6 důležitých skutečností o odstranění nitroděložního tělíska a důsledcích odstranění spirály

Navzdory zjevným výhodám nitroděložního tělíska (pohodlí, hospodárnost, účinnost, dlouhodobé užívání) je stále potřeba jej odstranit. A čím blíže je den předepsaného postupu, tím větší strach a úzkost žena zažívá: bolí to, jak se to stane, jsou komplikace?

Důvody pro odstranění spirály

Foto: nitroděložní tělísko ve tvaru písmene T.

Životnost nitroděložního tělíska je v zásadě od 3 do 5 až 10 a dokonce 15 let. Závisí to na typu a složení spirály: nitroděložní tělíska obsahující měď slouží méně (3 - 5 let), spirály obsahující stříbro a hormony jsou vhodné po dobu 5 - 7 let a antikoncepce se zlatem se mohou používat po dobu 10 - 15 let, pokud neexistují žádné kontraindikace.

Odstranění nitroděložního tělíska: indikace

Odstranění nitroděložního tělíska se provádí podle následujících indikací:

 1. Datum spotřeby. Na konci své životnosti antikoncepční účinek přípravku klesá a je odstraněn.
 2. Na žádost ženy. Může to být způsobeno tím, že se žena rozhodla otěhotnět a mít dítě, nebo není s touto metodou antikoncepce spokojena („neseděla“).
 3. Došlo k posunutí nitroděložního tělíska v děložní dutině nebo k jeho částečnému prolapsu (vypuzení). V tomto případě může žena pociťovat nepohodlí, pocit brnění nebo si všimnout, že antény spirály se poněkud prodloužily. V takové situaci neexistuje záruka účinné antikoncepce. Proto by měla být špička špičky odstraněna a měla by být nainstalována nová..
 4. Nástup těhotenství při používání nitroděložní antikoncepce. K těmto situacím bohužel dochází. Mimoděložní těhotenství se navíc vyskytují častěji. Odstranění cívky je povinné u těhotenství dělohy i mimoděložního těhotenství.
 5. S menopauzou. Rok po poslední menstruaci je spirála při menopauze odstraněna jako zbytečná.
 6. Ze zdravotních důvodů. Pokud se během užívání antikoncepce objeví bolest, krvácení, zánět v děloze a přívěskách, stejně jako vývoj nebo růst benigního nádoru dělohy (fibroidů), je nutné jeho okamžité odstranění.

Je třeba poznamenat, že malé děložní myomy samy o sobě nejsou kontraindikací pro zavedení nitroděložního tělíska. V tomto případě lékař doporučí spirálu s gestagenem.

Pokud se však děložní myom poprvé objevil na pozadí nitroděložního tělíska nebo začal růst, měla by být antikoncepce co nejdříve odstraněna..

Kdo a jak se provádí odstranění

Spirála je zpravidla odstraněna z dělohy na malém operačním sále pro prenatální kliniku nebo gynekologickou nemocnici. Procedura je prováděna kvalifikovaným lékařem - gynekologem v souladu se všemi pravidly asepsy a antiseptiky.

Jak odstranit spirálu u žen?

Foto: Pacient s odstraněním nitroděložního tělíska

Před zahájením manipulace lékař provede gynekologické vyšetření pacientky. Po vaginálním vyšetření je děložní čípek vystaven speciálním zrcadlům a ošetřen jakýmkoli antiseptickým roztokem. Poté se kontrolní vlákna antikoncepce uchopí lékařským nástrojem - kleštěmi nebo kleštěmi a pomalu usrkáváním se spirála vytáhne z dělohy.

Pokud žena při nošení nitroděložního tělíska neměla komplikace a zánět, nejsou s extrakcí žádné problémy. Postup je jednoduchý a bezbolestný.

V době odstraňování mohou být vlákna spirály odtržena. V tomto případě lékař vytáhne spirálu pomocí speciálního háku. Je lepší, když k tomu dojde pod kontrolou ultrazvuku.

Existují situace, kdy nitroděložní antikoncepce dorůstá do stěny dělohy (obvykle k tomu dochází, když chybí životnost) a není možné ji odstranit obvyklým způsobem. Poté je nitroděložní tělísko odstraněno v gynekologické nemocnici v nitrožilní anestézii pomocí diagnostické kyretáže děložní dutiny nebo pomocí lékařského optického zařízení - hysteroskopu.

Pokud není možné IUD odstranit cervikálním kanálem (k tomu dochází, když je atrézie nebo zarostlá), uchýlí se k vytažení spirály přes břišní dutinu laparoskopickými metodami v celkové anestezii.

Po operaci k odstranění nitroděložního tělíska je předepsána antibakteriální a protizánětlivá léčba, provádí se ultrazvuk pánevních orgánů.

Jak dlouho procedura trvá? Potřebuji anestezii?

Je třeba poznamenat, že zavedení spirály je bolestivější a pracnější proces než její odstranění..

Při absenci komplikací je správné umístění nitroděložního tělíska v děložní dutině a přítomnost kontrolních nití postup trvající několik minut, jednoduchý a prakticky bezbolestný..

Prahová hodnota bolesti je u každé osoby odlišná. A pokud má žena paniku z nadcházejícího postupu, může si vzít anestetikum (analgin, ketorol, ale - shpu). Lékař s nízkým prahem bolesti může použít lokální anestetikum ve formě lidokainového spreje.

Jaká vyšetření jsou nutná před postupem odebrání

Před zákrokem jsou vyžadovány stejné testy a podobné vyšetření jako při instalaci VC: obecný test krve a moči, nátěr na vaginální mikroflóru. Doporučuje se podstoupit ultrazvuk dělohy a kolposkopii.

Když je nitroděložní tělísko odstraněno

Neexistuje jasně stanovený časový rámec pro odstranění antikoncepce. Můžete jej odstranit v kterémkoli období života ženy, které považuje za nutné..

Odborníci doporučují odstranit spirálu během menstruace, protože během tohoto období je vnější krční osa mírně otevřená a extrakce je měkčí a bezbolestnější. Nejvýhodnější dny pro manipulaci jsou považovány za první a poslední den menstruace, kdy výtok není tak hojný. Dodržování této podmínky však není povinné a v případě potřeby lze spirálu odstranit v kterýkoli den menstruačního cyklu, včetně před a po menstruaci..

Pokud je žena zdravá a nemá žádné kontraindikace, lze ihned po odstranění předchozí zavést novou spirálu. Nejsou nutné žádné přestávky na odpočinek.

Těhotenství po spirále

Intrauterinní antikoncepce nemá vliv na následné těhotenství. Pokud se žena rozhodla porodit dítě a nemá žádné zdravotní problémy, dochází k těhotenství téměř okamžitě po odstranění spirály. Ve vzácných případech, pokud se na pozadí stálé antikoncepce vyvinuly komplikace (například endometritida), vám gynekolog doporučí, abyste se zdrželi početí, dokud nebude zánět vyléčen. Po zotavení můžete bezpečně otěhotnět.

Stále je však lepší odložit plánování těhotenství o 2 až 3 měsíce. Tato doba je nezbytná pro úplnou obnovu sliznice dělohy, kde bude po oplodnění implantováno oplodněné vajíčko. Bude vhodné před počátkem a užíváním vitamínových přípravků.

Možné komplikace

Mezi nejčastější komplikace patří:

 • chronická endometritida;
 • zánět v děložních přídavcích;
 • krvácející.

Přijatelné a krátkodobé příznaky po odstranění nitroděložní antikoncepce mohou být:

 • svalové křeče v břiše;
 • mírná bolest v pánevní oblasti;
 • menší špinění;
 • bolest (jako u menstruace) bolest v podbřišku.

Tyto příznaky nejsou patologické, nevyžadují návštěvu lékaře a speciální ošetření.

Jaká pravidla je třeba dodržovat po odstranění

Neexistují žádná zvláštní doporučení, ale je třeba dodržovat řadu jednoduchých pravidel po odstranění VC do jednoho týdne:

 • sexuální odpočinek;
 • omezit těžkou fyzickou aktivitu;
 • dodržovat intimní hygienu;
 • odmítnout navštívit saunu nebo koupel;
 • nepoužívejte tampony;
 • nestříkejte.

Je třeba si uvědomit, že přítomnost cizího tělesa v děložní dutině a jeho dlouhodobé nošení je mnohem horší a nebezpečnější než postup pro jeho odstranění. Ženské tělo je velmi křehké a netoleruje drsné zacházení. Pokud tedy přítomnost spirály způsobí nepohodlí a nepohodlí, není třeba čekat až do konce její životnosti. Raději co nejdříve navštivte svého lékaře.

Odstranění nitroděložního tělíska

Nitroděložní tělísko (IUD) je populární a spolehlivá metoda antikoncepce. Má však životnost, po které musí být odstraněn. V některých případech musí být spirála odstraněna předčasně, například s rozvojem nemocí, bolestí, nepohodlí a silného krvácení. Odstranění nitroděložního tělíska nelze provést samostatně - může to vést ke snížení krevního tlaku, poruchám srdečního rytmu a mdlobám. Proceduru by proto měl provádět pouze lékař..

Můžete se domluvit na rychlém, bezpečném a bezbolestném odstranění spirály u gynekologa naší kliniky. Pomůžeme vám s plánovanou i časnou extrakcí nitroděložního tělíska.

Indikace pro odstranění spirály

Hlavní indikací pro odstranění nitroděložního tělíska je vypršení jeho životnosti. Doba používání nitroděložního tělíska závisí na výrobci a materiálu, ze kterého je zařízení vyrobeno. Při instalaci spirály dá lékař pacientovi poznámku s uvedením času jejího odstranění nebo výměny. Průměrná životnost tohoto zařízení je 3–7 let. Není možné překročit dobu stanovenou lékařem, protože to může vést k zarůstání spirály do endometria, neplodnosti a rozvoji zánětlivých procesů.

Odkaz! S plánovanou extrakcí spirály ji můžete okamžitě vyměnit.

V některých případech však musí být nitroděložní tělísko odstraněno před plánovaným časem. To je nutné provést v následujících případech:

 • V menopauze (jeden rok po poslední menstruaci).
 • Bolest a krvácení mimo období menstruace.
 • Akutní infekční gynekologická onemocnění - endometritida (zánět vnitřní sliznice dělohy) a adnexitida (zánět přídavků).
 • Plánování těhotenství - po odstranění cívky se obnoví schopnost oplodnění během jednoho menstruačního cyklu.
 • Posunutí nebo ztráta spirály - pokud se nitroděložní tělísko pohnulo, nelze jej vrátit do správné polohy, protože když je vodič odstraněn, narovná se, a pokud jím pohybujete, pravděpodobně to způsobí bolest, proto je nutné jej vyjmout ven.
 • Zarostlá spirála do stěny dělohy.

Odkaz! IUD může způsobit vzestupnou infekci vnitřních pohlavních orgánů. Cervix je obvykle uzavřen, takže patogeny patologií nemohou vstoupit do dělohy z pochvy. Protože však antény spirály zůstávají vně děložního čípku, usnadňuje to mikroorganismům práci. Pokud je nitroděložní tělísko nainstalováno v souladu se všemi pravidly, nedojde k infekci. Pokud však lékař před zavedením spirály dezinfikoval vagínu nebo neprovedl postup bezprostředně po zánětlivém procesu pacienta, může to způsobit rozvoj patologií.

IUD je také odstraněno před plánovaným časem s rozvojem vedlejších účinků a komplikací. Tělo si na spirálu obvykle zvykne do jednoho roku. Během tohoto období může dojít k bolesti během menstruace, prodloužení trvání menstruace nebo množství výtoku. Pokud se po roce obraz nezmění, je nutné vyšetřit lékařem. Bez ohledu na dobu omezení instalace spirály je také nutné konzultovat gynekologa s příliš silným krvácením během menstruace nebo rostoucí bolesti. Mohou způsobit předčasné odstranění nitroděložního tělíska.

Odkaz! Přítomnost nitroděložního tělíska nevylučuje těhotenství. Pokud to žena chce uložit, měl by v tomto případě lékař rozhodnout o odstranění nitroděložního tělíska. Spirála nezpůsobí poškození vývoje plodu, ale pokud je odstraněna, existuje riziko vzniku silných kontrakcí dělohy a spontánního potratu.

Příprava na odstranění nitroděložního tělíska

Před zákrokem musíte podstoupit následující testy:

 • Bakteriologické vyšetření nátěru - je nutné identifikovat zánět, u kterého lze zákrok provést, lékař však bude obzvláště opatrný.
 • Ultrazvuk pánevních orgánů.

Když spirála vyroste do stěny dělohy, je také nutné:

 • Obecný / biochemický krevní test.
 • Krevní testy na hepatitidu, syfilis, HIV.

Odstranění nitroděložního tělíska lze provést v kterýkoli den cyklu. Nejlepší je to však udělat v posledních dnech (3–5) menstruace, kdy se cervikální kanál přirozeně rozšiřuje. To usnadňuje postup.

Odkaz! Pokud je spirála příčinou vývoje infekčních onemocnění ve vnitřních pohlavních orgánech, odstranění se provádí v kterýkoli den cyklu bez čekání na menstruaci.

Odstranění nitroděložního tělíska

Postup odstranění cívky je bezbolestný. Pokud jsou antény nitroděložního tělíska na místě, anestézie se neprovádí. Lékař spirálu odstraní zatažením.

Postup se provádí následovně:

 1. Pacientka leží na gynekologickém křesle.
 2. Lékař zkoumá vagínu pomocí zrcadel.
 3. Pod kontrolou zrcadel uchopí gynekolog spirálové antény pinzetou nebo pinzetou a zatáhne za ně.
 4. Po odstranění spirály lékař dezinfikuje vagínu.

Odkaz! Spirálu lze bez problémů odstranit. Spolu s ním vytéká malé množství krve (tekuté nebo sraženiny).

Pokud antény spirály nejsou zachovány nebo rostly do endometria nebo myometria (svalová stěna dělohy), provádí se odstranění pomocí endoskopického zařízení, hysteroskopu v lokální anestézii. Tento postup se také provádí s komplikovaným odstraněním nitroděložního tělíska se zachovanými anténami. Extrakce je považována za komplikovanou, pokud spirála nevytahuje při natahování nití nebo pacient pociťuje výrazné bolesti při tažení.

Odkaz! Po odstranění vrozené spirály se také provádí škrábání endometria.

Rehabilitační období

V průměru rehabilitační období trvá asi 2 týdny. Pokud je cívka ze zdravotních důvodů odstraněna před plánovaným časem, může se zvětšit. Několik dní po zákroku dojde k vaginálnímu výtoku, který by se během tohoto období měl rozjasnit a získat serózně slizniční charakter.

Během období zotavení nemůžete:

 • Mějte sex týden.
 • Zvedejte závaží po dobu 1–2 týdnů.

Po dobu 2-3 měsíců po odstranění nitroděložního tělíska je třeba se zdržet horkých koupelí a koupelí.

Po odstranění spirály, zvláště brzy, může dojít ke zpoždění menstruace. Zpoždění by však nemělo překročit 2 týdny. Delší zpoždění může být způsobeno:

 • Věk pacienta.
 • Dlouhá doba používání spirály.

