Přípravky pro léčbu kolpitidy

Pro každý typ onemocnění lékař předepisuje vhodnou terapii, která zpravidla spočívá v užívání určitých léků. Léky na vaginitidu jsou předepsány až po úplném lékařském vyšetření, při kterém je možné přesně určit druh infekčního agens. K léčbě zánětu a eliminaci bakteriální flóry lze použít následující:

 • antibiotika;
 • antifungální léky;
 • antivirová činidla;
 • vaginální čípky;
 • lokální masti.

Ve většině případů se zpravidla provádí lokální léčba, která je často dostatečná ke zničení patogenní flóry. Pokud však taková terapie nepřinese očekávaný výsledek, může se lékař rozhodnout provést obecnou léčbu..

Místní léčba vaginitidy se skládá ze dvou hlavních fází:

 • etiotropní léčba;
 • obnovení normální vaginální mikroflóry.

Před použitím jakýchkoli místních léků (vaginální tablety, čípky atd.) Se doporučuje očistit pochvu od hlenu a sekretů sprchováním.

Intravaginální léky pro etiotropní léčbu kolpitidy

Kromě čípků mohou být léky vyráběny ve formě vaginálních tablet, kuliček atd. Takže u nespecifické kolpitidy může lékař předepsat:

 • Terzhinan. Lék obsahuje nystatin, ternidazol, prednisolon a neomycin sulfát. Průběh léčby tímto lékem je 10 dní, jedna svíčka by měla být injikována do pochvy před spaním;
 • Polygynax. Lék je kombinací nystatinu, polymyxinu B a neomycinu. Léčba může trvat 6 až 12 dnů, 1–2 tobolky denně;
 • Mikozhinaks. Obsahuje metronidazol, chloramfenikol, nystatin a dexamethason. Průběh léčby je stejný jako při použití přípravku Polygynax;
 • Meratin-combi. Léčba tímto lékem se provádí po dobu 10 dnů, jedna vaginální tableta by měla být podána před spaním;
 • Betadine. Léčba tímto lékem zahrnuje zavedení 1-2 tobolek do pochvy po dobu 6-12 dnů.

Léčba kolpitidy čípky a jinými intravaginálními léky by měla být prováděna přísně podle lékařského předpisu. Pokud tato podmínka není splněna, problém se může zhoršit.

 1. Pokud laboratorní studie ukázaly, že zánětlivý proces byl spuštěn gardnerellou, může lékař použít pro tento typ kolpitidy následující čípky:
  • Ginalgin. Je nutné zavést svíčku v noci po dobu 10 dnů;
  • Terzhinan. 1-2 kapsle po dobu 12 dnů;
  • Klion-D 100. Po dobu 10 dnů jedna vaginální tableta.
 2. Kvasinková kolpitida je léčena přípravky ve formě čípků nebo mastí z polyenové nebo imidazolové řady:
 3. Nystatin po dobu jednoho až dvou týdnů, jeden čípek denně;
 4. Pimafukort, dostupný ve formě krému nebo masti. Je nutné aplikovat lék 2-4krát denně po dobu dvou týdnů;
 5. Natamycin může být ve formě masti nebo vaginálního čípku. Po dobu šesti dnů musí být krém nanesen na povrch sliznic dvakrát až třikrát denně, před spaním vstříkněte jednu svíčku do pochvy;
 6. Clotrimazol se aplikuje na jeden čípek po dobu 6 dnů za sebou;
 7. Canesten se podává jednou.
 8. V případě vaginitidy Trichomonas je léčba obvykle předepsána v 10denních kurzech po dobu tří menstruačních cyklů. Léky pro léčbu mohou být následující:
  • Metronidazol ve formě vaginálních čípků;
  • Komplex Macmiror je lék s poměrně širokým spektrem účinku proti houbám, Trichomonas, chlamydiím atd. aplikováno po dobu 8 dnů, jeden čípek před spaním;
  • Tinidazol, jeden čípek v noci;
  • Trichomonasid ve formě čípků, každý 0,05 g;
  • Nitazol je léčivo, které lze vyrábět ve formě čípků nebo aerosolové pěny. Oba by měly být aplikovány dvakrát denně po dobu 10 dnů;
  • Neo-Penotran jednu svíčku ráno a před spaním jeden až dva týdny.
 9. Virová kolpitida, způsobená například virem herpes, je léčena vhodnými antivirovými léky, které se nejčastěji vyrábějí ve formě mastí nebo aerosolů. Lékař tedy obvykle předepisuje:
  • Acyclovir. Aplikace do postižené oblasti musí být aplikovány několikrát denně po dobu jednoho týdne;
  • Bonafton. Tato mast se také aplikuje lokálně několikrát denně po dobu 10 dnů;
  • Alpizarin je bylinný přípravek ve formě masti. Aplikujte dvakrát až třikrát denně.

Čípky pro vaginitidu jsou účinným způsobem, jak potlačit infekci a eliminovat zánětlivý proces. O úspěšné léčbě lze uvažovat, když příznaky vaginitidy zmizí a opakované laboratorní testy neodhalí přítomnost patogenu a zánětlivý proces.

Obnova vaginální biocenózy

Jakmile je léčba kolpitidy vaginálními tabletami nebo čípky s antimikrobiálním účinkem dokončena, je nutné zahájit regenerační terapii zaměřenou na normalizaci vaginální mikroflóry. Po dokončení etiotropní léčby jsou tedy předepsány léky obsahující užitečné laktobacily:

 • Bifidumbacterin ve formě vaginálních čípků, které se musí podávat jednou denně po dobu pěti až deseti dnů;
 • Lactobacterin, pět nebo šest dávek vaginálně jednou denně po dobu deseti dnů;
 • Bificol také v pěti nebo šesti dávkách jednou denně po dobu jednoho týdne;
 • Atzilak jeden vaginální čípek před spaním po dobu deseti dnů.

Kromě užívání všech výše uvedených léků může být potřeba doplnit nedostatek vitamínů, aby byla zachována vysoká imunita. K tomu jsou obvykle předepsány komplexy vitamínů (Vitrum, Multitabs atd.).

"Kolpitida - co to je?" Formy a příznaky, léčebné režimy a léky “

3 komentáře

Když už mluvíme o kolpitidě, která je nejčastějším zánětlivým onemocněním ženských pohlavních orgánů, musíme si znovu připomenout dvojí název diagnóz. S tím mohou souviset různé otázky. Kolpitida v gynekologii - co to je? Ve skutečnosti je to stejné jako vaginitida. Každý chápe, že pojem „pochva“ není nic jiného než pochva lemovaná sliznicí a spojující předsíň s dělohou. Proto je termín „kolpitida“ stejně jako „vaginitida“ legitimní a používá se v lékařské praxi..

To je způsobeno skutečností, že v medicíně je široce používán řecký i latinský jazyk. Častěji se latina používá k označení anatomických struktur a řecké výrazy neodkazují na deskriptivní anatomii, ale na klinické syndromy a diagnózy. Například „cerebrum“ je latina pro „mozek“.

