Bolest na pravé straně během menstruace: co opravdu bolí?

Existuje mnoho zdrojů břišního nepohodlí. Bolesti různé intenzity na pravé straně během menstruace jsou způsobeny gynekologickými problémy. Příčinou bolestivého záchvatu vpravo pod pasem je často písek a ledvinové kameny. Je třeba mít na paměti, že téměř ve všech případech jednostranná bolest naznačuje zdravotní problémy..

Gynekologická onemocnění jako příčina záchvatu bolesti

Menstruace - pravidelné krvácení, součást menstruačního cyklu - je u mnoha žen doprovázena nepohodlí v podbřišku. Může se jednat o normální projev fyziologických procesů nebo o příznak onemocnění. Mezi nejpravděpodobnější gynekologické příčiny náhlé, ostré bolesti po stranách trupu pod pasem: endometrióza, ovariální cysta nebo mimoděložní těhotenství.

Endometrióza

Existuje patologická proliferace vrstvy buněk ve stěně dělohy. Během menstruace je cítit bolest způsobená zánětem. Tento proces ovlivňuje orgány, které se nacházejí v pánevní dutině. Bolest, ke které dochází při endometrióze, ovlivňuje levý nebo pravý vaječník. Většina případů vyžaduje farmakoterapii nebo chirurgický zákrok.

Ovariální cysta

Bubliny s tekutým nebo viskózním obsahem se objevují ve vaječníku pod vlivem hormonálních změn během puberty, přičemž užívají hormonální antikoncepci. Většina z těchto růstů je benigních, ale někdy vznikají v souvislosti s rakovinou vaječníků. Malá cysta obvykle není doprovázena nepříjemnými pocity, velká tlačí na okolní orgány. Existuje zpoždění menstruace, bolesti pod pasem vpravo nebo vlevo.

Mimoděložní těhotenství

Někdy se oplodněné vajíčko vyvíjí před dělohou, ve vejcovodu, který není určen pro plod. Postupně rostoucí embryo vyvíjí tlak na okolní orgány, což způsobuje silnou bolest. Ženy se zajímají o to, jak se zbavit mimoděložního těhotenství bez operace. V rané fázi může gynekolog předepsat lék Methotrexate, který způsobuje smrt embrya.

Bolesti však nejsou vždy spojeny s gynekologickými problémy, stává se, že se v tuto chvíli zhoršují nebo se pociťují onemocnění trávicího traktu, žlučníku nebo ledvin..

Zánět slepého střeva

Akutní nebo chronická apendicitida se vyskytuje v jakémkoli věku, ale je častější po 10 až 30 letech. Hlavními příčinami zánětu slepého střeva jsou pevné nečistoty v potravinách (semena, slupky), méně často - bakteriální infekce.

 • bolest na pravé straně od břicha v pase nebo pod ním;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • nevolnost, zvracení;
 • zvýšená tělesná teplota (volitelně).

Přečtěte si další příznaky zde.

Důležité! Apendicitida je nebezpečná perforací stěn a uvolněním střevního obsahu do břišní dutiny, což vede k peritonitidě. Existuje riziko šíření infekce v těle (sepse).

 • příznaky onemocnění mohou být stejné jako při zánětu žlučníku;
 • bolest v horní části břicha vpravo pod žebry, migruje do pupku;
 • často se vyskytují neobvyklé příznaky, jako je ospalost;
 • u starších lidí je malý zánět a bolest;
 • bolest u těhotných žen se objevuje zezadu a v horní části břicha.

Ve většině případů zánětu slepého střeva se provádí operace, aby se zabránilo nebezpečným komplikacím. Aappendektomie se provádí v lokální anestezii. Pokud není známo, proč to bolí na pravé straně a existují podezření na apendicitidu, neměli byste užívat analgetika, aby nedošlo ke komplikaci diagnózy onemocnění. Určitě byste měli vyhledat lékařskou pomoc.

Divertikulitida

Toto onemocnění je doprovázeno tvorbou divertikul ve střevní stěně a zánětem těchto boulí. V přítomnosti několika nezánětlivých výrůstků hovoří o divertikulóze. Pokud je proces doprovázen zánětem, pak se toto onemocnění nazývá divertikulitida. Bolest u 90–95% pacientů pociťujeme v sestupné větvi tlustého střeva - nad nebo pod pupkem, na jedné straně nebo na obou stranách. Zánět divertikulu, kromě bolesti, je charakterizován dalšími příznaky: vysokou horečkou, plynatostí a zácpou.

Zda se pacient s divertikulitidou obejde bez operace, měli byste se zeptat svého lékaře. Doma cvičí dny půstu, konzumují tekutější jídlo. Když akutní fáze projde, můžete přejít na konzumaci potravin bohatých na vlákninu. Zeptejte se svého lékaře, jak zmírnit bolest. Lékaři obvykle předepisují antibiotika, nenarkotická analgetika. Pokud dojde k prasknutí střevní stěny, provede se chirurgické odstranění poškozené oblasti.

Nemoci vylučovacích orgánů

Silná bolest pod pasem je pociťována při patologických stavech ledvin, močového měchýře a močových cest.

Urolitiáza

Místo bolesti závisí na umístění a velikosti kamenů. Pokud zabraňují odtoku moči z pravé ledviny, objeví se na stejné straně silná bolest vyzařující do zad. Moč je zakalená a tělesná teplota stoupá.

Jako léky proti bolesti se používá paracetamol a další nesteroidní protizánětlivé léky. Co dělat dál? Léčba závisí na stížnostech a stavu konkrétního pacienta, velikosti a umístění kamenů. Pokud se spojí infekce močových cest, lékaři předepisují antibiotika.

Cystitida

Bolest v dolní části břicha, na boku a na zádech se objevuje při infekci močového měchýře. Příčiny cystitidy jsou různé patogeny: bakterie, houby, viry. V akutní formě onemocnění se nepohodlí zvyšuje s močením. Léky přinášejí rychlou úlevu: antibiotika a léky proti bolesti.

Důležité! Kromě léčby léky se používají léčivé rostliny s antimikrobiálními, antiseptickými a protizánětlivými vlastnostmi: kopřiva, list medvědice, nasturtium.

Akutní pyelonefritida

Bakterie stoupají z dolních močových cest, vstupují do krevního řečiště a ovlivňují parenchym ledvin. Jednostranná bolest boku může být mírná až silná. Vysoká horečka u akutní pyelonefritidy se objevuje častěji u dětí a starších osob. K léčbě se používají širokospektrální antibiotika.

Onemocnění žlučníku

Cholecystitida je zánět stěny žlučníku. Bolest se obvykle pociťuje v horní části břicha, v hypochondriu. Po konzumaci tučných jídel se může objevit takzvaná biliární kolika, která se vyznačuje příznaky jako křeče, silná bolest, nevolnost a zvracení. Nejčastěji dochází k zánětlivé reakci, když je odtok žluči nemožný kvůli kamenům v potrubí.

Vezměte antispazmodika pro biliární koliku, léky proti bolesti. Homeopatie a lidové léky mohou pomoci mezi záchvaty během fáze zotavení orgánu. Během období exacerbace onemocnění je důležité zajistit jemné podmínky pro práci žaludku, žlučníku a slinivky břišní.

Zde se můžete dozvědět více o lidových a lékařských lécích na cholecystitidu.

Nejlepší ochranu před nástupem bolesti břicha na pravé nebo levé straně poskytuje vyvážená strava, konzumace potravin s vysokým obsahem vitamínů a vlákniny. Je nutné léčit infekční nemoci správně a včas, bojovat proti parazitům v těle.

Pracovní zkušenosti po dobu 7 let.

Odborné dovednosti: diagnostika a léčba onemocnění gastrointestinálního traktu a žlučových cest.

Před, během a po menstruaci bolí pravá strana v podbřišku

Menstruace je přirozený proces v životě každé ženy v plodném věku, během kterého je ochranná vrstva dělohy (endometria), která rostla po dobu jednoho měsíce, odmítnuta a odstraněna spolu s neoplodněným vajíčkem krvácením z pochvy. Tento fyziologický proces je velmi často doprovázen výskytem nepříjemných příznaků (bolest v podbřišku, podrážděnost, závratě atd.), Což se vysvětluje změnou hladiny pohlavních hormonů v těle a někdy se považuje za normu.

Ženy si také často stěžují, že během menstruace bolí jejich pravá strana. Tento stav může naznačovat progresi nebezpečných onemocnění urogenitálního a jiného systému v těle. Je velmi důležité včas zjistit příčinu vzniku takového nepříjemného příznaku, aby se zabránilo nevratným následkům..

