Suchost v pochvě u žen: léčba patologie léky a lidovými metodami

Vaginální suchost je stav v intimní oblasti, kde se snižuje množství přírodního maziva produkovaného tělem ženy. V důsledku tohoto jevu vznikají nepříjemné příznaky: nepohodlí, někdy bolest. Proto je důležité poradit se s gynekologem již při prvních projevech patologie. Je obzvláště nutné věnovat pozornost suchu, ke kterému dochází v mladém věku, protože to může naznačovat vážné poruchy endokrinního systému..

 • 1 Koncept „vaginální suchosti“
 • 2 Faktory vysychání v intimní oblasti
 • 3 Klinický obraz
 • 4 Léčba patologie léky
 • 5 Tradiční terapie
 • 6 Prevence sucha v intimní oblasti

Vaginální suchost je určitý stav sliznic, když začínají ztrácet své vlastnosti pružnosti a hladkosti, stejně jako možnost normálního vylučování přirozených sekrecí. Samotná orgánová stěna má tři vrstvy; uvnitř je umístěna sliznice. Skládá se z vláken stratifikovaného dlaždicového epitelu, které tvoří určitý počet příčných záhybů v pochvě. Jsou odpovědné za změnu velikosti pochvy během porodu nebo během sexuálního vzrušení..

Sliznice má žlázy, které vylučují čirý nebo lehký hlen. Toto mazivo je mírně kyselá reakce kvůli přítomnosti kyseliny mléčné a nemá štiplavý zápach.

Správná činnost této skořápky v intimní oblasti je dána řadou faktorů. Jeho normální fungování závisí na věkových charakteristikách organismu, stavu hormonálního pozadí, absenci infekčních procesů a pravidelnosti sexuální aktivity. Dodržování hygienických pravidel pro péči o genitálie hraje zvláštní roli, zejména během menstruace..

Riziko vaginální suchosti se zvyšuje u žen středního věku a menopauzy. Hlavní rizikovou skupinou jsou ženy v rozmezí 40-60 let (které vstoupily do klimakterického období). V této době je v ženském těle narušena tvorba estrogenů, jejichž jednou z funkcí je udržovat normální vaginální vlhkost a kyselost..

Postupně s narušením produkce hormonů se snižují mechanismy přirozené obrany a úroveň kyselosti se mění na alkalickou stránku. Proto se tkáně stávají náchylnějšími k pronikání patologických mikroorganismů, zvyšuje se riziko prasklin a ulcerací..

Dalším důvodem vysychání v intimní oblasti je pokles produkce kyseliny hyaluronové. Tato látka slouží jako základ pro pružnost, tón a výživu. Molekuly této látky mohou interagovat s vodou, a tak zadržovat vlhkost ve sliznicích a dermis. Porušení obsahu kyseliny hyaluronové ve sliznici lze pozorovat při menopauze, poporodním období atd..

Klíčovými příčinami nemoci jsou:

 • Hormonální narušení, které se vyvíjí před menstruací, během těhotenství, po porodu, nesprávně předepsanými hormonálními léky.
 • Stresující situace a velká fyzická aktivita.
 • Infekce urogenitálního traktu, nemoci přenášené během pohlavního styku, nádory, děložní myomy a endometrióza.
 • Dermatologická onemocnění.
 • Nepravidelný nebo žádný sexuální život.
 • Poruchy imunity.
 • Chirurgické zákroky prováděné na orgánech urogenitálního systému.
 • Umístění nitroděložního tělíska.
 • Užívání léků, jako jsou antibiotika, antidepresiva, hormonální léky, chemoterapie.
 • Používání kosmetických a hygienických produktů v oblasti genitálií: mýdlo, gel, ochucená antikoncepce, které mohou zničit požadovanou úroveň kyselosti a způsobit podráždění a alergie.

Hlavní příznaky vývoje vysychání intimní zóny jsou:

 • Snižování množství přirozených sekrecí.
 • Pálení a svědění genitálií v perineu a v předvečer pochvy.
 • Nepohodlí a nepohodlí způsobené sníženým výbojem.
 • Bolestivé a nepříjemné pocity během pohlavního styku.
 • Praskliny a vředy na sliznici, které svědí a dráždí.
 • Infekce trhlin a ran s klinickým obrazem zánětlivého procesu.

Pokud je vaginální suchost spojena s rozvojem atrofické kolpitidy, přidává se k hlavním příznakům časté nutkání a bolest během močení.

Mnoho žen odmítá sex, protože kromě nepohodlí a nepohodlí pociťují i ​​bolest.

Abychom se zbavili tohoto onemocnění, používají se různé léky: nehormonální a hormonální léky. Hormonální terapie přispívá k rychlému uzdravení, pokud je faktorem patologie pokles hladiny estrogenu.

Hlavní hormonální léky pro terapii jsou:

 • vaginální kroužek: obsahuje estrogeny a je nastaven na tři měsíce;
 • vaginální čípky: jedná se o čípky, které obsahují estrogeny a používají se denně, dokud příznaky nezmizí;
 • krém, mast, gel: injikují se intravaginálně pomocí speciálně navrženého aplikátoru.

V případě kontraindikace užívání hormonálních léků se používají nehormonální léky:

 1. 1. Klimadinon, cyklodinon: jsou schopné působit na produkci hormonů hypofýzy, zejména snižovat uvolňování luteinizačního hormonu a vázat se na estrogenové receptory;
 2. 2. Cicatridin: obsahuje kyselinu hyaluronovou a výtažky z měsíčku a aloe, které pomáhají zvlhčovat sliznice, hojit rány a praskliny.

Aby se vyloučila suchost při pohlavním styku, doporučuje se použít lubrikant ve formě lubrikantu. Má nižší hladinu pH a je obohacen o vitamín E. Produkt lze použít i při nepohodlí..

K úlevě od vaginální suchosti se široce používají alternativní bylinné léčby, a to buď ústy, nebo jako koupel nebo sprcha..

Následující lidové prostředky se nejčastěji používají doma:

 • sbírání kopřivy, oregana, měsíčku, medvědího ucha, ohnivé révy, heřmánku: vařte jednu lžíci směsi na 0,4 litru vody, nechte hodinu, pak si vezměte 0,5 šálků 4krát denně po dobu 10 dnů;
 • sbírání trávy horské dělohy a byliny z oregana: nalijte asi jednu lžíci každé složky dvěma sklenicemi vody, trvejte na tom a vezměte jednu sklenici třikrát denně na prázdný žaludek po dobu 21 dnů;
 • vitamin E v olejovém roztoku: smíchejte 10 kapek vitaminu s rostlinným olejem, aplikujte každý den obvazem na stěny pochvy, dokud příznaky nezmizí;
 • koupele s matkou a vlaštovičníkem: trvejte na dvou polévkových lžících směsi, vařených v jednom litru vody a přidejte do umyvadla s teplou vodou pro koupel během 7 dnů. Toto řešení lze také použít pro douching. Za tímto účelem se 100 ml roztoku vstřikuje do vagíny ráno a večer pomocí gumové baňky..

