Zpoždění menstruace po Postinoru

Technologie dnes udělala velký krok vpřed a neprošla stranou prostředků odpovědných za ochranu. Aby se zabránilo nechtěnému těhotenství, většina žen dnes používá antikoncepci a někdy používá antikoncepci, která poskytuje krátkodobou pomoc.

Mezi nejběžnější patří droga s názvem Postinor. Zahrnuje významnou dávku hormonu, který má nepříznivý vliv na reprodukční systém, takže zpoždění menstruace po postinoru nebo jejich nástup mnohem dříve, než je plánovaná doba, je normální. Z tohoto důvodu je důležité vědět o účinku léku a připravit se na možné změny v těle..

Jaký účinek má droga

Postinor a opožděná menstruace

Hlavní pracovní látkou v této antikoncepci je levonorgestrel. Zpoždění menstruace po podání přípravku Postinor je proto důsledkem změn, ke kterým došlo v genitáliích. Tyto zahrnují:

 • Blokování ovulace. V tuto chvíli nemůže vyzrálé vajíčko opustit vaječník, proto po postinoru dochází ke zpoždění menstruace;
 • Inhibice procesu oplodnění, protože jak čas příchodu ženské buňky, tak pohyb spermií jsou výrazně zpomaleny;
 • Embryo se nemůže uchytit v děloze, protože se mění vlastnosti endometria, což vytváří podmínky, za kterých se nenarozené dítě nemůže vyvinout.

Zpoždění menstruace po užití přípravku Postinor

Po užití léku dochází ke zpoždění kritických dnů kvůli silnému hormonálnímu stresu s vysokou dávkou syntetického činidla, které bylo získáno zvenčí. Z tohoto důvodu mnozí lékaři doporučují užívat jej ne více než jednou za cyklus a opakovat jej nejdříve o šest měsíců později, aby nedošlo k negativnímu vlivu na reprodukční funkci. Zvláště byste měli pečlivě sledovat své vlastní zdraví a pokud je to možné, užívejte tento lék co ​​nejméně..

Postinor a zpoždění menstruace je normální výsledek po obdrženém hormonálním otřesu celého těla.

Další důsledky užívání drogy

Pokud to s uvedenými doporučeními nemyslíte vážně a často užíváte pilulky, můžete kromě zpoždění pociťovat silné bolesti v břiše, neočekávané intermenstruační krvácení různé intenzity, nesprávnou funkci střev, nevolnost a mnoho dalších příznaků. To vše vám nejen pomůže zabránit dlouho očekávanému těhotenství, až přijde čas, ale také čelit různým zdravotním problémům.

Jak používat

Jak se přípravek Postinor užívá

Odpověď na otázku, zda může dojít ke zpoždění menstruace po postinorovi, můžeme říci následující: je přímo závislá na přísném dodržování pravidel přiložených pokynů. Lék by měl být užíván, pokud:

 • Pohlavní styk bez použití antikoncepce;
 • Pokud dojde k prasknutí antikoncepce;
 • Antikoncepční pilulka chybí.

Balení obsahuje dvě tablety. Proto vyvstává myšlenka, co dělat dál. První musí být užito co nejdříve po sexu, ale nejpozději do tří dnů, a druhý musí být opilý 12 hodin po předchozím.

Aby se v budoucnu neobávalo zpoždění, ke kterému došlo v důsledku těhotenství, je nutné použít nápravu co nejdříve. Pokud se do ženského těla dostalo první den po kontaktu s opačným pohlavím, je jeho účinnost 95% a nárůst v období až 50 hodin snižuje pravděpodobnost ochrany na 58%.

Kontraindikace

 • Pokud chybí menstruační cyklus;
 • Pokud jste nedávno měli žloutenku nebo trpíte chronickým onemocněním jater a ledvin;
 • Dospívání, kdy dívky ještě nezotavily proces zrání vajíček a dochází k přerušení menstruace.

Jak dlouho po Postinoru trvá zpoždění menstruace

Přesné datum nemůže stanovit žádný odborník; pro podrobnější výsledek musíte projít řadou zvláštních postupů. Vše závisí na průběhu příznaků a jejich závažnosti. Ať už je to jakkoli, pokud kritické dny nepřijdou do dvou týdnů, je důležité poradit se s gynekologem, abyste včas zjistili příčinu nesprávného fungování rytmu a začali jej napravovat.

Pokud je lék užíván správným způsobem, měla by menstruace zdravé ženy přijít v plánovaném čase. Praxe však říká, že takových žen je velmi málo a často po užívání postinoru může dojít ke zpoždění několik dní, vše zde závisí na reakci každé dívky na její vliv. Tělo každé ženy je individuální a nemůžete mluvit o všech, spojovat se. Zpoždění pěti dnů je považováno za normální. Pokud stanovený čas uplynul a zpoždění neskončilo, může být příčinou těhotenství, proto je důležité provést test. Kromě toho můžete absolvovat další testy, například krev na indikátor hormonů.

Zpoždění menstruace po testu Postinor negativní

Zpoždění menstruace po Postinoru s negativním testem

Pokud při užívání léku dojde ke zpoždění a test současně ukáže negativní výsledek, ale existují pochybnosti o jeho pravdivosti, je nutné vyloučit skutečnost mimoděložního těhotenství a za tímto účelem jít na konzultaci s odborníkem. Vzhledem k tomu, že tato patologie je běžným okamžikem při užívání antikoncepce, je lepší hrát na jistotu. Pokud je onemocnění zahájeno, může to mít další škodlivé následky..

Když zpoždění přesáhne měsíc

 • Pokud je vyloučeno těhotenství, může to být:
 • Různé typy gynekologických zánětlivých procesů. Například kolpitida, vaginitida, endometritida;
 • Patologie z urogenitálního systému;
 • Endokrinní nemoci;
 • Abortivní stav, který mění hormonální pozadí, takže začíná selhávat děloha, vaječníky a vejcovody, což neumožňuje přijít v kritické dny včas. Jsou tedy odkládány na dobu neurčitou, proto se po Postinoru často stává zpoždění.

