Žaludek bolí během menstruace: 5 příznaků, kdy byste měli navštívit lékaře

Podle statistik každá třetí žena prožívá poměrně akutní období menstruace. Téměř každého bolel žaludek před začátkem menstruace, což signalizuje, že brzy začnou zvláštní dny. A bylo by dobré, kdyby bolesti břicha hrály výlučně preventivní funkci, ale ne, často se vyskytují případy, kdy tahání, akutní bolest v břiše i nadále trápí mnoho žen v prvních 2–3 dnech menstruace. Pro mnoho lidí je obtížné snášet menstruační bolesti, pít různé léky proti bolesti a dokonce si předepisovat pět až sedmidenní odpočinek v posteli.

Proč bolí žaludek?

Proč bolí žaludek?

Z lékařského hlediska se opakující se bolest břicha, která se objevuje před menstruací, nazývá dysmenorea. Toto onemocnění je poměrně obtížné léčit a příčiny jeho výskytu dosud nebyly plně pochopeny. Lékaři však rozlišují dva typy dysmenorey: primární a sekundární.

Primární dysmenorea je spojena s aktivací hormonu prostaglandinu v těle, jehož hladina začíná po ovulaci stoupat. Tento hormon tonizuje dělohu a někdy může negativně ovlivnit blaho ženy. Díky své činnosti bolí žaludek, mohou začít bolesti hlavy a nechutenství.

Sekundární dysmenorea je spojena se zánětlivými procesy, které se v těle vyskytují v tuto chvíli nebo se objevily dříve. Se sekundární dysmenoreou bolelo žaludek po celé dny, zatímco období pokračovalo. Pokud zaznamenáte takové příznaky, doporučuje se poradit se s lékařem, abyste zjistili příčinu zánětu a zahájili léčbu včas..

Bolest břicha během menstruace může být také způsobena nedávným těžkým porodem, chirurgickým zákrokem na orgánech urogenitálního systému, potraty, infekcemi nebo viry. Mimochodem, ženy, které nosí spirálu jako ochranu před nechtěným těhotenstvím, také často pociťují bolesti břicha před a během menstruace..

Jak odvrátit pozornost od bolesti během menstruace?

Jak odvrátit pozornost od bolesti během menstruace?

Bolí vás žaludek během menstruace? Jak na to přestat myslet a zbavit se bolesti? Tato otázka znepokojuje mnoho žen, které čelí bolestivým pocitům během menstruace. Co dělat, jak se zbavit bolesti?

Lékaři doporučují vést správný životní styl a kategoricky „odmítnout“ špatné návyky, jako je alkohol a kouření. Rovněž se nedoporučuje pít velké množství kávy. Během menstruace potřebujete hodně odpočinku, abyste zmírnili bolesti žaludku. Odpočinek by zároveň neměl spočívat pouze v ležení na gauči. Důrazně doporučujeme trávit co nejvíce času venku. Pomůže také cvičení a častá chůze. Jakýkoli druh sportu pomáhá udržovat tělo v dobré kondici a zlepšuje náladu, a proto mohou být období méně bolestivá. Současně je extrémně nežádoucí, aby žena nesla gravitaci, to je spousta mužů, takže žaludek nebolí, dát těžké tašky zástupci silné poloviny lidstva. Během menstruace byste také měli zapomenout na stravu a jíst takové potraviny, které tělo vyžaduje, což pomůže zlepšit pohodu a zvýšit hladinu endorfinů..

Aby se zabránilo bolesti žaludku během menstruace, doporučuje se sportovat i během menstruace. Klidná jóga má velmi pozitivní vliv na náladu a tělo jako celek. Umožní vám odvrátit mysl od bolesti, uvolnit se a cítit se lépe..

Orientální tanec také pomůže zlepšit zdraví a snížit bolesti břicha. Dovednosti získané během břišního tance a dalších odrůd tohoto umění navíc rozveselí nejen vás, ale také příjemně překvapí vašeho muže.

Jak se zbavit bolesti?

Jak se zbavit bolesti?

Samozřejmě, ve stavu, kdy vás bolí břicho před menstruací a chcete vylézt na zeď od bolesti, sotva někdo utekne, aby se zapsal do taneční školy. Často jsme mimo kontrolu, cítíme se slabí a je nám to líto a potřebujeme praktické metody, které nám pomohou zbavit se menstruačních bolestí..

Většina žen ulevuje od bolesti pomocí léků proti bolesti. Nejpopulárnější jsou Ketanov, Ibuprofen, Analgin a další. Bolest však dlouho nezmizí a brzy je nutné znovu užívat zázračné pilulky, což je mimochodem pro ženské tělo docela nežádoucí.

Pokud vás bolí žaludek, můžete si ulevit od bolesti pomocí relaxačních procedur z lidového arzenálu. Dobrá metoda je teplá lázeň nebo vyhřívací podložka. Na oblast, která bolí, lze použít vyhřívací podložku, teplo uvolní dělohu a křeče se sníží..

Teplá koupel také pomůže uklidnit se a uvolnit se, ale musíte si ji vzít, pokud vás bolí břicho před menstruací. Během menstruace se nedoporučuje ležet v koupelně..

Kdy navštívit lékaře?

Kdy navštívit lékaře?

Ve většině případů je normální, že vás během menstruace bolí žaludek. Pokud však dříve byla vaše období bezbolestná a nyní se předzvěsti bolesti výrazně zvýšily, znamená to, že vám tělo pravděpodobně dává nějaký druh signálu, který oznamuje, že systém není v pořádku, a je třeba kontaktovat odborníka, aby jej stabilizoval. Poslouchejte své tělo a neignorujte dříve neznámou bolest břicha. Buďte ostražití ohledně svého zdraví.

Je bezpodmínečně nutné poradit se s gynekologem v případě následujících příznaků:

1. Pokud žaludek bolí během menstruace déle než 7 dní.
2. Pokud bolest břicha nelze tolerovat a pokud se po užití léků rychle vrátí.
3. Pokud žaludek bolí a zároveň stoupá teplota.
4. Pokud máte podezření, že jste těhotná.
5. Pokud je krvácení během menstruace hojnější než obvykle.

Je důležité si uvědomit, že předčasné odvolání k profesionálovi může mít špatné následky. Akutní křeče a bolesti mohou být často spojeny s takovými ženskými chorobami, jako je adenomyóza, děložní myomy, ovariální cysty. Silná bolest může také naznačovat přítomnost zánětu a dokonce mimoděložního těhotenství..

Není žádným tajemstvím, že menstruace úzce souvisí s psychologickým stavem ženy. Je pravděpodobné, že propuknutí bolesti může vyvolat zkušený stres nebo emoční výbuch..

Příčiny bolesti břicha v prvních dnech menstruace

Menstruační bolest je pro většinu žen normální. První den je obvykle obzvláště obtížný. Ženy, zvyklé na tento stav, se ani nediví, proč první den menstruace bolí žaludek. Měli byste si však být vědomi toho, že silná bolest nemusí být normou, ale může být příznakem patologického procesu. Zvažte možné příčiny a způsoby, jak zmírnit akutní stav během menstruace.

Bolest břicha během menstruace je velmi častá.

Jaká může být podstata bolesti

Menstruace je období menstruačního cyklu u žen, ve kterém je endometriální vrstva dělohy odmítnuta, pokud vajíčko nebylo oplodněno a nebylo připojeno k endometriu. Tento proces je doprovázen uvolňováním krve, hlenu a tkáňových částic sliznice dělohy..

Navzdory skutečnosti, že menstruace není patologie, na začátku období nebo po celou dobu jeho trvání může být žena narušena bolestmi jiné povahy.