Fyziologická bolest

Pokud během regulace žena cítí bolesti břicha, které nijak nezhoršují kvalitu jejího života, pak je tento jev považován za normu.

Během menstruace začíná být endometriální vrstva, která během měsíce vyrostla, aby plně zajistila vajíčko, odmítána a vylučována spolu s neoplodněným vajíčkem z těla krvácením z pochvy. Během tohoto procesu jsou poškozeny malé kapiláry a nervové zakončení v těle dělohy, což vyvolává nástup bolesti. Rovněž pro rychlé odstranění vajíčka a ochranné vrstvy z těla se svaly dělohy začnou stahovat, což také přispívá ke vzniku bolesti.

V případě bolesti na pravé straně to může naznačovat přítomnost nebezpečných patologií zpravidla genitourinárního systému. Stojí za to okamžitě kontaktovat gynekologa, který vám pomůže zjistit skutečnou příčinu bolesti.

Příčiny bolesti

Na existující otázku mnoha lidí, proč pravá strana bolí během menstruace a před ní, mají lékaři vědeckou odpověď. Často k tomu dochází v důsledku progrese nebezpečných zánětlivých gynekologických onemocnění v těle. Právě v této oblasti břicha se nacházejí reprodukční orgány. A výskyt nepříjemných pocitů právě v kritických dnech je vysvětlen skutečností, že změna hladiny pohlavních hormonů snižuje bolest a vyvolává drobné zánětlivé procesy, při nichž jsou příznaky stávajícího onemocnění výraznější.

Zánět vaječníků

Vaječníky jsou spárovaným orgánem reprodukčního systému, jehož normální práce je zodpovědná za možnost oplodnění, syntézu hormonů a normální život..

Bolest na pravé straně před nebo během menstruace může naznačovat zánět v pravém vaječníku.

Oophoritida a adnexitida

Pokud si žena opakovaně všimne, že během kritických dnů bolí žaludek vpravo, může to znamenat přítomnost zánětlivých onemocnění, jako je ooforitida a adnexitida. Během progrese takových patologií jsou ovlivněny vaječníky (jeden nebo dva) a přídavky. Tato onemocnění vznikají v důsledku požití virových nebo bakteriálních infekcí, dlouhodobého vystavení chladu nebo snížené imunity. Následující příznaky mohou také naznačovat přítomnost ooforitidy a adnexitidy:

 • Nadměrný menstruační tok;
 • Zvýšená tělesná teplota (37-38 stupňů);
 • Pocit slabosti, letargie;
 • Časté záchvaty nevolnosti.

Vznikající bolesti mají řezný nebo bolavý charakter a zesilují se během regulace.

Cysta a polycystická

Během ovulace (7-10 dní před menstruací) může mít žena bolesti na pravé straně. Tento jev často naznačuje přítomnost cyst nebo polycystických vaječníků. Tvorba se tvoří v důsledku neúplného otevření folikulu, což neumožňuje vyjít neoplodněné vajíčko, a vývoj zánětlivého procesu v něm s akumulací hnisavé tekutiny a následným zhutněním. Důvody tohoto stavu mohou být:

 • Nadváha, anorexie;
 • Snížená nebo zvýšená hladina hormonu FSH (vyvolává normální uvolňování vajíčka);
 • Vrozené nebo získané patologie reprodukčního systému.

Mrtvice

Apoplexie je život ohrožující fenomén charakterizovaný prasknutím vaječníku. Tato patologie je doprovázena silnou řeznou bolestí, která se může objevit před, během a po menstruaci v oblasti zraněného orgánu. Apoplexii mohou vyvolat:

 • Těžká zranění;
 • Infekce;
 • Mimoděložní těhotenství;
 • Křečové žíly ve vaječnících (expanze);
 • Prodloužený průběh zánětu vaječníku a přívěsků.

Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Jinak žena zemře kvůli ztrátě krve.

Endometrióza

V případě, že během pravidelných období nebo před menstruací bolí pravá strana, zvyšuje se hojnost a trvání menstruace a existuje silná slabost, může to znamenat, že v těle postupuje onemocnění, jako je endometrióza. Tato patologie je způsobena nepřirozeným zesílením ochranné vrstvy dělohy (endometria) a jejím množením do blízkých orgánů. Pokud nemoc ignorujete, mohou se vyvinout nebezpečné následky, proto je důležité se včas poradit s lékařem..

Myoma

Myomatózní uzliny jsou benigní novotvary lokalizované v děložní dutině. Vyskytují se v důsledku hormonální nerovnováhy, užívání spirály nebo nevhodného užívání perorálních kontraceptiv. Zvýšení nádoru podporuje expanzi svalové tkáně a je doprovázeno bolestí, která může být podána různým stranám břicha.

Apendicitida

Dodatek se nazývá malý proces, který je v naší době prakticky k ničemu. Obsahuje stopové prvky, které pomáhají trávit celulózu.

V důsledku poranění nebo nadbytku bakterií v takovém procesu dochází k zánětlivým reakcím. Tento stav se nazývá apendicitida a vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Můžete pochopit, že došlo k zánětu slepého střeva z důvodu výskytu následujících příznaků:

 • Pravá strana v podbřišku silně bolí;
 • Objevila se nevolnost, zvracení;
 • Zácpa, frustrace, zvýšená produkce plynu;
 • Zvýšená tělesná teplota.

Cholecystitida

Žlučník je také umístěn v pravém břiše. Z nadbytku žluči v něm vznikají zánětlivé procesy, které také způsobují bolest v této oblasti, která se zvyšuje během kritických dnů. Kromě tohoto znamení může žena cítit slabost, horečku, sníženou chuť k jídlu.

IUD a kyretáž

Pokud to během regulace bolí v pravé dolní části břicha a krátce před tím dívka podstoupila kyretáž, může to znamenat poranění vnitřních tkání a tvorbu jizev, které se během menstruace obvykle zapálí..

Také bolest v pravé části břicha nastává, pokud je nainstalováno nitroděložní tělísko (účinná metoda antikoncepce a léčba určitých onemocnění). Tento jev znamená, že došlo k nějakému traumatizujícímu účinku na cizí těleso (intenzivní pohlavní styk, trauma, nesprávná instalace).

Cystitida

Cystitida je zánět sliznice močového měchýře, ke kterému dochází v důsledku vstupu infekčních agens do těla. Je možné předpokládat přítomnost onemocnění, pokud žena táhne dolní část břicha, bolí na boku, proces močení je obtížný a během něj se objeví bolest.

Urolitiáza je patologie močového systému, během níž se mění acidobazická rovnováha v ledvinách nebo močovém měchýři a začínají se tvořit kameny. Nástup akutní bolesti na pravé straně, pocit pálení během močového procesu, horečka a nepohodlí v dolní části břicha jsou příznaky, které naznačují progresi ICD.

Ohyb dělohy

Bolestivost v dolní části břicha, vyzařující na pravou stranu, může také naznačovat vrozený nebo získaný ohyb dělohy. Tato patologie je způsobena nepřirozenou polohou těla dělohy. Přítomnost takových znaků může potvrdit přítomnost takové odchylky:

 • Silná bolest břicha;
 • Bolestivé pocity během sexu;
 • Selhání menstruačního cyklu.

Neurologická onemocnění

Bolest na pravé straně břicha může být důsledkem neurologických onemocnění, která se vyvinou po poranění míchy nebo mozku, v důsledku čehož jsou ovlivněny nervové kmeny a ganglia, které jsou odpovědné za všechny životně důležité systémy v těle..

Zánět střev

Bolest břicha během kritických dnů může být také vyvolána zánětlivými procesy ve střevech. K tomuto stavu dochází v důsledku poranění, otravy jídlem nebo požití nebezpečných infekčních nebo bakteriálních mikroelementů. Kromě bolestivých pocitů může žena pociťovat nepohodlí v žaludku, zvyšuje se produkce plynu, objevuje se nevolnost, zvracení a rozrušení..

Diagnostika

Diagnostické metody se liší v závislosti na aktuálním onemocnění. Nejčastěji je nutné vyšetření gynekologem, ultrazvuk pánevních orgánů, testy, palpace a CT. Pokud není potvrzena přítomnost gynekologických onemocnění, je žena poslána k rozsáhlejšímu vyšetření jinými odborníky.

Léčba

Je prakticky nemožné vyrovnat se s bolestmi břicha během menstruace sami, protože tento jev často naznačuje progresi nebezpečných onemocnění.