Aby se zabránilo rozvoji sucha v intimní oblasti, je nutné dodržovat určité požadavky a pravidla. Prevence sucha v intimní oblasti zahrnuje tři základní pravidla:

 1. 1. Cvičte běžnou, ale ne nadměrnou hygienu genitálií.
 2. 2. Dodržování a udržování zdravého životního stylu.
 3. 3. Stabilní sexuální život.

Každý den je nutné se osprchovat praním, ale bez použití prostředků, které dráždí sliznice.

Za tímto účelem můžete zakoupit v lékárnách předměty pro péči o intimní oblast. Je nutné používat hygienické vložky, když dochází k vypouštění, a měnit je každých 4-6 hodin. Doporučuje se používat neparfémované kondomy na blízkost, polštářky, toaletní papír, lubrikanty. K praní prádla je lepší používat jednoduché a nechemické čisticí prostředky..

Dieta by měla omezit množství kořeněných, mastných a kořeněných jídel a alkoholických nápojů. Doporučuje se aktivně jíst luštěniny, rýži, jablka, zelí, datle a petržel, protože obsahují fytoestrogeny.

Co dělat pro vaginální suchost: léky

Po celý život ženy čelí různým problémům intimní povahy, o nichž se ve slušné společnosti nebývá zvykem diskutovat. Samozřejmě nejsou předmětem diskuse, ale měly by se stát důvodem pro kontaktování specialisty. Vaginální suchost je stav intimní zóny, kdy množství přírodního maziva vylučovaného tělem prudce klesá (proces jeho uvolňování se zastaví). V důsledku nedostatku tekutin se stěny vagíny ztenčují, objevují se nepříjemné příznaky, které narušují zdravý a aktivní život.

Příčiny pocitu sucha v pochvě

V lékařské praxi se tato patologie nazývá atrofická vaginitida (kolpitida). Tento termín však platí pouze ve vztahu k některým variantám nástupu patologie. Procesy ztenčení vaginální sliznice, změny velikosti, ztráta elasticity plochého stratifikovaného epitelu nejsou vždy spojeny s hormonálními poruchami v ženském těle. Příčiny onemocnění se někdy stávají infekcemi močových cest, množstvím parfémované intimní kosmetiky a dlouhodobým užíváním antibiotik.

Řada gynekologů upřednostňuje termín „vaginální atrofická dermatitida“, který přesněji označuje projev nemoci. Typické příznaky jsou:

 • pocit pálení v perineu;
 • pocit napětí ve vnitřních stěnách pochvy;
 • svědění v stydkých pyskech, vaginální otvor;
 • nepohodlí během pohlavního styku, které je doprovázeno bolestí;
 • krvácení sliznice v důsledku výskytu ran, vředů na epitelu intimní zóny.

K výše uvedeným příznakům se přidává řada konkrétních příznaků, pokud má žena klasické příznaky kolpitidy způsobené hormonálními poruchami těla:

 • Neochota mít sex s partnerem. Nízké hladiny estrogenu snižují libido. Navíc snížená citlivost, bolest, suchost, krvácení během sexu negativně ovlivňují intimní život ženy..
 • Infekční choroby. Pokles přirozeného mazání vede k řídnutí epitelu vnitřních, vnějších pohlavních orgánů, zhoršení prospěšné mikroflóry sliznice, suché sliznice. Patogenní prostředí se proto stává zdrojem zánětlivého procesu v intimní oblasti..
 • Problémy s močením: časté nutkání, pálení.
 • Celkové zhoršení zdraví, bolesti hlavy, letargie, slabost.

K normalizaci funkcí žláz, vyvážení hormonální dysfunkce, odstranění sucha, určení správné léčby je nutné zjistit důvody, které lze podmíněně rozdělit do tří skupin:

 1. Vážné onemocnění / nemoc těla. Pouze lékař pomůže stanovit přesnou diagnózu a předepsat kompetentní léčbu. Pozorováno, když:
  1. výskyt novotvarů;
  2. vaginóza způsobená bakteriální infekcí;
  3. endometrióza, myom dělohy;
  4. zánět sliznic celého těla v důsledku dysfunkce žláz (Sjogrenův syndrom).
 2. Změny v hormonálním pozadí ženy. Ve většině případů se patologie vyskytuje v době menopauzy nebo během těhotenství..
 3. Běžné důvody. Zobrazí se, když:
  1. nesprávná intimní hygiena;
  2. nepřiměřené použití sprchování;
  3. užívání antibiotik nebo diuretik, léků snižujících krevní tlak;
  4. alergické reakce na složené prací prášky, mýdla, gely;
  5. zhoršení krevního oběhu v pánevních orgánech;
  6. nepravidelný sexuální život nebo jeho nedostatek.

Nyní oblíbené použití parfémovaných sprchových gelů je pro ženské tělo nebezpečné: vůně a nadbytek chemických složek způsobují poruchy činnosti sliznic. Přestávají normálně fungovat, jejich sekrece klesá: v důsledku toho se objeví nepříjemný pocit. Nezapomeňte na možné alergické reakce na složky intimní kosmetiky.

Kyselé prostředí, které stimuluje produkci prospěšných bakterií mléčného kvašení ženskými genitáliemi, je ničeno pod vlivem kyselinově nevyvážených gelů. Optimální hodnota by měla být 4–4,5 pH. Chcete-li se zbavit problémů, měli byste opustit nově vyvinuté dezodorované toaletní výrobky ve prospěch běžného mýdla, toaletního papíru bez nečistot a přísad..

Pevné spodní prádlo, které mačká cévy a narušuje krevní oběh v pánevních orgánech; syntetika, někdy nekvalitní, z níž jsou vyrobeny kalhotky, škodí zdraví ženy. Nemoc se cítí podrážděním, brněním, svěděním perinea. Vyměňte módní, krásné polyamidové spodní prádlo za neméně krásnou a elegantní bavlnu - a na problém zapomenete.

 • Dioxidin v nose
 • Jak si na zimu vyrobit vypeckované třešňové želé
 • Nano sim karta pro smartphone. Jak vyjmout běžnou kartu nebo kartu micro sim pro formát nano sim

Další hrozbou je nedostatek hygieny v intimní oblasti. Patogenní mikroflóra vytlačuje prospěšné laktobacily: mnoho žen čelí kandidóze způsobené houbou Candida. Vzhled nepříjemného zápachu, svědění a pálení, ztenčení slizničního epitelu signalizují nesprávnou funkci těla. I při velkém výtoku existují známky atrofické vaginitidy a nepohodlí.

Před menstruací

Proč nepříjemné pocity pravidelně trápí zdravé ženy v reprodukčním věku před menstruací? Asi 10% spravedlivého sexu se s tímto problémem obrací na gynekologa: několik dní před nástupem menstruace se v těle zvyšuje množství hormonu progestogenu, který na krátkou dobu potlačuje produkci estrogenu. Takové jevy nepatří k patologiím a jsou považovány za naprosto neškodné..