Bolest v 1 den menstruace může mít jinou povahu:

 • bolest;
 • šindele (v bederní oblasti);
 • křeče;
 • akutní;
 • píchání.

Pocity mohou být konstantní nebo přerušované.

Bolest může být doprovázena gastrointestinálními chorobami

Odborníci identifikují tři stupně bolestivých pocitů během menstruace..

 1. Počáteční. U ženy dochází k mírným bolestem, které jsou doplněny mírným zhoršením celkového stavu.
 2. Průměrný. Bolest je dostatečně silná. Spolu s nimi narušení gastrointestinálního traktu, horečka, migrény a slabost. Psycho-emocionální stav se stává nestabilním, žena může vykazovat známky deprese.
 3. Těžký. Nesnesitelná a intenzivní bolest v dolní části břicha a zad. Silné bolesti hlavy.

Silná bolest během menstruace první den ve většině případů není normou, proto s výrazným zhoršením stavu během menstruace je lepší poradit se s gynekologem.

Když je bolest normou

70% žen bolí břicho 1. den menstruace. V závislosti na závažnosti příznaků však lze předpokládat patologické abnormality..

První den má mnoho dívek bolesti

Bolestivé pocity v první menstruační den se považují za normální, pokud:

 • intenzita bolesti je nízká;
 • neexistují žádné ostré křeče;
 • bolest je přerušovaná a rychle ustupuje.

Při normálním průběhu menstruace by žena neměla pociťovat souběžné příznaky zhoršení celkového stavu.

Již druhý den se zdravotní stav výrazně zlepšuje a třetí - čtvrtý den je plně obnoven.

Když je příznak patologický

Ženy, které velmi silně bolí břicho 1 den menstruace, by měly být zkontrolovány gynekologem. Intenzivní a nesnesitelné bolestivé pocity jsou považovány za patologické známky vývoje onemocnění pohlavních orgánů.

Pokud se bolest rozšířila do dolní části zad, může to být špatný příznak.

Patologické příznaky zahrnují:

 • křečové a řezné bolesti v dolní části břicha;
 • šíření bolesti do bederní oblasti;
 • doprovázející nepohodlí s bohatým výbojem.

S bolestivou menstruací způsobenou patologickými procesy může utrpení, které žena zažije, dosáhnout takové síly, že není vůbec možné vstát z postele. Celkový stav se také významně zhoršuje. „Závažný“ stav může trvat 1 až 3 dny.

Jaké další příznaky jsou přítomny

S rozvojem gynekologických onemocnění může mít žena kromě bolesti v dolní části břicha i doprovodné příznaky:

 • nevolnost a silné zvracení;
 • migréna;
 • ztráta vědomí;
Dívky si také často stěžují na migrény.
 • Zvýšení teploty;
 • rázy krevního tlaku;
 • úplná ztráta chuti k jídlu;
 • menstruační krvácení;
 • bolesti svalů a křeče.

Se silným zhoršením celkového stavu a nesnesitelnou bolestí musíte zavolat sanitku.

Léky proti bolesti, stejně jako antispazmodika v takových případech, se nedoporučují užívat bez lékařského předpisu..

Co můžete udělat sami

Než začnete podnikat jakékoli kroky, musíte zjistit příčiny bolestivých období za 1 den. Pokud bolest není patologická, můžete se osprchovat, vypít kozlík nebo bylinkový čaj a lehnout si. Drobné křeče lze zmírnit umístěním vyhřívací podložky na břicho.

Se silnou bolestí, se svolením lékaře, můžete užívat léky nesteroidní skupiny analgetik a antispazmodik:

 • Spazmalgon;
 • Nosh-Pa;
Ibuprofenem můžete zmírnit bolest
 • Ibuprofen;
 • Dratoverin;
 • Paracytamol.

Lidové léky mají také pozitivní účinek:

 • bobulový kompot;
 • odvar z petrželky nebo koprových semen;
 • heřmánkový čaj.

Silné léky by se neměly užívat. Je třeba si uvědomit, že řada léků může změnit hormonální pozadí, což ovlivní proces menstruace, a také ztenčí účinek na stav krve, což vyvolá děložní krvácení.

Kdy navštívit lékaře

Jakékoli rysy menstruace, i když jsou normální, by měly být hlášeny gynekologovi při každoročním vyšetření. Pokud je vaše menstruace těžká, neměli byste čekat na její návštěvu u lékaře. Ve většině případů musí odborník přesně vyšetřit pacientku během menstruace, aby správně určil diagnózu..

V tomto videu se dozvíte, co dělat pro menstruační křeče:

Abyste se s tímto problémem vyrovnali, musíte zjistit příčiny bolesti v první den menstruace, což může být:

 • hormonální nerovnováha;
 • avitaminóza;
 • anomálie vnitřních pohlavních orgánů;
 • nevhodná antikoncepce;
 • doprovodná onemocnění (srdce, štítná žláza a další systémové orgány);
 • zánětlivé procesy;
 • potrat (jakýkoli typ);
 • novotvary pohlavních orgánů;
 • nadměrný fyzický a psychický stres.

Návštěva lékaře vám pomůže vybrat správnou léčbu, eliminovat bolest a předcházet komplikacím.

Co je prevence bolesti

Velmi bolestivý první den menstruace obvykle není výjimkou. Ve většině případů vzor menstruace u žen přetrvává před porodem nebo se znovu formuje po porodu. Ženy zvyknou snášet nepohodlí a úzkosti, i když nejčastěji jsou po krátkém ošetření všechna porušení odstraněna.

Strava by měla být bohatá na vitamíny

Můžete se pokusit zabránit vážnému stavu sami, proto je vhodné snížit fyzickou aktivitu, vyloučit vliv negativních psychologických faktorů, užívat vitamíny a jíst správně. Odborníci také doporučují před nástupem menstruace konzultovat lékaře se stížnostmi na odchylky..

Bolest během menstruace: příčiny, způsoby, jak se zbavit dysmenorey

Taková „nepříjemnost“ jako bolestivá období je známá mnoha ženám. Statistiky těchto stížností jsou stabilní na úrovni 30–60% z celkového počtu žen v plodném věku, zatímco u 10% pacientů to vede k výraznému zhoršení blahobytu či dokonce postižení [1,2]. Otázka, proč je bolest během menstruace tak silná, velmi často zazní v gynekologické ordinaci. Moderní gynekologie nazývá takovou bolest projevem nemoci, jako je algomenorea nebo syndrom bolestivé menstruace.

Je třeba poznamenat, že lékaři používají dva termíny paralelně - „algodismenorea“ a „dysmenorea“ - jako zaměnitelné. Přesnější (ale delší) definování bolestivé menstruace je termín „algodismenorrhea“ odvozený z řeckých slov: algos - „bolest“, předpony dys- - „odchylka od normy“, mēn - „měsíc“, rhein - „expirace“. Ale pro snadné použití je zvykem jej zkrátit a zkombinovat s užším - „dysmenoreou“. Bez ohledu na terminologické nuance může syndrom bolestivých období doslova srazit na několik dní zdánlivě dokonale zdravou ženu. Jaký je důvod a co dělat, když břicho bolí během menstruace? Pojďme na to přijít.

Proč bolí žaludek během menstruace??