Odtud plynou termíny „průtok krve mozkem“ a další anatomické výrazy. Ale v případě nemoci používají lékaři řecká jména a zánět mozku není vůbec „cerebritida“, ale „encefalitida“, protože „encefalon“ je řecký název pro mozek. Co je kolpitida nebo vaginitida?

Kolpitida - co to je?

Kolpitida je zánětlivý proces v pochvě ženy, který může být zdrojem chronického zánětu. Může se rozšířit do dělohy, vaječníků, hadiček, močovodů a močového měchýře. Jinými slovy, kolpitida může být příčinou nejen generalizovaného zánětu, ale také neplodnosti, která se může vyvinout, pokud se toto onemocnění neléčí nebo se neléčí.

Příroda vytvořila mnoho přirozených překážek vstupu infekce do pochvy. Následující obranné mechanismy pomáhají odolávat mikrobiální, virové a plísňové agresi:

 • Epitel vaginální stěny. Je vícevrstvý, tj. „Hluboce vrstvený“ a blokuje cestu mikroorganismů, když proniká hluboko do jeho stěny;
 • Přítomnost normální mikroflóry kyseliny mléčné ve vagině (dederleinové tyčinky). Přirozeně je místo, kde je místo „obsazené“, mnohem obtížnější;
 • Kyselé prostředí vytvořené tyčinkami. Normálně se jeho pH pohybuje od 3,8 do 4,5. Chrání tkáně před mikrobiální agresí.

Stav vaginální dysbiózy nebo bakteriální vaginózy je známý. V tomto stavu je kyselé prostředí nahrazeno alkalickým - hotovým substrátem pro rozvoj mnoha chronických infekcí;

 1. V cervikálním kanálu je speciální sliznice, která spolehlivě zabraňuje infekci dělohy;
 2. Pravidelné "samočištění" dělohy během menstruace ze starého epitelu a jeho nahrazení novým;
 3. Kontrakce nebo peristaltika vejcovodů směrem k děložní dutině. Přestože je vagina „konečným stádiem“ ochrany dělohy, aktivně se podílí na tvorbě lokální imunity (přítomnost imunoglobulinů, lysozymu, aktivita makrofágů a neutrofilů, přítomnost vaginálních sekretů).

Ale bohužel někdy se objeví zánětlivý proces - který může mít jinou povahu. Jaké jsou typy vaginitidy (kolpitidy)?

Druhy a příčiny zánětu

Jaké formy onemocnění existují?

Než začnete mluvit o typech zánětu pochvy, musíte uvést predisponující faktory a příčiny kolpitidy:

 • Skupinu genitálních faktorů tvoří chronický zánět ženských pohlavních orgánů, který často probíhá pomalu, a také různé nemoci u sexuálního partnera, které se přenášejí stejným způsobem;
 • Mezi sociální faktory patří špatné návyky, například kouření, alkoholismus a drogová závislost, přítomnost chronického stresu, podvýživa, nedostatek vitamínů a další podmínky;
 • Faktor chování zahrnuje charakteristiky sexuální aktivity - nedostatek chráněného sexu, změna sexuálních partnerů, rozšířené užívání různých forem sexu bez ohledu na zdraví partnera, stejně jako sex během menstruace;
 • A konečně, extragenitální faktory ve vývoji vaginitidy jsou různá somatická onemocnění: chronická imunodeficience, anémie, pyelonefritida nebo cystitida, přítomnost dysbiózy (dysbiózy) pochvy, další „skupina“ nemocí, například přítomnost tuberkulózy se specifickým zánětem.

Výsledkem je, že jakýkoli produkční faktor za přítomnosti zvýšeného rizika (sex nebo jednoduše hypotermie) vede k rozvoji kolpitidy.

Formy kolpitis a patogeny

Existuje mnoho klasifikací. Například existuje akutní, subakutní a chronický průběh onemocnění. Kolpitida může být způsobena mikrobiální flórou, specifickou (Trichomonas colpitis nebo gonokoková) a nespecifickou - streptokoky, stafylokoky, Klebsiella, Escherichia coli, Proteus.

V případě snížení imunity se k zánětu připojují houby - vyvíjí se plísňová nebo kvasinková kolpitida. Když uslyšíte termín „kvasinková kolpitida“, znamená to (s největší pravděpodobností) urogenitální kandidózu nebo prostou drozd, protože Candida albicans - původce nemoci - odkazuje na houby podobné kvasinkám.

Nejčastěji jsou však v současné době identifikováni následující „viníci“ akutní a chronické vaginitidy:

 • gonokoková povaha - 35%;
 • chlamydiová infekce - 15 - 20%;
 • smíšený mykoplazma / ureaplasma - 10 - 15%;
 • virová povaha - 10 - 15%.

Zbytek připadá na různá sdružení podmíněně patogenních mikrobů a hub. Je zřejmé, že tyto ukazatele jsou „plovoucí“ a závisí na věku, imunitě a povaze onemocnění.

Je známo, že někdy je zánětlivý proces sekundární ve vztahu k nevyhnutelným procesům vyskytujícím se v těle. Takto se vyvíjí atrofická nebo senilní kolpitida. Vyskytuje se v důsledku vyhynutí hormonální funkce vaječníků po menopauze. Výsledkem je snížení uvolňování ochranného tajemství (v důsledku poklesu hladiny estrogenu) - tato skutečnost vede k suchu a zánětu..

Samozřejmě v těžkých případech akutní vaginitidy můžeme hovořit nejen o katarálním zánětu, ale také o hnisavých, ulcerativních a ulcerativně - nekrotických lézích pochvy. Tyto nebezpečné procesy mohou vést k šíření infekce do dělohy, tuby, způsobit zánět pobřišnice pánevní dutiny nebo pelvioperitonitidu..

Známky a příznaky kolpitidy u ženy

Jak probíhá klasická akutní kolpitida? K dispozici je standardní klinický obraz onemocnění, který se skládá z následujících příznaků:

 • objeví se hojný vaginální výtok (nebo se jejich počet zvyšuje);
 • dochází k nepohodlí při močení (bolestivost, pálení a svědění) nebo dysurie;
 • bolest v poševní oblasti, těžkost v dolní části břicha;
 • bolestivost a nepohodlí během pohlavního styku (dyspareunie).

V případě jednoduché, serózní - hnisavé kolpitidy je vagina často zapojena do zánětlivého procesu po vulvitidě a může být komplikována cervicitidou (vzestupná infekce zasahuje do děložního čípku). Stížnosti závisí na aktivitě patogenů a stupni poškození vaginální stěny, jakož i na obecné reakci těla.

Příznaky atrofické kolpitidy se vyskytují v důsledku ztenčení sliznice, její suchosti a snížení napětí lokální imunity. Nejčastěji dochází k svědění, pálení a nepohodlí při močení, ale u některých žen je atrofická vaginitida téměř asymptomatická.

