Proč po užití přípravku Postinor dochází ke zpoždění menstruace

Postinor je nouzová antikoncepce, která zabraňuje těhotenství. Tento lék vyvolává hormonální narušení. Výjimečný začátek výtoku nebo zpoždění po léčbě Postinorem je normální, protože užívání hormonálních léků vždy ovlivňuje práci těla.

Vlastnosti drogy

Hlavní účinek přípravku Postinor je zaměřen na prevenci uvolnění vajíčka do děložní dutiny (ovulace). To jí znemožňuje oplodnění spermatem po pohlavním styku. Po jeho použití dochází k prudkému porušení menstruačního cyklu. Takový silný účinek neumožňuje předvídat, kdy nastane další období. To se může stát po týdnu, ale někdy se to stane mnohem později. V tomto případě těhotenský test ukazuje negativní výsledek, ale nedochází k pravidelnému vypouštění.

Výrobce nezaručuje 100% účinnost.

Za prvních 24 hodin je to 95%, druhý den klesá na 85% a třetí je to jen 58%. Po této době se Postinor stane neúčinným a jeho příjem bude mít extrémně negativní vliv na reprodukční systém. Balení obsahuje 2 tablety, první se aplikuje co nejdříve po nechráněném úkonu, druhá musí být podána 12 hodin po první.

Důvody pro zpoždění menstruace

Pokud po Postinoru nejsou po dobu dvou týdnů žádné menstruace a těhotenský test je negativní, je nutná konzultace s gynekologem.

Existuje mnoho důvodů pro zpoždění:

 • Hormonální nerovnováha. Postinor obsahuje velkou dávku syntetických hormonů, které mají vliv na celé tělo, nejen na reprodukční systém. Není možné přesně předpovědět, jak se bude organismus chovat. Obvykle se cyklus normalizuje během 3-4 měsíců, pokud se po této době nestabilizuje, je nutná hormonální korekce.
 • Těhotenství. Zpoždění menstruace po užití přípravku Postinor může naznačovat těhotenství. Tuto možnost nelze vyloučit ani po provedení testu. Ačkoli domácí těhotenské testy poskytují poměrně přesné výsledky, lidské tělo je nepředvídatelné. Pro přesnou diagnózu těhotenství je nutná konzultace gynekologa a krevní test na hCG hormon. Rovněž nelze vyloučit možnost mimoděložního těhotenství a přítomnost gynekologických onemocnění před podáním přípravku Postinor..
 • Zvýšená srážlivost krve. Pokud existuje tendence ke zvýšené koagulaci, může se v dutině dělohy srážet špinění. Současně zůstávají další příznaky nástupu menstruace (bolest hlavy, bolest v mléčných žlázách několik dní před začátkem atd.).
 • Léčivá neslučitelnost. Současné podávání několika léků může způsobit snížení účinnosti nebo neutralizovat účinek přípravku Postinor. Mezi tyto léky patří: antiretrovirová léčba, protivředové léky, antiepileptika, některá antibiotika, léky s třezalkou tečkovanou.
 • Nadváha. Pro antikoncepční účinek je nutná určitá koncentrace hormonů v krevní plazmě. S nárůstem tělesné hmotnosti dochází také ke zvýšení celkového objemu krve. Proto je k dosažení požadovaného účinku zapotřebí velká dávka přípravku Postinor. Pokud to nestačí, pravděpodobnost početí se významně zvyšuje. V žádném případě byste neměli užít dvojnásobnou dávku najednou. Na výpočtu rychlosti léku se podílí pouze lékař..
 • Stáří. U dívek mladších 16 let je menstruační cyklus stále v plenkách. Jakékoli interference s tímto procesem mohou vážně poškodit reprodukční funkce. Ženy po 40 letech věku jsou extrémně nežádoucí užívat přípravek Postinor, protože v tomto věku může způsobit menopauzu..
 • Intolerance. Vedlejšími účinky léku jsou zvracení a průjem. Tyto ochranné reakce těla jsou zaměřeny na odstranění nežádoucích látek z těla. To přímo ovlivňuje koncentraci Postinoru v krvi, při jejím poklesu může dojít k početí.
 • Alkohol. Je schopen zcela zrušit účinnost užívání nouzové antikoncepce. Žena ji musí úplně přestat užívat po dobu příštích 7-10 dnů.
 • Různá onemocnění reprodukčního systému. Chronické procesy, které dříve nijak neovlivnily menstruaci, se mohou objevit jako zpoždění po užití přípravku Postinor.

Pokud by došlo k početí, neměli byste se starat o stav plodu. Postinor žádným způsobem neovlivňuje vývoj embrya a není nutné těhotenství ukončovat.

Normální načasování

Existují přijatelné a kritické doby zpoždění. Měli byste se obávat, pouze pokud je doba zpoždění mimo normální rozsah..

Norma je považována za období 2 týdnů, stejně jako menstruační nepravidelnosti po dobu 3-5 následujících cyklů. Pokud výtok nezačal do 20 dnů, je to přímá indikace pro návštěvu gynekologa. Pokud ženský cyklus není konstantní, pak může kritické období dosáhnout až 30 dnů..

Další akce

Nejdůležitější je návštěva gynekologa.

S vysokou mírou pravděpodobnosti si objedná následující studie:

 • obecná analýza krve a moči;
 • analýza pro stanovení hCG;
 • Ultrazvuk dělohy a přívěsků.

Kromě toho může vzniknout potřeba komplexního studia pánevních orgánů. Údaje ze všech těchto studií pomohou specialistovi určit další průběh léčby..

Jakýkoli pokus o samoléčbu může vést k vážným následkům: krvácení z dělohy, endokrinní onemocnění, snížená plodnost nebo neplodnost.

Menstruační cyklus je jedním z hlavních ukazatelů zdraví žen. Jakékoli porušení naznačuje patologii. Frivolní přístup ke stavu vašeho těla může ovlivnit vaši budoucnost..

Aby se těmto situacím zabránilo, je nutné každoroční vyšetření (klinické vyšetření): umožňuje vám zjistit nástup nemocí a včas poskytnout potřebnou pomoc.

Užívání Postinoru je pro tělo vždy stres. Nelze jej považovat za jediný prostředek prevence početí a stojí za to se k němu uchýlit pouze v krajních případech, kdy byla rizika dříve rozumně posouzena.

Elmira Bayramovna

Státní lékařská akademie Tver 2012 Vyšší, prezenční / prezenční vzdělávání. Fakulta: Dětská specializace: Pediatr.

Zpoždění menstruace po Postinoru

Aby se zabránilo nechtěnému těhotenství, moderní ženy užívají pravidelnou antikoncepci a ve vzácných případech užívají nouzové antikoncepční léky. Postinor je právem uznáván jako jeden z nejznámějších léků v této skupině, o kterou je největší poptávka. Obsahuje významnou koncentraci hormonu a má nepříjemný účinek na reprodukční systém, protože zpoždění menstruace po užívání přípravku Postinor nebo jejich předčasný vzhled je běžným jevem.

Jak Postinor funguje

Hlavní účinnou látkou této nouzové antikoncepce je levonorgestrel. Je schopen způsobit zpoždění menstruace po Postinoru na dobu neurčitou kvůli změnám v genitáliích:

 • Blokování ovulace, když zralé vejce nemůže opustit vaječník, vede ke zpoždění po Postinoru;
 • Inhibice procesu oplodnění, kdy se zpomaluje nejen okamžik příchodu ženské buňky do vejcovodu, ale také pohyb spermií;
 • Překážka fixace embrya v děloze změnou vlastností endometria, což vytváří nemožné podmínky pro vývoj embrya.

Zpoždění menstruace po Postinoru

Zpoždění menstruace po Postinoru nastává v důsledku silného otřesu hormonální rovnováhy s vysokou dávkou syntetického činidla zvenčí. Odborníci proto doporučují užívat jej maximálně jednou za cyklus a další pokus opakovat nejdříve o 6 měsíců později, aby nedošlo k negativnímu vlivu na plodnost..

Zpoždění menstruace po přípravku Postinor je očekávaným účinkem po hormonálním otřesu pro tělo.

Další důsledky po Postinoru

Pokud jsou tyto tipy zanedbávány a pilulky jsou často užívány, může se kromě zpoždění po Postinoru objevit silná bolest břicha, náhlé intermenstruační krvácení různé intenzity, rozrušení střev, nevolnost a další nepříjemné příznaky.

Pravidla užívání drogy

Proč po užití Postinoru může dojít ke zpoždění

Zda může dojít ke zpoždění po přímém užívání přípravku Postinor, závisí na dodržování pravidel pro jeho užívání podle navrhovaných pokynů. Indikace pro použití jsou:

 • Nechráněný pohlavní styk;
 • Selhání jiného způsobu ochrany, například rozbití kondomu;
 • Přeskočení pravidelné antikoncepční pilulky.

Balení obsahuje dvě tablety. První se užívá co nejdříve po pohlavním styku, nejpozději však do 72 hodin, a druhý se získá 12 hodin po předchozím. Abyste se v budoucnu nemuseli starat o to, zda po Postinoru může dojít ke zpoždění menstruace způsobenému těhotenstvím, musíte lék vypít co nejdříve. Pokud je pilulka požita první den po pohlavním styku, je její účinnost 95% a prodloužení termínu na 50 hodin snižuje pravděpodobnost prevence početí na 58%.

Když je příjem Postinora zakázán

 • S nepravidelným menstruačním cyklem;
 • Jestliže jste měl (a) žloutenku nebo trpíte chronickým onemocněním jater a ledvin;
 • V dospívání, kdy dívky ještě neregulovaly proces zrání vajíček, a dochází k přerušení s kritickými dny.

