Jaký by měl být výtok po kyretáži děložní dutiny?

Čištění děložní dutiny se provádí z mnoha důvodů, zejména kvůli ukončení těhotenství. Jako každý chirurgický zákrok je doprovázen krvácením. Co by mělo být normální výboj po kyretáži a co se rovná patologii, je popsáno v tomto článku.

Když se provádí škrábání?

Vnitřní tkáň v děložní dutině je slizniční vrstva, která se nazývá endometrium. Z nějakého důvodu je někdy nutné tuto látku zcela nebo zčásti vyčistit. Takové manipulace se provádějí chirurgicky pomocí speciálních lékařských nástrojů (viz foto). Tento proces se týká chirurgického zákroku, a proto má všechny pooperační příznaky a nese velkou zátěž pro tělo..

Škrábání plní terapeutickou a diagnostickou funkci a používá se v těchto případech:

 1. Ředění (hypoplázie) endometria nebo zesílení (hyperplazie).
 2. Přítomnost nebo podezření na maligní nebo benigní novotvar, polypy, fibroidy, fibroidy (přečtěte si o výtoku po odstranění děložních fibroidů odkazem).
 3. Zánětlivé procesy děložních tkání.
 4. Endometritida, endometrióza.
 5. Cervikální patologie.
 6. Menstruační nepravidelnosti.
 7. Zmrazení embrya.
 8. Potrat.
 9. Dokončení potratu kvůli selhání lékárny nebo vakuové aspirace, když plod nebyl plně získán.
 10. Excize endometriálních částic se často provádí za účelem hysteroskopie a samostatné diagnostické kyretáže (RDV). Pomocí toho se stanoví gynekologické patologie sliznice nebo cervikálního kanálu děložního čípku.
 11. Používá se také jako biopsie - odběr tkáňových částic pro vyšetření atypických buněk.

Neúspěšné čištění

Abortivní kyretáž v případě umělého ukončení těhotenství se používá po dobu 10-12 týdnů a považuje se za nejméně bezpečnou metodu. Provádí se ve dvou fázích. První dilatace zahrnuje rozšíření cervikálního kanálu chirurgickými nástroji nebo speciálními léky (což je méně účinné). Druhá fáze, kyretáž - čištění dutiny a stěn dělohy pomocí kyrety - lékařská chirurgická lžíce. Proces je bolestivý, proto se provádí v celkové anestezii bez kontraindikací.

Čištění zmrazeného těhotenství se provádí stejným způsobem, pokud plod ztuhl a zůstal v děloze, stejně jako pokud došlo k částečnému potratu. O propuštění po kyretáži zmrazeného těhotenství si přečtěte článek na odkazu.

Stává se, že farmaceutický potrat nebo vakuová aspirace neposkytly úplné ukončení těhotenství. Zbývající částice embrya musí být odstraněny, aby se zabránilo sepse sousedních tkání. Tento proces se provádí pomocí čištění.

Výtok po diagnostické kyretáži děložní dutiny

Diagnostická hysteroskopie je doprovázena mírným krvavým nebo hnědým výtokem, spíše jako mazanice.

Hnědý výboj Hnědý výboj

První nebo dva dny mohou mírně natáhnout žaludek. Pokud bylo účelem manipulace operovat zanícené ohniska, pak krvácení trvá několik dní až týden, v závislosti na tom, která oblast tkáně byla vystavena.

Uvolňování krve po RFE je skromné, často probíhá za den, pokud pacient dodržuje všechna pravidla post-manipulačního období.

Zjistěte, kdy se po hysteroskopii obnoví menstruační cyklus, pomocí odkazu.

Kolik dní je výtok po neúspěšné kyretáži?

Povaha a trvání výtoku po kyretáži děložní dutiny závisí na účelu, pro který byl proveden. Pokud mluvíme o výtoku po neúspěšné kyretáži, pak se bere v úvahu, jak dlouho byl proces prováděn, jak probíhalo těhotenství, věk pacienta, doprovodná onemocnění a kompetence lékaře.

Čištění v 11-12 týdnech těhotenství

Pokud byl potrat proveden v této době, pak budou první dny ztráty krve hojné, někdy dokonce ve formě tmavých sraženin.

Srážení Srážení

To se vysvětluje zvýšením dělohy. V tomto případě se zvětší na 10-12 cm a krk je připraven na maximální uzavření. Proto je škrábání v této fázi ekvivalentní plnohodnotné operaci a zanechává téměř otevřenou ránu velké velikosti, ve které je normální ztráta krve. Výtok v důsledku kyretáže dělohy je spojen s její kontrakcí na předchozí velikost, která je doprovázena bolestí a křečemi.

Dále se krvácení stává řídkým, krvavým a získává nejprve jasně červenou, poté růžovou barvu.

Výtok krve během implantace vajíčka

Nepohodlí zmizí za 2-3 dny a samotný výtok může trvat asi 10 dní. Pokud tato symptomatologie nezmizí po dlouhou dobu, měli byste se poradit s odborníkem.

Zmrazené těhotenství

Stejný výtok je pozorován po škrábání zmrazeného těhotenství. Pokud byla smrt plodu objevena včas a proces není komplikován sepsí, pak výtok po čištění dělohy zmizí po 7-10 dnech. Pokud došlo k neúplnému potratu ve druhém trimestru těhotenství, může krvácet po dobu 2-3 týdnů. Několik dní po dokončení operace je ztráta krve bohatá, zbytek dní - ichor.

Toto je jen obecná charakteristika výtoku po čištění dělohy. Jak dlouho jdou a jaké by měly být, určete individuální vlastnosti organismu. U zdravé a mladé ženy v reprodukčním věku je regenerace tkání a rehabilitační období mnohem rychlejší. Diagnostická a terapeutická kyretáž v menopauze je obtížnější.

Příznaky jsou také určeny hormonálním pozadím, které se při jakémkoli zásahu do činnosti reprodukčního systému, stejně jako po těhotenství, začne dramaticky měnit, což může vyvolat jakoukoli patologii a nemoc.

Známky patologie

Pokud se děložní krvácení nezastaví 14 dní po kyretáži, množství krve se nesnižuje a je doprovázeno zvyšující se bolestí a vložka je naplněna za 1-2 hodiny, pak dochází ke komplikacím nebo patologii.

Žádné výtoky po operaci

Na fóru se často diskutuje o tom, proč po kyretáži nedochází k výtoku, nebo se zastaví další den a přetrvávají křeče, někdy doprovázené horečkou. V tomto případě můžeme hovořit o hematometru - hromadění krevních sraženin v děloze, jejichž cervikální kanál je již uzavřen a jejich vyloučení je nemožné. Tyto sraženiny doslova vnikly do pohlavního orgánu a způsobily silné křeče. Mohou vyvolat sepsi sousedních tkání.

Pokud tedy po škrábání nebo vyčištění zmrazeného těhotenství nedochází k výtoku, okamžitě vyhledejte lékaře a proveďte druhé vyšetření a evakuaci krvavých koncentrací. Nedostatek lékařského zásahu v této situaci vede k vážným následkům. Stojí za to přemýšlet, zda ztráta krve byla nevýznamná a trvala jen jeden den a bolest nadále způsobuje nepohodlí.

Menstruace

Pokud výtok po kyretáži endometria trvá déle než deset dní a není doprovázen bolestí, křečemi, horečkou, jsou růžové, šarlatové nebo krvavé, měli bychom předpokládat začátek menstruace. To znamená, že rehabilitační období bylo úspěšné, menstruační cyklus byl obnoven..

Malý a hojný výboj

Jiná situace, pokud je krvácení buď hojné, nebo slabé, trvá déle než stanovenou dobu, pravidelně táhne žaludek, bolesti se podávají na stranu, záda, pociťuje zimnici a celkovou nevolnost. Tyto příznaky mohou naznačovat hormonální nerovnováhu, procesy eroze, neúčinné odstraňování ložisek endometriózy, polypů a dokonce i novotvarů různých etymologií.

Běžným onemocněním po kyretáži, zejména abortivním, je endometritida, zánět dělohy. Vyvíjí se v důsledku infekce během procesu čištění a špatného antiseptického ošetření, stejně jako v důsledku nedodržování pravidel rehabilitačního období. Je důležité, aby v důsledku operace bylo ženské tělo a imunita oslabeno, jeho odolnost byla nízká, a proto je děložní dutina vystavena nerušenému napadení patogenními organismy. Vyvíjí se tedy zánět..

