Jaký by měl být výtok po porodu?

V poslední fázi porodu se rodí placenta, což znamená konec procesu porodu. To je doprovázeno uvolňováním velkého množství krve a hlenu: protože je poškozený povrch dělohy, zůstává na něm rána z dřívějšího připevnění placenty. Dokud se povrch dělohy nezahojí a sliznice se nezotaví, bude se obsah rány uvolňovat z pochvy ženy po porodu, postupně se bude měnit barva (bude stále méně a méně nečistot v krvi) a bude se snižovat množství. Tento poporodní výtok se nazývá lochia..

Ihned po ukončení porodu je ženě injekčně podán lék ke stimulaci kontraktilní aktivity dělohy. Obvykle je to Oxytocin nebo Methylegromethryl. Močový měchýř je vyprázdněn katétrem (aby netlačil na dělohu a nezasahoval do jejích kontrakcí) a na spodní část břicha je umístěna podložka na ohřev ledu. Tato doba je velmi nebezpečná s objevem hypotonického děložního krvácení, takže dvě hodiny po porodu je žena pozorována na porodním sále.

Krvavý výtok je nyní velmi hojný, ale přesto by neměl překračovat normu. Žena nepociťuje žádnou bolest, avšak krvácení rychle vede ke slabosti a závratím. Pokud tedy máte pocit, že krev jde velmi silně (například plenka pod vámi je celá mokrá), nezapomeňte o tom informovat zdravotnický personál..

Pokud výtok během těchto dvou hodin nepřekročí půl litru a stav ženy po porodu je uspokojivý, je převedena na oddělení po porodu. Nyní musíte sledovat své sekrece, a proto musíte vědět, jaké jsou a jak dlouho trvají. Nebojte se: sestra bude samozřejmě všechno kontrolovat. A lékař určitě přijde, včetně posouzení povahy a množství výtoku. Ale abyste si byli sebejistí a klidní, je lepší předem vědět, co se vám stane poprvé po porodu a jaká postava by měla být normální poporodní výtok.

Jaké jsou výtoky po porodu?

Lochia se skládá z krevních buněk, jejichoru, plazmy, zbytků výstelky děložní dutiny (umírající epitel) a hlenu z cervikálního kanálu, takže si v nich všimnete hlenu a sraženin, zejména v prvních dnech po porodu. Při tlaku na břicho i při pohybu se může zvýšit výtok obsahu rány. Zvažte to, pokud chcete vstát z postele - okamžitě se z vás vylije. Proto doporučujeme, abyste si nejprve pod nohy položili plenu..

Lochia bude neustále měnit svůj charakter. Zpočátku připomínají výtok během menstruace, jen mnohem hojněji. To je dobré, protože děložní dutina je zbavena obsahu rány. Po několika dnech bude lochie mírně tmavší a menší v množství. Druhý týden bude výtok hnědavě žlutý, získá slizkou konzistenci a po třetím žlutavě bílý. Ale nečistoty v krvi lze pozorovat celý měsíc po porodu - to je normální.

Aby se zabránilo krvácení?

I poté, co je žena po porodu převedena na oddělení po porodu, je pravděpodobnost krvácení stále vysoká. Pokud se množství výtoku prudce zvýšilo, okamžitě vyhledejte lékaře. Chcete-li zabránit krvácení, postupujte takto:

 • Pravidelně se převalujte na břiše: to pomůže vyprázdnit děložní dutinu od obsahu rány. Ještě lépe, ležte více na břiše než na zádech nebo na boku.
 • Jděte na toaletu tak často, jak je to možné, i když na to necítíte nutkání. Optimálně každé 2–3 hodiny, protože plný močový měchýř tlačí na dělohu a brání jí ve smrštění.
 • Několikrát denně položte na spodní část břicha ledovou topnou podložku: cévy se budou stahovat, což také zabrání krvácení.
 • Nezvedejte nic těžkého - při fyzické námaze se může množství výtoku zvýšit.

U kojících matek navíc lochie končí mnohem rychleji. Kojte proto dítě na požádání - během sání se v těle matky vytváří oxytocin, který vyvolává kontrakci děložních svalů. Současně žena cítí křečové bolesti a samotný výtok se zvyšuje.

Výtok po porodu: co dělat, aby se zabránilo komplikacím?

Několik týdnů po porodu, zatímco je obnovena děložní výstelka, se mladá matka nadále vylučuje z genitálního traktu. Jaký by měl být výtok po porodu, pokud vše probíhá dobře a v jakých případech signalizují potíže?

Elena Kudryavtseva
Porodník-gynekolog, Jekatěrinburg

Výtok po porodu se nazývá lochia. Jejich počet v průběhu času klesá, což se vysvětluje postupným hojením povrchu rány, které se po oddělení placenty tvoří na sliznici dělohy (endometria)..

Lochia se skládá z krevních buněk (leukocyty, erytrocyty, krevní destičky), plazmového pocení z povrchu rány dělohy, umírajícího epitelu lemujícího dělohu a hlenu z cervikálního kanálu. Postupem času se mění složení lochie, takže se mění i jejich barva. Povaha lochie by měla odpovídat dnům období po porodu. V prvních dnech po porodu (4–5 dní po normálním porodu a 7–8 dní po císařském řezu) je žena na porodním oddělení porodnice pod dohledem zdravotnického personálu. Ale poté, co je žena propuštěna domů, sama kontroluje svůj stav a jejím úkolem je v případě potřeby konzultovat lékaře. Množství a povaha výtoku po porodu mohou hovořit o objemu a je důležité si včas všimnout alarmujících projevů.

Výtok po porodu v prvních hodinách

První dvě hodiny po porodu je žena v porodnici pod dohledem zdravotnického personálu, protože toto období je nebezpečné pro výskyt takzvaného hypotonického krvácení z dělohy, které je způsobeno porušením kontraktilní funkce dělohy a uvolněním jejích svalů.

Je dobré, když je výtok po porodu krvavý, dostatečně hojný, činí 0,5% tělesné hmotnosti, ale ne více než 400 ml a nevede k porušení celkového stavu.

Aby se zabránilo poporodnímu krvácení, ihned po porodu se močový měchýř uvolní (moč se odstraní katétrem), na spodní část břicha se umístí led. Současně se intravenózně injikují léky, které snižují svaly dělohy. Smrštěním se děloha uzavírá otevřené krevní cévy, kde je připojena placenta, což zabraňuje ztrátě krve.

Pokud máte pocit, že je vaše poporodní krvácení příliš silné (vložka nebo povlak jsou mokré), musíte to okamžitě sdělit někomu ze zdravotnického personálu. Je důležité vědět, že i když žena nemá žádné bolestivé pocity, poporodní krvácení rychle vede ke slabosti a závratím..

Také v prvních dvou hodinách může dojít ke krvácení ze slz v tkáních porodních cest, pokud nejsou šité, takže je důležité, aby lékař po porodu pečlivě prozkoumal pochvu a děložní čípek. Pokud prasknutí nebylo zcela zašito, může se vytvořit hematom (omezená akumulace krve v tkáních) perinea nebo vagíny. Současně může žena pociťovat pocit plnosti v perineu. V tomto případě je nutné otevřít hematom a mezeru znovu sešit. Tato operace se provádí v intravenózní anestézii..

Pokud první dvě hodiny po porodu (časné období po porodu) uplynuly bezpečně, je žena převezena na oddělení po porodu.

Výtok po porodu: hygiena na oddělení po porodu

Je dobré, když jsou v prvních 2-3 dnech lochie krvavé a dostatečně hojné (asi 300 ml v prvních 3 dnech): polštářek nebo plenka je zcela naplněna během 1-2 hodin, lochia je dodávána se sraženinami, má shnilý zápach, jako je menstruační tok... Poté počet lochií klesá, získávají tmavě červenou barvu s hnědým odstínem. Zvýšený výtok po porodu s pohybem je normální. Na poporodním oddělení provádí lékař každodenní kolo, na kterém kromě dalších ukazatelů stavu ženy hodnotí povahu a množství poporodního výtoku - za tímto účelem sleduje výtok na podšívkové pleně nebo podložce. Řada porodnic trvá na používání plenek, protože pro lékaře je snazší posoudit povahu výtoku. Lékař se obvykle ženy zeptá, zda během dne odchází spousta sekretů.

