Výtok po menstruaci s nepříjemným zápachem: příčiny a zásady léčby

V intermenstruačním období je také normální vaginální výtok, je však třeba věnovat pozornost jeho povaze. Pokud žena zaznamená změnu vůně, barvu bělosti po příští menstruaci, často to naznačuje přítomnost nemoci. V takové situaci je nutná konzultace s gynekologem. Kritické dny koneckonců činí ženu zranitelnou vůči infekčním agens a krev je živnou půdou pro mikroorganismy. Výše uvedené faktory v kombinaci s porušením základních pravidel osobní hygieny vedou k rozvoji vaginitidy a vaginózy vyžadující specializovanou léčbu..

 • 1 Vybití je normální
 • 2 Důvody porušení
  • 2.1 Po menstruaci
   • 2.1.1 Bakteriální vaginóza
   • 2.1.2 Vaginální kandidóza (drozd)
   • 2.1.3 Aerobní vaginitida
 • 3 Příznaky
 • 4 Obecné zásady léčby
  • 4.1 Korekce bakteriální vaginózy
  • 4.2 Léčba drozdů
  • 4.3 Léčba aerobní vaginitidy

Každá žena by měla mít každý den vaginální výtok. Přirozeně jsou průhledné nebo bělavé, bez zápachu nebo s mírně kvašeným mléčným aroma, jejich objem není větší než jedna čajová lžička denně. Změna vůně bílků je jasným znamením porušení optimální vaginální mikrobiocenózy. Normální flóru tvoří laktobacily - Doderleinovy ​​tyčinky; Podporují vaginální zdraví a vykonávají následující funkce:

 • poskytují odolnost vůči patogenním patogenům, okyselují prostředí (pH 4,5);
 • nenechte si ujít a působte destruktivně na mužské tajemství, takže vajíčko může proniknout a oplodnit pouze nejmobilnější a nejzdravější spermie;
 • tvoří aktivní radikály a peroxid vodíku, které stimulují místní imunitu.

Normálním a trvalým biotopem pochvy jsou acidofilní laktobacily. Zdravá žena má také podmíněně patogenní flóru. V malém množství nepoškozuje, ale pod vlivem provokujících faktorů se začíná aktivně množit, což způsobuje vývoj onemocnění a výskyt klinických příznaků.

Příčinou porušení je často nedodržování základních pravidel osobní hygieny:

 • občasné praní;
 • používání příliš velkých vložek a tamponů a jejich občasná výměna.

Zavedení tamponů během menstruace je důvodem pro opakovaný výskyt kandidózy, bakteriální vaginózy, takže mnoho gynekologů je nedoporučuje používat. Pokud se však žena nedokáže vzdát těchto hygienických výrobků, měly by se používat alespoň odrůdy bez aromatických vonných látek a malé velikosti - s jejich častou změnou..

K porušení mikroflóry často dochází po období menstruačního toku. Faktem je, že během menstruace jsou obranné mechanismy potlačeny v genitáliích, vagina a děloha se stávají náchylnými k infekci. Krvavý výtok je příznivým prostředím pro vývoj mikroorganismů. Nejběžnější jsou bakteriální vaginóza, afty, aerobní vaginitida, tj. Onemocnění, jejichž etiologické agens je neustále přítomno ve vagině, ale v malém množství.

Jejich projev (aktivace) nastává, pokud před menstruací ovlivnil ženu spouštěcí (provokující) faktor:

 • podchlazení;
 • vznik nového sexuálního partnera;
 • stres;
 • emoční šok.

Doderleinové tyčinky v takové situaci umírají, protože jsou nestabilní vůči změnám v mikroprostředí a nemohou odolat jiným typům patogenních bakterií..

Bakteriální vaginóza (BV) se vyvíjí, když jsou aktivní následující mikroby:

 1. 1. Gardnerella vaginalis.
 2. 2. Mobiluncus mulieris.
 3. 3. Atopobium vaginae.
 4. 4. Leptotrichia.
 5. 5. Veilonella.

BV se vyvíjí jako infekce na biofilmu. Biofilm je polymikrobiální komunita, kde jsou bakterie vzájemně propojeny, připojeny k epiteliálním buňkám a obklopeny speciální matricí, která chrání mikroorganismy před léky, což je důvodem častého opakování onemocnění. U patogenů se navíc vyvinula rezistence na hlavní anti-BV lék, metronidazol..

Vaginální kandidóza se vyskytuje při užívání systémových antibakteriálních látek a imunosupresiv. Růst hub vede k výskytu drozdů:

 1. 1. Candida albicans.
 2. 2. C. tropicalis.
 3. 3. C. parapsilóza.
 4. 4. C. glabrata.
 5. 5. C. crusei.

C. albicans je nejčastější příčinou a je citlivý na mnoho antimykotik. Poslední dvě možnosti jsou rezistentní na všechny léky kromě itrakonazolu. Neustále se opakují; konvenční terapie jen mírně potlačuje jejich růst..

Aerobní vaginitida (AB) se vyvíjí na pozadí bakteriální aktivace:

 1. 1. Streptococcus spp.
 2. 2. Enterococcus spp.
 3. 3. Staphylococcus aureus.
 4. 4. Escherichia coli.

Vyskytuje se u dívek nebo u žen po menopauze, protože reprodukční období je výsadou bakteriální vaginózy. Na rozdíl od BV je tato patologie doprovázena zánětlivou reakcí různé závažnosti..

Menstruační tok má obvykle malou nebo žádnou vůni železa. Někdy si však ženy všimnou, že během menstruace jejich výtok získává nepříjemný zápach, silný zápach hniloby a zatuchlost. Důvodem je elementární nedodržování hygienických pravidel..

Stagnující krev je ideálním prostředím pro množení bakterií, včetně podmíněně patogenních, a pro projev jejich škodlivých vlastností. Po kritických dnech přetrvává vaginální dysbióza, což odráží změnu povahy vaginálních sekretů. Tato situace vyžaduje lékařský zásah a sanitaci genitálií v závislosti na klinické formě infekce..

Bakteriální vaginóza je na prvním místě po menstruaci. S touto patologií voní vaginální výtok jako shnilé maso, ryby, vejce, jsou bohaté a tekuté, pěnivé, barva je šedobílá. Toto je ve skutečnosti jediný příznak, protože svědění, pálení, dyspareunie (bolestivost při pohlavním styku) nejsou pro tuto patologii typické.

Pokud se z pochvy objeví silná vůně, která vydává kyselé mléko, konzistence bělejší je sražená, vychází ve velkém množství, pak jsou to s největší pravděpodobností příznaky vyvinutého drozd. Vyznačuje se řadou subjektivních charakteristik:

 • svědění;
 • hořící;
 • nepohodlí během sexuální aktivity;
 • dysurie (porušení procesu močení);
 • peeling na intimním místě.

Ve prospěch aerobní vaginitidy svědčí nasládlé aroma, malé množství nažloutlých hustých vaginálních sekretů. Živé klinické projevy nejsou pro infekci typické.

