Fitness během menstruace

Mnoho z nás, dívek, se dostalo do takové situace: skvělá nálada pro fitness, skvělá nálada a... začátek ženských dnů není na místě. Fitness s menstruací: být či nebýt?

Je možné dělat fitness během menstruace?

Lék nemá nic proti fitness během menstruace. Správně zvolená zátěž navíc pomáhá uvolnit tělo a snížit bolestivé křeče. Ale v této věci není hlavní věcí to přehánět - pro všechny výhody sportu to může poškodit ty zástupce spravedlivého sexu, jejichž "tyto" dny jsou doprovázeny nevolností, závratěmi a obecným poklesem zdraví a vitality. Se zjevnými příznaky je někdy obtížné se dokonce hýbat, co můžeme říci o kondici během menstruace.

V případě mírné tolerance bolesti byste měli přejít na minimální a jemné zatížení. Například jóga nebo Pilates jsou skvělou náhražkou silového / kardio tréninku a procházky místo každodenního běhání udrží vaše svaly napnuté. Existují však také šťastné ženy, u nichž kritické období není doprovázeno žádnými onemocněními, a mohou si dovolit nezměnit strukturu a intenzitu svého tréninku. Téma fitness během menstruace je obecně celkem choulostivé a čistě individuální a každá žena sama analyzuje a sleduje její stav a odpovídá na otázku: „Je možné chodit do fitness během menstruace?“

Fitness během období: užitečné tipy

Přes subjektivitu otázky existuje několik obecných doporučení:

 1. Optimální snížení obvyklé zátěže o 30% v prvních dnech menstruace. Podle toho, jak se budete cítit další dny, můžete buď zůstat v úsporném režimu, nebo se vrátit do normálu.
 2. Lékaři důrazně doporučují vzdát se cvičení na břicho a dolní část zad. Ostré pohyby a otáčky - před takovým otřesy je také třeba chránit tělo. Tento druh cvičení podporuje zvýšený krevní oběh v pánevní oblasti, kterému se nejlépe vyhnout během menstruace..
 3. Práce s činkami (činky, činka, kettlebells) je velmi nežádoucí.
 4. Pokud je to možné, zkuste předvzdušnit tréninkový prostor..
 5. Během tohoto období je důležitější než kdy dříve upřednostňovat lehké, neomezující oblečení z přírodních tkanin..
 6. Fitness během menstruace nelze sdílet se sprchou. Teplá, uvolňující sprcha nejen dokončí vaše cvičení, ale také zabrání bakteriím ve vstupu do vaší intimní oblasti.
 7. Pijte více vody - to nepopsatelně pomůže tělu, které dnes ztrácí hodně vlhkosti. Je rozumné odmítnout pití sycených nápojů, kávy - to může vést, ne-li ke zvýšené menstruační bolesti, pak k problémům se žaludkem a každodenní rutinou.
 8. Podívejte se blíže na plavecké aktivity. Správnou péčí o osobní hygienu a klidným tempem si můžete nejen užít fyzickou aktivitu, ale také cítit, jak blahodárné účinky vody mohou zmírnit svalové křeče a zmírnit bolest. Jediný požadavek: voda musí být teplá.
 9. Pokud vám je pohodlnější během menstruace nechodit do fitness klubu, abyste se vyhnuli možným nepříjemným situacím, vyzkoušejte možnost domácího cvičení. Síť je plná nejrůznějších video lekcí pro každý vkus: dechová cvičení, všechny druhy jógy a protahování, pohodová taneční cvičení. Lepší pohoda a veselá nálada zaručena!

Navázání kontaktu se svým tělem, zejména v kritických dnech, je jistě důležité. Poznejte ho, poslouchejte, mluvte s ním. A fitness a zdravý životní styl jsou v této věci nejvěrnějšími pomocníky..

Mohu během menstruace cvičit? Cvičení, které můžete dělat během kritických dnů

Pro dívky a ženy, které dodržují sportovní režim, může být několik dní v každém měsíci opravdu kritických, protože pokud během této doby přestanete cvičit pokaždé, váš pokrok se vždy zpomalí. Není však nutné úplně zapomenout na třídy: je jen důležité vědět, která cvičení lze provádět a která nelze provádět během menstruace. Zvažte, zda je možné v těchto „dnech“ dělat fitness.

 • Je možné chodit do posilovny a cvičit během menstruace?
 • Fyzické cvičení, které by se nemělo provádět během menstruace, a mělo by být vyloučeno z tréninku během kritických dnů
 • Příprava na cvičení: výběr správného oblečení, zásobování vodou
 • Jaká cvičení můžete během menstruace dělat a proč
 • Kurzy kardio a aerobiku
 • Běhání / chůze
 • Kolo / rotoped
 • Protahování a Pilates
 • „Pose of the Cobra“
 • Video s cvičením:
 • „Kočičí pozice“
 • Výukový videonávod:
 • Velbloudí pozice
 • Výukový videonávod:
 • Video: celá řada protahovacích cvičení během kritických dnů
 • Cvičení závaží
 • Koncentrovaná činka se zvedá
 • Video s cvičením:
 • Chov činek do stran
 • Videonávod k cvičení:
 • Dolní blok přitáhněte k hrudi
 • Výukový videonávod:
 • Tipy a triky pro cvičení a cvičení během menstruace
 • Video: doporučení pro trénink v různých menstruačních fázích

Je možné chodit do posilovny a cvičit během menstruace?

Určitě ano! Výhody cvičení během menstruace prokázaly mnozí odborníci. I když vaše menstruace již skončila, měli byste stále chodit do posilovny a nevynechat žádný trénink. Pravidelná fyzická aktivita může pomoci zmírnit bolest během kritických dnů nebo ji alespoň snížit a v některých případech zkrátit dobu menstruace. Trénink byste neměli odkládat z následujících důvodů:

 • fyzická aktivita stimuluje metabolismus těla;
 • zlepšuje se krevní oběh;
 • vnitřní orgány a krev jsou aktivněji nasyceny kyslíkem;
 • živiny se dostanou do buněk rychleji;
 • produkce endorfinů se zrychluje, v důsledku čehož se zlepšuje nálada a celková pohoda;
 • stabilizuje hladinu cukru v krvi.

ALE! Příliš tvrdý a intenzivní trénink může selhat a situaci jen zhoršit. Během menstruace je proto nutné snížit zátěž snížením počtu přístupů a opakování při cvičení nebo použitím menších závaží..

Fyzické cvičení, které by se nemělo provádět během menstruace, a mělo by být vyloučeno z tréninku během kritických dnů

Nelze provádět a je nutné odstranit veškerá cviky na lisu: zkroucení vleže, zvedání nohou v kloubu, zvedání těla, prkna atd..

Při mnoha základních cvicích se břišní svaly stabilizují. To znamená, že vám umožňují udržovat rovnováhu a držení těla během těžké fyzické námahy. Proto je také nutné vyloučit z tréninku během menstruace zátahy, zvedání závaží při dřepu, plie, mrtvý tah.

Dynamická cvičení nejsou vhodná pro fitness aktivity v kritických dnech. Náhlé skoky, burpees, běh s vysokým zdvihem kyčle, obruč by měl být dočasně vyloučen z tréninku.