Výtok může být jak hojný, tak ve formě jejichor, průhledných sliznic s krvavými pruhy, bílých a hnisavých. Jsou doprovázeny nepříjemným zápachem, tažením bolestí v podbřišku a horečkou..

Přítomnost těchto příznaků vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc a neodkladnou léčbu..

Žlutý výtok s nebo bez zápachu

Jasně žlutá barva výtoku po manipulaci naznačuje infekci a nástup zánětlivého procesu.

Jasně žluté zvýraznění Tmavě oranžové zvýraznění

Pokud žena ještě necítí nepříjemný zápach výtoku nebo bolesti, pak to vůbec neznamená blahobyt zotavení dělohy. V takovém případě musíte pro následnou terapii kontaktovat gynekologa..

Pokud je slabý nažloutlý odstín výsledkem postupného snižování intenzity sekrece, není důvod k obavám.

Výtok může také zapáchat v důsledku vývoje zánětu na pozadí infekčních onemocnění. Například bakteriální vaginóza nebo kandidóza (drozd). Jejich příznaky jsou doplněny nepříjemnými pocity ve vaginální oblasti: svědění, pálení. Krvácení po čištění je doprovázeno žlutým, bílým nebo šedým hlenem. Taková onemocnění se přenášejí sexuálně a vyvíjejí se na pozadí narušení složení mikroflóry, které je u žen pooperačním obdobím..

Rehabilitační období

Aby nedošlo k komplikacím po operaci, je důležité dodržovat tato pravidla:

 1. Držte se odpočinku v posteli po dobu nejméně 10 dnů.
 2. Nezvedejte nic těžkého, vyhýbejte se fyzické námaze, stresu a podchlazení.
 3. Eliminujte příjem alkoholu.
 4. Užívejte všechny protizánětlivé a tonické léky, které vám lékař předepsal.
 5. Na chvíli se vzdejte sexu.
 6. Polštářky často měňte a pro speciální intimní hygienu je omyjte přírodními produkty.
 7. Neodkládejte znovu naplánovaný ultrazvuk, abyste včas zabránili komplikacím.

Stručně o hlavní

Recenze žen a názor odborníků potvrzují, že absolutorium po zákroku je nutností. Obvykle výtok po kyretáži děložní dutiny trvá až 10 dní, pokud bylo čištění provedeno za účelem ukončení těhotenství, a až 5 pro diagnostiku nebo léčbu. Tyto ukazatele jsou individuální. Je důležité být schopen odlišit normu od patologie a dodržovat pravidla pooperačního období. být zdravý!

Jaký výtok po kyretáži dělohy naznačuje komplikaci

Kyretáž dělohy (kyretáž) je zákrok, který mnoho žen musí provádět z toho či onoho důvodu. Někteří pacienti to snášejí snadno, u jiných se brzy objeví komplikace. Bez ohledu na individuální vlastnosti těla bude mít žena po škrábání děložní dutiny výtok. Jejich barva, vůně a konzistence působí jako důležité diagnostické příznaky: mohou naznačovat jak vývoj patologického procesu, tak říkat, že zásah nezpůsobil žádné poruchy. V tomto článku budeme hovořit o tom, kolik dní po kyretážovém krvácení by mělo jít, jaké příznaky by měly upozornit, jak se vyhnout komplikacím a kdy je třeba vyhledat pomoc od lékaře.

Kdy se provádí kyretáž?

Vnitřní dutina dělohy je lemována vrstvou endometria. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, každý měsíc je tato vrstva přirozeně odmítnuta a dochází k děložnímu krvácení - menstruaci. Pravidelně se tedy děloha čistí a připravuje se na nové potenciální početí. Z nějakého důvodu nastávají situace, kdy je třeba vyčistit vnitřní plášť. K tomu se používá chirurgická metoda - škrábání.

Pokud lékař nařídil čištění, měli byste vědět, že se jedná o chirurgický zákrok, takže bude nutné dlouhé období zotavení.

Čištění dělohy se používá jako diagnostický a terapeutický postup, který se provádí u následujících patologií:

 1. Ředění nebo zesílení vnitřní vrstvy dělohy.
 2. Spontánní ukončení těhotenství.
 3. Porucha v menstruačním cyklu.
 4. Endometrióza.
 5. Neúplný potrat pomocí vakuové aspirace.
 6. Biopsie.
 7. Nemoci děložního čípku.
 8. Zánětlivé patologie.
 9. Přítomnost nebo podezření na novotvar jakékoli povahy.

Jaký by měl být výtok po škrábání

Během kyretáže dělohy gynekolog odstraní funkční vrstvu pohlavního orgánu. Operace je docela traumatizující a bezprostředně po ní se děloha změní na krvácející ránu. První den je výtok po vyčištění zmrazeného těhotenství nebo z jiného důvodu velmi hojný a vysoce intenzivní. Tento stav lze přirovnat k menstruaci, kdy je endometriální vrstva přirozeně odmítnuta. V situaci kyretáže se to provádí pomocí nástrojů lékaře..

Je třeba si uvědomit, že menstruační cyklus každé ženy funguje pod přímým vlivem hormonů. Záleží na nich, jak dlouho menstruace trvá..

Výtok po chirurgickém potratu je také pod vlivem hormonů, existují však ukazatele míry trvání a povahy krvácení. Po dobu 5-6 dnů po operaci dochází zejména k velkému vylučování krve, nemělo by však dojít k žádnému zápachu. Pak jsou tu krvavé výtoky, pak se rozmazávají a pak se úplně zastaví.

Celková doba čištění pohlavního orgánu by obvykle neměla být delší než deset dní. Nedělejte si starosti, pokud je během této doby bolest v děloze trýzněna - to je normální..

Pokud byla kyretáž provedena před očekávaným datem nástupu menstruace, pak se doba výtoku bude rovnat počtu „kritických“ dnů.

Aby bylo každé ženě, která se setkala s tak nepříjemným a traumatizujícím zákrokem, jasné, čemu je třeba v rehabilitačním období věnovat pozornost, doporučujeme vám seznámit se s níže uvedenými informacemi.

Hlavní kritéria pro hodnocení stavu po operaci

Je třeba si uvědomit, že existují 4 kritéria pro absolutorium, která pomáhají udržet situaci pod kontrolou - jedná se o barvu, hojnost, trvání a konzistenci..

Barva a vůně

Je možné určit správné hojení ran v děloze změnou barvy značek na vložce.

Hnědý

Vzhled hnědého mazu je známkou toho, že krev rychle sráží, což předznamenává bezprostřední obnovu pohlavního orgánu.

Žlutá

Pokud bylo čištění provedeno kvůli smrti plodu, často dochází k porušení opravných procesů těla. U těchto pacientů má výtok vodnatou strukturu s podezřelými skvrnami, jsou poměrně hojné, vyznačují se charakteristickým nažloutlým odstínem a shnilým zápachem. Ke změně barvy vylučované sekrece dochází v důsledku skutečnosti, že z dělohy vychází speciální zánětlivá tekutina. Skládá se z krvinek, krve a vody..

Žluté značky na těsnění - výstražný signál, který indikuje přítomnost akutního zánětlivého procesu.

Tato kapalina poskytuje ideální prostředí pro velké množství mikroorganismů. V procesu své vitální aktivity se uvolňují sloučeniny obsahující dusík, které způsobují páchnoucí zápach..

Růžový

Růžový výtok po seškrábnutí endometria je jasným znamením, že je narušena srážlivost krve. Pacienti, kteří se obávají růžových skvrn na podložce, by měli se stížnostmi vyhledat radu u hematologa.

Nepříjemná vůně

Shnilý zápach je dalším velmi nebezpečným příznakem. Zdá se to kvůli těkavým sloučeninám, které bakterie produkují během svého života..

Hojnost

Po operaci by mělo být množství výtoku stejné jako během menstruace. Žena si všimne, že každý den lze těsnění měnit méně a méně, a do konce týdne zmizí potřeba používat tyto hygienické výrobky.

Pokud je objem krve během „kritických“ dnů přibližně 180 mg, pak po kyretáži může být tento indikátor překročen 1,5krát.

Pokud potřebujete vyměnit těsnění příliš často (méně než 3 hodiny), měli byste se určitě poradit se svým lékařem - tento stav může způsobit anémii.

Nedostatek krvácení je také důvodem k obavám. Důvodem je buď nesprávně provedená operace; buď hematometr; nebo exacerbace gynekologického onemocnění; nebo hormonální narušení.