Terapie nepříjemného výtoku po menstruaci z pochvy by měla být předepsána pouze po osobní konzultaci s porodníkem-gynekologem a odpovídajícím následným vyšetřením se zjištěním pravděpodobné příčiny patologie. Rozmazání flóry tomu pomáhá porozumět. Materiál je odebrán během vaginálního vyšetření a výsledek je hotový obvykle za 4-5 dní. Je však lepší provést důkladnější diagnostiku s přesným obrazem biotopu, kde je zohledněn každý mikroorganismus. Mezi tyto metody patří:

 1. 1. Obrazovka Femoflor.
 2. 2. Femoflor 8.
 3. 3. Femoflor 16.
 4. 4. Florocenóza.

Jsou prováděny v placených komerčních laboratořích. Známe přesnou bakterii, která způsobila onemocnění, je možné zvolit léčbu co nejpřesněji a vyhnout se opakování.

Používají se jak lokální antibakteriální léky, tak systémové, jejich kombinace je možná. Kromě toho se užívají obecně posilující imunomodulační léky. Po ukončení etiotropní terapie je nutné obnovit normální mikroflóru: zasít vagínu přírodními mikroorganismy. Po 1-2 měsících by mělo být vyšetření opakováno, aby se zajistila účinnost léčby..

Dříve se věřilo, že hlavním lékem pro tuto nosologii je metronidazol, ale nyní vědci zjistili, že většina patogenů je na něj rezistentní. Pokud má pacient příznaky BV, v diagnostické fázi byla identifikována Gardnerella jako hlavní příčina, pak bude metronidazol skutečně přínosný. Používá se interně: Trichopol 250 mg 4 r / d 5 dní.

Optimální je lokální použití ve formě čípků: Rumisol, Neo-Penotran (forte), Limendu, Ginokaps, Klion-D - jako součást kombinace metronidazolu s mikonazolem. Čípky se umisťují dvakrát denně po dobu 1-2 týdnů, v závislosti na závažnosti infekčního procesu.

Komplexní přípravek Terzhinan (obsahuje ternidazol, prednisolon, nystatin, neomycin sulfát) je v této situaci silnější, účinnější a pomáhá zbavit se patologie.

Pokud byly v nátěru identifikovány Mobiluncus a Atopobium, bude výsledku dosaženo terapií samotným klindamycinem (ničí biofilmy a buněčné asociace bakterií). Užívání tohoto antibiotika uvnitř je nebezpečné, je možné, že se u něj objeví nebezpečná komplikace - pseudomeranózní kolitida.

Ale lokální aplikace nemá prakticky žádné vedlejší účinky, zabraňuje opakovaným útokům BV. Clindabiox, Dalacin C obsahuje 100 mg klindamycinu v každém čípku, položí se 1 den každé 3 dny, léčba může být prodloužena až na 6 dní. Růst hub na pozadí antibiotické terapie pomůže vyhnout se klindacinu B - lék obsahuje butokonazol.

U těhotných žen jsou všechny výše uvedené léky kontraindikovány v 1. a 2. trimestru, je však pro ně mimořádně nutné obnovit normální vaginální flóru, protože se mohou vyvinout komplikace těhotenství: předčasný porod, podvýživa plodu, chorioamnionitida. Optimální v takové situaci je použití Betadine, Ruvidon, Hexosept, Hexicon, Fluomizin - lokální antiseptika obecného účinku.

Pro obecné posílení je předepsáno Polyoxidonium. Droga má imunomodulační, antioxidační účinek, zvyšuje koncentraci léků v krvi, čímž je léčba nejúčinnější.

Poté je nutné naočkovat vaginální prostředí laktoflorou. Lactriol, Acylact, Gynoflor se používají - 1 svíčka 2krát denně, 5-10 dní.

Ve vzácných případech kandidózy lze od místních antimykotik upustit. Používají se sertazol, zalain (1 svíčka se vstřikuje jednou), mycozol, ginezol (kurz - týden). Flukonazol, Diflucan - perorální podání 150 mg (1 tableta), poté další 3 dny později. Natamycin a Pimafucin jsou povoleny těhotným ženám (nejméně 3 dny).

U opakujících se forem je použití Lomexinu ve formě vaginálních tobolek nebo krému účinné. Ten druhý pomáhá léčit sexuálního partnera současně..

Candida glabrata a crusei vedou k zdlouhavému průběhu drozdů v důsledku rezistence vůči mnoha antimykotikům. V tomto případě se používá lék na bázi itrakonazolu (Mikotrox, 2 tobolky 2krát denně - 1 den).

Polygynax je kombinované činidlo, které zahrnuje nystatin, polymyxin B, neomycin. Není aktivní proti svým vlastním laktobacilům. Během léčby je 1 vaginální tobolka umístěna na noc po dobu 6 až 12 dnů. Je třeba poznamenat, že přípravek Polygynax se používá ve 2. a 3. trimestru těhotenství. Ve skutečnosti není účinný proti BV, takže by v tomto případě neměl být předepsán.

Doplňková léčba antiseptiky (Ruvidon, Hexosept, Fluomizin), Polyoxidonium, Lactritol.

Výtok se shnilým zápachem po menstruaci

Byl cítit zápach, co dělat?

Při správném fungování reprodukčního systému u žen lze z pochvy denně uvolnit až 5 ml slizniční tekutiny bez zápachu. Obvykle je průhledný, ale někdy má bílý nebo mírně nažloutlý odstín. Mírně kyselý zápach kvůli ihy7j '/ o

Je to způsobeno přítomností bakterií mléčného kvašení, které obývají pochvu, zabraňují rozvoji patogenní mikroflóry a plní ochrannou funkci. Dalšími složkami sekrece jsou enzymy tvořené žlázami děložního čípku, mrtvými oblastmi epitelu vnitřních pohlavních orgánů a mikroorganismy.

Během sexuálního vzrušení se uvolňuje hustý transparentní hlen, který má poměrně štiplavý zápach. Ženské tělo tedy vysílá muži signál o jeho připravenosti na páření, což zajišťuje pokračování rodu. Je však třeba mít na paměti, že pokud nebudou dodržována pravidla hygieny, může být tento zápach nepříjemný a odcizit i toho nejvášnivějšího partnera..

Co je to menstruace

Přirozené měsíční krvácení se nazývá menstruace. Menstruace obvykle trvá tři až sedm dní, během nichž je endometrium (vnitřní slizniční vrstva dělohy) odmítnuto a odstraněno. Menstruace je doprovázena porušením integrity krevních cév v místě připojení vnitřní výstelky dělohy a v důsledku toho krvácením.

Když jsou období silná, barva výboje může být šarlatová nebo tmavě červená. Charakteristický pach krve nebo vlhkého kovu v důsledku přítomnosti iontů železa v erytrocytech je považován za normální. Předčasná výměna podložky nebo nedostatek vody způsobí rychlé množení bakterií, které způsobují zápach shnilého masa.