Lékař na základě získaných diagnostických výsledků a individuálních charakteristik organismu předepíše nejvhodnější způsob léčby.

Pokud se v těle nacházejí ložiska zánětu, jsou předepsány protizánětlivé léky. U onemocnění spojených s hormonální nerovnováhou jsou předepsány hormonální látky. Pokud byla bolest způsobena nitroděložním tělískem, je odstraněna. V přítomnosti nádorů je nutný chirurgický zákrok. Více podrobností o každém způsobu léčby tohoto onemocnění konzultuje ošetřující lékař.

Prevence

Aby se zabránilo vzniku nebezpečných chorob a výskytu nepříjemných příznaků, odborníci doporučují dodržovat následující pravidla:

 • Navštěvujte svého gynekologa nejméně dvakrát ročně;
 • Začít sportovat;
 • Upřednostňujte zdravé potraviny;
 • Vzdát se špatných návyků;
 • Používejte kondomy;
 • Eliminujte promiskuitní pohlavní styk;
 • Při prvních nepříjemných známkách jděte do nemocnice.

Proč v předvečer menstruace může být bolest na pravé straně

Předmenstruační období často způsobuje zhoršení zdravotního stavu dívek, nepohodlí a bolesti. Většina žen pociťuje bolesti v podbřišku, bederní páteři a na hrudi, ale někdy může menstruace bolet na pravé straně. Je tento příznak patologií nebo normou?.


Bolest v boku se někdy objevuje během menstruace

Příčiny bolesti v boku během ovulace

Proces zrání folikulů a uvolňování vajíček uprostřed cyklu může být bolestivý, pokud je narušena produkce prostaglandinů. V tomto případě bolí boky během ovulace a před menstruací. Nadměrné zvětšení folikulů někdy vede k tvorbě tzv. Funkčních cyst, které se pod vlivem hormonů rozpustí během 1–3 měsíců. Současně to může bolet před menstruací na straně, kde vznikl novotvar.

Fyzická pohoda ženy během ovulace a po ní je ovlivněna stavem krevního oběhu. Ve druhé polovině cyklu je tendence zadržovat tekutinu v těle, což vede ke zvýšení tlaku na periferní cévy v tkáních a rozvoji edému. Příčiny bolesti v tomto případě mohou být:

 • nedostatek fyzické aktivity;
 • stagnace krve v břišních orgánech;
 • obezita;
 • rys umístění dělohy a přívěsků.

V tomto případě jsou bolesti tažné, mírné nebo střední povahy, pravidelně se opakující během každého cyklu. Možné krátkodobé spazmodické záchvaty na levé nebo na pravé straně, způsobené kontrakcemi hladkého svalstva.

Chcete-li přesně určit, proč levá nebo pravá strana bolí pokaždé během ovulace, můžete se poradit pouze s lékařem a podstoupit instrumentální vyšetření.

Rakovina děložního hrdla

Nejčasnějším klinickým příznakem rakoviny děložního čípku je krvavé špinění. Zpočátku se objevují před a po menstruaci, takže tento výtok se často mylně považuje za příliš dlouhé menstruační krvácení..

Poté začne pacient obtěžovat po pohlavním styku, defekaci, fyzické námaze. Současně zpravidla existují bolesti v dolní části břicha způsobené přidáním nebo exacerbací endocervicitidy.

S dalším vývojem procesu se objevuje příznak, jako je serózní výtok, který má často páchnoucí zápach způsobený částicemi rozpadajícího se nádoru. Bolestivý syndrom se zvyšuje, když nádor komprimuje nervové kmeny, stejně jako když se objeví metastázy v lymfatických uzlinách a kostech malé pánve.

Bolest na levé straně během menstruace

Orgány reprodukčního systému zabírají poměrně velký objem břišní dutiny a jsou umístěny v bezprostřední blízkosti střev, močových cest a jater. Vlastnosti inervace často neumožňují jasně určit lokalizaci bolesti, protože příznaky ve fyziologických a patologických procesech mohou být podobné. Bolest na levé nebo pravé straně před menstruací, která se objevuje v určitých obdobích cyklu, je součástí algomenorey. V takových případech je to bolestivé, bez jasných hranic, doprovázené slabostí, otoky a jinými poruchami pohody.

Pokud před nebo po menstruaci bolí jen doleva, zatímco bolest má střelecký nebo řezný charakter, zvyšuje se pohybem, ohýbáním, otáčením ze strany na stranu, zatímco je nauzea, bolestivá nebo uvolněná stolice - pravděpodobně existují problémy se střevy: kolitida nebo divertikulitida.

Situace, ve kterých po menstruaci nebo během nich bolí levá strana, vznikají se zánětem přívěsků, urolitiázou, cystitidou, pyelonefritidou. Během menstruace je charakteristické zvýšení zánětlivých procesů přítomných v těle. Pokud levá strana bolí v dolní části břicha, zatímco pocity jsou přenášeny do bederní oblasti - jako by obklopovaly, lze předpokládat renální koliku. V tomto případě může být močení obtížné..

Prevence

Protože existuje mnoho důvodů pro bolest v boku před menstruací, je obtížné popsat všechna preventivní opatření, takže hlavní budou:

 • pravidelné návštěvy gynekologa (každých 6 měsíců);
 • roční vyšetření chirurgem, terapeutem, neuropatologem;
 • podpora normální mikroflóry ve střevech, aby se zabránilo nadýmání a divertikulitidě;
 • vyhýbání se poranění břicha;
 • instalace nitroděložního tělíska pouze v dobré nemocnici.

Bolest v boku před menstruací nebo během ní není fyziologickou normou, takže ji nelze ignorovat ani se o ni sami pokusit. Je nutné navštívit gynekologa, chirurga a terapeuta, abyste zjistili příčinu této odchylky a dostali správnou léčbu.

Těhotenství

Nastává těhotenství po zrání a oplodnění vajíčka, v poměrně velkém počtu případů se signalizuje bolestivými známkami. Mohou být vyvolány procesem implantace embrya do stěny dělohy, který je u všech žen odlišný. Bolest může být docela silná, křečová a cítit ji jak při pohybu, tak v klidu. V případě úspěšného fyziologického vývoje těhotenství přestane žena dostatečně brzy pociťovat bolest - postupně slabnou a mizí během 2-3 týdnů po početí.

Pokud se ukáže, že nástup těhotenství je mimoděložní, situaci komplikuje nejen bolest, ale také nebezpečí prasknutí vejcovodu, zánět pobřišnice a další vážné zdravotní následky. Pravděpodobnost připojení a vývoje embrya na nevhodném místě se zvyšuje s porušením průchodnosti trubiček, zúžením jejich lumenu, přítomností oblastí endometria mimo děložní dutinu.

Jakmile dojde k početí, tělo potřebuje odstranit reprodukční buňku z vejcovodu a zafixovat ji pro další vývoj v děloze. Přítomnost mechanických překážek, vysoká nebo nedostatečná fyzická aktivita ženy může vyvolat zavedení embrya do části vejcovodu. Tento jev může vést k následnému prasknutí trubice v důsledku zvětšujícího se embrya. Mimoděložní těhotenství je obvykle signalizováno akutní bolestí na pravé nebo levé straně. V tomto případě se objeví zpoždění menstruačního cyklu a v prvních dnech je výsledek těhotenského testu negativní. Bolest se zvyšuje s vývojem těhotenství a po 4-7 týdnech se může stát nesnesitelnou: je definována jako neustálá, ostrá, střelba, pálení, vyzařující do konečníku, může být doprovázena těžkou nevolností, zvracením, otokem, slabostí a dalšími projevy toxikózy.

U některých žen je mimoděložní těhotenství hlavním důvodem, proč s další menstruací začíná silná bolest na pravé nebo levé straně. Často v podobné situaci periodické špinění přetrvává a způsobuje klam. Jediným výsledkem tohoto stavu je chirurgický zákrok. Ovlivněná trubice se otevře, embryo se odstraní a provede se obvaz. Po mimoděložním těhotenství jsou bolestivé pocity z operované trubice také pravděpodobné před nástupem nebo během menstruace, což se vysvětluje porušením průchodnosti orgánu.

Endometritida

Akutní endometritida (zánět děložní sliznice) může komplikovat průběh poporodního období a také se může vyvinout po spontánním potratu (tzv. Septický potrat), indukovaném potratu, lékařské nebo diagnostické kyretáži děložní dutiny, zavedení nitroděložních antikoncepčních prostředků.