Abyste pochopili, proč vás silná bolest během menstruace obtěžuje, musíte si pamatovat, jaký je menstruační cyklus. Jedná se o proces přípravy na početí dítěte pravidelně se opakující v těle ženy v reprodukčním věku, který se skládá ze dvou fází. Zpočátku folikuly s vejci dozrávají ve vaječníku, z nichž jeden (nebo někdy dva) se stane dominantním. Poté začíná příprava na oplodnění v děložní dutině a v případě, že k ní nedošlo, smrt a následné odmítnutí endometria - vnitřní sliznice dělohy.

 • 1 den menstruace je začátkem fáze odmítnutí. Sliznice se odlupuje od stěn dělohy a spolu s krví vystupuje. Současně děloha provádí kontraktilní pohyby, které mohou být doprovázeny zvýšenou bolestí. V medicíně často dokonce vytvářejí analogii mezi tímto procesem a procesem porodu a upozorňují, že hormonální podpora v obou případech (výrazné zvýšení hormonu progesteronu se snížením hladiny estrogenu, ke kterému došlo v předvečer procesu) má mnoho společného [3]. Toto období obvykle trvá 3–5 dní.
 • Od 4 do 6 dnů dochází v těle k fázi zotavení - to je období regenerace epitelu pokrývajícího povrch rány dělohy.
 • Od 6 do 14 dnů cyklu se obnovuje sliznice dělohy - folikulární fáze. Ve vaječníku současně dozrávají folikuly s vejci. Tato fáze končí ovulací; folikuly se transformují do takzvaného žlutého tělíska, které připravuje sliznici na příjem oplodněného vajíčka.
 • Od 14. do 28. dne cyklu začíná luteální fáze, během níž endometrium zesiluje v důsledku sekrece děložních žláz a sliznice dělohy bobtná, což vytváří příznivé podmínky pro zavedení embrya. Vajíčko uvolněné z folikulu se pohybuje vejcovodem v očekávání oplodnění. Tato fáze končí buď oplodněním, nebo odmítnutím zastaralé sliznice a resorpcí žlutého tělíska.

Z hormonálního hlediska je od 1. do 14. dne cyklu tělo ženy pod vlivem estrogenů (hlavně estradiolu) a od 15. do 28. dne je účinek progesteronu maximální, podle tohoto kritéria je menstruační cyklus rozdělen na estrogenovou a progesteronovou fázi. První odpovídá folikulární fázi ovariálního cyklu, druhá luteální fázi změn ve vaječnících.

Je třeba si uvědomit, že výše uvedené rozdělení fází podle načasování se vztahuje pouze na ty případy, kdy je měsíční cyklus klasických 28 dní. Vzhledem k tomu, že doba trvání cyklu je u každé ženy individuální, může se trvání fází také mírně lišit..

Normálně by tyto procesy, které jsou pro ženské tělo zcela přirozené, měly probíhat bez bolesti. U mnoha žen je však proces odmítnutí sliznice doprovázen významnou bolestí..

Bolest během menstruace se obvykle objevuje 2-3 hodiny před nástupem menstruace nebo okamžitě s výskytem krvavého výtoku. Jsou lokalizovány v pánevní oblasti, někdy v dolní části zad nebo stehen.

To je často doprovázeno dalšími příznaky: bolesti hlavy, dyspeptické poruchy (poruchy trávicího systému), nevolnost, zvracení, celková slabost.

Takové projevy mohou trvat několik hodin až několik dní, někdy se zintenzivňují uprostřed nebo na konci menstruace. Právě pro tuto symptomatologii je stanovena diagnóza „dysmenorea“ („algodismenorea“)..

Dysmenorea může mít mnoho důvodů, od psychogenního faktoru - snížení prahu individuální bolesti, končící organickými patologiemi, jako je endometrióza nebo hyperflexe dělohy [4].

Druhy a stupně dysmenorey

V mezinárodním klasifikátoru nemocí se dysmenorea dělí na primární (funkční), sekundární (organickou) a neurčenou (neznámého původu) [5].

U primární dysmenorey se výše uvedené příznaky vyskytují na pozadí absence strukturálních změn (patologií) v pohlavních orgánech, což je potvrzeno ultrazvukovým vyšetřením v době bolestivé menstruace [6]. Jinými slovy, silná bolest během menstruace nastává tam, kde se vše zdá být normální a nic by nemělo bolet.

V moderní vědě existují dva hlavní úhly pohledu na tento problém [7,8]:

 • První zohledňuje úlohu psychologického faktoru a fyziologického typu žen náchylných k primární dysmenorei: jedná se o mladé dívky astenického typu s neurastenickými nebo labilní hysteroidními charakteristikami osobnosti. Čekání na nástup menstruace jim může způsobit úzkostně neurotické poruchy a psychogenní pokles prahové hodnoty bolesti, což vede k tomu, že i malé bolesti budou mnohonásobně silnější..
 • Další pohled je založen na skutečnosti, že v menstruační krvi je odhalen zvýšený obsah prostaglandinů, jako jsou EP3 a F2α - biologicky aktivní látky, které regulují kontrakci dělohy, fungování jejích cév, intenzitu bolesti a mnoho dalšího. Nadměrná produkce těchto látek může vést k nedostatku děložního oběhu, ostrým křečím děložních svalů a objektivně silným bolestivým pocitům..

Aktivace produkce prostaglandinů v děloze je spojena s hormonálními účinky estradiolu a progesteronu. Je to jejich poměrný poměr, a ne absolutní úroveň, která spouští nebo inhibuje produkci prostaglandinů.

Se sekundární dysmenoreou v těle ženy jsou pozorovány nemoci a strukturální změny v reprodukčních orgánech. Nejčastěji diagnostikovanými chorobami [9] jsou endometrióza; zánětlivé procesy pohlavních orgánů, zánět vejcovodů, anomálie reprodukčních orgánů, děložní myomy.

Podle závažnosti bolesti existují 4 stupně dysmenorey [10]: mírná, střední, těžká dysmenorea, maximální stupeň dysmenorey.

Podle pozorování lékařů je nejvýraznější stupeň dysmenorey u 96% žen doprovázen také různými příznaky PMS..

Co dělat ke snížení menstruační bolesti?

V případech, kdy bolí břicho nebo hlava během menstruace, byste neměli snášet bolest. S využitím znalostí nashromážděných moderní vědou můžete zmírnit svůj stav a získat zpět svou pracovní kapacitu.

Symptomatická terapie - odstranění bolesti v okamžiku jejího vzniku

Podle výzkumu vědců jsou při odstraňování bolesti během menstruace nejúčinnější následující typy léků [11]:

 • nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID);
 • kombinované léky proti bolesti obsahující NSAID, analgetikum, slabý psychostimulant a antispazmodik v různých poměrech, které zcela eliminují bolest u 71% pacientů;
 • myotropická antispazmodika.

Fytoterapie by neměla být opomíjena jako pomocné ovlivňující činidlo. Ve většině případů se rostlinné extrakty používají v tinkturách, komplexních homeopatických přípravcích a doplňcích stravy určených ke zmírnění příznaků dysmenorey. Často se používají výtažky z posvátného vitexu (Vitex agnus-castus), St..

Řešení příčin a prevence

Nezapomeňte, že po úlevě od bolesti byste měli navštívit gynekologa, abyste zjistili příčinu příznaků, jinak se v příštím cyklu bolest znovu vrátí. Je třeba si uvědomit, že léčba sekundární dysmenorey zahrnuje povinnou terapii základního onemocnění..

U primární dysmenorey byla vědecky prokázána fakta o vlivu životního stylu a výživy na závažnost bolesti během menstruace [12]. Podle výsledků pozorování se příznaky dysmenorey častěji projevují u dívek a mladých žen, jejichž práce je spojena s neuropsychickým stresem nebo s prodlouženou statickou polohou během práce.