Doba trvání

Mnoho žen si klade otázku, kolik dní po RFE děložní dutiny krvavý výtok pokračuje. Dalším ukazatelem pro posouzení úspěšnosti regeneračních procesů je doba krvácení. Za normálních okolností bude vylučování trvat 10 dní: 7. až 8. den je jich velmi málo a desátý úplně zmizí. Pokud dojde k překročení této doby, je nutné se poradit s gynekologem.

Konzistence

Povaha výtoku by měla být podobná menstruaci. Po vyčištění lze na vložce vidět stopy hnědé nebo jasně červené barvy s endometriálními částicemi kvůli odumření vajíčka. Výtok po seškrábnutí fibroidů má podobnou konzistenci a měl by mít také normální zápach.

I když byla kyretáž provedena pro diagnostické účely, nemělo by dojít k významnému rozdílu v povaze výtoku a jakékoli patologické změny jsou důvodem pro návštěvu gynekologa.

Jaké vypouštění je považováno za patologické

Výtok po vyčištění dělohy v normálních objemech naznačuje dobrý proces hojení ran. Zvýšení vaginální sekrece je jasným znamením, že genitální orgán je obtížné obnovit.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat pouze barvě: žlutý výtok po kyretáži se objeví pouze v případě bakteriální infekce. Takový příznak by neměl být ignorován, protože vývoj patologického procesu představuje velkou hrozbu pro zdraví ženy. Pro profylaktické účely lékaři předepisují antibiotickou terapii po operaci..

Následující příznaky by také měly být důvodem pro kontaktování odborníka:

 1. Po škrábání nedochází k žádnému výboji.
 2. Výrazný nárůst teploty.
 3. Bolest v podbřišku, která není zmírněna analgetiky.
 4. Velké množství krve.
 5. Pochybná konzistence tajemství.
 6. Shnilý genitální zápach.
 7. Významné zhoršení blahobytu.
 8. Sliznatý nazelenalý výtok.
 9. Nepříjemný zápach.
 10. Změna barvy zvýraznění - změní se na žlutou nebo zelenou.
 11. Vzhled sraženin a slizničních sekrecí byl pruhovaný krví.

Nepochybně je čištění dělohy velkým stresem pro ženské tělo. Je zcela přirozené, že tělesná teplota může stoupnout na subfebrilní úrovně. Pacient si bude stěžovat na slabost - pokud je to tolerováno, nemělo by to vzbuzovat obavy.

Stává se, že žena nezažije silnou bolest - zcela přirozený proces, když je zotavení doprovázeno křečemi. K úlevě od bolesti lze použít jakékoli analgetikum..

Obecná pohoda a stav by se měly každý den postupně zlepšovat..

Nedostatek pozitivní dynamiky může naznačovat přítomnost souběžných komplikací, takže žena bude potřebovat další diagnostiku.

Jaké komplikace mohou nastat

Při správném provozu se komplikace vyskytují zřídka, někdy se však vyskytnou. Tento seznam obsahuje:

 1. Děložní krvácení. Vyskytuje se zřídka u vysoce rizikové skupiny pacientů s poruchami krvácení. Bohatý výtok po kyretáži endometria by měl být do několika dnů po manipulaci, zatímco mnohem později vzniklé krvácení představuje velkou hrozbu pro zdraví a život pacienta.
 2. Hematometr je akumulace krevních sraženin v pohlavním orgánu. Patologie se vyvíjí na pozadí nadměrného stlačení děložního čípku, které se objeví na konci operace. Hematometr se stává příčinou progrese infekčního procesu. Z preventivních důvodů předepisují gynekologové injekce s antispazmodiky.
 3. Endometritida je infekční proces způsobený vstupem patogenní mikroflóry do dělohy. Aby se zabránilo komplikacím, gynekologové předepisují antibiotické injekce.
 4. Neplodnost - vzhledem k moderním metodám provádění operace existuje jen malá šance, že se taková komplikace objeví.

Vztah mezi typy čištění a sekrecí

Ženy se často ptají lékaře, zda intenzita a doba krvácení závisí na příčině čištění dělohy..

Po odstranění endometria a vajíčka v důsledku smrti embrya se děloha velmi hojně očistí. Výtok po neúspěšné kyretáži prováděné po krátkou dobu bude trvat 10 až 14 dní. Pokud bylo ze zdravotních důvodů ukončení těhotenství provedeno v pozdější fázi, bude krvácení po WFD dlouhé.

Výtok po diagnostické kyretáži děložní dutiny je malé množství krve, které zmizí asi týden po manipulaci. Za normálních okolností by na podložce neměly být žádné stopy krve.

Jakékoli výrazy, které se vztahují k době čištění dělohy, jsou velmi podmíněné. Tělo každého ze spravedlivých pohlaví je jedinečné, takže ani zkušený gynekolog nemůže nic předvídat. Lékaři mohou na základě svých zkušeností předpokládat pouze dobu čištění dělohy.

Léčba komplikací po čištění

Alokace, které trvají déle než 1 měsíc, naznačují přítomnost patologie. Je to velmi dlouhá doba, takže tento stav je vždy důvodem k hospitalizaci. Žena musí urgentně navštívit lékaře a odborník ji pošle, aby provedla všechny testy. Jakmile lékař obdrží výsledky výzkumu, bude zvolena jedna z léčebných metod:

 1. Reoperace, která je obvykle indikována k akumulaci sraženiny, nebo špatně provedený potrat. Výboj po opakované kyretáži by měl být v blízké budoucnosti normalizován.
 2. Pokud dojde k zánětlivému procesu, pacientovi jsou předepsána antibiotika.
 3. Na pozadí těžkého krvácení jsou předepsány léky, které pomáhají snižovat dělohu.
 4. Hormonální poruchy jsou upraveny individuálně zvoleným léčebným režimem. Za tímto účelem musí žena navštívit endokrinologa..
 5. Anémie je léčena správným oddělením výživy a použitím vitamínů obsahujících železo.

Jak se vyhnout komplikacím

Komplikace v rehabilitačním období vznikají na pozadí snížení imunitní obrany a hormonálních poruch. Abyste se co nejvíce chránili před dlouhým obdobím zotavení, musíte dodržovat jednoduchá pravidla:

 1. Po vyčištění neopouštějte nemocnici alespoň 24 hodin.
 2. Po dobu 7 dnů po škrábání dodržujte odpočinek v posteli.
 3. Eliminujte nadměrnou fyzickou aktivitu.
 4. Chraňte se před stresovými situacemi.
 5. Chraňte před mrazem.
 6. Dodržujte všechna doporučení gynekologa.
 7. Aplikujte terapii zaměřenou na udržení obranyschopnosti těla.
 8. Včas podstoupit opakované ultrazvuky k vyhodnocení opravných procesů.

Ženy, které jsou po operaci pravidelně sledovány gynekologem, jsou maximálně chráněny před komplikacemi. Proto je tak důležité neignorovat potřebu navštívit lékaře. Pacienti, kteří šli do nemocnice na konzultaci, se v budoucnu nemusí obávat o své zdraví.

Kyretáž dělohy je nepříjemná, ale nezbytná operace, bez které se někdy neobejde. Procedura prováděná vysoce kvalifikovanými odborníky velmi zřídka způsobuje komplikace, které vyžadují odpovídající léčbu. Vypouštění po čištění je však přirozený a zcela normální proces, kterému se nelze vyhnout..

Úkolem každé ženy je kontrolovat povahu, barvu a délku výtoku. Mnoho lidí neví, co dělat, pokud se během období zotavení zdravotní stav zhorší. V takové situaci existuje pouze jedna cesta ven - vyhledat pomoc od odborníků. Pouze lékař může poskytnout skutečné hodnocení stavu zdraví žen a předepsat adekvátní terapii.

Kolik a jak menstruace přichází po škrábání

Jak probíhá menstruace po diagnostické kyretáži

Diagnostická kyretáž je předepsána ženám s neplodností neznámého původu. Indikací postupu jsou také endometriální patologie. Za optimální dobu kyretáže se považují 4–6 dní menstruačního cyklu. Během tohoto období je tloušťka sliznice minimální, což umožňuje studovat strukturu bazální vrstvy. Začátek cyklu je zvolen pro diagnostiku, protože po takovém postupu bude pro endometrium snadnější zotavení. V první polovině cyklu se produkuje estradiol, který přispívá k rychlé regeneraci poškozené vrstvy.