Akutní zánět sliznice dělohy je charakterizován tažením bolesti v dolní části břicha s výskytem hnisavého a hnisavého hnisavého výtoku, často s nepříjemným zápachem. V tomto případě se objeví zimnice se zimnicí a objeví se příznaky intoxikace (bolest hlavy, slabost, nevolnost, závratě).

Díky včasné a adekvátní terapii je onemocnění zcela vyléčeno za 8–10 dní. V případech, kdy pacienti hledají pomoc příliš pozdě, se však infekce může dále šířit s rozvojem hnisavého zánětu příměsí, zánětu pobřišnice nebo dokonce sepse..

Chronická endometritida se nejčastěji vyskytuje v důsledku iracionální léčby akutního infekčního a zánětlivého procesu v děložní dutině. Tato patologie je charakterizována tažením bolesti v dolní části břicha v kombinaci s hnisavým nebo hnisavým hemoragickým výtokem. Někdy uprostřed menstruačního cyklu dochází ke špinění krvácení - jeden z indikátorů vývoje atrofie sliznice dělohy.

Často se v důsledku chronické endometritidy v děložní dutině vytváří více adhezí, což dále vede k chronickému potratu nebo neplodnosti.

Možné nemoci a patologie

Pravá strana během menstruace může bolet z mnoha důvodů, ale nejprve je třeba předpokládat patologické. Pokud se objeví závažné příznaky a před zahájením léčby je nutné posoudit povahu, intenzitu, frekvenci nástupu bolesti, přítomnost dalších nezdravých příznaků.

Mezi problémy a nemoci reprodukční sféry a dalších tělesných systémů existuje několik, které mohou způsobit silnou bolest na pravé straně..

Nemoci přívěsků

Adnexitida, salpingo-ooforitida - zánětlivá onemocnění vaječníků, vejcovodů a přidruženého aparátu dělohy. Často se vyvíjejí kvůli pronikání a vzestupu infekcí, včetně pohlavně přenosných infekcí. Počáteční patogeneze může být latentní a asymptomatická. Během období oslabení imunitního systému, po podchlazení, nachlazení, s oslabujícím stresem, pod vlivem hormonálního narušení, se proces zhoršuje. V břišní dutině vlevo dole nebo vpravo dole jsou silné bolesti nebo řezné bolesti, které se při fyzické práci zhoršují v chladu.

Léčba

Je prakticky nemožné vyrovnat se s bolestmi břicha během menstruace sami, protože tento jev často naznačuje progresi nebezpečných onemocnění.

Lékař na základě získaných diagnostických výsledků a individuálních charakteristik organismu předepíše nejvhodnější způsob léčby.

Pokud se v těle nacházejí ložiska zánětu, jsou předepsány protizánětlivé léky. U onemocnění spojených s hormonální nerovnováhou jsou předepsány hormonální látky. Pokud byla bolest způsobena nitroděložním tělískem, je odstraněna. V přítomnosti nádorů je nutný chirurgický zákrok. Více podrobností o každém způsobu léčby tohoto onemocnění konzultuje ošetřující lékař.

Doporučení gynekologů

Téměř vždy je bolest na pravé nebo levé straně břicha před menstruací neobvyklá. Bez ohledu na to, zda se náhle objevila poprvé nebo se objevila dříve, je nutné naléhavě konzultovat s lékařem, zvláště pokud se syndrom vyvinul na pozadí obecné slabosti těla doprovázené vysokou horečkou, nevolností. Po instalaci nitroděložního tělíska musíte být obzvláště opatrní. Nevhodný model může poranit děložní čípek nebo sliznici dělohy, vyvolat endometriózu. Kromě toho je přítomnost cizího tělesa stálým faktorem při zesílení infekčních a zánětlivých procesů. Bolestivé příznaky se mohou objevit ihned po zavedení nebo v důsledku dlouhodobého používání nitroděložního tělíska: během menstruace bolí dolní břišní dutina, bolest může být silněji pociťována vpravo nebo vlevo.

Přítomnost spirály v děloze se často stává příčinou vývoje mimoděložního těhotenství, protože případy početí s tímto typem antikoncepce nejsou neobvyklé. Protože se embryo nedokáže uchytit na místě k tomu určeném, je obvykle implantováno a začíná se vyvíjet ve vejcovodu. Zřejmými příznaky patologie jsou řezání paroxysmálních bolestí, které mohou být podány křížové kosti nebo konečníku.

Při jakémkoli podezření na onemocnění nebo mimoděložní těhotenství je lze rozptýlit nebo potvrdit pomocí gynekologického vyšetření a konzultací s lékaři z jiných oborů medicíny. Čím dříve je to provedeno, tím je pravděpodobnější vyhnout se komplikacím..

Pokud nemoc nezašla daleko, hlavními metodami léčby je použití antibiotik, vitamínů, imunomodulačních a regeneračních látek.

Nejlepší nemoc je samozřejmě ta, která neexistovala, proto je třeba věnovat hlavní pozornost preventivním opatřením:

 • v případě chronických onemocnění konzultujte s lékařem ne, pokud je to nutné, ale pravidelně, alespoň jednou ročně - každé 3–6 měsíců;
 • vyvarujte se skákání z výšky, praktikování extrémních sportů, plavání ve studené vodě, zvedání závaží;
 • včas vyléčit infekční nemoci;
 • zvolit hormonální nebo bariérovou antikoncepci pouze s lékařem.

Divertikulitida

Toto onemocnění je doprovázeno tvorbou divertikul ve střevní stěně a zánětem těchto boulí. V přítomnosti několika nezánětlivých výrůstků hovoří o divertikulóze. Pokud je proces doprovázen zánětem, pak se toto onemocnění nazývá divertikulitida. Bolest u 90–95% pacientů pociťujeme v sestupné větvi tlustého střeva - nad nebo pod pupkem, na jedné straně nebo na obou stranách. Zánět divertikulu, kromě bolesti, je charakterizován dalšími příznaky: vysokou horečkou, plynatostí a zácpou.

Zda se pacient s divertikulitidou obejde bez operace, měli byste se zeptat svého lékaře. Doma cvičí dny půstu, konzumují tekutější jídlo. Když akutní fáze projde, můžete přejít na konzumaci potravin bohatých na vlákninu. Zeptejte se svého lékaře, jak zmírnit bolest. Lékaři obvykle předepisují antibiotika, nenarkotická analgetika. Pokud dojde k prasknutí střevní stěny, provede se chirurgické odstranění poškozené oblasti.

Co dělat

Jakékoli abnormální příznaky by měly být hlášeny ošetřujícímu lékaři. Pouze na základě výsledků relevantního lékařského výzkumu lze s jistotou říci o příčině tohoto jevu. Včasná diagnóza se vyhne mnoha zdravotním problémům.

Měli byste však vědět, že poplach by měl být poražen, pouze pokud povaha výtoku a samotná bolest mluví o patologickém stavu. To znamená, že vaginální sekrece má neobvyklou barvu, nepříjemný zápach, je doprovázena nepohodlnými pocity a bolest je příliš intenzivní a prodloužená.

 • Při menstruační bolesti pomáhají antispazmodické léky a někdy můžete jen masírovat oblast křížové kosti.
 • V případě občasného nepohodlí v důsledku fyzického přepětí nebo stresu doporučují gynekologové užívat přípravek No-Shpu.

Pamatujte, že léčbu by měl řešit kvalifikovaný odborník, protože nesprávně zvolená terapie nebo její nedostatek může vést k přechodu řady nemocí do chronické formy.

Diagnostika

Kromě vizuálního vyšetření a odběru anamnézy lékař nasměruje pacienta na další diagnostické metody. Mezi nimi je povinné odebrat nátěr z pochvy (k identifikaci patogenních agens), krev na pohlavní hormony a ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů k určení přítomnosti zánětlivého procesu a novotvarů.

Který lékař by měl být konzultován

Výskyt bolestivého záchvatu před menstruací je důvodem k návštěvě gynekologa a terapeuta. Vyhledání rady je nezbytné bez ohledu na to, jak závažné jsou příznaky. Nesmíme zapomínat, že bolest, i když má nízkou intenzitu, často signalizuje vážné nebezpečí. Pokud je to neúnosné, je bezpečnější zavolat sanitku.

Kromě obvyklého lékařského vyšetření mohou být vyžadovány výsledky klinických analýz moči a krve, ultrazvuk břišní dutiny, aby se vyloučila podezření na vývoj onemocnění. V obtížných případech: počítačová tomografie nebo MRI.

