Příznaky menopauzy u žen

Poslední aktualizace: 13.04.

Obsah článku

 • Co je to menopauza u žen?
 • Když se objeví první příznaky menopauzy?
 • První příznaky menopauzy u žen ve věku 40-50 let: jak začíná menopauza?
 • Problematické rysy menopauzy
  • Léčba návalů horka s menopauzou
  • Léčba hypertenze během menopauzy
  • Normalizace psycho-emocionálního stavu
  • Terapie osteoporózy
  • Boj proti vaginální suchosti s menopauzou
 • Jak snížit příznaky menopauzy

Výskyt prvních příznaků menopauzy často u žen vyvolává úzkost. Jedná se však o naprosto normální fyziologický stav v důsledku změn souvisejících s věkem v těle, takže nástup menopauzy by neměl způsobovat úzkost a ještě více strach. Zdravý životní styl, správná výživa a cvičení pomohou snížit nepříjemné příznaky menopauzy a klimakterického syndromu a dodržování lékařských doporučení vám pomůže vyrovnat se se zdravotními problémy, pokud se vyskytnou. Z tohoto článku se dozvíte, co je to menopauza, jaké jsou nejběžnější příznaky menopauzy, jak dlouho trvá a v jakých případech se doporučuje vyhledat lékařskou pomoc..

Co je to menopauza u žen: příznaky, věk, léčba možných problémů

Menopauza (menopauza) je období postupného vyhynutí reprodukční funkce těla, které je způsobeno snížením produkce pohlavních hormonů. V této fázi je menstruační tok (menstruace) nepravidelný, řídký a nakonec se zastaví. To je způsobeno snížením produkce estrogenu a progesteronu, vyčerpáním folikulární rezervy vaječníků během menopauzy, jejich atrofií, což vede ke snížení jejich hmotnosti a velikosti téměř o polovinu.

Někdo si může stěžovat na návaly horka, bolesti hlavy, nestabilní krevní tlak a někdo si prakticky nemusí všimnout změn ve svém vlastním těle, s výjimkou ukončení menstruace, to znamená, že toto období projde bez příznaků. Pokud příznaky nástupu menopauzy způsobí zhoršení kvality života ženy, je předepsána vhodná léčba, která bude popsána níže..

Když se objeví první příznaky menopauzy: věk žen

Čas nástupu tohoto období je u každé ženy individuální a závisí na řadě faktorů (dědičnost, celkový zdravotní stav, počet narozených v historii). V průměru je věk, ve kterém se objevují první příznaky menopauzy, 50 let, ale v některých případech lze nástup menopauzy pozorovat jak ve věku 40, tak ve věku 60 let. Největší intenzita projevů menopauzy obvykle přetrvává po dobu jednoho roku, poté se postupně snižuje a končí.

Časnou menopauzu je třeba zaznamenat zvlášť. Příznaky tohoto stavu mohou začít již ve věku 28-30 let. Pokud se první příznaky menopauzy vyskytnou tak brzy, existuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, osteoporózy (osteoporózy) v mladém věku.

První příznaky menopauzy u žen ve věku 40-50 let: jak začíná menopauza?

Mezi hlavními příznaky menopauzy po 40 letech, které se objevují na prvním místě, jsou následující:

 • Návaly tepla, pocení. Návaly jsou prvními příznaky menopauzy, kterým čelí 75-85% žen. Hormonální změny v těle během menopauzy ovlivňují procesy termoregulace. V důsledku změny hormonálních hladin během menopauzy může žena náhle pociťovat návaly horkosti, které obvykle trvají několik minut a samy odezní. Mechanismus jejich výskytu je spojen s účinkem estrogenů na hypotalamus, který je centrem termoregulace, která řídí procesy zadržování tepla v těle. Když množství estrogenu během menopauzy klesá, jsou signály o přehřátí těla vysílány do hypotalamu, v důsledku čehož je aktivována funkce zvýšení pocení a expanze periferních krevních cév. V takových chvílích zčervená ženský obličej a krk, na pokožce se objeví korálky potu, zvyšuje se srdeční rytmus, mohou být přítomny závratě, nevolnost a slabost. Na konci útoku se může objevit silný studený pot doprovázený třesem.
 • Poruchy srdečního rytmu během menopauzy. Tachykardie (Tachykardie) s menopauzou je způsobena snížením hladiny estrogenu, které normálně ovlivňuje udržení normálního fungování kardiovaskulárního systému.
 • Závratě, bolesti hlavy. Tyto příznaky nástupu menopauzy mohou být způsobeny vysokým / nízkým krevním tlakem a jeho prudkými poklesy.
 • Zapomnětlivost. Změny hormonálních hladin vedou ke snížení cévního tonusu a ovlivňují mozkovou cirkulaci, a proto si ženy během menopauzy stěžují na problémy s pamětí.
 • Nestabilní emoční pozadí s menopauzou. Pokles hladiny estrogenu a endorfinu vede k slzavosti, podrážděnosti a nadměrné sentimentálnosti.
 • Nedostatek hormonů štítné žlázy (hypotyreóza. Příznaky hypotyreózy u postmenopauzálních žen jsou apatie, špatná koncentrace, vypadávání vlasů..
 • Vaginální suchost, svědění a pálení v pochvě s menopauzou. V důsledku snížení hladiny estrogenu je pozorován pokles produkce přirozeného vaginálního mazání, intenzita průtoku krve v cévách vaginálních stěn klesá a dochází ke ztenčení sliznice. To vše vede k suchu a svědění, intimita během menopauzy způsobuje bolestivé pocity.
 • Osteoporóza. Osteoporóza je jedním z nebezpečných příznaků menopauzy, který může vést ke zlomeninám kostí. Důvod poklesu hustoty kostí spočívá v postupném vyplavování vápníku z těla, stejně jako v narušení vstřebávání fosforu a vitaminu D, v nedostatku křemíku, boru, fluoru, hořčíku a manganu.
 • Získání nadváhy. Změny hmotnosti se vysvětlují snížením rychlosti metabolických procesů, pokusem kompenzovat tukovou tkáň extragonadální syntézou pohlavních hormonů, což je jeden z charakteristických příznaků ženské menopauzy..
 • Snížený tón pleti. Jednou z funkcí estrogenů je udržovat pružnost pokožky. Jak klesá produkce těchto hormonů, zhoršuje se tón pleti, v důsledku čehož se během menopauzy objevují vrásky, suchost a odlupování..
 • Výskyt mastopatie a bolesti na hrudi v důsledku probíhajících hormonálních změn.