Během těhotenství

Očekávání mateřství je v životě ženy nádherným obdobím. Někdy je však průběh těhotenství doprovázen určitými zdravotními problémy: ranní nevolnost, nevolnost, sucho v intimní oblasti, banální drozd jsou způsobeny restrukturalizací těla, aktivitou hormonu progestogenu. Zvětšující se děloha vytváří další tlak na všechny orgány, což má za následek změnu mikroflóry pochvy, snížení elasticity, výskyt příznaků svědění a podráždění.

Po porodu

V poporodním období vaginitida většinou zmizí sama: hormonální pozadí se normalizuje a sekreční žlázy vagíny začnou pracovat v obvyklém rytmu. Asi 20% porodních žen si stěžuje na sucho a pocit pálení v oblasti stydkých pysků. Je to způsobeno uvolňováním hormonu prolaktinu, který dočasně „přeruší“ estrogen. Doba zotavení trvá 60 až 90 dní. U žen, které porodily císařským řezem, doporučují gynekologové obnovení hormonálních hladin až 120 dní.

S menopauzou

Menopauza (klimakterické období) je obdobím významných změn v životě ženy souvisejících s věkem. Obnova těla je spojena s významným poklesem produkce ženského hormonu estrogenu. Vaginální suchost se vyskytuje u 50% spravedlivého pohlaví ve věku nad 55 let. Při menopauze se tato patologie nazývá atrofická vaginitida. Zúžení vaginálních stěn, ztráta přirozeného mazání, poškození žláz vedou k vytvoření alkalického prostředí, které způsobuje pocit tření, svědění. Nezapomeňte kontaktovat gynekologa, který vám předepíše hormonální substituční terapii.

Během pohlavního styku

Nepříjemné pocity sexu negativně ovlivňují sexuální život obou partnerů. Bolest, nepohodlí a občas krvácení odradí ženu od intimního života a muže intimita trochu potěší. Gynekologové však doporučují, aby se nevzdali tělesných radostí: hormonální čípky, maziva pomohou vytvořit sexuální život.

 • Jak deaktivovat placené služby na Megafonu samostatně prostřednictvím osobního účtu online, prostřednictvím SMS a požadavku USD
 • Antibiotikum Suprax - pro děti i dospělé. Návod k použití antibiotika suprax
 • Jak se zbavit vrásek pomocí efektních domácích masek

Pokud je důvodem banální neschopnost, spěch partnera, řešením problému bude prodloužení doby pro předehru. Tělo ženy vzrušeně reaguje zvýšeným průtokem krve do genitálií a pochvy, čímž zvyšuje přirozenou sekreci žláz. Trvalé používání kondomů negativně ovlivňuje množství maziva vytvářeného v pochvě: pokud je podrážděný slizniční epitel, zkuste alespoň na chvíli kondom opustit.

Věková suchost

5-7 let po nástupu menopauzy klesá množství estrogenu vylučovaného tělem o 80%. Podle vědců trpí ve věku 60 až 65 let více než 75% žen atrofickou kolpitidou se všemi doprovodnými příznaky: pokles lumen pochvy, suchost a krvácení ze sliznice. Odkazy na věk, nechuť k lékaři mohou skončit katastrofou: s tímto onemocněním se nejen vícevrstvý epitel pochvy, ale také stěny močového měchýře (tkáně močové trubice) ztenčí a méně pružně.

Metody léčby

Pouze gynekolog může po vyšetření určit a předepsat správnou léčbu a zjistit příčiny vaginitidy. Z nezbytných postupů bude žena muset podstoupit gynekologické vyšetření, při kterém lékař provede Pap stěr (k vyloučení rakoviny), předepíše obecný (klinický) krevní test, aby se zabránilo možnému rozvoji infekcí močových cest.

Obecná opatření zaměřená na odstranění patologie, jako je vaginální dermatitida, zahrnují následující:

 • Při menopauze může být ženám nabídnuta nehormonální nebo hormonální substituční léčba ke zmírnění sucha a podráždění v pochvě.
 • Během těhotenství, při kojení dítěte, lékař doporučí ženám používat speciální zvlhčovače - gely, masti, lokální lubrikanty, které nejsou absorbovány do krevního oběhu, aby chránily dítě.
 • V případě sucha v důsledku porušení pravidel intimní hygieny je lepší odmítnout jakoukoli intimní kosmetiku, toaletní papír nebo vlhčené ubrousky s aromatickými přísadami.
 • Jakékoli léky, zejména atropin, antihistaminika, léky snižující krevní tlak nebo diuretika, by měly být užívány pouze v případě potřeby a na lékařský předpis. Samoléčba je nebezpečná z důvodu výskytu nežádoucích účinků: od sucha po zánětlivé procesy v pochvě a močových cestách.
 • Opuštění špatných návyků, které zhoršují prokrvení pochvy a způsobují sucho, svědění, pálení.
 • Vyvážená strava s vysokým obsahem luštěnin, omega-3 mastných kyselin k normalizaci sekrece vaginálních žláz a prevenci suchosti intimní oblasti..
 • Pravidelný sexuální život s pravidelným partnerem. V počátečních fázích je vhodné používat intimní lubrikační gely ke snížení sucha. Je lepší vzdát se ochucených kondomů.
 • Přítomnost onemocnění urogenitálního systému, jejichž vedlejším účinkem je suchost sliznic pochvy, je důvodem pro okamžitou lékařskou pomoc. V takovém případě může být nutný chirurgický zákrok nebo zdlouhavý léčebný postup..

Léky: tablety, čípky a krémy

Nekomplikované případy atrofické kolpitidy, mírně spojené s porušením produkce hormonu estrogenu, lékaři navrhují léčbu nehormonálními léky. Jsou také dobré v situacích, kdy hormonální substituční léčba není z mnoha důvodů možná. Vaginální tablety, homeopatické léky, gely a masti, topické krémy (zvlhčující sliznici) vám pomohou zbavit se nepohodlí.

 • Před pohlavním stykem použijte lubrikant bez vůně.
 • Vitamíny A a E - podporují zdravý stav slizničního epitelu bez podráždění.
 • Svíčky na bázi měsíčku "Vagikal" pomáhají odstranit dráždivé faktory - pálení, svědění, suchost, hojení ran a prasklin.
 • Vaginální čípky "Feminela", "Cicatridin" oválná forma zajišťují dlouhodobé zvlhčení pochvy díky kyselině hyaluronové - elixír mládí a aloe, měsíček odstraňují suchost.
 • Homeopatické léky "Cyclodinon", "Klimadinon" působí na hypofýzu, stimulují produkci estrogenu a chrání intimní oblast před suchem.
 • Vaginální gel "Gynokomfort" odstraňuje příznaky kolpitidy, normalizuje úroveň kyselosti pochvy, chrání před infekcemi.