Akutní stavy: apendicitida, mimoděložní těhotenství, obstrukce kamenů močovodu vyžadují urgentní chirurgický zákrok.


Většina žen může předem očekávat nástup očekávaného období. Je to způsobeno nepříjemnými projevy premenstruačního syndromu, jehož charakteristické znaky je těžké zaměnit s čímkoli jiným. Mezi jeho příznaky dívky zvláště často zaznamenávaly bolest v pánevní oblasti. Mají vždy fyziologickou povahu a v jakém případě byste si měli začít dělat starosti o své vlastní zdraví??

Příčiny bolesti v boku během menstruace

Ženy pociťují během menstruace různé druhy bolesti. Bolestivé pocity se objevují v dolní části břicha, ale mohou existovat i jiná místa lokalizace nepohodlí. Pokud se během menstruace objeví bolest na pravé nebo levé straně, je to možný příznak onemocnění urogenitálního systému. Známkou poruch je také změna krvácení..

Jaké jsou příznaky

Menstruace může být bohatá nebo řídká, ve výtoku se objeví sraženiny a změní se barva moči. Pokud zaznamenáte nějaké změny, neignorujte je. Navštivte svého lékaře, abyste zjistili důvody, proč levá strana bolí a jak to souvisí s vaší menstruací.

Bolest a krvácení

Tyto příznaky naznačují přítomnost fibroidů. Tyto benigní výrůstky se vyskytují zevnitř nebo zvenčí svalové stěny dělohy. Důvody jejich výskytu jsou nejasné, ale myomy jsou velmi časté, zejména u žen ve věku od 30 do 40 let..

Pokud vaše pravá strana silně bolí před menstruací, můžete mít myom vpravo..

Je zapotřebí ultrazvukové vyšetření k určení, zda máte myomy a zda je třeba je odstranit. Bude to záviset na tom, kde je a jak velká je. Protože je nádor citlivý na estrogen, užívání antikoncepčních pilulek může pomoci snížit bolest.

Mírná přetrvávající bolest

Zánět pánve, infekce vaječníků, vejcovodů, pohlavně přenosných chorob, jako jsou chlamydie nebo kapavka, které jsou často bez příznaků, obvykle způsobují bolest na levé straně během menstruace. Pocity nejsou ostré, bodavé, nepříjemně bolestivé, neustálé. A když začne vaše období, bolestivost se zvyšuje..

Genitální infekce jsou léčeny antibiotiky. Infekce je zcela vyléčitelná, ale pokud není léčena příliš dlouho, může se v reprodukčním traktu vytvořit jizva a poškodit vaši plodnost..

Jednostranná bolest

Pokud je bolest jednostranná, pravá nebo levá, může být příčinou ovariální volvulus. Něco (jako cysta) způsobuje kroucení vaječníku a blokuje jeho vlastní tok krve. Jedná se o velmi intenzivní bolestivost, které je těžké se zbavit. Torze může vést ke ztrátě funkce vaječníků.

Pokud je příčinou bolesti na pravé straně během menstruace torze, je nutná nouzová laparoskopická operace.

Někdy může být vaječník odvinut a konzervován, ale pokud vypadá černý nebo neživotaschopný, musí být odstraněn. Naštěstí nahradí ovulaci a produkci estrogenu jiný vaječník..

Bolestivé křeče

Křeče v křečích jsou známkou endometriózy, kdy tkáň dělohy migruje do jiných orgánů a drží se tam. V průběhu doby se tkáň endometria vyvinula do benigních cyst. Až 10% žen trpí endometriózou a věří, že jejich záchvaty jsou normální. U endometriózy před menstruací bolest v podbřišku, na pravé nebo levé straně.

Bolest skutečně zasahuje do každodenních činností, sex je bolestivý.

Protože tkáň endometria je citlivá na hormony, užívání orální antikoncepce nebo jiných hormonálních léků sníží bolest. Jediným způsobem, jak skutečně diagnostikovat endometriózu, je podstoupit laparoskopickou operaci, při které vám lékař odstraní co nejvíce tkáně..

Nemoci způsobující bolesti křídel

Nepřirozená bolest v boku v kritické dny je jasným znamením gynekologických problémů. Faktem je, že před menstruací se všechna chronická onemocnění zhoršují, takže jejich příznaky jsou jasnější. Bolestivost vpravo nebo vlevo v dolní části břicha nejčastěji naznačuje problémy s vaječníky a strukturální změny v orgánech reprodukčního systému.

Endometrióza

Endometrióza je gynekologický stav, při kterém se tkáň, která tvoří výstelku dělohy, nachází na jiných strukturách v celé pánvi, včetně vaječníků, vejcovodů, močového měchýře a pánevního dna. V závažnějších případech tkáň napadá střeva, bránici, játra, plíce a dokonce i mozek.

S endometriózou během menstruace, stejně jako po ní, může bolet pravá strana a dolní část břicha.

Posunuté endometrium může způsobit adheze, chronický zánět, cysty naplněné krví a vnitřní krvácení. To vše může způsobit nesnesitelnou bolest v pánevní oblasti v pravé, levé a dolní části břicha..

Adenomyóza

Adenomyóza je podobná endometrióze, až na to, že endometrium implantované mimo dělohu se nachází hluboko v děložním svalu. U žen s adenomyózou vypadá děloha jako pohmožděný sval. Mezi příznaky adenomyózy patří křeče a bolestivý styk, které mohou během menstruace bolet na pravé straně. Adenomyóza se obvykle vyskytuje u žen starších 30 let, které již měly děti. To však bylo pozorováno také u dospívajících..

Myom dělohy

U tří ze čtyř žen se vyvinou fibroidy, ale většina z nich nemá žádné příznaky. Fibroidy mají velikost od mikroskopických po dostatečně velké, aby narušily tvar dělohy.

Fibroidy mohou změnit vaši menstruaci na měsíční noční můru, což zvyšuje nejen množství krvácení, ale také závažnost.

Před menstruací vás často bolí levá nebo pravá strana, protože vaše děloha se musí během tohoto období stahovat, aby vyloučila velké krevní sraženiny, které jsou často výsledkem silného krvácení. Naštěstí fibroidy nezvyšují riziko rakoviny u žen a velmi zřídka se stávají rakovinnými..

Zánět

Zánětlivé onemocnění pánve je infekce ženského reprodukčního traktu, která je nejčastěji způsobena pohlavně přenosnými infekcemi. Jizvy, bolestivé menstruační křeče a neplodnost se vyskytují bez léčby.

Zánět se projevuje různými bolestmi, včetně bolestivosti v boku a dolní části břicha.

Pokud je detekován včas, lze zánět léčit antibiotiky, ale neopraví strukturální poškození způsobené infekcí. Procvičujte bezpečný sex a nechte se často vyšetřovat na jakékoli pohlavně přenosné infekce, zvláště pokud máte před menstruací silné bolesti na pravé straně.

Defekty dělohy

Zatímco dítě ženy je stále v matčině břiše, jeho vlastní děloha se vyvíjí ze dvou struktur známých jako Müllerianovy vývody. V některých případech se děloha netvoří správně, což může vést k neplodnosti, opakovaným bolestem boků během menstruace a bolestivému sexu. U žen se strukturálními abnormalitami, jako jsou:

 • bicuspid - dvě dělohy, které vedou k jednomu děložnímu čípku;
 • oddělená děloha s vláknitou tkání rozdělující ji na polovinu
 • jednorožec, který se vyvíjí pouze z jednoho Müllerova potrubí;
 • didelphysis - dvě cervikální septa nebo septum dělící vaginální kanál.

Menstruační křeče vznikají ucpáním a septem oddělujícím dělohu a pochvu.

Jak zmírnit bolestivost

Chcete-li urgentně zmírnit křeče, můžete si doma poskytnout první pomoc:

 • Zahřejte břicho a dolní část zad - to pomůže uvolnit svaly;
 • Dělejte cvičení jógy k uvolnění endorfinů;
 • Odpočívejte, vykoupejte se, meditujte - zmírňuje stres;
 • Užívejte ibuprofen nebo diklofenak pro silnou bolest v boku během menstruace;
 • Požádejte svého lékaře, aby vám předepsal hormonální antikoncepci;

Pokud jednoduchá léčba nepomůže, poraďte se se svým lékařem, abyste prodiskutovali možné důvody, proč vás může pravá strana bolet před menstruací, a co je nejlepší ve vašem případě udělat..