Mírně hnědý výtok po menstruaci s pachem krve je považován za normu, protože částice endometriálního epitelu, hlenu a krve mohou přetrvávat v záhybech pochvy a postupně se vylučují další 2-3 dny. Změna barvy nastává v důsledku skutečnosti, že se zpomalením intenzity menstruace má krev čas na srážení i v děložní dutině a získává hnědý odstín.

Příčina nepříjemného zápachu

Po menstruaci může výtok s nepříjemným zápachem naznačovat onemocnění ženského reprodukčního systému. Okamžitě byste se měli poradit s lékařem, pokud jsou doprovázeni:

 • bolest v břiše nebo dolní části zad;
 • letargie a zvýšená únava;
 • zvýšení celkové tělesné teploty;
 • svědění nebo suchost v pochvě.

Po vyšetření a laboratorní diagnostice bude odborník schopen zjistit, proč se tyto příznaky objevily, a předepsat léčbu k jejich odstranění..

Nejčastěji hnědý výtok s nepříjemným zápachem jde na pozadí těchto procesů:

 • Dysbakterióza v pochvě způsobená nedodržováním hygienických pravidel, nesprávným výběrem antikoncepce, užíváním antibiotik nebo antivirotik, hormonálními změnami. Vývoj patogenní mikroflóry může vést ke spotřebě velkého množství sladkostí a také k onemocněním, jako je diabetes mellitus a dysfunkce štítné žlázy..
 • Zánět v pochvě, který se vyvíjí po obtížném porodu, potratu, silném podchlazení nebo se rozšířil z jiných vnitřních orgánů (ledviny, močový měchýř, močovody).
 • Cervikální eroze.
 • Onkologická onemocnění pohlavních orgánů, kdy je možný rozklad okolních tkání a výskyt pachu shnilého masa.
 • Zvýšená reprodukce patogenů kapavky, syfilisu, trichomoniázy nebo chlamydií.

Hnědý výtok po menstruaci bez zápachu, ale s projevem bolestivých pocitů by měl upozornit ženy, které používají nitroděložní tělísko jako antikoncepci. Tyto projevy charakterizují jeho posunutí, zarůstání nebo narušení integrity stěn pochvy a děložního čípku.

Projevy drozdů

Bílý sražený výtok po menstruaci, bez zápachu, může naznačovat počáteční fázi vývoje drozdů. Jsou doprovázeny silným svěděním nebo pálením. V budoucnu, při absenci léčby, se výtok zesílí a získá kyselý zápach..

Toto onemocnění lze pozorovat po užívání antibiotik, při nesprávném výběru vaginální antikoncepce, posunu kyselosti prostředí v důsledku častého sprchování. Hormonální změny během těhotenství mohou také vést k bílému, slizovitému výtoku bez zápachu. Nejčastěji se objevují ještě předtím, než si žena všimne zpoždění menstruace..

Některé ženy nepřemýšlejí o tom, proč je nutné zahájit léčbu afty při prvním výskytu jejích příznaků, a zdržet se vyhledání lékařské pomoci. Faktem je, že se výtok postupně zesiluje a houbová mikroflóra začíná pronikat do močovodů, močového měchýře a dokonce i do střev..

Léčba: když to potřebujete

Pokud po menstruaci dojde k zápachu, je samoléčba velmi nežádoucí. To je způsobeno skutečností, že nesprávná terapie bude mít za následek výskyt komplikací nebo přechod patologie na chronickou formu. Často existují případy, kdy to vede k neplodnosti. A s rakovinou bude promarněn drahocenný čas a nádor bude metastázovat.

Nejlepší je kontaktovat gynekologa, který zjistí, proč jsou po menstruaci čirý nebo hnědý výtok s nepříjemným zápachem. Správná diagnóza je stanovena na základě výsledků vyšetření, ultrazvuku a laboratorních testů krevních a vaginálních nátěrů.

Jako léčba, když po menstruaci přijde hnědý výtok s nepříjemným zápachem, je předepsána komplexní terapie zaměřená na:

 • eliminace patogenu;
 • obnovení mikroflóry pochvy;
 • odstranění příznaků, jako je svědění, pálení a suchost.

Zotavení bude indikováno hnědým výtokem bez zápachu během 1-2 dnů po menstruaci, což je fyziologická norma.

Proč se po menstruaci objevuje nepříjemný zápach vaginálního výtoku?

Výskyt jakýchkoli odchylek v povaze menstruace znamená přítomnost problémů v reprodukční sféře. Existuje norma - doba krvácení se pohybuje od 3 do 7 dnů, intenzita výtoku je průměrná a po skončení menstruace by tajemství nemělo být plodné. Po měsíci může výtok s nepříjemným zápachem naznačovat přítomnost infekce nebo vývoj gynekologických onemocnění.

Jaká by měla být vůně výtoku po menstruaci

Každý menstruační cyklus se ženské tělo připravuje na těhotenství, v důsledku čehož endometrium roste v děloze. Při absenci oplodnění se tělo musí od něj osvobodit. Když se endometrium odloupne, cévy prasknou a krvácejí. Výtok během menstruace je zbarven tmavě červeně a má hustou konzistenci právě kvůli kouskům endometria. Červený odstín a vůně železa jsou způsobeny přítomností krve. A nepříjemný zápach po menstruaci je odchylka, která by měla upozornit.

Hlavní příčiny změn zápachu

Špatný zápach výtoku po menstruaci může být vyvolán různými faktory. Špatná vůně je často spojena s následujícími:

 1. Nedostatek pozornosti hygienickým předpisům. Pokud jste se během kritických dnů nepravidelně umyli, zřídka jste vyměnili tampony nebo vložky, není divu, že se objevil nepříjemný rybí zápach.
 2. Stagnace krve ve vaginálních záhybech. Z tohoto důvodu začínají růst patogenní bakterie..
 3. Nerovnováha hormonů v těle. V tomto stavu se stává zranitelným vůči virům a bakteriím..
 4. Vývoj patogenní mikroflóry v pochvě.
 5. Přítomnost gynekologických onemocnění.

Zhruba pochopíte, co se stane se zdravím, a to určením konkrétní vůně:

 1. Aceton je problém nejen urogenitálního systému, ale také endokrinního systému. To také naznačuje nedostatek tekutin v těle, metabolické poruchy.
 2. Kvasinky (kyselý zápach) - kandidóza.
 3. Rot - zánět způsobený infekcí.
 4. Amoniak - nerovnováha mezi dobrými a špatnými bakteriemi ve vaginálním prostředí.
 5. Pach shnilých ryb - tento zápach často způsobují bakteriální vaginóza a gardnerelóza.

Pouze lékař může přesně určit, proč zápach pochází z pochvy po menstruaci. Provede vyšetření, diagnostiku a poté předepíše léčbu s přihlédnutím k tomu, co způsobilo, že se symptom objevil. Terapie může trvat několik měsíců.

Možné nemoci

Gynekologové poznamenávají, že hnilobný postmenstruační zápach z výtoku může být spojen s rozvojem vaginózy, kolpitidy, gardnerelózy, kandidózy, kapavky, chlamydií, endometriózy, stejně jako s přítomností novotvarů nebo hormonálních poruch.