Problematické rysy menopauzy u žen: příznaky a léčba

V některých případech projevy menopauzy způsobí ženě tak závažné zhoršení kvality života, že pro jejich snížení musíte vyhledat lékařskou pomoc. Níže naleznete obecné informace o tom, jak zacházet s příznaky menopauzy, ale nezapomeňte, že předepisování léčby musí mít na starosti odborník..

Léčba návalů horka s menopauzou

Léky na menopauzální hormonální terapii (MHT) mohou být předepsány pro časté a intenzivní návaly horka, které ženě způsobují fyzické a emoční nepohodlí. Zahrnují analogy pohlavních hormonů, rostlinného i syntetického původu. Častěji je to kombinovaný přípravek na bázi estrogenu a progesteronu, který má ochranný účinek na dělohu (endometrium) a mléčné žlázy.

Pro dosažení nejlepších výsledků je vhodné začít užívat hormonální substituční léky na samém začátku menopauzy, kdy se objeví její první příznaky. Dávkování a dávkovací režim by měl stanovit lékař s přihlédnutím k celkovému zdraví ženy, anamnéze, věku, hladinám TSH, FSH..

Navzdory skutečnosti, že menopauzální hormonální terapie může snížit nepříjemné příznaky menopauzy, v některých případech je její jmenování nemožné. Mluvíme o absolutních kontraindikacích k užívání MHT - jako je infarkt (Infarctus) a / nebo cévní mozková příhoda (Insultus), trombóza hlubokých žil, selhání ledvin nebo jater, hormonálně závislá onkologická onemocnění, autoimunitní onemocnění.

Účinnou alternativou k MHT jsou léky na bázi fytoestrogenů, například „Climafemin Ginokomfort“. Jedná se o doplněk stravy obsahující fytoestrogen genistein, organickou látku, která pomáhá snižovat návaly horka a pocení, normalizuje metabolismus a hormony a zlepšuje kvalitu spánku. Kromě genisteinu obsahuje produkt takové účinné látky, jako je vitamin E, koenzym Q10 a extrakt z hroznových jader. Všechny z nich mají příznivý účinek na tělo ženy a přispívají k zachování mládí a normální pohody..

Léčba hypertenze během menopauzy

Pokud jsou příznaky menopauzy doprovázeny zvýšením krevního tlaku, může léčba zahrnovat i užívání antihypertenziv (diuretika a diuretika).

Normalizace psycho-emocionálního stavu

Pokud má žena během menopauzy vážnou nestabilitu emočního pozadí, lze jí až do vzniku depresivních stavů doporučit sedativa, a ve zvláště závažných případech antidepresiva..

Terapie osteoporózy pro menopauzu

Pro boj s takovým příznakem menopauzy u žen, jako je osteoporóza, jsou předepsány bisfosfonáty, kalcitonin, přípravky stroncia, fluoridové soli, vitamín-minerální komplexy a doplňky stravy obsahující bór, vápník, vitamíny K1 a D. Během menopauzy se doporučuje zahrnout do stravy potraviny. jídlo bohaté na vápník a vitamín D (mléko, tvrdý sýr, mák a sezamová semínka, sójové boby, ořechy, čerstvé bylinky, ryby; hovězí a vepřová játra, vaječné žloutky, rybí olej, treska a halibut játra, máslo).

Boj proti vaginální suchosti s menopauzou

Chcete-li vyřešit problém sucha v pochvě způsobený nástupem menopauzy, můžete použít speciální intimní gely. Můžete například použít zvlhčovací gel Ginokomfort, který poskytuje nedostatek přirozených vaginálních sekretů a eliminuje svědění, suchost, pálení a podráždění v pochvě..

Tento nástroj byl testován během klinických studií na katedře dermatovenerologie s klinikou Státní lékařské univerzity v Petrohradě pod vedením A.V.Ignatovského. a Sokolovsky E.V. Klinické studie prokázaly, že díky složkám obsaženým v gelu pomáhá použití produktu dosáhnout dobré hydratace..

Neurolog Dmitrij Shubin a nástup menopauzy. Žijte zdravě!

Hlenovitá konzistence extraktu slézu, který je součástí produktu, obaluje a zvlhčuje sliznici vulvy, má na ni mírný uklidňující a protizánětlivý účinek. Extrakt z heřmánku má příznivý účinek na stávající mikrotrhliny a přispívá k jejich rychlé regeneraci. Panthenol a bisabolol eliminují podráždění a mají antibakteriální vlastnosti. Hydratační gel "Ginokomfort" byl vyvinut specialisty farmaceutické společnosti a má potřebné certifikáty o shodě.

Během menopauzy může gynekolog doporučit použití vaginálních čípků obsahujících rostlinné nebo syntetické analogy pohlavních hormonů. Některé lidové léky na léčbu příznaků krize jsou také mimořádně účinné. Ale je lepší všechno koordinovat s lékařem..

Jak snížit příznaky a příznaky menopauzy u žen: užitečné tipy

S nástupem menopauzy se doporučuje dodržovat následující doporučení:

 • Pohybujte se více, věnujte se realizovatelnému sportu a tělesné výchově.
 • Zvládněte dýchací a relaxační techniky
 • Jezte a pijte správně.
 • Načíst mozek (číst, řešit křížovky, učit se cizí jazyky).
 • Cvičte jemnou motoriku.

MĚKKÝ CLIMAX. Zheksembinova R.S. // Bulletin of surgery of Kazakhstan. - 2011. - č. 4. - str.98.

Klimakterický syndrom. JÍST. Vikhlyaeva // Průvodce po endokrinní gynekologii. - M.: MIA. - 1998.-- S. 603-650.

Terapie depresivních poruch v obecné lékařské praxi. Dubnitskaya, E.B. A.V. Andryushchenko // Moderní psychiatrie. - 1998. - č. 2. - S. 10-14.

Menopauza a perimenopauzální období. R.B.Jaffe // Reprodukční endokrinologie. Upravil S.S.K.Jen, R.B.Jaffe. - M.: Medicína. - 1998. - T.2. - S. 560-586.

Nemoci s menopauzou

K menopauze u žen dochází zpravidla po 45 letech. Toto období je charakterizováno změnami v těle na hormonální úrovni - vaječníky postupně přestávají produkovat ženské hormony estrogeny.

