Normální menstruační cyklus: jeho trvání a fáze

Menstruační cyklus je fyziologický jev, který začíná u každé ženy ve věku od 11 do 13 let. Trvání a pravidelnost tohoto procesu je hlavním indikátorem reprodukčního zdraví, proto je odmítavý přístup k němu nepřijatelný. Žena by měla znát vlastnosti správného menstruačního cyklu a různé možnosti odchylek - tento přístup pomůže včas konzultovat lékaře v případě změn.

 • 1 Délka menstruačního cyklu
 • 2 fáze
 • 3 Vlastnosti menstruace ve dne
 • 4 Který cyklus je považován za patologický
 • 5 tipů během menstruace

Obecně se uznává, že normální doba menstruačního cyklu je 21-35 dnů. Ideální frekvence je 28 dní. V závislosti na individuálních charakteristikách různých žen jej však lze zkrátit nebo prodloužit o týden. Nejdůležitější věcí je pravidelnost menstruace, měly by přicházet neustále ve stejných intervalech. Pokud se jejich trvání liší, jedná se již o patologický cyklus, při kterém je nutná odborná konzultace.

Samotná menstruace trvá v průměru 3-4 dny, ale může se pohybovat od 2 do 7 dnů. Objem ztráty krve obvykle nepřesahuje 70-80 ml - toto množství je fyziologické a nepřináší nepohodlí. První den cyklu je prvním dnem menstruace. Existuje mylná představa, že začátek cyklu odpovídá poslednímu dni menstruace, ale je špatné počítat dny tímto způsobem..

Cyklické změny v těle ženy mají fyziologický základ. Celý proces se skládá ze 4 fází:

 • menstruační;
 • folikulární;
 • ovulační;
 • luteální.

Fáze menstruačního cyklu a změny hormonálních hladin

Menstruační fází je samotné krvácení. Výtokem je krev a odmítnutá sliznice dělohy - endometrium. Ten slouží k implantaci vajíčka do děložní dutiny během těhotenství, pokud k němu nedojde, odejde spolu s neoplodněným vajíčkem. Doba trvání tohoto období je 2–7 dní..

Folikulární fáze - období, ve kterém zrání folikulu - skořápka, kde se nachází vejce. Počítá se od začátku menstruace, tj. Prvního dne cyklu, a trvá v průměru 2 týdny. Procesy této fáze stimulují ženské pohlavní hormony - estrogeny a inhibin B. Tyto látky podporují vývoj folikulů a bezpečnost ovariálního folikulárního aparátu. Pod jejich vlivem také začíná znovu růst čerstvé endometrium, které se připravuje na připojení oplodněné ženské reprodukční buňky.

Folikulární fáze menstruačního cyklu. Zrání vajec ve vaječníku

Ovulační fáze neboli ovulace je uvolnění vajíčka z folikulu. V tomto bodě cyklu je ženské tělo připraveno na oplodnění a počátek těhotenství. Buňka opouští vaječník, je zachycena vejcovodem a pohybuje se směrem k děloze. Ovulace trvá od 24 do 72 hodin, což je nejpříznivější doba pro otěhotnění. Endometrium je zcela připraveno k implantaci. Ovulace je regulována luteinizačním hormonem (LH) a hormonem stimulujícím folikuly (FSH) produkovaným v hypofýze.

Luteální fáze je zbývajících 14 dní cyklu. Hlavními hormony během tohoto období jsou progesteron a estrogeny. Pokud nedojde k těhotenství, pak pod jejich vlivem začne aktivně růst endometrium a ženské tělo se připravuje na jeho odmítnutí, tj. Na menstruaci. V některých případech se během této fáze vyvíjí premenstruační syndrom (PMS). Změny hormonálních hladin vedou k příznakům, jako jsou slabé bolesti v dolní části břicha, změny chuti k jídlu, emoční labilita, překrvení mléčných žláz, bolesti hlavy.

Intenzita výboje v den cyklu

Průměrná doba menstruace je 4-5 dní, z nichž každý má své vlastní vlastnosti:

 • První den cyklu je obvykle nejbolestivější. Děloha se začíná intenzivně stahovat, aby stimulovala odmítnutí povrchových vrstev endometria. To je doprovázeno nepohodlí, v některých případech velmi silnými, které lze řešit pomocí léků proti bolesti..
 • Druhý den bolestivý syndrom přetrvává a výtok má obvykle maximální intenzitu.
 • Třetí den je doba, kdy jsou povrchové vrstvy endometria téměř úplně odlupovány a v děložní dutině se tvoří jakýsi povrch rány. V tomto okamžiku se zvyšuje riziko infekce, takže pohlavní styk je nežádoucí jak v tento den, tak po celou dobu..
 • Čtvrtý a pátý den jsou obdobím, kdy končí hojení vnitřního povrchu dělohy, křeče kulatých cév, krvácení se zastaví a endometrium začíná růst. Zlepšuje se celková pohoda ženy..

Tento diagram je průměrný a může se lišit v závislosti na jednotlivých charakteristikách..

Intenzita výtoku závisí na mnoha faktorech, u stejné ženy se mění v závislosti na následujících okolnostech:

 • předchozí porod a období laktace;
 • dodržování přísných diet;
 • těžká fyzická aktivita (s nimi se intenzita mění až do vymizení menstruace - amenorea);
 • stresové faktory;
 • užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv;
 • přístup k období vyvrcholení;
 • nemoci pánevních orgánů.

Intenzita je subjektivní pojem, proto bude přítomnost patologie určena doprovodnými příznaky, jako je slabost, závratě, bolesti hlavy, bledost, anémie. Pokud jsou k dispozici, je nutná lékařská konzultace a vyšetření hormonálního pozadí..

Normální menstruační cyklus není okamžitě stanoven. U dívek a mladých dospívajících dívek jsou výkyvy v pravidelnosti cyklu, které nepřesahují 1 rok, považovány za běžné. Během této doby se intenzita krvácení, jeho trvání a délka samotného cyklu mohou značně lišit: přestávky mezi menstruací jsou někdy několik měsíců.

Pokud cyklus trvá déle než 35 dní, je dlouhý, pokud je kratší než 21 dní, je krátký. Tyto možnosti vyžadují korekci pomocí hormonálních léků. Patologie je také příliš bolestivá menstruace, kdy jsou v prvních 2 dnech menstruace narušeny každodenní činnosti ženy. Vzhled zápachu ve výboji signalizuje přítomnost infekčního procesu a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Je také možná taková varianta patologie, jako je ztráta jednoho cyklu. Uznává se jako norma pouze v případě, že žena užívá hormonální antikoncepci, a tento jev byl jednorázový. V jiných situacích je nutné podstoupit vyšetření a léčbu..

Pro kontrolu pravidelnosti menstruace se doporučuje dodržovat kalendář nebo tabulku menstruace. Označují dny a subjektivní příznaky. Existuje mnoho aplikací pro smartphony pro vedení měsíčního kalendáře. Tyto metody vám umožňují vizuálně zobrazit načasování a trvání menstruace, přítomnost zpoždění nebo časný nástup a také vypočítat přibližné období další menstruace.

Jakákoli změna v menstruačním cyklu vyžaduje návštěvu gynekologa, protože samoléčba lidovými léky může poškodit zdraví žen - až k tak závažným komplikacím, jako je neplodnost. Specialista stanoví příčiny porušení a předepíše terapii s přihlédnutím k individuálním charakteristikám a doprovodným patologiím, které pomohou bezpečně normalizovat proces.

