Zpoždění menstruace, menstruace 14 dní, 2 týdny, důvody

Ne každá žena označuje načasování nástupu menstruace, takže lze vynechat zpoždění nástupu menstruace o jeden až tři dny. Ale když je nástup menstruace pozdě 14 dní, je důvod si myslet. První věc, která mi přijde na mysl, je možné těhotenství. To však platí pro ty ženy, které mají pravidelný sexuální život. I když je test negativní, je pravděpodobné, že dojde k chybě, a test by se měl opakovat. Ale takové dlouhé zpoždění v menstruaci může být jedním ze znaků rozvoje gynekologické patologie. Proto je nutné se poradit s lékařem, pokud se dříve vyskytly podobné, ale kratší měsíční zpoždění 2 týdny a více.

Je důležité, aby ženy věděly, kdy je vynechaná menstruace příznakem úzkosti. některá dlouhá zpoždění v menstruaci, zejména ta, která procházejí bolestmi břicha, horečkou, výskytem hojného výtoku, jsou často příznaky rozvoje různých druhů patologie. Dále v článku podrobně o: pokud neexistuje menstruace po dobu 11, 12, 13, 14 nebo 15 dní, co to je, norma nebo patologie, těhotenství může?

Důvody pro zpoždění menstruace (menstruace) o 14 dní, 2 týdny

Pokud je zpoždění menstruace přibližně 14 dní, můžete mít v první řadě podezření, že žena otěhotněla. Pokud se opakovaný test ukázal jako negativní, důvod je jiný. Zpoždění menstruace o 14 dní nebo více je zaznamenáno u některých během prvních let menstruačního cyklu u mladých dívek, kdy se rozvíjí reprodukční funkce, a také v období před menopauzou, kdy začíná její postupné vymírání. Někdy je zpoždění menstruace 14 dnů vysvětleno individuálními vlastnostmi těla, což je způsobeno genetickými faktory nebo porušením psycho-emoční rovnováhy ženy.

Předčasný nástup menstruace může být po gynekologických operacích a manipulacích, například po potratu nebo diagnostické kyretáži dělohy. Hledání příčin zpoždění menstruace není pouze v rovině gynekologické sféry. Pokud pacientovi chybí menstruace po řadu menstruačních cyklů, je klasifikována jako amenorea. Nepovažuje se za samostatnou chorobu, ale za příznak, který může naznačovat řadu anatomických, fyziologických, biochemických, hormonálních a dokonce psychoemotických poruch. Hormonální abnormality vznikají v důsledku nesprávného fungování endokrinního systému, ale nejen to. Pro dobře koordinovanou práci těla, když se zpoždění menstruace objevuje velmi zřídka nebo vůbec chybí, jsou důležité nejen jeho fyziologické ukazatele, ale také psychická a stresová odolnost.

Někdy jsou oprávněné i pochybnosti o správnosti výsledku těhotenského testu. Abyste snížili pravděpodobnost chyb, měli byste si kupovat těhotenské testy pouze od důvěryhodných výrobců, ujistěte se, že je obal neporušený, a také přísně dodržujte všechny pokyny. Vnější okolnosti mohou vážně ovlivnit zdravotní stav ženy, a proto může zpoždění 10–14 dnů také způsobit běžné důvody:

 1. nadměrná úroveň fyzické aktivity (obtížné pracovní podmínky, práce s činkami v tělocvičně);
 2. vášeň pro nově založené stravování bez sledování hlavních ukazatelů stavu těla;
 3. dlouhé cestování se změnou klimatu;
 4. opakované stresové situace jsou jedním z mnoha důvodů zpoždění u žen různého věku.

Nebezpečné příznaky a příznaky se zpožděnou menstruací

Ne vždy 14měsíční zpoždění (8, 9, 10, 11, 12, 13 nebo více dní) je známkou těhotenství. Ale ve většině situací ano. Při negativním testu je žena v rozpacích, jaký by mohl být důvod? Ve vzácných případech dává test negativní výsledek i v gestačním věku 2–3 měsíce nebo později. Žena by proto měla pozorněji naslouchat svému tělu a všímat si toho, co se změnilo v jejím fyzickém stavu a chování. Jak pochopit, zda se jedná o těhotenství nebo jen dlouhé zpoždění menstruace, jak odlišit zpoždění menstruace od začátku těhotenství?

 1. zda existuje periodická nevolnost;
 2. zda existuje otok mléčných žláz;
 3. zda existuje vaginální výtok, který se liší od normálu;
 4. zda se změnila chuť;
 5. zda existuje nadměrná ospalost a podrážděnost.

Zpoždění menstruace na 14, 15, 16, 17, 18 a více dní může být vyvoláno odchylkami v hormonální rovnováze, která je narušena v důsledku různých patologických procesů v těle, ke kterým dochází v orgánech endokrinního, reprodukčního systému. Známky mohou být následující:

 1. výrazné projevy PMS;
 2. doba menstruace více než 7 dní;
 3. nadměrné hojení menstruačního toku;
 4. nestabilní periodicita nástupu menstruace s různými úrovněmi zpoždění;
 5. neschopnost otěhotnět;
 6. zhoršení celkového stavu (neustálé bolesti hlavy, závratě, nevolnost, známky anémie);
 7. bolestivost při močení;
 8. vzhled specifického vaginálního výtoku s nepříjemným zápachem a netypickými odstíny.

Zánětlivý proces v přílohách může být také důvodem zpoždění menstruace o 2 týdny nebo déle. Jaké jsou nejčastější příznaky a příznaky zánětlivého procesu v děloze a děložních přídavcích:

 1. paroxysmální bolesti se objevují v oblasti rozkroku břicha a mění se v bolest a tah;
 2. intermenstruální vaginální výtok se stává bohatým a hustým v konzistenci, někdy má nepříjemný zápach;
 3. existuje pocit celkové slabosti, únavy, bolesti hlavy, horečky;
 4. narušená chuť k jídlu, narušená periodickou nevolností.

V některých případech je důvodem zpoždění menstruace o 11, 12, 13, 14, 15, 16 dní růst myomatózních uzlin v tkáních děložní dutiny. Známky jejího vývoje nejsou vyjádřeny v počátečním stadiu onemocnění, ale během gynekologického vyšetření může gynekolog podezření na přítomnost uzlin. V takových případech dochází k mírné asymetrii dělohy. Diagnózu můžete objasnit na základě výsledků ultrazvukového vyšetření nebo MRI. Progrese patologie se projevuje následujícími příznaky:

 1. pro ženu je těžké otěhotnět;
 2. stěží se vyskytující těhotenství je často ukončeno;
 3. po sexuálním kontaktu může dojít k uvolnění krve;
 4. Menstruace se stává bolestivou, pokud uzliny v blízkosti děložního čípku zhoršují odtok menstruačního toku;
 5. myomatózní uzliny, které ve svém růstu dosáhly velkých rozměrů, jsou schopny vyvíjet tlak na střevní smyčky a naplněný močový měchýř, což učí močení.

Na pozadí patologie endometriózy často dochází k mírnému zpoždění menstruace a ženy jim často nevěnují pozornost. Jak nemoc postupuje, v závislosti na lokalizaci endometriotických ložisek se mohou objevit následující příznaky:

 1. nepohodlí uvnitř pochvy s intimitou;
 2. přítomnost prodloužené bolesti během menstruace a bez nich;
 3. změna v povaze menstruačního toku, jejich hojnost nebo naopak nadměrný nedostatek;
 4. vzhled intermenstruačního výtoku rozmazané povahy.

Samostatnou skupinou gynekologických onemocnění je onkopatologie těla dělohy, vaječníků, děložního čípku. Jedná se o velmi vážná onemocnění, která se v počátečních stádiích neprojevují. Proto se ženě doporučuje pravidelně odebírat nátěry na cytologii, a pokud jsou nalezeny atypické buňky, je nutné studovat vzorky bioptického materiálu..

 1. bolesti a křeče v oblasti rozkroku v místě fixace oocytů;
 2. zpoždění menstruace;
 3. prudké poklesy krevního tlaku;
 4. celková slabost, nevolnost, horečka.

Co dělat, pokud vaše menstruace trvá asi 2 týdny

Co když jste neměli menstruaci 10, 11, 12, 13 nebo 14 dní? S tak velkým zpožděním stále stojí za to se ujistit, zda došlo k těhotenství, a to musí být provedeno nejen provedením testu. Pokud není menstruace a test je negativní, je vhodné opakovat těhotenský test několikrát v intervalu 3-4 dnů a také provést ultrazvukové vyšetření a složit příslušné testy. Dokonce ani provedení krevního testu na hCG neposkytuje stoprocentní jistotu, že je žena těhotná. Za indikátor početí se považuje hladina hCG v krvi nad 25 IU / l. Je však třeba mít na paměti, že podobná hladina chorionického gonadotropinu je stanovena v krvi pro různé patologické stavy, včetně:

 1. s novotvary v orgánech urogenitálního systému;
 2. při oplodnění vadného vajíčka dochází k tvorbě cystického driftu.

Ve třetím týdnu těhotenství je hladina hCG indikována čísly blízkými třímístnému číslu, takže je nutné tento test absolvovat znovu. Ošetřující gynekolog musí potvrdit nebo vyvrátit přítomnost stavu těhotenství pomocí výsledků testů a vyšetření. To také umožní identifikovat případné patologie..

Metody diagnostiky a léčby opožděné menstruace

Existuje mnoho důvodů, proč může být začátek další menstruace opožděn o 14 dní. Pokud máte negativní těhotenský test, je důležité objasnit problémovou situaci.

Hlavní ukazatele, které mohou potvrdit přítomnost těhotenství:

 1. opakované provádění těhotenských testů (aby se nejpravděpodobněji určila přítomnost úspěšného oplodnění, jeden těhotenský test nebude stačit, odborníci doporučují provést 2 těhotenské testy a druhý by měl být proveden po 12 hodinách nebo 1 dni);
 2. pokud po dlouhou dobu neexistuje období a těhotenský test nedává pozitivní výsledek, pak krevní test na hCG pomůže konečně zajistit, že existuje nebo neexistuje těhotenství (jedná se o jednu z nejpřesnějších metod pro stanovení těhotenství);
 3. měření indikátorů bazální teploty;
 4. výsledky ultrazvuku;

Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů umožňuje nejen potvrdit nebo popřít nástup těhotenství, ale také poskytnout komplexní informace o stavu vaječníků, dělohy, vejcovodů. Při absenci zjevných známek vývoje patologie v těchto orgánech se doporučuje darovat krev ke stanovení hladiny pohlavních hormonů.

Pokud po delší dobu, více než 2 týdny, neexistuje doba a nebyly zjištěny důvody pro jejich zpoždění, doporučuje se vyšetřit nejen gynekologa, ale i dalších odborníků:

 1. endokrinolog;
 2. neuropatolog nebo psychiatr;
 3. gastroenterolog a výživový poradce.

Musím léčit zpoždění menstruace pilulkami, léky?

Není nutné uchýlit se k léčbě, pokud na tom lékař nebude trvat. Ale nestojí za to, abyste nezávisle podnikli pochybné metody terapie, abyste si neublížili. Chcete-li normalizovat pravidelnost menstruace při absenci výrazných příznaků patologických procesů, musíte vést zdravý životní styl, přizpůsobit své životní podmínky normám, vyhnout se nadměrné fyzické aktivitě, změnit způsob práce na přijatelnější pracovní podmínky. Důležitý je také faktor psychologické stability a absence stresu..

Jaké mohou být důvody pro zpoždění menstruace od 1 do 10 dnů?

Menstruace je konečná fáze menstruačního cyklu ženy. Jedná se o komplexní proces odmítnutí vnitřní výstelky děložní dutiny - endometria. Tato změna v reprodukčním systému je doprovázena uvolňováním krvavých mas..

Normálně by tento proces měl trvat 3 - 5 dní a objem ztracené krve by neměl přesáhnout 150 ml po celou dobu. Proces je obvykle bezbolestný..

Pokud k těmto procesům nedojde, měli byste vyhledat radu odborníka. Interval mezi předchozí a začátkem současné menstruace by měl být od 28 do 35 dnů.

 1. Menstruační cyklus a jeho role v těle ženy
 2. Příčiny opožděné menstruace
 3. Těhotenství
 4. Stres
 5. Hormonální nerovnováha
 6. Zánět
 7. Tělesné cvičení
 8. Nadváha
 9. Užívání léků
 10. Jak dlouho může dojít ke zpoždění menstruace, pokud je test negativní?
 11. Kdy navštívit lékaře?
 12. Průzkum
 13. Léčba
 14. Prevence
 15. Recenze

Menstruační cyklus a jeho role v těle ženy

Menstruační cyklus je celý komplex složitých biochemických procesů v těle ženy. Je to on, kdo zajišťuje jednu z hlavních funkcí obsažených v ženském těle - těhotenství. A jeho projevem je menstruace..