Užitečné závěry

Závěrem je obzvláště důležité zdůraznit skutečnost, že používání nouzové antikoncepce je pro ženský reprodukční systém obtížnou zkouškou. Aby už neexistovaly další otázky týkající se užívání přípravku Postinor, například jak dlouho bude zpoždění trvat a jak to ovlivní reprodukční funkci, měli byste přemýšlet o potřebě užívat tento konkrétní lék. Může být nejlepší se ho zbavit a najít pro sebe jednodušší a bezpečnější způsoby. Existuje velké množství alternativ. Orální antikoncepce s minimální dávkou hormonů se dnes stává populární. Abyste si vybrali nejlepší způsob ochrany, abyste se vyhnuli možným problémům, musíte se poradit s gynekologem. V některých případech lékař požádá o absolvování určitých testů, aby se vyloučila nesnášenlivost těla a možné kontraindikace.

Shrnutí, můžeme bezpečně říci, že je důležité pečlivě sledovat vaše zdraví. Aby se zabránilo nástupu nechtěného těhotenství a aby se v budoucnu nepoškodilo plod přijetím nouzové antikoncepce, je důležité nezapomenout užívat antikoncepci nebo používat kondom..

Proč po užití přípravku Postinor dochází ke zpoždění menstruace

Postinor je nouzová antikoncepce, která zabraňuje těhotenství. Tento lék vyvolává hormonální narušení. Výjimečný začátek výtoku nebo zpoždění po léčbě Postinorem je normální, protože užívání hormonálních léků vždy ovlivňuje práci těla.

Vlastnosti drogy

Hlavní účinek přípravku Postinor je zaměřen na prevenci uvolnění vajíčka do děložní dutiny (ovulace). To jí znemožňuje oplodnění spermatem po pohlavním styku. Po jeho použití dochází k prudkému porušení menstruačního cyklu. Takový silný účinek neumožňuje předvídat, kdy nastane další období. To se může stát po týdnu, ale někdy se to stane mnohem později. V tomto případě těhotenský test ukazuje negativní výsledek, ale nedochází k pravidelnému vypouštění.

Výrobce nezaručuje 100% účinnost.

Za prvních 24 hodin je to 95%, druhý den klesá na 85% a třetí je to jen 58%. Po této době se Postinor stane neúčinným a jeho příjem bude mít extrémně negativní vliv na reprodukční systém. Balení obsahuje 2 tablety, první se aplikuje co nejdříve po nechráněném úkonu, druhá musí být podána 12 hodin po první.

Důvody pro zpoždění menstruace

Pokud po Postinoru nejsou po dobu dvou týdnů žádné menstruace a těhotenský test je negativní, je nutná konzultace s gynekologem.

Existuje mnoho důvodů pro zpoždění:

 • Hormonální nerovnováha. Postinor obsahuje velkou dávku syntetických hormonů, které mají vliv na celé tělo, nejen na reprodukční systém. Není možné přesně předpovědět, jak se bude organismus chovat. Obvykle se cyklus normalizuje během 3-4 měsíců, pokud se po této době nestabilizuje, je nutná hormonální korekce.
 • Těhotenství. Zpoždění menstruace po užití přípravku Postinor může naznačovat těhotenství. Tuto možnost nelze vyloučit ani po provedení testu. Ačkoli domácí těhotenské testy poskytují poměrně přesné výsledky, lidské tělo je nepředvídatelné. Pro přesnou diagnózu těhotenství je nutná konzultace gynekologa a krevní test na hCG hormon. Rovněž nelze vyloučit možnost mimoděložního těhotenství a přítomnost gynekologických onemocnění před podáním přípravku Postinor..
 • Zvýšená srážlivost krve. Pokud existuje tendence ke zvýšené koagulaci, může se v dutině dělohy srážet špinění. Současně zůstávají další příznaky nástupu menstruace (bolest hlavy, bolest v mléčných žlázách několik dní před začátkem atd.).
 • Léčivá neslučitelnost. Současné podávání několika léků může způsobit snížení účinnosti nebo neutralizovat účinek přípravku Postinor. Mezi tyto léky patří: antiretrovirová léčba, protivředové léky, antiepileptika, některá antibiotika, léky s třezalkou tečkovanou.
 • Nadváha. Pro antikoncepční účinek je nutná určitá koncentrace hormonů v krevní plazmě. S nárůstem tělesné hmotnosti dochází také ke zvýšení celkového objemu krve. Proto je k dosažení požadovaného účinku zapotřebí velká dávka přípravku Postinor. Pokud to nestačí, pravděpodobnost početí se významně zvyšuje. V žádném případě byste neměli užít dvojnásobnou dávku najednou. Na výpočtu rychlosti léku se podílí pouze lékař..
 • Stáří. U dívek mladších 16 let je menstruační cyklus stále v plenkách. Jakékoli interference s tímto procesem mohou vážně poškodit reprodukční funkce. Ženy po 40 letech věku jsou extrémně nežádoucí užívat přípravek Postinor, protože v tomto věku může způsobit menopauzu..
 • Intolerance. Vedlejšími účinky léku jsou zvracení a průjem. Tyto ochranné reakce těla jsou zaměřeny na odstranění nežádoucích látek z těla. To přímo ovlivňuje koncentraci Postinoru v krvi, při jejím poklesu může dojít k početí.
 • Alkohol. Je schopen zcela zrušit účinnost užívání nouzové antikoncepce. Žena ji musí úplně přestat užívat po dobu příštích 7-10 dnů.
 • Různá onemocnění reprodukčního systému. Chronické procesy, které dříve nijak neovlivnily menstruaci, se mohou objevit jako zpoždění po užití přípravku Postinor.

Pokud by došlo k početí, neměli byste se starat o stav plodu. Postinor žádným způsobem neovlivňuje vývoj embrya a není nutné těhotenství ukončovat.

Normální načasování

Existují přijatelné a kritické doby zpoždění. Měli byste se obávat, pouze pokud je doba zpoždění mimo normální rozsah..

Norma je považována za období 2 týdnů, stejně jako menstruační nepravidelnosti po dobu 3-5 následujících cyklů. Pokud výtok nezačal do 20 dnů, je to přímá indikace pro návštěvu gynekologa. Pokud ženský cyklus není konstantní, pak může kritické období dosáhnout až 30 dnů..

Další akce

Nejdůležitější je návštěva gynekologa.

S vysokou mírou pravděpodobnosti si objedná následující studie:

 • obecná analýza krve a moči;
 • analýza pro stanovení hCG;
 • Ultrazvuk dělohy a přívěsků.

Kromě toho může vzniknout potřeba komplexního studia pánevních orgánů. Údaje ze všech těchto studií pomohou specialistovi určit další průběh léčby..

