Hnědý výtok místo menstruace

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

 • Kód ICD-10
 • Příčiny
 • Příznaky
 • Komplikace a důsledky
 • Diagnostika
 • Léčba
 • Na koho se obrátit?
 • Prevence
 • Předpověď

Není neobvyklé, že ženy mají místo menstruace hnědý výtok, který může způsobit přirozené obavy..

Na první pohled z neškodných důvodů takového výtoku gynekologové nazývají stav silného fyzického a nervového vyčerpání ženského těla, což negativně ovlivňuje fungování reprodukčního systému. Je však třeba mít na paměti, že - kromě určitých fyziologických podmínek - mají příznaky ve formě těchto sekretů určité gynekologické patologie..

Kód ICD-10

Příčiny hnědého výtoku místo menstruace

Mezi nejpravděpodobnější důvody takového výtoku je třeba nazvat těhotenství, na jehož samém začátku - o několik dní dříve, než by měla začít další menstruace, asi 5-10 dní po početí - má v průměru 25% žen místo menstruace hnědý výtok. V gynekologii se jim říká implantační krvácení, ale stane se to jednou! Mimochodem, ze stejného důvodu je zaznamenán hnědý výtok místo menstruace po IVF..

A kvůli tvorbě nových krevních cév ve stěně dělohy mají těhotné ženy někdy místo menstruace a nevolnosti skvrnitý světle hnědý výtok..

Pokud se však místo menstruace objeví zpoždění a hnědý výtok, a také pokud si žena stěžuje, že ji bolí žaludek a místo menstruace hnědý výtok, mělo by být podezření na těhotenství (asi 3–5 týdnů) se zjevnými známkami částečného odloučení od endometria vajíčka. To je ve skutečnosti předzvěst potratu s následným krvácením. Navíc počátek těhotenství, doprovázený výtokem této povahy, může být mimoděložní.

Ženy, které porodily, vědí, že v poporodním období se děje cokoli, a pokud po porodu, místo menstruace, hnědé výtoky, je to normální: znamená to, že se cyklus brzy obnoví (což se děje také během kojení).

Příznaky hnědého výtoku místo menstruace

První známky vstupu ženy do perimenopauzálního období se projevují nepravidelnostmi v cyklu, kdy místo menstruace dochází k řídkému rozmazání tmavě hnědého výtoku. Současně, jak poznamenali gynekologové, každá třetí žena ve věku 45-50 let si stěžuje na hojný hnědý výtok místo menstruace a patogeneze tohoto stavu je spojena s věkem souvisejícím zánikem sexuálních funkcí a poklesem produkce hormonů vaječníky.

V mladším věku může být hnědý výtok místo menstruace s negativním těhotenským testem způsoben takovými důvody, jako jsou: hormonální poruchy (nedostatek ovulace se syndromem polycystických vaječníků nebo patologie štítné žlázy); prudká změna klimatických podmínek (při přechodu do jiné oblasti); výrazné snížení tělesné hmotnosti v krátkém čase. Speciální rizikové faktory - závažná infekční onemocnění a onkologie.

Nízký žlutý nebo žluto-hnědý výtok místo menstruace s nepříjemným zápachem, stejně jako silné a pálivé pocity během močení a pohlavního styku - příznaky infekčního zánětu pochvy na pozadí hormonální nerovnováhy (například nedostatek estrogenu v ovariálních patologiích) nebo poškození sliznice cervikálního kanálu Staphylococcus aureus, hemolytický streptokok, mykoplazma atd..

Ale prodloužený hnědý výtok místo menstruace (menometroragie se světlým nebo spíše intenzivně zbarveným výtokem) je způsoben erozí, dysplázií nebo rakovinou děložního čípku; jejich vzhled může být způsoben syndromem polycystických vaječníků. Také na pozadí menstruačních nepravidelností se takové sekrece mohou projevit hyperplazií a polypy endometria v děloze, sarkomem nebo adenokarcinomem endometria a v přítomnosti krvavých sraženin, endometriózy nebo děložních myomů.

Komplikace a důsledky

Důsledky a komplikace ve formě těchto sekrecí dávají některé antibakteriální léky, ale nejčastěji - farmakologické látky, které obsahují syntetické analogy endogenních hormonů (estrogen a progesteron).

Například lékaři předepisují lék Duphaston s dydrogesteronem pro hormonální substituční terapii; jeho vedlejší účinky zahrnují nejen kožní vyrážky a svědění, ale také metroragii (děložní krvácení).

Hormonální antikoncepce Triregol (ethinylestradiol + levonorgestrel) v důsledku vynechání pilulek a v případech přerušení užívání způsobuje krvácení z dělohy nebo méně intenzivní (špinění) špinění.

Pokud tedy po přípravku Duphaston, Triregol dochází místo menstruace k hnědému výtoku, vězte, že to jsou důsledky jejich užívání..

Než začnete užívat hormonální antikoncepční pilulky, poraďte se s lékařem a pečlivě si přečtěte pokyny k léku. Při užívání přípravku Jess (s ethinylestradiolem a drospirenonem) se tedy místo menstruace často vyskytují krvácení a hnědý výtok. Jak je uvedeno v pokynech k této antikoncepci, lze to pozorovat během prvních tří měsíců jejího užívání..

Jak ukazuje praxe, takové výtoky existují po gynekologických chirurgických zákrocích; po pravidelném potratu a po minimálním potratu je také běžný hnědý výtok místo menstruace. A ačkoli je ukončení těhotenství vakuovou aspirací méně traumatizující než kyretáž, nikdo není imunní vůči jejím komplikacím.

Diagnostikování hnědého výtoku místo menstruace

Bylo by správnější říci, že je nutné zjistit příčinu tohoto příznaku, protože jakýkoli výtok je pouze známkou určité nemoci nebo patologického stavu.

Nejprve gynekologové určí, zda je pacientka těhotná, což se odhalí při rutinním vyšetření. Vyšetření také může odhalit přítomnost patologií..

Potřebné testy zahrnují:

 • klinický a biochemický krevní test;
 • krevní test na infekci TORCH;
 • krevní test na hladinu hormonů (pohlavních orgánů a štítné žlázy);
 • vaginální nátěr na mikroflóru;
 • PAP nátěr z cervikálního kanálu;
 • podle indikací - biopsie děložního čípku nebo sliznice jejího těla.

Instrumentální diagnostika se provádí pomocí ultrasonografie (ultrazvuku) pánevních orgánů a hysteroskopie děložní dutiny (v případě potřeby s biopsií).

