Výtok při užívání antikoncepčních pilulek: co hledat

Užívání perorálních kontraceptiv (OC) je spojeno s kolosálními hormonálními změnami, které ovlivňují nejen ženský reprodukční systém, ale celé tělo. Důležitým informativním znakem toho, jak je lék tolerován, bude vaginální výtok..

 1. Farmakologické aspekty
 2. Jaká je norma?
 3. Bílý výtok (leucorrhoea)
 4. Sekrece v různých obdobích cyklu
 5. Proč dochází k silnému krvácení??
  1. Existují však chvíle, kdy je nemožné domluvit si schůzku s gynekologem. Co dělat?
 6. Krev po vynechání pilulek
 7. Zrušení hormonální antikoncepce
 8. Výtok po užití nouzové antikoncepce
 9. Výtok z hrudníku
 10. Názor žen a profesionálů

Zvažte, které ze sekrecí při užívání antikoncepčních pilulek jsou normou a které signalizují, že je čas jít na konzultaci s odborníky.

Farmakologické aspekty

OC obsahují syntetické hormony - estrogeny, gestageny nebo jejich kombinaci.

Změnou hormonálního pozadí potlačují ovulaci a zvyšují viskozitu sekrece (hlenu) v ženských pohlavních orgánech, díky čemuž spermie omezují jejich pohyby, a proto nemají příležitost oplodnit vajíčko.

Použití těchto léků je indikováno nejen pro antikoncepci, ale také pro řadu gynekologických onemocnění doprovázených menstruačními nepravidelnostmi..

Jak říkají zkušení lékárníci: nevěřte reklamě, věřte tomu, co je napsáno v pokynech...

Před jmenováním tablet by mělo předcházet komplexní lékařské vyšetření, včetně testů na obsah pohlavních hormonů a některých dalších typů laboratorních testů, které vylučují kontraindikace léčby (například sklon k trombóze).

Jak však ukazuje praxe, mnoho dívek a žen začíná užívat hormonální antikoncepci bez screeningu.

Ale takové opatření vám umožňuje zvolit antikoncepci, která se co nejvíce blíží přirozené hladině hormonů, což snižuje pravděpodobnost nežádoucích účinků ve formě krvácení.

Foto: Kritéria pro výběr antikoncepčních pilulek

 1. V prvním měsíci začnou pít antikoncepci první den menstruace, poté užívají pilulky každý den, nejlépe ve stejnou dobu..
 2. Jeden balíček je určen pro jeden cyklus (mnoho výrobců navíc vyrábí ekonomické balíčky obsahující kurz pro 3 cykly).
 3. Na konci jednoho cyklu se provede přestávka po dobu 7 dnů, během nichž dochází k měsíčnímu čištění děložní dutiny, které je doprovázeno hnědým výtokem, podobně jako krev.

Jaká je norma?

Během období adaptace na hormonální léky (obvykle první tři měsíce) může dojít k intermenstruačnímu krvácení.

Foto: Hnědý výboj na těsnění

Zpravidla:

 • hnědá nebo červená;
 • průlom nebo špinění;
 • hubený.

Tato sekrece je způsobena restrukturalizací těla..

Za přirozených podmínek je menstruační cyklus regulován estrogenem a progesteronem. Jejich počet je vyšší než v pořádku, takže tělo bude potřebovat čas, aby se přizpůsobilo novým, nižším dávkám hormonů. V takovém případě není nutné lék vyměňovat nebo rušit..

Pokud však vaginální výtok přetrvává, v těžké formě, musíte navštívit lékaře.

Snižte pravděpodobnost acyklické (intermenstruální) sekrece, pravděpodobně při přísném dodržování pravidel uvedených v pokynech pro tento léčivý přípravek.

 • Existují terapeutické režimy, které vám umožňují upravit den nástupu menstruace (nové balení je přijato bezprostředně po skončení starého). To může přispět k nástupu předmenstruační sekrece..
 • Podobná situace může nastat při výměně antikoncepčních pilulek, kdy ihned po jednom balení začnou pít jiný lék, bez přerušení (průlomové krvácení v prvních dnech užívání nového léku).

Bílý výtok (leucorrhoea)

Leucorrhoea je přirozený bílý nebo žlutý vaginální výtok, který pomáhá očistit sliznici..

Během menstruačního cyklu není jejich počet a konzistence stejné. Během ovulace a v předvečer menstruace se leucorrhoea vylučuje ve větším množství než obvykle. Je to způsobeno přípravou těla na nadcházející menstruaci..

Jak již bylo zmíněno výše, antikoncepční účinek je spojen s hormonálními změnami, včetně těch, které ovlivňují cervikální sekreci, proto tyto prostředky mohou změnit povahu leucorrhoea, což je činí silnějšími a hojnějšími..

Takové příznaky nejsou patologií a nevyžadují kontaktování gynekologa..

Pokud však současně dochází k svědění a nepohodlí, nepříjemnému zápachu, je lepší neodkládat s výletem k lékaři. Může to být známka infekčních a zánětlivých procesů v genitáliích nebo narušení vaginální mikroflóry.

Sekrece v různých obdobích cyklu

Povaha výboje se může lišit v závislosti na fázi cyklu:

Transparentní (kvůli zvýšené vlhkosti ve vaginálních stěnách).

Pokud se objeví tmavý výtok, znamená to nedostatek progestogenu nebo estrogenu. Takové příznaky vyžadují zrušení užívaných pilulek a jmenování nových s vyšší koncentrací účinných látek..

Mikrodávkované OK (tzv. Minipilulky), které zahrnují:

 • Jess,
 • Dimia,
 • Lindinet 20,
 • Logest,
 • Novinet,
 • Mercilon,

- někdy doprovázeno krví spojenou s uvolňováním vajíčka z folikulu (růžový výtok). To naznačuje, že došlo k ovulaci a existuje vysoké riziko otěhotnění, navzdory OK..

Nejedná se o patologii, ale takový příznak nám umožňuje říci, že droga nedělá svou práci..

Krvácení může naznačovat těhotenství (pokud nebyla dodržena sekvence pilulek).

V tomto případě se doporučuje provést těhotenský test nebo darovat krev pro hCG. Pokud je odpověď ano, je antikoncepce okamžitě zrušena. Pro další akce se musíte poradit s lékařem.

Možné krevní sraženiny, což naznačuje očistu dělohy.

Důvodem tohoto jevu může být nedostatek estrogenu, který obnovuje slizniční vrstvu dělohy..

Fáze cykluCharakteristiky výboje
Během ovulace (uprostřed cyklu)
6-12 dní po ovulaci
Před menstruací (na konci balíčku)Může dojít k silné hnědé mazlavosti způsobené nedostatkem progesteronu, který přispívá k nástupu menstruace (v tomto případě nedochází k odmítnutí endometria, dochází ke zpoždění).
Do několika dnů po menstruaci (první tablety v balení)

Mini-pilulky mohou způsobit nepravdivá období, cyklus je narušen, existují důsledky, které je velmi obtížné napravit později. Tyto příznaky vyžadují konzultaci s gynekologem a nahrazení OK lékem s vysokým obsahem estrogenu.

Proč dochází k silnému krvácení??

Hojné špinění při užívání antikoncepce (menoragie) vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc.