Pro prevenci poporodního krvácení je důležité:

Včas vyprázdněte močový měchýř. První den musíte jít na toaletu alespoň každé tři hodiny, i když nechcete. Faktem je, že přetékající močový měchýř brání děloze normálně se stahovat..

Kojte své dítě na požádání. Během krmení se děloha stahuje, protože podráždění bradavek spouští uvolňování hormonu oxytocinu, který má kontrakční účinek na dělohu. V tomto případě může žena pociťovat křeče v podbřišku. Normálně se výtok během krmení zvyšuje.

Lehněte si na břicho. Nejde jen o prevenci krvácení, ale také o zabránění zadržování sekrecí v děložní dutině. Po těhotenství a porodu je tón břišních svalů oslaben, takže děloha se může odchýlit dozadu, což narušuje odtok sekrecí. Ale v poloze na břiše se děloha blíží k přední břišní stěně, úhel mezi jejím tělem a krkem je vyhlazen, což zlepšuje odtok sekrecí.

Umístěte ledový obklad na dolní část břicha 3-4krát denně. Toto opatření pomáhá zlepšit kontrakci svalů dělohy a děložních cév.

Výtok po porodu bude pokračovat i po propuštění z nemocnice

Je dobré, když výtok po porodu trvá 6-8 týdnů (kolik času trvá, než se děloha vyvine zpět po těhotenství a porodu).

V prvním týdnu po porodu je výtok srovnatelný s běžným obdobím, pouze je hojnější a může obsahovat sraženiny. Každý den množství vypouštění klesá. Postupně získávají žlutavě bílou barvu díky velkému množství hlenu a mohou být smíchány s krví. Zhruba do 4. týdne jsou skvrnité výtoky skvrnité a na konci 6. – 8. Týdne jsou již stejné jako před těhotenstvím.

U kojících žen se poporodní výtok zastaví rychleji, protože celý proces zpětného vývoje dělohy je intenzivnější. Nejprve mohou být při krmení bolesti v dolní části břicha, ale během několika dní zmizí.

U žen, které podstoupily císařský řez, se vše děje pomaleji, protože stehy dělohy se zhoršují.

Hygienická pravidla v období po porodu

Dodržování jednoduchých pravidel hygieny po porodu pomůže vyhnout se infekčním komplikacím. Od prvních dnů po porodu se v lochii vyskytuje rozmanitá mikrobiální flóra, která se množí a může způsobit zánětlivý proces. Proto je důležité, aby lochie nezůstávala v děložní dutině a v pochvě..

Během celého období, zatímco poporodní výtok pokračuje, musíte používat podložky nebo podložky. Těsnění je třeba měnit nejméně každé tři hodiny. Je lepší použít podložky s měkkým povrchem než se síťovinou, protože lépe ukazují povahu výboje. Podložky s vůněmi se nedoporučují - při jejich použití se zvyšuje riziko alergických reakcí. Nejlepší je používat polstrované pleny, když ležíte, aby nedošlo k narušení vypouštění lochie. Tampony nelze použít, protože zabraňují odstranění vaginálního výtoku, místo toho je absorbují, což může způsobit množení mikroorganismů a vyvolat rozvoj zánětlivého procesu..

Musíte se umýt několikrát denně (po každé návštěvě toalety). Musíte se každý den sprchovat. Pohlavní orgány by se měly umýt zvenčí, nikoli však zevnitř, zepředu dozadu. Nemůžete se sprchovat, protože tak můžete infikovat infekci. Ze stejných důvodů se koupání nedoporučuje..

Při těžké fyzické námaze se objem výboje může zvýšit, takže nezvedejte nic těžkého.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel pomůže vyhnout se poporodním komplikacím..

Alarmy po porodu

Lékařskou pomoc byste měli vyhledat v následujících případech:

 • Výtok po porodu získal nepříjemný, štiplavý zápach, hnisavý charakter. To vše naznačuje vývoj infekčního procesu v děloze - endometritida. Endometritida je nejčastěji doprovázena bolestmi v podbřišku a horečkou.
 • Hojné krvácení se objevilo poté, co se jejich množství již začalo snižovat nebo krvácení dlouho nepřestávalo. Může to být příznak neodstranitelných částí placenty zbývajících v děloze, které narušují její normální kontrakci..
 • Vzhled sýrového výtoku naznačuje vývoj drozdů. V tomto případě se může také objevit svědění v pochvě a někdy se objeví zarudnutí na vnějších genitáliích. Riziko této komplikace se zvyšuje s antibiotiky..
 • Poporodní výtok se náhle zastavil. Po císařském řezu je tato komplikace častější než po přirozeném porodu..
 • V případě silného hojného krvácení (při výměně několika vložek během hodiny) musíte zavolat sanitku a nechodit k lékaři sami.

Výše uvedené komplikace nezmizí samy. Je nutná léčba, která by měla být zahájena co nejdříve. V některých případech musíte jít do nemocnice.

Pokud po porodu nastanou komplikace, žena může kontaktovat nejen předporodní kliniku, ale také (v každém případě kdykoli během dne) porodnici, kde k porodu došlo.

Jak se obnovuje menstruační cyklus po porodu?

Načasování obnovy menstruačního cyklu je u každé ženy individuální. Po porodu se v jejím těle produkuje hormon prolaktin, který stimuluje produkci mléka. Kromě toho inhibuje tvorbu hormonů ve vaječnících, a proto zabraňuje ovulaci..

Pokud je dítě kojeno, pak se pravidelný menstruační cyklus jeho matky po porodu obnoví za 5-6 měsíců po porodu a může se zotavit i po ukončení laktace. Před tím nemusí menstruace vůbec být, nebo mohou občas přijít. Při umělém krmení (dítě dostává pouze umělé mléko) se menstruace obnoví zpravidla do 2. nebo 3. měsíce po porodu.

Jaký výtok by měl být po porodu?

Výtok po porodu se nazývá lochia. Doprovázejí proces čištění a obnovy dělohy a trvají déle než měsíc. Podle jejich vzhledu, vůně a trvání lze posoudit zdravotní stav mladé matky..

Povaha normálního výboje

Trvání a hojnost lochie závisí na fyziologii a zdraví ženy, průběhu těhotenství a porodu. Normálně by měly trvat jeden a půl až dva měsíce nebo 42 dní. Menší odchylky v jednom nebo druhém směru jsou povoleny. Pokud se však výtok zastaví dříve než po 5 týdnech nebo trvá déle než 9 týdnů, nastává zdravotní problém.

V prvních hodinách ztrácí žena až 400 ml tekutiny, která se skládá hlavně z krve, takže její barva je jasně červená a je cítit železo. Podobný jev nastává v důsledku poškození cév. Bohatá ztráta krve trvá tři dny. Během tohoto období se doporučuje používat speciální podložky. Jeden kus vystačí asi na 2 hodiny. Neexistuje žádná silná bolest, ale kvůli těžké ztrátě krve je možná slabost a závratě.

Pak mají lochie podobu běžné menstruace. Z pochvy vycházejí částice endometria a placenty. Za problém se také nepovažuje výtok ve formě hlenu po porodu. Jedná se pouze o odpadní produkty plodu uvnitř dělohy. Tento jev pokračuje po celý týden..

Hnědé šmouhy zůstávají na podložce ještě asi 7 dní. Zbytek času jsou lochie průhledné, možná matné se sotva znatelným žlutým nádechem. Mají mírně zatuchlý zápach..

V posledních týdnech čištění dělohy je také možný růžový výtok po porodu. Konzistencí připomínají hlen s krvavými pruhy. Černá také není důvodem k obavám. Tohoto odstínu je dosaženo změnami hormonálních hladin a složení krve..

Po celé období zotavení se lochie zhoršuje kojením. Vyvolává uvolňování hormonu oxytocinu, který zvyšuje kontrakci stěn dělohy. Čím častěji je dítě přiloženo k prsu, tím rychleji k čištění dochází..