K normalizaci procesu je nezbytná relaxace a odpočinek před a během menstruace. Pokud máte obavy z nadýmání, doporučujeme omezit příjem kávy, zeleného čaje, soli a cukru. Mezi lidovými prostředky ke stabilizaci cyklu se používají odvar a infuze bylin, složení pomerančové kůry a medu a petrželky. Bylinné sedativa - kozlík lékařský a matka mohou pomoci zmírnit mírnou bolest.

Během menstruace musíte dodržovat pravidla osobní hygieny: použijte vložky nebo tampony k absorpci sekretů, každý den se osprchujte, umyjte se 2-3krát denně. Odborníci doporučují během tohoto období zastavit sex..

Kolik dní by měla ženská menstruace trvat

U žen v reprodukčním věku by měl být menstruační cyklus stabilní. Jeho trvání je ovlivněno mnoha faktory, proto, aby se zabránilo rozvoji patologie, musíte vědět, jak dlouho vaše období trvají a na čem závisí jejich trvání. Koneckonců, pokud existují zdravotní problémy, často dochází k poruchám.

Normální menstruační cyklus

Trvání menstruace se u žen liší. Normální cyklus je 27 až 32 dní (jeho průměrná doba trvání). Vaše menstruace obvykle začíná během 5-7 dnů po dokončení ovulace. Pro zdravou ženu je to norma..

Není možné přesně určit, kolik dní období trvá, protože to závisí na mnoha faktorech, například na povětrnostních podmínkách nebo psychickém stavu. U zralých žen trvá menstruace asi 7 dní. Mohou však skončit dříve, než se očekávalo..

4-7 dní je doba trvání kritických dnů, což je normou. Žena by měla mít každý měsíc krvavý výtok, jehož přítomnost naznačuje její reprodukční zdraví..

Pod vlivem některých faktorů může dojít k selhání v měsíčním cyklu, v důsledku čehož mohou kritické dny začít dříve nebo později než očekávaný čas. Pokud je zpoždění 2–4 dny, pak není důvod k panice, protože taková odchylka je přípustná. Pokud ke zpoždění dochází pravidelně, je nutná lékařská prohlídka. Posun v měsíčním cyklu o více než 5 dní naznačuje vývoj gynekologické patologie.

Během normální menstruace by krvácení nemělo obsahovat žádné sraženiny ani hlen. Také by neměly být hojné. Přítomnost patologických procesů v těle je indikována krátkou menstruací, jejíž doba je kratší než 3 dny. Během této krátké doby nebude mít děložní endometrium čas na úplné oddělení a obnovu. Výsledkem je, že se tělo neočistí a nebude se připravovat na možné oplodnění vajíčka..

Krvavý výtok během menstruace by neměl nepříjemně zapáchat. Pokud vás třetí den jejich vůně a množství znepokojují, doporučuje se navštívit gynekologa.

Kolik dní jsou období

Pokud víte, kolik dní by měla menstruace trvat, můžete si všimnout odchylky v čase. U zdravé ženy trvá menstruace 4 až 7 dní. Jejich „normálnost“ lze posoudit podle povahy absolutoria. Pokud je barva menstruace tmavě červená nebo vínová, znamená to, že neexistují žádné problémy s oddělením děložního endometria..

Světlá menstruační krev se sraženinami hlenu je důvodem pro poplach. Pravděpodobně v těle dochází k patologickému procesu.

V průměru výtok končí šestý den po začátku. To je asi 5-6 dní jsou normální období. Ale protože každý organismus je jedinečný, jsou možné odchylky. Neexistuje jasně stanovený čas pro trvání kritických dnů.

Bez ohledu na dobu trvání je menstruace doprovázena nepříjemným pocitem v dolní části břicha, slabostí, nevolností a dalšími nepříjemnými příznaky. Silná bolest během menstruace se nazývá dysmenorea. Pokud je nepohodlí v dnešní době nesnesitelné, má smysl užívat léky proti bolesti..

Co určuje délku menstruace

Zjistili jsme, že průměrná doba menstruace je 4–7 dní. Zdravé dívky obvykle čelí jakýmkoli odchylkám od normy. Ale pod vlivem některých faktorů jsou možné poruchy. Trvání menstruace u žen tedy závisí na:

 • z dědičnosti. Pokud se ženy z konkrétní rodiny vyznačují 10denním trváním kritických dnů, pak nejde o patologii;
 • fungování vaječníků. Některá onemocnění pohlavních orgánů vyvolávají jejich dysfunkci. To negativně ovlivňuje doby cyklu. Pokud je v důsledku narušené práce vaječníků poškozena sliznice pohlavních orgánů, bude menstruace dlouhá a bolestivá;
 • přítomnost infekčních onemocnění a zánětlivých procesů. Zánět pohlavních orgánů vyvolává silné krvácení a prodlužuje se doba menstruace;
 • práce endokrinního systému. Pokud dojde k odchylce ve fungování pankreatu nebo štítné žlázy, dojde v těle k hormonálnímu selhání. To bude mít za následek posun v měsíčním cyklu a v důsledku toho zpoždění menstruace..

Příčiny krátkých období

Štíhlá menstruace je indikátorem přerušeného cyklu. Pokud menstruace začala několik dní před očekávaným datem, jedná se o alarmující příznak. Rovněž by měl být upozorněn problém krátké menstruace, která trvá 1–2 dny. Tato odchylka se neobjeví bez důvodu. Vyvolávají to tyto faktory:

 1. Dysfunkce vaječníků.
 2. Dysfunkce štítné žlázy.
 3. Nemoci reprodukčních orgánů.
 4. Hormonální poruchy.
 5. Infekce pohlavních orgánů.

V gynekologii se sporá období nazývají hypomenorea. Ztráta krve s krátkou menstruací je nízká, nepřesahuje 50 ml denně. To naznačuje narušení reprodukční funkce..

Příčiny dlouhých období

Normální kritické dny trvají 3 až 7 dní. Trvání menstruace se zvyšuje, pokud se v ženském těle vyskytnou patologické procesy.

Faktory vyvolávající prodloužení doby menstruace:

 1. Nemoci genitálního traktu nebo dělohy. Například prodloužená období vyvolávají některé formy endometriózy..
 2. Hormonální změny v těle.
 3. Dysfunkce vaječníků.
 4. Onemocnění endokrinního systému.
 5. Dlouhodobé užívání antibiotik a hormonálních léků.

Prodloužený výtok, když selže měsíční cyklus, doprovázený silnými bolestmi v podbřišku, nevolností a závratěmi.

Co dělat, pokud krvácení pokračuje

Pokud menstruační tok trvá déle než 7 dní, musíte se poradit s gynekologem, který vám předepíše léky.

Můžete si také pomoci sami doma. Chcete-li například snížit množství menstruačního toku, můžete použít odvar z kopřivy. Recept na jeho přípravu:

 1. Listy se umyjí a nalijí horkou vodou (lze použít vroucí vodu).
 2. Trvejte na tom 1 hodinu.
 3. Bujón se filtruje.

Během menstruace musíte nalačno pít lék na kopřivu..

Pokud vás systematicky trápí silné menstruační krvácení, doporučuje se vypít odvar z kopřivy 1 - 2 dny před začátkem kritických dnů.

K vyřešení tohoto problému musíte také užívat hemostatické léky. Ženě, která systematicky čelí problému prodlouženého menstruačního krvácení, bude předepsán přípravek Etamzilat, Dicinon nebo Tranexam. Působení těchto léků je zaměřeno na normalizaci pohybu krve cévami. Do hodiny po užití jednoho z těchto léků se dostaví požadovaný účinek - snížení množství výtoku.

Proč je silná menstruace nebezpečná

Jakékoli změny v povaze menstruace by měly být alarmující. Normální menstruace u dívek netrvá déle než 6-7 dní. Pokud se jejich trvání a množství krve zvýšily, je to nebezpečný příznak..