K rozvoji nebezpečného příznaku přispívá několik faktorů:

 • Schéma aplikace je porušeno - byly odebrány 2 tablety najednou nebo naopak byl zmeškán příjem OK (ztrácí se hormonální pozadí);
 • Kouření (narušuje vstřebávání a produkci estrogenu);
 • Nemoci reprodukčních orgánů;
 • Nedostatečná absorpce účinných látek z pilulek s zvracením a průjmem;
 • Inkompatibilita s jinými léky, pokud se užívají společně (podrobněji je to popsáno v pokynech k lékům).

Nedoporučuje se pokusit se sami zvládnout krvácení pomocí léčivých bylin a hemostatických látek v lékárně, aby nezmeškal vážný problém.

Existují však chvíle, kdy je nemožné domluvit si schůzku s gynekologem. Co dělat?

Nemůžete náhle přestat užívat OK, jinak se menoragie pouze zesílí. Kromě toho negativně ovlivní hladinu hormonů v krvi..

V tomto případě se pro zastavení krvácení doporučuje užít dvojitou dávku (2 tablety) ve 2 rozdělených dávkách. Tento režim se dodržuje, dokud se výtok nezastaví, a poté se vrátí ke starému algoritmu (jedna tableta jednou denně).

Budete si muset zakoupit ještě jedno balení antikoncepce, které vydrží po celý cyklus.

Pokud je lék monofázický, tj. všechny pilulky obsahují jednu dávku hormonů, lze užít jakoukoli pilulku.

Výjimkou je třífázový OK (Tri-regol, Trikvilar), který obsahuje tři typy tablet v jednom balení. Pak přijmou přesně ty, které odpovídají konkrétní fázi.

Krev po vynechání pilulek

Jsou chvíle, kdy žena vynechá včasný antikoncepční příjem (s více než 12 hodinovým zpožděním). To snižuje antikoncepční účinek, proto jsou v následujících dnech nutná další preventivní opatření, aby se zabránilo nechtěnému těhotenství..

Někdy se takové přehlédnutí promění v rozmazání vaginálního výtoku, ke kterému nejčastěji dochází při vynechání léku ve druhé fázi cyklu, kdy se endometrium začne připravovat na další menstruaci..

V tomto případě nemají další pilulky smysl, doporučuje se čtyřdenní pauza (s ohledem na vynechané pilulky) a poté se zahájí nové balení. Zbývající pilulky by neměly být brány v úvahu.

Zrušení hormonální antikoncepce

Nedoporučuje se náhle přestat používat OK - může to vyvolat vývoj děložního krvácení, což bude vyžadovat urgentní hospitalizaci.

Při dlouhodobém užívání by mělo být odmítnutí pilulek konzistentní během několika cyklů. Za tímto účelem jsou předepsány léky s nižším obsahem hormonů. To pomůže vyhnout se rozvoji závažných nežádoucích účinků..

K krvácení obvykle dochází několik dní po vysazení léku. Jeho intenzita a doba trvání se mohou lišit. Nejčastěji se jedná o hnědou hmotu, která vynikne více než dva týdny..

Tento jev je spojen se změnou hladin hormonů. K jeho normalizaci bude docházet postupně, během několika měsíců. Měsíc z hnědého skrovného výtoku se nakonec stane tradičním - ty, které byly před užitím pilulek.

Při pravidelném přetrvávajícím výtoku na pozadí zrušení OK je nutné navštívit odborníka, aby se vyloučila pravděpodobnost závažné patologie.

Výtok po užití nouzové antikoncepce

Mezi prostředky nouzové antikoncepce patří hormonální léky založené na:

 • levonorgestrel (Postinor, Escapel),
 • mifepriston (Ginepriston, Zhenale atd.).

Antikoncepce se užívá do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku kdykoli během menstruačního cyklu, včetně případů, kdy došlo k vynechání. Antikoncepční účinek je způsoben změnou hladiny hormonů a další překážkou implantace (zavedení) embrya do stěny dělohy.

Použití těchto prostředků je pro tělo hormonálním šokem a může přispět jak k časnému nástupu menstruace, tak naopak k rozvoji krvácení bez ohledu na menstruační cyklus..

Poplach by měl zaznít v případech, kdy se žena obává silného bolestivého krvácení, bolesti břicha, zhoršení celkového stavu. Tyto příznaky naznačují, že musíte navštívit gynekologa, který může vyloučit pravděpodobnost krvácení z dělohy..

Výtok z hrudníku

Ženská prsa jsou velmi citlivá na hormonální změny. Při použití OK se může objevit bolestivost a otok mléčných žláz, výtok z bradavek.

Stav prsu se během adaptačního období normalizuje, pokud se tak nestalo do šesti měsíců, je nutná výměna antikoncepce.

Pokud si žena stěžuje, že ji bolí hrudník a že z hrudníku je žlutý nebo tmavý výtok, nelze to udělat bez konzultace s lékařem, protože takový výtok může signalizovat onemocnění mléčných žláz.

Názor žen a profesionálů

Většina žen si stěžuje, že antikoncepční přípravky jsou předepisovány bez zkoumání hladiny hormonů, lékaři jednoduše rozdají jméno nebo dokonce několik, aby si drogu zvolila sama pacientka. To je samozřejmě problém domácí medicíny. V důsledku takové nedbalosti existují často negativní důsledky pro reprodukční systém a celý organismus jako celek. V nejlepším případě to budou adaptivní sekrece, v nejhorším případě děložní krvácení a další nebezpečné patologie..

Podle zkušeností lékařů se krvácení nejčastěji vyskytuje při užívání dřívějších antikoncepčních prostředků (Regulon, Novinet, Marvelon) nebo mikrodávkových pilulek (Lactinet, Charosetta, Logest, Lindinet 20, Dimia, Jess, Mersilon).

Běžnou příčinou výtoku je nedodržování doporučení uvedených v pokynech a samoléčba, když žena začne užívat OK sama, po sledování reklam nebo poslechu rad svých přátel.

U žen, pro které je obtížné pravidelně užívat pilulky současně, doporučují gynekologové hormonální antikoncepci pomocí náplastí nebo vaginálního kroužku Nova-Ring, které nevyžadují každodenní užívání.

Důvody pro propuštění při užívání antikoncepčních pilulek

Perorální antikoncepce obsahuje hormony, které se aktivně podílejí na regulaci menstruace. Proto někdy při užívání antikoncepčních pilulek dochází k neobvyklému výtoku, který může být běžným indikátorem zdraví nebo známkou vznikajících problémů s genitáliemi. Pokud žena začne rozmazávat po zahájení užívání antikoncepce, musíte se poradit s lékařem, abyste zjistili příčinu tohoto jevu.

Jaké jsou výboje při užívání OK

Přestože se antikoncepční pilulky často používají k normalizaci nepravidelných období (tj. Se zpožděním několika dnů), můžete proti nim také pozorovat výtok nebo silné krvácení, což nelze připsat začátku dalšího cyklu. Zpravidla mají odlišný charakter a objem, díky čemuž se žena ještě více obává o své zdraví. Jejich barva může být červená nebo hnědá - záleží na typu OK.

Někdy je krvácení známkou normálního zdraví, protože perorální antikoncepce vede k vážným změnám ve fungování ženských pohlavních orgánů.

Často podivný výtok však může být známkou problémů, které lze vyřešit při návštěvě gynekologa.