Jakýkoli pokus o samoléčbu může vést k vážným následkům: krvácení z dělohy, endokrinní onemocnění, snížená plodnost nebo neplodnost.

Menstruační cyklus je jedním z hlavních ukazatelů zdraví žen. Jakékoli porušení naznačuje patologii. Frivolní přístup ke stavu vašeho těla může ovlivnit vaši budoucnost..

Aby se těmto situacím zabránilo, je nutné každoroční vyšetření (klinické vyšetření): umožňuje vám zjistit nástup nemocí a včas poskytnout potřebnou pomoc.

Užívání Postinoru je pro tělo vždy stres. Nelze jej považovat za jediný prostředek prevence početí a stojí za to se k němu uchýlit pouze v krajních případech, kdy byla rizika dříve rozumně posouzena.

Elmira Bayramovna

Státní lékařská akademie Tver 2012 Vyšší, prezenční / prezenční vzdělávání. Fakulta: Dětská specializace: Pediatr.

Proč po Postinoru není období, ale test je negativní

Postinor je poměrně známá nouzová antikoncepce. „Zachránila“ nespočet žen před nechtěným těhotenstvím. Postinor má však jednu velkou nevýhodu - vyvolává hormonální narušení ženského těla. Proto po jeho užívání u mnoha žen dochází ke zpoždění menstruace a těhotenský test ukazuje negativní výsledek nebo naopak dochází k neplánované menstruaci.

Charakteristika léku Postinor

Postinor je k dispozici jako nouzová antikoncepce. Jeho výrobcem je maďarská společnost Gedeon Richter. Lék je založen na syntetickém hormonu levonorgestel, který zabraňuje vývoji oplodněného vajíčka a také inhibuje proces početí v nejranějších stádiích.

Postinor vyhrává nad jinými podobnými léky v tom, že má vlastnost zabránit nechtěnému těhotenství do 72 hodin po nechráněném intimním styku.

Podle pokynů musí být pilulka užita co nejdříve. Čím méně času uplyne po nechráněném sexu, tím účinnější bude léčba fungovat..

Říká se, že 80% žen získá požadovaný výsledek, pokud si vezmou pilulku do 24 hodin po pohlavním styku. 50% - bude mít stejný účinek, pokud se lék užívá po dobu 2 dnů. Případy, které zahrnují užívání po 72 hodinách, budou mít zbytečné výsledky..

Způsob užívání léku zahrnuje dvě tablety. Nejprve je jeden opilý a potom druhý 12 hodin po konzumaci prvního. Pilulku můžete vypít bez ohledu na příjem potravy, měla by se polknout celá a zapít trochou vody.

Lék můžete použít v kterýkoli den menstruačního cyklu, ale za předpokladu, že předchozí menstruace přišla včas.

Ve druhé polovině cyklu, kdy došlo k ovulaci a dívka si tím je jistá, nemá smysl pít Postinor ani po nechráněném pohlavním styku. Koneckonců, po ovulaci, když vejce zemřelo, je koncepce nemožná..

Je však třeba si uvědomit, že Postinor lze pít pouze jednou za měsíc a pouze u dívek starších 16 let, kdy se hormonální pozadí zcela vrátilo do normálu. Častější používání může způsobit mnoho vedlejších účinků.

Mohou být vyjádřeny následujícím způsobem:

 • Na pozadí negativního těhotenského testu dochází ke zpoždění menstruace;
 • Vzhled intermenstruačního krvácení;
 • Nevolnost a zvracení;
 • Narušení obecného fungování těla;
 • A další.

Pokud po užívání drogy zjistíte odchylku od normy, musíte o tom informovat gynekologa.

Aby po užívání přípravku Postinor neměly žádné následky, je nutné, aby těhotenský test ukazoval známku „ne“, pouze musíte splnit všechny podmínky přijetí uvedené v pokynech. Obecně je lepší říci „ne“ těmto metodám antikoncepce a chránit zdraví žen.

V některých zemích je prodej přípravku Postinor zcela zakázán a někde se droga prodává pouze na lékařský předpis. Je to všechno o účinku léku na ženské tělo. Koneckonců ničí proces oplodnění vajíčka a může vést k mimoděložnímu těhotenství a častému zpoždění menstruace..

Chování menstruace po užití přípravku Postinor

V přírodě existuje několik scénářů vývoje chování menstruace po Postinoru:

 • Pokud má žena vynikající reprodukční zdraví a nejsou žádné problémy, měla by menstruace přijít včas. Možná plus mínus dva dny.
 • Velmi často na pozadí tohoto léku existuje situace, že po dobu jednoho týdne není žádné období, a pak se vrátí ke svému obvyklému kurzu.
 • Stává se, že zpoždění přesahuje týdenní interval, pak stojí za to provést těhotenský test a navštívit svého lékaře. To platí zejména pro ženy, které užívaly pilulku na hranici 72 hodin a výše.
 • A stává se to naopak - menstruace přichází před plánovaným termínem, ale od dalšího cyklu by se mělo vše vrátit do normálu.

V zásadě byste se neměli bát zpoždění menstruace. Přímo v oficiální anotaci je naznačeno, že taková situace je zcela běžná, protože Postinor způsobuje hormonální selhání. Nejlepší je samozřejmě hrát na jistotu a udělat si těhotenský test, abyste si zajistili klid..

Jak lék funguje

Nouzová antikoncepce spouští mechanismus účinku v několika fázích, vše závisí na době užívání pilulky:

 • V nejranější fázi Postinor zpomaluje proces ovulace. Tímto způsobem není vajíčko oplodněno a neexistuje koncepce;
 • Ve druhé fázi je ovlivněna aktivita proniklých spermií, stávají se letargickými a neaktivními;
 • Poslední fáze předpokládá, že pilulka byla opilá 2-3 dny po nechráněném pohlavním styku. V tomto případě již začal ovulační proces, lék řídí svůj účinek na funkční vrstvu endometria. Upravuje jeho strukturu, čímž snižuje na minimum šanci na úspěšnou implantaci vajíčka. Ve skutečnosti je tato fáze považována za potrat..

Důvody odmítnutí

Pokud měsíční zpoždění dosáhne 5 dnů, je lepší provést těhotenský test. Důvod často spočívá právě v těhotenství..

Pokud dívka vypila pilulky Postinor po 3 dnech po pohlavním styku, je docela možné, že došlo k těhotenství. protože pokyny jasně uvádějí: užívejte lék po dobu 72 hodin.