Poprvé ženská menstruace signalizuje začátek reprodukčního systému. Pro dívku to znamená, že začíná práce vaječníků a její tělo se připravuje na výkon reprodukční funkce. Normálně se menstruační cyklus objevuje ve věku 13 až 15 let.

Po určitou dobu je to nepravidelné a obvykle by se do jednoho roku měla u ženy rozvinout plnohodnotná reprodukční funkce. Pokud se po delší dobu nestane pravidelným, znamená to, že musíte navštívit odborníka.

Fáze cyklu:

 • Menstruační cyklus začíná od první fáze, nazývá se také sekreční. V této době dochází k růstu endometria bez jeho funkční restrukturalizace. Tento proces probíhá pod neustálou kontrolou hormonu stimulujícího folikuly a estrogenu. Současně s růstem endometria dochází také k tvorbě folikulů jako budoucího vajíčka ve vaječnících. Na konci fáze se vyvine do zralého vajíčka, které vstupuje do břišní dutiny a je připraveno k oplodnění..
 • Druhou fází je šíření. Jedná se o jednu z nejdůležitějších fází nezbytných pro další vývoj těhotenství. Endometrium se začíná transformovat a vyvinout se do zralé tkáně. Ve vaječnících probíhá tvorba žlutého tělíska, tato tvorba je naplněna látkou, která produkuje progesteron. Pod vlivem progesteronu je následně oplodněné vajíčko připojeno k děložní dutině.

V případě, že nedojde k těhotenství, dojde k involuci této formace, hormonálním změnám a odmítnutí vytvořeného endometria. Normálně by tyto procesy měly probíhat synchronně.

Příčiny opožděné menstruace

Těhotenství

To je jeden z nejpříznivějších důvodů pro zpoždění menstruace. Je spojena s oplodněním zralého vajíčka a tvorbou embrya.

Před nástupem menstruace se vajíčko zavede do děložní dutiny.

Od okamžiku oplodnění se hormonální pozadí ženy dramaticky mění.

V tomto případě je velký důraz kladen na progesteron, který brání odmítnutí endometria a nástupu menstruace.

Normálně by ženy neměly mít krvavé výtoky až do doby porodu..

V některých případech žena i po porodu zaznamená zpoždění menstruace, což je spojeno jak s kojením, tak s obnovou vaječníků, které byly po dlouhou dobu neaktivní.

Stres

Stresující situace je jedním z hlavních důvodů zpožděných období..

Může to souviset s nadměrnou produkcí hormonů odpovědných za odolnost těla vůči stresující situaci..

V takovém případě může dojít nejen k závažnému hormonálnímu narušení a nesprávné funkci vaječníků, ale také k jejich vyčerpání v důsledku prudkého nárůstu hormonů nebo poruch oběhu na pozadí zvýšené práce.

Žena může čelit zpoždění menstruace a v důsledku toho s následnou poruchou funkce vaječníků. O několik cyklů později se menstruační funkce znovu obnoví.

Hormonální nerovnováha

Důvod pro zpoždění menstruace může být také spojen s hormonální nerovnováhou..

Problém navíc nemusí vždy spočívat v hormonech reprodukčního systému. Hormony štítné žlázy mohou také vést ke zpoždění menstruace..

Při jejich nedostatečné produkci si žena může všimnout selhání cyklu a nekontrolovaného stálého přírůstku hmotnosti.

Žena by měla věnovat zvláštní pozornost stavu hormonálního pozadí reprodukčního systému; podmínky, jako jsou potraty nebo potraty, mohou také vést k dalším zpožděním..

Výsledkem je prudká změna v práci vaječníků, které se potřebují dlouho zotavit..

Zánět

Zánětlivý proces je jedním z nejčastějších důvodů vzniku opoždění menstruace..

Kromě toho může být jeho lokalizace odlišná, je to jak děloha, tak vaječníky.

Nejnebezpečnějším z hlediska vývoje zpoždění menstruace je zánět vaječníků..

Právě s tímto orgánem je spojen vývoj endometria a nástup menstruace. Nejčastěji dochází ke zpoždění v cyklu, kdy dojde k infekci nebo opakování zánětlivého procesu.

V některých případech může tento proces ovlivnit více než jeden menstruační cyklus, to je právě důležitost včasné diagnostiky a léčby, zejména u osob v reprodukčním věku.

Zánětlivý proces dělohy může vést k podřadnosti tvorby endometria a po takovém důvodu si žena může všimnout změny v povaze menstruace. Po zpoždění mohou být hojnější nebo naopak podezřele vzácné..

Povaha výtoku zůstává hnědá a dlouho rozmazaná. Další cyklus po zpoždění bude bolestivější. V tomto případě zpoždění zpravidla nepřesahuje dva týdny..

Tělesné cvičení

Jedná se o jeden ze závažných faktorů vedoucích k narušení vaječníků a narušení příchodu menstruace..

Problémy s menstruačním cyklem mají ženy, které pravidelně zažívají těžkou fyzickou aktivitu, například v souvislosti s prací, nebo iracionálně přistupují k základním místům hubnutí nebo mají rádi cvičení.

Existuje mnoho důvodů, které vedou ke zpoždění menstruace na pozadí fyzické aktivity, jedním z nich je narušení krevního oběhu orgánu a zvýšený tlak na něj.

Nadváha

V poslední době existuje tendence ke změně menstruačního cyklu u ženy na pozadí zvýšení tělesné hmotnosti.

Je třeba poznamenat, že hmotnost by měla překročit hodnoty vhodné pro koncept obezity.

Podobný problém je spojen se skutečností, že tuková tkáň sama o sobě je zdrojem produkce určitých hormonů a v důsledku toho může významně změnit přirozené hormonální pozadí ženy. Také problém nadváhy může být spojen s hyperandrogenismem..

Užívání léků

V některých případech nemusí menstruace kvůli lékům přijít nebo přijít pozdě.

Nejvíce ovlivněny hormonálními léky zaměřenými na reprodukční funkci ženy.

Nejběžnější skupinou jsou perorální antikoncepce nebo léky, které pomáhají předcházet nechtěnému těhotenství.

To nemusí být vždy způsobeno příjmem finančních prostředků v tomto cyklu..

Mnoho žen čelí tomuto problému po několika cyklech..

Tyto změny jsou spojeny nejen s narušením vaječníku, ale také s abnormálním vývojem endometria. V tomto případě se patologické změny nejčastěji vyskytují při nesprávném užívání léků..

Jak dlouho může dojít ke zpoždění menstruace, pokud je test negativní?

Zpoždění pro negativní test:

 • Zpoždění menstruace o 1 den se nepovažuje za zpoždění, a to ani při pravidelném menstruačním cyklu. Může to být způsobeno mírnou změnou v rytmu sekrece hormonů ve vaječnících..
 • Po dobu 2 - 3 dnů také nestojí za to považovat za patologii. To je způsobeno skutečností, že tyto výkyvy mohou nastat v absolutně zdravém těle..
 • Po dobu 4 dnů lze zpoždění menstruace z předepsaného rytmu považovat za možnost, mezi patologií a její nepřítomností. Spojují podobný problém se skutečností, že během tohoto menstruačního cyklu může dojít nejen k hormonálnímu narušení, ale také k mírnému zánětlivému procesu.
 • Po dobu 5–6 dnů může být problém podobný problému popsanému výše. Zpoždění o týden může být spojeno s výraznějším zánětlivým procesem. Tato situace může vyžadovat léky..
 • Na týden nebo 8-10 dní může být menstruace oddálena cystickými změnami ve vaječnících, jedinou cystou a závažným zánětem nejen vaječníků, ale i děložní dutiny.

Kdy navštívit lékaře?

Vzhledem k tomu, že normální odchylky menstruačního cyklu jsou do tří dnů, není v tomto časovém intervalu nutné kontaktovat odborníka, pokud neexistují žádné stížnosti.

Pokud se žena obává jakýchkoli příznaků, dolní část břicha začne bolet, táhne dolní část zad, je jí špatně nebo teplota stoupá, měli byste okamžitě kontaktovat odborníka pro další diagnostiku a v případě potřeby zvolit důkladnou léčbu.

Právě předčasné odvolání dívek k lékaři může ohrozit rozvoj komplikací.

Průzkum

Diagnostické metody budou záviset na údajné příčině vývoje poruch cyklu:

 • V případě podezření na vývoj těhotenství je ženě nabídnuto provést test založený na stanovení specifické látky lidského choriového gonadotropinu v moči. Je to on, kdo se zvyšuje s postupujícím těhotenstvím. Pokud není možné provést neinvazivní analýzu, existuje alternativa. K tomu je třeba darovat krev pro stejný hormon, pouze v tomto případě bude výsledek přesnější.
 • Ultrazvuková procedura. Umožňuje identifikovat přítomnost plodového vajíčka s embryem a na základě jeho velikosti nastavit předpokládané datum.
 • U zánětlivých procesů stačí k přesné diagnóze několik metod. Nejprve se jedná o hodnocení nátěru flóry z obsahu pochvy. Často je také během zánětlivých procesů ve vaječníku zahrnuta vaginální flóra.
 • Obecný krevní test podle jeho výsledků lze vyvodit závěr, že ve vaječnících nebo v děložní dutině dochází k zánětlivému procesu..
 • Narušení menstruačního cyklu spojené s hormonálními poruchami je diagnostikováno pomocí klinického obrazu, kdy lékař jasně vidí hormonální poruchy..
  Laboratorní výzkum k určení hormonálního profilu. Mezi nezbytné hormony patří hormony stimulující folikuly, progesteron, prolaktin a další..

Léčba

Léčba opožděné menstruace bude do značné míry záviset na důvodu, pro který je spojena:

 • Ženy, které mají jako důvod zpoždění těhotenství, tedy terapii nepotřebují. Je pro ně důležité diagnostikovat její stav a zabránit rozvoji komplikací; v některých případech je nutná konzervativní terapie. Poté, co je ženě diagnostikováno těhotenství, musíte se ambulantně zaregistrovat u gynekologa.
 • Léčba spojená s užíváním léků je zaměřena především na zastavení jejich užívání, jakož i na možná nutnou obnovu fungování reprodukčního systému. K tomu lze použít vitamíny. Při užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv může také dojít ke zpoždění menstruace a stav nebude vyžadovat léčbu. Je pouze nutné pokračovat v užívání léků v předepsaném režimu bez náhodného opomenutí podle pokynů.
 • Léčba opožděné menstruace spojené s cvičením bude zaměřena na úplné vyloučení z životního stylu a případně nahrazení šetrnější metody. Pro období zotavení může být vyžadována nejen vitaminová terapie, ale také plná a vysoce kvalitní výživa..
 • Léčba opožděné menstruace se zvýšenou tělesnou hmotností vyžaduje její povinné snížení s identifikací příčiny přírůstku hmotnosti. Půst by se neměl praktikovat, protože v některých případech může nastat problém při změně hormonálních hladin, jako je léčba hypotyreózy.
  Ve stresující situaci byste se toho měli zbavit a pokud sami nedokážete zvládnout stav deprese, měli byste se poradit s odborníkem. Možná budete muset brát léky ze skupiny antidepresiv.
 • Zánětlivý proces zahrnuje jmenování léků zaměřených na zničení patogenu, zvýšení imunity a získání vitamínů. Po léčbě bude nutné znovu diagnostikovat a v následujících cyklech opatření proti relapsu.
 • Pokud je zpoždění menstruace způsobeno hormonálním narušením, je nutné zjistit jeho přesnou příčinu. Může to být také porucha jiných orgánů a systémů. O výběru léku se rozhoduje po stanovení diagnózy. Pokud je příčina zpoždění v budoucnu vyloučena, nemůžete provést léčbu.

Prevence

Prevence nepravidelného menstruačního cyklu je v gynekologii poměrně velká část. Zahrnuje primární a sekundární aktivity.

Při primárním použití byste měli zabránit výskytu nemocí, které vedou k menstruačním nepravidelnostem.