Příprava na cvičení: výběr správného oblečení, zásobování vodou

Pro ženy a dívky, které cvičí v tělocvičně, je stejně důležité nosit v kritických dnech správné cvičební oblečení. V dnešní době je vhodné přejít na volnější střih: upřednostňují se široké tepláky, volné tričko. Nepoužívejte krátké šortky nebo přiléhavé legíny. Nezapomeňte si s sebou vzít láhev s vodou do posilovny. Během menstruace musíte konzumovat více vody než obvykle, zvláště pokud cvičíte.

Jaká cvičení můžete během menstruace dělat a proč

Menstruace u žen může probíhat různými způsoby: u některých je toto období doprovázeno silnou bolestí, u jiných nemusí nepohodlí vůbec vadit. Pokud patříte k druhému typu, pak pro vás dnešní hodiny fitness nebudou problémem. Bude stačit snížit hlavní zátěž a nahradit ji prvky kardio nebo gymnastiky. Pokud však během menstruace zaznamenáte silné nepohodlí, pak by váš tréninkový komplex měl být založen pouze na kardio, protahování a lehkých silových cvičeních..

Kurzy kardio a aerobiku

Kardio trénink je speciální tréninkový prvek, který stabilizuje kardiovaskulární systém, zrychluje metabolismus, odbourává podkožní tuk a normalizuje krevní oběh. Nejvýhodnějšími druhy kardio pro menstruaci jsou chůze, běh a jízda na kole..

Běhání / chůze

Během těchto kritických dnů je běhání nebo lehká chůze skvělou kardio volbou. Mohou být prováděny na běžeckém pásu nebo na ulici a volit snadnou trasu bez ostrých stoupání a zatáček. Délka vašeho běhu nebo chůze by měla být vypočítána na základě vašeho standardního kardio času. Pokud se jedná o rozcvičku, pak stačí 5-10 minut lehkého joggingu. Pokud běháte / chodíte v běžných dnech po dobu 20–30 minut, zkraťte tento časový interval dvakrát.

Technika běhu / chůze na běžeckém pásu:

 1. Nastavte rychlost na stroji (zvolte mírné tempo).
 2. Cvičení začněte pomalou chůzí na běžeckém pásu: v tuto chvíli upravte držení těla, narovnejte si záda a těšte se.
 3. Hladce přepněte na běh, sledujte své vlastní pocity: pokud máte ostré bolesti nebo silnější tíha v podbřišku, nezvyšujte rychlost pohybu.

Kolo / rotoped

Jako kardio můžete také použít rotoped nebo cyklistiku. Délka se počítá stejným způsobem jako u předchozího typu kardio - podle toho, jak se cítíte a jak dlouho se standardními tréninky.

Kardio techniky na rotopedu:

 1. Upravte nastavení sedadla a rychlosti.
 2. Položte nohy na pedály, položte dlaně na rukojeti a mírně nakloňte tělo dopředu.
 3. Začněte šlapat pomalu a zapojte svaly nohou.
 4. Během cvičení neuvolňujte rukojeti, aby nedošlo k přetížení dolní části zad.

Protahování a Pilates

Protahování by mělo být statické pouze v menstruačních dnech. Kurzy pilates a prvky jógy jsou k tomu ideální, což umožňuje nejen protáhnout svaly, ale také zmírnit bolesti dolní části zad a břicha. Hlavním bodem je nepoužívat obrácené pózy, jako je stoj na hlavě nebo pes směřující dolů..

„Pose of the Cobra“

Cvičení „Pose of the Cobra“ má příznivý vliv na hormonální pozadí ženy. Během menstruace tento prvek uvolní stres z nervového systému, sníží podrážděnost, stimuluje práci vnitřních orgánů a uvolní stres z obratlů..

DŮLEŽITÉ! Nejlepší je cvičit 3. až 4. den menstruace, kdy obvykle není bolest v dolní části zad a břicha.

Technika Cobra Pose je následující:

 1. Lehněte si na břicho, narovnejte nohy a spojte nohy. Položte si dlaně pod ramena.
 2. Pomalu zvedněte horní část těla, opíraje se o rovné paže nebo mírně ohnuté v loktích.
 3. Vytáhněte krk nahoru, mírně zakloňte hlavu dozadu, ale krk příliš neohýbejte.
 4. Vezměte 2-3 nádechy dovnitř a ven.
 5. Hladce se vraťte do výchozí polohy a cvik opakujte 4–5krát.

Kontraindikace: posun vertebrálních plotének, vertebrální kýla, ischias, silná bolest během menstruace.

Video s cvičením:

„Kočičí pozice“

Cvičení pomáhá normalizovat přívod krve do vnitřních orgánů a zajistit jejich normální fungování, zejména během menstruace. Cvičte pomalu a koncentrovaně, dýchejte rovnoměrně. Aktivní svaly: glutety, břišní svaly, zádové svaly.

 1. Postavte se na všechny čtyři rukama a koleny na šířku ramen.
 2. Při nádechu se pomalu ohýbejte v dolní části zad, dívejte se dopředu, úplně narovnejte ruce. V této poloze byste měli cítit napětí v gluteálních svalech..
 3. Poté, jak vydechujete, jemně zvedněte záda a silně ji zaokrouhlujte.
 4. Nakloňte hlavu dolů, natáhněte krk, pohled by měl směřovat ke kolenům. V této poloze byste měli cítit protažení zádového a ramenního pletence..

„Kočičí pózu“ opakujte 5-6krát.

Výukový videonávod:

Velbloudí pozice

Aby bylo cvičení co nejefektivnější a nejbezpečnější, je důležité dodržovat techniku:

 1. Klekněte si na kolena a ohněte spodní část zad, opřete se dlaněmi o spodní část zad.
 2. Aniž byste zvedli ramena, položte ruce na paty.
 3. Nehazujte příliš hlavu dozadu, váš pohled by měl směřovat nahoru.
 4. Snažte se neopírat o ruce, držte pózu svaly nohou.
 5. Během cvičení rovnoměrně dýchejte..

Cvičení opakujte 4–5krát, přičemž zůstaňte ve špičkové poloze po dobu 20–30 sekund.

Přípravek "Camel Pose" je kontraindikován u lidí s arteriální hypertenzí!

Výukový videonávod:

Existuje mnoho komplexů určených speciálně pro provádění během menstruace..

Video: celá řada protahovacích cvičení během kritických dnů

Cvičení závaží

Můžeme dělat cvičení s váhami, která a proč? V kritických dnech je povoleno provádět cvičení s váhami, s výjimkou dřepů, plie, mrtvého tahu a některých dalších základních cvičení, která zahrnují práci s velkými váhami. Můžete trénovat s činkami a trénovat ruce, ramena, jak jste je dříve cvičili. K posilování zadních svalů můžete použít posilovací stroje. Nezapomeňte však snížit zátěž a prodloužit dobu odpočinku. Nemusíte cvičit přes bolest, takže ublížíte pouze tělu.

Zda cvičit se sportovním vybavením nebo ne, je vaše rozhodnutí na základě vašich vlastních pocitů a doporučení vašeho gynekologa. Pokud menstruace nezpůsobuje nepohodlí, můžete pracovat v normálním režimu cvičení se sníženou silovou zátěží..

Koncentrovaná činka se zvedá

Toto cvičení je zaměřeno na rozvoj bicepsu brachii. Jeho hlavním rysem je izolovaná práce pouze jednoho kloubu. Cvičení umožňuje vytvářet krásné bicepsy bez použití velkých vah a s minimálním zapojením břišních svalů..

