Fyziologické příčiny hnědého řídkého výtoku místo menstruace a možných onemocnění

Pravidelnost a normální průběh menstruace naznačuje správné fungování ženského těla. Vzhled hnědého výtoku místo menstruace může být spojen s různými životními okolnostmi, s nástupem těhotenství a rozvojem onemocnění reprodukčního systému ženy..

Doba od začátku některých do začátku dalších období se nazývá cyklus. Obvykle se pohybuje od 21 do 35 dnů, ale za předpokladu, že období je pokaždé stejné. Krvácení trvá 3–7 dní.

Kromě krve obsahuje tekutina malé množství cervikálního hlenu a sraženin endometria. Až 80 ml za 24 hodin se považuje za normální menstruační krvácení. V tomto případě stačí jedna podložka po dobu 4 hodin. Je však třeba poznamenat, že menstruace neprobíhá nepřetržitým proudem, jsou přidělovány po částech. První den je objem působivější. Ke konci se promění ve špinění. Barva je nejprve vínově červená nebo šarlatová, postupně tmavne. V konečné fázi sražená krev způsobí, že menstruace je hnědá nebo hnědá. Může se rozmazávat v předvečer menstruace, ale nepravidelně.

V počátcích žena pociťuje křečovité kontrakce dělohy, které jsou někdy bolestivé. Citlivé dámy nemohou ani normálně dělat normální věci. Při absenci patologií gynekologové doporučují trávit tento čas s minimální aktivitou a používat spazmolytika, například No-shpa.

Zajímavý fakt! Pro odhad množství výtoku během menstruace existují speciální kolekce - šálky, které jsou instalovány na krku.

Normálně se děloha rychle stahuje. Krev s fragmenty endometria rychle opouští orgán ve formě krvácení. Když během druhé fáze cyklu nitroděložní vrstva neroste dobře, pak je během menstruace odmítnuta v malých částech s malým množstvím krve, pomalu vychází, takže má čas se zvlnit a získat hnědý odstín.

Reguluje kvalitu a množství endometria, progesteronu, který se uvolňuje více po ovulaci. Pokud je toho dost, pak má sliznice dělohy normální tloušťku, je volná, dobře nasycená krví. S nedostatkem progesteronu je endometrium vadné, slabé. Proto je výtok během menstruace hnědý, ne hojný. Druhý důvod spočívá také v hormonálních poruchách, v jejichž důsledku se nitroděložní sliznice vyvíjí dobře, ale během menstruace je slabě odmítána. Tloušťka endometria dosahuje nezdravé velikosti, začíná hyperplazie.

Pozornost! Podle žen byl výtok ve dnech menstruace během diagnostiky nejčastěji výsledkem těhotenství nebo hormonálního narušení.

Hnědé špinění se vyskytuje u ženy bez přítomnosti patologických abnormalit. Je to způsobeno věkem, porodem, léky a dalšími okolnostmi.

Když dívčí reprodukční systém právě začíná fungovat, děloha ještě nedosáhla dospělého stavu, endometrium slabne. Menstruace může být během prvních 1–2 let světle nahnědlá.

Pokud došlo k početí v minulosti ovulaci, pak tmavá mazanice může naznačovat úspěšnou implantaci embrya do dělohy. Hnědý, krémový a růžový výtok se zpožděnou menstruací bledých odstínů potvrzuje nástup těhotenství. Zvláštní pozornost je třeba věnovat době trvání. Implantační krvácení je jednodenní událost. Převážnou část kapaliny tvoří hojný hustý hlen. Přichycení embrya nastává 7-12 dní po plodném sexu v době ovulace. S různými dobami cyklu to může být období před menstruací nebo místo ní..

Hnědá mastnota v důsledku čištění dělohy trvá několik týdnů a postupně se rozjasňuje. K tvorbě cyklu u každého dochází v různých obdobích a závisí na kojení. Protože hormon kojících matek - prolaktin potlačuje menstruační funkce. Když přijde první menstruace, pak budou několik měsíců vadné ve formě hnědých rozmazaných sekretů..

Po 40 letech, někdy i dříve, ženským vaječníkům docházejí vajíčka, již není schopná počat dítě. Proto není potřeba menstruace. Produkce ženských hormonů klesá. Proces může trvat několik měsíců nebo dokonce 1–2 roky. Bohatá normální menstruace se postupně změní na hnědý výtok a rozmazaný charakter, intervaly mezi obdobími se budou zvyšovat.

Pozor! Jakékoli krvácení během menopauzy je prvním příznakem rakoviny dělohy.

V důsledku potratu, kyretáže, polypektomie a dalších chirurgických metod léčby endometria bude trvat 1-2 cykly, než se zotaví. V prvním měsíci může menstruace přecházet ve skromném množství hnědé..

Antikoncepční pilulka potlačuje ovulaci a přerušuje cyklus. Kterékoli z těchto nápravných opatření se během prvních 3 měsíců změní. Nejen místo menstruace, ale také hnědý výtok je zaznamenán před menstruací a jindy. Pokud se pravidelnost neobnoví po 4–6 měsících od přijetí, je pacientovi zvolen jiný lék.

Nejen hormony mohou snížit krvácení během menstruace:

 1. Antidepresiva interferují s mozkovými procesy. Dlouhodobé užívání může způsobit zpoždění, nedostatek sekrecí a dokonce i vzhled mateřského mléka.
 2. Koagulanty jsou léky, které zastavují krvácení zvýšením srážení krve. V tomto případě je vzhled hnědé skvrny zcela normální..
 3. Léky na léčbu žaludečních vředů a duodenálních vředů vyvolávají skromnou menstruaci.
 4. Při dlouhodobém užívání se antibiotika hromadí v tkáních orgánů, což způsobuje šmouhy mimo menstruaci a mění proces kritických dnů.

IUD obvykle vedou k delším nebo těžším obdobím. Někdy však dojde k opačné reakci - vytvoří se zánět a endometrium špatně roste a je odmítnuto. Důvodem může být nesprávná instalace, přítomnost infekce nebo individuální reakce na materiály nitroděložního tělíska. U nahnědlého výtoku musíte místo menstruace po instalaci spirály zkontrolovat u lékaře.

Všechno, co se děje kolem nás, stejně jako návyky a životní styl, ovlivňují hormony, a tedy i menstruaci:

 1. Pohyb, změna klimatu způsobují nejen depresivní zdravotní stav, ale také vyvolávají atypické výboje, selhání cyklu.
 2. Stres a intelektuální aktivita při opotřebení narušují procesy v mozku. Reakce se projevuje různými způsoby. Některé ženy hlásí silné krvácení, jiné ztrácejí menstruaci nebo místo toho mají hnědou skvrnu.
 3. Alkohol, kouření a drogy významně ovlivňují endokrinní systém. V důsledku toho může žena ztratit ovulaci a menstruaci..
 4. Těžká fyzická práce, intenzivní sport vedou tělo do stavu přežití, když je blokována reprodukce, což primárně vede k inhibici menstruace.
 5. Nedostatek živin a stopových prvků ve stravě neumožňuje normální funkci těla, klesá produkce ženských hormonů as nedostatkem tuku. Proto místo menstruace přichází sporý nahnědlý výtok..
 6. Obezita vyvolává nadbytek estrogenu, který končí zánikem menstruační funkce. Mnoho žen s nadváhou si všimne postupného vymizení menstruace, neschopnosti otěhotnět.
 7. Dystrofie a anorexie - stav těla na pokraji života a smrti. Sexuální hormony se prakticky nevyrábějí, menstruace se změní na hnědou mazlavost a poté zmizí.
 8. Chřipka nebo ARVI potlačují celé tělo. Při nachlazení během menstruace může žaludek silně táhnout a bolet, místo krvácení je zaznamenána přítomnost tmavého výtoku.

Pozor! Na pozadí těchto životních okolností v důsledku toho vznikají závažné poruchy hormonálního a reprodukčního systému..

Patologické procesy v děloze a vaječnících se vždy odrážejí v množství, kvalitě a délce menstruace.

V tomto případě může vývoj endometritidy, ooforitidy nebo adnexitidy ovlivnit povahu menstruace. Toto onemocnění je způsobeno patogeny pohlavně přenosných chorob, kandidou, oportunními mikroby. Bakterie z pochvy vstupují do dělohy a přívěsků. Proto je nejprve zaznamenána kolpitida se zeleným nebo bílým sýrovitým výtokem a svěděním. V průběhu času nebo v důsledku nesprávné léčby příznaky zmizí a infekce se šíří dále a způsobuje zánět endometria nebo vaječníků. Rozmazaný výtok má zároveň odpudivou vůni, doprovázenou zvýšením teploty a bolestí v břiše zespodu.

Patologie se můžete zbavit vhodně vybranými systémovými antibiotiky. Nedokončený průběh, malá dávka nebo neúčinný lék zmírní příznaky jen na chvíli, v budoucnu se nemoc vrátí.

Již jsme zmínili hyperplazii, kdy nitroděložní vrstva roste, ale během menstruace je špatně odmítána. Současně, i když je menstruace skromná, dochází ke krvavému špinění v kterékoli dny cyklu, zejména po fyzické aktivitě, sexu nebo stresu.

Následně jsou velké sraženiny endometria odmítnuty a rozšířeny do přívěsků a břišní dutiny. Vyvíjí se endometrióza. Častěji je doprovázeno hojným krvácením, ale s poškozením vaječníků, například s endometrioidní cystou, se místo menstruace a endometriózy vyskytuje kombinace hnědého skrovného výtoku. K dispozici je také krevní nátěr v různých obdobích cyklu..

Produkce hormonů blokují různé formace ve spárovaných orgánech, často cysty. Endometrium ženy se proto nevyvíjí dobře, menstruace je skrovná a nahnědlá, na jedné straně ji může bolet žaludek. U obézních žen se často vyskytuje onemocnění polycystických vaječníků, když je celý povrch žláz pokrytý malými tobolkami s tekutinou. Produkce hormonů je významně snížena, rozvíjí se neplodnost, každý měsíc krátká ztráta ve formě hnědého výtoku.

Pozornost! Hormonální narušení je způsobeno nejen nádory ve vaječnících, ale také formacemi v mozku nebo štítné žláze.

Již velký nádor může způsobit vážné poruchy ve fungování reprodukčních orgánů. V tomto případě je pozorováno pravidelné krvácení, které není spojeno s menstruací. Měsíčně vadný nedostatek, jsou zde hojné vodnaté výboje s nechutnou vůní hniloby, rozptýlené, kousky a sraženiny.

Na rozdíl od silného krvácení dochází během reverzibilních procesů k malému výboji. Nedostatek pohlavních hormonů, který se tvoří z různých důvodů, brání normální funkci dělohy a vaječníků. Takový proces může skončit neplodností, žena rychle stárne, cítí mnoho nepříjemných změn, například vaginální suchost. Je však docela možné situaci napravit. Postačuje upravit tok potřebných látek zvenčí pomocí speciálních přípravků. To může provést pouze gynekolog-endokrinolog po analýze hladiny hormonů.

Při negativním těhotenském testu, pokud žena nedostává žádné léky, měla by určitě zkontrolovat své zdraví. Přítomnost řídkého hnědého výtoku během menstruace je zvláště nežádoucí ve fázi plánování koncepce. Příznak hovoří nejen o nízké plodnosti, ale také o nepřipravenosti těla porodit dítě.

Hnědý výtok místo menstruace

Články lékařských odborníků

 • Kód ICD-10
 • Příčiny
 • Příznaky
 • Komplikace a důsledky
 • Diagnostika
 • Léčba
 • Na koho se obrátit?
 • Prevence
 • Předpověď

Není neobvyklé, že ženy mají místo menstruace hnědý výtok, který může způsobit přirozené obavy..

Na první pohled z neškodných důvodů takového výtoku gynekologové nazývají stav silného fyzického a nervového vyčerpání ženského těla, což negativně ovlivňuje fungování reprodukčního systému. Je však třeba mít na paměti, že - kromě určitých fyziologických podmínek - mají příznaky ve formě těchto sekretů určité gynekologické patologie..

Kód ICD-10

Příčiny hnědého výtoku místo menstruace

Mezi nejpravděpodobnější důvody takového výtoku je třeba nazvat těhotenství, na jehož samém začátku - o několik dní dříve, než by měla začít další menstruace, asi 5-10 dní po početí - má v průměru 25% žen místo menstruace hnědý výtok. V gynekologii se jim říká implantační krvácení, ale stane se to jednou! Mimochodem, ze stejného důvodu je zaznamenán hnědý výtok místo menstruace po IVF..

A kvůli tvorbě nových krevních cév ve stěně dělohy mají těhotné ženy někdy místo menstruace a nevolnosti skvrnitý světle hnědý výtok..

Pokud se však místo menstruace objeví zpoždění a hnědý výtok, a také pokud si žena stěžuje, že ji bolí žaludek a místo menstruace hnědý výtok, mělo by být podezření na těhotenství (asi 3–5 týdnů) se zjevnými známkami částečného odloučení od endometria vajíčka. To je ve skutečnosti předzvěst potratu s následným krvácením. Navíc počátek těhotenství, doprovázený výtokem této povahy, může být mimoděložní.

Ženy, které porodily, vědí, že v poporodním období se děje cokoli, a pokud po porodu, místo menstruace, hnědé výtoky, je to normální: znamená to, že se cyklus brzy obnoví (což se děje také během kojení).

Příznaky hnědého výtoku místo menstruace

První známky vstupu ženy do perimenopauzálního období se projevují nepravidelnostmi v cyklu, kdy místo menstruace dochází k řídkému rozmazání tmavě hnědého výtoku. Současně, jak poznamenali gynekologové, každá třetí žena ve věku 45-50 let si stěžuje na hojný hnědý výtok místo menstruace a patogeneze tohoto stavu je spojena s věkem souvisejícím zánikem sexuálních funkcí a poklesem produkce hormonů vaječníky.

V mladším věku může být hnědý výtok místo menstruace s negativním těhotenským testem způsoben takovými důvody, jako jsou: hormonální poruchy (nedostatek ovulace se syndromem polycystických vaječníků nebo patologie štítné žlázy); prudká změna klimatických podmínek (při přechodu do jiné oblasti); výrazné snížení tělesné hmotnosti v krátkém čase. Speciální rizikové faktory - závažná infekční onemocnění a onkologie.

Nízký žlutý nebo žluto-hnědý výtok místo menstruace s nepříjemným zápachem, stejně jako silné a pálivé pocity během močení a pohlavního styku - příznaky infekčního zánětu pochvy na pozadí hormonální nerovnováhy (například nedostatek estrogenu v ovariálních patologiích) nebo poškození sliznice cervikálního kanálu Staphylococcus aureus, hemolytický streptokok, mykoplazma atd..

Ale prodloužený hnědý výtok místo menstruace (menometroragie se světlým nebo spíše intenzivně zbarveným výtokem) je způsoben erozí, dysplázií nebo rakovinou děložního čípku; jejich vzhled může být způsoben syndromem polycystických vaječníků. Také na pozadí menstruačních nepravidelností se takové sekrece mohou projevit hyperplazií a polypy endometria v děloze, sarkomem nebo adenokarcinomem endometria a v přítomnosti krvavých sraženin, endometriózy nebo děložních myomů.

Komplikace a důsledky

Důsledky a komplikace ve formě těchto sekrecí dávají některé antibakteriální léky, ale nejčastěji - farmakologické látky, které obsahují syntetické analogy endogenních hormonů (estrogen a progesteron).

Například lékaři předepisují lék Duphaston s dydrogesteronem pro hormonální substituční terapii; jeho vedlejší účinky zahrnují nejen kožní vyrážky a svědění, ale také metroragii (děložní krvácení).

Hormonální antikoncepce Triregol (ethinylestradiol + levonorgestrel) v důsledku vynechání pilulek a v případech přerušení užívání způsobuje krvácení z dělohy nebo méně intenzivní (špinění) špinění.

Pokud tedy po přípravku Duphaston, Triregol dochází místo menstruace k hnědému výtoku, vězte, že to jsou důsledky jejich užívání..

Než začnete užívat hormonální antikoncepční pilulky, poraďte se s lékařem a pečlivě si přečtěte pokyny k léku. Při užívání přípravku Jess (s ethinylestradiolem a drospirenonem) se tedy místo menstruace často vyskytují krvácení a hnědý výtok. Jak je uvedeno v pokynech k této antikoncepci, lze to pozorovat během prvních tří měsíců jejího užívání..

Jak ukazuje praxe, takové výtoky existují po gynekologických chirurgických zákrocích; po pravidelném potratu a po minimálním potratu je také běžný hnědý výtok místo menstruace. A ačkoli je ukončení těhotenství vakuovou aspirací méně traumatizující než kyretáž, nikdo není imunní vůči jejím komplikacím.

Diagnostikování hnědého výtoku místo menstruace

Bylo by správnější říci, že je nutné zjistit příčinu tohoto příznaku, protože jakýkoli výtok je pouze známkou určité nemoci nebo patologického stavu.

Nejprve gynekologové určí, zda je pacientka těhotná, což se odhalí při rutinním vyšetření. Vyšetření také může odhalit přítomnost patologií..

Potřebné testy zahrnují:

 • klinický a biochemický krevní test;
 • krevní test na infekci TORCH;
 • krevní test na hladinu hormonů (pohlavních orgánů a štítné žlázy);
 • vaginální nátěr na mikroflóru;
 • PAP nátěr z cervikálního kanálu;
 • podle indikací - biopsie děložního čípku nebo sliznice jejího těla.

Instrumentální diagnostika se provádí pomocí ultrasonografie (ultrazvuku) pánevních orgánů a hysteroskopie děložní dutiny (v případě potřeby s biopsií).

Vzhledem k různým důvodům vzniku hnědého výtoku, které nahrazují menstruaci, může diferenciální diagnostika vyžadovat zapojení jak specialistů v oboru gynekologické onkologie, tak endokrinologa.

Na koho se obrátit?

Léčba hnědého výtoku místo menstruace

Ženy v plodném věku musí nejprve použít test k určení těhotenství a poté - bez ohledu na jeho výsledek - jít ke gynekologovi. Protože pouze on může potvrdit skutečnost těhotenství a zaznamenat ženu a pro netehotné pacienty - předepsat nezbytnou léčbu hnědého výtoku namísto menstruace, přesněji léčbu nemoci - konkrétní důvod vzniku tohoto příznaku.

Je třeba poznamenat, že dnes je v gynekologii léčba těchto sekrecí na začátku menopauzy nebo se snížením hormonálních hladin u mladých žen, stejně jako s endometriózou, hyperplazií endometria nebo děložními myomy, založena na nahrazení chybějících pohlavních hormonů. Je stěží vhodné vyjmenovat léky, které lze předepsat v každém konkrétním případě; například zjistit, jaké léky se používají k léčbě hyperplazie endometria

U infekcí vám lékař předepíše antibiotika; s dysplázií děložního čípku se používá diatermie nebo laserová kauterizace; když je detekována onkologie, provádí se chirurgická léčba, ozařování a chemoterapie.

Prevence

Vitamíny skupiny B a stopové prvky (železo a zinek) hrají důležitou roli při udržování zdraví žen. Proto by prevence zánětlivých a hormonálních patologií reprodukčního systému měla začít správnou výživou (a používáním zeleniny a ovoce bohatého na vitamíny), zdravým životním stylem a systematickou návštěvou gynekologa.

Předpověď

Pokud je místo menstruace zaznamenán hnědý výtok u ženy plánující těhotenství, bude to nepochybně nejlepší prognóza..

Hnědý výtok místo menstruace: co to znamená a kdy navštívit lékaře

Hnědá rozmazaná leucorrhoea, která se objeví, když nastanou kritické dny, může být normou nebo příznakem patologických stavů v těle. Nemoci se ve většině případů kromě vypouštění projevují i ​​dalšími dalšími příznaky. Přesné diagnóze a posouzení zdraví pomůže odborník na základě laboratorních, klinických a ultrazvukových studií. Také hnědý výtok může být známkou těhotenství..

 • 1 Když je hnědý výboj normální
 • 2 Hnědé krvácení jako známka patologie
 • 3 Výtok během těhotenství
 • 4 Ostatní případy

Barva a konzistence výtoku by měla být vždy kontrolována ženou. Když nastane čas kritických dnů a místo charakteristického menstruačního krvácení se objeví skrovná tmavohnědá leucorrhoea, nemusí to znamenat žádné zdravotní problémy. Takové tajemství je považováno za normální v následujících případech:

 1. 1. Před menstruací po dobu 4 dnů. To je zvláště běžné u dospívajících dívek, které teprve začaly menstruovat..
 2. 2. Po menstruaci až 3 dny. Děloha vytlačuje poslední zbytky „špatné krve“, mohou vypadat jako mazanice od světle hnědé po černou.
 3. 3. Uprostřed cyklu, kdy dojde k ovulaci.
 4. 4. Na začátku těhotenství. To není vždy nebezpečné, ale bude kompetentnější navštívit odborníka, aby se vyloučilo mimoděložní těhotenství nebo hrozba potratu..
 5. 5. V klimakterickém období. Po 40 letech se všechny ženy vyznačují fyziologickým nevratným procesem stárnutí - menopauzou. Reprodukční funkce mizí, hladina ženských hormonů se významně vylučuje a neustále klesá. To ovlivňuje vaginální sekreci - stává se štíhlejší, mění se její struktura a barva. V této době je hnědý výtok místo menstruace považován za normální, v průběhu času se přestává objevovat a oni.

Důvody, které vyvolávají rozmazání tmavého výboje u zdravé ženy:

 • fyziologické procesy v těle za podmínek hormonálních změn;
 • prudká změna klimatu a přizpůsobení těla novým podmínkám;
 • zahájení nebo změna perorální antikoncepce: ovlivňují hormonální pozadí, takže pokud se výtok nezastaví po několika cyklech, musíte prodiskutovat změnu léku s gynekologem;
 • nitroděložní tělísko jako metoda antikoncepce;
 • drastická ztráta hmotnosti u rigidních diet s omezeními a extrémně nízkým obsahem kalorií;
 • stres, úzkost, narušení zdravého spánku.

Ve všech těchto případech není hnědý výtok místo menstruace doprovázen bolestivými pocity nebo nepohodlí. Normální sekrece by měla být bez zápachu a sliznice.

Pokud hnědý výtok není rozmazaný, ale hojný a krvácí, může to znamenat vážné hormonální narušení a vyžaduje okamžitou pomoc odborníků. Kromě toho může hnědá leucorrhoea naznačovat přítomnost takových patologií:

Orgán s patologiíMožné nemoci a jejich další příznaky
Čípek
 1. 1. Endometrióza. Jedná se o onemocnění charakterizované abnormální proliferací endometriální tkáně v děložním čípku, doprovázené bohatým krvácením tmavých odstínů. Jeho příznaky: tahy a bolesti v dolní části břicha a celé pánevní oblasti.
 2. 2. Eroze. Nebezpečí nemoci spočívá v tom, že se nemusí dlouho projevovat. Po kauterizaci eroze je tmavá leucorrhoea po dobu 5-7 dnů indikátorem pozitivní dynamiky zotavení..
 3. 3. Polypy - nodulární útvary vzniklé v důsledku hormonálních poruch.

U nich se hnědé tajemství objevuje nejen před a během menstruace, ale také po pohlavním styku.

Děloha
 1. 1. Endometrióza. Kromě výskytu bolestivých pocitů v pánevní oblasti, které se během menstruace zesilují, mohou kritické dny trvat každých 10-15 dní.
 2. 2. Polypy v děloze. Při takovém onemocnění je bolest v děloze křečová, teplota stoupá a dochází k rozpadu.
 3. 3. Novotvary - nejčastěji hnědý výtok provokuje myomy. Jsou detekovány u žen ve věku od 20 do 45 let.
Zánětlivá onemocnění
 1. 1. Pohlavně přenosné choroby.
 2. 2. Bakteriální infekce. Příznivým prostředím pro reprodukci koků je narušená zdravá mikroflóra pohlavních orgánů na pozadí hormonálního narušení.
 3. 3. Nespecifická onemocnění: vulvitida, vulvovaginitida, kolpitida.

Společné příznaky zánětlivých procesů všech pohlavních orgánů:

 • hnědý výtok před menstruací;
 • svědění, pálení v pochvě a na vnější kůži genitálií;
 • vytrvalý výtok s nepříjemným zápachem s nečistotami hnisu nebo nerovnoměrnou konzistencí

Společným znakem všech patologických stavů je doba hnědého výtoku: více než týden - 10 dní.

Pokud vaše menstruace nezačne, místo toho se objeví hnědý výtok, může to být první známka těhotenství. Nejčastěji se to děje 7-10 dní před očekávaným datem menstruace. Někdy si je ženy pletou s krvácením charakteristickým pro kritické dny, ignorujíc nedostatek a barvu tajemství..

K potvrzení „zajímavé polohy“ je nutné provést test a v blízké budoucnosti navštívit gynekologa, který předepíše analýzu hladiny hCG a intravaginální ultrazvuková vyšetření. Před těmito postupy je důkazem pozitivní těhotenský test. Pokud je negativní, je stále nutná návštěva lékaře - vyloučit výše uvedené patologické stavy.

Až 12 týdnů se výtok z rozmazání nepovažuje za něco nebezpečného, ​​ale tuto skutečnost musí potvrdit příslušný gynekolog. Pokud přetrvávají i po této době, pak existuje velká hrozba potratu - protože na začátku druhého trimestru naznačují oddělení vajíčka.

Když je obvyklý cyklus ženy přerušen zpožděním menstruace, bolí ji podbřišek a dochází k hnědému výtoku - mohou to být příznaky mimoděložního těhotenství. Musí být vyloučeno co nejdříve, protože taková situace je velmi nebezpečná pro zdraví a život pacienta..

Kromě fyziologických příčin, patologií a těhotenství může být hnědý výtok vyvolán:

 1. 1. Sexuální kontakt. Pokud byl sex násilný a během něj byla poškozena sliznice pochvy: oděrky, škrábance. Poškození může také nastat, pokud žena není dostatečně vzrušená a má velmi malé množství lubrikantu. Hnědý výtok se vyskytuje u dívek, které právě mají sex: po prvních několika příležitostech mohou mít rozmazané, tmavě zbarvené leucorrhoea.
 2. 2. Lékařské postupy pro vyšetření: odběr stěrů, intravaginální ultrazvuk. Během nich i při pohlavním styku existuje možnost poškození vaginální sliznice..

Pokud výskyt hnědého výtoku namísto menstruace vyvolává obavy a pochybnosti o tom, zda je vše v pořádku se zdravím, důrazně se doporučuje co nejdříve kontaktovat gynekologa. To pomůže přijmout nezbytná opatření včas a vyhnout se komplikacím..

Proč jsou místo menstruace tmavě hnědé výboje??

Menstruace zdravé ženy je doprovázena uvolněním odlupované výstelky dělohy, vaginálních sekretů a hlenu. Vzhled hnědého výtoku místo menstruace je obvykle vnímán jako symptom patologie. Fenomény však mohou také vyvolat fyziologické důvody. Je důležité věnovat pozornost souběžným příznakům a diagnostikovat včas.

Nyní se tomu věnujme podrobněji..

Když je hnědý výboj považován za normální?

Pokud hnědé skvrny trvají 3 dny, nebojte se. U mnoha žen je toto tajemství několik dní před nástupem menstruace. Hnědý výtok postupně získává vzhled standardní menstruace. Nebojte se, pokud hnědý výtok místo menstruace splňuje následující požadavky:

 • mít malý objem;
 • nezpůsobujte svědění a pálení;
 • ne každý cyklus se objeví;
 • vyskytují se několik dní před menstruací;
 • mít načervenalý nebo hnědý odstín;
 • mají jednotnou konzistenci nebo obsahují malé hrudky.

Nejčastěji se hnědý výtok místo klasické menstruace vyskytuje v důsledku hormonální nerovnováhy. Činnost samotné ženy může vést k jeho výskytu..

Příčiny tmavě hnědého výtoku místo menstruace

Pokud menstruace chybí a místo nich se objeví hnědý výtok, lékaři podmíněně rozdělují seznam důvodů tohoto jevu do dvou skupin. Existují přírodní faktory prostředí. Důvody zařazené do druhé kategorie představují nebezpečí pro zdraví ženy. Kromě absence menstruace je patologie doprovázena:

 • přítomnost bolesti v dolní části břicha;
 • vnější genitálie zčervenají;
 • dochází ke zvýšení tělesné teploty;
 • žena zažívá nepohodlí během pohlavního styku.

U nemocí může tmavě hnědý výtok namísto menstruace trvat dva nebo více měsíců. Patologie vyžaduje léčbu. K identifikaci hlavní příčiny lékař nasměruje pacienta na testy a ultrazvuk.

Antikoncepční použití

Hormony jsou součástí moderní antikoncepce. Po zahájení užívání léků potřebuje tělo čas, aby si zvyklo na nové stavy. Vzhled tmavě hnědého výtoku namísto menstruace může naznačovat přechod adaptačního období. Obvykle trvá několik měsíců. Pokud hnědý výtok nezmizí během několika měsíců, mělo by to být alarmující. Zvláštní výtok obsahující krevní sraženiny a opožděnou menstruaci mohou vyvolat:

 • přeskakující pilulky;
 • dávka hormonu nestačí;
 • žena netoleruje drogu;
 • pacient porušil stanovené pokyny;
 • žena překročila přijatelnou dávku;
 • tam je místo, kde mohou být špatné návyky nebo nemoci.

Nejčastěji je hormonální narušení pozorováno u žen, které jsou nuceny uchýlit se k nouzové antikoncepci. Když se objeví hnědý výtok, žena začne mít podezření na těhotenství. K koncepci však nedošlo. Cyklus by se měl obnovit. K tomu budete muset několik měsíců vyloučit používání nouzové antikoncepce..

Podobné jevy jsou pozorovány při použití nitroděložního tělíska. Tělo si také musí zvyknout na svou přítomnost. Někdy dochází k patologické sekreci v důsledku zavlečení infekce, nesprávné instalace a odpojení ochranných prostředků.

Užívání léků

Na vzhled hnědého výtoku mohou mít vliv nejen hormonální léky nebo antikoncepce. Špinění místo menstruace se může objevit v důsledku užívání následujících léků:

 1. Hemostatické léky. Lékaři předepisují takové léky, pokud má žena silné menstruační krvácení. Pokud však pacientka nedodrží pokyny nebo poruší předepsanou dávku, může se u ní místo standardní menstruace objevit pseudo menstruace. V některých situacích je možná úplná absence menstruace..
 2. Antibakteriální látky. Samotné léky v této kategorii nejsou schopny ovlivnit hormonální pozadí ženy. Léčba však ovlivňuje vaginální mikroflóru. Pokud je žena nucena užívat antibiotika po dlouhou dobu, může to vést ke skutečnosti, že prospěšné bakterie budou zničeny. Výsledná nerovnováha může ovlivnit stav dělohy nebo vaječníků. V důsledku toho může dojít ke zpoždění menstruace a hnědému tajemství, které jí předchází..
 3. Antidepresiva. Léky v této kategorii mohou snížit intenzitu menstruace. Pokud je nutné dlouhodobé užívání léků této kategorie, může se místo menstruace objevit hnědý výtok. Tento jev je pozorován do 3 dnů. Samotný menzes zároveň nepřichází. Navíc při užívání antidepresiv může dojít ke zpoždění. Považuje se za normální, pokud netrvá déle než 3 dny..
 4. Protivředové léky. Ve většině situací jejich použití ovlivňuje menstruační krvácení. Doby cyklu se mohou lišit. V tomto případě se může objevit zpoždění na pozadí hnědého výboje..

Ohroženy jsou ženy užívající anabolické, psychotropní a diuretické léky. Použití výše uvedených prostředků může také způsobit vzhled hnědého výtoku a zpoždění menstruace..

Nástup těhotenství

Hnědý výtok, který se objeví místo menstruace, lze považovat za známku těhotenství. Nejprve se po jejich výskytu doporučuje provést test nebo darovat krev na hCG. Pokud dojde k oplodnění, mohou se objevit následující barvy:

 • béžový;
 • hnědý;
 • temný.

Výtok se objevuje na pozadí opožděné menstruace. K početí může dojít pouze během ovulace. Je však třeba mít na paměti, že spermie zůstávají aktivní ve vagině až 7 dní. Je možné předpokládat časné těhotenství, pokud je místo menstruace pozorován hnědý výtok, bolí mléčné žlázy a bolí dolní část břicha..

Pokud je těhotenství potvrzeno, musíte věnovat pozornost době výtoku a objemu sekrece. Normálně by měl výtok zmizet třetí nebo čtvrtý den. Pokud se hnědé tajemství vylučuje déle než týden, znamená to akutní nedostatek progesteronu. Skutečnou hrozbu potratu může naznačovat výtok s krví, který přetrvává po dobu 10–14 dnů.

Chirurgický zákrok

S hnědými sekrety a opožděným menstruačním krvácením se setkávají pacienti, kteří podstoupili operaci:

 • děloha;
 • vejcovody;
 • vaječníky;
 • čípek.

Malé množství krve může být uvolněno v důsledku potratu, laparoskopie, neúplného potratu nebo mimoděložního těhotenství. Načasování nástupu menstruace závisí na celém seznamu faktorů, mezi něž patří:

 • věk ženy;
 • množství operace;
 • přítomnost komplikací;
 • blízkost zásahu k umístění reprodukčních orgánů;
 • obecné zdraví;
 • doba, kterou procedura trvala.

Nejen operace, které ovlivňují orgány ženského reprodukčního systému, mohou způsobit menstruační nepravidelnosti. Stojí za to očekávat obnovení menstruace až poté, co dojde k uzdravení a úplnému uzdravení..

Hormonální nerovnováha

Pokud jsou přítomny poruchy pankreatu a štítné žlázy, může to způsobit nerovnováhu v hladinách hormonů. Tento jev ovlivní hojnost menstruace a okamžik jejího výskytu.

Hormonální nerovnováha však může nastat nejen v souvislosti s nemocemi. U dospívajících jsou pozorovány neustálé skoky v menstruaci. S pubertou se měsíční cyklus začíná stabilizovat. Z tohoto důvodu k ovulaci nedochází nepřetržitě. Výsledkem je, že dívka nemá menstruaci. Místo toho může dojít k mírnému tmavému výboji. Tato situace se považuje za normální během prvních 12 měsíců po panovníkovi..

Menopauza je dalším důvodem vedoucím k hormonální nerovnováze v těle ženy. Po 45 letech se schopnost rodit děti postupně ztrácí. Funkce vaječníků odumírají. To provokuje výskyt rozmazané sekrece. Nemá to nic společného s menstruací. Ženy před menopauzou nemají žádné přísné hranice. Může nastat mnohem dříve. Některé ženy zažívají tento jev ve věku 35 let.

Přetížení a stres

Menstruační dysfunkce může být důsledkem stresových situací. Přetížení, silné emoční zážitky vedou ke změnám v těle. Pokud je žena velmi nervózní, ovlivní to cyklus. V důsledku toho může dojít ke zpoždění. Místo menstruace se může objevit hnědý výtok, který předznamenává nástup menstruace.

Infekční choroby

Nemoci urogenitálního systému mohou také vyvolat poruchu menstruačního cyklu. Pokud se místo menstruace objeví hnědý výtok, často to naznačuje nástup zánětlivého procesu v děloze, jejím děložním čípku a přídavcích.

Patologii vyvolávají i pohlavně přenosné choroby. Kromě rozmazaných sekretů jsou doprovázeny:

 • svědění, nepříjemný zápach a vyrážky;
 • bolest při močení, pocit pálení nebo nepohodlí;
 • tahání bolesti, které jsou lokalizovány v dolní části břicha nebo v bederní oblasti;
 • otok sliznic a jejich zarudnutí.

Onkologická onemocnění

Tvorba nádoru ve vaječnících může vyvolat výskyt hnědého výtoku a ostrou bolest v břiše. Pokud jde o cysty, výtok může být slabý nebo hojný. U této nemoci zpoždění trvá od 5 dnů do měsíce. Pseudoměsíční může trvat několik dní. Patologie je často doprovázena bolestivou bolestí v dolní části břicha.

Maligní novotvar může také vyvolat hnědý výtok. Na samém počátku svého vývoje jsou patologie téměř asymptomatické. Je obtížné diagnostikovat onemocnění pouze na základě blahobytu pacienta. Zpoždění menstruace také nastává v důsledku hormonálních poruch, které vedou k rozvoji nádoru. Z tohoto důvodu lékař, ke kterému pacient přišel s takovými stížnostmi, bude mít podezření na vývoj novotvaru..

Bdělost by měla být způsobena silným výbojem tmavé barvy. Mohou být velmi rychlí, na pozadí vývoje onemocnění však mění svoji konzistenci a stávají se vodnatými. V pozdějších fázích může žena pociťovat silné bolesti břicha. Nepohodlí při tažení lze pozorovat v oblasti střev nebo stehen. Včasná diagnóza zvyšuje šance na úplné uzdravení.

Léčba patologie

Pokud byl jev vyvolán stresem, nervovými poruchami, akutní otravou, menstruace se normalizuje sama o sobě, jakmile je odstraněna hlavní příčina. Pokud ke zpoždění dojde nějakou dobu po nechráněném pohlavním styku, je třeba provést těhotenský test. Nebude nadbytečné podstoupit ultrazvukové vyšetření a darovat krev pro hCG.

Pokud má pacient endometritidu, jsou předepsány antibakteriální léky, stejně jako mechanické čištění děložní dutiny a detoxikace krve. Pokud bylo porušení vyprovokováno hormonální antikoncepcí, je nutné je vyměnit.

Pokud existuje podezření na novotvar, provede se biopsie. Na základě jeho výsledků je předepsána další léčba. V této situaci lze operaci provést.

Pokud se místo menstruace objeví hnědý výtok na pozadí návalů tepla, zvýšeného pocení a problémů se spánkem, s největší pravděpodobností mluvíme o blížící se menopauze. Tento stav nevyžaduje léčbu. Existují však způsoby, jak může žena snadněji přežít menopauzu. Lékaři obvykle předepisují hormonální terapii.

Menstruační hnědá - kdy věnovat pozornost svému tělu?

Menstruace je jedním z projevů ženského reprodukčního systému. Charakterizuje se komplexními biochemickými a hormonálními změnami probíhajícími v těle a projevuje se oddělováním krve ženských pohlavních orgánů, zejména dělohy.

Menstruace je vlastní všem ženám v plodném věku, s výhradou správného vývoje genitálií a žláz s vnitřní sekrecí, stejně jako absence genetických vad..

Děložní dutina je lemována sliznicí - endometriální tkání, která se vyznačuje měsíčním odmítnutím. Výsledkem je, že žena zaznamenává jejich projev, zatímco je již poslední fází menstruačního cyklu.

V počátečních fázích dochází k procesu buněčného růstu ve sliznici, po kterém následuje jejich transformace. Normálně by měl menstruační cyklus skončit v těhotenství, protože dochází ke zrání a uvolňování vajíčka, což je charakteristické pro proces ovulace..

Ale při absenci oplodnění se epitel zbavuje krvácivé kliniky a nahrazuje ji novými.

Normálně by menstruace neměla trvat déle než 5 dní a být doprovázena jasně červeným výtokem. Jejich objem by obvykle neměl přesáhnout 100 - 150 ml po celou dobu.

Zároveň první dny u žen nejsou vždy bohaté, ale mohou se objevit pouze s hnědými větvemi. Tento stav by měl být naprosto bezbolestný. Pokud se tyto příznaky změní, musíte se poradit s lékařem..

 1. Hnědý výboj je normální
 2. Když hnědá menstruace je patologie?
 3. Mimoděložní těhotenství
 4. Riziko potratu
 5. Zánětlivá onemocnění
 6. Pohlavně přenosné nemoci
 7. Hormonální nerovnováha
 8. Příčiny výtoku při absenci sexuální aktivity
 9. Běžné příčiny menstruačních nepravidelností
 10. Operativní zásahy
 11. Diagnostika
 12. Léčba
 13. Doporučení

Hnědý výboj je normální

Normou je hnědý výtok místo menstruace:

 • Období puberty. Toto je důležitá fáze formování ženského reprodukčního systému. Je charakterizována skutečností, že se u dívek začíná objevovat menstruace. Ale tento proces není vždy pravidelný, v některých případech může jeho odstranění trvat nějakou dobu. Normálně proces stanovení menstruačního cyklu pro dívku trvá asi rok. V této situaci se menstruace nemusí vůbec objevit, nebo je tak vzácná, že vypadá jako hnědý výtok z genitálního traktu. Mnoho dívek se začíná bát tohoto příznaku, ale nebojte se, ve většině případů není nutná žádná léčba, stačí pouze očekávaná taktika.
 • Climax. Toto je jedna z nejčastějších fyziologických příčin hnědých období. Mohou se vyskytnout u každé ženy, která čelí procesu snižování fungování reprodukčního systému. Věk jejich vzhledu se může lišit. Za normálních okolností je to pravděpodobně 45–55 let. Pokud se během menopauzy u ženy v pozdějším věku na pozadí normální a cyklické menstruace vyskytne hnědý výtok, nezpůsobí to u ženy podezření. V některých případech se však menstruace může zastavit v mladším věku, takže žena je rozrušená. Nástup těchto příznaků může nastat po 35-40 letech. Takový vývoj menopauzy bude patologický, může se projevit porušením cyklickosti a výskytem místo šarlatové krve v průměrném objemu malých, hubených hnědých sekretů. Postupně po výskytu takové menstruace dojde k jejich úplnému zastavení. S počátečními projevy, zejména v mladém věku, je možné oddálit jejich nástup pomocí hormonální substituční terapie. Ale ve středním nebo pozdním věku se používá pouze očekávaná taktika..
 • Poporodní období. Jedná se o fyziologický stav, ve kterém se může objevit hnědý výtok. Normálně po určité době narození dítěte žena zaznamenává výtok z genitálií, což je způsobeno skutečností, že probíhá proces oddělení placenty, což znamená, že je narušena integrita kapilár a krevních cév. Během prvních dnů po porodu je výtok červený a podobný normální menstruaci, ale později se jeho intenzita a objem změní, budou vzácnější a odstín bude hnědý. O měsíc později se tento obrázek zpravidla zastaví. Takový výtok se obvykle nazývá lochia. Neměly by být doprovázeny žádnými patologickými příznaky, jakmile se k hnědému výtoku připojí bolest a zvýšení teploty signalizuje nástup zánětlivého procesu. Pokud se objem hnědého výtoku nezastaví, ale naopak je náchylný ke zvýšení, je také nutné poradit se s odborníkem, protože to může být známkou opožděných fragmentů v děložní dutině.

Když hnědá menstruace je patologie?

Mimoděložní těhotenství

To je jedna z nejnebezpečnějších příčin hnědých období..

 1. Podobné příznaky se objevují jako projev menstruační reakce, není úplný. Je to způsobeno nedostatečnou hormonální produkcí hormonů, které přispívají k nástupu menstruace..
 2. Ale také uvolňování lidského choriového gonadotropinu brání úplnému odmítnutí tkáně endometria.
 3. V některých případech může vzhled hnědého výtoku naznačovat nástup poruchy těhotenství. Toto je druh reakce na potrat a může to být také narušení užitečnosti cévních stěn vejcovodu.
 4. Taková patologie může být často doprovázena výskytem bolestivého syndromu, zejména na straně, kde dochází k mimoděložnímu těhotenství. Příznaky se postupně zvyšují.
 5. Během diagnostiky existuje rozpor mezi velikostí dělohy a očekávaným obdobím, stejně jako stupněm růstu choriového gonadotropinu, bude také zaostávat za odpovídající.

Tuto situaci nelze ignorovat, protože může vést k ohrožení života ženy. Další postup těhotenství je v tomto případě téměř marný..

Riziko potratu

Je to také jeden z hlavních důvodů, proč mám místo menstruace hnědý výtok. Tento stav může být spojen s mnoha důvody, začínají se objevovat hlavně v raných fázích..

 1. Objem výtoku může být odlišný, někdy ženy samy o sobě nevšimnou téměř žádných příznaků, s výjimkou mírně znatelné hnědé skvrny na spodním prádle, ale v některých případech to může být výtok, který připomíná menstruaci.
 2. V druhém případě je červená krev oddělena velkým množstvím sraženin, které se u ženy začínají objevovat a jsou doprovázeny dalšími příznaky..
 3. Hlavními stížnostmi, kromě výtoku u ženy, mohou být bolest v podbřišku, předchozí zpoždění menstruace, pocit nevolnosti a otok mléčných žláz..

Prognóza je jiná, s přidělením malého počtu hnědých útvarů existuje šance na udržení těhotenství, ale s bohatým oddělením je minimální, protože vajíčko lze oddělit od povrchu děložní sliznice.

Při stanovení diagnózy je nutná urgentní hospitalizace a jmenování hormonálních léků, stejně jako změna životního stylu s výjimkou jakékoli fyzické aktivity.

Zánětlivá onemocnění

To je další častý důvod vzniku hnědého výtoku, ke kterému dochází na pozadí účasti v patologickém procesu jak děložní dutiny, tak děložního čípku a pochvy..

Ve většině případů se jedná o chronický průběh onemocnění..

V tomto případě se hnědý výtok může objevit spontánně nebo na pozadí menstruace..

V tomto případě může menstruace změnit nejen jejich cyklickost, ale také jejich trvání. Jsou náchylní k vzhledu hnědé skvrny, která přetrvává po dlouhou dobu, a také k bolesti..

Příznaky:

 1. Bolestivý syndrom má pomalý projev. Exacerbace se vyskytují pravidelně, jsou charakterizovány sezónností. Podobný hnědý výtok se navíc může objevit uprostřed menstruačního cyklu..
 2. Někdy s defekty na sliznici děložního čípku nebo pochvy takový výtok také charakterizuje zánětlivý proces. Po pohlavním styku se to může zhoršit.

Tento stav vyžaduje povinnou léčbu a další opatření proti relapsu zaměřená na prevenci těchto příznaků.

Pohlavně přenosné nemoci

To je jeden z důvodů hnědé menstruace..

Důvody vedoucí k tomuto stavu byly dlouho studovány; jedná se o infekce způsobené specifickými patogeny, které mají převládající cestu přenosu nechráněným pohlavním stykem.

Tato patologie se vyskytuje u osob převážně v reprodukčním období..

Pokud se u mužů nemusí vůbec projevit, pak u žen je jedním z nepříznivých znaků změna povahy menstruace:

 1. Stávají se bolestivějšími a výraznějšími, jejich barva získává hnědý odstín, objevuje se nepříjemný zápach a objem může být nevýznamný, budou se rozmazávat, zatímco doba trvání se výrazně zvyšuje.
 2. V některých případech mohou projevy trvat až několik týdnů. To je způsobeno přítomností specifického zánětlivého procesu v děložní dutině, kde je narušen proces sekrece a proliferace buněk endometriální tkáně..
 3. V procesu menstruace dochází k pomalejšímu a problematičtějšímu oddělení tkání, v důsledku čehož se budou rozmazávat, změní se jejich barva a vůně..

Hormonální nerovnováha

To je další důvod pro vznik hnědého výtoku z genitálního traktu, který se může objevit u každé ženy v reprodukčním období..

Existuje mnoho konkrétních důvodů vedoucích k tomuto patologickému stavu..

Mezi nimi jsou hlavní považovány za perzistenci folikulů..

V menstruačním cyklu nedochází k ovulaci a menstruace může přijít se zpožděním a jejich barva zhnědne, podobný stav nastane, když žluté tělo zůstane aktivní.

V obou případech dochází k nepravidelnostem menstruace..

Ve většině případů nevyžadují žádnou další léčbu, pokud nejsou doprovázeny patologickými příznaky. Podobný hnědý výtok lze také zaznamenat s nedostatkem progesteronu, což znamená podřadnost druhé fáze menstruačního cyklu.

Menstruace bude mít sklon ke zpoždění a následnému výtoku, který je silný a hnědý..