Proč může pravá nebo levá strana bolet před menstruací, jaké příznaky by měly upozornit, co dělat?

Fyziologická bolest před menstruací

Mírná bolest před menstruací je fyziologická norma. Během ovulace se vajíčko uvolní do dutiny vejcovodů a čeká na oplodnění. Pokud se tak nestane, musí být reprodukční buňka odstraněna z těla spolu se sliznicí dělohy, která se během ovulace zvýšila. V důsledku oddělení endometriálních buněk jsou poškozeny cévy a nervová zakončení, proto dochází k bolestivým pocitům.

U primární dysmenorey - patologie menstruačního cyklu, kvůli které žena každý měsíc pociťuje velmi silnou bolest a slabost - nemusí být krvácení příliš aktivní. V tomto případě je zvýšené nepohodlí již odchylkou od normy..

Bolest během menstruace obvykle začíná ve dnech 2–3, vrchol bolesti nastává 3–4 dny. Pokud během ovulace došlo k oplodnění vajíčka, nedojde k menstruaci, bolest se neobjeví.

Patologie gastrointestinálního traktu

Lidský trávicí systém může také způsobit nepohodlí na pravé straně. Nejběžnějším onemocněním je apendicitida. Zánětlivý proces probíhá v slepém střevě na samém začátku tlustého střeva. Problém vyřeší pouze operace.

Patologie konečníku se projevuje bolestivým syndromem vyzařujícím do slabin a břicha.

Pankreatitida

Nemoc slinivky břišní, která se projevuje v žaludku. Práce žlučovodů je narušena a enzymy nevstupují do dvanáctníku. Zůstávají v žláze a dochází k zánětlivému procesu. Výsledné toxiny jsou vypouštěny do krevního řečiště a odváděny do dalších vnitřních orgánů, což může vést k jejich poškození. Často doprovázené bolestmi pásového oparu s návratem do podbřišku. U akutní pankreatitidy je bolest pociťována v horní části břicha a zezadu.

Adheze

Vážná porucha funkce vnitřních orgánů. Kvůli vrozeným nebo získaným patologiím jsou vnitřní orgány navzájem spojeny pomocí pojivové tkáně. Na začátku procesu má volnou konzistenci a volně se odpojuje, ale v průběhu času tkáň ztvrdne, objeví se v ní krevní cévy a vytvoří se nervy.

Proč pravá strana bolí před menstruací

Za normálních okolností by bolest před a během menstruace měla být pouze v dolní části břicha a dolní části zad, v ostatních případech je nutné myslet na příčiny nepohodlí. Některé dívky si stěžují na střední nebo silnou bolest na pravé straně, a to z několika důvodů.

Důvodem, proč pravá strana bolí dole, mohou být onemocnění pohlavních orgánů, protože reprodukční systém je umístěn nejen v dolní části břicha, ale také výše, přibližně k pupku. Během menstruace se objeví mírný zánět, takže bolestivé pocity způsobené stávajícími patologiemi se zvyšují.

Mimoděložní těhotenství

Těhotenství je proces nošení dítěte z oplodněného vajíčka. Můžete zjistit jeho nástup pomocí levného a jednoduchého testu, který reaguje na konkrétní hormon. Dívky jsou často omezeny na to, aniž by podstoupily ultrazvukové vyšetření. Ale je to právě poslední analýza, která pomůže zjistit, zda plod zaujal správnou pozici.

Vajíčko se může uchytit nejen v děloze, ale také ve vejcovodech nebo vaječnících, pak dochází k mimoděložnímu těhotenství.

S patologickým vývojem těhotenství, po 2-3 měsících, žena začne pociťovat bolest na pravé nebo levé straně, jsou bolavé, táhnou nebo řezají v přírodě, je možné nepohodlí v dolní části břicha a zad. Vyskytuje se kvůli tomu, že plod začíná protahovat tenké vejcovody nebo vaječníky.

Během mimoděložního těhotenství není možné dítě porodit, protože v tomto případě dojde k roztržení vejcovodu nebo vaječníku, k úmrtí plodu a ohrožení života matky. Pokud se u těhotné ženy objeví bolest v boku, je nutné se poradit s gynekologem a provést ultrazvukové vyšetření, aby se vyloučilo patologické umístění plodu.

Pravostranný zánět vaječníků

Vaječníky jsou spárované orgány ženského reprodukčního systému, které jsou nesmírně důležité pro její zdraví a schopnost porodit dítě. Vylučují hormony, vajíčka, regulují menstruační cyklus a jsou zodpovědné za vývoj sekundárních pohlavních znaků.

Tělo pečlivě „sleduje“ zdraví vaječníků a směruje krev obohacenou o kyslík a imunitní buňky, ale někdy nelze nemocem těchto orgánů zabránit. Různé pravostranné zánětlivé procesy mohou způsobit bolest pravé strany před menstruací..

Oophoritida a adnexitida

Oophoritida a adnexitida jsou zánětlivé procesy, které ovlivňují vaječníky a přílohy, a jejich příčinou je připojení bakteriální (stafylokok, streptokok, E. coli) nebo virové infekce. Patogenní mikroorganismy často způsobují zánět v důsledku dlouhodobého vystavení nízkým teplotám, nízké imunitě nebo dramatickému úbytku hmotnosti.

Při ooforitidě nebo adnexitidě jsou bolesti v bocích bolestivé nebo řezné, zesilují se před nástupem menstruace. Zánětlivý proces ve vaječnících je doprovázen zvýšeným krvácením během menstruace, horečkou až 38-39 stupňů, slabostí a nevolností.

Cysta a polycystická

Asi týden a půl před nástupem menstruace, kdy žena začne ovulovat, se mohou objevit stálé bolestivé bolesti v boku a jejich příčinou bude cysta nebo polycystický vaječník. Cysta se tvoří kvůli skutečnosti, že folikul se neotevře úplně uvnitř vaječníku, vajíčko z něj nevychází a začíná tam zánětlivý proces s hromaděním hnisu nebo vzhledu těsnění. Polycystická - více cyst ve vaječníku.

Příčinou výskytu cyst mohou být následující stavy:

 • patologie vývoje reprodukčního systému;
 • snížený nebo zvýšený obsah FSH - hormonu, který stimuluje tvorbu a uvolňování vajíčka z folikulů;
 • podváha nebo nadváha.

Bolest s cystami je v přírodě bolavá, vznikají v důsledku skutečnosti, že hormony začínají ovlivňovat vaječník, takže během ovulace uvolňuje vajíčko. Nepohodlí nemusí být silné, ale stálé, a proto nepříjemné.

Mrtvice

Apoplexie je lékařská pohotovost doprovázená porušením integrity nebo prasknutím vaječníku. Vzniká z následujících důvodů:

 • fyzické zranění;
 • vývoj infekce;
 • mimoděložní těhotenství;
 • křečové žíly vaječníku;
 • prodloužený zánět vaječníků a přívěsků.

Při pravostranné apoplexii bude bolest v boku silná, konstantní, konstantní, někdy kvůli nepohodlí, žena ohne tělo a nemůže jej narovnat. Tento stav je doprovázen velmi vysokou teplotou, ztrátou vědomí a pokud žena není převezena do nemocnice včas, je možná smrt kvůli ztrátě krve.

Endometrióza

Endometrióza je patologické zvýšení tloušťky děložní sliznice. S tímto onemocněním jsou období hojnější, trvají déle (asi 9-11 dní), bolest během menstruace je silná, může být podána na pravou nebo levou stranu, oblast vaječníků.

Strana může ostře onemocnět endometriózou, pocity budou bolestivé a mírné. Někdy je bolest doprovázena slabostí, sníženým krevním tlakem.

Myom dělohy

Myom dělohy je benigní novotvar ve svalových tkáních dělohy, který se objevuje v důsledku hormonálních poruch nebo použití lokální antikoncepce, například spirály. Vzhledem k tomu, že se nádor začíná „vzdalovat“ svalové buňky, nervová zakončení aktivně vysílají signály o bolesti. Může to být tahání nebo řezání, oddálení břicha, bočních nebo mléčných žláz. Silnější dolní část břicha, hrudník a pravá strana bolí před menstruací, protože pak se endometrium dělohy stává hustší a myom vytváří ještě větší tlak uvnitř svalové tkáně. Silnější dolní část břicha, hrudník a pravá strana bolí před menstruací, protože pak se endometrium dělohy stává hustší a myomy vytvářejí ještě větší tlak uvnitř svalové tkáně.