Pokud jde o drozd nebo kandidózu, hlavním příznakem je přítomnost volného, ​​sýrového výtoku, když je odstraněn (pod nimi) erodovaný povrch. Samotné sekrety mají slabý houbový zápach. Podrobnosti o drozdech u žen, diagnostice a léčbě jsou uvedeny zde.

U těžkých forem kolpitidy se objevují zimnice, horečka, těžká nevolnost, akutní bolest v podbřišku. Alokace může být řídká, protože proces se může šířit hlouběji. Když se tyto příznaky objeví, je nutná urgentní hospitalizace na oddělení operativní gynekologie, protože průběh takové gangrenózní kolpitidy může být komplikován sepsí, rozvojem syndromu DIC a infekčním toxickým šokem.

Vlastnosti kolpitidy během těhotenství

Tomu je třeba se jakýmkoli způsobem vyhnout, a co je nejdůležitější, podstoupit vyšetření a nezbytnou léčbu ve fázi plánování koncepce. Koneckonců, těhotenství je období snížené imunity a dříve latentní zánětlivá onemocnění se mohou zhoršit. A kolpitida zjištěná během těhotenství může dítě poškodit - během porodu může být jeho pokožka kontaminována mikroby, které způsobí různá hnisavá kožní onemocnění nebo vážnější léze, zejména u herpetických forem onemocnění.

V případě mikrobiální kolpitidy je situace komplikována skutečností, že v prvním trimestru těhotenství, zatímco dochází k tvorbě tkání a organogenezi v embryu, jsou všechny léky, včetně antibiotik, kontraindikovány. Proto musí být problém s léčením kolpitidy a rehabilitací ložisek infekce ženských pohlavních orgánů vyřešen před těhotenstvím..

Léčba - léky a metody

Co dělat jako první?

Léčba kolpitidy u žen musí být komplexní. Nejdůležitější věcí není samoléčba a v žádném případě byste neměli užívat antibiotika bez lékařského předpisu. Koneckonců, vaginitida může být houbová nebo dokonce virová a antibiotika způsobí pouze intestinální dysbiózu a nakonec naruší rovnováhu vaginální mikroflóry, která stále odolává agresi.

Mělo by být pravidlem: antibiotika by měla být předepisována až po izolaci patogenu (lze to provést pomocí PCR) a nejlépe po pěstování čisté kultury se stanovením citlivosti patogenu na antibiotika. Pouze v tomto případě je jejich použití nejen oprávněné, ale také účelné, protože vám umožní vyhnout se mnoha chybám..

Jediným „mínusem“ této metody je dlouhé období izolace čisté kultury patogenu. A v tomto případě může být na základě rozhodnutí lékaře před dosažením výsledků nátěrů zahájena léčba empiricky - to znamená nejúčinnějšími antibakteriálními léky pro širokou škálu mikroorganismů, které způsobují gynekologické záněty. Gynekologové vědí, které patogeny jsou v daném regionu nejaktivnější u žen různých věkových skupin, a dokonce předepisují antibiotikum empiricky s mnohem vyšší účinností než při samoléčbě.

V případě virové kolpitidy by měla etiotropní terapie (zaměřená na patogen) používat interferony a jejich induktory, stejně jako látky, které zvyšují lokální antivirovou imunitu. V tomto smyslu je léčba kolpitidy čípky vysoce účinná, například „Viferon“.

Předpokladem by měla být lokální léčba zánětu. Používají se instilace, sprchování a mytí genitálií.

U akutní vaginitidy se používají následující sprchovací roztoky:

 • Slabý roztok manganistanu draselného;
 • Roztok chlorofylliptu;
 • Jako jeden z univerzálních antiseptik se také používá roztok chlorhexidinu, furacilinu, peroxidu vodíku, Miramistinu;
 • Ke zkapalnění hustého hlenu se používá sprchování roztokem jedlé sody a poté - výše uvedenými řešeními. Soda dobře pomáhá při komplexní léčbě kandidální kolpitidy;
 • Používá se také odvar z heřmánku, šalvěje, třezalky tečkované a měsíčku, dalších bylin.

Kromě antiseptik, jak je předepsáno lékařem, se používají tampony s antibiotiky, například streptomycinová emulze nebo synthomycinová mast.

Povinnou součástí léčby jakékoli kolpitidy je posílení místní a obecné imunity a zavedení laktobacilů do pochvy po ukončení užívání antibiotik. To vám umožní rychle normalizovat vaginální mikroflóru nejrychlejším způsobem..

Léčba atrofické kolpitidy u žen často vede ke zmírnění příznaků zánětu a nepohodlí. K tomu je nutné "pamatovat" na vaginální epitel působení hormonu estriol, takže je předepsán, a to jak lokálně, tak ve formě tablet a náplastí. Fytoestrogeny často pomáhají, například „Klimadinon“.

Prognóza léčby

Vše závisí na třech faktorech: povaze zánětlivého procesu (závažnosti a závažnosti léze), patogenu (gonokoky, chlamydie, anaerobní flóra, houby) a stavu imunity. Je známo, že je mnohem snazší vyléčit banální hnisavou kolpitidu u prakticky zdravé a nemocné ženy než pomalá kandidální vaginitida u HIV infikovaného pacienta.

V případě atrofických senilních lézí je prognóza obvykle příznivá - s včasným podáním estrogenů a symptomatickou terapií. V případě mikrobiální, virové nebo plísňové infekce by se člověk neměl „spoléhat“ na prognózu - koneckonců existují spolehlivé prostředky ke kontrole kvality léčby - to vyžaduje PCR a šmouhy z různých míst - vestibul, vaginální klenba, děložní čípek. V případě, že po léčbě trojité výsledky studie neodhalily patogen, lze klinický případ považovat za vyléčený.

Závěrem je třeba dodat - současně by měla být prováděna prevence a dokonce někdy je vyžadována společná léčba stálého sexuálního partnera, a to i preventivně. Například žena má akutní gonokokovou infekci a její sexuální partner má všechno „čisté“. Nechráněný sex je však příliš velkým rizikem a léčba pouze jedné ženy může vést k reinfekci. Je to tehdy, když jsou zohledněny a odstraněny všechny možné možnosti opakované infekce nebo opakování infekce a můžeme hovořit nejen o úspěšné léčbě kolpitidy, ale také o příznivé prognóze.

Přípravky na léčbu kolpitidy, rehabilitační terapie, prevence

Ženy v jakémkoli věku čelí různým gynekologickým onemocněním. Jednou z nejčastějších je kolpitida nebo vaginitida. Proč vznikne a jak s ním zacházet, na to přijdeme níže.

Co je kolpitida, typy kolpitidy

Kolpitida je zánětlivý proces ve vaginální sliznici pod vlivem jednoho nebo více typů patogenních mikroorganismů.