Normální výboj

Perorální antikoncepce je vysoce účinná. Lék obsahuje hormony, které zastavují vývoj vajíčka. Tato akce se považuje za zásah do přirozených procesů v těle. Proto je často možné během užívání antikoncepce zaznamenat výtok. Je důležité jim věnovat zvláštní pozornost..

Pokud se žena neobává slizniční leucorrhoea, ale krvavého výtoku, musíte vědět, které z nich jsou považovány za normální a nepředstavují zdravotní riziko:

 1. Cyklicky se objevující. Žena může vidět krev uprostřed cyklu, ale ne vždy se to objeví. Bezpečné krvácení obvykle netrvá déle než 24 hodin.
 2. Trvá ne déle než 2-3 měsíce. Trvá jen tak dlouho, než si tělo zvykne na umělé hormony. Pokud je po uplynutí doby krvácení znovu pozorováno, je to dobrý důvod k návštěvě gynekologa.
 3. Objeví se do 2-3 dnů po skončení menstruace. Vznikají v důsledku uvolňování krevních zbytků z dělohy. Po dokončení tohoto výboje má žena opět normální světelné šmouhy..
 4. Není bolestivé. Pokud je pozorováno krvácení, mělo by k němu dojít bez bolesti v podbřišku. Vzhled svědění, bolesti nebo pálení je zpravidla známkou vývoje infekčních onemocnění, které by neměly zůstat bez pozornosti..

Pokud krvácení začne brzy po začátku užívání antikoncepčních pilulek, musíte se ujistit, že nejsou patologické, aby se vyloučil vývoj konkrétního onemocnění.

Někdy může dojít ke krvácení po ukončení užívání prvního balení antikoncepce, pokud je žena přestala užívat. Tento jev je také považován za normální, pokud trvá 3–5 dní..

Patologický výtok

Hnědý výtok při užívání antikoncepčních pilulek naznačuje, že účinek léku je minimální a nedostatečný. V tomto případě může žena otěhotnět po nechráněné intimitě..

Pokud se po zahájení užívání antikoncepčních pilulek objeví podivné výtoky, lze je považovat za patologické v následujících případech:

 1. Krvácení je pozorováno denně až do konce užívání balení pilulek. V tomto případě hnědá mazanice naznačuje, že tento typ OK není vhodný. K tomu obvykle dochází, když má antikoncepce nízké hladiny hormonů. Lék nebude schopen chránit ženu před nežádoucím počátkem, proto se doporučuje nahradit OK spolehlivějšími. Dokud k tomu nedojde, neměli byste vstupovat do nechráněných intimních vztahů..
 2. Hnědá mastnota se objevuje v důsledku opožděného podávání léku nebo v důsledku vynechání užívání tablet. Nedodržení pravidel pro používání OK někdy způsobí snížení jejich účinku a červené nebo hnědé výboje. Pokud vynecháte užívání 2 nebo více tobolek, šance na početí se několikrát zvýší. Proto je lepší si přečíst pokyny, abyste pochopili, jak v takové situaci správně jednat..
 3. Při užívání antikoncepčních pilulek s alkoholem dochází ke krvácení. Alkohol snižuje účinnost OK a také vede k hormonálním poruchám, takže nátěry nebo menší krvácení často „útočí“ na ženu.
 4. Krvácení se objevilo v důsledku užívání jiného léku. Mnoho léků snižuje účinek antikoncepce. Seznam těchto léků je dlouhý, proto se před zahájením léčby musíte zeptat svého lékaře, zda je možné kombinovat takovou léčbu s OC.

Pokud při užívání antikoncepce začne krvácení, které trvá déle než 3 dny, musíte se poradit s lékařem, protože by to nemělo být normální.

Příčiny krvácení při užívání OK

Abyste pochopili, proč se objevily krevní nátěry, musíte vědět, jak fungují genitálie. K dozrávání vajíčka, nástupu ovulačního období a vylučování ženské buňky z těla dochází prostřednictvím regulace hormonů. Hladina estrogenu a progesteronu v těle přímo závisí na fázi menstruačního cyklu. Jinými slovy, v určité době se jejich počet významně zvyšuje, což dává šanci úspěšně počat dítě..

Před ovulací dochází k dozrávání ženských buněk pod regulací estrogenu. Jeho maximální množství v těle během uvolňování vajíčka z vaječníku k oplodnění. Pokud se tak nestane, množství tohoto hormonu klesá a progesteron se naopak zvyšuje (pod jeho vlivem je buňka odstraněna z těla).

Dobře, hladina hormonů je mnohem nižší než v ženském těle, takže přizpůsobení se účinkům antikoncepce vyžaduje určitou dobu. Pokud pilulky nejsou vhodné, příčiny silného krvácení jsou právě v nekompatibilitě léku s tělem..

Dávka hormonu není vhodná

Krvavý výtok při užívání OK, který trvá 2-3 měsíce a nezpůsobuje bolest, je normou. Pokud menstruační výtok nezesílí a endometrium, které je první vrstvou v děloze, se nepokouší předem odstranit ženskou buňku, je správně zvoleno správné dávkování.

Pokud se však u ženy objeví krvácení při užívání antikoncepčních pilulek, vyžaduje to povinnou úpravu léku nebo jeho nahrazení jiným. Pokud se hojný výtok po odběru nezastaví, je nutné provést úplné vyšetření stavu genitálií.

Je důležité si uvědomit, že lék musí být také vyměněn, pokud jsou časté bolesti břicha, které způsobují silné nepohodlí. Zpravidla to naznačuje nekompatibilitu OK s reprodukčním systémem..

Zánětlivá onemocnění

Hnědý výtok při užívání OK někdy není spojen s užíváním antikoncepce. Pokud jsou kromě nátěrů přítomny následující příznaky, znamená to průběh onemocnění ženského reprodukčního systému:

 • suché genitálie;
 • nepříjemný zápach výtoku;
 • bolest během intimity;
 • svědění;
 • pocit pálení při vyprazdňování močového měchýře.

Nemoci, během nichž dochází k hojným šmouhám:

 • vaginóza způsobená bakteriemi;
 • trichomoniáza;
 • kapavka;
 • chlamydie;
 • kandidóza.

Pokud se při užívání OK rozmazává, musíte věnovat zvláštní pozornost svému zdraví, abyste zjistili příznaky vyvíjejících se chorob pohlavních orgánů.

Po zrušení OK

Výtok po zrušení antikoncepční pilulky má stejný charakter jako krevní nátěry, které se objevují v důsledku působení antikoncepčních prostředků.

Výtok je pozorován po zrušení OC vzhledem k tomu, že tělo je již zvyklé na příjem hormonů, což vedlo ke stabilizaci estrogenu a progesteronu v krvi. V tomto případě musíte počkat, dokud se neobnoví předchozí práce těla, způsobená porušením hormonálních hladin..

Také se může objevit hnědý výtok po zrušení OK, pokud žena okamžitě začala užívat následující léky:

 • sedativa;
 • antibiotika.

Nedodržení dávkování těchto léků může způsobit krvácení nebo onemocnění ženských pohlavních orgánů, proto je užívání léků bez lékařského předpisu nepřijatelné.

Jakákoli hormonální nerovnováha, která se objeví krátce po skončení OC, může také vést ke vzniku krevních nátěrů, které po úplném obnovení zmizí..

Pokud menstruace po OK nezačala, měli byste si přečíst další informace o tomto problému a obraťte se na odborníka.

