Výtok s pachem amoniaku: zjištění příčiny

Někdy se stane, že vůně vaginálního výtoku získá specifický charakter, což samozřejmě znepokojuje všechny nežnější pohlaví. Co znamená výtok s pachem amoniaku u žen a jak se jich zbavit, zjistíte v tomto článku.

Charakteristika normy a odchylky od ní

Příroda je uspořádána tak, aby práci každého z našich orgánů doprovázely produkty její životně důležité činnosti. Reprodukční systém se většinou skládá ze slizničních tkání, které mají mnoho žláz produkujících sekrece. Díky němu se provádí bariérová funkce: zadržování cizích mikroorganismů. Je tak zachována přirozená mikroflóra a spolu s hlenem jsou odstraněny všechny zbytečné bakterie..

Za normálních okolností se jedná o mírné množství průhledného hlenu, bez cizího zápachu a jednotné konzistence. V průběhu menstruačního cyklu se tato charakteristika může změnit: sekrece se stává lepkavou a nažloutlou během ovulace, před nebo po menstruaci..

Pokud výtok začal silně cítit cibuli, shnilé ryby, železo, hnilobu, aceton nebo amoniak, získal bílou, šedou a další nepřirozené barvy, jejich složení se stalo heterogenním a přidalo se nepohodlí ve formě svědění, pálení, bolesti, pak mluvíme o porušení. Zvažte problém přítomnosti výboje s pronikavým zápachem amoniaku nebo amoniaku.

Příčiny vypouštění bez zápachu nejsou patologické

Je známo, že životní styl, kvalita výživy a celkový zdravotní stav ženy se odrážejí v charakteristikách vylučovaného sexuálního sekretu a jeho aroma. Důvody zápachu amoniaku proto mohou být následující:

 1. Nedostatek příjmu tekutin, kvůli kterému se moč koncentruje, což vede k takové vůni.
 2. Příliš mnoho bílkovin ve stravě, což játrům ztěžuje zpracování na aminokyseliny.
 3. Změny v hormonálním pozadí během těhotenství, po porodu, během menopauzy, u dívek s pubertou zanechávají otisk vůně sekrece. Ze stejného důvodu může menstruační krvácení v prvních dnech uvolňovat amoniak.
 4. Špatná hygiena, když se v záhybech třísel hromadí sekrece nebo zbytky moči.
 5. Některé léky nebo multivitaminové komplexy mění složení a vůni sekrecí.
 6. Nejčastěji se tento jev vyskytuje v důsledku dysfunkcí jater, které se nemohou vyrovnat se zpracováním vedlejšího produktu metabolismu - amoniaku. Při normální funkci jater se vylučuje močí. Když je jeho aktivita v těle narušena, hromadí se toxické látky, které nacházejí cestu ven ve formě vaginálního hlenu. To je důvod, proč vůně z genitálií může obtěžovat nejen ženu, ale i dívku, která není sexuálně aktivní..

Za jakých patologií voní výtok jako čpavek

Příčiny výtoku s pachem amoniaku u žen jsou také patologické..

 1. Uretritida, při které dochází k zánětu močové trubice, se vyvíjí v důsledku pronikání patogenních bakterií a virů do mikroflóry. K příznakům se přidává pach amoniaku, který snižuje bolest během močení, objevuje se výtok z močové trubice a moč může mít hnědý odstín a obsahovat hlen.
 2. Cystitida je další zánětlivý proces močového měchýře. Vyvíjí se kvůli škodlivým mikroorganismům a kvůli podchlazení a v menopauze je cystitida ještě častějším „hostem“ v důsledku změn souvisejících s věkem. K příznakům uretritidy může být přidána horečka a celková nevolnost..
 3. Pyelonefritida - zánět ledvin a pánve, který páchne a je doprovázen častým močením, bolestmi zad, zimnicí, slabostí, zvýšeným pocením, závratěmi.
 4. U diabetes mellitus jsou ketony - acetonové sloučeniny přítomny v nadměrném množství v moči. Ve vysoké koncentraci mohou poskytnout podobnou vůni..
 5. Pokud začaly vystupovat bílé hrudky v hlenu nebo nažloutly, objevila se popsaná vůně, pocítili nesnesitelné svědění a pálení, pak se jedná o plísňové onemocnění Kandidóza, lidově - drozd.
 6. Bakteriální vaginóza může být předpokladem pro vznik výtoku se zápachem amoniaku. Taková vůně sekrecí je zředěna vůní shnilých ryb, hlen se stává šedivým. Po sexuálním kontaktu se může ukázat se zvláštní silou. Příznaky jsou také vyjádřeny jako pálení se svěděním..
 7. Jakékoli jiné infekce pohlavních orgánů, jako je trichomoniáza, chlamydie, gardnerelóza a další, mohou takovou vůni z pochvy vyvolat.

V článku po odkazu se dozvíte, proč bolí trochu jít na záchod s menstruací.

Žena si může zaměnit vaginální sekreci s mírným únikem moči, což je známka syndromu hyperaktivního nebo neurogenního močového měchýře.

Jak eliminovat zápach amoniaku z vypouštění?

Pokud výtok začne páchnout jako čpavek, měli byste se poradit s lékařem. Stojí za to začít s gynekologem, aby se vyloučily ženské nemoci. Poraďte se také s urologem a endokrinologem, protože takový příznak je nejčastěji součástí těchto odborníků.

U výše uvedených onemocnění se používají protizánětlivé a antimikrobiální léky, v závažných případech antibiotika. Tyto léky jsou doplněny imunostimulanty a obecným tonikem.

Léčba je možná doma. Vhodné čípky místního působení, sprchování roztoky zmíněnými léky, koupele na bázi léčivých bylin, rozcvičení. Ale v žádném případě se nedoporučuje léčit. Nejprve se obraťte na příslušného odborníka.

Abyste předešli nemoci, dodržujte jednoduchá preventivní opatření:

 1. Jezte vyváženou stravu, vylučujte přísné diety, špatné návyky.
 2. Pijte hodně tekutin.
 3. Nepřechlazujte.
 4. Nezačínejte nachlazení, protože často způsobují onemocnění urogenitálního systému.
 5. Udržujte hladinu cukru v krvi neustále pod kontrolou.
 6. Dodržujte intimní hygienu, častěji se umyjte a věnujte pozornost oblasti třísla.
 7. Vyberte si ty správné produkty pro péči o genitálie: žádné vůně, barviva, rostlinné bázi, udržování rovnováhy ph.
 8. Odstraňte ze svého šatníku syntetické spodní prádlo a ponechejte pouze přirozený a pohodlný tvar.
 9. Chraňte se kondomy, pokud nemáte pravidelného sexuálního partnera.

Jak ukazují četné recenze, bezbarvý, bílý a žlutý výtok s vůní amoniaku u žen je běžným problémem, který lze snadno odstranit. Je důležité si včas všimnout, zjistit důvod a zajistit správnou léčbu. být zdravý!

Příčiny výtoku se zápachem amoniaku u žen

Aktualizace Gulnara Cleveland Aktualizováno 15. ledna 2019 Otázky a odpovědi Žádné komentáře

Mírný výtok u žen naznačuje dobře fungující reprodukční systém. Chrání zranitelné sliznice pochvy a dělohy před patogenními viry, mikroby, houbami, bakteriemi. Vůně amoniaku je však známkou problémů. Pokud byl takový projev nepříjemnou epizodou, můžete na ni zapomenout. Pokud je zápach cítit neustále nebo pravidelně, je to důvod pro kontaktování odborníka..

Náš článek nenahradí odborné rady, ale pomůže vám obecně si představit, proč se vůně amoniaku objevuje.

Proč ženský výtok páchne čpavkem?

Moč zdravého člověka je průhledná a v čerstvém stavu necítí. Za normálních okolností žena vylučuje 1,5 až 1,8 litru moči denně. Amoniak je vedlejším produktem metabolismu, produkce aminokyselin. Dobře fungující játra ji přeměňují na močovinu a vylučují ji močí. Vůně je signál, že játra z nějakého důvodu nezvládla práci a ve vašem těle zůstal amoniak - toxická látka.

U žen je mnohem větší pravděpodobnost, že budou trpět zápachem amoniaku, protože jejich urogenitální systém je zranitelnější a pochva má specifickou mikroflóru určenou k ochraně „kolébky života“ - dělohy.

Nepatologické příčiny jevu

Výtok s pachem amoniaku se může objevit, pokud:

 • Ve vaší stravě je příliš mnoho bílkovin a játra nezvládají její zpracování na aminokyseliny. Zapište si vše, co během týdne jíte, a zkontrolujte obsah bílkovin na tabulkách s jídlem. Je ještě snazší získat jednoduchý test na bílkoviny v moči.
 • Nepiješ moc. Musíte vypít 2-2,5 litru vody denně (nepočítáme-li jiné tekutiny - džus, polévku, čaj atd.). Dalším důvodem zápachu je inhibice močení. To by se nikdy nemělo dělat. Riskujete, že si zničíte játra a ledviny.
 • Projdete pubertou, těhotenstvím, menopauzou, kdy se mění vaginální hormony a mikroflóra. Na chvíli mohou být tyto změny doprovázeny zápachem amoniaku
 • Vaše menstruace začala. Podložka voní jako čpavek první 1-2 dny - důvodem jsou stejné hormonální změny
 • Užíváte léky s vápníkem nebo železem, multivitaminové komplexy
 • Nesprávná péče o pohlavní orgány. Zní to neslušně, ale bohužel to je realita, které gynekologové čelí. V dětství je mnoho matek v rozpacích, aby naučily dívku správně se umýt. Někdy tato neschopnost přetrvává u dospělých žen. Musíte si opláchnout drahocenné, zranitelné genitálie ve směru od pochvy k konečníku (naopak nemůžete!), Teplou vodou (ne horkou ani studenou!) A čisticím prostředkem s neutrálním pH. Nepoužívejte stejný ručník na obličej a tělo

Pokud tedy vypouštění čpavku krátkodobě zapáchá, bez bolesti a dalších alarmujících příznaků a normální stav se po odstranění příčin rychle vrátí, není se čeho bát..