Tyto hormony jsou odpovědné za krásu a mladistvost těla a také podporují zrání vajíček k oplodnění. Je nemožné otěhotnět bez estrogenu.

Kromě hormonálních změn během menopauzy se všechny důležité tělesné systémy přizpůsobují fungování bez estrogenu.

K jakým změnám dochází v těle během menopauzy

Klimakterické období je charakterizováno významnými změnami v těle. To se projevuje zejména v urogenitálním systému, kardiovaskulárním a trávicím.

Orgány procházejí změnami nejen z hlediska fyziologických ukazatelů, ale mění se i jejich vnější vlastnosti:

 • vaječníky. Když vaječníky ztrácejí schopnost produkovat estrogen, zmenšují se, tkáň je nahrazena pojivovou tkání, orgán získává destruktivní formu;
 • děloha. Velikost dělohy se mění v závislosti na průběhu menopauzy. Na začátku svého průběhu se orgán zvyšuje a v post-klimatickém období se významně snižuje. Cervix se zmenšuje, lumen roste v tubách, narovnávají se;
 • vnější a vnitřní pohlavní orgány. Velikost stydkých pysků je výrazně snížena, tuková tkáň v nich zmizí, kůže se ochabne. Vaginální kůže je suchá kvůli nedostatku organického mazání. Stydké vlasy jsou méně časté;
 • mléčné žlázy. Klesající prsa se objevují v důsledku snížení svalového tonusu a atrofie žlázové tkáně. V prsu dochází k přemnožení pojivové tkáně. Velikost se mění;
 • kůže, vlasy, nehty. Pokožka má nedostatek vlhkosti a je suchá. Věkové skvrny se tvoří na rukou, v dekoltu a na obličeji. Vlasy jsou křehké, objevují se šedivější, nehty se lámou a odlupují.

Kromě toho je narušena práce srdce, gastrointestinálního traktu, endokrinního a nervového systému. Všechny tyto změny jsou spojeny s nedostatkem estrogenu, který přímo ovlivňuje pružnost cév, stav krve, metabolismus a aktivitu dalších hormonů..

U menopauzy je velmi důležité udržovat klidný a vyvážený životní styl, aby byly změny v menopauze mírnější a bez příznaků.

Proč se nemoci vyskytují během menopauzy

Když je stabilita práce všech orgánů a systémů ženského těla pod kontrolou potřebných hormonů, je jejich práce harmonická. Během menopauzy dochází k poruše v důsledku zastavení produkce estrogenu, což má velký význam pro fungování mnoha orgánů..

Výsledkem je změna téměř v celém těle. Na pozadí nestabilní práce se snižuje imunitní systém, který chrání tělo před patologickými účinky bakterií a infekcí.

Bylo vědecky dokázáno, že vývoj patologických procesů v těle vyvolává nedostatek ženských pohlavních hormonů..

Které nemoci v tomto období nejčastěji postupují

Reorganizace na hormonální úrovni vyvolává rozvoj nemocí postihujících především močopohlavní systém a často štítnou žlázu, u nemocí, u nichž dochází také k návalům horka, které lze zaměnit s obvyklými příznaky menopauzy.

Hyperplazie endometria

Vnitřní vrstva dělohy je pokryta slizovitou vrstvou, která usnadňuje umístění vajíčka do těla dělohy během oplodnění. Tím je zajištěno normální zásobení budoucího plodu krví a jeho vývoj..

Při absenci oplodnění je slizniční vrstva odmítnuta, což vede k menstruaci. Pokud nedojde k oplodnění a menstruace chybí, sliznice roste do dělohy. Tento proces se nazývá hyperplazie..

Během menopauzy je hyperplazie endometria plná novotvarů, včetně maligních. Proto je nutné včas identifikovat patologické procesy a předepsat terapii..

Hypotyreóza

Během menopauzy jsou možné poruchy štítné žlázy. Jeho nesprávná práce vede k nedostatku hormonu štítné žlázy - hypotyreóze.

Myom dělohy

Myom dělohy je charakterizován jako benigní formace v těle dělohy.

Onemocnění je definováno jako hormonálně závislé, proto se v období klimakterických změn zvyšuje riziko vzniku nodulárních nádorových procesů v děložní dutině.

Každá třetí žena během menopauzy čelí této patologii. Toto onemocnění je úspěšně léčeno chirurgickou excizí novotvarů.

Cystitida

Během menopauzy jsou stěny močového měchýře tenké a slabé kvůli nedostatku estrogenu. Snižuje prokrvení tkání a jejich imunitní obranu, což zvyšuje riziko infekce v pánevních orgánech.

Mírné podchlazení, nedostatek vitamínů a stresové situace mohou způsobit rozvoj cystitidy s menopauzou.

Onemocnění je charakterizováno příznaky:

 • křeče při močení;
 • bolesti dolní části břicha;
 • inkontinence.

Patologie je léčena antibakteriálními nebo hormonálními léky.

Endometrióza

Toto onemocnění je charakterizováno zvýšením sliznice děložní dutiny.

Nebezpečí onemocnění spočívá v degeneraci přebytečných slizničních usazenin do maligních buněčných formací. Kromě toho je možná tvorba cystických a jiných patologických útvarů v těle dělohy..

Pokud je zjištěna endometrióza, je nutné provést vyšetření a zahájit léčbu.

Další poruchy v práci systémů a orgánů

Nedostatek vitamínů během menopauzy přispívá k výskytu problémů s kostní tkání, struktuře vlasů a nehtů a také k rozvoji osteoporózy.

Poruchy metabolických procesů v chrupavkových tkáních a syntéza kolagenu vyvolávají rozvoj artritidy a artrózy.

Během menopauzy existuje vysoké riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a poruch trávicího systému..

K tomu je třeba neustále pečovat o své zdraví..

Prevence patologií

Aby se zabránilo rozvoji patologických procesů během menopauzy, je třeba se řídit některými pravidly:

 • sledovat výživu. Svou stravu byste měli obohatit o jód a vápník, abyste předešli onemocněním pohybového aparátu a nesprávné funkci štítné žlázy;
 • vyloučit tučná jídla ze stravy. To je nezbytné k zajištění pružnosti cév a ke snížení usazenin cholesterolu na jejich stěnách, aby se zabránilo kardiovaskulárním chorobám;
 • systematicky užívat komplexy vitamínů.

