Sliznatý výtok u žen jako sople

Sliznatý výtok u žen, jako je hlen, se vyskytuje z různých důvodů. Některé z nich jsou přirozené - těhotenství, menopauza nebo sexuální vzrušení. Další faktory naznačují, že se zánětlivé reakce vyskytují v ženském urogenitálním systému a ženy musí podstoupit léčbu.

Co je to slizniční výtok

Tělo je navrženo tak, aby se hlen uvolňoval z pochvy v kterékoli fázi menstruačního cyklu. Tímto způsobem je udržována optimální mikroflóra pochvy a jsou odstraněny škodlivé mikroorganismy, keratinizované zbytky epitelu atd..

Hlenovitý výtok po menstruaci je bezbarvý, objemný, nezpůsobuje nepohodlí. Před ovulací se zvyšuje počet sraženin.

Odlišná situace je pozorována, když začíná druhá polovina cyklu. Před menstruací mohou mít sraženiny kyselou vůni a tvarohovou konzistenci. Objem je bohatý a odstín bělavý. Na spodním prádle zežloutnou..

Existuje několik indikátorů, které označují normální vybití..

 • není cítit hlen nebo je slabě vyjádřen, voní po fermentovaných mléčných výrobcích;
 • barva hlenu je průhledná nebo bílá, někdy je barva bílo-žlutá;
 • konzistence leucorrhoea je silná, sraženiny se mírně táhnou, podobně jako sople.

Ženy nemají žádné nepříjemné příznaky (svědění nebo pálení). Obvykle stačí jedna kalhotková vložka, která pojme veškeré vypouštění..

Ne všechny ženy vědí, co znamená leucorrhoea, zda jsou zdraví škodlivé. V případě, že jsou doprovázeny dalšími příznaky, doporučuje se poradit se s lékařem.

Proč vyniknou

Přirozené příčiny leucorrhoea zahrnují:

 • fluktuace hladin estrogenu a progesteronu během menstruačního cyklu;
 • hormonální změny - s menopauzou, během dospívání;
 • užívání perorálních kontraceptiv;
 • stresové situace;
 • období sexuálního vzrušení;
 • alergická reakce na spodní prádlo, kondomy atd.
 • nedostatečná nebo nesprávná hygiena genitálií.

Nebezpečné příčiny sraženin: pohlavně přenosné choroby nebo zánětlivé infekce urogenitálního systému. Patologie se často navzájem doprovázejí. Jakákoli nemoc snižuje imunitu, otevírá možnost rozvoje dalších nemocí.

Hormonální příčiny

Během těhotenství se mění hormonální pozadí, což vede ke zvýšení leucorrhoea. Pokud nezpůsobují nepohodlí, jedná se o normální reakci těla. Do druhého trimestru se hlen stává méně vodnatým.

Po porodu sraženiny zvětšují svůj objem, stávají se průhlednými a protahují se jako sople. Nemají vůni a barva může být nejen průhledná, ale také nažloutlá.

Pokud je při nošení dítěte hlen s krví, znamená to hrozbu potratu.

Pokud jde o nemoc

Pokud je v ženském těle pozorován zánětlivý proces, změní se také barva a aroma bílých..

Mezi hlavní nebezpečné příznaky patří:

 • žluté, zelené nebo šedé sraženiny;
 • štiplavý zápach vylučovaného - může být hnilobný, podobně jako shnilé ryby nebo kyselé mléko;
 • velké množství vodnaté leucorrhoea, táhnoucí se jako hlen;
 • krev pruhovaná v čirém výtoku (nesouvisí s menstruací).

V gynekologii je zvykem rozlišovat řadu nemocí, kde protahovací výtok hraje klíčovou roli.

Mezi nimi jsou následující:

 • chlamydie je pohlavně přenosná infekce, při které se vylučuje obrovské množství hlenu, který vypadá jako sliz. Jsou průhledné nebo bělavé barvy;
 • drozd je plísňové onemocnění, vyznačuje se silnou leucorrhoea. Při pohledu vypadají jako bílý tvaroh s charakteristickým štiplavým a kyselým zápachem;
 • genitální opar - virová infekce, při které dochází k vylučování sliznic bez zápachu, vyrážka na genitáliích;
 • trichomoniáza je pohlavní choroba, vylučuje se mnoho pěnivých sraženin hlenu. Vyznačují se výrazným žlutým nebo zeleným odstínem, což naznačuje hnisavý proces;
 • gardnerellosis - hojná leucorrhoea je doprovázena štiplavým zápachem shnilých ryb;
 • kapavka - pohlavně přenosná infekce, při které je pozorován hlen (žluté nebo nazelenalé odstíny) s příměsí hnisu.

Objemná hlístovitá leucorrhoea je také diagnostikována při onemocněních, při nichž se zapálí genitálie (velké nebo malé rty). Patologie zahrnují cervicitidu, vulvovaginitidu, endometriózu atd..

Co je považováno za normu

Existuje celá řada případů, kdy je ženský výtok přirozenou reakcí těla na vnější faktory..

Jedná se o následující situace:

 • Po pohlavním styku bez bariérových metod antikoncepce jsou patrné bělavé sraženiny. To je normální situace, po 2 až 4 hodinách se zastaví;
 • Bílý hlenovitý výtok u žen, který je konzistence podobný krému, pozorovaný po sexu s kondomy.

Ženy často užívají hormonální antikoncepční pilulky. V těchto situacích mohou mít nahnědlý výtok (pruhovaný krví).

Pokud však existují další příznaky (nepříjemný zápach nebo křeče v perineu), doporučuje se jít na schůzku a zkontrolovat u lékaře. Tento stav je diagnostikován s endometriózou nebo chronickou endometritidou..

Kdy jít k lékaři

Zdraví žen je důležitou součástí plnohodnotného manželského života. Pokud pocítíte nepohodlí a jiné nepříjemné příznaky, měli byste se poradit s lékařem.

Mezi alarmující příznaky patří:

 • bolest lokalizovaná v dolní části břicha;
 • změny v menstruačním cyklu (slizniční menstruace);
 • křeče při vyprazdňování močového měchýře a pohlavním styku;
 • horečka, ale neexistují žádné další příznaky ARVI, celková nevolnost;
 • svědění, pocit pálení nebo vyrážka na stydkých pyskech a vulvě;
 • otok a hyperemie vaginální sliznice.

Preventivní opatření

Řadě infekcí lze zabránit dodržováním jednoduchých pravidel. Při pravidelném sledování je riziko sraženin významně sníženo.