Co by měl lékař udělat, aby se těmto příznakům vyhnul

Pokud žena začne krvácet po 3 měsících po užití pilulek, znamená to, že lék byl zvolen nesprávně. V takovém případě musíte použít jiné metody antikoncepce, aby tělo mělo dostatek hormonů ke zpomalení vývoje vajíčka. Jinak je pravděpodobnost početí vysoká..

Lékař musí nahradit dříve předepsaný lék účinnějším lékem a poté varovat ženu, že antikoncepce způsobí rozmazání při prvním užití.

Hormonální antikoncepce není vhodná pro každého - lékaři často pozorují intoleranci OK. Navíc, v závislosti na hmotnosti, výšce a stavu reprodukčního systému, je pro ženu někdy obtížné najít správnou dávku léku. Aby se zabránilo chybě, musí se lékař pečlivě zeptat ženy na její zdravotní stav, zvolit nejoptimálnější léky a také podrobně informovat o povaze menstruace při užívání OK.

Užívání perorálních kontraceptiv by mělo být prováděno přísně podle schématu. Pokud je porušeno, budou mít malý účinek..

Je-li nutná náhrada OK, lékař určitě vezme v úvahu vedlejší účinky dříve předepsaného léku, aby se znovu nemýlil. Zpravidla budete muset změnit 2-4 léky, abyste našli správnou antikoncepci.

Pokud se při užívání antikoncepčních prostředků objeví onemocnění pohlavních orgánů, vyžaduje protizánětlivá léčba ukončení užívání antikoncepčních prostředků.

Proč při užívání antikoncepčních pilulek může krvácet, co dělat?

Antikoncepce jsou jednoduchá a pohodlná metoda antikoncepce, ale začátek jejich užívání je spojen se závažnými hormonálními změnami v těle. Častým nežádoucím účinkem léčby je krvavé rozmazání nebo acyklický výtok. To ženy znepokojuje a nutí je hledat příčiny zdravotních problémů. Ať už jsou vaginální sekrece s krví abnormální, nebo je to při užívání antikoncepčních tablet normou?

Jaký výtok je normou při užívání antikoncepčních pilulek?

Antikoncepční pilulky jsou vysoce účinné a obsahují syntetické hormony, které zastavují vývoj vajíčka. Když se vezmou, menstruace se nezastaví: cyklus se vyrovná a nepřesáhne 28 dní, menstruaci lze vypočítat s přesností na den a intenzita krvácení mírně klesá.

Při užívání léku se tělo podrobuje adaptaci: menstruace je regulována dvěma typy hormonů - estrogenem a progesteronem, ale v perorálních kontraceptivách (OC) je obsah těchto hormonů nižší než v těle ženy, takže se musí znovu přizpůsobit novým podmínkám. Během tohoto období může mít žena intermenstruační výtok rozmazané nebo průlomové povahy. Mohou začít bez ohledu na den cyklu, ale vysazení léku není nutné - musíte počkat na stabilizaci reprodukčního systému.

Výtok krve je normální:

 • objevovat se cyklicky, ale neběhat neustále;
 • špinění výtok netrvá déle než 1 den;
 • krvácení nastává 2-3 dny po skončení menstruace (vzácné);
 • není doprovázeno bolestí nebo svěděním;
 • tajemství nemá nepříjemný zápach.

Při přerušovaném krvácení se ochranná funkce perorálních kontraceptiv nesnižuje. Po 3 měsících bude mít žena pouze leucorrhoea - takzvanou nažloutlou nebo bílou vaginální sekreci, která zajišťuje čištění sliznice. V průběhu celého cyklu jsou vylučovány v různých množstvích a v pořádku je mohou zesílit nebo zhojit - to je normální. Pokud se současně objeví nepohodlí a výtok nepříjemně voní, měl by se poradit s lékařem - může to být známka zánětu.

Proč může při užívání antikoncepce dojít ke krvavému výtoku?

V prvních dnech po zahájení užívání perorálních kontraceptiv může dojít ke krvácení v důsledku procesu hormonální regulace. Během celého cyklu tělo vylučuje určité množství hormonů a dávka estrogenu a gestagenu v OC mu nemusí stačit. Zatímco si tělo zvykne, dochází k částečnému odmítnutí endometria, které při užívání antikoncepce způsobuje výtok s nečistotami krve.

Existují další důvody pro přítomnost krve ve vaginálním sekretu, které se mohou objevit v závislosti na počtu tablet, typu antikoncepce a fázi měsíčního cyklu:

 • uprostřed cyklu se může objevit hnědá mastnota na pozadí nedostatku estrogenu nebo gestagenu;
 • během ovulace se na prádle objeví několik kapek krve v důsledku prasknutí folikulu a poškození kapilár (vzácný výskyt);
 • tmavý výtok po menstruaci je rušivý kvůli malé dávce estrogenu (je nutné vyměnit lék);
 • krev, která se objeví, když vynecháte pilulky nebo porušíte pořadí jejich užívání, může být známkou těhotenství (krvavá sekrece se objeví 6-12 dní po ovulaci);
 • krvácení se může objevit v důsledku cystické formace - dominantní folikul nepraskne, ale zvětší se průměr až na 3-5 cm a následně vyjde s menstruací.

Pokud při užívání hormonálních léků dojde k nadměrnému krvácení, může to být vyvoláno několika faktory:

 • režim příjmu byl změněn (pokud žena vypila 2 pilulky najednou nebo vynechala několik dní, rovnováha hormonů je narušena);
 • perorální antikoncepce není kompatibilní s jinými léky, které pacientka užívá;
 • účinné látky léčiva byly špatně absorbovány ve střevech v důsledku průjmu nebo zvracení;
 • vyvinula se patologie reprodukčních orgánů;
 • žena kouří (nikotin narušuje normální absorpci estrogenu).

Jak dlouho může krvácení trvat?

V prvních 2–3 měsících zaznamená špinění při užívání hormonální antikoncepce 40% žen - tolik času je zapotřebí, aby se tělo přizpůsobilo stálému přísunu hormonů zvenčí. U 10% pacientů se adaptační období táhne po dobu 6 měsíců - zaznamenávají řídký výtok s přítomností krve. U 5% žen dochází při užívání OC k významnému porušení - vylučování krve přetrvává i po změně několika léků, takže jsou nuceny tuto metodu antikoncepce úplně opustit.

Délka adaptačního období závisí na mnoha faktorech:

 • věk pacienta (zejména pokud je lék předepsán poprvé ve věku nad 30 let);
 • potíže s hormonálními hladinami;
 • špatné návyky (prodlužují dobu závislosti);
 • dodržování pokynů pro užívání drogy;
 • nedostatečná dávka hormonů;
 • nemoci reprodukčního systému.

Patologické krvácení a doprovodné příznaky

Pokud výtok při užívání antikoncepce netrvá déle než 3 měsíce, nezintenzivňuje se a nezačne předčasně, znamená to správný výběr léku a jeho dobrou snášenlivost ženským tělem. Jinak je nutná odborná konzultace, protože rozmazané sekrece nebo krev z pochvy někdy nesouvisejí s užíváním OC, ale jsou to příznaky:

 • Zánětlivé procesy (drozd, chlamydie atd.). Nemoci doprovázejí suchost pochvy, únik jejichor nebo výtok z bílé na zelenou barvu, bolest při souloži, pocit pálení při močení a svědění v oblasti třísla.
 • Děložní myomy. Pokud žena zjistí, že po skončení menstruace začala krvácet, což pokračuje 5-7 dní, může to znamenat přítomnost benigní formace ve svalové vrstvě dělohy. Pacient si stěžuje na křeče a bolesti v dolní části břicha. Užívání antikoncepčních léků nenormalizuje váš cyklus.
 • Rakovina. U onkologického onemocnění pohlavních orgánů se krvácení buď objeví, nebo se zastaví bezdůvodně a lze ho pozorovat až 15 dní v cyklu. Žena se cítí unavená a rychle ztrácí váhu.