Ohroženi jsou poctivý sex se sníženou imunitou a vaginálními poraněními i ti, kteří během aktivního sexuálního života s různými partnery zanedbávají bariérovou antikoncepci..

V závislosti na patogenu se rozlišuje několik typů onemocnění..

Charakteristický

Vyskytuje se v důsledku infekce houbami a bakteriemi, které jsou lokalizovány hlavně na genitáliích:

 • chlamydie
 • Candida
 • ureaplasma
 • mykoplazma
 • gonokok

Nespecifické

Způsobeno nezdravou mikroflórou z gastrointestinálního traktu. Takové mikroorganismy vyvolávají zánět v různých orgánech:

 • colibacillus
 • streptokok
 • stafylokok
 • Pseudomonas aeruginosa

Virový

Porušení mikroflóry pod vlivem viru. Obvykle se vyskytuje ve spojení se specifickou nebo nespecifickou kolpitidou.

 • herpes virus
 • lidsky papillomavirus
 • cytomegalovirus

Atrofický

Objevuje se u postmenopauzálních žen kvůli nedostatku hormonu estrogenu. Někdy je onemocnění diagnostikováno u mladších dívek s hormonální nerovnováhou. Vyskytuje se v důsledku zvýšené suchosti vaginálních tkání a jejich častého poranění.

Podle formy toku se rozlišuje akutní a chronická vaginitida..

Příznaky nemoci, jak se provádí diagnostika

Vnější projevy onemocnění se liší v závislosti na formě a typu kolpitidy.

Akutní

Vaginální sliznice zčervená a nabobtná, snadno krvácí. V dolní části břicha se objeví tíha. Výtok je hnisavé povahy s příměsí krve. Pacienti se obávají pálení a svědění v oblasti vnějších genitálií.

Chronický

Při absenci adekvátní léčby akutní vaginitidy onemocnění číhá a přechází do chronického stadia. Neexistují žádné zjevné příznaky. Zánět se šíří do dělohy a přívěsků.

Kandidát

Zánět vaginálních stěn pod vlivem kvasinkových hub rodu Candida. Charakteristickým rysem je bílý sýrový výtok se specifickým kyselým zápachem..

Trichomonas

Příčinným činidlem je Trichomonas. Charakteristickým příznakem je hnisavý pěnivý výtok se žlutým nebo zeleným odstínem. Močení se stává častějším. Infekce často postihuje močovou trubici a dělohu.

Atrofický

Hlavním příznakem je vaginální suchost. Ztenčená sliznice neustále praská a krvácí. Mikrotrauma způsobuje při pohlavním styku vážné nepohodlí. Výtok je obvykle bezbarvý nebo nažloutlý.

Kolpitida se často vyskytuje pod vlivem několika patogenů najednou, takže příznaky jsou rozmazané. Nemůžete diagnostikovat sami. Chcete-li přesně určit onemocnění, měli byste podstoupit důkladné vyšetření pod dohledem gynekologa.

Diagnostika zahrnuje následující aktivity:

 • rozhovor
 • vyšetření gynekologickým zrcadlem
 • kolposkopie (vyšetření pochvy a děložního čípku optickým zařízením)
 • stanovení kyselosti prostředí
 • vaginální nátěr na flóru
 • cytologické vyšetření sekretů
 • bakteriologické vyšetření nátěru z pochvy, močové trubice a cervikálního kanálu
 • PCR nátěr k identifikaci patogenu
 • Ultrazvuk malé pánve v případě rizika infekce vnitřních orgánů
 • krevní test na hormony
 • stanovení citlivosti patogenů na antibiotika
 • aminotest (pozitivní v případě vaginózy).

Léky na léčbu kolpitidy, jaké antibiotika se používají

V závislosti na průběhu onemocnění, patogenu a jeho citlivosti na léky je předepsána vhodná terapie. Léky předepsané pro vaginitidu:

Antibiotika

Po testu citlivosti je předepsáno optimální antibakteriální léčivo:

 • metronidazol
 • ceftriaxon
 • cefixime
 • tetracyklin

Antiseptika

Pro externí zpracování. Uvolněte otoky, odstraňte svědění a pálení. Často používané prostředky:

 • chlorhexidin
 • miramistin
 • heřmánkový odvar.

Antivirotika

Vhodné, pokud je onemocnění spojeno s papilomatózou, genitálním oparem nebo cytomegalovirovou infekcí. Obvykle přicházejí ve formě mastí a aerosolů. Nejoblíbenější:

 • acyklovir
 • penciclovir
 • valacyklovir
 • panavir
 • famvir

Protiplísňový

Přiřadit v případě drozdů. Mezi tyto léky patří:

 • flukonazol
 • nystatin
 • canizon
 • lumexin
 • intrazol

Místní fondy

Pro externí terapii se používají krémy, čípky a vaginální tablety, například:

 • terginan
 • vokadin
 • polygynax
 • batadin

Hormonální terapie

Předepisuje se podle indikací v případě atrofické kolpitidy. Používají se lokální a systémové léky:

 • ovestin
 • klimonorm
 • skladiště gynodian

Délka léčby je individuální. Závisí to na celkovém stavu pacienta, zanedbávání nemoci, patogenech a implementaci doporučení ošetřujícího lékaře. Díky včasnému přístupu k lékařské péči a dodržování všech předpisů je prognóza příznivá.

Během terapie byste se měli zdržet sexu. V ideálním případě je vhodné přerušit sexuální aktivitu na 1-3 měsíce, a to i po ukončení užívání léku. Pokud to není možné, používejte kondomy..

Alkohol je také zakázán a návštěvy veřejných bazénů, saun a koupelí.

Léčba kolpitidy se svíčkami Geksikon

Vaginální čípky Hexicon byly úspěšně použity k léčbě nespecifické vaginitidy. Studie ukazují, že jejich účinnost nezávisí na počáteční hladině leukocytů v nátěru a pozitivní účinek začíná okamžitě a přetrvává po dlouhou dobu..

Lék je také vhodný k léčbě pohlavních infekcí. Je předepsán pro zánět močové trubice. Produkt neporušuje normální mikroflóru a je bezpečný i pro prevenci vaginitidy.

Při léčbě kolpitidy se do vagíny zavádí 1 svíčka dvakrát denně. Průběh léčby je 1-1,5 týdne. Při používání léku by se mýdlo mělo používat s opatrností při hygieně vnějších pohlavních orgánů, protože neutralizuje účinek léku. Čípky jsou nekompatibilní s jódem. Ethanol zvyšuje účinnost Hexicon.

Nástroj je vhodný, protože se prodává bez lékařského předpisu. Je schválen pro použití během těhotenství a kojení. Čípky jsou rozpustné ve vodě a nezvýší výtok.

Rehabilitační terapie

Samotná nemoc a léky na ni negativně ovlivňují stav těla. Na konci léčby je důležité přijmout opatření k posílení imunitního systému a odstranění dysbiózy.