 1. Sedněte si na lavičku s nohama širšími než ramena.
 2. Vezměte činku do jedné ruky a narovnejte ji tak, aby se loket dotýkal kolena.
 3. Druhou ruku si položte na stehno.
 4. Při výdechu začněte pomalu ohýbat paži s činkami v loketním kloubu.
 5. Poté při vdechování vraťte ruku do původní polohy..

Počet přístupů: 4.

Zástupci: 12 za rameno.

Video s cvičením:

Chov činek do stran

Základním cvičením pro trénink paží je zvedání činek do stran. Je zaměřen na vypracování svalů ramene a pasti. Cvičení minimálně zapojuje břišní svaly (pouze jako normální stabilizace ve vzpřímené poloze) a lze jej provádět v kritických dnech.

 1. Ve stoje vezměte činky do obou rukou a narovnejte si záda.
 2. Položte nohy na šířku ramen.
 3. Při výdechu rozpažte ruce do stran: ramena a lokty ve špičce by měly být na stejné linii, ruce těsně pod ní.
 4. Při nádechu pomalu spusťte činky do výchozí polohy..

Sady a opakování: 3 x 12.

Videonávod k cvičení:

Dolní blok přitáhněte k hrudi

Účelem tohoto cvičení je také vypracovat ramena, zejména deltoidy a pasti. Cvičení se doporučuje pro menstruaci, protože vám umožní dosáhnout viditelných výsledků i při práci s malými váhami..

 1. Přejděte na blokovací stroj a upravte pracovní hmotnost.
 2. Vezměte rukojeť horním úchopem.
 3. Při výdechu přitáhněte rukojeť směrem k sobě k hrudi.
 4. Ve špičce by měly být lokty roztažené..
 5. Při nádechu vraťte paže do výchozí polohy po pauze 1–2 sekund.

Sady a opakování: 4 × 10.

Výukový videonávod:

Tipy a triky pro cvičení a cvičení během menstruace

Přes všechny výhody cvičení během menstruace by konečná odpověď na otázku cvičení během menstruace měla vycházet z vašich vlastních pocitů. Pokud jsou kritické dny doprovázeny silnou bolestí po celé období a je pro vás velmi obtížné v těchto dnech cvičit, neměli byste to dělat bolestí. Váš imunitní systém může být během tohoto období oslaben a další zátěž může jen ublížit. Nejlepším řešením v tomto případě je konzultace s gynekologem a společná identifikace příčiny silné bolesti (abnormální pro tělo) a následné vyřešení problému fyzické aktivity v tělocvičně.

Ve většině případů se vrchol menstruační bolesti objeví v prvních dvou dnech. Zdržte se v těchto dnech těžkých břemen. Pijte více vody, odpočívejte, nezatěžujte se prací, zejména fyzickou. Třetí a následující dny se můžete vrátit ke svému obvyklému režimu a začít trénovat v tělocvičně, upřednostňovat aerobik, lehké kardio, gymnastiku a strečink.

Pokud je vaše menstruace téměř bezbolestná, nemusíte přerušovat tréninkový režim. Snižte počet pracovních závaží nebo opakování, zvyšte čas kardio a gymnastiky.

Video: doporučení pro trénink v různých menstruačních fázích

Stručně řečeno: trénink v kritických dnech je možný a dokonce nezbytný. Současně je ale nutné dodržovat čtyři základní pravidla: snížit pracovní hmotnost a / nebo počet opakování; neprovádějte zakázané cviky popsané v první kapitole; trénujte intuitivně, pomocí pocitů; odpočívejte mezi sadami až do úplného zotavení. Pravidelné cvičení není jen o budování svalů nebo hubnutí. Umožní také dívkám a ženám, jejichž menstruace je silná bolest v pánvi, snížit během tohoto období křeče a nepohodlí..

Je možné cvičit během menstruace a jaké cviky lze dělat během menstruace

Většina začínajících sportovců si myslí, že kondice a menstruace jsou neslučitelné pojmy a v těchto „dnech“ je přísně zakázáno sportovat..

Je možné trénovat v kritických dnech?

Všechno je úplně jiné: sport je dnes velmi důležitý, ale měli byste také rozumně zvolit typ sportu, náročnost tréninku, řídit se doporučeními lékařů, odborníků na výživu, fitness trenérů. Aby nedošlo ke ztrátě pokroku ve sportovním poli, stačí vzít v úvahu některá pravidla, doporučení, jak trénovat a sportovat během menstruace, na které části těla můžete cvičit, například vakuum na břicho nebo dřepy na hýždě atd..

Jak sport ovlivňuje vaše období?

Podle lékařů se během menstruace charakteristiky sportovců znatelně snižují: vytrvalost, síla, rychlost se snižují. Díky vysoké koncentraci estrogenu se svaly uvolňují.

Lékaři doporučují vyhýbat se těžkým břemenům, budou nejen neúčinná, ale také poškozují zdraví. Lepší je zvolit méně těžké sporty (strečink, jóga).

V jaký den menstruace můžete sportovat, chodit do posilovny a je možné běhat během menstruace - mnoho dívek se ptá. Třídy fitness během menstruace jsou povoleny po všechny dny cyklu, s výhradou určitých pravidel.

Sporty během menstruace, výhody a poškození

Vyvážená aktivita nejen nepoškozuje, ale blahodárně působí na tělo. To se projevuje v následujících případech:

 • bolest klesá;
 • zlepšuje se krevní oběh;
 • eliminuje premenstruační syndrom;
 • cyklus se stává stabilním.

Fitness poškození během menstruace, pouze pokud nedodržíte stupeň zátěže.

Nedostatek menstruace kvůli fitness aktivitám

Někdy se stává, že po fyzické aktivitě menstruace zmizí. Dívka se začíná obávat: je to norma, je to zdraví nebezpečné?

Je třeba si uvědomit, že pokud dívka nikdy nešportovala a najednou začala trénovat, může se první měsíc tříd stát pro tělo stresujícím. Proto je normální, že se menstruace odkládá o několik měsíců..

Neměli byste však své tělo příliš prodlužovat: měli byste mít dostatek spánku, je lepší zažít mírnou námahu, jíst správně nebo sedět na strnulé stravě. Kvůli nedodržování pravidel může menstruace úplně zmizet. Pokud k tomu dojde, začněte pečlivěji sledovat své zdraví a pokud menstruace nepřijde delší dobu, měli byste se poradit s lékařem..

Pokud se dívka najednou rozhodne úplně zbavit tělesného tuku, může to být také škodlivé pro její zdraví. Zdravá dívka by měla mít v průměru alespoň 15% tělesného tuku.

Pokud zpoždění trvá déle než deset dní, měli byste navštívit lékaře.

Tipy a triky pro cvičení a cvičení během menstruace

Je nutné dodržovat doporučení lékařů, kteří radí, jak sportovat během menstruace:

 • v případě, že je menstruace doprovázena hojným výtokem, musíte přestat trénovat;
 • bolest, nevolnost, malátnost, gynekologická onemocnění jsou také důvodem k ukončení cvičení;
 • cvičení na lisu během menstruace a dřepy jsou zakázány.

Fitness během menstruace, názor gynekologů

Lékaři doporučují cvičení ke zlepšení krevního oběhu. Dodávají však také, že intenzivní cvičení je zakázáno..

Bolest se objevuje v důsledku stagnace krve, takže sport je v dnešní době dokonce užitečný a nedostatek pohybu je škodlivý. U žen, které trpí bolestmi, lékaři často předepisují strečink a během menstruace mohou také dělat gymnastiku..

