhém trimestru se průhledný výtok stává více (za předpokladu, že těhotenství probíhá bez odchylek). Pokud během tohoto období leucorrhoea získá jasně žlutý odstín a nepříjemný zápach, měli byste se poradit s lékařem. Může to být známka zánětu ve vaječnících nebo vejcovodech..

Žlutá leucorrhoea se zánětlivými patologiemi

Pronikání patogenů do urogenitálního systému může vyvolat hojný žlutý výtok různé intenzity a stínu. Důvody se stávají následujícími patologiemi:

 • Adnexitida (porážka přívěsků dělohy). Ve žlutém výboji se objevují nečistoty hnisu. Existuje bolest během menstruace a sexuálního kontaktu, časté močení, podráždění intimních míst.
 • Bakteriální vaginitida (patologie vagíny zánětlivé povahy). S touto chorobou mají ženy žlutý výtok s kyselým zápachem..
 • Salpingitida (infekce vejcovodů). V bílých odstínech žluté barvy lze pozorovat nečistoty krve. Jak se infekce šíří do močových cest, při močení dochází k bolesti.
 • Sexuální infekce (mykoplazmóza, kapavka, trichomoniáza, chlamydie). Pro pohlavní choroby je charakteristická hojná žlutá leukorea s nepříjemným zápachem a hnisavými nečistotami. Podráždění intimních partií vyvolává pocit pálení, svědění a otoky.

Co dělat, když se objeví žlutý výboj

V případě leucorrhoea se nažloutlým nádechem a nepřítomnosti dalších patologických projevů je třeba dodržovat následující doporučení:

 • Používejte antikoncepční pilulky;
 • Noste přírodní spodní prádlo;
 • Dodržujte osobní hygienu;
 • Používejte kvalitní osobní hygienické potřeby (praní, podložky atd.).

Pokud je leucorrhoea doprovázena pálením, bolestí a svěděním na intimních místech, jsou pozorovány poruchy močení - musíte se poradit s lékařem. Díky vyšetření a řadě laboratorních testů určí lékař přesnou příčinu patologických poruch a zvolí vhodnou léčbu.

Video: Ženský výboj. Výtok u žen, příčiny změn vaginálního výtoku, léčba

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Žlutý výtok u žen

Měli bychom považovat žlutý výtok u žen za patologii a měl bych okamžitě kontaktovat gynekologa? Ženské tělo je individuální, proto může být změna vaginální leucorrhoea absolutní normou, zejména se tajemství před nástupem menstruace poněkud liší v konzistenci a barvě.

Docela často se nažloutlý výtok u žen vyskytuje na pozadí absolutního zdraví. Tuto změnu přirozeného tajemství je možné považovat za variantu normy pouze při absenci příznaků naznačujících vývoj patologického stavu. Jedná se o bolest v dolní části břicha, pálení a svědění v perineu, nepohodlí při močení a další. Jasně žlutý výtok, který se objeví, zpravidla naznačuje vývoj genitální infekce..

Druhy žlutého výboje

Žlutý výtok lze podmíněně rozdělit na přirozený - považovaný gynekologem za přijatelnou normu - a patologický. Druhé přicházejí s vůní a bez zápachu.

Bez zápachu

Nažloutlý výtok bez zápachu může naznačovat vývoj onemocnění ženského reprodukčního systému. Příčiny stavu mohou být:

 1. Kolpitida. Fyziologická sekrece se zvyšuje, ale nemění odstín a vůni. Typickými projevy jsou svědění, pálení v oblasti vnějších genitálií, otoky a hyperemie vulválních tkání, nepříjemné pocity při močení..
 2. Adnexitida (kombinovaný zánět vaječníků a vejcovodů). Další příznaky - bolest v podbřišku, sahající až do bederní oblasti, zhoršená pohoda, horečka.
 3. Cervikální eroze. Poškození vaginálního segmentu děložního čípku může být doprovázeno také výskytem žluté leucorrhoea. Tento znak označuje výskyt zánětlivého procesu a přidání sekundární bakteriální infekce..