Silné a časté výboje vám mohou způsobit závratě. Tento jev je spojen s velkou ztrátou krve v těle. Takže pokud vaše menstruace trvá déle než 7 dní, nastanou následující rizika:

 1. Rozvoj anémie. Spolu s krví ztrácí tělo užitečné stopové prvky, které potřebuje pro normální fungování. Protože během menstruace není v krvi dostatek draslíku a hořčíku, tělo oslabuje.
 2. Dehydratace. Během menstruačního krvácení se ztrácí hodně tekutiny. To negativně ovlivňuje fungování jater, ledvin, srdce a dalších orgánů. Pijte hodně tekutin, abyste zabránili dehydrataci.
 3. Selhání hormonálního systému. Hormonální změny jsou často vyvolávány infekcemi, které se usazují na sliznici pohlavních orgánů.

Aby se zabránilo rozvoji nebezpečné gynekologické patologie, musí žena sledovat její cyklus a povahu menstruačního toku.

Jak dlouho trvají vaše menstruace a jak začínají

Menstruační cyklus je individuální jev. Každá žena by měla věnovat pozornost nejen objemu a vlastnostem výtoku, ale také jejich trvání. Existují obecné standardy pro trvání regulace, které jsou modifikovány fyziologickými nebo patologickými faktory. Jak dlouho trvá období normálně a kdy odchylka od standardů není odchylkou, zvažte v tomto článku.

Jak by měla začít vaše menstruace

Spravedlivé pohlaví obvykle cítí přístup menstruace. Je to způsobeno obdobím doprovázeným ischemickou fází:

 1. Endometrium se připravuje na odmítnutí.
 2. Krevní cévy v děloze se zužují.
 3. Přívod krve dramaticky klesá.
 4. Někdy se objeví křeče.

Již v premenstruačním období začíná hladina progesteronu klesat. Oddělení endometria (začátek menstruace) - nastává, když je sekrece hormonu výrazně snížena. Výjimkou je těhotenství, poporodní období, laktace. Během této doby jsou hladiny progesteronu sníženy v důsledku nadměrné produkce prolaktinu..

Menstruace by obvykle měla začínat červenými, růžovými nebo nahnědlými skvrnami na spodním prádle. Předchází jim bolest v podbřišku. Krvácení získává intenzitu po 2-4 hodinách.

Kolik dní má menstruace běžně běžet

Základním pravidlem zdraví žen je stabilita. Gynekologové, kteří odpovídají na otázku, kolik dní je měsíčně, označují období 4-8 dnů. Pokud menstruace trvá pravidelně 4, 5, 6, 7 nebo 8 dní - je to normální, ale pokud se trvání výrazně sníží nebo zvýší (ze 4 dnů na 8 a naopak), zatímco zůstane v rámci stanovené normy, měli byste hledat důvod v podobné reakci těla spolu s lékař.

Povaha výtoku krve ve dne

Typ krvácení závisí na dni menstruace - po prvním spadá hlavní intenzita krvácení druhý a třetí den a zbytek období vypouštění má charakteristiky od mírného po vzácné.
Tabulka ukazuje změny v děloze podle dnů menstruace a jejich vliv na intenzitu výtoku.

Fyziologické změnyIntenzita výboje
1. denZačátek odmítnutí staré vrstvy sliznicePomazání
2. denZačíná tvorba nového vajíčkaIntenzivní
3. denPoškozený povrch stěny po odmítnutí starého epiteluHojné
4. a 5. denLéčení začíná. Množství vylučované krve klesáMírné nebo vzácné
6. a 7. denDokončení procesu hojení dělohy a čištění pochvyPomazání

Jak by měla menstruace skončit

Menstruace by měla skončit, jakmile se uvolní dostatečné množství krve - od 50 do 80 ml. Alokace jsou vzácné. Menstruační hnědá - odstín sražené krve. S každou další hodinou se sekrece zesvětluje a mísí se s přírodní leucorrhoea a cervikálním hlenem. Je povoleno očistit vagínu nažloutlou látkou další den nebo dva.

Jak často jsou období

K normalizaci cyklu dochází dva roky po prvním výboji. Odpovědi na otázku, kolik dní se cyklus opakuje nebo menstruace plynou, gynekologové poznamenávají, že doba trvání fází se pohybuje od 21 do 35 dnů. Běžným indikátorem frekvence je 28 dní. Nejnápadnější je nestabilita kritických dnů:

 • u dospívajících;
 • před menopauzou.

Kolik dní trvá menstruace u žen starších 35 let a dívek, které nedosáhly plnoletosti?

Čím mladší je dívka a starší dáma, tím vyšší jsou výkyvy v načasování, takže by se oba neměli obávat krátké menstruace trvající 2-3 dny. Puberta a předklimatická období, těhotenství - nepatologické odchylky od standardů.

PubertaClimaxTěhotenství
Fyziologická norma pro obvyklou (ne uměle vyvolanou) první menstruaci je 11-14 let. U dívky se cyklus formuje a vytváří během prvních dvou let, respektive od 11 do 16 let, může doba výtoku dosáhnout minimálních ukazatelů 2-3 dny.Čím je žena starší, tím rychleji se cyklus začne zkrátit. Úplné zastavení menstruace často nastává před 50. rokem života, charakterizované úplnou absencí ovulační fáze - neschopností oplodnit vajíčko.Ne vždy, s nástupem těhotenství, se cyklus okamžitě zastaví. Krátký výtok v prvním trimestru prochází jako fyziologický proces v důsledku neúplného zastavení produkce hormonů ve vaječnících.

To neznamená, že dospívající dívky, zralé ženy nebo těhotné ženy jsou chráněny před faktory způsobujícími onemocnění..

Identické projevy jsou obvykle přítomny u endometriózy u žen starších 45 let nebo u onemocnění polycystických vaječníků u mladých dívek.

Co by nemělo být výtok během menstruace

Když víte, která období jsou považována za normální, s informacemi o objemu, barvě, době trvání, můžete zjistit nebo popřít přítomnost nepřirozených procesů.

Vlastnosti výboje

Mezi běžné typy absolutoria, které svědčí o porušení, patří:

Odchylka od normyVlastnosti projevu
Kotvy s nahnědlým odstínemPokud je pozorováno několik dní před nástupem menstruace
Silně hnědáPokud jsou přítomny 5-7 dní před menstruací
SraženinyDoba trvání až 7 dnů je přirozeným jevem. Pokud menstruace nekončí déle než týden - známka selhání.
Opírat sePříliš malý výtok
RůžovýSvětlá barva krve během menstruace, jako by s vodou
Hnědý, slizkýIndividuální projev pomocných příznaků

Jakákoli změna povahy menstruace může ovlivnit dobu trvání výtoku..

Trvání krvácení

Pochopení toho, kolik období v průměru trvá, si žena nezávisle uvědomí, že příliš krátká menstruace nebo jejich úplná absence naznačuje porušení, protože normální objem krve se neuvolňuje, starý epitel se neobnovuje. Nepříznivým znakem je také nadměrný výtok s velkou ztrátou krve. Tělo je vyčerpané a ztrácí až 100 ml krve za měsíc (překračuje normu):

 1. Krátká menstruace - snížená aktivita vaječníků.
 2. Prodloužená menstruace - porušení syntézy hemoglobinu v důsledku nedostatku železa, anémie.

Obě poruchy jsou stejně ovlivněny hormonálními změnami. Intermenstruační výtok je považován za symptom charakteristický pro problémy s endokrinním systémem. Mezi nebezpečnější odchylky patří patologie ženských orgánů. Existuje možnost dalších komplikací se závažnými onemocněními reprodukčního systému (neplodnost, nádory, chronické patologie).