Bakteriální vaginóza

Toto je nejběžnější možnost. Pachově žlutý výtok po menstruaci je výsledkem skutečnosti, že se mikroflóra vagíny dramaticky mění. Tento stav je známější pod názvem vaginální dysbióza. Za normálních okolností by pro fungování ženských pohlavních orgánů měly převažovat bifido a laktobacily. Pokud se enterokoky, candida nebo gardnerella začnou množit, aby nahradily tyto mikroorganismy, nastanou problémy. Patogenní bakterie v malém množství by měly být ve vaginálním prostředí, ale pokud se jejich růst zrychlí, nevyhnutelně dojde k dysbióze. Nepříjemný zápach shnilých ryb není jediným příznakem této nemoci. Kromě hojného výtoku žena cítí svědění, močení je bolestivé a pohlavní styk není příjemný..

Nespecifická kolpitida

Onemocnění se vyskytuje v důsledku skutečnosti, že sliznice pokrývající vagínu se zapálí. Příčinným činidlem může být streptokok, stafylokok, proteus nebo E. coli. Okamžitě pocítíte vývoj nespecifické kolpitidy. Mezi příznaky patří nepříjemný kyselý zápach v intimní oblasti po menstruaci, bolest při sexu a při močení. Pokud není kolpitida léčena, onemocnění se změní na nebezpečnější formu, objeví se krvavý výtok.

Gardnerelóza

Toto je název nemoci infekční povahy vyplývající ze snížení imunity. Existuje výboj, který má bílý nebo šedý odstín. Silně voní po rybách.

Kandidóza

Toto onemocnění je houbové povahy. Výtok voní silně kyselě, získává tvarohovou konzistenci. V důsledku plísňové infekce sliznice má žena značné nepohodlí, pálení a svědění vnějších pohlavních orgánů.

Pohlavně přenosné nemoci

Zanedbání ochrany během sexu vede k infekci pohlavně přenosnými chorobami. To platí zejména pro sex s novými, neověřenými partnery. Nemoci mohou být způsobeny různými patogeny a v závislosti na tom bude povaha výtoku odlišná:

 1. Kapavka. Infekce je signalizována výtokem se nažloutlým nádechem a shnilým zápachem.
 2. Trichomoniasis. Když vaše menstruace skončí, vůně hniloby bude velmi výrazná. Povaha výtoku je rozmazání, mají pěnivou konzistenci, nahnědlý nebo světle růžový odstín.

Jakmile máte podezření na vývoj pohlavně přenosných chorob, měli byste se okamžitě domluvit s gynekologem. Pokud nebudou včas přijata opatření, mohou nastat vážné zdravotní problémy.

Endometrióza

Endometrium dělohy začíná nadměrně růst v důsledku hormonálních poruch, v důsledku čehož se mění její struktura. Pacient má hojný výtok, který páchne od shnilého masa a zahrnuje skvrny od hlenu. Povaha menstruačního toku se mění. Z pochvy vychází silné krevní tajemství, které má někdy černý odstín. Černý výtok po menstruaci je jasným znamením endometriózy.

Hormonální nerovnováha

Pokud se v nadledvinách a štítné žláze vyskytnou patologické procesy, může z pochvy začít vycházet tajemství, které vyzařuje nepříjemný zápach. Následující faktory ovlivňují hormonální pozadí ženy:

 1. Nesprávné stravovací chování.
 2. Zvýšená fyzická aktivita.
 3. Kurz hormonální antikoncepce.
 4. Kolísání hladiny estrogenu v krvi.
 5. Stres a nervózní zážitky.

Lékaři také zahrnují nedostatek vitamínů, nízkou imunitu, kouření, zneužívání alkoholu neinfekčními příčinami nepříjemného zápachu z vaginálního výtoku.

Maligní novotvary

Když se v děloze vytvoří nádor, výtok se zašpiní růžově, cyklus je narušen. Zpočátku je tajemství vodnaté a necítí příliš silně. Bolesti břicha, krvácení po námaze nebo sexu jsou také příznaky rakoviny..

Diagnostika nemocí

Pokud máte po menstruaci shnilý zápach, pouze to určí odborná diagnóza lékaře. Nejprve se zeptá na stížnosti. Gynekolog se zajímá o to, jak pravidelný je cyklus, kdy byly poslední menstruace, zda je intenzivní krvácení, zda je v anamnéze porod nebo potrat, zda má žena PMS. Po zjištění toho všeho gynekolog provede vyšetření na židli. Odborníci předepisují jedno nebo soubor vyšetření, aby zjistili příčinu nepříjemného zápachu z výtoku:

 1. Obecné testy (standardně testy krve a moči).
 2. Absolvování analýzy ke stanovení hladiny hormonů v těle.
 3. Studium bakteriologického a mikroskopického škrábání.
 4. Kolposkopie, během níž se vyšetřuje děložní čípek.

Po obdržení výsledků výzkumu určuje gynekolog schéma nejúčinnější léčby konkrétního onemocnění..

Léčba a prevence

Krvavý výtok po obdobích s nepříjemným zápachem je alarmujícím příznakem, který může být způsoben jedním z výše popsaných onemocnění nebo zdravotních problémů. Terapie je předepsána v závislosti na diagnóze stanovené po diagnostice a výzkumu. Procvičuje se integrovaný přístup, včetně užívání pilulek, lokálních přípravků, sprchování.

Bakteriální vaginóza je léčena přípravkem Trichopolum (užívaný perorálně). Jako místní léčba jsou předepsány čípky, včetně metronidazolu ("Klion-D", "Rumizol"). Délka užívání závisí na závažnosti příznaků a je upravena lékařem. Léčba "Terzhinan" pomáhá v pokročilém stadiu. V některých případech je předepsáno antibiotikum obsahující klindamycin. Pokud existují kontraindikace (těhotenství), jsou vhodná místní antiseptika ("Hexosept", "Betadin"). Po antibiotické terapii se vždy užívá lék, který pomáhá očkovat vaginální prostředí prospěšnými bakteriemi..

Kandidóza vyžaduje použití místních antimykotik. Lékař předepíše jeden nebo více z těchto léků: „Diflucan“, „Sertazol“, „Pimafucin“ (vhodné pro těhotné ženy). V pokročilých případech pomáhají léky, které zahrnují itrakonazol.

Vaginitidu lze snadno zmírnit pomocí přípravku „Polygynax“. Jsou k němu připojena antiseptika (Fluomizin, Ruvidon).

Preventivní opatření

Abyste necítili vůni, když končí kritické dny, musíte se starat o své zdraví. Pamatujte na hygienu a některá pravidla:

 1. Vyměňujte hygienické výrobky včas.
 2. Noste prádlo vyrobené z přírodních materiálů. Musíte to změnit dvakrát denně..
 3. Nezapomeňte se během menstruace sprchovat 4-5krát.
 4. Nejen, že je třeba častěji měnit tampony a vložky, ale je také třeba je nejprve vybírat podle správných parametrů, které vám vyhovují. To platí také pro kalhotkové vložky. Nepoužívejte výrobky s vůněmi nebo konzervačními látkami.
 5. Posilte svůj imunitní systém.
 6. Odpovědně si vyberte své sexuální partnery. A pokud se jedná o novou osobu, je bezpodmínečně nutné používat antikoncepci..
 7. Nebuďte líní navštívit gynekologa (optimálně dvakrát ročně). Tím se zabrání rozvoji nemocí..