Po ošetření erozí je variantou normy přítomnost nažloutlých nečistot v hlenu.

S vůní

Výtok u žen nažloutlé barvy, doprovázený výskytem nepříjemné vůně, nemůže být změnou normy. Tento příznak naznačuje vývoj jakéhokoli patologického procesu..

Žlutý výtok u žen se specifickým odorantem může být známkou následujících onemocnění:

 1. Vaginóza (vaginální dysbióza). Leucorrhoea s touto patologií získává charakteristický rybí jantar a je konzistence vodnatější. Patologie je zánětlivý proces, který se tvoří ve vaginální sliznici na pozadí narušení přirozené rovnováhy mikroflóry. Důvodem může být - užívání drog ze skupiny antibiotik, změny hormonálních hladin, porušení pravidel intimní hygieny atd..
 2. Endometrióza Onemocnění hormonální povahy, doprovázené patologickou proliferací buněk endometria dělohy a jejím výstupem mimo orgán. Dalším příznakem onemocnění je výskyt hojné vaginální leucorrhoea tmavě žluté nebo hnědé barvy. Konzistencí připomíná vodu a má velmi nepříjemný, štiplavý zápach.
 3. Rakovina ženského reprodukčního systému. U těchto onemocnění je typický vývoj krvácení, stejně jako výskyt červeno-žlutého tajemství. Žlutý odstín označuje přítomnost hnisavých složek v leucorrhoea. Vůně tajemství se stává velmi nepříjemnou (obsahuje tóny hniloby). Další příznaky - bolestivost zasahující do podbřišku a křížové oblasti, celková slabost, letargie, úbytek hmotnosti.

Silný žlutý výtok u žen, který získává silnou páchnoucí vůni, v přítomnosti onkopatologie, doprovází tvorbu fistulózního kanálu spojujícího orgány ženského reprodukčního systému s konečníkem nebo močovým měchýřem.

Nažloutlý výtok u žen po potratu / diagnostické kyretáži naznačuje infekci a přidání sekundární bakteriální infekce.

Samodiagnostika genitální infekce je nemožná, protože vnější příznaky u těchto onemocnění jsou velmi podobné. Pouze odborník může určit typ patogenů a předepsat odpovídající léčbu po provedení příslušného výzkumu.

Možné důvody

Možné důvody pro vznik hlenu, nažloutlé, bez zápachu nebo bez zápachu, jsou četné. Zejména jak hojná, tak skromná leucorrhoea bez silného zápachu může působit jako příznak poruch ve fungování orgánů ženského reprodukčního a urogenitálního systému. Jsou považovány za známku zánětlivého procesu..

Nelze však vyloučit přirozenou příčinu jejich výskytu. Vaginální leucorrhoea u žen bez zápachu se může fyziologicky tvořit. Faktem je, že obsahují sekreci uvnitř vaginálních žláz, mrtvé epiteliální buňky, mrtvé bakterie. Je to jejich kombinace s původně průhledným hlenem, která způsobuje změnu jeho přirozeného odstínu na výraznou bílou nebo nažloutlou barvu.

Vaginální leucorrhoea u žen bez zápachu se může objevit po umělém a přirozeném ukončení těhotenství. Odmítnutí krvavé sekrece během tohoto období je normou..

Někdy se po pohlavním styku objeví žlutý vaginální hlen. Pokud se objevila po nechráněném pohlavním styku, důvodem je smíchání fyziologického ženského tajemství a ejakulátu partnera. Výboj se normalizuje po přibližně 8 až 10 hodinách. Pokud po použití kondomu zbarví tajemství, pak je příčinou aktivní aktivita vaginálních žláz, které produkují přirozené mazání.

