Syndrom toxických šoků z tamponu

Vážné onemocnění, jako je syndrom toxického šoku, může být způsobeno stafylokokovou infekcí, když se během menstruačního cyklu používají tampony. Onemocnění postupuje rychle, což vede k rozvoji těžkého a obtížně léčitelného šoku, jehož úmrtnost je od 8 do 16%.

Syndrom toxického šoku je naštěstí poměrně vzácný, nicméně v souladu s mezinárodními požadavky jsou všichni výrobci tamponů povinni ve svých pokynech varovat ženy při používání těchto přípravků před možností vzniku onemocnění..

Nejčastěji jsou mladé ženy od 15 do 30 let, které používají tampony během kritických dnů, náchylné k syndromu toxického šoku. Spravedlivě je třeba poznamenat, že existence přímé souvislosti mezi nástupem onemocnění a použitím tamponů dosud nebyla prokázána, ale stále více lékařů v souvislosti se svými odbornými pozorováními dochází k přesně takovým závěrům..

I když existují případy, kdy se syndrom toxického šoku vyvinul u žen, které preferují vaginální antikoncepci: čepice, bránice, spermicidní houby.

Vývoj onemocnění je vyvolán Staphylococcus aureus (Staphylococcus aureus), který patří do skupiny saprofytických bakterií, v důsledku jejichž životně důležité činnosti se produkují toxiny nebezpečné pro člověka. Tyto mikroorganismy jsou vždy přítomny v těle na sliznicích úst, nosu, pochvy, na kůži, ale pouze v malém množství. Kromě toho u mnoha lidí imunitní systém produkuje protilátky, které neutralizují toxické účinky toxinů..

Podle lékařů jsme těmto bakteriím vystaveni alespoň jednou v životě, bez ohledu na věk a pohlaví. Když se však za určitých okolností začnou nadměrně množit, příjem toxinů do těla a přímo do oběhového systému překročí všechny přípustné normy, což vede k rozvoji nebezpečné infekce. Situaci může zhoršit přítomnost různých druhů poranění sliznice a stěn pochvy u žen: mikrotrhliny, podráždění, škrábance.

Obvykle v počáteční fázi onemocnění připomíná typickou formu chřipky, ale brzy, bez lékařské péče, se stav pacienta stane extrémně vážným. Mezi hlavní příznaky toxického šoku patří: vysoká teplota (do 40 ° C), prudký pokles krevního tlaku, svalové křeče, rozmazané vědomí, křeče, zvracení, zimnice, vyrážka na dlaních a nohou. Bohužel mnoho lidí, kteří onemocní, věří, že mají chřipku, a přijímají vhodná opatření k jejich léčbě..

Faktem však je, že toxický šok se vyvíjí mnohem rychleji než chřipka, a proto by náhlé zvracení nebo prudký nárůst teploty měly u ženy vyvolat vážné obavy, dostatečné k vyhledání lékařské pomoci. Musí určitě odstranit tampon a počkat na příchod lékaře, protože úspěch léčby často závisí na včasné diagnóze..

Pokud žena používá vaginální antikoncepci, kterou sama nedokáže extrahovat, je také nutné zavolat sanitku a informovat lékaře o použití těchto antikoncepčních prostředků. Léčba toxického šoku se provádí pouze ve stacionárních podmínkách, kdy jsou pacientům injekčně podávány antibakteriální léky a roztoky, které pomáhají odstraňovat toxiny z těla.

Pokud se u ženy projevil toxický šok alespoň jednou, nesmí kategoricky používat vaginální antikoncepci a tampony bez souhlasu ošetřujícího lékaře nebo gynekologa. V ideálním případě je lepší nepoužívat vůbec jedno nebo druhé..

Z preventivních důvodů se ženám doporučuje, aby dodržovaly několik jednoduchých pravidel, aby se zabránilo syndromu toxického šoku:

1. Je nutné si v kritických dnech dát pauzu, střídat hygienické vložky a tampony každé dva menstruační cykly.

2. Nejlepší je střídat hygienické výrobky i během jednoho období, například používat tampony v noci a tampony během dne..

3. Vždy používejte absorpční tampony odpovídající množství sekretů..

4. Vyměňte tampon nejpozději čtyři hodiny po jeho zavedení do pochvy, i když neměl čas úplně vsáknout.

5. Pokud po zavedení tamponu pociťujete nepohodlí a podráždění, pokud je obtížné jej odstranit, je lepší koupit tampony s menší absorpcí než dříve používané.

Maximální riziko infekce je zaznamenáno u žen mladších 30 let, přičemž menstruační cyklus je spojen s přibližně 55% všech případů onemocnění. Navíc 99% žen používalo vaginální tampony během menstruace..

Tamponový syndrom toxického šoku: příznaky, léčba


V posledních letech se u žen rozšířily hygienické tampony. Tato skutečnost není překvapující, protože tampony vám umožňují navštívit bazén a pláž, během menstruace nosit těsné a lehké oblečení, tančit a obecně vést známý životní styl. Mnoho výrobců tohoto hygienického výrobku však mlčí o tak závažné skutečnosti, jako je vývoj syndromu toxického šoku z tamponů. Tato patologie, i když vzácná, ale velmi rychle progredující, je obtížně léčitelná a u 5% (podle některých údajů u 8–16%) je smrtelná.

Historický odkaz

Historie existence hygienických tamponů má několik tisíciletí. První hygienické výrobky, jen nejasně připomínající tampony, se objevily ve starověkém Egyptě, který egyptské ženy vyráběly z lněných vláken. Ve starověkém Římě ženy válcovaly měkkou vlnu do rolí a mazaly je pro snadné zavedení a extrakci. Nežnější pohlaví Sýrie a Babylonu svinovalo papyrus (pro bohaté dámy) nebo rákos (pro chudé) do rolí. V Japonsku se pro usnadnění života v kritických dnech používal rýžový papír svinutý do koulí o velikosti vlašského ořechu. Eskymáci na výrobu takzvaných tamponů používali mechový mech nebo velmi tenké hobliny olše a někteří brali jako základ pro tampony kožešiny.