Preventivní opatření zahrnují:

 • při sexu s příležitostnými partnery používejte bariérové ​​metody antikoncepce;
 • důkladně se umyjte po nechráněném pohlavním styku;
 • noste pouze bavlněné nebo lněné spodní prádlo, syntetika dráždí stydké pysky. Rovněž se nedoporučuje nosit těsné kalhotky;
 • pokud se objeví infekce močového měchýře, okamžitě kontaktujte svého gynekologa a podstoupit léčbu. Opomíjené nemoci zhoršují stav zdraví žen, mohou vést k obtížím při početí dítěte nebo k neplodnosti;
 • dávejte si pozor na osobní hygienu, denně si umývejte intimní orgány, vzdávejte se produktů agresivní péče (jsou škodlivé pro prospěšnou mikroflóru).

Závěr

Nadměrné vylučování sliznic může být způsobeno různými důvody. Někdy je to reakce těla na vnější faktory. V těchto případech jsou bezpečné pro zdraví..

Pokud je leucorrhoea doprovázena dalšími příznaky (bolest, křeče během močení, nepříjemný zápach), znamená to problémy v práci urogenitálního systému, pro diagnostiku stojí za to navštívit gynekologa. Vysvětlí, co to znamená, a řekne vám, jak zacházet.

Proč jsou viskózní výtoky u žen

Viskózní vaginální výtok u žen je poměrně častý a nemusí vždy znamenat vývoj onemocnění. Barva hlenu se může lišit - leucorrhoea s bělavým nebo světle žlutým odstínem je považována za variantu normy. Pokud transparentní slizniční výtok způsobuje nepohodlí, můžeme hovořit o vývoji nemocí.

Co je viskózní výtok u žen

Viskózní vaginální výtok ve formě hlenu je fyziologický. K oddělení této tekutiny dochází v důsledku práce ženských pohlavních žláz. Tento hlen má mnoho funkcí - zvlhčuje sliznici, čistí pochvu od nečistot a odumřelých částic epitelu, je přirozeným mazivem při pohlavním styku.

Vzhled cizího odstínu kapaliny může být příznakem některých odchylek, v takovém případě je nutné jej vyšetřit lékařem. Normálně by hlen neměl mít vůni, žlutý, šedý nebo zelený odstín.

Proč se objevuje slizniční výtok

Vzhled leucorrhoea je spojen s různými faktory. Z přirozených důvodů tedy dochází k protažení transparentní leucorrhoea v důsledku práce vaječníků. Jsou přirozené během období cyklu, které se opakují každý měsíc, stejně jako během vzrušení, pohlavního styku a po něm..

Sekreci může vyvolat silný stres, alergické reakce, aklimatizace a některé přípravky obsahující hormony. Z fyziologických důvodů se výtok objevuje během těhotenství, přípravy na porod, kojení a menopauzy.

Hlen je produkován bartholinskými žlázami, vaginální sliznicí, děložním hrdlem a cervikálním kanálem.

Přirozené příčiny sliznic, jako je výtok hlenu u žen

Normou je strnulý výtok - objevuje se po pohlavním styku, stejně jako v některých fázích cyklu. Tyto leucorrhoea působí jako ochranná bariéra proti infekcím, čistí pochvu od cizích mikroorganismů a zvlhčují sliznici. Vzhled slizničního výboje je tedy považován za normu, pokud v perineální oblasti nejsou žádné cizí pocity.

Ženský výtok jako hlen před a po menstruaci

Konzistence sekrece závisí na koncentraci hormonů. Lepkavý sliz, hlen je fyziologický jev a je povolen před i po menstruaci.

Na samém začátku cyklu po menstruaci si ženy často všimnou tvorby lepkavého hlenu, který může být nahnědlý v důsledku příměsi krve. Uprostřed cyklu začíná plodné období, zvyšuje se hladina hormonu estrogenu. V důsledku změny v hormonálním pozadí se leucorrhoea může stát hojnou a méně viskózní - vytvářejí se příznivé podmínky pro oplodnění.

Na konci cyklu se mění hormonální pozadí a stabilizuje se. Množství leucorrhoea klesá v objemu, můžete si všimnout slizkého nebo průhledného tajemství, několik dní před menstruací to může vypadat jako vaječný bílek.

Vlastnosti výboje během celého cyklu

V závislosti na fázi cyklu se leucorrhoea může lišit. Po skončení menstruace je povoleno malé množství lepkavé hnědé leucorrhoea. Během ovulace ztrácí estrogen hlen. Před nástupem menstruace si můžete všimnout lepkavého a napínavého hlenu.

Koncepce a těhotenství

Pokud dojde ke zpoždění menstruace a místo nich se objeví hlen bez barvy, existuje šance na těhotenství. Během koncepce je možný výskyt malého nahnědlého nebo růžového výtoku - tento jev se nazývá implantační krvácení.

Ve druhém trimestru naznačuje malé množství čiré leucorrhoea normální těhotenství. S nárůstem jejich počtu byste se měli ujistit, že nedochází k úniku plodové vody - musíte kontaktovat prenatální kliniku.

V posledním měsíci těhotenství je výskyt hojné sekrece často spojen s vypouštěním hlenové zátky, toto znamení signalizuje nástup porodu.

Sliznatý výtok místo menstruace

Vzhled hlenu místo menstruace je známkou těhotenství, ale existují i ​​jiné důvody, proč k menstruaci nedochází. Takže prudká změna klimatu nebo silný stres, nedostatečný spánek může ovlivnit jeho zpoždění.

Další důvody absence menstruace, které nesouvisí s koncepcí - nadváha, nezdravá strava, užívání určitých hormonálních léků, zneužívání alkoholu.

Poté, co se dítě narodí

Po dlouhou dobu po porodu se u ženy vyvine krvavá leucorrhoea. To je způsobeno skutečností, že po oddělení placenty by se děloha měla zotavit a zmenšit její velikost. Tělo je očištěno, na konci zotavení se leucorrhoea stane průhlednou. Po propuštění z porodnice byste měli nezávisle sledovat charakteristiky propuštění.

Doba involuce dělohy závisí na tom, jak proběhla dodávka, a také na těle. Proces obnovy trvá v průměru asi 30 dní, ale někdy se po 6 týdnech objeví růžovkastá leukorea.

Dlouhý proces obnovy není vždy přirozený, pokud výtok přetrvává, musíte navštívit lékaře. Absence lochie je také důvodem pro konzultaci s gynekologem.

Po operacích

Operace reprodukčních orgánů často způsobují krvavý hlen. Po zotavení se leucorrhoea stává sliznicí, což naznačuje hojení veškerého poškození. Je důležité, aby hlen byl bez zápachu, žena nebyla obtěžována bolestí a výskytem výtoku nepřirozené barvy. Jinak je nutná konzultace s chirurgy, musíte zkontrolovat komplikace.

Menopauza

S nástupem menopauzy není leucorrhoea, podobně jako hlen, příznakem patologie. Ženy by navíc neměly mít cizí pocity, které způsobují nepohodlí. Následně je množství sekrece sníženo v důsledku snížení koncentrace pohlavních hormonů.