Vědecké studie rovněž ukazují, že ženy se symptomy dysmenorey mají nedostatek určitých vitamínů a minerálů a obecně mají klinické příznaky hypovitaminózy [13]. Proto se doporučuje preventivně užívat komplexy vitamínů. Tuto metodu prevence lze doporučit mladým dívkám s nekomplikovanou primární dysmenoreou, které nechtějí používat antikoncepci.

Při primární dysmenorei předepisují porodníci-gynekologové pacientům poměrně často COC (kombinovaná perorální antikoncepce) [14], které se užívají v antikoncepčním režimu po dobu 3–4 měsíců. Tyto léky snižují množství krvácení během menstruace kontrolou nadměrného růstu endometria a potlačením ovulace. Výběr těchto léků se provádí čistě individuálně. Pokud je to nutné, kombinují se COC s analgetiky.

 • Sedativa různé intenzity v kombinacích (od bylinných přípravků po sedativa).
 • Antioxidanty (vitamin E) pro normalizaci produkce prostaglandinů.
 • Přípravky hořčíku (askorbát hořečnatý, citrát hořečnatý), které snižují příznaky dehydratace a zmírňují pocit úzkosti (například Magnelis).
 • Někdy jsou fytoestrogeny předepisovány jako alternativa k hormonální substituční terapii, ale experimentální údaje o tomto tématu jsou rozporuplné [15].

Pozorování žen, které aktivně a pravidelně navštěvují tělocvičnu, potvrzují, že po trénincích v předmenstruačním období a bezprostředně po menstruaci často zaznamenávají pokles pocitů bolesti [16].

Je důležité si uvědomit, že bolest v prvních dnech menstruace není normou; může to být signál vážnějších problémů. Spolu s úlevou od příznaků bolesti, je důležité pečovat o zdravotní kontroly vašich žen. Použitím integrovaného přístupu můžete dosáhnout úspěchu v léčbě této patologie a výrazně zlepšit kvalitu života..

Přípravek s komplexem vitamínů pro dysmenoreu

Pro korekci bolestivých příznaků menstruace pomocí vitamínů a minerálů vyvinuli domácí vědci biologicky aktivní přísadu CIKLOVITA ®, která nemá na ruském trhu obdoby..

Jedinečnost vědeckého vývoje ztělesněného vitamín-minerálního komplexu CIKLOVITA ® potvrzuje patent na vynález č. 2 443 422 [17]. Vývoj je založen na skutečnosti, že ženy ve věkové kategorii 18–35 let v různých fázích menstruačního cyklu mají nedostatek různých vitamínů a mikroelementů. Například v estrogenní (folikulární nebo proliferativní) fázi menstruace je ženské tělo obzvláště náročné na přítomnost vitamínů B a zinku a ve fázi progesteronu (luteální nebo sekreční) se zvyšuje potřeba vitamínů A, C, E, stejně jako selenu a mědi..

CYCLOVITA ® je vyvážený dvoufázový vitaminový a minerální komplex, který je navržen přesně s ohledem na cyklické změny v těle ženy a má dvě jedinečná složení pro každou polovinu menstruačního cyklu - CYCLOVITA ® 1 a CYCLOVITA ® 2. Celkově obsahují:

 • 12 vitamínů: A, B1, B2, B5, B6, B9, B12, C, D3, E, N, PP.
 • 5 minerálů: měď, zinek, jód, selen, mangan.
 • Rutin a lutein.

Složky jsou v jedinečných dávkových poměrech, které jsou optimální pro fáze I a II měsíčního cyklu a jsou určeny k užívání v příslušné dny. Doporučuje se užívat:

 • CYCLOVITA ® 1 - ve dnech 1-14 cyklu, 1 tableta denně s jídlem;
 • CYCLOVITA ® 2 - 15. - 28. den cyklu, 1 tableta dvakrát denně.

Délka kurzu - 1 měsíc.

Kontraindikace pro použití jsou: individuální nesnášenlivost složek, těhotenství a kojení. Před použitím se doporučuje poradit se s lékařem..

P. S. Podrobnější informace a doporučení pro užívání vitamín-minerálního komplexu CYCLOVITA ® lze získat na oficiálních webových stránkách.

* Číslo biologicky aktivního doplňku stravy „Vitamin-minerální komplex CIKLOVITA ®“ v Rejstříku státních registračních osvědčení Rospotrebnadzor - RU.77.99.11.003.Е.003222.07.17, datum registrace - 24. července 2017.

K udržení pravidelného cyklu lze často doporučit cyklickou vitaminovou terapii. Vybírá se s ohledem na potřeby mikroživin v těle v souladu s fázemi menstruačního cyklu.

Hormonální nerovnováha je jednou z příčin nepohodlí během menstruace.

Nedostatek vitamínů a minerálů v těle ženy může vést k hormonální nerovnováze, což může zase přispět k rozvoji různých poruch v oblasti ženských pohlavních orgánů.

Hormony jsou odpovědné nejen za emoční stav a pohodu ženy, ale také za její vzhled. To platí zejména během menstruace..

Kurzový příjem komplexu CYCLOVITA® pomáhá snížit projevy PMS, zlepšit pohodu během menstruace, nastolit pravidelný menstruační cyklus a také příznivě ovlivňuje stav pokožky obličeje, vlasů a nehtů. *

* „Studie účinnosti a bezpečnosti doplňků stravy„ CYCLOVITA “při léčbě menstruačních nepravidelností a syndromu předmenstruačního napětí.“ Gromova O.A. 08/22/2011
** Účinnost cyklické korekce mikroživin pro regulaci menstruačních funkcí v případě narušení tvorby menarché. Z. Limanova a kol., Gynecology No. 2, svazek 14/2012

 • 1,3,4,6,8,9 https://clck.ru/EdXdD
 • 2,10,11,12,14 https://clck.ru/EdXby
 • 5 http://apps.who.int/classifications/icd10/browse/2016/en#/N94
 • 7 https://medintercom.ru/articles/algodismenoreya-pervichnaya-i-vtorichnaya
 • 13 https://clck.ru/EdXcG
 • 15 https://www.nkj.ru/archive/articles/13952/
 • 16 https://clck.ru/EdXcb
 • 17 http://www.freepatent.ru/patents/2443422

Dnes v řadě nezávislých laboratoří existují testovací systémy pro stanovení některých vitaminů, které jsou pro tělo ženy důležité, v krvi, jako je kyselina listová, vitamin B12, vitamin D, a také screening všech životně důležitých a toxických stopových prvků, které jsou k dispozici pro stanovení za účelem kontroly jejich referenčních hodnot.... Bohužel, ačkoli tyto studie nejsou levné, ale pokud je to možné, doporučuje se je provádět před a po užití vitamín-minerálních komplexů..

Silná bolest během menstruace - norma nebo důvod navštívit lékaře?

V lékařské terminologii je menstruační tok procesem odstraňování podané sliznice a endometria z děložní dutiny krvácením. Začátek menstruace je prvním dnem žen..

V této době koncepce nepřichází v úvahu, protože hladké svaly dělohy způsobují silné kontrakce a napomáhají odmítnutí použitého endometria. Kromě toho je tento proces doprovázen křečemi žil a kapilár, a proto není dostatek kyslíku a živin do všech tkání a orgánů..

V kritických dnech proto dochází k intenzivní bolesti. Důvodem tohoto vývoje jsou hormony - prostaglandiny. Pokud vezmeme v úvahu podrobněji, pak během 25-30 dnů je děloha, která se připravuje na oplodnění, uvnitř nasycena mnoha kapilárami, jejichž hlavní funkcí během oplodnění dělohy je dodávat živiny a kyslík plodu.