Třicátá léta minulého století jsou považována za druhé zrození hygienických tamponů. Tento hygienický výrobek vynalezl a patentoval americký lékař Erlem Haas. Haasovy tampony byly vyrobeny z lisované vaty zabalené do gázy. Více podnikavým se ukázal být občan USA - Němec Gertrude Tenderich, který koupil patent od zakladatele tamponů a otevřel společnost Tampax. Tyto první tampony nesvítily zvláštním pohodlím a pohodlím.

Vylepšení těchto hygienických výrobků však pokračovalo neustále. Později tampony měly nit, která usrkávala a usnadnil se proces jejich odstraňování. Později se k nim přidaly aplikátory, pomocí nichž se zavedení tamponů stalo pohodlnějším. Ale jedna chyba výrobců tamponů téměř zrušila hygienickou kampaň na zlepšení života během menstruace..

Ve snaze maximalizovat nasákavost tamponů se společnost Procter & Gamble rozhodla nahradit bavlněné a umělé hedvábí tampony syntetickým materiálem, který je vysoce savý a nasáklý hyperabsorbentem. Tímto hyperabsorbentem bylo zahušťovadlo potravin zvané celulózová guma..

Byla to tato součást hygienických výrobků, která iniciovala syndrom toxického šoku z tamponů. Absorpční látka způsobila vaginální suchost, v důsledku čehož se při odstraňování tamponu snadno poškodila jeho sliznice, což umožnilo bakteriím proniknout do cév. Celulózová guma navíc narušila normální vaginální mikroflóru, což umožnilo množení patogenních bakterií..

V 80. roce 20. století zaznamenali lékaři podivný trend - výskyt tohoto syndromu se významně zvýšil u žen, ačkoli patologie je obvykle zaznamenána u pacientů s popáleninami. 800 žen bylo zraněno a 38 z nich zemřelo. Po analýze míry výskytu bylo zřejmé, že spouštěcím bodem pro vznik syndromu toxického šoku bylo použití hygienických tamponů. Všechny výrobky byly staženy z prodeje a procento případů prudce pokleslo.

V období od 76 do 96 let 20. století byla TSS diagnostikována u 5296 žen. Dnes je TSS diagnostikována u jednoho ze 100 tisíc lidí. Z výše uvedeného však nevyplývá, že TSS postihuje výhradně ženy v reprodukčním věku, které používají hygienické tampony. Procento mužů s TSS je 15 z celkového počtu hlášených případů. Navíc ani odmítnutí používat tyto hygienické výrobky nezabrání rozvoji TSS, pokud je oslaben imunitní systém.

Jaké je nebezpečí moderních tamponů

Moderní hygienické tampony se nejen pohodlně a pohodlně používají a usnadňují život během menstruace. Složky, ze kterých jsou tampony vyráběny, mohou při neustálém používání negativně ovlivňovat zdraví žen:

Dioxin se používá jako bělidlo, aby byl tampon bílý. Považuje se za potenciální karcinogen, což znamená, že může způsobit rakovinu. Kvůli toxickým reakcím, které tato složka způsobuje, dochází k významným poruchám v reprodukčním a imunitním systému. Dioxin snižuje počet spermií v ejakulátu a vyvolává u žen výskyt endometriózy. Tato chemická složka se rozkládá extrémně pomalu, což vede k její akumulaci v těle. Proto se riziko negativních účinků dioxinů při pravidelném používání tamponů významně zvyšuje, ačkoli se výrobci domnívají, že obsah této složky v tamponech je velmi nízký a nemá vliv na zdraví..

Vynikající absorbent - dobře absorbuje krev. Viskóza se vyrábí ze dřeva a zpracovává se dioxinem. Při odstraňování tamponu zůstávají viskózová vlákna na vaginální sliznici. Skromná dávka dioxinu tedy nadále ovlivňuje tělo..

Odborníci tvrdí, že geneticky modifikovaná bavlna se používá k výrobě tamponů, což zvyšuje odolnost (odolnost) bakterií vůči antibiotikům. Ženy, které používají tampony, nemohou léčit svůj zánět pohlavních orgánů déle. Také po odstranění tamponu z pochvy zůstávají na jeho sliznici bavlněná vlákna, která jsou vaginálním výtokem odstraněna pouze částečně. Zbývající vlákna vyvolávají výskyt mikrotraumat a vředů, což usnadňuje infekci patogenními bakteriemi, zejména latentní genitální infekce.

Mezi negativní účinky hygienických tamponů patří:

 • obstrukce odtoku menstruační krve obsahující stafylokokové endotoxiny, v důsledku čehož může dojít k obrácenému toku krve do děložní dutiny, odtud do trubiček a poté do břišní dutiny;
 • změny ve vnitřním prostředí pochvy (anaerobní se stává aerobním, ve kterém se Staphylococcus aureus cítí skvěle a začíná se aktivně množit);
 • absorpce hořčíkových iontů, které inhibují produkci toxinů Staphylococcus aureus;
 • absorpce živného substrátu bakterií mléčného kvašení, což snižuje jejich počet a vede k aktivaci oportunní vaginální mikroflóry.

Definice syndromu toxického šoku

Tamponový syndrom toxického šoku nebo TSS (také známý jako syndrom menstruačního toxického šoku) je vzácný a závažný stav, který je způsoben bakteriální infekcí. Tato patologie se vyvíjí akutně a postihuje téměř všechny orgány a systémy těla (plíce, játra a ledviny, krevní cévy a kůže. Vystavení toxinům produkovaným Staphylococcus aureus vede k rozvoji TSS. Navzdory podobnosti příznaků této patologie se známkami chřipky je TSS charakterizována náhlým a bouřlivý nástup (prudké zhoršení stavu nastane během několika hodin) a vysoká pravděpodobnost smrti.

Úředníci Národního ústavu zdravotnictví se domnívají, že používání hygienických tamponů zvyšuje šance na rozvoj onemocnění až o 50%.