Hormonální terapie

S menopauzou, změnami hormonálních hladin souvisejícími s věkem bude hormonální substituční léčba optimálním řešením problému sucha ve vaginální oblasti. Samy předepsané (na doporučení přítele, souseda, internetu) estrogenové léky jsou zdraví škodlivé: mohou způsobit tvorbu zhoubných nádorů nebo dysplazie. Hormonální terapie navrhuje použití vaginálních kroužků, mastí nebo lubrikantů, čípků, tablet:

 • Gely „Dermestril“, „Klimara“, „Divigel“ se zavádějí do pochvy pomocí speciálního aplikátoru. Nepříjemné pocity zmizí do hodiny.
 • Hormonální kroužky zavádí gynekolog. Obsahují určitou dávku estrogenu, který je postupně absorbován vaginálním epitelem (účinný od 1 do 3 měsíců), zmírňuje suchost a pálení.
 • Svíčky na pochvu "Ovestin", "Oripod" se používají v kurzu: každý den po dobu 2 týdnů, postupně snižujte dávku na minimum, dokud nezmizí pocit sucha.
 • V některých případech je systematické užívání tablet předepsáno jako součást komplexní hormonální substituční terapie.

Jak odstranit suchost pomocí lidových prostředků

Bylinné přípravky, koupele, sprchování jsou velmi důležitými pomocníky při léčbě atrofické dermatitidy pochvy. Vzhledem k individuálním charakteristikám (intolerance, alergie) bude žena schopna vyhnout se příznakům sucha, svědění a pálení v pochvě tím, že se orálně nebo koupe s léčivými bylinami:

 • Budete potřebovat: kopřivu, oregano, měsíček v poměru (60 g, 20 g, 30 g), heřmánek a Veronica officinalis po 50 g. Nalijte 0,5 litru vroucí vody a vařte nejméně 5 minut. Nechte vařit. Průběh podávání je 10-12 dní, 100 ml denně. Pokud suchost stydkých pysků nezmizí, navštivte svého gynekologa.
 • Velmi dobře odstraňuje suchost stěn v pochvě, odvar z dělohy a matky. Smíchejte 50 g každé bylinky, zalijte 400 ml vody a povařte. Vezměte třetinu sklenice 3x denně před jídlem.
 • Sprchování odvarem z měsíčku je ideálním způsobem, jak se zbavit atrofické kolpitidy s menopauzou, odstranit pocit sucha a těsnosti stěn. Aby nedošlo k narušení prospěšné mikroflóry pochvy, počet sprchování v jednom kurzu není větší než 5.
 • Koupele s odvarem z matčiny trávy uvolňují nervový systém, zmírňují svědění a nepohodlí: 60 g trávy nalijte 500 ml vroucí vody a vařte 2-3 minuty. Nechte vařit půl hodiny, přeceďte a přidejte do lázně. aby pocit sucha zmizel, dejte si takové koupele alespoň jednou týdně.
 • Domácí tampony ze sterilního obvazu navlhčeného v tekutém olejovém roztoku vitaminu E pomohou odstranit suchost a posílit stěny pochvy.Zkombinujte obsah kapsle s 10 čajovými lžičkami vařeného rafinovaného slunečnicového oleje, ponořte tampon do směsi a vložte jej do pochvy na 5 minut. Může být použit k mazání sliznic, dokud příznaky nezmizí.

Vaginální suchost: příčiny a léčba. Vaginální suchost: lidové léky

Mnoho zástupců krásné poloviny lidstva po celý život čelí problému zvýšené vaginální suchosti. Bez ohledu na stupeň projevu způsobuje nepohodlí a může způsobit bolest během sexu. Je třeba poznamenat, že množství lubrikantu, které je odpovědné za zvlhčení vaginální sliznice, se může lišit. Obvykle je vždy průhledný a nemá žádný specifický zápach. Kromě období sexuálního vzrušení si mnoho žen nevšimne přítomnosti lubrikantu v pochvě. Když je pryč, některým dámám je sucho.

Obecná informace

Vaginální suchost je stav sliznice, při kterém ztrácí svou obvyklou pružnost, normální hladkost a schopnost uvolňovat přirozené mazání. Je známo, že stěny ženské vagíny sestávají ze tří vrstev. Nejvyšší z nich je sliznice. Ten se zase skládá ze stratifikovaného plochého epitelu, který tvoří velké množství záhybů. Prostřednictvím druhé možnosti je možné změnit její obvyklé rozměry, například během porodu. Kromě toho mají stěny pochvy ve své struktuře speciální žlázy, které jsou odpovědné za sekreci transparentního hlenu. Vyznačuje se nepříliš výrazným zápachem a slabě kyselou reakcí. Vagina se také vyznačuje speciální mikroflórou (obsah prospěšných mikroorganismů). Podle odborníků je normální fungování tohoto orgánu určeno několika faktory současně. Stav hormonálního pozadí, absence jakýchkoli zánětlivých procesů, infekční onemocnění, pravidelnost sexuální aktivity jsou jen některé z nich..

Hlavní důvody

Vaginální suchost je poměrně nepříjemný problém. Podle odborníků k ní může dojít v jakémkoli věku az různých důvodů. Pojďme jmenovat ty hlavní:

 • Změny na hormonální úrovni (včetně změn způsobených porodem nebo nástupem menopauzy). Během druhé fáze je produkce hormonu estrogenu znatelně snížena, což nevyhnutelně vede k vaginální suchosti. Toto období se zpravidla vyskytuje u žen ve věku 45 až 60 let..
 • Časté stresové situace. V těch dnech, kdy na tělo dopadne zvýšené zatížení ve formě zážitků, nadměrné úzkosti, začne tělo produkovat méně lubrikantů. To vše přímo vede k suchu v intimních oblastech, očích nebo ústech..
 • Užívání drog. Antikoncepční pilulky, antihistaminika, antidepresiva, diuretika mohou negativně ovlivnit hladinu sekrece v pochvě. Kromě toho dialýza ledvin nebo použití chemoterapie také ovlivňuje hladinu hydratace..
 • Přecitlivělost na výrobky osobní péče nebo toaletní potřeby. Při jejich výběru by měly být upřednostňovány hypoalergenní varianty bez barviv a aromatických látek. Velmi často je zvýšená vaginální suchost vyvolána těmi složkami, které jsou obsaženy v pracích prášcích nebo toaletním papíru (verze s příchutí).
 • Špatné návyky. Kouření, jak víte, nejen zpomaluje krevní oběh, ale vede také ke změnám na hormonální úrovni. Pokles průtoku krve do pochvy nevyhnutelně vede k atrofickým změnám. Je důležité si uvědomit, že ženy, které kouří menopauzu rychleji, a hormonální substituční léčba v tomto případě nemá požadovaný účinek..
 • Sex. Nedostatek vzrušení, stimulace nebo touhy během intimity přímo ovlivňuje hladinu vaginální vlhkosti. Tato situace velmi často končí nepohodlí a bolestí..
 • Některé typy infekcí a pohlavně přenosných chorob.

Tento článek uvádí pouze ty nejzákladnější důvody. Vaginální suchost se může objevit také kvůli dalším faktorům. Abyste je mohli konečně identifikovat, budete potřebovat pomoc kvalifikovaného odborníka..

Včasná diagnóza

Když nastane tento problém, je velmi důležité okamžitě vyhledat pomoc od gynekologa. Pouze kvalifikovaný odborník může zjistit skutečnou příčinu takových nepříjemných příznaků a poté doporučit kompetentní terapii. Diagnostika v tomto případě znamená kompletní gynekologické vyšetření, vyloučení infekcí močových cest a také nátěr Pap. Tento test je vyžadován k detekci přítomnosti prekancerózních a rakovinných buněk..