Mezi další důvody vzniku nažloutlé leucorrhoea patří:

 • nevyvážená strava - přítomnost velkého množství kořeněných, mastných, kyselých potravin v nabídce může způsobit změny ve složení sekrece;
 • hormonální nerovnováha;
 • období před a po skončení menstruace;
 • období ovulace - výskyt husté a hojné sekrece žlutě průhledné barvy naznačuje uvolnění vajíčka připraveného k oplodnění;
 • užívání perorálních kontraceptiv doprovázených rychlou restrukturalizací hormonálního pozadí - žena si často všimne slabého nažloutlého výtoku;
 • častá změna sexuálních partnerů - podobná úprava hlenu je reakcí adaptace vaginálního prostředí na novou mikroflóru partnera.

Důsledky, pokud se neléčí

Při absenci adekvátní léčby je možný vývoj negativních důsledků pro zdraví žen. Jsou určeny identifikovanou patologií.

Jakýkoli zánětlivý proces při absenci léčby je náchylný k chronice. Důsledky nedostatečné léčby nebo její úplné absence mohou být:

 • časté relapsy s exacerbací příznaků typických pro tuto chorobu;
 • neplodnost;
 • obvyklý potrat;
 • předčasné dodání;
 • mimoděložní těhotenství a další.

S příchodem menopauzy se zvyšuje riziko onkologie orgánů ženského reprodukčního systému.

Kdy navštívit gynekologa?

Žlutý výtok bez zápachu u žen lze považovat za přijatelnou fyziologickou normu, pokud nejsou doprovázeny vývojem patologických příznaků. Je třeba si uvědomit, že mírné zvýšení obvyklého objemu hlenu s mírnou změnou stínu je možné před nástupem menstruace, stejně jako před a během ovulace. Přípustná míra - od světle žluté až nažloutlé s krémovými nuancemi.

Fyziologická sekrece má homogenní konzistenci. Nejsou v něm žádné hrudky. Odchylka od normy je indikována výskytem:

 1. Sýrový bílý.
 2. Hustý a řídký, pěnivý hlen.

Pokud se takové změny objeví, doporučuje se vyhledat lékařskou pomoc. Gynekolog odebere tampon k vyšetření vaginální mikroflóry. Dále se provádí bakteriální očkování. Je nutné identifikovat původce nemoci a citlivost testovaného léčiva.

Léčba nemocí, které způsobují nažloutlý výtok

Pokud je detekován zánětlivý proces doprovázený výskytem hnisavé leucorrhoea, pacient potřebuje urgentní hospitalizaci. Lůžková terapie bude rovněž nutná, pokud jsou přítomny následující příznaky:

 • výrazná bolestivost v dolní části břicha;
 • bolest v bederní oblasti;
 • zvýšení tělesné teploty na vysoké hodnoty.

Pokud je hnisavý hlen důsledkem exacerbace chronické patologie ženského reprodukčního systému, musí pacient podstoupit léčbu ve specializované nemocnici.

Bez ohledu na blahobyt pacientky, pokud je nalezena leucorrhoea neobvyklá ve složení a barvě, musí co nejdříve navštívit gynekologa. Lékař určí typ onemocnění a předepíše adekvátní léčbu diagnózy.

Abyste zabránili rozvoji komplikací a vyhnuli se chronice onemocnění, musíte pravidelně navštěvovat ordinaci gynekologa. Pokud se objeví netypická leucorrhoea se současnými patologickými příznaky, je vhodné co nejdříve vyhledat lékaře.

TOP 5 osvědčených venerologických klinik

 1. MedCenterService (18 poboček)
  8 (495) 324-88-22
 2. SM-Clinic (13 poboček)
  8 (495) 292-63-14
 3. Nejlepší klinika (3 pobočky)
  8 (495) 023-33-00
 4. Akademie zdraví
  8 (495) 162-57-77
 5. Placené lékařské centrum pro dermatologii a venerologii
  8 (495) 532-66-57

Když lze žlutý výtok u žen považovat za normu?