Menstruace po kyretáži vychází z času

Při vyšetřování patologií dělohy je často předepsána biopsie, která žádným způsobem neovlivňuje menstruační cyklus. Pokud byla kyretáž provedena pro účely analýzy, práce vaječníků se nemění. V tomto případě začíná menstruační krvácení v očekávaném čase a pravidelnost cyklu není narušena..

Ihned po provedení postupu pro polyp nebo jinou patologii slizniční vrstvy může mít žena výtok krve. Obvykle samy dokončí za 3–5 dní. Po kolika dnech začne další menstruace - záleží na individuální délce cyklu u této pacientky.

První menstruace po neúspěšné kyretáži

Abortivní kyretáž je vážný zásah do těla. Pokud během biopsie není narušena práce vaječníků, pak chirurgická léčba zmrazeného těhotenství vede ke změně hormonálního pozadí.

Ihned po početí se zvyšuje sekrece progesteronu v těle ženy. Tento hormon má relaxační účinek na svaly a zabraňuje kontrakci myometria. Abortivní kyretáž vede k tomu, že tělo již nepotřebuje velké množství progesteronu. Nezáleží na tom, zda těhotenství v tuto chvíli postupuje, nebo plod již zemřel. Čím delší je období těhotenství, tím více stresu prožívá ženské tělo po kyretáži..

Po kyretáži mohou nastat velká období.

Po vyčištění je děloha povrchem rány, proto bude žena několik dní pozorovat krevní hlen. Postupně se obnoví celistvost epitelu. Načasování dalšího období bude záviset na tom, jak rychle se vaše vaječníky vrátí do normálu. Další období po kyretáži obvykle přichází za 3–5 týdnů. Chcete-li obnovit pravidelnost sekrecí, tělo potřebuje od 1 měsíce do šesti měsíců.

Silné menstruační krvácení

Příčinou silného krvácení po čištění může být neúplné oddělení membrán. Postup při chirurgickém ukončení těhotenství se nejčastěji provádí „naslepo“. Lékař je schopen kontrolovat, jak účinně jsou oblasti deciduální tkáně odstraněny. Pokud membrány zůstávají v dutině pohlavního orgánu, způsobují krvácení, horečku, bolesti břicha a další klinické projevy.

Dalším důvodem krvácení po čištění je zánět..

Infekce se často vyskytuje v podzemních organizacích. Proto je důležité vybrat certifikované zdravotnické instituce, které jsou oprávněny tuto službu poskytovat..

K zánětu slizniční vrstvy dochází po odstranění polypů, ukončení těhotenství a biopsii buněk. Nezáleží na tom, co naznačovalo manipulaci. Infekce genitální dutiny se projevuje krvácením, výskytem hlenu s nepříjemným zápachem a bolestmi břicha.

Léčba komplikací, které vznikly po čištění, musí být provedena okamžitě. Neúplné očištění sliznice během potratu může vést k sepse a smrti. Přidání infekce hrozí zánětem hlubokých vrstev dělohy a přívěsků, chroničností patologického procesu a budoucími problémy.

Štíhlá menstruace

Štíhlé krvácení v prvním měsíci po čištění je považováno za normální. Během kyretáže je funkční vrstva vyčištěna. To vede k tomu, že sliznice se ztenčuje a na začátku příští menstruace nemá čas na získání dostatečné tloušťky. Ženy po terapeutické a diagnostické kyretáži si povšimly, že po 3–4 týdnech měly malé skvrny. Pokud nezpůsobují nepohodlí, není důvod k obavám a v dalším cyklu se intenzita obnoví.

Po zmrazeném těhotenství potřebuje žena léčbu

Štíhlá menstruace může být také známkou patologického procesu. Důvodem absence měsíčního krvácení je stenóza cervikálního kanálu, akumulace zbytků deciduální tkáně v oblasti vnitřního hltanu, zánět. Příčinu řídké menstruace můžete určit pomocí ultrazvuku.

Jak dlouho trvá zahájení menstruace při užívání léků

Po chirurgickém čištění endometria se ženám často předepisuje medikamentózní léčba. Léky mohou ovlivnit rychlost zotavení a pravidelnost menstruačního cyklu.

 • Antibiotika jsou předepsána k prevenci zánětlivých procesů po potratu a také na potvrzenou endometritidu. Na pozadí užívání léků může žena mít zpožděné menstruační krvácení nebo předčasný začátek nového cyklu. Je důležité, aby výtok měl normální intenzitu a nezpůsoboval pacientovi velké potíže..
 • Hormonální látky jsou předepsány po odstranění novotvarů i po chirurgické léčbě hyperplazie. Léčba může být předepsána po ukončení těhotenství. Hormonální léky ovlivňují funkci vaječníků. Léky regulují menstruační cyklus, což vede k hojnému, ale častému a stabilnímu krvácení. Interval mezi krvácením je obvykle 3 týdny.

Léčba je nutná v 70% případů po kyretáži. Při předepisování léků určuje gynekolog, jak mohou ovlivnit menstruační cyklus. Po operaci musí pacient podstoupit ultrazvukové vyšetření za 7-10 dní. Diagnostika umožní posoudit účinnost provedeného zásahu a v případě potřeby předepsat další prostředky na obnovení těla.

Můžete plánovat těhotenství po kyretáži nejdříve o 3 měsíce později. Je nutné, aby se hormonální pozadí a sliznice pohlavního orgánu plně obnovily. Pokud bylo čištění provedeno pro ukončení těhotenství, doporučuje se plánovat do šesti měsíců.

Načasování nástupu menstruace po kyretáži u žen se obvykle liší. Postup ovlivňuje stav slizniční vrstvy a někdy ovlivňuje práci vaječníků. Neméně důležitý je důvod, který vyžadoval kyretáž..

Krvácení po škrábání - jak dlouho může výtok po čištění trvat?

Kyretáž děložní dutiny označuje traumatické gynekologické zákroky a je odstraněním horní vrstvy endometria. Postup lze zobrazit v různých případech. Čištění lze provést:

 • s podezřením na polypózové formace vnitřního povrchu sliznice dělohy;
 • s hyperplazií endometria nebo jinými patologickými stavy vyžadujícími tkáňové vyšetření pod mikroskopem;
 • v případě krvácení;
 • odstranit vajíčko atd..

Čištění lze provést také pro diagnostické účely. V závislosti na účelu kyretáže je do značné míry určen čas: kolik krve po kyretáži jde?

Po dokončení čištění začíná období zotavení, během něhož se děloha aktivně stahuje a odstraňuje nahromaděnou tekutinu venku. A krvácení po škrábání je přirozenou reakcí orgánu na zranění, které dostalo. Ale během tohoto období je nutné obzvláště pečlivě sledovat vlastnosti sekrecí, aby nedošlo ke zmeškání nástupu patologických změn.

Kolik krve může jít po kyretáži dělohy? A jaká je v tomto případě varianta normy?

Pokud mluvíme o tom, kolik krve jde po kyretáži, pak je toto období obvykle 5 - 7 dní. Nemá štiplavý zápach. V některých případech se děloha může samočistit déle - až 10 dní - v případě, že žena má zpočátku dlouhé období. Po skončení vylití krve má výtok krvavý charakter a hnědou barvu. Takové vypouštění trvá až 14-21 dní po okamžiku čištění.

Intenzita krvácení klesá každý den. A bez ohledu na to, kolik krve jde, blíží se dokončení, její množství se postupně snižuje, ale nezastaví se náhle.

Kolik krve vyteče, bude také záviset na období menstruačního cyklu, během kterého bylo čištění prováděno..

 • Pokud bylo škrábání provedeno na začátku cyklu, pak vybíjení trvá o něco déle. Stávají se hojnější a mohou zahrnovat velké shluky..
 • Pokud bylo čištění provedeno několik dní před nástupem menstruace, bude výtok relativně malý..

Kolik krve odejde, je také ovlivněno kvalifikací odborníka, který zákrok provedl. Nezapomeňte, že kyretáž se nejčastěji provádí naslepo a operační pole není určeno vizuálně. Kromě toho mohou následující okolnosti prodloužit dobu krvácení po čištění kartáčem:

 • stávající patologie pohlavních orgánů;
 • hormonální poruchy;
 • problémy se srážením.

Co je kyretáž děložní dutiny, proč a jak se provádí?

Škrábání (kyretáž) je postup pro odstranění části vrstvy endometria. Curettage se provádí pro diagnostické a terapeutické účely. V prvním případě jsou buňky endometria odeslány do laboratoře k vyšetření na přítomnost atypických prvků. Diagnóza vnitřní vrstvy dělohy je nezbytná pro těžké krvácení z neznámého důvodu, stejně jako pro zjištění neoplazmat na endometriu. V tomto případě gynekolog používá hysteroskop k vyšetření orgánu a provede škrábání.