Fáze menstruačního cyklu

Tělo každé ženy je jedinečné a délka cyklu se může lišit. V průměru k prvnímu období dochází před 16. rokem věku a menopauza nastává blíže k 50 rokům. Fáze jsou postupné a každý měsíc připravují ženu na těhotenství.

Určení fáze menstruačního cyklu

Chcete-li určit fázi, musíte počítat dny po skončení poslední menstruace. V průměru mezi obdobími uplyne 28 dní, ale odchylky od tohoto čísla jsou často pozorovány. Pro nejpřesnější stanovení fáze cyklu se bazální teplota stanoví ráno. Tuto teplotu musíte denně sledovat, abyste se ujistili, že přišla určitá fáze. Ve folikulární fázi je nejnižší, během ovulace a v luteální fázi je nejvyšší.

Folikulární

Folikulární fáze je charakterizována tvorbou folikulu. Následně se vytvoří vaječná buňka. Končí ovulací.

Ovulace

Ovulace je uvolnění vajíčka z folikulu. Vajíčka začínají zrát v pubertě. Proces ovulace se zastaví během těhotenství a po menopauze.

Luteal

Začíná to po uvolnění vajíčka a trvá až dva týdny. Také se jí říká fáze žlutého tělíska. Fáze je nezbytná pro syntézu dvou hormonů - progesteronu a estrogenu. Pokud nedošlo k oplodnění, dojde k menstruaci.

Trénink folikulární fáze by měl být co nejintenzivnější

Během folikulární fáze se produkuje největší množství testosteronu. Výsledkem je zlepšení vytrvalosti, dobré nabytí svalové hmoty. Bolest svalů je méně patrná, což zvýší intenzitu tréninku. Většina žen navíc raději běhá během menstruace, než aby si naložila tělo na různé simulátory. Během folikulární fáze se metabolismus zpomaluje. Ale to je vyváženo zvýšenou vytrvalostí a silou..

Před tréninkem je každopádně nutná rozcvička a po problémech. Zabrání vám v zranění. To je třeba věnovat zvláštní pozornost, protože se zvýšeným obsahem estrogenu a při hormonálních změnách se tělo stává zranitelným.

Luteální fáze vyžaduje odpočinek a odpočinek

Během luteální fáze stoupá produkce estrogenu, což vede ke zvýšené únavě, která narušuje normální cvičení. V dnešní době musíte dělat méně těžké sporty. Pokud se necítíte dobře, musíte si odpočinout, a pokud se cítíte dobře, vraťte se do služby, ale nepotřebujete se přehánět.

Nebojte se přibrat na váze, když necvičíte během luteální fáze, protože zvýšená rychlost metabolismu pomáhá spalovat kalorie rychleji. V luteální fázi musíte sledovat množství spotřebovaných tuků a bílkovin, měly by se zvýšit a snížit sacharidy..

Příprava na cvičení: výběr správného oblečení, zásobování vodou

Během menstruace musíte pečlivě vybírat sportovní oblečení a sledovat množství vypité vody. Je lepší dát přednost tamponům jako prostředku osobní hygieny a v případě alergií zvolit vložky.

Noste tmavší odstíny oblečení a zvolte světlejší tepláky a tričko. Těsné oblečení je vyloučeno. Kvalita oblečení, kterou si vyberete, by měla být dobrá, vyberte si bavlněné oblečení. Kromě toho nepoškodí vaši pokožku - lépe dýchá v přírodních tkaninách..

Vyvarujte se pití kávy a sody, protože na začátku menstruace způsobují bolest. Nejlepší je pít čistou vodu před, během a po cvičení, abyste obnovili vodní rovnováhu, minimalizovali bolest a snížili únavu.

Povolená cvičení pro menstruaci

Mnoho lidí se zajímá o to, zda je možné během menstruace cvičit na hubnutí, zda je možné sedět na provázku, kroužit hula hoop, cvičit a dřepět si. Ať už během menstruace cvičíte doma nebo navštěvujete tělocvičnu, měli byste si vytvořit svůj cvičební plán a věnovat pozornost svému zdraví a pocitům. Větší pozornost by měla být věnována osobní hygieně. Pokud své hygienické výrobky neměníte dostatečně často, mohou se hromadit škodlivé bakterie, což vede k toxickému šoku. Vyznačuje se nevolností, průjmem, vysokou horečkou a vyrážkami. Pokud se objeví příznaky, měli byste kontaktovat svého gynekologa. Před a po tréninku se osprchujte.

Během fyzické aktivity se uvolňuje pot, který způsobuje vyrážku plenky. Chcete-li to provést, musíte se zásobit ubrousky, používat uklidňující krémy. Pokud se dívka bojí, že během tréninku může vytékat krev, můžete kombinovat tampon a vložku a nosit tmavé oblečení. Pokud je dívka zapojena do skupiny, měl by být trenér varován, aby pro vás snížil intenzitu výuky.

Povoleny jsou následující sporty:

 • závodní chůze. Doporučeno jako alternativa k joggingu;
 • protahování, protahování. Doporučeno lékaři k úlevě od bolesti během menstruace. Protahování bude během menstruace znatelně lepší, protože svaly budou uvolněné;
 • protože během jógy nedochází k náhlým pohybům, vysoké zátěži, umožňuje vám to sportovat bez újmy;
 • plavání udržuje kondici a umožňuje vám psychicky relaxovat. Je třeba mít na paměti, že ne všechny tampony jsou vhodné ke koupání, takže se o to musíte postarat předem;
 • cvičit během menstruace a cvičit je možné, pokud je zátěž lehká.

Kurzy kardio a aerobiku

Kardio umožňuje trénovat celé tělo, zrychluje metabolismus, posiluje srdce a cévy, zlepšuje krevní oběh, proto jej lékaři doporučují během menstruace.

Běhání, chůze

Podle lékařů je běh během menstruace nejlepší zvolit jako kardio lehkou chůzi nebo závodní chůzi. Je povoleno cvičit jak v tělocvičně, tak doma. Doporučuje se zvolit rovnou silnici bez sjezdů, stoupání a zatáček. Délka cvičení se určuje v závislosti na fázi, ve které se kardio cvičení používá. Pokud je to součástí rozcvičky, doporučuje se deset minut joggingu a pokud obvykle běháte půl hodiny, pak během menstruace běžte 15 minut..

Doporučuje se běhat mírným tempem, začít chůzí a poté postupně zrychlovat. Pokud se bolestivé pocity objeví se zvýšením rychlosti, můžete běhat během menstruace, ale pouze s lehkým během.

Pokud vám však lékař zakázal cvičit, odpovědí na to, proč nemůžete během menstruace běhat, je zvýšení krevního oběhu, což způsobuje průtok krve. Je možné běžet první den menstruace, pak odborníci na zdraví a sport žen na tuto otázku kladně odpovědí.

Kolo, rotoped

Jízda na kole je jednou z kardio možností. Délka vašeho cyklu se také liší. Měli byste vzít v úvahu obvyklou dobu trvání aktivit a pohodu. Doporučuje se jezdit na kole střední rychlostí.

Protahování a Pilates

Protahování a dělání baru během menstruace také není kontraindikováno. Vybíráme statický strečink, proto jsou Pilates a jóga perfektní, což uleví od bolesti břicha a zachová sportovní úspěchy.

Cobra představovat

„Cobra Pose“ uvolňuje stres, zlepšuje náladu, uvolňuje páteř.