To:

 • Prevence pohlavně přenosných infekcí pomocí kondomu. Podobná metoda je nezbytná, pokud sexuální partneři nejsou trvalí nebo pokud mu nebyla diagnostikována pohlavně přenosná onemocnění.
 • Vyvarujte se ložisek chronické infekce, hypotermie a stresových situací, které mohou vést k zánětlivým procesům na orgánech reprodukčního systému ženy.
 • Dodržujte pravidla správné výživy, během formování menstruační funkce se neomezujte v živinách přísnými dietami a vyčerpávající fyzickou námahou.
 • Neužívejte léky samostatně, zejména na hormonální bázi.
 • Pokud se objeví stížnosti na pohlavní orgány, kontaktujte včas odborníka.
 • Vyvarujte se nechtěného těhotenství a v důsledku toho jeho ukončení.

Sekundární prevence zahrnuje včasnou léčbu odhalených příznaků gynekologické a endokrinologické patologie. Absolvování kurzů proti relapsu v přítomnosti ložisek chronické infekce.

Recenze

Recenze žen o zpoždění menstruace:

Důvody pro dvoutýdenní zpoždění s negativním testem

Zpožděná menstruace může být fyziologická nebo patologická. Tento stav nemusí vždy vyžadovat léčbu. Pokud je zpoždění 2 týdny, ale test je negativní, neměli byste zcela vyloučit možnost těhotenství. Speciální testy nejsou vždy schopny rozpoznat proces porodu dítěte v raných fázích. Spolehlivým způsobem je měření hladiny hCG nebo ultrazvuku. Pokud dojde ke zpoždění 2 týdny, měli byste navštívit gynekologa. Pouze lékař může zjistit skutečné důvody prodloužené absence menstruace. Normálně menstruační cyklus trvá 28–32 dní. Z fyziologických důvodů jsou možná zpoždění několikrát ročně.

Zpožděná menstruace může nastat z různých důvodů.

Když je zpoždění fyziologické

Zpoždění není vždy důvodem k zahájení léčby. Absence menstruace je často způsobena věkem. Takové přirozené příčiny jsou popsány v tabulce.

10-13 letV této době mají dívky často první menstruaci. Poté může další rok menstruační cyklus kolísat..
U dívek se může objevit zpoždění až rok. Menstruace může někdy chybět měsíc.
40–55 letV této době dochází v těle k významným změnám. Ženské tělo se připravuje na nadcházející menopauzu. Pohoda se významně mění. Nastávají výkyvy nálady. Pravidelné bolesti hlavy, slabost, závratě, spontánní návaly.
Do nástupu menopauzy má žena pravidelně zpoždění. Nejprve menstruace chybí týden nebo dva týdny, poté měsíce nedochází k výtoku. Kritické dny časem úplně zmizí.
S menopauzou přestává být ženské tělo plodné. Hmotnost se může zvýšit.

Při interakci s některými vnějšími faktory může dojít ke zpoždění 1–2 týdny.

Krátkodobá absence menstruace je přirozenou reakcí těla, když:

 • stres;
 • změny úrovně fyzické aktivity;
 • změny ve stravě;
 • půst;
 • klimatická změna;
 • přenos nachlazení;
 • brát nějaké léky.
Během půstu se může menstruace zpozdit

Zpoždění je fyziologická reakce těla na nedávné zahájení užívání hormonální antikoncepce. V takovém případě může dojít ke zpoždění pouze v počátečních fázích. Po několika měsících se stav sám o sobě vrátí do normálu. Pokud po delší dobu neexistují kritické dny, měli byste se poradit s lékařem..

Přirozenou reakcí je, když jsou zpoždění důsledkem nedostatku přiměřeného spánku. K normalizaci zdraví stačí dát přednost odpočinku a 8hodinovému spánku.

Zpoždění téměř vždy pociťují ženy, které mají novorozence a kojí. V takovém případě bude cyklus obnoven na další rok. Stačí pravidelně navštěvovat gynekologa.

Jaké patologie mohou způsobit zpoždění

Zpoždění je důsledkem onemocnění štítné žlázy. Hypo- nebo hypertyreóza vždy vede k menstruačním nepravidelnostem. Podmínka se vrátí do normálu až po odstranění základní příčiny.

K tomu také vede onemocnění štítné žlázy.

Další pravděpodobnou příčinou je onemocnění polycystických vaječníků. Toto je hormonální onemocnění. Někdy může odchylka vést k úplné absenci menstruace. V tomto případě žena začíná růst vegetace na hrudi a obličeji..

Bylo zjištěno, že zpoždění je jedním z příznaků nesnášenlivosti lepku u žen.

Vypořádat se s porušením je možné pouze pomocí účinné a komplexní léčby. Jakékoli patologické procesy musí navštívit lékaře. Aktuální nemoci nelze ignorovat. Jinak dojde ke vzniku nebezpečných následků.

Může být test špatný

První věcí, kterou dívky dělají v době, kdy se neobjeví kritické dny, je těhotenský test. Jeden sloupec naznačuje, že koncepce nebyla úspěšná a je třeba hledat jiné důvody zpoždění.

V případě zpoždění se doporučuje provést těhotenský test

Při aktivním sexuálním životě a nechráněném pohlavním styku byste testu neměli důvěřovat na 100%. Někdy se tyto expresní proužky mýlí. Stává se, že hladina hCG je příliš nízká, aby potvrdila těhotenství doma.

Obecně se doporučuje uchýlit se k použití 3–5 testů přesnosti. Pokud menstruace stále nepřichází, měli byste přemýšlet o kontaktování lékaře. Lékař bude studovat stav ženského těla a nasměrovat jej na výzkum, který přesně potvrdí nebo popře pravděpodobné oplodnění.

Jak rozlišit těhotenství od zpoždění

Existují známky, u nichž lze podezření na průběh těhotenství i při negativním výsledku zvláštního testu. Ženy nosící dítě se obvykle setkávají s následujícími příznaky:

 • poslech fetálního srdečního rytmu a průtoku krve;
 • skok bazální teploty;
 • modrý odstín poblíž pochvy a děložního čípku;
 • tahání bolestivého pocitu v dolní části břicha;
Pokud toužíte po slaném, může to být známka těhotenství.
 • citlivost a otok mléčných žláz;
 • nesnášenlivost některých drsných vůní;
 • změna chuťových preferencí;
 • podrážděnost;
 • časté výkyvy nálady;
 • nadměrná slzavost;
 • ranní nevolnost a dávivý reflex;
 • zvýšené močení;
 • ospalost;
 • pocit velké únavy;
 • poruchy spánku.

Uvedené znaky jsou individuální. Těhotná žena může mít buď jeden příznak, nebo všechny najednou.

Fyziologické zpoždění se nemusí nijak projevit. Patologický stav je nutně doprovázen nepříjemnými klinickými projevy a vaginálním výtokem se specifickým zápachem a barvou.

Toto video vám řekne o příčinách opožděné menstruace:

Co dělat

2 týdny je vážné zpoždění. V takovém případě by žena měla navštívit gynekologa, který předepíše požadované studie a v případě potřeby zvolí léčbu. Neexistují žádná jednotlivá terapeutická opatření. Léky jsou vybírány individuálně. Dívkám se rozhodně doporučuje:

 • omezte se na stresové situace;
 • jíst správně;
 • chodit na čerstvém vzduchu každý den;
 • odmítnout špatné návyky;
 • dát přednost dobrému spánku;
 • střídat fyzický a psychický stres.

Těhotenství lze potvrdit testem hCG nebo ultrazvukem.

Důvody pro zpoždění menstruace o 14 nebo více dní

14denní zpoždění menstruace vnímá poctivé pohlaví jako důvod k obavám. Hlavním důvodem pro odložení kritických dnů o dva týdny je považováno za pozitivní oplodnění vajíčka, proto s prodlouženou absencí menstruace děvče provede těhotenský test. Pokud test ukázal negativní výsledek a stále existuje zpoždění 2 týdny, zvyšuje se pravděpodobnost, že došlo k poruše v činnosti ženských pohlavních orgánů. Aby zjistila, co by to mohlo být, dívka se obrátí na gynekologa.

Proč dochází ke zpoždění

Ve většině případů dochází k dvoutýdennímu zpoždění výtoku během puberty, kdy se menstruační cyklus neměl čas stabilizovat..

Pokud zpoždění kritických dnů není doprovázeno bolestivými pocity a nevyvolává rozvoj hojné ztráty krve na začátku menstruace, nedoporučuje se léčba patologie léčit.

Je považováno za přirozený jev oddálit menstruaci o 14 dnů během období laktace..

Aby se mléko produkovalo v dostatečném těle, zvyšuje se hladina ženských hormonů v těle matky. Nadměrné množství prolaktinu způsobuje hormonální poruchy, v důsledku čehož menstruační cyklus selhává.

 • Nepravidelná období a zpoždění trvající 2–3 týdny u žen nad 40 let naznačují nástup menopauzy, který je doprovázen změnou hladin hormonů. Kromě oddálení menstruace může hormonální nerovnováha způsobit neustálé návaly horka, výkyvy nálady a zhoršování stavu pokožky a vlasů..
 • Stabilita menstruačního cyklu závisí na životním stylu dívky. To vysvětluje skutečnost, že k problému, jako jsou nepravidelná období, často dochází v důsledku fyzické zátěže. Při aktivním sportu ženy nekontrolují hladinu stresu a přetížení těla, v důsledku čehož dochází k poruchám reprodukčního systému..
 • Zpoždění menstruace nastává v důsledku přísné stravy ženy. Při nedostatečné výživě trpí tělo nedostatkem užitečných vitamínů a minerálů, což negativně ovlivňuje fungování orgánů reprodukčního systému. Důvodem zpoždění může být také nesprávná výživa, v důsledku čehož dívka získává nadváhu.
 • Příčinou menstruačních nepravidelností může být vývoj gynekologického onemocnění - endometrióza, děložní myomy, rakovina.

Pokud neexistují měsíční období déle než dva týdny, je nutné naléhavě kontaktovat gynekologa, který určí provokující faktor a na základě příčiny vzniku patologie předepíše účinnou léčbu.

Příznaky

Pokud je důvodem nedostatečné regulace pozitivní oplodnění vajíčka, je zpoždění doprovázeno následujícími charakteristickými příznaky:

 • nevolnost;
 • zvýšení objemu mléčných žláz;
 • nadměrná tvorba bílého vaginálního výtoku;
 • zvýšená ospalost;
 • změna chuťových preferencí;
 • tahání bolesti na hrudi a břiše.

Změny hladin hormonů v důsledku vývoje endokrinních a gynekologických onemocnění způsobují v kritických dnech zpoždění. Kromě narušení menstruačního cyklu je hormonální nerovnováha doprovázena následujícími příznaky:

 • přetrvávající bolesti hlavy a závratě, které předcházejí ztrátě vědomí;
 • hojný pěnivý výtok doprovázený specifickým zápachem;
 • nepohodlí během močení;
 • bolestivý průběh kritických dnů;
 • vývoj reprodukční dysfunkce.

Zpoždění vyvolané zánětem přívěsků je doprovázeno také nepříjemnými příznaky, které zahrnují:

 • bolestivé bolesti v dolní břišní dutině;
 • otok měkkých tkání;
 • nepřirozený odstín menstruačního toku;
 • teplo;
 • zažívací potíže, které předcházejí rozvoji zvracení.

Nejnebezpečnější příčinou opožděné menstruace je vývoj děložních myomů. V raných stádiích je onemocnění asymptomatické, což snižuje pravděpodobnost včasného odhalení patologie. Zanedbanou formu myomů doprovázejí specifické příznaky - velká ztráta krve, pravidelná zácpa a bolestivé močení.

Co dělat

Zpoždění kritických dnů o dva týdny je důvodem pro těhotenský test. Pokud expresní proužek vykazuje negativní výsledek, doporučuje se po několika dnech test opakovat, aby se potvrdila absence těhotenství..

S dlouhým zpožděním byste měli okamžitě konzultovat gynekologa. Během jmenování lékař provede externí vyšetření genitálií a odebere výtěr pro laboratorní vyšetření. Jako další diagnóza je pacientka poslána na ultrazvukové vyšetření vaječníků.

Pokud výsledky vyšetření potvrdí přítomnost hormonální nerovnováhy, měla by pacientka navštívit konzultaci endokrinologa. V případě, že zpoždění kritických dnů je vedlejším účinkem užívání těžkých léků, gynekolog zvolí alternativní alternativu k léku.

Zpoždění menstruace v důsledku fyzického nebo psychického vyčerpání těla je léčeno turistikou na čerstvém vzduchu a kvalitním spánkem. Okysličené tělo začíná správně fungovat a pomáhá obnovit menstruační cyklus.