Odkaz! Během prvního období ode dne procedury byste neměli používat tampony.

Obvykle je menstruační krvácení po odstranění nitroděložního tělíska spíše vzácné, protože tělo se přizpůsobuje „životu bez spirály“. Cyklus „před spirály“ je obnoven do 3 měsíců. Pokud po odstranění nitroděložního tělíska zaznamenáte silné menstruační krvácení, navštivte svého lékaře. Mohou být způsobeny nepatologickými hormonálními změnami: spirála ovlivňuje práci vaječníků a zrání vajíček, po jejím odstranění je tělo obnoveno. Silné menstruační krvácení však může také naznačovat:

 • o poškození endometria,
 • vývoj zánětlivých procesů,
 • ztenčení endometria,
 • somatické nemoci,
 • stres.

Při zpoždění delším než 2 týdny musíte konzultovat lékaře. V případě normálního zotavení po extrakci nitroděložního tělíska by měl být gynekolog navštíven jeden měsíc po zákroku.

Možné komplikace

Ve většině případů po odstranění spirály nedochází k žádným komplikacím. Pokud by však byl odstraněn kvůli abnormalitám, může dojít ke krvácení nebo bolesti..

Po odstranění spirály Mirena, která obsahuje hormony, lze po několika měsících pozorovat nadměrný růst endometria. IUD inhibuje aktivitu těchto procesů, proto, pokud jsou přítomny, nevyvíjejí se. Pokud však dojde k porušení, mohou se objevit po extrakci. Proto během tohoto období musí být pacienti, kteří užívali Mirenu, sledováni lékařem..

Je bolestivé odstranit cívku a kdy je lepší odstranit nitroděložní tělísko

Aktualizace Gulnara Cleveland Aktualizováno 15. ledna 2019 Otázky a odpovědi 5 komentářů

Ženy, které se rozhodnou pro zavedení nitroděložního tělíska, stále pociťují úzkost, když přijde čas na jeho odstranění. Současně bolestivé pocity nejsou rozšířeným jevem; v rukou profesionálního gynekologa není odstranění nitroděložního tělíska bolestivé a prochází dostatečně rychle. Jsou však možné zvláštní případy.

Není snadné rozhodnout o jakékoli manipulaci spojené s vnitřními pohlavními orgány žen. Nitroděložní tělísko (IUD) je však běžnou formou antikoncepce, zejména u žen po porodu. Tato metoda je populární kvůli své vysoké spolehlivosti, snadnému použití a možnosti dlouhodobého použití..

Kdy je nejlepší spirálu odstranit

Primárním faktorem, ze kterého musí být cívka odstraněna, je, když se blíží konec doby platnosti. Intrauterinní zařízení jsou několika typů:

 • V závislosti na tvaru: ve tvaru T, deštník, prsten atd.;
 • Složení: měď obsahující, stříbro obsahující, zlato obsahující, hormonální;
 • Životnost.

To je obzvláště důležité - je nutné přísně dodržovat dobu nošení antikoncepce. V průměru může nitroděložní tělísko vydržet 3 až 10–15 let.

Datum vypršení platnosti nitroděložního tělíska, v závislosti na jeho typu:

 • S obsahem mědi - 3-5 let;
 • S obsahem stříbra - 5-7 let;
 • S obsahem zlata - 5-15 let;
 • S hormony - 5-7 let.

Indikace pro předčasný výběr

Existuje řada důvodů, proč musíte spirálu vytáhnout před datem vypršení platnosti..

 • Dojde-li k menopauze u ženy, která trvá alespoň rok, je nutné spirálu vytáhnout jako zbytečnou;
 • Nekonzistence velikosti nitroděložního tělíska s konkrétní ženou;
 • S tvorbou fibroidů a dalších patologických procesů v děložním čípku a děloze;
 • Vymístění nebo částečné prolaps IUD (vyloučení);
 • Potřeba sondování dělohy (diagnostický postup);
 • Pokud je to žádoucí, změňte metodu antikoncepce na jiný typ;
 • Pokud máte infekce pohlavních orgánů nebo potřebujete léčbu, která není kompatibilní s přítomností nitroděložního tělíska.

Pokud se žena rozhodne otěhotnět, není nutné předčasné vytěžování cívky před plánovaným počátkem, protože antikoncepce je tímto způsobem zcela reverzibilní. Hnojení vajíčka je možné do jednoho měsíce po vyjmutí.

Pravděpodobnost početí při použití cívky je nízká, ale přetrvává a mimoděložní těhotenství se vyskytuje častěji než obvykle. Pokud žena otěhotní, je nutné tuto antikoncepci z těla odstranit.

V případě nežádoucích účinků nebo individuální nesnášenlivosti je odstranění IUD nepochybné. Mezi alarmující příznaky patří:

 • intermenstruační krvácení nebo hnisavý výtok;
 • změna povahy menstruace k horšímu, trvající déle než 3-4 měsíce (bolest, trvání, hojnost);
 • pocit mechanického nepohodlí - tření, brnění;
 • ztráta kontroly nad anténami spirály (žena by měla pravidelně tápat anténami v pochvě, aby se ujistila, že je spirála na svém místě);
 • pocit vláken z nitroděložního tělíska během pohlavního styku;
 • absence menstruačního krvácení - amenorea;
 • acyklita menstruačního cyklu.

Se správným nitroděložním zavedením antikoncepce má malý vliv na menstruaci. Pokud se doba trvání zvýšila (3-4 měsíce po instalaci, protože si tělo nejprve zvykne) nebo se objeví nadměrná bolestivost menstruace, je nutné ji vyšetřit, možná se to stane indikací k odstranění spirály, protože v tomto případě poškození překročí účinnost.

Všechny tyto příznaky jsou důvodem mimořádné návštěvy gynekologa.

Absolutní kontraindikací je vlastní odstranění nitroděložního tělíska. To může provést pouze odborník při dodržení všech požadavků na sterilitu. Jinak mohou být následky nepředvídatelné, neměli byste riskovat své zdraví.

Jaké je riziko používání spirály delší než předepsanou dobu

Pohodlí této metody prevence nežádoucího těhotenství vám umožňuje na tento problém zapomenout několik let. Během této doby si žena zvykne a může zapomenout na včasné odstranění nitroděložního tělíska. Prošlá spirála, která je v dutině vnitřních pohlavních orgánů, může vést k následujícím nepříjemným jevům:

 • zarůstání do tkáně;
 • zánětlivé procesy v reprodukčním systému;
 • infekční onemocnění pánevních orgánů;
 • syndrom chronické pánevní bolesti;
 • neplodnost.

Jak odstranit spirálu u žen

Odstranění nitroděložního tělíska zahrnuje několik fází.

Přípravné činnosti

Týden před navrhovaným postupem, pokud nechcete otěhotnět, se doporučuje vyloučit nechráněný sex. Je to způsobeno zachováním aktivity spermií po několik dní a možností ovulace bezprostředně po vysazení antikoncepce. Může tedy dojít k efektivnímu setkání spermatu a vajíčka..

Pro menstruaci se doporučuje vyjmout nitroděložní tělísko. Tato okolnost usnadní a zmírní postup. Optimální bude 3-4 dny po nástupu menstruace, kdy výtok již není hojný. Tento stav však není nutný, můžete nitroděložní tělísko odstranit v kterýkoli den cyklu, počkat na nástup menstruace s neustálými rušivými příznaky - nemůžete.

Procedura začíná běžným vyšetřením na gynekologickém křesle. Gynekolog zkoumá polohu dělohy, palpuje břišní dutinu jednou rukou, zatímco druhá drží prsty ve vagině. Poté lékař zjistí umístění vláken (antén) nitroděložního tělíska. Posledním okamžikem v přípravné fázi je zavedení dilatátoru ke stabilizaci dělohy a ošetření její dutiny antiseptikem.

Bolí to odstranit spirálu

Všichni majitelé nitroděložní antikoncepce se v předvečer postupu jejího odstranění obávají, zda to bolí. Instalace nitroděložního tělíska je ve srovnání s odstraněním náročnější a časově náročnější proces. Ve většině případů není anestezie nutná, když je nitroděložní tělísko odstraněno..

Tělo každé dámy je samozřejmě individuální a práh bolesti je stejný. Je-li to žádoucí, může žena před manipulací užít mírné analgetikum.

Lokální anestézie ve formě paracervikálního bloku nebo spreje s lidokainem je možná s nízkým prahem bolesti nebo s úzkostí z postupu.

Stává se, že se antény odlomí nebo ztratí v děložní dutině, v takovém případě může postup vyžadovat hysteroskopii (vizuální vyšetření děložní dutiny pomocí optického zařízení) v anestezii.

Důvodem celkové anestézie je nemožnost provedení manipulace s odstraněním přes cervikální kanál v děložním čípku. V takové situaci musíte odstranit spirálu přes břišní dutinu pomocí laparoskopických kleští.

Popis postupu

Žena se zhluboka a pomalu nadechla a lékař pomocí kleští zachytil spirálové nitě, které volně visí z cervikálního kanálu, a opatrně jej odstranil z děložní dutiny. Poté může být nitroděložní systém již dosažitelný ručně. S menstruací bude klouzání lepší a jemným pohybem lze spirálu snadno vyjmout z pochvy.

Celková doba standardního postupu je několik minut, s přihlédnutím k přípravné fázi.

Přijatelné reakce při odstranění cívky a krátce po zákroku jsou svalové křeče, křeče a krvácení (malé krvácení). Všechny tyto příznaky jsou obvykle krátkodobé..

Je-li to žádoucí, lze ve stejný den nainstalovat nové nitroděložní tělísko, pokud nenastanou žádné komplikace.

Je důležité si uvědomit, že neexistuje žádný speciální plán pro odstranění nitroděložního tělíska; spirálu můžete odstranit kdykoli, kdy to žena považuje za nutné.

Obtížné odstranění nitroděložního tělíska

Každý lékařský proces se může pokazit a mohou nastat nepředvídané potíže. Pokud gynekolog zjistí nehybnost spirály, může pomocí ultrazvukového vyšetření určit důvod.

 • Nesprávný směr směru svorek.
 • Umístění nitroděložního tělíska je těsné ke stěně dělohy.
 • Fúze spirály s vnitřními tkáněmi.

Poslední komplikace je nejvážnější. K tomu může dojít v důsledku předčasného vyjmutí nitroděložního tělíska, to znamená jeho použití po skončení životnosti uvedené na obalu výrobku. Odstranit nitroděložní tělísko s takovou komplikací musí být chirurgicky.

Pro zkušeného odborníka nebude těžké tyto potíže překonat. To bude vyžadovat další lékařské nástroje..

Péče po odstranění

Ženské tělo po odstranění IUD nevyžaduje zvláštní péči. Pokud lékař neuvedl potřebu zvláštní péče, stačí dodržovat obecná hygienická pravidla a doporučení pro zachování intimního zdraví.

Když přestanete používat nitroděložní antikoncepci za účelem plánování početí, bude vhodné užívat vitamínové komplexy.

Kdy potřebujete navštívit lékaře

Pokud se po návratu domů po zákroku objeví určité známky zhoršení zdravotního stavu, je nutné se poradit s gynekologem. Příznaky mohou zahrnovat následující:

 • silné křeče;
 • břišní křeče;
 • bolestivost v pánevní oblasti;
 • horečka;
 • zhoršení celkového stavu těla;
 • vaginální špinění.

Vyskytly se po odstranění spirály nějaké změny v cyklu

Odstranění nitroděložního tělíska má ve většině případů malý vliv na menstruační cyklus. Období zotavení může trvat několik týdnů až několika měsíců.

Doba čekání na obnovení měsíčního cyklu závisí na:

 • typ spirály, delší obnova cyklu nastane po použití spirály obsahující hormony;
 • věk ženy;
 • doba nošení nitroděložního tělíska;
 • úroveň vyčerpání vnitřní vrstvy dělohy;
 • přítomnost stresových faktorů;
 • přidružená onemocnění nebo funkční poruchy.

Může se také změnit povaha menstruace:

 • Husté vypouštění. Nejčastěji to může znamenat zánětlivý proces endometria nebo poškození dělohy;
 • Malý výboj. Tento typ období je přirozenější. To je způsobeno dlouhodobým potlačením plného fungování endometria a vaječníků. Obnova je nemožná v jednom cyklu.

Normálně by se po 3-4 menstruačních cyklech měla povaha měsíčního výtoku vrátit na předchozí hodnoty před použitím nitroděložního tělíska. Pokud se tak nestane, je pravděpodobné, že dojde k hormonální nerovnováze. V takovém případě musíte podstoupit vyšetření k obnovení reprodukčního zdraví..

Neměli byste se bát okamžiku, kdy je nitroděložní tělísko odstraněno, je mnohem nebezpečnější to přehánět s nosením cizího tělesa v sobě. Po uplynutí doby použitelnosti je nitroděložní tělísko zdraví škodlivé a komplikuje proces jeho odstranění. Oblast ženských pohlavních orgánů je choulostivý mechanismus, který nelze zanedbávat. Pokud nošení spirály způsobuje nepohodlí, neměli byste čekat na konec její životnosti, ale jít na schůzku s lékařem ke konzultaci.

Jak je odstranění nitroděložního tělíska

V některých situacích se odstranění nitroděložní antikoncepce provádí před plánovaným časem, aby se zabránilo patologickým komplikacím a vedlejším účinkům.

Extrakce nitroděložního tělíska se provádí v následujících případech:

 • Konec doporučené doby používání nitroděložního tělíska (nitroděložní tělíska lze používat po dobu 5-10 let);
 • Přítomnost nekontrolovaného krvácení z děložní dutiny, která je způsobena zavedením nitroděložního tělíska;
 • Těhotenství, ke kterému došlo na pozadí nainstalovaného nitroděložního tělíska;
 • Změny růstové aktivity benigního nádorového novotvaru v děložní dutině po zavedení nitroděložního tělíska (fibroidy, fibroidy);
 • Identifikace maligních nádorových procesů v pánevních orgánech;
 • Vyloučení nitroděložního tělíska - posunutí nitroděložní antikoncepce vzhledem k její správné počáteční poloze;
 • Vzestup vzestupného infekčního procesu (kapavka);
 • Přítomnost akutních zánětlivých patologií pánevních orgánů.

Příprava na odstranění nitroděložního tělíska

Před zahájením procedury pro odstranění nitroděložní antikoncepce by se měla pacientka poradit s gynekologem. Lékař provede důkladné gynekologické vyšetření, které posoudí polohu nitroděložního tělíska, délku antén a typ nitroděložní antikoncepce. Lékař navíc provede ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, které vyhodnotí povahu a lokalizaci možných patologických procesů a také provede nátěr na mikroflóru z vaginální dutiny a cervikálního kanálu..

Odstranění nitroděložního tělíska - vyjmutí nitroděložního tělíska z děložní dutiny po uplynutí doby jeho použití.

Pokud je odstranění nitroděložního tělíska prováděno instrumentální metodou, je třeba nejprve provést klinické a biochemické vyšetření krve a darovat krev na hepatitidu, HIV, RW. V závislosti na lékařských indikacích, individuálních charakteristikách a zdravotním stavu pacienta lze provést další instrumentální a laboratorní vyšetřovací metody (kolposkopie, testy moči, bakteriologická kultivace z pochvy)..