Pokud nedojde k oplodnění, není potřeba přítomnost této vrstvy tkáně v děložní dutině a syntéza prostaglandinů je odstraněna. Jedná se o druh „mini-porodu“: pohlavní orgán se stahuje a snaží se osvobodit od zbytečného endometria a lehce otevírat děložní čípek.

Bolest z tohoto fyziologického procesu může být přítomna, ale pokud se občas zesiluje, měli byste se poradit s gynekologem. Můžete vydržet takovou bolest, ale je nejlepší odstranit příčinu syndromu zvýšené bolesti.

 1. Bolest během menstruace
 2. Povaha bolesti během menstruace
 3. Stupeň dysmenorey
 4. Příčiny bolestivých období
 5. Diagnostika
 6. Co dělat s bolestí první den menstruace?
 7. Jak snížit bolest během menstruace?
 8. Kdy navštívit lékaře?
 9. Důsledky bolestivých období
 10. Léčba
 11. Antispazmodika
 12. jiné metody
 13. Neléková léčba
 14. Zdravá dieta
 15. Fyzická aktivita
 16. Relaxační techniky
 17. Gestageny
 18. Perorální antikoncepce (COC)
 19. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
 20. Lidové léky na bolest během menstruace
 21. Prevence
 22. Recenze žen

Bolest během menstruace

Bolestivý syndrom během kritických dnů je vyjádřen různými způsoby:

 • bolest hlavy (migréna);
 • nepohodlí, bolavé oči;
 • náhlé zvýšení a snížení tlaku;
 • arytmie, nevolnost, zvracení;
 • zvýšené pocení;
 • nervozita, podrážděnost ;, náhlé změny nálady;
 • nedostatečný odpočinek, únava, otoky;
 • citlivost na hrudi, bolesti dolní části zad;
 • přerušení práce gastrointestinálního traktu (poruchy, zácpa, průjem atd.).

Povaha bolesti během menstruace

Menstruace je přirozený proces, při kterém se ženské tělo zbavuje starého.

Vzhledem k tomu, že samotný proces odstraňování tkání je řízen nervovým systémem, nejsou vyloučeny nepohodlí a bolestivé pocity, ale pokud je tento pocit výraznější, pak dochází k určitým selháním celkového zdraví ženy.

Za normálních okolností může lehké bolestivé nepohodlí začít nějakou dobu před nástupem krvácení a může trvat dva dny.

Podle popisů jsou projevy bolesti podobné kontrakcím, ostrým, bolestivým s návratem do dolní části břicha a bederní oblasti.

Stupeň dysmenorey

Podle intenzity jsou pocity rozloženy do 4 stupňů:

 1. 0 stupňů. Mírná bolest břicha, není třeba užívat léky proti bolesti;
 2. 1 stupeň. Obecně mírná malátnost, kterou můžete tolerovat. Může být doprovázena melancholií, migrénami, zažívacími potížemi. Jednorázové s použitím léku proti bolesti;
 3. 2. stupeň. Bolest v kritických dnech je silná a doprovází projevy: závratě, zimnice, mírná slabost, bolesti hlavy, nervozita. Jak čas plyne, onemocnění se zesilují. Uklidňující a bolestivé léky vám pomohou cítit se lépe.
 4. 3 stupně. Výrazná bolest v podbřišku se objevuje několik dní před prvním výtokem a trvá po celou dobu menstruace. Příznaky jsou následující: horečka, silné bolesti hlavy, arytmie, možná ztráta vědomí.

Příčiny bolestivých období

Proč je bolest? Bolestivý syndrom během menstruace se může objevit kvůli nesprávné poloze reprodukčních orgánů, náchylnosti k nejmenším změnám v těle, silné emocionalitě, kvůli zablokování odtokového traktu adhezemi a jizvami po potratu.

Dědičnost, nedostatek vápníku a hořčíku, nedostatek vitamínů a fyzická nečinnost (nedostatek fyzické aktivity) mají také vliv..

Všechno výše uvedené lze připsat přerušení syntézy hormonů, se zvýšením prostaglandinů se zvyšuje impulzivní napětí dělohy, lumen v cévách se zužuje.

Užívání antikoncepčních prostředků, jako je spirála, může také vyvolat výskyt primární dysmenorey. Endometrióza, myom reprodukčního orgánu, těhotenství v přívěskech, zánětlivá, infekční onemocnění urogenitálních orgánů vyvolávají sekundární dysmenoreu. Nesnesitelná bolest v kritické dny je způsobena výskytem cyst a polypů v děložní dutině.

Diagnostika

U každé ženy se silné bolestivé projevy promění v neustálé utlačované očekávání kritických dnů..

Tento problém vyžaduje důsledné řešení návštěvou gynekologické ordinace, absolvováním příslušných testů na množství ženských hormonů, provedením ultrazvukové diagnostiky.

Specialista může také požádat o škrábání nitroděložní dutiny, laparoskopii, Dopplerovské zobrazení žil a kapilár, návštěvu dalších lékařů (neurolog, chirurg, psychiatr).

Kromě toho musí pacientka průběžně vést deník a kalendář menstruačního cyklu..

Co dělat s bolestí první den menstruace?

Zde je několik způsobů, jak eliminovat bolest v počátečních a následujících dnech, pokud je malátnost mírná:

 • pít více tekutin;
 • dělat aktivní pohyby (fyzická aktivita zmírňuje křeče);
 • vodní procedury s teplou vodou;
 • užívání kvalitních léků proti bolesti.

Ale když je na začátku menstruace výrazná bolestivost, prostě není síla vstát z postele, měli byste se okamžitě poradit s odborníkem. Takové podmínky naznačují významné problémy v reprodukční sféře..

Jak snížit bolest během menstruace?

Chcete-li minimalizovat bolest před, během a po menstruaci, přispějte k:

 1. Potraviny obsahující draslík a vápník. Nedostatek těchto látek vyvolává napětí a bolest;
 2. Chirurgický zákrok nebo gynekologické ošetření reprodukčních orgánů;
 3. Léky;
 4. Alternativní medicína a fyzická aktivita

Kdy navštívit lékaře?

Všechny ženy bez výjimky by si měly být vědomy situací, kdy je nebezpečné léčit si silné bolesti v podbřišku:

 1. Když bolestivý syndrom nezmizí 2 dny po prvním výboji;
 2. Když antispazmodika a léky proti bolesti nefungují;
 3. Nadměrné krvácení spolu s velkými sraženinami;
 4. Dočasné selhání menstruace, úbytek hmotnosti;
 5. Pokud během ženských dnů dochází k neobvyklému zvracení, nevolnosti, řídké stolici.

Důsledky bolestivých období

Podle přirozené fyziologie endometria - vnitřní výstelky dělohy, je každý měsíc nahrazena novou sliznicí. Zbavení zastaralé tkáně se provádí pomocí kontrakcí dělohy a v důsledku toho se objeví mačkání citlivých nervových vláken a zúžení cévního lumenu.

To je to, co způsobuje projev bolesti během menstruace. Bedrová oblast a křížová kost se účastní bolesti. Projev dysmenorey v čase je charakterizován začátkem a prvními dny kritických dnů.

Léčba

Nejpřijatelnějším způsobem je použití léku s analgetickým účinkem. Aspirin a všechny tablety obsahující aspirin však nelze užívat..

Antispazmodika

Téměř všichni lékaři předepisují antispazmodika k odstranění menstruačních projevů s následujícím názvem:

 • "Analgin",
 • „No-Shpa“,
 • "Spazmalgon",
 • "Baralgin",
 • „Ketanov“ („Ketorol“),
 • "Nimesil",
 • Ibuprofen.