Ženy na dietě musí pečlivě sledovat svoji stravu a doplnit nedostatek užitečných složek pomocí vitamínových doplňků. Aby strava nevyčerpala tělo, je nutné se postupně vzdát používání škodlivých produktů. Nejprve je vhodné snížit spotřebu cukru a potom vyloučit pekárenské výrobky ze stravy..

Důvody pro oddálení menstruačního cyklu o 2 týdny s negativním těhotenským testem

Menstruační cyklus je multifaktoriální proces, během kterého je zapojeno mnoho struktur ženského těla. Narušení fungování alespoň jednoho z nich naruší kaskádu procesů, které jej tvoří, a podle toho se cyklus ztratí. V tomto případě musí žena naléhavě vyhledat lékařskou pomoc od gynekologa pro diagnostiku a léčbu patologie, protože sebemenší zpoždění může vést k závažným komplikacím, jako je syndrom polycystických vaječníků, endometrióza, perzistence a atrézie folikulů. Nejprve je nutné vyloučit možné těhotenství..

 • 1 Důvody absence menstruace
  • 1.1 Syndrom polycystických vaječníků
  • 1.2 Endometrióza
  • 1.3 Perzistence folikulů
  • 1.4 Folikulární atrézie
 • 2 Související příznaky
 • 3 Obnova menstruace

Prodloužení menstruačního cyklu na krátkou dobu není vždy patologický stav. Pokud se vaše menstruace zpozdí až o 10 dní, lze to považovat za běžnou možnost. Důvody tohoto jevu mohou být: nervové vypětí, změna klimatu, podvýživa, přepracování a další vnější faktory. Pokud se vaše menstruace zpozdí o 2 týdny nebo déle, měli byste se poradit s lékařem.

Nejčastější příčinou vynechání menstruace je těhotenství. To však není jediný faktor. Je důležité si uvědomit, že oblíbené těhotenské testy nejsou vždy přesné. Pokud vaše menstruace nezačala do 10 dnů od normálního času ai když test ukazuje negativní výsledek, ještě to není indikátor absence těhotenství. Je nutné konzultovat gynekologa a darovat krev pro analýzu hCG, aby bylo možné vyvrátit možné pojetí.

S pozitivními výsledky výzkumu by mělo být vyloučeno mimoděložní nebo mimoděložní těhotenství. Je třeba si uvědomit, že v této poloze se u dívky objeví další příznaky: nevolnost, otok mléčných žláz, zvětšení břicha, touha po různých pachech, zvrácení chuti.

Pokud důvodem zpoždění menstruace není těhotenství, pak je samodiagnostika a samoléčba kontraindikováno. Prodloužení cyklu může být způsobeno:

 • silné nervové šoky;
 • neurologická onemocnění;
 • metabolické poruchy;
 • avitaminóza;
 • doprovodné infekční nemoci;
 • mechanická poranění urogenitálního systému;
 • hormonální poruchy;
 • užívání perorálních kontraceptiv bez lékařského dohledu;
 • užívání hormonálních léků;
 • nádorová onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, centrální nervový systém ženského reprodukčního systému;
 • nadměrná fyzická aktivita; náhlá ztráta nebo přírůstek hmotnosti;
 • předchozí gynekologické operace a manipulace;
 • patologie endokrinních žláz;
 • onemocnění vaječníků.

Mezi nejčastější gynekologická onemocnění způsobující opožděnou menstruaci patří: syndrom polycystických vaječníků, endometrióza, folikulární perzistence, atrézie a hormonální nerovnováha u žen.

Všechny tyto komplikace přímo korelují s věkem dívky. Čím více je pacient, tím je pravděpodobnější vývoj konkrétní patologie.

Syndrom polycystických vaječníků je onemocnění charakterizované tvorbou cyst ve vaječnících. Tato patologie se často vyskytuje se zvýšením hladiny testosteronu (mužského pohlavního hormonu) při současném snížení ženských pohlavních hormonů: estrogenu a progesteronu. S takovým onemocněním nedochází k ovulaci, která bez řádné léčby vede k neplodnosti ženy..

Průvodními příznaky patologického stavu jsou: nadváha, ochlupení v různých částech těla, dermatologické problémy s pokožkou obličeje a hlavy, často - bolest v dolní části břicha nebo v dolní části zad..

Endometrióza je gynekologické onemocnění charakterizované proliferací buněk ve výstelce dělohy mimo endometrium. Tato patologie se vyvíjí u žen v reprodukčním věku. U endometriózy je absence menstruace způsobena skutečností, že tkáň endometria není schopna odmítnout kvůli svému růstu. Souběžnými příznaky onemocnění jsou:

 • přetrvávající nebo cyklická bolest v pánevní oblasti;
 • zvýšené a prodloužené menstruační krvácení;
 • silná bolest během pohlavního styku;
 • bolest při vyprazdňování střev nebo močového měchýře;

Nedostatečná léčba vede k ženské neplodnosti.

Přetrvávání folikulů je absence druhé fáze menstruačního cyklu. Tento stav je způsoben nedostatkem zvýšení luteotropního hormonu, který stimuluje ovulaci..

Folikul nepraskne a zralé vajíčko nemigruje do děložní dutiny, ale v těle nadále existuje. Perzistenci folikulů lze určit analýzou hormonálního pozadí: dojde ke zvýšení estrogenního pozadí a ke snížení hladin progesteronu.

Atrézie folikulů je charakterizována skutečností, že nedochází k závěrečné fázi vývoje folikulů, ale je pozorováno jejich zvrásnění. V takových případech se vyvíjí častěji než jeden folikul, ale několik najednou..

S touto patologií bude pozorováno zvýšení hladiny estrogenu a pokles progesteronu, ale rozdíl v jejich poměru bude vyrovnanější díky skutečnosti, že zrání folikulu nedosahuje svého vrcholu.

Pokud se menstruace z různých důvodů zpozdí, mohou se také objevit další příznaky:

 • může táhnout spodní část břicha;
 • bolest v bederní oblasti;
 • svědění a pálení v pochvě;
 • vzhled bílého nebo hnědého (krvavého) výtoku
 • nepohodlí během pohlavního styku a močení;
 • časté výkyvy nálady;
 • rychlá únava, nervozita;
 • častý hlad nebo nedostatek chuti k jídlu.

Je možné vrátit menstruaci pouze přísně pod dohledem lékaře, protože obnovení cyklu je velmi dlouhý a pečlivý proces. Specialista provede ultrazvukové vyšetření, v případě potřeby další metody a analýzy, poté předepíše léčbu (léky, chirurgický zákrok atd.). Všechny pokusy o vyvolání menstruace samy o sobě mohou vést k ještě větší hormonální nerovnováze. První věcí, kterou musíte udělat, je vyloučit faktor, který vyvolává nepřítomnost menstruace.

Aby menstruační cyklus proběhl hladce každý měsíc (28 dní), doporučuje se upravit denní režim, vyvážit stravu a přísně dodržovat předpisy lékaře. V případě hormonálních poruch je kromě hlavní terapie předepsán vitamin E..

Je třeba si uvědomit, že čím dříve je léčba opožděné menstruace zahájena, tím rychleji je možné obnovit cyklus a obnovit ženu.

Z jakého důvodu může dojít ke zpoždění menstruace o dva týdny

Zpoždění menstruace 2 týdny! Někdo s touto frází vás donutí skočit doslova na strop a někdo se vrhne studeným potem. Zpravidla dochází ke zpoždění 1–2 dny iu dokonale zdravých žen se stabilním cyklem, ale 2týdenní zpoždění menstruace je již důvodem k obavám. Chcete-li rozptýlit všechny pochybnosti, stojí za to provést těhotenský test, protože se prodávají v každé lékárně a nejsou tak drahé. Je lepší vybrat produkt od důvěryhodných výrobců nebo provést několik vzorků s testy od různých společností, abyste nezískali falešně pozitivní nebo falešně negativní výsledek.

Výsledek byl tedy pozitivní. Zde můžete být smutní i šťastní - podle toho, jak dítě zapadá do vašich budoucích plánů. V každém případě byste měli jít na předporodní kliniku, abyste se rozhodli o potratu, nebo si nechali doporučit testy a podstoupit důkladné vyšetření.

Stává se však i opačná situace - test ukázal pouze jeden proužek, to znamená, že nedošlo k těhotenství. Chcete-li vyřešit všechny pochybnosti, v tomto případě můžete darovat krev a provést test hCG. Tato analýza určuje přítomnost speciálního hormonu, který se produkuje během těhotenství - choriový gonadotropin, na který mimochodem reaguje testovací proužek. Medicína zná případy pozdní ovulace a pozdního početí - někdy v předvečer nástupu menstruace. Analýza dá vše na své místo. Pokud je hCG více než 25 (25-156), dochází k těhotenství a období 1-2 týdnů. U hCG 102-4870 je období těhotenství 2-3 týdny. Pokud analýza ukazuje vyšší čísla, termín je ještě delší. Pokud výsledek nelze jednoznačně interpretovat - například hCG 8 nebo 16, stojí za to opakovat analýzu za pár dní. V normálním průběhu těhotenství by se počet měl každý druhý den zdvojnásobit. Pokud se tak nestane, měli byste určitě navštívit gynekologa.

Co jiného lze spojit se zpožděním o 2 týdny? Může to být způsobeno jakýmkoli hormonálním narušením - například začátkem užívání antikoncepce nebo jejich náhlým a náhlým zrušením. Někdy ženy zapomínají užívat perorální hormonální antikoncepci nebo občas vynechají jeden nebo dva dny mezi užíváním léků. V tomto případě je pravděpodobný opožděný nástup menstruace. Situace, kdy je zpoždění 2 týdny, test je negativní, může po nechráněném pohlavním styku způsobit příjem silných hormonálních pilulek používaných jako nouzová antikoncepce..

Zpoždění o 2 týdny menstruace může být způsobeno drastickými změnami v životním stylu. Například když dívka najednou drží dietu, začne intenzivně trénovat v tělocvičně nebo se přestěhuje do jiné země s jiným podnebím. Takové situace jsou pro tělo stresující a mohou způsobit zpoždění. Nadváha v obézním stádiu a podváha mohou navíc ovlivnit včasný nástup menstruace..

Důvody zpoždění mohou být bohužel mnohem závažnější než krátkodobé hormonální poruchy. Může to být způsobeno zánětlivými onemocněními vaječníků, endometriózou, rakovinovými a prekancerózními onemocněními těla nebo děložního čípku, syndromem polycystických vaječníků, poruchami endokrinního systému.

Co byste měli dělat, pokud se vám menstruace opozdila o 2 týdny? Pokud je test a analýza hCG negativní, můžete počkat ještě několik dní. Pokud menstruace nenastala, musíte se určitě poradit s lékařem. S největší pravděpodobností předepíše ultrazvuk dělohy, štítné žlázy a nadledvinek a nasměruje jej na mozkovou tomografii.

Neměli byste se však předem bát. Zpoždění menstruace je poměrně častým jevem, více než polovina volání gynekologa souvisí s touto otázkou. Lékař předepíše adekvátní léčbu po zjištění příčiny selhání a cyklus se zotaví.

Normálně menstruační cyklus trvá od 21 do 35 dnů. Každá žena má své individuální trvání, ale u většiny z nich jsou intervaly mezi menstruací stejné nebo se od sebe liší o ne více než 5 dní. Den nástupu menstruačního krvácení by měl být vždy zaznamenán do kalendáře, aby bylo možné včas zaznamenat nepravidelnost cyklu..

Často po stresu, nemoci, intenzivní fyzické aktivitě, změně klimatu dochází k mírnému zpoždění menstruace. V ostatních případech tento příznak hovoří o nástupu těhotenství nebo o hormonálních poruchách. Popíšeme hlavní důvody zpoždění menstruace a mechanismus jejich vývoje a také si povíme, co dělat v takové situaci..

V lékařském světě se zpoždění nebo absence menstruace nazývá amenorea. Je rozdělena do dvou kategorií:

 1. Primární amenorea. Jedná se o stav, kdy dívka neměla menstruaci do 16 let. Primární amenorea je často spojena s přítomností vrozených poruch, které se nijak neobjevily až do nástupu puberty. Jedná se například o genetické nebo chromozomální abnormality, problémy s orgány reprodukčního systému atd. Může se jednat o narození bez dělohy nebo děloha, která se normálně nevyvíjí.
 2. Sekundární amenorea. To je stav, kdy se vaše menstruace náhle zastaví a chybí déle než tři měsíce. Ty. bývala menstruace, ale teď chybí. Sekundární amenorea je nejčastější formou opožděné menstruace. Mezi nejčastější příčiny tohoto stavu patří těhotenství, problémy s vaječníky (například syndrom polycystických vaječníků nebo časná menopauza), nádory hypofýzy, stres, vážné narušení normální tělesné hmotnosti (v menší či větší míře) a další..