Patologické příčiny

 • Drozd (kandidóza) je nejčastější příčinou zápachu amoniaku u žen. Kvasinková houba Candida je v každém organismu, aktivuje se oslabenou imunitou, stresem, těhotenstvím. Bělavý výtok má vůni kefíru a / nebo amoniaku. Kandidóza je doprovázena svěděním, pálením. Je nutné zacházet nejen s ženou, ale také s jejím partnerem. S drozdem se však obvykle zachází jednoduše a rychle.
 • K zánětu močové trubice - uretritidě - dochází v důsledku patogenních virů a bakterií. Pokud kromě zápachu amoniaku pociťujete při močení řeznou bolest a krev a hlen jsou smíchány s močí, může to být uretritida, běžný problém u žen

[fusion_youtube width = "690 ″ height =" "autoplay =" false "api_params =" "hide_on_mobile =" malá viditelnost, střední viditelnost, velká viditelnost ">

 • Cystitida se projevuje stejně často jako uretritida, vyskytuje se nejen kvůli infekcím, ale také při podchlazení. Sliznice močového měchýře se zapálí a začne nevýslovná agónie. Chcete velmi často „malé“ a každé močení doprovází bolest řezání. Moč ztmavne, páchne jako amoniak a smíchá se s ním krev. Žena oslabuje, má náladu
 • Zánět ledvin a pánve ledvin - pyelonefritida a pyelitida. Bolesti v bedrech, horečka, dysfunkce moči - to je trojitý syndrom, kterým se rozpoznává onemocnění ledvin. Teplota stoupá a přetrvává po dlouhou dobu (5-7 dní), potí se v krupobití, bolesti hlavy, nevolnost
 • Pohlavně přenosné nemoci - kapavka, chlamydie, ureaplasmóza a další neštěstí - jsou častou příčinou zápachu amoniaku u žen. Výtok a pachy se po menstruaci zvyšují. Zkontrolujte to sami, zkontrolujte svého partnera. Je zbytečné být léčen sám
 • V počátečních stadiích diabetes mellitus se v moči objevují acetonové sloučeniny - ketony. Vydávají pach amoniaku nebo acetonu. Zdravý člověk má málo ketonů, rychle se rozkládají a vylučují se močí. Při cukrovce se ketony tvoří intenzivněji, játra nemají čas na jejich zpracování. Vůně zvyšuje diabetická dehydratace
 • Virová hepatitida (infekce jater). U žen zožltne kůže a oční bělmo, je tmavá moč, objeví se silný zápach amoniaku nebo acetonu
 • Vaginóza je vaginální dysbióza. Onemocnění se objevuje, když ve vaginální mikroflóře převládají patogenní mikroorganismy. Silný zápach doprovázený svěděním, pálením, otoky, zarudnutím rtů
 • Endometrióza je proliferace a zánět děložní membrány. Je doprovázeno krvavým výtokem mimo menstruaci, čpavkem nebo shnilým zápachem, nadýmáním, bolestí při pronikavém sexu
 • Furunkulóza vulvy je také doprovázena zápachem amoniaku, žlutým a zeleným výtokem
 • Vaginální píštěl - vzniká při poranění pochvy nebo močové trubice během tvrdého pohlavního styku nebo porodu. Fistuly jsou patologické dutiny (píštěle), které spojují pochvu s močovým měchýřem, močovou trubicí a močovodem. Fistule způsobují neustálý zápach amoniaku a únik moči. Léčeno chirurgicky
 • Maligní nádory pochvy nebo dělohy. Jsou doprovázeny čirým nebo průhledným šarlatovým výbojem s nepříjemným zápachem
 • Paraziti. Je nimi nakaženo 7 lidí z 10. Při vitální aktivitě některých z nich se uvolňují toxické látky se zápachem amoniaku

Prevence a léčba

Pokud máte podezření, že příčinou zápachu mohou být patologické faktory, okamžitě vyhledejte svého lékaře. K určení onemocnění někdy stačí jednoduché kroky, ale může být zapotřebí i složitější diagnostika. Možné gynekologické vyšetření, ultrazvuk, aminový (bakteriální) test, vyšetření stěrem, testy na pohlavní choroby.

Pokud neexistuje žádná patologie, zkuste sprchovat slabými roztoky peroxidu vodíku nebo manganistanu draselného - zabíjejí pachy. Sprchy a koupele z heřmánku, máty, měsíčku se osvědčily. Nejen, že odstraní zápach, ale také zmírní zánět a svědění.

Dobrou prevencí je dodržování pitného a stravovacího režimu. Pijte hodně vody a udržujte příjem bílkovin pod kontrolou. Jogurt se lžičkou přírodního medu, brusinkovým džusem nebo džusem má léčivé a antiseptické vlastnosti..

Pokud máte podezření, že jste nemocní, neléčte se. I relativně neškodný drozd, nesprávně zacházený, může přinést mnoho špatných překvapení. Nemluvě o vážných onemocněních.

Vyšší lékařské vzdělání, speciální porodnictví a gynekologii, studoval na Kazanské státní lékařské univerzitě. Spoluautor vědeckých publikací.

Pravděpodobné důvody pro výskyt výtoku u žen s pachem amoniaku

Výtok ve slabinách je přirozený proces, který indikuje normální stav reprodukčních funkcí těla. Tato kapalina zabraňuje tvorbě škodlivých hub a bakteriálních infekcí na sliznici penisu. Výtok je charakterizován specifickým zápachem. Jeho intenzita závisí na jednotlivých vlastnostech organismu a zejména na hormonálním pozadí. Existuje však řada pachů, které naznačují přítomnost patologie v urogenitálním systému. To může být zase důvodem pro rozvoj jedné ze závažných nemocí. Pokud výtok u žen voní jako amoniak, měli byste vyhledat pomoc od odborníka.

Přirozené příčiny s takovým zápachem

Tento jev může být způsoben následujícími docela běžnými důvody:

 • Nedostatek tekutin v těle. Existuje jedno „zlaté“ pravidlo, podle něhož dospělý potřebuje vypít alespoň dva litry vody, aby zajistil normální fungování vnitřních orgánů a systémů. Šťáva, polévka a další zde nejsou zahrnuty. Je to o čisté vodě. Tím je zajištěna filtrace urogenitálního systému (dobrá prevence urolitiázy). Kromě toho nezdržujte nutkání močit. To má negativní vliv na ledviny a játra;
 • Menstruační cyklus. Vůně čpavku na podložce v prvním období měsíčního cyklu naznačuje změnu hormonálních hladin, což není patologie;
 • Přebytek bílkovin. Můžete to ověřit testem na přítomnost bílkovin v moči. To také není důvodem k obavám. Faktem je, že kvůli vysoké koncentraci proteinových produktů nemá játra čas na jejich zpracování na aminokyseliny užitečné pro buňky;
 • Puberta. Tento proces úzce souvisí se změnou mikroflóry urogenitálního systému a obecně s hormonálním pozadím, proto je periodické vnímání zápachu amoniaku v intimní oblasti v tomto případě také vysvětlitelné přírodními procesy;
 • Užívání multivitaminových komplexů s vysokým obsahem složek, jako jsou: vápník,> železo, hořčík, zinek.
 • Zanedbání hygieny třísla. Nejde o pravidelnost sprchování, ale o správnost samotného postupu praní. Návaly by měly být směrovány z vaginální oblasti směrem k řiti. Ne naopak. Teplota vody by neměla přesáhnout 45-50 stupňů, aby nedošlo k podráždění zvláště citlivých oblastí epidermis. K utírání obličeje a těla by se také měly používat různé ručníky..

Výtok čpavku u žen způsobený výše uvedenými faktory je většinou krátkodobý a není doprovázen patologickými příznaky v genitální oblasti:

 • bolestivé nepohodlí nebo pálení;
 • křeče při močení;
 • srážené nebo krvavé nečistoty v moči;
 • bolesti různého stupně intenzity v dolní části břicha a další.
 • Zpravidla projíždějí bez vnějšího rušení..

Patologické příčiny

Existuje řada houbových, infekčních - zánětlivých a virových onemocnění, pro která je tento příznak charakteristický:

 • Vaginální kandidóza, populárně známá jako „drozd“. Příčinným činidlem je houba Candida, která je přítomna v jakémkoli organismu. Impulsem pro jeho aktivaci a populaci je oslabení ochranných vlastností těla pod vlivem nemoci nebo intenzivního psychoemotionálního stresu. Odpověď na potenciální otázku: „Může být příčinou zápachu amoniaku drozd?“, Je třeba poznamenat, že u každé ženy je to individuální. V zásadě srážené nečistoty ve výtoku vydávají vůni fermentovaných mléčných výrobků, avšak v některých případech může být sotva znatelný zápach amoniaku. Onemocnění je doprovázeno pocitem svědění a pálení v oblasti rozkroku. Pokud jsou zjištěny příznaky drozdů, je nutné, aby oba partneři podstoupili odpovídající vyšetření, protože nemoc se přenáší téměř okamžitě nechráněným pohlavním stykem. Při včasné a účinné léčbě lze původce nemoci relativně rychle neutralizovat..
 • Uretritida Představuje průběh zánětlivých procesů v močové trubici. Může se vyvinout v důsledku nerušené kolonizace těla houbami Candida. Poměrně časté onemocnění mezi ženskou populací. Kromě zápachu amoniaku to naznačují následující příznaky: bolest a křeče během močení; nečistoty krve v moči; vzhled atypického hlenu v průhledném nebo světle žlutém odstínu.

Proč výtok voní jako čpavek

Vaginální výtok je přítomen u všech žen v reprodukčním věku. Toto je fyziologická norma. Vylučovaný hlen udržuje potřebnou rovnováhu vaginální mikroflóry, chrání před množením patogenních mikroorganismů a rozvojem bakteriálních infekcí.

Normální tajemství má malou nebo žádnou vůni. Produkovaný hlen může být zcela bez zápachu nebo mírně kyselý. Poruchy výtoku, charakterizované jejich změnou, naznačují vývoj patologie.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat výtoku u žen s pachem amoniaku. To se nevztahuje na přijatelné normy a vyžaduje konzultaci s gynekologem.

Míra a odchylky

Normální výtok je malý objem vaginálního hlenu, který nemá žádné nepříjemné pachy a má jednotnou konzistenci. Pomáhají udržovat zdravou mikroflóru tím, že zabraňují růstu patogenních mikroorganismů.