Při správném užívání drogy u zdravé ženy by měly kritické dny začít v určitou dobu, ale takových šťastných žen je málo, ale jak dlouho se může prodleva po Postinoru natáhnout, záleží pouze na individuální reakci každé dívky na její akci. Zpoždění 5 dnů je považováno za normu. Pokud se po této době zázrak nestane, považuje se těhotenství za první důvod, proto je v tomto případě nutné provést testování.

Zpoždění po Postinoru s negativním testem

Pokud po Postinorovi dojde ke zpoždění a test je negativní, ale máte pochybnosti o jeho pravdivé odpovědi, abyste vyloučili mimoděložní těhotenství, musíte navštívit lékaře. Vzhledem k tomu, že tato patologie je při užívání antikoncepce velmi častá, další pojištění nebolí.

Zpoždění po Postinoru a test může být negativní s mimoděložním těhotenstvím, k jeho vyloučení je nutné provést krevní test na hCG

Pokud po Postinoru je zpoždění již měsíc

Pokud je vyloučeno těhotenství, je zpoždění po užití přípravku Postinor vysvětleno:

 • Mini-abortivní účinek levonorgestrelu, který mění hormonální pozadí takovým způsobem, že je narušeno normální fungování dělohy, vaječníků, vejcovodů, narušuje včasný nástup měsíčního krvácení a odkládá jejich nástup na neurčito, proto po Postinoru není měsíční zpoždění tak vzácným jevem;
 • Přítomnost endokrinních onemocnění;
 • Různé gynekologické zánětlivé procesy, jako je kolpitida, vaginitida, adnexitida, endometritida atd.;
 • Některé patologické stavy močového systému, u kterých může také dojít ke zpoždění po podání přípravku Postinor.
Stává se, že po Postinoru dojde k měsíčnímu zpoždění a pokud je vyloučeno těhotenství, znamená to, že je narušena funkce dělohy a vaječníků. Výsledkem může být gynekologické onemocnění..

Kolik dní zpoždění po Postinoru

Kolik dní bude po detekci těchto onemocnění po Postinoru, žádný odborník s jistotou neřekne. Vše závisí na jejich průběhu a závažnosti příznaků. V každém případě, pokud menstruace nepřijde do 14 dnů, musíte kontaktovat prenatální kliniku, abyste včas zjistili příčinu poruchy rytmu a začali ji napravovat.

Kolik dní je po Postinoru zpoždění v přítomnosti gynekologických onemocnění, je těžké říci, ale pokud se menstruace neobjevila do dvou týdnů, musíte kontaktovat gynekologa

Závěr

Shrnuto, je třeba poznamenat, že užívání nouzové antikoncepce je obtížným testem pro reprodukční systém ženy. Aby se vám v budoucnu nestalo mozkem, můžete mít po Postinoru zpoždění, jak dlouho to vydrží a jak rychle se obnoví plodnost, může být vhodné opustit tuto metodu ochrany a zvolit lehčí a šetrnější metody. Například pravidelná perorální antikoncepce s minimální dávkou hormonů. Chcete-li zvolit optimální způsob ochrany, aby po podání přípravku Postinor nedocházelo ke zpožděním, je vhodné tento problém prodiskutovat s vaším gynekologem.

Zpoždění menstruace po Postinoru

Technologie dnes udělala velký krok vpřed a neprošla stranou prostředků odpovědných za ochranu. Aby se zabránilo nechtěnému těhotenství, většina žen dnes používá antikoncepci a někdy používá antikoncepci, která poskytuje krátkodobou pomoc.

Mezi nejběžnější patří droga s názvem Postinor. Zahrnuje významnou dávku hormonu, který má nepříznivý vliv na reprodukční systém, takže zpoždění menstruace po postinoru nebo jejich nástup mnohem dříve, než je plánovaná doba, je normální. Z tohoto důvodu je důležité vědět o účinku léku a připravit se na možné změny v těle..

Jaký účinek má droga

Postinor a opožděná menstruace

Hlavní pracovní látkou v této antikoncepci je levonorgestrel. Zpoždění menstruace po podání přípravku Postinor je proto důsledkem změn, ke kterým došlo v genitáliích. Tyto zahrnují:

 • Blokování ovulace. V tuto chvíli nemůže vyzrálé vajíčko opustit vaječník, proto po postinoru dochází ke zpoždění menstruace;
 • Inhibice procesu oplodnění, protože jak čas příchodu ženské buňky, tak pohyb spermií jsou výrazně zpomaleny;
 • Embryo se nemůže uchytit v děloze, protože se mění vlastnosti endometria, což vytváří podmínky, za kterých se nenarozené dítě nemůže vyvinout.

Zpoždění menstruace po užití přípravku Postinor

Po užití léku dochází ke zpoždění kritických dnů kvůli silnému hormonálnímu stresu s vysokou dávkou syntetického činidla, které bylo získáno zvenčí. Z tohoto důvodu mnozí lékaři doporučují užívat jej ne více než jednou za cyklus a opakovat jej nejdříve o šest měsíců později, aby nedošlo k negativnímu vlivu na reprodukční funkci. Zvláště byste měli pečlivě sledovat své vlastní zdraví a pokud je to možné, užívejte tento lék co ​​nejméně..

Postinor a zpoždění menstruace je normální výsledek po obdrženém hormonálním otřesu celého těla.

Další důsledky užívání drogy

Pokud to s uvedenými doporučeními nemyslíte vážně a často užíváte pilulky, můžete kromě zpoždění pociťovat silné bolesti v břiše, neočekávané intermenstruační krvácení různé intenzity, nesprávnou funkci střev, nevolnost a mnoho dalších příznaků. To vše vám nejen pomůže zabránit dlouho očekávanému těhotenství, až přijde čas, ale také čelit různým zdravotním problémům.

Jak používat

Jak se přípravek Postinor užívá

Odpověď na otázku, zda může dojít ke zpoždění menstruace po postinorovi, můžeme říci následující: je přímo závislá na přísném dodržování pravidel přiložených pokynů. Lék by měl být užíván, pokud:

 • Pohlavní styk bez použití antikoncepce;
 • Pokud dojde k prasknutí antikoncepce;
 • Antikoncepční pilulka chybí.

Balení obsahuje dvě tablety. Proto vyvstává myšlenka, co dělat dál. První musí být užito co nejdříve po sexu, ale nejpozději do tří dnů, a druhý musí být opilý 12 hodin po předchozím.

Aby se v budoucnu neobávalo zpoždění, ke kterému došlo v důsledku těhotenství, je nutné použít nápravu co nejdříve. Pokud se do ženského těla dostalo první den po kontaktu s opačným pohlavím, je jeho účinnost 95% a nárůst v období až 50 hodin snižuje pravděpodobnost ochrany na 58%.

Kontraindikace

 • Pokud chybí menstruační cyklus;
 • Pokud jste nedávno měli žloutenku nebo trpíte chronickým onemocněním jater a ledvin;
 • Dospívání, kdy dívky ještě nezotavily proces zrání vajíček a dochází k přerušení menstruace.

Jak dlouho po Postinoru trvá zpoždění menstruace

Přesné datum nemůže stanovit žádný odborník; pro podrobnější výsledek musíte projít řadou zvláštních postupů. Vše závisí na průběhu příznaků a jejich závažnosti. Ať už je to jakkoli, pokud kritické dny nepřijdou do dvou týdnů, je důležité poradit se s gynekologem, abyste včas zjistili příčinu nesprávného fungování rytmu a začali jej napravovat.

Pokud je lék užíván správným způsobem, měla by menstruace zdravé ženy přijít v plánovaném čase. Praxe však říká, že takových žen je velmi málo a často po užívání postinoru může dojít ke zpoždění několik dní, vše zde závisí na reakci každé dívky na její vliv. Tělo každé ženy je individuální a nemůžete mluvit o všech, spojovat se. Zpoždění pěti dnů je považováno za normální. Pokud stanovený čas uplynul a zpoždění neskončilo, může být příčinou těhotenství, proto je důležité provést test. Kromě toho můžete absolvovat další testy, například krev na indikátor hormonů.

Zpoždění menstruace po testu Postinor negativní

Zpoždění menstruace po Postinoru s negativním testem

Pokud při užívání léku dojde ke zpoždění a test současně ukáže negativní výsledek, ale existují pochybnosti o jeho pravdivosti, je nutné vyloučit skutečnost mimoděložního těhotenství a za tímto účelem jít na konzultaci s odborníkem. Vzhledem k tomu, že tato patologie je běžným okamžikem při užívání antikoncepce, je lepší hrát na jistotu. Pokud je onemocnění zahájeno, může to mít další škodlivé následky..

Když zpoždění přesáhne měsíc

 • Pokud je vyloučeno těhotenství, může to být:
 • Různé typy gynekologických zánětlivých procesů. Například kolpitida, vaginitida, endometritida;
 • Patologie z urogenitálního systému;
 • Endokrinní nemoci;
 • Abortivní stav, který mění hormonální pozadí, takže začíná selhávat děloha, vaječníky a vejcovody, což neumožňuje přijít v kritické dny včas. Jsou tedy odkládány na dobu neurčitou, proto se po Postinoru často stává zpoždění.