 1. Ležící na břiše, natáhněte nohy, položte ruce pod ramena;
 2. Zvedněte horní část těla, opíraje se o ruce, zatímco boky jsou přitlačeny k podlaze;
 3. Natáhněte krk a zakloňte hlavu dozadu;
 4. Uvolněte se v této poloze. Opakujte pětkrát.

Kočičí pozice

Zlepšuje krevní oběh, zlepšuje fungování vnitřních orgánů. Póza je poměrně jednoduchá, není nutné žádné speciální vybavení ani protahovací dovednosti..

 1. Klekněte si na kolena, dlaně pod ramena, pánev přes kolena;
 2. Při vdechování vytáhněte korunu a ocasní kost nahoru, ohněte se v páteři;
 3. Při výdechu se otočte zády..

Opakujte pózu pětkrát.

Velbloudí pozice

 • poklekněte si na kolena s chodidly na šířku boků. Udržujte pravý úhel na kolenou;
 • dotkněte se paty dlaněmi a vydržte půl minuty;
 • nehýbejte krkem, udržujte tělo uvolněné, udržujte svaly na nohou.

Opakujte pětkrát.

Cvičení závaží

V kritických dnech můžete tvrdě sportovat, ale je třeba vzít v úvahu některé nuance. Cvičení s posilováním je povoleno, ale cvičení s pánví jsou zakázána. Během menstruace nemůžete dělat cvičení, která zahrnují velké váhy, ale práce s činkami, které trénují paže a ramena, je povolena. Je povoleno trénovat záda pomocí silového tréninkového vybavení. Doporučuje se snížit zatížení o polovinu. Pokud dojde k bolesti, měli byste přestat cvičit..

Koncentrované činkové výtahy

Toto cvičení trénuje biceps brachii. Nevyžaduje velké hmotnosti a lisovací práce.

 • sedněte si na lavičku, nohy položte širší než ramena;
 • vezměte do ruky jednu činku a narovnejte ji;
 • při výdechu ohýbejte ruku pomocí činky;
 • při vdechování zaujmeme výchozí polohu.

Opakujte 8–12krát na obě paže po 3–5 sérií.

Chov činek do stran

Cvičení pro čerpání středních svazků deltových svalů.

 • ve stoje si vezměte dvě činky, záda rovně, nohy na šířku ramen;
 • roztáhněte ruce s výdechem do stran na stejnou linii s rameny;
 • při vdechování spusťte paže do výchozí polohy.

Proveďte 8-12krát oběma rukama po dobu 3-5 sad.

Dolní blok přitáhněte k hrudi

 • při vdechování zatáhněte blok směrem k sobě;
 • narovnejte ruce s výdechem;
 • při tažení stlačte zadní svaly a přineste lopatky;
 • udržujte záda rovně, nehrbte se, nezaklánějte záda.

10 opakování, 4 série.

Návštěva bazénu

Lékaři doporučují jít do bazénu. Díky němu můžete snížit bolest v prvních dnech menstruace. Upřednostňovat by se měla zátěž střední intenzity. Vyberte si bazény s teplou vodou.

V posilovně

Otázka, která zajímá tisíce žen: „je možné trénovat během menstruace“ doma nebo v tělocvičně, neexistuje jednoznačná odpověď, ale existují přípustná a zakázaná cvičení. Lékaři doporučují během menstruace kardio, například cvičení na běžeckém pásu. Může používat elipsu, stepper, trenažér.

Docela mnoho dívek se zajímá o to, zda je možné během menstruace houpat lisem, odpověď je jednoznačná - cvičení, která zahrnují práci pánve a dolního tisku, jsou vyloučena.

Skupinové lekce

Pokud sportujete ve skupině, měli byste trenéra informovat, že musíte snížit zátěž. Silový trénink je zakázán. Doporučuje se dělat Pilates, aerobik. Nastavte se podle toho, jak se cítíte.

Zakázané cvičení na menstruaci

Je třeba se vyhnout následujícím cvičením:

 • včetně práce spodního tisku. Je zakázáno kroucení a ohýbání. Odpověď lékařů na otázku, proč je nemožné pumpovat lis během menstruace: protože zatížení břicha může způsobit silné krvácení;
 • silové cvičení během menstruace nelze provádět a proč - protože to způsobuje návaly horka. Ale jak již bylo zmíněno dříve, pokračujte v kývání rukama a zády jako dříve, snižováním hmotnosti navíc;
 • intenzivní kardio cvičení. Pokud se objeví silné krvácení, tempo zátěže by mělo být sníženo;
 • mnoho lidí se ptá, zda je možné během menstruace otočit obruč, cvičit břišní svaly, houpat zadkem, dělat hrazdu, dřepovat během menstruace. Odpověď zní ne, protože to může způsobit silné krvácení. Prkno lze provádět pouze v případě, že nepocítíte žádnou bolest a krvácení nebude silné. Jaké další cviky lze během menstruace udělat, kromě baru, si přečtěte výše.

Zda se zapojit do menstruace ve stejném režimu?

Během menstruace zůstává metabolismus a teplota stejné, takže je povoleno sportovat. Je však nutné upravit zátěž s ohledem na zdravotní stav. Doporučuje se zkrátit dobu kardio tréninku na polovinu a také nemůžete během menstruace houpat lisem a otáčet hula hoop.

Jak se zbavit bolesti během menstruace?

Některé tipy vám pomohou zbavit se bolesti:

 • Bolest je snížena působením tepla nebo chladu, takže na břicho lze umístit vyhřívací podložku nebo ledový ručník. Doporučuje se vybrat si tu nejlepší volbu;
 • heřmánek uvolňuje dělohu, takže si můžete uvařit čaj;
 • doporučuje se konzumovat více vitamínů, jíst méně cukru a soli, pít vodu;
 • káva může způsobit průtok krve, což s sebou přinese bolest, proto se doporučuje ji odmítnout;
 • skořice snižuje bolest během kritických dnů. Může být přidán do čaje;
 • kopr. Čaj se vyrábí z kopru, sníží bolest a křeče.

Pokud užíváte antikoncepci

Perorální antikoncepce obsahuje hormony. U žen, které je užívají, se hormonální pozadí nemění, respektive jejich hormony zůstávají konstantní. Když přestanete užívat perorální antikoncepci, množství hormonů klesá.

Při užívání antikoncepce byste měli věnovat pozornost svému zdraví. To je individuální: některé se stávají odolnějšími, zatímco jiné se naopak rychle unaví. Hormonální pilulky nesnižují ani nezvyšují účinnost tréninku.

Psychologie a vědecký výzkum

Co říká věda o tom, zda je možné během menstruace cvičit: podle výzkumu se díky sportu příznaky PMS snižují, nastává stabilní cyklus a snižuje se bolest. To je dobré pro dívčí morálku. Kromě toho sport podporuje produkci endorfinů, což jsou hormony „radosti“.

Spánek a výživa

Chcete-li trénovat během menstruace, jděte do posilovny, musíte věnovat pozornost výživě a spánku. Nespavost může být škodlivá pro vaše zdraví, protože hormonální procesy silně ovlivňují stav dívky. Sportovní aktivity přinášejí morální potěšení, zlepšují spánek. Lepší je to udělat večer. S menstruací lékaři doporučují snížit tuhost stravy. Zdravé sladkosti jsou povoleny - med, sušené ovoce, hořká čokoláda. Během menstruace můžete „podvádět“. Doporučuje se jíst potraviny, které zvyšují hemoglobin.