Epidemiologie

Pro TSS je typické:

 • výskyt u žen určité věkové skupiny (od 17 do 30 let), což je způsobeno nedostatečně vytvořenou imunitou;
 • vývoj v 55% během menstruačního toku;
 • používání tamponů během menstruace v 99% případů TSS;
 • TSS, který není spojen s vaginální infekcí, je diagnostikován stejně u mužů i žen a může se vyskytnout u novorozenců i starších osob;
 • TSS se může objevit v každé situaci, kdy je oslabena imunita, což přispívá k množení Staphylococcus aureus a jeho produkci toxinu (chřipka, SARS, infekce rány);
 • recidiva syndromu toxického šoku se vyskytuje ve 30-60% případů, zejména pokud nebyla provedena antistafylokoková léčba.

Příčiny a mechanismus vývoje

TSS z tamponů je způsoben podmíněně patogenními bakteriemi - Staphylococcus aureus (Staphylococcus aureus), které jsou u každé páté až desáté ženy součástí normální mikroflóry pochvy. Prozatím se Staphylococcus aureus chová celkem pokojně. Jakmile však imunitní systém oslabí a na vaginální sliznici se objeví mikrotrhliny, bakterie se stane patogenní a velmi agresivní. Při vývoji TSS nehrají roli samotné bakterie, ale endotoxiny, které produkují. Masivní produkce toxinů narušuje fungování téměř všech orgánů a systémů, což vede k rozvoji TSS.

Patogeneze TSS

Obrovské množství toxinů vstupuje do oběhového systému malými cévami. Příjem toxinů vyvolává prudké uvolňování adrenalinu a dalších biologicky aktivních látek do krevního řečiště. Díky působení adrenalinu jsou postkapilární venuly a arterioly spasmodické a otevírají se další arteriovenózní zkraty. Krev vstupující do zkratů však není schopna poskytnout kyslík vnitřním orgánům v plném rozsahu, což vede k rozvoji ischemie v nich a metabolické acidóze (snížení pH krve). V důsledku zhoršeného krevního oběhu dochází v tkáních k hypoxii..

Porážka tělesných systémů je způsobena ukládáním krve do kapilár a její kapalná část jde do mezibuněčného prostoru. V souladu s tím se vyvíjí hypovolemie (prudce snížený objem cirkulující krve, který způsobuje pokles krevního tlaku). Snižuje se také renální perfúze (zásobování krví), což inhibuje glomerulární filtraci (tvorbu primární moči). Objeví se edém ledvin a poté akutní selhání ledvin. Podobné procesy jsou pozorovány v plicích s rozvojem respiračního selhání a plicního edému..

Vlastnosti Staphylococcus aureus

Tento typ mikroorganismu se vyznačuje:

 • vysoká patogenita;
 • odolnost vůči nepříznivým podmínkám prostředí;
 • schopnost proniknout do jakýchkoli orgánů;
 • přítomnost (v malém množství) na kůži a sliznicích.

Ne u všech žen se však TSS vyvíjí, a to i při pravidelném používání tamponů, proč? Faktem je, že mnoho dospělých (přibližně 80%) je imunních vůči toxinu Staphylococcus aureus. Protilátky proti endotoxinům se produkují po celý život (předchozí kožní infekce, chirurgický zákrok atd.). Čím silnější je imunitní systém, tím menší je šance, že Staphylococcus aureus prorazí. Proto je tato patologie běžná u mladých žen (do 30 let), které dosud neměly čas na vytvoření dostatečného množství protilátek proti toxinům Staphylococcus aureus.

Rizikové faktory

K vyvolání výskytu syndromu menstruačního toxického šoku lze:

 • neustálé používání hygienických tamponů;
 • používání vaginálních kontraceptiv (spermicidní houby, čepice nebo bránice);
 • nedávné narození;
 • přítomnost chronických zánětlivých onemocnění reprodukčního systému;
 • bakteriální vaginóza, urogenitální kandidóza, latentní genitální infekce;
 • oslabená imunita;
 • zanedbávání hygienických pravidel a zavádění / odebírání tamponů;
 • intrakavitární operace.

Klinický obraz

Menstruační TSS se vyvíjí náhle, s úplným zdravím a postupuje velmi rychle. Pokud se neléčí, smrt může nastat do dvou dnů. Mezi příznaky syndromu toxického šoku patří:

 • výrazné zvýšení teploty (až 39 stupňů a více);
 • nízký krevní tlak (hlavní příznak všech typů šoku), neschopnost být vzpřímený - ortostatická synkopa (mdloby);
 • nevolnost a zvracení, zakalení vědomí, zvýšená srdeční frekvence a závratě - důsledek nízkého krevního tlaku (systolický méně než 90 mm Hg);
 • svalové bolesti a křeče, křeče (tkáňová hypoxie);
 • narušení gastrointestinálního traktu (zvracení, hojný průjem - vodnatá stolice) - působení endotoxinů;
 • výskyt vyrážky - více hyperemických skvrn až do průměru 1 cm na kůži, připomínajících spálení;
 • deskvamace (olupování) kůže nastává 7-14 dní po nástupu TSS;
 • poškození sliznic (zarudnutí pochvy a orofaryngu, výskyt nehnisavé konjunktivitidy, "malinový jazyk");
 • zvýšení leukocytů v moči na pozadí absence infekce;
 • poškození jater (zvýšený bilirubin, AST a ALT);
 • porušení hematopoézy (prudký pokles krevních destiček);
 • poškození centrálního nervového systému (porucha vědomí - stupor, omráčení, dezorientace, halucinace i na pozadí normální teploty a tlaku);
 • poškození kardiopulmonálního systému (plicní edém, syndrom dechové tísně, srdeční blok);
 • vývoj sepse;
 • setí Staphylococcus aureus z mozkomíšního moku a ze sliznice hltanu.

Diagnostika

Charakteristické klinické příznaky a vzhled pacienta (letargické, pomalé, s těžkou bledostí a cyanózou) naznačují přítomnost TSS. Pokud má pacient nevysvětlitelnou horečku, vícečetné léze tělesných systémů na pozadí zrudnutí kůže a vyrážky a spojené s menstruací, musí lékař nejprve vyloučit / potvrdit TSS.

 • Obecný (podrobný) krevní test

Stanovení erytrocytů a hemoglobinu (sníženo), leukocytů (zvýšeno, posunutí vzorce doleva, možná lymfocytopenie), krevních destiček (sníženo), doba srážení a doba krvácení 9 koagulopatie).