Příčiny výtoku při absenci sexuální aktivity

V tomto případě by měla být vyloučena přítomnost hnědého výtoku, který je komplikací těhotenství, a rovněž je sníženo riziko vzniku zánětlivého procesu. Současně však existují různé druhy hormonálních příčin, zažívacích faktorů a závažných gynekologických onemocnění..

Mezi chorobami je třeba poznamenat vnitřní endometriózu. Toto je stav charakterizovaný výtokem menstruace, která je hnědá..

S rozvojem endometriózy se sliznice děložní dutiny šíří mimo její anatomickou oblast, takže endometrium může být umístěno ve svalové vrstvě a dalších orgánech a systémech.

Jsou to také stresové situace a změny životního stylu, které mohou vést k hormonálnímu narušení..

Běžné příčiny menstruačních nepravidelností

Mohou být spojeny s několika situacemi. Jedná se o poruchy v práci endokrinních žláz, zánětlivé procesy, stejně jako obtížné situace spojené s nepříznivými účinky na tělo..

Operativní zásahy

To je jeden z důvodů, proč se období jeví tmavá..

Důvod ve většině případů bude záviset na typu a povaze provedené manipulace:

 1. V některých případech může být výskyt hnědé menstruace spojen s reakcí na zavedení nitroděložního tělíska. V tomto případě může dojít k projevu spojenému s traumatem sliznice děložní dutiny nebo s jeho reakcí na výskyt cizího tělesa. Následující menstruace se zpravidla neliší od předchozí..
 2. U endometriózy lze použít nitroděložní systém s levonorgestrelem, který během své přítomnosti začne emitovat určitou dávku hormonu, což vede k rozvoji krátkodobé tkáňové závislosti.
 3. Také hnědá menstruace může být spojena s takovými chirurgickými zákroky, jako je kyretáž děložní dutiny. V některých případech to lze provést pro diagnostické účely, stejně jako pro prevenci vývoje těhotenství. Podobná menstruace se objeví ihned po zákroku, hnědá barva může přetrvávat po dobu jednoho týdne s postupným snižováním intenzity.
 4. Podivná hnědá menstruace může být navíc výsledkem zásahu do děložní dutiny spojeného s předchozí patologií.

Diagnostika

Ve většině případů nezpůsobuje v moderní medicíně práci..

Obvykle se jedná o komplexní vyšetření:

 • Začíná to rozhovorem mezi lékařem a ženou, objasněním všech stížností, anamnézou a vyšetřením orgánů reprodukčního systému..
 • Základem pro diagnostiku hnědé menstruace je ultrazvuk. Nejprve se hodnotí děloha, její velikost, struktura, tloušťka a konzistence hlavní vrstvy - endometria. Vyšetřuje se také děložní čípek a jeho konzistence. Je nutné vyšetřit přídavky na přítomnost hmot a velikost folikulárního aparátu s množstvím.
 • Další metodou, která indikuje nepřímý stav orgánů reprodukčního systému, je obecný krevní test. Provádí se měření hladiny hemoglobinu a vzorce leukocytů. Pomocí této metody lze potvrdit zánětlivé onemocnění a přítomnost anémie, což může v některých případech způsobit hnědou menstruaci..
 • Hormonální vyšetření. Z nich se často používá studie hladiny lidského choriového gonadotropinu, což je zvláště důležité pro mimoděložní těhotenství. Zkoumá se nárůst a stupeň dynamického nárůstu v průběhu průběhu semestru. Takovou analýzu je rovněž nutné provést, když se objeví hrozba ukončení těhotenství..

Léčba

To jsou hlavní body v hnědé menstruační kúře.

Volba taktiky bude záviset na typu patologického stavu:

 • V případě mimoděložního těhotenství je hlavní léčba jeho ukončení chirurgickým zákrokem. Hlasitost bude záviset na načasování a stavu ženy. V počátečních stádiích těhotenství, ale již s výskytem hnědé menstruace, se chirurgický zákrok omezuje na odstranění části vejcovodu a jeho následné obnovení, aby se zachoval anatomický plnohodnotný stav. S dlouhou dobou a příznaky jejího porušení je léčba omezena na úplnou amputaci vejcovodu.
 • S hrozbou spontánního potratu, zejména na počátku těhotenství, s výskytem hnědé menstruace, je nutná hormonální léčba. Mezi nimi jsou hlavními léky léky skupiny progesteronu. Z nich je na trhu prezentováno velké množství fondů, ale nejoblíbenější z nich jsou Dyufaston a Utrozhestan. Duphaston je systémový lék používaný k hnědé menstruaci během těhotenství. Jmenování je možné pouze do 20 týdnů těhotenství, po druhém screeningu je zcela zrušeno nebo nahrazeno Utrozhestanem. Dávka bude v průměru 20 mg denně. Utrozhestan je progesteronové léčivo vyráběné ve formě vaginálního čípku. Má podobný účinek jako Duphaston, ale biologická dostupnost je mnohem vyšší. Dávka jednoho čípku je 200 mg.
 • Zánětlivé stavy vedoucí k hnědé menstruaci vyžadují systémovou léčbu. Mohou to být antibakteriální nebo protizánětlivé léky. V případě konkrétního patogenu se selekce provádí stanovením citlivosti na antibiotika. V případě hormonálních poruch můžete použít kombinovanou perorální antikoncepci, což vede ke snížení nebo zastavení hnědého výtoku během menstruace. Mohou to být také další hormonální látky, které pomáhají léčit základní onemocnění vedoucí k hnědé menstruaci..

Doporučení

Doporučení lékařů:

 • Ženy, které mají projevy hnědé menstruace, by se měly poradit s odborníkem. Pokud je zjištěna příčina, bude schopen poskytnout podrobná doporučení pro další řízení a pozorování ženy..
 • Měli byste sledovat pravidelnost menstruace. Jakákoli selhání mohou mít patologickou příčinu.
 • Je třeba se vyhnout nechráněnému pohlavnímu styku, zejména u nepravidelných sexuálních partnerů.
 • Pravidelně diagnostikujte pohlavně přenosné infekce, i když příznaky nejsou přítomny.
 • Pravidelně provádějte instrumentální vyšetření pánevních orgánů pomocí rozšířené a neinvazivní metody s vysokou přesností.
 • V přítomnosti chronických zánětlivých procesů, doprovázených výskytem hnědé menstruace, je nutná úplná léčba, následovaná terapií proti relapsu, rehabilitačními kurzy a dodržováním preventivních opatření.
 • Při plánování narození dítěte přistupujte odpovědně a vyhněte se stresovým situacím, těžké fyzické námaze a škodlivým faktorům prostředí..
 • Sledujte práci a odpočinek i výživovou hodnotu.

Při menopauze je pozorován přirozený pokles hladiny estrogenu v ženském těle. Nedostatek estrogenu u postmenopauzálních žen se projevuje rozvojem osteoporózy, aterosklerotických cévních lézí, snížením elasticity kůže, zhoršením struktury vlasů a nehtů, suchostí a atrofií vaginální sliznice, výskytem „návalů horka“, narušeným emocionálním pozadím (výskyt podrážděnosti, náladovosti, slzavosti) atd.