Pokud shrnete všechny informace, lze tvrdit, že sport s menstruací je užitečnější než škodlivý. To potvrzují četné studie lékařů. Ale abyste nepoškodili vaše zdraví, musíte poslouchat sami sebe a sledovat množství stresu, pak vám sport přinese jen potěšení.

Cvičení během menstruace

Abyste dosáhli dobrých sportovních výsledků, musíte hodně cvičit, tvrdě a pravidelně. Ženy se, bohužel, někdy musí od tohoto pravidla odchýlit kvůli menstruačnímu cyklu, protože ne všechny pohlaví jsou si během tohoto období dostatečně vědomy fyzické aktivity. Většina dívek, které chtějí zůstat ve skvělé kondici, se snaží využít každou příležitost k tréninku. Taková horlivost je samozřejmě chvályhodná, ale s mírou. Snažíte-li se udržovat harmonii, neměli byste zanedbávat své vlastní zdraví, předem si prostudovat všechny aspekty tohoto problému, zjistit, kdy a jaká cvičení můžete nebo nemůžete dělat.

Většina žen, které pokračují v cvičení během kritických dnů, uvádí prudký pokles jejich motivace ke sportu. Je nemožné udržet obvyklý intenzivní rytmus, to znamená, že se snižuje jak rychlost, tak počet zvládnutých sad s přístupy. Někteří lidé si také všimnou skutečnosti, že zotavení z fyzické aktivity během menstruačního cyklu je mnohem horší a méně účinné. To je zcela normální, protože menstruační cyklus ovlivňuje rychlost metabolismu, celkovou vytrvalost a další faktory, které přímo souvisejí se sportem..

Kritické dny mají několik fází. Každý z nich má určité hormonální posuny. Pokud máte jasnou představu o jejich vzájemném vztahu, můžete situaci obrátit ve svůj prospěch a trénovat s maximálním možným dopadem. To vám umožní nesnižovat účinnost tříd a udržovat tělo a tělo ve vynikající kondici..

Fáze menstruačního cyklu

Abyste pochopili, která cvičení a kdy se nejlépe provádějí v kritických dnech, potřebujete vědět, jak je strukturován ženský menstruační cyklus. Skládá se z několika fází, z nichž každá má své vlastní charakteristiky..

Folikulární

První fáze, která spadá první den menstruace, a končí nástupem ovulace. Je charakterizován vývojem folikulů ve vaječníku, což je snadno pochopitelné podle jeho charakteristického názvu. V prvních dnech této fáze (pět nebo více) vylučuje výstelka dělohy tkáň a krev. Hned první den je koncentrace estrogenu nejnižší a poté začíná stoupat. To vede ke stimulaci růstu folikulů.

V některých zdrojích existuje pro hormon takový název jako estradiol. Je to hlavní hormon estrogenové skupiny a vyrábí se během reprodukční fáze. FSH nebo folikuly stimulující hormon je zodpovědný za produkci folikulů, zatímco LH nebo luteinizační hormon je zodpovědný za zahájení ovulace a regulaci sekrece progesteronu. Doba folikulární fáze je asi dva týdny, to znamená, že nekončí koncem kritických dnů.

Ovulace

Tato fáze je charakterizována skutečností, že z vaječníku vychází zralá a připravená vaječná buňka. Estrogen a luteinizační hormon dosahují svých maximálních hladin. Progesteron začíná rychle růst, což se projevuje vyšší teplotou celého těla.

Luteal

Přichází po skončení ovulačního období a končí na začátku další menstruace. Během této fáze se sliznice na značce začíná zvětšovat. To znamená, že se připravuje na možné oplodnění vajíčka a těhotenství..

Estrogen a progesteron začínají růst. Jejich růst vede nejprve ke zvýšení a poté ke snížení teploty ženského těla. Druhá možnost nastane, když nedošlo k početí. Fáze trvá asi čtrnáct dní a kritické dny začínají, pokud nedošlo k těhotenství.

Je možné cvičit během menstruace

Pro menstruační cyklus jsou charakteristické výrazné výkyvy a změny v hormonálním pozadí ženy. Ovlivňují nejen reprodukční funkce těla, ale také ovlivňují stav. Aby nedošlo ke zhoršení vaší pohody, musíte vědět, jak tyto fluktuace využít ve prospěch tréninku a vlastního zdraví..

Zda se zapojit do menstruace ve stejném režimu?

Tuto otázku si klade mnoho žen a odpověď mnohé překvapuje. Školení v kritických dnech je nejen možné, ale také se doporučuje. Metabolismus, citlivost na inzulín a tělesná teplota během menstruace zůstávají normální, takže cvičení nic nezasahuje. Samozřejmě, pokud váš zdravotní stav zanechává mnoho přání, měli byste se zdržet návštěvy posilovny. Pokud neexistují žádná onemocnění, můžete cvičení bezpečně provést.

Trénink folikulární fáze by měl být co nejintenzivnější

To je způsobeno skutečností, že se zvyšuje hladina testosteronu, což má příznivý vliv na vytrvalost, sílu a svalový zisk. Tato fáze se nejlépe provádí silovým tréninkem. V některých případech se práh bolesti dokonce zvyšuje, což vám umožňuje trénovat ještě efektivněji..

Nevýhodou tohoto období je, že rychlost metabolismu klesá a energie v klidu se spotřebovává mnohem méně. To neznamená, že cvičení nebudou prospěšná. Vytrvalost a síla se rozvíjejí co nejrychleji a nejlépe, a proto je tato fáze ideální pro intenzivní trénink.

Zde je třeba pamatovat na dobrou rozcvičku. Snižuje riziko zranění, protože zvýšené hladiny estrogenu a hormonální změny činí ženské tělo a tělo zranitelnějším. Pokud se před hodinou dobře zahřejete, neměly by nastat žádné problémy..

Luteální fáze vyžaduje odpočinek a odpočinek

Během tohoto období se žena rychle unaví. Vysoká tělesná teplota, která se zhoršuje v horkém počasí, ztěžuje normální cvičení. V takové dny byste se měli vzdát fyzické aktivity a upřednostňovat odpočinek. Pokud se věnujete sportu, pak šetrně a ne intenzivně. Nebuďte naštvaní z pocitu únavy. Je lepší si dát odpočinek, protože tak vám tělo dá vědět, že potřebuje odpočinek..

Mnoho žen se kvůli strachu z přibývání na váze nechce vzdát výuky. V luteální fázi je rychlost metabolismu poměrně vysoká, takže se spaluje více kalorií. Citlivost na inzulín se ve většině případů snižuje, a proto je nutné do jídelníčku zahrnout spíše tuky s bílkovinami než sacharidy. Na pozadí nízkého estrogenu a vysokého progesteronu se tuky v těle používají jako zdroj energie.

Určení fáze menstruačního cyklu

K přesnému určení fáze je nutné spočítat počet dní po skončení kritických dnů. Pokud je to normální, pak každý nový cyklus začíná po 28 dnech, ale ve většině případů jsou pozorovány odchylky.

Pokud si chcete být ve fázi naprosto jistí, měří se bazální teplota ráno. Ve folikulární fázi je nižší a po ovulaci a v luteální fázi se naopak zvyšuje a zůstává tak až do začátku menstruace. Můžete si stáhnout speciální aplikaci, která vám pomůže sledovat cyklus.

Pokud užíváte antikoncepci?