Vzhledem k různým důvodům vzniku hnědého výtoku, které nahrazují menstruaci, může diferenciální diagnostika vyžadovat zapojení jak specialistů v oboru gynekologické onkologie, tak endokrinologa.

Na koho se obrátit?

Léčba hnědého výtoku místo menstruace

Ženy v plodném věku musí nejprve použít test k určení těhotenství a poté - bez ohledu na jeho výsledek - jít ke gynekologovi. Protože pouze on může potvrdit skutečnost těhotenství a zaznamenat ženu a pro netehotné pacienty - předepsat nezbytnou léčbu hnědého výtoku namísto menstruace, přesněji léčbu nemoci - konkrétní důvod vzniku tohoto příznaku.

Je třeba poznamenat, že dnes je v gynekologii léčba těchto sekrecí na začátku menopauzy nebo se snížením hormonálních hladin u mladých žen, stejně jako s endometriózou, hyperplazií endometria nebo děložními myomy, založena na nahrazení chybějících pohlavních hormonů. Je stěží vhodné vyjmenovat léky, které lze předepsat v každém konkrétním případě; například zjistit, jaké léky se používají k léčbě hyperplazie endometria

U infekcí vám lékař předepíše antibiotika; s dysplázií děložního čípku se používá diatermie nebo laserová kauterizace; když je detekována onkologie, provádí se chirurgická léčba, ozařování a chemoterapie.

Prevence

Vitamíny skupiny B a stopové prvky (železo a zinek) hrají důležitou roli při udržování zdraví žen. Proto by prevence zánětlivých a hormonálních patologií reprodukčního systému měla začít správnou výživou (a používáním zeleniny a ovoce bohatého na vitamíny), zdravým životním stylem a systematickou návštěvou gynekologa.

Předpověď

Pokud je místo menstruace zaznamenán hnědý výtok u ženy plánující těhotenství, bude to nepochybně nejlepší prognóza..

Diagnóza s hnědým výbojem místo menstruace

Menstruace je dokladem puberty a reprodukčního zdraví ženy. Podle údajů Mezinárodní asociace pro zdraví však pouze jeden ze tří zaznamenal selhání cyklu. V tomto případě mluvíme o zpoždění nebo naopak o předčasném začátku kritických dnů..

Podle statistik je nejčastějším problémem, který se ženy obracejí ke gynekologům, vzhled mdlého hnědého výtoku místo menstruace..

Příčiny výtoku místo menstruace

Pokud hnědý výtok místo menstruace nemá nepříjemný zápach, nejsou v něm žádné cizí inkluze a samotný proces výtoku není doprovázen ostrými bolestmi a pálením v intimní oblasti, pak to neznamená odchylky v práci reprodukčního systému.

Ale co může způsobit takové selhání? Gynekologové tvrdí, že za to může řada vnějších a vnitřních faktorů:

 1. Pravidelný výskyt nátěrů namísto menstruačního krvácení je pozorován u dívek v dospívání. Puberta není vždy doprovázena stabilním cyklem. Skoky v hormonálních hladinách, „překrývající se“ nad tvorbou reprodukčního systému, mohou způsobit rozmazání krevního hlenu. V tomto případě je třeba věnovat pozornost délce netypické sekrece a přítomnosti nebo nepřítomnosti dalších příznaků. Pokud odmítnutí sliznice netrvá déle než tři měsíce a dívka se neobtěžuje nepříjemnými pocity, není důvod k obavám.
 2. Vrchol nepřichází přes noc. Žena si obvykle začne všímat „předzvěstí“ 2–3 roky před menopauzou. Jedním z „zvonů“, které předznamenávají změnu stavu, je výskyt světle hnědého výtoku místo menstruace. V závislosti na životních podmínkách, minulých onemocněních a genetické predispozici si žena může všimnout tohoto příznaku menopauzy ve věku 40 až 50 let. Vzhled takové sekrece místo regulace je spojen s nepřítomností ovulace. Čím blíže je nástup menopauzy, tím menší a lehčí je samotná mazanice. Taková leucorrhoea není doprovázena nepříjemným zápachem, nedochází k nepohodlí v břiše a slabinách..
 3. Změna časových pásem, klimatické změny, rušný pracovní program, nevyvážená strava, nespavost, silný stres a špatné návyky mohou způsobit poruchy v těle ženy. Škodlivé účinky mohou mimo jiné ovlivnit fungování pohlavních orgánů. Přítomnost hnědého hlenu namísto menstruace je důvodem k přehodnocení rytmu života a více dbá na zdraví.
 4. Po intenzivním pohlavním styku se může před regulací objevit malá slizniční krevní leukorea. K tomu může dojít v důsledku traumatu vaginálního epitelu v důsledku příliš intenzivních pohybů, ale také v případě nedostatečného mazání. Vzniku krvavé sekrece můžete zabránit použitím speciálního lubrikantu..
 5. Místo menstruace lze pozorovat hnědé skvrny u těch, kteří nedávno podstoupili operaci na orgánech reprodukčního systému. Mluvíme o operacích v děloze, vejcovodech, vaječnících. Období zotavení může trvat až šest měsíců. V tuto chvíli se místo plných menstruačních úprav mohou na prádle objevit nahnědlé stopy. Podobný výtok se objeví po potratu a očištění.
 6. Zavedení nových hormonálních kontraceptiv může změnit charakteristiky menstruačního cyklu. Gynekologové říkají, že pokud místo měsíčního krvácení dochází k hnědému výtoku a bolesti břicha po dobu několika měsíců, stojí za to přehodnotit výběr antikoncepce nebo odstranit spirálu.
 7. Při užívání jiných léků se může místo menstruace objevit také nahnědlá sekrece. Kurz antibiotik, podpůrná léčba infuzemi a bylinami (odvar z heřmánku, máty, poplatky za podporu imunity), koníček pro analgetika, antidepresiva a hemostatika ovlivňují menstruační cyklus a funkci vaječníků. Neoprávněné změny dávkování a frekvence podávání a také chaotické „míchání“ různých léků mohou vyvolat nejen jednorázový výskyt hnědé sekrece místo menstruace, ale také vážné narušení menstruačního cyklu. Budou způsobeny hormonální nerovnováhou a otravou těla..
 8. Hormonální terapie zaměřená na léčbu neplodnosti a IVF může způsobit narušení menstruačního cyklu. To lze také vyjádřit v přítomnosti sporých hnědých šmouh místo menstruace. V takovém případě byste se neměli bát. Změny jsou krátkodobé a jsou spojeny s účinkem na hormonální pozadí ženy.