Kromě toho se doporučuje systematicky chodit na čerstvý vzduch, vést aktivní životní styl se zahrnutím fyzického (mírného) stresu, nezúčastňovat se kouření tabáku a alkoholu..

Pravidelná návštěva gynekologa pomůže vyloučit vývoj závažných patologických procesů nejen během a po menopauze, ale také dlouho před jejím nástupem..

Závěr

Nemoci s menopauzou jsou tedy ve větší míře výsledkem nedbalosti vůči zdraví člověka před nástupem hormonálních změn.

Důležitým faktorem při prevenci a včasném odhalení patologických procesů je systematické vyšetření lékařem..

Nestojí za to samostatně diagnostikovat nemoci a ještě více je léčit, zejména během menopauzy. To může vést ke komplikacím a vážným následkům..

Užitečné video

Video vypráví o onemocněních urogenitálního systému, metodách jejich léčby a prevenci:

Poruchy menopauzy

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

 • Kód ICD-10
 • Příčiny
 • Patogeneze
 • Příznaky
 • Komplikace a důsledky
 • Diagnostika
 • Diferenciální diagnostika
 • Léčba
 • Na koho se obrátit?
 • Předpověď

K porušování menopauzy dochází nejen u reprodukčního systému a vnitřních pohlavních orgánů, ale také u jiných orgánů a systémů. Je to dáno především specifickým hormonálním zázemím, které má žena po celý život a které zajišťuje fungování mnoha systémů. Menopauza je tedy především změnami, které nezůstanou bez povšimnutí pro celý organismus. Znalost základních zákonů regulace hormonálních hladin pomáhá předcházet rozvoji poruch na začátku menopauzy.

Kód ICD-10

Příčiny poruch menopauzy

Když už mluvíme o důvodech vývoje menopauzy, je nutné porozumět obecným hormonálním změnám v těle ženy během tohoto období. Po celý život má žena specifické hormonální pozadí, což je způsobeno koncentrací hlavních ženských pohlavních hormonů - estrogeny a gestageny (progesteron). Tyto hormony neregulují okamžitě základní procesy v těle, protože žena prochází během svého života změnami a celé její tělo prochází několika po sobě následujícími fázemi vývoje. Zpočátku je dívka v novorozeneckém období, kdy se vyvíjejí všechny systémy a orgány a začínají kontaktovat vnější prostředí. Během tohoto období mají vaječníky všechna vajíčka, která jsou v „spící“ poloze. Pak je tu období dětství, pak období sexuálního vývoje, během kterého se rozvíjejí všechny sekundární sexuální charakteristiky a dívka dospívá k plození. Pak období puberty, které trvá asi třicet let. Všechno končí menopauzou - involucí reprodukčního systému. Menopauza je fyziologický proces změn v reprodukčním systému ženy, při kterém dochází k hormonálním poruchám v těle a tyto změny ovlivňují mnoho procesů v těle ženy - na menstruační funkci, na činnost nervového systému, na gastrointestinální trakt a kosterní systém, stejně jako na práce kardiovaskulárního systému. Nejcharakterističtějšími projevy hormonální nerovnováhy jsou proto narušení fungování těchto orgánů. Proces vývoje menopauzy musí mít své po sobě jdoucí fáze. Období menopauzy se obvykle dělí:

 1. premenopauza - období od 45 let do začátku menopauzy;
 2. menopauza - období poslední menstruace, průměrný věk je asi padesát let;
 3. postmenopauza - období od poslední menstruace do konce života ženy.

Všechna tato období se vyznačují vlastními charakteristikami, které je třeba znát, aby regulovaly stav těla a přesně věděly, kdy je něco narušeno.

Premenopauza je období charakterizované postupným poklesem hladiny pohlavních hormonů. S těmito počátečními změnami je spojena patogeneze vývoje poruch v menopauze. V tomto případě všechny změny probíhají na úrovni hypotalamu - nejvyššího regulačního centra. Involuce hypotalamu je charakterizována postupným snižováním citlivosti hypotalamu na vliv estrogenů, což narušuje jeho regulační funkci podle principu reverzní regulace. Nedostatečná stimulace hypofýzy a narušení sekrece folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů, což vede k anovulačnímu cyklu bez uvolnění vajíčka. Současně klesá hladina hypofyzárních hormonů - stimulujících folikuly a luteinizujících, což narušuje jejich normální koncentraci a mohou nastat první změny v menstruaci. Ve vaječnících dochází k nejspecifičtějším změnám ve formě folikulární atrézie, destrukce membrán, odumření oocytů a uchování pouze stromatu, což přispívá ke snížení množství vylučujícího estrogenu. To zase naruší zpětnou vazbu z hypotalamu, což dále zvyšuje změny. Taková porušení hormonální funkce ovariálně-menstruačního cyklu jsou hlavním důvodem pro vývoj následujících změn, které jsou trvale spojeny s hormonálním pozadím.

Důvodem rozvoje porušení z jiných orgánů je také dysregulace. Současně se v nadledvinách jako kompenzační reakce zvyšuje produkce adrenalinu a norepinefrinu v důsledku narušení normální regulace funkce periferních orgánů hypotalamem. To přispívá k tomu, že v práci srdce dochází k poruchám v důsledku období uvolňování katecholaminů, které stimulují vazokonstrikci a zrychlují srdeční rytmus, což způsobuje příslušné příznaky. Procesy regulace cévního tonusu jsou narušeny, což přispívá k obdobím křečí periferních cév, zvýšení periferní rezistence a zvýšení krevního tlaku.

Patogeneze

V patogenezi poruch v menopauze hrají důležitou roli poruchy nervového systému. Jak víte, progesteron a estrogeny zajišťují normální vedení nervových impulsů buňkou a v širším smyslu regulují tón autonomního nervového systému. K takové regulaci dochází na úrovni všech vnitřních orgánů a zajišťuje jejich normální fungování. V případě porušení hladiny hormonů nemůže parasympatický nervový systém inhibovat aktivitu sympatiku, proto dochází k různým porušením chování a emoční aktivity ženy během menopauzy. Dalším mechanismem narušení nervové činnosti je nerovnoměrnost procesů excitace a inhibice v centrálním nervovém systému. Dalším systémem, který trpí nerovnováhou hormonů, je trávicí systém, protože je narušena nervová regulace procesů trávení, což je doprovázeno průjmem nebo zácpou na pozadí labilního nervového systému. K sekundárním změnám dochází v kosterním systému, protože snížení hladiny estrogenu přispívá k eliminaci vápníku z kostí, narušení jeho absorpce ve střevě a rozvoji osteoporózy.