V přítomnosti aktivních zánětlivých procesů je pacientovi kromě standardního diagnostického algoritmu předepsána antibakteriální a protizánětlivá léčba.

Metody a metody odstraňování nitroděložního tělíska

Extrakce nitroděložního tělíska se nejčastěji provádí ambulantně uprostřed menstruačního cyklu. Postup standardního odstranění nitroděložního tělíska nevyžaduje anestezii. Odstranění nitroděložního tělíska se provádí tažením kleštěmi (speciální chirurgický nástroj) nebo pinzetou na antény, které by normálně měly viset z cervikálního kanálu. Tato metoda odstranění nitroděložního tělíska je nejjednodušší, nejbezpečnější a nejlevnější.

Pokud chybí úponky nitroděložního tělíska, lze nitroděložní antikoncepci odstranit instrumentálně během hysteroskopie nebo pomocí extraktoru. Instrumentální odstranění IUD se provádí v lokální nebo intravenózní anestézii. Po mechanické expanzi cervikálního kanálu se do děložní dutiny vloží hysteroskop. Pokud nitroděložní tělísko leží volně v děložní dutině, uchopí se pomocí speciálních kleští a poté se vytáhne. V závažných případech může být instrumentální metoda odstranění IUD doprovázena poškozením stěn kanálu, dělohy a krvácením. Pokud byla důvodem pro odstranění nitroděložní antikoncepce přítomnost zánětlivých, infekčních nebo nádorových procesů děložní dutiny, po odstranění nitroděložního tělíska se z ní odeberou šmouhy ve formě otisků pro další histologické vyšetření.

Během předběžného gynekologického vyšetření může lékař často identifikovat nitroděložní tělísko, které vyrostlo do stěn dělohy. V tomto případě je odstranění nitroděložní antikoncepce prováděno seškrábnutím děložní dutiny a následnou histologickou diagnostikou výsledného biomateriálu. Pokud se část nitroděložního tělíska nachází v blízkosti velkých cév, močovodu a močového měchýře nebo rostla do břišní dutiny, spirála se odstraní pomocí laparotomie nebo laparoskopie.

V každém případě by odstranění nitroděložního tělíska mělo provádět pouze kvalifikovaný gynekolog. Je kontraindikováno, abyste si nitroděložní tělísko odstranili sami doma. Takové akce mohou způsobit mechanické poškození sliznic pohlavních orgánů a jejich infekci. Při odstraňování nitroděložního tělíska může lékař zjistit možné důsledky použití spirály a v případě potřeby vyvinout individuální terapeutický účinek.

Období zotavení po odstranění nitroděložního tělíska

Po dobu 5-6 dnů po odstranění nitroděložního tělíska by se žena měla zdržet intimity, používání vaginálních tamponů a čípků (čípků). Rovněž se nedoporučuje sprchovat, navštívit saunu a koupel, věnovat se těžké fyzické aktivitě a sportu, užívat si horkou koupel a léky, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou. U některých žen může po odstranění nitroděložního tělíska dojít k tažení, bolestivé bolesti v dolní části břicha a také k drobnému krvácení nebo špinění. Vzhled takových patologických stavů je považován za normu. Nepotřebují léčbu, protože by měly za několik dní samy zmizet. Další menstruace může začít s mírným zpožděním, což je také považováno za normální. Pokud bylo zavedeno hormonální nitroděložní tělísko, obnovení menstruačního cyklu může trvat o něco déle..

Po odstranění nitroděložní antikoncepce u 30% pacientů dochází k těhotenství během prvního měsíce, u 60% - během prvních tří měsíců. Do 1 roku po odstranění nitroděložního tělíska dojde k těhotenství u 90–95% žen, pokud v tuto chvíli neužívají jinou antikoncepci.

Video: Intrauterinní zařízení (IUD). Indikace a kontraindikace. Výhody a poškození nitroděložního tělíska

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Během menstruace musíte odstranit spirálu

Navzdory zjevným výhodám nitroděložního tělíska (pohodlí, hospodárnost, účinnost, dlouhodobé užívání) je stále potřeba jej odstranit. A čím blíže je den předepsaného postupu, tím větší strach a úzkost žena zažívá: bolí to, jak se to stane, jsou komplikace?

Foto: nitroděložní tělísko ve tvaru písmene T.

Životnost nitroděložního tělíska je v zásadě od 3 do 5 až 10 a dokonce 15 let. Závisí to na typu a složení spirály: nitroděložní tělíska obsahující měď slouží méně (3 - 5 let), spirály obsahující stříbro a hormony jsou vhodné po dobu 5 - 7 let a antikoncepce se zlatem se mohou používat po dobu 10 - 15 let, pokud neexistují žádné kontraindikace.

Odstranění nitroděložního tělíska se provádí podle následujících indikací:

 1. Datum spotřeby. Na konci své životnosti antikoncepční účinek přípravku klesá a je odstraněn.
 2. Na žádost ženy. Může to být způsobeno tím, že se žena rozhodla otěhotnět a mít dítě, nebo není s touto metodou antikoncepce spokojena („neseděla“).
 3. Došlo k posunutí nitroděložního tělíska v děložní dutině nebo k jeho částečnému prolapsu (vypuzení). V tomto případě může žena pociťovat nepohodlí, pocit brnění nebo si všimnout, že antény spirály se poněkud prodloužily. V takové situaci neexistuje záruka účinné antikoncepce. Proto by měla být špička špičky odstraněna a měla by být nainstalována nová..
 4. Nástup těhotenství při používání nitroděložní antikoncepce. K těmto situacím bohužel dochází. Mimoděložní těhotenství se navíc vyskytují častěji. Odstranění cívky je povinné u těhotenství dělohy i mimoděložního těhotenství.
 5. S menopauzou. Rok po poslední menstruaci je spirála při menopauze odstraněna jako zbytečná.
 6. Ze zdravotních důvodů. Pokud se během užívání antikoncepce objeví bolest, krvácení, zánět v děloze a přívěskách, stejně jako vývoj nebo růst benigního nádoru dělohy (fibroidů), je nutné jeho okamžité odstranění.

Je třeba poznamenat, že malé děložní myomy samy o sobě nejsou kontraindikací pro zavedení nitroděložního tělíska. V tomto případě lékař doporučí spirálu s gestagenem.

Pokud se však děložní myom poprvé objevil na pozadí nitroděložního tělíska nebo začal růst, měla by být antikoncepce co nejdříve odstraněna..

Spirála je zpravidla odstraněna z dělohy na malém operačním sále pro prenatální kliniku nebo gynekologickou nemocnici. Procedura je prováděna kvalifikovaným lékařem - gynekologem v souladu se všemi pravidly asepsy a antiseptiky.

Foto: Pacient s odstraněním nitroděložního tělíska

Před zahájením manipulace lékař provede gynekologické vyšetření pacientky. Po vaginálním vyšetření je děložní čípek vystaven speciálním zrcadlům a ošetřen jakýmkoli antiseptickým roztokem. Poté se kontrolní vlákna antikoncepce uchopí lékařským nástrojem - kleštěmi nebo kleštěmi a pomalu usrkáváním se spirála vytáhne z dělohy.

Pokud žena při nošení nitroděložního tělíska neměla komplikace a zánět, nejsou s extrakcí žádné problémy. Postup je jednoduchý a bezbolestný.

V době odstraňování mohou být vlákna spirály odtržena. V tomto případě lékař vytáhne spirálu pomocí speciálního háku. Je lepší, když k tomu dojde pod kontrolou ultrazvuku.

Existují situace, kdy nitroděložní antikoncepce dorůstá do stěny dělohy (obvykle k tomu dochází, když chybí životnost) a není možné ji odstranit obvyklým způsobem. Poté je nitroděložní tělísko odstraněno v gynekologické nemocnici v nitrožilní anestézii pomocí diagnostické kyretáže děložní dutiny nebo pomocí lékařského optického zařízení - hysteroskopu.

Pokud není možné IUD odstranit cervikálním kanálem (k tomu dochází, když je atrézie nebo zarostlá), uchýlí se k vytažení spirály přes břišní dutinu laparoskopickými metodami v celkové anestezii.

Po operaci k odstranění nitroděložního tělíska je předepsána antibakteriální a protizánětlivá léčba, provádí se ultrazvuk pánevních orgánů.

Je třeba poznamenat, že zavedení spirály je bolestivější a pracnější proces než její odstranění..

Při absenci komplikací je správné umístění nitroděložního tělíska v děložní dutině a přítomnost kontrolních nití postup trvající několik minut, jednoduchý a prakticky bezbolestný..

Prahová hodnota bolesti je u každé osoby odlišná. A pokud má žena paniku z nadcházejícího postupu, může si vzít anestetikum (analgin, ketorol, ale - shpu). Lékař s nízkým prahem bolesti může použít lokální anestetikum ve formě lidokainového spreje.

Před zákrokem jsou vyžadovány stejné testy a podobné vyšetření jako při instalaci VC: obecný test krve a moči, nátěr na vaginální mikroflóru. Doporučuje se podstoupit ultrazvuk dělohy a kolposkopii.

Neexistuje jasně stanovený časový rámec pro odstranění antikoncepce. Můžete jej odstranit v kterémkoli období života ženy, které považuje za nutné..

Odborníci doporučují odstranit spirálu během menstruace, protože během tohoto období je vnější krční osa mírně otevřená a extrakce je měkčí a bezbolestnější. Nejvýhodnější dny pro manipulaci jsou považovány za první a poslední den menstruace, kdy výtok není tak hojný. Dodržování této podmínky však není povinné a v případě potřeby lze spirálu odstranit v kterýkoli den menstruačního cyklu, včetně před a po menstruaci..

Pokud je žena zdravá a nemá žádné kontraindikace, lze ihned po odstranění předchozí zavést novou spirálu. Nejsou nutné žádné přestávky na odpočinek.

Intrauterinní antikoncepce nemá vliv na následné těhotenství. Pokud se žena rozhodla porodit dítě a nemá žádné zdravotní problémy, dochází k těhotenství téměř okamžitě po odstranění spirály. Ve vzácných případech, pokud se na pozadí stálé antikoncepce vyvinuly komplikace (například endometritida), vám gynekolog doporučí, abyste se zdrželi početí, dokud nebude zánět vyléčen. Po zotavení můžete bezpečně otěhotnět.

Stále je však lepší odložit plánování těhotenství o 2 až 3 měsíce. Tato doba je nezbytná pro úplnou obnovu sliznice dělohy, kde bude po oplodnění implantováno oplodněné vajíčko. Bude vhodné před počátkem a užíváním vitamínových přípravků.

Mezi nejčastější komplikace patří:

 • chronická endometritida;
 • zánět v děložních přídavcích;
 • krvácející.

Přijatelné a krátkodobé příznaky po odstranění nitroděložní antikoncepce mohou být:

 • svalové křeče v břiše;
 • mírná bolest v pánevní oblasti;
 • menší špinění;
 • bolest (jako u menstruace) bolest v podbřišku.

Tyto příznaky nejsou patologické, nevyžadují návštěvu lékaře a speciální ošetření.

Neexistují žádná zvláštní doporučení, ale je třeba dodržovat řadu jednoduchých pravidel po odstranění VC do jednoho týdne:

 • sexuální odpočinek;
 • omezit těžkou fyzickou aktivitu;
 • dodržovat intimní hygienu;
 • odmítnout navštívit saunu nebo koupel;
 • nepoužívejte tampony;
 • nestříkejte.

Je třeba si uvědomit, že přítomnost cizího tělesa v děložní dutině a jeho dlouhodobé nošení je mnohem horší a nebezpečnější než postup pro jeho odstranění. Ženské tělo je velmi křehké a netoleruje drsné zacházení. Pokud tedy přítomnost spirály způsobí nepohodlí a nepohodlí, není třeba čekat až do konce její životnosti. Raději co nejdříve navštivte svého lékaře.

Dříve či později se každá žena zajímá o otázky spojené s antikoncepcí. Existuje mnoho způsobů, jak zabránit nechtěnému těhotenství, jedním z nejpopulárnějších a nejúčinnějších je instalace nitroděložního tělíska. Při jeho výběru se mnoho lidí zajímá, na jaký den menstruace lze spirálu umístit a proč?

Tato metoda ochrany před těhotenstvím se začala používat v polovině minulého století. Přirozeně po dlouhou dobu došlo k obrovskému vývoji adaptace. Na samém začátku to byl jakýsi prsten vyrobený z mosazi, bronzu a mědi. Elastické materiály se začaly používat kolem 60. let. Dnes jsou formy nitroděložního tělíska velmi různorodé, k vytvoření některých dokonce používají hormonální léky.

Existuje asi padesát odrůd nitroděložních tělísek z těhotenství. Lékař vám pomůže vybrat nejvhodnější a správnou velikost. Oblíbené výrobky jsou ve tvaru S a T, stejně jako ve tvaru prstenu.

Samotná touha používat nitroděložní tělísko nestačí k provedení zákroku lékařem. Před zavedením zařízení musí být žena po ukončení menstruace vyšetřena, aby se vyloučily kontraindikace. Žena musí projít obecnými testy, provést nátěr, vyšetřit na přítomnost genitálních infekcí, podstoupit ultrazvukovou OMT.
Pouze když jsou k dispozici všechny testy, lékař vyhodnotí jejich výsledky, zkontroluje, zda žena není těhotná a rozhodne, zda má nebo nemá dát nitroděložní tělísko.

Neexistuje žádná věková hranice. IUD se instaluje v jakémkoli plodném věku. Někteří odborníci trvají na tom, že tento typ antikoncepce by neměly užívat ženy, které nemají víru a osoby starší 40 let. V prvním případě mohou nastat neočekávané komplikace - mimoděložní těhotenství, zánět. Ve druhém se zvyšuje riziko onkologie. Ve věku 40-45 let můžete za určitých podmínek nasadit nitroděložní tělísko:

Kdy je lepší nasadit spirálu - před nebo po menstruaci? Doporučuje se provést tento postup 3. nebo 5. den menstruačního cyklu..

Během tohoto období je děložní krk mírně otevřený, takže manipulace je nejméně traumatizující a bezbolestná. Menstruace je známkou absence těhotenství, což znamená, že je bezpečné zavést nitroděložní tělísko a neexistují žádné překážky..

Pravděpodobně nestojí za to říci, že nitroděložní tělísko by mělo být instalováno pouze v nemocničním prostředí. Když je antikoncepce nainstalována po porodu, stojí za to počkat několik měsíců. Po potratu se IUD vloží okamžitě. Po císařském řezu - o šest měsíců později.

Anestezie se při manipulaci nepoužívá, je tu bolest, ale je to docela snesitelné. Gynekolog zavádí antikoncepci do dělohy pomocí speciálního zařízení. Je třeba zkontrolovat polohu, antény jsou zkráceny. Díky anténám může žena nezávisle určit, jak se IUD nachází.