Kromě amenorey vám chci představit ještě další lékařský termín - oligomenorea. Jedná se o porušení, při kterém je doba trvání menstruačního cyklu významně prodloužena a doba trvání samotné menstruace klesá. Obecně se uznává, že žena má oligomenoreu, pokud během roku měla menstruace méně než 8krát a / nebo trvala až 2 nebo méně dní.

Obvyklý menstruační cyklus se vyskytuje u mladé ženy ve věku 10-15 let, poté se předpokládá, že tělo vstoupilo do fáze, kdy může provést úplné početí. Tento systém funguje každý měsíc až 46-52 let, ale toto je průměrné číslo. (Existují případy pozdějšího ukončení menstruace.)

Pak dochází ke snížení doby trvání menstruace a množství krve uvolněné během ní. Vaše menstruace se nakonec úplně zastaví..

Zpoždění menstruace může být výsledkem fyziologických změn v těle a může být také projevem funkčních poruch nebo onemocnění jak pohlavních, tak jiných orgánů („extragenitální patologie“).

Normálně během těhotenství nedochází k menstruaci. Po porodu se také matčin cyklus neobnoví okamžitě, do značné míry záleží na tom, zda má žena laktaci. U žen bez těhotenství může být prodloužení trvání cyklu projevem perimenopauzy (menopauzy). Nepravidelnost cyklu u dívek po nástupu menstruace se také považuje za normu, pokud není doprovázena jinými porušováními.

Funkční poruchy, které mohou vyvolat selhání menstruačního cyklu, jsou stres, intenzivní fyzická aktivita, rychlý úbytek hmotnosti, předchozí infekce nebo jiné akutní onemocnění, změna klimatu.

U pacientů trpících gynekologickými chorobami, zejména polycystickými vaječníky, je často nepravidelný cyklus se zpožděním menstruace. Kromě toho může takový příznak doprovázet zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů, objevit se po ukončení těhotenství nebo diagnostické kyretáži po hysteroskopii. Ovariální dysfunkce může být způsobena patologií hypofýzy a dalších orgánů, které regulují hormonální pozadí ženy.

Ze somatických onemocnění, doprovázených možným porušením menstruačního cyklu, stojí za zmínku obezita..

Zpoždění „červených dnů kalendáře“ o 2–5 dní by nemělo být důvodem k obavám, protože je to považováno za velmi skutečný jev pro každou ženu. Pokud je vyloučeno těhotenství, může být takové porušení ženského těla způsobeno mnoha faktory. Jejich pečlivá analýza vám umožní určit příčinu gynekologické nebo ne-gynekologické povahy.

Pojďme tedy uvést 15 hlavních důvodů pro zpoždění menstruace:

 1. Onemocnění polycystických vaječníků;
 2. Myom dělohy;
 3. Endometrióza;
 4. Zánětlivá onemocnění;
 5. Hormonální antikoncepce;
 6. Diagnostika děložní dutiny, potrat nebo potrat;
 7. Poporodní období;
 8. Puberta;
 9. Klimatické poruchy;
 10. Skvělá fyzická aktivita;
 11. Stresující podmínky;
 12. Klimatické podmínky prostředí;
 13. Anomálie tělesné hmotnosti;
 14. Intoxikace těla;
 15. Užívání určitých léků;
 16. Dědičná predispozice.

Jak vyplývá z výše uvedeného, ​​důvody pro pravidelně se opakující zpoždění kritických dnů jsou mnohostranné. Biologicky mohou být hodiny ztraceny i u žen, které nejsou v plodném věku a často si mýlí příznaky poruchy cyklu s těhotenstvím. Nepravidelný menstruační cyklus by neměl být považován za zvlášť nebezpečnou a vážnou chorobu, ale stále stojí za to věnovat zvláštní pozornost frekvenci vašich kritických dnů.

Nejčastějšími důvody pro zpoždění menstruace jsou kromě těhotenství také různé nervové napětí, stres a podobně. Obtížná pracovní prostředí, zkoušky a rodinné problémy mohou způsobit zpoždění. Ženské tělo vnímá stres jako obtížnou životní situaci, ve které by žena ještě neměla rodit. Stojí za to postarat se o změnu situace: obrátit se na rodinného psychologa, změnit zaměstnání nebo se naučit, jak snáze reagovat na situaci, a podobně. Pamatujte, že přepracování a nedostatek spánku jsou pro tělo také velmi stresující..

Nadměrná fyzická aktivita také nepřispívá k pravidelnosti menstruačního cyklu. Je známo, že profesionální sportovci často pociťují problémy se zpožděnou menstruací a dokonce s porodem. Stejné problémy trápí ženy, které se zaměřují na fyzicky náročná zaměstnání. Je lepší nechat to na muže.

Ale nemyslete si, že mírná kondice nebo ranní jogging mohou ovlivnit situaci. Aktivní životní styl zatím nikoho neobtěžoval. Mluvíme konkrétně o nadměrném zatížení, při kterém tělo pracuje na opotřebení..

Vědci již dlouho zjistili, že tuková tkáň je přímo zapojena do všech hormonálních procesů. V tomto ohledu je snadné pochopit, že důvody pro zpoždění menstruace mohou kromě těhotenství spočívat také v problémech s hmotností. Nadměrná váha a nedostatek hmotnosti navíc mohou způsobit zpoždění.

Tuk v případě nadváhy hromadí estrogen, což negativně ovlivňuje pravidelnost cyklu. Podváha je mnohem obtížnější. Prodloužené hladovění, stejně jako úbytek hmotnosti pod 45 kg, je tělem vnímáno jako extrémní situace. Režim přežití je zapnutý a v tomto stavu je těhotenství velmi nežádoucí. V tomto případě je možné nejen zpoždění menstruace, ale také její úplná absence - amenorea. Přirozeně problémy s menstruací zmizí s normalizací hmotnosti..

To znamená, že kypré ženy potřebují zhubnout, hubené ženy potřebují přibrat na váze. Hlavní věc je dělat to velmi opatrně. Ženská strava by měla být vyvážená: jídlo by mělo obsahovat bílkoviny, tuky, sacharidy a také vitamíny a minerály. Jakákoli strava by měla být mírná, nikoli vyčerpávající. Je lepší kombinovat je s mírnou fyzickou aktivitou..

Zánětlivá onemocnění dělohy a vaječníků vedou k narušení produkce hormonů, které jsou odpovědné za procesy zrání vajíček, folikulů, endometria. Výsledkem je, že často způsobují zpoždění. Současně se mění objem a povaha výtoku, bolesti se objevují v dolní části břicha, dolní části zad a další příznaky.

Zánětlivé procesy jsou často příčinou neplodnosti, výskytu nádorů orgánů reprodukčního systému, mléčných žláz. Zánětlivá onemocnění se vyskytují v důsledku proniknutí infekce nesprávnou hygienickou péčí o genitálie, nechráněným pohlavním stykem, traumatickým poškozením dělohy během porodu, potratem, kyretáží.

Menstruace s leiomyomem dělohy může být nepravidelná a zpoždění se pohybuje od několika dnů do několika měsíců. Navzdory skutečnosti, že tato patologie je ve většině případů považována za benigní nádor, existuje řada negativních důsledků, ke kterým může vést. A především je jeho přeměna na onkologické onemocnění nebezpečná. Proto je odvolání k lékaři při nejmenším podezření na myomy extrémně nutné..

Jedním z hlavních důvodů zpoždění menstruace oproti obvyklému rozvrhu je v tomto případě nedostatek požadovaného množství hormonů.

Tento proces je zpravidla způsoben nedostatkem ovulace, depresí endometria a přítomnými hormonálními poruchami. Vajíčko v tomto procesu nedozrává, což dává tělu signál, že není třeba se připravovat na možné oplodnění.

Toto onemocnění je patologická proliferace benigní tkáně, která je podobná sliznici pohlavního orgánu. K rozvoji endometriózy může docházet v různých částech reprodukčního systému a je také možné jít dále. Změny hormonálních hladin mohou být příčinou onemocnění i jeho následkem. Nepravidelné kritické dny jsou také jedním z hlavních příznaků těchto odchylek..

Pokud užíváte hormonální antikoncepční pilulky, je možné, že se váš menstruační cyklus bude výrazně lišit od normálu. Velmi často se významně zvyšuje doba trvání cyklů při užívání antikoncepčních pilulek. Některé pilulky tento účinek nemají. Menstruace pokračuje jako obvykle, ale nejčastěji je lehčí a kratší. Je také třeba poznamenat, že ve velmi vzácných případech nemusí pilulky zabránit těhotenství, zejména při zmeškaných schůzkách. Přesto, i když jste pilulky užívali přesně a správně, vaše menstruace se zpozdila a máte z toho obavy, můžete se uklidnit těhotenským testem..

Nyní v prodeji najdete poměrně velké množství různých antikoncepčních pilulek. Některé z nich se mohou významně lišit ve svých účincích na tělo. Kromě toho je třeba poznamenat, že každá konkrétní žena může na stejné pilulky reagovat odlišně..

Mějte také na paměti, že když přestanete užívat antikoncepční pilulky, menstruační cyklus se nevrátí k normálu. U většiny žen trvá období zotavení jeden až dva měsíce a někdy může toto období trvat až šest měsíců. Teprve potom budete moci znovu otěhotnět. V souladu s tím můžete mít během období zotavení také nepravidelný cyklus, což je třeba vzít v úvahu, pokud máte zpoždění.

Po celou dobu těhotenství žena nemá menstruaci. Po porodu dochází k jejich obnově různými způsoby - vše závisí na jednotlivých vlastnostech organismu. Zvýšená hladina prolaktinu při krmení dítěte může zabránit tomu, aby vejce začala fungovat. Pokud žena kojí dítě, může zpoždění menstruace trvat tak dlouho, dokud se vytvoří mléko (to přímo závisí na hladině hormonu prolaktinu, který je odpovědný za kojení). To se někdy může stát 2-3 roky.

Pokud se mléko nevyrábí, začínají nová období přibližně po 6–8 týdnech. Někdy však existují výjimky, kdy vaječníky začnou fungovat ještě předtím, než dítě přestane krmit, vajíčko dozrává a žena může znovu otěhotnět. Pokud se tak nestane, nový cyklus končí objevením se menstruace..

Neustálé zpoždění v menstruaci naznačuje hormonální poruchy, nedostatek ovulace, abnormální změny ve struktuře endometria. Patologie může vzniknout v důsledku závažných, dokonce nebezpečných onemocnění: nádory dělohy, endokrinní žlázy, polycystické vaječníky. Důvodem zpoždění menstruace je mimoděložní těhotenství.

Je nutné stanovit diagnózu co nejdříve, abyste zjistili míru nebezpečí procesů, protože vedou alespoň k neplodnosti, časné menopauze. Nemoci spojené s opožděnou menstruací způsobují nádory prsu, kardiovaskulární problémy, diabetes mellitus, oslabení imunitního systému, předčasné stárnutí a změny vzhledu. Pokud například dojde ke zpoždění v důsledku onemocnění polycystických vaječníků, dramaticky se přidá váha ženy, až k obezitě, objeví se vlasy na obličeji a hrudníku (jako u mužů), akné, seborrhea.

Včasná léčba nemocí, které způsobily prodloužení cyklu, často pomáhá předcházet neplodnosti, mimoděložnímu těhotenství, potratům a předcházet rakovině..

Chcete-li zjistit důvody zpoždění menstruace, jsou předepsány následující studie:

 1. Screening na pohlavně přenosné choroby (kapavka, chlamydie, trichomoniáza, mykoplazmóza, ureaplasmóza atd.).
 2. Ultrazvuk pánevních orgánů, štítné žlázy a nadledvin. Tato studie se provádí s cílem vyloučit těhotenství, nádory, gynekologická a endokrinní onemocnění..
 3. Vyšetření hypofýzy (rentgenové záření, magnetická rezonance, počítačová tomografie, elektroencefalografie). Nemoci hypofýzy jsou často příčinou opožděné menstruace..
 4. Hormonální výzkum. Stanovte hladinu estrogenu, progesteronu, FSH, LH, PRL a zkontrolujte také hormony štítné žlázy a nadledvin..
 5. Škrábání vnitřní vrstvy dělohy a její další histologické vyšetření. Škrábání se provádí z dutiny a kanálu děložního čípku.