Výklad
AnovulaceNedostatek první a druhé fáze
OligomenoreaSnížení doby trvání
PolymenoreaProdloužené trvání
MetroragieNemenstruační krvácení

Před zahájením léčby je důležité pochopit, co bylo impulsem pro nástup onemocnění. Existuje řada faktorů, které mohou menstruaci zkrátit nebo prodloužit..

Co ovlivňuje délku regulace

Na základě genetických charakteristik struktury pohlavních orgánů, srážlivosti krve, sekrece hormonů je stanovena přibližná charakteristika regulace, proto se u žen ve stejné rodině častěji shoduje intenzita, objem, rozmanitost a délka menstruace..

Věk ovlivňuje stav vaječníků, stavbu těla, metabolismus, psycho-emocionální zdraví. Kvůli změnám v těchto kritériích pokračují změny v sekreci látek a doba menstruace závisí na práci žláz produkujících hormony..

Z nezávislých faktorů ovlivňuje stav zdraví žen jakákoli teplota, podnebí a přírodní změny..

FaktorDalší patogenNásledek
Narušení centrálního nervového systémuStres, deprese, přepracováníNadměrná sekrece kortizolu (stresový hormon)
Nemoci ženských orgánůInfekce, zánět, dědičnost, dysfunkce vaječníkůPorušení struktury sliznic orgánů, poškození tkání (velká ztráta krve)
Změny v práci endokrinního systémuOdchylka v endokrinním systémuSelhání smyčky
Nesprávná výživaPřejídání, půstHormonální nerovnováha způsobená ztrátou vitamínů
Ekologická situaceZměna klimatických podmínekProdloužení trvání na krátkou dobu

Boj proti negativním faktorům musí začít změnami životního stylu, které hrají aktivní roli při formování stabilního cyklu..

Správné střídání práce a odpočinku, absence přetížení, pravidelné udržování svalového tonusu, omezení námahy, plnohodnotná strava a spánek jsou prvními kroky k normalizaci regulace..

Jak obnovit menstruaci

Po vyloučení negativního faktoru nastupuje menstruace rozmanitost, která splňuje standardy toho, jak by měla menstruace probíhat správně. Existují však výjimky, kdy je nutná další terapie. Měli byste věnovat pozornost, pokud výtok neskončil po týdnu, prodloužila se doba trvání, zvýšila se intenzita menstruačního cyklu nebo menstruace neproběhla včas (ne poprvé). V procesu vlastní eliminace problému a pro usnadnění průběhu menstruace použijte následující doporučení:

DoporučeníVýsledek
Vysazení hormonálních léků (syntetický progesteron; progestin)Umělá menstruace
Spotřeba denního příjmu vody (30 ml na 1 kg tělesné hmotnosti)Úleva od nadýmání a zadržování tekutin
Dodržování pravidel osobní hygieny: pravidelné sprchování pomocí produktů pro péči o intimní oblasti; včasná výměna tamponů nebo vložekSnížení rizika infekce během období pootevřené dělohy
Nekombinujte perorální antikoncepciJak se zbavit intermenstruačního špinění

Tipy pro sebeuzdravení jsou vhodné pouze v případech, kdy ke změně způsobu menstruace došlo jednou nebo několikrát a nedošlo k žádnému syndromu bolesti. V ostatních případech je nutné absolvovat kurz léčby včas..

Před léčbou tohoto problému je nejprve pravděpodobnost těhotenství vyloučena konzultací s gynekologem.

Je nutné se poradit s lékařem, který předepíše takové postupy, jako jsou:

 • Ultrazvuk;
 • analýza moči na infekce;
 • odběr krve pro hormony;
 • nátěr;
 • kolposkopie.

V článku zde zjistíte, kdy máte podstoupit kolposkopii před nebo po menstruaci..
Obdržené materiály budou indikovat nepřítomnost nebo vývoj patologických poruch, jaké jsou nebo mohou být období u konkrétního zástupce poctivého pohlaví. Gynekolog předepíše individuální léčbu, která se skládá z orálních, orálních léků a specifik denního režimu. Samoléčba je přísně zakázána, protože léky zvyšují produkci některých hormonů snížením sekrece dalších látek.

Pro další pomoc se obracejí na endokrinologa a psychoterapeuta (k identifikaci stresových faktorů, které ovlivňují cyklus a stanovení charakteristik hormonálního pozadí).

Změněná doba menstruace není vždy patologický faktor. Je důležité věnovat pozornost genetické predispozici, vlivům prostředí, životnímu stylu. Včasně identifikovaný patogen zmírní porušení úpravou denního režimu a odstraněním nepříznivých podmínek. Pravidelné selhání bez zvláštního důvodu je důvodem pro včasnou prevenci infekčních, zánětlivých onemocnění, neplodnosti, obnovení funkce vaječníků.

Optimální doba menstruace

Normálně by menstruace měla přicházet každých 21-35 dní (v některých zdrojích se kritéria berou od 24 do 38 dnů). Délka dnů samotné menstruace je od 3 do 7, zatímco ztráta krve by měla být v rozmezí 80-150 ml. První den menstruace se považuje za začátek i nepatrného rozmazání z pohlavního ústrojí. Poslední den.

U dívek se po nástupu menstruační funkce může cyklus a doba trvání v prvních dvou letech mírně lišit. Doba by však neměla překročit 10–14 dní, jinak mluvíme o krvácení mladistvých.

Když se blíží menopauza, snižuje se také počet dnů menstruace, což se považuje za normu. Podobný jev je první známkou útlaku funkce vaječníků..

Pokud vaše období trvá méně než 3 dny, považuje se to za krátké trvání. Pokud je více než 7-10 příliš dlouhá menstruace. V medicíně se označují termíny:

 • hypomenorea: používá se v případě, že výtok je extrémně hubený a krátkodobý, ale přichází s pravidelností (bez prodlení);
 • oligomenorea: výtok je normální, pravidelný, ale netrvá déle než 3 dny;
 • polymenorea: menstruace trvá více než 7-10 dní, ale zároveň nejsou příliš hojné, splňují přijatelná kritéria;
 • menoragie: extrémně bohatá, trvá déle než 7-10 dní, ale vyskytuje se pravidelně.

Trvání menstruace je ovlivněno vnějšími i vnitřními faktory:

 • ženská ústava. To přímo závisí na hladině estrogenu, u tenkých je nižší, proto je menstruace vzácnější;
 • dědičnost. Charakter dívčího období je obvykle podobný charakteru její matky, babičky atd.;
 • přítomnost nemoci. Získaná a vrozená onemocnění mohou významně změnit trvání a objem menstruačního toku;
 • vnější faktory, jako je stres, psycho-emoční a fyzický stres, pohyb atd.;
 • brát léky. Perorální antikoncepce, anabolické steroidy, cytostatika, "prednisolon" a jeho analogy ovlivňují funkci vaječníků a menstruaci.

Mezi hlavní příčiny štíhlých období trvajících méně než 3 dny lze rozlišit následující faktory:

 • Užívání perorální antikoncepce. Hormonální léky této řady vytvářejí umělé koncentrace estrogenů a gestagenů v těle a vypínají funkci vaječníků, což ovlivňuje práci hypofýzy a hypotalamu. Jedním z mechanismů ochrany proti těhotenství je v tomto případě změna endometria ve směru jeho vyčerpání, vajíčko se k němu nebude moci připojit.

A tenké endometrium znamená sporá období, protože právě tato funkční vrstva představuje většinu sekretů.