Probiotika

Pod vlivem antibakteriálních léků je narušena normální mikroflóra pochvy. K nápravě situace se po ukončení léčby antibiotiky používají následující léky:

 • bifidobakterin (vaginální čípky, injekce denně po dobu jednoho týdne jednou denně)
 • acilak (jedna svíčka před spaním po dobu 1,5 týdne)
 • laktobakterin (5 dávek jednou denně po dobu jednoho a půl týdne).

Črevní mikroflóra také trpí antibiotiky, vhodnými pro zotavení:

 • hilak forte
 • acipol
 • bififormní
 • laktovit
 • enterol

Imunomodulátory

Vzhledem k tomu, že vaginitida se vyskytuje především kvůli oslabení obranyschopnosti těla, pacientovi jsou předepsány prostředky k jejich posílení:

 • ridostin
 • viferon
 • lykopidní
 • cykloferon
 • polyoxidonium

Vitaminové komplexy

Tělo, oslabené nemocí, potřebuje spoustu vitamínů k doplnění své síly. Pro účely obnovy jsou vhodné komplexy s dostatečným obsahem užitečných mikroelementů:

 • vitrum
 • multitabs
 • abeceda
 • nevyhnutelný

Dieta jako doplněk léčby

Potraviny pro kolpitidu hrají důležitou roli. Správné potraviny urychlují proces hojení a pomáhají posilovat imunitní systém.

Nejprve by mělo být do stravy přidáno více fermentovaných mléčných výrobků. Například syrovátka, kefír, fermentované pečené mléko, zakysaná smetana. Jsou bohaté na laktobacily a bifidobakterie, podporují růst normální mikroflóry a vytvářejí nepříznivé prostředí pro patogenní mikroorganismy..

Pacienti s vaginitidou mají nedostatek vitamínů A, E, B, C. K jejich doplnění se doporučuje častěji jíst sýry, luštěniny, ořechy a houby.

Je užitečné používat citrusové plody, rybíz a sušené ovoce.

Mnoho užitečných mikroelementů se nachází v mořských plodech, obilovinách, drůbeži a jehněčím masu. Jejich konzumace pomáhá doplňovat zásoby zinku, hořčíku a vápníku. Zvláště u pacientů s kolpitidou tyto stopové prvky chybí.

Existuje řada potravin, které by měly být omezeny. Patří sem vše, co dráždí sliznici a vytváří příjemné prostředí pro reprodukci patogenních organismů. Zakázány jsou: slané, sladké, kořeněné, alkoholické, moučné, mastné.

Během léčby se doporučuje pít méně tekutin. Přebytečná voda v těle vyvolává otok již nabobtnalé sliznice.

Mám kolpitidu - je nutné léčit mého manžela, kolpitidu u mužů

Muži nejsou diagnostikováni s kolpitidou. Toto onemocnění je charakteristické pouze pro ženy. Při nechráněném pohlavním styku s pacientem s vaginitidou se však partner stává přenašečem. Infikuje každého, s kým má sex, nebo nekonečně přenáší nemoc na jediného sexuálního partnera..

Přes neschopnost onemocnět vaginitidou se člověk může snadno nakazit souběžným onemocněním: kandidóza, trichomoniáza, kapavka. U nespecifické vaginitidy, streptokoků, stafylokoků, Pseudomonas aeruginosa proniká svou močovou trubicí a způsobuje uretritidu.

Nebezpečí takových stavů je, že jsou často bez příznaků. Muž neví, že je infikován, a v současné době mu patogenní mikroorganismy působí na močový měchýř a prostatu.

Pokud jsou vnější projevy stále přítomny, vypadají takto:

 • svědění a pálení při močení
 • tahání bolesti v oblasti ohanbí
 • zadržování moči
 • hnisavý nebo krvavý výtok v moči
 • pocit lepivosti močové trubice ráno

Je možné celé spektrum příznaků, nebo jen některé varovné příznaky. Pokud je onemocnění zahájeno, přejde do chronického stadia s vysokým rizikem cystitidy a prostatitidy..

Při diagnostice kolpitidy u ženy je také třeba vyšetřit její sexuálního partnera. Nejprve bude vyšetřen a vyslýchán. Poté mu bude pro testy odebrána krev, moč a nátěr z močové trubice, aby se zjistila přítomnost onemocnění a určil patogen.

 • Ultrazvuk pánevních orgánů
 • ureteroskopie (vyšetření močové trubice zevnitř pomocí endoskopického zařízení)
 • vokální cystouretrografie (rentgenové vyšetření zavedením kontrastní látky do močové trubice).

Pokud je zjištěna patologie, lékař předepíše vhodnou terapii v závislosti na typu onemocnění. Doporučení pro léčbu budou u obou pohlaví stejná.

Prevence nemoci

Existuje řada doporučení, jejichž implementace pomáhá chránit se před vaginitidou a jinými onemocněními urogenitálního systému..

Jejich přísná implementace zaručuje ochranu zdraví žen:

 • jíst správně
 • posílit imunitu
 • přestat kouřit a pít alkohol
 • při častých změnách partnerů používejte kondomy
 • opatrně používejte vaginální antikoncepci
 • použijte další lubrikant pro vaginální suchost
 • udržujte své genitálie čisté, pravidelně si měňte spodní prádlo
 • minimalizujte použití produktů pro intimní hygienu s vůněmi a syntetickými přísadami
 • noste kalhotky z přírodních tkanin
 • navštěvujte gynekologa každých šest měsíců
 • včas léčit infekční nemoci
 • nepijte antibiotika bez lékařského předpisu

Při nejmenším podezření na kolpitidu byste měli okamžitě navštívit gynekologa.

Včasná diagnostika a adekvátní terapie pomůže vyrovnat se s nemocí v krátké době. Pokud je onemocnění zahájeno, zvyšuje se riziko nebezpečných komplikací, včetně neplodnosti..

Další informace o jednom z typů kolpitidy, atrofické a její léčbě, se dozvíte ve videu:

Kolpitida: příznaky, příčiny a léčba

Ženy v reprodukčním věku z nějakého důvodu často čelí problémům s gynekologií. Lékařské statistiky říkají, že nejméně jednou za každou druhou ženu se setkala s onemocněním, jako je kolpitida. Zvažte příčiny jejího výskytu, příznaky kolpitidy, diagnostické metody a léčebné režimy a také zjistěte, jaký účinek může mít tato patologie na organismy těhotné ženy a nenarozeného dítěte.

Colpite, co to je?