Užitečné video

Jak rozlišit bolest slepého střeva od ostatních, lékař řekne:

Menstruace je přirozený proces v životě každé ženy v plodném věku, během kterého je ochranná vrstva dělohy (endometria), která rostla po dobu jednoho měsíce, odmítnuta a odstraněna spolu s neoplodněným vajíčkem krvácením z pochvy. Tento fyziologický proces je velmi často doprovázen výskytem nepříjemných příznaků (bolest v podbřišku, podrážděnost, závratě atd.), Což se vysvětluje změnou hladiny pohlavních hormonů v těle a někdy se považuje za normu.

Ženy si také často stěžují, že během menstruace bolí jejich pravá strana. Tento stav může naznačovat progresi nebezpečných onemocnění urogenitálního a jiného systému v těle. Je velmi důležité včas zjistit příčinu vzniku takového nepříjemného příznaku, aby se zabránilo nevratným následkům..

Jiné příčiny bolesti na boku

Strana bolí před menstruací, nejen kvůli gynekologickým abnormalitám. Někdy způsobují nepohodlí další faktory: onemocnění břišních orgánů nebo používání nitroděložní antikoncepce.

Apendicitida

Dodatek je malý proces, který je považován za rudiment u lidí. Bylo to potřeba v raných fázích evoluce, kdy zvířata jedla hlavně trávu, a tento malý orgán obsahoval užitečné bakterie, které pomáhaly trávit celulózu..

Někdy může dojít k zánětu slepého střeva v důsledku množení bakterií v něm nebo mechanickému poškození slepého střeva, v takovém případě se vyvine nouzový stav - apendicitida. Nástup zánětlivého procesu se může shodovat s nástupem menstruace, takže žena riskuje, že si pomýlí apendicitidu s běžnou menstruační bolestí..

Pokud se na pravé straně objeví silná řezná bolest, kvůli které není možné tělo rozbít, je tento stav doprovázen nevolností a vysokou horečkou, musíte okamžitě jít do nemocnice, protože prasknutí slepého střeva bude pro osobu smrtelné.

Cholecystitida

Játra a žlučník jsou také umístěny na pravé straně a jejich zánět - cholecystitida - může být také zaměňován s menstruační bolestí..

Cholecystitida se vyvíjí v důsledku přebytečné žluči ve žlučníku nebo na pozadí tvorby kamenů, které brání jejímu opuštění. Zánět se vyvíjí poměrně pomalu, zpočátku je doprovázen bolestivými bolestmi na pravé straně, které lze zaměnit s menstruačními bolestmi. Postupem času se zánětlivý proces zesiluje, teplota stoupá, člověk nemůže jíst a bolesti již v přírodě ustupují.

Divertikulitida a zvýšená produkce plynu

Divertikulitida nebo zánět střev, stejně jako zvýšená produkce plynu, mohou způsobit bolest v boku před menstruací. Během předmenstruačního období dochází k otokům břicha, prsou a nohou a v jejich tkáních se hromadí tekutina. S břišním edémem u dívky s divertikulitidou nebo plynatostí stlačování střev nahromaděnou tekutinou zhoršuje příznaky těchto onemocnění, existují bodavé nebo bolestivé bolesti, které mohou vyzařovat na pravou stranu nebo dolů do břicha.

Intrauterinní antikoncepce

Někdy si ženy, které mají nainstalované nitroděložní tělísko, kladou otázku, proč se před menstruační bolestí objevují na pravé nebo levé straně zespodu. Toto zařízení obsahuje hormony, které se postupně uvolňují do dělohy a zabraňují těhotenství..

Po fyzických úrazech, při aktivním styku nebo při nesprávné instalaci nitroděložní antikoncepce se může spirála pohybovat ze svého místa a „cestovat“ dělohou, vejcovody a dokonce i vaječníky. To způsobí, že žena má silné ostré bolesti na straně, kde spirála šla. Současně kromě nepohodlí dochází ke zvýšené teplotě a zánětu v oblasti pánve, bolest se cítí během pohlavního styku.

Potrat a diagnostická kyretáž

Během potratu nebo diagnostické kyretáže může lékař ovlivnit nejen sliznici dělohy, ale také podkladové tkáně hladkých svalů. Pokud jsou rány hluboké, pak se na jejich místě vytvoří jizva, která bude nepružná a náchylná k zánětu, proto se před menstruací mohou objevit řezné nebo bolestivé bolesti v dolní části břicha, vyzařující do dolní části zad nebo do strany. V tomto případě bude výtok během menstruace hojnější než obvykle..

Léčba

Vlastnosti léčby zaměřené na zbavení se bolesti na pravé straně, ke které dochází během menstruace, jsou neoddělitelně spojeny s charakteristikami onemocnění, které je způsobilo. Protože ve většině případů je hlavní příčinou zánět, bude léčba zaměřena na boj proti zánětlivému procesu..

K rychlému dosažení pozitivního účinku se všechna terapeutická opatření provádějí v nemocnici. Pacientovi jsou předepsány:

 • užívání antibakteriálních léků širokého spektra účinku;
 • vitamíny skupiny "B";
 • protizánětlivé léky.

Po ukončení akutního stadia je pacientka propuštěna z nemocnice a doporučuje následnou léčbu doma pod dohledem místního gynekologa.

Chronický zánět se léčí doma. Tato terapie je antibakteriální, infuzní a desenzibilizující a se stanovením komplexu vitamínů. Po zastavení zánětlivého procesu je pacientovi předepsána autohemoterapie, resorpční léky, obnova a posílení. Fyzioterapeutické postupy mohou být předepsány podle uvážení gynekologa.

Co dělat s bolestmi na boku

Boční bolesti před nebo během menstruace nejsou normou, takže je nelze ignorovat déle než 2-3 měsíce, protože pokud jsou způsobeny chorobami reprodukčního systému nebo apendicitidou, bude ohroženo zdraví dívky.

Lékařské vyšetření

První věc, kterou musíte udělat v případě bolesti v boku, je kontaktovat gynekologa, který provede anamnézu a odborné vyšetření. Pokud tento lékař nemůže najít příčiny nepohodlí, musíte navštívit terapeuta a chirurga, kteří budou hmatat břišní dutinu, aby zjistili příčiny bolesti, pokud nejsou spojeny s chorobami reprodukčního systému.

Diagnostika

Někdy rutinní vyšetření lékaři nepřinese výsledky, takže je třeba provést podrobnější diagnostiku. Gynekolog musí podstoupit test vaginálního nátěru, při kterém lze detekovat patogenní mikroorganismy. Jsou příčinou zánětlivých procesů ve vaječnících a přílohách..

Kromě nátěru stojí za to provést ultrazvuk pánevních orgánů a břišní dutiny. Obrázky jasně ukazují mnoho abnormalit ve stavu orgánů, například zánět, vzhled jizev, nárůst určitých struktur, ukládání kamenů v žlučníku.

Léčba

Léčba bolesti před menstruací závisí na příčině tohoto jevu. Pokud to bylo způsobeno chorobami reprodukčního systému, bude nutné vypít antibiotika nebo antivirotika (v závislosti na povaze patogenu). Pokud je nepohodlí vyvoláno nitroděložní antikoncepcí, musí být okamžitě odstraněno.

Samoléčba je v tomto případě nepřijatelná, protože použití vyhřívacích polštářků ke zmírnění bolesti pouze zhorší zánět a plynatost. Mnoho populárních léků proti bolesti v tomto případě nepomůže zmírnit nepohodlí..

Pokud je pozorován bílý výtok a břicho táhne

Taková sekrece bez dalších nepříjemných příznaků obvykle nepředstavuje nebezpečí. Jedná se o takzvanou leucorrhoea, která by měla být přítomna jako vaginální sekrece u každé zdravé ženy. Pokud je hojný hlen doprovázen dalšími nepříjemnými pocity, je nutné konzultovat s lékařem další vyšetření..

Bílý, hojný výtok sražené konzistence je zpravidla známkou drozdů. Zároveň má vůně výtoku s drozdem nepříjemnou kyselou notu a mezi dalšími příznaky je svědění, pálení, podráždění a otok v pochvě.

Takový patogenní hlen může být také výsledkem bakteriálních infekcí způsobených škodlivými mikroorganismy. Rovnováha mikroflóry v pochvě u ženy může být narušena v důsledku antibiotik, změny klimatu, stresu nebo hormonálních poruch.