Jak se vypořádat s nedostatečnou vlhkostí vaginální sliznice?

Tento problém zpravidla není zjištěn během preventivní gynekologické prohlídky, ale je stížností pacienta. Pokud žena v této oblasti nepociťuje žádné nepohodlí, je nepravděpodobné, že by byla diagnostikována vaginální suchost..

Během vyšetření lékař velmi často doporučuje vyloučit provokující faktory, které by mohly vést k rozvoji tohoto problému, normalizovat sexuální vztahy. Bohužel tato opatření zdaleka nestačí k odstranění vaginální suchosti. Co dělat v tomto případě?

Léčba drogami

Lékař zpravidla předepisuje takové léky, které současně léčí různé druhy gynekologických onemocnění. Kromě toho tyto léky eliminují nejen příčinu, ale také účinek, tj. Zbavují sucha. K normalizaci stavu sliznice, který byl vyvolán závažnějšími chorobami, by léky měly být předepsány výhradně kvalifikovaným odborníkem a pouze po podrobné diagnostice. Může to být protizánětlivé i antibakteriální léky na vaginální suchost..

Pokud důvod nespočívá v hormonálních abnormalitách nebo infekčních onemocněních, pak jsou zpravidla předepsány takové léky, jejichž hlavním účinkem je obnovení pružnosti svalů a pružnosti sliznice v této oblasti. Například léky "Klimadinon", "Tsikatridina". Složení těchto léků obsahuje složky, které přispívají k normalizaci sliznice, mají antifungální a antiseptický účinek..

Hormonální terapie

Jak jinak můžete porazit vaginální suchost? Léčba hormonálními léky je v poslední době velmi populární a vysoce účinná. To je způsobeno skutečností, že problém sucha je spojen hlavně s poruchami na hormonální úrovni, nebo spíše s nedostatkem estrogenu v krvi. Po potvrzení této skutečnosti tedy může gynekolog předepsat lokální estrogenovou terapii. Níže uvažujeme několik jeho možností..

 • Vaginální prsten. Zavádí se přímo do pochvy. V průběhu jeho působení dochází k tvorbě stálého toku estrogenu do vaginálních tkání. Takový prsten je nutné měnit každé tři měsíce..
 • Vaginální pilulka. Vaginální suchost a svědění lze pomocí tohoto léku překonat. Tableta se aplikuje lokálně. První dva týdny musíte drogu užívat každý den a poté - pouze dvakrát týdně..
 • Vaginální krém. Vkládá se do vagíny pomocí speciálního aplikátoru a poté se nezávisle šíří podél jejích vnitřních stěn, čímž poskytuje terapeutický účinek.

Je důležité si uvědomit, že je nepřijatelné používat hormonální terapii podle vlastního uvážení k řešení problému, jako je vaginální suchost. Léčba by měla být prováděna výhradně na doporučení lékaře a pouze pod jeho neustálým dohledem, aby se zabránilo výskytu nežádoucích účinků.

Pomoc tradiční medicíny

Recepty našich babiček na léčbu problémů v intimní oblasti nabízejí v této věci vlastní řešení..

Lidové léky se také používají pro menopauzu. Například v případě nedostatečné vlhkosti sliznice se můžete koupat s matkou. Nejprve byste měli vařit tři polévkové lžíce suché směsi ve vroucí vodě (stačí dvě sklenice). Výsledný vývar by měl být nalit. Poté může být přidán do teplé koupelové vody. Celá procedura by neměla trvat déle než 12 minut.

Vitamin E (olejový roztok) lze použít lokálně. Tento lék se prodává v jakékoli lékárně. Bezprostředně před pohlavním stykem je nutné tímto činidlem velkoryse namazat vagínu. Jindy se doporučuje dodatečně použít mazivo vyrobené z kokosového nebo olivového oleje. Navíc nebude nadbytečné používat tyto prostředky přímo na mužský penis..

Bohužel, všechny výše uvedené metody ne vždy vyřeší takový problém jako vaginální suchost. Lidové léky jsou bezmocné, když žena nezná příčinu těchto změn. Kromě toho se nedoporučuje používat recepty našich babiček bez předchozí konzultace s odborníkem..

Nedostatečná vlhkost sliznice během menopauzy

S nástupem menopauzy produkce hormonu estrogenu v těle každé ženy postupně klesá, což má za následek určité příznaky a důsledky. Vagina mění svůj tvar a velikost, zkracuje se, v důsledku čehož se snižuje průtok krve. Všechny tyto faktory ovlivňují pružnost a obsah vlhkosti v dané oblasti. Sliznice se také ztenčuje. Produkce zvláštního vaginálního hlenu se zastaví. Suchost a svědění v pochvě jsou jasným znamením snížení hladiny hormonu estrogenu v těle..

S menopauzou by si každá dáma měla být vědoma, že tento proces neznamená konec života. Odborníci doporučují nezastavovat intimitu během takového období. Pokud jde o takovou nepříjemnost, jako je vaginální suchost během menopauzy, moderní medicína dnes nabízí různé možnosti, jak snížit projevy příznaků tohoto problému. Neměli byste před ní zavírat oči, je důležité okamžitě vyhledat pomoc od gynekologa.

Problémy po porodu

Během těhotenství je vagina neustále pod tlakem dělohy a dítěte, které se v ní vyvíjí. Hlavní zátěž pro tuto oblast však stále spadá do doby samotného porodu. Stěny pochvy jsou velmi tenké, původní citlivost je ztracena.

Je důležité si uvědomit, že zvýšená vaginální suchost po porodu není zdaleka neobvyklá. Vyjadřuje se nepohodlí a bolestivé pocity během intimity. Předpokládá se, že tento problém je způsoben nízkou hladinou estrogenu. Je snadné to vyřešit, pouze pokud se žena obrátí včas na gynekologa o pomoc. Lékař zpravidla předepisuje speciální čípky pro vaginální suchost a také doporučuje používat umělá maziva, která se prodávají téměř v každé lékárně..

Sexuální život

Nedostatečná vlhkost sliznice v intimní oblasti je společníkem mnoha lidí

Je důležité si uvědomit, že pravidelná a zároveň plnohodnotná intimita je klíčem ke zdraví reprodukčního systému každé ženy. Navíc se zlepšuje zdravotní stav dámy, zvyšuje se její vitalita, je pozorována nejvyváženější koncentrace hormonů v krvi, což je druh prevence nedostatečné vlhkosti ve sliznici..

Preventivní opatření a užitečné tipy

Problémům, jako je suchost vaginální sliznice, je snazší zabránit, než se s nimi neustále vypořádat později. Podle odborníků preventivní opatření v tomto případě zahrnují tři složky současně..