Jako terapeutické opatření se čištění provádí v následujících situacích:

 • zánět endometria;
 • polypy;
 • krvácení, včetně během menopauzy;
 • menstruační nepravidelnosti;
 • patologie děložního čípku;
 • potrat;
 • zmrazené těhotenství;
 • důsledky neúspěšného potratu;
 • přítomnost částic placenty v děloze po porodu.

Před kyretáží je nutné provést CBC, test srážení krve, vyšetření sterů na flóru z pochvy. Tři dny před zákrokem byste měli přestat používat vaginální čípky, výrobky pro intimní hygienu, gely, masti atd. Dva dny před manipulací musíte vyloučit pohlavní styk. Pokud žena užívá léky, měli byste o tom informovat svého lékaře: možná budete muset snížit nebo zrušit jejich užívání. V den operace omezte příjem potravy a tekutin.

Postup se skládá z několika fází:

 1. Pacientka leží na gynekologickém křesle. Lékař aplikuje lokální anestetikum, aby odstranil bolest během procedury.
 2. Do děložního čípku se zavede dilatátor a hysteroskop. Gynekolog zkoumá stěny dělohy a hodnotí jejich stav.
 3. Škrábání se provádí pomocí speciálního lékařského nástroje, podobně jako malá lžíce s dlouhou rukojetí - kyreta. Toto zařízení odřízne přebytečnou endometriální tkáň nebo odstraní zbytky embrya po umělém ukončení nebo zmrazeném těhotenství.

Na konci procedury se u pacientů objeví bolest v podbřišku, která může trvat několik dní. To je normální: děloha se stahuje, čistí. K úlevě od bolesti lze použít analgetika. Rovněž po několik dní se mohou uvolňovat sraženiny, které se každý den snižují a po přibližně 10 dnech by měly úplně zmizet. Po dokončení operace by měl být pohlavní styk vyloučen na měsíc.

Příprava na postup

Jak dlouho zůstat v nemocnici před škrábáním děložní dutiny? Jaká příprava je pro tento postup nutná? Pokud se chirurgický zákrok provádí bez těhotenství, je nejlepší jej provést několik dní před očekávaným obdobím. Ztráta krve bude tedy minimální a tělo se zotaví rychleji. K odstranění polypu se operace provádí okamžitě po skončení menstruace, takže na tenkém endometriu je možné přesně určit umístění polypu.

Postup není urgentní, je naplánován podle plánu. Navzdory skutečnosti, že kyretáž endometria děložní dutiny je menší operací, je nutné provést důkladnou přípravu na zákrok. Pacient je pečlivě vyšetřen a jsou sbírány všechny nezbytné testy: celková krev, bakteriologický nátěr, testy na HIV, syfilis, hepatitida, biochemický krevní test, nátěr na onkocytologii, EKG, krev na Rh faktor a skupinu.

Dva týdny před zákrokem je nutné zrušit všechny farmakologické léky, které žena užívá, aby se vyloučil negativní účinek na systém srážení krve. Dva až tři dny před operací se doporučuje zdržet se sprchování, k hygienickým postupům používat pouze teplou vodu (bez mýdla), přestat mít sex a používat čípky, které se zavádějí do pochvy. 8-12 hodin před kyretáží se musíte vzdát jídla, abyste mohli bezpečně provést anestézii.

Proč je po čištění výtok?

Odříznutí části vnitřní vrstvy dělohy způsobuje krvácení. Čím větší je plocha orgánu zpracována, tím silnější je krev. Toto je norma, protože takový postup dělá děložní vrstvu otevřenou ranou, která se časem zahojí..

Pokud se provádí hysteroskopie pro diagnostické účely, je výtok obvykle skrovný a trvá až 4 dny po kyretáži. Pokud došlo k terapeutické kyretáži, zejména po potratu nebo ukončení těhotenství, je krvácení hojnější a delší. V tomto případě je vhodné užívat hemostatické léky..

ZAJÍMAVOST: škrábání jako jedna z metod čištění dělohy po porodu

Jaké komplikace mohou nastat

Při správném provozu se komplikace vyskytují zřídka, někdy se však vyskytnou. Tento seznam obsahuje:

 1. Děložní krvácení. Vyskytuje se zřídka u vysoce rizikové skupiny pacientů s poruchami krvácení. Bohatý výtok po kyretáži endometria by měl být do několika dnů po manipulaci, zatímco mnohem později vzniklé krvácení představuje velkou hrozbu pro zdraví a život pacienta.
 2. Hematometr je akumulace krevních sraženin v pohlavním orgánu. Patologie se vyvíjí na pozadí nadměrného stlačení děložního čípku, které se objeví na konci operace. Hematometr se stává příčinou progrese infekčního procesu. Z preventivních důvodů předepisují gynekologové injekce s antispazmodiky.
 3. Endometritida je infekční proces způsobený vstupem patogenní mikroflóry do dělohy. Aby se zabránilo komplikacím, gynekologové předepisují antibiotické injekce.
 4. Neplodnost - vzhledem k moderním metodám provádění operace existuje jen malá šance, že se taková komplikace objeví.

Jaký by měl být výboj po kyretáži a jak dlouho trvá normálně?

Výtok po čištění děložní dutiny probíhá jako normální menstruace. Normálně to trvá asi 10 dní, zpočátku silně krvácí, pak stále více a více špatně. Na konci je po škrábání hnědý výtok, který naznačuje proces hojení dělohy. Poté přestane krvácet a začne „rozmazávat“ světlou barvou.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: jak provádět vakuové čištění dělohy po porodu?

Jak dlouho vybíjení trvá? Maximální doba krvácení by neměla přesáhnout 10 dní při užívání hemostatických léků. Přítomnost sraženin v prvních dnech je povolena, ale současně by výtok po čištění dělohy neměl mít nepříjemný zápach. Žlutá nebo zelená barva výtoku naznačuje patologii, přidání bakteriální infekce. Pokud teplota těla stoupne, vyhledejte lékaře.

Léčba po kyretáži

Lékař předepisuje hemostatické a děložní léky. V některých případech může být doporučena některá tradiční medicína. Bylinné odvarky a infuze nepůsobí o nic horší než drogy, nemají žádné kontraindikace a šetří peníze. V závažných případech jsou předepsána antibiotika, může být nutná transfuze krve nebo opakovaná kyretáž. V případě hormonálních poruch je nutná konzultace endokrinologa.

Po operaci se doporučuje speciální strava. Nabídka by měla obsahovat více potravin, které mají pozitivní vliv na tvorbu krve. Patří mezi ně pohanka, červené maso, hovězí játra, granátové jablko. Nedoporučuje se odpočinek v posteli nebo žádná fyzická aktivita (v závislosti na stavu pacienta).

Komplikace po čištění dělohy

Pokud krvácení po škrábání neskončí ani po 10 dnech a bolest přetrvává v děloze a dolní části zad, může to znamenat přítomnost komplikací. V takovém případě byste neměli odkládat návštěvu gynekologa..

Curettage může způsobit následující komplikace:

 • Bohaté šarlatové krvácení (velká vložka je za hodinu zcela vyplněna) s velkým počtem sraženin doprovázených silnou nebo středně silnou bolestí v děloze. V tomto případě je možné vyblednutí kůže, ztráta vědomí. V takových případech nedojde k hnědému výtoku, protože příznaky naznačují, že pacient má problémy se srážením krve. Tato situace vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc. Aby se předešlo takovým případům, před operací se provede test srážlivosti krve..
 • Hematometr je situace, kdy krev nemůže opustit dělohu. Tento obraz je obvykle pozorován při cervikálním spazmu. Známky hematomů jsou zvýšení teploty z 37 ° C, nepříjemný zápach z pochvy, silná bolest v dolní části břicha, vyzařující do dolní části zad. Povinný příznak - v prvních dnech po zákroku byl výběr skrovný nebo vůbec ne.
 • Zánět endometria. Tuto komplikaci doprovázejí teploty výrazně nad 37 ° C - hodnoty mohou dosáhnout 39 ° C. V tomto případě se u pacienta objeví zimnice, bolest v dolní části břicha, celková nevolnost. Endometritida se vyvíjí v důsledku množení patogenních mikroorganismů na vnitřní vrstvě dělohy. Je možný žlutý výboj. Tato situace také vyžaduje hospitalizaci a farmakoterapii..
 • Neplodnost. Nejvzácnější komplikace, která se sotva vyskytuje u žen, které podstoupily očistu dělohy.