Pokud hlen získává cizí aroma, je to známka vývoje patologie.

Během ovulace získaná vaginální sekrece získává nažloutlý odstín a lepivou konzistenci. Poté se opět stane průhledným, ale před a po menstruaci se znovu změní: normou během tohoto období je výskyt mírné žloutnutí.

Čpavkový zápach výtoku u žen je považován za patologický znak. Důvodem mohou být různá onemocnění orgánů reprodukčního systému..

Příznaky výboje

Pokud ženský výtok voní jako amoniak, pak je tento stav považován za jasnou odchylku od fyziologické normy..

Je nutné se poradit s gynekologem, pokud se objeví následující doprovodné příznaky:

 • pocit pálení v intimní oblasti s výtokem;
 • změna konzistence vaginálních sekrecí.

Kromě toho se během pohlavního styku může objevit bolest.

Vyšetření nátěru určuje zvýšený obsah oportunních bakterií, u čpavkového zápachu je to nejčastěji gardnerella. Právě oni způsobují specifickou vůni sekretů..

Fyziologické příčiny

Nepříjemné vylučování u žen s charakteristickým zápachem amoniaku se může objevit z následujících důvodů:

 1. Nedostatek tekutin. Abyste vyloučili výskyt neobvyklého zápachu, musíte během dne vypít alespoň dva litry čisté vody. Tím se vytvoří správné podmínky pro fungování močového systému. Nezapomeňte navštívit toaletu na první žádost močového měchýře: omezení nutkání má špatný vliv na činnost ledvin a jater.
 2. Aktuální období menstruačního cyklu. Během první fáze není vyloučen výskyt zápachu amoniaku, což je způsobeno pokračující změnou hormonálního pozadí. Specifická vůně amoniaku se může objevit během menopauzy.
 3. Zvýšený obsah bílkovin. Podezření můžete zkontrolovat darováním moči pro laboratorní výzkum.
 4. Puberta. Puberta se vyznačuje aktivní restrukturalizací hormonálních hladin, což může negativně ovlivnit stav vaginální mikroflóry. Proto není vyloučen pravidelný výskyt zápachu amoniaku..
 5. Užívání multivitaminových komplexů obsahujících vysoké procento železa, zinku, hořčíku a vápníku.

Nepríjemný zápach vaginálního hlenu je z výše uvedených důvodů krátkodobý a zmizí sám.

Pokud má žena následující příznaky, je nutné vyhledat radu:

 • bolesti dolní části břicha;
 • nepohodlí během pohlavního styku;
 • křeče doprovázející uvolnění močového měchýře;
 • změna konzistence.

Patologické příčiny

Výtok s vůní čpavku (amoniak) často naznačuje vývoj různých patologií. A pokud se vůně amoniaku objeví ve vaginálním sekretu, příčinou mohou být nejen gynekologické problémy.

Bakteriální vaginóza

Je doprovázeno aktivní reprodukcí patogenů, což vede k porušení vaginální mikroflóry. Toto onemocnění je charakterizováno vývojem následujících příznaků:

 • zápach čpavku po vypouštění;
 • svědění, pálení vulválních tkání;
 • otok, hyperémie velkých stydkých pysků.

Výtok se stává šedivý, později - zelenožlutý odstín. Pokud se neléčí, hlen se stává hustým, vláknitým.

Žlutý výtok u žen může naznačovat další onemocnění. Proto vám doporučujeme seznámit se s podrobnějšími informacemi o tomto tématu..

Trichomonas colpitis

Patologie se vyskytuje v důsledku infekce Trichomonas. K přenosu dochází sexuálně. Komplikace onemocnění jsou cervicitida, uretritida a endometritida dělohy.

Léčba musí začít bezprostředně po stanovení diagnózy, to znamená, že žena musí ihned po vzniku neobvyklých příznaků konzultovat lékaře.

Mezi příznaky trichomoniázy patří:

 • kapalný výtok s nepříjemným zápachem amoniaku a dalšími nečistotami;
 • bolest v dolní části břicha;
 • pocit pálení v pochvě.

Pyelonefritida

Pyelonefritida je infekční zánět ledvin způsobený pronikáním různých bakterií. Jeho příznaky, kromě výskytu amoniakálního zápachu ve vaginálním hlenu, jsou:

 • bolest dolní části zad;
 • zvýšení tělesné teploty na vysoké hodnoty;
 • aktivní pocení;
 • bolesti hlavy a závratě;
 • obecná slabost;
 • záchvaty nevolnosti.

Pyelonefritida může být doprovázena poruchou akumulátoru moči. Není vyloučen vývoj zánětu sliznice močového měchýře, který je vyjádřen v řezech během močení a častém nutkání používat toaletu.

Pohlavní choroby

Vzhled zápachu amoniaku v genitální oblasti může naznačovat přítomnost pohlavních patologií. Nejběžnějšími provokatéry jsou chlamydie, ureaplasmóza a kapavka..

Léčba je v tomto případě nutná pro oba sexuální partnery. Pokud nepřijmete nezbytná opatření, je možný přechod zánětu do těla dělohy..

Metabolické onemocnění

Důvodem vzniku zápachu amoniaku může být změna hormonálního pozadí. Patologie této geneze jsou zvažovány výhradně u ošetřujícího lékaře a vyžadují dobře zvolenou terapii..

Cukrovka

U nekompenzovaného diabetes mellitus je výskyt velkého počtu ketonových tělísek - acetonových sloučenin v moči. Játra nemají čas na jejich zpracování, takže končí v moči. Proto se objevuje charakteristický zápach amoniaku v genitální oblasti.

Při absenci adekvátní léčby je riziko poškození jater vysoké..

Léčba a preventivní opatření

Způsob léčby závisí na typu patologie, která vyvolala výskyt neobvyklého zápachu. Před předepsáním léků pacientovi je třeba provést nezbytné testy..

Jako preventivní opatření k zabránění výskytu nepříjemného příznaku mohou existovat:

 • zdravý životní styl;
 • dodržování pitného režimu;
 • vyvážená strava;
 • včasné ošetření nachlazení;
 • kontrola hladiny cukru v krvi;
 • dodržování pravidel intimní hygieny;
 • odmítnutí nosit syntetické spodní prádlo;
 • používání kondomů.

Prostředky pro vnější ošetření

Sprchování vagíny pomáhá eliminovat místní příznaky - svědění, pocit pálení - a zbavit se nepříjemného zápachu.

Dobré praktické výsledky se dosahují použitím podnosů z odvaru heřmánku, máty nebo měsíčku. Pro zvýšení léčebného účinku je povoleno přidat do vody trochu mořské soli. Po koupání je nutné vnější pohlavní orgány otřít do sucha čistým měkkým ručníkem. Výsledek je patrný po prvním postupu.

Reorganizace pochvy vodným roztokem jódu, soli a sody se ukázala jako docela dobrá. Míchejte 1 lžičku litru vychlazené převařené vody. (bez sklíčka) sůl a soda a poté přidejte 10 kapek jódu.

Sprchování se provádí dvakrát denně - ráno a večer.

Přípravky pro orální podání

K léčbě výtoku se používají léky ze skupiny protizánětlivých a antifungálních látek. Někdy mohou být předepsána antibiotika. Imunostimulanty a léky z kategorie obecných tonik jsou povinné.

Léčba nemocí se provádí ambulantně, to znamená, že žena nezávisle užívá vybrané léky v souladu s vyvinutým schématem.

Vzhled vaginálního výtoku s neobvyklým zápachem amoniaku je důvodem pro kontaktování gynekologa. Samoléčba je nepřijatelná, protože před zahájením užívání léků je nutné zjistit skutečnou příčinu patologie.

Výtok s pachem amoniaku: příčiny, léčba a prevence

Ženy v reprodukčním věku jsou denně vystaveny vaginálnímu výtoku. Odmítnutí hlenu je způsob udržování rovnováhy vaginální mikroflóry. Díky sekrecím je tělo chráněno před rozvojem bakteriálních infekčních onemocnění a blokuje množení různých patogenních mikroorganismů. Výtok čpavku u žen je jasným znamením, že v těle je problém. Je nutná konzultace s lékařem. Pokud výtok voní nebo je žlutý, může to mít fyziologické nebo patologické důvody.

Jaký výboj by měl být normální

Sekrece vylučovaná pochvou je obvykle bez zápachu a průhledná. Mírně kyselá vůně je povolena. Když výtok voní jako amoniak, znamená to problémy v urogenitálním systému. To je nad rámec normy, je nutná konzultace s gynekologem nebo urologem.

Vaginální sekrece mohou nažloutnout pouze během ovulace. Rovněž se mění jeho konzistence. Tajemství se lepí. Na konci ovulace se barva a struktura vrátí k normálu. Před menstruací se může objevit mírná žloutnutí. To je třeba vzít v úvahu ve specifické fázi menstruačního cyklu. U žen je žlutý výtok s vůní amoniaku příznakem, který signalizuje problémy v těle..

Doprovodné příznaky

Výtok, který má nepříjemný zápach, je někdy doprovázen určitými příznaky:

 1. V genitáliích je pocit pálení.
 2. Konzistence tajemství se mění.
 3. Bolestivé pocity se vyskytují během pohlavního styku.

Všechny tyto příznaky vyžadují lékařskou pomoc. Nejprve musí určit důvody, proč má hlen amoniakální aroma, což je odchylka od normy..

Fyziologické příčiny

Vůně se objevuje z následujících důvodů:

 1. Tělu chybí tekutina. Pro fungování močového systému musí člověk konzumovat nejméně 2 litry vody denně. Játra a ledviny budou správně fungovat, pokud nebude nutkání zadržováno, a pokud je to nutné, okamžitě použijte koupelnu.
 2. V těle je spousta bílkovin. Je to z různých důvodů a tento stav je určen po rozboru moči. Přebytek bílkovin je obvykle známkou toho, že játra nejsou schopna převádět bílkovinné potraviny na aminokyseliny.
 3. Až vaše menstruace odejde. V prvních dnech krev často voní jako amoniak. To je známka hormonálních změn.
 4. Puberta. Vždy je doprovázena restrukturalizací hormonálního pozadí. Výsledkem je, že vaginální mikroflóra trpí a objeví se aroma amoniaku..
 5. Nedostatečná hygiena genitálií. A nejde jen o nedostatek hygieny a nepravidelné sprchování. Je důležité správně provést promývací proceduru - ve směru od pochvy ke konečníku. Udržováním genitálií v čistotě předejdete problémům. Je ukázán příjem komplexu multivitaminů, které obsahují hodně zinku, hořčíku, vápníku, železa.
 6. Po porodu. Pokud změna vůně není doprovázena nepříjemnými příznaky, je příčinou jedna z výše popsaných. A problém lze snadno vyřešit. Pokud výtok voní jako aceton, je třeba upozornit na patologické příznaky, jako jsou křeče během močení a pocit pálení. Špatným znamením je bolest břicha, která přináší nepohodlí a výskyt nečistot v moči.