Mohou však existovat i jiné zdroje:

 • Zpoždění menstruace může být způsobeno hormonálním narušením těla;
 • Nemoci způsobené infekční povahou;
 • Zpoždění může nastat na pozadí alergické reakce na složení léčiva.

Kromě toho nemusí být brány v úvahu kontraindikace pro příjem Postinora, což způsobilo poruchy cyklu:

 • Věk dívky je až 16 let. Mladé dámy by měly být dvojnásob opatrné - následky mohou být fatální až neplodnost;
 • Nestabilní menstruační cyklus u ženy obecně;
 • Pokud jsou přítomna játra, ledviny, žlučník, chronická onemocnění urogenitálního systému.

Důležité: před užitím přípravku Postir si pečlivě přečtěte pokyny a kontraindikace!

Časté užívání drogy může mít nežádoucí následky:

 • Mimoděložní těhotenství;
 • Bohatá menstruace způsobená „koňskou“ dávkou progestogenu potlačující progesteron a hormony hypofýzy. Pod jejím vlivem děloha odmítá vše, co se nahromadilo, což zvyšuje ztrátu krve. V tomto případě je lepší vyhledat pomoc lékaře, abyste předešli následkům, například anémii z nedostatku železa..
 • Silná a dlouhodobá ztráta krve. Nejčastěji se vyskytují u žen s nestabilním hormonálním pozadím. Pokud tedy dojde ke změně hygienického přípravku častěji než každé 3 hodiny, stojí za to se poradit s gynekologem.
 • Silná bolest v podbřišku by měla být také důvodem pro kontaktování odborníka..

Těhotenství po Postinoru

Když těhotenský test ukázal dva proužky po užití přípravku Postinor, můžete darovat krev pro hCG, abyste zjistili přesnost výsledku. Pokud je těhotenství potvrzeno - nebojte se, Postinor nepoškodí embryo.

Možná bude takové těhotenství vyžadovat pečlivější pozorování, aby bylo zajištěno dítě a nastávající matka při prvních náznakech porušení..

Nyní má medicína velký vliv na stav těhotné ženy, takže není třeba paniku. Navíc, vzhledem k tomu, že pilulky nemohly zabránit narození nového života, pak bude dítě zjevně skutečným silným mužem.

Než přijmete nouzový prostředek, zamyslete se znovu - potřebujete ho? Dočasné potíže jsou vždy minulostí a žádné peníze si nemohou koupit štěstí, které jim děti dávají. Možná tedy stojí za to riskovat a dát šanci na malý život, pokud se intimní vztah již ukázal bez antikoncepce? Vše záleží na vás.

Zpoždění po postinorovém testu negativní

Související a doporučené otázky

23 odpovědí

Prohledávání stránek

Co když mám podobnou, ale jinou otázku?

Pokud jste mezi odpověďmi na tuto otázku nenašli informace, které potřebujete, nebo pokud se váš problém mírně liší od předloženého problému, zkuste položit další otázku lékaři na stejné stránce, pokud souvisí s hlavní otázkou. Můžete také položit novou otázku a naši lékaři ji po chvíli zodpoví. Je to zdarma. Informace, které potřebujete, můžete také vyhledat v podobných otázkách na této stránce nebo prostřednictvím stránky pro vyhledávání na webu. Budeme velmi vděční, pokud nás doporučíte svým přátelům na sociálních sítích..

Medportal 03online.com provádí lékařské konzultace formou korespondence s lékaři na tomto webu. Zde získáte odpovědi od skutečných odborníků ve svém oboru. V tuto chvíli na webu můžete poradit v 50 oblastech: alergik, anesteziolog-resuscitátor, venereolog, gastroenterolog, hematolog, genetik, gynekolog, homeopat, dermatolog, dětský gynekolog, dětský neurolog, dětský urolog, dětský endokrinní chirurg, dětský endokrinní chirurg, specialista na infekční nemoci, kardiolog, kosmetička, logopéd, ORL specialista, mammolog, lékařský právník, narkolog, neuropatolog, neurochirurg, nefrolog, výživový poradce, onkolog, urolog, ortoped-traumatolog, oftalmolog, pediatr, plastický chirurg, revmatolog, psycholog, radiolog, sexuolog-androlog, zubař, tricholog, urolog, lékárník, fytoterapeut, phlebolog, chirurg, endokrinolog.

Odpovídáme na 96,76% otázek.

Zpoždění menstruace po Postinoru

Aby se zabránilo nechtěnému těhotenství, moderní ženy užívají pravidelnou antikoncepci a ve vzácných případech užívají nouzové antikoncepční léky. Postinor je právem uznáván jako jeden z nejznámějších léků v této skupině, o kterou je největší poptávka. Obsahuje významnou koncentraci hormonu a má nepříjemný účinek na reprodukční systém, protože zpoždění menstruace po užívání přípravku Postinor nebo jejich předčasný vzhled je běžným jevem.

Jak Postinor funguje

Hlavní účinnou látkou této nouzové antikoncepce je levonorgestrel. Je schopen způsobit zpoždění menstruace po Postinoru na dobu neurčitou kvůli změnám v genitáliích:

 • Blokování ovulace, když zralé vejce nemůže opustit vaječník, vede ke zpoždění po Postinoru;
 • Inhibice procesu oplodnění, kdy se zpomaluje nejen okamžik příchodu ženské buňky do vejcovodu, ale také pohyb spermií;
 • Překážka fixace embrya v děloze změnou vlastností endometria, což vytváří nemožné podmínky pro vývoj embrya.

Zpoždění menstruace po Postinoru

Zpoždění menstruace po Postinoru nastává v důsledku silného otřesu hormonální rovnováhy s vysokou dávkou syntetického činidla zvenčí. Odborníci proto doporučují užívat jej maximálně jednou za cyklus a další pokus opakovat nejdříve o 6 měsíců později, aby nedošlo k negativnímu vlivu na plodnost..

Zpoždění menstruace po přípravku Postinor je očekávaným účinkem po hormonálním otřesu pro tělo.

Další důsledky po Postinoru

Pokud jsou tyto tipy zanedbávány a pilulky jsou často užívány, může se kromě zpoždění po Postinoru objevit silná bolest břicha, náhlé intermenstruační krvácení různé intenzity, rozrušení střev, nevolnost a další nepříjemné příznaky.