Užitečné závěry

Závěrem je obzvláště důležité zdůraznit skutečnost, že používání nouzové antikoncepce je pro ženský reprodukční systém obtížnou zkouškou. Aby už neexistovaly další otázky týkající se užívání přípravku Postinor, například jak dlouho bude zpoždění trvat a jak to ovlivní reprodukční funkci, měli byste přemýšlet o potřebě užívat tento konkrétní lék. Může být nejlepší se ho zbavit a najít pro sebe jednodušší a bezpečnější způsoby. Existuje velké množství alternativ. Orální antikoncepce s minimální dávkou hormonů se dnes stává populární. Abyste si vybrali nejlepší způsob ochrany, abyste se vyhnuli možným problémům, musíte se poradit s gynekologem. V některých případech lékař požádá o absolvování určitých testů, aby se vyloučila nesnášenlivost těla a možné kontraindikace.

Shrnutí, můžeme bezpečně říci, že je důležité pečlivě sledovat vaše zdraví. Aby se zabránilo nástupu nechtěného těhotenství a aby se v budoucnu nepoškodilo plod přijetím nouzové antikoncepce, je důležité nezapomenout užívat antikoncepci nebo používat kondom..

Zpoždění menstruace po Postinoru: Důvody zpoždění

Technologie dnes udělala velký krok vpřed a neprošla stranou prostředků odpovědných za ochranu. Aby se zabránilo nechtěnému těhotenství, většina žen dnes používá antikoncepci a někdy používá antikoncepci, která poskytuje krátkodobou pomoc.

Mezi nejběžnější patří droga s názvem Postinor. Zahrnuje významnou dávku hormonu, který má nepříznivý vliv na reprodukční systém, takže zpoždění menstruace po postinoru nebo jejich nástup mnohem dříve, než je plánovaná doba, je normální. Z tohoto důvodu je důležité vědět o účinku léku a připravit se na možné změny v těle..

Jaký účinek má droga


Postinor a opožděná menstruace

Hlavní pracovní látkou v této antikoncepci je levonorgestrel. Zpoždění menstruace po podání přípravku Postinor je proto důsledkem změn, ke kterým došlo v genitáliích. Tyto zahrnují:

 • Blokování ovulace. V tuto chvíli nemůže vyzrálé vajíčko opustit vaječník, proto po postinoru dochází ke zpoždění menstruace;
 • Inhibice procesu oplodnění, protože jak čas příchodu ženské buňky, tak pohyb spermií jsou výrazně zpomaleny;
 • Embryo se nemůže uchytit v děloze, protože se mění vlastnosti endometria, což vytváří podmínky, za kterých se nenarozené dítě nemůže vyvinout.

Když menstruace chybí po dlouhou dobu

Hlavní důvody dlouhého zpoždění po Postinoru jsou popsány v tabulce.

Zvýšená srážlivost krveLék aktivuje proces srážení krve. V tomto případě má žena dlouhé zpoždění a nástup menstruace je skromný.
Hormonální nerovnováhaToto je nejčastější důsledek po podání léku. Porušení je způsobeno příjmem velkého množství syntetických hormonů do těla. Práce reprodukčního systému je narušena. Pokud selže, je pravděpodobné jak zpoždění, tak předčasná menstruace. Odchylka často nastává, když byl přípravek Postinor používán častěji než jednou za šest měsíců. Funguje hypofýza a vaječníky.

Zpoždění je téměř vždy výsledkem zneužití léku. V žádném případě nemůžete ignorovat stávající kontraindikace..


Při užívání nesprávných pilulek může dojít ke zpoždění

Zpoždění menstruace po užití přípravku Postinor

Po užití léku dochází ke zpoždění kritických dnů kvůli silnému hormonálnímu stresu s vysokou dávkou syntetického činidla, které bylo získáno zvenčí. Z tohoto důvodu mnozí lékaři doporučují užívat jej ne více než jednou za cyklus a opakovat jej nejdříve o šest měsíců později, aby nedošlo k negativnímu vlivu na reprodukční funkci. Zvláště byste měli pečlivě sledovat své vlastní zdraví a pokud je to možné, užívejte tento lék co ​​nejméně..

Postinor a zpoždění menstruace je normální výsledek po obdrženém hormonálním otřesu celého těla.

Kdy by měla jít menstruace

Dámy, které užívaly tento lék, si vždy kladou následující otázku: kdy by po Postinoru měla jít menstruace? Neexistuje jednoznačná odpověď, protože je to všechno individuální. Nejprve to závisí na osobním hormonálním pozadí dívky a na tom, kdy byly pilulky užívány. Neméně důležitým faktorem je fáze menstruačního cyklu při užívání drogy..

Může tedy cyklus po použití antikoncepce Postinor zabloudit? Je zřejmé, že ano. Bohužel ani jeden z lékařů vám nebude schopen přesně říct, jak dlouho čekat na začátek menstruačního cyklu, ani to, zda bude období předcházet plánu nebo později. Pokud menstruace začíná dříve než obvykle, měli byste se poradit s odborníkem. Pokud je zpoždění delší než 5 dní, pak je to také důvod k obavám..

Ve většině případů po léčbě začíná menstruační cyklus o něco dříve. Je to proto, že levonorgestrel ovlivňuje druhou fázi vašeho cyklu, což je normální. Je také možné, že příjem Postinoru nemusí mít vliv na průběh menstruace. Nelze však vyloučit možnost zpoždění cyklu po použití nouzové antikoncepce..

Jak používat


Jak se přípravek Postinor užívá

Odpověď na otázku, zda může dojít ke zpoždění menstruace po postinorovi, můžeme říci následující: je přímo závislá na přísném dodržování pravidel přiložených pokynů. Lék by měl být užíván, pokud:

 • Pohlavní styk bez použití antikoncepce;
 • Pokud dojde k prasknutí antikoncepce;
 • Antikoncepční pilulka chybí.

Balení obsahuje dvě tablety. Proto vyvstává myšlenka, co dělat dál. První musí být užito co nejdříve po sexu, ale nejpozději do tří dnů, a druhý musí být opilý 12 hodin po předchozím.

Aby se v budoucnu neobávalo zpoždění, ke kterému došlo v důsledku těhotenství, je nutné použít nápravu co nejdříve. Pokud se do ženského těla dostalo první den po kontaktu s opačným pohlavím, je jeho účinnost 95% a nárůst v období až 50 hodin snižuje pravděpodobnost ochrany na 58%.

Zpoždění po podání postinoru je možné, pokud byl lék užíván nejpozději tři dny po sexu.

Indikace a kontraindikace

Jak bylo uvedeno výše, jedinou indikací pro tento lék je nouzová antikoncepce. Pití Postinoru je kontraindikováno v následujících případech:

 • Alergie nebo přecitlivělost na složky léku;
 • Žádost mladší 16 let;
 • Závažné selhání jater;
 • Během těhotenství;
 • Laktózová intolerance;
 • Malabsorpce glukózy a galaktózy;
 • Nedostatek laktázy.

Kromě toho byste měli lék užívat opatrně, pokud máte různé druhy onemocnění jater nebo žlučových cest, stejně jako žloutenku, laktaci a Crohnovu chorobu..

Z hlavních vedlejších účinků stojí za zmínku:

 • Alergické reakce: vyrážka, otok, kopřivka, svědění;
 • Zvracení;
 • Průjem;
 • Závrať;
 • Porušení menstruace;
 • Bolest hlavy;
 • Bolest v oblasti mléčných žláz;
 • Únava;
 • Nevolnost;
 • Krvácení.

V případě předávkování může dojít ke zvýšení závažnosti nežádoucích účinků.

Jak dlouho po Postinoru trvá zpoždění menstruace

Přesné datum nemůže stanovit žádný odborník; pro podrobnější výsledek musíte projít řadou zvláštních postupů. Vše závisí na průběhu příznaků a jejich závažnosti. Ať už je to jakkoli, pokud kritické dny nepřijdou do dvou týdnů, je důležité poradit se s gynekologem, abyste včas zjistili příčinu nesprávného fungování rytmu a začali jej napravovat.

Pokud je lék užíván správným způsobem, měla by menstruace zdravé ženy přijít v plánovaném čase. Praxe však říká, že takových žen je velmi málo a často po užívání postinoru může dojít ke zpoždění několik dní, vše zde závisí na reakci každé dívky na její vliv. Tělo každé ženy je individuální a nemůžete mluvit o všech, spojovat se. Zpoždění pěti dnů je považováno za normální. Pokud stanovený čas uplynul a zpoždění neskončilo, může být příčinou těhotenství, proto je důležité provést test. Kromě toho můžete absolvovat další testy, například krev na indikátor hormonů.

Zpoždění menstruace po testu Postinor negativní


Zpoždění menstruace po Postinoru s negativním testem

Pokud při užívání léku dojde ke zpoždění a test současně ukáže negativní výsledek, ale existují pochybnosti o jeho pravdivosti, je nutné vyloučit skutečnost mimoděložního těhotenství a za tímto účelem jít na konzultaci s odborníkem. Vzhledem k tomu, že tato patologie je běžným okamžikem při užívání antikoncepce, je lepší hrát na jistotu. Pokud je onemocnění zahájeno, může to mít další škodlivé následky..

Když zpoždění přesáhne měsíc

 • Pokud je vyloučeno těhotenství, může to být:
 • Různé typy gynekologických zánětlivých procesů. Například kolpitida, vaginitida, endometritida;
 • Patologie z urogenitálního systému;
 • Endokrinní nemoci;
 • Abortivní stav, který mění hormonální pozadí, takže začíná selhávat děloha, vaječníky a vejcovody, což neumožňuje přijít v kritické dny včas. Jsou tedy odkládány na dobu neurčitou, proto se po Postinoru často stává zpoždění.

