Proč u žen bolí prsní žlázy

Mnoho zástupců krásné poloviny lidstva čelilo nástupu příznaků bolesti v hrudi. Proto se tak často setkáváme s otázkou, proč prsa u žen bolí. Existuje pro to mnoho důvodů. Mnoho z nich není spojeno s patologickými problémy a nepředstavuje žádnou hrozbu pro život a zdraví. Stejně často jsou však bolesti způsobeny vážnými nemocemi, které bez včasné léčby vedou k vážným stavům..

Proč bolí prsní žlázy - důvody

Nejčastěji je syndrom pozorován u žen v důsledku hormonálních poruch. Někdy může být takové selhání fyziologické, ale častěji je spojeno s řadou nemocí..

Norma

Přirozeně způsobená bolest prsu se často vyskytuje po ovulaci. Menstruační cyklus je spojen s kolísáním množství různých pohlavních hormonů v těle ženy. Příprava na možné těhotenství začíná po ovulaci..

Normou je mírná bolestivost na hrudi, která trvá 2-3 dny. Za určitých okolností je kvůli individuálním charakteristikám ženského těla nepohodlí intenzivní a prodloužené. V takové situaci se doporučuje podstoupit diagnostiku, aby se vyloučila přítomnost chorob a jiných patologických stavů..

Bolest prsou v prvním trimestru těhotenství je považována za normální. Mohou se objevit a zmizet, někdy přetrvávají po dlouhou dobu. Bolest je doprovázena pocitem otoku na hrudi. Popsané projevy jsou spojeny se skutečností, že začíná příprava ženského těla na krmení dítěte..

Bolestivost během menopauzy je spojena s fyziologickými procesy. Je to také způsobeno hormonálním narušením. Tyto pocity jsou zpravidla krátkodobé, někdy jsou ostré, ale častěji nejsou příliš intenzivní. Kromě toho dochází ke změnám ve tvaru a velikosti mléčných žláz.

Patologie

Necyklická bolest na hrudi je vždy považována za poruchu a vyskytuje se:

 • V přítomnosti maligních a benigních novotvarů.
 • S cystami.
 • Po úrazech a operacích.
 • Při užívání různých léků.

Co naznačuje bolest jedné mléčné žlázy

Bolestivost na jedné straně vždy vyvolává podezření na rozvoj nemoci. Proto je nutná urgentní diagnóza.

Nejběžnějším onemocněním, které způsobuje nepohodlí, je mastitida. Příčinou onemocnění je infekce. Mastitida se vyvíjí nejčastěji v poporodním období. Vyvolává problém stagnace mléka, která způsobuje zánět.

Mastitida však není vždy spojena s porodem. Může to být způsobeno chronickými infekčními chorobami, které oslabují imunitní systém.

Další běžnou patologií, která způsobuje problémy v levém nebo pravém prsu, je mastopatie. Je charakterizován vývojem benigních novotvarů v žlázových strukturách. Nástup bolesti je spojen s kompresí tkání, na které reagují zde umístěné nervové zakončení. Často dochází k ozáření bolesti paže a podpaží. Někdy je to nesnesitelné. Mastopatie je spojena s nerovnováhou hormonů v těle.

Velmi často se na pozadí hormonálních poruch objevuje fibroadenom prsu. Je to benigní nádor vytvořený z žlázové a pojivové tkáně. Tento novotvar reaguje na změny v hormonálním pozadí, takže se může výrazně snížit před menstruací. Pokud lékař doporučí chirurgický zákrok, musíte s tím rozhodně souhlasit..

Život ohrožující patologie - rakovina. Měli byste vědět, že v počátečním stadiu se maligní nádor neprojevuje tak bolestivě, ale jak roste, začíná mačkat nervová zakončení, což zpočátku způsobuje mírné nepohodlí a následně nesnesitelnou bolest.

Povaha bolesti a jejich vztah k určitým nemocem

Během počátečního vyšetření se lékař zajímá o povahu bolesti. Podrobný popis pocitů pacienta mu pomáhá určit, proč prsa bolí.

Bodavá bolest

Šití bolesti v mléčné žláze nemusí mít vždy patologickou příčinu. Mohou se vyskytovat na pozadí předmenstruačního stavu. Toto znamení také označuje přítomnost lehkých zranění a zranění, která se často vyskytují, například při krmení dítěte.

Periodická bodavá bolest doprovází období těhotenství. Znamená to, že dochází ke změnám v tkáňových strukturách způsobených přípravou na krmení dítěte. Tento druh nepohodlí je pociťován od prvních dnů laktace a je to také normální, protože naznačuje vzhled mléka.

Kromě toho však existují patologické příčiny brnění:

 • Kardiovaskulární problémy.
 • Patologie páteře.
 • Interkostální neuralgie.

Bolest a pálení

S určitými rysy ženského těla se na konci menstruačního cyklu objeví pocit pálení. Typicky nepohodlí zmizí po ovulaci. Dalším příznakem je zvýšení objemu mléčných žláz a pocit plnosti zevnitř.

Pocit pálení se objevuje také během těhotenství. Je to způsobeno rozsáhlými změnami hormonálních hladin. Současně je pozorována nevolnost, podrážděnost a ospalost. Považuje se za normální, pokud nepohodlí zmizí na konci prvního trimestru, ale někdy přetrvává až do porodu.

Pocit pálení v prsu během laktace je považován za komplikaci, proto se doporučuje okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Takové pocity jsou způsobeny poškozením bradavek, což zvyšuje riziko infekce, a proto se často vyvíjí mastitida.

K hormonálním změnám dochází také během menopauzy, což vyvolává pocit pálení v oblasti hrudníku. Navzdory skutečnosti, že je tento proces považován za fyziologický, někdy je dodatečně pozorováno zvýšení teploty.

Dráždivá bolest

Hormonální narušení obvykle vede k výskytu tažných bolestí. To doprovází cyklické nepohodlí během menstruačního cyklu. Tahové bolesti jsou v tomto případě zachovány na krátkou dobu a samy o sobě zmizí..

U některých onemocnění je problém přítomen po dlouhou dobu. Bolest se zvyšuje s palpací a fyzickou námahou. Hrozivé příznaky - otok, výtok z bradavek, horečka, slabost. Všechny tyto příznaky naznačují mastitidu, novotvary nebo mastopatii. To vyžaduje lékařskou péči, jinak se zvyšuje riziko komplikací..

Je to tupá bolest

Bolestivé pocity jsou poměrně hrozivým příznakem. Doprovází mnoho nebezpečných patologií. Syndrom této povahy naznačuje mastopatii. Nepohodlí se obvykle zhoršuje na konci menstruačního cyklu..

Bolestivý syndrom je pozorován u laktostázy (stagnace mléka v prsu během laktace). K tomu dochází, když dítě není správně krmeno. V obtížných situacích teplota těla stoupá. Je nutné přijmout opatření k vyloučení komplikací.

Kňouravý charakter také naznačuje zánět nebo vývoj benigního novotvaru..