Pravidla užívání drogy

Proč po užití Postinoru může dojít ke zpoždění

Zda může dojít ke zpoždění po přímém užívání přípravku Postinor, závisí na dodržování pravidel pro jeho užívání podle navrhovaných pokynů. Indikace pro použití jsou:

 • Nechráněný pohlavní styk;
 • Selhání jiného způsobu ochrany, například rozbití kondomu;
 • Přeskočení pravidelné antikoncepční pilulky.

Balení obsahuje dvě tablety. První se užívá co nejdříve po pohlavním styku, nejpozději však do 72 hodin, a druhý se získá 12 hodin po předchozím. Abyste se v budoucnu nemuseli starat o to, zda po Postinoru může dojít ke zpoždění menstruace způsobenému těhotenstvím, musíte lék vypít co nejdříve. Pokud je pilulka požita první den po pohlavním styku, je její účinnost 95% a prodloužení termínu na 50 hodin snižuje pravděpodobnost prevence početí na 58%.

Když je příjem Postinora zakázán

 • S nepravidelným menstruačním cyklem;
 • Jestliže jste měl (a) žloutenku nebo trpíte chronickým onemocněním jater a ledvin;
 • V dospívání, kdy dívky ještě neregulovaly proces zrání vajíček, a dochází k přerušení s kritickými dny.

Při správném užívání drogy u zdravé ženy by měly kritické dny začít v určitou dobu, ale takových šťastných žen je málo, ale jak dlouho se může prodleva po Postinoru natáhnout, záleží pouze na individuální reakci každé dívky na její akci. Zpoždění 5 dnů je považováno za normu. Pokud se po této době zázrak nestane, považuje se těhotenství za první důvod, proto je v tomto případě nutné provést testování.

Zpoždění po Postinoru s negativním testem

Pokud po Postinorovi dojde ke zpoždění a test je negativní, ale máte pochybnosti o jeho pravdivé odpovědi, abyste vyloučili mimoděložní těhotenství, musíte navštívit lékaře. Vzhledem k tomu, že tato patologie je při užívání antikoncepce velmi častá, další pojištění nebolí.

Zpoždění po Postinoru a test může být negativní s mimoděložním těhotenstvím, k jeho vyloučení je nutné provést krevní test na hCG

Pokud po Postinoru je zpoždění již měsíc

Pokud je vyloučeno těhotenství, je zpoždění po užití přípravku Postinor vysvětleno:

 • Mini-abortivní účinek levonorgestrelu, který mění hormonální pozadí takovým způsobem, že je narušeno normální fungování dělohy, vaječníků, vejcovodů, narušuje včasný nástup měsíčního krvácení a odkládá jejich nástup na neurčito, proto po Postinoru není měsíční zpoždění tak vzácným jevem;
 • Přítomnost endokrinních onemocnění;
 • Různé gynekologické zánětlivé procesy, jako je kolpitida, vaginitida, adnexitida, endometritida atd.;
 • Některé patologické stavy močového systému, u kterých může také dojít ke zpoždění po podání přípravku Postinor.
Stává se, že po Postinoru dojde k měsíčnímu zpoždění a pokud je vyloučeno těhotenství, znamená to, že je narušena funkce dělohy a vaječníků. Výsledkem může být gynekologické onemocnění..

Kolik dní zpoždění po Postinoru

Kolik dní bude po detekci těchto onemocnění po Postinoru, žádný odborník s jistotou neřekne. Vše závisí na jejich průběhu a závažnosti příznaků. V každém případě, pokud menstruace nepřijde do 14 dnů, musíte kontaktovat prenatální kliniku, abyste včas zjistili příčinu poruchy rytmu a začali ji napravovat.

Kolik dní je po Postinoru zpoždění v přítomnosti gynekologických onemocnění, je těžké říci, ale pokud se menstruace neobjevila do dvou týdnů, musíte kontaktovat gynekologa

Závěr

Shrnuto, je třeba poznamenat, že užívání nouzové antikoncepce je obtížným testem pro reprodukční systém ženy. Aby se vám v budoucnu nestalo mozkem, můžete mít po Postinoru zpoždění, jak dlouho to vydrží a jak rychle se obnoví plodnost, může být vhodné opustit tuto metodu ochrany a zvolit lehčí a šetrnější metody. Například pravidelná perorální antikoncepce s minimální dávkou hormonů. Chcete-li zvolit optimální způsob ochrany, aby po podání přípravku Postinor nedocházelo ke zpožděním, je vhodné tento problém prodiskutovat s vaším gynekologem.

Zpoždění menstruace po Postinoru: Důvody zpoždění

Technologie dnes udělala velký krok vpřed a neprošla stranou prostředků odpovědných za ochranu. Aby se zabránilo nechtěnému těhotenství, většina žen dnes používá antikoncepci a někdy používá antikoncepci, která poskytuje krátkodobou pomoc.

Mezi nejběžnější patří droga s názvem Postinor. Zahrnuje významnou dávku hormonu, který má nepříznivý vliv na reprodukční systém, takže zpoždění menstruace po postinoru nebo jejich nástup mnohem dříve, než je plánovaná doba, je normální. Z tohoto důvodu je důležité vědět o účinku léku a připravit se na možné změny v těle..

Jaký účinek má droga


Postinor a opožděná menstruace

Hlavní pracovní látkou v této antikoncepci je levonorgestrel. Zpoždění menstruace po podání přípravku Postinor je proto důsledkem změn, ke kterým došlo v genitáliích. Tyto zahrnují:

 • Blokování ovulace. V tuto chvíli nemůže vyzrálé vajíčko opustit vaječník, proto po postinoru dochází ke zpoždění menstruace;
 • Inhibice procesu oplodnění, protože jak čas příchodu ženské buňky, tak pohyb spermií jsou výrazně zpomaleny;
 • Embryo se nemůže uchytit v děloze, protože se mění vlastnosti endometria, což vytváří podmínky, za kterých se nenarozené dítě nemůže vyvinout.

Když menstruace chybí po dlouhou dobu

Hlavní důvody dlouhého zpoždění po Postinoru jsou popsány v tabulce.

Zvýšená srážlivost krveLék aktivuje proces srážení krve. V tomto případě má žena dlouhé zpoždění a nástup menstruace je skromný.
Hormonální nerovnováhaToto je nejčastější důsledek po podání léku. Porušení je způsobeno příjmem velkého množství syntetických hormonů do těla. Práce reprodukčního systému je narušena. Pokud selže, je pravděpodobné jak zpoždění, tak předčasná menstruace. Odchylka často nastává, když byl přípravek Postinor používán častěji než jednou za šest měsíců. Funguje hypofýza a vaječníky.