Ženy, které podstoupily císařský řez, by měly být připraveny na to, že se jejich děloha vrátí k normálu mnohem déle. Krváceli asi 2 týdny. Je důležité, aby takové matky ještě pečlivěji sledovaly povahu výtoku, protože velké množství stehů zvyšuje riziko infekce.

Možné komplikace

Mladé matky jsou obvykle šťastné, když se lochie zastaví dříve než o měsíc později. Ve skutečnosti je takový jev naprosto nenormální a dokonce nebezpečný. Během této doby děloha prostě nemá čas na zotavení. Špína zůstává uvnitř a způsobuje zánět. Důvodem je špatný svalový tonus nebo ucpání hadiček. O tom svědčí také nízká ztráta krve v prvním týdnu..

Pokud krev trvá déle než 9 týdnů nebo pokud přetrvává i po 10 dnech, mluvíme o vnitřním krvácení. Ruptura dělohy nebo porodního kanálu možná nebyla sešita. To je také někdy způsobeno uvolněnými stehy nebo infekcí..

Lochia barva nemá malý význam. Zářivě žlutý výtok po porodu signalizuje vývoj zánětlivého procesu v endometriu. Zelené sraženiny hnisu jsou také příznaky infekce. Bílý hlen se zrnky - příznak drozdů.

U kandidózy se objeví kyselý zápach. Pokud lochie voní jako hniloba, je v děloze ohnisko infekce. Vzniká z chronických pohlavně přenosných nemocí nebo stagnace sekrecí, které jsou příznivým prostředím pro fungování patogenní mikroflóry. Někdy může porodník náhodně opustit tampon v porodních cestách. U žen s podobnými problémy stoupá teplota, objevují se zimnice a bolesti v podbřišku. U těchto pacientů je indikováno škrábání.

Vodnatý výtok po porodu je dalším varovným signálem. Možná se jedná o únik lymfy z poškozených cév. Pokud spolu s tím je cítit shnilá ryba, mluvíme o gardnerelóze.

Pokud lochie prošla a po několika týdnech nebo dokonce měsících se vrátila ve formě hlenu, pravděpodobně začala ovulace. To znamená, že děloha se plně zotavila a je připravena na nové početí. Stále je však příliš brzy na to, abyste znovu otěhotněli, proto byste se měli starat o antikoncepci. Vzhled krve během tohoto období může signalizovat začátek menstruačního cyklu. Nebylo by však na škodu se poradit s gynekologem. Podobný jev někdy varuje před zánětem nebo děložními myomy..

Všechny výše uvedené jsou hlavní obavy. Pokud se objeví varovné příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc..

Jak se vyhnout komplikacím v poporodním období?

Abychom urychlili proces obnovy a nezasahovali do normálního čištění, je třeba dodržovat několik důležitých bodů. Je nutné neodkládat močení a vyhýbat se zácpě, aby se zabránilo tlaku na dělohu. Mladým matkám se doporučuje spát a odpočívat na břiše. Podporuje lepší svalovou kontrakci.

Nepoužívejte tampony po porodu. Pohlcují nečistoty, což vytváří příznivé podmínky pro patogenní mikroflóru. Pro ženy po porodu existují speciální vložky. Upřednostňovat by se měly hygienické výrobky bez vůní. Tyto látky mohou způsobovat alergie. Rovněž zasahují do hodnocení zápachu výtoku, což je velmi důležité..

Zvláštní pozornost by měla být věnována intimní hygieně. Doporučuje se to umýt co nejčastěji. Nemůžeš se vykoupat. Vodní procedury jsou přípustné pouze pod sprchou a je důležité zajistit, aby proud vody nevnikl do pochvy.

Ženy, které nedávno porodily, mají sexuální odpočinek. Mělo by to trvat až do úplného dokončení lochie. K sexu se můžete vrátit až po následné lékařské prohlídce a výběru antikoncepce.

Očištění dělohy po porodu je důležitým okamžikem při obnově těla. Povaha a doba trvání výtoku pomáhají včas identifikovat patologické procesy. Proto je tak důležité zaznamenávat barvu, vůni a konzistenci lochies, dokud nejsou dokončeny..

Povaha výtoku po porodu, možné odchylky

Z jakého důvodu je po porodu výtok

Během porodu se děloha velmi stahuje, tlačí dítě ven. Po narození dítěte placenta nebo placenta vyjde. V místě jeho připojení zůstává velké množství zejících nádob. Děloha se stahuje co nejvíce v prvních hodinách po narození dítěte, ale zůstává ve zvětšeném stavu ještě několik dalších týdnů.

Přítomnost otevřených cév vyvolává vaginální výtok. Po narození dítěte se jim říká lochia. Nejprve jsou hojné a poté se snižují v množství, mění se jejich barva.

Pro zvýšení intenzity kontrakcí děložního orgánu se ihned po porodu zavede do močové trubice katétr, který vyprázdní močový měchýř. To se provádí za účelem zmírnění tlaku na dělohu..

V prvních hodinách po narození dítěte existuje velmi vysoké riziko vzniku děložního krvácení. Porodní žena je ponechána další 2 hodiny na porodním sále, aby sledovala její stav. Takové činnosti vám umožňují poskytnout včasnou pomoc, zastavit krvácení. Pokud nedojde ke komplikacím, je stav ženy uspokojivý, po 2 hodinách je s dítětem převezena na oddělení po porodu.

Jaký by měl být výtok po porodu u zdravé ženy

Lochia obsahuje krev, plazmu, sraženiny vytvořené z vnitřní výstelky děložního orgánu, slizniční formace. Objem krve ztracené bezprostředně po porodu by neměl překročit 1,5 litru.

Dále se děloha stahuje, což vede ke snížení množství výtoku. V prvních dnech je výtok krvavý. Pacienti aktivně opouštějí krev, krevní sraženiny vytvořené z částic sliznice děložního orgánu, plodových membrán.

Po několika dnech je krvavý výtok nahrazen tmavším výbojem, který připomíná menstruační krvácení. Objem lochie je větší než během menstruace. Tato povaha výtoku hovoří o dobré kontraktilitě dělohy a jejím očištění od zbytků sliznice a placenty.

Normální děložní kontrakce zajišťují dobrou eliminaci zbytků placenty.

Po týdnu je výtok světle žlutý. Už nejsou tak hojní. V jejich složení se objevuje hlen. Je možné změnit nažloutlou barvu výtoku na nahnědlou. To je norma. Výtok naznačuje dobrou srážlivost krve a kontraktilní aktivitu děložního orgánu. Hnědý a světle nažloutlý výtok přetrvává po dobu jednoho týdne.

Po 3 týdnech po porodu se výtok stane světle žlutým nebo nažloutlým bílým. Jsou povoleny krevní nečistoty, které přetrvávají až 30-40 dní po narození dítěte.

Vypouštění nemá nepříjemný zápach. První týden voní jako krev. Po několika dnech nabije výtok shnilý zápach..

Kolik jdou

Výtok se objeví ihned po porodu a trvá 6 týdnů. Možná mírné snížení nebo zvýšení v období vypouštění lochie. Intenzita a doba trvání výboje závisí na následujících faktorech:

 1. Vlastnosti těla, jmenovitě rychlost zotavení.
 2. Těhotenský kurz.
 3. Vlastnosti porodu.
 4. Přítomnost nebo nepřítomnost komplikací v poporodním období.
 5. Typ porodu: po císařském řezu je termín pro uvolnění lochie delší než při přirozeném porodu.
 6. Kojení. Čím častěji pacientka krmí dítě, tím intenzivněji se děloha stahuje..

Pokud je doba výtoku kratší než měsíc nebo delší než 6 týdnů, musíte se poradit s lékařem. Lékař provede vyšetření, předepíše terapii nebo pošle do nemocnice.

Jak zabránit krvácení

Riziko velké ztráty krve v prvních dnech přetrvává. Pokud se objem vypouštění výrazně zvýšil, okamžitě vyhledejte lékaře.