Selhání cyklu a těhotenství

Mnoho reprezentativních žen se zajímá o to, zda může být hnědý výtok místo plánované menstruace známkou těhotenství.

Vzhled hnědé skvrny v raném období je důsledkem poranění slabých krevních cév během připevnění vajíčka ke stěně dělohy. Maznya má hustou, viskózní konzistenci. Je špatná a netrvá déle než 3-4 dny..

Na základě lékařských pozorování je tento jev často pozorován během prvního těhotenství..

Pokud má žena před menstruací žaludek a zajímá ji, zda může dojít k otěhotnění, musí darovat krev pro hCG. Tato analýza může poskytnout přesnou odpověď dlouho před objevením se dvou pruhů v testu. V případě pozitivního výsledku musí těhotná žena pečlivě sledovat povahu a intenzitu výtoku. Pokud se zintenzivňují a "zkapalňují", musíte navštívit specialistu, aby vyloučil mimoděložní těhotenství a krvácení.

Po porodu

V poporodním období lze pozorovat hnědý hustý výtok místo menstruace. Sekrece sliznice místo regulace je také typická pro období kojení. A nejde jen o změnu v hormonálním pozadí porodní ženy..

Porodníci říkají, že po těhotenství a porodu se ženský cyklus ve skutečnosti buduje znovu. Může se lišit v délce a hojnosti od prenatálního období. Obnovení menstruačního cyklu může trvat šest měsíců až rok, zvláště pokud žena kojí dítě. V této době je místo obvyklé regulace přípustný výskyt hnědého výboje. Neměly by však být doprovázeny bolestivými pocity, specifickým zápachem a měly by se po dlouhou dobu opakovat z cyklu na cyklus..

Pokud se objeví nepohodlí nebo jiné abnormální příznaky, mělo by se poctivé pohlaví poradit s gynekologem a udělat ultrazvuk.

Hnědý výtok místo menstruace je příznakem onemocnění

Takže stojí za to si dělat starosti, pokud má dívka místo menstruace tmavý výtok? Gynekologové tvrdí, že výskyt sekrece namísto menstruace s řadou dalších příznaků může naznačovat závažné patologie v orgánech reprodukčního systému.

Cysty

Silný a jasný výtok místo menstruace, který je doprovázen bolestí v dolní části břicha, může naznačovat přítomnost cysty na vaječnících. Absence menstruace a výskyt hustého nepravidelného výtoku místo toho je doprovázen nejen bolestí, ale také zvýšením břicha, tělesné teploty, výskytem časté nevolnosti a závratí. Přítomnost cysty je možné určit výhradně pomocí ultrazvukového vyšetření. Podle statistik je to ovariální cysta, která brání otěhotnění v 70% případů..

Onkologie

Černý výtok s nevolností a závratě místo menstruace, který je doprovázen bolestivou bolestí v dolní části břicha a pánevní oblasti, může naznačovat vývoj rakoviny děložního čípku. Maligní nádor se vyvíjí na pozadí již existujících lézí reprodukčního systému. Mluvíme o erozích, změnách jizev a zánětlivých procesech různé etiologie vyskytujících se v děložním čípku.

Kromě „přímé“ symptomatologie je v počátečních stádiích rakovina děložního čípku doprovázena zvýšenou únavou a nechutenstvím. Jak nádor roste, kromě systematického neobvyklého výtoku zaznamenávají pacienti problémy s močením, otoky nohou a „vystřelující“ bolest v zádech.

Při diagnostikování těchto příznaků v sobě musíte okamžitě konzultovat lékaře a odeslat materiál k biopsii. Včasná detekce rakovinového nádoru a zahájení léčby umožňuje vyhnout se smrti v 80% případů.

Endometrióza v pokročilém stadiu může být jednou z příčin rakoviny děložního čípku. Zpočátku je obtížné to rozpoznat bez vyšetření na gynekologickém křesle, ale systematický vzhled tmavě hnědého výtoku místo menstruace by měl ženu upozornit. Přerůstání endometria mimo vnitřní sliznici vede k tvorbě adhezí a neustálým zánětlivým procesům v děloze a pochvě.

Kromě neobvyklého výtoku je endometrióza doprovázena bolestí v pánevní oblasti a nepohodlí při pohlavním styku. Ženy si všimnou, že s tímto onemocněním neustále usrkává v dolní části břicha. Endometrióza v pokročilém stadiu je plná nejen vývoje maligních nádorů, ale také neplodnosti.

Gynekologové poznamenávají, že výskyt hnědého výtoku s vločkami místo menstruace naznačuje přítomnost zánětlivých procesů v orgánech reprodukčního systému a pohlavně přenosných chorob. Tento termín označuje bakteriální, virové, plísňové a parazitární infekce, které se přenášejí z partnera na partnera během sexu bez kondomu. Mezi nejčastější pohlavně přenosné choroby patří:

 • Chlamydie;
 • Genitální opar;
 • Syfilis;
 • Kapavka;
 • Trichomoniáza;
 • Artrofická vaginitida;
 • Mykoplazmóza.

Můžete mít podezření, že máte tato onemocnění, pokud máte podivné příznaky:

 • svědění a pálení v perineální oblasti;
 • zánět a vyrážky v genitální oblasti;
 • přítomnost nepříjemného, ​​ostrého zápachu ve výtoku;
 • mazanice je doprovázena odmítáním červených krevních sraženin;
 • hnisavý výtok sražené konzistence;
 • bolest při pohlavním styku;
 • látka vychází z pochvy déle než týden;
 • krvácení je doprovázeno ostrými křečemi v dolní části břicha;
 • bolest během močení a potíže s defekací;
 • periodické otoky mléčných žláz.

Při diagnostice stejných příznaků se dívce doporučuje navštívit gynekologa. Specialista, spoléhající se na výsledky testů, zvolí terapii pro léčbu založenou na antibiotikách a imunostimulačních lécích.

Neustálá přítomnost namísto měsíčního krvavého výtoku může znamenat zánět močového měchýře nebo ledvin. Nefrologové tvrdí, že leucorrhoea v kombinaci s bolestmi dolní části břicha mohou naznačovat pyelonefritidu způsobenou refluxem moči. Toto onemocnění je způsobeno zánětem v důsledku vniknutí určité moči do ledvinné pánve. Vypouštění v tomto případě nemá nepříjemný zápach. Pyelonefritidu lze diagnostikovat pomocí speciálního postupu, při kterém se kontrastní tekutina vstřikuje močovým kanálem. Reflux může vyžadovat chirurgický zákrok.