Zpoždění je téměř vždy výsledkem zneužití léku. V žádném případě nemůžete ignorovat stávající kontraindikace..


Při užívání nesprávných pilulek může dojít ke zpoždění

Zpoždění menstruace po užití přípravku Postinor

Po užití léku dochází ke zpoždění kritických dnů kvůli silnému hormonálnímu stresu s vysokou dávkou syntetického činidla, které bylo získáno zvenčí. Z tohoto důvodu mnozí lékaři doporučují užívat jej ne více než jednou za cyklus a opakovat jej nejdříve o šest měsíců později, aby nedošlo k negativnímu vlivu na reprodukční funkci. Zvláště byste měli pečlivě sledovat své vlastní zdraví a pokud je to možné, užívejte tento lék co ​​nejméně..

Postinor a zpoždění menstruace je normální výsledek po obdrženém hormonálním otřesu celého těla.

Kdy by měla jít menstruace

Dámy, které užívaly tento lék, si vždy kladou následující otázku: kdy by po Postinoru měla jít menstruace? Neexistuje jednoznačná odpověď, protože je to všechno individuální. Nejprve to závisí na osobním hormonálním pozadí dívky a na tom, kdy byly pilulky užívány. Neméně důležitým faktorem je fáze menstruačního cyklu při užívání drogy..

Může tedy cyklus po použití antikoncepce Postinor zabloudit? Je zřejmé, že ano. Bohužel ani jeden z lékařů vám nebude schopen přesně říct, jak dlouho čekat na začátek menstruačního cyklu, ani to, zda bude období předcházet plánu nebo později. Pokud menstruace začíná dříve než obvykle, měli byste se poradit s odborníkem. Pokud je zpoždění delší než 5 dní, pak je to také důvod k obavám..

Ve většině případů po léčbě začíná menstruační cyklus o něco dříve. Je to proto, že levonorgestrel ovlivňuje druhou fázi vašeho cyklu, což je normální. Je také možné, že příjem Postinoru nemusí mít vliv na průběh menstruace. Nelze však vyloučit možnost zpoždění cyklu po použití nouzové antikoncepce..

Jak používat


Jak se přípravek Postinor užívá

Odpověď na otázku, zda může dojít ke zpoždění menstruace po postinorovi, můžeme říci následující: je přímo závislá na přísném dodržování pravidel přiložených pokynů. Lék by měl být užíván, pokud:

 • Pohlavní styk bez použití antikoncepce;
 • Pokud dojde k prasknutí antikoncepce;
 • Antikoncepční pilulka chybí.

Balení obsahuje dvě tablety. Proto vyvstává myšlenka, co dělat dál. První musí být užito co nejdříve po sexu, ale nejpozději do tří dnů, a druhý musí být opilý 12 hodin po předchozím.

Aby se v budoucnu neobávalo zpoždění, ke kterému došlo v důsledku těhotenství, je nutné použít nápravu co nejdříve. Pokud se do ženského těla dostalo první den po kontaktu s opačným pohlavím, je jeho účinnost 95% a nárůst v období až 50 hodin snižuje pravděpodobnost ochrany na 58%.

Zpoždění po podání postinoru je možné, pokud byl lék užíván nejpozději tři dny po sexu.

Indikace a kontraindikace

Jak bylo uvedeno výše, jedinou indikací pro tento lék je nouzová antikoncepce. Pití Postinoru je kontraindikováno v následujících případech:

 • Alergie nebo přecitlivělost na složky léku;
 • Žádost mladší 16 let;
 • Závažné selhání jater;
 • Během těhotenství;
 • Laktózová intolerance;
 • Malabsorpce glukózy a galaktózy;
 • Nedostatek laktázy.

Kromě toho byste měli lék užívat opatrně, pokud máte různé druhy onemocnění jater nebo žlučových cest, stejně jako žloutenku, laktaci a Crohnovu chorobu..

Z hlavních vedlejších účinků stojí za zmínku:

 • Alergické reakce: vyrážka, otok, kopřivka, svědění;
 • Zvracení;
 • Průjem;
 • Závrať;
 • Porušení menstruace;
 • Bolest hlavy;
 • Bolest v oblasti mléčných žláz;
 • Únava;
 • Nevolnost;
 • Krvácení.

V případě předávkování může dojít ke zvýšení závažnosti nežádoucích účinků.

Jak dlouho po Postinoru trvá zpoždění menstruace

Přesné datum nemůže stanovit žádný odborník; pro podrobnější výsledek musíte projít řadou zvláštních postupů. Vše závisí na průběhu příznaků a jejich závažnosti. Ať už je to jakkoli, pokud kritické dny nepřijdou do dvou týdnů, je důležité poradit se s gynekologem, abyste včas zjistili příčinu nesprávného fungování rytmu a začali jej napravovat.

Pokud je lék užíván správným způsobem, měla by menstruace zdravé ženy přijít v plánovaném čase. Praxe však říká, že takových žen je velmi málo a často po užívání postinoru může dojít ke zpoždění několik dní, vše zde závisí na reakci každé dívky na její vliv. Tělo každé ženy je individuální a nemůžete mluvit o všech, spojovat se. Zpoždění pěti dnů je považováno za normální. Pokud stanovený čas uplynul a zpoždění neskončilo, může být příčinou těhotenství, proto je důležité provést test. Kromě toho můžete absolvovat další testy, například krev na indikátor hormonů.

Zpoždění menstruace po testu Postinor negativní


Zpoždění menstruace po Postinoru s negativním testem

Pokud při užívání léku dojde ke zpoždění a test současně ukáže negativní výsledek, ale existují pochybnosti o jeho pravdivosti, je nutné vyloučit skutečnost mimoděložního těhotenství a za tímto účelem jít na konzultaci s odborníkem. Vzhledem k tomu, že tato patologie je běžným okamžikem při užívání antikoncepce, je lepší hrát na jistotu. Pokud je onemocnění zahájeno, může to mít další škodlivé následky..