Pokud se pravidelně vracejí zpoždění v menstruaci nebo doba zpoždění překračuje maximální přípustné fyziologické limity pěti dnů, musíte se poradit s lékařem. Po zjištění důvodů bude ženě předepsána vhodná léčba. Nejčastěji se terapie provádí pomocí hormonálních pilulek. V žádném případě by však neměly být užívány samostatně, bez lékařské pomoci. To je pro zdraví ženy extrémně nebezpečné a může to narušit celý hormonální systém, což může vést k vážným zdravotním problémům..

Mezi nejběžnější hormonální léky lékaři předepisují následující:

 1. Duphaston. Používají se, pokud je zpoždění menstruačního cyklu způsobeno nedostatečnou hladinou progesteronu v těle. Pouze lékař by měl upravit dávku na základě výzkumu. Pokud nedojde k těhotenství a zpoždění nepřesáhne 7 dní, je postinor předepsán po dobu 5 dnů. Po této době by měla menstruace začít po dvou nebo třech dnech..
 2. Postinor. Je to lék používaný pro nouzovou antikoncepci. Tento lék se používá, pokud je nutné co nejdříve vyvolat menstruační cyklus. Doporučuje se však pouze s pravidelnou menstruací, protože jeho užívání může vyvolat poruchy cyklu a při velmi častém užívání vést k neplodnosti..
 3. Pulsatilla. Další hormonální lék, který lze předepsat na zmeškané období. Toto je nejbezpečnější lék, který nevede k přírůstku hmotnosti, neovlivňuje nervový systém. Neměly by to však užívat dívky s nepravidelným cyklem..
 4. Progesteron je injekční hormon. Používá se k vyvolání menstruace, výběr dávky se provádí přísně individuálně. Zvýšený přísun progesteronu do těla může způsobit řadu vedlejších účinků, včetně nadměrného růstu vlasů, přibývání na váze a menstruačních nepravidelností. Více než 10 injekcí se nikdy nepodá. Účinek je založen na stimulaci práce žláz umístěných v děložní výstelce. Nástroj má řadu kontraindikací, včetně: krvácení z dělohy, selhání jater, nádory prsu atd..
 5. Non-ovlon, lék, který stimuluje nástup menstruačního cyklu, je schopen zabránit acyklickému krvácení. Obsahuje estrogen a gestagen. Nejčastěji se zpožděním jsou předepsány dvě tablety po 12 hodinách. Před použitím je však nutné konzultovat s odborníkem, protože lék má vedlejší účinky a může narušit práci reprodukčních orgánů.
 6. Utrozhestan. Je to látka, která potlačuje estrogen a stimuluje produkci progesteronu, což vysvětluje jeho terapeutický účinek. Kromě toho má stimulační účinek na vývoj endometria. Lék lze podávat vaginálně, což je jeho nepochybná výhoda, nicméně tento lék má také určité kontraindikace.
 7. Norkolut způsobuje menstruaci, protože obsahuje norethisteron, který je svým účinkem podobný působení gestagenů. A jejich nedostatek často vyvolává selhání cyklů a jejich zpoždění. Průběh léčby by neměl přesáhnout pět dní, nepoužívá se během těhotenství, protože hrozí potrat a krvácení. Má velké množství kontraindikací a vedlejších účinků, proto je nutná předchozí konzultace s lékařem.

Přirozeně není užívání hormonálních léků k vyvolání menstruace bezpečnou metodou. Je nutné je užívat správně, protože můžete způsobit nenapravitelné poškození zdraví.

(Hodnocení: 2.3, celkem 12 hlasů)

Každá žena by měla znát důvod zpoždění menstruace, je dobré, pokud je důvodem nástup těhotenství, ale není tomu tak vždy. Zpoždění menstruace 7, 8, 9, 10 dnů může nastat z mnoha důvodů, mohou být buď zcela neškodné, nevyžadující žádnou akci, nebo extrémně závažné, což lze bez lékaře jen těžko vyřešit. Pokusme se tedy zjistit podrobněji, proč je měsíční zpoždění týden a k čemu to může být způsobeno..

Kromě těhotenství existuje mnoho důvodů, proč dochází ke zpoždění menstruace. Je možné je všechny rozdělit mezi sebe na ne-gynekologické a gynekologické. Zjistíme o každém z nich.

Krátké období zpoždění menstruace od 5 do 7 dnů u žen v reprodukčním věku je naprosto normální. To často neznamená výskyt vážných odchylek. Zpoždění menstruace po dobu 5 dnů může nastat v důsledku psychické nebo fyzické námahy, stresu, přísné stravy nebo změny klimatu. Absence cyklu pro takový interval může také nastat v důsledku hormonálních změn v dospívání nebo před nástupem menopauzy. Inhibice vaječníků může být způsobena zrušením perorálních kontraceptiv nebo nouzovou antikoncepcí. V takovém případě bude obnovení cyklu trvat až 2–3 měsíce. K takovým zpožděním může dojít také v důsledku nedávného porodu, užívání léků nebo ne-gynekologických onemocnění. Ať je to jakkoli, i když je důvod zpoždění jasný, je lepší poradit se s gynekologem a potvrdit to.

Pokud je zpoždění v menstruaci delší než týden, mělo by to určitě upozornit každou ženu. Takové poruchy cyklu mohou být výsledkem ne-gynekologických a gynekologických problémů. Zpoždění cyklu po dobu 10 dnů může být výsledkem neoplastických a zánětlivých onemocnění, potratů, potratů a poranění pohlavních orgánů. Takové změny v cyklu se nejčastěji vyskytují v důsledku adnexitidy, ooforitidy, polycystických vaječníků, děložních fibroidů a cyst žlutého tělíska. Příčinou takového selhání může být také změna klimatu, silný stres, užívání léků, včetně hormonálních, endokrinních poruch, minulých nemocí a intoxikace těla. Extra libra a příliš nízká váha mohou také ovlivnit latenci. Každý z těchto důvodů vyžaduje nezbytnou konzultaci s lékařem a následnou léčbu zaměřenou na odstranění původní příčiny a následků..

Výše uvedené příčiny a nemoci mohou také způsobit zpoždění menstruačního cyklu o dva týdny nebo déle. Důvodem zpoždění menstruačního cyklu může být často zrušení perorálních kontraceptiv po jejich dlouhodobém užívání a také důsledek užívání hormonálních nouzových kontraceptiv. Kromě toho může u dospívajících dívek dojít k prodloužené nepřítomnosti menstruačního cyklu - po menarché může druhá menstruace začít až po několika měsících. Není se čeho bát, protože ustálení cyklu trvá určitou dobu. U žen po 40 letech může takové zpoždění také naznačovat přístup k menopauze. V každém případě je však lepší poradit se s lékařem.

14denní zpoždění menstruace vnímá poctivé pohlaví jako důvod k obavám. Hlavním důvodem pro odložení kritických dnů o dva týdny je považováno za pozitivní oplodnění vajíčka, proto s prodlouženou absencí menstruace děvče provede těhotenský test. Pokud test ukázal negativní výsledek a stále existuje zpoždění 2 týdny, zvyšuje se pravděpodobnost, že došlo k poruše v činnosti ženských pohlavních orgánů. Aby zjistila, co by to mohlo být, dívka se obrátí na gynekologa.

Ve většině případů dochází k dvoutýdennímu zpoždění výtoku během puberty, kdy se menstruační cyklus neměl čas stabilizovat..

Pokud zpoždění kritických dnů není doprovázeno bolestivými pocity a nevyvolává rozvoj hojné ztráty krve na začátku menstruace, nedoporučuje se léčba patologie léčit.

Je považováno za přirozený jev oddálit menstruaci o 14 dnů během období laktace..

Aby se mléko produkovalo v dostatečném těle, zvyšuje se hladina ženských hormonů v těle matky. Nadměrné množství prolaktinu způsobuje hormonální poruchy, v důsledku čehož menstruační cyklus selhává.

 • Nepravidelná období a zpoždění trvající 2–3 týdny u žen nad 40 let naznačují nástup menopauzy, který je doprovázen změnou hladin hormonů. Kromě oddálení menstruace může hormonální nerovnováha způsobit neustálé návaly horka, výkyvy nálady a zhoršování stavu pokožky a vlasů..
 • Stabilita menstruačního cyklu závisí na životním stylu dívky. To vysvětluje skutečnost, že k problému, jako jsou nepravidelná období, často dochází v důsledku fyzické zátěže. Při aktivním sportu ženy nekontrolují hladinu stresu a přetížení těla, v důsledku čehož dochází k poruchám reprodukčního systému..
 • Zpoždění menstruace nastává v důsledku přísné stravy ženy. Při nedostatečné výživě trpí tělo nedostatkem užitečných vitamínů a minerálů, což negativně ovlivňuje fungování orgánů reprodukčního systému. Důvodem zpoždění může být také nesprávná výživa, v důsledku čehož dívka získává nadváhu.
 • Příčinou menstruačních nepravidelností může být vývoj gynekologického onemocnění - endometrióza, děložní myomy, rakovina.

Pokud neexistují měsíční období déle než dva týdny, je nutné naléhavě kontaktovat gynekologa, který určí provokující faktor a na základě příčiny vzniku patologie předepíše účinnou léčbu.

Pokud je důvodem nedostatečné regulace pozitivní oplodnění vajíčka, je zpoždění doprovázeno následujícími charakteristickými příznaky:

 • nevolnost;
 • zvýšení objemu mléčných žláz;
 • nadměrná tvorba bílého vaginálního výtoku;
 • zvýšená ospalost;
 • změna chuťových preferencí;
 • tahání bolesti na hrudi a břiše.

Změny hladin hormonů v důsledku vývoje endokrinních a gynekologických onemocnění způsobují v kritických dnech zpoždění. Kromě narušení menstruačního cyklu je hormonální nerovnováha doprovázena následujícími příznaky:

 • přetrvávající bolesti hlavy a závratě, které předcházejí ztrátě vědomí;
 • hojný pěnivý výtok doprovázený specifickým zápachem;
 • nepohodlí během močení;
 • bolestivý průběh kritických dnů;
 • vývoj reprodukční dysfunkce.

Zpoždění vyvolané zánětem přívěsků je doprovázeno také nepříjemnými příznaky, které zahrnují:

 • bolestivé bolesti v dolní břišní dutině;
 • otok měkkých tkání;
 • nepřirozený odstín menstruačního toku;
 • teplo;
 • zažívací potíže, které předcházejí rozvoji zvracení.

Nejnebezpečnější příčinou opožděné menstruace je vývoj děložních myomů. V raných stádiích je onemocnění asymptomatické, což snižuje pravděpodobnost včasného odhalení patologie. Zanedbanou formu myomů doprovázejí specifické příznaky - velká ztráta krve, pravidelná zácpa a bolestivé močení.

Zpoždění kritických dnů o dva týdny je důvodem pro těhotenský test. Pokud expresní proužek vykazuje negativní výsledek, doporučuje se po několika dnech test opakovat, aby se potvrdila absence těhotenství..

S dlouhým zpožděním byste měli okamžitě konzultovat gynekologa. Během jmenování lékař provede externí vyšetření genitálií a odebere výtěr pro laboratorní vyšetření. Jako další diagnóza je pacientka poslána na ultrazvukové vyšetření vaječníků.

Pokud výsledky vyšetření potvrdí přítomnost hormonální nerovnováhy, měla by pacientka navštívit konzultaci endokrinologa. V případě, že zpoždění kritických dnů je vedlejším účinkem užívání těžkých léků, gynekolog zvolí alternativní alternativu k léku.

Zpoždění menstruace v důsledku fyzického nebo psychického vyčerpání těla je léčeno turistikou na čerstvém vzduchu a kvalitním spánkem. Okysličené tělo začíná správně fungovat a pomáhá obnovit menstruační cyklus.

Ženy na dietě musí pečlivě sledovat svoji stravu a doplnit nedostatek užitečných složek pomocí vitamínových doplňků. Aby strava nevyčerpala tělo, je nutné se postupně vzdát používání škodlivých produktů. Nejprve je vhodné snížit spotřebu cukru a potom vyloučit pekárenské výrobky ze stravy..