Jediným důvodem pro rozvoj různých poruch v menopauze lze tedy považovat náhlý pokles hladiny estrogenu, který má další důsledky. Proto je za účelem regulace a prevence jakýchkoli poruch s menopauzou nutné, aby hormonální pokles byl pozvolný..

Příznaky poruch menopauzy

Příznaky vývoje různých poruch v menopauze závisí hlavně na rychlosti poklesu estrogenu, proto může být jejich závažnost odlišná, což naznačuje závažnost menopauzy. Protože prudký hormonální pokles narušuje práci všech vnitřních orgánů a ovlivňuje metabolismus, lze příznaky pozorovat ze všech citlivých orgánů a systémů. Nejčastějšími prvními příznaky menopauzálních poruch jsou vazomotorické a emočně-mentální změny. Žena se obává podrážděnosti, výkyvů nálady, deprese, snížené sexuální touhy, nespavosti, únavy. Vegetativními projevy mohou být často záchvaty pocení, horečky, bolesti hlavy a bušení srdce. Obvykle se jedná o první klinické příznaky nástupu premenopauzy. Takové záchvaty mohou trvat dlouho před menstruačními nepravidelnostmi a nazývají se „návaly horka“. To lze považovat za začátek menopauzy. Poruchy spánku během menopauzy jsou také velmi často prvními klinickými příznaky. V tomto případě lze pozorovat nespavost nebo pocit ospalosti ráno..

Porušení menstruačního cyklu s menopauzou má charakter nepravidelné menstruace - je tu jeden měsíc a další dva nejsou, a později úplně zmizí. Mohou také existovat bohatá období a příští měsíc jejich absence. Navíc takový proces od změn menstruace po jejich úplné vymizení trvá asi šest měsíců, ne déle.

Hormonální poruchy během menopauzy také ovlivňují vývoj příznaků z kardiovaskulárního systému. Pocit blednutí v srdci nebo naopak zvýšený srdeční rytmus, pocení, labilita krevního tlaku - to vše je spojeno s nedostatkem estrogenu, protože je narušeno vedení nervového impulsu a regulace procesů excitace a inhibice v centrálním nervovém systému. Kardiovaskulární systém také trpí hyperkatecholaminemií, která je charakterizována arytmiemi ve formě přerušení práce srdce, paroxysmální tachykardie. Arteriální hypertenzi usnadňuje zadržování sodíku a vody a zvýšení objemu cirkulující krve, což může u ženy způsobovat příznaky v podobě nepříjemných bolestí hlavy, blikání břicha před očima, nevolnosti a zrudnutí obličeje..

Hormonální nerovnováha způsobuje metabolické poruchy během menopauzy ve formě hypercholesterolemie, dyslipidemie. To je nepříznivé znamení, a proto se v tomto období často vyvíjí ischemická choroba srdeční a angina pectoris. V tomto případě se příznaky objevují ve formě bolesti v oblasti srdce za hrudní kostí, které se objevují po fyzické námaze nebo stresu a mají bolavý, naléhavý charakter. Tyto příznaky vyžadují účast nejen na korekci hormonálního pozadí, ale také na farmakoterapii patologie.

Další závažná porucha nastává v kostní tkáni. Snížení hladiny estrogenu podporuje vylučování vápníku z kostí, zhoršenou absorpci ve střevě a rozvoj osteoporózy. Způsobuje klinické projevy v podobě bolesti nohou, únavy, záškuby svalů..

Pozdějšími změnami vnitřních orgánů během menopauzy jsou trofické změny v močové trubici, které přispívají k pocitu pálení a častému močení. Existuje také suchá kůže genitálií, svědění, nepříjemné pocity během pohlavního styku. To přispívá k častému rozvoji urogenitálních infekcí, protože je narušena bariérová funkce vaginálního hlenu..

Je potlačen celkový stav těla, snižují se procesy buněčné diferenciace a stárnutí pokožky, výskyt vrásek, suchých a lámavých nehtů a vlasů, vypadávání vlasů.

Všechny tyto příznaky se nejčastěji objevují postupně, ale je nutné sledovat jejich dynamiku, protože je nutné včas upravit hormonální pozadí a předepsat léčbu.

Komplikace a důsledky

Důsledky porušení v menopauze mohou být velmi vážné a závisí na povaze těchto procesů a příznaků, které převládají. V případě souběžných patologií mohou být komplikace poruch v menopauze vyjádřeny ve formě cévní mozkové příhody, infarktu myokardu, hypertenzní krize. Pokud jsou poruchy kosterního systému velmi výrazné, jsou možné patologické zlomeniny.

Je také důležité si uvědomit, že hormonální poruchy mohou způsobit vývoj procesu, jako jsou děložní myomy. Jedná se o proces, ke kterému dochází, když se proliferační procesy v děloze pod vlivem hormonů neshodují. Proto jsou pro detekci tohoto onemocnění nutné pravidelné preventivní prohlídky..

Diagnostika poruch v menopauze

Je velmi důležité správně diagnostikovat poruchy menopauzy včas s včasnou léčbou patologie. Je nutné jasně rozlišit povahu funkčních poruch a jejich závislost na nástupu menopauzy, protože pro komplexní léčbu je nutné vzít v úvahu korekci klimakterických změn..