Příčiny patologického výtoku ve formě hlenu

Leucorrhoea ve formě hlenu není vždy normální, někdy jsou příznaky patologií. Tajemství s vůní a cizí barvou je často způsobeno pohlavně přenosnými chorobami, jako je kapavka, chlamydie, vaginitida a další nemoci.

Jsou nebezpečné, negativně ovlivňují stav reprodukčních orgánů. Komplikace mohou způsobit neplodnost, během těhotenství vedou k vyblednutí vývoje plodu, předčasnému porodu, infekci dítěte.

Charakteristiky výboje svědčící o patologii

Za normálních okolností je tajemství průhledné nebo mléčné. Konzistence leucorrhoea by měla být jednotná, obvykle nemají cizí zápach, hlen není příliš hojný. Jinak výtok mluví o patologii..

Výtok s krví

Tajemství krve je normou, pokud jde o menstruaci. Jsou charakterizovány červeným výtokem, mohou se zvětšit v objemu 2-3 dny po nástupu a v průměru zmizí po 4-7 dnech. Někdy však tajemství s krevními nečistotami není spojeno s menstruací..

Může to znamenat hormonální selhání, rozvoj určitých onemocnění. To je obzvláště nebezpečné během období porodu..

Jaké patologické procesy způsobují nahnědlý nebo červený výtok:

 • Vývoj kapavky.
 • Zánět děložního čípku.
 • Komplikace po instalaci nitroděložního tělíska.
 • Exacerbace alergií.
 • Hormonální nerovnováha.
 • Polypy, cysty a jiné neoplazmy.

Kromě toho mohou lehká zranění, deflorace a příliš intenzivní sex způsobit krvácení. Takový výtok je přirozený po porodu a nazývá se lochia, může nastat po některých operacích.

Slizniční leucorrhoea s neobvyklými znaky

Pokud se uvolní bílý hlen, který je doprovázen nepohodlí, je to s největší pravděpodobností příznakem vývoje onemocnění. Patologický výtok je vyvolán zánětem, hypotermií, sníženou imunitou a změnami mikroflóry v intimní oblasti.

Změna leucorrhoea může naznačovat vývoj endometritidy, vulvovaginitidy, drozdů, pohlavních chorob nebo vaginózy.

Průhledná a bílá

Viskózní transparentní výtok může být variantou normy, ale v některých případech naznačuje vývoj onemocnění. V některých fázích menstruačního cyklu se tedy může objevit výtok bez zápachu, ale jejich množství by nemělo být příliš objemné..

Měli byste věnovat pozornost konzistenci výtoku - pokud tajemství získalo formu tvarohu, způsobuje nepohodlí - s největší pravděpodobností se vyvíjí drozd. Toto onemocnění by mělo být léčeno.

Jeho hlavními znaky jsou, že ženy uvolňují masy ve formě vloček s nepříjemným zápachem, na vaginální sliznici se objevuje plak, dochází k otoku vnějších pohlavních orgánů.

Žlutá

Tajemství jasně žlutého odstínu může být příznakem vývoje kapavky, chlamydií. U některých pohlavně přenosných chorob si žena všimne nejen patologických nátěrů, ale také nepohodlí v dolní části břicha a také bolesti při močení. Mezi obdobími může dojít ke krvácení. Žlutý výtok s heterogenní konzistencí a otoky, svědění - známka vývoje kandidózy.

Žlutá zelená a šedá

Takové tajemství může být známkou trichomoniázy. Jeho přítomnost je možné identifikovat absolvováním testů pro laboratorní testování. Doporučuje se provést okamžité testování, když si všimnete nazelenalé leucorrhoea s nepříjemným zápachem a pálením ve slabinách.

Hnisavý výtok je příznakem kolpitidy, vaginitidy, adnexitidy, salpingitidy. Masy v podobě tvarohu se zelenkavým odstínem naznačují komplikovaný průběh drozdů.

Když potřebujete pomoc lékaře

Výskyt nepříjemných pocitů v oblasti třísel a rozmazání s nepříjemným zápachem jsou důvodem k okamžité konzultaci s gynekologem. V případě potřeby byste měli podstoupit ultrazvuk, nátěr a krev a další testy předepsané lékařem.

Prevence

Je snadnější předcházet nemocem, než podstoupit terapii. Abyste snížili pravděpodobnost výskytu patologických stavů reprodukčního systému, musíte se zbavit špatných návyků, snížit spotřebu nezdravých potravin a upřednostnit správnou výživu.

Vyvarujte se vyčerpání těla, nadměrné fyzické námahy, neužívejte léky bez dohledu lékaře, včetně antibiotik a OC. Pokud nemáte jistotu, že váš partner nemá žádné pohlavně přenosné choroby, neměli byste mít sex bez kondomu. Je důležité udržovat hygienu a vyhnout se podchlazení.

Bílý výtok s hrudkami: důvod vzhledu

Vaginální hlen se vylučuje u všech žen. Toto tajemství je vyvoláno patologickými a fyziologickými procesy v těle. V mnoha ohledech závisí jeho objem a charakter na hormonálním pozadí. Bílé sraženiny při propuštění žen se mohou objevit pod vlivem mnoha faktorů. Hlavní věcí je včas odlišit normální sekreci od sekrece, která indikuje vývoj onemocnění..

Fyziologické příčiny

Výtok ve formě bílých hrudek je normální fyziologický jev, ale pouze pokud nemají nepříjemný zápach a nejsou doprovázeny dalšími příznaky (pálení, svědění, bolest). Tyto změny lze pozorovat uprostřed cyklu, kdy dojde k ovulaci..

Často jsou tyto příznaky zaznamenány po intimitě. Zejména v případech, kdy byly použity kondomy. Při kontaktu přírodních a umělých maziv vytéká z pochvy poměrně hustá kapalina, ve které mohou být malé hrudky.

Příčiny patologického výtoku

Normálně je po ovulaci a pohlavním styku pozorován silný transparentní výtok. Příznaky nejsou doprovázeny pálením a svěděním. Pokud jsou na pozadí změny povahy tajemství zaznamenány další klinické projevy, lze předpokládat vývoj patologie.

Co je příčinou bílého výtoku, může určit pouze lékař. Za tímto účelem se provádí řada diagnostických opatření k získání spolehlivých informací o stavu zdraví ženy. Nejčastěji je bílý výtok s hrudkami zaznamenán s rozvojem infekčního onemocnění nebo drozdů.

