Jaký by měl být výtok po porodu?

V poslední fázi porodu se rodí placenta, což znamená konec procesu porodu. To je doprovázeno uvolňováním velkého množství krve a hlenu: protože je poškozený povrch dělohy, zůstává na něm rána z dřívějšího připevnění placenty. Dokud se povrch dělohy nezahojí a sliznice se nezotaví, bude se obsah rány uvolňovat z pochvy ženy po porodu, postupně se bude měnit barva (bude stále méně a méně nečistot v krvi) a bude se snižovat množství. Tento poporodní výtok se nazývá lochia..

Ihned po ukončení porodu je ženě injekčně podán lék ke stimulaci kontraktilní aktivity dělohy. Obvykle je to Oxytocin nebo Methylegromethryl. Močový měchýř je vyprázdněn katétrem (aby netlačil na dělohu a nezasahoval do jejích kontrakcí) a na spodní část břicha je umístěna podložka na ohřev ledu. Tato doba je velmi nebezpečná s objevem hypotonického děložního krvácení, takže dvě hodiny po porodu je žena pozorována na porodním sále.

Krvavý výtok je nyní velmi hojný, ale přesto by neměl překračovat normu. Žena nepociťuje žádnou bolest, avšak krvácení rychle vede ke slabosti a závratím. Pokud tedy máte pocit, že krev jde velmi silně (například plenka pod vámi je celá mokrá), nezapomeňte o tom informovat zdravotnický personál..

Pokud výtok během těchto dvou hodin nepřekročí půl litru a stav ženy po porodu je uspokojivý, je převedena na oddělení po porodu. Nyní musíte sledovat své sekrece, a proto musíte vědět, jaké jsou a jak dlouho trvají. Nebojte se: sestra bude samozřejmě všechno kontrolovat. A lékař určitě přijde, včetně posouzení povahy a množství výtoku. Ale abyste si byli sebejistí a klidní, je lepší předem vědět, co se vám stane poprvé po porodu a jaká postava by měla být normální poporodní výtok.

Jaké jsou výtoky po porodu?

Lochia se skládá z krevních buněk, jejichoru, plazmy, zbytků výstelky děložní dutiny (umírající epitel) a hlenu z cervikálního kanálu, takže si v nich všimnete hlenu a sraženin, zejména v prvních dnech po porodu. Při tlaku na břicho i při pohybu se může zvýšit výtok obsahu rány. Zvažte to, pokud chcete vstát z postele - okamžitě se z vás vylije. Proto doporučujeme, abyste si nejprve pod nohy položili plenu..

Lochia bude neustále měnit svůj charakter. Zpočátku připomínají výtok během menstruace, jen mnohem hojněji. To je dobré, protože děložní dutina je zbavena obsahu rány. Po několika dnech bude lochie mírně tmavší a menší v množství. Druhý týden bude výtok hnědavě žlutý, získá slizkou konzistenci a po třetím žlutavě bílý. Ale nečistoty v krvi lze pozorovat celý měsíc po porodu - to je normální.

Aby se zabránilo krvácení?

I poté, co je žena po porodu převedena na oddělení po porodu, je pravděpodobnost krvácení stále vysoká. Pokud se množství výtoku prudce zvýšilo, okamžitě vyhledejte lékaře. Chcete-li zabránit krvácení, postupujte takto:

 • Pravidelně se převalujte na břiše: to pomůže vyprázdnit děložní dutinu od obsahu rány. Ještě lépe, ležte více na břiše než na zádech nebo na boku.
 • Jděte na toaletu tak často, jak je to možné, i když na to necítíte nutkání. Optimálně každé 2–3 hodiny, protože plný močový měchýř tlačí na dělohu a brání jí ve smrštění.
 • Několikrát denně položte na spodní část břicha ledovou topnou podložku: cévy se budou stahovat, což také zabrání krvácení.
 • Nezvedejte nic těžkého - při fyzické námaze se může množství výtoku zvýšit.

U kojících matek navíc lochie končí mnohem rychleji. Kojte proto dítě na požádání - během sání se v těle matky vytváří oxytocin, který vyvolává kontrakci děložních svalů. Současně žena cítí křečové bolesti a samotný výtok se zvyšuje.

Výtok po porodu: příznaky patologie

Vaginální sekrece je přirozený jev. Změny sekrece jsou nejaktivnější v reprodukčním věku a ovlivňují nejen menstruační cyklus a těhotenství, ale také období po porodu. Během početí a porodu dítěte dochází v reprodukčním systému k mnoha závažným změnám zaměřeným na přípravu na porod. Samotný porod se také stává zkouškou pro ženské tělo a traumatizuje ho..

Výtok po porodu vyvolává u čerstvých matek mnoho otázek a protichůdných recenzí, protože naznačuje, jak se jejich tělo obnovuje..

Vlastnosti sekrece po porodu

Výtok, který se objeví po narození dítěte, se nazývá lochia. Stejně jako obvyklé tajemství jsou složeny z hlenu. Jejich složení je však ozvláštněno krví, plazmou a odmítnutou tkání z dělohy..

Ve třetím porodu a v časném období po porodu, což je přibližně dvě hodiny po narození dítěte, je placenta odmítnuta. Proces zanechává otevřenou ránu na děloze..

Objem krvavé leucorrhoea během tohoto období může být dvakrát rychlejší než menstruace..

Kontrakce dělohy, které vyvolávají uvolnění lochie, jsou zesíleny pod vlivem speciálních stimulačních léků. To je nezbytné, aby se zabránilo stagnaci sekrecí, zvyšuje se však riziko patologického krvácení, které vyžaduje neustálý lékařský dohled. S pozitivní dynamikou je po několika hodinách těhotná žena převedena na oddělení, kde pravidelně navštěvuje zdravotní sestra nebo lékař.

První 3 nebo 4 dny po porodu je výtok hojný, má podobnou barvu a vůni jako menstruace. Pak se jejich objem postupně zmenšuje. Asi po 7 dnech se leucorrhoea stává slizovější a množství krve v přípravku začíná rychle klesat.

Když lochie končí, jsou nahrazeny obvyklou vaginální sekrecí..

První ovulace nastává 1,5 nebo 2 měsíce po porodu a výtok se začíná měnit pod vlivem normálního menstruačního cyklu. A také existují chvíle, kdy k zotavení dochází již ve čtvrtém týdnu..

Pokud se sekrece lochie zastavila příliš brzy, je bezpodmínečně nutné navštívit lékaře, aby se ujistil, že se tělo konečně uzdravilo a neexistují žádné patologie.