Ne každá žena označuje načasování nástupu menstruace, takže lze vynechat zpoždění nástupu menstruace o jeden až tři dny. Ale když je nástup menstruace pozdě 14 dní, je důvod si myslet. První věc, která mi přijde na mysl, je možné těhotenství. To však platí pro ty ženy, které mají pravidelný sexuální život. I když je test negativní, je pravděpodobné, že dojde k chybě, a test by se měl opakovat. Ale takové dlouhé zpoždění v menstruaci může být jedním ze znaků rozvoje gynekologické patologie. Proto je nutné se poradit s lékařem, pokud se dříve vyskytly podobné, ale kratší měsíční zpoždění 2 týdny a více.

Je důležité, aby ženy věděly, kdy je vynechaná menstruace příznakem úzkosti. některá dlouhá zpoždění v menstruaci, zejména ta, která procházejí bolestmi břicha, horečkou, výskytem hojného výtoku, jsou často příznaky rozvoje různých druhů patologie. Dále v článku podrobně o: pokud neexistuje menstruace po dobu 11, 12, 13, 14 nebo 15 dní, co to je, norma nebo patologie, těhotenství může?

Pokud je zpoždění menstruace přibližně 14 dní, můžete mít v první řadě podezření, že žena otěhotněla. Pokud se opakovaný test ukázal jako negativní, důvod je jiný. Zpoždění menstruace o 14 dní nebo více je zaznamenáno u některých během prvních let menstruačního cyklu u mladých dívek, kdy se rozvíjí reprodukční funkce, a také v období před menopauzou, kdy začíná její postupné vymírání. Někdy je zpoždění menstruace 14 dnů vysvětleno individuálními vlastnostmi těla, což je způsobeno genetickými faktory nebo porušením psycho-emoční rovnováhy ženy.

Předčasný nástup menstruace může být po gynekologických operacích a manipulacích, například po potratu nebo diagnostické kyretáži dělohy. Hledání příčin zpoždění menstruace není pouze v rovině gynekologické sféry. Pokud pacientovi chybí menstruace po řadu menstruačních cyklů, je klasifikována jako amenorea. Nepovažuje se za samostatnou chorobu, ale za příznak, který může naznačovat řadu anatomických, fyziologických, biochemických, hormonálních a dokonce psychoemotických poruch. Hormonální abnormality vznikají v důsledku nesprávného fungování endokrinního systému, ale nejen to. Pro dobře koordinovanou práci těla, když se zpoždění menstruace objevuje velmi zřídka nebo vůbec chybí, jsou důležité nejen jeho fyziologické ukazatele, ale také psychická a stresová odolnost.

Někdy jsou oprávněné i pochybnosti o správnosti výsledku těhotenského testu. Abyste snížili pravděpodobnost chyb, měli byste si kupovat těhotenské testy pouze od důvěryhodných výrobců, ujistěte se, že je obal neporušený, a také přísně dodržujte všechny pokyny. Vnější okolnosti mohou vážně ovlivnit zdravotní stav ženy, a proto může zpoždění 10–14 dnů také způsobit běžné důvody:

 1. nadměrná úroveň fyzické aktivity (obtížné pracovní podmínky, práce s činkami v tělocvičně);
 2. vášeň pro nově založené stravování bez sledování hlavních ukazatelů stavu těla;
 3. dlouhé cestování se změnou klimatu;
 4. opakované stresové situace jsou jedním z mnoha důvodů zpoždění u žen různého věku.

Ne vždy 14měsíční zpoždění (8, 9, 10, 11, 12, 13 nebo více dní) je známkou těhotenství. Ale ve většině situací ano. Při negativním testu je žena v rozpacích, jaký by mohl být důvod? Ve vzácných případech dává test negativní výsledek i v gestačním věku 2–3 měsíce nebo později. Žena by proto měla pozorněji naslouchat svému tělu a všímat si toho, co se změnilo v jejím fyzickém stavu a chování. Jak pochopit, zda se jedná o těhotenství nebo jen dlouhé zpoždění menstruace, jak odlišit zpoždění menstruace od začátku těhotenství?

 1. zda existuje periodická nevolnost;
 2. zda existuje otok mléčných žláz;
 3. zda existuje vaginální výtok, který se liší od normálu;
 4. zda se změnila chuť;
 5. zda existuje nadměrná ospalost a podrážděnost.

Zpoždění menstruace na 14, 15, 16, 17, 18 a více dní může být vyvoláno odchylkami v hormonální rovnováze, která je narušena v důsledku různých patologických procesů v těle, ke kterým dochází v orgánech endokrinního, reprodukčního systému. Známky mohou být následující:

 1. výrazné projevy PMS;
 2. doba menstruace více než 7 dní;
 3. nadměrné hojení menstruačního toku;
 4. nestabilní periodicita nástupu menstruace s různými úrovněmi zpoždění;
 5. neschopnost otěhotnět;
 6. zhoršení celkového stavu (neustálé bolesti hlavy, závratě, nevolnost, známky anémie);
 7. bolestivost při močení;
 8. vzhled specifického vaginálního výtoku s nepříjemným zápachem a netypickými odstíny.

Zánětlivý proces v přílohách může být také důvodem zpoždění menstruace o 2 týdny nebo déle. Jaké jsou nejčastější příznaky a příznaky zánětlivého procesu v děloze a děložních přídavcích:

 1. paroxysmální bolesti se objevují v oblasti rozkroku břicha a mění se v bolest a tah;
 2. intermenstruální vaginální výtok se stává bohatým a hustým v konzistenci, někdy má nepříjemný zápach;
 3. existuje pocit celkové slabosti, únavy, bolesti hlavy, horečky;
 4. narušená chuť k jídlu, narušená periodickou nevolností.

V některých případech je důvodem zpoždění menstruace o 11, 12, 13, 14, 15, 16 dní růst myomatózních uzlin v tkáních děložní dutiny. Známky jejího vývoje nejsou vyjádřeny v počátečním stadiu onemocnění, ale během gynekologického vyšetření může gynekolog podezření na přítomnost uzlin. V takových případech dochází k mírné asymetrii dělohy. Diagnózu můžete objasnit na základě výsledků ultrazvukového vyšetření nebo MRI. Progrese patologie se projevuje následujícími příznaky:

 1. pro ženu je těžké otěhotnět;
 2. stěží se vyskytující těhotenství je často ukončeno;
 3. po sexuálním kontaktu může dojít k uvolnění krve;
 4. Menstruace se stává bolestivou, pokud uzliny v blízkosti děložního čípku zhoršují odtok menstruačního toku;
 5. myomatózní uzliny, které ve svém růstu dosáhly velkých rozměrů, jsou schopny vyvíjet tlak na střevní smyčky a naplněný močový měchýř, což učí močení.

Na pozadí patologie endometriózy často dochází k mírnému zpoždění menstruace a ženy jim často nevěnují pozornost. Jak nemoc postupuje, v závislosti na lokalizaci endometriotických ložisek se mohou objevit následující příznaky:

 1. nepohodlí uvnitř pochvy s intimitou;
 2. přítomnost prodloužené bolesti během menstruace a bez nich;
 3. změna v povaze menstruačního toku, jejich hojnost nebo naopak nadměrný nedostatek;
 4. vzhled intermenstruačního výtoku rozmazané povahy.

Samostatnou skupinou gynekologických onemocnění je onkopatologie těla dělohy, vaječníků, děložního čípku. Jedná se o velmi vážná onemocnění, která se v počátečních stádiích neprojevují. Proto se ženě doporučuje pravidelně odebírat nátěry na cytologii, a pokud jsou nalezeny atypické buňky, je nutné studovat vzorky bioptického materiálu..

 1. bolesti a křeče v oblasti rozkroku v místě fixace oocytů;
 2. zpoždění menstruace;
 3. prudké poklesy krevního tlaku;
 4. celková slabost, nevolnost, horečka.

Co když jste neměli menstruaci 10, 11, 12, 13 nebo 14 dní? S tak velkým zpožděním stále stojí za to se ujistit, zda došlo k těhotenství, a to musí být provedeno nejen provedením testu. Pokud není menstruace a test je negativní, je vhodné opakovat těhotenský test několikrát v intervalu 3-4 dnů a také provést ultrazvukové vyšetření a složit příslušné testy. Dokonce ani provedení krevního testu na hCG neposkytuje stoprocentní jistotu, že je žena těhotná. Za indikátor početí se považuje hladina hCG v krvi nad 25 IU / l. Je však třeba mít na paměti, že podobná hladina chorionického gonadotropinu je stanovena v krvi pro různé patologické stavy, včetně:

 1. s novotvary v orgánech urogenitálního systému;
 2. při oplodnění vadného vajíčka dochází k tvorbě cystického driftu.

Ve třetím týdnu těhotenství je hladina hCG indikována čísly blízkými třímístnému číslu, takže je nutné tento test absolvovat znovu. Ošetřující gynekolog musí potvrdit nebo vyvrátit přítomnost stavu těhotenství pomocí výsledků testů a vyšetření. To také umožní identifikovat případné patologie..

Existuje mnoho důvodů, proč může být začátek další menstruace opožděn o 14 dní. Pokud máte negativní těhotenský test, je důležité objasnit problémovou situaci.

Hlavní ukazatele, které mohou potvrdit přítomnost těhotenství:

 1. opakované provádění těhotenských testů (aby se nejpravděpodobněji určila přítomnost úspěšného oplodnění, jeden těhotenský test nebude stačit, odborníci doporučují provést 2 těhotenské testy a druhý by měl být proveden po 12 hodinách nebo 1 dni);
 2. pokud po dlouhou dobu neexistuje období a těhotenský test nedává pozitivní výsledek, pak krevní test na hCG pomůže konečně zajistit, že existuje nebo neexistuje těhotenství (jedná se o jednu z nejpřesnějších metod pro stanovení těhotenství);
 3. měření indikátorů bazální teploty;
 4. výsledky ultrazvuku;

Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů umožňuje nejen potvrdit nebo popřít nástup těhotenství, ale také poskytnout komplexní informace o stavu vaječníků, dělohy, vejcovodů. Při absenci zjevných známek vývoje patologie v těchto orgánech se doporučuje darovat krev ke stanovení hladiny pohlavních hormonů.

Pokud po delší dobu, více než 2 týdny, neexistuje doba a nebyly zjištěny důvody pro jejich zpoždění, doporučuje se vyšetřit nejen gynekologa, ale i dalších odborníků:

 1. endokrinolog;
 2. neuropatolog nebo psychiatr;
 3. gastroenterolog a výživový poradce.

Musím léčit zpoždění menstruace pilulkami, léky?

Není nutné uchýlit se k léčbě, pokud na tom lékař nebude trvat. Ale nestojí za to, abyste nezávisle podnikli pochybné metody terapie, abyste si neublížili. Chcete-li normalizovat pravidelnost menstruace při absenci výrazných příznaků patologických procesů, musíte vést zdravý životní styl, přizpůsobit své životní podmínky normám, vyhnout se nadměrné fyzické aktivitě, změnit způsob práce na přijatelnější pracovní podmínky. Důležitý je také faktor psychologické stability a absence stresu..

Mnoho žen čas od času navštíví ordinaci gynekologa, aniž by se staraly o včasnost návštěv, a obrátí se na ženskou specialistku, až když je něco začne opravdu obtěžovat. Mezitím preventivní prohlídka u...

Denní péče o pleť a krásný makeup jsou nepostradatelnými atributy života moderní ženy. Navzdory širokému sortimentu dekorativní kosmetiky si mnoho žen vybírá řadu zajímavých řešení, která jim umožní vypadat skvěle při zachování svěžesti a dobře upravené...

Nepravidelnost menstruačního cyklu, když jsou zaznamenány zpoždění několika dní, je způsobena řadou důvodů, mezi nimiž jsou fyziologické a patologické. Zvýšení tělesné teploty se zpožděním nástupu menstruace je důvodem pro kontaktování vašeho gynekologa a objasnění...

Hlavním důvodem zpoždění menstruace je těhotenství, takže pokud menstruace nenastala včas, každá žena jde do lékárny na test. Pokud těhotenství není potvrzeno a test je negativní, vyvstává otázka: proč došlo ke zpoždění menstruace a co dělat nyní?

Možná v následujících případech:

Žena je nemocná. Menstruační cyklus je spojen s několika orgány. Proces zahrnuje: hypotalamo-hypofyzární systém mozku, vaječníků a dělohy. Selhání jejich práce vede k absenci menstruace. Test není špatný: v tomto případě žena není těhotná. Příčinou amenorey jsou problémy v těle.

Nesprávné použití testu. Test může selhat několika způsoby. Pokud je žena těhotná, vypila večer hodně vody, užívala diuretika nebo má onemocnění močových cest, které zpomaluje vylučování hCG.