Bolest doprovází:

 • Trauma.
 • Chirurgické operace.

Silná bolest

Silná bolest v mléčných žlázách je ve většině případů považována za patologický projev. V tomto případě je nutná diagnostika.

Při poranění tkání prsa u žen bolí. Tento jev je zřídka pozorován, měli byste však vědět, že oděry a modřiny po různých událostech se objeví po určité době. Za přítomnosti hematomu by měla být přijata opatření k vyloučení vývoje zánětlivého procesu. Jinak může dojít k degeneraci tkáně, což je velmi nebezpečné..

Silná bolest je charakteristická pro zánětlivé procesy po zavedení implantátu. To naznačuje kompresi nervových zakončení. Aby se vyloučily komplikace, je doporučeno konzultovat s lékařem.

Pokud dojde k silné bolesti při krmení dítěte, pak s největší pravděpodobností dochází k mastitidě. Navíc existuje pocit roztažení hrudníku, v tkáních je těsnění. V tomto případě je indikována urgentní lékařská péče..

Poměrně vzácnou komplikací mastitidy je absces. Tato patologie vyniká jako samostatná nemoc. Vyznačuje se akutní, těžko snesitelnou bolestivostí. V tomto případě se vytvoří absces v prsní tkáni. Léčba se provádí pouze s naléhavým chirurgickým zákrokem.

Proč bolí prsní žlázy, ale žádná menstruace

Pokud menstruace začne o pár dní později, ale nedojde k žádnému nepohodlí, ženy tomu zpravidla nevěnují pozornost. Pokud však bolest na hrudi přetrvává a menstruace nenastane, okamžitě se vyskytnou obavy o stav těla.

Prvním důvodem je, že došlo k početí a došlo k těhotenství. To je obvykle potvrzeno silným otokem mléčných žláz a zvýšením citlivosti bradavek. Těhotenský test potvrzuje nebo vyvrací takové odhady s vysokou spolehlivostí. Pokud je však negativní, pak se doporučuje opakovat to za pár dní nebo být testován na choriový gonadotropin.

Není-li těhotenství potvrzeno, jsou důvody absence menstruace patologické.

Zpoždění menstruace nastává s vývojem následujících patologií:

 • Hormonální nerovnováha.
 • Mimoděložní těhotenství.
 • Mastopatie způsobená hormonální nerovnováhou.

Po určitou dobu přetrvávají nepohodlí na hrudi a při menopauze nedochází k menstruaci. Problém vyvolává také změna klimatu. To se stává obzvláště často u meteorologických žen při změně časového pásma. Když se vrátíte do známých podmínek, obnoví se menstruační cyklus, celkový stav těla se vrátí do normálu.

Následující závažné patologické stavy mohou vést ke zpoždění menstruace a bolesti:

 • Polycystický vaječník.
 • Onkologická onemocnění.
 • Infekční a zánětlivá onemocnění reprodukčního systému.
 • Pohlavní choroby.

Jak zmírnit příznaky bolesti

Silnou bolest na hrudi lze zmírnit různými lidovými metodami. Účinný je například list zelí, který je předem potažený medem a nanesen na hruď v noci. Takový přírodní obklad může rychle eliminovat silnou bolest..

Dobře také pomáhají bylinné odvarky s protizánětlivými a analgetickými účinky. Patří mezi ně heřmánek, podběl, měsíček, lípa, řebříček. Při používání tradiční medicíny je třeba postupovat opatrně, protože mnoho bylin může způsobit alergické reakce. Kromě toho se nemůžete uchýlit k léčbě bylinami, pokud není jistota, že nedojde k těhotenství. To je způsobeno skutečností, že některé formulace mohou vyvolat nedobrovolný potrat..

Doporučuje se revidovat stravu. Je nutné z něj odstranit pikantní a kořeněná jídla, musíte obohatit nabídku o ovoce, zeleninu a bylinky.

Když naléhavě potřebujete navštívit lékaře

Pokud dojde k silné bolesti v mléčných žlázách, které přetrvávají po dlouhou dobu, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Je obzvláště nebezpečné, pokud by na tomto pozadí byly během samodiagnostiky nalezeny v hrudníku tulení nebo uzlíky. Dalším hrozivým příznakem je výtok z bradavek..

Naléhavá potřeba podstoupit vyšetření, když se objeví následující změny:

 • asymetrie poprsí. Například jeden prsa se zvětšil než druhý nebo došlo ke změně jeho tvaru;
 • změna bradavky. Například získal jinou barvu nebo se zapojil. Je třeba upozornit na podivný výtok, zejména s nepříjemným zápachem a nečistotami hnisu;
 • bolestivost při stisknutí nebo dotyku bradavek, která je držena po dlouhou dobu;
 • kůže na hrudi je ztvrdlá, olupující se, zarudlá nebo zvrásněná.

10 důvodů, proč ženy mohou mít bolesti na hrudi

Existuje mnoho odpovědí na otázku, proč ženy mají bolesti na hrudi: hormony v různých fázích sexuálního cyklu, těhotenství a laktace, menopauza, různé patologie mohou být doprovázeny tímto nepříjemným příznakem. Než zpanikaříte, musíte zjistit příčinu bolesti..

 1. 1. Hormony jsou jednou z příčin citlivosti prsou
 2. 2. Prsa bolí během ovulace
 3. 3. Po ovulaci
 4. 4. Se zpožděním menstruace
 5. 5. Po menstruaci
 6. 6. Při užívání hormonálních léků
 7. 7. Při kojení
 8. 8. V menopauze
 9. 9. S onemocněním mléčných žláz
 10. 10. Pro poranění hrudníku
 11. Nesprávně vybrané spodní prádlo

1. Hormony jsou jednou z příčin citlivosti prsou

K hormonálním změnám dochází v ženském těle neustále: počínaje pubertou se fáze menstruačního cyklu střídají každý měsíc, což pomáhá tělu připravit se na potenciální těhotenství.

Pokud došlo k početí, vstupují do hry hormony, které zajišťují výživu a ochranu plodu a jeho zrání po dobu 40 týdnů. Po porodu umožňují jiné hormony kojit ženu.

S koncem reprodukčního věku klesá hladina pohlavních hormonů a žena cítí na sobě všechny „potěšení“ z menopauzy.

2. Prsa bolí během ovulace

Během ovulace přibližně uprostřed cyklu. V této době vajíčko vychází z praskajícího folikulu, pokud jsou v genitálním traktu spermie, pak je pravděpodobnost početí vysoká.

Mnoho dívek si v tuto chvíli všimne zvýšení libida, prsa se stávají citlivými až k bolesti. Žena se stává nejatraktivnější pro opačné pohlaví..

3. Po ovulaci

Po ovulaci během PMS. Pod vlivem hormonů se rozšiřují kanály mléčných žláz, tuková tkáň zadržuje více tekutiny. Výsledkem je, že ve druhé polovině cyklu, týden před menstruací, prsa nalévá, je citlivá, bolí při stlačení.