Pokud se krvavá leucorrhoea obnovila jeden a půl nebo dva měsíce po porodu, může to být způsobeno nástupem menstruace. Ale neměly by být těžší než normální menstruační krvácení..

Kritéria pro hodnocení poporodního propuštění

Celý tento proces je zaměřen na obnovení funkcí reprodukčního systému, jakož i na čištění a regeneraci dělohy. Pochopení jeho funkcí je důležité, abyste pochopili, co se s vámi děje, a také to, jaká je rychlost a odchylky ve výtoku po porodu..

Chcete-li pochopit, zda existuje důvod k obavám, musíte vyhodnotit leucorrhoea na základě následujících charakteristik:

 • doba trvání;
 • objem;
 • vzhled;
 • celková pohoda.

Jelikož je imunitní systém a celé tělo příliš oslabené, poporodní období se stává nejen časem pro získání radosti z mateřství, ale také doprovodným obdobím úzkosti pro matku..

Jaký by měl být výtok bezprostředně po porodu a v pozdním období po porodu je ovlivněn individuálními charakteristikami organismu a tím, jak prošly období těhotenství a porodu.

Změny hormonálních hladin jsou také jádrem toho, co se děje. Pokud byly na začátku těhotenství přeuspořádány hormony, aby se podpořil proces nosení a ochrany plodu, je nyní jejich hlavním úkolem vrátit se k negravidní frekvenci. Nesmíme také zapomenout, že se objevil nový úkol - kojení a práce hormonů je aktivně zaměřena na udržení laktace..

Trvání a objem vylučované sekrece

Jak dlouho může po porodu dojít k výtoku? Za normálních okolností bude vzhled lochie pokračovat, dokud se děloha úplně nezhojí a endometrium se neobnoví. U zdravých žen tento proces trvá jeden až jeden a půl měsíce (4–6 týdnů). Vzhledem k individuálním charakteristikám může tento proces trvat o něco déle, proto se v normálním rozmezí berou v úvahu období dvou měsíců..

Zpočátku je krvácení velmi silné a vyžaduje použití pleny a poté speciální polštářky po porodu. Postupně, jak se děloha zotavuje, objem sekrecí bude klesat, dokud lochie neprojde a normální menstruační cyklus se nevrátí..

Hormony uvolňované během laktace a kojení jsou schopny zvýšit kontrakce dělohy, čím častěji žena kojí, tím větší je sekrece. Pokud nekojíte, výtok se vrátí k normálu rychleji a menstruace přijde..

Pokud je lochie přidělena příliš dlouho a jejich počet se nesníží, měla by mladá matka vyhledat radu od gynekologa, protože existuje nebezpečí porušení období zotavení.

Změny barev

První dny po narození dítěte bude mít lochia intenzivní šarlatový odstín..

Postupně se množství krevních nečistot bude snižovat a po 10 dnech lze pozorovat červený výtok ve formě malých červených sraženin ve složení tekutého hlenu. Nečistoty žlutého odstínu mohou mít krvavý charakter.

Vzhled ichoru nemluví o patologii, je izolován hojením ran.

Nezapomeňte však, že podmíněně patogenní mikroorganismy přítomné ve vaginální mikroflóře mohou tento stav využít..

Jasnou nebo tmavě žlutou leucorrhoea nelze považovat za normální, protože mohou být posly zánětlivého procesu způsobeného bakteriemi.

Chcete-li určit možnosti normálního vzhledu lochie v různých fázích období po porodu, můžete je porovnat z fotografií dostupných v síti. Je ale třeba připomenout, že se nejedná o pomůcku pro vlastní diagnostiku, a pokud máte podezření na odchylku od normy, měli byste se poradit s lékařem.

Asi 2 týdny po porodu je ve výtoku velmi málo krve. Na konci menstruace se barva změní na žlutavě bílou s hnědými nebo růžovými nečistotami.

Existují časté případy, kdy uprostřed období zotavení přestanou nějaké nečistoty krve vyniknout a obtěžovat mladou matku. To se však nemusí stát a krvavý výtok se obzvláště zesílí během kojení, což je vyvoláno intenzivnějšími svalovými kontrakcemi v děloze..

Křečové bolesti a červené výtoky během kojení po druhém porodu jsou pociťovány mnohem silněji než po prvním.

Stává se také, že místo růžové nebo hnědé lochie se po 15 dnech objeví černý výtok. Pokud nejsou doprovázeny malátností a nepříjemným zápachem a objem vylučované sekrece se nezvýšil, lze předpokládat, že viníkem tohoto procesu jsou hormonální poruchy. Samo o sobě to není známka patologie, ale vyžaduje pozornost gynekologa.

Obecná pohoda

Po narození dítěte se žena přirozeně cítí slabá a bolestivá. Kontrakce dělohy mohou v prvních dnech poporodního období způsobit křečovitou bolest v podbřišku. Podobný příznak pak může ženu při kojení obtěžovat..

Nepřiměřený výskyt bolesti, stejně jako syndrom silné bolesti, však vyžaduje naléhavou návštěvu lékaře a není normou..

Zvýšení tělesné teploty nelze ignorovat. Prudké zvýšení může být vyvoláno poruchami procesu laktace nebo zánětem dělohy. Obzvláště stojí za to být opatrný, pokud je podobný příznak doprovázen závratěmi, hojnou krvavou leucorrhoea a nevolností..

Pokud narazíte na některý z výše uvedených příznaků, okamžitě zavolejte sanitku. Pocit tohoto způsobu může signalizovat ohrožení života ženy..

Patologické poruchy

Malé množství výtoku po porodu nebo jejich náhlé předčasné ukončení často naznačuje patologické poruchy reprodukčního systému. Nízká lochie nebo jejich absence obvykle naznačuje jejich stagnaci v děložní dutině.

Tato patologie se nazývá lochiometr. K tomuto stavu dochází ze dvou důvodů:

 1. Normálnímu výstupu z lochies něco brání. Příčinou je nejčastěji zablokování děložního čípku sraženinami, které zahrnují hlen, krev a odmítnuté organické prvky.
 2. Nedostatečná kontraktilita dělohy. Může být oslabena několika faktory, včetně abnormalit porodu, křečí vnitřního hltanu, polyhydramnionu a císařského řezu.

Hrozba takového stavu ve vývoji endometritidy - akutního zánětu dělohy. Aby se předešlo těmto komplikacím, jsou kontrakce uměle vyvolávány léky. Pokud důvod není v kontraktilní aktivitě nebo je stav příliš pokročilý, může být nutné vyčistit děložní dutinu od stagnujícího lochie.