Konzultace s lékařem vás v budoucnu ochrání před mnoha problémy. Vůně amoniaku z pochvy je navíc příznakem řady nemocí..

Patologické příčiny

Pouze odborník je po provedení výzkumu schopen provést diagnózu. Koneckonců, vůně často hovoří o vývoji virových nebo plísňových onemocnění, infekcí nebo zánětlivých procesů. Zde jsou hlavní nemoci doprovázené takovým příznakem spolu s dalšími:

Vaginální kandidóza

Jméno známé uchu je drozd. Jeho původcem je houba Candida - je v těle každého. Pod vlivem negativních faktorů (emoční stres, pokles obrany po nemoci) začnou růst mikroorganismy. Hlavním příznakem je bílý nebo žlutý sýrový výtok, který má stejnou vůni jako fermentované mléčné výrobky. Ale v některých případech může výtok páchnout jako čpavek s kandidózou. Mezi další příznaky onemocnění patří svědění a pálení. Při pohlavním styku existuje vysoké riziko infekce. Proto je léčba přiřazena oběma partnerům. Dodržování všech doporučení lékaře vám umožní neutralizovat houby a obnovit zdraví mikroflóry.

Vaginóza

Jiným názvem tohoto onemocnění je vaginální dysbióza. Jeho příčinou je šíření bakterií ve vagině. Kromě nepříjemného zápachu můžete přidat otoky, pálení a silné svědění, stydké pysky získávají červený odstín.

Endometrióza

Toto onemocnění se projevuje ve formě zánětu dělohy a zvětšení její velikosti. Krvavý výtok voní jako amoniak, sex je bolestivý. Endometriózu můžete určit také nadýmáním..

Furunkulóza vulvy

Další gynekologické onemocnění, při kterém je výtok amoniaku a také jeho barva se mění na nazelenalou nebo nažloutlou.

Vaginální píštěl

Aby se takové onemocnění mohlo vyvinout, je nutné mechanické působení. Genitální trauma vede k tvorbě dutin v urogenitálním systému, které lze odstranit pouze rychle.

Uretritida

Toto onemocnění je způsobeno zánětem sliznic močové trubice. Mezi povinné příznaky patří zápach amoniaku. A také pacient cítí bolest při močení, dochází k výtoku z močové trubice - v moči jsou nečistoty krve.

Cystitida

Toto onemocnění je příznakem uretritidy. Pouze mechanismus jeho vzniku je jiný. Obvykle se vyskytuje v důsledku podchlazení. Sliznice močového měchýře se zapálí. Hlavním příznakem poruchy je zvýšené močení. Obvykle s cystitidou moč zhnědne, získává zápach amoniaku, pacient pociťuje silnou bolest a pálení při vyprazdňování močového měchýře. Přečtěte si o léčbě cystitidy v článku na odkazu. Zde si můžete přečíst recenze skutečných pacientů o léku Diforol, který nejčastěji předepisují gynekologové a urologové..

Onemocnění ledvin také způsobuje zápach amoniaku v sekrecích. Pyelonefritida způsobuje bolest v bederní oblasti, teplota stoupá a dochází ke zvýšenému pocení. Pacient může trpět závratěmi, pociťuje celkovou slabost a bolesti hlavy. Patologie vyžaduje léčbu.

Pohlavní choroby

Je snadné se nimi nakazit během pohlavního styku, pokud vám na ochraně nezáleží. Mezi takové nemoci patří lékaři ureaplasmóza, kapavka atd. Specialisté předepisují léky souběžně pro oba partnery, jinak to nepřinese výsledky.

Hepatitida virové povahy

Skutečnost, že infekce zasáhla játra, lze snadno poznat podle žloutnutí očních bulv, kůže, ztmavnutí moči a získání nepříjemného zápachu amoniaku.

Cukrovka

Jedna z forem tohoto onemocnění je doprovázena zvýšením počtu acetonových sloučenin (ketonových těl) v moči..

Každý z výše uvedených konkrétních patologických stavů vyžaduje individuální přístup ošetřujícího lékaře.

Je snadné zaměnit příznaky jedné nemoci s druhou. Samoléčba proto může vést k nepříjemným zdravotním následkům..

Akce doktora

Po vyšetření pacienta předepíše specialista řadu diagnostických postupů, aby stanovil konkrétní diagnózu a určil, které onemocnění způsobilo nepříjemné příznaky, a předepíše léčbu.

Pacient bude potřebovat:

 • projít obecnými testy (krev a moč jsou standardní);
 • podstoupit bakteriální test (to vám umožní předepsat antibiotika);
 • provést biochemický krevní test (je-li to nutné);
 • podstoupit gynekologické vyšetření;
 • nechte se vyšetřit, abyste vyloučili pohlavně přenosné choroby;
 • podstoupit ultrazvuk;
 • projít šmouhy.

Pokud cítíte čpavek ze svých sekretů, možná budete muset konzultovat více než jen gynekologa. V závislosti na důvodu musíte jít na schůzku s urologem nebo endokrinologem. Při příští návštěvě odborník předepíše potřebné léky po prozkoumání výsledků testu. Tato výdajová položka vyžaduje pozornost, protože vaše zdraví závisí na implementaci doporučení.

Preventivní opatření

Každá dívka může zabránit tomu, aby její vagina páchla. Musíte jen dodržovat řadu preventivních opatření:

 1. Nezapomeňte na zdravý životní styl.
 2. Nepřechlazujte a neléčte nachlazení včas.
 3. Udělejte si čas na pití.
 4. Dodržujte hygienická pravidla.
 5. Jezte normálně.
 6. Ovládejte hladinu cukru v krvi.
 7. Nenoste syntetické spodní prádlo.
 8. Pouze chráněný sex.
 9. Navštěvujte lékaře častěji.

Nic těžkého dělat. Hlavní věc je, že když se objeví zápach amoniaku po vaginálním výtoku, poraďte se s odborníkem.

Proč výtok voní jako čpavek

Výboj je považován za normální, ale když mají nepříjemný zápach a mění barvu, jedná se již o probuzení. Pokud zjistíte tyto příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře..

Výtok s vůní významně narušuje normální život ženy, což způsobuje vážné nepohodlí. Není možné léčit výtok sami, což může vést k rozvoji různých nemocí.

Po vyšetření a testování lékař předepíše léčbu zaměřenou na příčinu výtoku. A pamatujte, že při dodržování základních pravidel prevence se vás žádná infekce nebojí.

Absolutorium u žen: hledání problému

Alokace u žen může být normální! Abyste se nemuseli bát zbytečně, naučte se známky „normálního“ výtoku z pohlavních orgánů! Mimo menstruaci je výtok průhledný a v malém množství. Jsou prakticky bez zápachu a neobtěžují ženu..

Nadměrný výtok s nepříjemným zápachem, doprovázený svěděním nebo řezáním vulvy nebo pochvy, stejně jako bolest při pohlavním styku nebo v dolní části břicha, jsou považovány za patologické a vyžadují zvláštní pozornost!

Nejčastější příčinou výtoku u žen je zánět. „Očima“ je však poměrně obtížné určit, co tento stav způsobilo. Chcete-li získat odpověď jistě, musíte kontaktovat gynekologa.

Příčiny nepříjemného vaginálního zápachu

Další varianty tohoto nepříjemného příznaku jsou metabolické poruchy nebo hormonální rovnováha.

Seznam nemocí, u nichž je příznak nepříjemného zápachu vlastní, je následující:

 1. Dysbakterióza. Toto onemocnění se týká stavů, ve kterých je narušena normální rovnováha mezi „dobrými“ a „špatnými“ mikroorganismy obývajícími vaginální sliznici. Se snížením imunity, výskytem vaginální suchosti nebo jinými problémy se patogenní mikroflóra začíná rychle rozvíjet a způsobuje zánětlivý proces.
 2. Drozd. Drozd nebo kandidóza je plísňová infekce. Při nátěru na sliznici je v laboratoři detekován zvýšený počet hub typu Candida, patřících do kategorie oportunních patogenů. To znamená, že aby drozd mohl začít, musí být vytvořeny příznivé podmínky. Nejčastěji jsou takové podmínky vytvářeny snížením imunity, například sezónním, hormonálními posuny nebo užíváním antibiotik.
 3. Gardnerelóza. Jedná se o bakteriální vaginózu nebo vaginitidu vyvolanou bakterií gardnerella vaginalis. Toto onemocnění lze snadno diagnostikovat podle jeho specifického „rybího“ zápachu. Je třeba poznamenat, že drtivá většina případů onemocnění gardnerella má sexuální cestu infekce. Tato bakterie však může být přenášena běžnými výrobky pro hygienu domácnosti. Je také třeba poznamenat, že nepříjemný zápach z pochvy po sexu s tímto onemocněním dramaticky stoupá.
 4. Kolpitida Toto onemocnění je zánět poševních stěn, při kterém kokokální flóra nejčastěji působí jako původce.

Chronické pomalé procesy v ženských reprodukčních orgánech

Pokud se během těhotenství nebo po porodu objeví nepříjemný zápach z pochvy, neměli byste okamžitě zpanikařit. Za těchto podmínek mohou být příčinou vzniku nepříjemného zápachu kromě výše uvedených onemocnění také:

 • hormonální změny, které zvyšují nebo snižují množství přirozených sekrecí;
 • poporodní výtok, který může mít také mírně nepříjemný zápach, ale po 1-1,5 měsíci by takový výtok již neměl ženu obtěžovat.