Existuje řada opatření, která zabraňují vzniku ztráty krve:

 1. Vyprázdněte močový měchýř každé 2-3 hodiny, i když není nutné močit, protože lisovací měchýř snižuje kontraktilní aktivitu děložního orgánu.
 2. Zaujměte polohu na břiše, která stimuluje vylučování obsahu dělohy.
 3. Aplikujte nádobu s ledem na dolní část břicha, aby se zúžily krevní cévy, pokud se děloha špatně stahuje.
 4. Nezvedejte nic těžkého, protože náklad vede ke zvýšení objemu vypouštění.

Dalším důležitým cvičením je kojení. Když se dítě přichytí na prsa, uvolní se hormon oxytocin. Jeho působením se děloha intenzivně snižuje, odstraňuje sraženiny a krev. Během krmení pacient pociťuje bolest břicha, která je doprovázena uvolňováním krve z pochvy.

Prevence infekcí

Krev je živnou půdou pro růst bakterií, proto se dodržují pravidla pro prevenci infekce rány v děložní dutině.

Doporučujeme následující aktivity:

 1. Po každém vyprázdnění močového měchýře a konečníku se umyjte. Hygienu vnějších pohlavních orgánů provádějte zepředu dozadu. Není možné se umýt ve vaginální dutině.
 2. Osprchujte se každý den. Odmítnout koupel.
 3. Vyvarujte se sprchování, protože to zvyšuje pravděpodobnost vzestupné infekce.
 4. První den používejte pouze sterilní pleny, které se vydávají v nemocnici.
 5. Hygienické vložky používejte od druhého dne. Měňte je nejméně 8krát denně.
 6. Použijte bavlněné prádlo.
 7. Nepoužívejte tampony, protože znesnadňují vylučování, zvyšují pravděpodobnost růstu bakterií.

Tyto činnosti pomohou dobře přenést časné období po porodu, zabránit vzestupné infekci..

Patologický výtok po porodu

Normálně je vaginální výtok po narození dítěte krvavý. Je nahrazen nažloutlým, nahnědlým nebo nažloutle bílým výtokem. Rozpor mezi načasováním a barvou výboje s normou hovoří o patologii.

Typy patologických výtoků u žen, příčiny vzhledu:

 1. Jasně nažloutlý. Vznikají v důsledku zánětu sliznice děložního orgánu, zejména endometritidy, zánětlivých ruptur děložního čípku a pochvy. Oslavováno 4-5 dní.
 2. Zelený. Zjistí se během vývoje endometitidy, která je vyvolána špatnou kontraktilitou děložního orgánu. Když se objeví zelený výtok, pacient zaznamená bolesti břicha, horečku a nepříjemný zápach.
 3. Hnědavý. Pokud je výtok zaznamenán déle než 10 dní, vede to k endometritidě, děložním fibroidům, ohnutí děložního orgánu, špatné srážení krve. Pokud má pacient hojný výtok s hnědým odstínem, znamená to neúplné odtržení placenty.
 4. Brzy sliznice. Vyskytují se u 2–3 týdnů u zdravé ženy. Časné sekrece sliznice skrývají poškození děložního orgánu a pochvy. Při perforaci dělohy je zaznamenán hojný výtok sliznice..
 5. Krvavé, narůžovělé, prodloužené, více než 3-4 týdny. Zjistí se u pacientů s atonií a přetížením děložního orgánu, patologií koagulačního systému, časným pohlavním stykem, těžkou fyzickou prací. Také růžový a krvavý výtok po měsíci a více naznačuje první menstruaci..
 6. Bílé, tvarohové. Vyskytují se v důsledku plísňové infekce genitálního traktu.

Pokud se objeví patologická lochie, je nutné navštívit lékaře. Lékař určí příčinu, předepíše vyšetření a léčbu.

Co dělat s patologickým výtokem

Pokud se objeví patologický výtok, doporučuje se neprodleně vyhledat lékaře. Nemůžeme váhat, protože některé z nich vedou k hrozným následkům. Pokud má žena změnu povahy výtoku v nemocnici, musíte o tom okamžitě informovat službukonající porodní asistentku nebo lékaře.

Pokud je krvácení mnohem hojnější, doporučuje se okamžitě zavolat službukonajícímu gynekologovi nebo ošetřujícímu lékaři. Toto je první známka krvácení. Pokud po propuštění z nemocnice dojde k těžké ztrátě krve, zavolejte sanitku doma.

Když se objeví nažloutlý, nazelenalý nebo nahnědlý výtok, kontaktujte místního gynekologa. Lékař provede vyšetření, vyšetření a předepíše ambulantní léčbu. Pokud existuje riziko otravy krve, endometritidy nebo jiných zánětlivých onemocnění malé pánve a detekce zbytků placenty v děložní dutině, provádí se hospitalizace s následnou léčbou. V některých případech je nutná operace.

Znát povahu poporodního výtoku je velmi důležité. Díky tomu jsou včas detekována a léčena zánětlivá onemocnění, krvácení, nemoci srážení krve a další stavy..

Jaký výtok může být po porodu?

Mít dítě je v životě ženy velmi obtížné období. Po stresu spojeném s porodem se tělo začne přizpůsobovat dalšímu období s odpovídajícími hormonálními změnami. Samotný porod je mimořádně traumatizující událostí. Během tohoto procesu se placenta odděluje od těla dělohy tvorbou otevřené rány, která způsobuje poporodní výtok, což jsou zbytky placenty, odmítnuté endometrium a obsah plodového vaku plodu. Co může říci výtok po porodu?

Důvody vzniku lochie

Po narození dítěte by žena měla být obzvláště opatrná, aby nedošlo k masivnímu krvácení a infekci orgánů reprodukčního systému. K tomu je nutné omezit fyzickou aktivitu, nezvedat závaží a pečlivě přistupovat k výběru hygienických potřeb a osobní péče. Je třeba se vyhnout čisticím prostředkům obsahujícím pěnící látky, jako je lauryl a laurethsulfáty sodné. Lauryl sulfát aktivně proniká kůží a hromadí se v játrech, ledvinách, mozku a dalších orgánech, navíc může způsobit opožděný vývoj dítěte.

Laureth sulfát způsobuje silné podráždění sliznic, je vodičem toxických látek a přenáší je po celém těle. Obě pěnidla aktivně odplavují ochrannou vrstvu z kůže a sliznic, čímž přispívají ke kolonizaci povrchových struktur těla mikroflórou, která je pro ně neobvyklá. Při výběru produktů péče byste tedy měli upřednostňovat gely a šampony s přírodním složením..

Po narození dítěte je u lochie pozorován výtok u žen: jedná se o takzvaný výtok po porodu. Zpočátku jsou to čerstvá krev, která trvá 2-3 dny. Téměř vždy po porodu, špinění šarlatové barvy. Potom krvavý výtok po porodu zhnědne a přichází se sraženinami a hlenem: slizniční výtok po porodu je v podstatě zbytkem nitroděložní činnosti plodu a neměl by být alarmující. Tato vaginální sekrece se objevuje v důsledku očištění dělohy od zbytků placenty, nekroticky odmítnutých oblastí a stop amnionu.

Patologie a norma

Všechny tyto jevy by neměly ženu děsit: proto by měla být dobře informována o tom, co je normální výtok po porodu. Týden po narození dítěte se povaha výtoku mění, stávají se tekutými. Ve dnech 10–12 bílý výtok tekuté konzistence bez zápachu.

Důležité! Množství výtoku v průběhu času klesá, je jich málo, ale lze je rozmazat, nejsou zde žádné krevní sraženiny.

Pokud výskyt krvavého výtoku měsíc po porodu není doprovázen fetidem, štiplavým zápachem a bolestivými pocity, je to normální situace a důsledek hormonálního narušení ženského těla. Období 4 týdnů po porodu je velmi variabilní a musíte být na to připraveni.

Doba trvání

5-6 týdnů po narození dítěte by měla být lochie podobná obvyklému namazání, které je pozorováno během menstruace, ale sraženou krví. Celková doba propuštění je 6-8 týdnů. Oddělení 5-9 týdnů jsou považována za optimální. Některé ženy se radují, když se jim podaří uniknout s pěti týdny, ale to není nejpříznivější znamení..