Antikoncepční perorální nebo hormonální léky obsahují progesteron a estrogen. Ženy, které užívají takovou antikoncepci, nejsou náchylné ke změnám hormonálních hladin, protože hladiny estrogenu neklesají, aby nedošlo ke stimulaci menstruace a nástupu ovulace..

Progesteron a estrogen zůstávají stabilní a nemění se. Když přestanete užívat antikoncepci, hormony začnou prudce klesat. Chráněné ženy mohou během menstruace cvičit se zaměřením na své vlastní zdraví. Někteří i nadále pociťují nával síly, někteří naopak nemají žádnou motivaci a rychle se unaví..

Je třeba si uvědomit, že stabilní hormonální hladiny mohou přispívat jak k nárůstu svalové hmoty, tak ke snížení hmotnosti, protože nedochází k žádným výkyvům. Hormonální antikoncepce neovlivňuje výkon cvičení, ale může zvýšit citlivost na inzulín.

Červený kalendářní den: je možné dělat fitness během menstruace

Kritické dny - tabu nebo zelená pro sport? Zjistili jsme, zda je trénink během menstruace tak nebezpečný a jak nahradit obvyklou fyzickou aktivitu.

Po dlouhou dobu se věřilo, že sport a menstruace jsou navzájem neslučitelné. Ve skutečnosti není všechno tak jednoduché! Mnoho žen skutečně zažívá během menstruace extrémně bolestivé pocity, a to i bez fyzické aktivity. A co je to za sport, když ho břicho brutálně bolí, táhne někde v bederní oblasti a je téměř nemožné dotknout se hrudníku?! Pekelná mučení někdy trvají déle než jeden den a jsou doprovázena nekontrolovatelnou chutí na sladkosti a změny nálady. Ale co když vám menstruace nezpůsobuje velké nepohodlí a sport je nutností? Pojďme to vyřešit společně.

Je možné dělat fitness během menstruace

Neexistují žádné přísné lékařské kontraindikace. Zákaz fitness během menstruace může být pouze v případě individuálních problémů se zdravím a pohodou.

Názory gynekologa a trenéra: je možné dělat fitness během menstruace?

Ahoj milí čtenáři! Tento materiál se týká pouze dívek a žen. V něm odpovím na jednu poměrně jemnou otázku: je možné dělat fitness během menstruace?

Fáze menstruačního cyklu

Ženské tělo je skutečné umělecké dílo vytvořené přírodou. Je jedinečný a vše je promyšleno do nejmenších detailů. Jeho hlavním účelem je narození dětí. Proto je ženské tělo neustále ve stavu připravenosti na početí od pozdní puberty (11-16 let) do dospělosti (45-60 let).

Menstruační cyklus je periodická změna v těle ženy, jejímž účelem je připravit tělo na možné těhotenství..

Skládá se z několika fází:

 • Folikulární - v této fázi se vytvoří folikul, ze kterého se objeví vaječná buňka. Začátek tohoto období se shoduje s prvním dnem menstruačního krvácení a končí v době ovulace;
 • Ovulace - to znamená uvolnění vajíčka připraveného k oplodnění z folikulu do břišní dutiny. Je pozoruhodné, že ženské tělo obsahuje více než tři sta tisíc vajec! A všichni se tvoří v děloze a začínají dozrávat v pubertě. Ovulace se během těhotenství dočasně zastaví a s nástupem menopauzy úplně zmizí;
 • Luteální - toto období se také nazývá fáze žlutého tělíska: začíná bezprostředně po ovulaci a trvá tak dlouho, dokud existuje žluté tělísko (folikul) - asi 10–14 dní. Hlavním úkolem žlutého tělíska je produkce hormonů - progesteronu a estrogenu, které jsou nezbytné pro normální početí a vývoj plodu před tvorbou placenty. Pokud není vajíčko oplodněno, je corpus luteum absorbováno. Pak znovu začne menstruační krvácení.

Trvání menstruačního cyklu u dívek je od 21 do 36 dnů. Je to zpravidla 28 dní.

Jak sport ovlivňuje vaše období?

Tělo každé ženy je jiné. Pro některé je menstruace téměř stejná jako obvykle, pro jiné je to velmi obtížné období..

Dívky si proto často kladou otázky: jak sport ovlivňuje menstruační cyklus??

Profesionální sportovkyně připouštějí, že pokud „dnes“ padnou na soutěže, stane se z toho skutečná tragédie.

Studie ukázaly, že během menstruačního krvácení jsou ukazatele síly a rychlosti i vytrvalosti výrazně sníženy. Je to způsobeno vysokou hladinou estrogenu, který podporuje hromadění tekutiny v těle, což vede ke svalové relaxaci..

Proto je lepší intenzivní trénink zrušit - nejenže nepřinesou požadovaný efekt, ale mohou být také nebezpečné. Je lepší je nahradit jinými, jemnějšími druhy aktivit - lehkým joggingem, gymnastikou, jógou.

Nedostatek menstruace kvůli fitness aktivitám

Některé ženy si stěžují, že poté, co začaly sportovat, jejich menstruace zmizela. Samozřejmě jejich nepřítomnost, nikoli kvůli těhotenství u zdravé dívky, je docela alarmujícím znamením. Ale proč se to děje a je to normální?

Nejprve si pamatujte - pokud jste předtím nikdy neměli rádi sport, a pak se najednou najednou rozhodli vzít na sebe, vaše tělo bude vnímat první týdny tréninku jako vážný stres. A to zase ovlivňuje hormonální pozadí, takže zpoždění menstruace v prvních měsících tréninku je zcela normální..

Zcela jinou věcí je pravidelné vyčerpávající cvičení spojené s přísnými dietami a nedostatkem spánku. Takové experimenty na vašem těle vedou k syndromu chronické únavy, díky kterému může menstruace také zmizet. V takovém případě byste si měli dát více odpočinku. Pokud se cyklus neobnoví, navštivte gynekologa.

V ohrožení jsou také dívky, které chtějí své tělo přivést k dokonalosti. Zdravá, tónovaná, krásná postava je skvělá. Ale tuková vrstva hraje v ženském těle důležitou roli. Tělo dívky by za normálních okolností mělo obsahovat 15–20% tuku. Toto číslo absolutně neodpovídá představě ideálního vzhledu - aby bylo jasně vidět úlevu od svalů, úroveň tuku by neměla překročit 10–12%. To může také způsobit problémy s menstruačním cyklem ženy..

V každém případě je zpoždění červené periody delší než 10 dní důvodem k návštěvě gynekologa.

Je možné cvičit během menstruace?

Odpověď na tuto otázku znepokojuje mnoho žen, protože o nich existuje mnoho protichůdných informací - od úplného zákazu jakékoli činnosti až po doporučení ke zvýšení zátěže v kritických dnech.

Ve skutečnosti je možné cvičit, a v některých případech je dokonce nutné. Měli byste ale správně zvolit zatížení a dodržovat určitá pravidla. O tom bude pojednáno níže..

Fitness během menstruace: názor gynekologů

Mýtus, že porodníci-gynekologové kategoricky zakazují jakoukoli fyzickou aktivitu během menstruace, je zcela běžný.

Podle uznávaných odborníků v této oblasti je možné a dokonce nutné v tomto období sportovat, aby se zlepšil krevní oběh. Vyloučeny jsou pouze příliš intenzivní, vyčerpávající a silové tréninky.