Na konci kyretáže komplikace nevzniknou, pokud pacient splní všechna doporučení lékaře. Během období zotavení nemůžete vykonávat těžkou fyzickou práci, sportovat. Je důležité užívat léky předepsané gynekologem (analgetika, hemostatika, antibiotika, aby se zabránilo horečce a růstu patogenních bakterií po kyretáži).

Funkce:

Indikace pro gynekologické čištění jsou:

 • krvácení z děložní dutiny;
 • polypy;
 • po nedobrovolném samovolném potratu;
 • v období po porodu, kdy je potřeba;
 • pokud je nutné oplodněné vajíčko vyjmout;
 • pokud existuje možnost onkologické patologie.

Po dokončení procedury začíná období zotavení endometria, které trvá přibližně 20 dní. Děloha se stahuje a odstraňuje krevní sraženiny z dutiny, takže krvácení po kyretáži je normální proces obnovy. Je však nutné sledovat, jaké to bude trvání a charakter..

Krvácení z dělohy po čištění obvykle vypadá jako pravidelné období a trvá jeden týden. Pokud má žena během menstruace dlouhé období, bude krev po kyretáži více než obvykle, asi 10-12 dní..

Po úplném oddělení endometria je krvácení nahrazeno hnědými sekrety, které trvají v průměru až 17-22 dní. Od okamžiku gynekologického čištění a do konce vylučování krve se množství oddělené krve denně snižuje.

Trvání krvácení je ovlivněno obdobím menstruačního cyklu během čištění. Pokud tedy tento postup není naléhavý, pokusí se lékaři provést v určitých fázích cyklu..

Když se menstruační cyklus vrátí?

Jak dlouho po kyretáži trvá menstruace? Menstruace obvykle přichází po 24 až 35 dnech. Výtok po škrábání by měl současně probíhat jako před zákrokem: bez nadměrného množství sraženin a nepříjemného zápachu, mírného trvání a intenzity, bez rozmazání. Na konci období zotavení výtok zhnědne. Váš menstruační cyklus se zlepší 2-3 měsíce po zákroku. Pokud se tak nestane, měli byste kontaktovat odborníka a zjistit, jak s takovou odchylkou zacházet.

Pokud byla kyretáž prováděna se zmrazeným těhotenstvím až do 12. týdne, začne menstruace za 4-8 týdnů. Pokud plod "zamrzl" ve 2-3 trimestru, menstruace přijde za 6-8 týdnů, stejně jako po potratu. Opakované předčasné krvácení se po vyčištění normálně nevyskytuje. Pokud po nějaké době začne znovu krvácet, lékař doporučí hemostatika a předepíše vyšetření..

Žádné krvácení

Někdy se také stává, že po škrábání děložní dutiny se špinění vůbec neobjeví. Tento příznak je nepříznivý a měl by varovat zdravotníka i samotnou ženu..

Důvodem, proč nedochází k výtoku, mohou být krevní sraženiny, které se tvoří v děložní dutině (hematometr). Někdy se na krku vytvoří modřina, která naruší normální odtok tekutiny z dutiny.

Velmi často se spojuje zánět, pak se bolesti břicha ženy zesilují, teplota stoupá, celková pohoda se zhoršuje.

Tyto změny vyžadují okamžitou lékařskou pomoc..

Když je možné početí?

Gynekologové doporučují počkat nejméně šest měsíců na početí po neúspěšném ukončení nebo zmrazeném těhotenství. Proč tak dlouho? Tělo potřebuje toto období k rehabilitaci. Je důležité počkat na obnovení menstruačního cyklu, na zavedení reprodukčního systému. Tento čas lze využít k aktivní přípravě na těhotenství, včetně vzdání se špatných návyků, užívání kyseliny listové a udržování zdravého životního stylu. Můžete tak zvýšit šance na předčasné oplodnění a na zdravé dítě..

Kyretáž dělohy je tedy postup, kterému se v mnoha případech nelze vyhnout. Při správné přípravě na manipulaci a implementaci všech doporučení gynekologa bude postup pouze přínosem a nedojde k žádným komplikacím. Výtok po terapeutickém čištění dělohy končí do 10 dnů. Pokud se tak nestane, jsou předepsány hemostatické léky. Obnova menstruačního cyklu trvá několik měsíců a početí můžete začít šest měsíců po potratu nebo kyretáži.

Kolik dní po čištění dělohy je krev, který výtok je normální a co se považuje za patologii?

Když se provádí škrábání?

Vnitřní tkáň v děložní dutině je slizniční vrstva, která se nazývá endometrium. Z nějakého důvodu je někdy nutné tuto látku zcela nebo zčásti vyčistit. Takové manipulace se provádějí chirurgicky pomocí speciálních lékařských nástrojů (viz foto). Tento proces se týká chirurgického zákroku, a proto má všechny pooperační příznaky a nese velkou zátěž pro tělo..

Škrábání plní terapeutickou a diagnostickou funkci a používá se v těchto případech:

 1. Ředění (hypoplázie) endometria nebo zesílení (hyperplazie).
 2. Přítomnost nebo podezření na maligní nebo benigní novotvar, polypy, fibroidy, fibroidy (přečtěte si o výtoku po odstranění děložních fibroidů odkazem).
 3. Zánětlivé procesy děložních tkání.
 4. Endometritida, endometrióza.
 5. Cervikální patologie.
 6. Menstruační nepravidelnosti.
 7. Zmrazení embrya.
 8. Potrat.
 9. Dokončení potratu kvůli selhání lékárny nebo vakuové aspirace, když plod nebyl plně získán.
 10. Excize endometriálních částic se často provádí za účelem hysteroskopie a samostatné diagnostické kyretáže (RDV). Pomocí toho se stanoví gynekologické patologie sliznice nebo cervikálního kanálu děložního čípku.
 11. Používá se také jako biopsie - odběr tkáňových částic pro vyšetření atypických buněk.

V článku na odkazu zjistíte, v který den cyklu je odstraněn polyp endometria.

Jaké mohou být komplikace??

Curettage je operace s nízkým rizikem, která jen zřídka způsobuje komplikace a je ve většině případů úspěšná. Přesto kyretáž s sebou nese díl rizika a někdy jsou možné komplikace.

To:

 1. K perforaci (proražení) dělohy dochází, když lékař nechtěně prorazí nebo prorazí dělohu nástrojem. V tomto případě je nutné šití.
 2. Křeč děložního čípku nastane, když se v něm nahromadí velké množství krve.
 3. Zvýšení teploty po zákroku naznačuje přítomnost zánětlivého procesu. Teplota se často objeví, když dojde k přenosu infekce do dutiny.
 4. Porušení růstové vrstvy endometria je vždy chybou lékařů. Komplikace je považována za velmi závažnou, protože endometrium se nemusí vůbec zotavit.
 5. Neúplné odstranění plodu, placenty nebo jiné formace, pro kterou byla operace sdílena. Tato komplikace vyžaduje opakovanou kyretáž a delší zotavení..
 6. Roztržení děložního čípku je výsledkem nedbalosti chirurga. Malé slzy mají tendenci se hojit samy, zatímco vážné slzy vyžadují stehy.

Než projdete tak náročným zákrokem, jako je kyretáž, zkuste vyhledat opravdu dobrého lékaře, abyste předešli negativním následkům a opakované kyretáži..

Neúspěšné čištění

Abortivní kyretáž v případě umělého ukončení těhotenství se používá po dobu 10-12 týdnů a považuje se za nejméně bezpečnou metodu. Provádí se ve dvou fázích. První dilatace zahrnuje rozšíření cervikálního kanálu chirurgickými nástroji nebo speciálními léky (což je méně účinné). Druhá fáze, kyretáž - čištění dutiny a stěn dělohy pomocí kyrety - lékařská chirurgická lžíce. Proces je bolestivý, proto se provádí v celkové anestezii bez kontraindikací.

Čištění zmrazeného těhotenství se provádí stejným způsobem, pokud plod ztuhl a zůstal v děloze, stejně jako pokud došlo k částečnému potratu. O propuštění po kyretáži zmrazeného těhotenství si přečtěte článek na odkazu.

Stává se, že farmaceutický potrat nebo vakuová aspirace neposkytly úplné ukončení těhotenství. Zbývající částice embrya musí být odstraněny, aby se zabránilo sepse sousedních tkání. Tento proces se provádí pomocí čištění.