Infekce

Za normálních okolností se u ženy objeví bílý výtok, který nezpůsobuje pocit pálení a bolest. Pokud jsou v nich pozorovány sraženiny, jsou zaznamenány doprovodné příznaky, pak jsou takové změny patologie. Mnoho infekčních onemocnění může způsobit hojné sekrece s hrudkami. Mezi hlavní patří:

 1. Chlamydie. Leucorrhoea s tímto onemocněním postupně získává zelený odstín. Kromě toho je zaznamenán výskyt bolesti v bederní oblasti a břiše..
 2. Kapavka. Sekrece v procesu vývoje onemocnění se stává hustou, nažloutlou. Patologie se projevuje v akutní formě, doprovázené hypertermií a pocity bolesti lokalizovanými v oblasti vnitřní strany stehen, dolní části zad a břicha. Infekce se rychle šíří a postihuje všechny orgány reprodukčního systému. Kvůli hromadění tekutiny se vejcovody drží pohromadě a v důsledku toho dochází k neplodnosti..
 3. Trichomoniasis. Leucorrhoea s touto patologií je pěnivá a má velmi nepříjemný zápach. Rovněž jsou zaznamenány pocity svědění, bolesti a pálení. Při absenci řádné léčby patologický proces přechází do močového kanálu..
 4. Bakteriální vaginóza. Sekrece se stává hojnou, objevuje se hlen s nepříjemným zápachem shnilých ryb. Onemocnění se vyvíjí v důsledku porušení vaginální mikroflóry a aktivního množení patogenních bakterií. Tato patologie je často doprovázena kandidózou..

Drozd

Toto onemocnění je charakterizováno bohatým bílým výtokem s hrudkami a sraženinami kyselého zápachu. Kandidóza se vyvíjí díky aktivní reprodukci hub Candida, které jsou v těle každé ženy a za určitých podmínek jsou aktivovány a jejich počet rychle roste.

Hlavním příznakem drozdů je sýrový výtok. Kromě toho se během vývoje onemocnění může objevit bolest, svědění a pálení v intimní oblasti, které se zesilují pozdě odpoledne. V případě přechodu patologie na chronickou formu jsou klinické projevy mírné. Zaznamenává se pouze netypická sýrová sekrece.

Mezi důvody rozvoje kandidózy patří:

 • potlačení imunity;
 • užívání antibiotik nebo perorálních kontraceptiv;
 • hormonální poruchy;
 • časté sprchování;
 • nesprávná organizace stravy;
 • nadváha.

Cukrovka je považována za příznivé zázemí pro rozvoj drozdů. Zvýšená hladina cukru vyvolává intenzivní reprodukci hub a další šíření patologického procesu. Podnětem k aktivaci patogenních mikroorganismů může být také nošení spodního prádla ze syntetických materiálů, nadměrná konzumace kávových nápojů, používání mýdla jako prostředku intimní hygieny.

Diagnóza onemocnění

Není možné nezávisle určit důvod, proč se výtok objevuje v hrudkách. Pouze lékař může provést diagnózu po diagnóze, která zahrnuje řadu opatření:

 1. Užívání anamnézy. Gynekolog poslouchá stížnosti ženy, dozví se o přítomnosti chronických onemocnění.
 2. Kontrola pomocí zrcátek. Je tedy možné identifikovat zánětlivé procesy, posoudit stav sliznic pochvy a studovat povahu sekrece.
 3. Bimanuální výzkum. Doktor sonduje vagínu, pohlavní orgán a přívěsky prsty a druhou rukou tlačí na stěnu pobřišnice. Díky tomu je možné určit velikost a strukturu orgánů reprodukčního systému..
 4. Bakteriální kultura. Umožňuje určit úroveň citlivosti patogenních mikroorganismů na různá antibiotická činidla.
 5. PCR diagnostika. Provádí se, pokud máte podezření na přítomnost pohlavně přenosných infekcí.
 6. Kolposkopie. Pomocí této metody je možné vyloučit erozi a dysplázii děložního čípku..
 7. Nátěr na flóru a vyšetření pod mikroskopem.
 8. Ultrazvuk.

Po obdržení výsledků všech studií lékař stanoví přesnou diagnózu a zvolí optimální průběh léčby. Léčba je obvykle komplexní. Léky a jejich dávkování gynekologem jsou předepisovány individuálně, s přihlédnutím k tomu, která patologie vyvolala neobvyklou sekreci.

Preventivní opatření

Povaha tajemství v mnoha ohledech závisí na životním stylu ženy a dodržování pravidel intimní hygieny. Můžete zabránit vzniku bílých hrudek v hlenu pomocí preventivních opatření, z nichž hlavní jsou následující:

 1. Umyjte se ráno a večer pomocí prostředků pro intimní hygienu.
 2. Minimalizujte sprchování.
 3. Vyhněte se příležitostným intimním vztahům. Jeden ideální sexuální partner je považován za ideálního..
 4. Výběr správné perorální antikoncepce.
 5. Vede aktivní životní styl s mírnou fyzickou aktivitou.
 6. Vyvarujte se stresových situací a emočního vyčerpání.
 7. Včas léčit všechny vyvíjející se patologie.
 8. Uspořádejte si stravu správně. Nabídka by měla obsahovat dostatečné množství zeleniny, zeleniny, ovoce a mléčných výrobků.

Správná léčba

V procesu výběru terapeutického kurzu, když se objeví hlen s bílými hrudkami, sleduje gynekolog několik cílů:

 1. Odstranění příčiny vzniku této symptomatologie. Nejčastěji se používá při léčbě svíček. Někdy mohou být předepsány pilulky.
 2. Obnova normální mikroflóry, aby se zabránilo relapsu.
 3. Posílení ochranných funkcí.
 4. Obnova tkáně.
 5. Zlepšení mikrocirkulace a zásobování krví.

Výběr léků a terapeutických metod se provádí individuálně s přihlédnutím k charakteristikám organismu, věku ženy, přítomnosti doprovodných patologií a tendenci k alergickým reakcím.

Pokud se v procesu léčby používají hormonální léky, doporučuje se také konzultovat s endokrinologem.

Za nejčastější příčinu sraženiny se považuje drozd, ale nejenom, že se projevuje podobnými příznaky. Při nejmenším podezření na toto onemocnění byste měli provést test drozdů a poradit se s odborníkem.

V některých případech jsou takové změny považovány za variantu normy. Pokud existují současně klinické projevy, je pravděpodobnost vývoje patologie vysoká. V tomto případě je nutná lékařská pomoc. Samoléčba je nepřijatelné opatření.

Protahování hlenu transparentní výboj

Obecná informace

V různých obdobích měsíčního cyklu může mít žena výtok, který se liší konzistencí a množstvím. V závislosti na celkovém stavu těla se může také měnit jejich vůně a barva. Pokud se však uprostřed cyklu aktivně vylučuje hlen z pochvy nebo se objeví neobvyklejší výtok, je žena často nervózní. Koneckonců je vždy důležité vědět, zda je takový stav normální a zda jsou tyto projevy známkou vyvíjejícího se onemocnění. Níže budeme hovořit o tom, proč se přetrvávající výtok objevuje ve formě hlenu, a také když bílý protahovací výtok u žen může být důkazem patologie.

Proč se objevuje slizniční výtok?