Na konci procedury mohou být bolestivé pocity a mírný výtok. Několik měsíců po instalaci je menstruace bohatá a bolestivá, kdy je nitroděložní tělísko schopné spontánního vylučování. Mělo by se starat o týden, nevystavujte se fyzické námaze, nedávejte si horké koupele. Stojí za to zdržet se sexu. Laxativa jsou kontraindikována..

Po 10 dnech se musíte dostavit na plánované vyšetření. Pokud je vše v pořádku, příští účast bude za měsíc nebo tři. Sebekontrola se provádí po menstruaci.

Mnoho lidí se obává, jestli to bolí dát spirálu bez menstruace. Soudě podle recenzí a na základě komentářů z webu dívek, které používají nitroděložní tělísko nebo které jej mají, je proces instalace bezbolestný. Nejnepříjemnější pocity jsou, když lékař před vložením sondy utáhne děložní čípek, když tento vstupuje do cervikálního kanálu. Pokud je pacient obzvláště citlivý, je nutné o tom informovat odborníka, který před zákrokem ošetří otevření cervikálního kanálu lidokainem nebo aplikuje jiný typ anestézie.

Pokud jsou manipulace prováděny v posledních dnech menstruace, pak další cyklus nezkroutí a menstruace bude probíhat včas. Je však třeba vzít v úvahu i nuance..

Když je nainstalován nitroděložní tělísko z těhotenství, krvácí 1 den. Toto je špinění. I když se ve výjimečných případech mohou kritické dny opakovat, trvají déle než obvykle - až 14 dní. Pokud je to ještě déle, je to již dobrý důvod poradit se s lékařem, abyste zjistili, jak dlouho může takový výtok trvat. Obvykle po instalaci spirály přichází první menstruace podle plánu, jsou o něco hojnější, někdy se objeví sraženiny, je tu bolest.

Při absenci nežádoucích následků se druhá menstruace neliší od obvyklé. Pokud jsou vaše období příliš těžká, způsobují bolest a trvají dlouhou dobu, možná budete muset nitroděložní tělísko vyjmout.

Do této doby se tělo již plně přizpůsobuje antikoncepci. Menstruace se obnovuje, zlepšuje se. Jedinou výjimkou jsou situace, kdy je cizí těleso odmítnuto. Lékař vám doporučí zvolit jiné metody antikoncepce.

Vysoce účinným prostředkem, který chrání před otěhotněním, je vnitřní spirála Mirena, kterou upřednostňuje mnoho dívek. Kromě ochrany před nechtěným těhotenstvím má Mirena také léčivý účinek a chrání před chorobami. Mirenu instaluje pouze lékař. Jedná se o plastovou nitroděložní antikoncepci s progestogeny.

Ve který den cyklu je nitroděložní tělísko Mirena umístěno z těhotenství? Zavádí se během prvních 7 dnů menstruace nebo bezprostředně po potratu. Lze jej vyměnit nezávisle na cyklu. Tento nitroděložní tělísko má některé vlastnosti, které se projevují účinkem na tělo. S Mirenou se menstruační cyklus a menstruace zlepšují - výtok není tak hojný, kritické dny se snižují, bolestivost klesá.

Negativní stránkou je průlomové krvácení, menstruace po instalaci Mireny je z těhotenství bolestivá. Existuje také riziko nezávislého uvolnění zařízení nebo jeho posunutí, které vede k těhotenství..

Je možné otěhotnět se spirálou během menstruace? Bez ohledu na to, jak efektivní je metoda antikoncepce, žádná z nich neposkytuje stoprocentní záruku, že k těhotenství nedojde, vždy existuje asi pět procent, že žena otěhotní, zvláště pokud příliš dlouho chodí se spirálou..

Dívky, které mají nainstalovanou dobrou spirálu, jsou často konzultovány s podezřením na těhotenství. Koncepce není vyloučena, pokud se při použití nitroděložního tělíska posune a stojí mimo místo - nad nebo pod normou. Zpoždění menstruace se spirálou může nastat, kromě těhotenství, z následujících důvodů:

 • individuální charakteristiky genitálií;
 • nesprávná instalace;
 • nízká kvalita.

Abyste zabránili těhotenství, musíte každých šest měsíců navštívit lékaře. Zpoždění však není vždy známkou těhotenství. Chcete-li zjistit, co způsobilo poruchu menstruačního cyklu, musíte být vyšetřeni. Důvodem je hormonální skok, přírůstek hmotnosti, užívání léků za účelem léčby, onemocnění vnitřních orgánů. Nejprve se provede gynekologické vyšetření na židli, takže lékař bude schopen posoudit polohu spirály, zjistit, zda se posunula.

Je vhodné provést ultrazvukové vyšetření a poté - a laboratorní testy. Pokud existuje spirála a dochází ke zpoždění menstruace, ale těhotenský test je negativní, může to znamenat mimoděložní těhotenství, což je častá komplikace při instalaci SCM. Těhotenský test bude negativní a lze jej určit ultrazvukem.

Pokud vypršela cívka nebo je plánováno těhotenství, je antikoncepční pomůcka odstraněna. Nejdůležitějším bodem, který je třeba zvážit, pokud je nitroděložní tělísko odstraněno, je to, že ke koncepci může dojít poměrně rychle. Předtím, než si ji sundáte, stojí za to začít používat další metody antikoncepce měsíc předtím. Dívky se často zajímají: kdy je lepší odstranit spirálu - během menstruace nebo ne?

Velmi důležité! Nepokoušejte se sami odstranit těhotenskou spirálu! To povede nejen k infekci, ale také k provokaci všech druhů zranění a poškození, které jsou plné krvácení..

Spirálu by měl odstranit pouze odborník po ukončení činnosti, při plánování těhotenství nebo z jiných důvodů. Můžete to udělat sami, pouze pokud IUD vypadlo, ale netahejte ani nevytahujte antény. Chcete-li odstranit antikoncepci, která vypadla, dřepněte, utáhněte vaginální svaly a počkejte, až vyjde spirála. Poté navštivte odborníka.

Odstranění spirály bez menstruace lze provést, ale postup bude bolestivější. Zařízení je odstraněno během menstruace, přičemž se volí nejhojnější den výtoku, kdy je děložní čípek poddajný, natažený, což usnadňuje odstranění antikoncepce.

Po odstranění nitroděložního tělíska se menstruace prodlužují kvůli těhotenství, dysfunkci vaječníků nebo hormonální nerovnováze. Pokud menstruace nenastane do 2 měsíců, je to normální. Pokud tedy po odstranění antikoncepce nedojde k menstruaci, neměli byste okamžitě zpanikařit. Pokud se po extrakci krvácení otevře, znamená to poškození slizniční vrstvy. Krev se brzy zmenší a měla by sama přestat. Pokud se nadměrné krvácení nezastaví, výtok je velmi prodloužený, měli byste navštívit lékaře.

Když po odstranění spirály není příliš dlouhá doba, stojí za to provést těhotenský test a navštívit lékaře, aby zjistil, proč je menstruace zpožděna, a vyhledejte lékařskou pomoc..

Aktualizace Gulnara Cleveland Aktualizováno 15. ledna 2019 FAQ 3 Komentáře

Ženy, které se rozhodnou pro zavedení nitroděložního tělíska, stále pociťují úzkost, když přijde čas na jeho odstranění. Současně bolestivé pocity nejsou rozšířeným jevem; v rukou profesionálního gynekologa není odstranění nitroděložního tělíska bolestivé a prochází dostatečně rychle. Jsou však možné zvláštní případy.

Není snadné rozhodnout o jakékoli manipulaci spojené s vnitřními pohlavními orgány žen. Nitroděložní tělísko (IUD) je však běžnou formou antikoncepce, zejména u žen po porodu. Tato metoda je populární kvůli své vysoké spolehlivosti, snadnému použití a možnosti dlouhodobého použití..

Primárním faktorem, ze kterého musí být cívka odstraněna, je, když se blíží konec doby platnosti. Intrauterinní zařízení jsou několika typů:

 • V závislosti na tvaru: ve tvaru T, deštník, prsten atd.;
 • Složení: měď obsahující, stříbro obsahující, zlato obsahující, hormonální;
 • Životnost.

To je obzvláště důležité - je nutné přísně dodržovat dobu nošení antikoncepce. V průměru může nitroděložní tělísko vydržet 3 až 10–15 let.

Datum vypršení platnosti nitroděložního tělíska, v závislosti na jeho typu:

 • S obsahem mědi - 3-5 let;
 • S obsahem stříbra - 5-7 let;
 • S obsahem zlata - 5-15 let;
 • S hormony - 5-7 let.

Existuje řada důvodů, proč musíte spirálu vytáhnout před datem vypršení platnosti..

 • Dojde-li k menopauze u ženy, která trvá alespoň rok, je nutné spirálu vytáhnout jako zbytečnou;
 • Nekonzistence velikosti nitroděložního tělíska s konkrétní ženou;
 • S tvorbou fibroidů a dalších patologických procesů v děložním čípku a děloze;
 • Vymístění nebo částečné prolaps IUD (vyloučení);
 • Potřeba sondování dělohy (diagnostický postup);
 • Pokud je to žádoucí, změňte metodu antikoncepce na jiný typ;
 • Pokud máte infekce pohlavních orgánů nebo potřebujete léčbu, která není kompatibilní s přítomností nitroděložního tělíska.

Pokud se žena rozhodne otěhotnět, není nutné předčasné vytěžování cívky před plánovaným počátkem, protože antikoncepce je tímto způsobem zcela reverzibilní. Hnojení vajíčka je možné do jednoho měsíce po vyjmutí.

Pravděpodobnost početí při použití cívky je nízká, ale přetrvává a mimoděložní těhotenství se vyskytuje častěji než obvykle. Pokud žena otěhotní, je nutné tuto antikoncepci z těla odstranit.

V případě nežádoucích účinků nebo individuální nesnášenlivosti je odstranění IUD nepochybné. Mezi alarmující příznaky patří:

 • intermenstruační krvácení nebo hnisavý výtok;
 • změna povahy menstruace k horšímu, trvající déle než 3-4 měsíce (bolest, trvání, hojnost);
 • pocit mechanického nepohodlí - tření, brnění;
 • ztráta kontroly nad anténami spirály (žena by měla pravidelně tápat anténami v pochvě, aby se ujistila, že je spirála na svém místě);
 • pocit vláken z nitroděložního tělíska během pohlavního styku;
 • absence menstruačního krvácení - amenorea;
 • acyklita menstruačního cyklu.

Se správným nitroděložním zavedením antikoncepce má malý vliv na menstruaci. Pokud se doba trvání zvýšila (3-4 měsíce po instalaci, protože si tělo nejprve zvykne) nebo se objeví nadměrná bolestivost menstruace, je nutné ji vyšetřit, možná se to stane indikací k odstranění spirály, protože v tomto případě poškození překročí účinnost.

Všechny tyto příznaky jsou důvodem mimořádné návštěvy gynekologa.

Absolutní kontraindikací je vlastní odstranění nitroděložního tělíska. To může provést pouze odborník při dodržení všech požadavků na sterilitu. Jinak mohou být následky nepředvídatelné, neměli byste riskovat své zdraví.

Pohodlí této metody prevence nežádoucího těhotenství vám umožňuje na tento problém zapomenout několik let. Během této doby si žena zvykne a může zapomenout na včasné odstranění nitroděložního tělíska. Prošlá spirála, která je v dutině vnitřních pohlavních orgánů, může vést k následujícím nepříjemným jevům:

 • zarůstání do tkáně;
 • zánětlivé procesy v reprodukčním systému;
 • infekční onemocnění pánevních orgánů;
 • syndrom chronické pánevní bolesti;
 • neplodnost.

Odstranění nitroděložního tělíska zahrnuje několik fází.

Týden před navrhovaným postupem, pokud nechcete otěhotnět, se doporučuje vyloučit nechráněný sex. Je to způsobeno zachováním aktivity spermií po několik dní a možností ovulace bezprostředně po vysazení antikoncepce. Může tedy dojít k efektivnímu setkání spermatu a vajíčka..

Pro menstruaci se doporučuje vyjmout nitroděložní tělísko. Tato okolnost usnadní a zmírní postup. Optimální bude 3-4 dny po nástupu menstruace, kdy výtok již není hojný. Tento stav však není nutný, můžete nitroděložní tělísko odstranit v kterýkoli den cyklu, počkat na nástup menstruace s neustálými rušivými příznaky - nemůžete.

Procedura začíná běžným vyšetřením na gynekologickém křesle. Gynekolog zkoumá polohu dělohy, palpuje břišní dutinu jednou rukou, zatímco druhá drží prsty ve vagině. Poté lékař zjistí umístění vláken (antén) nitroděložního tělíska. Posledním okamžikem v přípravné fázi je zavedení dilatátoru ke stabilizaci dělohy a ošetření její dutiny antiseptikem.

Všichni majitelé nitroděložní antikoncepce se v předvečer postupu jejího odstranění obávají, zda to bolí. Instalace nitroděložního tělíska je ve srovnání s odstraněním náročnější a časově náročnější proces. Ve většině případů není anestezie nutná, když je nitroděložní tělísko odstraněno..

Tělo každé dámy je samozřejmě individuální a práh bolesti je stejný. Je-li to žádoucí, může žena před manipulací užít mírné analgetikum.

Lokální anestézie ve formě paracervikálního bloku nebo spreje s lidokainem je možná s nízkým prahem bolesti nebo s úzkostí z postupu.

Stává se, že se antény odlomí nebo ztratí v děložní dutině, v takovém případě může postup vyžadovat hysteroskopii (vizuální vyšetření děložní dutiny pomocí optického zařízení) v anestezii.

Důvodem celkové anestézie je nemožnost provedení manipulace s odstraněním přes cervikální kanál v děložním čípku. V takové situaci musíte odstranit spirálu přes břišní dutinu pomocí laparoskopických kleští.

Žena se zhluboka a pomalu nadechla a lékař pomocí kleští zachytil spirálové nitě, které volně visí z cervikálního kanálu, a opatrně jej odstranil z děložní dutiny. Poté může být nitroděložní systém již dosažitelný ručně. S menstruací bude klouzání lepší a jemným pohybem lze spirálu snadno vyjmout z pochvy.

Celková doba standardního postupu je několik minut, s přihlédnutím k přípravné fázi.

Přijatelné reakce při odstranění cívky a krátce po zákroku jsou svalové křeče, křeče a krvácení (malé krvácení). Všechny tyto příznaky jsou obvykle krátkodobé..

Je-li to žádoucí, lze ve stejný den nainstalovat nové nitroděložní tělísko, pokud nenastanou žádné komplikace.

Je důležité si uvědomit, že neexistuje žádný speciální plán pro odstranění nitroděložního tělíska; spirálu můžete odstranit kdykoli, kdy to žena považuje za nutné.

Každý lékařský proces se může pokazit a mohou nastat nepředvídané potíže. Pokud gynekolog zjistí nehybnost spirály, může pomocí ultrazvukového vyšetření určit důvod.

 • Nesprávný směr směru svorek.
 • Umístění nitroděložního tělíska je těsné ke stěně dělohy.
 • Fúze spirály s vnitřními tkáněmi.