Pokud se po porodu objeví z pochvy nepříjemný hnilobný zápach, měli byste se neprodleně poradit s lékařem, protože to může být příznak zánětu v děložní dutině.

Také pokud se během těhotenství nebo po porodu objeví příznaky nepříjemného zápachu spolu se svěděním, pálením nebo bolestí, měli byste co nejdříve konzultovat gynekologa.

Další častou otázkou jsou příčiny nepříjemného vaginálního zápachu po menstruaci. Zde může být několik možností:

 1. nedodržování hygienických pravidel během tohoto obtížného období pro ženu;
 2. reprodukce patogenní mikroflóry, pro kterou je menstruační tok vynikající živnou půdou;
 3. hormonální poruchy.

Příznaky výboje

Rybí vůně

Výtok s pachem ryb znamená dysbiózu nebo bakteriální vaginózu, při které se mění normální poměr různých druhů mikroorganismů ve vaginálním prostředí: začínají převládat oportunní patogeny a množství kyseliny mléčné klesá. Snižuje kyselost hlenu.

Toto onemocnění není infekční ani zánětlivé. V počáteční fázi je to bez příznaků, ale po 7-10 dnech se objeví tajemství shnilé vůně, které se zvyšuje po koitu. To je doprovázeno svěděním, pálením sliznice a šedivou barvou sekrece..

Gardnerelóza tedy může páchnout - zánětlivý proces způsobený bakterií gardnerella. Tím je naznačeno shnilé tajemství špinavě bílé barvy. Příznaky jsou zcela podobné..

Česnek nebo cibule

Pokud výtok voní po cibuli nebo česneku, může to být imunodeficience, metabolické poruchy, užívání antibiotik a dokonce i nadměrná konzumace této zeleniny s jídlem. Z patologií to může vyvolat zánět dělohy, vaginální dysbióza a drozd.

Nejčastěji se vylučuje hustý, zakalený hlen, který má nažloutlý nebo nazelenalý odstín. Vůně se po sexuálním kontaktu nasytí. Pravidelně narušeno svěděním a pálením.

Kyselý

Zakysaná vůně výtoku u žen hovoří o kandidóze - infekci vyvolané houbovými spórami rodu Candida, v každodenním životě nazývanou drozd. Bílý sražený výtok s nepříjemným zápachem podobným tvarohu, který často způsobí svědění nebo pálení v pochvě.

Toto onemocnění je sexuálně přenosné a může se také tvořit v důsledku nerovnováhy bakteriální rovnováhy ve vaginálním prostředí pod vlivem emočních šoků, slabé imunity a antibiotik.

Drozd může být doprovázen mírným až silným výtokem s nepříjemným zápachem kyselého mléka a drobných zrn.

Železná vůně

Pokud výtok voní jako železo, znamená to přítomnost krve v nich. Toto znamení se objevuje během menstruace a v přítomnosti eroze nebo ektopie děložního čípku.

U ektopie děložního čípku jsou během pohlavního styku nebo po něm často indikovány krvavé sliznice nebo vodnaté sekrety s takovou vůní. Někdy bolí dolní část břicha. Pokud jsou takové příznaky nalezeny, okamžitě navštivte gynekologa, abyste vyloučili vývoj novotvarů a onkologie.

Amoniak a aceton

K výtoku s pronikavým zápachem amoniaku dochází na pozadí nedobrovolného úniku moči z močového měchýře během akcí, které způsobují tlak uvnitř pobřišnice: smích, kašel, kýchání nebo jen fyzická námaha.

To se děje na pozadí emočního stresu, nadváhy. Vůně amoniaku je často vylučována kvůli nedostatku tekutin v těle, díky čemuž je moč koncentrovanější, což dává popsané vlastnosti hlenu.

Stává se také, že sekrece voní jako aceton. Jedná se o jasný příznak cukrovky, při které se ketonová těla hromadí v tkáních, což způsobuje tento příznak. Důvodem tohoto jevu může být metabolická porucha nebo proteinová strava. Je třeba se poradit s endokrinologem.

Rot a ocet

Tento příznak může naznačovat hnilobu genitálních tkání během mimoděložního těhotenství, zánět vaječníků, přítomnost děložních myomů a pohlavně přenosných chorob..

Trichomoniasis je infekční pohlavní choroba charakterizovaná tvorbou vypěněného tekutého výboje se shnilým zápachem žluté nebo zelené.

Mezi jeho příznaky patří svědění a bolest při intimním kontaktu a močení. Leucorrhoea rozmražená v octě je výsledkem nepravidelné hygieny.

Během těhotenství

V raných stádiích těhotenství je tělo snadno napadeno patogenními mikroorganismy a často se zhoršují chronická onemocnění..
Unikající plodová voda může páchnout. V tomto případě je indikován hojný výtok s nepříjemným nasládlým zápachem. Pokud tekutina vytéká nepřetržitě, okamžitě vyhledejte lékaře.

Nejčastěji se to děje v posledním trimestru. Když se to stalo blíže k nastavenému času vzhledu dítěte, může to znamenat nástup porodu. Krvácení s hnilobným zápachem signalizuje možnou smrt plodu. V tomto případě bude urgentně proveden potrat, aby se zabránilo infekci..

Pokud lochie vydává hnis a současně táhne dolní část břicha, pak mluvíme o poporodní komplikaci. Tento stav je obzvláště nebezpečný po císařském řezu. Zjistěte v našem článku, kolik výtoku jde po císařském řezu..

Pokud má žena zpoždění a její vaginální sekrece nepříjemně voní, předpokládá se nejen těhotenství, ale také možné gynekologické patologie. Konkrétně někdy dochází k výtoku po instalaci pesaru v důsledku boje těla s cizím tělesem.

Kterého lékaře kontaktovat pro nezdravé vaginální výtoky

Pokud máte výtok nepřirozené barvy, zápachu nebo konzistence, měli byste navštívit gynekologa. Lékař se zeptá na příznaky, provede vizuální vyšetření, odebere výtěr z pochvy a na základě výsledků výzkumu provede diagnózu..

Analýza vaginálního výtoku ukáže, zda existuje bakteriální, virová nebo plísňová infekce, jaký je stupeň infekce. Poté je předepsáno ultrazvukové vyšetření orgánů reprodukčního systému. Ultrazvuk ukáže velikost orgánů ženského systému, jejich polohu, přítomnost novotvarů, například cyst nebo nádorů a pomůže konkretizovat diagnózu.

Lékař navíc předepisuje kompletní krevní obraz, cytologické vyšetření a / nebo kolposkopii. U cysty nebo nádoru je nutná další konzultace s onkologem. Pokud zaznamenáte silné výboje v důsledku stresu, je vhodné se poradit s psychologem..

Pokud je zjištěna pohlavně přenosná nemoc, bude nutná konzultace s imunologem. U dlouhodobého průběhu onemocnění je užitečné konzultovat imunologa a posoudit imunitní stav. V případě hojného výtoku na pozadí alergií se doporučuje konzultace s alergikem. U dětí hodnotí nezdravý výtok dětský gynekolog a pediatr.

Co dělat, pokud máte špatný vaginální zápach?

Pokud jsou zjištěny jakékoli infekce, měl by lékař předepsat léčbu, která často spočívá v užívání místních léků, které neovlivňují celé tělo. To je zvláště důležité během těhotenství i po porodu..

Kromě léčby předepsané lékařem by žena měla být zmatená posílením imunitní obrany těla. To je zvláště nutné, pokud lékař diagnostikoval drozd nebo jinou infekci, která se projevuje snížením imunity nebo hormonální nerovnováhou..

V tomto případě budou užitečné vitamínové kurzy, revize stravy ve prospěch zeleniny a ovoce, zvýšení množství čisté vody, které žena používá každý den. Také během léčby je obzvláště důležité vyhnout se pohlavnímu styku, pečlivě dodržovat hygienická pravidla a úplně opustit špatné návyky..

Kouření a alkohol nejen vážně snižují imunitu, ale také vyvolávají hormonální poruchy. Použití pracího gelu Ginokomfort pomáhá udržovat přirozenou mikroflóru pochvy na požadované úrovni.

Prevence

 • Nejezte tvrdé diety.
 • Udržujte pravidelnou soukromou hygienu. Umývejte se častěji, zejména v horkých obdobích.
 • Lze použít kalhotkové vložky, ale je nutné je měnit dostatečně často (každé dvě hodiny), aby se zabránilo růstu škodlivých bakterií na povrchu.
 • Kupujte pouze vysoce kvalitní výrobky pro péči o intimní partie - bez barviv a vůní. Dávejte pozor na značku ph-balance.
 • Chraňte se, pokud nemáte stálého partnera.
 • Noste přirozené, pohodlně střižené spodní prádlo, alespoň doma.

Páchnoucí vaginální výtok je běžným jevem a je často diskutován na fórech. Zde najdete zpětnou vazbu od žen o tomto problému a odpovědi od příslušných odborníků..

Tento příznak je typický pro mnoho onemocnění, ale každý má svou vlastní taktiku zotavení. Proto při prvních patologických známkách sekrece a pocitu nepohodlí nedělajte samoléčbu, ale poraďte se s lékařem..

Proč čpavek voní?

Výskyt cizích pachů v moči, potu nebo slinách často naznačuje, že s tělem není všechno v pořádku. Čerstvá moč je bez zápachu, čirá nebo zlatavě zbarvená, bez zakalení nebo nečistot.

Pokud si všimnete, že výtok voní jako amoniak, je to příležitost přemýšlet o svém zdraví a nechat se otestovat. Co nejdříve je nutné složit všeobecné testy a konzultovat s terapeutem. To vám umožní identifikovat nemoc v rané fázi..

Obzvláště nebezpečné je onemocnění ledvin, které, pokud není léčeno nebo je nesprávně zacházeno, může vést ke ztrátě životně důležitého orgánu..

Proč čpavek voní

Zápach amoniaku se může objevit v důsledku zadržování moči v těle nebo otravy bílkovinami. Jeho vzhled může nastat vlivem faktorů, jako jsou:

 • Nesprávná výživa - přebytek bílkovinných potravin ve stravě.
 • Poruchy ledvin a močového měchýře.
 • Silná fyzická aktivita.
 • Podvýživa, hlad. Lidské tělo začíná využívat své vlastní zásoby, to znamená přeměňovat svaly a tukovou tkáň na energii.
 • Genetická predispozice.
 • Nežádoucí účinky některých léků.