Co dělat, pokud během užívání OK pociťujete krvácení?

Pokud během užívání OC začalo menstruační krvácení a není možné navštívit lékaře, je třeba provést těhotenský test (užívání hormonálních léků nevylučuje možnost početí). Při absenci se doporučuje zvýšit množství užívaného léku dvakrát: vypít 1 tabletu ráno a večer. Léčba by měla být užívána v tomto režimu, dokud se krvácení nezastaví, a poté pokračovat obvyklým způsobem: 1 pilulka každých 24 hodin. Dobře, kurz by neměl být delší než 21-24 dní.

Monofázické antikoncepční prostředky mají v každé tabletce stejné množství hormonů, takže je lze odstranit z jakékoli buňky. Kombinované prostředky jsou odebírány v řadě z očíslovaných buněk. Nemůžete náhle přestat užívat drogu, protože to může zhoršit krvácení.

Žena by měla co nejdříve navštívit odborníka. Někdy pacienti potřebují vyměnit OC - musí si vyměnit 3-4 léky, než si vyberou ten správný. Někteří pacienti mají hormonální intoleranci. Pokud špinění pokračuje i po předepsání 4. léku, měla by žena hledat alternativní způsoby, jak zabránit nechtěnému těhotenství.

Příčiny krvácení při užívání antikoncepce

Antikoncepční pilulky jsou často předepsány pro nepravidelná období. Mnoho žen si pak stěžuje, že se při užívání antikoncepčních prostředků objevuje mazanice, což je znepokojující. Gynekologové však nejsou tak kategoričtí. Tvrdí, že ve většině případů je výtok z těchto léků normou. Pouze profesionální lékař může vyjádřit názor na přítomnost problému. V každém případě by taková situace měla přinutit ženu, aby kontaktovala prenatální poradnu..

Míra vybíjení

Než projevíte obavy, musíte provést jednoduchou analýzu sami. Stačí porovnat údaje před zahájením užívání drogy a poté, co se objevila špinění při užívání hormonální antikoncepce.

Většina antikoncepčních přípravků jsou hormonální léky. Jejich příjem vede k selhání hormonálního pozadí, což nutí tělo ženy k obnově. To je zpravidla doprovázeno krvavým výtokem, menstruačními nepravidelnostmi. Případy špinění při předepisování hormonální antikoncepce by neměly vzbuzovat obavy:

 • v prvních 2-3 měsících;
 • v prvních dnech po zahájení nového balíčku;
 • po použití poloviny balení;
 • v případě přestávky.

Každé balení antikoncepce je určeno pro konkrétní kurz. Obvykle je to 21–28 tablet, počítáno jednou denně. Po zahájení čerpání finančních prostředků je tělo ženy přestavěno a chce se zbavit zbytečné staré krve. Z tohoto důvodu si mnoho pacientů všimne, že při užívání antikoncepce začalo krvácení. Totéž se stane, když je přijata polovina balíčku. Norma se uvažuje, pokud výtok netrvá déle než tři dny.

Některé ženy předepisují orální antikoncepci samy, aby eliminovaly nežádoucí období. Například před nadcházející dovolenou. Někdy tato tendence pomáhá vyloučit nadcházející období, zvláště pokud pacient již užíval podobné léky..

Nebezpečné příznaky

Ale ne vždy hnědý výtok při užívání antikoncepčních pilulek lze považovat za normu. Mělo by to být důvodem k obavám:

 • neustálé vylučování při používání antikoncepčních prostředků v průběhu kurzu;
 • pokud se výtok objevil po náhodném vynechání 1-2 tablet;
 • na pozadí konzumace alkoholu;
 • při předepisování jiného léku.

Jakékoli nepravidelnosti během antikoncepční léčby mohou způsobit nežádoucí účinky ve formě krvavého výtoku. Pokud k tomu však dojde na pozadí uvedených skutečností, měla by být tato situace důvodem k obavám. Jakýkoli pokyn varuje, že během užívání je vhodné vyloučit užívání alkoholu. Předepisování jiných léků musí být dohodnuto s ošetřujícím lékařem. Jiné léky snižují účinnost antikoncepce a způsobují nežádoucí účinky.

Doba nepříjemného vybití

Většina žen by měla pochopit, že špinění se vyskytuje ve 40% všech případů, když se užívají antikoncepční pilulky. A v těchto statistikách se může najít kdokoli. Užívání antikoncepce je stresující situací pro reprodukční funkce ženského těla. Reprodukční systém se musí přizpůsobit náhlým změnám hormonálních hladin. Asi 10% žen, které užívaly takové léky, uvedlo, že po dobu šesti měsíců byl pozorován menší výtok.

Tuto situaci nelze nazvat normou. Proto je vhodné podstoupit vyšetření. Někdy lze dlouhodobé špinění při užívání antikoncepce pozorovat s následujícími faktory:

 • změny související s věkem v těle;
 • porušení hormonálních hladin;
 • zneužívání alkoholu, kouření;
 • přeskočení příští schůzky;
 • porušení doporučení výrobce;
 • nevhodná antikoncepce;
 • nemoci urogenitálního systému.

Mnoho žen si stěžuje, že berou antikoncepci a že mají hnědé výtoky. Většina z nich však zahájila takovou léčbu bez doporučení nebo lékařského předpisu, aby vyloučila nežádoucí těhotenství, aniž by si uvědomila všechny důsledky..

Každé ženské tělo je individuální. Za měsíc se produkuje určité množství pohlavních hormonů, které jsou zodpovědné za cykly, ovulační procesy. Na pozadí užívání antikoncepce může dojít k přirozené syntéze gestagenů, estrogenů. Někdy trvá několik měsíců, než se obnoví hormonální hladiny pro endometrium (výstelka dělohy), aby se zastavilo odmítání vlastních přirozených hormonů. Takové odmítnutí vyvolává výskyt sekrecí..

Pokud po začátku příjmu uplynuly asi 3 měsíce a výtok se nezastavil, neměli byste okamžitě podezřívat přítomnost špatného onemocnění. Někdy tělo nemá dostatek času na obnovení hormonální rovnováhy.

Příznaky nemoci

Jmenování antikoncepce vždy ovlivňuje fyziologické vlastnosti ženského těla. To se v každém konkrétním případě projevuje různými způsoby. Pokud si tedy žena stěžuje, že pije hormonální pilulky a začalo se mazlení, nelze vyloučit přítomnost nějakého druhu nemoci. Přítomnost patologie může být indikována následujícími jevy:

 • bolestivé pocity během pohlavního styku;
 • suchost vaginální sliznice;
 • špinění po pohlavním styku nebo uprostřed cyklu;
 • přítomnost nepříjemného, ​​kyselého zápachu;
 • různé výtoky od bílé po zelenkavou.