Poslední komplikace je nejvážnější. K tomu může dojít v důsledku předčasného vyjmutí nitroděložního tělíska, to znamená jeho použití po skončení životnosti uvedené na obalu výrobku. Odstranit nitroděložní tělísko s takovou komplikací musí být chirurgicky.

Pro zkušeného odborníka nebude těžké tyto potíže překonat. To bude vyžadovat další lékařské nástroje..

Ženské tělo po odstranění IUD nevyžaduje zvláštní péči. Pokud lékař neuvedl potřebu zvláštní péče, stačí dodržovat obecná hygienická pravidla a doporučení pro zachování intimního zdraví.

Když přestanete používat nitroděložní antikoncepci za účelem plánování početí, bude vhodné užívat vitamínové komplexy.

Pokud se po návratu domů po zákroku objeví určité známky zhoršení zdravotního stavu, je nutné se poradit s gynekologem. Příznaky mohou zahrnovat následující:

 • silné křeče;
 • břišní křeče;
 • bolestivost v pánevní oblasti;
 • horečka;
 • zhoršení celkového stavu těla;
 • vaginální špinění.

Odstranění nitroděložního tělíska má ve většině případů malý vliv na menstruační cyklus. Období zotavení může trvat několik týdnů až několika měsíců.

Doba čekání na obnovení měsíčního cyklu závisí na:

 • typ spirály, delší obnova cyklu nastane po použití spirály obsahující hormony;
 • věk ženy;
 • doba nošení nitroděložního tělíska;
 • úroveň vyčerpání vnitřní vrstvy dělohy;
 • přítomnost stresových faktorů;
 • přidružená onemocnění nebo funkční poruchy.

Může se také změnit povaha menstruace:

 • Husté vypouštění. Nejčastěji to může znamenat zánětlivý proces endometria nebo poškození dělohy;
 • Malý výboj. Tento typ období je přirozenější. To je způsobeno dlouhodobým potlačením plného fungování endometria a vaječníků. Obnova je nemožná v jednom cyklu.

Normálně by se po 3-4 menstruačních cyklech měla povaha měsíčního výtoku vrátit na předchozí hodnoty před použitím nitroděložního tělíska. Pokud se tak nestane, je pravděpodobné, že dojde k hormonální nerovnováze. V takovém případě musíte podstoupit vyšetření k obnovení reprodukčního zdraví..

Neměli byste se bát okamžiku, kdy je nitroděložní tělísko odstraněno, je mnohem nebezpečnější to přehánět s nosením cizího tělesa v sobě. Po uplynutí doby použitelnosti je nitroděložní tělísko zdraví škodlivé a komplikuje proces jeho odstranění. Oblast ženských pohlavních orgánů je choulostivý mechanismus, který nelze zanedbávat. Pokud nošení spirály způsobuje nepohodlí, neměli byste čekat na konec její životnosti, ale jít na schůzku s lékařem ke konzultaci.

Nitroděložní tělísko je jednou z nejspolehlivějších a nejpohodlnějších metod prevence těhotenství. S ní není problém, jako je užívání pilulek, nepříjemnosti, jako s kondomem.

IUD má pouze lokální účinek, aniž by ovlivnil celé tělo. Ale protože je v děložní dutině po dlouhou dobu, je přirozené, že menstruace po spirále, stejně jako s ní, může změnit jejich vlastnosti.

Existují různé typy nitroděložních tělísek, které nejsou vhodné pro každou ženu, proto je důležité věnovat pozornost menstruaci a všemu, co je doprovází.

Moderní spirály mají tvar písmen T, S nebo prstenů a jsou vyrobeny z plastu s přídavkem kovu. Antikoncepční účinek zajišťuje:

Dodává silnější konzistenci hlenu produkovanému děložním čípkem. Díky tomu je pro spermie obtížné vstoupit do orgánové dutiny;

 • Zasahování do vývoje endometria takovým způsobem, že se stává nevhodným pro připojení vajíčka;
 • Posílení motility vejcovodů. Tato funkce zajistí rychlý průchod oplodněné reprodukční buňky skrz ně. Nemá čas dospět do stavu nezbytného pro implantaci.

Dopad zařízení je směrován na orgány přímo zapojené do procesu menstruace. Období se spirálou proto mohou mít jiné parametry než v nepřítomnosti..

Pouze lékař by měl zavést nitroděložní tělísko po důkladném vyšetření ženy na nepřítomnost těhotenství. infekční onemocnění a zánětlivé procesy v děloze. Protože by to mělo být v dutině orgánu, otázka je přirozená: když je spirála dána před menstruací nebo po ní?

Přístup do děložního prostoru spočívá v cervikálním kanálu. Jedná se o poměrně úzkou „chodbu“, zejména pro ženy, které žijí v domácnosti. Traumatizace je extrémně nežádoucí, protože s sebou nese nebezpečí infekce, vzhled erozivních změn. Poškození děložního čípku může být negativní okolností pro následné narození..

Je účelnější dát spirálu během menstruace:

 • Cervix je mírně otevřený více široce než obvykle, má měkkou konzistenci;
 • Zavádění nitroděložního tělíska bude přesné a bezbolestné;
 • Reprodukční systém prochází obnovou, což mu pomůže rychle se přizpůsobit přítomnosti cizího předmětu.

Ale co sekrece, nemohou zasahovat do lékaře? Tato úvaha vede k otázce, jaký den menstruace je spirála nasazena. Po dobu 3 dnů je nejlepší to udělat na poslední.

Pokud to trvá 4-7 dní, je to také blíže ke konci, například 2-3 dny před ním. V tomto případě v době nasazení spirály již menstruace není tak intenzivní, aby zabránila gynekologovi vidět pracovní pole.

Ale děložní čípek se ještě dostatečně nezúžil, aby bylo obtížné zavést nitroděložní tělísko..

U některých žen předepisuje lékař kromě kritických dnů i instalaci. Pochybují však, zda spirálu vložili bez menstruace. V zásadě není zakázáno to dělat v jiné dny cyklu. Je to jen tak, že mnoho specialistů dává přednost instalaci v posledních dnech menstruace. Můžete si tedy být jisti, že pacientka není těhotná..

Pokud je však ochrana naléhavá, nebojte se a pochybujte, zda je možné nasadit spirálu bez menstruace. To se často děje ženám, které nedávno porodily úspěšně. Aby se hormonální spirála okamžitě "pracovala", je podávána týden po zahájení cyklu.

Pro mnohé jsou kritické dny v této době již za námi a námořnictvo je tak „suché“. Proces může být trochu bolestivější. Lokální anestetika však pomohou zmírnit pocity a samotná manipulace netrvá déle než 5 minut.

Menstruace během spirály by měla běžně přijít podle plánu. Ale protože tělo utrpělo stres spojený s jeho zavedením a také se musí přizpůsobit přítomnosti cizího předmětu v děloze, je přijatelné mírné zpoždění. Umožňuje také šokovat nervový systém, který poskytuje hormonální podporu cyklu..

V tomto případě, pokud existuje spirála, je zpoždění menstruace pravděpodobně způsobeno nedostatkem určitých látek, což způsobuje delší čekání. Instalace mimo kritické dny přispívá k jejímu nárůstu. Čekání na menstruaci by však nemělo být delší než 3 týdny. A když toto období překročí, musí žena naléhavě navštívit lékaře.

Krátké zpoždění menstruace se spirálou není alarmujícím signálem, pokud je pozorováno pouze po dobu 3-4 cyklů. Období návyku může být tak dlouhé. Když to trvá déle, má smysl navštívit odborníka.

Pokud žena položí spirálu, po dlouhou dobu neexistuje období, je možné, že došlo k početí. Tato pravděpodobnost je velmi malá, ale neměla by být vůbec popírána..

To také vyžaduje okamžitou odbornou pomoc. Aby se tomu zabránilo, pár týdnů po instalaci nitroděložního tělíska stojí za to chránit se jinými způsoby..

Povaha menstruace se u většiny žen mění směrem ke zvýšenému výtoku a délce trvání. Spirála bohaté menstruace umožňuje dráždivé účinky na endometrium a změny ve složení cervikálního hlenu.

Nesmíme také zapomenout na nestabilní hormonální pozadí způsobené stresem spojeným s instalací. Díky spirále je první menstruace obzvláště intenzivní. Žena může potřebovat více než 1 polštářek po dobu 3-4 hodin. Pokud cítí také silnou bolest, silnou slabost, může okamžitě potřebovat lékařskou pomoc..

Normálně však menstruace není nebezpečná, i když přesahuje obvyklé hodnoty pro konkrétní ženu. A bolesti, pokud jsou silnější než dříve, jsou zmírněny spazmolytiky.

Při absenci účinku léků, křečovité povaze pocitů, výskytu silného výtoku krví byste měli okamžitě konzultovat s lékařem. To může znamenat ostrý zánět, odmítnutí nitroděložního tělíska tělem nebo poranění dělohy. Spirála musí být naléhavě odstraněna.

Ve zbývajících dnech menstruace byste neměli ihned po zavedení nitroděložního tělíska používat tampony. Zvyšují riziko infekce ve vnitřních pohlavních orgánech a mohou interferovat s adaptací na spirálu.

Tělo postupně obnovuje hormonální rovnováhu, která vede menstruaci po zavedení spirály k normální rychlosti pro konkrétní ženu. Pokud jejich intenzita zůstane na úrovni prvního menstruačního cyklu. to může naznačovat odmítnutí této metody antikoncepce nebo typu antikoncepce ze strany těla.

Když je vaše doba dlouhá. spirála byla nainstalována před 1-3 měsíci, žádný velký problém. Toto je běžná reakce reprodukčního systému na cizí předmět uvnitř dělohy. Mezi menstruací je v této fázi možný rozmazaný výtok s krví. I když je to také známka závislosti reprodukčního systému na antikoncepci. Neměli byste cítit bolest.

V této fázi se menstruace po instalaci spirály vrátí k fyziologické normě. Stále mohou být hojnější než obvykle, ale nevypadnou z krabice. Bolestivý syndrom během menstruace také někdy zůstává silnější, než se cítil před zavedením nitroděložního tělíska.

Po spirále vyžaduje bohatá menstruace a dlouhodobá menstruace s tříměsíčním pobytem v děloze radu odborníka. S největší pravděpodobností bude nitroděložní tělísko odstraněno, protože vedlejší účinky jeho přítomnosti převyšují antikoncepční účinnost. U ženy se může objevit anémie, zánět genitální oblasti.

Navzdory spolehlivosti nitroděložního tělíska se stává, že existuje spirála po dobu 3 měsíců, v žádné fázi nejsou žádná období, i když přišla hned po zavedení. Těhotenství je v tomto případě možné i nyní, když se tělo, jak se zdá, již přizpůsobilo adaptaci. Je také možné umístění vajíčka mimo dělohu.

To, co bylo řečeno o povaze menstruace, se týká spíše konvenčních nitroděložních tělísek bez zavedení hormonů do dělohy. Spirála Mirena má schopnost postupně zavádět progestiny do těla. Antikoncepčního účinku je dosaženo zesílením cervikálního sekretu a interferencí s vývojem endometria. Proto menstruace u Mirene prochází jinak než při použití jiných nitroděložních tělísek..

Na rozdíl od nehormonálních spirál je u Mirene menstruace méně hojná než před jejím použitím:

 • To je způsobeno skutečností, že levonorgestrel, který je vylučován, když je v děloze, zabraňuje zhrubnutí endometria v proliferativní fázi cyklu. Ke svému konci se sliznice stává ještě tenčí;
 • Hormon inhibuje funkci vaječníků a snižuje pravděpodobnost ovulace;
 • Samotné tělo produkuje méně látek, které podporují růst endometriální tkáně;
 • Intenzivní menstruace po zavedení hormonální cívky může nastat pouze v prvních měsících používání zařízení.

Po třech cyklech se jejich počet zpravidla sníží o 80% ve srovnání s předchozím objemem. U některých žen menstruace na rok úplně zmizí..

Menstruace se spirálou Miren se také vyznačuje menší bolestí, protože levonorgestrel snižuje kontraktilní schopnosti hladkých svalů dělohy. Ale mezi nimi, po dobu 3-6 měsíců, se také může objevit špinění..

Menstruace po spirále Mirena přichází za 1-3 měsíce. Když je tělo v zásadě zdravé, jeho funkce v reprodukční sféře se rychle obnoví, proto může v dalším cyklu dojít k těhotenství po vyjmutí zařízení. I když prozatím stojí za to se mu vyhnout.

Pokud však bylo zařízení v děloze dostatečně dlouho, zbavení se levonorgestrelu může trvat déle než po normálním nitroděložním těle..

Obnova funkcí endometria, které bylo dlouhodobě vystaveno hormonálním účinkům, může také trvat déle než 3 měsíce. Lékař však bude muset hledat důvod, metody obnovy budou muset.

Spirála vydrží 5 až 7 let, poté je nutné ji odstranit. Jinak stoupá:

 • Riziko zarůstání zařízení do tkáně;
 • Výskyt infekcí;
 • Ztráta plodnosti.

V tomto ohledu je důležité vědět, v který den menstruace je spirála odstraněna. Stejně jako instalace vyžaduje extrakce otevřený, změkčený děložní čípek a minimální množství výtoku pro maximální pohodlí ženy a přesnost činnosti lékaře. To znamená, že je lepší odstranit spirálu v posledních dnech menstruace..

Stává se však, že nitroděložní tělísko způsobuje silné vedlejší reakce, které vyžadují jeho okamžité odstranění. Poté je možné spirálu odstranit bez menstruace v kterékoli fázi cyklu..

Pokud k tomu dojde před ovulací a žena nepřestane mít sex, pak sex několik dní před manipulací může vést k početí. Proto je nutné postarat se o jiný způsob ochrany, pokud v plánech není těhotenství.

Menstruace po odstranění spirály může přijít jasně podle plánu. Ve většině případů je však zapotřebí období zotavení, během něhož chybí. Je schopen trvat až několik měsíců. Ačkoli při absenci dalších negativních faktorů není zpoždění menstruace po spirále delší než 2 týdny.

Odborníci spojují delší čekací dobu s:

 • Doba nošení zařízení;
 • Věk ženy;
 • Typ námořnictva. Hormonální obvykle vyžadují delší dobu na zotavení než jiná antikoncepce;
 • Úroveň ztenčení endometria;
 • Stres způsobený jak vysazením antikoncepce, tak úzkostí z manipulace;
 • Souběžná nevolnost. Mohou ovlivnit jak hormonální, tak zánětlivá onemocnění ovlivňující genitální oblast.

Žena někdy musí vyřešit problém „odstranit spirálu, žádná menstruace“. To je možné ze zmíněných důvodů a kvůli těhotenství..

Pokud bylo nitroděložní tělísko odstraněno před ovulací a před tímto zákrokem byla žena sexuálně aktivní, bez další ochrany, je koncepce velmi možná. Ektopické těhotenství není o nic méně pravděpodobné..

U některých žen zvyšuje nitroděložní tělísko v důsledku stávajících onemocnění a minulých chirurgických zákroků riziko jejich výskytu. Z tohoto důvodu nebude test zbytečný..