Cítit nejen moč, ale také sliny a pot. Může to být způsobeno tím, že je narušen metabolismus těla, bílkoviny jsou špatně tráveny a vylučovány z těla. To může naznačovat, že existují vážné problémy s ledvinami a játry. Může existovat riziko, že se jedná o příznaky cukrovky nebo tuberkulózy. Pouze lékař může správně diagnostikovat.

Jak voní čpavek

Proč moč voní jako amoniak

Vypouštění může získat tento zápach z různých důvodů. Několik faktorů přispívajících k rozvoji amoniakového aroma může souviset se stravou a životním stylem. Například při jídle velkého množství bílkovinného jídla, s nímž si tělo nemá čas poradit.

Pokud je osoba nucena pravidelně zadržovat moč v těle, vede to k výskytu silného zápachu amoniaku..

Někdy, což je velmi nebezpečné, moč získává pach amoniaku v důsledku poruch v těle způsobených infekcí nebo vývojem různých, včetně život ohrožujících, nemocí.

Příčiny u žen

Vůně amoniaku se může objevit u žen:

 • Během menstruace. V této době dochází v ženském těle k různým změnám..
 • Vaginální mikroflóra a hormonální hladiny se mění. Sekrece se mísí s močí, což vede ke změně jejího složení, což může vést ke skutečnosti, že se složení sekrecí mění a moč získává charakteristický zápach. Tento jev se objevuje pravidelně s nástupem menstruace..
 • Během těhotenství se také může objevit zápach amoniaku. Během tohoto období dochází také k velmi vážným změnám v těle, které se týkají urogenitálního systému. Navíc v této době žena prochází velmi silnou intoxikací, která může také vyvolat její vzhled.
 • Metabolické poruchy vyvolané příjmem určitých léků. Například doplňky stravy s vápníkem nebo železem, různé komplexy vitamínů.

Příčiny u mužů

U mužů se může objevit vůně čpavku z těla a sekrece v důsledku těžké fyzické námahy, užívání proteinových doplňků nebo zneužívání masa, alkoholu.

Vůně amoniaku z úst

Zápach amoniaku z úst se může objevit z různých důvodů. Ne všechny jsou neškodné. Někteří mluví o přítomnosti velmi vážných poruch v těle. Níže jsou uvedeny nejčastější faktory, které vedou k charakteristické vůni:

 • Hladovění. Vzácné jídlo a nedostatečné množství vypité tekutiny může vést k metabolickým poruchám v těle, zadržování močoviny v těle a v důsledku toho k obrácenému procesu, který vede ke vzniku zápachu amoniaku.
 • Proteinová strava. Není to nic, co je kremelská strava považována za jednu z nejškodlivějších. Přebytek bílkovinného jídla vede k tomu, že ho tělo prostě nedokáže strávit. V žaludku a střevech dochází k hnilobě nestrávené potravy, produkty této hniloby se šíří po celém zažívacím traktu, včetně ústní dutiny.
 • Cukrovka. Nadměrná konzumace glukózy vede k tomu, že část jejího těla je nucena vylučovat urogenitálním systémem. Kromě nepříjemného amoniakálního zápachu z úst je doprovázen častým nutkáním na močení a žízní.
 • Nemoci ledvin a močových cest - ledviny se účastní procesu zpracování bílkovin a odstraňují z těla látky získané v důsledku jejich rozkladu a přebytečnou tekutinu. To je jejich hlavní úkol. V případě nemoci močovina neopouští tělo, ale mění se na toxický amoniak, který opouští tělo potními žlázami a gastrointestinálním traktem. Ze žaludku vstupuje amoniak do jícnu a ústní dutiny. Pokud zápach amoniaku pochází z úst nebo moči, znamená to, že ledviny nedělají svou práci a je možné, že důvodem je patologie nebo nějaké infekční onemocnění.

Nyní se dočtete: Jak se zbavit zápachu oblečení

Příčiny výskytu zápachu amoniaku v moči

Nemoci, při nichž moč voní jako amoniak

Existuje několik onemocnění, při nichž moč voní jako amoniak. Níže jsou uvedena onemocnění, která jsou téměř vždy doprovázena tímto příznakem:

 • Uretritida Vyskytuje se v důsledku infekce močové trubice viry a bakteriemi. Většinou muži trpí uretritidou. Toto onemocnění je doprovázeno výskytem krve v moči a prudkou bolestí při močení.
 • Zánětlivé procesy ledvin a močového měchýře - cystitida. Můžete onemocnět podchlazením pohlavních orgánů nebo nedodržováním pravidel osobní hygieny. Cystitidu lze vyvolat užíváním určitých léků.
 • Nemoci jater a žlučníku. Játra neutralizují a odstraňují z těla nebezpečné toxiny, podporují zrychlený rozklad bílkovinných potravin. Abnormální funkce jater vede k tomu, že moč má tmavou barvu a silný charakteristický zápach.
 • Porušení metabolismu vody a bílkovin. Proteiny v těle se štěpí na vodu a močovinu. Při narušení metabolických procesů se močovina převede zpět na amoniak, který vychází močí a dodává jí charakteristický zápach.
 • Tuberkulóza, maligní nádory.

Pravděpodobné důvody pro výskyt výtoku u žen s pachem amoniaku

Výtok ve slabinách je přirozený proces, který indikuje normální stav reprodukčních funkcí těla. Tato kapalina zabraňuje tvorbě škodlivých hub a bakteriálních infekcí na sliznici penisu. Vypouštění se vyznačuje specifickým zápachem.

Jeho intenzita závisí na jednotlivých vlastnostech organismu a zejména na hormonálním pozadí. Existuje však řada pachů, které naznačují přítomnost patologie v urogenitálním systému. To může být zase důvodem pro rozvoj jedné ze závažných nemocí..

Pokud výtok u žen voní jako amoniak, měli byste vyhledat pomoc od odborníka.

Přirozené příčiny s takovým zápachem

Tento jev může být způsoben následujícími docela běžnými důvody:

 • Nedostatek tekutin v těle. Existuje jedno „zlaté“ pravidlo, podle něhož dospělý potřebuje vypít alespoň dva litry vody, aby zajistil normální fungování vnitřních orgánů a systémů. Šťáva, polévka a další zde nejsou zahrnuty. Je to o čisté vodě. Tím je zajištěna filtrace urogenitálního systému (dobrá prevence urolitiázy). Kromě toho nezdržujte nutkání močit. To má negativní vliv na ledviny a játra;
 • Menstruační cyklus. Vůně čpavku na podložce v prvním období měsíčního cyklu naznačuje změnu hormonálních hladin, což není patologie;
 • Přebytek bílkovin. Můžete to ověřit testem na přítomnost bílkovin v moči. To také není důvodem k obavám. Faktem je, že kvůli vysoké koncentraci proteinových produktů nemá játra čas na jejich zpracování na aminokyseliny užitečné pro buňky;
 • Puberta. Tento proces úzce souvisí se změnou mikroflóry urogenitálního systému a obecně s hormonálním pozadím, proto je periodické vnímání zápachu amoniaku v intimní oblasti v tomto případě také vysvětlitelné přírodními procesy;
 • Užívání multivitaminových komplexů s vysokým obsahem složek, jako jsou: vápník,> železo, hořčík, zinek.
 • Zanedbání hygieny třísla. Nejde o pravidelnost sprchování, ale o správnost samotného postupu praní. Návaly by měly být směrovány z vaginální oblasti směrem k řiti. Ne naopak. Teplota vody by neměla přesáhnout 45-50 stupňů, aby nedošlo k podráždění zvláště citlivých oblastí epidermis. K utírání obličeje a těla by se také měly používat různé ručníky..

Výtok čpavku u žen způsobený výše uvedenými faktory je většinou krátkodobý a není doprovázen patologickými příznaky v genitální oblasti:

 • bolestivé nepohodlí nebo pálení;
 • křeče při močení;
 • srážené nebo krvavé nečistoty v moči;
 • bolesti různého stupně intenzity v dolní části břicha a další.
 • Zpravidla projíždějí bez vnějšího rušení..

Patologické příčiny

Existuje řada houbových, infekčních - zánětlivých a virových onemocnění, pro která je tento příznak charakteristický:

 • Vaginální kandidóza, populárně známá jako „drozd“. Příčinným činidlem je houba Candida, která je přítomna v jakémkoli organismu. Impulsem pro jeho aktivaci a populaci je oslabení ochranných vlastností těla pod vlivem nemoci nebo intenzivního psychoemotionálního stresu. Odpověď na potenciální otázku: „Může být příčinou zápachu amoniaku drozd?“, Je třeba poznamenat, že u každé ženy je to individuální. V zásadě srážené nečistoty ve výtoku vydávají vůni fermentovaných mléčných výrobků, avšak v některých případech může být sotva znatelný zápach amoniaku. Onemocnění je doprovázeno pocitem svědění a pálení v oblasti rozkroku. Pokud jsou zjištěny příznaky drozdů, je nutné, aby oba partneři podstoupili odpovídající vyšetření, protože nemoc se přenáší téměř okamžitě nechráněným pohlavním stykem. Při včasné a účinné léčbě lze původce nemoci relativně rychle neutralizovat..
 • Uretritida Představuje průběh zánětlivých procesů v močové trubici. Může se vyvinout v důsledku nerušené kolonizace těla houbami Candida. Poměrně časté onemocnění mezi ženskou populací. Kromě zápachu amoniaku to naznačují následující příznaky: bolest a křeče během močení; nečistoty krve v moči; vzhled atypického hlenu v průhledném nebo světle žlutém odstínu.