Když zpoždění přesáhne měsíc

 • Pokud je vyloučeno těhotenství, může to být:
 • Různé typy gynekologických zánětlivých procesů. Například kolpitida, vaginitida, endometritida;
 • Patologie z urogenitálního systému;
 • Endokrinní nemoci;
 • Abortivní stav, který mění hormonální pozadí, takže začíná selhávat děloha, vaječníky a vejcovody, což neumožňuje přijít v kritické dny včas. Jsou tedy odkládány na dobu neurčitou, proto se po Postinoru často stává zpoždění.

Pokud je použití přípravku Postinor kontraindikováno

Je přísně zakázáno používat tento léčivý přípravek, pokud existují kontraindikace. Jinak dojde k tvorbě vedlejších účinků. Postinor není přiřazen, když:

 • nepravidelný menstruační cyklus;
 • anamnéza žloutenky;
 • chronická onemocnění ledvin a jater;
 • dospívání, kdy cyklus ještě nebyl stanoven;
 • menopauza;
 • kojení;
 • závislost na alkoholu, protože tento lék není užíván společně s nápoji obsahujícími alkohol;
 • laktózová intolerance;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • anamnéza hepatitidy.


Lék je zakázán během kojení
Při používání léku, navzdory kontraindikacím, dojde ke zpoždění a dalším vedlejším účinkům. Menstruační cyklus je významný a období zotavení se zpozdí.

Přípravek Postinor se nepoužívá ve spojení s následujícími léky:

 • léky na HIV;
 • léky k léčbě žaludečních vředů;
 • léky na tuberkulózu;
 • silná antibiotika.

Užitečné závěry

Závěrem je obzvláště důležité zdůraznit skutečnost, že používání nouzové antikoncepce je pro ženský reprodukční systém obtížnou zkouškou. Aby už neexistovaly další otázky týkající se užívání přípravku Postinor, například jak dlouho bude zpoždění trvat a jak to ovlivní reprodukční funkci, měli byste přemýšlet o potřebě užívat tento konkrétní lék. Může být nejlepší se ho zbavit a najít pro sebe jednodušší a bezpečnější způsoby. Existuje velké množství alternativ. Orální antikoncepce s minimální dávkou hormonů se dnes stává populární. Abyste si vybrali nejlepší způsob ochrany, abyste se vyhnuli možným problémům, musíte se poradit s gynekologem. V některých případech lékař požádá o absolvování určitých testů, aby se vyloučila nesnášenlivost těla a možné kontraindikace.

Shrnutí, můžeme bezpečně říci, že je důležité pečlivě sledovat vaše zdraví. Aby se zabránilo nástupu nechtěného těhotenství a aby se v budoucnu nepoškodilo plod přijetím nouzové antikoncepce, je důležité nezapomenout užívat antikoncepci nebo používat kondom..

Pokud jste přišli dříve

O čem svědčí skutečnost, že po užití drogy předcházela menstruace před plánovaným termínem? Docela často si ženy všimnou, že týden po Postironu začíná menstruace. To je primárně způsobeno účinkem levonorgestrelu na druhou fázi, která se ve výsledku zkracuje.

Některé ženy naznačují, že užívání přípravku Postinor podporuje obnovení menstruace. A skutečně je. Pokud nedošlo k těhotenství, pak se v tomto případě nejčastěji obnovuje menstruace.

Povaha menstruace

Menstruace po Postinoru může dramaticky změnit svůj charakter. To přímo souvisí s účinkem hlavní aktivní složky léčiva. Změna povahy menstruace se vysvětluje změnou hormonální rovnováhy ženského těla. V některých případech se změny mohou šířit během několika cyklů. V takovém případě musíte vyhledat pomoc od odborníka, protože tento lék je považován za těžký.

Hojnější výtok než obvykle je důvodem, že v důsledku expozice léku se zvyšuje frekvence kontrakcí stěn dělohy během menstruace. Protože ne u každé dívky může dojít ke zvýšení srážlivosti krve, krvácení se může zastavit až po chvíli. Kromě toho není vyloučeno riziko krvácení z dělohy na pozadí nesprávné funkce hormonálního pozadí..

Bolestivá období (více zde) jsou odchylkou od normy. V takovém případě byste měli okamžitě vyhledat lékaře. Kvůli větší ztrátě krve během menstruačního cyklu se může vyvinout anémie, která je charakterizována následujícími příznaky:

 • Těžká slabost;
 • „Mouchy“ před očima;
 • Cardiopalmus;
 • Závrať;
 • Ztráta vědomí.

Chcete-li snížit těžké období, můžete použít tradiční medicínu. Nejúčinnější je odvar z kopřivy. Kromě kopřivy můžete použít máty, jeřabiny a následující bylinky: řebříček, pastýřská kabelka, máta peprná. Pokud lidové léky neposkytují požadovaný účinek, lze použít etamsylát sodný. Tento lék však lze užívat pouze po konzultaci s lékařem..

Často si také ženy po užívání tablet Postinor stěžují, že jejich menstruace je velmi vzácná. V některých případech to může vypadat jako „hnědá mazanice“. Tato situace se považuje za častý výskyt po užití těchto léků. Samotná barva menstruace a jejich nedostatek je vysvětlen zvýšenou srážlivostí krve..

Možné důvody zpoždění

Tato nouzová antikoncepce byla původně vytvořena pro dívky, které se staly oběťmi znásilnění. O použití tohoto prostředku jako antikoncepce pro domácnost nebylo pochyb. Přípravek „Postinor“ má sílu srovnatelnou s úderem kladiva; přerušuje těhotenství dávkou hormonů vstřikovaných do těla. Z tohoto důvodu jsou možné specifické vedlejší reakce, včetně zpoždění menstruace..

Zvýšená srážlivost krve

Lék zvyšuje srážlivost krve a pokud byla rychlost srážení u ženy zpočátku vysoká, cévy sliznice dělohy prostě nemusí „uvolňovat“ měsíční výtok. Výsledkem jsou zpožděné a sporé období..

Porušení užívání drog

Porušení užívání přípravku "Postinor" může vést k následkům, z nichž zpoždění menstruace je neškodná událost. Ujistěte se, že dodržujete pokyny pro používání Postinoru, a je lepší se před takovým krokem poradit se svým gynekologem..

Příjem Postinoru se stane nebezpečným v následujících případech:

 • Během laktace;
 • S onemocněním jater;
 • Při smíchání s alkoholem. Alkohol neutralizuje účinek léku a povede k děložnímu krvácení;
 • Při užívání drogy současně s jinými léky;
 • Přecitlivělost na složky léčiva;
 • S intolerancí laktózy;
 • S malabsorpcí glukózy a galaktózy;
 • S problémy s žlučníkem;
 • S vředem;
 • Při problémech s gastrointestinálním traktem;
 • S předchozí hepatitidou;
 • Se žloutenkou.