Existuje také nebezpečí opaku. Když lochie postupně zmizí a krvácení prudce zesílí. Takovou situaci mohou vyvolat také patologické stavy kontraktilní aktivity nebo rozvoj anémie..

Pokud dojde k náhlému a silnému krvácení, musíte okamžitě zavolat sanitku. Tento stav je pro život ženy velmi nebezpečný..

Poporodní výtok s nepřirozenou barvou a nepříjemným zápachem naznačuje infekční infekci během rehabilitace. Světle zelená, šedá nebo jasně žlutá leucorrhoea jsou důsledkem bakteriální aktivity a rozvoje infekčního zánětu.

Obvykle mají nepříjemnou rybí nebo shnilou vůni. Kandidóza se nazývá „drozd“ kvůli charakteristické vůni fermentovaného mléka a tvarované struktuře bílého výtoku.

Infekce je doprovázena příznaky, jako je pálení, svědění a zarudnutí genitálií.

Kromě proniklých bakterií mohou oportunní mikroorganismy narušit zdravou mikroflóru. Užívání antibiotik, oslabená imunita a hormonální změny vedou ke snížení požadovaného počtu laktobacilů. Kyselé prostředí je nahrazeno alkalickým prostředím, které je příznivé pro reprodukci bakteriálních kmenů.

Pronikání škodlivých infekcí může také vyvolat zánět v děložní dutině a vést k vážným komplikacím a krvácení, které ohrožují zdraví ženy a budoucí těhotenství..

Poporodní období je v životě ženy obtížným obdobím. Péče o dlouho očekávané dítě vyžaduje spoustu času a úsilí, ale nově vyrobená matka by neměla zapomenout na své vlastní blaho. Musíte věnovat zvláštní pozornost sekreci po porodu a sledovat proces obnovy těla.

Výtok po porodu

Poslední aktualizace: 06/06/2020

Obsah článku

 • Jak dlouho trvá výtok po porodu?
 • Výtok po porodu: norma a patologie
 • Výtok, který může být známkou patologie
 • Tělo ženy v poporodním období, video
 • Menstruace a výtok po porodu
 • Poporodní zotavení

Abyste se vyhnuli možným komplikacím po porodu, musíte věnovat pozornost svému tělu a sledovat množství a složení sekrecí, tělesnou teplotu, bolest. Koneckonců, výtok po porodu naznačuje, že porodní cesty jsou otevřené a vnitřní povrch dělohy je stále ve fázi hojení, takže jakákoli infekce, která se tam dostane, může způsobit vážné problémy.

Jak dlouho trvá výtok po porodu?

Každou mladou matku zajímá, jak dlouho trvá výtok po porodu, jak dlouho trvá a v jaké situaci může být nadměrné trvání lochie známkou poruch v těle? Samozřejmě, každý případ je individuální, ale výtok u žen po porodu se obvykle zastaví o 42 dní - tak dlouho trvá období po porodu.

Doba propuštění po porodu

Výtok po porodu: norma a patologie

Jaké výtoky po porodu se považují za normální? Voní a jakou mají mít barvu - tmavou nebo světlou? Jsou doprovázeny bolestí? Někdy se ukáže, že žena nezná odpověď na tyto otázky a může se velmi bát, že se výtok objevil po porodu. Zjistíme, jaká by měla být normální lochie a po kolika dnech se výtok po porodu obvykle zastaví.?

Lochia je obvykle velmi bohatá v prvních hodinách po porodu. Současně je nesmírně důležité kontrolovat jejich objem lékařem. Z tohoto důvodu se ženám nedoporučuje používat hygienické vložky, ale upřednostňovat absorpční pleny, které umožní lékaři přesněji posoudit intenzitu vypouštění a nevynechat komplikace, jako je děložní krvácení..

Abychom zhruba odhadli objem lochie, stojí za zvážení, že hmotnost dělohy bezprostředně po narození dítěte je asi 1 kilogram, zatímco po ukončení výtoku, kontrakce a hojení vnitřního povrchu dělohy jeho hmotnost nepřesahuje 60 gramů.

Je pozoruhodné, že v poporodním období je lochie z 80% tvořena krví v nezměněné formě (krevní destičky, leukocyty a erytrocyty), takže výtok může mít charakteristický nasládlý zápach. Zbývajících 20% normálního výtoku v prvních hodinách po porodu je speciální sekrece děložních žláz, které jsou odpovědné za rychlé zotavení a hojení povrchu dělohy.

Následující dny budou známky normálního poporodního výtoku postupně klesat na intenzitě. V prvních dnech by objem vypouštění neměl být větší než 400 ml a úplné zastavení lochie je pozorováno 6-8 týdnů po narození dítěte.

První dny v lochii mohou být patrné krevní sraženiny. Avšak po 7-10 dnech nejsou takové sraženiny pozorovány v normálních sekrecích. V průběhu času mění špinění po porodu barvu. Na začátku období po porodu má lochie jasně červenou barvu, do poloviny období se hnědý výtok po porodu stává normou a v poslední době jsou nahrazeny průhledným slizovitým výbojem. Hlen označuje hojení dělohy.

Výtok, který může být známkou patologie

Pokud máte po porodu malý výtok nebo se náhle zastavili, může to být jasný příznak patologie - lochiometry. Důvodem pro snížení nebo úplné zastavení lochie může být křeč děložního čípku, který jednoduše „neuvolňuje“ výtok ven. To platí zejména pro první dny po narození dítěte. Tato odchylka od normy je charakterizována zpožděním v děložní dutině lochie, v důsledku čehož je orgán protažen. Současně žena cítí tíhu a bolest v dolní části břicha, děloha se zvětšuje, horečka začíná vzestupem teploty na 38-40 stupňů. Pokud se neporadíte s lékařem včas, může se vyvinout zánět endometritidy dělohy. Pro léčbu jsou lochiometry obvykle předepisovány antispazmodické a redukční léky, méně často antibiotika. Někdy je eliminace akumulace lochie možná pouze vyprázdněním děložní dutiny.

Žena po porodu

Dalším důvodem k naléhavé návštěvě lékaře je hojný, silný výtok po porodu. Tento příznak může být známkou abnormalit v procesu kontrakce dělohy a také signalizovat porušení srážení krve. Obě podmínky představují hrozbu pro život ženy, a proto vyžadují okamžitá opatření..