Nepříjemný zápach shnilých ryb po menstruaci nebo jiné aroma, které není normou, je důvodem k návštěvě prenatální kliniky. Lékař vám řekne, co máte dělat, a vyjádří se. Příznaky mohou být způsobeny vývojem nebezpečných nemocí. Pokud léčba není zahájena včas, vede to k problémům v oblasti ženských pohlavních orgánů. Když se objeví nepříjemný zápach, je to nejen nebezpečné, ale také způsobuje nepohodlí, způsobuje problémy ve vztazích s partnerem..

Jak dlouho trvá nepříjemný zápach po menstruaci??

Obvyklou změnou je nepříjemný zápach po menstruaci. Může trvat několik dní a není doprovázeno fyzickým nepohodlí. Je to všechno o vlastnostech různých období menstruačního cyklu..

Po ovulaci, když vajíčko dozrává a opouští folikul, se začíná vytvářet endometrium. Je to nezbytné pro připevnění ke stěně dělohy vajíčka a budoucí placentě. Pokud nedojde k početí, je vnitřní vrstva dělohy odmítnuta, z poškozených cév vyteče krev. Navíc se stále více vylučuje hlen z cervikálního kanálu, který se neustále vylučuje. Výsledkem je směs vůní sekrečních produktů, krve a epiteliální tkáně.

V posledních dnech menstruace vychází již stagnující krev a hlen. Proto je vůně výtoku štiplavá. Může přetrvávat několik dní po skončení menstruace. Nelze to nazvat odpudivým. Je to jen výraznější než obvykle. Příčinou podivného zápachu může být také nitroděložní tělísko. Výtok obsahuje poznámky z mědi nebo jiných materiálů, ze kterých je IUD vyrobeno. A pokud zanedbáte osobní hygienu, nepříjemný zápach po menstruaci bude spojen se stagnací krve a reprodukcí oportunních mikroorganismů v ní.

U některých dívek může být štiplavý zápach spojen s rysy životního stylu. Tento jev se nejčastěji vyskytuje u kouření, pití alkoholu a některých léků. Pokud se spolu s neobvyklou vůní objeví svědění, pálení a neobvyklý výtok a vůně je shnilá nebo rybí, měli byste se obrátit na svého gynekologa. Případem může být jedna z následujících nemocí.

Kandidóza

Kvasinkové houby způsobují drozd. Když se množí, objeví se nepříjemné příznaky ve formě svědění pochvy a sýrového výtoku. Mikroorganismy milují sladké prostředí, ale během menstruace se v pochvě vytváří kyselé prostředí a populace hub klesá. U chronicky tekoucí kandidózy se po skončení menstruace opět vytvoří příznivé podmínky pro afty. K léčbě nemoci je nutné používat antifungální látky zvenčí a v tabletách. Měli byste také posílit imunitní systém a snížit spotřebu cukrovinek..

Bakteriální vaginóza

Změny mikroflóry pochvy. Vyskytuje se v důsledku smrti laktobacilů, které obvykle tvoří většinu mikroorganismů na genitální sliznici. Jejich místo zaujímají podmíněně patogenní bakterie. Ve výsledku se u pacientů vytvoří bílý nebo šedý pěnivý výtok s rybím zápachem. Svědění a bolest často chybí. Onemocnění často zmizí samo. Léčba však pomáhá urychlit zotavení a vyhnout se souvisejícím infekcím. Terapie spočívá v antiseptické léčbě zevních pohlavních orgánů, použití vaginálních prebiotik a antimikrobiálních látek.

Endometritida

Pokud se po menstruaci objeví nepříjemný zápach, může to být způsobeno zánětem endometria. Patologie se nejčastěji vyskytuje, když jsou v oblasti pánve infekce. Porod, potraty, gynekologické operace a manipulace mohou toto onemocnění vyvolat. Pacienti si stěžují na bolesti v podbřišku, horečku, neobvyklý výtok, bolestivé močení. Léčba spočívá v užívání antibiotik, injekcí ke zmírnění intoxikace a posílení imunitního systému. Fyzioterapie je často předepsána.

Pohlavní choroby

Riziko nákazy genitální infekce dramaticky stoupá při nechráněném pohlavním styku během menstruace. Faktem je, že během tohoto období je imunita snížena a vnitřní vrstva dělohy je rozsáhlý povrch rány. První příznaky se zpravidla objevují po skončení menstruace a spočívají v nepříjemném zápachu z pochvy. Poté se objeví hnisavý, serózní nebo pěnivý výtok. Sliznice zčervená a otekne a na stydkých pyskech se objeví vyrážka. Horečka a potíže s močením jsou možné. Infekce je eliminována antiseptickým ošetřením genitálií a užíváním antibakteriálních léků.

Rakovina dělohy

Shnilý zápach po menstruaci může být známkou rakoviny. Nádor může ovlivnit endometrium nebo děložní čípek. Klinický obraz zahrnuje bolesti v dolní části břicha a dolní části zad, poruchy stolice a močení, prodlouženou menstruaci a intermenstruační krvácení. Výtok může mít nečistoty ve formě leucorrhoea a hnisu, nebo může mít podobu masa. Volba léčby závisí na stadiu patologie. Používá se chemoterapie, radiační terapie, hormonální terapie a chirurgie.

Nepříjemný zápach po menstruaci by neměl vzbuzovat obavy, pokud trvá několik dní a není doprovázen doprovodnými příznaky. V ostatních případech je nutné složit testy na mikroflóru a vyšetřit gynekologa.

Když se po menstruaci objeví výtok s nepříjemným zápachem

Intenzita, hojnost, odstín a vůně výtoku odmítnutého dělohou během menstruace je důležitým ukazatelem zdraví jak orgánů reprodukčního systému, tak celého organismu. Nejmenší změny spojené s porušením cyklickosti nebo povahy uvolňovaných látek by měly sloužit jako důvod pro kontaktování odborníka. Mnoho dívek si po menstruaci všimne výtoku s nepříjemným zápachem. Co může tento jev naznačovat? Je podobný proces fyziologické nebo slizniční látky, které mají štiplavý, nevolný zápach - známka patologických změn v genitáliích?

Proč je cítit postmenstruační výtok

Ženský výtok, který během menstruace odmítají pohlavní orgány, sestává z krevních sraženin, přírodního hlenu, který pokrývá stěny pohlavních orgánů, a „utracených“ částic endometria. Takový „koktejl“ nemůže nepříjemně zapáchat. Přirozenost procesu je doložena lehkou vůní železa, která se vyskytuje ve dnech nejhojnějšího vypouštění. Ostrá vůně připomínající shnilé maso naznačuje zánětlivé procesy v akutní fázi, které jsou výsledkem pronikání různých infekcí do genitálií.