Nejprve se jedná o dodržování hygienických standardů, které všichni znají od raného dětství. Všem ženám se doporučuje sprchovat se denně bez použití produktů s vysokým obsahem barviv nebo jiných chemických složek. Je také důležité používat speciální hygienické vložky, pokud existuje silný vaginální výtok. Měly by se měnit každé čtyři hodiny. Během menstruace lékaři doporučují používat spíše tampony než tampony. Spodní prádlo musí být denně měněno a při jeho výběru je lepší dát přednost přírodním tkaninám.

Za druhé, zdravý životní styl může zabránit vaginální suchosti a pocitu pálení. Doporučuje se věnovat zvláštní pozornost každodenní stravě. Je důležité zcela vyloučit použití nakládaných a kořeněných jídel a alkoholických nápojů. Výživa by měla být obohacena o vitamíny a minerály. V tomto případě lze klást důraz na syrovou zeleninu a ovoce, bobule, obiloviny a celozrnné výrobky. Neměli byste si odepírat používání polynenasycených tuků, které jsou hojně obsaženy v ořechech, mořských rybách, semenech a rostlinných olejích. Lékaři doporučují aktivně používat produkty, které obsahují fytoestrogeny. Jedná se o speciální látky podobné svým účinkem ženským pohlavním hormonům. Fytoestrogeny se nacházejí ve fazolích, sóji, čočce, petrželce, jablkách atd..

Dalším preventivním opatřením je přiměřená sexuální aktivita. Pravidelná intimita pomáhá normalizovat hormonální hladiny. Denní sex nejen zabraňuje nadměrnému vysychání sliznice v této oblasti, ale je také považován za druh prevence mnoha nepříjemných onemocnění, kterými trpí především představitelé spravedlivé poloviny lidstva..

Závěr

Každá žena by měla jasně pochopit, že tento problém sám o sobě nikdy nezmizí, dokud nebude identifikována jeho hlavní příčina. Podle odborníků pokles hladiny estrogenu negativně ovlivňuje nejen intimní zdraví dámy. Během menopauzy se riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění významně zvyšuje v důsledku snížení vaskulární elasticity. Včasné vyhledání rady od kvalifikovaného odborníka a následná kompetentní terapie významně snižují pravděpodobnost výše uvedených onemocnění.

Suchost vaginální sliznice: příčiny a léčba moderními metodami

Vaginální suchost je patologie sliznice spojená se stárnutím, vyčerpáním a zvrásněním vnitřní stěny orgánu. Patologie vede k nepříjemným příznakům - svědění, pálení, bolest atd. V průběhu času tkáně atrofují, takže problém musí být léčen při prvních příznacích..

suchost vaginální sliznice

"data-medium-file =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/12/suhost-vlagalishha.jpg?fit=450%2C300&ssl=1? v = 1572898604 "data-large-file =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/12/suhost-vlagalishha.jpg?fit=825%2C550&ssl = 1? V = 1572898604 "src =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/12/suhost-vlagalishha.jpg?resize=900%2C600 " alt = "vaginální suchost" width = "900" height = "600" srcset = "https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/12/suhost-vlagalishha.jpg? w = 900 & ssl = 1 900w, https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/12/suhost-vlagalishha.jpg?w=450&ssl=1 450w, https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/12/suhost-vlagalishha.jpg?w=768&ssl=1 768w, https: //i2.wp. com / medcentr-diana-spb.ru / wp-content / uploads / 2017/12 / suhost-vlagalishha.jpg? w = 825 & ssl = 1 825w "sizes =" (max. šířka: 900px) 100vw, 900px "data-recalc -dims = "1" />

Proč léčit vaginální suchost: chcete dostat atrofickou vaginitidu?

Sexuální vztahy jsou nejdůležitější složkou života ženy, která do značné míry formuje celkový psychologický a fyziologický stav ženského těla. Ženy, které baví pohlavní styk, se určitě cítí šťastnější, uvolněnější a sebevědomější. Zároveň by se nemělo zapomínat, že klíčem k dosažení orgasmu pro ženu je fáze, která se v medicíně nazývá stimulace, tj. Období zvyšování sexuálního vzrušení..

V této době obvykle dochází k lubrikaci, tj. Přirozenému zvlhčení urogenitální zóny, které je navrženo k usnadnění sexuálního kontaktu a je doprovázeno zvýšením citlivosti genitálií. Z různých patologických nebo psychologických důvodů může být mazání významně sníženo nebo se nemusí vůbec objevit. V tomto případě odborníci doporučují vyhledat lékařskou pomoc, která bude zaměřena na zlepšení mazání urogenitální zóny..

Mazání je vyžadováno mimo sexuální kontakt. Hlen vylučovaný do pochvy chrání vnitřní ženské orgány tím, že odstraňuje patogenní bakterie a brání jim ve vstupu do dělohy.

Množství sekrece maziva klesá u mladých žen iu starších osob po menopauze. Jak tělo stárne, produkuje méně hormonů - estrogenů, které stimulují sexuální procesy. A i když je pohlavní styk minulostí, vaginální suchost dává pacientům mnoho nepříjemných minut..

A pokud je první fáze onemocnění vyjádřena mírnými příznaky, časem si choroba vybírá svou daň: svědění a pálení jsou doplněny častým nutkáním na močení, infikuje se škrábání a infekce se snadno pohybuje podél vysušené sliznice, což způsobuje příznaky odpovídající typu infekce.

Příznaky nedostatku mazání a atrofické vaginitidy

Jak již bylo zmíněno výše, stojí za to rozlišovat mezi nedostatkem mazání - v tomto případě se problém projevuje pravidelně a vaginální suchost spojená s přetrvávající atrofickou vaginitidou, kdy jsou tkáně významně poškozeny a proces se může stát nevratným.

Nejprve musíte pochopit, co se považuje za normu pro vaginální hydrataci. Tento parametr nelze nijak změřit, protože každá žena uvolňuje jiné množství zvlhčujícího lubrikantu. Proto je normou, když vás nic neobtěžuje. Zdravá žena si nevšimne tekutiny vylučované uvnitř těla - necítí, nemá barvu a bez vzrušení nezanechává stopy na prádle.

Při nedostatečném přirozeném mazání dochází k nepohodlí - toto je první známka, která signalizuje problém. Postupně začíná pálení, podobné známkám drozdů. Svědění může být mírné nebo závažné.

Postupem času se příznaky zhoršují až do bodu, kdy pohlavní styk vypadá jako trauma se struhadlem, což vede ke strachu ze sexuálního kontaktu. Po pohlavním styku dochází k silnému pocitu pálení, je možné krvácení, protože suchá sliznice je snadno zranitelná.

Důvody pro pokles přirozeného mazání

Sexuální zdraví ženy závisí na mnoha faktorech, z nichž hlavní jsou věk, hormony, temperament a celková pohoda spravedlivého sexu..

Je důležité si uvědomit, že někdy snížené mazání nemusí souviset s chorobami nebo patologiemi, ale pouze naznačuje nedostatečné vzrušení, příliš rychlou předehru nebo přítomnost rušivých faktorů z blízkosti. V takovém případě byste měli provést nějaké úpravy obvyklého procesu kontaktu a trochu diverzifikovat svůj sexuální život..