Pokud se proces nezastaví 5 týdnů po porodu, je to asi v 98% případů znovu hospitalizováno, důvodem této hospitalizace je to, že děloha není zcela zbavena zbytků porodu a to vedlo k zánětu nebo vzniku výtoku krve po porodu. Pokud je tedy vaginální sekrece málo, jejich nedostatek by měl být důvodem pro vyhledání pomoci u lékaře. Malý objem sekrece může naznačovat ucpání odtokového traktu produkty práce.

Velmi nepříznivým znakem je také prodloužení období vaginálního výtoku po porodu. V tomto případě mohou hrát roli následující důvody:

 • porucha srážení krve;
 • vzpírání a iracionální motorický režim během těhotenství a výskyt výtoku v poporodním období;
 • porodní trauma;
 • velký plod, mnohočetné těhotenství;
 • přítomnost fibroidů nebo fibroidů dělohy;
 • porušení kontraktility svalové vrstvy dělohy.

V tomto případě je zpravidla pozorován hojný výtok po porodu, což vede k významné ztrátě krve a anémii. V těchto případech je vhodné, aby byla žena hospitalizována..

Povaha vypouštění

Při určování, jaký druh výtoku po porodu je normou a odchylkou, musí žena věnovat pozornost délce a množství výtoku. Povinné hodnocení povahy poporodního výtoku by mělo zahrnovat stanovení barvy a zápachu.

Vzhled žlutého nebo nazelenalého nádechu ve výtoku s nepříjemným zápachem po porodu může být známkou zánětu děložní sliznice. Zelená barva označuje hnisavý proces v děloze: když se objeví kapičky hnisu, měli byste okamžitě kontaktovat svého gynekologa. Často se přidává bolest břicha a vysoká horečka.

Hlen by měl být také alarmující déle než týden po porodu, vodnatá a průhledná lochie: v druhém případě může být tato povaha výtoku známkou nadměrné tvorby transudátu krve, plazmy a lymfy, který během hojení prosakuje do děložní dutiny, nebo může dojít k bakteriální vaginóze. Vaginóza je charakterizována hojným výtokem s rybím zápachem. Mezi nejčastější příčiny bakteriální vaginózy u žen patří porušení pravidel osobní hygieny, které vedou ke kolonizaci vaginálního epitelu gardnerellou a dalšími oportunními mikroorganismy.

Čich

Pokud má žena sýrový výtok s kyselým zápachem, mohou být tyto příznaky způsobeny přidáním kandidální infekce. Příznaky mohou zahrnovat: svědění v perineu, otok a zarudnutí genitálií. Má houbovou patologii:

 • snížená imunita;
 • užívání antibiotik, hormonů, imunosupresiv;
 • instalace pesaru;
 • nedodržování pravidel osobní hygieny a dalších faktorů.

Zbaví se drozdů užíváním antimykotik, posílením imunity a zavedením stravy s dostatečným obsahem bílkovin a vitamínů.

Po přirozeném porodu

Černá krev je také považována za normu po přirozeném porodu. Krvavý výtok po porodu, stejně jako během kojení, často děsí ženu a nutí ji navštívit odborníka. Podobný příznak je však způsoben hormonálními změnami v těle a někdy hormonálními poruchami. Je však třeba si uvědomit, že černá krev není vůbec známkou patologie, ale zapadá do seznamu normálních charakteristik výtoku z dělohy po porodu..

Pokud žena ztratila výtok po těhotenství a po porodu, po 2 měsících začaly znovu šarlatové výboje, může se jednat o obnovení menstruace. Nepříznivým scénářem je prasknutí švů během fyzické námahy nebo jiné patologie. Bez ohledu na hlavní příčinu musíte jít na konzultaci s gynekologem.

Důležité! Někdy po 3 měsících se lochie opakuje: k tomu dochází, pokud je děloha špatně odstraněna ze zbytků placenty a mrtvé vrstvy endometria.

Obnova lochie je v tomto případě pozitivním příznakem, protože vám umožňuje zbavit se cizích inkluzí, které mohou způsobit zánět, tvorbu hnisu a endometritidu. Vzhled sekrece žlutého nebo zeleného odstínu s nepříjemným zápachem je nepříznivým znamením, které může naznačovat začátek procesu zánětu v děložní dutině a potřebu zahájit léčbu antibiotiky..

Po císařském řezu

Období po umělém porodu má své vlastní charakteristiky:

 • tělo po císařském řezu se obnovuje podle stejného principu jako při normálním porodu: šarlatová krev vychází ve formě ichoru a endometria;
 • povaha výtoku během císařského řezu je mnohem hojnější než při přirozeném porodu: vaginální sekrece obsahuje krev a sraženiny hlenu;
 • proces hojení děložní dutiny po císařském řezu je individuální proces, který vyžaduje pečlivé dodržování pravidel osobní hygieny a péče o intimní oblast;
 • první dny je barva krve šarlatová, ale postupem času se mění na hnědou: období pro uvolnění šarlatové krve by nemělo překročit 2 týdny;
 • doba výtoku během císařského řezu překračuje dobu při přirozeném porodu: je to způsobeno množstvím poškození dělohy, dobou utahování rány a snížením kontraktility dělohy.

Hygiena v období po porodu

Porod je těžký traumatický proces, který zanechává ránu v děložní dutině v místě odmítnutí placenty a mnohočetných cévních ruptur. To může sloužit jako vstupní brána pro různé infekce. Abyste tomu zabránili, musíte pečlivě dodržovat pravidla osobní hygieny..

V poporodním období byste neměli experimentovat s novými čisticími prostředky, protože mohou způsobit alergii na tělo a lokální poškození imunity. Pro hygienické postupy používejte jednoduché dětské mýdlo bez vůní, barviv nebo jiných přísad. Ale v poslední době se na trhu lékáren objevila spousta produktů pro péči po porodu: obsah dráždivých látek v nich je minimální nebo vůbec chybí.

Ihned po porodu dostane žena speciální vložky nebo pleny, které lékaři usnadní vizualizaci a posouzení povahy výtoku. První dny se vložky mění každých 1,5-2 hodiny, aby se zabránilo infekci genitálního traktu. Používají se noční a maxi vložky, protože vaginální sekrece v počátečním období dosáhne 100 ml a v patologických případech dokonce vyšší. V lékárnách si můžete koupit i speciální polštářky po porodu. Během přidělování lochie je třeba těsnění používat neustále.

Při výběru prádla byste měli být obzvláště opatrní. Pacienti se sešitými stehy mají často zakázáno používat spodní prádlo: to zajišťuje suchost perinea a urychluje hojení ran. V ostatních případech je nutné používat spodní prádlo pouze z přírodních tkanin, nemůžete nosit těsné a nepohodlné spodní prádlo, protože to může vést k poporodní komplikacím a infekci.

Jak se vyhnout komplikacím?

V období po porodu jsou ukládány následující zákazy:

 • nemůžete se vykoupat, jít do koupele, plavat v otevřených nádržích, sedět ve vodní nádrži, protože všechny tyto akce mohou vést k infekci děložní dutiny;
 • nepoužívejte tampony;
 • jakékoli změny teploty jsou zakázány, a to jak přehřátí, tak hypotermie;
 • je zakázáno používat hygienické výrobky s vysokým pH;
 • nemůžete zvedat závaží.

Císařský řez přináší poporodní období svou vlastní specifičnost. Prvních 5-7 dní jsou švy ošetřeny antiseptiky a poté je aplikován samolepicí obvaz a švy jsou odstraněny 6. až 7. den a teprve poté je žena propuštěna z nemocnice. Při provádění osobní hygieny doma by žena neměla zranit švy, mačkat je a otřít je žínkou. Stehy po propuštění nepotřebují speciální ošetření.

Pečlivé dodržování všech pravidel osobní hygieny dramaticky sníží pravděpodobnost zánětlivých procesů, přidání plísňové infekce a výskyt dalších komplikací v období po porodu. Je také důležité informovat ženu o koncepcích normy v období po porodu..