Pokud je použití přípravku Postinor kontraindikováno

Je přísně zakázáno používat tento léčivý přípravek, pokud existují kontraindikace. Jinak dojde k tvorbě vedlejších účinků. Postinor není přiřazen, když:

 • nepravidelný menstruační cyklus;
 • anamnéza žloutenky;
 • chronická onemocnění ledvin a jater;
 • dospívání, kdy cyklus ještě nebyl stanoven;
 • menopauza;
 • kojení;
 • závislost na alkoholu, protože tento lék není užíván společně s nápoji obsahujícími alkohol;
 • laktózová intolerance;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • anamnéza hepatitidy.


Lék je zakázán během kojení
Při používání léku, navzdory kontraindikacím, dojde ke zpoždění a dalším vedlejším účinkům. Menstruační cyklus je významný a období zotavení se zpozdí.

Přípravek Postinor se nepoužívá ve spojení s následujícími léky:

 • léky na HIV;
 • léky k léčbě žaludečních vředů;
 • léky na tuberkulózu;
 • silná antibiotika.

Užitečné závěry

Závěrem je obzvláště důležité zdůraznit skutečnost, že používání nouzové antikoncepce je pro ženský reprodukční systém obtížnou zkouškou. Aby už neexistovaly další otázky týkající se užívání přípravku Postinor, například jak dlouho bude zpoždění trvat a jak to ovlivní reprodukční funkci, měli byste přemýšlet o potřebě užívat tento konkrétní lék. Může být nejlepší se ho zbavit a najít pro sebe jednodušší a bezpečnější způsoby. Existuje velké množství alternativ. Orální antikoncepce s minimální dávkou hormonů se dnes stává populární. Abyste si vybrali nejlepší způsob ochrany, abyste se vyhnuli možným problémům, musíte se poradit s gynekologem. V některých případech lékař požádá o absolvování určitých testů, aby se vyloučila nesnášenlivost těla a možné kontraindikace.

Shrnutí, můžeme bezpečně říci, že je důležité pečlivě sledovat vaše zdraví. Aby se zabránilo nástupu nechtěného těhotenství a aby se v budoucnu nepoškodilo plod přijetím nouzové antikoncepce, je důležité nezapomenout užívat antikoncepci nebo používat kondom..

Pokud jste přišli dříve

O čem svědčí skutečnost, že po užití drogy předcházela menstruace před plánovaným termínem? Docela často si ženy všimnou, že týden po Postironu začíná menstruace. To je primárně způsobeno účinkem levonorgestrelu na druhou fázi, která se ve výsledku zkracuje.

Některé ženy naznačují, že užívání přípravku Postinor podporuje obnovení menstruace. A skutečně je. Pokud nedošlo k těhotenství, pak se v tomto případě nejčastěji obnovuje menstruace.

Povaha menstruace

Menstruace po Postinoru může dramaticky změnit svůj charakter. To přímo souvisí s účinkem hlavní aktivní složky léčiva. Změna povahy menstruace se vysvětluje změnou hormonální rovnováhy ženského těla. V některých případech se změny mohou šířit během několika cyklů. V takovém případě musíte vyhledat pomoc od odborníka, protože tento lék je považován za těžký.

Hojnější výtok než obvykle je důvodem, že v důsledku expozice léku se zvyšuje frekvence kontrakcí stěn dělohy během menstruace. Protože ne u každé dívky může dojít ke zvýšení srážlivosti krve, krvácení se může zastavit až po chvíli. Kromě toho není vyloučeno riziko krvácení z dělohy na pozadí nesprávné funkce hormonálního pozadí..

Bolestivá období (více zde) jsou odchylkou od normy. V takovém případě byste měli okamžitě vyhledat lékaře. Kvůli větší ztrátě krve během menstruačního cyklu se může vyvinout anémie, která je charakterizována následujícími příznaky:

 • Těžká slabost;
 • „Mouchy“ před očima;
 • Cardiopalmus;
 • Závrať;
 • Ztráta vědomí.

Chcete-li snížit těžké období, můžete použít tradiční medicínu. Nejúčinnější je odvar z kopřivy. Kromě kopřivy můžete použít máty, jeřabiny a následující bylinky: řebříček, pastýřská kabelka, máta peprná. Pokud lidové léky neposkytují požadovaný účinek, lze použít etamsylát sodný. Tento lék však lze užívat pouze po konzultaci s lékařem..

Často si také ženy po užívání tablet Postinor stěžují, že jejich menstruace je velmi vzácná. V některých případech to může vypadat jako „hnědá mazanice“. Tato situace se považuje za častý výskyt po užití těchto léků. Samotná barva menstruace a jejich nedostatek je vysvětlen zvýšenou srážlivostí krve..

Možné důvody zpoždění

Tato nouzová antikoncepce byla původně vytvořena pro dívky, které se staly oběťmi znásilnění. O použití tohoto prostředku jako antikoncepce pro domácnost nebylo pochyb. Přípravek „Postinor“ má sílu srovnatelnou s úderem kladiva; přerušuje těhotenství dávkou hormonů vstřikovaných do těla. Z tohoto důvodu jsou možné specifické vedlejší reakce, včetně zpoždění menstruace..

Zvýšená srážlivost krve

Lék zvyšuje srážlivost krve a pokud byla rychlost srážení u ženy zpočátku vysoká, cévy sliznice dělohy prostě nemusí „uvolňovat“ měsíční výtok. Výsledkem jsou zpožděné a sporé období..

Porušení užívání drog

Porušení užívání přípravku "Postinor" může vést k následkům, z nichž zpoždění menstruace je neškodná událost. Ujistěte se, že dodržujete pokyny pro používání Postinoru, a je lepší se před takovým krokem poradit se svým gynekologem..

Příjem Postinoru se stane nebezpečným v následujících případech:

 • Během laktace;
 • S onemocněním jater;
 • Při smíchání s alkoholem. Alkohol neutralizuje účinek léku a povede k děložnímu krvácení;
 • Při užívání drogy současně s jinými léky;
 • Přecitlivělost na složky léčiva;
 • S intolerancí laktózy;
 • S malabsorpcí glukózy a galaktózy;
 • S problémy s žlučníkem;
 • S vředem;
 • Při problémech s gastrointestinálním traktem;
 • S předchozí hepatitidou;
 • Se žloutenkou.

Nedoporučuje se používat současně s přípravkem "Postinor":

 • Léky proti infekci HIV;
 • Léky na žaludeční vředy;
 • Barbituráty;
 • Prostředky založené na třezalce tečkované;
 • Léky na tuberkulózu;
 • Léky na epilepsii;
 • Silná antibiotika.

Ignorování těchto kontraindikací vede ke skutečnosti, že menstruace zmizí a objeví se další vážné následky..

Hormonální nerovnováha

Přípravek Postinor obsahuje látku levonorgestrel, která má miniabortivní účinek. Levonorgestrel ovlivňuje luteální fázi menstruačního cyklu. Přítomnost této látky v krvi narušuje fungování reprodukčního systému, i když je žena zdravá. Tato porušení mohou způsobit zpoždění menstruace o 5-7 dní a skutečnost, že začnou krátce před plánem.

Silná hormonální porucha se vyskytuje z různých důvodů, nejpravděpodobnějších - užívání přípravku "Postinor" více než jednou za šest měsíců nebo užívání drogy v případě problémů s hormony. Nadměrné množství levonorgestrelu narušuje funkci hypofýzy nebo vaječníků, potlačuje produkci ženských pohlavních hormonů, estrogenů, díky čemuž i měsíce po podání léku je inhibováno zrání zárodečných buněk.

Použití přípravku "Postinor" v dospívání

Lékaři-gynekologové povolují příjem přípravku „Postinor“ pro dívky starší 16 let v extrémních případech.

Až do 16 let je užívání přípravku Postinor nebezpečné: menstruační cyklus a hormonální složení těla v tomto věku jsou stále nestabilní, potřebné rovnováhy se dosáhne do 21 let. Interference s vývojem reprodukčního systému proto má strašlivé následky: krvácení, zhoršení zdraví, neplodnost.

Přípravek "Postinor" vytváří hormonální šok, díky kterému jsou vaječníky vyčerpány, produkují méně hormonů, což povede k budoucí neplodnosti. A dívky, které se vyhýbají těhotenství a neodvažují se jít na radu ke gynekologovi, užívají Postinor bez přemýšlení o následcích, někdy i po každém nechráněném pohlavním styku - 3-4krát měsíčně.

V takových případech nelze zabránit neplodnosti a poté je léčitelná pouze v 1 případě z 10. Proto by se v mladém věku mělo uchýlit k užívání tohoto léku pouze v extrémním (a nepříjemném) případě a po konzultaci s gynekologem.

Těhotenství

I při správném příjmu přípravku Postinor není vyloučeno těhotenství. Těhotenství mohlo nastat před začátkem užívání přípravku Postinor a žena o tom nevěděla. Po vytvoření embrya Postinor nepřeruší již vytvořené těhotenství, takový „chemický“ potrat je mimo jeho kompetenci. Ve většině případů nemá "Postinor" žádný vliv na tvorbu plodu, ale neměli byste brát své zdraví nedbale - je lepší co nejdříve podstoupit lékařskou prohlídku.

Tělesná hmotnost ženy také ovlivňuje účinnost přípravku Postinor. Obézní dámy jsou vystaveny riziku otěhotnění, i když tento lék užívají. Než začnete užívat nouzovou antikoncepci, neprodleně se poraďte se svým gynekologem.