Pokud podobný problém přetrvává, bez ohledu na jednání partnera a míru vzrušení ženy, lze předpokládat následující patologické stavy:

 • skryté infekční procesy urogenitálního systému;
 • hormonální nerovnováha spojená s těhotenstvím, kojením nebo klimakterickými změnami;
 • pravidelné používání kondomů, vaginálních tamponů, traumatizace a odvodnění sliznice;
 • zneužívání alkoholu, drog a jiných toxických látek;
 • přítomnost psychologických problémů.

Neměli byste diagnostikovat sami, a ještě více se vzdejte radosti z intimity. Když si všimnete takové poruchy, musíte okamžitě kontaktovat odborníka, který navrhne účinnou metodu pro obnovení urogenitálního mazání.

Léčba suchosti vaginální sliznice

Jak přesně zacházet s onemocněním, rozhodne gynekolog. Nejprve musí žena podstoupit gynekologické vyšetření s kolposkopií, musí být testována na hormony a infekce. Pokud to nestačí, provede se ultrazvuk malé pánve.

Po zjištění příčiny nabízí lékař léčbu drogami nebo intimní plastickou chirurgii, která zahrnuje zavedení speciálních léků do sliznice. V žádném případě by však pacienti neměli používat maziva ze sexuálního obchodu - neobsahují potřebné léky, ale alergie a popáleniny zajistí.

Aktuální léčba léky a podávání hormonů

Nejčastěji je vaginální suchost způsobena nedostatečnou produkcí pohlavních hormonů. V tomto případě je úkolem terapie doplnit chybějící přirozené hormony.

Perorální antikoncepce obsahující správné hormony jsou předepisovány pouze mladým ženám. Vaginální hormonální substituční terapie se běžněji používá.

Vaginální hormonální terapii lze provést různými způsoby:

 • Zavedení estrogenového kruhu, který má tvar pochvy. Prstenec je třeba měnit každé 3 měsíce.
 • Zavádění vaginálních čípků (čípků). Léky se injektují denně po dobu několika měsíců, dokud není vše normalizováno.
 • Pomocí vaginálního krému. Nejprve musíte krém aplikovat každý den, poté každý druhý den.

Účinek užívání správně vybraných léčivých přípravků se projeví na konci prvního týdne léčby. Hormony navíc nejen zmírňují příznaky, ale problém skutečně léčí. Vlhkostní tkáně se obnoví, stěny zesílí. Proto nelze takové léky užívat bez testů. Nesprávné dávkování povede k hyperplazii - nadměrnému zesílení, což vede k rakovině.

Zlepšení mazání intimními plasty - moderní technika bez rizik

K dnešnímu dni byla vyvinuta moderní technika k odstranění sexuálních dysfunkcí různé etiologie, která se nazývá intimní plastika. Oprava úrovně mazání v tomto ohledu není výjimkou a lze ji provést nechirurgickou injekční metodou - konturovací plasty.

Tento postup zahrnuje subkutánní injekci speciálních přípravků na bázi kyseliny hyaluronové, které se v medicíně nazývají plniva, do měkkých tkání. Tyto látky mají gelovou konzistenci a doplňují objem a vlhkost tkání a umožňují tak eliminovat nejen fyziologické, ale i nejestetičtější problémy intimní oblasti..

Pro obnovení mazání se do oblasti klitorisu vstřikují plniva, což zvyšuje citlivost této oblasti a významně zvyšuje sekreční funkci v procesu aktivní stimulace, fyzické i psychické. Procedura trvá jen několik minut a nevyžaduje od pacienta žádnou speciální přípravu ani hospitalizaci. Tato technika je bezpečná a bezbolestná, což zjednodušuje její implementaci u podezřelých pacientů.

Kam za sexuálními problémy v Petrohradě

Klinika reprodukčního zdraví Diana zaručuje profesionální přístup k řešení tak intimního a delikátního problému, jako je snížené mazání. Naši specialisté provedou důkladnou diagnostiku a poskytnou poradenské informace, poté bude stanovena terapeutická strategie. Pokud je nutné podstoupit intimní plastickou operaci, pacient si může být jistý účinností a kvalitou léčby.

Pokud najdete chybu, vyberte část textu a stiskněte Ctrl + Enter

Co pomůže suchu v intimní oblasti?

Klimakterické období v životě ženy je doprovázeno nepříjemnými příznaky. Jedním z těchto projevů je suchost v intimní oblasti s menopauzou. Pokud se to v mladém věku někdy stane kvůli nedostatečnému uvolnění maziva během pohlavního styku, pak během menopauzy pocit sucha doprovází ženu neustále.

Vaginální suchost během menopauzy tedy vytváří nepohodlí, které narušuje normální průběh života. V této publikaci se blíže podíváme na tento příznak a na to, jak ho léčit léky..

Jak se projevuje příznak

Vaginální suchost během menopauzy nelze přehlédnout. Vede to k neustálému nepohodlí, které odvádí pozornost od práce nebo jiných činností. K suchu dochází v důsledku skutečnosti, že stěny pochvy vylučují méně zvláštní sekreci, což je přírodní mazivo, které zajišťuje normální stav orgánu.

Je chybou věřit, že se časem vše vrátí do normálu..

Naopak, pokud nic neděláte, do sucha se přidají následující pocity.

 • neustálé svědění stydkých pysků;
 • pocit pálení v perineu, který je někdy velmi intenzivní.

Tyto projevy po vodních procedurách se buď nezastaví, nebo na krátkou dobu zmizí a poté se znovu vrátí. Pokud odložíte návštěvu gynekologa, pak žena, kromě popsaných problémů, bude mít negativní zdravotní důsledky.

 1. Na nedostatečně zvlhčených stěnách pochvy se mohou vytvářet drobné praskliny nebo rány. Infekce, která se dostala na jejich povrch, povede k rozvoji onemocnění, které vyžaduje dlouhou a často nákladnou léčbu..
 2. Suché vaginální stěny jsou pravděpodobně infikovány plísněmi.
 3. Suché sliznice zvyšují riziko vzniku eroze, kterou bude třeba léčit.

Nedostatek sexuální aktivity v důsledku bolesti způsobené vaginální suchostí pouze zhoršuje hormonální nerovnováhu, která se objevila s nástupem menopauzy. Zdraví dámy se výrazně zhorší. V žádném případě nemůžete ignorovat suchost vaginální sliznice během menopauzy..

Příčiny příznaku

Hlavním důvodem vzniku suchých sliznic během menopauzy je nedostatek ženského pohlavního hormonu estrogenu. V zásadě je tento hormon syntetizován ve vaječnících. Malý objem produkuje kůra nadledvin a tuková tkáň. Během menopauzy vaječníky přirozeně přestávají fungovat. Proto postupně produkují méně a méně hormonů. V postmenopauzální fázi přestanou vaječníky úplně syntetizovat hormony.

Jak vidíte, časem hlavní příčina sucha nezmizí, ale pouze se zhorší. Chtěl bych poznamenat, že snížení hladiny estrogenu v těle ženy vyvolává sucho v ústech s menopauzou. Mnoho žen si tento příznak všimlo. Obzvláště výrazné je to v noci..