Příčiny žlutého výtoku během těhotenství, když je třeba ho léčit

 • Cystitida. Příznaky jsou velmi podobné uretritidě. Hlavním důvodem pro rozvoj onemocnění je hypotermie, v důsledku čehož se sliznice močového měchýře zapálí. Mezi hlavní příznaky patří: časté nutkání močit; tmavá moč s možnými krevními nečistotami a zápachem amoniaku; případně zvýšení teploty na subfebrilní hodnoty; silné křeče při močení.
 • Onemocnění ledvin, jako je pyelonefritida a pyelitida, mohou také způsobit intimní zápach amoniaku. Vyznačují se: intenzivní bolestí zad v bederní oblasti; vysoká horečka, která několik dní neustupuje; silné pocení; závratě a bolesti hlavy doprovázené celkovou slabostí; v některých případech je možná nevolnost; dysfunkce urogenitálního systému.
 • Pohlavně přenosné nemoci, mezi nimiž lze rozlišovat chlamydie, kapavku, ureaplasmózu a další.
 • Diabetes mellitus v raných fázích vývoje. Vysoká koncentrace ketonu v těle je důvodem pro vznik zápachu acetonu nebo amoniaku v ah oblasti. Ketony nezpracované játry se vylučují spontánně močením a zanechávají charakteristický zápach. Intenzivnější projevy zápachu naznačují diabetickou dehydrataci..
 • Virová forma hepatitidy. Toto infekční onemocnění jater určují odborníci z následujících důvodů: nažloutlý odstín kůže a očních bulv; tmavá moč s pronikavým zápachem acetonu nebo amoniaku.
 • Vaginóza nebo vaginální dysbióza. Vývoj onemocnění je způsoben převahou škodlivých mikroorganismů v mikroflóře intimní zóny. Ve výsledku se objeví výše zmíněná vůně, doprovázená svěděním, pálením a otoky, podrážděním stydkých pysků;
 • Furunkulóza vulvy je určena vypouštěním žlutého nebo zeleného odstínu charakteristického pro tuto chorobu;
 • Endometrióza Jedná se o zánět sliznice dělohy. Roste však ve velikosti a krvácí. Tento výtok má pronikavý zápach amoniaku. Kromě toho je onemocnění určeno charakteristickým nadýmáním břišní dutiny a bolestivým syndromem během pohlavního styku;
 • Maligní novotvary na genitáliích. Vyznačují se bezbarvým nebo světle červeným výbojem se specifickým zápachem.
 • Vaginální píštěl je patologie způsobená mechanickým působením. Mezi hlavní příčiny patří porod a trauma genitálií. Fistula je prázdný prostor mezi orgány urogenitálního systému. Léčí se výhradně chirurgicky.
 • Parazitické mikroorganismy se vyskytují u 70% populace. Většina odpadních produktů může cítit jako amoniak.

Poznámka! Každá z výše uvedených patologií vyžaduje individuální a urgentní léčbu. Projevené příznaky by neměly být ignorovány, protože jsou plné vážných následků a dokonce i smrti. Samoléčba je nepřijatelná.

Léčba a preventivní opatření

Pokud je zápach amoniaku z oblasti rozkroku doprovázen doprovodnými příznaky, je dobrý důvod vyhledat kvalifikovanou pomoc. Diagnostické postupy by měly být předepisovány pouze lékařem. Průzkum obvykle zahrnuje:

 • dodávka obecných testů krve a moči;
 • v některých případech je vyžadován biochemický krevní test;
 • vyšetření lékařem - gynekologem;
 • bakteriální test;
 • ultrazvukový postup;
 • provádění testů na pohlavně přenosné choroby;
 • tampony z postižené oblasti.

Nemoci způsobující výskyt hnisavého výtoku z močové trubice u mužů

Při prvním kontaktu se svým lékařem byste měli podrobně informovat o zaznamenaných příznacích. Je důležité si uvědomit, že některé nemoci je obtížné diagnostikovat kvůli podobným příznakům. Jak již bylo uvedeno výše, povaha a vůně výtoku jsou u mnoha patologií identické..

Počáteční průzkum pomůže specialistovi určit vyšetření nezbytná pro stanovení přesné diagnózy. Důležitost správné diagnózy je dána účinností budoucí léčby.

Nesprávně zvolený terapeutický kurz může vést k řadě závažných komplikací, takže byste neměli riskovat své vlastní zdraví cvičením samoléčby.

Nejlepší preventivní opatření jsou:

 • správná strava a pití;
 • zdravý životní styl;
 • správné dodržování hygienických norem.

Efektivní recepty tradiční medicíny

Recept na léčbu lze kombinovat s praxí tradiční medicíny. To pomůže zmírnit příznaky, jako je svědění a pálení, a také zmírní specifický zápach v intimní oblasti..

Nejběžnějšími a nejpraktičtějšími metodami tradiční medicíny jsou heřmánkové, měsíčkové a mátové koupele. Efekt je patrný po první aplikaci. Po zákroku je nutné genitálie důkladně otřít. Pro větší účinek lze do roztoku přidat mořskou sůl..

V boji proti příznakům se dobře osvědčil lidový lék na sprchování založený na jódu. K vaření přidejte jednu lžičku sody a sůl do litru převařené vody..

Po důkladném promíchání je nutné do roztoku nakapat 10-15 kapek jódu. Sprchování by mělo být provedeno ráno a před spaním..

Tento postup má protizánětlivý účinek na sliznici genitálií a vyplavuje škodlivé bakterie a houby..

Fermentované mléčné výrobky, které obnovují střevní mikroflóru po užívání antibiotik, hrají důležitou roli při obnově těla po terapeutickém kurzu..

Je důležité si uvědomit, že tradiční medicína pomůže vyrovnat se s některými příznaky onemocnění, ale nikoli s původcem onemocnění. Proto by tato terapie měla být používána pouze jako doplněk! Hlavní průběh léčby může upravit pouze lékař, který jej předepsal. Porušení léčebného režimu je nepřijatelné!

Výtok voní jako čpavek u žen, způsobuje nepříjemný zápach

Mírný výtok u žen naznačuje dobře fungující reprodukční systém. Chrání zranitelné sliznice pochvy a dělohy před patogenními viry, mikroby, houbami, bakteriemi.

Vůně amoniaku je však známkou problémů. Pokud byl takový projev nepříjemnou epizodou, můžete na ni zapomenout..

Pokud je zápach cítit neustále nebo pravidelně, je to důvod pro kontaktování odborníka..

Náš článek nenahradí odborné rady, ale pomůže vám obecně si představit, proč se vůně amoniaku objevuje.

Proč ženský výtok páchne čpavkem?

Moč zdravého člověka je průhledná a v čerstvém stavu necítí. Za normálních okolností žena vylučuje 1,5 až 1,8 litru moči denně. Amoniak je vedlejším produktem metabolismu, produkce aminokyselin.

Dobře fungující játra ji přeměňují na močovinu a vylučují ji močí.

Vůně je signál, že játra z nějakého důvodu nezvládla práci a ve vašem těle zůstal amoniak - toxická látka.

U žen je mnohem větší pravděpodobnost, že budou trpět zápachem amoniaku, protože jejich urogenitální systém je zranitelnější a pochva má specifickou mikroflóru určenou k ochraně „kolébky života“ - dělohy.

Nepatologické příčiny jevu

Výtok s pachem amoniaku se může objevit, pokud:

 • Ve vaší stravě je příliš mnoho bílkovin a játra nezvládají její zpracování na aminokyseliny. Zapište si vše, co během týdne jíte, a zkontrolujte obsah bílkovin na tabulkách s jídlem. Je ještě snazší získat jednoduchý test na bílkoviny v moči.
 • Nepiješ moc. Musíte vypít 2-2,5 litru vody denně (nepočítáme-li jiné tekutiny - džus, polévku, čaj atd.). Dalším důvodem zápachu je inhibice močení. To by se nikdy nemělo dělat. Riskujete, že si zničíte játra a ledviny.
 • Projdete pubertou, těhotenstvím, menopauzou, kdy se mění vaginální hormony a mikroflóra. Na chvíli mohou být tyto změny doprovázeny zápachem amoniaku
 • Vaše menstruace začala. Podložka voní jako čpavek první 1-2 dny - důvodem jsou stejné hormonální změny
 • Užíváte léky s vápníkem nebo železem, multivitaminové komplexy
 • Nesprávná péče o pohlavní orgány. Zní to neslušně, ale bohužel to je realita, které gynekologové čelí. V dětství je mnoho matek v rozpacích, aby naučily dívku správně se umýt. Někdy tato neschopnost přetrvává u dospělých žen. Musíte si opláchnout drahocenné, zranitelné genitálie ve směru od pochvy k konečníku (naopak nemůžete!), Teplou vodou (ne horkou ani studenou!) A čisticím prostředkem s neutrálním pH. Nepoužívejte stejný ručník na obličej a tělo

Pokud tedy vypouštění čpavku krátkodobě zapáchá, bez bolesti a dalších alarmujících příznaků a normální stav se po odstranění příčin rychle vrátí, není se čeho bát..