Strašným důsledkem užívání přípravku Postinor je mimoděložní těhotenství. Kritické dny nezačínají a těhotenský test je negativní a ženy nedělají nic. V takovém případě neprodleně proveďte ultrazvukové vyšetření, abyste zkontrolovali, zda došlo k mimoděložnímu těhotenství, a v případě pozitivního výsledku rozhodněte, zda je nutná operace, nebo má dítě ještě šanci narodit se zdravé.

Kombinace přípravku Postinor s jinými léky

Působení látky levonorgestrel může urychlit příjem léků indukujících játra. Snížení účinnosti léku je však možné, pokud se užívá současně s léky amprecavil, lansoprazol, nevirapin, oxkarbazepin, takrolimus, topiramát, tretinoin, barbituráty, včetně primidonu, fenytoinu a karbamazepinu. Rovněž je třeba vyloučit přípravky obsahující třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum) a rifampicin, ritonavir, ampicilin, tetracyklin, rifabutin, griseofulvin. Levonorgestrel snižuje účinek hypoglykemických a antikoagulačních léků. Proto při předepisování léku informujte svého lékaře o okamžitém užívání všech léků, jinak může být jeho jmenování neúčinné.

Úplná absence menstruace

Postinor často způsobuje hormonální nerovnováhu, která může vést k vážnému narušení cyklu a také k úplné absenci menstruace. Co když po Postinoru vaše menstruace nezmizela? V takovém případě byste měli okamžitě vyhledat lékaře..

Nejčastěji jsou diagnostikovány následující problémy:

 • Porucha správného fungování vaječníků. Obnova obvykle trvá asi tři měsíce;
 • Ovariální dysfunkce, při které se nemohou vyrovnat s občasnými dávkami levonorgestrelu. Důsledky mohou být přímé - neplodnost;
 • Selhání vylučování hormonů, které může vést k neschopnosti otěhotnět.

To nejsou všechny důvody, proč menstruace nepřichází. Existuje mnoho dalších faktorů a rizik, která přímo závisí na konkrétní situaci. Pokud po užití přípravku Postinor nejsou žádné menstruace - vyhledejte odbornou pomoc.

Mezi obecná doporučení je třeba poznamenat následující:

 • Užívání určitých skupin vitamínů;
 • Užívání homeostatických léků;
 • Správná výživa.

Zpočátku je tento lék považován za zcela bezpečný, ale pouze v případě, že žena nemá žádné kontraindikace a zdravotní problémy. Přesto to není vhodné pro každého a je lepší si stokrát rozmyslet, zda stojí za to jej užívat jako antikoncepci nebo se zdržet hlasování.

Důvody pro absenci menstruace po léku Postinor

Postinor je lék používaný pro nouzovou antikoncepci. Tento lék se používá pouze jako poslední možnost, protože vede k porušení menstruačního cyklu. Zpoždění po Postinoru nastává poměrně často. Tento stav vyžaduje lékařskou konzultaci. Pokud je to nutné, lékař zvolí účinnou léčbu. Lék obsahuje levonorgestrel. Toto je účinná látka. Pokud je to možné, před použitím léku je nutné se poradit s gynekologem. To pomůže eliminovat možné kontraindikace. Léčba je hormonální a zpoždění po užití léku může naznačovat vznik komplikací.

Postinor - nouzová antikoncepční droga

Co je Postinor

Postinor je hormonální lék. Používá se pro nouzovou antikoncepci. Lék uměle vyvolává menstruaci. Oplodněné vajíčko se nemůže připojit.
Lék obsahuje velké množství hormonálních látek. Právě díky účinným látkám v těle začíná menstruace. Léčba se používá pouze při absenci kontraindikací.

Postinor musíte užívat první 1-3 dny po nechráněném pohlavním styku. Při správném použití můžete výrazně snížit riziko těhotenství, které je v této fázi života neplánované..

Ženy obvykle užívají léky: pokud nebyla použita žádná antikoncepce; pokud antikoncepční metoda nefungovala, například došlo k prasknutí kondomu.

Lék mohou užívat pouze ženy s vytvořeným menstruačním cyklem. V dospívání je léčba kontraindikována, protože může vést k řadě komplikací. Důsledky budou nepředvídatelné.

Pokud byl sex bez kondomu, zobrazí se Postinor

Přípravek Postinor se obvykle užívá dvakrát s přestávkou 12 hodin. 2 tablety z balení mají ve složení různé hormony. Před použitím léku se poraďte se svým lékařem. To umožní předcházet možným vedlejším účinkům a zajistí, že neexistují žádné kontraindikace..

Pokud je použití přípravku Postinor kontraindikováno

Je přísně zakázáno používat tento léčivý přípravek, pokud existují kontraindikace. Jinak dojde k tvorbě vedlejších účinků. Postinor není přiřazen, když:

 • nepravidelný menstruační cyklus;
 • anamnéza žloutenky;
 • chronická onemocnění ledvin a jater;
 • dospívání, kdy cyklus ještě nebyl stanoven;
 • menopauza;
 • kojení;
 • závislost na alkoholu, protože tento lék není užíván společně s nápoji obsahujícími alkohol;
 • laktózová intolerance;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • anamnéza hepatitidy.
Lék je zakázán během kojení

Při používání léku, navzdory kontraindikacím, dojde ke zpoždění a dalším vedlejším účinkům. Menstruační cyklus je významný a období zotavení se zpozdí.

Přípravek Postinor se nepoužívá ve spojení s následujícími léky:

 • léky na HIV;
 • léky k léčbě žaludečních vředů;
 • léky na tuberkulózu;
 • silná antibiotika.

Jak Postinor funguje

Po aplikaci Postinoru se struktura endometria změní. Vajíčko navíc zůstává ve vaječníku, což vede k vyloučení pravděpodobnosti oplodnění..

Normální nežádoucí účinky po použití léku zahrnují:

 • bolest hlavy;
 • nevolnost;
 • porušení stolice ve formě průjmu.
Častým nežádoucím účinkem je nevolnost

Lék ovlivňuje funkčnost dělohy. Je třeba poznamenat, že lék 100% nevylučuje možnost těhotenství. Proto musíte po použití léku konzultovat s lékařem kontrolu stavu..

Jaké je období po užití drogy

Kritické dny by obvykle měly přijít včas. Jakékoli alarmující příznaky jsou dobrým důvodem k vyhledání pomoci od lékaře.

Přesný čas nástupu menstruace nelze určit. K obnovení menstruace dochází individuálně.

Když menstruace chybí po dlouhou dobu

Hlavní důvody dlouhého zpoždění po Postinoru jsou popsány v tabulce.

Zvýšená srážlivost krveLék aktivuje proces srážení krve. V tomto případě má žena dlouhé zpoždění a nástup menstruace je skromný.
Hormonální nerovnováhaToto je nejčastější důsledek po podání léku. Porušení je způsobeno příjmem velkého množství syntetických hormonů do těla. Porucha reprodukčního systému.
Pokud selže, je pravděpodobné jak zpoždění, tak předčasná menstruace. Odchylka často nastává, když byl přípravek Postinor používán častěji než jednou za šest měsíců. Funguje hypofýza a vaječníky.

Zpoždění je téměř vždy výsledkem zneužití léku. V žádném případě nemůžete ignorovat stávající kontraindikace..

Při užívání nesprávných pilulek může dojít ke zpoždění

Je pravděpodobné těhotenství

Někdy je zpoždění důsledkem pokračování těhotenství, a ne vzniku komplikací. S úspěšným připojením vajíčka se musíte uchýlit k vyšetřením.

Lék nemá žádný účinek na spermie a vajíčko. Proto při zachování těhotenství po Postinoru obvykle nevznikají žádné komplikace. Dítě se narodilo zcela zdravé.

Jaké to může mít důsledky

Postinor může vést k rozvoji následků. Mezi nejčastější komplikace, kromě zpoždění, patří:

 • velká ztráta krve;
 • prodloužená menstruace;
 • krvácení z dělohy;
 • syndromy intenzivní bolesti;
 • změna barvy menstruačního toku.

Všechny tyto patologie vyžadují léčbu..

Jak Postinor ovlivňuje menstruaci, toto video o tom řekne:

Jaké jsou důvody zpoždění o měsíc nebo déle

Nedostatek menstruace déle než měsíc je dobrým důvodem k návštěvě lékaře. Podmínka může souviset s:

 • přítomnost endokrinních onemocnění;
 • gynekologická zánětlivá onemocnění;
 • patologie urogenitálního systému.

U nevýznamných odchylek zpoždění obvykle nepřesahuje několik týdnů. Samoléčba nepřítomnosti menstruace je přísně zakázána. Jakékoli léky může vybrat pouze ošetřující lékař.

Po "postinor" zpožděné menstruace: hlavní důvody a doporučení lékařů

Indikace a kontraindikace

Ženy užívají postinorové antikoncepční pilulky pro nouzovou antikoncepci po pohlavním styku bez užívání antikoncepce. Lze jej také použít, pokud neexistuje úplná důvěra v účinnost hlavního aktiva:

p, blockquote 14,0,1,0,0 ->

 • vklouznutí kondomu do genitálního traktu;
 • narušení integrity kondomu, ženská bránice;
 • vynechání jedné nebo více antikoncepčních pilulek;
 • ztráta nebo spontánní odstranění nitroděložního tělíska;
 • nesprávný výpočet ovulačních dnů při použití metody kalendáře;
 • neúspěšný styk.