Také někdy v prvních několika hodinách po porodu dochází ke krvácení ze stehů položených na slzy v porodních cestách. Obvykle se to stane, pokud nejsou splněny požadavky na zajištění maximálního odpočinku těchto zón - vyloučení fyzické aktivity, sexuální odpočinek, kontrola namáhání a povaha stolice, žádný tlak na švy. Pokud k takové situaci dojde, je důležité okamžitě vyhledat lékaře..

Jiné příznaky patologie v povaze a množství výtoku

Ukončení vybíjení dříve než 6 týdnů po porodu (40-50 dní). Výjimkou jsou případy předčasného ukončení kojení. V takových situacích může mladá matka začít obnovovat menstruační cyklus, zatímco kojící žena má obvykle první menstruaci mnohem později. Je to způsobeno produkcí speciálního hormonu (prolaktinu), který je odpovědný za kojení, v těle kojící matky. Určitá hladina prolaktinu interferuje s tvorbou nového vajíčka a může potlačit proces ovulace (ale to neposkytuje 100% antikoncepci), což brání mužům začít před ukončením kojení.

Pokud se 7-10 dní po porodu objeví světlé skvrny, je o tom naléhavě nutné informovat lékaře. Podobnou situaci lze pozorovat, pokud je hojení dělohy pomalé nebo nesprávné..

Pokud výtok s krevními sraženinami po porodu skončil a začal znovu, také stojí za to co nejdříve jít do nemocnice. To může naznačovat náhlý nástup děložního krvácení..

Někdy po porodu se objeví hnisavý nazelenalý nebo žlutý výtok s nepříjemným zápachem. Tato situace obvykle naznačuje, že infekce vstoupila do dělohy. Takový pach je často známkou již vzniklé endometritidy, jejíž léčba vyžaduje hospitalizaci v nemocnici a komplexní léčbu krok za krokem.

Směs bílých vloček s kyselou vůní, konzistence připomínající tvaroh, se svěděním a zarudnutím pochvy a bolestivým močením, svědčí o drozdech. Měli byste o tom také informovat svého lékaře, protože infekce kvasinkovými houbami přináší ženě mnoho nepříjemností..

Další příznaky, které by vás měly upozornit v období po porodu

Kromě prudké změny v povaze a intenzitě výtoku by žena měla být upozorněna na další nepříjemné příznaky. Prvním z nich je bolest v podbřišku. Samozřejmě, že v prvních dnech se děloha intenzivně stahuje, což způsobuje paroxysmální nepohodlí v dolní části břicha, zejména zhoršené kojením. Nárůst bolestivých pocitů, výskyt ostrých křečí by však měl být důvodem pro naléhavou návštěvu gynekologa.

Dalším jistým příznakem poruchy funkce těla je zvýšení tělesné teploty. Zde je pouze nutné vyloučit výskyt stagnace mléka v prsu - laktostázu, která způsobuje prudké a silné zvýšení tělesné teploty. Pokud na hrudi není bolest a „tíže“ a tělesná teplota je vyšší než 37 stupňů, měli byste naplánovat návštěvu lékaře. Možná se tímto způsobem objeví infekce v děložní dutině. Mezi další příznaky infekčních komplikací patří celková nevolnost, bolesti hlavy, závratě, bolesti těla a kloubů..

Tělo ženy v poporodním období, video

Porodník, gynekolog Kovaleva Irina Vladimirovna v poporodním období. Zdroj - kliniky Skandinávie

Menstruace a výtok po porodu

Jak bylo uvedeno výše, začátek menstruačního cyklu v poporodním období závisí na povaze výživy dítěte. Pokud je plně kojen, menstruace obvykle chybí po celou dobu krmení. V případě smíšeného krmení se menstruace vrátí po 4–5 měsících. Pokud matka z nějakého důvodu nedojčí dítě (například při absenci mléka), cyklus se obnoví po několika měsících.

V každém případě, kdykoli se obnoví menstruace ženy, mladé matky často zaznamenávají výskyt acyklického výtoku po porodu, nestabilitu cyklu a zpoždění nástupu první menstruace. Pokud máte některý z těchto příznaků, nebojte se, ale pro svůj vlastní klid o tom informujte svého lékaře..

Poporodní zotavení

Každá žena v poporodním období by měla vědět, že kojení je vynikající prevencí všech druhů komplikací. Koneckonců, když je dítě aplikováno na prsa, okamžitě se uvolní hormon oxytocin, který také způsobuje kontrakce dělohy. Po krmení může žena pozorovat viditelné zvýšení výtoku, které je spojeno přesně s kontrakcí svalů dělohy a nemělo by vyvolávat obavy.

Pro urychlení kontrakce dělohy by měl být močový měchýř včas vyprázdněn. V období po porodu je vhodné to dělat každé tři hodiny, i když žena nemá výrazný pocit plného močového měchýře a vyhýbá se zácpě.

Během 1-2 měsíců po porodu nemůže být výtok absorbován pomocí tamponů, a to právě proto, že neodstraňují lochii, ale jednoduše je absorbují. To může vést k množení patogenních bakterií a mikroorganismů. Místo tamponů se doporučují vložky nebo pleny. Vyberte si neochucené produkty, protože musíte kontrolovat nejen barvu a množství lochie, ale také jejich vůni.

Dobrá osobní hygiena je nezbytná. Zvláště stojí za to sledovat hygienu genitálií jeden až dva týdny po porodu, kdy je výtok stále krvavý. V tuto chvíli je zakázáno vykoupat se, omezeno pouze na sprchu. Proud vody ze sprchy by neměl být příliš silný a měl by směřovat zepředu dozadu - a pouze zvenčí. Pro bezpečné čištění vnějších pohlavních orgánů a vaginální sliznice se doporučuje používat speciální přípravky - například mycí gely Ginokomfort pro intimní hygienu. Tyto fondy byly vyvinuty specialisty farmaceutické společnosti VERTEX, vyznačují se bezpečným složením, které zahrnuje přírodní účinné látky, a také mají všechny potřebné certifikáty, certifikáty a další potřebné dokumenty..

Sexuální odpočinek trvá až 42 dní a intimní vztahy jsou obnoveny až po kontrolním ultrazvuku pánevních orgánů, vyšetření porodníkem-gynekologem a adekvátní volbě metody antikoncepce.

Sportovní aktivity po porodu
Prameny:

 1. VČASNÁ DIAGNOSTIKA A PREVENCE PODVOLENÍ POSTPORODÍ Naumkin N.N., Ivanyan A.N., Smirnova T.I. // Bulletin of new medical technologies. - 2008. - č. 2. - S. 46-48.
 2. KYTOLOGIE DĚLNÍ LOCHIE V ENDOMETRITIS PO PRÁCI. Kupert M.A., Kupert A.F., Solodun P.V. // Acta Biomedica Scientifica. - 2004. - č. 2. - S. 172-175.