Dnes jsou široce používány také čípky pro rektální a vaginální použití. Svíčky nemají žádné věkové omezení a pokud se objeví nepříjemné projevy, používají se k menstruaci.

Paracetamol v čípcích je hlavní účinnou látkou. Tato metoda simuluje vlastnosti analginu a díky svému protizánětlivému účinku kvalitativně zmírňuje všechny nepříjemné příznaky menstruace.

Mnoho gynekologů předepisuje následující topické čípky:

 • Efferalgan,
 • Ibuprofen,
 • Diklofenak,
 • "Paracetamol".

Vzhledem k tomu, že každý lék má kontraindikace, není před použitím čípků zbytečné konzultovat lékaře.

jiné metody

Chcete-li odstranit bolest během menstruace, můžete také vzít:

 • Hormonální léky (s použitím antikoncepčních prostředků v pilulkách klesá intenzita bolesti).
 • Sedativa (normalizují emoční stav, vedou k relaxaci, uvolňují nervové napětí).
 • Homeopatické léky (často hrají v boji proti menstruační bolesti další roli).
 • Fyzioterapie (ultrazvuk, proudy a další, s výjimkou oteplování).
 • Vitaminové asociace.
 • Akupunktura.

Neléková léčba

Zde je několik obecných pokynů pro úlevu od bolesti během menstruace:

Zdravá dieta

Projev bolestivého syndromu je ovlivněn jídlem během ženských dnů..

Zahrnutí následujících potravin do stravy funguje dobře:

 • mořské rybí maso,
 • olej a slunečnicová semínka,
 • sója,
 • arašídy, stejně jako vlašské ořechy, mandle,
 • mastné a poloolejové ryby.

Všechny tyto potraviny obsahují omega-tři mastné kyseliny, které mohou pomoci snížit svalové kontrakce..

Podobným způsobem funguje doplnění vápníku a hořčíku. Denní míra spotřeby těchto prvků je 800, respektive 300 mg.

Zelená zelenina, mléčné výrobky, sušené ovoce, luštěniny a obiloviny mají vysoký obsah hořčíku.

Existují také produkty, které stimulují nástup bolesti během menstruace spasmováním tkáně hladkého svalstva reprodukčního orgánu:

 • Pepřové omáčky
 • Smažené pokrmy
 • Kofein
 • Alkohol

Fyzická aktivita

Mírná fyzická aktivita je během menstruace velmi prospěšná. Motorické zátěže tvoří normální metabolismus, což má pozitivní vliv na pozadí bolesti.

Velmi výrazně omezte onemocnění - chůze, chůze na čerstvém vzduchu, jednoduché kardio cvičení.

Relaxační techniky

Nervozita a špatná nálada dramaticky zvyšují stupeň bolesti.

V takových případech může pomoci několik relaxačních technik..

Musíte jen trochu abstrahovat od aktuálních problémů, lehnout si ke své oblíbené zábavě nebo práci, dopřát si trochu uvolnění a vyložení.

Jóga s tím může pomoci..

Gestageny

Gestageny jsou v podstatě skupina hormonů syntetizovaných v lidském těle..

Tyto enzymy stimulují růst nových endometriálních buněk v děložní dutině, uvolňují napětí z korzetu hladkého svalstva reprodukčního orgánu, vytvářejí všechny optimální podmínky pro syntézu estrogenů.

Kromě toho přímo souvisejí s procesem oplodnění a jejich nedostatečnost může mít za následek neschopnost mít potomky, přerušení cyklu kritických dnů, spontánní porod (potrat).

Aby se zabránilo počáteční dysmenorei, jsou použitelné hormony s aktivním progesteronem, analogicky s přírodními enzymy. U těchto léků je hlavním úkolem snížit přítomnost prostaglandinu v krvi a normalizovat cyklus kritických dnů.

Současné gestagenní léky se významně liší od svých protějšků na konci dvacátého století, nyní jsou účinnější a bezpečnější, prakticky nemají žádné kontraindikace.

Perorální antikoncepce (COC)

Hormonální antikoncepce je velmi častá u počáteční dysmenorey, zejména u žen v aktivním sexuálním životě..

Kombinované orální antikoncepce (COC) jsou v tomto smyslu považovány za nejúčinnější, obsahují napodobeninu estrogenu.

Princip jejich činnosti je zaměřen na potlačení ovulace, proto se snižuje množství prostaglandinů a bolestivý syndrom zmizí.

Kromě toho dochází k poklesu tlaku uvnitř děložní dutiny a frekvence a síla kontraktilního napětí hladkých svalů se zpomaluje, což poskytuje úlevu od bolesti.

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)

Se stávajícími kontraindikacemi a jednoduše neochotou užívat hormonální antikoncepci si můžete zcela vystačit s nesteroidními protizánětlivými léky. NSAID se vyznačují vlastnostmi zmírňujícími bolest, jsou předepsány k použití přesně tehdy, když se objeví bolestivá onemocnění.

Tyto léky fungují analogicky s výše uvedeným, NSAID minimalizují přítomnost základních příčin bolesti, prostaglandinů, v krevních sekretech. Léky této skupiny se okamžitě vstřebávají v zažívacím traktu a mají účinek po dobu 5,6 hodin.

Nejběžnější názvy pro skupinu NVPS jsou:

 • Aspirin,
 • Ibuprofen
 • Ketoprofen,
 • Proxykam,
 • Diklofenak.

Četné experimenty prováděné za účelem odstranění počáteční dysmenorey prostřednictvím NSAID ukázaly, že naproxen, ibuprofen, kyselina mefenamová a aspirin vykazují skvělé výsledky v boji proti počáteční dysmenorei, ale Ibuprofen je mezi nimi na prvním místě, pokud jde o minimální stupeň nežádoucích účinků.

Lidové léky na bolest během menstruace

V této souvislosti jsou velmi důležité různé recepty z bylin a kořenů..

Tato populární doporučení jsou časově ověřená a velmi účinná:

 • Nálev malinových listů. Vařte 30-40 gramů suchých malinových listů s 250 ml vroucí vody. Mělo by to trvat asi 30 minut, napněte a trochu pijte během dne.
 • Nálev heřmánku lékařského a listů meduňky. Míchejte jednu lžíci suchých surovin z těchto rostlin a vařte 250 ml převařené vody. Trvejte na pití 5,6 doušků po dobu dvou hodin před jídlem během dne. Kurz - celé období menstruace.
 • Sbírka heřmánku lékařského, kořenů máty a kozlíku lékařského. Míchejte hlavní suché složky kolekce v poměru 2: 2: 1. Vařte dvě polévkové lžíce kolekce s 200 ml převařené vody. Zabalte a trvejte hodinu, projděte sítkem a vypijte 30 ml třikrát denně.
 • Sedativní bylinné tinktury a čaje. Užitečné jsou různé druhy tinktur a bylinných nápojů obsahujících motherwort nebo valerian..
 • Dr. Mom a Ichthyol mast. Smíchejte je. Aplikujte na povrch pokožky na místo, kde pociťujete bolest několik hodin, poté opláchněte vodou o teplotě 35 stupňů.
 • Zázvorový recept. Vařte nasekaný zázvor s vroucí vodou a trvejte asi půl hodiny, poté promíchejte infuzi s malým množstvím cukru, pijte horké těsně před spaním.

Prevence

Preventivní opatření k zabránění nástupu projevů dysmenorey je těžké přeceňovat, ale většina poctivého sexu je prostě nepoužívá.

