Kdy začíná první období u dívek

Puberta je významnou etapou v životě každého člověka. U dívek je toto období spojeno s velkými změnami jak na fyziologické, tak na psychologické úrovni. Jedním z nejdůležitějších ukazatelů puberty je první období u dívek. Musíte vědět, jak na to své dítě připravit a na co byste měli dávat pozor.

Příprava dívky na nástup menstruace

První kritické dny jsou pro dospívající dívku stresující. Musíte začít připravovat své dítě na změny v těle předem. Maminka by měla své dceři vysvětlit, co je to menstruace nebo období, kdy a proč přijdou. Moderní děti mohou čerpat znalosti z mnoha zdrojů: média, učebnice, vrstevníci, ulice. Získaná fakta nejsou vždy spolehlivá a mohou pomoci vyvodit správné závěry. Matka by proto měla být první, od níž dcera slyší o menstruaci. Při rozhovoru s dítětem je třeba věnovat pozornost vysvětlení, že kritické dny jsou normální..

Dívka by měla být připravena na výtok každý měsíc, bolesti břicha a nepohodlí jsou možné. Svou dceru můžete seznámit s hygienickými výrobky, naučit ji, jak je používat. Maminka může mluvit dostupnými slovy o tom, proč je nutná menstruace. Teenager musí pochopit, že s nástupem menstruace se objevuje možnost těhotenství..

Informace by měly být předkládány po částech, jak dítě vyroste. Maminky mohou procházet internet pro literaturu nebo videa o tom, jak správně mluvit o kritických dnech. Tón konverzace by měl být jemný, přátelský, ale neměl by mít formu přednášek nebo pokynů. Dívka by se neměla bát svého období.

Příznaky první menstruace

Proces přeměny dívky na dívku probíhá postupně. Nejvýznamnější jsou transformace vzhledu. Známky první menstruace mohou být následující:

 1. Tělo teenagera se stává mnohem ženštějším, tělo je zaoblené, hranatost zmizí.
 2. K tvorbě sekundárních sexuálních charakteristik dochází intenzivněji - zvětšují se mléčné žlázy.
 3. Došlo k nárůstu objemu v bocích.
 4. Zvýšení celkové tělesné hmotnosti.
 5. První chloupky se objevují na ohanbí a v podpaží.
 6. Stydké pysky se mění v barvě a velikosti.
 7. Zvyšuje se úroveň mastnosti pokožky - akné se objevuje před nástupem menstruace.
 8. Vlasy trpí lupy.
 9. Výtok leucorrhoea začíná z pochvy - bělavé tekutiny.

Výše uvedené faktory se objevují před nástupem menarché a předznamenávají výskyt výtoku. Fyziologické změny jsou vyvolávány prací hormonálního systému. Tělo se připravuje na implementaci reprodukční funkce. Přítomnost výtoku naznačuje ochotu otěhotnět a porodit dítě. Kolísání hladin hormonů se také odráží v psycho-emocionálním stavu dívky. Může být náchylná na výkyvy nálady, rychlé změny emocí, únavu, bolesti hlavy. Tyto příznaky menstruačního cyklu pomohou dívce být připravena na začátek jejího prvního období. Maminka by měla svou dceru opatrně upozorňovat na změny, které v ní probíhají..

V jakém věku přicházejí první kritické dny

Gynekologové neposkytují přesnou odpověď na otázku, jak staré dívky začínají menstruovat. Normou je věk od 12 do 15 let. Nástup menarche je způsoben řadou faktorů:

Dědičnost

Pokud babička a matka dívky začaly menstruovat ve věku 13 let, pak je pravděpodobnost první menstruace v tomto věku velmi vysoká;

životní prostředí

Špatné podmínky prostředí negativně ovlivňují zdraví žen. Přítomnost škodlivých faktorů může vést k časné nebo pozdní menstruaci u dospívajících;

Životní styl

Velké fyzické zatížení těla dívek může vyvolat zpoždění nebo předčasný nástup menarche;

Úroveň stresu

Čím více je nervový systém nevyvážený, tím těžší je vědět, kdy a jak bude menstruace probíhat;

Státní příslušnost

U východních a jižních národů začíná menstruační krvácení dříve;

Napájecí systém

Nadměrná konzumace tučných a kořeněných jídel negativně ovlivňuje reprodukční systém, včetně začátku menstruace;

Obecné zdraví

Přítomnost určitých onemocnění může být důvodem předčasného nástupu menstruace.

Nejčastěji se první menstruace vyskytuje během chladných měsíců (říjen, listopad nebo prosinec) a naopak během teplé sezóny..

Vlastnosti menstruačního cyklu u dívek

Menstruační cyklus dívek a dospělých žen se liší. Vytvoření jasného rámce cyklu trvá 2 roky. První krvácení se proto objevuje nepravidelně, mají různou intenzitu. Mnoho dívek ve věku 12-14 let má syndrom PMS. Projevuje se zvýšeným hladem, různými poruchami stolice, bolestmi hlavy, nadýmáním, nervozitou a podrážděností. Dívky mají tendenci cítit úzkost..

Aby bylo snazší určit, kdy začne vaše menstruace, a včas zjistit, jak s nimi jednat, měli byste si vytvořit speciální kalendář. V něm může dívka nebo její matka označit začátek a konec menstruace. Pomocí záznamů bude snadné identifikovat možné nepravidelnosti v cyklu a předcházet chorobám pohlavního systému.

Mezi menstruací 1 a 2 může trvat 40 až 90 dní. Tyto ukazatele jsou považovány za normu a jsou spojeny s restrukturalizací těla. Průměrná typická doba cyklu - 21–35 dní.

Po menarché může doba cyklu kolísat po dobu tří let. Je třeba mít na paměti, že selhání cyklu může být vyvoláno stresem, nemocí a fyzickou aktivitou..

Povaha vypouštění

Způsob, jakým se menstruace dívá na první menstruaci, do značné míry závisí na individuálních charakteristikách těla dívky. Maminka by měla varovat svou dceru, že na kalhotkách se mohou objevit kapky krve. Alokace plynou do 3 - 5 dnů. Zjistěte, kolik krve během menstruace vytéká, v článku na odkazu.

Je nemožné předpovědět přesné datum, kdy přijdou kritické dny. Proto musí být mladá dáma připravena takové problémy řešit. První špinění je bezvýznamné. K nejintenzivnějšímu krvácení dochází v prvních dvou dnech. Krev vychází z dělohy spolu s vrstvami endometria, prvky sliznice. Ve výtoku mohou být sraženiny. Barva prvního období se také liší od světle hnědé po tmavě červenou. Krev se může objevit po částech.

Nepríjemný zápach nebo odstín naznačuje možnou infekci. V takovém případě je nutná okamžitá lékařská pomoc..

Počáteční období

Vzhled menstruačního krvácení naznačuje úroveň sexuálního vývoje, když je možné počat dítě. Dívky jedenácti nebo čtrnácti se již zajímají o pozornost chlapců, kteří flirtují.

Plný fyzický vývoj je nemožný bez nástupu kritických dnů. U některých dívek však výtok začíná ve věku 6-8 let. Musíte přesně vědět, co dělat, pokud první menstruace začala před termínem. Důvody těchto odchylek mohou být:

 • přepracování, stres, fyzické vyčerpání;
 • nesprávná strava, konzumace sycených nápojů;
 • narušené hormonální pozadí;
 • křeče nebo rozšířené krevní cévy;
 • přítomnost onemocnění pohlavních orgánů a infekcí;
 • trauma;
 • nádory.

Chcete-li zjistit příčinu poruchy, musíte se poradit s lékařem. Ignorování problému může vést k vážným zdravotním problémům.

Je těžké předvídat důsledky. Vědecké články a studie ukazují takové negativní výsledky:

 • nemoci kteréhokoli z pohlavních orgánů;
 • časná menopauza;
 • vysoká pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění;
 • obezita;
 • vývoj rakoviny prsu;
 • hypertenze.

Včasná první menstruace je velmi důležitá. Položí základ pro reprodukční zdraví ženy.

Pozdní menstruace

Některé dospívající dívky začínají menstruovat ve věku 16-18 let. Pozdní nástup kritických dnů nebo amenorey obvykle nastává v důsledku stresu, intenzivního cvičení a těžké podváhy. Po dvaceti letech je absence výtoku patologie. Přítomnost onemocnění štítné žlázy může také oddálit kritické dny. Když dojde k menstruaci, může to být doprovázeno bolestivými pocity v dolní části břicha..

Pozdní menstruace je předzvěstí několika onemocnění reprodukčního systému. K normalizaci cyklu je nutné stanovit denní řád, dodržovat dietu a poradit se s gynekologem.

Jak vyvolat nástup první menstruace

Gynekologický věk je individuální. Ale zpoždění menstruace po dobu 3-4 let by mělo dívku a její matku znepokojovat. K identifikaci příčin poruchy je nutná prohlídka lékařem. Pouze gynekolog může poradit, jak způsobit první menstruaci dívky.

To je povoleno, pokud teenager za poslední rok nebo dva zažívá příznaky charakteristické pro premenstruační syndromy: na kalhotkách se pravidelně objevuje transparentní výtok, jsou pozorovány slzavost a podrážděnost. Po analýze je stanoven důvod, který způsobil zpoždění. Výtok může být vyvolán lékem.

Síť publikuje tipy, jak vyvolat první menstruaci u dospívajících ve věku 11, 12, 13 let. Nástup menarche lze urychlit pouze po konzultaci s lékařem. V opačném případě dojde k nenapravitelnému poškození těla..

Mezi nejlepší metody patří normalizace metabolismu, dodržování denního režimu a stravy. Rodiče musí zajistit, aby dítě nemělo stresové situace, dům musí být klidný a přátelský..

Výběr hygienických výrobků

Dcery by měly od své matky vědět, jak pochopit, že jejich období brzy začne. Teenageři by se měli na tuto akci připravit týden předem. Před kritickými dny si můžete vyzvednout speciální kosmetickou tašku. Dívky si tam mohou dát kalhotky, ubrousky, tampony a extra spodní prádlo.

Výběr těsnění je třeba brát vážně. Pokud má teenager silný výboj, který trvá příliš dlouho, je lepší zvolit absorpční vložky. Měly by být pohodlné, nesmí být odřené nebo způsobovat nepohodlí.

Hygienické výrobky by se měly měnit každé 2 až 3 hodiny. Pokud tak neučiníte, použité polštářky vyvolávají výskyt bakterií a usnadňují pronikání infekcí..

Mnoho školaček má přátele, kteří vědí, jak používat tampony. Odborníci nedoporučují používat tampony pro teenagery. Nejlepší náhradou je menstruační kalíšek, který trvá dvanáct hodin. Tento nástroj získal zvláštní popularitu v letech 2017-2018.

Poprvé si dívka nemusí všimnout, jak začíná její menstruace. Krev se může dostat na oblečení. Proto je důležité mít odnímatelné spodní prádlo. Dítě musí dodržovat pravidla osobní hygieny. Doporučuje se sprchovat se 2-3krát denně. Dívka, která šla do horké sprchy nebo se vykoupala, zvýšila intenzitu výtoku. Existuje nebo bude riziko ztráty velkého množství krve.

Návštěva gynekologa

Poprvé můžete navštívit gynekologa ve věku 14-16 let nebo ve věku 20 let. Při absenci patologických změn v těle je návštěva lékaře volitelná. Teenageři mohou na internetu zjistit, jaká je standardní menstruace pro dívky ve věku 11, 12 a 13 let, a prohlédnout si fotografie. Pokud neexistují žádné zvláštní rozdíly, můžete to udělat bez konzultace s odborníkem. Existuje však řada příznaků, které definují poruchu. Měli byste navštívit lékaře, pokud:

 • menstruace trvá déle než obvykle a pokračuje silnou bolestí v břiše;
 • výtok vychází ve velkém počtu mo sraženin tmavé barvy;
 • kritické dny trvají déle než 7 dní;
 • výtok se vyskytuje častěji než jednou za měsíc;
 • menstruace přichází pozdě a končí brzy;
 • ve výtoku je cizí zápach.

Včasná návštěva lékaře zabrání závažným onemocněním reprodukčního systému. Proto neváhejte jít do nemocnice ještě jednou..

Nelze předvídat, za kolik let začne dívka menstruovat. Když se objeví první známky puberty, měla by matka připravit svou dceru. To tvoří velkou část sexuální výchovy dítěte. Dospívající dívka by měla znát definici menarche, vědoměji dodržovat pravidla osobní hygieny a starat se o své zdraví.

V jakém věku začínají dívky menstruovat a jak postupují?

První menstruace u dívek nebo „menarche“ je zvláštním okamžikem jejich života, což naznačuje, že již vstupují do reprodukčního věku a jejich tělo je schopné počat a mít potomky. Je důležité, aby dívka předem věděla, kolik let její období začíná a co dělat, když se objeví. Maminka by měla vysvětlit všechny nuance tohoto procesu, ale v tomto článku můžete také získat komplexní informace o načasování příchodu prvních předpisů.

Kdy mají dívky menstruaci?

Dokonce ani před 100 lety si nikdo nemohl myslet, že menstruace ve věku 11 let je normální, protože v té době podle statistik většina dívek začala menstruovat ve věku 17-18 let. Nyní většina dívek začíná své období ve věku 12 let, tedy maximálně 13. Pro obyvatele východních regionů je raná puberta charakteristická pro 11 let a dokonce i pro 10 let. Kritické dny mohou začít poprvé a ve věku 9 let, ale to už bude známkou předčasné puberty.

Z hlediska medicíny je normou příchod regulace ve věku 11-16 let.

Před 11 lety mohou začít z následujících důvodů:

 • nadměrná fyzická aktivita;
 • hormonální poruchy;
 • nesprávná výživa.

První kritické dny lze odložit až o 16–20 let, může to být způsobeno následujícími faktory:

 • hormonální poruchy;
 • duševní poruchy;
 • nedostatečný vývoj vaječníků;
 • porucha hypofýzy.

Co určuje věk menarché

Nástup puberty obvykle nastává v 10-11 letech a plně reprodukční systém je tvořen 17-18 lety. Během této doby rostou mléčné žlázy a vyvíjejí se genitálie. Rok a půl poté, co se objeví první známky puberty, začne menstruace. Věk, ve kterém k tomu dochází, závisí na mnoha faktorech..

Uveďme, jaké faktory ovlivňují nástup prvních kritických dnů u teenagera:

 • dědičná predispozice;
 • fyzický vývoj;
 • psycho-emocionální stav;
 • sociální úroveň a životní styl;
 • dostupnost informací o otázkách sexuálních vztahů;
 • celkové zdraví a stávající endokrinní onemocnění.

Pokud je dívka bolestivá a od dětství užívala velké množství léků, může se menstruace prodloužit.

Za normálních okolností by se první kritické dny měly objevit ve věku 12-15 let, vše pod a nad těmito limity může být známkou hormonálních poruch nebo abnormalit ve vývoji genitálií.

Jaká by měla být první menstruace

Menstruace se poprvé objeví u dívky, když její vaječníky začnou plně fungovat. Puberta začíná produkcí hormonů hypofýzou a hypotalamem, které podporují sekreci estrogenu ve vaječnících, v důsledku čehož vajíčko začíná zrát, dochází k ovulaci, vyvíjí se vnitřní vrstva dělohy a dívka již může otěhotnět.

Menstruace je proces odmítnutí a odstranění vnitřní slizniční vrstvy z děložní dutiny za předpokladu, že nedošlo k oplodnění vajíčka.

V menstruačním toku není pouze exfoliované endometrium, ale také krev z poškozených cév..

Jak vypadají první období u dívek

Protože menstruační tok obsahuje nejen krev z prasklých cév, ale také části roztrženého endometria, první kritické dny mohou mít heterogenní konzistenci a mohou mít sraženiny. Jejich barva se může pohybovat od tmavě červené až po vínovou. V tomto případě může dívka pociťovat mírné nepohodlí a bolesti v dolní části břicha a dolní části zad.

Během regulačního období by nemělo být uvolněno více než 150 ml krve, intenzivní výtok je povolen pouze v prvních 2–3 dnech, pak by se měly více podobat tmavému mazu.

Jak dlouho vydrží první výboj

Podle statistik v 38% případů po první menstruaci u dívek uplyne více než 40 dní před dalším propuštěním. 10% dospívajících čeká na nové propuštění déle než 2 měsíce a 20% přijde do 20 dnů.

Obvykle je doba trvání první regulace 2–7 dní, ale situace je poměrně častá, když menarché končí až za 2 týdny. Dívka může používat 3–6 polštářků denně.

Jak znamení signalizují blížící se kritické dny

Existují náznaky, podle kterých může matka i 2 roky před příchodem menstruace určit, že její dcera začíná pubertu. Uvádíme hlavní příznaky blížící se menstruace:

 • postava dívky je zaoblená, její hrudník je značně zvětšený, její nálada se mění, stává se více ženskou;
 • tmavé vlasy začínají růst v oblasti ohanbí a podpaží, zvětšují se genitálie;
 • hormonální změny v těle vyvolávají zvýšenou práci potních a mazových žláz, což způsobuje výskyt akné na tváři a zádech dívky;
 • kořeny vlasů na hlavě začínají být mastné;
 • několik měsíců před menstruací se z pochvy uvolní bělavý nebo nažloutlý sekret.

3-4 měsíce před příchodem prvních předpisů může být dívka bezdůvodně naštvaná nebo naopak ztratit o všechno zájem, mohou ji rušit bolesti hlavy a bolesti v podbřišku, dítě může kňučet nebo být příliš dotekové.

Když se tyto příznaky objeví, měli by rodiče rozhodně mluvit s dívkou o pubertě a říkat jí o všech důležitých bodech tohoto období..

Jak se správně připravit na menarche

Rodiče dívek při prvních známkách blížící se menstruace by měly dítěti sdělit, jak se na tento proces připravit. Při rozhovoru se svou dcerou je třeba upozornit na následující problémy.

 • Nejprve mluvte o skutečnosti, že menstruace by měla přicházet měsíčně s intervalem 21-35 dnů. Je třeba zmínit, že zpočátku může dojít ke zpožděním, ale situace se vrátí do normálu za 1,5–2 roky..
 • Nezapomeňte svému dítěti říct o hygienických výrobcích, o tom, jak je používat a kde jsou v domácnosti..
 • důležitou otázkou při přípravě na menstruaci je schopnost vést menstruační kalendář. Dívka by měla pochopit, proč je důležité sledovat pravidelnost cyklu;
 • Dívka potřebuje vědět, co lze v jejím období dělat a čeho by se například nemělo vyhýbat, nadměrné fyzické námaze.
 • Je důležité, aby dívka pochopila, že její tělo je nyní schopné otěhotnět, což znamená, že během pohlavního styku by měla být používána antikoncepce. Úkolem rodičů je také vzdělávat dítě v otázkách ochrany před nechtěným těhotenstvím a pohlavně přenosnými infekcemi..

Je důležité, aby rozhovor probíhal v nejklidnější a důvěrné atmosféře, aby dítě v budoucnu vědělo, že může bez ostychu adresovat rodičům jakoukoli otázku týkající se tohoto tématu..

Hygiena

Během menstruace je reprodukční systém dospívající dívky prakticky bezbranný proti infekcím a patogenům, aby se snížila pravděpodobnost jejich proniknutí do rozšířeného děložního čípku, měli byste během tohoto období znát několik hygienických prvků.

 • Existuje mnoho hygienických výrobků různé kvality a savosti. Pro dívky je lepší dát přednost podložkám.
 • Musíte si koupit kvalitní podložky, které lépe chrání před únikem, jsou neviditelné pod oblečením a chrání dívku před nepříjemnými situacemi ve škole.
 • Správně vyberte „kapičky“ podložky, tj. Jejich stupeň absorpce. Pro silný výboj zvolte podložky pro 4 až 6 kapiček; pro řídký výboj snižte absorpci.
 • Musíte vyměnit polštářky každé 2-3 hodiny, předtím si důkladně umyjte ruce.
 • Abyste se vyhnuli alergické reakci, zvolte podložky bez vůní..
 • Během regulace se musíte osprchovat nejméně dvakrát denně a po vyprázdnění pomocí speciálního gelu pro intimní hygienu.

Časná menstruace

Pokud poprvé dojde k dívkám mladším 11 let, považuje se to za příliš brzký nástup puberty. Existují případy, kdy se vyskytují u dětí mladších 8 let. Ale to není vždy známka patologie. Pokud se menarche objevila také brzy u jejich matek a babiček, pak je tato situace způsobena genetickou predispozicí. Intenzivní sportovní aktivity nebo zrychlený fyzický vývoj mohou vyprovokovat časnou podobu regulace..

I když je časný nástup puberty způsoben genetikou, doporučuje se, aby dítě bylo vyšetřeno gynekologem, aby se vyloučily hormonální poruchy a abnormality ve vývoji orgánů reprodukčního systému. Nádory v mozku, v oblasti odpovědné za produkci hormonů, které regulují menstruační cyklus, mohou vyvolat hormonální nerovnováhu.

Raná menarche je typická pro děti s diabetem i pro ty, které prošly silným stresem nebo psychickým traumatem. Tuto reakci může vyvolat včasné seznámení s tématem sexuálních vztahů mezi mužem a ženou..

Než nebezpečné

Příchod menarche v příliš raném věku může v budoucnu způsobit takové zdravotní problémy:

 • časná menopauza;
 • kardiovaskulární onemocnění;
 • nesprávná funkce štítné žlázy;
 • hormonální změny v těle;
 • vysoké riziko rakovinných nádorů v orgánech dutého systému a v mléčných žlázách.

S nástupem puberty intenzita růstu klesá a fyzický vývoj se zpomaluje. Pro správný vývoj reprodukčních orgánů je důležité, aby dívka měla plnohodnotnou stravu a normální životní podmínky..

Preventivní akce

 • Snažte se vyhnout se stresovým situacím, které mohou traumatizovat psychiku neklidného dítěte. Poskytněte své dívce klidnou a přátelskou atmosféru v rodině, udělejte z ní pravidlo důvěrných rozhovorů s dítětem, včas ji seznamte s problémy puberty.
 • Poskytněte svému dítěti vyváženou stravu bez nezdravého jídla. Vyjměte z dívčího menu kořeněná, příliš slaná a kyselá jídla, vyloučte kávu, silný čaj a omezte kakao na minimum. Nikdy nedovolte pít pivo a alkoholické nápoje.
 • Léčte endokrinní onemocnění včas.
 • Sledujte, co vaše dítě sleduje na počítači a v televizi.

Je důležité, aby se dívka podílela na sportu a nebyla fyzicky ani psychicky přetížena.

Pozdní menarche

Pokud se kritické dny dívky poprvé vyskytnou po 16 letech, jedná se o odchylku od normy. Špatný růst mléčných žláz je také známkou pozdní puberty..

Menstruace může přijít pozdě kvůli abnormálnímu vývoji dělohy a přívěsků, poruše hypofýzy a hypotalamu a také kvůli neuropsychiatrickým poruchám u dítěte. Infekční onemocnění, jako jsou spalničky, příušnice, spála nebo zarděnky, může takovou reakci vyvolat..

Pozdní výskyt menstruace je typický pro příliš hubené dívky, protože tuková vrstva spolu s vaječníky produkuje estrogen, pokud je málo tukové tkáně, pak může být množství estrogenu nedostatečné pro normální fungování reprodukčního systému..

Pozdní regulaci mohou vyvolat další faktory:

 • nedostatek vitamínů;
 • špatná ekologická situace;
 • jíst GMO potraviny.

Možné následky

Pokud dívka mladší 15 let nemá regulaci, je nutné se poradit s lékařem, jinak by anomálie adolescentů ve vývoji genitálií mohly v budoucnu vést k genitálnímu infantilismu..

Genitálie dospělé ženy budou nedostatečně rozvinuté, což povede k vnějším změnám a hormonální nerovnováze, které mohou ovlivnit celkové zdraví..

V dospívání jsou takové patologie léčitelné; v dospělosti je téměř nemožné tyto anomálie vyléčit..

Kdy navštívit gynekologa

 • Menstruace se objevuje příliš brzy nebo příliš pozdě.
 • Pokud během menstruace dojde k příliš velkému výtoku, jehož objem přesahuje 150 ml, zejména v případech, kdy jsou šarlatové. Mohou to být příznaky jak abnormálního vývoje pohlavních orgánů, tak hormonální nerovnováhy. Kromě toho je při krevních onemocněních, nádorech a na pozadí užívání hormonálních léků, které ovlivňují vývoj vnitřní vrstvy dělohy, pozorována velká ztráta krve..
 • Pokud po menarche menstruace zmizela na více než 3 měsíce. Důvodem takového vážného zpoždění může být nejen silné přetížení při sportu nebo baletu, ale také záněty, infekce, endokrinní onemocnění..
 • Pokud po prvním objevení regulace uplynulo 1,5-2 roky a cyklus se nestal pravidelným. Důvodem, že se v průběhu let menstruační cyklus nevrátil do normálu, mohou být patologie, zranění, nedostatek vitamínů, vyčerpávající strava a hladovění.
 • Pokud během kritických dnů dívka pocítí silnou bolest.
 • Pokud jsou vaše období krátká a netrvají déle než 2 dny. Takový krátkodobý výtok může být způsoben nedostatkem estrogenu v důsledku nedostatečného rozvoje vaječníků. Pokud trvají déle než týden, znamená to, že dívka má zvýšenou funkčnost vaječníků nebo slabou kontraktilitu děložních svalů.

Závěr

Aby kritické dny u dívky nezpůsobily strach ani paniku, měli by jí rodiče předem říci o jejich budoucí ofenzívě. Tato konverzace bude trvat velmi málo času, ale dítě pochopí a nebude se bát fyziologických procesů, které se vyskytují v jejím těle. Bude připravena vstoupit do puberty, nejen fyzicky, ale i psychicky..

Vždy by vás měla zajímat pohoda dívky, zeptejte se na pravidelnost jejích období, intenzitu bolesti a možná zpoždění. Pokud si dítě stěžuje na nepohodlí, měli byste určitě vyhledat lékařskou pomoc..

První menstruace u dívek. Znamení, jak dlouho trvá poprvé, příznaky, zpoždění

Menstruace je u žen hlavním znakem schopnosti otěhotnět a porodit dítě. První výtok u dívek začíná v dospívání a signalizuje správné zrání reprodukčního systému. Během tohoto období je proto důležité nejen připravit dítě na budoucí změny v těle, ale také ho předem seznámit se známkami menstruace..

Co je to menstruace?

Menstruace je výtok ze sliznice dělohy s obsahem krve, který se obvykle opakuje jednou za měsíc. V těle sexuálně zralé dívky / ženy dochází k zrání folikulů vajíčkem každý měsíc.

Souběžně s tímto procesem se slizniční dutina dělohy připravuje na přijetí a nesení oplodněného vajíčka, je pokryta vrstvou endometria, která by měla zajistit připevnění embrya s následným uchováním těhotenství. Pokud nedojde k procesu početí, pak se mrtvé vajíčko vylučuje z těla spolu s odlupovanou horní vrstvou endometria.

Tento proces je doprovázen poškozením krevních cév, takže menstruační tok obsahuje nejen zničenou vrstvu endometria, ale také krev, která se kvůli přítomnosti enzymů nezrazí. Po skončení menstruace začne ve vaječníku opět zrát folikul s vaječnou buňkou a v děloze se vytvoří nová vrstva endometria.

Výsledkem je, že se výtok opakuje každý měsíc (za předpokladu, že v reprodukčních orgánech nedochází k těhotenství, menopauze nebo patologiím). Kvůli pravidelnosti výtoku se menstruace také nazývá regulace..

Jak staré začíná první období u dívek??

Normálně by měl menstruační tok u dívek (menarche) začínat mezi 11. a 15. rokem věku. Dříve nebo později se menstruace považuje za patologii, protože tyto odchylky se často vyvíjejí v důsledku porušení činnosti orgánů reprodukčního systému. Je však důležité vzít v úvahu genetickou predispozici u teenagera..

Pokud u matek a babiček začala menstruace dříve / později než v tomto časovém období, pak u dívky s pravděpodobností více než 70% začne menstruace dříve / později než standardní období, což nebude patologie. Zajímavosti. V 19. století bylo období nástupu menstruace ve věku 17 až 19 let považováno za normu..

Časná menstruace

První menstruace u dívek (příznaky blížícího se menarché budou probrány později v článku) může začít ještě dříve než stanovené normy (až 11 let). Může to být způsobeno genetickou predispozicí, fyzickou aktivitou nebo odchylkami ve vývoji těla..

Mezi tyto patří:

 • porušení produkce hormonů;
 • odchylky ve vývoji reprodukčních orgánů;
 • přítomnost benigního nebo maligního nádoru v mozku;
 • cukrovka;
 • narušení nervového systému v důsledku psychického přepětí a stresu.

Proto je k identifikaci přesné příčiny předčasné menstruace nutné vyšetření dětským gynekologem.

Protože časná menarche je nebezpečná:

Název odchylkyStručný popisJaké je nebezpečí
Vývoj časné menopauzyPostupné zastavení folikulárního zrání. S následným dovršením reprodukčního věku.S rozvojem menopauzy se ženská produkce ženského hormonu významně snižuje, v důsledku čehož žena začíná stárnout.
Porušení kardiovaskulárního systémuMůže být charakterizován tlakovými rázy, bolestí na hrudi a rychlou únavou.Přívod kyslíku a živin do tkání se zhoršuje, v důsledku toho se zpomaluje vývoj těla.
Abnormality v činnosti štítné žlázyTělo produkuje více či méně hormonů, které jsou zodpovědné za metabolické procesy a růst.V těle dochází k narušení metabolických procesů a teenager může růst zrychlit nebo zpomalit. S časnou menstruací se růst zastaví častěji..
Porucha produkce hormonůHormonální poruchy mohou být doprovázeny poruchami činnosti celého organismu jako celku.Tato patologie může vyvolat přírůstek nebo ztrátu hmotnosti, ztrátu vlasů, zhoršení kůže a také vývoj patologií v životně důležitých orgánech..
Nádory (maligní nebo benigní) v reprodukčních orgánech a mléčné žláze.Novotvary jsou nebezpečným pozdním nástupem příznaků, v důsledku čehož se často objevují komplikace.Odstranění prsu, dělohy nebo jiného orgánu, kde se nachází nádor. V zanedbané formě, fatální.

Aby se zabránilo rozvoji patologické rané menstruace, je nutné chránit teenagera před stresem, poskytovat správnou výživu a včas eliminovat endokrinní onemocnění.

Pozdní menstruace

Pozdní menstruace (po 15 letech) může být také způsobena genetickou dědičností nebo přítomností patologií v těle. Ve stejné době má teenager pozdní vývoj mléčných žláz, ochlupení a podpaží..

Příčiny pozdní menstruace jsou častěji:

 • porušení vývoje dělohy nebo vaječníků;
 • nesprávná funkce hypofýzy nebo hypotalamu;
 • častý stres a silný duševní stres;
 • komplikace z předchozích onemocnění (zarděnky, spalničky nebo příušnice);
 • nedostatek hmotnosti nebo časté diety. Protože tuková vrstva produkuje také estrogen, který je zodpovědný za vývoj reprodukčních orgánů.

Pokud není příčina zpoždění v menarché včas identifikována, pak může mít dívka později problémy s počátkem, postava bude odpovídat postavě teenagera (kvůli nedostatku zaoblení) a také dojde k častým hormonálním poruchám a narušení činnosti celého organismu.

Jaké faktory přinášejí nebo zpožďují nástup menarché?

Menarche by měla běžně začít v období od 11 do 15 let; jejich nástup může urychlit nebo zpomalit následující faktor:

 • genetické dědictví. Pokud u žen v rodině menstruace začala dříve nebo později než standardní normy (zejména u matky), pak u teenagera nejsou tyto odchylky považovány za patologii;
 • typ postavy. U obézních dívek začíná menstruace obvykle dříve než u jejich vrstevnic, u hubených dívek naopak se zpožděním. Proto normální postava v tomto věku hraje důležitou roli;
 • stav nervového systému. Časté psychologické přetížení, stres a deprese mohou jak zrychlit, tak zpomalit nástup menarche. V dospívání jsou dívky často psychologicky nevyvážené, protože si začínají dělat starosti o svůj vzhled, stávají se samy sebou jako lidé a mají silné školní zátěže. Během tohoto období se proto doporučuje podávat dětem glycin, vitamin E a další sedativa bez hypnotického účinku (pouze po konzultaci s odborníkem);
 • tělesné cvičení. Sport, tanec může také způsobit časnou / pozdní menstruaci;
 • příděl jídla. Pro normální vývoj musí teenager přijímat dostatečné množství vitamínů a minerálů z potravy. S jejich nedostatkem začne menstruace se zpožděním. Nedostatek živin v potravinách lze kompenzovat užíváním komplexů vitamínů;
 • stav imunity a reprodukčních orgánů. Pokud je tělo silně oslabeno, byly přeneseny závažné virové patologie s komplikacemi nebo došlo k poškození reprodukčního systému v dětství, pak je nástup menstruace častěji zpožděn;
 • brát léky. Zejména hormonální látky a antibiotika ovlivňují nástup menstruace (oslabují imunitní systém).

Aby mohla menstruace přijít včas, je nutná správná výživa, omezení stresových situací a zvýšené fyzické aktivity a včasné odstranění infekčních a endokrinních patologií. Pokud však existuje možnost pozdní menstruace na dědičné linii, nelze tento faktor změnit..

Když žijeme v horkém podnebí, začíná dívčí menarche dříve než ve věku 11 let, což je normou.

Známky a příznaky první menstruace u dívek

První menstruace u dívek (příznaky puberty charakterizují přístup menarche) začíná přibližně 1,5-2 roky po vytvoření mléčných žláz a růstu vlasů na ohanbí a podpaží.

Mezi hlavní příznaky blížící se první menstruace patří:

 • postava teenagera má zaoblený tvar (hrudník je patrný a boky se rozšiřují);
 • na obličeji se objeví akné. Mohou být také nahrazeny na hrudi a zádech;
 • vlasy na hlavě se rychle stávají mastnými v důsledku hormonálních změn;
 • teenager nekontroluje emoční stav (často kňourá, je podrážděný nebo roztržitý);
 • v průměru za 4-6 měsíců lze na spodním prádle nalézt bílý výtok (ale pokud jsou doprovázeny svěděním nebo pálením, může se objevit drozd);
 • mléčné žlázy, přibližně 7-10 dní před menarche, jsou velmi citlivé;
 • ztráta chuti k jídlu a řídká stolice den před nástupem menstruace.

1-2 dny před nástupem menarche jsou možné bolesti v dolní části břicha a dolní části zad. Tento příznak je způsoben odmítnutím endometria z dělohy a poškozením cév. Bolest může trvat asi 2 dny. Ve vzácných případech může dojít k mírnému zvýšení teploty, nejvýše o 37,5 stupňů. Po skončení menstruace se teplota stabilizuje.

Zajímavosti. Menarche nejčastěji začíná v zimě (prokázáno lékařskou statistikou). Lékaři tento jev spojují se změnou stravy (pro uspokojivější jídlo) a zkrácením denního světla (doba expozice ultrafialovým paprskům na těle klesá).

Povaha výboje: norma a odchylky

Na začátku první menstruace musíte vědět, jaký by měl být normální výtok:

 • množství výtoku je obvykle menší než u dospělých žen (přibližně 50 - 150 ml) a může být omezeno pouze na šmouhy. Ale s následnou menstruací se jejich objem zvyšuje na normální hodnotu. Velké množství výboje je odchylka;
 • barva první menstruace je často hnědá nebo tmavě červená. Protože tělo upravuje produkci potřebných enzymů pouze během tohoto období. Hojné vypouštění jasně červené barvy signalizuje krvácení, je nutné nouzové volání specialistovi;
 • tažné bolesti v dolní části břicha jsou přípustné. Pokud je příznak výrazný a narušuje normální životní styl, je nutná návštěva dětského gynekologa;
 • menarche může mít specifický zápach, který je také způsoben tvorbou produkce enzymů v pochvě. Přítomnost hnilobného nebo kyselého zápachu je patologická;
 • výtok by měl být ve formě hlenu, bez přítomnosti velkých sraženin.

Menarche neznamená, že tělo je připraveno na otěhotnění. Plánování těhotenství se doporučuje po 18 letech, kdy se menstruační cyklus vrátí k normálu a tělo je připraveno nést dítě.

Kolik dní vybíjení trvá?

Průměrná doba trvání prvního období je 3–7 dní. Pokud existuje delší / kratší časový interval, je nutné se poradit s gynekologem, protože se jedná o odchylku. Následná menstruace se může objevit asi za 14-90 dní. S delším intervalem je také nutné vyšetření odborníkem.

Je-li nepřítomnost menstruace doprovázena silnou bolestí v dolní části břicha, je nutná naléhavá návštěva lékaře. Tvorba menstruačního cyklu po menarché trvá asi 3 roky, to znamená, že končí asi 16-18 let. V tomto případě je průměrná doba výtoku obvykle 3–5 dní a doba menstruačního cyklu je 21–35 dní.

Bohatá první menstruace u dívek

První menstruace u dívek obvykle nepřesahuje objem 150 ml (po celou dobu menstruace). Někdy však může být výtok hojný kvůli tvorbě hormonálních hladin a práci reprodukčních orgánů. V důsledku toho se zvyšuje objem ztráty krve. Těžká období jsou proto často doprovázena závratěmi, únavou a ospalostí..

Mohou být přítomny i další příznaky. Přibližné množství menstruačního toku můžete určit pomocí podložky. Pokud teenager vymění vložku o 4 až 5 kapek (absorbuje asi 10 až 15 ml tekutiny) během 2 až 4 hodin po dobu 1 dne nebo déle, je výtok považován za hojný a je nutné urgentně se obrátit na dospívajícího gynekologa..

Hojná menstruace u teenagera může nastat pod vlivem následujících faktorů:

 • špatná srážlivost krve nebo užívání léků k jeho ředění. V důsledku této odchylky se cévy poškozené oddělením endometria dlouho nezotavují;
 • genetická predispozice (tj. matka má také bohatý menstruační tok);
 • silný stres nebo fyzická aktivita v předvečer menstruace nebo v prvních dnech po jejím nástupu;

První období dívek může být stresující a velmi podrážděná..

 • přítomnost zánětu nebo infekce v reprodukčních orgánech;
 • nedostatek vitamínů a minerálů v těle;
 • narušení činnosti mozku, kardiovaskulárního systému nebo ledvin;
 • nadváha nebo časté diety;
 • narušení fungování dělohy v důsledku endometria není správně odděleno.
 • Také menstruace (objem a doba trvání) je ovlivněna prudkou změnou klimatu. Po úplném vyšetření teenagera je možné obnovit počet menstruace na normální hodnotu.

  Mohlo by dojít ke zpoždění po prvním spuštění?

  Zpoždění následné menstruace (po menarché) nejvýše o 3 měsíce se považuje za normální, ve vzácných případech až o šest měsíců.

  Nedostatek výboje může být způsoben vlivem následujících faktorů:

  • nemoci reprodukčních orgánů;
  • prudký pokles nebo přírůstek hmotnosti;
  • nedostatek vitamínů a minerálů v potravinách;
  • exacerbace chronických patologií, zejména endokrinních;
  • silný stres;
  • pravidelný nadměrný duševní a fyzický stres;
  • porušení hormonálních hladin;
  • nosit těsné oblečení (spodní prádlo, džíny). Je to nebezpečné nejen sevřením orgánů, ale také narušením přívodu krve v nich.

  Dlouhé zpoždění v menstruaci je nebezpečné pro následný vývoj neplodnosti, proto je důležité včas identifikovat a odstranit příčinu.

  Je možné okamžitě určit budoucí cyklus?

  Určete cyklus menstruace, po prvním výboji je to možné jen přibližně, protože tělo každého teenagera je individuální.

  K tomu je třeba vzít v úvahu následující parametry:

  • věk teenagera. K tvorbě menstruace ve věku 14 let dochází rychleji (než u dospívajících ve věku 11 let), protože tělo je více posíleno;
  • kdy začala menarche u mám a babiček a jak rychle se jejich cyklus ustálil;
  • zda je výška a hmotnost správné. Protože u hubených a tlustých dívek k tvorbě cyklu dochází později;
  • v jakém věku se mléčné žlázy začaly formovat a rostly ochlupení na podpaží a v podpaží.

  Je třeba mít na paměti, že stabilní menstruační cyklus se nejčastěji tvoří ve věku 18 let. Je důležité, aby po menarche dívka zahájila speciální kalendář, ve kterém by mělo být uvedeno datum, doba trvání a charakteristiky propuštění. Data vám umožní přesněji určit datum příští menstruace a s vývojem odchylek lékař rychle určí příčinu.

  Hygienická pravidla během menstruace

  První menstruace u dívek (známky bezprostřední menstruace by měli rodiče nejprve zohlednit, aby měli čas připravit teenagera na změny v těle) vyžaduje úpravu pravidel osobní hygieny.

  Například:

  Fáze hygienyNuance během menstruaceNebezpečí nedodržování hygieny
  SmytíV případě výtoku se doporučuje provést proceduru v ranních a večerních hodinách. Pokud je vypouštění hojné, je nutné je umýt alespoň 3krát (pokud to není možné, můžete použít vlhčené ubrousky bez přísad, ne často).Při absenci postupu bude přítomen nepříjemný zápach z genitálií a ve vagině se objeví příznivá flóra pro rozvoj infekce.
  Výměna těsněníPři plnění vyměňujte těsnění, nejméně však jednou za 5 hodin.Pokud je ignorujete, může dojít k úniku polštářku a podráždění pokožky v důsledku zvýšené vlhkosti.
  Spodní prádloRozhodněte se pro volné, tmavě zbarvené bavlněné spodní prádlo.Spodní prádlo by nemělo tlačit dolů na spodní část břicha, protože by to mohlo způsobit stagnaci krve. Přírodní tkaniny chrání před podrážděním pokožky.
  VodaPoužívejte pouze teplou vodu. Může být přidán s manganem pro další dezinfekci.Chlad může způsobit zánět reprodukčních orgánů a horký může zvýšit krvácení.
  Vany, saunyVyloučeno.Vysoká teplota vyvolá zvýšení krevního tlaku a zvýšené krvácení..
  BazényPovoleno pouze s tampony, ve vzácných případech.V prvních dnech menstruace se doporučuje vyloučit návštěvu bazénu, protože tělo je v oslabeném stavu a může dojít ke vzniku záchvatů nebo ztráty vědomí ve vodě..