Kromě hlavního důvodu lze identifikovat řadu dalších faktorů, které vedou k tomuto choulostivému problému:

 1. S věkem se průtok krve do pochvy snižuje, což vede k tomu, že se orgán zmenšuje a jeho sliznice se ztenčuje.
 2. Stres brání normální produkci hlenu. Ženy jsou jim vystaveny po celý život a během menopauzy je více stresu než kdy jindy.
 3. Užívání léků nepříznivě ovlivňuje stav všech sliznic. Ženy ve věku 45–55 let zpravidla již mají nějaký druh nemoci a užívají léky neustále nebo pravidelně.
 4. Kouření vede ke zhoršení prokrvení všech orgánů a sliznic.
 5. Suchost vaginální sliznice vyvolává spodní prádlo vyrobené ze syntetických tkanin. Samozřejmě to může být velmi krásné. Dámy v dospělosti by však měly upřednostňovat ne příliš těsné prádlo z přírodních tkanin..
 6. Sexuální kontakt během menopauzy zvyšuje pocit sucha v pochvě. V tomto obtížném období jejich života, které je poznamenáno změnami souvisejícími s věkem a příznaky menopauzy, dámy ztrácejí svoji dřívější sexuální touhu. Vylučuje se málo hlenu a po pohlavním styku žena pociťuje v pochvě silné svědění.
 7. Během menopauzy se významně zvyšuje riziko vzniku diabetes mellitus u žen. Zpočátku se toto nebezpečné onemocnění vyvíjí téměř asymptomaticky a dáma ani netuší, že má cukrovku. Jedním z příznaků onemocnění je pocit pálení v intimní oblasti, který způsobuje nepohodlí.

Jak se léčí vaginální suchost během menopauzy?

Aby bylo možné účinně léčit vaginální suchost během menopauzy nebo po menopauze, měla by se žena poradit s gynekologem. I když plánuje léčbu lidovými recepty, nezapomeňte se předem poradit s lékařem..

Mnoho žen se za svůj problém stydí, a proto nechodí k lékaři. Nadarmo. Rád bych se zaměřil na skutečnost, že tento klimakterický příznak je bez výjimky pozorován u všech zástupkyň..

Pouze gynekolog bude schopen adekvátně posoudit situaci a správně zvolit postup léčby. Kromě toho bude včas diagnostikován vývoj nebezpečných nemocí. Jak víte, léčba zahájená v rané fázi vede k rychlejším výsledkům..

Léčba drogami

Nejběžnější léčbou vaginální suchosti je používání vaginálních zvlhčovacích gelů - lubrikantů.

Mají nejen zvlhčovací, ale také lubrikační účinek. Proto nechte dámu aktivní sexuální život.

Hydratační gely

Co dělat, aby pohlavní styk nezpůsoboval bolestivé pocity? K tomu musíte použít maziva..

Zvažte, které zvlhčovací gely mají během menopauzy zvlhčující a lubrikační účinek:

 1. Gynokomfort je zvlhčující gel obsahující: panthenol, bisabolol, výtažky ze slézu a heřmánku.
  Odstraňuje projevy sucha, má protizánětlivý účinek a také podporuje rychlou regeneraci poškozených oblastí sliznice. Gelové ošetření zmírní pálení, svědění a nepohodlí a také odstraní praskliny, které se objevily.
 2. Gynofit gel je zvlhčující gel na bázi glycerinu a hydroxyethylcelulózy.
  Eliminuje pocit sucha a pálení v pochvě. Používá se před pohlavním stykem.
 3. Montavit gel je produkt obsahující hydroxyethylcelulózu.
  Účinně nahrazuje přírodní hlen a používá se před pohlavním stykem.

Hormonální gely

Jak se zbavit sucha, když je vaginální sliznice silně oslabena? V tomto případě hormonální gely pomohou zbavit se tohoto příznaku. Jsou velmi účinné, protože obsahují hormon estrogen, konkrétně jeho nedostatek způsobil problém..

Existují takové hormonální látky:

 1. Dermestril - obsahuje hormon estriol.
  Léčba tímto lékem umožní dámě rychle tonizovat vagínu a její sliznice. Gel zmírňuje nepohodlí a stimuluje hydrataci.
 2. Divigel - produkt obsahuje estriol v hubbubu.
  Gel účinně obnovuje sliznici, pomáhá ji zvlhčovat a zmírňuje všechny projevy nepohodlí.
 3. Ovestin - jedinečné složení hormonálního činidla umožňuje komplexně ovlivnit oslabenou sliznici.
  Přípravek obsahuje estriol, chlorhexidin a kyselinu mléčnou. Použití gelu vede k dezinfekci sliznice a její rychlé regeneraci. Účinně eliminuje příznaky jako svědění, pálení a nepohodlí.

Léčba hormonálními gely zahrnuje každodenní podávání léku do pochvy před spaním. Standardní léčba trvá měsíc. Poté se dávka sníží - gel se používá dvakrát týdně.

Krémy

Pokud léčba zvlhčujícími gely nefungovala, lékař předepíše dámě krém na sucho v intimní oblasti. Vzhledem k tomu, že krémy jsou hormonální léky, měly by být předepsány výhradně lékařem.

Některé dámy nazývají takové krémy masti - to není pravda, ale lékárna pochopí, co přesně návštěvník potřebuje. Které léky z této skupiny jsou nejúčinnější?

Nabízíme seznam oblíbených krémů:

 1. Feminel - mléčné bílkoviny a bambucké máslo ve smetaně. Zmírňuje dobře existující vaginální podráždění.
 2. Vagisil - krém nejen zvlhčuje sliznice, ale také vytváří ochranný film, který zabraňuje podráždění.
 3. Vagilak je zvlhčující krém, který zvyšuje pružnost sliznic.

Vaginální čípky

Jak se zbavit sucha a zároveň obnovit strukturu sliznic? Musíte použít vaginální čípky pro sucho.

Takové svíčky jsou oblíbené pro menopauzu:

 1. Estriol - hormonální čípky, které nejen odstraní příznak, ale obnoví vaginální mikroflóru.
 2. Ovestin - hormonální čípky, které léčí mikrotrhliny a eliminují suchost vaginální sliznice.
 3. Climaktol-Anticanum - nehormonální čípky, které eliminují nepohodlí spojené se svěděním a pálením, zmírňují záněty a také obnovují strukturu vaginální sliznice.

Jak vidíte, suchosti v pochvě se můžete zbavit pomocí různých léků. Pouze lékař může v každém případě zvolit optimální lék.

Vaginální suchost je jedním z menopauzálních příznaků, kterým čelí každá žena. Některé dámy ho tolerují, jiné začnou s léčbou. Správně být na místě druhé kategorie žen.

Moderní medicína může představitelkám žen se suchou intimní oblastí nabídnout různé možnosti léčby. Měli byste svěřit své zdraví odborníkům, a nikoli samoléčbu. Přejeme vám hodně zdraví!

Milé dámy, podělte se o své zkušenosti s léčbou vaginální suchosti.