 • Chemie krve

Snížení celkového proteinu a albuminu, nerovnováha elektrolytů, snížení vápníku, fosforu a hořčíku, zvýšení dusíku a kreatininu, AST a ALT, zvýšení bilirubinu a kalcitoninu.

 • Obecná analýza moči

Azotemie, významná leukocyturie (sterilní pyurie), detekce vyluhovaných erytrocytů.

 • Nádrž. inokulace biologických tekutin

Kulturám se nátěry odebírají z pochvy a konečníku, z děložního čípku, spojivky, z orofaryngu a nosu. Také „zasejte“ krev, moč a mozkomíšní mok.

 • Testy na jiné podobné infekce

Klíšťová rickettsióza a leptospiróza, sepse a tyfus, streptokoková infekce (spála) a meningokoková infekce.

 • Stanovení protilátek proti Staphylococcus aureus

Kromě toho musí být provedena fluorografie (stanovení stupně poškození plic a selhání dýchání.

Léčba

Léčba syndromu toxického šoku je dlouhá a složitá. Všichni pacienti jsou nutně hospitalizováni a na jednotce intenzivní péče, kde se provádí intenzivní terapie, zaměřená na obnovení práce poškozených orgánů a systémů.

První pomoc

Pokud má žena podezření na TSS, měli by příbuzní okamžitě zavolat sanitku a přijmout řadu opatření:

 • pokud je to možné, odstraňte hygienický tampon nebo místní antikoncepci (uzávěry, membrány);
 • rozepínací oděv pro usnadnění dýchání;
 • uložte pacienta do postele, položte na nohy topnou podložku;
 • otevřete okno pro čerstvý vzduch.

Intenzivní terapie

 • Odpočinek, dynamické pozorování pacienta

Měření krevního tlaku a teploty, počítání pulzu a dechové frekvence.

 • Obnova intravaskulárního objemu

K odstranění hypovolemie jsou předepsány intravenózní infuze solných roztoků (fyziologické, Ringerův roztok a glukóza) a čerstvé zmrazené plazmy v objemu 4 až 5 litrů denně (v některých případech se množství vstřikované tekutiny zvýší na 8 až 12 litrů).

 • Zvyšování a udržování krevního tlaku

Dopamin se injikuje intravenózně (kontinuálně), počínaje dávkou 2 - 5 μg / kg za minutu, poté se dávka postupně zvyšuje, dokud není dosaženo normálních hodnot. Dopamin zvyšuje kontrakci myokardu a srdeční frekvence, rozšiřuje renální, mezenterické (střevní) a mozkové cévy a zužuje cévy kosterních svalů, což vede k normalizaci krevního oběhu v životně důležitých orgánech.

 • Podávání glukokortikoidů

Glukokortikoidy mají účinky proti šoku (podpora krevního tlaku), protizánětlivé, antialergické, toxické a imunosupresivní. Obvykle se podává dexamethason nebo prednisolon (perorálně, intramuskulárně nebo intravenózně, v závislosti na stavu pacienta).

 • Podávání antibiotik

Výběr antibiotik se provádí s ohledem na jejich rezistenci na beta-laktamázu a aktivitu proti stafylokokům. Předepisování antibiotik nesnižuje trvání akutní fáze toxického šoku a nezbavuje klinické příznaky, ale významně snižuje frekvenci relapsů TSS. Výhodné jsou peniciliny (amoxiclav, oxacilin, meticilin, nafcilin) ​​a cefalosporiny. V případě alergie na peniciliny jsou předepsány vankomycin, klindamycin, dapotmycin nebo linezolin. Antibiotika se podávají intravenózně a poté intramuskulárně.

 • Prevence respiračních poruch

Provádí se pomocí kyslíku, který se dodává maskou nebo nosní kanylou. Současně jsou monitorovány arteriální krevní plyny. V případě rozvoje respiračního selhání je pacient převeden na umělou ventilaci.

 • Normalizace hemokoagulace

V případě odchylek od normálních parametrů koagulogramu nebo známek krvácení se intravenózně injikují koloidní roztoky (infukol, rheopolyglucin), čerstvá zmrazená plazma, kryoprecipitát nebo transfuze dárcovské krve. Při prudkém poklesu počtu krevních destiček se vstřikuje hmota krevních destiček.

 • Antistafylokokový imunoglobulin

Lék se podává intravenózně, pokud je pacient ve vážném stavu. Imunoglobulin obsahuje protilátky, které neutralizují toxiny Staphylococcus aureus.

Při včasné a adekvátní léčbě dojde k normalizaci tělesné teploty a krevního tlaku do dvou dnů po zahájení léčby. Laboratorní parametry se normalizují na konci 1. - 2. týdne a obnova hemoglobinu a erytrocytů po 4 - 6 týdnech.

Komplikace TSS

Možné komplikace nemoci:

 • recidiva TSS obvykle nastává během druhého měsíce po léčbě u pacientů, kterým nebyla předepsána antibiotika s rezistencí na beta-laktamázu (u 60%)
 • poškození ledvin a jater;
 • úmrtí (v 5%);
 • srdeční selhání;
 • snížené mentální schopnosti (koncentrace, inteligence, poškození paměti);
 • sepse.

Otázka odpověď

Štěpení nehtů a vypadávání vlasů jsou důsledky předchozí nemoci. Nepanikařte, tyto jevy jsou reverzibilní. Užívejte multivitamíny, stimulujte nespecifickou imunitu, provádějte kosmetické procedury na vlasy a nehty (koupele na nehty, oplachování vlasů odvarem z léčivých bylin, lékařské masky).

Nejprve si při vkládání a vyjímání tamponu důkladně umyjte ruce. Zadruhé, nedovolte, aby byl tampon delší dobu ve vagině (více než 4 hodiny) a odstraňte jej, i když ještě nebyl zcela nasycen. Za třetí, používejte tampony s nízkým stupněm absorpce (vyžaduje častou výměnu a menší poranění vaginální sliznice). Také v noci a ve dnech menšího krvácení vyměňte tampony za vložky. Použití vonných tamponů se nedoporučuje, zejména u žen náchylných k alergiím. Je zakázáno zavádět tampony na pozadí akutního nebo exacerbace zánětlivého procesu v ženských pohlavních orgánech a po utrpení TSS.