Výtok u žen je považován za faktor normálního fungování reprodukčního systému. Měsíční cyklus, těhotenství a porod, přítomnost nebo nepřítomnost onemocnění, stav mikroflóry může ovlivnit barvu, konzistenci a vůni výtoku.

V určitých situacích může nažloutlý výtok u žen naznačovat nebezpečný zdravotní stav, který hrozí chronickými nemocemi, potratem, neplodností a problémy v intimním životě.

Je důležité znát důvody pro vypouštění nažloutlého hlenu, pochopit, kdy jsou považovány za normální, a také vědět o preventivních opatřeních a metodách léčby údajných onemocnění.

 1. Když je žlutý výboj považován za normální?
 2. Příčiny žlutého sliznice u žen
 3. Světle žlutý výboj
 4. Zářivě žlutý sliz
 5. Žlutozelená barva
 6. Vzhled nažloutlého výtoku bez zápachu
 7. Výtok s nepříjemným zápachem
 8. Příčiny
 9. Žlutý výtok během těhotenství
 10. Výtok před menstruací
 11. Výtok během menopauzy
 12. Kdy je lepší navštívit lékaře?
 13. Preventivní opatření

Když je žlutý výboj považován za normální?

Hlen v pochvě ji zvlhčuje a čistí, umožňuje bakteriím vstoupit do těla, urychluje pohyb spermií do vajíčka, zlepšuje kvalitu pohlavního styku. Tento hlen se skládá z vaginálních epiteliálních buněk, leukocytů a mikroorganismů, které jej obývají (bakteroid, laktobacil, bifidobakterie).

Fáze menstruačního cyklu ovlivňuje množství, vůni a barvu výtoku:

 • Světle žlutý, bílý nebo čirý hlen se vylučuje v prvních několika dnech po skončení menstruace. V tomto případě je konzistence vypouštění obvykle homogenní a jejich množství je zanedbatelné..
 • Před zahájením ovulace se objeví žlutý nebo bílý výtok. Ve vzhledu připomínají kancelářské lepidlo, jejich počet se výrazně zvyšuje. Přítomnost nažloutlých značek na spodním prádle během tohoto období je považována za normu..
 • Maximální množství výtoku se stane během ovulace. Hlen má v dnešní době průhlednou barvu, viskózní vodnatou konzistenci. Tyto sekrece přispívají k rychlému postupu spermií do vajíčka, proto se v tomto období zvyšuje riziko početí v případě nepoužívání ochranných prostředků.
 • Bledě žlutý hlen se objeví po skončení ovulačního období. Množství výboje je významně sníženo a jejich konzistence je silnější.

Příčiny žlutého sliznice u žen

Světle žlutý výboj

Příčiny:

 • Fyziologické změny. Přirozené změny v práci ženského těla s malým množstvím homogenního světle žlutého výboje. Odstín hlenu závisí na fázi menstruačního cyklu, nástupu těhotenství nebo období ovulace. Normou je nepřítomnost nepohodlí, nepříjemného zápachu a hojných stop na spodním prádle. U žen může dojít k selhání frekvence menstruace, jejich trvání a změny objemu..
 • Užívání silných antibiotik, perorálních kontraceptiv, hormonálních léků zvyšuje objem sekrecí a jejich barvu.
 • U alergií se může také objevit menší výtok. Kondomy, jiné typy antikoncepce, výrobky pro intimní péči a spodní prádlo mohou způsobit nažloutlý hlen.
 • Ve stresových situacích selhávají hormony. Tělo v důsledku nervového přepětí produkuje velké množství adrenalinu, který potlačuje práci ženských hormonů. V tomto případě hormonální koncentrace klesá, což vede k narušení reprodukčního systému..