 • Těhotenství. Po porodu prochází ženské tělo znovu restrukturalizací. Menstruace poté může být buď stejná, nebo skromná, zvláště pokud byly provedeny nějaké manipulace v děložní dutině.
 • Náhlá ztráta hmotnosti nebo vyčerpání. Množství tukové tkáně přímo ovlivňuje hladinu estrogenu. Při prudkém úbytku tělesné hmotnosti nemá tělo čas se přizpůsobit, v důsledku čehož může být po určitou dobu menstruace vzácná nebo zcela chybí.
 • Intervence v děložní dutině. Častá kyretáž, potrat a další manipulace, v důsledku čehož je odstraněna vnitřní vrstva dělohy, mohou následně vést k její podřadnosti a v důsledku toho k malému období.
 • Hormonální onemocnění. Například sexuální infantilismus, hypogonadotropní hypogonadismus, polycystické onemocnění a některé další mohou způsobit amenoreu (absence menstruace po dobu delší než 6 měsíců) nebo slabou vadnou menstruaci.
 • Zánětlivé procesy. Častěji vedou k různým poruchám, acyklickému namazání, které žena může vnímat jako menstruaci..

Silná menstruace není normou, pokud neomezuje na umírněnost. Nejčastěji velká ztráta krve během kritických dnů doprovází nějaký druh nemoci. Mezi nejčastější patologie patří:

 • Endometrióza Bohatá menstruace nastává, když je postiženo tělo dělohy - adenomyóza. Současně v předvečer a po menstruaci může být žena narušena rozmazáním tmavě hnědého výtoku.
 • Myom dělohy. Jakékoli uspořádání uzlů může ovlivnit kontraktilitu orgánu, ale ve větší míře dochází k hojné a prodloužené menstruaci u mnohočetných a submukózních děložních myomů.
 • Endometriální patologie. Polypy, hyperplazie i maligní degenerace jsou vždy doprovázeny silnou menstruací, krvácením sraženinami.
 • Funkční cysty. Vyskytují se na pozadí zánětů nebo hormonálních poruch, vedou ke zpoždění a silné menstruaci.

Cvičení, stres, infekční nemoci (například chřipka nebo dokonce ARVI), které utrpěly den předtím, mohou být také důvodem těžkých období. Je možné konečně porozumět selhání, ke kterému došlo až po dodatečném vyšetření odborníkem.

Jakékoli nepravidelnosti v menstruačním cyklu by měly být důvodem pro vyhledání lékařské pomoci, zejména:

 • pokud se opakují;
 • dochází k porušení obecného blahobytu: slabost, letargie, malátnost;
 • mít problémy s počátkem;
 • pokud máte nějaké další potíže, například patologický výtok, bolest v podbřišku atd..

Přečtěte si více v našem článku o délce menstruace..

Normální doba menstruace

Menstruační cyklus ženy je ukazatelem jejího zdraví. Odchylky v jakémkoli směru by měly být vždy alarmující a měly by způsobit návštěvu lékaře. Normálně by menstruace měla přicházet každých 21-35 dní (v některých zdrojích se kritéria berou od 24 do 38 dnů). Délka dnů samotné menstruace je od 3 do 7, zatímco ztráta krve by měla být v rozmezí 80-150 ml.

První den menstruace se považuje za začátek i nepatrného rozmazání z pohlavního ústrojí. Poslední ̶ konec dne.

U dívek se po nástupu menstruační funkce může cyklus a doba trvání v prvních dvou letech mírně lišit. Tento interval je uveden, aby si tělo zvyklo na své nové funkce, dochází k adaptaci nervového systému. Doba by však neměla překročit 10–14 dní, jinak mluvíme o krvácení mladistvých.

Když se blíží menopauza, snižuje se také počet dnů menstruace, což se považuje za normu. Snížení počtu dnů krvavého výtoku je prvním příznakem deprese vaječníků.

A zde je více o tom, proč mohou existovat přerušovaná období.

Příliš krátká nebo příliš dlouhá období

Pokud vaše období trvá méně než 3 dny, považuje se to za krátké trvání. Pokud je více než 7-10 ̶, je to příliš dlouhá menstruace. V medicíně je obvyklé označovat to speciálními pojmy:

 • hypomenorea: používá se v případě, že výtok je extrémně hubený a krátkodobý, ale přichází s pravidelností, bez prodlení;
 • oligomenorea: výtok je normální, pravidelný, ale netrvá déle než 3 dny;
 • polymenorea: menstruace trvá více než 7-10 dní, ale zároveň nejsou příliš hojné, splňují přijatelná kritéria;
 • menoragie: extrémně těžké období a trvá déle než 7-10 dní, ale pravidelně nastupuje.

Co ovlivňuje dobu trvání

Vnější i vnitřní faktory ovlivňují délku menstruace. Koneckonců, tělo se neustále mění a přizpůsobuje se změnám „stroje“. Trvání menstruace ovlivňují především následující faktory:

 • ženská ústava. To přímo závisí na hladině estrogenu, u tenkých je nižší, proto je menstruace vzácnější;
 • dědičnost. Charakter dívčího období je obvykle podobný charakteru její matky, babičky atd.;
 • přítomnost nemoci. Získaná a vrozená onemocnění mohou významně změnit trvání a objem menstruačního toku;
 • vnější faktory, jako je stres, psycho-emoční a fyzický stres, pohyb atd.;
 • brát léky. Perorální antikoncepce, anabolické steroidy, cytostatika, "prednisolon" a jeho analogy ovlivňují funkci vaječníků a podle toho i funkci menstruační.

Důvody pro změnu trvání menstruace

Mezi hlavní příčiny štíhlých období trvajících méně než 3 dny lze rozlišit následující faktory:

 • Užívání perorální antikoncepce. Hormonální léky této řady vytvářejí umělé koncentrace estrogenů a gestagenů v těle a vypínají funkci vaječníků, což ovlivňuje práci hypofýzy a hypotalamu. Jedním z mechanismů ochrany před otěhotněním je v tomto případě změna endometria směrem k jeho vyčerpání, ztenčuje se, takže ani během oplodnění se k němu oplodněné vajíčko nemůže připojit.

A tenké endometrium je sporé období, protože právě tato funkční vrstva představuje většinu sekrecí.

 • Těhotenství. Po porodu prochází ženské tělo znovu restrukturalizací. Menstruace poté může být stejná nebo může mít skromný charakter, zvláště pokud byla provedena nějaká manipulace v děložní dutině.
 • Náhlá ztráta hmotnosti nebo vyčerpání. Množství tukové tkáně přímo ovlivňuje hladinu estrogenu. Při prudkém úbytku tělesné hmotnosti nemá tělo čas se přizpůsobit, v důsledku čehož může být po určitou dobu menstruace vzácná nebo zcela chybí.
 • Intervence v děložní dutině. Častá kyretáž, potrat a další intervence, v důsledku čehož je odstraněna vnitřní vrstva dělohy, mohou následně vést k její podřadnosti a v důsledku toho ke sporým obdobím..
 • Hormonální onemocnění. Například sexuální infantilismus, hypogonadotropní hypogonadismus, polycystické onemocnění a některé další mohou způsobit amenoreu (absence menstruace déle než 6 měsíců) nebo skrovnou vadnou menstruaci.
 • Zánětlivé procesy. Častěji vedou k různým poruchám, acyklickému namazání, které žena může vnímat jako menstruaci..