Hygiena

Je třeba poznamenat, že výskyt charakteristického nepříjemného zápachu doprovázejícího postmenstruační výtok může být spojen se zanedbáním pravidel osobní hygieny. Podle gynekologů je vůle v péči o intimní oblast během menstruace plná vzhledu shnilého zápachu, který pocítí nejen žena, ale i lidé kolem ní. Mnoho lidí spravedlivého sexu dává přednost použití vložek s maximální absorpcí během regulace. Taková volba není odůvodněna naléhavou potřebou způsobenou množstvím sekrecí, ale touhou snížit počet „změn“ výrobků pro intimní hygienu. Odborníci tvrdí, že tato praxe s sebou nese vznik různých kožních onemocnění, která postihují vnější pohlavní orgány. Charakteristická hnilobná vůně je způsobena procesy rozkladu, aktivovanými „skleníkovým“ efektem při dlouhodobém pobytu polštářku v oblasti třísla naplněné krevními sraženinami.

Aby se tomuto jevu zabránilo, je nutné včas vyměnit vložku nebo tampon. Během kritických dnů při každé výměně hygienických produktů je nutné umýt intimní místa. Odborníci doporučují provádět hygienické postupy pomocí odvarů heřmánku nebo měsíčku.

Stojí za zmínku, že specifická štiplavá vůně vylučovaná slizničními sekrety je doprovodným příznakem naznačujícím problém. K identifikaci příčiny páchnoucí vaginální sekrece je nutná komplexní diagnóza s podrobným studiem všech změn v práci reprodukčního systému.

Nemoci

Gynekologové identifikují několik onemocnění, která mohou u žen po menstruaci vyvolat výskyt sekrecí se specifickým nepříjemným zápachem:

 1. Vaginální dysbióza (bakteriální vaginóza).
 2. Nespecifická kolpitida.
 3. Pohlavně přenosné nemoci.
 4. Hormonální poruchy způsobené dysfunkcí štítné žlázy nebo nadledvin.
 5. Funkční poruchy ovlivňující fungování celého těla (diabetes mellitus, léze centrálního nervového systému, poruchy příjmu potravy atd.).

Zvažme podrobněji důvody výskytu nepřirozeného zápachu v výtoku odmítnutém po skončení menstruace, uvedené v článku..

Vaginální dysbióza

Na základě nejnovějších lékařských statistik je nejčastějším důvodem vzniku výtoku s nepříjemným zápachem po menstruaci prudká změna mikroflóry pochvy. Podobné onemocnění se nazývá dysbióza nebo dysbióza..

Z fyziologického hlediska problém spočívá v narušení „rovnováhy“ v prostředí bakterií, které zajišťují normální fungování pohlavního orgánu. Dominance lakto a bifido mikroorganismů je nahrazena kvantitativní výhodou candida, gardnerella, enterokoky. Tyto bakterie jsou v malém množství součástí mikroflóry, která zajišťuje zdraví ve vaginálním prostředí. Ale přebytek saprofytů je plný vývoje dysbiózy v intimní zóně.

Přítomnost specifického zápachu není zdaleka jediným příznakem onemocnění. Ženy, které se s touto chorobou setkaly, poznamenávají:

 • hojný vaginální výtok;
 • silné svědění v oblasti třísla;
 • pocit pálení během močení;
 • nepohodlí během pohlavního styku.

Pokud takové příznaky u sebe najdete, měli byste okamžitě kontaktovat odborníka. Nedostatek včasné léčby vaginální dysbiózy může vyvolat nástup gardnerelózy. Toto onemocnění se projevuje hojným krémově šedým výtokem. Jejich odmítnutí je doprovázeno charakteristickým zápachem shnilých ryb.

Nespecifická kolpitida

V gynekologii je kolpitida zánětem sliznic pokrývajících vagínu. Toto onemocnění získává nespecifický stav při diagnostice patogenu obsahujícího patogenní flóru:

 1. Staphylococcus.
 2. Colibacillus.
 3. Proteus.
 4. Streptococcus.

Nemoci mají výrazné příznaky. To zahrnuje:

 • přítomnost silného nepříjemného, ​​ve většině případů kyselého zápachu výtoku;
 • nepohodlí v oblasti třísla;
 • bolestivé pocity během pohlavního styku;
 • ostré řezné bolesti během močení.

Onemocnění, které prošlo do chronického stadia, může být doprovázeno špinavým krvácením.

Nespecifická kolpitida vyžaduje okamžitou léčbu. Dlouhodobé zanedbávání problému přispívá k šíření patogenní flóry v cervikálním kanálu děložního hrdla, zejména během menstruace. Během kritických dnů je tato oblast náchylná k infekci v důsledku chybějící ochranné bariéry - sliznice.

Hormonální poruchy

Porušení této povahy má přímý negativní dopad na celkový stav těla. Patologické procesy ovlivňující činnost štítné žlázy nebo nadledvin mohou vyvolat odmítnutí tajemství, neobvyklého pro ženu, výrazné barvy, která má nepříjemnou vůni.

Mezi faktory, které negativně ovlivňují hormonální pozadí, patří lékaři:

 • porucha příjmu potravy;
 • začít užívat hormonální antikoncepci;
 • prudký nárůst zatížení;
 • stres;
 • prudké kolísání obsahu ženského hormonu estrogenu v krvi.

Tyto faktory způsobují silné výkyvy v cyklu a vzhled vypouštění kapaliny během intermenstruačního období, které má specifickou rybí vůni..

Pohlavně přenosné nemoci

Sexuálně přenosné nemoci ve většině případů provokují patogenní bakterie, které se přenášejí z partnera na partnera během pohlavního styku. Podle lékařů existuje spolu se zánětem způsobeným houbou několik nejběžnějších patogenů STD:

 1. Chlamydie.
 2. Trichomoniasis.
 3. Kapavka.
 4. Mykoplazmóza.

V závislosti na patogenu se vůně a barva odmítnuté kapaliny budou lišit:

Kvapavka: Tlustý bílo-žlutý výtok s charakteristickou "shnilou" vůní.

Trichomoniasis: Výtok skromný, spíše rozmazaný, má pěnivou strukturu. Někdy jsou světle růžové nebo hnědé barvy. Čichem je toto tajemství podobné odmítnuté tekutině v kapavce..

Kandidóza: Hlavním příznakem tohoto onemocnění je sýrový výtok po menstruaci u žen, který má silně kyselou vůni.

Je třeba poznamenat, že tyto příznaky nejsou zdaleka normální a sebemenší podezření na přítomnost pohlavně přenosné choroby vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.!

Odborníci tvrdí, že čím pokročilejší onemocnění bude, tím silnější bude odmítnuté tajemství „páchnout“. Přechod patologie do chronického stadia ohrožuje ženskou neplodnost a peritonitidu.

Gynekologové tvrdí, že ženy jsou náchylnější k rozvoji nemocí než ostatní zástupci spravedlivého sexu, kteří raději často mění sexuální partnery a zanedbávají používání kondomů.