Tyto příznaky vyžadují okamžité vyšetření a léčbu obou partnerů. Užívání antikoncepce se však obvykle nezastaví. Mnoho z těchto léků má příznivý účinek na proces hojení a urychluje ho na pozadí optimální hladiny hormonů..

Nejčastěji se podobná situace vyskytuje u děložních myomů. Přítomnost výtoku je doprovázena bolestí v dolní části břicha, křečemi a narušením menstruačního cyklu. Užívání antikoncepce nemůže normalizovat cyklus menstruace.

Neméně typické pro takové situace jsou stresy, které žena musela den předtím vydržet. Zvýšená nervová situace vede k narušení menstruace, k jejich bolestivému průběhu. Nervozita, deprese vedou k časné menopauze a ztrátě reprodukčních funkcí.

Přizpůsobení antikoncepci

U více než poloviny pacientů se blotující výtok zastaví přibližně dva týdny po zahájení užívání antikoncepce. Doba trvání tohoto jevu je však ovlivněna několika faktory:

 • stáří;
 • emoční stav;
 • doba, která uplynula po zahájení používání produktu.

Toto je obecná symptomatologie, která vysvětluje, proč byste měli navštívit svého lékaře..

Někdy se tyto příznaky mohou objevit po ukončení užívání léku. Ale postupně negativní zmizí, reprodukční kapacita se obnoví a po 2 měsících může ultrazvukové vyšetření odhalit přítomnost těhotenství. Kromě:

 • menstruační cyklus je normalizován;
 • výstelka dělohy je stabilizována;
 • mikroflóra pochvy je obnovena.

Pokud se menstruace nezotaví několik měsíců, je to příležitost navštívit svého gynekologa.

Nebezpečí náhlého přerušení

Některé ženy nemají rádi jevy, které doprovázejí první dny užívání antikoncepce. Mnozí se rozhodnou nezávisle a přestanou přijímat. Takové nezávislé rozhodnutí je docela nebezpečné. Nejběžnějším výskytem je prodloužené zotavení cyklu, které je doprovázeno rozmazáním. Nejnebezpečnějším důsledkem takového nezávislého a neuváženého rozhodnutí je však krvácení. Situace je kritická a vyžaduje okamžitou hospitalizaci.

Aby se vyloučilo takové negativní, lékaři doporučují nepřerušovat příjem a používat všechny tablety v balení, v souladu s doporučeními ošetřujícího lékaře a výrobce. Výjimku mohou učinit pacienti s následujícími chorobami:

 • cukrovka;
 • onkologická onemocnění;
 • hypertenze;
 • onemocnění ledvin, jater;
 • lipidová nerovnováha.

Proto musí být začátek kurzu a jeho konec dohodnut s gynekologem. To platí pro všechny léky bez výjimky, dokonce i pro takové neškodné jako je Silhouette. Začátek užívání perorální antikoncepce je často doprovázen výskytem neobvyklého krvácení. Toto není patologie a neměli byste předčasně panikařit..

Výtok po kontrole porodnosti - na co si musíte dát pozor?

Výtok po kontrole porodnosti se liší od obvyklého. Mají jinou vůni, barvu a strukturu. Frekvence, trvání a intenzita menstruace se také mění. Je to způsobeno hormonálními výkyvy v těle při užívání perorálních kontraceptiv.

Normální výboj

Antikoncepční léky vytvářejí v těle speciální hormonální pozadí, které napodobuje těhotenství. Jednají několika směry najednou. Vejce nezraje a neopouští folikul. Cervikální hlen se stává silnějším, což ztěžuje pohyb spermatu. A endometrium, které je nezbytné pro připojení vajíčka a budoucí placenty, se nevyvíjí správně.

V každé fázi menstruačního cyklu se hormonální změny projevují odlišně. Během ovulace, která se vyskytuje uprostřed cyklu, se tedy obvykle tvoří průhledný polotekutý hlen, někdy s příměsí krve. Ale když si vezmete OK, zhoustne a není tam žádná krev.

Normální je menstruační špinění po kontrole porodnosti. Vzhledem k tomu, že endometrium není vytvořeno v dostatečném objemu, není prakticky nic, co by opustilo dělohu. Menstruace jsou hnědé, krvácení je mírné a ustává dříve než obvykle.

Po skončení menstruace se mohou na několik dní objevit malé sraženiny. Děloha je tedy konečně očištěna od stagnující krve a hlenu. Bílý nebo nažloutlý výtok rovnoměrné konzistence je také považován za normální, pokud nedochází k páchnoucímu zápachu a fyzickému nepohodlí.

Možné odchylky

První tři měsíce po zahájení perorální antikoncepce se tělo přizpůsobuje změnám. Během tohoto období je možné narušení cyklu a výskyt intermenstruačního krvácení. V některých případech je hnědá mazanice zpožděna o měsíc. Po normalizaci menstruace zmizí a nikdy se nevrátí.

Vzhled krve v první polovině cyklu může naznačovat nízký obsah estrogenu v tabletách. V tomto případě není lék dostatečně účinný. Je nutné zvýšit dávkování, aby nedošlo k nechtěnému otěhotnění. Krvavý výtok po kontrole porodnosti několik dní před nástupem menstruace naznačuje nedostatek progesteronu. V tomto případě je lepší zvolit lék s jiným syntetickým hormonem..

Pokud uprostřed cyklu získal hlen růžový nebo hnědý odstín, znamená to, že vajíčko opustilo folikul a začala ovulace. To naznačuje, že droga nedělá svou práci a koncepce je možná. Podobná situace nastává při přeskakování pilulek nebo při použití nesprávného produktu. Účinnost se také snižuje při současném užívání jiných léků a zažívacích potíží ve formě průjmu nebo zvracení.

Intermenstruační krvácení se často vyskytuje při použití OK bez povinné týdenní pauzy v každém cyklu. Některé ženy se záměrně pokoušejí posunout data příštího období a začít s novým balíčkem pilulek bezprostředně po dokončení předchozího. V důsledku toho nedochází k menstruaci, ale může nastat spontánní krvácení. Neporušujte pravidla pro užívání drogy, jinak se zvyšuje riziko vzniku hormonálních poruch.

Patologický výtok

Perorální kontraceptiva zvyšují riziko zánětu pohlavních orgánů a růstu novotvaru. Někdy se objevují nemoci bez ohledu na užívání antikoncepce. Ale v každém případě je nutné zvolit OK společně s gynekologem, aby nedošlo k nebezpečným následkům..

Kandidóza

Exacerbace drozdů nejsou během užívání hormonální antikoncepce neobvyklé. Díky těmto prostředkům je vytvořeno příjemné prostředí pro reprodukci hub. Hlavním příznakem drozdů je sýrový bílý výtok po kontrole porodnosti. Současně dochází k svědění a pálení, zarudnutí a otoku sliznice. Možné odlupování kůže ve slabinách a červené vyrážky na stydkých pyskech. Léčba spočívá v lokálních a perorálních protiplísňových lécích. Pomáhá také vnější léčba genitálií protizánětlivými roztoky..

Dysbióza

Porušení vaginální mikroflóry. U zdravé ženy převládají na sliznici pohlavních orgánů laktobacily. Ale pod vlivem hormonů umírají a ustupují oportunistickým mikroorganismům. V tomto případě se objeví šedavě pěnivý výtok, který voní jako ryba. Svědění a pálení obvykle chybí. Mikroflóra se často regeneruje sama. Vaginální probiotika a posílení imunity vám pomohou urychlit zotavení. U přetrvávajících závažných příznaků by měl být antikoncepční režim upraven ošetřujícím lékařem.