Lék působí na implantační mechanismus, proto nemá smysl užívat Postinor k ukončení těhotenství v raných fázích..

p, blockquote 15,0,0,0,0 ->

Přípravek Postinor se nedoporučuje užívat častěji 1–2krát ročně.

Kontraindikace zahrnují následující podmínky:

p, blockquote 16,0,0,0,0 ->

 1. Individuální intolerance nebo přecitlivělost na složky léku. Pokud se jednou po užití pilulek objevily příznaky alergické reakce, opakované podávání bude doprovázeno podobnou reakcí nebo dokonce ještě výraznější.
 2. Věk do 18 let. Tvorba menstruačního cyklu začíná v průměru ve věku 12-14 let a trvá 4-5 let. Jakýkoli zásah může vést k závažným poruchám cyklu, jejichž zotavení může trvat několik let.
 3. Těžké selhání jater je doprovázeno metabolickými poruchami. Většina hormonů, včetně levonorgestrelu, prochází játry. Při nedostatečné funkci orgánů může dojít k nadměrné akumulaci a zvýšeným vedlejším účinkům..
 4. Těhotenství je také kontraindikací. Postinor nepovede k potratu, ale jeho účinky na vyvíjející se plod nejsou dobře známy. Vždy existuje riziko porušení záložky vnitřních orgánů.
 5. Intolerance laktózy, nedostatek laktázy, malabsorpce glukózy a galaktózy se mohou při použití přípravku Postinor zhoršit, protože obsahuje monohydrát laktózy a kukuřičný a bramborový škrob.

Postinor musíte pít opatrně, pokud máte Crohnovu chorobu, zánětlivá onemocnění jater a žlučových cest, cholelitiázu. p, blockquote 17,0,0,0,0 ->

p, blockquote 17,0,0,0,0 ->

Ženy nad 35 let mají zvýšenou šanci na rozvoj trombózy. Riziko se zvyšuje s poruchami krvácení, kouřením velkého počtu cigaret denně. Přítomnost migrény naznačuje tendenci k trombóze

Proto byste v tomto případě měli drogu brát opatrně.

p, blockquote 18,0,0,0,0 ->

Kombinace přípravku Postinor s jinými léky

Působení látky levonorgestrel může urychlit příjem léků indukujících játra. Snížení účinnosti léku je však možné, pokud se užívá současně s léky amprecavil, lansoprazol, nevirapin, oxkarbazepin, takrolimus, topiramát, tretinoin, barbituráty, včetně primidonu, fenytoinu a karbamazepinu. Rovněž je třeba vyloučit přípravky obsahující třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum) a rifampicin, ritonavir, ampicilin, tetracyklin, rifabutin, griseofulvin. Levonorgestrel snižuje účinek hypoglykemických a antikoagulačních léků. Proto při předepisování léku informujte svého lékaře o okamžitém užívání všech léků, jinak může být jeho jmenování neúčinné.

Co je Postinor

Postinor je hormonální lék. Používá se pro nouzovou antikoncepci. Lék uměle vyvolává menstruaci. Oplodněné vajíčko se nemůže připojit. Lék obsahuje velké množství hormonálních látek. Právě díky účinným látkám v těle začíná menstruace. Léčba se používá pouze při absenci kontraindikací.

Postinor musíte užívat první 1-3 dny po nechráněném pohlavním styku. Při správném použití můžete výrazně snížit riziko těhotenství, které je v této fázi života neplánované..

Lék mohou užívat pouze ženy s vytvořeným menstruačním cyklem. V dospívání je léčba kontraindikována, protože může vést k řadě komplikací. Důsledky budou nepředvídatelné.

Pokud byl sex bez kondomu, zobrazí se Postinor

Přípravek Postinor se obvykle užívá dvakrát s přestávkou 12 hodin. 2 tablety z balení mají ve složení různé hormony. Před použitím léku se poraďte se svým lékařem. To umožní předcházet možným vedlejším účinkům a zajistí, že neexistují žádné kontraindikace..

Menstruace po Postinorovi

Všechny hormonální léky vedou k menstruačním nepravidelnostem. Postinor obsahuje syntetický hormon levonorgestrel. Když žena vypije drogu jednou, nedojde k žádným změnám a vážným následkům. Při pravidelném užívání dochází ke zpoždění menstruace, krvácení. Žena přesně neví, kdy začne její menstruace, a tak neustále čeká na jejich vzhled..

Často po tabletách je velké množství krvavého výtoku. To neznamená, že přišla menstruace. Krvavý výboj dokazuje, že nedošlo k početí. Výtok je endometrium dělohy. Začne se odmítat každý měsíc, když embryo nebylo připojeno.

Po užití přípravku Postinor se menstruace na určitou dobu často zpozdí. Někdy dochází k silnému krvácení. V takovém případě musíte okamžitě kontaktovat svého lékaře..

Po užití menstruace to znamená, že nejste těhotná

I když menstruace začala včas, Postinor je schopen způsobit určité problémové situace. Jsou schopni projevit se v případě, kdy v tuto chvíli nebyl ustálen stabilní a pravidelný cyklus, stejně jako v případě existující hormonální poruchy. Může dojít k silnému prodlouženému krvácení v důsledku změn hormonálních hladin.

Stává se, že když začne menstruace, okamžitě končí a prochází špatně s nevýznamným výtokem. V této situaci nemusí použití lékárenského testu jako kontroly těhotenství vždy vykazovat skutečné výsledky..

Proto, abychom se konečně ujistili, že nedochází k možnému oplodnění, je lepší provést analýzu na přítomnost hCG. To může ukázat přesnější výsledky a ověřit negativní výsledek nebo přítomnost těhotenství. Působení léku Postinor je založeno na potlačení ovulace, což prakticky vylučuje možnost početí a implantace. Stále však existuje, i když malá, ale stále pravděpodobnost, že užívání drogy nemělo očekávaný účinek a vejce se dokázalo uchytit v děloze.

Důvody odchylek

Pokud dojde ke zpoždění o týden, pak to nemusí být nutně těhotenství, i když nejčastěji je to důvod. Zpoždění o týden může být způsobeno problémy s hormonálními hladinami, nestabilitou cyklu jako celku, onemocněním reprodukčního systému infekční povahy nebo alergií na složku léku.

Je však třeba si jistě pamatovat: pokud zpoždění překročí týden, je lepší provést test a darovat krev na hladinu hCG. Pokud je test negativní a hladina hormonu je normální, měli byste navštívit lékaře.

Pokud jste si jisti, že nedochází k těhotenství, protože jste provedli test, který ukázal negativní výsledek, lze důvody absence menstruace po užití pilulek nazvat těmito stavy:

 1. Dysfunkce vaječníků, která se může zotavit po 2–3 cyklech. Pokud však budete i nadále mučeni nestabilitou menstruace a po 4–5 cyklech, je lepší poradit se s gynekologem.
 2. Časté užívání drogy může vaječníky úplně připravit o práci. Je těžké si toho všimnout, ale pokud máte podezření, je lepší navštívit lékaře, abyste vyloučili výskyt neplodnosti.
 3. Narušení produkce hormonů vaječníků a hypofýzy může vést k tomu, že nedojde k oplodnění kvůli nerovnováze ve zrání vajíček.

Pokud přesto menstruace začala, i když šla později než termín, po nějaké době lze předpokládat další komplikace způsobené následujícími důvody pro užívání přípravku Postinor:

 1. nestabilita cyklu;
 2. mladý věk pro užívání drogy;
 3. začaly poruchy v hormonálním systému.

Důsledky lze nazvat:

 • Bohatá ztráta krve - důvodem může být nasycovací dávka gestagenu, který potlačuje progesteron a hormony hypofýzy. Když je gestagen odstraněn z těla, děloha odmítne vše, co se nahromadilo, což zvyšuje krvácení, když začne menstruace. Chcete-li to zastavit, poraďte se s lékařem, protože to doma nezvládnete - následky mohou být nejzávažnější, například anémie z nedostatku železa.
 • Začala bohatá a prodloužená období - důvodem lze nazvat počáteční hormonální nerovnováhu nebo vzhled u žen, které navzdory varování stále pil pilulky. Pokud za 3 hodiny utratíte více než 1 vložku, to znamená, že budete mít paniku - můžete navštívit gynekologa.
 • Přijďte krvácet z dělohy.
 • Když začala menstruace, došlo k silné bolesti a řídkému výtoku.
 • Přerušení cyklu v důsledku ztráty funkce vaječníků a hypofýzy.
 • Hnědá barva výboje, když to šlo.

Pokud se přesto ukázalo, že jste těhotná, zpoždění bylo dlouhé, vaše menstruace nešla a test ukázal pozitivní výsledek, pak není důvod k obavám. Dítě se narodí bez abnormalit a doba těhotenství také nebude ovlivněna. Postinor nemá žádný vliv na embryo, pouze brání přilnutí vajíčka a podporuje začátek menstruace. Pokud se přesto připojí a její menstruace nezačala, pak to nebude moci odmítnout, takže plod bude v bezpečí.

Ve všech podezřelých případech stojí za to kontaktovat gynekologa, který otestuje celé tělo a pomůže obnovit zdraví. Nezanedbávejte léčbu, protože ovlivňuje vaši schopnost mít děti..

Mechanismus účinku

Před použitím drogy se musíte seznámit se zásadou jejího působení. V ženském těle jsou nejaktivnější 2 hormony: progesteron a estrogen. Při absenci problémů s reprodukčním zdravím harmonicky interagují po celý menstruační cyklus..