Bolest je zvláště pociťována v dospívání, u dívek před první menstruací. Hrudník a břicho bolí před kritickými dny, během menstruace, nepohodlí zmizí.

4. Se zpožděním menstruace

Pokud se období přiblížilo, ale neexistuje menstruace, pak zpoždění s největší pravděpodobností naznačuje nástup těhotenství. Během těhotenství bolí horní část hrudníku, zejména ráno, bolí ji dotýkat se.

Působením hormonů je připravit ženu na kojení: kanálky se rozšiřují, prsa zvětšují. Pokud hrudník těhotné ženy náhle přestane bolet, pak stojí za to provést ultrazvuk: zkrátka takový příznak často naznačuje zmrazené těhotenství.

5. Po menstruaci

Pokud vaše menstruace skončila a vaše prsa jsou bolavá jako před menstruací, existuje dobrý důvod k obavám. Pozitivní těhotenský test signalizuje, že došlo k oplodnění vajíčka, ale nedosáhlo dělohy, protože se fixovalo ve vejcovodu.

U mimoděložního těhotenství nemusí být menstruace vůbec, může dojít k menstruačnímu krvácení, ale hrudník po menstruaci stále bolí.

Přesnou diagnózu může stanovit pouze lékař, ale musíte vědět, že mimoděložní těhotenství ohrožuje život ženy. Oplodněné vajíčko se odstraní spolu s vejcovodem.

6. Při užívání hormonálních léků

Při užívání hormonální antikoncepce. Při užívání perorálních kontraceptiv v ženském těle dochází k poměrně složitým procesům.

Místo zapínání hypofýzy uprostřed cyklu, která spouští syntézu progesteronu, hormonu nezbytného pro těhotenství, si hormonální antikoncepce sama vytváří potřebné umělé pozadí.

Ženské tělo je tedy podvedeno: trvale vysoká hladina progesteronu „přesvědčí“ mozek těhotenství (falešně, ale přesto!). Respektive žena také pociťuje příznaky těhotenství.

Jedním z příznaků je bolest v mléčných žlázách, které se „připravují“ na laktaci. Perorální antikoncepce je jedním z nejspolehlivějších a nejpohodlnějších způsobů prevence nechtěného těhotenství, ale lékař by měl vybrat potřebnou drogu.

7. Při kojení

Hrudník může také bolet při kojení Existuje několik důvodů:

 • pokud prsa bolí v oblasti bradavek, pak dítě při krmení bradavku správně neuchopí. Nejčastěji se na areolech objevují praskliny, laktace způsobuje silné nepohodlí. K vytvoření procesu a nápravě situace pomohou videa, články na internetu, konzultace se zdravotní sestrou.
 • Prsa bobtná, bolí to, pokud mléko zůstane v kanálcích během laktace (dítě není schopno sníst celé množství, je ho příliš mnoho, nebo má malou váhu a špatnou chuť k jídlu). Zbývající mléko musí být odsáváno ručně, aby nedošlo ke stagnaci.

8. V menopauze

Hormonální bouře, které zuří v ženském těle během menopauzy, způsobují těžké nepohodlí, narušují obvyklý průběh života, způsobují slabost, závratě, návaly horka, náhlé změny nálady.

Je narušen menstruační cyklus, libido klesá, vaginální sliznice je špatně hydratovaná a sexuální život se promění v noční můru.

Spolu s dalšími věcmi bolel žaludek a hrudník. Pokud je v 50 letech žena mentálně připravena na menopauzu, pak je menopauza ve 40 letech považována za časnou a je upravena pomocí léků. Po 50 letech hormonální změny ustupují a intenzita příznaků klesá.

Prsa bolí během menopauzy, protože:

 • Pokles hladiny pohlavních hormonů vede ke zvýšení tukových buněk. Jejich růst způsobuje nepříjemné až bolestivé pocity;
 • S věkem se zhoršují nemoci pohybového aparátu a kardiovaskulárního systému. Vápník se vstřebává horší a horší, kosti se stávají křehkými a zvyšuje se počet infarktů. Některá onemocnění, která nesouvisí s ženským prsem, jsou doprovázena bolestivými pocity vyzařujícími do oblasti hrudníku;
 • Stres, zvýšená únava, psychické nepohodlí lze pociťovat bolestí v oblasti hrudníku;
 • Vášeň pro alkohol a tabák vyvolává metabolické poruchy, růst tukové tkáně, vede k bolesti na hrudi na pozadí snížení hladiny pohlavních hormonů.

9. S onemocněním mléčných žláz

Nemoci mléčných žláz jsou poměrně časté. Moderní ženy si ne vždy najdou čas pro sebe a často objevují nemoci náhodou..

Pokud jeden prsa bolí a druhý ne, nebo jeden prsa bolí více než druhý, je důvod navštívit mammologa a udělat ultrazvuk mléčných žláz.

 • Mastopatie je stav, při kterém žlázová tkáň roste abnormálně. V hrudníku se tvoří uzliny a hrudky různých velikostí. Prudká odchylka v hladině hormonů, stresu, úzkosti, těhotenství, užívání hormonálních léků může vést k mastopatii. Existují 2 formy mastopatie - nodulární a difuzní. První je odstraněn chirurgicky, druhý je korigován léky a lidovými prostředky. U mastopatie je uvnitř žlázy cítit těsnění, které je patrné, když se jí dotknete (v počáteční fázi). Později, s vážným růstem, se zvětší jeden prsa nebo žlázy získají asymetrii.
 • Cysty jsou malé, duté útvary naplněné tekutinou. Cysta prsu se objeví pod vlivem pohlavních hormonů, psychickým a fyzickým traumatem, nedostatkem intimního života. Léčba závisí na umístění a velikosti léze.
 • Benigní nádor, fibroadenom, je způsoben abnormálním růstem tkání, které komprimují kanály žláz, což způsobuje nepříjemné bolestivé pocity (tupá bolest). Fibroadenom má jasnou rezervu a je léčen chirurgicky.
 • Mastitida je zánětlivý proces v prsu. Mastitida je velmi často výsledkem stagnace mléka, nesprávného krmení, ale může se vyvinout před porodem i bez jakékoli souvislosti s těhotenstvím. Při mastitidě jsou prsa bolestivá, citlivé bradavky bolestivé a pokožka kolem nich je na dotek zarudlá a horká. Zánětlivý proces způsobuje zvýšení tělesné teploty, pocit plnosti na hrudi. Hrudník bolí, popáleniny, výtok z hrudníku je hnisavý.
 • Rakovina prsu je zhoubný novotvar. Zjištěno v rané fázi onemocnění je možné léčit s příznivou prognózou. V pozdějších fázích může chirurgický zákrok (odstranění prsu) zachránit život pacienta. Aby bylo možné diagnostikovat nádor co nejdříve, měla by žena pravidelně nezávisle vyšetřovat prsa ze všech stran v různých polohách. I sebemenší nespokojenost, podezření je důvodem k návštěvě lékaře.