Stručně řečeno, je třeba poznamenat, že přítomnost netypického zápachu ve vylučovaném sekretu je prvním znakem vývoje patologických procesů v orgánech reprodukčního systému.

Kyselý zápach naznačuje vývoj drozdů po menstruaci. V prvních měsících nemoci je specifická vůně možná jedním z nejzřetelnějších příznaků..

Vůně hniloby, kterou vidí mnoho žen, může následovat „ruku v ruce“ s výtokem, který vizuálně připomíná hnis. Příznak označuje zánětlivé procesy způsobené infekcí přenášenou nechráněným pohlavním stykem.

Výtok s pachem ryb je častým „společníkem“ bakteriální vaginózy a jiných nemocí nevenální povahy.

Léčba postmenstruačního výtoku pachem

Teprve po zjištění příčiny výskytu zápachového výtoku po menstruaci můžete zahájit terapii. Gynekologové raději začnou sbírat anamnézu vyšetřením na gynekologickém křesle. Ženy, které čelí podobnému příznaku, rozlišují řadu vyšetření předepsaných odborníky:

 1. Obecné testy krve a moči.
 2. Gynekologické škrábání: mikroskopické a bakteriologické.
 3. Analýza pro hormony.
 4. Testování citlivosti na antibiotika.
 5. Kolposkopie.

Výsledky těchto vyšetření poslouží jako základ pro odborníky při stanovení efektivního průběhu léčby. Mezi mnoha nabídkami na farmakologickém trhu vynikají léky určitého druhu, jejichž symbióza se stává skutečným všelékem pro ženy, které čelí nepříjemnému zápachu, který doprovází postmenstruační výtok. Tyto zahrnují:

 1. Antibiotika.
 2. Antimikrobiální a antifungální látky.
 3. Imunomodulátory (včetně rostlinného původu).
 4. Místní antiseptika.
 5. Probiotika.

Mějte na paměti, že pouze odborník je schopen sestavit nejpřesnější léčbu přizpůsobenou individuálním potřebám pacienta. V tak citlivém problému byste se neměli léčit sami.!

Příčiny nepříjemného zápachu výtoku po menstruaci

Žena byla dlouho zvyklá na kritické dny a na všechny druhy jejich projevů. Proto, když čelíme netypické situaci, vznikají úzkostné pocity. Jednou z obav je výtok po menstruaci s nepříjemným zápachem. Může být přítomna určitá vůně, ale rozhodně by to nemělo být nepříjemné. Pro některé je tento problém důvodem k panice, zatímco jiní dávají přednost čekání, v naději, že vše pomine samo. Který z nich má pravdu a kdy byste se měli začít starat o své zdraví? To vše podrobně pochopíme.

Koncept normality absolutoria

Chcete-li mluvit o možných odchylkách nebo dokonce o patologii, musíte pochopit, co je normou. Koneckonců, vůně s kyselostí může být nepříjemná, ale pro někoho je důvodem k zamyšlení pouze zápach jako ze shnilého masa. Ne každý zápach po menstruaci by měl být alarmující..

Výtok z intimní oblasti je normou, bez ohledu na den menstruačního cyklu. Objem těchto stejných sekretů má však přímý vztah k období cyklu. Pokud žena není ničím nemocná a nedojde k žádným změnám na těle, pak by výtok neměl mít výrazný zápach. Lehkou „vůni“ lze cítit pouze čicháním samotné sekreční tekutiny, ale není dostatečně silná, aby ji bylo možné cítit z dálky. Toto pravidlo však nefunguje v případě menstruace..

Pokud po měsíčním výtoku s vůní, pak to ještě nic neznamená, protože během tohoto období mohou cítit jinak. Je mnohem důležitější, co přesně voní. Určitý mírný zápach z intimní oblasti je také považován za normu, bez ohledu na den cyklu. Během období je výraznější a silnější, ale v žádném případě není ošklivý..

Možné příčiny zápachu

Nejběžnější příčiny abnormálního zápachu po skončení menstruace stojí za zvážení..

 1. Nedodržování pravidel intimní hygieny. Kvůli malému období dívky často mění tampony s vložkami méně často a neumývají je dostatečně často. Výsledkem je nepříjemný zápach z intimní oblasti (pochvy) po menstruaci..
 2. Ke konci menstruace se tvoří méně krve a může částečně stagnovat. Pokud přetrvává mezi záhyby pochvy, vytvoří se úrodná půda, kde se vyvíjejí bakterie a špatný zápach.
 3. Patogenní mikroflóra se velmi dobře vyvíjí v sekrečních tekutinách, které vycházejí z pochvy. To platí zejména při stagnaci menstruace v důsledku patologie nebo nesprávného používání tamponů (menstruační kalíšek). Vůně není okamžitě cítit, protože zesílení vyžaduje čas. V tomto okamžiku menstruace právě skončí..
 4. Hormonální rekonfigurace ženského těla má špatný vliv na lokální imunitu. Oslabuje se, což vede ke zhoršení ochranných vlastností sliznic. Pokud je imunita oslabena dalšími faktory, pak se patogenní mikroorganismy budou vyvíjet aktivněji, což naruší vaginální flóru.
 5. Různé nemoci (je jich obrovské množství) mohou také negativně ovlivnit to, co bude cítit z intimního místa. Pouze gynekolog může určit konkrétní patologii.

Toto jsou nejčastější příčiny nepříjemného zápachu po menstruaci..

Problémy s hygienou

I když se objevil „pach“, není to důvod k panice. Možná problém spočívá v oblasti hygieny a patologie s tím nemá nic společného.

Intimní hygiena během kritických dnů je důležitým bodem, který mnozí neberou dostatečně zodpovědně. V důsledku nedodržování pravidel osobní hygieny se často objevuje nepříjemný zápach.

Pokud jde o hygienu, měl by problém zmizet několik dní po začátku dodržování všech norem. Je vyžadováno pouze pravidelné provádění mytí pomocí speciálních prostředků.

Dívky někdy berou více absorpčních vložek, než skutečně potřebují. Ve výsledku se hromadí krev a bakterie se začnou množit..

Výběr správných polstrovaných tamponů a pravidelné mytí se může způsobit, že páchnoucí výtok po menstruaci bude minulostí. To vše se samozřejmě stane, pokud má problém čistě hygienický charakter..

Problémy s mikroflórou pochvy

Za normální situace tato mikroflóra chrání genitálie a pomáhá jim očistit. Například speciální laktobacily produkují kyselinu mléčnou, která chrání cervikální kanál dělohy před pronikáním špatných mikrobů do ní..

Mimochodem, to je jeden z hlavních důvodů vzniku zápachu fermentovaného mléka z intimní oblasti, což je zcela normální..

Kvůli problémům s mikroflórou je možný průnik a rozvoj infekčních onemocnění, jako je kandidóza (drozd). V podobné situaci bude nepříjemný zápach na intimním místě po menstruaci silnější..