Jak reagovat na hlen při výtoku po porodu

Hlenovitý výtok po porodu je normální. Abyste však nezmeškali vývoj infekce, musíte znát příznaky, které signalizují patologické procesy. Nejprve věnujte pozornost povaze výboje a jejich barvě..

Fyziologie výtoku v poporodním období

Po porodu začne mladá matka výtok, v medicíně zvané lochia. Nejprve jsou zastoupeny hojným krvácením..

Porodní žena by měla být v prvních dnech po narození dítěte upozorněna slabou lochií. To naznačuje ucpané potrubí a tvorbu krevní sraženiny. Stagnace zabraňuje odumřelým částicím opustit a očistit výstelku dělohy.

Doba poporodního výtoku je individuální, obvykle trvá 4–8 týdnů. Vše závisí na způsobu porodu, celkovém zdravotním stavu mladé matky a také na dodržování osobní hygieny. Během tohoto období se odstín a konzistence lochie mění více než jednou, jedná se o přirozený proces. Nebezpečným příznakem je hojné přetížení, které trvá dva týdny nebo déle. Během prvního dne po narození dítěte je menstruace bohatá. Aby se zabránilo krvácení, doporučuje se ženě používat spíše hygienické vložky než vložky. To je nezbytné, aby lékařka mohla vyhodnotit hojnost krvácení..

Po 7-10 dnech se v krvavém výtoku objeví hlen, jako na fotografii níže. To by mělo být oznámeno gynekologovi, protože hojný hlenovitý průhledný výtok po porodu někdy signalizuje patologické procesy v těle.

Hlen hojně opouští dělohu pouze během prvních 5-7 dnů. V další fázi zotavení je lochie vzácná, mohou se objevit bílé sraženiny. Normální je lehce nasládlá vůně. To naznačuje, že se v pochvě vyvíjejí bakterie, které chrání dělohu před infekcí. Během této doby je dobré kojit novorozence..

Mukózní lochie u porodní ženy obvykle uvádí následující změny:

 • kontrakce dělohy a její úplné uzdravení;
 • rány na děloze jsou také zcela uzdraveny;
 • přišla ovulace (právě tato fáze je charakterizována vylučováním hlenu).

ODKAZ! Nástup ovulace naznačuje, že žena se musí starat o antikoncepci. Je lepší svěřit výběr ochrany gynekologovi. Nedostatek menstruace nezaručuje ochranu před nechtěným těhotenstvím.

Známky míry propuštění po porodu

Bílá lochie začíná u porodní ženy po 1-1,5 týdnech. Hlen může být bílý i průhledný, táhnoucí se, obvykle by neměl být cítit. Mnoho žen tvrdí, že po porodu vypadá výtok jako hlen (viz foto).

Zvýšení tělesné teploty a žluté výtoky vyžadují okamžitou lékařskou pomoc..

Hlavním důvodem akumulace sliznic v děloze je vzhled tekutiny, která prochází lymfatickými uzlinami a krevními cévami. Je třeba poznamenat, že většina hlenu se objevuje ve druhé fázi menstruačního cyklu. To se vysvětluje hormonálními změnami v těle. Vagina je tedy lépe mazaná, což z ní činí méně agresivní vůči spermiím. V první polovině menstruačního cyklu se hlen ucpává v děložním čípku a cervikálním kanálu a je to ona, kdo odchází od začátku druhé poloviny cyklu. Množství hlenu se během pohlavního styku zvyšuje. Tyto procesy podporují oplodnění.

Hlen, který se objeví, může zmizet na konci období po porodu, ale může zůstat. Všechno je čistě individuální.

POZORNOST! Někdy se slizké tajemství objeví 4 měsíce po porodu. Je to způsobeno alergickou reakcí na potraviny nebo léky. S výskytem leucorrhoea také ženské tělo reaguje na změnu klimatu nebo emocionálního pozadí.

Normálně by měl hlen ve výtoku zmizet po normalizaci menstruačního cyklu. U kojící matky se slizniční sekrece zastaví rychleji. Obvykle se slizniční výtok zastaví po porodu po 2 měsících.

Pokud se menstruace obnovila, ale v prvních dnech cyklu nevychází krev, ale hlen, při absenci bolesti byste se neměli bát. Tímto nerovnoměrným způsobem vycházejí částice mrtvé tkáně..

Černý slizovitý výtok je také považován za normu. Pokud není bolest, nepříjemný zápach a teplota se nezvyšuje, není třeba se poradit s lékařem. Je to způsobeno hormonálními změnami v těle ženy..

Přítomnost světle růžových skvrn v hlenu naznačuje mírné odtržení placenty. Krevní buňky se hromadí v děloze a uvolňují se pochvou. V takových případech se někdy objeví bolestivá bolest v bederní oblasti..

Známky odchylky od normy

Gynekologové varují, že zánětlivé procesy v děložním čípku jsou doprovázeny vylučováním hlenu. Ale v tomto případě se jejich charakter změní, objeví se u nich po porodu bílý výtok, který je srovnáván s hrudkami vaječného bílku. Pokud je taková leucorrhoea zcela bílá, znamená to erozi děložního čípku nebo zánětlivé procesy v jeho kanálech..

Ovulace i zánět mohou být doprovázeny mírným zvýšením teploty a bolestmi v podbřišku. Normálně to signalizuje uvolnění vajíčka, po kterém začíná menstruace ve třetím týdnu. Čekání na nástup menstruace při zvýšené teplotě je však nebezpečné, proto se doporučuje okamžitě vyhledat lékaře.

Pokud lochie vyniká déle než výše uvedená norma nebo změní svůj charakter (například se objeví zelený výtok), stojí za to navštívit gynekologickou ordinaci.

Příznaky vyžadující okamžitou lékařskou pomoc:

 • byl tam malý hlen nebo se rychle přestal vylučovat;
 • tělesná teplota vzrostla nad 37 stupňů a trvá déle než tři dny;
 • existuje ostrý nepříjemný zápach;
 • slizniční tajemství se nepřestává vylučovat 2-3 měsíce po porodu;
 • lochia byla izolována v malém množství nebo zastavena méně než týden po porodu.

Všechny tyto příznaky jsou signály nástupu zánětu. V tomto okamžiku jsou v krční oblasti pozorovány křeče, které narušují uvolňování hlenu z pochvy. Děložní dutina se uzavírá, což vede ke stagnaci vylučovaných látek.

Tato situace ohrožuje rozvoj endometritidy. Hlen se stává hustým, objevuje se pronikavý zápach hniloby. Zelená barva hlenu také signalizuje zánětlivý proces v děloze. Pokud se takový výtok objevil 2-4 měsíce po porodu, znamená to počáteční fázi endometritidy.

Další známkou rozvoje plísňové infekce je hlen s bílými vejcovitými pruhy a současně s krevními sraženinami. Tímto onemocněním nejčastěji trpí porodní ženy, které užívaly antibiotika. Tyto léky snižují ochranné funkce těla, což způsobuje drozd. Výtok má charakteristický kyselý zápach. V perineu je silné svědění.

ODKAZ! Bakterie v děloze mohou způsobit komplikace v poporodním období a prodloužit dobu léčby.

Když potřebujete navštívit lékaře

Výše uvedené popisuje všechny možné možnosti rozvoje patologie, které vyžadují kontakt s gynekologem. Pokud nepříjemné příznaky zůstanou bez dozoru, může to vést k následujícím onemocněním:

 • eroze děložního čípku;
 • Pohlavně přenosné choroby;
 • maligní novotvary v děloze;
 • zánětlivé procesy v přílohách;
 • neplodnost nebo problémy s další koncepcí.

Preventivní opatření

Aby se zabránilo infekčním infekcím, je třeba dodržovat preventivní opatření a hygienická pravidla:

 • vyměňte vložky každé dvě hodiny, první den po porodu je vhodné dát několikrát složenou přírodní látku;
 • umýt se každé 4 hodiny, po použití toalety si umyjte genitálie, použijte vodu o několik stupňů teplejší než pokojová teplota;
 • v žádném případě nepoužívejte tampony, protože tyto výrobky osobní hygieny blokují odtok sekretů a vedou k růstu bakterií;
 • nestříkejte;
 • dejte si teplou sprchu denně (mytí v koupelně se silně nedoporučuje);
 • zvolte kojení mlékem.