Cystická fibróza: moderní úspěchy a současné problémy. Kapranov N.I. et al // M., - 2005.

Hodnota cytologického vyšetření lochie při hodnocení stavu dělohy v poporodním období. Z.K. Fursov. A.P. Nikonov, N.A. Lutfulaeva, E.A. Kuchurova // Porodnictví a gynekologie. - 1991. - č. 1. S. 45-49.

Pooperační hnisavé septické komplikace v porodnictví (predikce, prevence, včasná diagnostika a terapie). Kryukovskij S.B. // Dis. dr. Miláček. Sciences. - M., -2002. - S. 266.

Povaha výtoku po porodu, možné odchylky

Z jakého důvodu je po porodu výtok

Během porodu se děloha velmi stahuje, tlačí dítě ven. Po narození dítěte placenta nebo placenta vyjde. V místě jeho připojení zůstává velké množství zejících nádob. Děloha se stahuje co nejvíce v prvních hodinách po narození dítěte, ale zůstává ve zvětšeném stavu ještě několik dalších týdnů.

Přítomnost otevřených cév vyvolává vaginální výtok. Po narození dítěte se jim říká lochia. Nejprve jsou hojné a poté se snižují v množství, mění se jejich barva.

Pro zvýšení intenzity kontrakcí děložního orgánu se ihned po porodu zavede do močové trubice katétr, který vyprázdní močový měchýř. To se provádí za účelem zmírnění tlaku na dělohu..

V prvních hodinách po narození dítěte existuje velmi vysoké riziko vzniku děložního krvácení. Porodní žena je ponechána další 2 hodiny na porodním sále, aby sledovala její stav. Takové činnosti vám umožňují poskytnout včasnou pomoc, zastavit krvácení. Pokud nedojde ke komplikacím, je stav ženy uspokojivý, po 2 hodinách je s dítětem převezena na oddělení po porodu.

Jaký by měl být výtok po porodu u zdravé ženy

Lochia obsahuje krev, plazmu, sraženiny vytvořené z vnitřní výstelky děložního orgánu, slizniční formace. Objem krve ztracené bezprostředně po porodu by neměl překročit 1,5 litru.

Dále se děloha stahuje, což vede ke snížení množství výtoku. V prvních dnech je výtok krvavý. Pacienti aktivně opouštějí krev, krevní sraženiny vytvořené z částic sliznice děložního orgánu, plodových membrán.

Po několika dnech je krvavý výtok nahrazen tmavším výbojem, který připomíná menstruační krvácení. Objem lochie je větší než během menstruace. Tato povaha výtoku hovoří o dobré kontraktilitě dělohy a jejím očištění od zbytků sliznice a placenty.

Normální děložní kontrakce zajišťují dobrou eliminaci zbytků placenty.

Po týdnu je výtok světle žlutý. Už nejsou tak hojní. V jejich složení se objevuje hlen. Je možné změnit nažloutlou barvu výtoku na nahnědlou. To je norma. Výtok naznačuje dobrou srážlivost krve a kontraktilní aktivitu děložního orgánu. Hnědý a světle nažloutlý výtok přetrvává po dobu jednoho týdne.

Po 3 týdnech po porodu se výtok stane světle žlutým nebo nažloutlým bílým. Jsou povoleny krevní nečistoty, které přetrvávají až 30-40 dní po narození dítěte.

Vypouštění nemá nepříjemný zápach. První týden voní jako krev. Po několika dnech nabije výtok shnilý zápach..

Kolik jdou

Výtok se objeví ihned po porodu a trvá 6 týdnů. Možná mírné snížení nebo zvýšení v období vypouštění lochie. Intenzita a doba trvání výboje závisí na následujících faktorech:

 1. Vlastnosti těla, jmenovitě rychlost zotavení.
 2. Těhotenský kurz.
 3. Vlastnosti porodu.
 4. Přítomnost nebo nepřítomnost komplikací v poporodním období.
 5. Typ porodu: po císařském řezu je termín pro uvolnění lochie delší než při přirozeném porodu.
 6. Kojení. Čím častěji pacientka krmí dítě, tím intenzivněji se děloha stahuje..

Pokud je doba výtoku kratší než měsíc nebo delší než 6 týdnů, musíte se poradit s lékařem. Lékař provede vyšetření, předepíše terapii nebo pošle do nemocnice.

Jak zabránit krvácení

Riziko velké ztráty krve v prvních dnech přetrvává. Pokud se objem vypouštění výrazně zvýšil, okamžitě vyhledejte lékaře.

Existuje řada opatření, která zabraňují vzniku ztráty krve:

 1. Vyprázdněte močový měchýř každé 2-3 hodiny, i když není nutné močit, protože lisovací měchýř snižuje kontraktilní aktivitu děložního orgánu.
 2. Zaujměte polohu na břiše, která stimuluje vylučování obsahu dělohy.
 3. Aplikujte nádobu s ledem na dolní část břicha, aby se zúžily krevní cévy, pokud se děloha špatně stahuje.
 4. Nezvedejte nic těžkého, protože náklad vede ke zvýšení objemu vypouštění.

Dalším důležitým cvičením je kojení. Když se dítě přichytí na prsa, uvolní se hormon oxytocin. Jeho působením se děloha intenzivně snižuje, odstraňuje sraženiny a krev. Během krmení pacient pociťuje bolest břicha, která je doprovázena uvolňováním krve z pochvy.

Prevence infekcí

Krev je živnou půdou pro růst bakterií, proto se dodržují pravidla pro prevenci infekce rány v děložní dutině.

Doporučujeme následující aktivity:

 1. Po každém vyprázdnění močového měchýře a konečníku se umyjte. Hygienu vnějších pohlavních orgánů provádějte zepředu dozadu. Není možné se umýt ve vaginální dutině.
 2. Osprchujte se každý den. Odmítnout koupel.
 3. Vyvarujte se sprchování, protože to zvyšuje pravděpodobnost vzestupné infekce.
 4. První den používejte pouze sterilní pleny, které se vydávají v nemocnici.
 5. Hygienické vložky používejte od druhého dne. Měňte je nejméně 8krát denně.
 6. Použijte bavlněné prádlo.
 7. Nepoužívejte tampony, protože znesnadňují vylučování, zvyšují pravděpodobnost růstu bakterií.

Tyto činnosti pomohou dobře přenést časné období po porodu, zabránit vzestupné infekci..