První menstruace po spirále obvykle přichází za 30-40 dní. Mohou být zpožděny z důvodů uvedených výše nebo při naléhavém odstranění nitroděložního tělíska. Menstruace může být bohatá kvůli hormonální nerovnováze.

Po dlouhou dobu spirála zasahovala do normálního vývoje endometria, bránila zrání vajíčka. To nemohlo jinak než ovlivnit práci vaječníků. Intenzivní výboj se stává také v důsledku:

 • Zánět v reprodukčním systému. Ve většině případů je vinen, proto je důležité kontrolovat cyklus ve spolupráci s lékařem;
 • Poškození dělohy. Proces vyjímání nitroděložního tělíska je mnohem jednodušší a kratší než zavedení, ale poranění je stále možné. Stává se, že části antikoncepce zůstávají uvnitř orgánu. V tomto případě bude výběr pozorován od samého začátku po odstranění. A pocity bolesti, které by normálně měly brzy projít, zůstanou po dlouhou dobu a mohou se zesílit.

Jak menstruace pokračuje po spirále, závisí na nemocech ženy. U některých z nich je nitroděložní tělísko předepisováno nejen jako prostředek prevence těhotenství, ale také jako terapeutický prostředek pro stávající menoragii nebo předpoklady pro výskyt hyperplazie endometria..

Když je cívka odstraněna, menstruace se může vrátit do své předchozí podoby kvůli skutečnosti, že faktory vyvolávající hojnost sekrecí jsou opět v platnosti..

Častěji ženy zaznamenávají po spirále sporé období. Příchod takové menstruace lze vysvětlit přirozenými příčinami. Vývoj endometria byl na dlouhou dobu potlačen, je nereálné, aby se, stejně jako fungování vaječníků, zotavilo v jednom cyklu.

Pokud po 3 obdobích vypadá menstruace spíše jako mazlení, znamená to vážnou hormonální nerovnováhu, kterou je třeba léčit. Jinak má žena potíže s koncepcí..

Normálně by se menstruace po nitroděložním tělísku měla vrátit na své předchozí vlastnosti, které byly pozorovány před jeho použitím. Vzhledem k dlouhodobému účinku antikoncepce na reprodukční orgány se to nemusí stát úplně..

Již bylo zjištěno, že ve většině případů je menstruační hlen řídký kvůli tenkému endometriu. Vaječníky se také začínají „probouzet“. Proto je doba menstruace obvykle krátká - ne více než tři dny..

Pokud proces nekončí za týden, je to signál o hormonálním narušení nebo poškození genitálií, když je nitroděložní tělísko odstraněno..

Měsíc po zavedení a odstranění spirály je třeba pečlivě sledovat. Není náhodou, že návštěva gynekologa je naplánována o týden později při první manipulaci. A po odstranění nitroděložního tělíska musíte za měsíc jít k lékaři, pokud není důvod k naléhavé návštěvě.

V každém případě je třeba každých šest měsíců kontaktovat gynekologa a nitroděložní tělísko. Použití spirály nezaručuje úplné zdraví žen a nepřítomnost problémů.

Nitroděložní tělísko je jedním z nejspolehlivějších antikoncepčních přípravků, které je z hlediska účinnosti na druhém místě za subkutánními hormonálními implantáty. Jeho použití má však několik nepříjemností, z nichž jednu lze považovat za odstranění tohoto zdravotnického prostředku..

Obvykle je vzorek, který sloužil svému času, odebrán během menstruace ženy; uchylují se k odstranění spirály bez menstruace méně často a snaží se snížit možné fyzické nepohodlí na minimum. Navzdory tomu lze zákrok provést na žádost pacienta v kterýkoli den cyklu..

Běžné důvody pro odebrání nitroděložního tělíska jsou:

 • výměna starého za nový;
 • potřeba chirurgického zákroku nebo jiné metody gynekologické léčby;
 • přechod na jiný typ antikoncepce;
 • touha po těhotenství;
 • fyzicky nevhodné zařízení.

Lékař vám často týden před plánovaným postupem odstranění doporučuje, abyste se vzdali pohlavního styku nebo začali používat bariérovou ochranu, pokud žena nechce těhotenství. Důvodem je zvýšené riziko početí po odstranění nitroděložního tělíska, protože v blízkosti cervikálního kanálu může být přítomno malé množství spermií a pronikat do děložní dutiny.

Do ordinace gynekologa byste měli přijít předposlední den menstruace, spirála se obvykle odstraní, když menstruace neskončila. Zařízení se tedy snáze složí a vysune a měkké stěny dělohy, které se stahují, ji pomáhají vytlačit. Při absenci menstruace se v naléhavých případech antikoncepce odstraní, zatímco vnímané nepohodlí je o něco vyšší.

Během procedury lékař jedná téměř stejným způsobem jako při pravidelném vyšetření: žena sedí na židli, uvnitř pochvy je umístěn dilatátor a spirála je pinzetou uchopena anténami a opatrně odstraněna. Ke snížení nepohodlí a bolesti je povoleno použít lokální anestezii ve formě spreje.

Menstruace po odstranění spirály ve většině případů nezkroutí, někdy však existuje riziko malého porušení. Možné komplikace jsou pravděpodobné, když část spirály vyroste do sliznice. V tomto případě musí být zařízení odstraněno pomocí hysteroskopie nebo laparoskopie. V důsledku toho dochází k poškození endometria. Je možné krvácení a následné nepravidelnosti cyklu.

Přečtěte si také Periodické občasné příčiny - možné

Po odstranění spirály menstruace u většiny žen nezklame. Běžné změny: snížení jejich počtu, které lze vysvětlit jednoduše - účinek cizího tělesa na dutinu dělohy se zastaví a krvácení zeslábne.

Pokud byla spirála odstraněna během menstruace, je jejich další příjezd možný přesně podle plánu. Může však být možný i posun v menstruaci v čase, malé zpoždění. Riziko se zvyšuje, pokud zařízení odeberete bez menstruace. Důvodem může být nedostatečný růst endometria a potíže s jeho odmítnutím.

Po odstranění hormonálního nitroděložního tělíska je pravděpodobné mírné kolísání hormonálního pozadí, kvůli kterému může také dojít ke zpoždění další menstruace. Pokud cyklus zabloudil dříve, téměř vždy k takové reakci těla dojde..

V případě pozitivního výsledku testu, absence menstruace po dobu delší než 2 měsíce, výskytu silné bolesti během menstruace, hnisavých nebo zelených sraženin ve výtoku a jiných poruch je třeba konzultovat lékaře..

Ve vzácných případech je pravděpodobné zvýšení množství výboje po odstranění spirály. Za normálních okolností je možné silné krvácení první den kritických dnů, které přišly. Podobný obrázek je vysvětlen jednotlivými charakteristikami umístění endometria, ukončením účinku spirály na něj. Pokud je krvácení stále více a více, aby se vyloučila možnost nemoci, je lepší poradit se s lékařem. Jedním z běžných důvodů zvýšené menstruace je vývoj děložních myomů.

Posun kritických dnů může být 1–2 týdny, někdy menstruace chybí až 1–2 měsíce. Ve všech případech by měl být po 10-12 dnech zpoždění menstruace proveden těhotenský test, protože existuje malá pravděpodobnost početí..

Kromě obvyklého těhotenství je pravděpodobně také mimoděložní, což představuje velkou hrozbu pro zdraví a život ženy.

Situace, kdy po odstranění nitroděložního tělíska po dlouhou dobu neexistují žádná období, mohou signalizovat vývoj hormonálního narušení nebo zánětlivého onemocnění.

Pokud dojde ke zpoždění v důsledku adhezí nebo zánětu přívěsků, je doprovázeno bolestí v břišní dutině.

S pronikáním a rozvojem infekcí se může objevit hnisavý výtok z genitálního traktu, pocit svědění, těžké nepohodlí.

Pokud je množství menstruačního toku při prvním příchodu bez spirály tak malé, že nenasycuje výstelku, téměř nevychází, jen mírně rozmazává, může to být v vyčerpání funkční vrstvy endometria. Někdy další cyklus pokračuje jako obvykle, množství krve a hlenu se vrátí k normálu. Pokud během následujících cyklů přetrvávají slabá období, musíte navštívit lékaře a nechat se otestovat.

Nitroděložní tělíska neovlivňují endokrinní funkce vaječníků, bez ohledu na to, jaké jsou: normální nebo hormonální. IUD obsahující levonorgestrel pomáhají zahušťovat cervikální hlen a zabraňovat nadměrnému růstu endometria, pracují ve stacionárním.

Z tohoto důvodu je hojný výtok během menstruace při aplikaci neobvyklý..

Spirály obsahující hormony mají nejen antikoncepci, ale také další terapeutický účinek, který snižuje pravděpodobnost zánětu, rozvoj endometriózy, endometriální dysplázie a novotvarů v děložní dutině.

Je třeba si uvědomit, že všechna nitroděložní tělíska mají stanovenou životnost, po které musí být odstraněna. Ignorování tohoto požadavku a ponechání expirované antikoncepce nejen nepřináší výhody, ale také často vede k následným komplikacím: oxidace částí zařízení, jejich zarůstání do tkání, zvýšení rizika zánětu.

Pro plánovanou extrakci cívky je žádoucí zvolit poslední nebo předposlední den menstruace, kdy je relativně snadné odstranit cizí těleso. Při absenci menstruace stojí za to se uchýlit k tomuto postupu pouze v naléhavých případech..

Je nepřijatelné pokoušet se sami vytáhnout spirálu - to může vést ke zranění, infekci a dalším nepříjemným následkům pro reprodukční systém.

Po odstranění nitroděložního tělíska, zejména mimo období menstruace, můžete požádat svého gynekologa o možné problémy s cyklem. Je třeba si uvědomit, že je možné následné mírné zpoždění. Po odstranění hormonálních cívek, jako je „Mirena“ a její analogy, menstruace několik týdnů chybí.

V případě jakýchkoli pochybností a podezření na výskyt patologie je nutné podstoupit další lékařskou prohlídku.

Nitroděložní tělísko je dnes jednou z nejspolehlivějších metod antikoncepce. Bez ohledu na to, jak pohodlná je spirála, nemůžete ji nosit příliš dlouho..

Dříve nebo později přijde čas, kdy to budete muset vyjmout. Hlavním důvodem pro odstranění cívky je vypršení doby nošení.

IUD v průměru „funguje“ 3–5 let, ale existují odrůdy, které mohou svou funkci plnit až 10 let.

Pokud jde o instalaci nebo odstranění nitroděložního tělíska, každá žena má okamžitě milion otázek - bolí to, jak pohodlné je žít s takovou věcí uvnitř, jaké jsou důsledky, když můžete mít sex po instalaci.

Proto je bezpodmínečně nutné vyjasnit skutečnost, že pokud nitroděložní tělísko nainstaloval kvalifikovaný gynekolog a pacientka po celou dobu používání pečlivě sledovala její zdraví, bude odstranění spirály absolutně bezbolestné.

Hlavní věcí je nenavléknout se a neočekávat od tohoto elementárního postupu něco hrozného..

Abyste se ujistili, že instalace a odstranění nitroděložního tělíska skutečně nebolí, musíte mít alespoň malou představu o tom, co to je a jaký je princip jeho fungování..

Po zavedení nitroděložní antikoncepce po dobu několika týdnů se doporučuje věnovat větší pozornost svému tělu - děloha si na cizí těleso nějakou dobu „zvykne“, může dojít k bolestem v podbřišku a špinění. Všechny tyto pocity zpravidla během cyklu zmizí. Pokud je bolest a nepohodlí silné, pak vám tento typ spirály možná nevyhovuje a pak ji budete muset odstranit a nahradit jiným typem.

 1. Jedním z hlavních bodů při odstraňování nitroděložního tělíska: těhotenství může nastat okamžitě po zákroku. Vzhledem k tomu, že spermie mohou žít v pochvě ženy až 7 dní, měla by se o další antikoncepci starat měsíc před plánovanou extrakcí.
 2. V žádném případě byste se neměli snažit spirálu vytáhnout sami - hrozí nejen infekce, ale také poškození vnitřních stěn dělohy a krvácení. Pouze lékař může odstranit spirálu sterilními nástroji..
 3. Spirálu můžete odstranit sami, pouze pokud vypadla sama, ale stále ji nemůžete vytáhnout nebo vytáhnout za antény. Nejlepší je dřepnout si dolů a napnout svaly pochvy, dokud nevyjde sama. Po ukončení procedury musíte určitě navštívit lékaře, protože jedním z důvodů ztráty může být nástup těhotenství.
 4. Nejlepší je spirálu odstranit v den nejsilnější menstruace. Během tohoto období se děložní čípek měkčí a dobře se táhne, což usnadňuje odstraňování antikoncepce.
 5. Menstruace po odstranění spirály může nastat se zpožděním, ale to není důvod k obavám. To může být způsobeno dysfunkcí vaječníků nebo hormonální nerovnováhou. Zpoždění až 2 měsíce je považováno za normální, ale pokud nevyloučíte možnost početí, je lepší poradit se s lékařem.
 6. Pokud dojde k krvácení po odstranění cívky, znamená to poškození sliznice endometria během extrakce. Pokud je krvácení silné a dlouhodobé, vyhledejte lékaře.
 7. Pokud je důvodem pro odstranění cívky těhotenství, je třeba vzít v úvahu, že při používání hormonálních nitroděložních tělísek se endometriální vrstva ztenčí a nebude fungovat, aby otěhotněla ihned po odstranění cívky. Budeme muset počkat, až bude endometrium dostatečně silné, aby zajistilo a vyživovalo embryo.

Zavádění a nošení jakéhokoli typu nitroděložního tělíska je nejdelší, nejjednodušší a nejlevnější metoda antikoncepce. Již několik let nemusíte kupovat drahé pilulky měsíčně a sledovat jejich pravidelný příjem a spolehlivost této metody je 98%.

Použití nitroděložního tělíska vyžaduje, aby se jeho majitel podrobil pravidelným gynekologickým vyšetřením a ultrazvuku za účelem kontroly polohy spirály v děloze a vyloučení možnosti zánětlivých procesů.

Odborníci důrazně nedoporučují nosit spirálu déle než předepsanou dobu, protože v důsledku toho mohou prvky nitroděložního tělíska vyrůst do stěn dělohy a její odstranění bude možné pouze chirurgickým zákrokem.

Kromě zarůstání se často vyskytují případy oxidace kovových částí spirály s „prošlou“.

Postup vyjmutí nitroděložního tělíska spočívá v předběžném vyšetření pacienta, aby se zajistilo, že se přístroj nepohyboval a jeho antény jsou dostatečně dlouhé, aby bylo možné je táhnout pinzetou.