Kolpitida u žen je zánětlivý proces, který se vyvíjí na vaginální sliznici. Pouze v ojedinělých případech je kolpitida jediným izolovaným zánětlivým procesem. Ve většině případů se tento patologický stav vyskytuje současně se zánětem sliznic vnějších pohlavních orgánů (s vulvitidou), kanálem děložního čípku (s endocervicitidou) a / nebo horními membránami močové trubice (s uretritidou). Ve skutečnosti lze kolpitidu považovat za jeden globální problém, který se skládá z mnoha menších problémů. Kolpitida zahrnuje nejen notoricky známou vaginální kandidózu (typický drozd), ale také nebezpečnější pohlavně přenosné choroby (které jsou pohlavní), které ovlivňují slizniční vrstvy pochvy, což v nich vyvolává rozvoj zánětlivých procesů různých měřítek..

Příčiny kolpitidy u žen

K rozvoji onemocnění dochází v důsledku pronikání různých patogenních mikroorganismů do pochvy (pinworms, gonokoky, Trichomonas, ureaplasma, Proteus, Gardnerella, Escherichia coli, stafylokoky, streptokoky, chlamydie, houby rodu Candida. Mohou také způsobit různé viry, jako je papilomavirus. nebo herpes virus.

Mikroorganismy se mohou dostat na sliznici různými způsoby: neumytými rukama, nedostatečnou hygienou pohlavních orgánů, zatuchlým prádlem. Zánětlivý proces může být také spuštěn prodlouženým mechanickým podrážděním slizničních vrstev pochvy. To je běžné u žen, které lékař předepíše nosit prsteny, které zabrání vypadnutí vaginálních stěn. Zajímavé je, že kolpitidu lze diagnostikovat nejen u dospělých žen a dívek. Tato patologie se často vyskytuje v dětství u dívek ve věku 4-12 let. Příčinou je nejčastěji tok krve v genitáliích u nemocí, jako jsou spalničky, chřipka a spála.

Je však třeba mít na paměti, že žena nikdy není zcela a zcela sterilní, proto je vnikání patogenních bakterií do těla normální a přirozené. Zdravé ženské tělo se dokáže nezávisle zbavit patogenních mikrobů bez negativních důsledků. Z tohoto důvodu můžeme jmenovat několik faktorů predisponujících k infekci kolpitidou:

- Snížená funkční aktivita (hypofunkce) vaječníků.

- Nemoci s chronickým průběhem různých systémů a orgánů.

- Abnormální struktura orgánů reprodukčního systému (to může zahrnovat prolaps stěn vagíny, posunutí po stranách genitálií, velké rozevření genitální trhliny atd.).

Pomalá vaginóza bakteriálního původu (může být důsledkem nesprávného sprchování, užívání silných antiseptik, negramotného užívání nitroděložních antikoncepčních prostředků a také v důsledku přirozeného fyziologického ztenčení vaginálních sliznic v postmenopauzálním období).

Ohroženy jsou ženy, které mají v anamnéze různá onemocnění urogenitálního systému, a ženy, které pravidelně používají nitroděložní tělíska. Riziko „chytání“ kolpitidy je vysoké u žen, které mají více sexuálních partnerů.

Lékaři jsou si vědomi případů senilní kolpitidy. U starších žen se vaginální sliznice v důsledku hormonálních změn souvisejících s věkem stává vysušenou, „vráskavou“, což může vyvolat nástup zánětlivého procesu.

Příznaky kolpitidy u žen

Příznaky onemocnění se liší v závislosti na typu patologie. Kolpitida může být akutní nebo chronická. Zvažme podrobně charakteristické příznaky pro každý typ kolpitidy.

Akutní kolpitida

Příznaky akutní kolpitidy se vyskytují neočekávaně. Najednou žena začne pociťovat charakteristické křeče, svědění a pálení ve vaginální oblasti. Objeví se intenzivní výtok, jehož povaha může být odlišná: od mukopurulentní až po výraznou hnisavou s příměsí krve. Dolní břicho může trochu usrkávat. Během močení se intenzita nepohodlí často zvyšuje. Sliznice pochvy mění svou normální růžovou barvu na jasně červenou a objevuje se viditelný otok. I sebemenší mechanický účinek může vyvolat krvácení z vaginální sliznice. Zánětlivý proces se často rozšíří do děložního čípku a do dalších pohlavních orgánů ženy. Symptomatologie vývoje kolpitidy je přísně individuální a závisí na tom, jaký druh patogenu způsobil onemocnění. Například kolpitida způsobená Trichomonas se projevuje hnisavým výtokem ze žlutého na zelený odstín, mohou být pěnivé, mít štiplavý nepříjemný zápach. Současně je u plísňové kolpitidy vlastní světlý odstín, dokonce blíže bílé barvě s tvarovanou konzistencí.

Kolpitida je často charakterizována příznaky vulvovaginitidy, jejíž vývoj je velmi rychlý: podráždění z pochvy se rychle šíří do genitálií a brzy dokonce ovlivňuje povrch stehen a hýždí. Nepříjemné příznaky kolpitidy vždy potlačují sexuální touhu ženy. Pohlavní styk se stává bolestivým a může způsobit krvácení v důsledku mechanického poškození zanícených vaginálních stěn.

Chronická kolpitida

K přetečení akutní formy onemocnění do chronické dochází pouze z jednoho důvodu: žena nepřijala opatření k léčbě akutního průběhu patologie nebo se léčila sama. Druhá možnost, stejně jako první, je naprosto nepřijatelná, protože aktivita infekce je potlačena, ale její přítomnost není vyloučena. To znamená, že zánětlivý proces zůstává. Příznaky chronické kolpitidy jsou nejčastěji vymazány, nejsou výrazné, ale exacerbace se objevují pravidelně. Známky chronické kolpitidy jsou stejné jako v akutní formě zánětlivého procesu, ale jsou pomalé. Hlavním nebezpečím této formy patologie je to, že zánět postupně přechází z pochvy na vejcovody, vaječníky a přímo do samotné dělohy. To může vést k problémům s koncepcí, to znamená k neplodnosti..

Chtěl bych se také zabývat rysy průběhu kolpitidy u ženských zástupkyň v nereprodukčním věku.

Kolpitida v dětství

Lékaři oficiálně nazývají kolpitidu vaginitidou. Podle statistik byla každé páté dívce ve věku 4-12 let alespoň jednou diagnostikována zánětlivý proces v pochvě. V naprosté většině případů je vaginitida v dětství vyvolána infekcí bakteriálního původu na vaginální sliznici. Zřídka se zánětlivý proces vyvíjí v důsledku alergických reakcí na potraviny nebo hygienické výrobky, které jsou pro tělo dítěte nesnesitelné. Nejčastěji onemocnění probíhá v chronické formě, která je v tomto případě charakterizována nepříliš hojným hnisavým sliznicím. Vaginitida u dívek v akutní formě je poměrně vzácná, může být vyvolána chorobami infekčního původu a vniknutím cizích těles do pochvy.