10. Pro poranění hrudníku

Trauma hrudníku. Modřiny a hematomy jsou spojeny s mechanickým poškozením tkání, nejen pádem, úderem, nehodou, ale také s nadměrnou fyzickou námahou. V důsledku toho se na kůži objeví modřina, hrudník bolí, bobtná, bolestivý na dotek.

Velké množství nervových zakončení zaručuje nepříjemné pocity i při relativně slabém nárazu. Výtok z bradavek hnisavé povahy nebo s příměsí krve naznačuje poškození mléčných kanálků.

Překrvení, hyperémie kůže a zvýšení tělesné teploty naznačují nástup zánětlivého procesu.

Nesprávně vybrané spodní prádlo

Pokud neexistují žádné patologické procesy, zánět a trauma, nejde o hormony, pak je pravděpodobné, že s nesprávně vybraným spodním prádlem jsou spojeny nepříjemné pocity bolesti..

Pevná podprsenka, pevná konstrukce podpěrných kostí, umělé materiály, push-up, který nedovolí prsu „dýchat“, vede k tomu, že na konci pracovního dne prsa bolí, bolí, žlázy bobtnají.

Existuje pouze jedna rada - vyberte si spodní prádlo vhodné velikosti a tvaru, upřednostňujte přírodní látky.

Odpověď na otázku, proč bolí hrudník u žen, je třeba říci o hormonálních výkyvech, těhotenství, kojení, patologiích a úrazech, nevhodném spodním prádle.

Neurolog M.M. Sperling (Novosibirsk) hovoří o bolesti na hrudi u žen. Nebojte se, nepanikařte. Poslechněte si rady lékaře.

Jakékoli nepohodlí je důvodem pro návštěvu odborníka a úplné vyšetření, protože v posledních letech došlo k významnému nárůstu novotvarů prsu, včetně maligních.

Proč bradavky bobtnají a bolí: možné příčiny u žen a mužů

Proč žena bolí vpravo v podbřišku a co lze dělat

Levostranná bolest v podbřišku u žen: příčiny, diagnostika, svépomoc

Kvůli tomu, co muže dole může bolet levá strana

Co dělat, pokud u žen, mužů a dětí bolí levá strana břicha

Příčiny a příznaky bolesti na hrudi a pod lopatkami

Co dělat, pokud u žen zvětší prsa: příčiny a léčba

U žen se prsa pravidelně zvětšuje a bobtná, nejčastěji na krátkou dobu. To přímo souvisí s menstruačním cyklem, a proto je normou. Tento příznak je někdy doprovázen bolestí, jejíž příznaky závisí na vlastnostech organismu. Výsledkem je narušení přirozeného rytmu života a snížení výkonu. Pokud nepříjemné příznaky v průběhu času nezmizí, důvod spočívá v přítomnosti patologického onemocnění.

 • 1 Příznaky
 • 2 Fyziologické příčiny
  • 2.1 Patologie
  • 2.2 Vnější faktory
 • 3 Jak opravit

Zvětšení prsou je často doprovázeno příznaky, které mohou signalizovat přítomnost zdravotního stavu. Tyto zahrnují:

 • bolest při fyzické námaze a v klidu;
 • zvýšení mléčných žláz o 1-2 velikosti;
 • výtok z bradavek;
 • pocit těžkosti na hrudi;
 • zhoršení celkového zdraví;
 • bolest hlavy;
 • bolest vyzařující do podpaží, hrudníku, ramen, lopatky;
 • depresivní stav;
 • otok;
 • podrážděnost;
 • nevolnost.

Když se tyto příznaky objeví, důrazně doporučujeme poradit se s odborníkem.

Důvody, proč mají ženy otok prsu, souvisejí s produkcí hormonů. V určitých obdobích svého života proto dívky čelí následujícím problémům:

DobaPopis
Premenstruační syndrom (PMS)Nejčastější příčinou otoku prsou. Před menstruací je to kvůli uvolnění vajíčka z vaječníku a jeho připravenosti k oplodnění. Pokud v těle před ovulací převládá estrogen, který žádným způsobem neovlivňuje stav mléčných žláz, potom začne aktivní produkce progesteronu, hormonu těhotenství. Výsledkem je, že se tělo připravuje na skladování mléka. To vede k otokům prsou, tahání a zduření bradavek
PubertaDívky na začátku této fáze si všimly, že se jim zvětšila prsa; také čas od času bradavky začnou bobtnat. Oba příznaky signalizují růst mléčných žláz. Nosit těsné oblečení brání nerušenému zvětšení prsou, a proto vytváří nepohodlí. To však končí již po dokončení procesu restrukturalizace těla
TěhotenstvíV raných fázích začíná prsa zvětšovat svůj objem a nadále se zvětšuje až do samotného porodu. To je způsobeno produkcí progesteronu, který tvoří buňky v mléčné žláze, které mohou produkovat sekrece. Výsledkem je, že se mateřské mléko hromadí v těle nastávající matky a připravuje ji na období laktace.
KrmeníV této době je nejvyšší citlivost prsou, kterou nelze srovnávat s bolestí během těhotenství. Bolestivé pocity se zvyšují během období kojení. Hrudník je pevný a teplý, na některých místech s červenými skvrnami; bradavky hodně bobtnají. Také zvyšuje pravděpodobnost vzniku mastitidy - zánětu prsu. Aby se zabránilo jeho výskytu, je nutné pravidelně odsávat mateřské mléko a krmit novorozence jako obvykle.
Stav po poroduTakový drastický zásah do přírodních jevů vyvolává stres. Po ukončení těhotenství tělo nerozumí tomu, co se stalo, protože potřeba mateřského mléka okamžitě zmizí. Z tohoto důvodu dochází k nerovnováze hormonů, v důsledku čehož se prsa začínají zvětšovat a poté zmenšovat
ClimaxProvádí se vytěsnění žlázové tkáně, která je nahrazena tukovými a vláknitými buňkami

Patologické příčiny spojené s otoky prsu zahrnují:

ChorobaCharakteristický
NádorMezi nejčastější onemocnění prsu patří benigní a maligní nádory. Pokud neexistuje normální vysvětlení skutečnosti, že hrudník je nalit, ale objeví se silné bolesti a dlouho před menstruací, pak je to vážný důvod pro kontaktování odborníka. Mezi další příznaky nádoru patří zvýšení tělesné teploty až na 37-38 stupňů, změna tvaru bradavek, vzhled uzlin nebo hrudek na hrudi, hmatatelné, zvýšení lymfatických uzlin v podpaží, zhoršení pohody, ztráta chuti k jídlu atd..
FibroadenomObjevuje se nejčastěji během těhotenství. Má charakter benigního nádoru. Toto onemocnění je vyvoláno hormonální nerovnováhou. Mezi příznaky patří otok prsu a strukturální změny. Při nošení dítěte nelze fibroadenom léčit, protože během těhotenství je zakázáno mnoho léků.
MastopatieVyskytuje se v důsledku hormonální nerovnováhy. Existují různé typy: vláknité, rozptýlené, ohniskové, cystické. Toto onemocnění je charakterizováno patologickou proliferací tkání a tvorbou těsnění ve formě uzlů a dutin. Nejčastěji se vyskytuje během menopauzy; existují případy, kdy k tomu dojde dříve. Jedním ze známek je otok prsu v první polovině cyklu po menstruaci, zakalený výtok z bradavek při stlačení
LaktostázaToto onemocnění se projevuje u žen během laktace v případě, že dojde k porušení režimu kojení. To vede ke stagnaci mléka, které táhne koncové části. Proto je důležité vyjádřit to včas nebo nakrmit dítě.
MastitidaZánět mléčné žlázy, který je charakterizován množením bakterií v důsledku stojatého mléka, které proniklo dovnitř skrz trhliny vytvořené v bradavce v důsledku prasknutí tkáně. V takových případech někdy začínají hnisavé procesy, které vyžadují chirurgický zákrok. Mezi příznaky onemocnění patří horečka, silná bolest v bradavkách, pocit tupé a bolestivé bolesti na hrudi, někdy pulzující. Jako léčba jsou pečlivě vybrány potřebné léky a uchylují se k postupu při čerpání mléka pomocí odsávačky

Abyste se vyhnuli výskytu těchto problémů nebo zahájili léčbu včas, měli byste pravidelně kontrolovat mammologa a provádět nezávislé vyšetření prsu.

Pokyny pro autodiagnostiku prsou

Důvody, které vyvolávají otok prsu, nejsou vždy spojeny s patologií nebo určitým obdobím v životě ženy. Mohou to být vnější faktory, které nepředstavují žádné nebezpečí:

 • Užívání hormonálních léků, včetně antikoncepce. Všechny tyto produkty obsahují hormony, které mohou ovlivnit růst poprsí. Účinek z nich zmizí po určité době po ukončení příjmu.
 • Nesprávně vybrané prádlo. Může stlačit prsa, což usnadňuje nalévání. Chcete-li tento problém odstranit, zvolte správnou podprsenku..
 • Mechanické poškození. Pokud je žena silně zasažena prsy a žlázy jsou výrazně oteklé, vyhledejte lékaře.
 • Stresující situace.
 • Jíst hodně soli. Tento minerál je schopen zadržovat vlhkost, což ztěžuje tělu odvod mozků a krve. Proto se hrudník začíná plnit fyziologickými tekutinami..

Ke zmírnění příznaků můžete udělat několik věcí. Po diagnóze lékař předepisuje léky jako léčbu, která ovlivňuje metabolismus a eliminuje zánět. Jedním z těchto léků je bromokriptin.

Pro prevenci byste měli dodržovat několik pravidel:

ZpůsobPopis
Sportovní aktivityVyčerpávající cvičení je zakázáno, protože zhoršuje situaci. Mírné cvičení zlepšuje průtok krve
StravaJe nutné snížit množství konzumovaných tučných jídel a soli. Oba druhy potravin zadržují v těle vlhkost. Výživa by měla být vyvážená. Měli byste vyloučit potraviny, které narušují metabolismus: sója, pšenice, brambory, chřest a další. Nedoporučuje se pít čaj nebo kávu uprostřed menstruačního cyklu. K odstranění přebytečné tekutiny z těla lékaři předepisují diuretika
Studená a teplá sprchaPostup zlepšuje krevní oběh. Teplota vody musí být přijatelná: nesmí být příliš studená ani horká
Kontrola šatníkuTěsné oblečení a spodní prádlo stlačí hrudník, což způsobí jeho deformaci a bobtnání. Proto je důležité vybrat si ty podprsenky, které dokonale padnou na prsa.
FytoterapieNěkteré bylinky mají schopnost spouštět produkci hormonů. Třezalka tečkovaná, kopřiva, vlaštovičník, máta, větvička, pampeliška, řada pomůže zbavit se problému. Takové bylinné přípravky nejen vyrovnávají hormony v těle, ale mají také protizánětlivý a uklidňující účinek.
MasážJeden z nejúčinnějších způsobů, jak se zbavit bolesti. Tuto techniku ​​lze zvládnout samostatně nebo se můžete obrátit na odborníka

Masážní technika pro onemocnění prsu

Když začnete užívat jakýkoli lék, a to i z přírodních surovin, musíte se poradit s lékařem, protože samoléčba může situaci zhoršit.

Příčiny zvětšení prsou u žen. Zvětšení prsou a bolest: jaké jsou hlavní důvody

Téměř každá žena se doposud musela potýkat s bolestmi na hrudi i se zvětšením prsou. S takovými problémy se možná krásná polovina populace nejčastěji obrací na gynekology. Pokud jsou prsa bolestivá nebo zvětšená, nemusí to nutně znamenat, že je žena náchylná k vážnému onemocnění..

V některých situacích jsou bolest na hrudi a zvětšení mléčných žláz zcela přirozenými procesy, protože stav ženského prsu přímo závisí na směru a vývoji jejího hormonálního pozadí. Z tohoto důvodu lze bolest na hrudi rozdělit na fyziologickou a patologickou.

Abychom pochopili, co je v rámci normy a co je třeba mít na pozoru, podrobněji zvážíme každou z možností.

Fyziologická bolest

Fyziologické bolesti na hrudi jsou normální povahy, takže se nemusíte bát. Již dlouho je známo, že v měkkých tkáních ženského prsu dochází pravidelně ke změnám, které primárně závisí na produkci následujících typů hormonů:

 • Estrogen nebo estradiol. Odpovědný za vývoj a fungování hrudních kanálků. Pokud je estradiol produkován v přebytku, zvyšuje se riziko atrofie prsu a zvýšení množství tukových zásob v měkkých tkáních.
 • Progesteron. Díky němu je žena schopná laktace. Progesteron je zodpovědný za vývoj a funkci alveolárních laloků. S jeho nedostatkem je možný vývoj patologických abnormalit v hrudníku..
 • Prolaktin a oxytocin. Tyto dva typy hormonů hrají velmi důležitou roli ve fungování ženského těla. První z nich upřednostňuje produkci mléka, zatímco druhý je zodpovědný za produkci mléka..

Menstruační syndrom

Důvody pro vznik bolesti a zvýšení mléčných žláz u žen jsou spojeny s množstvím, ve kterém se tento a ten typ hormonu uvolňuje v určitém časovém období. Než tedy ženy začnou menstruovat, jejich prsa mohou trochu nabobtnat a bolet. Na konci tohoto období nepříjemné příznaky samy o sobě zmizí. Pokud současně neexistují žádné alarmující projevy, lze takový projev považovat za normální.!

U žen se takové projevy bolesti na hrudi nazývají mastodynie. Příčiny bolesti u mastodynie je někdy docela obtížné odlišit od mastopatie.

Hlavním rozlišovacím znakem mastodynie je její frekvence. To znamená, že hrudník ne vždy bolí. A jakmile nastane menstruační syndrom, u žen se všechny nepohodlí zastaví. V případě vývoje mastopatie bolí hrudník po dlouhou dobu. Nepříjemné pocity mohou pokračovat i po skončení menstruačního krvácení.