Těžká období nemusí být normou, pokud neomezují na umírněnost. Nejčastěji je objemná menstruace a velká ztráta krve během kritických dnů doprovázena určitým druhem nemoci. Mezi nejběžnější patří:

 • Endometrióza Bohatá menstruace nastává, když je postiženo tělo dělohy - adenomyóza. Současně v předvečer a po menstruaci může být žena narušena rozmazáním tmavě hnědého výtoku.
 • Myom dělohy. V zásadě může jakékoli uspořádání uzlů ovlivnit kontraktilní schopnost dělohy, ale ve větší míře dochází k silné a prodloužené menstruaci u submukózních myomů, vícečetných.
 • Endometriální patologie. Polypy, hyperplazie i maligní degenerace jsou vždy doprovázeny silnou menstruací, krvácením sraženinami.
 • Funkční cysty. Vznikají na pozadí zánětu nebo hormonálních poruch (patologie štítné žlázy, hyperprolaktinémie atd.), Vedou ke zpoždění a silné menstruaci.

Kromě toho může být příčinou těžkých období fyzická námaha, stres, infekční nemoci, které utrpěly den předtím (například chřipka nebo SARS). Je možné konečně porozumět selhání, ke kterému došlo až po dodatečném vyšetření odborníkem.

Důvody k návštěvě lékaře

Jakékoli nepravidelnosti v menstruačním cyklu by měly být důvodem pro mimořádnou návštěvu gynekologa, zejména:

 • pokud se opakují;
 • dochází k porušení obecného blahobytu: slabost, letargie, malátnost;
 • mít problémy s počátkem;
 • jsou doprovázeny dalšími stížnostmi, například patologickým výtokem, bolestmi v podbřišku atd..

A zde je více o příčinách štíhlých období..

Trvání kritických dnů se v průměru pohybuje od 3 do 7 dnů. Odchylky v jednom nebo druhém směru bez zjevného důvodu, zejména pokud se poruchy opakují, by měly být důvodem pro kontaktování odborníka. Takové zdánlivě nevýznamné příznaky mohou skrývat vážná onemocnění..

Užitečné video

Podívejte se na toto video o normálním menstruačním cyklu:

Může být velmi obtížné samostatně pochopit, že jde o těžké období nebo krvácení. Existují však jasné známky menstruace a krvácení a také další příznaky, u nichž je důležité navštívit lékaře..

Někdy se dlouhá období stávají zcela běžnými a normálními (po potratu, s dědičností). Pokud jsou déle než 7 dní, mají silné bolesti a červené sraženiny, je to důvod k návštěvě lékaře. Je vysoce nežádoucí provádět léčbu sami.

U řady určitých onemocnění, stejně jako během těhotenství, dospívání a před menopauzou, mohou nastat přerušovaná období. Je důležité diagnostikovat stav včas a v případě potřeby zahájit léčbu..

Období po prvním sexu se často neliší od obvyklých. Přicházejí ve svůj vlastní kalendářní čas, ale příliš emotivní dívky se mohou kvůli nervům trochu hýbat. Těhotenství po prvním sexu není vyloučeno..

Kolik dní je měsíčně: ukazatele normy pro ženy různého věku

První otázka, kterou se gynekolog zeptá ženy, je, kdy začala její poslední menstruace a jaké bylo období jejího menstruace. Odpovědí na tyto otázky může odborník určit normální průběh cyklu nebo přítomnost možných patologií v reprodukčním systému. V tomto článku se podíváme pouze na to, jaká kritéria by měla být použita k vyhodnocení průběhu menstruace u dívek a žen v různých obdobích jejich života, aby bylo možné včas odhalit nemoci reprodukčních orgánů a zahájit jejich léčbu včas..

Protože menstruace se nazývá jinak?

Tato událost má mnoho jmen. Většina z nich jsou frazeologické jednotky. Každá nová generace pouze zvyšuje počet synonym. Všechny dívky jsou jiné, každá vnímá menstriki svým vlastním způsobem. Níže uvádíme některé z nich oddělené čárkami..

Menstruace, menstruace, předpisy, kritické dny, babička v červeném Mercedesu, hosté, hosté v červeném autě, hosté z Krasnodaru, přátelé v červeném autě, záležitosti žen, dny žen, dny žen, záliv, barvy, červená armáda, krvavá Mary, červená kalendářní den, menstriki, menstryaki, policisté přišli, měsíce, měsíce, zmatky (vypadá jako fotbalista - možná přišli fotbaloví fanoušci), trápení, prázdniny, tyto případy, dnešní dny, technické práce, kříže.

Proč menstruace nejde?

Proces by se měl opakovat každý měsíc. Normální cyklus trvá pravidelně od 21 do 35 dnů. To znamená, že za 3-4 týdny by k vám měli „hosté v červeném autě“ přijít znovu.

Důvody, které nejsou spojeny s patologií, ale kvůli nim neexistují žádné předpisy:

 1. Nedosáhli jste puberty. Stále vám je jedenáct až patnáct let.
 2. Těhotenské období. Připravené místo je obsazené, nikdo jiný tam nebude povolen a po dlouhou dobu, až 9 měsíců.
 3. Ihned po porodu. V tuto chvíli existují další sekrece, které se nazývají lochie. Tady tělo nemá menstruaci. Musí se vzchopit. Doba trvání asi několik týdnů.
 4. Jsou období, kdy během období krmení nic není.
 5. Menopauza. V tomto případě již tělo není připraveno na reprodukční funkce..

První pomoc

Následující tipy nevylučují návštěvu lékaře k ošetření, jsou psány pro naléhavé situace, kdy je návštěva odložena ze závažných důvodů..

Během období krvavého výtoku ztrácí dívka až 250 ml. Převážná část menstruace je hlen. Nejhojnější výtok spadá přibližně na 1. až 3. den. Podle této myšlenky tělo rychle obnovuje nedostatek krve, ale stane se to, když menstruace trvá déle než 7 dní, tělo nemá čas vrátit to, co bylo ztraceno. Dívka riskuje výdělek anémie.

V takových situacích, kdy je nutné okamžité zastavení výtoku, můžete užívat léky, například „dyufaston“, „Dicinon“. Všechny léky však musí předepisovat lékař..

Nebo si můžete připravit čaj podle lidových receptů.

 • Zkuste to například uvařit kopřivy. Pět lžící suchých bylinných listů, nalijte půl litru vroucí vody a vařte ve vodní lázni několik minut. Poté nechte asi 30 minut vyluhovat. Poté napněte a vypijte před jídlem po 100 g. Říkají, že po takovém zázračném léku se doba menstruace zkrátí..
 • Pokud kopřiva není k dispozici, můžete zkusit připravit odvar z petrželky. K tomu si vezměte obvyklou petrželku a tři hodiny nalijte vroucí vodu. Začněte pít týden před očekávanou menstruací. Musíte pít na prázdný žaludek, 100 gramů. třikrát denně. A je nutné trvat na vývaru pouze na čerstvé trávě, je to ona, kdo má pozitivní účinek.

Tato opatření by měla být dočasná, dokud se žena nedostane ke schůzce s gynekologem..

Lékař předepíše odpovídající léčbu na základě výsledků vyšetření a testů.

V závislosti na stavu může léčba zahrnovat:

 • Hormony.
 • Lék, který posiluje vnitřní stěny krevních cév.
 • Léky, které zvyšují srážlivost krve.
 • Vitamíny, stopové prvky, přísady do potravin.
 • jiný.

Dívka si zase musí zajistit:

 • Mír - minimum stresových situací.
 • Více odpočinku.
 • Nastavit denní a spánkové vzorce.
 • Začněte jíst správně.

Podstata menstruace nebo co vychází během menstruace?

Vajíčková buňka se po zrání ve vaječníku začne pohybovat do dělohy. V této době se obal dělohy zhušťuje. Tělo se připravuje na přijetí hosta. Připravuje se ideální místo, kde má dojít k oplodnění. Pokud vejce přijde do dělohy a není oplodněno, tělo ji odmítne. K tomu obvykle dochází 2 týdny po ovulaci. Pečlivě připravené místo se také stává zbytečným. Horní vrstvy endometria spolu s vejcem vycházejí. To znamená, že se objeví menstruační tok. Jsou doprovázeny krvácením.