Každá žena musí navštívit odborníka jednou ročně..

Počáteční vyšetření gynekologem by mělo být provedeno bezprostředně po stanoveném datu menstruačního cyklu, nejpozději však do 16 let a bez negativních indikací od dívky.

Záněty různé etiologie, které snižují normální procesy v urogenitálním systému, musí být vyléčeny bez selhání, aby se zabránilo komplikacím v budoucnu. Toto chování vylučuje možnost komplikací během kritických dnů dysmenorey..

Vzhledem k tomu, že potrat často vede k mechanickému narušení slizniční tkáně dělohy a má negativní vliv na hormonální parametry ženy a její menstruační funkci, je nejlepší používat kvalitní léky k zabránění oplodnění..

Je také velmi důležité provádět preventivní opatření pro bolestivé dny žen, aby se vyloučily tak závažné patologické stavy, jako je nemožnost početí, výskyt neuróz a psychóza v důsledku systematické bolesti.

Pokud je ženská menstruace komplikována výraznými bolestmi, samoléčba se stává irelevantní. V takovém případě je velmi důležité kontaktovat odborníka. Prostřednictvím dokonce jednoduchých krevních testů nebo nátěrů, ultrazvukových vyšetření gynekolog identifikuje hlavní příčiny a určí způsob léčby.

Co dělat, pokud vás během menstruace bolí žaludek?

„Naplánovaná noční můra“ - tak lékaři vtipně nazývají menstruaci a čas před jejich nástupem. Většina žen však nemá čas na vtipy. Několik dní před menstruací se dolní část břicha začne táhnout. To je způsobeno přirozenými procesy probíhajícími v ženském těle. Stává se však, že vážné patologie vedou k bolesti. Pochopení důvodů, které to způsobily, pomůže určit, jak zmírnit nepohodlí, co dělat, pokud to velmi bolí..

Hlavním důvodem je pms

Téměř 2/3 všech žen trpí tak či onak premenstruačním syndromem. Asi týden před nástupem menstruace se objeví následující příznaky:

 • Táhne spodní břicho. Bolest obvykle není silná.
 • V těle se zadržuje tekutina, končetiny bobtnají.
 • Kňourá, táhne dolní část zad. Nepohodlí se někdy vztahuje na celou kyčelní část.
 • Velikost mléčných žláz se zvětšuje.
 • Stolička je narušena, objevuje se nevolnost, žaludeční nepohodlí.
 • Jsou pozorovány neurologické, psychoemočné poruchy: časté výkyvy nálady, zvýšená podrážděnost, nespavost, únava.

Hlavním důvodem, proč žaludek bolí během menstruace, je zvýšená produkce estrogenů nezbytná pro připevnění vajíčka ke stěně dělohy a vývoj embrya. Hormony připravují tělo na těhotenství. Pokud to nepřijde, pod vlivem prostaglandinu začnou děložní křeče, endometrium je odmítnuto. Proces je doprovázen krvácením z dělohy.

Bolest je nejvýraznější první den regulace. Třetí den odchází.

Křeč, zvýšení objemu dělohy se stává příčinou bolestivých pocitů v břiše a dolní části zad během menstruace.

Může to být dysmenorea

Někdy žaludek během menstruace strašně bolí, často s algodismenoreou. Pod pojmem se rozumí bolestivě procházející menstruační krvácení, které je doprovázeno poruchami psychoemoční, neurologické, hormonální povahy.

Přiřaďte primární a sekundární dysmenoreu. V prvním případě se patologie vyvíjí u dospívajících..

Důvody se mohou lišit:

 • Hormonální nerovnováha. Existuje významná převaha estrogenů nad progesterony.
 • Neuropsychogenní. Vyvíjí se u emocionálních dívek, které mají nízký práh bolesti.
 • Endokrinní. Souvisí s poruchou syntézy prostaglandinů, které regulují svalovou kontrakci.
 • Konstituce, jako je nedostatečně vyvinutá muskulatura dělohy, hypoplasticita, nesprávná poloha, anatomické vady.

Jádrem úterní algodismenorey je určitá patologie: myomy, endometrióza, infekční nemoci.

Kromě bolesti v dolní části břicha s dysmenoreou je onemocnění indikováno silným krvácením, slabostí, poruchami spánku, chutí k jídlu. Méně často se vyskytují otoky stydkých pysků, pocit pálení, svědění v pochvě.

Pokud existuje spirála

Jednou z příčin bolesti během menstruace může být použití nitroděložního tělíska. Je to cizí těleso. V případech, kdy je nesprávně zvolen, stlačí krevní cévy, způsobí poranění sliznice dělohy a zabrání kontraktilní aktivitě.

Posiluje bolest, zvyšuje objem krvácející spirály v přítomnosti genitálních infekcí, nádorů různých typů, některých anatomických rysů pánevních orgánů, endometriózy. Všechny tyto patologie jsou kontraindikace pro instalaci nitroděložního tělíska. V některých případech jsou však ignorovány kvůli chybějící úplné diagnóze..

Skutečnost, že zdrojem nepohodlí je spirála, naznačuje její výskyt po zákroku..

Předpokládá se, že mírná malátnost, která se objevila bezprostředně poté, by měla zmizet. Pokud se naopak během menstruace zintenzivňuje, zhoršuje, je nutné se poradit s lékařem o vhodnosti jeho udržení.

Nemoci jako příčina bolesti

Břicho před menstruací z přírodních důvodů často bolí. V tomto případě dochází k tahání, bolestivým pocitům, nepohodlí. Někdy je bolest taková, že je popsána jako strašná, nesnesitelná. V ostatních případech bolí pouze pravá, levá strana v podbřišku. Tyto příznaky se vyskytují u žen, obvykle s patologiemi. Každý případ musí být vyšetřován samostatně a v žádném případě nesmí být spuštěn. Silná bolest může skrýt nebezpečné nemoci.

Endometrióza

Endometrióza je jednou z běžných příčin menstruačních nepravidelností a intenzivní bolesti. Toto onemocnění je spojeno s množením buněk vnitřní sliznice dělohy nad její hranice. Tkáně se objevují ve vaječnících, vejcovodech, děložním čípku, břišní oblasti.

 • Bolest během menstruace. Bolí to v přírodě. Někdy - silná, ostrá, připomínající kontrakce.
 • Přidělená částka se zvyšuje. Obsahuje krevní sraženiny.
 • Doba menstruace se prodlužuje.
 • Špinavý výtok se objevuje během pohlavního styku, mezi obdobími.
 • Anémie se vyvíjí se všemi charakteristickými znaky: slabost, dušnost, bledá kůže, snížený krevní tlak, závratě.

Existuje několik stupňů endometriózy. Přímý vztah mezi závažností onemocnění a projevy příznaků není vždy nalezen. V počátečních fázích se příznaky neobjevují. Nemoc má rozmazané příznaky, takže je velmi snadné přijít o čas potřebný pro účinnou léčbu.

Zánět

Infekce, hypotermie vede k zánětlivým onemocněním ženských pohlavních orgánů. Někteří z nich:

 • Cervicitida - spojená s cervikálním zánětem;
 • Endometritida - s vnitřní vrstvou;
 • Myometritida - stěn dělohy;
 • Salpingitida - vejcovody;
 • Salpingo-ooforitida je charakterizována zánětem příloh.

Patologie jsou charakterizovány výskytem zarudnutí, otoku, bolesti během menstruace, při pohlavním styku. Vlastnosti vylučované změny - frekvence, barva, konzistence, vůně. Při akutním zánětlivém procesu je možná horečka, zvýšené pocení, slabost, zimnice. Při akutních, ostrých bolestech je obtížné se pohybovat, potíže s močením.