Těhotenství a kojení

Prsní žláza se během těhotenství zvětšuje a bolí. Tyto příznaky jsou zvláště výrazné v prvních třech měsících období. Proč se toto děje? V tomto období ženy produkují velké množství hormonu progesteronu, což má zase silný účinek na mléčné žlázy. Tento typ hormonu vám umožňuje udržovat těhotenství po všech 9 měsíců. A pokud se během tohoto období u žen zvětší prsa a bradavky, pak je takový příznak normou..

Kvůli produkci prolaktinu a oxytocinu ženy produkují mléko, které může používat ke krmení svého dítěte.

Příčiny bolesti, které spočívají v průběhu menstruace a těhotenství, jsou fyziologické. Nepředstavují nebezpečí pro zdraví žen, a proto nepotřebují léčbu drogami.

Patologická bolest

Důvody vzniku patologických pocitů bolesti v mléčných žlázách obvykle naznačují vývoj onemocnění, které se může týkat jak genitální oblasti, tak vnitřní oblasti:

Při nesprávně provedených potratech bolí bradavky a prsa dlouhou dobu. K určení příčin bolesti je nutné podstoupit speciální studie a složit laboratorní testy!

Nebezpečné komplikace bolesti

Rozšíření žláz a silná bolest předčasnou léčbou mohou způsobit narušení normálního průběhu hormonálních hladin. Bolest bude zase způsobena přítomností difuzních a nodulárních útvarů, onemocnění dělohy a může dokonce vést k neplodnosti.

Hormonální poruchy

S prudkou změnou hormonálních hladin mohou nastat další onemocnění, která budou patřit k ne-gynekologickému profilu. Z těchto onemocnění jsou obzvláště nebezpečné hepatitida, cirhóza jater a časté nervové napětí a stres..

Diagnózu rakoviny nelze vždy stanovit v počátečních fázích. Přestože ještě neví o závažném onemocnění, mohou se v mléčných žlázách objevit nepříjemné pocity a bradavky začnou bobtnat a zvětšovat se. V raných stádiích rakoviny může bolest připomínat příznaky mastopatie. Proto je velmi důležité věnovat pozornost jakémukoli neobvyklému nepohodlí na hrudi..

Lze předpokládat přítomnost maligního novotvaru, pokud je pečeť velmi těsně přivařena k prsu a současně se dotýká bradavek, a výtok, který bude smíchán s krví nebo hnisem, může také naznačovat rakovinu.

Proč je důležité pravidelně cítit žlázy? Podle gynekologů a mammologů tento postup zabrání rozvoji závažných odchylek ve fungování mléčných žláz. Rovněž umožní zahájit včasnou léčbu a vyhnout se možným komplikacím choroby. V každém případě není bolest na hrudi jednoduchý jev, který někdy vyžaduje zvláštní pozornost a kontrolu.!

Snad téměř všechny ženy se setkaly s takovým jevem jako. Nejčastěji se to děje pravidelně a je spojeno s určitým obdobím menstruačního cyklu, zejména s nástupem ovulace. Každému zástupci spravedlivého pohlaví se však doporučuje znát všechny důvody, proč se prsa mohou zvětšovat, protože tato metamorfóza není vždy neškodná. Jak rozpoznat skutečné faktory, které ovlivnily změnu objemu prsou? A co dělat, když oteklé žlázy způsobují nepohodlí a dělají ženu úzkostnou?

Před diskusí o možných důvodech, kvůli kterým se prsa může zvětšit, je nutné pochopit všechny složitosti její struktury. - komplexní útvar, který zahrnuje tři typy tkání:

 • Glandulární
 • Spojovací
 • Mastné

Žlázová tkáň je část prsu, která obsahuje mléčné kanály vedoucí k bradavce. Lze jej nazvat hlavní tkání, protože pouze ona je zodpovědná za tvorbu a uvolňování mléka během laktace. Tvar a velikost poprsí je dána tukovou tkání - čím je větší, tím větší je velikost. Proto při prudkém úbytku hmotnosti padají ženská prsa stejně. Pojivová tkáň se stává jakousi vrstvou mezi žlázovou tkání a tukovou tkání.

Kromě tkání obsahují žlázy také mnoho krevních cév a nervových zakončení.V pubertě se v těle dívky aktivně produkují ženské hormony, které ovlivňují stav prsu. Žlázy začínají bobtnat, stávají se citlivými, bolestivými. Tento proces pokračuje přibližně do 20 let a je definitivně dokončen ve věku 25 let.

Změny velikosti prsou mohou být způsobeny jak přirozenými příčinami spojenými s hormonálními změnami v určitých obdobích života, tak různými patologickými jevy, jak v samotných mléčných žlázách, tak v těle jako celku..

Přirozené příčiny

Stav ženského prsu úzce souvisí s reprodukčním systémem těla. Jakékoli hormonální výkyvy okamžitě ovlivňují mléčné žlázy, nejčastěji vedou k jejich zvětšení a zvýšené citlivosti. V některých případech je otok žláz u žen, jeho bolestivost, vysoká citlivost bradavek a další příznaky spojeny se dvěma přirozenými a bezpečnými příčinami. Oni jsou:

Uprostřed menstruačního cyklu dochází k ovulaci: zralé vajíčko se vylomí z folikulu a začne svou cestu vejcovodem. Tento proces je doprovázen prudkým skokem ženských hormonů v těle ženy, které jsou nezbytné k přípravě dělohy na příjem oplodněného vajíčka.

Jedním z těchto hormonů je estrogen, který má silný účinek na tukovou tkáň prsu a zvyšuje ji. Výsledkem je, že nervová vlákna jsou pod tlakem rychle rostoucí tkáně - proto je zvětšení prsou doprovázeno bolestí a otokem. Když přijde menstruace, bolest a napětí v žlázách ustoupí a na konci zmizí všechny příznaky úplně.

V případě těhotenství to může být jeden z prvních signálů pro ženu. Stav mléčných žláz ovlivňují všechny stejné hormony - estrogeny a prolaktin. První udržuje dělohu ve správném stavu, druhá je zodpovědná za přípravu žláz na nadcházející krmení dítěte. Během těhotenství se prsa během prvního trimestru může zvětšit o 1 až 2 velikosti, a tím se bradavka znatelně zvětší a ztmavne spolu s dvorcem. Na hrudi se také objevují cévy a věnce, což je spojeno se zvýšeným průtokem krve v této části těla..

Pokud jsou výše uvedené stavy příčinou bolestivého zvětšení mléčných žláz, nemusíte se obávat. Otok prsou před menstruací je jedním z projevů PMS, který je důsledkem mírné hormonální nerovnováhy. Po konzultaci s gynekologem můžete upravit hormonální hladiny a zbavit se příznaků předmenstruačního syndromu. Pokud jde o těhotenství, situace je poněkud odlišná: proces zvětšování poprsí je nejen normální, ale také povinný - takto se žlázy připravují na krmení.

Výstraha

Bohužel, nárůst mléčných žláz často signalizuje rozvoj onemocnění. Toto onemocnění navíc zdaleka není vždy spojeno se samotnými žlázami: důvodem mohou být také patologie urogenitálního nebo endokrinního systému. Zvláště alarmujícím znakem je neúměrně znatelné zvýšení pouze jednoho prsu u žen - takový příznak vyžaduje okamžitou návštěvu mammologa, protože často naznačuje přítomnost jak benigních, tak maligních formací v prsu.

Obecně platí, že všechny patologické důvody pro zvýšení mléčných žláz mimo fázi menstruačního cyklu jsou následující:

 • Přítomnost silné hormonální nerovnováhy, díky níž jsou překročeny normy ženských hormonů v krvi.
 • Poruchy endokrinního systému, jako jsou poruchy nadledvin nebo štítné žlázy.
 • Přítomnost různých onemocnění prsu: mastitida, mastopatie, tvorba cysty, rakovina.
 • Vývoj chorob urogenitálního systému: gynekologická onemocnění infekční a zánětlivé povahy.
 • Pokud přišla netypická fáze cyklu nebo dříve nedošlo k žádným změnám v žláze, ale prsa se zvětšila, je lepší neodkládat myšlenky "to projde samo" nebo, ještě horší, samoléčbu - musíte kontaktovat mammologa.
 • Pokud důvod spočívá v hormonální nerovnováze nebo poruchách endokrinního systému, může hormonální léčba zahájená včas obnovit rovnováhu a vrátit prsa do normálního stavu. Pokud je zjištěno jakékoli onemocnění prsu, bude léčba záviset na stadiu onemocnění: v počátečních fázích je konzervativní léčba účinná, ale v pokročilých případech může být nutný chirurgický zákrok.
 • A konečně, gynekologická onemocnění různých druhů jsou vyléčena jednotlivými metodami a léky, po kterých poprsí obvykle obnoví svůj předchozí tvar..

Další faktory

Prsa se může zvětšovat nejen v důsledku jakýchkoli vnitřních hormonálních nebo patologických změn, ale také pod vlivem dalších faktorů.

Nejprve mluvíme o přírůstku hmotnosti: když se žena začne zotavovat, za prvé, její žaludek a hrudník jsou zaoblené - ty zóny, které představují strategickou rezervu tukové tkáně. Než tedy zpanikaříte z náhle zvýšeného poprsí, měli byste se ujistit, zda jste za poslední měsíc nepřibyli pár kil navíc? V takovém případě vám lehká strava umožní vrátit se k předchozí velikosti..

Odborníci také doporučují, aby žena vyhodnotila svoji stravu. Možná v posledních letech obsahuje mnoho produktů obsahujících takzvané fytoestrogeny - látky podobné svými vlastnostmi jako přírodní estrogen produkovaný v těle. Mezi tyto produkty patří:

 • sója a různé sójové výrobky
 • luštěniny (fazole, hrášek, čočka)
 • bílé zelí, květák a růžičková kapusta
 • mnoho koření (zázvor, kurkuma, šalvěj, anýz, hřebíček, tymián)

Obvykle zavedení těchto produktů do stravy v přiměřeném množství nejen mírně upraví tvar poprsí, ale také příznivě ovlivní její stav..

Tělesná výchova

A konečně dalším důvodem je fyzická aktivita. Přesněji řečeno, aktivní sport. Pravidelným tréninkem se účinně posilují prsní svaly, které mnohem lépe podporují celý prsa (ve struktuře samotné žlázy nejsou žádné svaly).

Žena nemusí dlouho věnovat pozornost nebo si všimnout změn v této oblasti - zvláště pokud byl tréninkový cíl v jiném bodě. Je také nutné objasnit, že prsa neroste tolik, jak se napíná a získává přirozený a krásnější tvar. Spojením fyzické aktivity s kompetentní masáží můžete dosáhnout neuvěřitelných výsledků.

Každá žena sní o krásných, svěžích a pružných prsou. Nečekané a prudké zvýšení mléčných žláz, bohužel, se vůbec nezdá být splněným snem - spíše naopak způsobuje vážnou úzkost.

Existuje mnoho důvodů pro tento jev. Některé z nich jsou spojeny s přirozenými podmínkami těla, jako je ovulace, těhotenství nebo období po porodu. Další důvody mohou naznačovat závažné hormonální poruchy, přítomnost gynekologických onemocnění nebo onemocnění prsu. Stav a tvar prsou mohou být ovlivněny stravovacími návyky, cvičením nebo kolísáním tělesné hmotnosti. V každém případě, pokud zvětšení prsou vyvolává obavy, měli byste okamžitě vyhledat lékaře, abyste včas zabránili vážnějším následkům..

Každá druhá žena alespoň jednou v životě pocítila nepohodlí nebo bolest v mléčné žláze a mnozí si také všimli, že se její prsa náhle začala zvětšovat. Gynekologové musí podobné stížnosti naslouchat na recepci téměř každý den. Tento problém je v moderním světě velmi naléhavý, což nutí ženy hledat odpovědi na vzrušující otázky - proč prsa bolí a zvětšuje se, existuje nějaké nebezpečí?.

Obecná informace

Estetická role ženského prsu zdaleka není nejdůležitější. Jeho hlavní složkou je mléčná žláza, určená k výživě novorozence. Skládá se z laloků, mezi kterými prochází septa pojivové tkáně. Ty se zase větví do menších lalůčků. A ty jsou tvořeny alveolemi a odtokovými kanály, které po kombinaci proudí do mléčných dutin a nakonec se otevírají na bradavce.

Funkce žlázové tkáně zcela závisí na hormonálních vlivech. V regulačním procesu hrají klíčovou roli tři biologické látky: estadiol, progesteron a prolaktin. Prsa obsahuje receptory pro každý z hormonů. Estrogeny přispívají k rozvoji mléčných kanálků a stromálních prvků, progesteron stimuluje růst a nárůst počtu lalůčků, vyvolává zadržování mezibuněčné tekutiny a prolaktin zvyšuje citlivost na první dva a je zodpovědný za produkci specifické sekrece - lidského mléka. Proto v období, kdy dochází k hormonálním změnám v těle, dochází k největším změnám v prsu..

Příčiny a mechanismy

Pochopit, proč se prsa stává zdrojem nepohodlí, je pouze v moci lékaře. Specialista s potřebnou kvalifikací a zkušenostmi ženu prozkoumá a upozorní na původ problému. Ve většině případů jsou zkušenosti marné, protože vše závisí na fyziologických změnách. Častěji než ne, překrvení a citlivost prsou jsou normální a vyskytují se v různých časech:

 • Nástup puberty u dívek.
 • Ve druhé fázi menstruačního cyklu.
 • Během těhotenství.
 • Po porodu.

Tento účinek je primárně dán zvýšeným progesteronem a rostoucím prolaktinem. Ten je zvláště aktivně produkován hypofýzou v posledním trimestru těhotenství a po porodu. Podobné procesy jsou pozorovány u odloženého potratu, ale v mnohem menší míře. Kromě toho může nastat bolest v důsledku individuálních charakteristik těla a zvýšené citlivosti nervového systému..

Kromě podmínek vysvětlitelných z hlediska fyziologie se patologické procesy, obecné i místní, stávají příčinou zjevného nepohodlí na hrudi. Nejčastěji mluvíme o endokrinních poruchách, zánětlivých a nádorových poruchách. Lékaři proto mohou mít podezření:

 • Předmenstruační syndrom.
 • Mastopatie.
 • Mastitida.
 • Rakovina prsu.

Hormonální poruchy, které často stojí za vznikajícími příznaky, se mohou objevit na pozadí vlivu nepříznivých faktorů, mezi něž patří fyzická přepracování, špatná výživa, emoční stres, infekce a intoxikace, špatné návyky, gynekologická onemocnění. To je něco, co může narušit přirozenou regulační rovnováhu v ženském těle a vyvolat problémy s prsy. Ale každý případ vyžaduje individuální zvážení a diferenciální diagnostiku..

Při potížích s hrudníkem byste měli okamžitě konzultovat lékaře, abyste zjistili povahu změn.

Příznaky

Jakýkoli stav, včetně fyziologického, se projevuje určitými příznaky. A když je detekována patologie, klinický obraz je nesmírně důležitý. Ve fázi počátečního vyšetření lékař analyzuje a podrobně popisuje stížnosti, provede vyšetření a vyhodnotí objektivní příznaky. V situaci s bolestí na hrudi a otokem musíte určit hlavní parametry příznaků:

 • Expresivita.
 • Doba trvání.
 • Preferenční lokalizace.
 • Závislost na vnějších faktorech, menstruačním cyklu atd..

Objasňují se také další znaky doprovázející hlavní. Někdy poskytují stejně důležité informace o patologii. To vytváří téměř úplný obraz o tom, co se děje, a určuje hlavní důvody, proč se prsa mohou zvětšovat, což způsobuje určitou úzkost..

Předmenstruační syndrom

U více než poloviny žen bude přístup menstruace poznamenán komplexem vegetativně-vaskulárních, emočních a psychosomatických poruch kombinovaných do koncepce premenstruačního syndromu. Vznikají ve druhé fázi cyklu a s vypouštěním úplně zmizí. Jedním z projevů tohoto stavu je považováno za výrazné překrvení hrudníku, které je doprovázeno pocitem plnosti nebo dokonce bolesti. Kromě toho však budou existovat další příznaky:

 • Podrážděnost a úzkost.
 • Bolesti hlavy, kardialgie.
 • Otok měkkých tkání.
 • Bolesti kloubů.
 • Necitlivost v rukou.
 • Nadýmání.
 • Nevolnost a zvracení.
 • Průjem nebo zácpa.
 • Zvýšená srdeční frekvence.

Závažnost a počet příznaků se liší v různých mezích, což nám umožňuje hovořit o závažnosti premenstruačního napětí a jeho formách: neuropsychické, edémové, krizové, cefalgické.

Mastopatie

Mastopatie je považována za běžný stav u žen v reprodukčním věku. Je založen na benigním růstu tkáně žlázy. Proto by osoby se zvětšenými prsy a bolestmi měly tuto možnost zvážit. Mezi příznaky mastopatie patří:

 • Vzhled těsnění (uzlíky).
 • Bolest na hrudi před menstruací (mastalgie).
 • Čirý výtok z bradavek.

V závislosti na morfologických změnách v žláze se rozlišují tři formy mastopatie: difuzní, nodulární a smíšená. Někdy jsou bolestivé pocity vyvolávány i lehkým dotykem na hrudi nebo mohou být podány sousedním oblastem: podpaží nebo rameni. A i když je proces v přírodě benigní, může zvýšit riziko maligní transformace. Ženy by proto neměly připustit frivolní přístup k mastopatii..

Mastopatie je běžným onemocněním moderních žen. Má benigní charakter, ale může se také stát počátečním odkazem v onkologii..

Mastitida

Pokud hrudník bolí a zvětšuje objem, nelze vyloučit zánětlivá onemocnění - mastitidu. Jsou pozorovány s rozvojem infekce nebo jsou vyvolávány stagnací v žláze (laktostáza). Hrudník zčervená a nabobtná, kůže nad ním je na dotek horká, z bradavky se může uvolnit hnisavý obsah a při palpaci je charakteristická silná bolestivost. Trpí také obecný stav ženy: objevuje se malátnost, teplota stoupá. Zánětlivý proces může získat zapouzdřený charakter, to znamená, že může probíhat jako absces. Poté se zdravotní stav více zhoršuje..

Rakovina prsu

Největším nebezpečím mezi problémy s prsy je maligní proces v tkáni žláz - rakovina. Zpočátku je nádor zcela asymptomatický a je často detekován pouze při preventivní prohlídce. A mezi klinickými příznaky, které se objeví později, je třeba upozornit na následující:

 • Vzhled hustého, bezbolestného uzlu připájeného k okolním tkáním, jehož velikost nezávisí na fázích menstruačního cyklu.
 • Změny kůže: zarudnutí nebo „mramorování“, „citronová kůra“, vřed.
 • Zatažení bradavek.
 • Krvavé problémy.
 • Deformace prsu.
 • Zvýšené regionální lymfatické uzliny.

Rakovina může získat infiltrativně-edematickou formu, když je prsa v určité oblasti pohlcena zhutněním tkáně. Ale bolesti se neobjevují okamžitě, ale již ve vzdáleném období, kdy nádor roste do sousedních tkání.

Předtím se prsa prakticky neobtěžuje, což je důvodem pozdní konverze některých žen.

Další diagnostika

Jakákoli předběžná diagnóza vyžaduje další ověření pomocí dalších metod. Je možné přesně říci, proč se hrudník zvýšil a bolí, až po komplexním vyšetření, včetně laboratorních testů a instrumentálních postupů. Na základě klinické situace lékař doporučuje ženě projít:

 • Obecné testy krve a moči.
 • Krevní biochemie (hormonální spektrum, nádorové markery, indikátory zánětu, protilátky atd.).
 • Analýza výtoku z bradavek (mikroskopie, bakteriologie, pro atypické buňky).
 • Mamografie.
 • Ultrazvuk prsu.
 • Tomografie.
 • Biopsie s histologickým vyšetřením materiálu.

Na základě výsledků výzkumu učiní lékař konečný závěr a naplánuje léčebná opatření. A účinek jakékoli terapie bude tím lepší, čím dříve je nemoc detekována. Ženy by proto měly být vždy opatrné, pokud jde o jejich prsa, a pokud se u nich objeví alarmující příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. I ty nejnebezpečnější nemoci lze úspěšně léčit, zatímco se teprve začínají rozvíjet..

Vzhled místo měsíčního transparentního výtoku je neobvyklý, ale v některých případech jde o dočasný problém nebo příznak těhotenství.