Prevence

Protože existuje mnoho důvodů pro bolest v boku před menstruací, je obtížné popsat všechna preventivní opatření, takže hlavní budou:

 • pravidelné návštěvy gynekologa (každých 6 měsíců);
 • roční vyšetření chirurgem, terapeutem, neuropatologem;
 • podpora normální mikroflóry ve střevech, aby se zabránilo nadýmání a divertikulitidě;
 • vyhýbání se poranění břicha;
 • instalace nitroděložního tělíska pouze v dobré nemocnici.

Bolest v boku před menstruací nebo během ní není fyziologickou normou, takže ji nelze ignorovat ani se o ni sami pokusit. Je nutné navštívit gynekologa, chirurga a terapeuta, abyste zjistili příčinu této odchylky a dostali správnou léčbu.

Urologie

Patologie močového systému mohou také vyvolat bolest v dolní části břicha, vyzařující doprava nebo doleva. Pokud během menstruace bolí levá strana a teplota také stoupá, moč je zakalená, dolní část zad bolí, lze předpokládat následující porušení:

 • urolitiáza;
 • pyelonefritida - zánět kalichu, parenchymu a ledvinné pánve ;;
 • pyelocystitida - zánět ledvinné pánve a močového měchýře.

V tomto případě je nutná konzultace s urologem a komplexní vyšetření ženy. Léčba těchto bolestí bude záviset na nemoci. U zánětlivých onemocnění, antibiotik, spazmolytik, diuretik a protizánětlivých léků bude předepsána fyzioterapie.

Povaha příznaku

Chcete-li zjistit přesnou příčinu bolesti v břiše vpravo dole, je nutné určit povahu syndromu.

Táhne stranu

Tahová bolest na pravé straně dole u žen je tolerovatelná nebo výrazná. V lékařské praxi příznak nejčastěji indikuje vývoj zánětu v přílohách způsobený koksem, houbami, viry nebo jinými mikroorganismy. Klinický obraz procesu připomíná projevy apendicitidy. Nemoc probíhá ve třech formách:

Další příčinou jevu je často ovariální cysta na pravé straně. V počáteční fázi je patologie téměř asymptomatická. S progresí onemocnění žena cítí bolest.

Bolest

Nejnesnesitelnějším typem bolesti je bolest. Zanechává otisk na vzhledu pacienta: žena je zaměstnána myšlenkami na nemoc, pacient nespí dobře, nemůže jíst. Toto vnímání situace se často týká emočně nestabilních a citlivých představitelů. Ženy tedy mají tendenci interpretovat svůj stav v předvečer porodu..

Bolest v pravé části břicha v dolní části nemusí mít stálou lokalizaci a šíří se všude. V tomto případě mluvíme o syndromu dráždivého tračníku, který je způsoben:

 • porušení stravy;
 • dysbióza (zvýšený růst bakterií ve střevě);
 • porucha motoriky atd..

V lékařské praxi jsou bolestivé bolesti v dolní části břicha často mylně považovány za příznak benigních nebo maligních nádorů. Novotvary jsou lokalizovány v tenkém a tlustém střevě. Etiologie symptomu za popsaných okolností je spojena s tlakem nádoru na okolní tkáň. Syndrom se projevuje v reakci na progresi zánětu, destrukci novotvaru nebo jeho růstu skrz orgánovou stěnu.

Ostré a ostré

Ostrá, ostrá bolest na pravé straně dole se objeví, pokud žena má:

 1. Apendicitida. Syndrom bolesti u ženy má paroxysmální povahu. Jakmile se objeví, bolest se vždy obnoví..
 2. Torze nohou ovariální cysty vpravo. Křídlo je velmi bolestivé. Tento syndrom je schopen vyvolat ztrátu vědomí. Nejintenzivnější pocity jsou při pohybu těla. V poloze na zádech se pacient stává snadnějším. Klinický obraz je doplněn hypertermií, rychlým pulzem, snížením tlaku.
 3. Prasknutí vaječníků. Nebezpečný stav, kdy prudká bolest může vést ke smrti nemocné ženy. Pacient potřebuje okamžitou operaci.
 4. Střevní nádory. Ostré pocity bolesti na pravé straně jsou nahrazeny akutními.

Pulzující

Pulzující bolest na pravé straně v dolní části pacienta se nazývá „záškuby“, „míchání“ vnitřností. Příznak se projevuje na pozadí vývoje hnisavého zánětlivého procesu v blízkosti nervových zakončení. Projev naznačuje přechod patologie na gangrénu..

Je velmi nebezpečné, když jsou po operaci při zvýšené teplotě, změněné formě krve, pozorovány pulzující pocity bolesti. Složitý stav může vést k sepse. Příznak je také zaznamenán během nouzového potratu po obtížném porodu..

Mezi další příznaky patří:

 • zimnice;
 • zvýšené pocení;
 • nutkání zvracet;
 • žízeň.

Hořící

Pocit pálení na pravé straně dolní části břicha naznačuje vývoj takových patologií, jako jsou:

 1. Cystitida. Kromě hlavního příznaku má žena časté a bolestivé vyprazdňování močového měchýře. Klinický obraz je doplněn zvýšením teploty, řezáním a svěděním v močové trubici. Při komplikovaném průběhu onemocnění se z vagíny ženy objeví bílý výtok, množství vylučovaného moči se několikrát zvyšuje.
 2. Pásový opar. Onemocnění se projevuje puchýřovými erupcemi v postižených oblastech. Herpetický virus vede k rozvoji patologie.
 3. Tvorba ledvinových a močových kamenů. Kromě pálení bolesti na pravé straně si žena stěžuje na nepohodlí, když jde na toaletu. Onemocnění postupuje na pozadí migrény, křečí kloubů, ztráty chuti k jídlu, slabosti. Moč pacienta získává nepřirozený odstín.
 4. Ulcerózní kolitida. Žena si stěžuje na pálení, bolesti hlavy, dehydrataci, bušení srdce, zvracení.
 5. Mimoděložní těhotenství. Typické příznaky patologie, kromě pálivé bolesti na pravé straně, jsou: potíže s defekací a močením, bolestivost v bederní a dolní končetině. Pacientovi je předveden urgentní chirurgický zákrok.

Pocit pálení v pravé dolní části břicha může mít také fyziologickou povahu. Příznak je pozorován u většiny žen v prvním trimestru těhotenství. Děloha se táhne a utlačuje blízké orgány - objeví se pálivá bolest mírné povahy.

Pokud nastávající matka kromě pálení zaznamená slabost, teplotní skok, hojný výtok z pochvy, nevolnost, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Bodnutí

Bolest při šití různé intenzity ve většině případů naznačuje vývoj gynekologických onemocnění u ženy. Ohrožení jsou zástupci v plodném věku (od 20 do 45 let). Mezi pravděpodobné nemoci patří:

 1. Endometrióza Nejběžnější příčinou bodavé bolesti vyzařující do kostrče a křížové kosti. Syndrom bolesti je cyklický a progreduje do PMS. Klinický obraz onemocnění je doplněn špinením z dělohy, nepohodlí při intimním kontaktu, bolestivým močením.
 2. Endometritida. Se zánětem svalové vrstvy dělohy stoupá ženě teplota, má horečku, jsou zaznamenány špinění a děložní krvácení.
 3. Ovariální mrtvice. Chirurgický typ patologie, doprovázený prasknutím tkání pravého vaječníku. Bolest při šití je vždy doprovázena silným krvácením.
 4. Zánět děložních přívěsků (salpingo-ooforitida, ooforitida, salpingitida). Nemoci se vyskytují v akutní formě, způsobují horečku, únavu, zhoršení zdraví. Bolest s patologiemi je výrazná - žena nedokáže vést normální život.

Mezi další důvody typické pro bolest patří cholecystitida, duodenitida.

Němý

Tupá bolest může sama odeznít, pokud po zrání vajíčka u ženy následovaly nepohodlí. V tomto případě se nepohodlí objeví jednou za několik měsíců. Pokud bolest pacienta pravidelně obtěžuje, dojde k rozvoji zánětlivého procesu.

Trvání a frekvence bolestivých pocitů pomáhá identifikovat povahu patologie (akutní nebo chronické). Pokud takové bolesti dříve obtěžovaly ženu, je pravděpodobné, že dojde k rozvoji chronického onemocnění..

Problémy s vyprazdňováním

Když levá strana bolí před menstruací, často je zdrojem problému stagnace stolice ve střevech. Zácpa před menstruací je stav, při kterém bolí nejen levá strana v podbřišku, ale také zhoršuje zdraví, objevují se migrény, nespavost a zvýšená tvorba plynů. Pak stojí za to: