Menopauza: věk, příznaky a hormonální terapie

Téměř okamžitě po svých čtyřicátých narozeninách začnou ženy nadšeně přemýšlet o nadcházejícím testu - menopauze. Většina z nich o tomto jevu slyšela spoustu špatných věcí: výkyvy nálady, návaly horka, pocení, závratě, poruchy spánku, únavu a snížený výkon... Koho tato naděje potěší? Ale jak se říká, odpor je k ničemu.

Fotografie - fotobanka Lori

Co je to menopauza?

S věkem začíná reprodukční systém ženy postupně „vracet“ své funkce. Menstruační cyklus, který reguluje celý život ženského těla, se stává nepravidelným, menstruace přicházejí stále méně a méně, dokud se úplně nezastaví.

Climax je rozdělen do tří fází:

 • Premenopauza. Premenopauza je charakterizována nepravidelnostmi v menstruačním cyklu, silnou menstruací.
 • Menopauza. Zjistí se, když po celý rok chybí menstruace..
 • Postmenopauza. Období po nástupu menopauzy, kdy se menstruace úplně zastavila. Během prvních pěti let po menopauze tělo zvláště jasně pociťuje nedostatek estrogenu, který ovlivňuje všechny systémy: kostní, svalové, kardiovaskulární, urogenitální.

V jakém věku dochází k menopauze?

U většiny žen dochází k menopauze ve věku kolem 50 let. Ale třetina zdravých žen má časnou menopauzu - kolem 45 let a každá pátá menopauza je pozdě, po 55 letech.

Věk nástupu menopauzy závisí na různých faktorech: dědičnost, minulá gynekologická onemocnění, počet těhotenství a porod, celkový zdravotní stav. Dlouhodobý stres a špatné návyky mohou menopauzu sblížit.

Jaké jsou příznaky menopauzy?

Nejprve se jedná o narušení menstruačního cyklu. Menstruace se stává méně častou, ale také hojnější. Obvyklé příznaky menopauzy jsou navíc:

 • „Návaly tepla“ - krátké (od několika sekund do několika minut) záchvaty horka, nadměrné pocení, tachykardie. Může se objevit brnění v koncích prstů. Na konci přílivu může žena cítit ostrý pocit chladu..
 • Závrať. Jsou způsobeny výkyvy krevního tlaku způsobenými hormonálními změnami.
 • Poruchy spánku. Jedná se o velmi nepříjemný příznak - v noci je žena sužována nespavostí a během dne ji překonává ospalost..
 • Změny nálady, emoční nestabilita. Tyto příznaky jsou podobné příznakům PMS. Některé ženy mají záchvaty úzkosti a strachu, plačtivosti a podrážděnosti.

U postmenopauzálních žen lze pociťovat i další příznaky související s různými tělesnými systémy:

 • Ředění a ochablost pokožky, výskyt stařeckých skvrn
 • Vypadávání vlasů na hlavě, růst ochlupení na obličeji
 • Vaginální suchost a snížená sexuální touha
 • Inkontinence moči (zejména při smíchu), svědění genitálií
 • Osteoporóza - zvýšení křehkosti kostí v důsledku vyplavování vápníku z těla, snížení výšky ženy, bolesti kloubů, shrbení, zvýšení pravděpodobnosti zlomenin
 • Problémy v kardiovaskulárním systému
 • Bolesti hlavy, dušnost, dušnost. Nesnášenlivost tepla a dusna

Jak dlouho trvá menopauza?

Premenopauza, tedy první období menopauzy, může trvat 8–10 let. Menopauza je absence menstruace po dobu 12 měsíců. Dále přichází postmenopauza, která pokračuje až do konce života. Pokud se první příznaky menopauzy vyskytnou ve věku 50 let, pak s délkou života 80 let trvá menopauza dostatečně dlouho. Ale nejnepříjemnější příznaky doprovázejí menopauzu během premenopauzy a menopauzy, tedy v době, kdy vaječníky postupně přestávají fungovat a tělo prochází hormonálními změnami.

Je možné odložit menopauzu?

Je možné oddálit nástup menopauzy. K tomu musíte vést aktivní životní styl, sportovat, dodržovat zdravou stravu a vyhýbat se špatným návykům..

Pozdní těhotenství a narození dítěte kolem 40 let může přispět k obnovení funkcí ženského těla. U žen s mnoha dětmi jsou vaječníky méně opotřebované (kvůli obdobím „odpočinku“ během těhotenství a porodu), a proto jsou schopny pracovat o něco déle než ženy, které nerodily.

Jak snížit příznaky menopauzy?

U závažných příznaků menopauzy může lékař předepsat hormonální substituční terapii..

Komentáře Tatyany Vladimirovny Trubiny, porodníka-gynekologa sítě center pro reprodukci a genetiku Nova Clinic.

- Musím navštívit lékaře, pokud si žena všimla příznaků menopauzy?

Ano, pokud máte příznaky menopauzy, určitě má smysl přihlásit se ke konzultaci s porodníkem-gynekologem. Léčba doporučená lékařem pomůže nejen zlepšit kvalitu života, umožnit ženě hladký přechod do nového stavu, ale také snížit riziko vzniku různých onemocnění způsobených nedostatkem pohlavních hormonů.

- Jak často jsou předepisovány léky, které pomáhají přežít menopauzu? Na čem spočívá jejich jednání?

Terapie je nutná, pokud je kvalita života pacienta snížena kvůli příznakům menopauzy. Neexistuje však žádný obecný recept, který by vyhovoval všem najednou. Při prvním jmenování lékař požádá ženu o nezbytné otázky a předepíše vyšetření, které lze dokončit za několik dní. Na základě anamnézy a získaných výsledků lékař určí, zda existují nějaké kontraindikace hormonální substituční terapie (HRT), a vybere vhodné léky.

HRT vám umožňuje vyrovnat nedostatek vlastních pohlavních hormonů, jejichž koncentrace během tohoto období života ženy klesá, a to díky stanovení optimálních dávek léků.

- Existují nějaké kontraindikace pro užívání těchto léků?

Některé ženy se HRT bojí, protože slyšely, že taková terapie má řadu omezení. Ve skutečnosti však není tolik absolutních kontraindikací. Patří sem zejména onkologická onemocnění endometria, vaječníků nebo prsu, akutní hluboká žilní trombóza nebo akutní tromboembolismus v anamnéze, kožní porfyrie, některé jaterní patologie, stejně jako alergie na složky léčiva.

Existují také relativní kontraindikace, včetně migrény, epilepsie a řady dalších poruch.

Lékař rozhodne o vhodnosti HRT po vyšetření s přihlédnutím k individuálním charakteristikám pacienta.

- Je možné snížit příznaky menopauzy bez léčby?

Pokud se z nějakého důvodu (například při zjištění určitých kontraindikací) hormonální substituční léčba nedoporučuje, může lékař navrhnout nespecifické metody léčby.

Dávkované aerobní cvičení lze použít jako monoterapii příznaků menopauzy. Přirozeně nebudeme schopni doplnit hladinu estrogenu, ale bylo prokázáno, že dokážeme tímto způsobem napravit negativní projevy klimakterického syndromu (výkyvy nálady, frekvence návalů, změny tělesné hmotnosti, stavu pokožky a vlasů). K dosažení pozitivního účinku musí ženy chodit na kardio tréninky alespoň 3-4krát týdně..

Existují také rostlinné estrogeny. Mohou být předepsány ženám, u nichž jsou hormony absolutně kontraindikovány. Pomocí těchto léků je možné vyrovnat závažnost vegetativních příznaků (návaly horka, otoky, snížená nálada, bolest hlavy). Dále může být doporučena neurologická terapie.

U všech žen po menopauze je riziko vzniku osteoporózy různé závažnosti. Pokud je HRT předepsána včas, kompenzujeme nedostatek vápníku. Pokud dojde k vynechání okamžiku (například od úplného ukončení menstruace uplynulo 10–15 let) nebo existují kontraindikace HRT, měla by být žena vyšetřena na osteopenii (patologie charakterizovaná snížením kostní denzity a objemu). Poté lékař předepíše buď speciální substituční terapii k prevenci osteoporózy, nebo izolované přípravky vápníku.

- V médiích * jsou informace, že hormonální léčba menopauzy zvyšuje riziko rakoviny prsu. Možná je tedy lepší být trpělivý?

Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že HRT spouští vývoj rakoviny prsu..

Rodinná anamnéza je povinná pro riziko vzniku rakoviny prsu. Predispozici lze snadno zkontrolovat provedením genetické analýzy na přítomnost mutací v genech BRCA1 a BRCA2. Díky těmto výsledkům si již můžete domluvit schůzku s lékařem, který učiní informované rozhodnutí o vhodnosti použití HRT..

- Řekli jste, že HRT je vynikající při zmírňování příznaků menopauzy a také chrání před osteoporózou. Pokud si však myslíme logicky, protože tělo snižuje produkci hormonů není náhodné, zjevně to má na mysli příroda. A my je uměle přidáváme. Ale ženy nějak snášely menopauzu v době, kdy umělé hormony neexistovaly? Mnoho žen samozřejmě zemřelo dostatečně brzy, ale mnoho se dožilo vysokého věku. Například Sophia Tolstaya žila 75 let, Pauline Viardot 88 let, Anna Dostojevskaja 71 let.

Účelnost HRT spočívá v terapii komplikací menopauzy. To znamená, že můžete žít až 90 let, otázkou je - s jakou kvalitou života. Možné výsledky: infarkty, mrtvice; cukrovka; osteoporóza. Všechny tyto podmínky výrazně snižují kvalitu života a jejich následky nejsou srovnatelné, například s návaly horka. Je důležité si uvědomit, že úroveň a tempo života, zaměstnanosti, aktivity, sociální funkce žen v době Viardot a moderních žen jsou velmi odlišné. Rovněž se významně zvýšila úroveň lékařských znalostí.

* Dne 30. srpna 2019 noviny The Daily Telegraph zveřejnily výsledky studie vědců z Oxfordské univerzity. Po prostudování údajů o zdraví 100 tisíc žen nad 50 let odborníci zjistili, že riziko rakoviny prsu u pacientů ve věku 50 až 59 let, kteří neužívali HRT, bylo 6,3% a u těch, kteří užívali estrogen a progestogen mnohem vyšší a rovna 8,3%. U těch, kteří užívali hormony po dobu 10 let, se riziko vzniku rakoviny téměř zdvojnásobilo ve srovnání se ženami, které byly na HRT po dobu pěti let. Hlášeno agenturou TASS.

Menopauza u žen: příznaky a příčiny, trvání, léčba

Menopauza je normální fyziologický proces, který je způsoben přirozenými změnami hormonálních hladin spojených s přechodem těla z reprodukčního období, které je charakterizováno pravidelnou menstruací, k jejich úplnému ukončení..

Ve většině případů k menopauze dochází v určitém věku, kdy aktivita ženských sexuálních funkcí ustupuje. Podle statistik se vyvíjí u žen ve věkovém rozmezí 40-45 let. Tyto ukazatele jsou zprůměrovány. První příznaky menopauzy se mohou objevit jak ve věku 35, tak ve věku 55 let. V tomto ohledu je menopauza rozdělena na časnou a pozdní. Někteří z nežného pohlaví během přechodného období mají nervové a duševní poruchy, metabolické poruchy, poruchy vnitřních orgánů a kardiovaskulární systém.

 • 1 Popis
 • 2 Periodizace
 • 3 V jakém věku může začít menopauza?
  • 3.1 Pozdní
  • 3.2 Chirurgické
 • 4 důvody
 • 5 Příznaky
 • 6 Diagnostika
 • 7 Tradiční zacházení
 • 8 Tradiční metody

Menopauza je přirozený fyziologický proces, který se vyskytuje v životě každé ženy. U některých však tyto změny nezpůsobují žádné patologie, zatímco u jiných je zaznamenán vývoj menopauzálního syndromu, který se vyskytuje s frekvencí 35%.

Klimakterický syndrom je charakterizován různými poruchami těla a negativně ovlivňuje funkce endokrinního, kardiovaskulárního, periferního a centrálního nervového systému i mozkovou činnost. V mnoha případech se během menopauzy zhoršuje celkový zdravotní stav žen, což významně snižuje kvalitu jejich života..

Během klimakterického období dochází ke globální restrukturalizaci celého organismu. Do procesu jsou zapojeny hlavní části mozku: hypotalamus a hypofýza, které pracují v úzkém spojení a jsou odpovědné za funkce reprodukčního systému ženy..

Hormony hypofýzy působí jako stimulant pro ovulaci a podporují produkci estrogenu, ženského pohlavního hormonu. Jeho produkce se provádí vaječníky. Během plodného období tento hormon zajišťuje normální metabolický proces v těle a je zodpovědný za fungování ženského reprodukčního systému, včetně děložního tónu. Estrogen posiluje kosti a pomáhá snižovat svalovou hmotu.

S nástupem určitého věku se mění funkce mozku a vaječníků. Současně dochází k poklesu produkce progesteronu a estrogenu v těle a sekrece testosteronu zůstává na stejné úrovni nebo se zvyšuje. Během tohoto období mohou ženy výrazně přibírat na váze..

Odborníci rozlišují několik klimakterických období:

 • Premenopauza nebo klimakterický syndrom. Začíná to poruchami menstruačního cyklu, je charakterizována změnou povahy výtoku (jejich poklesem nebo zvýšením), doprovázenou známkami vegetativní vaskulární dystonie. Tento proces je způsoben snížením produkce estrogenu a narušením ovulace. Někdy mají ženy překrvení mléčných žláz. Doba premenopauzy se pohybuje od 2 do 10 let až do úplného ukončení menstruace. Ve většině případů k nástupu této fáze dochází ve věku 40 let.
 • Menopauza je další fází hormonálních změn v ženském těle. Jeho nástup nastává jeden rok po poslední menstruaci. Během menopauzy ztrácí žena schopnost počat dítě sama.
 • Postmenopauza. Je charakterizován ukončením hormonálních změn a stabilizací hladiny estrogenu, která je 50% ve srovnání s reprodukční fází. Během tohoto období vaječníky přestanou produkovat hormony a involuce těla spojená s věkem se nezastaví. Postmenopauza trvá až do konce života a je doprovázena zásadními změnami v ženském těle: postupnou ztrátou pružnosti pokožky, řídnutím vlasů, degenerací mléčných žláz, snížením vlhkosti v pochvě a zmenšením velikosti dělohy..

Kvalita života v období menopauzy do značné míry závisí na fyzickém a duševním zdraví ženy a jejím postoji k probíhajícím změnám.

Věkové ukazatele klimakterického období jsou pro každou ženu individuální. Průměrný věk v menopauze je 50 let. Pokud k tomu dojde před 40. rokem věku, je menopauza považována za předčasnou, pokud před 45. rokem - brzy.

Předčasná menopauza se vyskytuje pouze u 1% žen.

Menopauza začíná mnohem dříve u kuřáků a žen, které nikdy nebyly těhotné.

Nástup pozdní menopauzy obvykle nastává ve věku 55 let. Jeho příčiny jsou způsobeny genetickou predispozicí. Je nemožné změnit podmínky menopauzy pomocí jakýchkoli metod. Hlavním nebezpečím pozdní menopauzy je zvýšená pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu a vaječníků, která je způsobena pokračující produkcí pohlavních hormonů.

Aby se minimalizovaly negativní důsledky, doporučuje se ženám každý rok navštívit gynekologa a pravidelně podstupovat mamografické vyšetření mléčných žláz..

V medicíně existuje něco jako chirurgická menopauza. V tomto případě se menstruace může zastavit v jakémkoli věku. Změny jsou spojeny s operacemi k odstranění vaječníků pro nemoci, jako jsou:

 • zánět pohlavních orgánů;
 • endometrióza, polycystická, tuberkulóza vaječníků;
 • rakovinné nádory.

Intervence může vyvolat vznik umělé menopauzy, která je charakterizována náhlým nástupem a rychlým vývojem. Tomuto stavu můžete zabránit hormonálními léky. To musí být provedeno ihned po operaci. To vytváří napodobeninu normálního cyklu a udržuje hormonální hladiny v těle..

Šance na prodlouženou reprodukční fázi s pokračujícími obdobími se zvyšují, pokud je zachována děloha. Nástup menopauzy po chirurgických zákrocích je nejčastěji zaznamenán, když jsou vaječníky odstraněny společně s dělohou. Tyto operace se provádějí, když:

 • výhřez pohlavních orgánů;
 • endometrióza;
 • tvorba nádorových novotvarů.

K menopauze dochází v důsledku hormonálních změn v těle ženy způsobených vyhynutím reprodukční funkce, což je geneticky naprogramovaný proces.

Když nastane menopauza, počet aktivních vajíček ve vaječnících klesá. Na začátku puberty je jejich počet u dívek 400 tisíc a u žen, jejichž věk se blíží menopauze, - 100 tisíc. Zároveň se každoročně snižuje schopnost vajíčka oplodnit se..

Mezi příčiny menopauzy u žen patří geneticky podmíněné, tj. Dědičné a získané.

Mezi dědičné důvody patří:

 • vada chromozomu X u žen;
 • dysfunkce vaječníků v důsledku vlivu chromozomu X;
 • Shereshevsky-Turnerův syndrom;
 • jiné dědičné poruchy.

Získané důvody, v jejichž důsledku se vyvíjí časná menopauza, zahrnují:

 • poruchy endokrinního systému: hypotyreóza, cukrovka;
 • nemoci ženského reprodukčního systému, včetně infekční povahy;
 • anorexie;
 • nadměrná nadváha;
 • důsledky chemoterapie;
 • neoprávněné užívání hormonálních léků a antikoncepce.

Nástup menopauzy u žen může nastat v různém věku. Příznaky se mohou také lišit v závislosti na zvolené léčbě..

První příznaky menopauzy:

 • časté zpoždění v menstruaci, porušení jejich pravidelnosti;
 • prodloužení doby menstruace;
 • zvýšené pocení;
 • pocit tepla;
 • nepohodlí a suchost v pochvě;
 • nespavost;
 • prudká změna nálady, deprese;
 • výskyt úzkostných stavů, úzkosti;
 • poklesy krevního tlaku.

Hlavní příznaky jsou:

 • přetrvávající nepravidelnost menstruace se zkráceným cyklem;
 • snížení nebo zvýšení množství sekrecí;
 • bezpříčinné výkyvy nálady, podrážděnost, agresivita, sklon k depresivním stavům, negativní přístup k okolnímu světu;
 • silné tupé bolesti hlavy v chrámech, týlních a čelních oblastech;
 • návaly tepla způsobené termoregulačními poruchami, pocit tepla (intenzita a trvání projevů má tendenci se zvyšovat);
 • problémy se spánkem: nespavost nebo zvýšená ospalost;
 • kolísání hormonálních hladin doprovázené pocitem bolesti v mléčných žlázách a emoční nestabilitou;
 • funkční poruchy endokrinního systému, metabolismus v těle: zvýšená nebo snížená chuť k jídlu, výskyt otoků, přírůstek hmotnosti;
 • snížená přitažlivost k opačnému pohlaví, nedostatek orgasmu, suchost v pochvě doprovázená svěděním a bolestivostí při pohlavním styku.

Další projevy:

 • změna chuťových preferencí a vjemů;
 • suchá ústa;
 • bolesti svalů a kloubů;
 • zvýšená srdeční frekvence, dušnost;
 • poruchy vidění, bolest v očích.

Příznaky úzkosti končí nástupem menopauzy. Klimakterické období trvá dostatečně dlouho a samotná menopauza nastává dva roky po objevení prvních příznaků.

Diagnóza menopauzy se provádí na základě stížností pacienta a výsledků klinických studií. Berou se také v úvahu doprovodná onemocnění, provádí se diferenciace menopauzy s patologiemi urogenitálního systému. Kromě gynekologa je ženě předvedena konzultace s dalšími odborníky: kardiologem, neurologem a endokrinologem.

Při pohovoru s pacientem je zřejmé:

 • období nástupu menstruačních nepravidelností;
 • čas poslední menstruace;
 • charakteristické rysy projevů;
 • přítomnost rakoviny prsu, dělohy a vaječníků u blízkých příbuzných;
 • předchozí operace a nemoci žen v anamnéze.

Je povinné gynekologické vyšetření, po kterém se provede řada laboratorních a instrumentálních studií.

 • krevní testy ke stanovení hladiny estrogenu, testosteronu, luteinizačních a folikuly stimulujících hormonů;
 • histologie endometria dělohy;
 • cytologická analýza nátěru z pochvy;
 • koagulogram a biochemický krevní test, který umožňuje posoudit funkčnost štítné žlázy;
 • transvaginální vyšetření pomocí ultrazvukového přístroje k určení stavu endometria;
 • Ultrazvuk pánve a břišních orgánů.

Jako další vyšetření, které umožňuje určit stupeň snížení hustoty kostí, se provádí rentgenová absorpciometrie s dvojí energií - DERA. Skenování se provádí před zahájením léčby osteoporózy spojené s perimenopauzou.

Menopauza není nemoc a nelze ji vyléčit. Existuje však mnoho způsobů, jak významně zmírnit hlavní příznaky a zabránit rozvoji komplikací..

Léčba menopauzy je zaměřena na:

 • normalizace hormonálních hladin;
 • obnova kostní hmoty;
 • prevence vývoje nádorových novotvarů;
 • prevence anémie, endokrinních poruch a dalších následků.

Při těžké menopauze je nutná léčba. I když projevy nezpůsobují velké nepohodlí, je třeba pravidelně navštěvovat gynekologa.

Ženy musí dodržovat obecné pokyny, včetně:

 • korekce výživy za předpokladu přítomnosti zeleniny, ovoce, mléčných výrobků, ryb ve stravě; vyloučení tučných, kořeněných, slaných jídel, uzenin, alkoholu; omezení používání čaje, kávy a sladkých sycených nápojů;
 • přestat kouřit;
 • každodenní procházky na čerstvém vzduchu;
 • amatérské sporty: fitness, jízda na kole, plavání;
 • dodržování pravidel osobní hygieny.

U menopauzy se doporučuje hormonální substituční léčba, protože tento stav je charakterizován poklesem koncentrace pohlavních hormonů v těle ženy. Kombinovaná léčba s progesteronem a estrogeny se provádí se zachovanou dělohou.

Léky mají několik forem uvolňování: tablety, spreje, náplasti, vaginální čípky, gely a masti.

Indikace pro použití hormonů jsou:

 • návaly horka;
 • emoční nestabilita, autonomní poruchy, deprese;
 • suchost v pochvě;
 • únik moči;
 • snížená sexuální touha;
 • riziko vzniku osteoporózy;
 • srdeční choroba;
 • obezita;
 • diabetes mellitus jakéhokoli typu.

Hormonální léčba se provádí po dobu 3 nebo více let.

Navzdory skutečnosti, že hormonální terapie je u žen v menopauze docela účinná, má řadu kontraindikací:

 • rakovina prsu, vaječníků a endometria;
 • snížená srážlivost krve;
 • jaterní patologie;
 • tromboflebitida;
 • děložní krvácení neznámé etiologie;
 • známky selhání ledvin.

Kromě hormonů jsou pacientovi v závislosti na indikacích předepsány vitamíny, vápníkové přípravky, fosfáty, antidepresiva, trankvilizéry a nootropika. Všechny jmenování do menopauzy provádí ošetřující lékař.

Monoterapie gestageny se provádí s děložním myomem nebo děložním krvácením, které nevyžadují chirurgický zákrok. V tomto případě je přípravek Dufaston předepsán v tabletách nebo je nainstalováno nitroděložní tělísko s levonorgestrelem. Alternativou k hormonálním lékům za přítomnosti kontraindikací jsou biologicky aktivní přísady na bázi přírodních fytoestrogenů rostlinného původu. Nejčastěji používané: Estrovel, Tsi-Klim, Klimadinon. Léky mají minimum vedlejších účinků a jsou bezpečné pro ženské tělo, ale jejich účinnost je mnohem nižší než u hormonů.

Souběžně s farmakoterapií menopauzy lze použít lidové léky, které pomáhají vyrovnat se s nespavostí, bolestmi hlavy, podrážděností a vysokým krevním tlakem.

 • Uklidňující bylinkový odvar z koupele. Pro vaření musíte vzít ve stejných částech kořen kalamusu, tymiánovou bylinu, borovicové pupeny, šalvěj, oregano a řebříček. Smíchejte bylinky, 10 lžíce. l. směs uvaříme v kbelíku s vodou, necháme vyluhovat, dokud zcela nevychladne, scedíme a použijeme podle pokynů.
 • Infuze oregana pro klimakterické neurózy. 3 lžíce. l. oregano je třeba nalít 500 ml vroucí vody a dvě hodiny vařit v termosce. Vezměte půl sklenice třikrát denně půl hodiny před jídlem.
 • Lék na očistu těla a posílení kostí. Musíte vzít dva střední citrony se slupkami, otočit je v mlýnku na maso a smíchat se skořápkami 5 kuřecích vajec, rozdrcených na prášek. Vezměte 3krát denně na 1 polévkovou lžíci. l. po celý měsíc.
 • Mátový čaj ke zmírnění podrážděnosti. Vaří se rychlostí 1 lžičky. suché bylinky ve sklenici vroucí vody.

Je relativně snadné přežít nepříjemné chvíle s menopauzou, pokud vedete zdravý životní styl, správně se stravujete a sportujete..

Když začíná menopauza - jak rozpoznat menopauzu?

Panické myšlenky na nadcházející stáří zachycují mozek ženy dlouho před nástupem menopauzy. Dokonce i 35leté dámy ve svém reprezentativním vzhledu hledají chyby, které by naznačovaly vyhynutí těla..

Ale nebuďte nervózní a hledejte, co se dříve či později stane. Hlavní věcí je připravit se na nevyhnutelné změny a pokusit se oddálit nástup menopauzy..

 1. Co je to menopauza?
 2. Úloha menstruace a pohlavních hormonů u žen
 3. Druhy a funkce pohlavních hormonů
 4. Jak dlouho trvá klimakterické období?
 5. Kdy a v jakém věku začíná menopauza?
 6. Důvody nástupu menopauzy
 7. Co je to menopauza?
 8. Příznaky menopauzy
 9. Fáze a fáze menopauzy
 10. Jak odložit nástup menopauzy?
 11. Jak se vyhnout časné menopauze?
 12. Jak zmírnit příznaky menopauzy?
 13. Populární léky na menopauzu
 14. Hormonální terapie
 15. Fytopreparáty
 16. Mýty a pravdy o menopauze
 17. Pozdní vyvrcholení
 18. Sex a libido
 19. Hormonální úprava
 20. Emoční stav
 21. Zdravotní problémy
 22. Recenze žen o menopauze

Co je to menopauza?

Termín „menopauza“ se dostal do moderní medicíny z řeckých zdrojů.

Jeho doslovný překlad je příčka žebříku. Z filozofického hlediska je menopauza v životě každé ženy zvláštním obdobím..

Fáze jsou fáze, kterými procházejí všichni lidé. Negativní postoj k tomuto jevu je však nesprávný. Život nekončí menopauzou, začíná být hladší a smysluplnější.

Z fyziologického hlediska je klimakterickým obdobím u žen zánik reprodukční funkce v důsledku přirozených změn v těle souvisejících s věkem..

Úloha menstruace a pohlavních hormonů u žen

Složitý reprodukční systém v ženském těle určuje stadia menstruačního cyklu. Poslouchají neuroendokrinní systém, který produkuje potřebné množství hormonů.

To je nezbytné pro tvorbu folikulu ve vajíčku, ochranu plodu při možném oplodnění a úspěšné porodění dítěte. Pokud nedošlo k početí, je nutné očistit, aby se obnovily ženské funkce - menstruační tok.

Druhy a funkce pohlavních hormonů

Dobře fungující mechanismus reprodukčního systému závisí na hormonech:

 1. Progesteron je steroidní hormon produkovaný žlutým tělem vaječníku a kůrou nadledvin. Tento proces probíhá ve druhé polovině menstruačního cyklu. Progesteron stimuluje připojení oplodněného vajíčka ke stěnám dělohy a jeho další růst. Tento hormon zastavuje menstruaci a připravuje ženské tělo na porod..
 2. Estrogeny jsou skupina hormonů produkovaných ovariálním folikulárním aparátem. Jejich funkcí je stabilizovat menstruační cyklus. Účinek estrogenů se také rozšíří na pokožku, mazové žlázy, kostní tkáň a rovnováhu vody a soli v těle ženy.
 3. Prolaktin je vylučován mozkovou hypofýzou. Hormon vstupuje do procesu růstu prsou, prodlužuje dobu fáze žlutého tělíska. Během těhotenství prolaktin ovlivňuje zrání kolostra a po porodu odpovídá za kvalitu a množství mateřského mléka.
 4. Folikulostimulační hormon je glykoproteinový hormon, který se hromadí v přední hypofýze. Kromě regulace činnosti pohlavních žláz se podílí na produkci estrogenu. Hormon stimulující folikuly podporuje normální ovulaci a tvorbu folikulů.
 5. Luteotropní hormon je produkován hypofýzou pro úspěšnou produkci estrogenu a progesteronu. Jeho hladina stoupá v těle ženy během ovulace, aby se ve vaječnících vytvořilo žluté tělo. Absence menstruace a pokles luteotropních hormonů může znamenat nástup těhotenství nebo nástup menopauzy.
 6. Androgeny jsou mužské steroidní hormony. V ženském těle se produkují vaječníky. Jsou nezbytné pro správný vývoj zevních pohlavních orgánů u ženy. Když se zvyšuje hladina androgenů, produkce ženských pohlavních hormonů klesá. To vede k nedostatečnému rozvoji vajec a neplodnosti..

V menopauze produkce všech hormonů v těle ženy prudce klesá. To vede k velkým změnám v celém těle..

Jak dlouho trvá klimakterické období?

Podle statistik je tělo ženy přestavěno během 2-10 let. Tato variace trvání menopauzy závisí na mnoha faktorech souvisejících se životem a zdravím..

Tyto jsou:

 • věk nástupu menopauzy;
 • přítomnost endokrinních onemocnění nebo jejich nepřítomnost;
 • stav kardiovaskulárního systému;
 • síla imunitní obrany;
 • věk sexuálního debutu;
 • stupeň sexuální aktivity;
 • počet těhotenství a potratů;
 • nemoci urogenitálního systému;
 • chirurgické zákroky na genitáliích;
 • emoční stav;
 • tělesné cvičení;
 • špatné návyky;
 • Životní styl;
 • strava;
 • dědičnost.

Kdy a v jakém věku začíná menopauza?

Rozpad funkce vaječníků začíná ve věku 37-38 let. Žena má stále šanci stát se matkou. Ale je to malé kvůli poklesu počtu vajíček a nestabilní ovulaci. Hlavní změny nastanou po 40-45 letech.

Během tohoto období si žena všimne selhání menstruačního cyklu a zhoršení jejího emočního stavu. V důsledku hormonálních poruch může stárnutí těla začít i ve věku 35 let.

A pokud se v životě spravedlivého sexu vyvinuly příznivé okolnosti, pak se ve věku 50 let menopauza necítí.

Důvody nástupu menopauzy

Proces stárnutí těla je vyvolán přirozenými hormonálními změnami. Ovlivňuje všechny systémy a orgány, ale především ovlivňuje ženský reprodukční aparát..

K ukončení vývoje folikulů, nepřítomnosti ovulace a obecnému zániku reprodukční funkce dochází z následujících důvodů:

 • zvýšené hladiny gonadotropních hormonů;
 • snížená produkce estrogenu;
 • neschopnost hormonů stimulujících folikuly stabilizovat funkci vaječníků;
 • snížení počtu vajec.

Nedostatek hormonů vede k tomu, že žena začíná mít vážné zdravotní problémy - kardiovaskulární a gynekologická onemocnění, poruchy nervového systému a další poruchy.

Co je to menopauza?

Stárnutí ženského těla se nejčastěji vyskytuje v důsledku přirozených změn. Existují však chvíle, kdy menopauza nastává pod vlivem vnějších negativních faktorů.

Mezi typy menopauzy patří:

 1. Fyziologická menopauza - normální stav ženského těla ve stáří.
 2. Umělá menopauza nastává po operaci, při které lékaři musí odstranit dělohu a vaječníky, aby zachránili život pacienta.
 3. Radiační menopauza se vyvíjí po průběhu radiační terapie používané k zabíjení rakovinných buněk. Pokud byly aplikovány nízké dávky záření, pak vaječníky po chvíli obnoví svou funkci..
 4. Časná menopauza je charakterizována zánikem reprodukční funkce u žen mladších 40 let. Mnoho faktorů vede k jeho předčasnému vývoji, například přítomnost endokrinních onemocnění, vyčerpání těla, onemocnění centrálního nervového systému.

Vzácným jevem je menopauza, která přichází před 30. rokem věku. Vyskytuje se u žen se syndromem plýtvání vaječníky. V děloze ženského plodu dochází k porušení v procesu kladení folikulů - tvoří se příliš málo. Po dosažení puberty každý měsíc dívka ztrácí bubliny s tekutinou, které obsahují nezralá vejce.

Příznaky menopauzy

U každé ženy je menopauza charakterizována silnými návaly horka, kdy se teplo šíří po celém těle a kůže zčervená. Ale nejen tento stav může říci o příchodu klimakterického období..

Mezi příznaky menopauzy patří:

 • změna tvaru mléčných žláz;
 • bolestivé pocity během pohlavního styku;
 • nekontrolované močení;
 • suchost a pálení pochvy;
 • ztráta vlasů;
 • ztráta pružnosti pokožky;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • poruchy spánku;
 • emoční nestabilita;
 • rychlá únavnost;
 • bušení srdce;
 • bolest svalů;
 • rázy krevního tlaku;
 • dlouhé zpoždění menstruace;
 • děložní krvácení;
 • bolesti hlavy a závratě.

Fáze a fáze menopauzy

Klimakterické období trvá několik let a zahrnuje několik fází:

 1. Premenopauza. Vaječníky nadále fungují, ale vajíčka nedozrávají a nemají ovulaci během každého menstruačního cyklu. Premenopauza nejčastěji začíná po 40. roce věku a trvá 2–3 roky.
 2. Menopauza - funkce vaječníků a menstruace se úplně zastaví. Během jednoho roku se u ženy projeví mnoho příznaků menopauzy..
 3. Postmenopauza ukončuje proces reprodukčního úpadku a stárnutí. Tělo se přizpůsobilo hormonálním změnám a již se neobtěžuje s projevy menopauzy.

Jak odložit nástup menopauzy?

Žena si může pomocí aktivního a naplňujícího života uchovat mládí, krásu a oddálit nástup stáří. Doporučuje se každý den provádět lehká ranní cvičení, která nastartují mnoho mechanismů a procesů v těle..

Díky další fyzické aktivitě po celý den se budete cítit skvěle. Může to být uklidňující jóga nebo měřené plavání v bazénu..

Vyvrcholení bude zpožděno o několik let, pokud žena bude dodržovat správnou stravu:

 • vyvážený příjem tuků, bílkovin, sacharidů;
 • upřednostňovat komplexní sacharidy;
 • denně konzumovat čerstvé ovoce, zeleninu a bobule;
 • odmítnout kávu, sycené nápoje a cukrovinky.

Mnohem později pocítí nepříjemné příznaky menopauzy žena, která často chodí na čerstvý vzduch, je trochu nervózní a plně odpočívá.

Jak se vyhnout časné menopauze?

Ženy nad 30 let nejčastěji nemají čas na dobrou péči o své zdraví. Práce, manžel, děti, domov - tyto důležité aspekty naplňují celý její život. Ale aby nedošlo k předčasné menopauze, měli byste přestat a přemýšlet o svém životním stylu..

Koneckonců, doba nástupu stáří do značné míry závisí na tom, jak to jde a co každý den čelí tělu..

A poté přehodnoťte své návyky a zkuste udělat vše pro to, abyste vyloučili předpoklady pro rozvoj časné menopauzy:

 • jíst jídlo obohacené o vitamíny a minerály;
 • strava by neměla obsahovat uzeniny, tučné a moučné pokrmy;
 • denní fyzická a duševní činnost;
 • odvykání kouření a alkoholu;
 • návštěva gynekologa jednou za šest měsíců;
 • doba spánku je nejméně 8 hodin;
 • vyhnout se stresovým situacím.

Žena nemůže přepracovat své tělo nesnesitelnou fyzickou prací a dostat se do emocionálního výbuchu. Pro dobrý odpočinek před spaním jsou žádoucí půlhodinové procházky na čerstvém vzduchu..

Jak zmírnit příznaky menopauzy?

Projevy klimakterického období přímo souvisejí s hormonálním pozadím. Pro zmírnění příznaků by proto mělo být podporováno užíváním komplexů vitamínů..

K normalizaci obecného stavu je třeba vzít v úvahu následující prvky:

 1. Vitamin A je nezbytný pro sílu kostí a zubů, pružnost pokožky. Během menopauzy jeho nedostatek v těle zvyšuje riziko osteoporózy. Vitamin A navíc pomáhá posilovat imunitní obranu a udržovat ostražitost očí..
 2. Vitamin B2 se etabloval jako látka, která vám umožňuje posílit imunitní systém a udržovat normální metabolismus. Při menopauze se nedostatek riboflavinu (vitamin B2) projeví depresí a častými infekčními chorobami.
 3. Vitamin B6 pomůže ženě eliminovat výkyvy nálady a naladit se na boj proti předčasnému stárnutí těla.
 4. Vitamin B7 zpomalí proces stárnutí ženské krásy. Biotin brání suché pokožce, poškození vlasů a nehtů.
 5. Vitamin B9 je hlavním prvkem odpovědným za zdraví žen. Je to kyselina listová, která je schopna udržovat hormonální hladiny v normálnějším stavu..
 6. Vitamin B12 normalizuje metabolismus a mozkovou činnost. Ženy v menopauze nebudou tak rychle přibírat na váze a trpí ztrátou krátkodobé paměti..

Po 45 letech se ženské tělo stává zranitelným vůči vnějším agresivním faktorům. I běžné nachlazení může vést k vážným komplikacím..

Aby se tomu zabránilo, je také zapotřebí vitamin C. Pomáhá tělu zvládat ARVI a chřipku bez následků, ale také aktivuje procesy růstu tkání.

Populární léky na menopauzu

Příznaky menopauzy trvající několik let významně snižují úroveň a kvalitu života ženy. Působení drog je zaměřeno na odstranění následků hormonálních změn a nepohodlí.

Hormonální terapie

Lékaři s menopauzou rozpoznávají hormonální léky s náhradním účinkem. Koneckonců, ženské tělo trpí nedostatkem specifických hormonů, takže je nutný jejich umělý analog.

Mezi nejúčinnější hormonální léky patří:

 1. Atarax pomáhá normalizovat psychofyziologický stav. Žena je méně podrážděná kvůli maličkostem, dušnost, pocení a problémy s pamětí zmizí.
 2. Grandaxin je léčivo s účinnou látkou Tofizolam. Užívání léku vám umožňuje vyrovnat se s neurózami a chronickou depresí. Grandaxin je také indikován pro časté závratě, poklesy krevního tlaku.
 3. Sagenit je umělý analog estrogenu. Lék nevede k hormonálnímu chvění, ale působí pouze na mozková centra odpovědná za funkci vaječníků.
 4. Dermestril - náplasti s látkou, která nahrazuje estrogen. Lék je předepsán pro ženy s časnou nebo pozdní menopauzou k odstranění poruch spánku, emoční irascibility. Dermestril se snadno používá.

Jakékoli hormonální látky musí být předepsány ošetřujícím lékařem. Jinak existuje vysoká pravděpodobnost nesprávného stanovení dávky a v důsledku toho nástupu vedlejších účinků..

Fytopreparáty

Některé ženy mají kontraindikace pro hormonální terapii. A mnoho žen nechce kvůli velkému seznamu vedlejších účinků užívat velké množství chemických léků..

Bylinné léky a homeopatické léky proto mohou být vynikající alternativou při udržování těla během menopauzy. Obsahují účinné látky a enzymy získané z léčivých rostlin.

Rozlišujeme nejúčinnější bylinné přípravky:

 1. Climaxan je homeopatický lék, který udržuje hladinu estrogenu. Je schopen napravit celkový stav ženy během menopauzy.
 2. Remens je lék s účinnými látkami. Normalizuje funkce orgánů odpovědných za sekreci hormonů.
 3. Klimaktoplan je německý homeopatický lék s akcí zaměřenou na zmírnění příznaků menopauzy. Droga má také příznivý účinek na duševní a emoční stav ženy..
 4. Klimadinon je bylinný přípravek s komplexní náhradou estrogenu. Aktivní složkou léčiva je extrakt racymózy. Tato rostlina pomáhá vyrovnat se s vegetativně-vaskulárními poruchami v menopauze, jako je pocení, návaly horka, nespavost.
 5. Inoklim. Fytoterapeutický přípravek obsahuje extrakt ze sójových bobů. Jejich struktura obsahuje látky podobné estrogenům. Proto se při pravidelném příjmu innoclamu snižují příznaky menopauzy u ženy..

Léková terapie v kombinaci s vědomým užíváním bylinných přípravků pomůže zlepšit stav ženy a umožní jí užít si život bez nepohodlí a nepohodlí.

K těmto opatřením lze aplikovat biologicky aktivní přísady, aby se eliminovaly následky menopauzy. Ačkoli to nejsou drogy, jsou schopny udržovat rovnováhu vitamínů a minerálů v těle..

Mýty a pravdy o menopauze

Ženy se strachem očekávají přístup stáří, v jejich chápání to má jen negativní důsledky. Koneckonců, krásná a dobře upravená tvář již nebude v zrcadle viditelná, postava přestane přitahovat opačné pohlaví. To vše dohromady vede k mnoha pověstem o menopauze, které jsou ještě děsivější a vrhají se do deprese..

Ale všechny mýty lze snadno odhalit:

 1. Nástup menopauzy ruší sexuální život. Podle statistik dochází ke snížení sexuální touhy v menopauze pouze u 30% žen. A dokonce to nemusí vždy záviset na hormonálních poruchách. Zbytek dam za příznivých podmínek pokračuje v plnohodnotném intimním životě ještě několik let po dokončení menopauzálních změn.
 2. S nadváhou je pro ženu obtížnější snášet projevy menopauzy. Nadváha samozřejmě vyvolává časný nástup menopauzy, ale její příznaky jsou méně výrazné. To je způsobeno skutečností, že tuková vrstva je schopna akumulovat estrogeny. S nástupem menopauzy tělo snižuje produkci těchto hormonů, ale na nějakou dobu má stále dostatek rezerv.
 3. Po skončení menstruace nemůžete otěhotnět. Je přirozené, že žena po 40 letech věku pravděpodobně méně otěhotní. Absence menstruace po dobu několika měsíců nebo dokonce let neznamená, že koncepce je nemožná. Pokles reprodukční funkce nastává postupně a může trvat 1–2 roky. Během tohoto období by měly být během pohlavního styku užívány antikoncepční prostředky, pokud samozřejmě neexistuje touha stát se matkou ve věku 50.
 4. Pozdní porod pomůže tělo omladit. Narození dítěte po 40 letech nijak neovlivňuje nástup menopauzy. Současně však žena pociťuje méně nepříjemné příznaky tohoto období kvůli vznikající odpovědnosti, potížím a radosti z péče o novorozence.
 5. Změny v menopauze mohou fibroidy zničit. K tvorbě a růstu myomatózních uzlin dochází v důsledku aktivního zásobování hormony krevním řečištěm. Když vaječníky zastaví produkci fibroidů z nedostatku živin, klesá. Ale zároveň nemůže úplně zmizet.

Pozdní vyvrcholení

Snížení produkce hormonů a následné příznaky začínají až po 55 letech - tato vlastnost charakterizuje pozdní menopauzu. Nejčastěji je tato menopauza charakteristická pro celou generaci žen ze stejné rodiny..

Pokud k tomuto jevu není předispozice, stojí za to zkontrolovat přítomnost nádorových formací. Stimulují tělo k produkci více hormonů, čímž oddalují nástup menopauzy..

Ucpání pánevních orgánů může být také důvodem prodloužení reprodukčního systému..

Existují zjevné výhody pozdní menopauzy:

 • dlouhodobé zachování pevnosti kostí;
 • emoční projevy jsou vyloučeny - nervozita, dotek, slzavost;
 • jasné a přesné myšlení;
 • normální spánek;
 • nedostatek dramatických změn vzhledu;
 • možnost těhotenství zůstává.

Pozdní menopauza má mnoho pozitivních vlastností:

 • Žena si zachovává krásu a zdraví déle, vede aktivní způsob normálního a sexuálního života.
 • Nebojí se projevů menopauzy a možných doprovodných onemocnění..

Sex a libido

Menopauza vede k nevyhnutelnému snížení sexuální aktivity ženy. V některých případech muž také zmizí z touhy mít sex..

Takové rodiny vedou společně život měřenějším způsobem, jejich vztah je založen na vzájemné lásce a úctě, náklonnosti k dětem a vnoučatům..

Pokud se situace vyvine tak, že muž je v aktivní fázi sexuální touhy a manželka již touhu nemá, začnou v rodině konflikty.

Někdy neshody ohledně sexu vedou muže a ženy po 50 letech k hádkám a skandálům, některé z manželských párů se rozhodnou rozvést.

Manžel si ale musí uvědomit, že jeho milovaná žena prochází vážnými změnami, nezávisle na touze. A pokud odmítne pohlavní styk, měl by se chovat ke zdraví své manželky s porozuměním a třesem.

Hormonální úprava

Testosteron je zodpovědný za sexuální touhu. Nedostatek tohoto hormonu vede k tomu, že žena ztrácí schopnost vzrušení. K tomu se přidává nedostatečná hladina estrogenu v těle..

Mění stav genitálií:

 • vaginální suchost vede k mikrotraumatu na sliznicích;
 • bolest při pohlavním styku;
 • nedostatečná přirozená ochrana pochvy před patogenními bakteriemi a infekcemi;
 • snížená citlivost klitorisu.

Při hormonálních změnách žena cítí poruchu a myšlenky na sexuální kontakt nevznikají.

Emoční stav

Přístup stáří a vadnutí krásy rozbíjí idylu v mysli ženy. Stále více se upírá na projevy menopauzy, které se vrhají do sklíčenosti a deprese. Negativní myšlenky vám brání cítit vášeň a touhu.

Faktory ovlivňující emoční stav:

 • negativní změny vzhledu;
 • ztráta ženskosti a šarmu;
 • víra, že sex a menopauza jsou neslučitelné věci;
 • sexuální vztahy s jejím manželem se v průběhu let manželství staly rutinou;
 • vštípit do sebe myšlenku, že je nemožné přivést partnera k orgasmu.

Psycho-emocionální stav ženy se zhoršuje, pokud muž trvá na sexuálním kontaktu a pokud to odmítne, dělá skandály. Zvláště pokud již má problémy s erekcí a vyžaduje další opatření k její stimulaci.

Zdravotní problémy

Kromě klimakterických změn v těle mohou nastat i patologické procesy, které snižují libido.

To může být:

 • výhřez pánevních orgánů;
 • únik moči;
 • porušení průtoku krve v genitáliích;
 • přítomnost gynekologických zánětů a infekcí.

Lékařské problémy by měly být okamžitě vyřešeny, protože nedostatek touhy není tou nejsmutnější věcí, která se u takových patologií může stát.

V klimakterickém období musí sexuální život pokračovat. Zároveň je však důležité vzít v úvahu změny, ke kterým došlo v těle ženy a v její touze.

Intimita ve stáří je touha bavit se a sdílet ji se svým blízkým. Mírná sexuální aktivita může prodloužit mladistvost obou manželů a dále je posílit při správném výběru partnera v životě..

Lidský život je rozdělen na důležitá období, která se navzájem liší výhodami a nevýhodami. Klimakterické období neznamená, že je čas se připravit na stáří a smrt, že je to konec..

Menopauza jen přiměje ženu, aby se rozhlížela kolem a chápala, jaký může být život, a jak moc si můžete odpočinout a užít si ho..

Ale co je nejdůležitější, současně se pokuste rozpoznat a určit první příznaky menopauzy a používat jejich správnou léčbu, pít léky ke snížení dopadu menopauzy na tělo a oslabení jejích příznaků a vrátit radost ze života. A pak proces stárnutí proběhne pohodlněji a neviditelně..

Stabilní menstruační cyklus je jedním z nejdůležitějších ukazatelů zdraví žen. Normálně u zdravé ženy začíná menstruace po stejné době. Studie ukazují, že většina žen má 28denní cyklus.