Protože tampon je uvnitř těla, kde hromadí krev - optimální živná půda pro Staphylococcus aureus. Toxiny uvolňované bakteriemi okamžitě vstupují do krevního oběhu mikrotrhlinami, které se objevují po zavedení a odstranění tamponů. Kromě toho může „stará“ krev spolu s patogenními mikroby z tamponu proniknout do dělohy, odtud do břišní dutiny (například na tampon jsem zapomněl na konci menstruace, když jsem jej zavedl, aby absorboval zbytkové drobné sekrece, ale zapomněl jsem ho odstranit). Polštářky nezpůsobují mikrotraumy vnějších pohlavních orgánů, nezpůsobují stagnaci krve v pochvě a včas se mění (žena vidí, že polštářek již není vhodný k použití).

Co je TSS (syndrom toxického šoku) z tamponů

Během menstruace ženy používají vložky a tampony. Jsou pohodlné a neviditelné, pro opakované použití není nutné je dezinfikovat.

Obzvláště dobré jsou jednorázové hygienické výrobky ve formě tamponů. S nimi můžete jít na pláž, sportovat, tančit, nosit přiléhavé oblečení. Návod k použití však varuje před takovým obtěžováním, jako je syndrom toxického šoku z tamponů. Proč by se to mělo objevit a podle jakých znaků lze TSS rozpoznat, by ženy rozhodně měly vědět.

Podle lékařské statistiky končí 8 - 16% zanedbaných stavů smrtí.

Proč se TSS vyvíjí

Syndrom toxického šoku je projevem těžké intoxikace těla. Nemoc se rychle rozvíjí a postupuje v akutní formě. Během několika hodin se příznaky TSS stanou maximálními a způsobí komplikace v ledvinách a játrech..

Za vznik nebezpečného syndromu mohou vinu patogeny:

 • Streptokoky.
 • Stafylokoky.
 • Protozoa malárie plasmodium.

Aktivní mikroby uvolňují toxický odpad do lidské krve. Pronikají do tkání jater, ledvin a mozku, a proto se vyvíjí akutní patologický stav.

Proč dochází k toxickému šoku z tamponů? Jelikož je hygienický výrobek zvlhčený krví, stává se jeho povrch příznivým prostředím pro aktivaci bakterií.

Stafylokoky a streptokoky jsou podmíněně patogenní flóra, která žije na lidské kůži a nezpůsobuje újmu, dokud nenastanou určité okolnosti. Nebezpečné kmeny se stávají po poranění a nekontrolované reprodukci.

Při používání tamponů může mít syndrom toxického šoku u dívek a žen následující důvody:

 1. Porušení vaginální mikroflóry.
 2. Špatný výběr tamponu (příliš velký produkt nadměrně bobtná z menstruačního cyklu a vyvolává zánět vaginální sliznice).
 3. Použití produktu v noci.
 4. Předčasná změna fondů.
 5. Kontinuální používání tamponů bez střídání s vložkami.

Zákernost syndromu toxického šoku spočívá v tom, že ke zhoršení blahobytu nemusí dojít okamžitě. Dříve měla žena při používání tamponu nepohodlí, měla dysbiózu a zánět pochvy. Patologie se vyvíjí během několika dnů nebo měsíců.

Jak se projevuje syndrom menstruačního toxického šoku?

Pokud žena pravidelně používá tampony a nepřikládá důležitost dodržování hygienických pravidel, může na pozadí úplného zdraví náhle vyvinout TSS. Bez lékařské péče patologie rychle postupuje a končí smrtí během 2 až 3 dnů.

Primární příznaky syndromu toxického šoku způsobené použitím tamponů mohou být následující:

 • Mdloby.
 • Peeling kůže.
 • Nízký krevní tlak.
 • Vysoká tělesná teplota (až 39 stupňů nebo více).
 • Vyrážky a hyperemické skvrny na těle.
 • Nevolnost, zvracení, vodnatá stolice.
 • Zarudnutí orofaryngu, malinový jazyk.
 • Křeče, bolesti svalů a křeče.
 • Zvýšená srdeční frekvence.
 • Halucinace, omračování, dezorientace ve vesmíru a další známky poškození centrálního nervového systému.

Laboratorní testy ukazují zvýšení leukocytů v moči, pokles krevních destiček, zvýšení bilirubinu a ALT a AST. Staphylococcus aureus je detekován během vyšetření hlenu z orofaryngu a mozkomíšního moku.

Bezdůvodná horečka, vyrážka a otoky kůže během menstruace a po ní, silná bledost a letargie vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Úkolem specialisty je vyvrátit podezření na TSS nebo potvrdit odlišnost od jiných nebezpečných chorob:

 1. Sepse.
 2. Spála.
 3. Leptospiróza.
 4. Tyfus.
 5. Meningokoková infekce.
 6. Klíšťová rickettsióza.

K určení stupně poškození dýchacího systému musí být pacient odeslán na fluorografii.

Jak vyléčit toxický šok z tamponu

Ošetření TSS se provádí ve stacionárních podmínkách pod dohledem zdravotnického personálu. Pacienti dostávají intravenózní injekce, kapátka a různé procedury k očištění těla od toxinů. Nejprve je důležité bojovat proti bakteriím.

Místní léčba antibiotiky se neprovádí. léky narušují mikroflóru pochvy a poškozují jemnou sliznici. Perorální antibakteriální látky také nejsou vhodné pro léčbu kvůli jejich pomalému účinku a syndrom tamponového toxického šoku by měl být léčen rychle.

Pokud dojde k neštěstí po neúspěšném použití hygienického přípravku, dostanou pacienti intravenózní infuze obsahující antibiotikum a gama globulin. Stimulátor imunity řídí práci leukocytů a pomáhá ničit škodlivé bakterie.

K udržení vaginální a střevní mikroflóry během antibiotické léčby se užívají prebiotika. Průběh užívání užitečných léků začíná 3 až 4 dny po podání první dávky antibiotik. Interval zmírní zátěž jater.

K očištění krve od toxinů, které ucpaly tělo a vyvolaly TSS, jsou dívkám předepsány sorbenty a kapátka fyziologickým roztokem. Aby se zabránilo hypotenzi, je kurz doplněn vhodnými léky..