Co říkají gynekologové

Čištění děložní dutiny je hlavním chirurgickým zákrokem. Potíž je spojena se skutečností, že lékař nemá schopnost vizuálně kontrolovat jeho průběh. Výsledek a další důsledky závisí nejen na zdraví pacienta, ale také na profesionalitě specialisty, který manipulaci provedl. Normálně by po něm nemělo dojít k prudkému zhoršení zdraví. Odstranění krvavých sraženin, hlenu, ichoru je povoleno. V raném období jsou pravděpodobné bolestivé pocity v perineu a dolní části břicha.

Alokace po diagnostické kyretáži prováděné uprostřed cyklu by neměly být hojné. Obvykle trvají 2–3 dny. Maximálně - 10 dní.

V případě odstranění zbytků vajíčka závisí intenzita a doba krvácení na délce těhotenství. Pokud se výtok nezastaví do 2 týdnů, lékař předepíše lékovou terapii: zavedení hormonálních léků nebo vitaminu K..

Výtok po diagnostické kyretáži děložní dutiny

Diagnostická hysteroskopie je doprovázena mírným krvavým nebo hnědým výtokem, spíše jako mazanice.


Hnědý výboj Hnědý výboj

První nebo dva dny mohou mírně natáhnout žaludek. Pokud bylo účelem manipulace operovat zanícené ohniska, pak krvácení trvá několik dní až týden, v závislosti na tom, která oblast tkáně byla vystavena.

Uvolňování krve po RFE je skromné, často probíhá za den, pokud pacient dodržuje všechna pravidla post-manipulačního období.

Zjistěte, kdy se po hysteroskopii obnoví menstruační cyklus, pomocí odkazu.

Kolik dní je výtok po neúspěšné kyretáži?

Povaha a trvání výtoku po kyretáži děložní dutiny závisí na účelu, pro který byl proveden. Pokud mluvíme o výtoku po neúspěšné kyretáži, pak se bere v úvahu, jak dlouho byl proces prováděn, jak probíhalo těhotenství, věk pacienta, doprovodná onemocnění a kompetence lékaře.

Čištění v 11-12 týdnech těhotenství

Pokud byl potrat proveden v této době, pak budou první dny ztráty krve hojné, někdy dokonce ve formě tmavých sraženin.


Výtok se sraženinami

To se vysvětluje zvýšením dělohy. V tomto případě se zvětší na 10-12 cm a krk je připraven na maximální uzavření. Proto je škrábání v této fázi ekvivalentní plnohodnotné operaci a zanechává téměř otevřenou ránu velké velikosti, ve které je normální ztráta krve. Výtok v důsledku kyretáže dělohy je spojen s její kontrakcí na předchozí velikost, která je doprovázena bolestí a křečemi.

Dále se krvácení stává řídkým, krvavým a získává nejprve jasně červenou, poté růžovou barvu.

Výtok krve během implantace vajíčka

Nepohodlí zmizí za 2-3 dny a samotný výtok může trvat asi 10 dní. Pokud tato symptomatologie nezmizí po dlouhou dobu, měli byste se poradit s odborníkem.

Zmrazené těhotenství

Stejný výtok je pozorován po škrábání zmrazeného těhotenství. Pokud byla smrt plodu objevena včas a proces není komplikován sepsí, pak výtok po čištění dělohy zmizí po 7-10 dnech. Pokud došlo k neúplnému potratu ve druhém trimestru těhotenství, může krvácet po dobu 2-3 týdnů. Několik dní po dokončení operace je ztráta krve bohatá, zbytek dní - ichor.

Toto je jen obecná charakteristika výtoku po čištění dělohy. Jak dlouho jdou a jaké by měly být, určete individuální vlastnosti organismu. U zdravé a mladé ženy v reprodukčním věku je regenerace tkání a rehabilitační období mnohem rychlejší. Diagnostická a terapeutická kyretáž v menopauze je obtížnější.

Příznaky jsou také určeny hormonálním pozadím, které se při jakémkoli zásahu do činnosti reprodukčního systému, stejně jako po těhotenství, začne dramaticky měnit, což může vyvolat jakoukoli patologii a nemoc.

Známky patologie

Pokud se děložní krvácení nezastaví 14 dní po kyretáži, množství krve se nesnižuje a je doprovázeno zvyšující se bolestí a vložka je naplněna za 1-2 hodiny, pak dochází ke komplikacím nebo patologii.

Kolik krve je normální

Krvácení po škrábání je považováno za normální. Během čištění je z pohlavního orgánu odstraněna vrstva endometria, která obvykle opouští tělo během menstruace. Sliznice má mnoho krevních cév, takže když se odloupne, na povrchu děložních stěn zůstane více lézí s krvácející strukturou..

Po kyretáži vždy proudí krev, doba trvání tohoto procesu je důležitým indikátorem, který pomáhá lékaři posoudit celkový stav pacienta během operace. Doba výtoku je u všech žen odlišná, může záviset na stavu pacienta.

Mnoho žen krvácí od 2 hodin do týdne po kyretáži. A to se nepovažuje za odchylku. Po dokončení manipulace se děložní dutina začne intenzivně stahovat, což způsobuje pokles intenzity sekrecí.


Může krvácet několik dní

Při čištění během potratu, potratu a krvácení může trvat 5-6 dní. Během prvních 2–4 dnů ztrácí žena velké množství krve. Poté intenzita výboje klesá. Ale mazanice lze pozorovat asi dva týdny..

Pokud se provádí vakuové čištění děložní dutiny, bude objem uvolněné krve malý.

Ukazatele ztráty krve mohou být ovlivněny různými faktory - přítomností souběžných patologických procesů, dnem menstruačního cyklu, kdy byl přesně proveden postup.

Žádné výtoky po operaci

Na fóru se často diskutuje o tom, proč po kyretáži nedochází k výtoku, nebo se zastaví další den a přetrvávají křeče, někdy doprovázené horečkou. V tomto případě můžeme hovořit o hematometru - hromadění krevních sraženin v děloze, jejichž cervikální kanál je již uzavřen a jejich vyloučení je nemožné. Tyto sraženiny doslova vnikly do pohlavního orgánu a způsobily silné křeče. Mohou vyvolat sepsi sousedních tkání.

Pokud tedy po škrábání nebo vyčištění zmrazeného těhotenství nedochází k výtoku, okamžitě vyhledejte lékaře a proveďte druhé vyšetření a evakuaci krvavých koncentrací. Nedostatek lékařského zásahu v této situaci vede k vážným následkům. Stojí za to přemýšlet, zda ztráta krve byla nevýznamná a trvala jen jeden den a bolest nadále způsobuje nepohodlí.

Popis postupu

Curettage, prováděný pomocí vakua, má široký seznam indikací, mezi něž patří čištění cest na konci porodu, po potratu, potratu a eliminaci zamrzlého plodu ve vývoji.

Provádění vakuové aspirace během zmrazeného těhotenství znamená vyloučení všeho, co je v děložní dutině. V tomto případě dochází k extrakci společně s povrchem slizničního orgánu.

Před aspiračním čištěním těhotné ženy se zmrzlým plodem je nutné absolvovat školení:

 • udělat EKG;
 • provést obecné a biochemické vyšetření darováním krve;
 • určit stupeň aktivity srážení krve;
 • podstoupit vyšetření k diagnostice přítomnosti hepatitidy B, C, syfilitické infekce, viru lidské imunodeficience;
 • podstoupit onkocytologické vyšetření.

Lékař před manipulací nutně prozkoumá děložní čípek a také zjistí, zda žena užívala léky, které ovlivňují kvalitu srážení krve.

Aby se minimalizovalo riziko poškození dělohy během operace, musí žena dodržovat několik omezení, která platí pro předoperační období:

 1. 14 dní před manipulací není možné užívat léky, které ovlivňují aktivitu srážení krve.
 2. Po jmenování operace by mělo být vyloučeno pohlavní styk.
 3. Je nutné upustit od procesu sprchování.
 4. V předvečer manipulace nemůžete používat kosmetiku nezbytnou pro intimní hygienu.
 5. Mělo by být vyloučeno použití vaginálních tablet, čípků.

Malý a hojný výboj

Jiná situace, pokud je krvácení buď hojné, nebo slabé, trvá déle než stanovenou dobu, pravidelně táhne žaludek, bolesti se podávají na stranu, záda, pociťuje zimnici a celkovou nevolnost. Tyto příznaky mohou naznačovat hormonální nerovnováhu, procesy eroze, neúčinné odstraňování ložisek endometriózy, polypů a dokonce i novotvarů různých etymologií.