Menstruační krev se liší od krve, která proudí v žilách nebo tepnách. V kompozici budou rozpadající se buňky děložní membrány a nečistoty děložních sekretů a další enzymy. Tato krev se nesráží tak rychle jako normální krev. Její barva je tmavší.

První den takového výtoku se považuje za začátek menstruačního cyklu. To je způsobeno skutečností, že nástup zrání nového vajíčka je spojen s nástupem sekrecí. To znamená, že začíná nový cyklus.

Ošetření před schůzkou s gynekologem

Pokud žena nemá možnost brzy navštívit lékaře, měla by se pokusit zastavit krvácení sama. Ne všechny ženy v nežném pohlaví však vědí, co mají dělat, pokud jsou menstruace dlouhé a těžké, i když existují problémy se srážením krve. V takové situaci by měla být přijata koagulancia. Kyselina aminokapronová je považována za jedno z účinných látek této skupiny..

Pokud je krvácení způsobeno nedávným zavedením cívky, může žena užít lék na zastavení kapilárního krvácení: Dicinon, Tranexam.

Pokud vaše menstruace trvá déle než 7 dní, můžete použít recepty tradiční medicíny. Jedním z nejúčinnějších prostředků k zastavení krvácení je kopřivový čaj. Doporučuje se pít v objemu nepřesahujícím 2 litry denně. Kromě toho můžete použít namočená surová lněná semínka, nápoj vyrobený z horalů, čerstvě vymačkaný džus z jitrocelu, drcená melounová semínka.

Nelze ignorovat situace, kdy menstruace trvá dlouho (nekončí sedmý nebo devátý den). I když menstruace pokračovala a poté se zastavila, měla by žena navštívit gynekologa, aby se vyloučilo riziko vzniku nebezpečných patologií. Včasná návštěva lékaře je klíčem k rychlému uzdravení, normalizaci menstruačního cyklu a udržení reprodukčního zdraví.

Kolik dní trvá menstruace?

Jste všichni individuální, každý má jinou dobu menstruace. K tomu je třeba mít kalendář. Pomůže vám naučit se své běžné rutiny. Norma se zvažuje, pokud by výtok s krví u dívek měl trvat od 3 do 7 dnů. Pokud jsou kratší nebo delší než tato období, pak bez váhání navštivte svého lékaře. Možná máte hormonální nerovnováhu nebo nerovnováhu. Nakonec vás gynekolog vyšetří a může vám předepsat testy. Ve výsledku zodpoví všechny vaše otázky a dá doporučení. Možná máte funkce, které se promítnou do trvání „těchto dnů“. V každém případě nic neztratíte.

Co je považováno za patologii a jaký je důvod odchylek od normy?

Pokud menstruační krvácení trvá déle než týden, je velmi pravděpodobné, že v těle ženy dojde k nějaké poruše. V tomto případě je nutné zjistit a odstranit příčinu tohoto jevu. Rovněž by nemělo být ignorováno zkrácení doby menstruace na 1–2 dny..

Existuje mnoho faktorů, které mohou negativně ovlivnit délku menstruačního krvácení. Jsou rozděleny na fyziologické a patologické. První skupina zahrnuje:

 • změna časových pásem a klimatických pásem;
 • procesy vadnutí těla;
 • těhotenství;
 • krmení dítěte mateřským mlékem;
 • užívání hormonální antikoncepce;
 • nadměrný fyzický a emoční stres;
 • nesprávná instalace nitroděložního tělíska.

Druhou skupinou důvodů porušení normální doby trvání kritických dnů jsou:

 • benigní a maligní novotvary v reprodukčních orgánech;
 • hormonální nerovnováha;
 • pohlavně přenosné nemoci;
 • množení žlázové tkáně dělohy mimo ni;
 • nedostatečný příjem živin do těla;
 • léze trávicího systému;
 • nachlazení;
 • cukrovka;
 • zánět vejcovodů a vaječníků;
 • porušení funkce orgánů urogenitálního systému;
 • trauma vagíny;
 • porucha funkce štítné žlázy;
 • spontánní nebo umělé ukončení těhotenství.

Když se dívky dozvěděly, kolik dní by mělo být normální pro menstruaci, mohou analyzovat jejich stav. Když jste si všimli nesrovnalostí v sobě, je důležité se poradit s lékařem, abyste zjistili, proč se to děje..

Možná odborník nenajde nic hrozného a tato doba je rysem vašeho těla. Toto je nejlepší varianta. Ale může to být jiné.

Silná menstruace, více než 7 dní, může být známkou stavů, jako jsou:

 • děložní myomy;
 • endometrióza;
 • dysfunkce vnitřních orgánů;
 • špatná srážlivost krve;
 • prekancerózní stav pánevních orgánů.

Konstantní období nedostatku může znamenat následující problémy:

 • neplodnost;
 • porušení vaječníků;
 • hormonální poruchy;
 • mimoděložní těhotenství.

Co se stane během vašeho období?

Den 1. První den je obvykle nejnepříjemnější. Dochází k odmítnutí endometria. Ve stejnou chvíli se děloha začne stahovat. Nejčastěji to vede k nepohodlí..

Den 2. Bolest a nepohodlí mohou stále přetrvávat. V těle se začíná formovat a zrát nová vaječná buňka..

Den 3. V procesu odmítnutí se na stěnách dělohy vytvoří povrch rány. Je velmi zranitelná. V této fázi a také u ostatních je nutné věnovat maximální pozornost hygieně..

Den 4. V tomto okamžiku by měla bolest a nepohodlí zmizet. Krvavý výtok by se měl snížit. Nedoporučuje se přepracovávat a omezovat fyzickou aktivitu.

Den 5. V této fázi by měla děloha dokončit proces obnovy a uzdravení. Od tohoto okamžiku se věří, že tělo se obnovilo. Všechny metabolické procesy začínají fungovat lépe.

Preventivní opatření

Lze předcházet menoragii? Několik tipů, jak zabránit delšímu období:

 • Pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa. Ženám v reprodukčním věku se doporučuje navštívit lékaře alespoň jednou ročně a pokud mají v anamnéze gynekologická onemocnění a potraty - jednou za šest měsíců. Léčba onemocnění zjištěného v rané fázi je mnohem snazší.
 • Dobrá výživa. Strava by měla být různorodá, žena by měla přijímat dostatečné množství vitamínů a minerálů. Pokud není možné získat potřebné látky přirozeným způsobem, lékaři předepisují multivitaminové komplexy.
 • Zdravý životní styl. Alkoholismus, kouření tabáku, užívání drog negativně ovlivňuje práci celého organismu a zejména srážení krve. Zneužívání návykových látek trvá déle než obvykle, než se uzdraví a hojněji krvácejí.
 • Vyhýbejte se stresu. Vezmeme-li v úvahu moderní životní styl, je nemožné se zcela vyhnout stresu a emočnímu stresu. Můžete se však naučit zvládat stres. Venkovní procházky, sport, meditace, konzultace s psychologem - to vše pomůže zvýšit odolnost proti stresu.

Menoragie může být způsobena různými nemocemi. Čím dříve se žena obrátí o pomoc na lékaře, tím dříve bude stanovena diagnóza a bude zahájena léčba..

Kdy navštívit lékaře?

Cyklus se obvykle ustaví do 2 let od nástupu menarche. Doporučujeme vést kalendář zobrazující frekvenci cyklu. Pomůže vám lépe poznat své tělo. Budete moci sledovat případná selhání, změny v trvání probíhajících událostí.