Shrnuto lze konstatovat, že fyziologické důvody a vnější vlivy se stávají častou odpovědí na otázku, proč neexistuje menstruace, ale hnědý výtok, ale je nutná návštěva lékaře se současnými nepříjemnými příznaky, protože tento stav může být známkou vážného onemocnění.

Proč jsou místo menstruace tmavě hnědé výboje??

Menstruace zdravé ženy je doprovázena uvolněním odlupované výstelky dělohy, vaginálních sekretů a hlenu. Vzhled hnědého výtoku místo menstruace je obvykle vnímán jako symptom patologie. Fenomény však mohou také vyvolat fyziologické důvody. Je důležité věnovat pozornost souběžným příznakům a diagnostikovat včas.

Nyní se tomu věnujme podrobněji..

Když je hnědý výboj považován za normální?

Pokud hnědé skvrny trvají 3 dny, nebojte se. U mnoha žen je toto tajemství několik dní před nástupem menstruace. Hnědý výtok postupně získává vzhled standardní menstruace. Nebojte se, pokud hnědý výtok místo menstruace splňuje následující požadavky:

 • mít malý objem;
 • nezpůsobujte svědění a pálení;
 • ne každý cyklus se objeví;
 • vyskytují se několik dní před menstruací;
 • mít načervenalý nebo hnědý odstín;
 • mají jednotnou konzistenci nebo obsahují malé hrudky.

Nejčastěji se hnědý výtok místo klasické menstruace vyskytuje v důsledku hormonální nerovnováhy. Činnost samotné ženy může vést k jeho výskytu..

Příčiny tmavě hnědého výtoku místo menstruace

Pokud menstruace chybí a místo nich se objeví hnědý výtok, lékaři podmíněně rozdělují seznam důvodů tohoto jevu do dvou skupin. Existují přírodní faktory prostředí. Důvody zařazené do druhé kategorie představují nebezpečí pro zdraví ženy. Kromě absence menstruace je patologie doprovázena:

 • přítomnost bolesti v dolní části břicha;
 • vnější genitálie zčervenají;
 • dochází ke zvýšení tělesné teploty;
 • žena zažívá nepohodlí během pohlavního styku.

U nemocí může tmavě hnědý výtok namísto menstruace trvat dva nebo více měsíců. Patologie vyžaduje léčbu. K identifikaci hlavní příčiny lékař nasměruje pacienta na testy a ultrazvuk.

Antikoncepční použití

Hormony jsou součástí moderní antikoncepce. Po zahájení užívání léků potřebuje tělo čas, aby si zvyklo na nové stavy. Vzhled tmavě hnědého výtoku namísto menstruace může naznačovat přechod adaptačního období. Obvykle trvá několik měsíců. Pokud hnědý výtok nezmizí během několika měsíců, mělo by to být alarmující. Zvláštní výtok obsahující krevní sraženiny a opožděnou menstruaci mohou vyvolat:

 • přeskakující pilulky;
 • dávka hormonu nestačí;
 • žena netoleruje drogu;
 • pacient porušil stanovené pokyny;
 • žena překročila přijatelnou dávku;
 • tam je místo, kde mohou být špatné návyky nebo nemoci.

Nejčastěji je hormonální narušení pozorováno u žen, které jsou nuceny uchýlit se k nouzové antikoncepci. Když se objeví hnědý výtok, žena začne mít podezření na těhotenství. K koncepci však nedošlo. Cyklus by se měl obnovit. K tomu budete muset několik měsíců vyloučit používání nouzové antikoncepce..

Podobné jevy jsou pozorovány při použití nitroděložního tělíska. Tělo si také musí zvyknout na svou přítomnost. Někdy dochází k patologické sekreci v důsledku zavlečení infekce, nesprávné instalace a odpojení ochranných prostředků.

Užívání léků

Na vzhled hnědého výtoku mohou mít vliv nejen hormonální léky nebo antikoncepce. Špinění místo menstruace se může objevit v důsledku užívání následujících léků:

 1. Hemostatické léky. Lékaři předepisují takové léky, pokud má žena silné menstruační krvácení. Pokud však pacientka nedodrží pokyny nebo poruší předepsanou dávku, může se u ní místo standardní menstruace objevit pseudo menstruace. V některých situacích je možná úplná absence menstruace..
 2. Antibakteriální látky. Samotné léky v této kategorii nejsou schopny ovlivnit hormonální pozadí ženy. Léčba však ovlivňuje vaginální mikroflóru. Pokud je žena nucena užívat antibiotika po dlouhou dobu, může to vést ke skutečnosti, že prospěšné bakterie budou zničeny. Výsledná nerovnováha může ovlivnit stav dělohy nebo vaječníků. V důsledku toho může dojít ke zpoždění menstruace a hnědému tajemství, které jí předchází..
 3. Antidepresiva. Léky v této kategorii mohou snížit intenzitu menstruace. Pokud je nutné dlouhodobé užívání léků této kategorie, může se místo menstruace objevit hnědý výtok. Tento jev je pozorován do 3 dnů. Samotný menzes zároveň nepřichází. Navíc při užívání antidepresiv může dojít ke zpoždění. Považuje se za normální, pokud netrvá déle než 3 dny..
 4. Protivředové léky. Ve většině situací jejich použití ovlivňuje menstruační krvácení. Doby cyklu se mohou lišit. V tomto případě se může objevit zpoždění na pozadí hnědého výboje..

Ohroženy jsou ženy užívající anabolické, psychotropní a diuretické léky. Použití výše uvedených prostředků může také způsobit vzhled hnědého výtoku a zpoždění menstruace..

Nástup těhotenství

Hnědý výtok, který se objeví místo menstruace, lze považovat za známku těhotenství. Nejprve se po jejich výskytu doporučuje provést test nebo darovat krev na hCG. Pokud dojde k oplodnění, mohou se objevit následující barvy:

 • béžový;
 • hnědý;
 • temný.

Výtok se objevuje na pozadí opožděné menstruace. K početí může dojít pouze během ovulace. Je však třeba mít na paměti, že spermie zůstávají aktivní ve vagině až 7 dní. Je možné předpokládat časné těhotenství, pokud je místo menstruace pozorován hnědý výtok, bolí mléčné žlázy a bolí dolní část břicha..