  Během tohoto období se navíc doporučuje sprchovat se každý den ráno, protože menstruace je doprovázena zvýšeným pocením..

  Jaké výrobky pro intimní hygienu používat?

  Pro ochranu spodního prádla před vybitím se dospívajícím doporučuje používat následující výrobky pro intimní hygienu:

  • těsnění. Doporučuje se zvolit bez vůní, protože u dospívajících se na ně může vyvinout alergická reakce. A nutně na přirozeném základě, aby pokožka mohla dýchat a nehnilo. Doporučuje se také používat podložky na 3 kapky, pak je dívka bude pravidelně měnit, a to i při skromném výtoku. V posledních dnech menstruace můžete použít 1 návlek na kalhotky. Budou chránit prádlo před rozmazáním;
  • tampony. Je povoleno ve vzácných případech, protože při jejich použití krev stagnuje v pochvě (neteče dolů jako při použití vložek), v důsledku čehož se zvyšuje pravděpodobnost průniku a rozvoje infekce;
  • prostředky pro praní. Doporučuje se používat dětské nebo antibakteriální mýdlo. Ostatní prostředky během tohoto období jsou nežádoucí.

  V noci se doporučuje používat speciální podlouhlé podložky.

  Doporučená strava

  Během menstruace odborníci doporučují vyloučit:

  • kořeněná jídla, protože urychluje průtok krve, v důsledku čehož se může zvýšit menstruace;
  • slané jídlo, sůl přitahuje vodu, takže krev je hustší;
  • fermentované mléčné výrobky, protože snižují srážlivost krve a vyvolávají zvýšené krvácení;
  • sladké jídlo, čokolády a limonády. Tyto produkty vyvolávají nárůst výskytu akné;
  • rychlé občerstvení, protože přispěje k přibývání na váze;
  • geneticky modifikované potraviny. Jejich účinek na tělo nebyl úplně studován..

  V takovém případě musí nabídka obsahovat:

  • čerstvé ovoce a zelenina, zejména s obsahem železa, který se během menstruace snižuje;
  • vařené nebo pečené maso / ryby;
  • sušené ovoce nebo kompoty na jejich základě;
  • luštěniny;
  • pohanková kaše;
  • vařená vejce;
  • celozrnný chléb.

  Musíte také dodržovat 5-6 jídel denně v malých porcích a konzumovat alespoň 2 litry čisté vody denně. Pomocí správně navrženého menu můžete dosáhnout snížení příznaků bolesti a normalizace množství výtoku.

  Žádoucí a nežádoucí akce během menstruace

  První menstruace u dívek (příznaky menarché a co to je, musíte znát rodiče i teenagera) způsobují nejen fyzické, ale i psychologické nepohodlí.

  Během tohoto období musí dívka dodržovat následující pravidla:

  • vyloučit koupele, protože voda vstupuje do pochvy, jejíž mikroflóra je během tohoto období zranitelná;
  • osprchovat se ráno, můžete také večer;
  • umýt se nejméně 2krát denně, v teple a se silnou menstruací nejméně 4krát denně;
  • vyloučit zvýšenou fyzickou aktivitu, protože ovlivňují vlastnosti výtoku a mohou zvýšit bolest;
  • během formování menstruace je důležité dodržovat speciální stravu pro správnou tvorbu cyklu a vývoj těla;
  • vyloučit návštěvy kosmetických salonů, protože v důsledku změny hormonálních hladin může být výsledek manipulace odlišný;
  • nemůžete užívat léky, které způsobují ředění krve.

  Další doporučení lze objasnit u dospívajícího gynekologa.

  Musím navštívit gynekologa?

  První návštěva gynekologa se doporučuje, když dospívající dosáhne věku 14 let, za předpokladu, že nedojde k žádným abnormalitám ve vývoji reprodukčního systému. Poté je třeba každých 12 měsíců navštívit odborného lékaře..

  Neplánovaná návštěva gynekologa je nutná pro:

  • absence menarche do 15 let;
  • časný nástup menstruace;
  • doba trvání propuštění je méně než 3 nebo více než 7 dnů;
  • s těžkými obdobími nebo pokud se jejich vlastnosti liší od normy (barva, vůně, konzistence);
  • pokud po menarché není období delší než 6 měsíců.

  Pro bolestivou menstruaci je také nutná návštěva lékaře, gynekolog určí příčinu a také vybere vhodné léky proti bolesti.

  Tipy pro rodiče dospívajících dívek

  Průměrné období nástupu menarché u dívek se pohybuje od 11 do 15 let. Matka by proto měla začít s přípravou své dcery na tyto změny předem, aby se teenager vyhnul psychologickému traumatu. Nejvhodnější věk je považován za 10 a až 12 let.

  Krok za krokem akce rodičů:

  1. Proveďte přípravný rozhovor. Můžete si připravit přehledné časopisy nebo videa, která jsou pro daný věk srozumitelná.
  2. Představte příznaky blížící se první menstruace.
  3. Naučte předem, jak správně používat podložky a osobní hygienu.
  4. Když začne tvorba mléčných žláz a růst ochlupení, poskytněte teenagerovi podložky předem. Dívka by navíc měla vždy nosit jednu samostatně zabalenou podložku.
  5. Připravte si speciální kalendář pro vedení záznamů o počínajícím propuštění.

  První menstruace není patologie, ale pokud je dívka v tomto rozhovoru v rozpacích, můžete ji nechat přečíst si materiál sama a později provést podrobnější rozhovor. Je důležité, aby dospívající dívka věřila své matce a mluvila o změnách jejího těla, které jsou pro ni podezřelé. To umožní včasnou identifikaci vývoje odchylek podle dostupných znaků..

  Autor: Kotlyachkova Svetlana

  První menstruační video

  Vlastnosti první menstruace u dívky:

  Pokud sníte o svém období, váš vztah s vaší domácností může být naplněn obtížemi a nedorozuměními. Těhotenství je možné. Jste obklopeni drby a drby. Není vyloučeno setkání s příbuznými.