 • Po externím vyšetření se do pochvy umístí speciální dilatátor, který vám umožní vidět děložní čípek a antény spirály, načež se děložní čípek a pochva ošetří antiseptikem.
 • Pokud jsou antény dostatečně dlouhé, pak gynekolog jednoduše uchopí nit a zatáhne za ni a samotná spirála se úhledně sklopí uvnitř dělohy a vystupuje přes cervikální kanál. V tomto případě se pacient musí úplně uvolnit, aby napnuté svaly nezasahovaly do spirálového výstupu.
 • Pokud se vlákna během postupu zlomí, pak se další extrakce provádí pomocí speciálního háku pod kontrolou ultrazvuku.
 • Navzdory zdánlivé jednoduchosti tohoto postupu může být spirála někdy o něco obtížnější. V podstatě všechny potíže vznikají v důsledku míchání nitroděložního tělíska, a proto jsou konce antén příliš krátké a je nemožné je získat pinzetou. V tomto případě se uchýlí k hysteroskopické proceduře - extrakci spirály pomocí speciální dlouhé trubice s kamerou a nástroji na konci. Provádí se v lokální anestezii, takže nevznikají žádné bolestivé pocity..

Spirála obvykle trvá 3–5 let, ale existují případy, kdy k odstranění nitroděložního tělíska dojde dříve, než je termín splatnosti.

 • Nejběžnějším důvodem předčasného odstranění spirály je touha ženy otěhotnět. Před několika lety se věřilo, že po odstranění nitroděložního tělíska je nutné umožnit tělu obnovit vrstvu endometria, ale moderní nitroděložní ochranné prostředky umožňují, aby k těhotenství došlo ihned po jejich odstranění, a pokud k tomu dojde před ovulací, zvyšuje se pravděpodobnost těhotenství.
 • Zánětlivá onemocnění ženského reprodukčního systému a tyto záněty se mohou vytvořit po instalaci spirály jako reakce těla na zavedení cizího předmětu. Pravděpodobnost zánětlivých onemocnění se zvyšuje v důsledku častých změn sexuálních partnerů, protože nechrání ženu před sexuálně přenosnými infekcemi.
 • Myom dělohy, i když je malý a nezpůsobuje deformaci dělohy, spirála nemusí být odstraněna, ale pokud po instalaci dojde k růstu nebo vzniku nových formací, je odstranění povinné.
 • Mimoděložní těhotenství - i když spirála chrání před neplánovaným počátkem, riziko mimoděložního těhotenství stále přetrvává. Takže pokud dojde ke zpoždění menstruace a existuje podezření na těhotenství, je lepší navštívit gynekologa, aby se vyloučila taková možnost a možné důsledky.
 • Podezření na těhotenství (mluvíme o normálním těhotenství dělohy), i když je spirála považována za nejspolehlivější metodu antikoncepce, stále existují případy početí se spirálou uvnitř. V takovém případě včas odstraněný předmět antikoncepce dítě uloží..
 • Perforace stěny dělohy je velmi vzácným důvodem pro odstranění cívky, ale zároveň nejobtížnějším. Je to zpravidla způsobeno nesprávným umístěním zařízení, zatímco odstranění nitroděložního tělíska se provádí pouze chirurgicky.

Je lepší svěřit instalaci nitroděložního tělíska a jeho odstranění kvalifikovanému specialistovi, který dokáže nejen přesně a bezbolestně odebrat nainstalovanou antikoncepci, ale také poradit pacientce, kdy je lepší ji vytáhnout, jaké mohou být důsledky po odstranění, provést odbornou prohlídku k vyloučení zánětu infekce.

Instalace nitroděložního tělíska nebo používání jiných antikoncepčních prostředků je osobní záležitostí každého..

Moderní úroveň vývoje medicíny nabízí obrovské množství těchto prostředků a je v silách každého člověka naplánovat si život tak, jak uzná za vhodné..

Pokud tedy narození dítěte není zahrnuto ve vašich okamžitých plánech, neměli byste ignorovat plodnost těla a nezodpovědně přistupovat k otázkám spolehlivé antikoncepce..

Ochrana před nechtěným těhotenstvím pomocí nitroděložního tělíska je považována za jednu z nejspolehlivějších a nejúčinnějších. Riziko otěhotnění je v tomto případě sníženo na zanedbatelná 2%.

Při výběru nejvhodnější antikoncepce v každém jednotlivém případě je však třeba vzít v úvahu všechny kontraindikace a možné důsledky..

Pokud poté, co žena dala spirálu, je krev a bolí dolní část břicha, je nutné sledovat gynekologa, aby se zabránilo rozvoji komplikací.

Gynekologové doporučují zavedení nitroděložního tělíska ženám, které nedávno porodily, kojí po potratu a těm, které v příštích 5–10 letech nebudou mít dítě. Jeho výhody ve srovnání s jinými produkty:

 • vysoká účinnost (se správnou instalací až 99%);
 • dlouhodobé užívání (2-10 let);
 • relativně nízká cena (s přihlédnutím k délce období aplikace);
 • neovlivňuje jiné lidské orgány a systémy;
 • vysoká šance na otěhotnění okamžitě po odstranění spirály;
 • použitelné v jakémkoli věku;
 • postup instalace je krátký, nekomplikovaný, téměř bezbolestný.

Tato metoda antikoncepce bohužel nechrání ženu před viry, bakteriemi a plísněmi, které způsobují genitální infekce před vstupem do pochvy. Je přísně zakázáno ženám, které plně nedůvěřují svým sexuálním partnerům nebo se promiskuitním nechráněným sexem..

Nitroděložní tělísko by nemělo být instalováno v takových případech:

 • těhotenství;
 • s benigními nebo maligními formacemi v orgánech reprodukčního systému;
 • zánět pochvy, dělohy, vaječníků a vejcovodů;
 • deformace nebo nedostatečný vývoj dělohy v důsledku poranění nebo chirurgického zákroku;
 • různé typy krvácení;
 • tuberkulóza.

Lékaři navíc považují použití nitroděložní antikoncepce za možné, ale za takových podmínek nežádoucí:

 • jakékoli nemoci krevního systému;
 • srdeční choroba;
 • přítomnost HIV;
 • novotvary mléčných žláz;
 • trofoblastická onemocnění (nádory);
 • mimoděložní těhotenství;
 • hepatitida;
 • diabetes mellitus;
 • jizvy dělohy.

Spirála je nejčastěji umístěna několik dní před nebo během menstruace. Závisí to na anatomických vlastnostech pacienta..

Anestezie zpravidla není nutná - postačuje lokální anestézie. K provedení postupu musí lékař otevřít děložní čípek pomocí nástrojů, provést vyšetření, změřit hloubku, vložit samotnou spirálu a zafixovat ji v dutině. To vše nebude trvat déle než 5-15 minut..

Před zákrokem se mnozí obávají, zda je bolestivé instalovat a odstraňovat spirálu. V této věci téměř vše závisí na kompetenci lékaře. Zkušený a pozorný gynekolog nezpůsobí bolest, ale jen malé nepohodlí.

Indikace pro odstranění nitroděložního tělíska:

 • zánět pánevních orgánů ženy;
 • detekce sexuálně přenosné infekce;
 • hojné děložní krvácení;
 • přetrvávající nebo nesnesitelná bolest;
 • konec života.

Měděná cívka při absenci negativních účinků na tělo může být uvnitř až 10 let, hormonální až 5 let. Musíte si ji sundat několik dní před menstruací a za měsíc si můžete nasadit novou. Po odstranění Mireny (nejoblíbenější hormonální cívky) se schopnost počat dítě vrací do dalšího menstruačního cyklu.

Rehabilitace po instalaci nitroděložního tělíska netrvá déle než 5 dní. Během tohoto období se doporučuje omezit fyzickou aktivitu, více odpočívat, ležet, jíst správně a úplně opustit tyto aspekty:

 • intimní vztahy;
 • užívání kyseliny acetylsalicylové s jídlem nebo tabletami;
 • sprchování;
 • používání tamponů;
 • koupele, sauny, bazény a koupele.

Nebojte se mírné bolesti jako při menstruaci a menšího krvácení. Spousta špinění po instalaci spirály je zpočátku docela přijatelná. Nepříjemné příznaky se mohou objevit do šesti měsíců, pak by měly postupně odeznít a do 8. měsíce úplně zmizet.

Pokud se však výtok během spirály stane příliš hojným, přetrvávajícím nebo doprovázeným ostrými bolestmi, měli byste naléhavě jít k lékaři.

Tělo ženy nejčastěji dobře snáší nitroděložní metodu ochrany. V některých případech však tato metoda antikoncepce jednoduše není pro pacientku vhodná. Vývoj komplikací lze vyvolat následujícími body:

 • nedodržování předpisů gynekologa pacientkou;
 • nepřesnost a nepřesnost akcí lékaře během instalace spirály;
 • použití vadné nebo nevhodné spirály;
 • ignorování ženských kontraindikací pro tento typ antikoncepce.

Někdy se ženy obrátí na lékaře s následující stížností: „Vložil jsem spirálu, protéká krev, co mám dělat?“ Nízké děložní krvácení, které není doprovázeno silnou bolestí v pánevní oblasti, je považováno za normální po dobu 6-8 měsíců po zavedení nitroděložního tělíska. Během tohoto období je nutné pravidelné sledování odborníkem, aby se vyloučil vývoj gynekologických onemocnění, a pokud jsou zjištěna, je nutná okamžitá léčba..

Pokud po 8 měsících od instalace spirály stále krvácí, lékař dojde k závěru, že spirála se v děložní dutině nezakořenila, musí být odstraněna. Pokud se krvácení po odstranění cívky nezastaví, je nutné podstoupit úplné vyšetření těla.

Ruptura děložního čípku je obtížným důsledkem neprofesionality specialisty na instalaci spirály nebo ignorování jedné z kontraindikací (nedostatečný vývoj dělohy nebo cervikální stenóza). Tato komplikace je poměrně vzácná, je léčena konzervativně, s hlubokým prasknutím je možné chirurgické šití.

Pokud není dodržována správná technika instalace nitroděložního tělíska, může dojít k perforaci dělohy. Příznaky perforace jsou poměrně typické a lze je snadno diagnostikovat:

 • ostrá přetrvávající bolest v břišní dutině;
 • zvýšená srdeční frekvence;
 • bledá kůže;
 • velmi nízký krevní tlak.

S výše uvedenými příznaky lékař předepíše ultrazvukové vyšetření a pokud je diagnóza potvrzena, okamžitě odstraní cívku a předepíše vhodnou terapii.

Vazovagální reakce ženského těla je spojena s emočním vnímáním a může se projevit přímo v průběhu zákroku blanšírováním kůže, pomalým pulzem a poloslabým stavem. Je nutné dočasně zastavit proces instalace spirály a uvést pacienta do normálního psycho-emocionálního stavu.

Děloha může spirálu odmítnout a bezbolestně, proto gynekologové doporučují, aby ženy po každém cyklu menstruace nezávisle kontrolovaly přítomnost spirálních antén v děloze. Při absenci spirály v děloze doporučuje gynekolog buď instalaci další, nebo upuštění od nitroděložní antikoncepce.

Infekce a záněty pánevních orgánů jsou nejčastější komplikací po spirále (15% případů).

Důvodem může být ignorování kontraindikací užívání nitroděložní antikoncepce (promiskuitní sexuální život, přítomnost mírného zánětu).

Je nutné věnovat pozornost vzhledu jednoho nebo více příznaků naznačujících zánět orgánů reprodukčního systému:

 • bolesti, křeče v břišní oblasti (mohou na chvíli ustoupit a poté zesílit);
 • zvýšená tělesná teplota;
 • problémy s gastrointestinálním traktem (nevolnost, zvracení, krvavé stolice);
 • Časté nebo bolestivé močení
 • neobvyklý vaginální výtok s pronikavým zápachem a nespecifickou barvou.

Taková onemocnění se léčí antibakteriálním léčivem a topickou terapií. Akutní průběh zánětlivého procesu naznačuje, že spirála musí být naléhavě odstraněna. Lékař, který odstranil spirálu, provede analýzu mikroflóry z hlediska citlivosti na různá antibiotika a předepíše léčbu.

Nejzávažnějšími důsledky akutních zánětlivých onemocnění na pozadí použití spirály mohou být mimoděložní těhotenství, neplodnost.

Většina výše uvedených komplikací se týká použití měděných cívek, hormonální cívky jsou zpravidla mnohem snadněji tolerovány ženským tělem. Z dalších metod antikoncepce lékaři považují nitroděložní tělísko za nejvýhodnější, pokud má žena prokázaného a jediného sexuálního partnera.

Povaha vlivu spirály na cyklus závisí na typu produktu. Moderní antikoncepce jsou vyrobeny z plastu a kovu ve tvaru písmen „T“, „S“. Ochranného účinku je dosaženo díky následujícím faktorům:

 • zesílení sekrece cervikálního kanálu, což komplikuje vývoj spermií;
 • prevence proliferace endometria a implantace oplodněné ženské reprodukční buňky;
 • zvýšená kontraktilní aktivita trubiček, zajišťující průchod nezralého vajíčka.

Spirála působí přímo na orgány reprodukčního systému. Vliv produktu na cyklus je individuální. Mnoho žen si všimne snížení intenzity krvavého výtoku během menstruace. Během adaptačního období je možný výskyt sekvencí acyklického rozmazání.

Před instalací zařízení předepisuje gynekolog pro ženu nezbytné studie, aby vyloučil:

 • těhotenství;
 • infekce a záněty.

Pacienti se často zajímají, kdy je vhodnější spirálu umístit. Produkt musí být vložen do děložní dutiny zavedením do cervikálního kanálu. Tato oblast je anatomicky úzká. Někdy po zavedení spirály je výtok pozorován jako menstruace, což může být příznakem traumatu.

Poškození sliznice cervikálního kanálu je nebezpečné rozvojem zánětlivého procesu a výskytem eroze. Je známo, že trauma děložního čípku může komplikovat průběh následného porodu..

Během menstruace se doporučuje nasadit spirálu z následujících důvodů:

 • otevření děložního čípku;
 • měkká struktura tkání;
 • přesnost instalace a bezbolestnost.

Pokud si během menstruace dáte spirálu, přizpůsobení je snadné. Doporučuje se instalovat produkt na konci menstruace kvůli krvácení s nízkou intenzitou a mírnému zúžení cervikálního kanálu.

Je možné nasadit spirálu bez menstruace, pokud je vyloučeno těhotenství. Lékař může po porodu nasadit antikoncepci bez menstruace.

Pokud má cívka hormonální účinek, musí být umístěna 7. den cyklu. U většiny žen se do této doby menstruace zastavila, což může během procedury způsobit bolest..

K úlevě od bolesti během zavádění nitroděložního tělíska se používají anestetika..

Pozornost! Doba trvání procedury je až 5 minut.

Po odstranění antikoncepce je často zaznamenáno skvrnité špinění v důsledku dlouhodobého potlačení vaječníků a vývoje endometria. Normální období by mělo být obnoveno do 3 cyklů. Pokud se po tomto období menstruace podobá namazání, je nutné vyšetření u gynekologa..

Při absenci komplikací a vedlejších účinků by se menstruace měla vrátit na předchozí hodnoty. Někdy dlouhodobé vystavení antikoncepci reprodukčnímu systému mění menstruační cyklus.

Menstruace po odstranění spirály může přijít jasně podle plánu. Ve většině případů je však zapotřebí období zotavení, během něhož chybí. Je schopen trvat až několik měsíců. Ačkoli při absenci dalších negativních faktorů není zpoždění menstruace po spirále delší než 2 týdny.