Pokud je těhotenství potvrzeno, musíte věnovat pozornost době výtoku a objemu sekrece. Normálně by měl výtok zmizet třetí nebo čtvrtý den. Pokud se hnědé tajemství vylučuje déle než týden, znamená to akutní nedostatek progesteronu. Skutečnou hrozbu potratu může naznačovat výtok s krví, který přetrvává po dobu 10–14 dnů.

Chirurgický zákrok

S hnědými sekrety a opožděným menstruačním krvácením se setkávají pacienti, kteří podstoupili operaci:

 • děloha;
 • vejcovody;
 • vaječníky;
 • čípek.

Malé množství krve může být uvolněno v důsledku potratu, laparoskopie, neúplného potratu nebo mimoděložního těhotenství. Načasování nástupu menstruace závisí na celém seznamu faktorů, mezi něž patří:

 • věk ženy;
 • množství operace;
 • přítomnost komplikací;
 • blízkost zásahu k umístění reprodukčních orgánů;
 • obecné zdraví;
 • doba, kterou procedura trvala.

Nejen operace, které ovlivňují orgány ženského reprodukčního systému, mohou způsobit menstruační nepravidelnosti. Stojí za to očekávat obnovení menstruace až poté, co dojde k uzdravení a úplnému uzdravení..

Hormonální nerovnováha

Pokud jsou přítomny poruchy pankreatu a štítné žlázy, může to způsobit nerovnováhu v hladinách hormonů. Tento jev ovlivní hojnost menstruace a okamžik jejího výskytu.

Hormonální nerovnováha však může nastat nejen v souvislosti s nemocemi. U dospívajících jsou pozorovány neustálé skoky v menstruaci. S pubertou se měsíční cyklus začíná stabilizovat. Z tohoto důvodu k ovulaci nedochází nepřetržitě. Výsledkem je, že dívka nemá menstruaci. Místo toho může dojít k mírnému tmavému výboji. Tato situace se považuje za normální během prvních 12 měsíců po panovníkovi..

Menopauza je dalším důvodem vedoucím k hormonální nerovnováze v těle ženy. Po 45 letech se schopnost rodit děti postupně ztrácí. Funkce vaječníků odumírají. To provokuje výskyt rozmazané sekrece. Nemá to nic společného s menstruací. Ženy před menopauzou nemají žádné přísné hranice. Může nastat mnohem dříve. Některé ženy zažívají tento jev ve věku 35 let.

Přetížení a stres

Menstruační dysfunkce může být důsledkem stresových situací. Přetížení, silné emoční zážitky vedou ke změnám v těle. Pokud je žena velmi nervózní, ovlivní to cyklus. V důsledku toho může dojít ke zpoždění. Místo menstruace se může objevit hnědý výtok, který předznamenává nástup menstruace.

Infekční choroby

Nemoci urogenitálního systému mohou také vyvolat poruchu menstruačního cyklu. Pokud se místo menstruace objeví hnědý výtok, často to naznačuje nástup zánětlivého procesu v děloze, jejím děložním čípku a přídavcích.

Patologii vyvolávají i pohlavně přenosné choroby. Kromě rozmazaných sekretů jsou doprovázeny:

 • svědění, nepříjemný zápach a vyrážky;
 • bolest při močení, pocit pálení nebo nepohodlí;
 • tahání bolesti, které jsou lokalizovány v dolní části břicha nebo v bederní oblasti;
 • otok sliznic a jejich zarudnutí.

Onkologická onemocnění

Tvorba nádoru ve vaječnících může vyvolat výskyt hnědého výtoku a ostrou bolest v břiše. Pokud jde o cysty, výtok může být slabý nebo hojný. U této nemoci zpoždění trvá od 5 dnů do měsíce. Pseudoměsíční může trvat několik dní. Patologie je často doprovázena bolestivou bolestí v dolní části břicha.

Maligní novotvar může také vyvolat hnědý výtok. Na samém počátku svého vývoje jsou patologie téměř asymptomatické. Je obtížné diagnostikovat onemocnění pouze na základě blahobytu pacienta. Zpoždění menstruace také nastává v důsledku hormonálních poruch, které vedou k rozvoji nádoru. Z tohoto důvodu lékař, ke kterému pacient přišel s takovými stížnostmi, bude mít podezření na vývoj novotvaru..

Bdělost by měla být způsobena silným výbojem tmavé barvy. Mohou být velmi rychlí, na pozadí vývoje onemocnění však mění svoji konzistenci a stávají se vodnatými. V pozdějších fázích může žena pociťovat silné bolesti břicha. Nepohodlí při tažení lze pozorovat v oblasti střev nebo stehen. Včasná diagnóza zvyšuje šance na úplné uzdravení.

Léčba patologie

Pokud byl jev vyvolán stresem, nervovými poruchami, akutní otravou, menstruace se normalizuje sama o sobě, jakmile je odstraněna hlavní příčina. Pokud ke zpoždění dojde nějakou dobu po nechráněném pohlavním styku, je třeba provést těhotenský test. Nebude nadbytečné podstoupit ultrazvukové vyšetření a darovat krev pro hCG.

Pokud má pacient endometritidu, jsou předepsány antibakteriální léky, stejně jako mechanické čištění děložní dutiny a detoxikace krve. Pokud bylo porušení vyprovokováno hormonální antikoncepcí, je nutné je vyměnit.

Pokud existuje podezření na novotvar, provede se biopsie. Na základě jeho výsledků je předepsána další léčba. V této situaci lze operaci provést.

Pokud se místo menstruace objeví hnědý výtok na pozadí návalů tepla, zvýšeného pocení a problémů se spánkem, s největší pravděpodobností mluvíme o blížící se menopauze. Tento stav nevyžaduje léčbu. Existují však způsoby, jak může žena snadněji přežít menopauzu. Lékaři obvykle předepisují hormonální terapii.

Hnědý výtok místo měsíčních příčin hnědé barvy

Hnědý výtok - menstruace je indikátorem reprodukčního zdraví ženy, různé odchylky od normy v jejím průběhu vždy způsobují obavy.

Je zcela přirozené, že se spravedlivé pohlaví začíná obávat, když namísto menstruace mají rozmazaný hnědý výtok..

V tomto článku odpovíme na otázku, proč dochází k menstruačnímu toku s hnědým odstínem, je to známka patologie a vyžaduje tento stav lékařský zásah.

 1. Menstruace je normální
 2. Hnědý výboj - hnědé tajemství
 3. Šmouhy
 4. Malý výboj
 5. První den cyklu
 6. Čich
 7. Hnědý výtok - přirozené příčiny
 8. Nestabilní cyklus
 9. Těhotenství
 10. Poporodní, kojení
 11. Climax
 12. Hnědý výtok - patologické příčiny
 13. Hormonální poruchy
 14. Mimoděložní těhotenství
 15. Infekce
 16. Chirurgické operace
 17. Onkologie
 18. Náhlé změny hmotnosti
 19. Hnědý výtok - účinek drog
 20. Hormonální léky a antikoncepce
 21. Špatný způsob života
 22. Klimatická změna
 23. Výživa
 24. Stres a přetížení
 25. Příznaky patologie
 26. Hnědé odlesky - jít hlouběji do stínu
 27. Světle hnědá
 28. Tmavě hnědá
 29. Hnědý výtok - diagnostika a léčba
 30. Hnědý výboj - prevence

Menstruace je normální

Normálně menstruace trvá od 3 do 7 dnů, zatímco barva výtoku je tmavě červená nebo velmi blízká vínové barvě.

Tato barva je způsobena koagulovanou krví z cév, které byly poškozeny při oddělení vnitřní slizniční vrstvy dělohy. Kromě krve zahrnuje složení sekrecí hlen produkovaný žlázami děložního čípku a mrtvé epiteliální buňky.

Normální menstruační tok, i když je tmavě zbarvený, má následující vlastnosti:

 • jednotná struktura (malé hrudky jsou povoleny);
 • červený nebo hnědý odstín;
 • množství vypouštění je minimální;
 • žádné svědění a pálení v pochvě;
 • není tam žádný zvláštní a nepříjemný zápach;
 • může začít pár dní před regulací;
 • neobjevuje se v každém cyklu.

Mezi nejpravděpodobnější faktory vzniku hnědého mazu se místo menstruace nebo tzv. Hypomenorey objevuje hormonální nerovnováha, kterou může vyprovokovat jak žena sama, tak vnější podmínky.

Hnědý výboj - hnědé tajemství

Menstruační hnědá barva by za normálních okolností neměla mít nepříjemný zápach a krevní sraženiny. Pokud je takové vypouštění pozorováno měsíčně, je to vážný důvod myslet na své zdraví a konzultovat s lékařem..

Pokud dojde k rozmazání výtoku nahnědlého odstínu nebo výtoku ve formě sraženin, znamená to, že v reprodukčním systému ženy existují určité poruchy..

Šmouhy

První den, kdy menstruace zmizela, by žena měla mít asi 50 ml menstruačního toku. V důsledku jakéhokoli porušení se objeví mazanice a předepsané množství sekretů nevychází. Dále byste měli věnovat pozornost doprovodným příznakům předpisů:

 • bolest v hlavě a v genitální oblasti;
 • tíha na hrudi;
 • bolesti zad;
 • nevolnost.

Pokud se kromě rozmazání úniků, které mají hnědý odstín, objevily uvedené příznaky, může to být známka vážných odchylek:

 • normální nebo mimoděložní těhotenství;
 • dysfunkce vaječníků a hypofýzy;
 • endometriální dysfunkce způsobená chirurgickým zákrokem, zánětem nebo tuberkulózou pohlavních orgánů;
 • nesprávná antikoncepce;
 • genitální trauma;
 • stresující stav;
 • prudké kolísání hmotnosti;
 • fyzický stres;
 • hormonální poruchy způsobené endokrinními patologiemi.

Malý výboj

Hypomenorea může být primární a sekundární. V prvním případě hnědá období začínají plynout od prvního dne. Jsou způsobeny nedostatečným vývojem genitálií a vrozenými anomáliemi genitální oblasti..

Sekundární slabá hnědá menstruace neobtěžuje ženu až do určitého okamžiku, ale může začít, pouze když dojde k porušení činnosti ženského těla.

V tomto případě se rozlišují následující příčiny hypomenorey:

 • dědičnost;
 • infekce v genitáliích;
 • benigní a maligní nádory;
 • hormonální narušení v důsledku nedostatku vitamínů, pohybu, změny klimatu a dalších důvodů.

První den cyklu

Některé ženy vůbec netuší, proč první den začíná menstruace hnědým výtokem. Odborníci tvrdí, že se jedná o zcela normální jev, ale pouze pokud se barva a konzistence výboje v následujících dnech vrátí k normálu..

Pokud je na začátku menstruace hnědý výtok, všechny 3-7 dny a končí hnědým výtokem, je to signál, že ženské tělo potřebuje pomoc lékaře, který může určit příčinu těchto odchylek.

Čich

Normálně má menstruace kovový kyselý zápach a načervenalý odstín. Na konci měsíčního období se tekutina uvolňuje stále méně a její barva postupně ztmavne, takže je přirozené, že vlna bude mít na konci regulace namazání, ale nemělo by to trvat déle než 1–2 dny. Pokud se u tohoto mazlíčku objeví silný hnilobný zápach, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Hnědý výtok - přirozené příčiny

V některých obdobích života ženy je alokace hnědého tajemství místo menstruace normální, každý z těchto případů budeme zvažovat podrobněji.

Nestabilní cyklus

Poté, co první menstruace pokračovala ve věku 12-13 let, se hormonální cyklus stabilizuje na dalších 1,5-2 let..

Tento proces je doprovázen nepravidelnou menstruací a kolísáním konzistence a barvy měsíčního výtoku..

Vzhledem k tomu, že vaječníky v tomto věku ještě plně nedospěly, bude se hladina pohlavních hormonů lišit, což znamená, že je zcela přirozené, že několik let po menarché se místo regulace objeví hnědé mazlavost.

Po 2 letech by se měl cyklus vrátit k normálu, pokud se tak nestalo, je nutná odborná konzultace.

Těhotenství

Na samém začátku těhotenství se během implantace vajíčka do vnitřní vrstvy dělohy může objevit rozmazaný hnědý výtok.

Přichycení zygoty je doprovázeno traumatem malých cév endometria, které jsou zdrojem malého krvácení na pozadí sekrece uvolněné z pochvy.

Těhotenství lze potvrdit speciálním testem. Pokud je test pozitivní a hnědá mazlavost nepřestane fungovat, znamená to, že tělo ženy nemá dostatečnou hladinu progesteronu, která je potřebná pro plné znesení plodu.

V této situaci může mazanice signalizovat hrozbu spontánního potratu, abyste tomu předešli, musíte darovat krev na hormony a podstoupit léčbu.

Poporodní, kojení

Po narození dítěte a po ukončení kojení si ženské tělo postupně zvykne na nové hormonální pozadí, menstruační cyklus se také vrátí k normálu až po několika měsících.

Je zcela přirozené, že během adaptačního období se místo menstruace může objevit rozmazané hnědé tajemství. Pokud k takovému výtoku dojde v každém cyklu a je doprovázeno bolestí a nepříjemným zápachem, měli byste určitě kontaktovat svého gynekologa.

Climax

Když žena vstoupí do premenapauzy, může dojít k přerušení menstruačního cyklu po dobu 2–3 let.

Úroveň pohlavních hormonů klesá, ovulace nenastává v každém cyklu, takže intenzita menstruačního toku kolísá od cyklu k cyklu. Čím blíže je vrchol, tím je období horší..

Postupem času začnou vypadat jako hnědá mazanice a pak úplně zmizí..

Hnědý výtok - patologické příčiny

Pokud je menstruační krvácení skvrnité a rozmazané, ženy v reprodukčním věku si nejčastěji myslí, že otěhotněly.

Pokud však menstruace neprojde obvyklým způsobem, ale rozmazání a test je negativní, znamená to, že existují i ​​jiné příčiny abnormálního výtoku. Nejčastěji jsou na vině gynekologické patologie, infekce a hormonální poruchy, zvláště je-li hnědá mazanice doprovázena bolestmi v podbřišku, horečkou a dalšími nepříjemnými příznaky.

Hormonální poruchy

Hormonální poruchy v těle ženy přímo ovlivňují povahu menstruace. Pokud progesteron nestačí, pak se endometrium nemůže plně vytvořit, kvůli čemuž nedojde k jeho normálnímu odmítnutí, proto místo regulace existuje hnědá mazlavost.

Při nedostatku estrogenu není mechanismus odmítnutí endometria plně spuštěn, což také vede k uvolnění tmavého rozmazaného tajemství. Hormonální nerovnováha může být způsobena stresem, špatnou stravou, nesprávnou denní rutinou a endokrinními chorobami..

Mimoděložní těhotenství

Pokud žena prošla těhotenským testem a ukázal pozitivní výsledek, ale v době, kdy měla menstruaci před těhotenstvím, nyní jsou hnědé rozmazané výtoky, měli byste okamžitě konzultovat s lékařem.

Důvodem hnědé skvrny může být mimoděložní těhotenství, a to kvůli skutečnosti, že se embryo nepřipojuje k děloze, ale k tubám. Jedná se o nebezpečný stav pro zdraví ženy, lze jej odstranit pouze pomocí chirurgického zákroku, a to by mělo být provedeno co nejdříve, aby se zabránilo prasknutí vejcovodu.

Infekce

Pokud se místo regulace uvolní rozmazané hnědé tajemství kvůli poruchám práce vaječníků, může to být způsobeno infekcemi a zánětlivými procesy v reprodukčním systému.

Mezi skrytými infekcemi jsou takové příznaky způsobeny Trichomonas, gonokoky, gardnerella, genitální herpes virus atd. Zánět může začít v důsledku patologického růstu mikroflóry, hub, streptokoků a stafylokoků.

Chirurgické operace

Pokud je místo menstruace hnědá mastnota, může to být důsledek potratu, císařského řezu, částečného odstranění pohlavních orgánů a dalších chirurgických zákroků, které způsobují hormonální nerovnováhu v těle ženy.

Pokud operace proběhla bez komplikací, mohou mít pozměněný charakter pouze první předpisy, další cyklus by měl probíhat normálně.

Onkologie

V počátečních stádiích se nádory v reprodukčním systému vyvíjejí asymptomaticky. Je docela obtížné určit jejich přítomnost podle pohody pacienta, pouze s růstem vzdělání u ženy začínají zpoždění menstruace, které jsou nahrazeny bohatým výtokem, ve kterém hnědá krev může obsahovat nečistoty hnisu.

V pokročilých stádiích rakoviny může bolet žaludek, který táhne dolní část zad a kyčel.

Náhlé změny hmotnosti

Pokud spojíte půst s intenzivní fyzickou aktivitou, pak místo obvyklé menstruace zmizí hnědé rozmazané tajemství. Tato porucha způsobuje nedostatek vitamínů a železa v těle..

Podobně působí prudký nárůst hmotnosti, který může být také příčinou hnědé mazanice..

Hnědý výtok - účinek drog

Hnědou barvu menstruace mohou způsobovat nejen léky na bázi hormonů, ale také některé další skupiny léků. Po drogách následujících odrůd se místo regulace může objevit temný mazanec:

 • antibiotika. Po dlouhodobém používání antibakteriálních látek se mění vaginální mikroflóra, což negativně ovlivňuje práci dělohy a jejích přídavky a mírný hnědý výtok se objevuje ve formě mazanice. Mohou být způsobeny zpomalením procesu zrání vajíčka;
 • protivředové léky. Tyto léky téměř vždy způsobují menstruační poruchy, mění trvání cyklu a způsobují výskyt tmavého nátěru, dokonce i mezi obdobími;
 • hemostatické léky. Tyto léky jsou předepsány za účelem zastavení děložního krvácení a silné menstruace. Pokud porušíte dávkování nebo nebudete dodržovat předpis, můžete namísto kritických dnů nebo amenorey vyvolat namazání;
 • antidepresiva. Užívání léků této skupiny je indikováno pro příliš silnou menstruaci, ale prodloužená léčba může vést k tomu, že může dojít ke zpoždění 3-4 dny a místo kritických dnů začíná hnědá mazanina.

U žen, které pijí diuretika, psychotropní a steroidní léky, je vysoká pravděpodobnost abnormálního průběhu menstruace.

Hormonální léky a antikoncepce

Základem moderní orální antikoncepce jsou hormony, takže si ženské tělo nějakou dobu na každý lék zvykne.

Hnědý výtok během menstruace během období adaptace na nový typ antikoncepce po dobu několika měsíců je variantou normy. Pokud namazání trvá déle než tři až čtyři cykly, měli byste se určitě poradit s gynekologem.

Při užívání perorální antikoncepce mohou být hnědé skvrny následující:

 • nedostatečné dávkování hormonů;
 • odchylka od pokynů;
 • předčasný příjem pilulek;
 • individuální nesnášenlivost k léku a jeho složkám;
 • špatné návyky a nemoci.

U žen užívajících nouzovou antikoncepci se velmi často vyskytují hormonální poruchy (Agest, Postinor, Escapel). Obvykle se v dalším cyklu obnoví rovnováha hormonů, hlavní věcí je nepoužívat takové pilulky příliš často.

Po instalaci nitroděložního tělíska může během adaptačního období, stejně jako v případě nesprávné instalace nebo odmítnutí antikoncepce tělem, vyniknout hnědá mazanina.

Z těchto důvodů by používání této metody antikoncepce mělo být pod přísným lékařským dohledem..

Špatný způsob života

Následující faktory mohou změnit povahu menstruačního toku:

 • kouření;
 • zneužití alkoholu;
 • otrava těla škodlivými látkami;
 • práce v nebezpečné výrobě;
 • nadměrná fyzická aktivita.

Při dlouhodobém vystavení těmto faktorům může zpočátku dojít k mírnému zpoždění kritických dnů, ale na pozadí zhoršení zdraví a snížení imunity může místo menstruace začít špinění. V takovém případě se s tímto problémem dokáže vyrovnat pouze úplným odmítnutím špatných návyků a změnou životního stylu.

Klimatická změna

Falešný člověk může nahradit pravidelné menstruační krvácení i po normálním pohybu. K hmatatelnějším změnám v těle ženy dochází při změně klimatických pásem. Pokud takové špinění trvá déle než týden a současně se výrazně zhorší zdravotní stav, měli byste určitě kontaktovat lékařskou instituci.

Výživa

Nevyvážená a hubená výživa nenasytí tělo potřebnými vitamíny a mikroelementy, což může vést k oddálení menstruačního toku po delší dobu..

Pokud žena rychle přibývá nebo ztrácí váhu, může menstruace úplně zmizet. Pokud se kritické dny zpozdí o 2–3 dny a uvolní se řídká hnědá mazanina, znamená to nedostatek železa v těle. Nedostatek tohoto stopového prvku vede ke ztmavnutí barvy menstruační krve..

Stres a přetížení

Nadměrný stres a nervové šoky způsobují problémy v práci centrálního nervového systému, který je zodpovědný za pravidelnost menstruačního cyklu. Tyto faktory mohou u žen vyvolat zcela odlišné reakce..

Pokud mají někteří na pozadí stresu namísto kritických dnů hnědou mastnotu, pak mohou jiní začít krvácení z dělohy. Pokud současně neexistují žádné další příznaky, jako je bolest a celková slabost, neměli byste si s tím dělat starosti, po zbavení se stresu a přepětí se cyklus normalizuje.

Příznaky patologie

Někdy dochází k rozmazání špinavého výtoku na pozadí zpoždění - může to být známka hormonálních poruch a vážných patologií. Hnědé špinění místo menstruace je běžné u následujících zdravotních problémů žen:

 • zánětlivé procesy v orgánech reprodukčního a močového systému;
 • infekce v genitální oblasti;
 • benigní a maligní nádory;
 • mimoděložní těhotenství;
 • potrat;
 • jiné patologické procesy.

Pokud místo kritických dnů vynikne temný mazanec, měli byste věnovat pozornost doprovodným příznakům:

 • bolest v dolní části břicha;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • zarudnutí vnějších pohlavních orgánů;
 • nepohodlí během sexu;
 • zpožděná menstruace o více než 10 dní;
 • absence kritických dnů po dobu delší než 2 měsíce atd..

Chcete-li zjistit přesnou příčinu špinění, měli byste vyhledat pomoc lékaře..

Hnědé odlesky - jít hlouběji do stínu

O patologii v těle může vypovídat nejen barva a konzistence kapaliny, která vynikla místo menstruace. Pro přesnější diagnostiku byste měli věnovat pozornost i odstínu výtoku..

Světle hnědá

Světle hnědý výtok místo regulace může naznačovat přítomnost zánětlivého procesu v těle. Chcete-li přesněji určit příčinu a předepsat léčbu, měli byste věnovat pozornost přítomnosti dalších příznaků:

 • svědění a pálení;
 • tahání bolesti v dolní části zad a dolní části břicha;
 • křeče během močení;
 • Zvýšení teploty;
 • bolestivé pocity během intimity;
 • nečistoty hnisu a velké sraženiny ve výtoku;
 • zpoždění menstruace o více než měsíc.

Stejné příznaky doprovázené namazáním mohou naznačovat přítomnost infekce v těle. Světle hnědé tajemství může být způsobeno takovými chorobami, jako jsou chlamydie, kapavka, genitální opar a Trichomonas, může je také vyvolat ureaplasma a mycoplasma..

Tmavě hnědá

Dlouhá absence kritických dnů je téměř vždy známkou porušení práce reprodukčního systému. Pokud po zpoždění zmizela menstruace tmavě hnědé barvy a jejich konzistence a odstín se nezměnily asi 4 dny, může to znamenat přítomnost následujících patologií:

 • zánětlivé procesy v sliznici dělohy;
 • eroze;
 • fokální proliferace endometria;
 • endometrióza.

Pokud je smíchaný výtok také s krvavým výtokem, může být diagnostikována kandidóza.

Hnědý výtok - diagnostika a léčba

Pokud se místo normální menstruace objeví hnědý výtok, měli byste okamžitě jít ke gynekologovi. Chcete-li zjistit důvod takové anomálie, může lékař kromě gynekologického vyšetření a nátěrů na mikroflóru provést řadu dalších studií:

 • Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů;
 • Ultrazvukové vyšetření štítné žlázy;
 • obecný krevní test a hormony;
 • pokud má lékař podezření na přítomnost onkologických novotvarů, může předepsat CT a MRI.

Podle výsledků vyšetření je stanovena přesná diagnóza; v některých případech může být nutná konzultace endokrinologa s hnědou menstruací. Pokud jsou příčinou poruch stres a psycho-emoční poruchy, budete muset navštívit psychoterapeuta.

Teprve po přesném stanovení příčiny hnědé skvrny bude lékař schopen předepsat adekvátní léčbu. Pokud existují hormonální poruchy, je předepsán lék, jehož příjem by měl být kombinován s dietou a změnami životního stylu.

Hnědý výboj - prevence

Jediným preventivním opatřením proti hnědým skvrnám jsou systematické gynekologické prohlídky. Počáteční fáze zánětlivých a infekčních onemocnění je poměrně často asymptomatická, takže je lze detekovat pouze při pravidelných návštěvách gynekologa.

IUD nebo nitroděložní tělísko je spolehlivá moderní forma antikoncepce, která vám umožní po mnoho let zapomenout na nechtěné těhotenství. IUD používají ženy po celém světě.