Zářivě žlutý sliz

Může se objevit kvůli těmto problémům:

 • Začátek procesu zánětu. Pohlavně přenosné nemoci mohou být doprovázeny výskytem výtoku. V tomto případě je výskyt hlenu doprovázen řadou dalších příznaků - bolest v podbřišku nebo v bederní oblasti, bolestivé pocity při močení, ostrý nepříjemný zápach. V tomto případě je naléhavá potřeba navštívit gynekologa.
 • Maligní nádor pohlavních orgánů se také může projevit hojným vylučováním bohatého žlutého hlenu..

Žlutozelená barva

Tato barva zvýraznění se získá jako výsledek:

 • Výskyt nemocí, které jsou sexuálně přenosné. V případě nechráněného sexu se může objevit zelený výtok, což jsou první příznaky onemocnění. Pěnivý žlutozelený hlen naznačuje výskyt trichomoniázy - infekce doprovázené svěděním, pálením a otoky genitálií. Trichomoniáza je první fází vulvovaginitidy. Hustý nazelenalý výtok se hojně objevuje v důsledku infekce mykoplazmózou nebo chlamydií. Drozd nebo kandidóza je doprovázena výskytem žlutozeleného hlenu s kyselým zápachem. Kromě genitálních infekcí se tato onemocnění vyvíjejí v důsledku oslabené imunity nebo užívání speciálních léků.
 • Zánětlivé procesy. Výtok žlutozelené barvy naznačuje problémy reprodukčního systému. Nemoci trubiček dělohy nebo vaječníků jsou doprovázeny celkovou slabostí, horečkou, ostrou, bolestivou bolestí v oblasti třísla. Nemoci je nutné léčit okamžitě, jinak by se z nich mohla vyvinout chronická onemocnění.
 • S kolpitidou a ooforitidou. V případě kolpitidy je výtok tlustý a může obsahovat malou příměs krve. Oofiritis ovlivňuje ženský reprodukční systém takovým způsobem, že dochází k selhání v periodicitě menstruace: mohou být opožděny, doba menstruačního cyklu se může zvýšit a objem uvolněné krve.

Vzhled nažloutlého výtoku bez zápachu

Při normálním fungování genitálií se u každé zdravé ženy objeví žlutý hlen bez nepříjemného zápachu. Po pohlavním styku se uvolňuje nadměrné množství nažloutlého hlenu - vaginální sekrece.

Pokud byl sex chráněn a sperma neproniklo do pochvy, pak je žlutý výtok výsledkem činnosti žlázy, která produkuje vaginální mazání.

Výtok s nepříjemným zápachem

Výtok se objeví u každé ženy, zatímco má mírný vaginální zápach, který není cítit se všemi hygienickými normami, ale je cítit se silným vzrušením nebo během sexu. Přirozený zápach vylučovaného hlenu partnera vzrušuje a je normou v reprodukčním systému..

Ostrý nepříjemný zápach vylučovaného hlenu naznačuje infekční nebo zánětlivá onemocnění, poruchy činnosti hormonů nebo reprodukčního systému. Nezmizí ani po provedení všech hygienických postupů a může člověka odpudit.

Nažloutlý výtok s nepříjemným zápachem je rozdělen do dvou typů:

 1. kyselě páchnoucí hlen;
 2. páchnoucí výtok.

Příčiny

Důvody pro nepříjemný zápach výtoku mohou být různé:

 • U onemocnění, jako je drozd nebo dysbióza, se mění úroveň kyselosti mikroflóry, a proto se objevují slizovité žluté výtoky s kyselým zápachem. Může také docházet k hojnému srážení ve formě vloček. K těmto změnám dochází v důsledku skutečnosti, že vaginální sliznice prošla zánětlivým procesem a podrážděním. Současně může žena pociťovat pálení a silné svědění v oblasti stydkých pysků. Pokud pociťujete nepříjemné pocity při močení nebo pohlavním styku, měli byste se poradit s lékařem.
 • Bakteriální vaginóza produkuje hlen s nepříjemným, shnilým zápachem. Toto onemocnění se vyvíjí na pozadí pokročilé dysbiózy a v některých případech může být vůně znatelná i pro ostatní. Dodržování všech hygienických podmínek vás nezachrání před zápachem zatuchlých ryb, takže musíte včas kontaktovat svého gynekologa. Vaginóza vede k rozvoji sepse, endometriózy, závažných komplikací v urogenitálním systému. Spolu s nepříjemným zápachem se může objevit svědění a pálení a barva výtoku se změní ze nažloutlé na šedou nebo žlutozelenou.
 • U kandidózy se objevuje silné svědění a nepříjemný zápach s bohatým žlutým výtokem. Toto onemocnění je způsobeno houbou, která se projevuje jako sýrový bílo-žlutý výtok. Vůně kyseliny naznačuje plísňovou infekci pochvy. V tomto případě může lékař předepsat použití protiplísňových mastí, které normalizují kyselé prostředí pochvy..

Žlutý výtok během těhotenství

Koncepce zahrnuje významnou restrukturalizaci hormonů v ženském těle. Mění se nejen obvyklé zvyky ženy, ale také barva a množství vylučovaného hlenu. V prvních týdnech těhotenství se vytváří hlenová zátka, která chrání plod před negativními vnějšími vlivy.

Ženské tělo se tak stará o bezpečnost dítěte, proto se spolu s obvyklými sekrety objevují zbytky hlenové zátky, jsou to oni, kteří mají světle žlutou barvu.

Ve třetím nebo čtvrtém měsíci těhotenství plod aktivně roste, mění fungování ženského těla a oslabuje imunitu matky.

Během tohoto období nejsou neobvyklé alergické reakce na spodní prádlo, vložky do kalhotek a výrobky pro intimní péči. Zánět ve vaječnících a dělohách může být také doprovázen výskytem nažloutlého výtoku.

Několik týdnů před porodem slizniční zátka opouští, takže se objevuje nadměrné množství světle žlutého hlenu. Několik měsíců po porodu, v konečné fázi uvolnění hlenové zátky, si žena může všimnout uvolnění žlutého hlenu.

Po porodu mění vylučovaný hlen barvu:

 • po jednom týdnu má načervenalý odstín a tekutou strukturu;
 • po dvou až třech týdnech se barva změní na žlutohnědou;
 • po měsíci je výtok žlutavě bělavý a konzistence připomíná jejichor.

Výtok žluté barvy se může objevit v důsledku potratu nebo po umělém porodu.

V důsledku změn hormonálních hladin mohou těhotné ženy trpět onemocněním, jako je cystitida, která je doprovázena průhledným žlutým výtokem. Normální průběh cystitidy je bez zápachu.

Výtok před menstruací

Výtok mění svou barvu a konzistenci před menstruací. Poprvé se objevují u mladých dívek asi rok před začátkem jejich první menstruace. Zrání buněk je doprovázeno uvolňováním nažloutlého hlenu, který se několik dní před nástupem menstruace stává tekutým.

Většina výtoku se může objevit v týdnu před menstruací. Ve stresu se mění nejen množství hlenu, ale také jeho barva - tmavší.

Při normálním fungování těla během menstruace je výtok homogenní, bez zápachu a nezanechává stopy na spodním prádle.

Výtok během menopauzy

Během menopauzy klesá aktivita ženských hormonů. Během menopauzy klesá množství výtoku se snižováním funkce vaječníků. Během normálního fungování těla má hlen téměř průhledný odstín, jednotnou konzistenci a bez zápachu.

Tmavší hlen může být vylučován z několika důvodů: benigní nádory v děloze, hormonální poruchy, rakovinová onemocnění, nemoci přenášené při pohlavním styku.

Kdy je lepší navštívit lékaře?