Klíčem k úspěšné léčbě syndromu toxického šoku, který se vyvinul v důsledku nesprávného používání hygienických tamponů, je nejen včasná návštěva lékaře, ale také dodržování odpočinku v posteli, odpočinku a pobytu v klidném prostředí..

Je velmi snadné zabránit toxickému šoku z tamponů, stačí si přečíst recenze gynekologů o používání těchto hygienických výrobků. Tampony používejte pouze v extrémních případech, kdy vložky nemohou poskytnout spolehlivou ochranu, vyměňte produkt včas (alespoň jednou za 4–6 hodin), nepoužívejte vysoce absorpční tampon, pokud je výtok mírný nebo minimální.

Syndrom toxického šoku (TSS). Co to je, příznaky, jak se vyhnout, léčit

V souvislosti s množením různých hygienických produktů zavedených do pochvy se syndrom toxického šoku stal zvláště diskutovaným fenoménem. Toto onemocnění se projevuje ostře a ostře, proto je důležité včas reagovat na příznaky, které se objevily, a nečekat na jejich další vývoj..

Co je syndrom toxického šoku

Syndrom toxického šoku (zkráceně TSS) je stav člověka vyvolaný aktivitou bakterií druhu Staphylococcus aureus (latinský název - Staphylococcus aureus) a Streptococcus pyogenes (Streptococcus pyogenes).

Ty jsou mnohem méně časté jako příčina nemoci, ale vyhrávají, pokud jde o stupeň nebezpečí. Úmrtnost na streptokokový TSS je 20–60% a samotné bakterie aktivně odolávají i agresivnímu zacházení.

Samotný TSS je vzácný. Studie provedené v roce 2017 ukázaly, že ze 100 000 žen, které pravidelně používají intravaginální hygienické prostředky (tampony, menstruační kalíšky a další), měla toto onemocnění pouze 3. Zvýšené riziko mají dospívající dívky a dívky ve věku 18–25 let. let.

To je způsobeno skutečností, že mladé tělo ještě nevytváří protilátky, aby odolávalo šíření toxinů v těle, nebo je jejich množství příliš malé na to, aby bojovalo s nebezpečnými látkami. Čím starší je člověk, tím lépe zvládá toxické sloučeniny jeho tělo. Riziko TSS s věkem klesá, ale nezmizí.

Kromě toho, na rozdíl od všeobecného přesvědčení, není syndrom toxického šoku výlučně ženskou chorobou. Muži a děti tím mohou trpět..

Mezi rizikové faktory patří chirurgický zákrok, kousnutí hmyzem a infekce, které se vyvíjejí v kostech a měkkých tkáních. Zároveň většina pacientů s TSS zůstává během menstruace mladými ženami..

Odrůdy TSS, jaké je nebezpečí moderních tamponů a vložek

Příznaky toxického šoku a jeho závažnost závisí do značné míry na typu šoku. Celkově se rozlišují 2 formy onemocnění: stafylokoková a streptokoková. Rozdíly spočívají ve vlastnostech aktivity těchto bakterií v lidském těle a jejich vlivu na něj..

Stafylokoková forma onemocnění je považována za nejmírnější. Jak název napovídá, k tomuto typu TSS dochází v důsledku aktivity Staphylococcus aureus. Tato zdánlivě neškodná bakterie se často usazuje na lidském těle a miluje zejména místa, jako je nos, kůže, ústa..

Život na povrchu není nebezpečný. Staphylococcus aureus představuje hrozbu pro zdraví, pouze pokud se dostane do krve. V tomto případě je aktivován a uvolňuje toxin TSST-1 do těla. Streptokoky působí přibližně stejným způsobem..

Syndrom toxického šoku je stav, který lze snadno vyvolat produkty osobní hygieny používanými během menstruace. Ačkoli je riziko mnohem vyšší u žen, které preferují tampony a menstruační kalíšky, vložky jsou také jedním z faktorů, které způsobují TSS.

Představují příznivé prostředí pro vývoj bakterií, které začínají intenzivně působit při kontaktu sekretů s kyslíkem..

Rozdíly mezi streptokokovými a stafylokokovými syndromy jsou uvedeny v tabulce:

Pohled Bakterie způsobující nemoci Rizikové faktory Příznaky Prevalence a úmrtnost
StafylokokovéZlatý stafylokokPoužívání tamponů; infekce způsobené porodem, potratem nebo chirurgickým zákrokem.Horečka, zvracení, zánět sliznic, nízký krevní tlak, vyrážka, poškození jater.Vyskytuje se u 3 ze 100 000 žen během menstruace a v 15% případů po porodu, potratu a chirurgickém zákroku;

úmrtnost je nižší než 3%.

StreptokokStreptococcus pyogenicTrauma, chirurgický zákrok, užívání NSAID, virové infekce.Horečka, syndrom dechové tísně, silná bolest v postižené oblasti, porucha krvácení, poškození jater.Vyskytuje se hlavně u zdravých dětí a dospělých;

pravděpodobnost úmrtí může dosáhnout 60%.

Příčiny a mechanismus vývoje

Syndrom způsobený aktivitou Staphylococcus aureus se obvykle dělí na menstruační a nemenstruační. V prvním případě jsou příčiny vývoje onemocnění spojeny s aktivním výtokem z pochvy, což je samo o sobě příznivé prostředí pro aktivitu různých bakterií..

Použití polštářků, tamponů a jiných předmětů, které mají během tohoto období usnadnit život dívkám, situaci jen zhoršuje, protože snadno absorbují krev a zvlhnou, což přispívá pouze k rozvoji mikroorganismů.

Nemenstruační forma je spojena s traumatem a chirurgickým zákrokem. Je to nejčastější u žen po porodu (zejména při císařském řezu) a potratu. Muži a děti mohou trpět TSS v důsledku chirurgického zákroku a užívání NSAID. Choroba

Mechanismus účinku u stafylokoků i streptokoků je poměrně jednoduchý. Původně žijící v lidském těle, bakterie, které se nacházejí uvnitř pochvy nebo blízko otevřených ran, snadno vstupují do krevního řečiště. Zde se mění z neškodných mikroorganismů na vážnou hrozbu pro život a zdraví, protože se stávají aktivními a začínají uvolňovat toxiny.