Žena, která se chrání pilulkami, málokdy používá kondomy. Proto se šance na nákazu pohlavně přenosnými chorobami dramaticky zvyšují. Zelenavý nebo žlutý výtok po kontrole porodnosti, doprovázený páchnoucím zápachem z pochvy, svěděním a pálením, naznačuje genitální infekce. Možné hnisavé vyrážky v genitální oblasti, odlupování a praskliny na sliznici, nepohodlí při močení a intimita. Takové patologie jsou léčeny antibiotiky. Je také nutné umýt antiseptickými roztoky..

Myom dělohy

Uzel svalových vláken v děložních svalech. Vznikl kvůli hormonálním poruchám. Je charakterizována tíhou v břiše, bolestivým a silným krvácením během menstruace a v dalších fázích cyklu. Velké nádory tlačí na sousední orgány a způsobují průjem, zácpu a potíže s močením. Pacientům je předepsán kurz hormonální terapie a fyzioterapie. V některých případech je nutné chirurgické odstranění novotvaru.

Je důležité vždy věnovat pozornost povaze výtoku, zejména při užívání hormonálních léků. Ačkoli tento typ antikoncepce má řadu nepopiratelných výhod, přináší také určitou hrozbu pro zdraví žen. Měli byste svěřit výběr vhodného OK gynekologovi, neporušovat přijímací normy a v případě alarmujících příznaků vyhledat včas lékařskou pomoc.

Krvavé, hnědé a špinavé výtoky při užívání antikoncepčních pilulek

Perorální antikoncepce obsahuje hormony, které se podílejí na regulaci ženského menstruačního cyklu. Výtok při užívání antikoncepčních pilulek může být normální, signalizovat změnu léku nebo naznačovat zdravotní problém.

Když by výboj neměl být problém

Při použití antikoncepce v pilulkách podle pokynů se menstruační tok nezastaví. Stále se cítí každý měsíc, nicméně jejich frekvence je jasná (přesně 28 dní) a intenzita je mírná.

Na samém začátku užívání antikoncepce může dojít ke znečištění v kterýkoli den cyklu, což naznačuje restrukturalizaci těla.

Přirozené acyklické krvácení by mělo mít následující vlastnosti:

 • doba epizodického výboje až 3 měsíce;
 • malé množství (2–3 denní vložky denně);
 • hnědá nebo červená (viz foto).
Hnědý výtok Výtok během implantace vajíčka

Tento jev nevyžaduje zrušení kurzu nebo výměnu antikoncepce. Stačí počkat na stabilizaci reprodukčního systému a zvyknout si na nové podmínky.

Ochranná (antikoncepční) funkce léku se nesnižuje, pokud má žena periodické krvácení. Je důležité dodržovat režim užívání pilulek, aniž byste vynechali den, a taková sekrece nebude považována za vedlejší účinek..

Přečtěte si v jednom z našich článků, jaké mohou být další příčiny krvácení mezi menstruacemi.

Jak dlouho může špinění trvat??

Při užívání hormonálních tablet má 40% žen zjevné špinění během prvních tří měsíců. Toto vylučování je důsledkem antikoncepčního účinku. Tolik času je zapotřebí, aby se reprodukční systém přizpůsobil změnám v hormonální rovnováze. A pouze 10% dotazovaných pacientů zaznamenávalo v každodenní rutině po dobu šesti měsíců skromné ​​krevní stopy.

Významné poruchy v podobě krvavého výtoku po OC byly diagnostikovány pouze u 5% žen. Krevní sekrece přetrvávala i po opakovaných změnách léků, takže pilulky musely být opuštěny a také vyšetřeny v nemocnici.

Doba adaptace na perorální antikoncepci se zvyšuje v důsledku následujících faktorů:

 • stáří;
 • nestabilita hormonálních hladin;
 • příliš nízká dávka hormonů;
 • přítomnost špatných návyků (kouření, alkohol);
 • vynechání pilulky;
 • porušení pokynů;
 • různá onemocnění reprodukčního systému;
 • špatný typ OK.

Proč se tento příznak objevuje

V každém období měsíčního cyklu tělo produkuje určité množství různých pohlavních hormonů, jejichž dávky jsou odpovědné za různé procesy (ovulace, menstruace atd.). Na pozadí užívání OK nemusí syntetické hormonální složky jednoduše stačit k blokování přirozeného obsahu estrogenů a progestogenů. Tělo proto potřebuje několik měsíců, než si na takové dávky zvykne. Zatímco adaptační období trvá, endometrium je částečně odmítnuto, což při užívání hormonální antikoncepce vyvolává výskyt sekrečních skvrn..

Existují další důvody pro přítomnost krve ve vaginální tekutině, které je třeba vzít v úvahu v závislosti na:

 • fáze cyklu;
 • orální antikoncepční typ;
 • sériové číslo tabletu (konec, začátek balení).

Vliv doby cyklu

Pokud od začátku kurzu uplynuly více než tři měsíce a při užívání antikoncepce je zaznamenáno konkrétní období měsíčního cyklu, není nutné okamžitě podezření na patologii. Menší krvácení může začít kvůli vlastnostem hormonálního pozadí nebo samotných tablet.

Po menstruaci

Pokud si žena udělá pauzu po blistru (21 tablet) nebo přestane užívat placebo pilulky (28 tablet na talíř), může být děloha vyčištěna po dobu dvou až tří dnů. Krevní sraženiny zbývající uvnitř po menstruaci vycházejí a po menstruaci dochází ke špinění.

Dokonce i tmavě hnědý výtok po menstruaci nastává kvůli příliš nízké dávce estrogenu, který na rozdíl od progesteronu zastavuje odmítnutí slizniční vrstvy dělohy. Je nutné zvolit jiný lék, ale předtím byste se měli poradit s lékařem, nemůžete pít jiné perorální antikoncepce podle vlastního výběru a přání.

Při ovulaci

Následující faktory mohou při užívání antikoncepce vyvolat hnědý výtok uprostřed cyklu:

 • nedostatek syntetických estrogenů;
 • nedostatek gestagenu;
 • přírodní procesy.

Při užívání v pořádku („mini-pili“) se vajíčko vyvíjí a opouští folikulární vak, což způsobuje malé množství krve v cervikální tekutině.

Po ovulaci

Nejčastějším důvodem krvácení před menstruací po užívání moderních metod antikoncepce je nedostatek progestogenu. Přesto nelze vyloučit těhotenství, když došlo k narušení pořadí pilulek nebo vynechání dne (krvavá sekrece 6-12 dní po ovulaci).

A existují také situace, kdy žena namísto menstruace zaznamenává při užívání OK hnědý výtok. Přirozený progesteron se hromadí po ovulaci a připravuje tělo na očekávané menstruační krvácení. Když hormon nestačí, endometrium není včas odmítnuto, což vyvolává zpoždění. Pokud však užíváte Jess nebo jinou mikrodávkovanou antikoncepci, pak se místo menstruace mohou objevit menstruace. V nejpokročilejších případech je ženský cyklus přerušen, takže nedochází k měsíčnímu krvácení. Přečtěte si o špinění po převzetí Jess v článku v odkazu.