Kolpitida v postmenopauzálním věku

Ženy v nereprodukčním věku po menopauze také trpí kolpitidou. Je zvykem, že starší ženy nazývají tuto chorobu lékaři atrofickou kolpitidou. Vývoj této patologie je způsoben skutečností, že s nástupem menopauzy klesá hladina pohlavních hormonů v těle, aktivita vaječníků je stále méně aktivní, sliznice vysychají a objevují se atrofické změny. Na začátku vývoje zánětlivého procesu nejsou příznaky výrazné, ale postupně rostou: objevují se charakteristické křeče a bolesti v pochvě, svědí se oblasti vnějších pohlavních orgánů, je možný výskyt hnisavého výtoku, někdy s krví.

Kolpitida: fotografie

Diagnostika kolpitidy

Pro zkušeného gynekologa obvykle není obtížné diagnostikovat kolpitidu. Vyšetření pacienta na křesle se provádí pomocí standardních gynekologických zrcadel. Akutní průběh kolpitidy je vždy vizuálně patrný: vaginální sliznice má jasný nezvyklý odstín pro zdravou. Záhyby pochvy jsou poměrně volné, silné a jsou otoky. Často jsou zaznamenány serózní nebo hnisavé usazeniny. Pokud se lékař pokusí seškrábnout plak, integrita tkáně se snadno poškodí a krvácí. Obzvláště závažné pokročilé případy kolpitidy během vizuální kontroly se projevují erozí epitelu.

Chronická forma kolpitidy je diagnostikována o něco obtížněji vzhledem k tomu, že defekt vaginální sliznice bude v tomto případě mnohem méně výrazný.

K přesné diagnóze však nestačí jedno vyšetření v zrcadlech. V současné době používají lékaři k stanovení správné diagnózy, a tedy k předepsání adekvátní a účinné léčby, diagnostickou metodu, jako je kolposkopie. Postup se provádí pomocí speciálního zařízení - kolposkopu, který vypadá velmi podobně jako laboratorní mikroskop. S jeho pomocí dostane lékař příležitost provést důkladné vyšetření pochvy a děložního čípku pod vícenásobným zvětšením. Moderní kolposkopy umožňují nejen zobrazení jasného obrazu na obrazovce, ale dokonce i záznam videa, což téměř úplně vylučuje možnost nesprávné diagnózy u pacienta. Během diagnostiky kolposkopu žena nepociťuje bolestivé pocity.

Kromě kolposkopie musí každá žena s podezřením na kolpitidu pro mikroskopii předat nátěry z močové trubice, pochvy a děložního čípku. Výsledek těchto testů odhaluje počet leukocytů v nátěru. Nespecifická kolpitida je charakterizována velkým počtem z nich (30-60 nebo dokonce více v zorném poli) a zvýšeným obsahem buněk snížené epiteliální tkáně. V závěru této laboratorní analýzy bude také uveden počet laktobacilů (u kolpitidy se trvale snižuje) a přítomnost „cizí“ mikroflóry.

Pacientovi je také předepsána bakteriální kultura a bakterioskopické vyšetření nátěrů. Tyto analýzy umožňují identifikovat patogenní mikroorganismy (stanovit jejich gramatiku, typy, nuance morfologie). V akutním průběhu kolpitidy se nejčastěji vyskytují velké asociace nejrůznějších bakterií.

Pokud máte podezření na přítomnost souběžných gynekologických patologií, odborník předepisuje pacientovi ultrazvukovou diagnostiku pánevních orgánů.

Léčba kolpitidy

Moderní gynekologie nabízí pacientkám s kolpitidou obecnou i lokální terapii. Taktiku a léčebný režim v každém klinickém případě vybírá odborník v přísně individuálním pořadí. Zohledňuje se typ patologie, přítomnost souběžných gynekologických problémů, věk ženy a její anamnéza..

Místní léčba kolpitidy zahrnuje sanitaci (sprchování / mytí) pochvy a vnějších genitálií pomocí speciálních roztoků určitých léků. Nejčastěji se jedná o roztok manganistanu draselného (známý manganistan draselný), síranu zinečnatého, chlorofylliptu nebo rivanolu. Jako doplněk se doporučuje používat odvar z bylin s antiseptickými vlastnostmi (například heřmánek nebo šalvěj).

Obecná terapie zahrnuje regenerační léčbu, jejímž účelem je zvýšit imunitu. Koneckonců, jak bylo uvedeno výše, nízká ochranná schopnost ženského těla je bezpečnou cestou ke zdravotním problémům, včetně kolpitidy.

Během diagnostiky lékař určí typ bakterií, aby na ně během léčby působil antibakteriálními léky. Antibiotika lze předepisovat topicky i orálně, v některých případech obojí.

Pacient je povinen dodržovat speciální dietu. Strava vylučuje mléčné a fermentované mléčné výrobky a pokrmy a také minimalizuje množství konzumovaných slaných, mastných a kořeněných potravin. Během léčby jsou také zcela vyloučeny alkoholické a sladké nápoje sycené oxidem uhličitým..

Aby bylo možné spolehlivě posoudit účinnost předepsané léčby, jsou pacientovi v pravidelných intervalech odebírány vaginální nátěry k analýze. U pacientů v plodném věku se nátěr odebírá pátý den cyklu, u malých pacientů iu starších pacientů se provádí kontrolní nátěr po dokončení celého cyklu léčby kolpitidy.

Léčba atrofické kolpitidy

Vzhledem k tomu, že důvodem pro vznik kolpitidy v postmenopauzálním období je hormonální nerovnováha, používají gynekologové k léčbě tohoto problému u dospělých žen hormonální terapii. Léčba látkami obsahujícími hormony se provádí dvěma způsoby. První metodou léčby je topická terapie. Používají se pilulky a vaginální čípky. Druhá metoda je již systémová, to znamená užívání pilulek (přirozeně, orálně) a injekcí. Nejúčinnější a nejběžněji používané k léčbě kolpitidy jsou léky, jako je Gynodian Depot, Ovestin a některé další..

Jako doplňková terapie se používají následující metody:

• Fyzioterapeutické postupy (nejčastěji se jedná o účinek magnetického laseru na vnější pohlavní orgány).

• Léčba pochvy a stydkých pysků roztokem sody.

• Aplikace vaginálních čípků s rakytníkovým olejem.

Léčba akutní i chronické kolpitidy znamená úplnou abstinenci od pohlavního styku, dokud se testy nevrátí do normálu a příznaky onemocnění nezmizí.

Režim léčby kolpitidy

Specifické zacházení

Etiotropní léčba závisí na patogenu, který způsobil kolpitidu. Přípravky a režimy léčby kolpitidy jsou uvedeny v tabulce.