 • Vezměte prosím na vědomí, pokud máte „hosty“ častěji než po 21 dnech a pokud se nevrátíte po 35.
 • Hojné nebo příliš malé vybití je známkou odchylek..
 • Pokud je vám 15 let a „hosté nedorazili“, může to znamenat porušení nebo selhání těla.
 • Doufáme, že jste v pořádku, ale neodkládejte svou návštěvu lékaře. Nechte se vyšetřit odborníkem.
 • Začali jste menstruovat? Pamatujte, jak to bylo?

Míra trvání

Po úplném vytvoření reprodukční funkce, pod vlivem estrogenů a dalších pohlavních hormonů, vajíčka začínají cyklicky dozrávat. Proces je řízen mozkem a vaječníky. Tělo ženy se připravuje na možné početí následovně:

 • vajíčka a vnitřní slizniční vrstva dělohy dozrávají pod vlivem estrogenů a progestinů;
 • pokud nedošlo k početí, tělo by se mělo zbavit zralého endometria a neoplodněného vajíčka, protože ve starých buňkách začínají nastat vadné procesy;
 • v mozku dochází k hormonálnímu skoku, který způsobuje zničení cév a odmítnutí endometria. Začíná krvavý výtok, kterému se říká menstruace;
 • když se hormonální pozadí vrátí do normálu a výtok se zastaví, začne obnova sliznice.

Nyní se podívejme blíže na to, kolik dní by měla menstruace běžně probíhat pro spravedlivý sex v různých obdobích jejich života.

Poprvé

Menarche je první období u dívek, obvykle začínají ve věku 12 let, ale existují chvíle, kdy poprvé nastanou kritické dny ve věku 10 a 14 let. Při této příležitosti mají dívky okamžitě mnoho otázek, například jak dlouho trvá výtok a jak dlouho trvá menstruace v tak mladém věku..

Protože v této době v těle dochází k úplné hormonální změně, která je způsobena zráním vaječníků, může první menstruace u dívek probíhat nepravidelně, což je zcela normální situace. Mezi obdobími to může trvat 2-3 měsíce. K normalizaci cyklu dochází za 1-2 roky. Současně se objem sekrecí a doba trvání menstruace v této době mohou významně lišit..

Doposud neexistuje žádná konkrétní odpověď od odborníků o tom, jak dlouhá by měla být měsíční doba dívky, ale když se cyklus stane pravidelným, trvá 3-5 dní. Úkolem matky je naučit dívku vést měsíční kalendář a během tohoto období dodržovat pravidla intimní hygieny. Dívka by měla být také vysvětlena, že změna trvání menstruace může být způsobena přepracováním, nadměrnou sportovní námahou, emocionalitou adolescentů a dokonce změnou prostředí. Za žádných okolností není třeba paniku, protože po odstranění příčiny takových porušení bude obnovena doba trvání kritických dnů.

Dívka by měla vědět, že s příliš bolestivými a těžkými obdobími musí naléhavě jít k lékaři, protože to může být známkou onemocnění genitální oblasti.

U zdravé ženy

U zdravých žen je normální, že menstruační tok trvá 3–7 dní. Rysem menstruační krve je její nekoagulace, díky které se v dutině dělohy netvoří sraženiny a odtok sekrecí není obtížný. Povaha menstruace u žen s normálním zdravím bude následující:

 • v průměru se během menstruace uvolní 20-60 ml krve. První den je jejich počet maximální;
 • konzistence výtoku by měla být jednotná bez velkých sraženin. Je povolen obsah malých žil, kterými jsou hlen a kousky tkáně;
 • obvykle se barva výboje mění od tmavě červené po hnědou;
 • během menstruace se mohou objevit závratě, malátnost a tíha v dolní části břicha;
 • u fyzicky zdravé ženy trvá menstruační cyklus 21-35 dní. K menstruaci dochází téměř ve stejných časových intervalech s tolerancí 2–4 dny.

U každé ženy bude objem vypouštění individuální, musí se hodnotit podle počtu použitých hygienických vložek denně. Pokud existuje podezření, že vaše menstruace je příliš skromná, příliš bohatá nebo velmi dlouhá, musíte okamžitě vyhledat pomoc od odborníka.

Během těhotenství

Když nastane okamžik početí, nejčastěji nedojde k další menstruaci u žen, ale existují výjimky: menstruace pokračuje jako obvykle a dáma ani netuší o zajímavé pozici. Pokud kritické dny ženy začaly do 1 měsíce po nástupu těhotenství, znamená to, že ke koncepci došlo na konci menstruačního cyklu, zatímco tělo již zahájilo proces oddělení endometria. V takových případech bude výtok velmi vzácný..

Dalším důvodem nástupu menstruace během těhotenství je zrání vajíčka současně ve 2 vaječnících: 1. vajíčko je oplodněné, 2. vajíčko má malé sekrece podobné menstruaci, ale netrvá déle než 2 dny.

Pokud po početí menstruace pokračuje další 3–4 měsíce, může to znamenat, že vaječníky zcela nepřestaly produkovat hormony. S krátkou dobou menstruace a malým množstvím samotného výtoku je obvyklé, že to odborníci připisují fyziologickým charakteristikám ženského těla. Během těhotenství byste však neměli léčit krvavý výtok lehce, protože mohou být předzvěstí spontánního potratu nebo endokrinních poruch v těle..

Pokud dojde k jakémukoli špinění, měla by těhotná žena rozhodně konzultovat s gynekologem, možná potřebuje hospitalizaci k udržení těhotenství.

Po porodu

Kdy začíná první menstruace po porodu, závisí do značné míry na povaze průběhu porodu a na celkovém stavu ženy. V případě kojení dítěte během laktace nemusí období vůbec nastat. Pokud je dítě z jakéhokoli důvodu krmeno umělou směsí od narození, bude normální období ženy trvat asi 12 týdnů..

Pokud během porodu a po něm nenastaly žádné komplikace, menstruační cyklus se rychle stabilizuje. Pokud byla žena před těhotenstvím mučena hojným a dlouhodobým obdobím, pak po porodu mohou být méně intenzivní a bezbolestné. To je způsobeno změnou umístění dělohy a zlepšením krevního oběhu v ní. Kolik období po porodu bude záviset na hloubce hormonálních změn, ke kterým došlo v ženském těle. V průměru je v tomto okamžiku trvání kritických dnů 3–5 dní.

S menopauzou

Úplné zastavení menstruační funkce nastává u žen ve věku 47-50 let, kdy je diagnostikována menopauza.

Ale již od 40 let začíná postupné snižování hladiny pohlavních hormonů produkovaných vaječníky a dochází také k vyčerpání zásob oocytů. K ovulaci nedochází každý cyklus, což vede ke změně pravidelnosti a trvání menstruace. Například prodloužené kritické dny s hojným výtokem, které trvají déle než týden, mohou být nahrazeny několika měsíci klidu bez menstruace, následovanou mírným hnědým výbojem. Postupem času se vypouštění úplně zastaví..

Je třeba si uvědomit, že pokud menstruace chyběla po delší dobu (déle než rok) a poté se znovu objevila, jedná se o krvácení, které během menopauzy hovoří o hormonálních, endokrinních nebo onkologických onemocněních. Pokud máte během menopauzy po úplném ukončení menstruace krvavý výtok, měli byste se určitě poradit s lékařem.

Výskyt vyrážek krátce před a během menstruace znepokojuje velkou většinu dívek a žen. Vznikají v důsledku malých hormonálních výkyvů, které závisí na fázi cyklu, ale mohou být také příznakem patologického stavu (onemocnění gastrointestinálního traktu, patologie ženského reprodukčního systému).