Ženy často nevědí, s čím si mají spojit svůj stav, proto je nutné být v souvislosti s touto otázkou opatrný a nevylučovat žádné příznaky jako projev klimakterického období. Nejprve je nutné zahájit diagnostiku důkladným odebíráním historie. Je nutné zjistit, kdy se takové příznaky poprvé objevily a zda je to způsobeno zpožděním menstruace. Je nutné zjistit, jaká je nyní povaha příznaků, jak se příznaky změnily v závislosti na situaci, a také podrobně popsat stížnosti pacienta. Rysem takových poruch v menopauze může být jejich mnohonásobná povaha, to znamená, že mohou existovat příznaky ze srdce a zvýšení tlaku se současnými změnami v nervovém systému, proto je důležité užívat anamnézu. Pokud se jedná o běžné vyšetření gynekologem, musíte vyšetřit ženu na židli, což vám umožní identifikovat porušení ve formě suchosti vaginální sliznice, patologického výtoku, který může potvrdit diagnózu. Analýzy, které jsou nezbytné k objasnění diagnózy, jsou obecné klinické a speciální. Obecně - jedná se o krevní test, biochemický krevní test s lipidovým profilem a ukazateli funkce ledvin, rozbor moči. S menopauzou je díky aktivaci odbourávání mastných kyselin možné zvýšení triglyceridů a lipoproteinů s nízkou hustotou. Tyto látky mohou hrát malou roli v patogenezi různých poruch v menopauze a odpovídajících potížích se srdcem nebo bolestmi hlavy, proto je důležité stanovit tento indikátor. Pokud jde o speciální testy, je nutné určit hladinu hlavních ženských hormonů v krvi. To je nezbytné nejen pro další léčbu menopauzy, ale také pro analýzu úrovně hormonálních změn a trvání patologie. Pokud si žena stěžuje na bolesti svalů dolních končetin nebo bolesti nohou při chůzi, je nutné určit hladinu vápníku a hořčíku v těle, což umožní diagnostikovat porušení kostní tkáně v menopauze ve formě osteoporózy.

Instrumentální diagnostika poruch menopauzy je zaměřena na identifikaci etiologie a vyloučení dalších organických patologií. Jsou prováděny povinné a speciální metody výzkumu. Mezi povinné metody patří elektrokardiografie, která vám umožňuje vyloučit srdeční patologii v případě souběžných příznaků ze srdce. Je nutné určit, do jaké míry ovlivnily hormonální změny práci srdce nebo poruchy pouze na funkční úrovni. K objasnění diagnózy určitých stížností se používají speciální metody. Například v případě výrazných osteoporetických změn lze provést denzitometrii a s převahou vysokého krevního tlaku je denní monitorování krevního tlaku velmi informativní metodou, která umožňuje určit závislost lability tlaku na uvolňování hormonů.

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika poruch v menopauze by měla být prováděna s přihlédnutím k vodivým příznakům a k vyloučení organické patologie. To znamená, že je nejprve nutné navázat spojení s menopauzou pro úspěšnou léčbu patologie. Pokud jsou hlavním příznakem bolesti hlavy a zvýšený krevní tlak, je nutné tyto změny odlišit hypertenzí. Pomocí diferenciální diagnostiky je nutné zjistit funkční povahu těchto změn v menopauze nebo hypertenze. Jednoduché měření krevního tlaku pak nestačí a je nutné provádět denní monitorování krevního tlaku. V tomto případě je určen každý prvek zvýšení krevního tlaku, který lze porovnat s možnými etiologickými faktory a epizodami bolesti hlavy. Tato metoda také umožňuje vyloučit hypertenzi. Také s hypertenzí mají bolesti hlavy mírně odlišný charakter - jsou lokalizovány v týlní oblasti a jsou rušivější ráno, jsou dobře odstraněny užíváním antihypertenziv a jsou také důležité změny v historii.

Poruchy v menopauze musí být také odlišeny od aterosklerózy koronárních tepen v případě srdečních příznaků.

Jasná diagnostická taktika a důkladná diferenciální diagnostika umožňují včas identifikovat jakékoli porušení během menopauzy a odlišit tuto patologii od organických chorob, aby bylo možné včas léčit a zlepšit kvalitu života pacienta.

Na koho se obrátit?

Léčba poruch menopauzy

Léčba poruch menopauzy by měla být také profylaktická, aby se zabránilo rozvoji závažnějších příznaků. Existují protidrogové a nedrogové léčby. Léčebné metody léčby jsou zaměřeny na substituční terapii hormonálního deficitu a současně na odstranění stížností a příznaků pacienta. Non-drogová léčba je zaměřena na nápravu hormonální nerovnováhy na jedné straně a na preventivní účinek na straně druhé. Proto je použití lidových prostředků prioritou pouze při komplexní léčbě menopauzy a během remise..

Za prvé, při léčbě jakýchkoli poruch s menopauzou hraje velkou roli korekce způsobu života, protože hormonální pozadí závisí na denních biorytmech a ovlivňuje poruchy funkčním způsobem.

 1. Je nutné vyloučit špatné návyky, protože kouření má velmi špatný vliv na tonus cév a nikotin ještě více zužuje cévy a může vyvolat poruchy v podobě bolestí hlavy, bušení srdce, dušnosti.
 2. Eliminujte stresy, kmeny, které vedou k narušení nervové aktivity a mohou zvýšit funkční poruchy v menopauze.
 3. Normalizace spánku pravidelným odpočinkem - musíte jít spát přibližně ve stejnou dobu, spát alespoň 8-9 hodin denně. Je nutné provést hygienická opatření v místnosti, kde žena spí - mokré čištění, větrání, čerstvé prádlo - to vše podporuje noční odpočinek a zlepšuje krevní oběh v cévách mozku. Díky tomu mohou příznaky poruch spánku zmizet a celkový emoční stav ženy se zlepší..
 4. Oprava denního režimu s normalizací doby odpočinku a práce. Po každé práci je nutné přesně stanovit režim odpočinku. To pomůže tělu správně rozložit síly a zmírnit stres prevencí různých patologií.
 5. Je důležité organizovat správnou výživu s dietními prvky. Je nutné vyloučit tučná jídla, která zatěžují vnitřní orgány a přispívají k narušení metabolismu základních živin. Musíte také organizovat častá dílčí jídla v malých porcích, s výjimkou jednoduchých sacharidů a s převahou rostlinných bílkovin. Musíte jíst alespoň 300 gramů ovoce a zeleniny denně. Nezapomeňte také na pitný režim a vypijte alespoň 1,5 litru čisté vody. Tato dietní doporučení jsou zaměřena především na normalizaci trávicí funkce a prevenci problémů s nadváhou a souvisejícími změnami lipidového spektra..
 6. Je nutné správně organizovat volný čas s dávkovanou fyzickou aktivitou ve formě lehkého joggingu, plavání nebo jednoduché chůze. Pomůže to regulovat fungování nervového systému a zabránit rozvoji metabolických poruch..