Test lže. Práce každého expresního testu je založena na stanovení hormonu hCG (choriový gonadotropin). Během těhotenství hladina tohoto hormonu v moči stoupá a za méně než měsíc dosáhne koncentrace 10-25 mIU / ml. Tento pozitivní výsledek ukazuje test. Vypršela platnost nebo nekvalitní test, a to i při vysokém hCG, ukáže negativní výsledek.

Co když je test negativní, ale není tam žádná perioda? Pokud není menstruace a těhotenský test je negativní, je třeba test po týdnu zopakovat. Moč pro testování by měla být odebrána brzy ráno - první část. Neužívejte diuretika, omezte se na večerní pití. V případě zpoždění situaci pečlivě zvažte - navštivte dobrého gynekologa.

Situace může nastat z různých důvodů. Závisí na zdravotním stavu ženy a skutečné délce zpoždění. Je důležité přesně vědět, kdy byla vaše poslední menstruace. V každém případě zpoždění v kritických dnech není důvodem k panice: není to vždy těhotenství nebo nemoc.

Pojďme analyzovat čas zpoždění podrobněji.

 • Selhání menstruace. To je možné, když se změní klima, nahromadí se únava. Cyklus se také posouvá při užívání určitých léků, zejména antibiotik. Zpoždění jednoho dne je v pořádku. Závěr: první den zpoždění není třeba nic dělat.
 • Jste těhotná, ale test se provádí brzy. Pokyny pro testy říkají, že můžete otestovat těhotenství téměř od prvního dne zpoždění. Gynekologové tvrdí, že tomu tak není. Stává se, že hladina hCG je nízká a test ji nebude cítit ani po týdnu. Někdy žena neví, kdy a v jaký den došlo k početí, a tak si tento termín přepočítá.
 • Menstruační tok je zpožděn o polyp. Blokování děložního čípku polypem vede k atrézii, která udržuje tok menstruační krve. Pak, i když kritické dny začaly, krev po nějakou dobu zůstane uvnitř dělohy. Tato patologie se nazývá hematometr. Když se děloha naplní krví, nabobtná, krev uvnitř stagnuje a zhoršuje se. Tento stav je přímou hrozbou pro život..

Pokud v období menstruačního cyklu, kdy by měla přijít menstruace, nedochází k výtoku, ale současně vás bolí dolní část zad, dolní část břicha, nevolnost a současně je zvýšena teplota, musíte se urgentně domluvit s gynekologem.

Je tento stav nebezpečný a hovoří vždy o těhotenství? Ne! Vajíčko může opustit vaječník se zpožděním, takže se období zpozdí o týden, i když žena není těhotná! Musíte počkat 3-4 dny a provést krevní test na hCG. Testy jistě ukáží, zda došlo k těhotenství. Pokud testy provedete dvakrát, můžete provést online test hCG

Pokud test dává negativní výsledek, ale stále neexistuje žádné měsíční období, musíte si myslet: s největší pravděpodobností existuje těhotenství, ale s negativním testem můžeme říci, že se vyvíjí nesprávně nebo dokonce ztuhl, v tomto ohledu je hladina gonadotropinu nižší než obvykle. O týden později, pokud menstruace nezačne, musíte kontaktovat gynekologa, nechat se vyšetřit na hCG a podstoupit ultrazvuk dělohy.

Pokud 15. den nezmeškáte menstruaci, je to vážný důvod k obavám. Teoreticky by v tuto chvíli měla proběhnout nová ovulace..

Důvodem dlouhých zpoždění není vždy normální těhotenství:

 • Anémie. Nízké hladiny hemoglobinu vedou k tomu, že ženské tělo začne „šetřit“ krev a blokovat menstruaci.
 • Tělesná hmotnost, výrazně pod normální hodnotou. Když ztratíte 10-15 kg za měsíc, můžete si vydělat amenoreu.
 • Zánět vaječníků. Při zánětu je uvolnění vajíčka narušeno. Produkce hormonů je narušena, což způsobuje amenoreu.
 • Nemoci dělohy. Tato kategorie zahrnuje endometritidu, atrofii orgánů, hypoplázii endometria. U těchto patologií se funkční vrstva endometria ztenčí a během menstruace se neodpadá. Neexistuje tedy žádný krvavý výtok. Při zánětu teplota stoupá, dolní část zad, žaludek v oblasti dělohy jsou bolestivé.
 • Nádor hypofýzy. Důvodem jsou hormonální změny v těle, které vedou k dočasnému zastavení menstruace - amenorei. Nádor narušuje práci štítné žlázy a nadledvin - právě v těchto orgánech se produkují hormony.
 • Placentární nedostatečnost. Protože plod nedostává dostatek živin, těhotenství se nevyvíjí dobře..
 • Polycystické onemocnění vaječníků. S tímto onemocněním se cysty tvoří ve vaječníku. V důsledku toho je narušena sekrece estrogenů a ženský menstruační cyklus je narušen. Menstruační funkce se může zotavit, ale pak se zase ztratí.
 • Vážné nemoci a infekce. Oslabené tělo nemusí v příštím menstruačním cyklu menstruovat
 • Falešné těhotenství. V tomto případě je menstruace s negativním testem pravidelností. Při falešném těhotenství jsou příznaky těhotenství způsobeny autohypnózou. K tomu dochází, pokud se žena bojí otěhotnění nebo naopak skutečně chce mít děti..
 • Stres. S depresivní náladou je blokována produkce potřebných hormonů hypotalamo-hypofyzárním systémem.
 • Anembryonální těhotenství. Embryo se nevyvíjí uvnitř vajíčka.
 • Mimoděložní těhotenství. S touto patologií je plod fixován a nevyvíjí se v děloze, ale v jiných reprodukčních orgánech: ve vaječníku, děložním čípku, vejcovodu, pobřišnici.
 • Zmrazené těhotenství. Ovoce bylo, ale zemřelo.

Pokud je opakovaný těhotenský test negativní a menstruace nenastane, musíte navštívit lékaře, podstoupit ultrazvukové vyšetření a úplné vyšetření.

Hrudník bolí a menstruace se zpožďuje. Na tomto základě nelze s jistotou říci, zda existuje těhotenství se zpožděním. Hrudník často bolí během PMS, před menstruací a během těhotenství. Oteklé, bolestivé prsa jsou ve skutečnosti spojeny s otoky tkání způsobenými hormonálními změnami. Pokud mléčné žlázy nejen ublíží, ale také se zvětší, je docela pravděpodobné těhotenství. Všechny příznaky těhotenství si můžete prohlédnout ZDE.
opožděná menstruace

Pokud je menstruace zpožděna, slabý růžový nebo hnědý výtok. Toto jsou příznaky svědčící o potratech vejcovodů v mimoděložním těhotenství. Pokud je embryo velké, může dojít k prasknutí trubice. Tento stav je velmi nebezpečný. Obvyklý předčasný potrat má stejné příznaky. K tomu obvykle dochází z genetických a imunologických důvodů. Takové špinění s negativním testem by nemělo zůstat bez diagnózy bez ohledu na den zpoždění..

Při zpoždění táhne dolní část zad, břicho. Bolí to v dolní části břicha. Jedná se o charakteristické příznaky potratu, mimoděložního nebo zmrazeného těhotenství. Stejná bolest nastává při prasknutí trubice nebo vaječníku. Světelný výboj a bolest mohou být také s retencí krve v děloze, pohlavními chorobami.

Teplota zpoždění je 37 a vyšší. Zvýšená tělesná teplota naznačuje zánětlivý proces.

Pokud mluvíme o bazální teplotě (v konečníku), pak jde o příznak, který prošel ovulací. Během těhotenství se bazální teplota udržuje v rozmezí 37-37,2 a při potratu nebo zmrazení těhotenství se indikátor snižuje.

Zpožděná menstruace s menopauzou (po 40-45 letech). Prvním příznakem premenopauzálního období u všech žen je zpoždění menstruace. To je způsobeno snížením koncentrace pohlavních hormonů. Změny v trvání menstruačního cyklu mohou dosáhnout až 90 dnů, zatímco výtok se stává vzácným. Menstruace nemusí přijít několik měsíců, ale pak se cyklus obnoví.

U žen nad 40 let je schopnost otěhotnět snížena, ale těhotenství je v tomto případě stále možné. Endometrium v ​​tomto věku zesiluje, což vede ke zpožděnému děložnímu krvácení. Pokud se menstruace po 40 letech zpozdí, a to i při negativním testu, musíte si domluvit schůzku s gynekologem a udělat ultrazvuk.

Zpožděná menstruace s kojením. Při krmení obvykle nedochází k menstruaci (tzv. Laktační amenorea), ale to neznamená, že je vyloučeno těhotenství. V naději na laktaci žena nechodí ke gynekologovi, dokud se plod nezačne hýbat. V tuto chvíli je již potrat zakázán, i když je krátkodobý porod nežádoucí.

Je technicky možné volat menstruaci sami, ale gynekologové to kategoricky zakazují, protože důvod zpoždění není jasný a nejčastěji takový amatérský výkon vede k těžkému krvácení, zhoršení stavu, zvýšenému zánětu, až k peritonitidě.

Nejčastěji na internetu se doporučuje volat menstruaci následovně:

 • Vezměte si horkou vodní lázeň. Se zvýšeným tlakem povede tato metoda k hypertenzní krizi. S trombózou žil - k vazodilataci a krvácení. V přítomnosti krevních sraženin je zaručena separace trombů a embolie (ucpání cévy krevní sraženinou).
 • Užívejte vitamin C ve velkých dávkách. Ženy, které trpí tvorbou kamenů v močovém měchýři a ledvinách a močovém měchýři (po 30 letech má každý tento problém), po takové vitaminizaci těla můžete jít do nemocnice. Je to také nebezpečné pro těhotné ženy - potrat se nestane, ale je těžké říci, jak takový kyselý šok ovlivní plod. To zahrnuje také radu pít koncentrované infuze zázvoru a petrželky. Tyto léčivé rostliny obsahují velkou dávku kyseliny askorbové a mnohem více..
 • Vylepšete intimní život. Možná menstruace a může nastat v důsledku přívalu krve během pohlavního styku. Pokud však v těle existuje nějaká patologie, je lepší ji identifikovat a vyléčit. Nástup menstruace pouze oddálí návštěvu gynekologa o měsíc. Pak se vše bude opakovat.
 • Užívejte léčivé tinktury. Mezi byliny, které stimulují menstruaci, patří: chrpa, oregano, divoká růže, řebříček, kopřiva, elecampane a křídlatka. Samoléčba může skončit kopřivkou. Chcete nosit červené pupínky a neustále svědění? Jděte do toho - sbírejte bylinky!
 • Pijte odvar z cibulových slupek. Naprosto nechutný. Ať už to pomůže, nebo ne, je známo, ale nechutné pocity na další den jsou vám zaručeny.

Gynekologové radí: pokud došlo ke zpoždění - neriskujte to! Navštivte dobrého gynekologa, nechte se vyšetřit, proveďte ultrazvuk. Moderní gynekologie snadno a rychle diagnostikuje příčiny amenorey a eliminuje je.

Záleží na důvodu zpoždění.

 • Plánované těhotenství. Hlavním důvodem zpoždění je těhotenství, pro mnoho párů je to dlouho očekávaná událost. Za předpokladu těhotenství musíte podstoupit analýzu hCG a ultrazvuk dělohy, abyste se ujistili, že je vše v pořádku s plodem.
 • Nežádoucí těhotenství. Opět musíte navštívit gynekologa a objasnit datum. Bezpečné lékařské potraty lze provést až 6 týdnů a způsobí potrat.
 • Neznámý důvod. Nejprve musíte zjistit, co způsobilo zpoždění menstruace. Je třeba léčit nebezpečné příčiny, zvláště nebezpečné jsou: zmrazené a mimoděložní těhotenství, zánět dělohy a vaječníků, zadržování krve v děloze. To vše je třeba udělat na klinice - diagnostika amenorey a její léčba doma je hloupá a nebezpečná.

Léčba amenorey začíná kvalitní diagnostikou. V Petrohradě můžete podstoupit všechny nezbytné testy a ultrazvuk na klinice Diana na adrese: Zanevsky prospect, 10. Dohodněte si schůzku v kteroukoli vhodnou dobu: pracujeme sedm dní v týdnu a oběd.

Pokud najdete chybu, vyberte část textu a stiskněte Ctrl + Enter

Téma koncepce je důležité pro dívky a ženy, které plánují dítě a stále se vyhýbají těhotenství. Aktuální otázka zní: jaká je pravděpodobnost otěhotnění po skončení menstruace?