Patologický výtok po porodu

Normálně je vaginální výtok po narození dítěte krvavý. Je nahrazen nažloutlým, nahnědlým nebo nažloutle bílým výtokem. Rozpor mezi načasováním a barvou výboje s normou hovoří o patologii.

Typy patologických výtoků u žen, příčiny vzhledu:

 1. Jasně nažloutlý. Vznikají v důsledku zánětu sliznice děložního orgánu, zejména endometritidy, zánětlivých ruptur děložního čípku a pochvy. Oslavováno 4-5 dní.
 2. Zelený. Zjistí se během vývoje endometitidy, která je vyvolána špatnou kontraktilitou děložního orgánu. Když se objeví zelený výtok, pacient zaznamená bolesti břicha, horečku a nepříjemný zápach.
 3. Hnědavý. Pokud je výtok zaznamenán déle než 10 dní, vede to k endometritidě, děložním fibroidům, ohnutí děložního orgánu, špatné srážení krve. Pokud má pacient hojný výtok s hnědým odstínem, znamená to neúplné odtržení placenty.
 4. Brzy sliznice. Vyskytují se u 2–3 týdnů u zdravé ženy. Časné sekrece sliznice skrývají poškození děložního orgánu a pochvy. Při perforaci dělohy je zaznamenán hojný výtok sliznice..
 5. Krvavé, narůžovělé, prodloužené, více než 3-4 týdny. Zjistí se u pacientů s atonií a přetížením děložního orgánu, patologií koagulačního systému, časným pohlavním stykem, těžkou fyzickou prací. Také růžový a krvavý výtok po měsíci a více naznačuje první menstruaci..
 6. Bílé, tvarohové. Vyskytují se v důsledku plísňové infekce genitálního traktu.

Pokud se objeví patologická lochie, je nutné navštívit lékaře. Lékař určí příčinu, předepíše vyšetření a léčbu.

Co dělat s patologickým výtokem

Pokud se objeví patologický výtok, doporučuje se neprodleně vyhledat lékaře. Nemůžeme váhat, protože některé z nich vedou k hrozným následkům. Pokud má žena změnu povahy výtoku v nemocnici, musíte o tom okamžitě informovat službukonající porodní asistentku nebo lékaře.

Pokud je krvácení mnohem hojnější, doporučuje se okamžitě zavolat službukonajícímu gynekologovi nebo ošetřujícímu lékaři. Toto je první známka krvácení. Pokud po propuštění z nemocnice dojde k těžké ztrátě krve, zavolejte sanitku doma.

Když se objeví nažloutlý, nazelenalý nebo nahnědlý výtok, kontaktujte místního gynekologa. Lékař provede vyšetření, vyšetření a předepíše ambulantní léčbu. Pokud existuje riziko otravy krve, endometritidy nebo jiných zánětlivých onemocnění malé pánve a detekce zbytků placenty v děložní dutině, provádí se hospitalizace s následnou léčbou. V některých případech je nutná operace.

Znát povahu poporodního výtoku je velmi důležité. Díky tomu jsou včas detekována a léčena zánětlivá onemocnění, krvácení, nemoci srážení krve a další stavy..

Lochia po porodu: když výtok končí

V očekávání prvního dítěte jen málo z budoucích porodních žen přemýšlí o tom, co se stane s jejich tělem a jak dlouho trvá kojení po porodu. Kromě hormonálních změn souvisejících s produkcí mléka je skutečně nezbytné také zotavení ženských pohlavních orgánů. Co se považuje za normu a jaký je „první zvon“ pro návštěvu gynekologa?

Výtok po porodu (lochie) trvá v průměru 6-8 týdnů.

Výtok po porodu během prvních dvou hodin

K předčasnému propuštění, s nímž se žena, která porodila, setká, dochází dokonce i na porodním oddělení, kde matka a novorozenec zůstávají první 2 hodiny. Takový výtok je považován za přijatelný, měl by být krvavý, velmi hojný, ale nedosahující 400 ml (norma je 0,5 procenta z celkové hmotnosti porodní ženy). Aby se předešlo ztrátě krve po porodu a infekci, lze na spodní část břicha aplikovat ledový obklad nebo vyprázdnit močové cesty katétrem. Pro velkou ztrátu krve jsou někdy předepsány léky, které způsobují kontrakci dělohy (například Oxytocin).

Je také nutné vydržet tuto dobu na porodním sále, aby nedošlo k opomenutí vývoje děložního krvácení, které je často způsobeno nesprávnou funkcí dělohy (pokud nedochází ke kontrakcím a svaly jsou uvolněné).

Mladá matka tráví tento čas pod dohledem zdravotnických pracovníků, proto jakmile žena cítí pod sebou velmi vlhkou plenu, mírné nepohodlí a závratě, vyplatí se okamžitě kontaktovat personál. Koneckonců nemusí existovat žádné bolestivé pocity a důsledky budou extrémně negativní..

První poporodní výtok zahrnuje také krvácení v případě prasknutí nebo nedostatečného ošetření stehu na tkáni porodních cest. Pokud je bolest nebo nepohodlí v perineální oblasti akutně pociťováno, je nutné vyšetření pochvy. Protože nesprávné zpracování může vést k hematomu a potom k opakovanému šití slz.

V případě pozitivního výsledku, pokud je úspěšné předčasné zotavení (neexistují žádné procesy popsané výše), jsou matka a dítě převedeny na oddělení po porodu.

Poporodní oddělení a možný výtok

Prvních několik týdnů těžkého vaginálního výtoku je normální a přirozené. Jediným bodem je, že v každé fázi jsou jiné. Tento výtok (lochia) je zpočátku hojný. A na každém oddělení po porodu jsou pro ženy k dispozici speciální sterilní pleny. Poporodní polštářky mohou být plné během několika hodin po jejich výměně.

K absorpci sekretů se používají látkové pleny nebo speciální polštářky po porodu.

Lochia, podobně jako krev se sraženinami, má podobný zápach jako výtok během menstruace. S každým dalším dnem se jejich počet snižuje, barva se blíží nahnědlé. Takový výtok se může zvýšit v důsledku pohybů nebo při stlačení břicha během vyšetření. Použití zakoupených vložek nebo plenek - rozhoduje správa porodnice. Protože je snazší pochopit povahu a objem vypouštění tkáňovou bází.