Původce chorobyLéky a léčebný režim
Nespecifická bakteriální kolpitida• polygynax, 1-2 vaginální tobolky denně po dobu 7-12 dnů;
• terzhinan, 1 svíčka za noc po dobu 10 dnů;
• meratin-kombi, 1 vaginální tableta v noci po dobu 10 dnů;
• Mycozhinax 1-2 vaginální tobolky po dobu 7-12 dnů;
• betadin, vokadin (jodopolyvinylpyrrolidon) 1-2 vaginální tobolky po dobu 7-12 dnů.
Gardnerella colpitis• Ung. Vložte Dalacini 2% s aplikátorem do pochvy jednou denně po dobu 7 dnů nebo mastní tampony 2krát denně ráno a večer po dobu 2-3 hodin po dobu 7-10 dnů;
• ginalgin, 1 vaginální čípek v noci po dobu 10 dnů;
• terzhinan (meratin-kombi, mycozhinax), 1-2 vaginální tobolky po dobu 12 dnů;
• metronidazol 0,5 g 2 tablety 2krát denně po dobu 10 dnů;
• vložte Klion-D 100 hluboko do pochvy v noci, 1 tabletu po dobu 10 dnů.
Trichomoniasis colpitisPrůběh léčby je 10 dní po dobu 3 menstruačních cyklů.
• metronidazol (ginalgin, clion, efloran, trichopolum, bičík, pitrid) ráno a večer, 1 vaginální čípek po dobu 10 dnů;
• tinidazol (fazigin), 1 čípek v noci po dobu 10 dnů;
• komplex makmiror s 1 vaginálním čípkem v noci po dobu 8 dnů;
• terzhinan (meratin-kombi, mycozhinax), 1 vaginální čípek v noci po dobu 10 dnů;
• vaginální čípky Trichomonasid, 0,05 g po dobu 10 dnů;
• nitazol (trichocid) 2krát denně, čípky v pochvě nebo 2,5% aerosolová pěna 2krát denně;
• Neopenotran 1 svíčka v noci a ráno po dobu 7-14 dnů;
• geksikon 1 vaginální čípek 3-4krát denně po dobu 7-20 dnů.
Kolpitida• nystatin 1 vaginální čípek v noci po dobu 7-14 dnů;
• natamycin, 1 vaginální čípek v noci po dobu 6 dnů nebo krém, který se nanáší na povrch sliznic a kůže v tenké vrstvě 2–3krát denně;
• pimafukort 2-4krát denně ve formě krému nebo masti po dobu 14 dnů;
• klotrimazol - 1 vaginální tableta v noci po dobu 6 dnů;
• canesten 500 mg jednou ve formě vaginální tablety;
• mikonazolový vaginální krém 2-3krát denně po dobu 6 dnů.
Genitální oparpřímé antivirotika:
• acyklovir (ciclovir, zovirax, vivorax, virolex, acyc, herpevir) - krém pro aplikaci na postiženou oblast 4-5krát denně po dobu 5-10 dnů;
• Bonafton - 0,5% mast, lokálně 4–6krát denně po dobu 10 dnů;
• epigen (aerosol) - 4-5krát denně po dobu 5 dnů;
interferony a jejich induktory:
• a-interferon v čípcích - vaginálně po dobu 7 dnů;
• viferon - svíčky, 1-2krát denně, 5-7 dní;
• Poludan - 200 mcg lokálně 2-3krát denně po dobu 5-7 dnů;
• Gepon - 2–6 mg zředěných v 5–10 ml solného roztoku ve formě sprchování nebo vaginálních tamponů 1krát denně po dobu 10 dnů.
bylinné antivirotika:
• alpizarin - 2% topické masti 3-4krát denně;
• Megosin - 3% mast na aplikaci na děložní čípek po sprchování, aplikujte po dobu 12 hodin 3-4krát týdně.

Léčba vaginální dysbiózy

Po specifické léčbě je nutné obnovit normální mikroflóru pochvy, používají se následující léky:

- bifidumbacterin (lyofilizát živých bifidobakterií) vaginálně, 5-6 dávek zředěných převařenou vodou, jednou denně po dobu 5-8 dnů, nebo 1 vaginální čípek dvakrát denně po dobu 5-10 dnů;

- bificol (lyofilizovaná mikrobiální hmota aktivních kmenů bifidobakterií a Escherichia coli) - vaginálně 5-6 dávek 1krát denně po dobu 7-10 dnů;

- laktobakterin (lyofilizát živých laktobacilů) - vaginálně, 5-6 dávek, zředěný převařenou vodou 1krát denně, 5-10 dní;

- suchý colibacterin (lyofilizát živých bakterií) - vaginálně, 5-6 dávek 1krát denně po dobu 5-10 dnů;

- vagilak (Lactobacillus acidofilus - 18 mg, Lactobacillus bifidus - 10 mg, jogurtová kultura - 40 mg, sérový prášek - 230 mg, laktóza - 153,15 mg) - 1 tobolka v pochvě 2krát denně po dobu 10 dnů;

- acilac - 1 vaginální čípek v noci po dobu 10 dnů;

- "Simbiter-2" (jedna dávka obsahuje 1 000 miliard živých buněk mikroorganismů probiotické kultury s 25 kmeny) - intravaginálně injikujte obsah lahve, předem zředěné převařenou vodou (1: 2), po dobu 10-15 dnů.

Vitaminová léčba kolpitidy

- multivitamíny v kurzech (vitrum, centrum, uni-cap, multitabs);

- riboflavin 0,005 g 2krát denně;

- kyselina askorbová 200 mg s tokoferol-acetátem 100 mg 3x denně.

Kolpitida a těhotenství

Během těhotenství prochází ženské tělo velmi vážným stresem, takže imunitní systém často selhává. Těhotná žena je vždy zranitelnější než žena, která nenese dítě. Kolpitida sama o sobě se nemůže stát překážkou úspěšného početí. A ve skutečnosti tato nemoc sama o sobě není pro těhotnou ženu děsivá. Ale ne všechno je tak jednoduché. Následky, které mohou být, jsou pro nenarozené dítě velmi nebezpečné. Například u kolpitidy je riziko vzniku vzestupné infekce velmi vysoké, když může být plod matky zasažen během nitroděložního života. Nebezpečný je také přirozený porod, když se dítě nakazí od matky v době průchodu porodními cestami. Těhotné ženy, které čelí kolpitidě, by měly mít na paměti, že zánětlivý proces na vaginální sliznici může vyvolat potrat. Plodová voda je často také infikována, což může vést k rozvoji řady komplikací těhotenství, od polyhydramnionu po předčasné porodení ne vždy zdravého dítěte.

Navzdory skutečnosti, že velké množství léků k léčbě kolpitidy je během těhotenství zakázáno, přesto by tento problém neměl být v žádném případě ignorován! Při prvních projevech nepříjemných příznaků kolpitidy musíte vyhledat pomoc u místního gynekologa. Problém je obvykle rychle vyřešen pomocí imunomodulačních léků a lokálních antibakteriálních látek. Doporučuje se také uchýlit se k receptům tradiční medicíny - používat sprchování a mytí odvarem z léčivých bylin. Které - řekne to specialista.

Fyziologické příčiny prodloužené menstruaceMenstruační krvácení u zdravé ženy má stejné trvání. V prvních dnech může být výtok hojný a mírně bolestivý, což se také nepovažuje za odchylku od normy.