Běžným onemocněním po kyretáži, zejména abortivním, je endometritida, zánět dělohy. Vyvíjí se v důsledku infekce během procesu čištění a špatného antiseptického ošetření, stejně jako v důsledku nedodržování pravidel rehabilitačního období. Je důležité, aby v důsledku operace bylo ženské tělo a imunita oslabeno, jeho odolnost byla nízká, a proto je děložní dutina vystavena nerušenému napadení patogenními organismy. Vyvíjí se tedy zánět..

Výtok může být jak hojný, tak ve formě jejichor, průhledných sliznic s krvavými pruhy, bílých a hnisavých. Jsou doprovázeny nepříjemným zápachem, tažením bolestí v podbřišku a horečkou..

Přítomnost těchto příznaků vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc a neodkladnou léčbu..

Příčiny krvácení

Někdy má krvácení po potratu rozmazaný charakter, i když krev může jít příliš mnoho, což je typické pro takové případy:

 • Traumatická poranění dělohy přijatá během neúspěšného zásahu gynekologickými nástroji;
 • Neúspěšné oddělení plodu;
 • Dysfunkční poruchy činnosti dělohy;
 • Neúplné očištění vejcovodů od zbytků plodu;
 • Porušení technologií chirurgické intervence;
 • Nedostatečná organická reakce na anestezii aplikovanou před zákrokem;
 • Všechny druhy stresových situací, které žena zažila během těhotenství a dokonce i před ní;
 • Užívání drog hormonální skupiny;
 • Zvýšená aktivita nebo fyzická únava;
 • Porušení procesů srážení krve.

Pokud má pacient po potratu kromě krvácení zvýšenou teplotu, pokles tlaku nebo nevolnost a další patologické příznaky, je naléhavě nutné jít do nemocnice. Protože takové příznaky mohou být způsobeny zavedenou infekční lézí nebo špatně provedeným chirurgickým ukončením těhotenství.

Žlutý výtok s nebo bez zápachu

Jasně žlutá barva výtoku po manipulaci naznačuje infekci a nástup zánětlivého procesu.


Zářivě žlutý výboj

Pokud žena ještě necítí nepříjemný zápach výtoku nebo bolesti, pak to vůbec neznamená blahobyt zotavení dělohy. V takovém případě musíte pro následnou terapii kontaktovat gynekologa..

Pokud je slabý nažloutlý odstín výsledkem postupného snižování intenzity sekrece, není důvod k obavám.

Výtok může také zapáchat v důsledku vývoje zánětu na pozadí infekčních onemocnění. Například bakteriální vaginóza nebo kandidóza (drozd). Jejich příznaky jsou doplněny nepříjemnými pocity ve vaginální oblasti: svědění, pálení. Krvácení po čištění je doprovázeno žlutým, bílým nebo šedým hlenem. Taková onemocnění se přenášejí sexuálně a vyvíjejí se na pozadí narušení složení mikroflóry, které je u žen pooperačním obdobím..

První pomoc při krvácení

Po zákroku potřebuje žena psychologickou podporu

Pokud žena trpí dostatečně silným krvácením po dostatečně dlouhou dobu, je nutné naléhavě konzultovat gynekologa a v případě obzvláště akutního krvácení zavolat sanitku. Zatímco se vám lékařský tým dostane na pomoc, můžete poskytnout první pomoc sami. Pro snížení intenzity krvácení doporučují lékaři ležet na boku nebo na zádech, zkuste se uvolnit a vyvarujte se trhání a trhání.

Je také užitečné aplikovat studený obklad na pobřišnici, což pomůže snížit krvácení. Nedoporučuje se užívat žádné léky proti bolesti. Mezi nohy musíte dát podložku pro hojný výtok (maxi) a pod nohy si dát váleček, který směruje průtok krve do hlavy, čímž se sníží intenzita krvácení. Aby nedošlo k opakovanému hojnému krvácení po léčbě, doporučuje se více odpočívat, vyvarovat se přepracování, odmítnout zvedat závaží a cvičit..

Je také nutné vyhnout se stresovým situacím, které mají stimulační účinek na struktury nervového systému. Nemůžete užívat žádné léky samostatně, ale pouze podle lékařských předpisů. Dokud se tělo nezotaví a nevrátí do normálu, jsou zakázány jakékoli nezdravé návyky, stejně jako všechny druhy dietních výživových programů. Žena potřebuje sexuální odpočinek až do konce první menstruace. Při krvácení by se tampony neměly používat, protože mohou vyvolat stagnaci sraženin, což povede k infekci a tvorbě nových lézí..

Krvácení po přerušení je tedy považováno za normální, ale existují určité typy krvácení, které mohou být pro pacienta nebezpečné, například absence skvrn nebo jejich nadměrné hojnost po dlouhou dobu.

Rehabilitační období

Aby nedošlo k komplikacím po operaci, je důležité dodržovat tato pravidla:

 1. Držte se odpočinku v posteli po dobu nejméně 10 dnů.
 2. Nezvedejte nic těžkého, vyhýbejte se fyzické námaze, stresu a podchlazení.
 3. Eliminujte příjem alkoholu.
 4. Užívejte všechny protizánětlivé a tonické léky, které vám lékař předepsal.
 5. Na chvíli se vzdejte sexu.
 6. Polštářky často měňte a pro speciální intimní hygienu je omyjte přírodními produkty.
 7. Neodkládejte znovu naplánovaný ultrazvuk, abyste včas zabránili komplikacím.

Lékařská doporučení pro zotavení

Obecná doporučení:

 • Abstinence od sexuální aktivity po dobu nejméně 30 dnů, aby se zabránilo infekčním chorobám a komplikacím s nimi spojenými. Navíc během tohoto období není žádoucí, aby mužské prostaglandiny vstupovaly do dělohy, což by způsobilo její kontrakci..
 • Dalších 6 měsíců se doporučuje používat k vyloučení těhotenství kondom.
 • Po dva měsíce se nekoupejte, nechodte do bazénu nebo plavat ve vodě.
 • Během menstruace byste neměli používat tampony, aby se infekce nedostala do děložní dutiny a nezačal zánětlivý proces.
 • Do šesti měsíců byste měli co nejvíce omezit fyzickou aktivitu.

Pozornost! Po dobu 6 měsíců po škrábání se nedoporučuje používat žádnou jinou antikoncepci kromě kondomů.

Doporučení pro užívání léků:

 1. Pokud máte předepsaná antibiotika, užívejte je přísně v souladu s režimem doporučeným lékařem. To platí pro dobu podání, dávkování a název antibiotika..
 2. Pití alkoholu během období zotavení je velmi nežádoucí. A při užívání antibiotik je to zcela nepřijatelné..
 3. Kromě antibiotik jsou předepsány léky proti bolesti a enzymy, které se používají k prevenci adhezí.

Během období zotavení je nutné podstoupit několik kurzů fyzioterapeutických postupů.

Doporučené fyzioterapeutické procedury:

 • EHF terapie (ozařování elektromagnetickými vlnami). Tento postup pomáhá zvyšovat odolnost těla a je prevencí endometritidy..
 • UST - ultrazvuková terapie se používá k prevenci tvorby adhezí.
 • Infračervené paprsky se používají ke snížení a prevenci zánětu.

Drogy

Léčba po kyretáži děložní dutiny zahrnuje užívání léků. Jejich cílem není přímo přispívat k růstu endometria, protože to není nutné - jedná se o přirozený proces, který probíhá fyziologicky. Užívání léků se provádí za účelem zlepšení stavu a pohody pacienta, zabránění relapsům onemocnění a také k prevenci vzniku závažných následků a komplikací, například přidání infekce.

Těhotenství

Těhotenství po kyretáži je možné a často ještě pravděpodobnější, pokud bylo odstraněno patologické endometrium. Obvykle začíná menstruace asi třetí týden po zákroku, protože během této doby má slizniční vrstva dělohy čas na zotavení. V tomto případě je menstruační cyklus zcela normalizován a přibližně po 4 měsících se stává pravidelným. Obecně je možné plánovat koncepci do šesti měsíců po zákroku, ale před zahájením pokusů je lepší poradit se s lékařem.

S nástupem puberty se ženský reprodukční systém stává cyklickým, což poskytuje příroda. Podle plánu jeden stav nahrazuje druhý a vyznačuje se určitými změnami v těle.