Jako preventivní opatření proti možnému patologickému krvácení potřebuje mladá matka:

 1. Při prvním nutkání jít na toaletu. Aby se děloha správně stahovala, mělo by se močení provádět každé tři hodiny.
 2. Krmte dítě na požádání, ne včas. Když dítě stimuluje bradavky, produkuje se oxytocin, díky kterému se stahují svaly dělohy. Mohou se objevit drobné pocity bolesti v podbřišku (podobné kontrakcím). Zvýšený objem výtoku při kontaktu novorozence s prsy je považován za normální..
 3. Během odpočinku si lehněte na břicho. Na tomto místě nic nezasahuje do odtoku sekretů, děloha je umístěna správně. To zase eliminuje riziko krvácení..
 4. Pokud je to možné, a ne jednou denně, ale více - naneste formu s kousky ledu na oblast dolní části břicha. Tato akce způsobí kontrakci dělohy a cév. I když v současné době existuje názor, že tato akce pravděpodobně způsobí cystitidu u ženy, než bude prospěšná.

Léčba (injekce oxytocinu) v prvních dnech je nutná po obtížném porodu. Okamžitá návštěva lékaře je však nutná, pokud žena pocítí prudký nárůst výtoku. Krvácení, ke kterému dochází z mnoha důvodů, ale po dvou hodinách porodu je považováno za pozdní.

Nelze vyloučit riziko krvácení v důsledku zadržené placenty a také možná onemocnění krve. Pokud problém není diagnostikován ani během těhotenství, léčba se provádí v anestezii s další antibiotickou terapií. Pokud je patologie detekována v procesu nesení plodu, jsou prováděna preventivní opatření bez čekání na porod.

Pro správné vylučování sekretů se ženám po porodu doporučuje ležet na břiše..

Nejběžnější krvácení z důvodu nedostatečné kontrakce dělohy je hypotonické. Při nevýznamné ztrátě krve se intravenózně vstřikuje další objem tekutiny s bohatšími sekrety - plazma.

Navíc není vyloučena opačná situace - když se lochie hromadí v těle a výtok se zastaví. Říká se tomu lochiometr, který v pokročilém stádiu může vést k endometritidě - zánětlivému procesu na výstelce dělohy. Léčte komplikace zavedením oxytocinu a odstraněním křečí pomocí No-shpa.

Vybíjejte doma

Celkově bude výtok po porodu trvat déle než 6–7 týdnů. Toto je doba zotavení dělohy. Ihned po propuštění je výtok podobný menstruačnímu výtoku. Postupně se objemy snižují, mění se barva na světle žlutou, protože hlen vychází paralelně. Po čtyřech týdnech se stávají šmouhami a později jsou téměř nepostřehnutelné a velmi podobné výboji před těhotenstvím. Krvácení z kojení může skončit mnohem dříve. Díky neustálé stimulaci prsu a produkci oxytocinu se děloha stahuje rychleji. A po porodu pomocí císařského řezu naopak všechny procesy v těle probíhají ve zpomalené verzi.

Hygienické postupy

Dodržování čistoty a každodenních hygienických postupů nepovede k předčasnému dokončení vypouštění, ale pomůže vyhnout se infekci infekčními chorobami. Lochia je příjemné prostředí pro mikroby, proto by jim nemělo být dovoleno hromadit se v perineu. Po dobu 1,5-2 měsíců s výtokem stojí za to používat hygienické polštářky po porodu nebo sterilní pleny. Současně se výrobky osobní hygieny mění každých několik hodin..

Nepoužívejte klasické tampony a parfémované vložky.

Po každé evakuaci se doporučuje umýt genitálie a denně se sprchovat. Voda by měla mít příjemnou teplotu, ne horkou. Proto se nemůžete vykoupat, protože existuje vysoké riziko přenosu infekce. Ze stejných důvodů se doporučuje umýt zevní genitálie určitým pohybem - vpředu, pohněte rukou dozadu.

Když potřebujete lékařskou pomoc

Pokud nastanou následující situace, je lepší neztrácet čas, ale ihned se poraďte s lékařem:

 1. Vůně výtoku se zhoršila - hnisavé projevy a nepříjemný „zápach“ naznačují přítomnost zánětu (endometritida). To může vést k mírnému zvýšení tělesné teploty a bolesti v dolní části břicha..
 2. Výtok postupně odezněl, ale najednou se obnovil v hojnějším množství. Buď výboj s HV po dlouhou dobu nezmění krevní charakter a nezastaví se. To může znamenat, že části placenty nebyly odstraněny, což povede k infekci a musí být odstraněno..
 3. Vzhled bílého výboje, podobný tvarohu. Souběžně může být doprovázeno svěděním a zarudnutím genitálií - tak se projevuje drozd.
 4. Náhlé a předčasné ukončení výtoku po porodu.
 5. Otevřené krvácení. Pro prudké sekrece nestačí několik polštářků za hodinu. V takovém případě musíte okamžitě zavolat sanitku.

Samotné odstranění těchto příznaků nebude možné, často jde o hospitalizaci. Pokud jde o nouzovou pomoc, žena, která nedávno porodila, může jít jak na konzultaci, tak do porodnice (nejpozději do 40 dnů od data narození).

Kdy začíná vaše menstruace po porodu?

Pro každou ženu neexistuje žádný konkrétní časový rámec. Nedostatek menstruace je spojen s produkcí prolaktinu, který potlačuje ovulaci. Průtok menstruace během kojení se víceméně normalizuje po 5-6 měsících. Je možné, že menstruaci lze obnovit až po ukončení kojení. Kromě toho mohou být během laktace nepravidelné nebo mohou chybět..

Dodržování pravidel osobní hygieny a mírné fyzické aktivity pomůže mladé matce obnovit zdraví a zabránit rozvoji komplikací. Stojí za to poslouchat sami sebe, klidně reagovat na všechny změny v těle, a když se objeví první příznaky krvácení, poraďte se s lékařem.

Výtok po porodu (lochie): norma a patologie

První den po porodu považuje většina matek krvavé výtoky z dělohy za samozřejmost, ale týden nebo dva průchody a začnou se objevovat otázky. Proč je to nějaká žlutá? Je to v pořádku, když to tak voní? Kdy to všechno skončí? Je to stále poporodní výtok, nebo je to již menstruace? Pojďme na to přijít společně!

Co je lochia

Lochia dostala své jméno, pro ruské ucho trochu legrační, podle řeckého λοχεια - porodu. Navenek někdy připomínají menstruační tok, ale ve skutečnosti to tak není: vše, co by tam mohlo přetrvávat od okamžiku těhotenství, je „evakuováno“ z dělohy. To znamená, že to není jen krev a výstelka (vnitřní vrstva) dělohy, ale také buňky placenty, zbytky membrán a plodové vody atd..