Výtok po porodu ve formě hustého hlenu by neměl mladou matku znepokojovat. Při absenci bolesti a horečky odezní samy 2-3 týdny po porodu.

Výtok po porodu

Výtok u žen po porodu je normální proces hojení a obnovy endometria dělohy po oddělení a uvolnění placenty. Narození dítěte vede k tvorbě krvácející rány v děložní dutině, což vyvolává dlouhé období vaginálního výtoku. Umírající epitel, hlen a plazma vycházejí s krví a to vše se nazývá lochia.

Postupně se tělo ženy očistí a povaha výtoku po porodu se změní, jak se rána zahojí a obnoví se sliznice. V poporodním období je velmi důležité věnovat pozornost svému zdraví, protože jakákoli náhlá změna v procesu čištění dělohy může znamenat komplikace ve formě zánětu, infekce atd. Je velmi důležité vědět, jak se typ a složení výtoku po porodu v průběhu času mění, aby bylo možné kontrolovat proces.

Výtok jeden týden po porodu

Sedm dní po porodu je žena již doma, takže jí lékař musí vysvětlit, jak pečovat o intimní oblast a v jakých případech stojí za to se starat o její zdraví. První dny po vzhledu dítěte by měl být výtok červený a bohatý. Mohou být doprovázeny křečemi, protože děloha se aktivně stahuje, aby se vrátila do prenatální velikosti.

Aby se výtok po porodu zintenzivnil, gynekolog palpuje břicho, masíruje ženské orgány a požaduje také aktivní kojení. Díky tomu se děloha během týdne aktivně očistí a uzdraví. Pokud byl proveden císařský řez, pak zotavení trvá déle a první týdny mohou být doprovázeny bohatým krvácením po porodu..

Je důležité provést ultrazvuk ještě v nemocnici, aby se vyloučila možnost reziduí placenty v děložní dutině, což může vést ke stagnaci exfoliovaného endometria a zánětu. To je to, co u nově vyrobené matky po chvíli po návratu domů způsobuje silné krvácení, silnou bolest a teplotu.

Během prvního měsíce by žena měla používat pleny místo vložek, aby zjistila sražený výtok po porodu. To je normální, ale je důležité sledovat změnu barvy a konzistence všeho, co se nachází na přebalovací pleně. V období po porodu je velmi důležité dodržovat nejpřísnější intimní hygienu a maximalizovat uvolňování dělohy z lochie. Chcete-li to provést, měli byste:

 • Kojte své dítě. Během tohoto procesu se produkují hormony, které stimulují kontrakce dělohy, což vede ke zvýšení a zrychlení uvolňování sekrecí;
 • Ležte pravidelně na břiše. Když ležíte na zádech, děloha se potápí a lochie nemůže volně proudit, takže je velmi užitečné vyhradit si každý den čas na ležení na břiše. Je také lepší to udělat bez spodního prádla a pod něj umístit plenu;
 • Vzdejte se sexu. První 2 měsíce po porodu byste se měli zdržet intimních vztahů se svým manželem, abyste se vyhnuli infekci, protože děloha je otevřená a odcházející krev přispívá pouze k množení bakterií;
 • Pravidelná intimní hygiena. To je také nutné provést, aby se zabránilo infekčním komplikacím. Každé 2-3 hodiny je nutné vyměnit plenu a důkladně umýt genitálie. I když máte normální porod po porodu, sprchování je kategoricky kontraindikováno - děloha se sama vyčistí. Tampony jsou také kontraindikovány, i když je lochie vzácná. Hygienický přípravek musí být vybrán pečlivě, nejlépe na doporučení porodníka-gynekologa, protože i jednoduše ochucený intimní gel může vést k podráždění genitálií. V prvních 2 měsících po porodu se nemůžete koupat, pouze sprchovat.

Výtok po porodu trvá nejméně 1 měsíc, poté je velmi řídký a slizniční, což znamená úplné uzdravení dělohy a reprodukci sliznice.

Výtok po porodu za měsíc

Měsíc po narození vašeho dítěte je červený výtok po porodu již nahrazen hnědou skvrnou. To znamená, že děloha se téměř vzpamatovala - čerstvá krev neteče, ale vychází pouze stará krev. Tmavě hnědý výtok po porodu může být také doplněn bílo-žlutou barvou, která je konzistence podobná hlenu. To je další důkaz, že endometrium v ​​děložní dutině dokončuje své zotavení..

Pokud jde o množství, jsou tyto sekrece nevýznamné a již nezpůsobují nepohodlí, které bylo v prvních dnech poporodního období. Před dokončením výstupu z lochie musí děloha dosáhnout své normální velikosti a její vnitřní vrstva musí být zcela pokryta sliznicí. Je zcela normální, když měsíc po porodu bude výtok stále obsahovat nečistoty krve, hlavní je, že je toho málo a není to doprovázeno žádnými příznaky špatného zdraví.

Výtok po porodu 2 měsíce

Pokud po porodu dochází k výtoku po dlouhou dobu, může to znamenat, že se děloha slabě stahuje a hojení je pomalé. V každém případě by krevní nečistoty již měly zmizet. Bílo-žlutý výtok znamená konečnou fázi hojení dělohy, takže byste se neměli bát. Pokud lochie nahradila transparentní slizniční výtok, je to normální 2 měsíce po porodu..

V každém případě porodník-gynekolog důrazně doporučuje, abyste se s případnými dotazy obrátili na nemocnici do 8 týdnů po porodu, protože je to on, kdo je zodpovědný za to, jak byla placenta oddělena a děloha byla očištěna. Pokud vás během tohoto období nic neobtěžuje, pak by plánované vyšetření gynekologem mělo proběhnout za 2 měsíce a již v polyklinice.

Po 8 týdnech zotavení dělohy by barva výtoku po porodu měla být průhledná a její množství by mělo být minimální. Neměli by způsobovat žádné nepohodlí. To znamená, že děloha se zotavila, vrátila se do své normální velikosti a děložní čípek se uzavřel. Mladá maminka může znovu navštívit veřejná koupací místa, vykoupat se a užít si intimní život.

Výtok 3 měsíce po porodu

Doba výtoku po porodu by neměla přesáhnout 8 týdnů. Pokud se 3 měsíce po narození dítěte objeví vaginální výtok, může to být buď menstruace nebo projev zánětlivého procesu. Je důležité věnovat pozornost povaze výtoku a doprovodným příznakům..

Bílý slizovitý výtok po porodu může být způsoben drozdem. Pokud jsou nepodstatné a průhledné, pak se nemusíte obávat - přírodní tekutina, jako jsou sliny nebo pot. Přetrvávající výtok po porodu, bezbarvý a bez zápachu, je také normou a často doprovází ovulaci..

Pokud žena nedojčí, je docela možné, že její menstruační cyklus bude obnoven 3 měsíce po porodu. To povede k nástupu menstruace se všemi doprovodnými příznaky, jako jsou bolesti v dolní části zad a dolní části břicha, zvýšená citlivost prsou. Pokud je po porodu hojné krvácení, doprovázené vysokou tělesnou teplotou a celkovou malátností, musíte zavolat sanitku, protože v tomto případě může diagnostikovat pouze lékař.

3 měsíce po porodu se za normu považuje pouze bezbarvý výtok, bez zápachu a nezpůsobující nepohodlí. Ve všech ostatních případech je lepší absolvovat testy, provést ultrazvukové vyšetření a být si vědom stavu vašeho těla.

Když výtok po porodu končí

Při normálním zotavení ženského těla výtok po porodu netrvá déle než 8 týdnů. Toto období je dostatečné k tomu, aby se děložní dutina zmenšila, a místo připojení placenty je pokryto zdravým endometriem. Poté, co se menstruační cyklus začne zotavovat, obnoví se v závislosti na pravidelnosti kojení.

Pokud žena kojí, vede to k častým kontrakcím dělohy, což urychluje proces výstupu z lochie. Produkce prolaktinu také oddaluje práci vaječníků, což zastavuje obnovení menstruace. Cyklus se tedy může zotavit šest měsíců po porodu nebo více. U všech žen je však tento proces individuální..