Vzhled nažloutlého výtoku u žen způsobuje obavy o zdraví těla. Když je vylučovaný hlen normální, žena se nemusí starat o stav svého urogenitálního systému. Pokud se však struktura, odstín a vůně hlenu odchylují od normy, je nutné se poradit s gynekologem.

V takových případech stojí za to se uchýlit k pomoci lékaře:

 • Když žena spolu se žlutým hlenem pociťuje neustálé svědění a pálení;
 • S akutní bolestí, svěděním a pálením při používání toalety nebo sexu;
 • Když se uvolní nažloutlý výtok s nepříjemným zápachem, který nezmizí po dodržení všech hygienických podmínek;
 • Časté močení může být také podmínkou konzultace s lékařem;
 • Když se barva výtoku změní ze světle žluté nebo krémové na nazelenalou, světle hnědou nebo krvavě červenou;
 • Ve vylučovaném hlenu by neměly být žádné hrudky. Nehomogenní výtok může vyvolat podezření na infekci a zánět;
 • Spodní prádlo by nemělo mít bílý sýrový výtok nebo nazelenalý pěnivý hlen;
 • Nadměrné vylučování hlenu smíchaného s hnisem je příčinou akutního zánětu, proto musíte také navštívit lékaře;
 • Zánět zevních pohlavních orgánů a bolest v bederní oblasti;
 • Pokud má těhotná žena velké množství žlutozeleného hlenu. V některých případech to naznačuje přítomnost komplexního infekčního onemocnění, které může vést k úmrtí plodu a předčasnému potratu. Když zimnice nebo horečka, vzhled vnějšího zánětu, měli byste se okamžitě poradit s gynekologem.

Po důkladném vyšetření stanoví lékař na základě výsledků testu přesnou diagnózu. Na základě výsledků je předepsána léčba léky, předepisována antibiotika a protizánětlivé látky.

Preventivní opatření

Kromě pravidelných návštěv lékaře, dodržování všech pravidel intimní hygieny je nutné předcházet nemocem.

Hlavní preventivní opatření:

 • Žena musí pravidelně navštěvovat gynekologa - nejméně dvakrát ročně;
 • Mírná fyzická aktivita vám umožňuje udržovat silnou imunitu těla a normalizovat práci hormonálních hladin;
 • Hlavní příčinou zánětlivých a infekčních onemocnění je sex bez použití antikoncepce. Při sexu musíte používat bariérovou antikoncepci. Některé hormonální antikoncepce mohou také způsobit těžké výtoky.
 • Nesprávná výživa také ovlivňuje zdraví urogenitálního systému. Ženská strava by měla být vyvážená, měla by zahrnovat čerstvé ovoce a zeleninu, ořechy, maso a ryby, mléčné výrobky. Nepřeplňujte tělo množstvím moučných sladkostí, slaných a smažených jídel..
 • K udržení hygieny genitální oblasti musíte používat pouze osvědčené produkty. V některých situacích můžete použít lidové prostředky - odvar z léčivých bylin a květin.
 • Aby se zabránilo alergické reakci na materiály, ze kterých je spodní prádlo vyrobeno, je lepší zvolit oblečení z přírodních materiálů. Soupravy spodního prádla z bavlny a lnu pomáhají udržovat zdravé genitálie. Spodní prádlo by mělo být pohodlné a volné, netlačte na tělo.
 • Je lepší udržovat sexuální vztahy s pravidelným důvěryhodným partnerem. Neustálá změna mužů může vést k vážným pohlavně přenosným chorobám.
 • Těhotné ženy by měly sledovat své zdraví, pečlivěji dodržovat hygienu intimních orgánů.

Dodržováním těchto pravidel se ženy mohou vyhnout problémům s fungováním urogenitálního systému a nesmí být vystaveny infekcím a zánětu..

Podle vašich výpočtů by měl každý z nás přijít nejoblíbenější čas v měsíci, ale není tam žádná menstruace. První věc, která mi přijde na mysl, je jít ven a koupit si těhotenský test.