Polycystická

Porušení syntézy hormonů vaječníky vede k výskytu polycystických onemocnění. Dochází ke zvýšení produkce androgenů, pod jejichž vlivem se na vaječnících tvoří četné cysty. Kvůli hormonální nerovnováze vajíčko nedozrává.

Onemocnění způsobuje nadváha, neustálý psycho-emoční stres, chronické infekce pohlavních orgánů, nedostatek pravidelného sexuálního života, těžké těhotenství, potraty, endokrinní onemocnění.

 • Bolestivé pocity v břiše. Lokalizace závisí na tom, z které strany je vaječník ovlivněn. Pokud má pravdu, bolí to v pravé dolní části břicha. V kritických dnech se bolest zvyšuje.
 • Bolest doprovázející proces močení.
 • Přibývání na váze.
 • Mastné vlasy, pokožka, sklon k akné.
 • Zvýšená pigmentace.
 • Nepravidelnost menstruačního cyklu, prodloužené trvání, sporé období.
 • Snížené emoční pozadí, sklon k depresím, podrážděnost, apatie, ospalost.

Cystitida

Bolest během menstruace nemusí nutně souviset s gynekologickými chorobami. Dolní břicho bolí zánětem urogenitálního systému, zejména cystitidou.

Hlavní příčinou onemocnění je hypotermie. Vyvolávají vývoj:

 • Sedavý životní styl;
 • Chronická onemocnění genitální oblasti;
 • Špatná hygiena, včetně nesprávného praní, používání starých tamponů
 • Jíst kořeněná, slaná jídla;
 • Infekční choroby;
 • Sexuální styk bez použití ochranných prostředků.

Vyskytuje se u dospívajících, žen v jakémkoli věku.

Cystitidu poznáte podle výskytu řezné bolesti v podbřišku během močení. Mezi další příznaky patří:

 • Zbarvení moči. Stmívá se, s komplikovanou formou nemoci, získává nahnědlý odstín..
 • Zvýšení teploty.
 • Časté nutkání močit a někdy je objem sekrece malý.
 • Pocit močení je neúplný.

Řezání bolesti v dolní části břicha je tak intenzivní, že vyzařuje do konečníku.

Během menstruace je možný výskyt nebo exacerbace cystitidy způsobené obecným oslabením těla. V tomto případě je možné oddělit onemocnění od stavu s PMS u ženy podle povahy bolesti v dolní části břicha.

Jak si pomoci od bolesti?

Způsoby, jak zmírnit bolesti břicha během menstruace, závisí na důvodech, které je způsobily. Za přítomnosti patologie určí, co dělat, lékař. Pokud mluvíme o vlastnostech PMS, používá se primární algodismenorea, léky, metody tradiční medicíny, cvičení, relaxační techniky, masáže.

Drogy

Ke zmírnění stavu, při kterém během menstruace velmi bolí, zejména při nízkém prahu bolesti, mohou pomoci léky. Uvolněte křeče hladkého svalstva, cévy No-shpa, Drotaverin, Papaverin. Je povoleno užívat antispazmodické léky až do 3 tablet denně po dobu nejvýše 5 dnů v řadě. Pokud to velmi bolí, injekce je povolena.

Odstraní akutní bolest první den kombinovaného léku - Pentalgin, Spazmalgon, nesteroidní protizánětlivé léky - Nurofen, Ibuprofen, Další.

Můžete trvat maximálně 3 dny, ne tolik dní, kolik chcete. Denní dávka se stanoví v souladu s pokyny. Delší používání povede k nežádoucím vedlejším účinkům.

Perorální antikoncepce se používá k normalizaci hormonálních hladin. Samospráva je kontraindikována. Nekontrolované užívání léků této třídy způsobuje rakovinu prsu, rakovinu vaječníků, neplodnost. Pokud bolest začíná v levé dolní části břicha, je lepší pochopit, co se děje, než začnete užívat léky..

Léky jsou rychle působící. Ale co dělat, pokud existují kontraindikace pro jejich příjem, nebo způsobují vedlejší účinky. Alternativa k domácím lékům - bylinná medicína, masáže, cvičení, strava.

Bylinné čaje

Dobrým lékem na úlevu od bolesti je čaj připravený se zázvorem. Půl lžíce prášku nebo lžíce nastrouhaného čerstvého kořene se vaří ve 200 ml vody po dobu 7-10 minut. Přidejte citron a skořici podle chuti. Bolest se v průměru za půl hodiny zmenší.

Dalším známým lékem na zmírnění bolesti je meduňka a odvar z máty. Prášek nebo čerstvé rostliny si vezměte po 2 g, vařte ve 250 ml převařené vody, trvejte na tom. Přidejte trochu citronové trávy (5 kapek) nebo citronové nebo pomerančové kůry (5 g). Pijte vývar ráno a večer.

Teplejší žaludek

Pokud příčinou silné bolesti v dolní části břicha během menstruace není zánět, můžete na ni na 15 minut nasadit teplou vyhřívací podložku. Postup lze opakovat dvakrát denně. Bylinná koupel nebo sprcha má relaxační účinek. Voda by měla být teplá. Při jeho užívání se doporučuje hladit žaludek žínkou - lehké masážní pohyby zmírní křeče.

Vlastní masáž

Masáž je skvělý způsob, jak zmírnit bolest bez pilulek. Můžete to udělat bez vodních procedur. Několik kapek oleje zahřátého na tělesnou teplotu se aplikuje na ruku, drženou přes dolní část břicha, dolní část zad.

Zmírňuje silné bolesti v podbřišku během menstruace lehkým masírováním aktivních bodů umístěných pod pupkem. Jeden z nich má dva prsty pod sebou, druhý čtyři.

Mnoho lékařů doporučuje, abyste cvičili jednoduchá cvičení i během menstruace. Pokud namáháte příliš mnoho, stav se může zhoršit..

 • Lehněte si na záda u zdi, zvedněte nohy přísně svisle k tělu, poté se ohněte v kolenou a opřete se o svislou plochu.
 • Ležíte na zádech, natáhněte nohy, položte nohy na podlahu, zvedněte trup, vraťte se do výchozí polohy, uvolněte se.
 • Vezměte pózu embrya, obtočte si paže kolem nohou, houpejte se zleva doprava a naopak.
 • Klekněte si na kolena a lokty, ohýbejte se nahoru a dolů.

Strava

Snižuje příznaky PMS, dietní dysmenorea. Po nástupu menstruace je vhodné pít více tekutin. Může to být čaj, odvar. Nápoje obsahující kofein, alkohol jsou vyloučeny. 1-2 týdny před menstruací zahrňte do stravy více zeleniny a ovoce, vyloučte potraviny, které způsobují tvorbu plynů. Toto opatření pomůže zlepšit trávení, předcházet poruchám stolice, které často v kritických dnech stav zhoršují..

Shrnutí

Společným znakem nadcházející menstruace je břišní nepohodlí. Přenáší se do dolní části zad, narušuje práci, studium a běžné činnosti. Vyskytuje se v důsledku hormonálních změn společných pro ženské tělo nebo patologických procesů. Je třeba odstranit nepohodlí, ale mělo by to být provedeno správně, v závislosti na důvodech, které je způsobují. Pokud to bolí špatně, stojí za to nechat si diagnostikovat.

V lékařské terminologii je menstruační tok procesem odstraňování podané sliznice a endometria z děložní dutiny krvácením. Začátek menstruace je prvním dnem žen..