Odborníci spojují delší čekací dobu s:

 • Doba nošení zařízení;
 • Věk ženy;
 • Typ námořnictva. Hormonální obvykle vyžadují delší dobu na zotavení než jiná antikoncepce;
 • Úroveň ztenčení endometria;
 • Stres způsobený jak vysazením antikoncepce, tak úzkostí z manipulace;
 • Souběžná nevolnost. Mohou ovlivnit jak hormonální, tak zánětlivá onemocnění ovlivňující genitální oblast.

Žena někdy musí vyřešit problém „odstranit spirálu, žádná menstruace“. To je možné ze zmíněných důvodů a kvůli těhotenství..

Pokud bylo nitroděložní tělísko odstraněno před ovulací a před tímto zákrokem byla žena sexuálně aktivní, bez další ochrany, je koncepce velmi možná. Ektopické těhotenství není o nic méně pravděpodobné..

U některých žen zvyšuje nitroděložní tělísko v důsledku stávajících onemocnění a minulých chirurgických zákroků riziko jejich výskytu. Z tohoto důvodu nebude test zbytečný..

Doba čekání na obnovení měsíčního cyklu závisí na:

 • typ spirály, delší obnova cyklu nastane po použití spirály obsahující hormony;
 • věk ženy;
 • doba nošení nitroděložního tělíska;
 • úroveň vyčerpání vnitřní vrstvy dělohy;
 • přítomnost stresových faktorů;
 • přidružená onemocnění nebo funkční poruchy.

Může se také změnit povaha menstruace:

 • Husté vypouštění. Nejčastěji to může znamenat zánětlivý proces endometria nebo poškození dělohy;
 • Malý výboj. Tento typ období je přirozenější. To je způsobeno dlouhodobým potlačením plného fungování endometria a vaječníků. Obnova je nemožná v jednom cyklu.

Neměli byste se bát okamžiku, kdy je nitroděložní tělísko odstraněno, je mnohem nebezpečnější to přehánět s nosením cizího tělesa v sobě.

Po uplynutí doby použitelnosti je nitroděložní tělísko zdraví škodlivé a komplikuje proces jeho odstranění. Oblast ženských pohlavních orgánů je choulostivý mechanismus, který nelze zanedbávat.

Pokud nošení spirály způsobuje nepohodlí, neměli byste čekat na konec její životnosti, ale jít na schůzku s lékařem ke konzultaci.

 • Nejběžnějším důvodem předčasného odstranění spirály je touha ženy otěhotnět. Před několika lety se věřilo, že po odstranění nitroděložního tělíska je nutné umožnit tělu obnovit vrstvu endometria, ale moderní nitroděložní ochranné prostředky umožňují, aby k těhotenství došlo ihned po jejich odstranění, a pokud k tomu dojde před ovulací, zvyšuje se pravděpodobnost těhotenství.
 • Zánětlivá onemocnění ženského reprodukčního systému a tyto záněty se mohou vytvořit po instalaci spirály jako reakce těla na zavedení cizího předmětu. Pravděpodobnost zánětlivých onemocnění se zvyšuje v důsledku častých změn sexuálních partnerů, protože nechrání ženu před sexuálně přenosnými infekcemi.
 • Myom dělohy, i když je malý a nezpůsobuje deformaci dělohy, spirála nemusí být odstraněna, ale pokud po instalaci dojde k růstu nebo vzniku nových formací, je odstranění povinné.
 • Mimoděložní těhotenství - i když spirála chrání před neplánovaným počátkem, riziko mimoděložního těhotenství stále přetrvává. Takže pokud dojde ke zpoždění menstruace a existuje podezření na těhotenství, je lepší navštívit gynekologa, aby se vyloučila taková možnost a možné důsledky.
 • Podezření na těhotenství (mluvíme o normálním těhotenství dělohy), i když je spirála považována za nejspolehlivější metodu antikoncepce, stále existují případy početí se spirálou uvnitř. V takovém případě včas odstraněný předmět antikoncepce dítě uloží..
 • Perforace stěny dělohy je velmi vzácným důvodem pro odstranění cívky, ale zároveň nejobtížnějším. Je to zpravidla způsobeno nesprávným umístěním zařízení, zatímco odstranění nitroděložního tělíska se provádí pouze chirurgicky.

Je lepší svěřit instalaci nitroděložního tělíska a jeho odstranění kvalifikovanému specialistovi, který dokáže nejen přesně a bezbolestně odebrat nainstalovanou antikoncepci, ale také poradit pacientce, kdy je lepší ji vytáhnout, jaké mohou být důsledky po odstranění, provést odbornou prohlídku k vyloučení zánětu infekce.

Instalace nitroděložního tělíska nebo používání jiných antikoncepčních prostředků je osobní záležitostí každého..

Moderní úroveň vývoje medicíny nabízí obrovské množství těchto prostředků a je v silách každého člověka naplánovat si život tak, jak uzná za vhodné..

Pokud tedy narození dítěte není zahrnuto ve vašich okamžitých plánech, neměli byste ignorovat plodnost těla a nezodpovědně přistupovat k otázkám spolehlivé antikoncepce..

Odstranění nitroděložního tělíska zahrnuje několik fází.

Týden před navrhovaným postupem, pokud nechcete otěhotnět, se doporučuje vyloučit nechráněný sex. Je to způsobeno zachováním aktivity spermií po několik dní a možností ovulace bezprostředně po vysazení antikoncepce. Může tedy dojít k efektivnímu setkání spermatu a vajíčka..

Procedura začíná běžným vyšetřením na gynekologickém křesle. Gynekolog zkoumá polohu dělohy, palpuje břišní dutinu jednou rukou, zatímco druhá drží prsty ve vagině. Poté lékař zjistí umístění vláken (antén) nitroděložního tělíska. Posledním okamžikem v přípravné fázi je zavedení dilatátoru ke stabilizaci dělohy a ošetření její dutiny antiseptikem.

Všichni majitelé nitroděložní antikoncepce se v předvečer postupu jejího odstranění obávají, zda to bolí. Instalace nitroděložního tělíska je ve srovnání s odstraněním náročnější a časově náročnější proces. Ve většině případů není anestezie nutná, když je nitroděložní tělísko odstraněno..

Lokální anestézie ve formě paracervikálního bloku nebo spreje s lidokainem je možná s nízkým prahem bolesti nebo s úzkostí z postupu.

Stává se, že se antény odlomí nebo ztratí v děložní dutině, v takovém případě může postup vyžadovat hysteroskopii (vizuální vyšetření děložní dutiny pomocí optického zařízení) v anestezii.

Důvodem celkové anestézie je nemožnost provedení manipulace s odstraněním přes cervikální kanál v děložním čípku. V takové situaci musíte odstranit spirálu přes břišní dutinu pomocí laparoskopických kleští.

Žena se zhluboka a pomalu nadechla a lékař pomocí kleští zachytil spirálové nitě, které volně visí z cervikálního kanálu, a opatrně jej odstranil z děložní dutiny. Poté může být nitroděložní systém již dosažitelný ručně. S menstruací bude klouzání lepší a jemným pohybem lze spirálu snadno vyjmout z pochvy.

Přijatelné reakce při odstranění cívky a krátce po zákroku jsou svalové křeče, křeče a krvácení (malé krvácení). Všechny tyto příznaky jsou obvykle krátkodobé..

Je-li to žádoucí, lze ve stejný den nainstalovat nové nitroděložní tělísko, pokud nenastanou žádné komplikace.

Gynekolog staví spirálu po dobu 5-7 let. Potřeba odstranit nitroděložní tělísko je spojena s následujícími riziky:

 • vniknutí produktu do děložní sliznice;
 • vývoj zánětlivého procesu;
 • reprodukční dysfunkce.

Termín použití spirály závisí na jejím typu, přítomnosti možných indikací a touze ženy.

Doporučuje se nainstalovat a odstranit spirálu během menstruace. To je způsobeno fyziologickými charakteristikami děložního čípku během kritických dnů. Doporučuje se IUD odstranit v posledních dnech menstruace.

Odstranění spirály bez menstruace se provádí, pokud je indikováno. Když lékař zavede nitroděložní tělísko, informuje pacienta o možných vedlejších reakcích těla na cizí těleso. V takových případech můžete spirálu vytáhnout bez menstruace..

Pozornost! Pokud je produkt odstraněn před ovulací, je třeba vzít v úvahu pravděpodobnost početí. Žena musí přemýšlet o jiné metodě antikoncepce.

Spirála vydrží 5 až 7 let, poté je nutné ji odstranit. Jinak stoupá:

 • Riziko zarůstání zařízení do tkáně;
 • Výskyt infekcí;
 • Ztráta plodnosti.

V tomto ohledu je důležité vědět, v který den menstruace je spirála odstraněna. Stejně jako instalace vyžaduje extrakce otevřený, změkčený děložní čípek a minimální množství výtoku pro maximální pohodlí ženy a přesnost činnosti lékaře. To znamená, že je lepší odstranit spirálu v posledních dnech menstruace..

Pokud k tomu dojde před ovulací a žena nepřestane mít sex, pak sex několik dní před manipulací může vést k početí. Proto je nutné postarat se o jiný způsob ochrany, pokud v plánech není těhotenství.

Existuje řada důvodů, proč musíte spirálu vytáhnout před datem vypršení platnosti..

 • Dojde-li k menopauze u ženy, která trvá alespoň rok, je nutné spirálu vytáhnout jako zbytečnou;
 • Nekonzistence velikosti nitroděložního tělíska s konkrétní ženou;
 • S tvorbou fibroidů a dalších patologických procesů v děložním čípku a děloze;
 • Vymístění nebo částečné prolaps IUD (vyloučení);
 • Potřeba sondování dělohy (diagnostický postup);
 • Pokud je to žádoucí, změňte metodu antikoncepce na jiný typ;
 • Pokud máte infekce pohlavních orgánů nebo potřebujete léčbu, která není kompatibilní s přítomností nitroděložního tělíska.

Pravděpodobnost početí při použití cívky je nízká, ale přetrvává a mimoděložní těhotenství se vyskytuje častěji než obvykle. Pokud žena otěhotní, je nutné tuto antikoncepci z těla odstranit.

V případě nežádoucích účinků nebo individuální nesnášenlivosti je odstranění IUD nepochybné. Mezi alarmující příznaky patří:

 • intermenstruační krvácení nebo hnisavý výtok;
 • změna povahy menstruace k horšímu, trvající déle než 3-4 měsíce (bolest, trvání, hojnost);
 • pocit mechanického nepohodlí - tření, brnění;
 • ztráta kontroly nad anténami spirály (žena by měla pravidelně tápat anténami v pochvě, aby se ujistila, že je spirála na svém místě);
 • pocit vláken z nitroděložního tělíska během pohlavního styku;
 • absence menstruačního krvácení - amenorea;
 • acyklita menstruačního cyklu.

Se správným nitroděložním zavedením antikoncepce má malý vliv na menstruaci..

Pokud se doba trvání zvýšila (3-4 měsíce po instalaci, protože si tělo nejprve zvykne) nebo se objeví nadměrná bolestivost menstruace, je nutné ji vyšetřit, možná se to stane indikací k odstranění spirály, protože v tomto případě poškození překročí účinnost.

Všechny tyto příznaky jsou důvodem mimořádné návštěvy gynekologa.

Každý lékařský proces se může pokazit a mohou nastat nepředvídané potíže. Pokud gynekolog zjistí nehybnost spirály, může pomocí ultrazvukového vyšetření určit důvod.

 • Nesprávný směr směru svorek.
 • Umístění nitroděložního tělíska je těsné ke stěně dělohy.
 • Fúze spirály s vnitřními tkáněmi.

Poslední komplikace je nejvážnější. K tomu může dojít v důsledku předčasného vyjmutí nitroděložního tělíska, to znamená jeho použití po skončení životnosti uvedené na obalu výrobku. Odstranit nitroděložní tělísko s takovou komplikací musí být chirurgicky.

Pro zkušeného odborníka nebude těžké tyto potíže překonat. To bude vyžadovat další lékařské nástroje..

Protože nitroděložní antikoncepce je cizí těleso, nelze vyloučit komplikace a možné vedlejší účinky:

 • syndrom bolesti u nulipárních nebo emocionálních žen se špatnou velikostí produktu;
 • vypadnutí ze zařízení v případě porušení injekční techniky;
 • bohatá menstruace;
 • zánětlivé procesy v důsledku neléčených infekcí, aktivace oportunní mikroflóry;
 • krvácení a anémie;
 • výskyt myomů;
 • mimoděložní a děložní těhotenství;
 • bolest při pohlavním styku;
 • nedostatek orgasmu;
 • propíchnutí (perforace) stěny svalového orgánu;
 • vniknutí produktu do tkaniny;
 • intolerance mědi.

Důležité! V přítomnosti hormonální složky může být narušena menstruační funkce, může dojít k přibývání na váze, otokům, bolestem hlavy, tlakovým rázům.

Mnoho žen dnes preferuje nitroděložní tělísko (IUD) jako nejbezpečnější a nejúčinnější ochranu před nechtěným těhotenstvím. Odstranění nitroděložního tělíska by měl provádět pouze odborník, v žádném případě byste se neměli pokoušet nitroděložního tělíska zbavit sami.

Intrauterinní zařízení je pohodlné, spolehlivé a cenově dostupné.

Existují hormonální nitroděložní tělíska, která pomáhají snižovat možnost vzniku mimoděložního těhotenství, zánětlivých procesů, hojného výtoku během menstruace.

Obrovskou výhodou používání nitroděložního tělíska je skutečnost, že toto zařízení nezpůsobuje nepohodlí pro ženu i sexuálního partnera..

Přes všechny výhody instalace nitroděložního tělíska existují i ​​nevýhody. Například výskyt nežádoucích účinků, použití spirály není schopen chránit ženu před sexuálně přenosnými chorobami, přítomnost kontraindikací.

Náležitá pozornost musí být věnována extrakci nitroděložního tělíska, které, jak již bylo uvedeno, může provádět pouze gynekolog, ale kdykoli - na žádost ženy.

Po odstranění spirály si některé ženy všimnou bolesti v břiše tupé bolavé postavy, může dojít k řídkému krvácení nebo "mazání".

Tyto jevy nevyžadují zvláštní zacházení, přecházejí samy za několik dní po odstranění spirály.

Tato otázka zajímá mnoho žen, protože zavedení tak složitého procesu, jako je menstruační cyklus, je zárukou zdraví žen. První menstruace po odstranění spirály zpravidla přichází podle cyklu nebo s mírným zpožděním. Při použití hormonálního nitroděložního tělíska může být menstruace po jeho odstranění poněkud zpožděna.

Po odstranění nitroděložního tělíska si ženy často stěžují na porušení menstruačního cyklu, které může být doprovázeno nepravidelností cyklu, zvýšením nebo naopak, snížením množství sekretů, snížením délky menstruace..

Pokud je menstruace po odstranění spirály dlouhou dobu zpožděna, proveďte těhotenský test, navštivte gynekologa se stížnostmi, protože je velmi důležité vyloučit těhotenství, dobře nebo jej potvrdit.