Proč je u žen hojný slizniční výtok, co to je a je to normální - takové otázky se v určitých obdobích života stávají relevantní téměř pro každou ženu. Za normálních okolností se mírně bílý slizniční výtok u žen objevuje v malém množství. Jsou neprůhledné, protože v pochvě jsou epiteliální buňky, které po celý den postupně získávají na spodním prádle žluto-bílý odstín. Před menstruací mohou být výtoky hlenu hojnější, po několika dnech po menstruaci mají narůžovělý odstín.

Když je slizniční výtok normální?

Během měsíčního cyklu dochází k vylučování hlenu u žen v různých obdobích různými způsoby. Proto je důležité vědět, v jakých případech je výtok spojen s fyziologií a indikuje normální zdravotní stav..

Objem a konzistence vypouštění se mohou lišit v důsledku faktorů, jako jsou:

 • Období měsíčního cyklu. Během celého cyklu dochází ke změnám konzistence a objemu hlenu. V první polovině výtoku, bezbarvý a tekutý, ve druhé, viskóznější, „čmuchající“. Těsně před menstruací jsou krémové a mají kyselou vůni. Po menstruaci se množství hlenu sníží, vůně zmizí.
 • Stáří. U dívek do přibližně deseti let se vaginální výtok vůbec neobjevuje, protože její vajíčka ještě nedozrála a zatím nedochází k žádným cyklickým změnám. Ale pokud má malá dívka výtok ve formě bílých sraženin, s příměsí hnisu nebo krve, musíte urgentně konzultovat lékaře - dětského gynekologa.
 • Menopauza. Při menopauze se ženy často obávají vaginální suchosti, která se projevuje prudkým snížením produkce hlenu v důsledku snížení množství hormonu estrogenu. Proto se při menopauze uvolňuje velmi málo hlenu..
 • Léčba hormony a užívání perorálních kontraceptiv. Při použití těchto látek uvolňují některé ženy hlen v menším množství než obvykle..
 • Silný stres. Při neustálé únavě a napětí nebo po prožití stresu je často zaznamenána vaginální suchost. Proto se objem čirého hlenu snižuje.
 • Pohlavní styk. Před sexuálním kontaktem se množství výtoku dramaticky zvyšuje.
 • Těhotenství. Vodnatý výtok po početí se stává hojnějším. Během těhotenství se povaha výtoku mění..
 • Důsledky porodu. Lochia - poporodní výtok z krve a hlenu je postupně nahrazován průhledným hlenem.
 • Kojení. Během laktace se prolaktin aktivně produkuje. Během tohoto období se vylučuje méně hlenu..

Další podrobnosti o propuštění v různých obdobích života ženy budou diskutovány níže..

Výtok během ovulace

V první fázi měsíčního cyklu se zpravidla neobjevuje velmi hojný transparentní výboj. Ale pak, v ovulační fázi, dochází ke zkapalnění hlenu v cervikálním kanálu. Stává se vláknitým a viskózním, aby se usnadnil vstup spermií do děložní dutiny..

Proto v období, kdy žena ovuluje - asi 12-16 dní cyklu, je lehký transparentní výboj nahrazen viskózním, protahovacím a silnějším. Během ovulace je u žen průhlednější slizniční výtok, například vaječný bílek, někdy želé. Skutečnost, že existuje mnoho takových bílých, žena poznamenává několik dní. Kromě toho někdy během ovulace dochází k bolesti nebo pocitu tahání v dolní části břicha. Takové pocity zmizí po několika dnech..

Během ovulace se může objevit růžový výtok. To je způsobeno nevýznamným uvolňováním krve v důsledku prasknutí folikulu. Takové projevy by neměly být děsivé a alarmující, pokud zmizí za den nebo dva..

Po ovulaci se čirý slizniční vaginální výtok stává opět lepkavým a lepkavým. Po ovulaci je fungování ženského reprodukčního systému určeno hormonem progesteron, proto je v této době výtok méně hojný. Ale díky tomu je hlen tlustší. Někdy ve druhé polovině cyklu je vaginální výtok tak vzácný, že si žena může myslet, že nemá žádný výtok.

Pokud se však po ovulaci objevil bílý výtok a současně došlo k nepohodlí v oblasti genitálií, lze podezření na rozvoj drozdů. V tomto případě je lepší se zeptat odborníka, proč mají ženy bílý hlen..

Před sexuálním kontaktem

Příčiny transparentního slizničního výtoku u žen a dívek mohou být spojeny se silným vzrušením. Bezprostředně před sexuálním kontaktem s vzrušením se jejich počet zvyšuje, stejně jako po sexuálním kontaktu. Ve většině případů čirý hlen bez zápachu z pochvy dráždí genitálie, aniž by způsoboval svědění nebo pálení. Takové projevy jsou zcela normální..

Ve druhé polovině cyklu

Během tohoto období, po ukončení ovulace, je výtok obvykle hubenější, mají krémovou konzistenci. Čirý výtok před menstruací se často stává hojnějším - k tomu dochází 2-3 dny před menstruací. Žena si musí dělat starosti, pouze pokud se objeví leucorrhoea, výrazná bílá nebo žlutozelená. To může naznačovat nástup zánětlivého procesu nebo jiných patologických stavů. Proto, pokud se obáváte o leucorrhoea, podivné konzistence a barvy, je lepší okamžitě kontaktovat lékaře.

Vlastnosti výboje během celého cyklu

Během cyklu se tedy mění povaha výboje. Ihned po menstruaci se transparentní hlen z dělohy prakticky neobjeví, tj. Ihned po menstruaci nastává takzvané „suché“ období. Během ovulace se hlen stává bílou. Během druhého období cyklu se sekrece stávají lepkavými a opět lepkavými. A těsně před menstruací se u žen objeví průhledný tekutý výtok, jako je voda.

Pokud dojde ke zpoždění menstruace, objeví se místo menstruace také slizniční výtok. Ve skutečnosti během těhotenství dochází také k výtoku..

Během těhotenství

Když těhotná žena uvolní z pochvy hlen ve formě hlenu, často se začne vážně obávat, zda normálně nosí dítě. K tomu je důležité znát rysy těchto projevů v každé fázi těhotenství..

Až 12 týdnů je práce reprodukčního systému určena progesteronem, pod jehož vlivem se objevuje slizniční výtok - jako "hlen" z pochvy. Takový, transparentní výtok z hlenu se považuje za známku těhotenství..

Ale již od 13. týdne se transparentní výtok, jako je hlen, bez zápachu, stává tekutějším a hojnějším, jak začíná fáze aktivity estrogenového hormonu. Normálně sliznice, jako je sliz, výtok u žen nezpůsobuje nepohodlí, nemají zápach. Pokud jsou vejce mírně pružná, bílá, mírně bělavá, ale stejnoměrná, je to normální.