Pokud si člověk již vytvořil protilátky, které odolávají škodlivým látkám, je nepravděpodobné, že by ovlivnily jeho stav. U dětí, dospívajících a mladých lidí však tělo ještě nemůže bojovat s toxiny, a proto se vyskytuje TSS..

Tampony

Tradičně se věří, že ženy, které používají tyto hygienické výrobky během svého období, jsou více ohroženy než ostatní. To je způsobeno skutečností, že tampony působí na principu absorpce sekretů.

Ve vlhkém prostředí a mokrém prostředí vytvářejí vynikající podmínky pro život bakterií. Tampony, na rozdíl od vložek, jsou nebezpečné, protože jsou vloženy do pochvy a jsou umístěny v blízkosti dělohy. To usnadňuje šíření škodlivých mikroorganismů po celém těle a zvyšuje riziko vzniku onemocnění..

Syndrom toxického šoku je navzdory nebezpečí vzácný. Studie ukázaly, že tampony jsou v západních zemích velmi rozšířené a kvůli jejich pohodlí jsou populárnější než vložky. Používá je až 70% žen a pouze jedna ze 100 000 má negativní důsledky..

Bavlněné hygienické výrobky přitahují bakterie nejlépe. Vědci to vysvětlují tím, že vlákna v nich jsou umístěna volně a vytvářejí spoustu prostoru naplněného kyslíkem, ve kterém raději žijí různé mikroorganismy. Je bezpečnější používat tampony se smíšeným nebo výlučně syntetickým složením.

Těsnění

Riziko, že se stanete obětí syndromu toxického šoku, je také u žen, které si během menstruace zvolí vložky. Stejně jako tampony absorbují vlhkost a jsou současně oxidovány kyslíkem, což vytváří podmínky pro rychlý vývoj a reprodukci mikrobů..

Vložky však mají velkou výhodu - není nutné je vkládat do pochvy. Jsou připevněny ke spodnímu prádlu, v důsledku čehož jsou umístěny ve velké vzdálenosti od dělohy a zabraňují vstupu bakterií do krve. Díky tomu je použití vložek mnohokrát bezpečnější než tampony a riziko vzniku TSS je prakticky nulové..

Stejně jako u jiných produktů osobní péče je však důležité mít na paměti bezpečnost. Těsnění je nutné pravidelně měnit a nepoužívat ho po dobu 8 a více hodin, i když je výtlak omezený. Čím déle se produkt používá, tím vyšší je vlhkost, a tím i lepší podmínky pro vitální aktivitu mikroorganismů.

Jak se vyhnout TSS?

Abychom se co nejvíce chránili před rozvojem nemoci, je důležité dodržovat základní pravidla osobní hygieny a být opatrní při výběru zařízení pro odběr menstruační krve a poslouchat své vlastní pocity..

Je tedy nutné opustit tampon nebo menstruační kalíšek, pokud po vložení předmětu do pochvy dojde k bolesti, nepohodlí.

Syndrom toxického šoku je onemocnění, ke kterému dochází především při zanedbání hygieny. Správná péče o sebe může významně snížit rizika. Nejprve se ženám doporučuje používat stejný tampon po dobu 4-8 hodin.

Čím častěji se zařízení mění, tím nižší je pravděpodobnost vstupu mikrobů do těla. Nejlepším řešením by bylo navštívit toaletu každé 4 hodiny, protože příliš časté vyjímání a zavádění hygienických prostředků může dráždit a poranit vaginální sliznici..

Pokud žena používá menstruační kalíšek, je důležité jej před a po použití důkladně umýt mýdlem. Je vhodné zpracovat zařízení speciálními roztoky nebo vařit po dobu 5 minut.

Tampony by se neměly používat během období, kdy ještě nezačala menstruace, i když před touto událostí zbývá málo času. Chcete-li hrát na jistotu, musíte použít těsnění. Bude to také užitečné v noci. Při častém používání tamponů se doporučuje vagině pravidelně odpočívat a přejít na vložky.

Příznaky syndromu

TSS komplikuje skutečnost, že se jeho příznaky shodují s řadou dalších onemocnění. Z tohoto důvodu je obtížné určit syndrom pouhým okem, a to ani pro lékaře, proto je pro přesnou diagnózu nutný další výzkum..

Navenek se člověk s TSS podobá někomu s chřipkou a často si ženy opravdu myslí, že virus zachytily. V důsledku toho onemocnění začíná postupovat, objevují se závažnější příznaky, které někdy vedou ke ztrátě vědomí a vážnému narušení fungování různých tělesných systémů..

Abyste tomuto stavu zabránili, musíte sledovat své vlastní zdraví a přestat používat intravaginální zařízení pro odběr menstruační krve s následujícími příznaky:

 • horečka, což je horečka (teplota nad 38,9 ° C) a zimnice;
 • obecná slabost, malátnost;
 • průjem;
 • závrať;
 • zvracení;
 • Šupinatá vyrážka, která vypadá jako popálenina
 • zarudnutí pochvy;
 • mdloby.

Všechny tyto příznaky, které se projevují během menstruace při používání tamponu, mohou naznačovat toxický šok. Hlavním rysem onemocnění je jeho rychlý vývoj a rychlé zhoršení stavu pacienta..

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Syndrom toxického šoku je život ohrožující jev. Je nebezpečné odkládat léčbu, protože nemoc aktivně postupuje a po několika hodinách nečinnosti se mohou objevit komplikace.

Při prvních příznacích je nutné kontaktovat zdravotnické zařízení, i když jich je málo a jsou daleko od sebe. Při absenci možnosti dostat se do nemocnice je důležité zavolat lékaře doma a v případě rychle se zhoršujícího zdraví - sanitku.

První věcí, kterou musíte udělat, pokud máte příznaky TSS, je vyjmout tampon nebo menstruační kalíšek z pochvy. Při jmenování lékaře je důležité nejen vyjmenovat stávající stížnosti, ale také zmínit menstruaci.

Diagnostika

Klinické hodnocení je stále hlavní definicí syndromu. Diagnóza do značné míry závisí na příznacích popsaných pacientem, proto je při jmenování lékaře důležité popsat váš stav co nejpodrobněji..