Krvavé výtoky při užívání antikoncepčních pilulek mohou někdy pozorovat dívky užívající antikoncepci, aby zabránily nežádoucí menstruaci. V takovém případě před novým balením pilulek není žádná přestávka, ale další destička je odebrána okamžitě. Ve většině případů menstruace nezačne, ale mohou se objevit skvrny, které mají o něco větší objem, ale nemají známky krvácení. Můžete to pochopit podle své pohody a pokládání. Může krvácet tolik, že hygienický výrobek se stane nepoužitelným za hodinu, cítíte slabost, závratě. To je přímá indikace patologie nebo hormonální poruchy..

Přizpůsobení nekončí

Důvodem dlouhodobého namáhání na pozadí užívání OK může být porušení pravidel používání antikoncepce nebo skutečnost, že nesprávně zvolený prostředek nápravy. To vysvětluje vedlejší účinky. Perorální antikoncepce je považována za bezpečnou pro zdraví ženy a negativní reakce ve formě krvácení je způsobena nedostatkem dávky jednoho nebo jiného hormonu.

Tato situace je jasně viditelná na příkladu konkrétní etapy kurzu:

 1. První pilulky. Na začátku nebo na polovině balení může krev krvácet kvůli nedostatku estrogenu v léku. Pokud při užívání Jess menstruace nekončí, musíte přestat užívat OK, ale je vhodné se poradit s lékařem a vypít talíř až do konce.
 2. Zbytky balení. Od poloviny celkového počtu tablet do konce balení mohou začít špinění kvůli příliš nízkému obsahu progestogenové složky. A také samotný gestagen nemusí být vhodný, proto je nutný výběr jiné perorální antikoncepce, ale nemůžete náhle přestat používat starou drogu, jinak existuje riziko krvácení a dalších nežádoucích účinků.

Ukončení kurzu

Vzhled výtoku po zrušení antikoncepce je povolen několik měsíců. Všechno bude záviset na schopnosti ženského těla obnovit své vlastní hormonální pozadí. Neměli byste však systematicky krvácet, jinak se neobejdete bez lékařského vyšetření..

Přečtěte si, jaká by měla být vaše menstruace po zrušení OK v článku kliknutím na odkaz.

Po skončení kurzu se po jednom nebo dvou dnech může objevit sekrece krví. Připomíná to namazanost a ženě to moc nepohodlí. Někdy ženské tělo reaguje silněji na ukončení užívání OC, proto není vyloučeno hojnější vylučování kvůli prudkému poklesu hladiny hormonů.

Kolik měsíců po OK přestane reprodukční systém produkovat?

U téměř poloviny žen, které se rozhodly antikoncepci zrušit, zmizí potřísnění vaginálních sekretů krví po 10–14 dnech. Na dobu adaptace mají vliv následující faktory:

 1. Stáří. Čím je žena starší, tím pomaleji se stav reprodukčního systému stabilizuje..
 2. Celková doba přijetí. Čím kratší je kurz, tím rychleji existuje šance na otěhotnění. Pokud se antikoncepce používá po mnoho let, existuje riziko, že tělo bude destabilizováno během šesti měsíců nebo dokonce 12 měsíců.

Vliv na menstruaci

Pokud se žena rozhodne přestat pít orální antikoncepci, je třeba se připravit na to, že v prvních měsících nebude těžké období. Měsíční krvácení bude postupem času stále více a více, dokud se situace konečně nevrátí do normálu. Přítomnost řídkého hnědého výtoku místo menstruace s negativním těhotenským testem je považována za normální.

Po zrušení OK je špinění normální a je povoleno mírné zpoždění. Může to být způsobeno následujícími procesy v těle:

 1. Postupná normalizace menstruačního cyklu.
 2. Stabilizace dočasných atrofických změn na sliznici dělohy.
 3. Obnovení schopnosti endometria implantovat.
 4. Změny mikroflóry pochvy.
 5. Snížená tloušťka cervikálního hlenu (po mini-pití).

Dokud tyto procesy budou pokračovat, menstruační cyklus se nebude moci vrátit do stejného stavu..

Je-li menstruace nepřítomná několik měsíců, je nutné aktivovat poplach a na tomto pozadí se celkový stav zhoršil.

Nebezpečí náhlého přerušení

Nemůžete náhle přestat užívat antikoncepci, jinak se nelze vyhnout vážným zdravotním následkům. Nejčastěji dochází k delšímu období zotavení se skvrnitým výtokem místo menstruace. Nejnebezpečnějším důsledkem náhlého ukončení léčby je děložní krvácení, které vyžaduje rychlou hospitalizaci. Lékaři proto doporučují odebrat všechny tablety z obalu. Výjimkou je diagnostika následujících onemocnění:

 • hypertenze;
 • cukrovka;
 • rakovina;
 • nerovnováha metabolismu lipidů;
 • prudký pokles vidění;
 • problémy s játry.

Pokud tedy chcete přestat užívat perorální antikoncepci, musíte se poradit s lékařem, aby na základě konkrétního léku (Silhouette a další) mohl zvolit optimální schéma snižování dávky. To je jediný způsob, jak se vyhnout abstinenčním příznakům s nepříjemnými vedlejšími účinky..

Příčiny silného krvácení při užívání OK

Příčinou průlomového krvácení během užívání OC může být následující:

 • nesprávné užívání dávky (vynechání dne);
 • dvě pilulky za jeden den;
 • zažívací potíže (absorpce účinné látky klesá);
 • antibiotická léčba;
 • užívání léků, které ovlivňují centrální nervový systém;
 • užívání bylinných přípravků s třezalkou tečkovanou;
 • průběh 63 dnů s následnou týdenní přestávkou.

Speciální léky (Ditsinon, Tranexam, Vikasol a další) pomohou zastavit krvácení, ale je nežádoucí uchýlit se k těmto prostředkům bez konzultace s lékařem, totéž platí pro vaření bylinek a jiných lidových receptů.

Jaká je barva sekrece?

Většina žen si při užívání antikoncepčních tablet stěžuje na hnědý výtok. Taková sekrece má obvykle rozmazaný charakter a tmavší odstín než normální menstruace. Stále růžový nebo světle červený výtok je povolen, pokud je v důsledku vlivu perorální antikoncepce více přirozeného hlenu než krve.

Bílý výtok jednotné konzistence, bez zápachu a nepříjemných pocitů by také neměl vzbuzovat obavy. Jejich vzhled je obzvláště důležitý po zrušení OK, kdy tělo ukazuje, že období zotavení skončilo. Je povolen žlutý a béžový odstín cervikálního hlenu, ale bez svědění a pálení.

Stručně o hlavní

Pokud při užívání antikoncepce začalo krvácení po menstruaci, neměli byste okamžitě podezřívat patologické procesy a vážné hormonální poruchy. Jedná se o přirozenou reakci těla během prvních tří měsíců. Důvodem do nemocnice je zdlouhavé adaptační období, silné krvácení a prudké zhoršení celkového zdravotního stavu.

Kompatibilita slova „periodicita“ s určitou frekvencí
na záviděníhodné frekvenci
v různých intervalech frekvence plodů
v intervalech
s pevnou četností objednávek zákon periodicity opakujte se záviděníhodnou frekvencí (kompletní tabulka kompatibility)Společné zdokonalování Word MapAhoj!