V případě, že se výtok po porodu náhle zastavil, musíte se neprodleně poradit s lékařem, protože to může mít velmi nepříznivé důsledky. K akumulaci lochie v děložní dutině dochází z různých důvodů:

 • Přetížení děložní dutiny, což vede k jejímu ohnutí dozadu. Abyste tomu zabránili, musíte častěji ležet na břiše a masírovat. Je také důležité udržovat vodní rovnováhu v těle a kojení;
 • Předčasné vyprázdnění střev a močového měchýře, které začínají vyvíjet tlak na dělohu. Při prvním nutkání musíte jít na toaletu, abyste předešli komplikacím.

Pokud nereagujete včas, abyste zastavili uvolňování lochie v poporodní době, pak budete muset léčit endometritidu - zánět sliznice dělohy. Krev je vynikající živnou půdou pro bakterie, proto, aby se zabránilo infekci, musí být uvolněna včas..

Pokud víte, kolik výtoku jde po porodu a náhle se zastavilo, zavolejte svého lékaře. Léčba spočívá v odstranění cervikálního křeče užíváním přípravku No-shpa, poté je předepsán oxytocin, který podporuje kontrakce dělohy.

Krvavý výtok po porodu

Krvavý a růžový výtok po porodu je normou, protože děloha je nejprve intenzivně očištěna. Měli byste však být opatrní, pokud se počet lochií prudce zvýšil. Je možné, že části placenty zůstaly v děloze, což vedlo k těžkému krvácení. Příčinou mohou být také poruchy v systému srážení krve..

Pokud části placenty zůstávají v děložní dutině, může to být diagnostikováno ultrazvukem nebo během gynekologického vyšetření. Jsou odstraněny v celkové anestezii, po které se provádí intravenózní antibiotická léčba, aby se eliminovalo riziko infekčních komplikací. Pokud nečistíte děložní dutinu včas, pak to jistě povede k závažným zánětům a život ohrožujícím následkům..

Pokud ostrý, hojný výtok po porodu vyvolal poruchy srážení krve, pak se léčba provede odpovídajícím způsobem. Těhotná žena by měla informovat svého lékaře o takových zdravotních problémech, aby bylo možné PPH zabránit..

Zvýšení výtoku je často způsobeno skutečností, že děloha se nedostatečně stahuje. Takové krvácení se nazývá hypotonické. Jsou dost hojné, ale nic nebolí a neexistují žádné další příznaky nebezpečí. Stojí však za zvážení, že jakékoli krvácení, pokud není zastaveno včas, může vést ke kritickým následkům..

Hojný výtok po porodu je normou, pouze pokud k němu dojde v prvním týdnu a je o tom informován lékař. Jinak musíte zavolat sanitku. K zastavení krvácení budou podávány redukční léky a bude podána infuzní terapie k doplnění ztráty krve. V některých případech je nutný chirurgický zákrok, proto je velmi důležité vyhledat pomoc včas..

Hnědý výtok po porodu

2-3 týdny po porodu je výtok tmavší než původně, protože rána v děloze se hojí a téměř nekrvácí. Stará krev je však stále ve své dutině, postupně zhnědne a také vystupuje jako součást lochie. Tmavý výtok po porodu není nic jiného než stará krev, která včas neuvolnila dělohu.

Vzhled tmavé lochie začíná uprostřed prvního masa po porodu a může trvat 4–6 týdnů. Je důležité, aby výtok nebyl hojný a nezvyšoval se prudce. Pokud k tomu došlo, musíte se určitě poradit s lékařem, protože včasné a úplné očištění dělohy je klíčem k vašemu zdraví žen..

Žlutý výtok po porodu

Takový výtok je normou v konečné fázi výstupu z lochie. Mohou také signalizovat obnovení menstruačního cyklu. Pokud se 4 měsíce po porodu výtok z bezbarvého zbarví žlutě, bez výrazného zápachu, znamená to ovulaci.

Stojí za zvážení situace, ve kterých bude nutné konzultovat s lékařem:

 • Žlutý výtok po porodu je doprovázen nepříjemným zápachem. Obzvláště nebezpečný je ostrý zápach, což naznačuje rozmnožování infekce;
 • Kromě výtoku je znepokojující svědění, pálení genitálií. Je to také známka infekce, která může napadnout dělohu a způsobit zánět;

Většina z těchto situací se vyskytuje u endometritidy, zánětu sliznice dělohy. Vyvolává to slabé čištění její dutiny, které vede k hromadění lochie. Pokud po porodu je cítit výtok, musíte určitě navštívit porodníka-gynekologa.

Hlenovitý výtok po porodu

Průhledný výtok po porodu se objeví po úplném výstupu z lochie z děložní dutiny. Ve většině případů to není nic jiného než tajemství pánevních orgánů. Mohou také předcházet a doprovázet ovulaci nebo se uvolnit po sexu. Takto se také projevují hormonální změny v těle, ke kterým dochází po porodu..

Pokud máte obavy z výtoku po porodu, který vypadá jako sraženiny průhledného hlenu, nechte si otestovat, zda jsou normou. Měli byste být upozorněni, pokud se objeví jakékoli další příznaky, jako je horečka, svědění, zápach. Takový výtok může být projevem eroze děložního čípku, takže by stálo za to mít kolposkopii.

Zelený výtok po porodu

Lochia zelená je jasným příznakem zánětu v děložní dutině. Zpravidla jsou doprovázeny zvýšením teploty, bolestí v dolní části břicha. Může také náhle začít krvácení, protože zelený výtok může být spuštěn částmi placenty zůstávajícími v děloze. Dalším důvodem může být zpoždění lochie nebo špatně se hojící slzy a praskliny v porodních cestách.

Kromě toho je zelený výtok po porodu s vůní často způsoben infekcemi, proto je během tohoto období nutné dodržovat zvláštní pravidla intimní hygieny a zdržet se sexu. Abyste předešli takovým komplikacím po porodu, musíte se vyhnout potratům, pohlavně přenosným chorobám a posílit imunitní systém..

Pokud máte zelený výtok, musíte navštívit lékaře, udělat nátěr na flóru a podstoupit ultrazvukové vyšetření. V takových případech jsou léčeni antibiotiky a fyzioterapeutickými postupy. Někdy je nutné vyléčit jizvu pozměněné endometrium. Je také velmi důležité posílit své tělo obecně..

Po dodání bílý výboj

Bílý výtok není vždy drozd, jak si mnoho žen myslí. Drozd lze snadno diagnostikovat podle sražené konzistence těchto sekretů, kyselého zápachu, sucha a svědění v pochvě. Pravidelný nátěr také pomůže stanovit diagnózu a není těžké léčit kolpitidu.

Bílý výtok však může být přirozeným tajemstvím vašeho reprodukčního systému. Pokud mají některé homogenní konzistenci a nejsou zde žádné další nepříjemné příznaky, neměli byste se bát. Je však třeba vědět, že bílý výboj může signalizovat:

 • Zánět vejcovodů;
 • Patologie dělohy;
 • Zánět vaginální sliznice;
 • Porušení sekrece žláz děložního čípku.

Abyste těmto problémům předešli, musíte být včas vyšetřeni gynekologem a otestováni. Je také důležité vyvarovat se sprchování, chemické antikoncepce, porušování pravidel intimní hygieny a sedavého způsobu života. To je zvláště důležité v období po porodu..

Žena po porodu je povinna být velmi opatrná ohledně svého zdraví a plně kontrolovat proces čištění dělohy. Rovněž musí být schopna rozlišit nebezpečné situace od normálních, pro které by to všechno měla předem projednat s lékařem. Normální výtok po porodu trvá přibližně 2 měsíce, postupně se zmenšuje a není doprovázen bolestí.

Zpoždění menstruačního cyklu o více než 10 dní je vždy alarmujícím signálem. Podporuje nervový a psychoemoční stres, u ženy vyvolává úzkost. Chcete-li způsobit nástup další menstruace, musíte se často uchýlit k užívání léků nebo lidových prostředků.