Nedoporučuje se používat současně s přípravkem "Postinor":

 • Léky proti infekci HIV;
 • Léky na žaludeční vředy;
 • Barbituráty;
 • Prostředky založené na třezalce tečkované;
 • Léky na tuberkulózu;
 • Léky na epilepsii;
 • Silná antibiotika.

Ignorování těchto kontraindikací vede ke skutečnosti, že menstruace zmizí a objeví se další vážné následky..

Hormonální nerovnováha

Přípravek Postinor obsahuje látku levonorgestrel, která má miniabortivní účinek. Levonorgestrel ovlivňuje luteální fázi menstruačního cyklu. Přítomnost této látky v krvi narušuje fungování reprodukčního systému, i když je žena zdravá. Tato porušení mohou způsobit zpoždění menstruace o 5-7 dní a skutečnost, že začnou krátce před plánem.

Silná hormonální porucha se vyskytuje z různých důvodů, nejpravděpodobnějších - užívání přípravku "Postinor" více než jednou za šest měsíců nebo užívání drogy v případě problémů s hormony. Nadměrné množství levonorgestrelu narušuje funkci hypofýzy nebo vaječníků, potlačuje produkci ženských pohlavních hormonů, estrogenů, díky čemuž i měsíce po podání léku je inhibováno zrání zárodečných buněk.

Použití přípravku "Postinor" v dospívání

Lékaři-gynekologové povolují příjem přípravku „Postinor“ pro dívky starší 16 let v extrémních případech.

Až do 16 let je užívání přípravku Postinor nebezpečné: menstruační cyklus a hormonální složení těla v tomto věku jsou stále nestabilní, potřebné rovnováhy se dosáhne do 21 let. Interference s vývojem reprodukčního systému proto má strašlivé následky: krvácení, zhoršení zdraví, neplodnost.

Přípravek "Postinor" vytváří hormonální šok, díky kterému jsou vaječníky vyčerpány, produkují méně hormonů, což povede k budoucí neplodnosti. A dívky, které se vyhýbají těhotenství a neodvažují se jít na radu ke gynekologovi, užívají Postinor bez přemýšlení o následcích, někdy i po každém nechráněném pohlavním styku - 3-4krát měsíčně.

V takových případech nelze zabránit neplodnosti a poté je léčitelná pouze v 1 případě z 10. Proto by se v mladém věku mělo uchýlit k užívání tohoto léku pouze v extrémním (a nepříjemném) případě a po konzultaci s gynekologem.

Těhotenství

I při správném příjmu přípravku Postinor není vyloučeno těhotenství. Těhotenství mohlo nastat před začátkem užívání přípravku Postinor a žena o tom nevěděla. Po vytvoření embrya Postinor nepřeruší již vytvořené těhotenství, takový „chemický“ potrat je mimo jeho kompetenci. Ve většině případů nemá "Postinor" žádný vliv na tvorbu plodu, ale neměli byste brát své zdraví nedbale - je lepší co nejdříve podstoupit lékařskou prohlídku.

Tělesná hmotnost ženy také ovlivňuje účinnost přípravku Postinor. Obézní dámy jsou vystaveny riziku otěhotnění, i když tento lék užívají. Než začnete užívat nouzovou antikoncepci, neprodleně se poraďte se svým gynekologem.

Strašným důsledkem užívání přípravku Postinor je mimoděložní těhotenství. Kritické dny nezačínají a těhotenský test je negativní a ženy nedělají nic. V takovém případě neprodleně proveďte ultrazvukové vyšetření, abyste zkontrolovali, zda došlo k mimoděložnímu těhotenství, a v případě pozitivního výsledku rozhodněte, zda je nutná operace, nebo má dítě ještě šanci narodit se zdravé.

Kombinace přípravku Postinor s jinými léky

Působení látky levonorgestrel může urychlit příjem léků indukujících játra. Snížení účinnosti léku je však možné, pokud se užívá současně s léky amprecavil, lansoprazol, nevirapin, oxkarbazepin, takrolimus, topiramát, tretinoin, barbituráty, včetně primidonu, fenytoinu a karbamazepinu. Rovněž je třeba vyloučit přípravky obsahující třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum) a rifampicin, ritonavir, ampicilin, tetracyklin, rifabutin, griseofulvin. Levonorgestrel snižuje účinek hypoglykemických a antikoagulačních léků. Proto při předepisování léku informujte svého lékaře o okamžitém užívání všech léků, jinak může být jeho jmenování neúčinné.

Úplná absence menstruace

Postinor často způsobuje hormonální nerovnováhu, která může vést k vážnému narušení cyklu a také k úplné absenci menstruace. Co když po Postinoru vaše menstruace nezmizela? V takovém případě byste měli okamžitě vyhledat lékaře..

Nejčastěji jsou diagnostikovány následující problémy:

 • Porucha správného fungování vaječníků. Obnova obvykle trvá asi tři měsíce;
 • Ovariální dysfunkce, při které se nemohou vyrovnat s občasnými dávkami levonorgestrelu. Důsledky mohou být přímé - neplodnost;
 • Selhání vylučování hormonů, které může vést k neschopnosti otěhotnět.

To nejsou všechny důvody, proč menstruace nepřichází. Existuje mnoho dalších faktorů a rizik, která přímo závisí na konkrétní situaci. Pokud po užití přípravku Postinor nejsou žádné menstruace - vyhledejte odbornou pomoc.

Mezi obecná doporučení je třeba poznamenat následující:

 • Užívání určitých skupin vitamínů;
 • Užívání homeostatických léků;
 • Správná výživa.

Zpočátku je tento lék považován za zcela bezpečný, ale pouze v případě, že žena nemá žádné kontraindikace a zdravotní problémy. Přesto to není vhodné pro každého a je lepší si stokrát rozmyslet, zda stojí za to jej užívat jako antikoncepci nebo se zdržet hlasování.

Normální fungování ženského těla je indikováno měsíčním krvácením z genitálního traktu. Jedná se o složitý proces, který se opakuje každý měsíc. V normálním průběhu menstruačního cyklu je odmítnutí horní vrstvy endometria bezbolestné.