Patologické příčiny

 • Drozd (kandidóza) je nejčastější příčinou zápachu amoniaku u žen. Kvasinková houba Candida je v každém organismu, aktivuje se oslabenou imunitou, stresem, těhotenstvím. Bělavý výtok má vůni kefíru a / nebo amoniaku. Kandidóza je doprovázena svěděním, pálením. Je nutné zacházet nejen s ženou, ale také s jejím partnerem. S drozdem se však obvykle zachází jednoduše a rychle.
 • K zánětu močové trubice - uretritidě - dochází v důsledku patogenních virů a bakterií. Pokud kromě zápachu amoniaku pociťujete při močení řeznou bolest a krev a hlen jsou smíchány s močí, může to být uretritida, běžný problém u žen
 • Cystitida se projevuje stejně často jako uretritida, vyskytuje se nejen kvůli infekcím, ale také při podchlazení. Sliznice močového měchýře se zapálí a začne nevýslovná agónie. Chcete velmi často „malé“ a každé močení doprovází bolest řezání. Moč ztmavne, páchne jako amoniak a smíchá se s ním krev. Žena oslabuje, má náladu
 • Zánět ledvin a pánve ledvin - pyelonefritida a pyelitida. Bolesti v bedrech, horečka, dysfunkce moči - to je trojitý syndrom, kterým se rozpoznává onemocnění ledvin. Teplota stoupá a přetrvává po dlouhou dobu (5-7 dní), potí se v krupobití, bolesti hlavy, nevolnost
 • Pohlavně přenosné nemoci - kapavka, chlamydie, ureaplasmóza a další neštěstí - jsou častou příčinou zápachu amoniaku u žen. Výtok a pachy se po menstruaci zvyšují. Zkontrolujte to sami, zkontrolujte svého partnera. Je zbytečné být léčen sám
 • V počátečních stadiích diabetes mellitus se v moči objevují acetonové sloučeniny - ketony. Vydávají pach amoniaku nebo acetonu. Zdravý člověk má málo ketonů, rychle se rozkládají a vylučují se močí. Při cukrovce se ketony tvoří intenzivněji, játra nemají čas na jejich zpracování. Vůně zvyšuje diabetická dehydratace
 • Virová hepatitida (infekce jater). U žen zožltne kůže a oční bělmo, je tmavá moč, objeví se silný zápach amoniaku nebo acetonu
 • Vaginóza je vaginální dysbióza. Onemocnění se objevuje, když ve vaginální mikroflóře převládají patogenní mikroorganismy. Silný zápach doprovázený svěděním, pálením, otoky, zarudnutím rtů
 • Endometrióza je proliferace a zánět děložní membrány. Je doprovázeno krvavým výtokem mimo menstruaci, čpavkem nebo shnilým zápachem, nadýmáním, bolestí při pronikavém sexu
 • Furunkulóza vulvy je také doprovázena zápachem amoniaku, žlutým a zeleným výtokem
 • Vaginální píštěl - vzniká při poranění pochvy nebo močové trubice během tvrdého pohlavního styku nebo porodu. Fistuly jsou patologické dutiny (píštěle), které spojují pochvu s močovým měchýřem, močovou trubicí a močovodem. Fistule způsobují neustálý zápach amoniaku a únik moči. Léčeno chirurgicky
 • Maligní nádory pochvy nebo dělohy. Jsou doprovázeny čirým nebo průhledným šarlatovým výbojem s nepříjemným zápachem
 • Paraziti. Je nimi nakaženo 7 lidí z 10. Při vitální aktivitě některých z nich se uvolňují toxické látky se zápachem amoniaku

Prevence a léčba

Pokud máte podezření, že příčinou zápachu mohou být patologické faktory, okamžitě vyhledejte svého lékaře. K určení onemocnění někdy stačí jednoduché kroky, ale může být zapotřebí i složitější diagnostika. Možné gynekologické vyšetření, ultrazvuk, aminový (bakteriální) test, vyšetření stěrem, testy na pohlavní choroby.

Pokud neexistuje žádná patologie, zkuste sprchovat slabými roztoky peroxidu vodíku nebo manganistanu draselného - zabíjejí pachy. Sprchy a koupele z heřmánku, máty, měsíčku se osvědčily. Nejen, že odstraní zápach, ale také zmírní zánět a svědění.

Dobrou prevencí je dodržování pitného a stravovacího režimu. Pijte hodně vody a udržujte příjem bílkovin pod kontrolou. Jogurt se lžičkou přírodního medu, brusinkovým džusem nebo džusem má léčivé a antiseptické vlastnosti..

Pokud máte podezření, že jste nemocní, neléčte se. I relativně neškodný drozd, nesprávně zacházený, může přinést mnoho špatných překvapení. Nemluvě o vážných onemocněních.

Vagina voní jako amoniak: těhotenství a další příčiny

Každá vagina má jinou vůni. Většina žen to popisuje jako pižmový nebo mírně kyselý zápach, což je normální. Zatímco většina vaginálních pachů je způsobena bakteriemi, někdy může moč ovlivnit také zápach..

Vůně amoniaku ve vaší vagině může být znepokojující, ale obvykle to není nic vážného. Pokračujte v čtení, abyste zjistili, co to může způsobovat a jak to můžete spravovat..

Amoniak a vaše tělo

Než se ponoříte do možných příčin zápachu vaginálního amoniaku, je důležité pochopit, jak a proč vaše tělo produkuje amoniak. Vaše játra jsou zodpovědná za rozklad bílkovin. Amoniak, který je toxický, je výsledkem tohoto procesu. Před opuštěním jater se amoniak rozpadá na močovinu, která je mnohem méně toxická..

Močovina se uvolňuje do krevního oběhu a cestuje do ledvin, kde při močení opouští vaše tělo. Tento slabý zápach amoniaku, který je běžný v moči, je výsledkem vedlejších produktů amoniaku v močovině.

Příčiny

Bakteriální vaginóza

Vagina obsahuje jemnou rovnováhu dobrých a špatných bakterií. Jakákoli nerovnováha v této rovnováze může způsobit příliš mnoho špatných bakterií, což vede k infekci zvané bakteriální vaginóza..

CDC uvádí, že bakteriální vaginóza je nejčastější vaginální infekcí u žen ve věku od 15 do 44 let.

Mnoho žen s bakteriální vaginózou hlásí detekci rybího zápachu vycházejícího z jejich pochvy, ale jiné cítí chemičtější zápach podobný amoniaku.

Mezi další příznaky bakteriální vaginózy patří:

 • bolest, svědění nebo pálení
 • pocit pálení při močení
 • tenký, vodnatý výtok, bílý nebo šedý
 • svědění na vnější straně pochvy

Některé případy bakteriální vaginózy vymizí samy, jiné vyžadují antibiotika. Můžete snížit riziko vzniku bakteriální vaginózy tím, že se nebudete sprchovat, což může narušit rovnováhu dobrých a špatných bakterií ve vaší pochvě. Kromě toho můžete snížit riziko bakteriální vaginózy používáním kondomů.

Těhotenství

Mnoho žen uvádí detekci zápachu amoniaku na začátku těhotenství. Není jasné, proč se to děje, ale je to pravděpodobně kvůli změnám ve stravě nebo infekci.

Některá jídla, jako je chřest, mohou ovlivnit zápach moči. Když jsou těhotné, některé ženy začínají toužit po jídle, které obvykle nejí. Lékaři přesně nevědí, proč se to děje.

Pokud jíte nové jídlo, které způsobuje odlišný zápach moči, můžete si všimnout zápachu, který přetrvává kvůli zaschlé moči kolem pochvy nebo spodního prádla. To obvykle není důvodem k obavám, ale možná budete chtít vést deník potravin, který vám pomůže zjistit, které jídlo to způsobuje..

Studie z roku 2014 také zjistila, že těhotné ženy hlásí zvýšení čichu během prvního trimestru. To znamená, že si můžete všimnout normálního zápachu moči..

V některých případech může být neobvyklý zápach výsledkem bakteriální vaginózy. Ačkoli to obvykle není závažné u žen, které nejsou těhotné, bakteriální vaginóza je spojena s předčasným porodem a nízkou hmotností. Pokud jste těhotná a zaznamenáte jakékoli příznaky bakteriální vaginózy, okamžitě vyhledejte svého lékaře.

Dehydratace

Vaše moč je kombinací vody a odpadu, včetně močoviny. Když je vaše tělo dehydratováno, odpad v moči se stává koncentrovanějším. To může způsobit, že vaše moč bude mít silný zápach amoniaku a tmavší barvu. Když tato moč vysuší na pokožce nebo na spodním prádle, můžete si všimnout zápachu amoniaku.

Mezi další příznaky dehydratace patří:

 • únava
 • závrať
 • zvýšená žízeň
 • snížené močení

Zkuste pít více vody po celý den a zkontrolujte, zda vůně nezmizí. Pokud vaše další příznaky dehydratace zmizí, ale stále cítíte čpavek, navštivte svého lékaře.

Podle Clevelandské kliniky je 99 procent potu voda. Zbývající 1% tvoří další látky, včetně amoniaku. Váš pot je vylučován dvěma typy potních žláz, které se nazývají ekrin a apokrin. Apokrinní žlázy jsou obvykle častější v oblastech s velkým počtem vlasových folikulů, včetně rozkroku.

Zatímco pot z obou typů žláz je bez zápachu, pot z apokrinních žláz pravděpodobně páchne při kontaktu s bakteriemi na pokožce. Kromě všech těchto apokrinních žláz obsahuje vaše tříslo spoustu bakterií, což z něj činí ideální prostředí pro pachy, včetně těch, které voní jako amoniak..

Pocení a bakterie jsou důležitou součástí vašeho celkového zdraví, ale můžete omezit zápach, který vytvářejí:

 • důkladné čištění vulvy teplou vodou a zavření návštěv záhybů stydkých pysků
 • ve spodním prádle ze 100% bavlny, které usnadňuje odpařování potu z těla
 • , vyhýbejte se těsným kalhotám, které ztěžují odpařování potu z těla

Menopauza

Po menopauze se u mnoha žen vyvine postmenopauzální atrofická vaginitida. To způsobí ztenčení vaginální stěny a také zánět. Díky tomu můžete být náchylní k močové inkontinenci, která může zanechat oblast kolem pochvy, která voní jako amoniak. Zvyšuje také riziko vzniku vaginálních infekcí, jako je bakteriální vaginóza.

Mezi další příznaky postmenopauzální atrofické vaginitidy patří:

 • suchost
 • pocit pálení
 • snížené mazání během sexu
 • bolest během sexu
 • svědění

Některé příznaky lze snadno odstranit přírodním lubrikantem na vodní bázi. Můžete také požádat svého lékaře o hormonální substituční terapii. Mezitím může nošení kalhotek pomoci absorbovat úniky moči po celý den..

Prevence

I když určité věci mohou vést k zápachu, jako je čpavek, můžete mu zabránit několika způsoby, například:

 • není sprchování, protože narušuje rovnováhu bakterií ve vagině
 • , pijte hodně vody, zejména při cvičení
 • stírání zepředu dozadu, aby se snížilo riziko nákazy bakteriální infekcí
 • ve spodním prádle ze 100% bavlny a volných kalhotách pravidelně vulvu umývejte teplou vodou
 • noste kalhotky nebo si často vyměňujte spodní prádlo, pokud máte sklon k úniku moči
 • Reklamní

Pokud si všimnete zápachu amoniaku kolem pochvy, může to být způsobeno nadměrným potem, močí nebo infekcí. Pokud pach přetrvává i při pravidelném oplachování a pijete více vody, vyhledejte svého lékaře. Možná budete potřebovat předpis, který vám pomůže léčit základní infekci.

Ženy se začínají obávat, když není menstruace, test je negativní. Důvody jsou někdy triviální - neopatrný, nedbalý přístup k vašemu zdraví.