Pokud je hlen příliš vylučován, stojí za to použít kalhotkové vložky. Během těhotenství je tampony lepší nepoužívat..

Příliš silná leucorrhoea, při které jsou určeny hrudky, vločky, sraženiny, stejně jako velmi intenzivní bílý výtok, jako je hlen, s tvarovanými skvrnami a nepříjemným zápachem, a také, pokud bolí dolní část břicha, je důvodem kontaktovat svého gynekologa. Určí, proč se to děje, a předepíše správnou léčbu. Koneckonců, tento stav může způsobit ukončení těhotenství..

Sliznatý výtok místo menstruace

Často má žena před menstruací hojný výtok. Navzdory skutečnosti, že odpověď na otázku, zda může před menstruací dojít k bílému výtoku, je pozitivní, je důležité nevynechat nástup vyvíjejícího se onemocnění. Pokud oddělení získá nepříjemný zápach nebo se u něj objeví příznaky, které ženu upozorní, neměli byste odkládat návštěvu lékaře.

Stává se, že i v těch dnech, kdy má začít menstruace, má žena místo menstruace bílý výtok. Pokud neexistují žádné nepříjemné pocity, je docela možné, že mluvíme o mírném zpoždění a brzy začne menstruace. Ale pokud jsou větve sýrové, bílo-žluté, způsobující svědění a pálení, pak se s největší pravděpodobností vyvíjí kandidóza nebo infekční onemocnění.

Příležitostně jsou hojné bílé větve před menstruací známkami těhotenství. Jedná se o druh ochranné reakce těla - hlen by měl chránit dělohu před infekcemi.

Je také možné s hormonálními a endokrinními poruchami, po silném stresu nebo po příliš intenzivní fyzické námaze. Ale v tomto případě je stále lepší poradit se s lékařem a ujistit se, že je vše v pořádku se zdravím..

Kdy projevit obavy?

Pokud je vůně hlenu ostrá, kyselá a nepříjemná, je třeba předpokládat vývoj patologických procesů. Může také cítit jako shnilé ryby. Takové projevy jsou charakteristické pro bakteriální vaginitidu nebo jiné sexuálně přenosné nemoci. U genitálních infekcí se může také objevit transparentní protahování sliznic u mužů, takže silnější pohlaví bude v tomto případě také potřebovat urgentní konzultaci s lékařem.

Pokud hojný výtok změní barvu a stane se žlutozelenou nebo nasycenou žlutou, někdy bolí dolní část břicha, což také naznačuje vývoj nepříjemných onemocnění. I když se bolest v podbřišku objeví zřídka, ale barva hlenu se dramaticky změnila, je lepší poradit se s lékařem.

Pokud má žena po čtyřiceti letech velmi hojné vodnaté sekrety nebo hlen, například želé, mělo by to také upozornit. Určete, výtok, jako želé, že se jedná o patologii nebo normu, lékař bude schopen po vyšetření a analýze.

Slizniční oddíly postupně mění svůj charakter drozdem - stávají se bílé, sýrové. V tomto případě se objeví nepohodlí, svědění a pravidelné pálení. V tomto případě bude nutné použít antifungální léky. Je možné, že takovou terapii bude muset podstoupit také sexuální partner..

V každém období, s výjimkou menstruace, by žena měla být znepokojena tím, proč dochází k výtoku s nečistotami krve. Může to být důkaz nebezpečných nemocí..

Pokud tedy po dlouhou dobu denní množství hlenu přesahuje objem jedné čajové lžičky, pokud se barva oddílů změní na žlutou, zelenou, hnědou nebo červenou a objeví se nepříjemný zápach, je nutné navštívit lékaře. Příznaky, které by vás měly upozornit, jsou také bolesti břicha, svědění a zarudnutí genitálií a zvýšení tělesné teploty. Pokud alespoň některé z těchto příznaků obtěžují ženu, je důležité být testován. Koneckonců, můžeme mluvit o zánětlivých onemocněních, genitálních infekcích, cystách, erozích atd..

závěry

Hlenovitý výtok z pochvy u ženy je fyziologický a naprosto normální jev. Zároveň je však velmi důležité pečlivě sledovat, zda se jejich charakter mění a zda se objevují příznaky alarmující. Je třeba si uvědomit, že čím dříve se žena obrátí na gynekologa za přítomnosti alarmujících příznaků, tím dříve bude léčba předepsaná lékařem účinná..

Pokud existují určité pochybnosti o tom, zda je s vaginálním výtokem vše normální, nebo čas od času neobvyklé jevy narušují například hlen během menstruace, stojí za to provést test na rozmazání. Pokud počet leukocytů není větší než normální a ve flóře dominují bacily, nemusíte se obávat zánětu.

Každá žena musí dodržovat pravidla intimní hygieny. Maminka to potřebuje naučit dívky včas. Při nesprávném přístupu k hygieně se hlen hromadí na genitáliích a množí se v něm patogenní mikroorganismy.

Vzdělání: Vystudoval farmacii na Rivne State Basic Medical College. Vystudoval Vinnitsa State Medical University pojmenovanou po I. M.I. Pirogov a stáž na její základně.

Pracovní zkušenosti: V letech 2003 až 2013 - pracoval jako lékárník a vedoucí lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny certifikáty a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Hlenovitý výtok, jako hlien: průhledný, bílý, žlutý, hnědý

Období od okamžiku puberty dívky do zániku reprodukční funkce je nutně doprovázeno vylučováním z pochvy. Nejčastěji pozorovaný slizniční výtok u žen, jako je hlen, je za určitých podmínek považován za normální. Není však vyloučeno porušení, které vyžaduje terapii..

Zvláštnost těla, vliv hormonálního pozadí nebo věku, STI, chirurgická intervence - seznam některých důvodů pro vznik sliznic u žen, jako je výtok z hlenu. Zvažte nejběžnější z nich a rozhodněte, kdy je příznak důvodem k návštěvě gynekologa.

Charakteristika normálního výtoku u žen

Izolaci látky z genitálního traktu lze připsat čisticímu mechanismu, který odstraňuje „odpadní materiály“ z reprodukčních orgánů. Pokud jde o složení, leucorrhoea je:

 1. Mrtvé buňky spontánně odmítly dělohou a vylučovaly vejcovody a pochvou.
 2. Nezánětlivý výpotek, který se hromadí v krvi a lymfatických cévách.
 3. Různé mikroorganismy, které tvoří mikroflóru, ale samy přežily.
 4. Zvlhčení, obalení a ochrana hlenu produkovaného děložním čípkem a „umytí“ děložní dutiny (cervikální tekutina).

Vaginální výtok, stejně jako hlen, by neměl být důvodem k obavám, pokud:

 • transparentní (bezbarvý);
 • mít bělavé pruhy;
 • po usušení zanechat žlutou značku na vložce kalhotek;
 • bez zápachu nebo mírně kyselé;
 • nezpůsobujte nepohodlí (pálení, svědění, bolest);
 • vláknitý bez hrudek a hustých sraženin hnisu;
 • slaví se několik hodin nebo dní.