Toto jsou hlavní nefarmakologické látky, které v případě pravidelného dodržování těchto doporučení významně snižují riziko vzniku poruch při menopauze. Současně však, pokud již došlo k porušení, je nutné provést hormonální substituční terapii léky. K tomu můžete použít:

 1. Triziston - komplexní hormonální substituční činidlo. Tento lék se vyrábí ve farmakologické formě tří barev pilulek, které se používají podle zvláštního schématu po dobu tří týdnů, poté pauzy po dobu jednoho týdne. Průběh léčby je nejméně tři až šest měsíců. Kontraindikace pro jmenování léku jsou maligní formace jakékoli lokalizace, vaskulární patologie ve formě trombózy v anamnéze, hepatitida. Je nutné používat opatrně u diabetes mellitus, protože lék může změnit glukózovou toleranci, stejně jako u arteriální hypertenze. Nežádoucí účinky se mohou objevit ve formě cholestázy, jaterní dysfunkce, embolie i alergických a dyspeptických reakcí.
 2. Logest - Jedná se o lék obsahující estradiol a gestagen, je to lék s vysokou dávkou, díky čemuž se jeho preventivní role projevuje nejen při korekci hormonálních hladin, ale také při prevenci onkologických onemocnění ženského reprodukčního systému. Lék pomáhá vyrovnat hormonální nerovnováhu a kvůli tomuto porušení v menopauze je méně výrazný. Logest je dostupný ve farmakologické formě tobolek obsahujících 21 kusů v balení. Příjem musí být zahájen od prvního dne cyklu. Můžete začít užívat od pátého dne menstruačního cyklu v případě menopauzy u ženy. Průběh přijetí je jedna tobolka denně po dobu tří týdnů, poté přestávka po dobu sedmi dnů, poté je třeba pokračovat v užívání. Nežádoucí účinky jsou možné z gastrointestinálního traktu ve formě poruch stolice, nevolnosti, pocitu hořkosti v ústech a zvracení. Mohou také nastat astenovegetativní reakce, projevy hormonální léčby na prsou ve formě překrvení mléčné žlázy, bolestivosti, výtoku a zvýšení vaginální sekrece. Kontraindikace pro použití tohoto léku k léčbě jsou problémy se srážením krve a anamnézou infarktu nebo cévní mozkové příhody, maligní novotvary, závažné poškození jater, poškození pankreatu a cukrovka.
 3. Magnefar - Jedná se o lék, který obsahuje hořčík a pyridoxin, který pomáhá normalizovat vedení nervových impulsů vlákny a reguluje cévní tonus. Díky tomuto účinku má lék sedativní vlastnosti a pomáhá normalizovat sympatický a parasympatický autonomní nervový systém. Hořčík se navíc podílí na metabolismu buněčných prvků a podporuje syntézu energie. Hořčík se také podílí na metabolismu hormonů, který má v menopauze prioritu. Proto použití přípravku Magnefar pro menopauzu umožňuje regulovat poruchy nervového systému a také vám umožňuje obnovit normální hladinu stopových prvků a může být předepsáno při komplexní léčbě osteoporózy v menopauze. Pyridoxin se podílí na metabolismu bílkovin a uhlíku a zlepšuje vstřebávání hořčíku v buňkách. Lék je dostupný ve farmakologické formě tablet o hmotnosti 500 miligramů a užívá se v dávce jedné tablety třikrát denně. Průběh léčby je obvykle sedm dní, poté můžete užít profylaktickou dávku. Nežádoucí účinky jsou možné ve formě alergických projevů i změn v zažívacím traktu. Možné projevy z kardiovaskulárního systému ve formě srdečních arytmií, snížení tlaku. Kontraindikace užívání léku jsou patologie svalového systému, arteriální hypotenze, zvýšené hladiny hořčíku v krvi..
 4. Supradin - jedná se o komplexní vitaminový přípravek, který se doporučuje jako preventivní a terapeutický vitaminový přípravek. Vzhledem ke svému bohatému složení lék doplňuje nejen vitamíny, ale také mikroelementy, což umožňuje jeho použití jako profylaktické činidlo pro menopauzu. Přípravek obsahuje vitamíny - A, B1, B2, B5, B6, B9 B12, C, D, E, H a také mikroelementy - hořčík, vápník, měď, mangan, zinek, železo, molybden. Díky komplexnímu působení vápníku a hořčíku a vitaminu C se obnovuje normální výživa pokožky a sliznic, což snižuje závažnost nepříjemných pocitů v genitální oblasti. Lék je dostupný ve farmakologické formě pilulek a šumivých tablet. Jedna tableta se užívá v dávce jednou denně a rozpouští se v malém množství vody. Pokud je dávka pozorována, vedlejší účinky nejsou detekovány, je možné, že se barva moči může změnit v důsledku složení léčiva. Kontraindikace užívání drogy jsou zvýšená hladina jakýchkoli hormonů, závažné poškození funkce ledvin a jater. Bezpečnostní opatření - nekombinujte s jinými vitamíny.

Chirurgická léčba poruch v menopauze se nepoužívá, protože pro takovou intervenci neexistují žádné speciální indikace. Organické změny v menopauze ve formě doprovodných děložních myomů mohou být za určitých podmínek indikací k chirurgické léčbě.

Je důležité provádět fyzioterapeutickou léčbu spolu s léky. Použití magnetoterapie, laserové terapie, elektroforézy dává velmi dobrý účinek.

Jako komplexní terapie se doporučuje užívání vitamínů skupiny B, C, A, nejlépe v kombinaci s komplexními vitamínovými přípravky.

Alternativní léčba poruch menopauzy

Někdy má přednost alternativní léčba různých poruch v menopauze, protože neustálé užívání hormonálních léků ženy trochu děsí. Obecně je alternativní léčba v každém případě možná, ale někdy jsou jednoduše nutné hormonální přípravky, proto je před jakoukoli léčbou nutné poradit se s lékařem. Použité metody alternativní léčby jsou zaměřeny na korekci hormonální homeostázy a hlavní jsou:

 1. Účinným způsobem normalizace hormonálních hladin je použití skořápek z vlašských ořechů. Tinktura z vlašských ořechů se připravuje následujícím způsobem: membrány nebo skořápky se vaří asi pět minut v horké vodě, poté se voda vypustí a nalije se půl sklenice alkoholu. Takové řešení je třeba nalít po dobu asi pěti až sedmi dnů, poté je možné ho užít jednou čajovou lžičku dvakrát denně, nejprve zředěnou vařenou vodou ve stejném poměru. Průběh léčby je dvacet jedna dní.
 2. Bylinkový odvar z listů rybízu, kopřivy, lopuchu a louky - vezměte lžíci každé byliny, dušenou v horké vodě a vyluhujte po dobu 20 minut. Je nutné vzít takový odvar na půl šálku na prázdný žaludek každý den po dobu nejméně dvou měsíců, abyste dosáhli účinku. Tento nápoj snižuje účinek sníženého množství estrogenu a reguluje normální činnost vnitřních orgánů..
 3. Chmelové hlávky, kozlíku lékařského, lípy, koriandru, mateřského mléka a oregana je třeba nalít litrem horké vody a po infuzi vypít 2 čajové lžičky ráno a večer. Toto řešení uklidňuje nervový systém a zlepšuje neuromuskulární vedení v gangliích. Tím se zabrání narušení činnosti nervového systému během menopauzy, což zmírní příznaky vegetativně-emočních projevů a zabrání narušení cévního tonusu..
 4. Med, jako přírodní zdroj živin a mikroelementů, které zvyšují místní imunitu a stimulují regeneraci, se široce používá k léčbě patologie ženských pohlavních orgánů, včetně menopauzy. Chcete-li vytvořit lék z medu, je nutné připravit roztok ze tří lžící medu, pěti kapek lněného oleje a tří lžící vařené vody a užívat lžičku dvakrát denně, kurz je 10 dní. Takový lék pomáhá normalizovat hormonální pozadí, které je také zaměřeno na prevenci lokálních poruch imunity a rozvoje vulvární kandidózy.

Homeopatické léky mohou nejen napravit hormonální nerovnováhu, ale lze je užívat i profylakticky, i když menopauza nemá žádné zvláštní projevy. Je také nutné zahrnout tyto léky do komplexní terapie, protože tělo na takové prostředky dobře reaguje.

 1. Remens je homeopatický lék, který pomáhá regulovat hormonální nerovnováhu v menopauze ovlivňováním hypotalamo-hypofyzární zóny a má také ochranné vlastnosti na buňky myokardu a krevní cévy. To zabraňuje rozvoji srdeční dysfunkce během menopauzy. Lék je dostupný ve formě roztoku a tablet. Lék se používá první a druhý den ve zvýšené dávce - jedna tableta nebo deset kapek osmkrát denně a poté po dobu tří měsíců ve stejné dávce, ale pouze třikrát denně. Nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky. Kontraindikace užívání přípravku Remens jsou přecitlivělost na individuální obsah léku.
 2. Gynecohel je kombinovaný homeopatický přípravek, který má vliv na poruchy v menopauze tím, že normalizuje syntézu estrogenu a progesteronu, což pomáhá snížit účinek nedostatku těchto hormonů. Lék je dostupný v kapkách a dávkuje se v deseti kapkách třikrát denně, můžete je rozpustit ve vodě nebo si vzít čirý roztok. Nežádoucí účinky nejsou časté, ale mohou se objevit poruchy stolice, dyspeptické příznaky a alergické reakce. Nebyly zjištěny žádné kontraindikace.
 3. Klimakkhel je homeopatický přípravek, který má složení podobné fytoestrogenním lékům a pomáhá normalizovat hormonální hladiny během menopauzy. Lék také snižuje proliferační procesy na buněčné úrovni. Climakthel se používá v tabletách, jedna tableta před jídlem nebo hodinu po ní třikrát denně. Průběh léčby lékem je dlouhý - asi dva měsíce. Nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky. Kontraindikace užívání Climakkhelu jsou přecitlivělost na složky léku.
 4. Sigetin je lék, který je syntetickým analogem přírodního hormonu estrogenu a umožňuje vám doplnit jeho zásoby během menopauzy. Má tonické i sedativní vlastnosti. Má dobrý účinek na psychosomatické projevy menopauzy, stejně jako na vegetativní a psychologické příznaky menopauzy. Proto jej lze použít jako počáteční terapii při prvních známkách nástupu poruch v menopauze..
 5. Cyklodinon je kombinovaný homeopatický přípravek, který ovlivňuje hormonální poruchy a obnovuje nedostatek estrogenu. Tento lék je dostupný ve farmakologické formě kapek a tablet. Musíte užít jednu tabletu denně, nejlépe ráno nebo 40 kapek se stejnou frekvencí. Délka léčby je asi tři měsíce. Kontraindikace užívání léku - akutní infekční procesy v těle.

Taková široká škála léků, nejen léčivých, ale také lidových, stejně jako homeopatických léků, vám umožňuje zvolit potřebnou léčbu a úspěšně napravit změny v hormonálním pozadí během menopauzy s prevencí dalších poruch.

Předpověď

Prognóza poruch v menopauze závisí na okamžiku zjištění hlavních příznaků a na včasné nápravě patologie. Obecně platí, že při správné diagnóze a preventivních opatřeních může období menopauzy proběhnout klidně bez zvláštních porušení. Proto je důležité dodržovat preventivní opatření, která v tomto případě mohou být nespecifická. Je nutné správně uspořádat svůj denní režim se střídáním období odpočinku a práce. Musíte jíst správně s vyloučením všech nezdravých potravin a používání ovoce a zeleniny. Spánek je nezbytným opatřením pro zdraví, jeho doba by měla být nejméně 8–9 hodin. Je nutné v životě eliminovat stres a sportovat alespoň v režimu chůze. Musíte také vyloučit špatné návyky a léčit doprovodné patologie ve formě hypertenze, protože kontrola krevního tlaku je velmi důležitá pro prevenci komplikací v menopauze, i když není doprovázena žádnými dalšími příznaky. Specifickou profylaxi lze provést v případě výskytu prvních příznaků menopauzy, poté můžete zahájit profylaktický příjem homeopatických léků za účelem regulace hormonálních hladin.

Porušení menopauzy lze vyjádřit v různé míře. Jelikož se jedná o životní etapu každé ženy, kterou musíte projít, musíte znát hlavní rysy tohoto období, abyste věděli, kdy jednat. Je důležité podstoupit preventivní vyšetření u lékaře, abyste včas diagnostikovali patologii. Pokud chcete toto období bez problémů přežít, musíte s lékařem prodiskutovat otázku prevence rozvoje poruch v menopauze, protože je vždy lepší než léčba.

Komentáře uživatelůTo je normální. Na podzim jsem měl konizaci. Krvácel téměř měsíc. Všechno je dobré. Šel jsem k doktorce, řekla, že norma.V prosinci jsem měl koagulaci děložního čípku, i když ne konizaci.