Princip působení levonorgestrelu je v mnoha ohledech podobný práci progesteronu. Aktivita prvního z nich je však asi 150krát silnější. Proto není možné vyloučit zpoždění menstruace po přijetí přípravku "Postinor". Účinek nouzové antikoncepce se provádí v několika fázích:

 1. Blokování ovulace, které brání vajíčku opustit vaječník a vstoupit do vejcovodu.
 2. Hormonální nárůst a odmítnutí endometria na pozadí.
 3. Spermie, kterým se podařilo proniknout do ženského těla, jsou zbaveny plné aktivity a schopnosti oplodnit se.

Někteří lidé se domnívají, že užívání léků může vyvolat potrat. Tento názor je ve skutečnosti mylný. Pokud se oplodněné vajíčko již dokázalo uchytit v děloze, začal vývojový proces, těhotenství je nevyhnutelné. V takovém případě nemá „Postinor“ požadovaný účinek. Umožňuje vám pouze zabránit početí, ale ne ukončit těhotenství..

Srovnání s modernějšími prostředky

Hormonální léky se obvykle prodávají na lékařský předpis, nebo ne, pokud jsou zahrnuty do speciální skupiny volně prodejných léků. U společnosti Postinor není předpis vyžadován v každé lékárně. Ale tento lék obsahuje velmi vysokou dávku levonorgestrelu. Proto stojí za to blíže se podívat na další léky podobné akce..

Což je lepší, Zhenale nebo Postinor?

Tyto léky se liší složením. Léčivou látkou v přípravku Zhenal je mifepriston. Patří do skupiny antigestogenů a používá se k lékařským potratům. Mechanismus účinku je založen na vytváření překážek uvolnění vajíčka z vaječníků a v případě oplodnění narušení procesu implantace embrya. Odhaduje se, že riziko otěhotnění při užívání hormonů se při nadváze několikrát zvyšuje. Obézním ženám se v 33% případů dostane ochrany od početí pomocí tablet. Ti, kteří sledují svou váhu, pravděpodobnost otěhotnění na pozadí Zhenale klesá na 1%.

Zhenale je bezpečnější. Chcete-li se zbavit těhotenství, musíte vypít jen jednu tabletu co nejdříve po nechráněném sexu..

Postinor nebo Escapel?

Okamžitě stojí za rezervaci, že léky mají stejnou účinnou látku. To je levonorgestrel. Rozdíl spočívá v dávkování. V Postinoru je toto číslo 0,75 mg a v Escapelu - 1,5 mg. Závažnost nežádoucích účinků proto může být významnější. Zvýšené riziko krvácení z dělohy.

Jako alternativa se používá nový lék ze skupiny antigestagenních látek Ginepriston. Skládá se také z jedné tablety.

Jakýkoli zásah do přirozeného hormonálního pozadí může vést k jeho narušení a poruchám, které nejsou vždy léčitelné. Proto je nutné naplánovat nástup těhotenství a zvolit správnou antikoncepci. Mnoho žen se bojí užívat kombinovanou perorální antikoncepci kvůli riziku přibývání na váze, ale tento názor je mylný. Moderní léky dobře chrání před těhotenstvím, stávají se prevencí rakoviny endometria a vaječníků. Pokud existuje strach o vaši postavu, měli byste se blíže podívat na hormonální systém Mireny, který nemá vliv na postavu.

Zpoždění menstruace po Postinoru

Zpravidla po požití Postinoru. začíná krvavý výtok. mohou se objevit ve dnech 2-4 (v extrémních případech po 5 dnech), což znamená, že droga zaúčinkovala a nedošlo k těhotenství.

V tomto případě menstruace přichází včas nebo s mírným zpožděním (8. den cyklu).

Proč menstruace neproběhla z Postinoru - důvody:

Může po Postinoru dojít ke zpoždění menstruace? Velká dávka syntetického hormonu může narušit činnost endokrinních žláz, což vede k nepravidelnému měsíčnímu cyklu. Obnovení cyklu bude nějakou dobu trvat, během 3-4 měsíců by měla být frekvence normalizována, pokud se tak nestane, musíte se poradit s odborníkem, možná budete potřebovat hormonální korekci.

V případě zpoždění po aplikaci Postinor (negativní test) je bezpodmínečně nutné provést krevní test a být vyšetřen gynekologem, aby se vyloučilo těhotenství. Početí může nastat při nesprávném dávkování léku nebo v případě, že žena zapomene užít druhou pilulku, stejně jako když vypila postinor (a bez menstruace) ne striktně po 12 hodinách, ale se zpožděním.

Možnost mimoděložního těhotenství by neměla být vyloučena. V každém případě, s velkým zpožděním, je test negativní na těhotenství, musíte se poradit se svým lékařem.

Zvyšuje se srážlivost krve.
Většina endometria je tvořena cévami, kdy je sliznice odmítnuta, krev se může srážet i v děložní dutině, proto je první menstruace způsobená přípravkem Postinor velmi vzácná a může být hnědá. Normou je také malé zpoždění..

Inkompatibilita léků.
Některé pilulky užívané společně s přípravkem Postinor mohou významně snížit jeho účinnost nebo ji úplně neutralizovat. Mezi tyto léky patří: léky na infekci HIV, žaludeční vředy, tuberkulóza, epilepsie, silná antibiotika nebo léky, které zahrnují třezalku tečkovanou. Antikoncepční pilulky užívané současně s přípravkem Postinor se zpožděním menstruace mohou vyvolat dlouhé zpoždění.

Ženy trpící obezitou by se před užitím přípravku Postinor měly poradit s gynekologem a správně vypočítat dávku léku.

V opačném případě existuje vysoké riziko, že lék nebude fungovat a vaše menstruace nezačala..

Pokud po užití přípravku Postinor nemá mladá dívka menstruaci (do 16 let), probíhá hormonální pozadí a jakýkoli vnější vliv může vést k smutným následkům, jako je úplná absence menstruace (amenorea).

Ženy po 40 letech by také měly užívat tento lék s extrémní opatrností (například Postinor užíval, ale bez menstruace), protože hormonální nerovnováha může vyvolat přístup k menopauze. Nežádoucí účinky, jako je silné zvracení a průjem, mohou pomoci odstranit hormon z těla.

Z tohoto důvodu klesá dávka syntetického hormonu, proto klesá účinnost. V tomto případě je šance na početí velká.

Nežádoucí účinky, jako je silné zvracení a průjem, mohou pomoci odstranit hormon z těla. Z tohoto důvodu klesá dávka syntetického hormonu, proto klesá účinnost. V tomto případě je šance na početí velká..

U závažných nežádoucích účinků, pokud vaše menstruace nezmizí, byste se měli rozhodně poradit s odborníkem ohledně úpravy dávkování. Pouze lékař vám může říci, zda potřebujete vypít další dávku léku, nebo ne.

Ignorování kontraindikací.
Ženy trpící selháním jater nebo ledvin, stejně jako pacienti s hepatitidou, riskují nejen vyprovokování dlouhého zpoždění menstruace, ale také významně narušují jejich zdraví.

Alkohol.
Alkohol zcela neutralizuje působení syntetických hormonů, takže žena by měla během užívání a užívání Prostinoru odmítnout jakékoli alkoholické nápoje, v průměru po dobu 7-10 dnů.

Zánětlivé procesy v děloze.

Zánětlivé procesy, jako je endometritida, kolpitida a vaginitida, vyvolávají narušení menstruačního cyklu. V takovém případě byste měli podstoupit nezbytnou léčbu..

Pokud z jakéhokoli důvodu těhotenství po užívání přípravku Postinor stále přetrvává. Není třeba to přerušovat. Vzhledem k tomu, že účinek léku je zaměřen na brzký nástup menstruace, pak nepoškodí vývoj embrya, tyto syntetické hormony nenesou.

Jak Postinor ovlivňuje menstruaci

Hormonální lék ovlivňuje reprodukční systém. V některých případech může cyklus selhat, což se projevuje zpožděním menstruace..

Antikoncepční účinek je doprovázen výskytem silného krvácení, ke kterému dochází jako menstruace. Krvavý výtok je zaznamenán 7 dní po užití léku.

Mechanismus účinku Postinoru závisí na fázi, během které byl lék užíván. Po užití první pilulky z obalu se uvolní značné množství hormonu. Ve druhé fázi menstruačního cyklu již došlo k ovulaci. Působení drogy má určité rysy..

Druhá pilulka vede k opakované změně hladin hormonů. Po skončení expozice léku je pozorován prudký pokles koncentrace hormonů. Způsobuje silné předčasné krvácení..

Gynekologové zdůrazňují, že zpoždění menstruace po Postinoru je běžné. Složky antikoncepce mají výrazný účinek na funkci orgánů reprodukčního systému. Proto může být droga použita nejvýše dvakrát ročně, pokud je cyklus pravidelný.