Na základě normy stanovené gynekology by objem transparentních sekrecí hlenu bez vůní třetích stran neměl překročit 4 ml denně (jedna čajová lžička). Pokud je prahová hodnota mírně překročena, ale nedojde ke změně v dalších parametrech, lze podobný jev připsat zvláštnostem fungování reprodukčních orgánů.

Na fotografii normální výtok ženského hlenu:

Vypouštění bílého hlenu Vypouštění jako hlen Transparentní vypouštění Vypouštění bílé sliznice

Fyziologické příčiny hlenu průhledných sekretů

Přítomnost velmi hojného slizničního výtoku u dívek není normální. To je způsobeno skutečností, že před dosažením puberty je vejce ve fázi formování a aktivního vývoje, což znamená, že hormon estrogen se teprve připravuje na produkci.

Taková látka je předzvěstí tvorby menstruačního cyklu. Poté, co se dívka reprodukčně „zformovala“ a stala se z ní dívka, bude neustále přítomna a mění intenzitu a sytost v závislosti na fázích cyklu.

Hlenovitý výtok po menstruaci a před nimi

Vzhled a objem výtoku závisí na převaze jednoho nebo druhého hormonu v konkrétní fázi cyklu. Taková sekrece je povolena před a po menstruaci..

 1. Na začátku menstruačního cyklu po měsíční ztrátě krve si většina dívek všimne na podložce viskózního lepkavého hlenu, někdy smíchaného s krví, takže není vyloučen růžový nebo světle červený odstín. Bohatý výtok sliznic po malém období někdy znamená těhotenství..
 2. Uprostřed cyklu dochází k ovulaci, která je doprovázena maximálním množstvím estrogenu. Tento hormon zvyšuje vylučování a také snižuje jeho viskozitu, aby se usnadnila cesta spermií k vajíčku, a zároveň může táhnout spodní část břicha. Ne všechny ženy však v tuto chvíli mají tenkou hlenovou konzistenci..
 3. Ke konci menstruačního cyklu se hormonální pozadí stabilizuje, sekrece je stále méně a méně průhledná, někdy mírně bílá, konzistencí připomíná krém nebo dokonce rosolovité maso. Několik dní před menstruací se může tajemství znovu objevit, proto není vyloučen výtok jako průhledný hlen táhnoucí se mezi prsty.

Koncepce a těhotenství

Pokud dojde ke zpoždění a místo menstruace se objeví výtok velmi podobný hlenu, nelze vyloučit těhotenství. Hladina hormonu prolaktinu se v těle zvyšuje, což způsobuje silnější sekreci, která chrání ženský reprodukční systém a plod před škodlivými bakteriemi a infekcemi. V tuto chvíli také není vyloučen hnědý nebo růžový hlen z pochvy, což naznačuje, že vajíčko je fixováno v děložní dutině.

Ve druhém trimestru (od 14 do 27 týdnů) naznačuje malé množství takového výtoku normální průběh období těhotenství. Když se jejich objem zvětší, nalévají se jako voda, to znamená, že hrozí předčasný porod, zvláště pokud jsou přítomny krevní sraženiny.

Ale v pozdějších fázích (9. měsíc) je výskyt hojného a vysoce viskózního výtoku během těhotenství nejčastěji spojen s výtokem slizniční zátky, což naznačuje přístup k porodu. Mohou být přítomny malé krevní sraženiny, ale velká ztráta krve vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Poté, co se dítě narodí

Nejprve je v sekreci přítomna krev, což naznačuje očistu těla. Po 6-8 týdnech se slizniční výtok začíná objevovat jako hlen s tekutou a průhlednou strukturou. Pokud žena kojí, sekrece se zesílí kvůli zvýšenému prolaktinu, což také oddaluje nástup první menstruace po těhotenství.

Po operacích

Chirurgický zákrok je často doprovázen pooperačními krvavými nebo hnědými sekrety. Po chvíli je nahrazen hlenem, což naznačuje úplné uzdravení všech mikrodat. Proto byste se neměli bát, pokud se po těchto manipulacích objeví takové sekrece bez zápachu a svědění:

 • eroze moxování rádiovými vlnami;
 • postup škrábání;
 • císařský řez;
 • umělé ukončení těhotenství;
 • odstranění novotvarů;
 • konizace děložního čípku.

Zpočátku je hojný červený nebo hnědý výtok, který se postupně stane průhledným a zesílí, připomínajícím hlen. Některé pocity bolesti nejsou vyloučeny, ale časem projdou..

Menopauza

V menopauze není viskózní výtok u žen, jako je hlen, známkou zdravotních problémů, pokud nedochází ke svědění, pálení nebo zarudnutí. Později žena v menopauze pozoruje stále méně vaginální sekrece kvůli nízké produkci pohlavních hormonů.

Pokud žena užívá hormonální léky, mohou ovlivnit vaginální sekreci, zvýšit její množství nebo mírně změnit konzistenci, ale ne více.

Intimita a změna sexuálního partnera

Jak před pohlavním stykem, tak bezprostředně po něm je vzrušení ženy doprovázeno produkcí vaginálních sekretů. Děloha stimulovaná mozkovými impulzy vyvolanými intimním okamžikem produkuje velké množství čirého slizničního vaginálního výtoku bez přítomnosti zápachu, který se nazývá „lubrikant“. Tato látka pomáhá předcházet poranění vnitřních povrchů a předcházet nepohodlí..

Po ukončení pohlavního styku je tělo přestavěno, což znamená, že tekutiny mění své kvalitativní a kvantitativní vlastnosti. Intimita, ke které dochází při používání kondomu, vede k produkci krémově bílé nebo světle nažloutlé látky. Po několika hodinách tajemství ztrácí svou barvu, získává bohaté odstíny a získává znatelnou hustotu.

Změna sexuálních partnerů je pro reprodukční orgány ženy stresující. Sekrece je vnější reakcí na novou mikroflóru napadající vnitřní dutinu. Výtok se stává hojným a získává hustou, viskózní a neprůhlednou konzistenci. Podobný trend je spojen s adaptací vaginální flóry na nové bakterie a houby přítomné u mužů. Někdy hojný vodnatý výtok ve formě světelných sraženin naznačuje odmítnutí a nekompatibilitu partnerů. Takové projevy jsou vzácné. Nejsou kritičtí, protože se časem vyčerpají. Častá změna partnerů však může vést k patologiím děložního čípku a vejcovodů a následně bude vyžadovat dlouhodobou léčbu.