Lékaři také připouštějí, že stagnace krve a svalové křeče jsou jednou z nejčastějších příčin bolesti v prvních dnech krvácení. Proto je nedostatek pohybu během tohoto období dokonce škodlivý: mezi schůzkami pro bolestivá období u zdravých žen se často vyskytují gymnastická cvičení a protahování.

Pokud však lékař z nějakého důvodu zakázal sportovat během menstruace, měli byste poslouchat jeho doporučení a počkat, až skončí krvácení..

Sporty během menstruace: výhody a poškození

Správná fyzická aktivita má ve skutečnosti pozitivní vliv na ženské tělo. To je vyjádřeno v:

 • Snižování bolesti během menstruačního krvácení
 • Zlepšení krevního oběhu
 • Eliminujte PMS
 • Nestabilní normalizace cyklu

Poškození ženského těla může být způsobeno pouze nesprávným zatížením během menstruace a zanedbáním pravidel osobní hygieny během tréninku a pokračováním cvičení i přes špatné zdraví.

Kontraindikace

Během menstruace byste měli odmítnout jakoukoli fyzickou aktivitu v následujících případech:

 • Pokud máte silné krvácení (hygienické výrobky s maximální absorpcí trvají méně než hodinu) nebo sraženiny
 • Máte křeče, které se pohybem zhoršují
 • Existuje slabost, závratě
 • S menstruačním cyklem souvisejí gynekologická onemocnění a poruchy

Děláme to správně: sport a cvičení na menstruaci

Nezáleží na tom, zda cvičíte doma nebo v tělocvičně, zda jste začátečník nebo profesionál - každopádně před menstruací musíte upravit tréninkový plán podle své pohody a vlastností těla.

Příprava na školení

Během menstruačního krvácení je obzvláště důležité dodržovat pravidla osobní hygieny. Oslabené tělo je v této době citlivé na škodlivé účinky patogenů. Předčasná výměna výrobků osobní hygieny může vést k vážným následkům - především jde o toxický šok. Mezi příznaky patří nevolnost, zvracení, bolestivý průjem, vysoká horečka a vyrážka. Toxický šok je smrtelný, v případě jeho výskytu byste měli okamžitě vyhledat lékaře.

Proto se před a po tréninku nezapomeňte osprchovat a vyměnit vložku nebo tampon..

I při jemných činnostech se žena potí, což může vést k vyrážce a nepohodlí v intimní oblasti. Aby se tomu zabránilo, doporučuje se použít speciální prostředky pro intimní hygienu - pro děti lze použít gel, ubrousky a uklidňující krém bez vůní.

Mnoho dívek se stydí chodit do posilovny během jejich období, protože se obávají, že během cvičení může dojít k úniku. Abyste se vyhnuli trapné situaci, doporučujeme kombinovat tampon se střední absorpční vložkou a nosit tmavé oblečení.

Pokud navštěvujete skupinové kurzy, nezapomeňte varovat trenéra, že máte kritické dny - sníží pro vás zátěž.

Kdy přestat cvičit

Během menstruace musíte pečlivě naslouchat svému tělu. Často se stává, že na začátku tréninku se žena cítí skvěle, ale během cvičení najednou onemocní. Aby nedošlo ke zhoršení situace, je lepší přestat trénovat v následujících případech:

 • Pocity slabosti a chvění v končetinách
 • Ostrá a silná bolest v dolní části břicha
 • Zvýšený výtok, pocit zaplavení
 • Nevolnost
 • Příliš mnoho pocení

Povolená cvičení pro menstruaci

Nejlepší věci, které můžete pro své období udělat, jsou:

 • Závodní chůze. Je to skvělý způsob, jak nahradit obvyklý běh;
 • Protahování (protahování). Tento typ cvičení nejen pomůže udržet svalový tonus, ale také zmírní bolest. Studie navíc ukázaly, že protahování je mnohem účinnější během menstruace díky uvolněnému stavu svalů;
 • Pilates a jóga. Klidné tempo a lehká zátěž vám umožní cvičit s radostí a bez času na zdraví žen;
 • Plavání. Umožňuje vám relaxovat nejen fyzicky, ale i emocionálně, což je pro ženy v kritických dnech velmi důležité. Správa ne všech bazénů bohužel umožňuje ženám s kritickými dny účastnit se z důvodu pohodlí ostatních návštěvníků a dodržování hygienických norem. S mírným krvácením vám však moderní tampony umožňují udržet výtok uvnitř ženy, dokonce i ve vodě.

Zakázané cvičení na menstruaci

V kritické dny by měla být z cvičení vyloučena následující cvičení:

 • Zamířeno na břišní svaly. Během menstruace nemůžete zatěžovat žaludek. Budete se muset vzdát kroucení, ohýbání a některých jógových ásan
 • Silová cvičení. Ať už jde jen o zvedání závaží nebo cvičení na simulátorech, to vše vede ke zvýšenému krvácení a napětí v tisku.
 • Kardio trénink. Během intenzivního aerobního cvičení se krevní oběh v těle zrychluje, takže výtok se stává hojnějším. Tyto činnosti budete muset nahradit nebo výrazně usnadnit.

Spánek a výživa

Aby se žena během menstruace vyhnula slabosti a únavě, měla by mít dostatek spánku a správné stravování..

Podle statistik asi 40% žen v tomto období spí špatně. Během menstruace procházejí těla dívek hormonálními procesy, které ovlivňují nejen fyzický, ale i emoční stav. Proto je nejčastěji nespavost způsobena právě psycho-emocionálním faktorem..

U silného výboje je to kvůli nutnosti vstávat uprostřed noci, měnit hygienické výrobky a prát. Odlehčené cvičení pomáhá ženě uklidnit se, což znamená, že zlepšuje spánek. V tuto chvíli jsou obzvláště užitečné večerní tréninky..

Pokud držíte dietu, měla by být změkčena v prvních dnech menstruace. Kritické dny samozřejmě nejsou důvodem, proč se vrhnout na sladkosti a koláče. Můžete si však dovolit zdravé sladkosti - například med s ořechy, sušené ovoce nebo dokonce tmavou čokoládu. Kromě toho jsou kritické dny skvělým obdobím pro podvádění jídel, to znamená poruch příjmu potravy: přebytek energie přijatý jídlem bude použit k obnovení těla..

Odborníci na výživu také doporučují hýčkat se čerstvým ananasem: obsahuje speciální látku - bromelain. Uvolňuje svaly a zmírňuje bolesti způsobené křečemi.

Je dobré zahrnout do stravy potraviny, které zvyšují hemoglobin - pohanka, granátové jablko, játra a řepa. Ale sklenice červeného vína ve večerních hodinách je mýtus vynalezený k ospravedlnění pití. Alkohol během menstruace je přísně zakázán..

Shrneme-li výše uvedené, mohu jen říci, že pohyb je život. Ale pouze v případech, kdy to není škodlivé. Proto je možné cvičit během menstruace, pokud neexistují žádné kontraindikace, normální zdraví a dodržování doporučení pro výběr cvičení.

Pokud jsou tyto informace pro vás užitečné, sdílejte tento článek se svými přáteli na sociálních sítích..

A pokud chcete vědět jen spolehlivé a ověřené informace o tréninku a správné výživě - přihlaste se k odběru mého blogu a počkejte na nové materiály!

Menstruace je považována za přirozený fyziologický proces, který je charakterizován odmítnutím zralého vajíčka. Kritické dny obvykle nejsou doprovázeny bolestí, ale přinášejí menší nepohodlí, které se projevuje protahováním v dolní břišní dutině.