Krvavý výtok: až pět dní po porodu

Během těhotenství je děloha naplněna krví jako houba. Během porodu se začíná stahovat (musíte dítě „vytlačit“) a tento kompresní proces pokračuje i po porodu. Krev z ní vytéká jako voda z mokré houby, pokud ji stisknete v pěst.

Samozřejmě je důležité snížit ztrátu krve: za tímto účelem se na ženu, která právě porodila, umístí ledový obklad (pod vlivem chladu se kapiláry zmenší, krvácení se zastaví), pokud toto opatření nepomůže, podá se injekce hormonu oxytocinu (způsobí křeč dělohy, připomíná kontrakci a malý krevní cévy jsou „sevřeny“). Tuto intervenci nelze považovat za nadměrnou a nepřirozenou: oxytocin je náš vlastní hormon, který se aktivně vylučuje během porodu a během kojení. Pokud však dojde k poruše a je málo „vnitřního“ oxytocinu, je docela možné doplnit jeho zásoby „zvenčí“.

Obdivovatelé přirozeného porodu by měli věnovat pozornost skutečnosti, že v šarlatánství byly velmi běžné různé bylinné přípravky na zmenšení dělohy a snížení děložního krvácení, takže naši předkové nedali přírodě všechno. Ale moderní léky jsou samozřejmě přesnější a účinnější..

Jak vypadají lochie: krvavý výtok se sraženinami, první den - jasná šarlatová barva.

Kolik výtoku: hned po porodu může žena ztratit až půl litru krve.

Kdy se začít obávat: Pokud musíte vyměnit více než jednu maxi vložku za hodinu, musíte to oznámit svému lékaři nebo, pokud jste již doma, zavolat sanitku. Pokud se výtok náhle zastaví, musíte také navštívit lékaře (to znamená, že velká krevní sraženina zablokovala děložní čípek a veškerý výtok zůstává uvnitř).

Co dělat: Udržujte osobní hygienu a sledujte včasné vyprazdňování střev a močového měchýře. Když po porodu děloha prudce poklesne, střeva i močový měchýř jsou v „neobvykle“ velkém objemu a žena nemusí mít pocit, že jsou plné. Přeplněný močový měchýř mezitím může stlačit dělohu a zabránit jejímu účinnému čištění..

Hnědý (hnědý) výtok: až dva týdny po porodu

Postupně se mění povaha výtoku: od šarlatového, krvavého až hnědého. Obecně je toto období podobné menstruaci, pokud jde o množství a povahu výtoku, a to není náhodné. Vnitřní vrstva dělohy se obnovuje, jako na konci menstruačního cyklu, takže výtokem jsou hlavně umírající buňky endometria dělohy.

Jak lochie vypadá: nahnědlý nebo nahnědlý výtok, někdy sražený, připomínající menstruaci.

Kolik výboje: jako během běžného období.

Kdy se začít obávat: pokud se náhle změní povaha výtoku, stane se opět bohatým a krvavým, nebo způsobí svědění, pálení a nepříjemný zápach. Zastavení vypouštění v této fázi také není normou! S největší pravděpodobností velká krevní sraženina zablokovala děložní čípek a přísavky se rozkládají v jeho dutině..

Co dělat: Udržujte osobní hygienu a upřednostňujte vložky před tampony, jak se vám líbí. Povrch dělohy je nyní velmi zranitelný a otevřený vůči infekcím, vytvoření uzavřeného prostředí může přispět k zánětu..

Nažloutlý výtok: až čtyři týdny po porodu

Výtok postupně zesvětluje a nažloutne. Jsou méně hojné než během menstruace, ale hojnější než denní výtok zdravé ženy. V těchto sekrecích je několik erytrocytů (červených krvinek), zejména leukocytů: povrch dělohy se hojí, takže složení sekrecí je podobné serózní tekutině.

Jak vypadají lochie: sliznice, viskózní nažloutlý výtok.

Kolik výboje: používáte podložky s minimální kapacitou.

Kdy se začít obávat: pokud se náhle změní povaha výtoku - způsobí to svědění, pálení a nepříjemný zápach.

Co dělat: Udržujte osobní hygienu.

Bělavý výtok: až 40 dní po porodu

Postupně je výtok stále více světlý, průhledný a skromný a v pátém nebo šestém týdnu po narození připomíná průhledný hlen. Sekrece obsahují leukocyty, epiteliální buňky, dokonce i tuk. To naznačuje postupný pokles objemu. Že proces obnovy dělohy je bezpečně dokončen.

Jak vypadají lochie: průhledný, někdy mírně nažloutlý hlen.

Kolik vypouštění: Používáte vložky do kalhotek (nezapomeňte je měnit každé dvě hodiny, i když vypadají suché!)

Kdy si začít dělat starosti: Pokud se výtok náhle změní, opět zesílí a zhnědne. Ne, nejde o krvácení, ale pravděpodobně se vám vrátil menstruační cyklus. Možná první menstruace po porodu nebude jako pravidelné období: bude štíhlejší, kratší (nebo naopak delší) než obvykle, ale musíte pochopit, že můžete znovu otěhotnět, a pokud se jedná o nežádoucí vývoj událostí, postarejte se o antikoncepci.

Co dělat: pokud se něco stane „mimo plán“ - obraťte se na svého lékaře!

Lochia po císařském řezu

Po císařském řezu je výtok podobný jako po přirozeném porodu, s jedinou výjimkou: trvá déle. Protože děloha neprošla cyklem kontrakcí, které přirozeně přerušily přívod kapilární krve, může se lochie vylučovat po dobu šesti nebo dokonce deseti týdnů. Po operativním porodu jsou porodním ženám často předepsán oxytocin a různé fyzioterapeutické postupy, které přispívají k poporodní kontrakci dělohy.

Je bezpodmínečně nutné zajistit, aby špinění netrvalo déle než týden. Nepřímé známky nadměrné ztráty krve: slabost, závratě, pocit hrozícího mdloby.

Jak vypadají lochie: období nahnědlého výtoku trvá déle - tři nebo dokonce čtyři týdny.

Kolik výtoku: Nahnědlý výtok je méně hojný než během normální menstruace.

Kdy se začít obávat: Pokud krvácení trvá déle než týden po porodu nebo pokud pociťujete příznaky zvýšené ztráty krve - slabost, závratě.

Co dělat: Udržujte osobní hygienu.

Ultrazvukové vyšetření je jednou z nejběžnějších, nejjednodušších a nejúčinnějších diagnostických metod. Používá se jak k identifikaci konkrétních problémů, tak k obecné analýze stavu těla.