Hormonální léky

Užívání léků obsahujících hormony má obrovský dopad na funkci nadledvin a funkci štítné žlázy. To se odráží v reprodukčním systému ženy. Ať už jde o léky nebo hormonální antikoncepci, snižují schopnost těla ovulovat. Tato tendence je vyjádřena snížením objemu hlenu. Stojí za zvážení, že takový jev by neměl být doprovázen nepohodlí, svěděním, pálením nebo otokem v oblasti třísla. Pokud se takové příznaky objeví, musíte se okamžitě poradit s lékařem, protože hormonální léky mají přímý účinek na vaginální mikroflóru.

Charakteristika a příčiny patologických výtoků

Produkce hlenu u žen, která neodpovídá normě, je často způsobena takovými problémy:

 • dostat infekci do pochvy;
 • chronická houbová onemocnění;
 • důsledky operace;
 • nesprávně vybraná hormonální terapie;
 • snížená imunita;
 • změny mikroflóry pochvy;
 • patologické procesy v reprodukčním systému.

V každém případě si žena kromě vylučovaného hlenu všimne dalších příznaků, které způsobují nepohodlí. Ale v raných stádiích nemocí může chybět a prvním signálem pak bude přesně upravená sekrece.

Přímým projevem zdravotních problémů je vaginální výtok, který má následující vlastnosti:

 • sytá barva (žlutá, zelená, hnědá, šarlatová);
 • dlouhé trvání (oslavováno déle než tři nebo čtyři dny);
 • heterogenní konzistence (hrudky, krevní sraženiny, hrudky hnisu);
 • prudký nárůst teploty;
 • obecná malátnost;
 • vyrážky na vnějších genitáliích;
 • systematické pálení a svědění v perineální oblasti;
 • bolest v dolní části zad a břicha;
 • pěnivá nebo tvarohová konzistence;
 • nepohodlí při mytí.

Na fotografii příklady patologických sekrecí:

Krvavý hlen Oranžový výtok Krvavý výtok Žlutý výtok

Konstantní výtok ve významném množství, a to i bez nepohodlí, naznačuje porušení mikroflóry vagíny ženy. Bez včasné diagnózy a správně zvolené léčby se ochranné funkce snižují a vytvářejí příznivé podmínky pro různé infekční a plísňové choroby.

Výboj podobný tryskám na základě stínu

Ne méně než objem a konzistence tajemství, jeho barva také svědčí o procesech probíhajících v ženských genitáliích..

Transparentní se zelenými částicemi

Odpojitelné označuje přítomnost zanedbané pohlavní infekce. Jsou doprovázeny charakteristickým hnilobným zápachem, pocitem pálení a svěděním v perineální oblasti. Někdy doplněna bolestmi v podbřišku a alergickými vyrážkami v podpaží.

Bílý

Výtok bílého slizu bez zápachu není vyvolán chorobami reprodukčního systému a může být fyziologickou normou, pokud jde o následující:

 • začátek vaječníků (puberta);
 • specifický segment měsíčního cyklu;
 • výtok během sexuálního vzrušení a pohlavního styku;
 • přenesený stres;
 • náhlá změna klimatu;
 • reakce na výrobky pro intimní hygienu;
 • použití HRT nebo OK;
 • těhotenství;
 • příprava těla na porod;
 • kojení dítěte;
 • vyvrcholení.

Vzhled sytě bílé barvy, sražené konzistence a nepříjemného zápachu naznačuje drozd. Žena v tomto stavu pociťuje svědění a pálení a je také možný otok vnějších pohlavních orgánů..

Chronická kandidóza je nebezpečná, protože příznaky nejsou systematické, projevují se pouze během exacerbací, na pozadí slabé imunity nebo prodloužené léčby antibiotiky. Zvláštní pozornost by měla věnovat těhotným ženám, které jsou nepříjemné vzhledem k výtoku jako bílé hleny, protože drozd může být na dítě přenesen během porodu.

Žlutá

Proč mají ženy žlutý hlen jako na fotografii výše? Jejich výskyt často naznačuje infekční onemocnění nebo zánětlivý proces. Tento stav je charakterizován:

 • velké množství sekrece a sraženin;
 • přítomnost hnisu;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • pěnivá konzistence;
 • řezání bolesti v břiše nebo dolní části zad;
 • ostrý nepříjemný zápach (hniloba, ryby);
 • bolest při močení (podezření na cystitidu);
 • nepohodlí během sexu a žluté výtoky po sexu, které samy o sobě nezmizí.

A také lékaři spojují žlutý odstín sekrece s alergiemi a počátečním obdobím užívání OK.

Žlutozelená a šedá

Každý typ infekčního onemocnění je doprovázen charakteristickými vaginálními sekrety:

 1. Velké množství šedé látky podobné tryskám, která voní po rybách (gardrenelóza).
 2. Želé nebo vodnatá sekrece s puchýři na stydkých pyskech (genitální opar).
 3. Velké množství nažloutlého nebo nazelenalého výtoku s hnisem (trichomoniáza).
 4. Přítomnost čirého hlenu s velmi nepříjemným a štiplavým zápachem (ureaplasmóza).
 5. Bohatá mukopurulentní sekrece s nebo bez zápachu (chlamydie).

Průhledný výtok s krví jako hlien a bez zápachu

Růžová nejčastěji označuje následující:

 • začátek nebo konec menstruačního cyklu;
 • endometritida, pokud je nepříjemný zápach;
 • eroze děložního čípku v rané fázi;
 • vnitřní mikrotrauma způsobené nesprávným umístěním spirály, tamponu nebo během intimity;
 • hrozba potratu v kombinaci s bolestmi v dolní části břicha a ostrými křečemi v dolní části zad během těhotenství;
 • vývoj nádoru, když během menopauzy dochází k výtoku sliznice s krevními pruhy.

Hnědý

Během menstruace je ženský výtok s hnědým odstínem připomínajícím hlízy fyziologickou normou, ale dlouhodobý jejichor s příměsí hlenu může naznačovat tyto stavy:

 • vnitřní krvácení;
 • akutní zánětlivý proces v děloze;
 • patologie krve a lymfatických cév ve vnitřních dutinách nebo vejcovodech;
 • endometritida během exacerbace;
 • polypy;
 • odmítnutí spirály;
 • mimoděložní těhotenství;
 • hrozba potratu v časném gestačním období a předčasné oddělení placenty v pozdější fázi.

Projev fyziologické normy, naznačující správné fungování reprodukčních orgánů, je transparentní a slizniční výtok. Pokud je takové tajemství plné bolesti, nepříjemného zápachu nebo objemů, které jsou několikrát vyšší než norma, je to vážný důvod pro kontaktování odborníka. Takové projevy mohou působit jako příznaky pohlavně přenosných chorob nebo vážných patologií dělohy, které vyžadují kyretáž nebo čištění.

Pokud je žena naplánována na operaci a její datum připadá na začátek menstruačního cyklu, pravděpodobně si bude klást otázku, zda je v jejím období možná operace.