Existuje několik důvodů, proč po Postinoru menstruace neproběhla:

 • Zvýšená srážlivost krve. Důvod je typický pro ženy s původně vysokou mírou srážení krve. V tomto případě jsou možné jak zpoždění, tak malé období..
 • Nesprávné používání antikoncepce. Pokud dojde k porušení načasování užívání pilulek, může dojít ke zpoždění. Výrazně snižuje antikoncepční účinek pití alkoholu, což je také třeba vzít v úvahu.
 • Paralelní příjem jiných léků. Některé léky mohou snižovat nebo zefektivňovat léčbu přípravkem Postinor. Zpoždění je způsobeno užíváním niverapinu, lansoprazolu, barbiturátů, oxkarbazepinu, silných antibiotik.
 • Hormonální nerovnováha. Užívání léku obsahujícího působivou dávku hormonu může vyvolat selhání iu gynekologicky zdravých žen. Porušení je považováno za neškodné, pokud zpoždění není delší než 7 dní. V některých případech dochází k předčasnému nástupu menstruace, což platí také pro normu. Časný nástup menstruace se obvykle pozoruje, pokud užíváte Postinor před menstruací. Užívání léku ve druhé fázi cyklu zrychluje všechny procesy v těle..
 • Ignorování kontraindikací. Antikoncepci nelze použít v případě onemocnění jater, žlučníku. Tablety se nedoporučují u pacientů s anamnézou hepatitidy. Užívání léků může také zhoršit vaše zdraví..
 • Aplikace dospívajícími dívkami. V dospívání nedochází k dostatečné tvorbě menstruačních funkcí. Užívání hormonálních léků často způsobuje absenci menstruace a zhoršení stavu..
 • Těhotenství. Antikoncepční účinnost nedosahuje 100% ani při plném dodržení všech doporučení. Pokud období po Postinoru nepřišlo do jednoho měsíce, je nutné vyloučit těhotenství.
 • Nežádoucí účinky. Vysoká dávka hormonů způsobuje bolesti hlavy, ospalost a kožní vyrážky. Někdy dochází k reakcím trávicího systému, jako je průjem. Výskyt nežádoucích účinků může snížit absorpci účinné látky a snížit antikoncepční účinnost.

Důvody porušení cyklu zahrnují:

 • endokrinní nerovnováha;
 • zánětlivý proces;
 • rysy srážení krve;
 • věkové charakteristiky.

Říkají o drobném selhání, když je v následujících 2–3 měsících zaznamenána nepravidelnost cyklu. Za nepříznivé příznaky je třeba považovat zpoždění o více než 20 dní a těžké období ve spojení s dalšími patologickými příznaky.

Kdy by měla jít menstruace

Dámy, které užívaly tento lék, si vždy kladou následující otázku: kdy by po Postinoru měla jít menstruace? Neexistuje jednoznačná odpověď, protože je to všechno individuální. Nejprve to závisí na osobním hormonálním pozadí dívky a na tom, kdy byly pilulky užívány. Neméně důležitým faktorem je fáze menstruačního cyklu při užívání drogy..

Může tedy cyklus po použití antikoncepce Postinor zabloudit? Je zřejmé, že ano. Bohužel ani jeden z lékařů vám nebude schopen přesně říct, jak dlouho čekat na začátek menstruačního cyklu, ani to, zda bude období předcházet plánu nebo později. Pokud menstruace začíná dříve než obvykle, měli byste se poradit s odborníkem. Pokud je zpoždění delší než 5 dní, pak je to také důvod k obavám..

Ve většině případů po léčbě začíná menstruační cyklus o něco dříve. Je to proto, že levonorgestrel ovlivňuje druhou fázi vašeho cyklu, což je normální. Je také možné, že příjem Postinoru nemusí mít vliv na průběh menstruace. Nelze však vyloučit možnost zpoždění cyklu po použití nouzové antikoncepce..

Drogová akce

Postinor je účinný lék, krvácení poté, co se jedná o přirozený proces. Používá se však pouze v nouzových situacích, protože jeho složení může narušit hormonální hladiny. Obvykle se používá k prevenci náhodného těhotenství. Pokud vypijete lék do jednoho dne po intimním kontaktu, pak je koncepce dítěte nemožná o 95%. Druhý den se jeho účinnost sníží o 75% a třetí - 58%.

Krvácení po Postinoru se zpravidla vyskytuje 6-7. Den. To je obvykle silnější výtok než vaše měsíční období. Žena ztrácí asi 40-75 ml krve. Tento stav naznačuje změnu hormonálních hladin..

Krvácení po Postinoru je považováno za normální indikátor a neměli byste si s tím dělat starosti. V dnešní době se doporučuje častěji měnit hygienické výrobky a sledovat váš stav. Po jednom měsíci užívání přípravku Postinor se menstruační cyklus obnoví, může změnit pouze datum menstruace.

Žena by měla věnovat pozornost délce krvácení. Může trvat o dva až tři dny déle než obvykle.

Pokud čtvrtý den výtok klesá a nezpůsobuje nepohodlí, pak proces potratů proběhl dobře, krvácení skončí za několik dní.

V některých případech lze pozorovat následující patologické procesy:

 1. Bohaté krvácení během dne, výměna hygienických výrobků každou půl hodinu.
 2. Velké krevní sraženiny se vylučují po dobu delší než jeden den.
 3. Prodloužená ztráta krve po dobu delší než deset dní.
 4. Existují anemické příznaky: bolestivost, dušnost a závratě.

Pokud se tyto příznaky vyskytnou, měli byste okamžitě vyhledat lékaře nebo vyhledat lékařskou pomoc. I když krvácení není silné, ale prodloužené - více než deset dní.

Proč a kdy užívat Postinor

Droga Postinor se používá jako nouzová antikoncepce. S jeho pomocí můžete zabránit nechtěnému těhotenství, které je možné po nechráněném pohlavním styku. Účinek léku po jeho použití v první polovině cyklu znemožňuje ovulaci, a proto je další koncepce nemožné. Příjem Postinoru po ovulaci je tedy schopen změnit endometrium v ​​děloze, takže nebude schopen udržet oplodněné vajíčko na sobě.

Postinor se nepoužívá jako prostředek k potratu, protože jeho hlavním účelem je zabránit těhotenství. Jeho použití na počátku početí je neúčinné.

Jak efektivní bude příjem Postinora, závisí na časovém intervalu mezi pohlavním stykem a dobou přijetí. První den dosáhne účinek jeho použití pozitivního výsledku v 95% případů. Druhý den jeho účinnost klesá na 85%. V případě, že byl přípravek Postinor aplikován třetí den po nechráněném zákroku, lze koncepci zabránit pouze v 58% případů. Po 72 hodinách, stejně jako u dokončeného těhotenství, se přípravek Postinor vůbec nepoužívá.

Až přijde vaše menstruace?

Při dobrém zdravotním stavu a bez problémů začíná menstruace včas, tj. Podle vašeho obvyklého rozvrhu, plus mínus pár dní. Pokud menstruace nezmizí a odchýlí se od plánu až na týden, není důvod k obavám. Ale když je zpoždění týden nebo více, pak stojí za to navštívit lékaře nebo provést test na možné těhotenství. Také doba, kdy začala menstruace, závisí na skutečnosti, kolik dní uplynulo od doby podání a v jaké fázi cyklu byla droga podána..

Pokud je zpoždění malé, neměli byste být zastrašováni: pokyny přímo uvádějí, že pokud po krátkou dobu nedojde k menstruaci, pak to není nebezpečné, protože pilulky způsobují selhání cyklu. Samozřejmě můžete provést test, abyste se ujistili, že nejste těhotná, ale je lepší počkat, než začne menstruace. Zpoždění nebo předčasný příchod menstruace o několik dní by také neměly být důvodem k obavám. Mějte na paměti, že zpoždění příští měsíc nebude výjimkou, protože cyklus je sražen a bude se posouvat v jednom či druhém směru. Zpoždění může být způsobeno hormonem levonorgestrel, který se užívá 4krát více najednou, než tělo produkuje denně. Stejná situace může být důvodem, kdy menstruace předběhla plán. Žena, která pil pilulky podle pokynů a včas, by neměla mít problémy.

Po užití přípravku Postinor můžete vidět, jak začal malý výtok s krví, který trval jeden den až dva dny - to endometrium odmítá. Mohou se během cyklu opakovat několikrát. Aby nedošlo k poškození vašeho zdraví, postupujte podle pokynů: nepijte více tablet, než je uvedeno, abyste nepodstoupili hospitalizaci. Kromě vedlejších účinků na reprodukční systém může být otráveno také velké množství tablet.

Závěr

Menstruační cyklus je poměrně složitý systém, který je jakýmsi odrazem zdraví žen. Jakékoli selhání a nepravidelnost menstruace naznačují problémy.

Je nesmírně důležité je včas identifikovat a eliminovat prostřednictvím terapeutického kurzu. Pokud se po Postinoru objeví zpoždění, neměli byste počkat mnoho týdnů na začátek menstruace

Existuje mnoho spolehlivých způsobů, jak zabránit nechtěnému těhotenství. Někdy je použitá antikoncepční metoda neúčinná. V těchto případech se doporučuje příjem Postinora. Vzhledem k tomu, že lék ovlivňuje hormonální pozadí, menstruace po přípravku Postinor může přijít se zpožděním..

Menstruace po Postinoru nemusí vždy přijít ve správný čas. To je způsobeno negativním účinkem vysoké dávky hormonu obsaženého v léku. S dlouhým zpožděním a dalšími patologickými příznaky musíte navštívit lékaře.

Shrnuto, je třeba poznamenat, že užívání nouzové antikoncepce je obtížným testem pro reprodukční systém ženy. Aby se vám v budoucnu nestalo mozkem, může pro vás po Postinoru dojít ke zpoždění, jak dlouho vydrží a jak rychle se obnoví plodnost, může být vhodné opustit tento způsob ochrany a zvolit jednodušší a šetrnější metody.

Související a doporučené otázky9 odpovědíProhledávání stránekCo když mám podobnou, ale jinou otázku?Pokud jste mezi odpověďmi na tuto otázku nenašli informace, které potřebujete, nebo pokud se váš problém mírně liší od předloženého problému, zkuste položit další otázku lékaři na stejné stránce, pokud souvisí s hlavní otázkou.