Existuje mnoho pohlavně přenosných chorob, které mohou způsobit nepříjemný zápach z intimní oblasti. Je pravda, že k tomu dochází nejen po menstruaci. Tento problém je nejčastěji způsoben:

 • chlamydie;
 • ureaplasmóza;
 • mykoplazmóza;
 • trichomoniáza.

Tyto patologie mohou dobře probíhat bez viditelných příznaků, pokud nevznikne podivná vůně. Pokud jsou bakteriální problémy stále spojeny, objeví se po menstruaci nepříjemný zápach shnilých ryb (shnilé maso). Když to páchne hnilobou, pak je to již vážný problém, který nelze vyřešit bez gynekologa.

Ne vždy voní jako něco vysloveného u infekčních nemocí. Proto musíte věnovat pozornost možným dalším příznakům:

 • celková slabost a nevolnost;
 • výtok se zbarví žlutě;
 • svědění a pálení jsou pociťovány v genitáliích.

Patologické problémy

Samostatně bych se chtěl zabývat možnými patologiemi, kvůli kterým se může objevit špatně páchnoucí výtok.

Právě patologické procesy vyvolávají největší obavy, když žena přemýšlí o tom, proč se po menstruaci objevil nepříjemný zápach. Zvažte nejčastější patologie.

 1. Bakteriální vaginóza. Vyskytuje se v důsledku změny poměru bakterií, které jsou obsaženy v intimní oblasti ženy. Souběžnými faktory jsou hormonální selhání a oslabení imunitního systému. Příliš časté sprchování může také způsobit bakteriální vaginózu. Poměrně často kvůli této nemoci můžete po menstruaci cítit shnilý zápach z intimní oblasti. Může se také objevit pocit pálení v intimní oblasti a změnit barvu výtoku..
 2. Kandidóza. Drozd se objeví kvůli houbě Candida. Vůně v tomto případě bude kyselá. Hormonální nerovnováha je faktor, který může vyvolat vývoj tohoto problému. Antibakteriální látky a léky mohou také přispívat ke vzniku tohoto onemocnění. Nejčastějšími příznaky drozdů jsou bílý květ, sýrový výtok, svědění a pálení..
 3. Kolpitida je obvykle způsobena různými houbami. Zánět se zvyšuje pouze během menstruace kvůli krvi ve výtoku. Typickými příznaky jsou vaginální svědění a otoky a změna barvy výtoku..

Existují i ​​další nemoci, ale jsou méně časté. Problém také spočívá ve skutečnosti, že různé patologické stavy mají mnoho podobných příznaků, což jim neumožňuje samy diagnostikovat. V takové situaci může pomoci pouze kvalifikovaný lékař. Čím výraznější je zápach z pochvy po menstruaci a čím více alarmujících příznaků, tím rychleji musíte vyhledat pomoc.

Co říká konkrétní vůně

Pokud mluvíme o špatně páchnoucím výtoku po menstruaci, pak je to nějak abstraktní. Za různých okolností vznikají jejich vlastní vůně, díky nimž lze zkusit uhodnout, ke které z patologií dochází. Zvažte nejběžnější pachy z intimní oblasti po kritických dnech:

 • pokud to voní jako ryba, pak je to nejčastěji bakteriální vaginóza;
 • Voní jako hniloba při infekčních onemocněních a zánětu pochvy. Obvykle doprovázeno šedobílým hlenem;
 • vůně acetonu mluví hodně. Diabetes mellitus, další problémy endokrinního systému, urogenitální onemocnění, metabolické poruchy a mnohem více vyvolávají vzhled vůně acetonu;
 • kyselá vůně je známkou drozdů. V této situaci je výtok po menstruaci s nepříjemným zápachem doprovázen bílým květem;
 • pokud voní po kvasnicích, pak je to také známka rozvoje drozdů;
 • vůně železa se objeví, když je narušena sliznice děložního čípku;
 • octová aroma naznačují problémy s urogenitálním systémem nebo hormonální nerovnováhou;
 • vůně potu naznačuje problémy s intimní hygienou;
 • vůně čpavku s nerovnováhou mikroflóry intimní zóny a infekčních chorob.

Jak a s čím zacházet

Když si žena uvědomí, že zápach po menstruaci není takový, jaký by měl být, musí přemýšlet o jeho příčinách. Hlavní byly uvedeny výše. Pokud je z povahy výtoku a dalších příznaků zřejmé, že se jedná o patologii, pak zde nelze nic udělat sami. Pouze gynekolog může určit, jak léčit pachové výtoky po menstruaci, pokud jsou způsobeny patologickými procesy.

Pouze pokud budete znát příznaky a mít po ruce výsledky příslušných testů, bude možné s jistotou říci, která patologie způsobuje nepříjemný zápach. Vůně sama o sobě není problém, je to jen důsledek, takže musíte odstranit hlavní příčinu.

Nedoporučuje se používat různé tampony a vložky pro ošetření nebo sprchování. Měli byste také opustit všechny druhy lidových prostředků..

Bez ohledu na onemocnění bude plán léčby přibližně stejný, ale s použitím různých léků. Mluvíme o komplexních opatřeních, která zahrnují antibakteriální léky. Nejčastěji se používají vaginální čípky (pro každou patologii vlastní). Zde se již musíte spolehnout na odbornost gynekologa a dodržovat všechna jeho doporučení.

Preventivní opatření

Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste snížili riziko špatných vůní. Stejná opatření lze použít v počáteční fázi problému, kdy po menstruaci výtok špatně voní, ale aroma je stále slabě patrné.

Musíte udělat následující:

 • dodržujte pravidla intimní hygieny pravidelným sprchováním během menstruace a používáním intimního gelu;
 • nenoste přiléhavý oděv;
 • být pravidelně vyšetřován gynekologem (každých 6 měsíců);
 • pravidelně měňte spodní prádlo (dvakrát denně);
 • používat bariérovou antikoncepci během pohlavního styku;
 • nepoužívejte sprchování;
 • vyberte si správné hygienické tampony s vložkami a pravidelně je měňte.

Tato jednoduchá pravidla výrazně sníží pravděpodobnost potenciálních problémů v budoucnu..

Menstruace je již dlouho běžným jevem většiny sexuálně zralých dívek a žen. V těchto dnech proudí menstruační krev z intimních míst. […]

Je těžké si představit moderní ženu, která nikdy nepoužívá gynekologické tampony. Z nějakého důvodu máme mylné představy, že byly vynalezeny v minulosti [...]

Ženy vznášejí nohy z různých důvodů. Obvykle tak spravedlivé pohlaví doufá, že vyléčí nějaký druh nachlazení. To je jedno [...]

Lidé cvičí jógu z různých důvodů, včetně posilování svalové tkáně a otevírání čaker. Nebudeme zacházet do podrobností o tomto [...]

Zánětlivá onemocnění ženských pohlavních orgánů jsou v současné době jedničkou mezi všemi gynekologickými patologiemi. Pokud analyzujeme přitažlivost žen k porodníkovi-gynekologovi na prenatální klinice, pak v 60-65% případů to budou stížnosti na zánět genitálií.