Při podezření na TSS lékaři zpravidla věnují pozornost následujícím znakům:

 • charakteristická vyrážka připomínající popáleniny;
 • šupinatá kůže;
 • závratě a případy mdloby;
 • pocit nevolnosti a zvracení;
 • stav horečky;
 • nízký krevní tlak.

K potvrzení diagnózy budete muset složit testy. Jsou nezbytné k posouzení celkového stavu těla ak určení, které orgány byly ovlivněny v důsledku toxického šoku. Osoba s TSS má obvykle ovlivněno více tělesných systémů. Játra jsou obzvláště ovlivněna.

Nejúčinnějším způsobem, jak zjistit stav lidského zdraví, je kultura (kultura). Ve většině případů však postačují tradiční testy moči a krve..

Léčba

Aby byl proces léčby co nejefektivnější a netáhl se po mnoho týdnů, je nutné vyhledat lékařskou pomoc v okamžiku, kdy se objeví první příznaky a existuje podezření na TSS. V takovém případě mohou lékaři zaručit rychlé uzdravení a snadné řešení problému..

Pokud pacient vykazuje známky toxického šoku, je urgentně hospitalizován, aby poskytl péči a zabránil šíření infekce. Pacient je odeslán na jednotku intenzivní péče. Nejprve eliminují příčinu vývoje onemocnění - předmět vložený do pochvy (tampon nebo menstruační kalíšek, bránice atd.).

Mezi hlavní stádia léčby patří boj proti šíření infekce a opatření zaměřená na udržení činnosti orgánů a stabilizaci stavu pacienta. Díky včasnému odhalení nemoci a brzkému zahájení léčby bude v nemocnici trvat jen několik dní. V pokročilých případech léčba trvá až několik týdnů..

Léčba infekce

Ihned po hospitalizaci a eliminaci cizího tělesa z pochvy začíná povinný proces dekontaminace, tj. Dezinfekce těla, destrukce škodlivých mikrobů. K tomu dochází mytím orgánů postižených infekcí.

Syndrom toxického šoku, stejně jako mnoho jiných infekčních onemocnění, se vyskytuje při velké ztrátě tekutin. V medicíně se to řeší instalací kapátka, které pomáhají obnovit rovnováhu vody a zásad..

Antibiotika bojují proti samotné infekci. V závislosti na závažnosti stavu a typu mikroorganismů, které způsobily TSS, jsou pacientovi předepsány následující léky a jejich kombinace:

 • klindamycin a beta-laktam;
 • vankomycin;
 • klindamycin a oxacilin;
 • daptomycin a klindamycin;
 • nafcilin;
 • linezolid.

Tyto léky pomáhají eliminovat patogenní ložiska a také snižují pravděpodobnost relapsu. Správně zvolená antibiotika snižují riziko úmrtí.

Podpůrná terapie

Kromě eliminace infekce je také důležité poskytnout pacientovi takové podmínky, za kterých by tělo mohlo fungovat jako obvykle. Kyslíkové lahve se používají k prevenci závratí, mdloby a zadušení způsobeného toxiny.

Osoba po určitou dobu dýchá její složky speciální maskou, která pomáhá normalizovat dýchání.

K udržení požadované hladiny tekutiny v těle jsou pacientovi předepsána kapátka. Postup pomáhá eliminovat narušení rovnováhy vody a zásad a zabránit dehydrataci. Tělo pacienta také potřebuje tekutinu k normalizaci fungování vnitřních orgánů a ochraně před poškozením toxiny. Kapátka lze předepsat jako lék na nízký krevní tlak.

Dialýza

Ledviny se podílejí na čištění těla od škodlivých látek u lidí. Jsou to oni, kteří odfiltrují zbytky těžkých kovů, jedů a jiných sloučenin, které se nahromadily v těle a které narušují normální život a ohrožují zdraví, a poté je odstraňují spolu s močí..

S rozvojem TSS však aktivní množení bakterií uvolňuje tolik toxinů, že ledviny samy o sobě již nedokážou zvládnout očistu těla. Onemocnění může navíc ovlivnit různé systémy, ovlivnit je infekcí a zbavit je životně důležitých funkcí. Ohroženy jsou také močové orgány..

Pokud v důsledku toxického šoku ledviny již nedokáží zvládnout zátěž, je pacient připojen k dialýze. To vám umožní uměle odstranit sloučeniny nahromaděné v těle, což výrazně sníží procento jejich obsahu..

Vyčištění infikované tkáně

Šíření infekce je rychlé. Často zasáhne místo výskytu a přesune se do jiných tkání, v důsledku čehož je pozorováno poškození kůže nebo celých končetin. Je známo, že případy toxického šoku vedly k amputaci nohou, paží a prstů.

Šíření infekce však ne vždy končí odstraněním postižené části těla. V některých případech, kdy poškození ještě nedosáhlo závažné formy, stačí provést postup pro odstranění neživé tkáně. K tomu jsou vypuštěny a poté vyčištěny, neutralizovány a zabraňovány šíření mikrobů..

Jaké mohou být komplikace a důsledky?

Předchozí TSS může vážně ovlivnit zbytek vašeho života a vést ke vzniku nových chronických onemocnění. To je způsobeno skutečností, že šířící se infekce paralyzuje různé orgánové systémy, v důsledku čehož přestávají správně fungovat..

Komplikace toxického šoku zahrnují:

 • selhání ledvin;
 • selhání jater;
 • snížený průtok krve;
 • srdeční selhání.

Pozdní přijetí do nemocnice je často fatální. Úmrtnost na TSS je 5-15% pro stafylokokovou formu a 60% pro streptokokovou formu.

TSS (syndrom toxického šoku) je nejběžnější u mladých dívek a je primárně pozorován při použití tamponů během menstruace. Toto onemocnění představuje vážné nebezpečí pro lidský život a zdraví, ale okamžitá návštěva lékaře vám umožní překonat infekci v krátké době..

S menstruací jsou pro každou ženu měsíční komplikace. Moderní žena se však i v dnešní době snaží v ničem neomezovat, zvláště pokud jde o krásné opálení..