Proč táhne dolní část břicha po menstruaci: hlavní příčiny bolesti

Pokud kritické dny již uplynuly a tažné pocity v dolní části břicha stále trápí, je to alarmující. Menší opakující se bolest může naznačovat chronický zánětlivý proces, infekční onemocnění nebo hormonální změny. Pokud se žena obává nejen nepohodlí v dolní části břicha, ale také bolestivé bolesti v dolní části zad a nohou, slabost, nepřiměřené výkyvy nálady, nepravidelnosti v menstruačním cyklu, patologické špinění během menstruace a mezi ní, to vše je důvodem pro kontaktování odborníka.

 • 1 Fyziologické příčiny bolesti po menstruaci
  • 1.1 Ovulace
  • Těhotenství
 • 2 Patologické příčiny
  • 2.1 Patologické procesy pánevních orgánů
  • 2.2 Primární algomenorea
  • 2.3 Poruchy trávicího systému
  • 2.4 Endokrinní patologie
  • 2.5 Sexuálně přenosné nemoci
  • 2.6 Problémy s močovým systémem

Existuje mnoho důvodů pro vznik bolestivého syndromu po skončení menstruace. Mohou být fyziologicky stanoveny nebo naznačovat vývoj patologie.

Přirozené (fyziologické) příčiny:

 1. 1. Ovulace.
 2. 2. Těhotenství.

Pokud dívka po menstruaci táhne dolní část břicha, hlavně vlevo nebo vpravo, 7-12 dní po ukončení menstruace, může to znamenat začátek ovulace. Chcete-li to potvrdit, stačí si zakoupit vhodný test v lékárně..

Tento stav je normální, pouze pokud bolest není příliš výrazná..

Pokud po ukončení menstruace - uprostřed nebo na konci menstruačního cyklu - dojde k pocitu tahání v dolní části břicha - je to často fyziologický znak těhotenství. Tento stav je také doprovázen příznaky, jako jsou:

 1. 1. Závratě.
 2. 2. Periodická nevolnost.
 3. 3. Bolavá prsa a bradavky.

Pro těhotenství je zvláště typické, pokud je dívka ráno bez zjevného důvodu nemocná, což je spojeno s bolestmi v podbřišku. Chcete-li potvrdit koncepci, musíte podstoupit těhotenský test nebo pro přesnější diagnózu provést ultrazvuk.

Během období porodu je bolest v dolní části břicha spojena se zvýšeným krevním oběhem v reprodukčních orgánech a roztahováním děložních vazů, které se táhnou po rostoucí děloze.

Během těhotenství rostoucí děloha stlačuje okolní orgány, což vede k bolesti

V normálním průběhu těhotenství se nepohodlí neobjevuje neustále a ke snížení bolestivého syndromu musí žena zaujmout vodorovnou polohu a relaxovat.

Ale zvýšená bolest na jedné nebo obou stranách, přítomnost hojného nebo rozmazaného růžového nebo hnědého krvavého výtoku, zhoršení celkové pohody jsou alarmujícími příznaky. Jsou způsobeny zmrazeným nebo mimoděložním těhotenstvím, hrozbou potratu. Přítomnost těchto příznaků vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc..

Ženská dolní část břicha bolí po menstruaci - jaký je důvod?

Většina dívek pociťuje během kritických dnů bolesti v podbřišku, což je normální. Nepříjemné pocity v pánevní oblasti lze snížit pomocí spazmolytik, což výrazně šetří situaci. Ale co dělat, když po menstruaci bolí dolní část břicha? Uvažujme o možných příčinách a způsobech jejich řešení. Je obzvláště důležité rozpoznat problém v počáteční fázi u každé dívky..

Co se stane po menstruaci

Když kritické dny skončí a přestane z pochvy vyčnívat krvavý výtok, začíná období zrání vajíček a příprava na početí. Přibližně 12. až 15. den opouští folikul a očekává setkání se spermatem. Pokud nedojde k oplodnění, začne znovu menstruace. Průměrně cyklus trvá 24 až 35 dní.

Většina žen obvykle pocítí úlevu po skončení menstruace, ale není tomu tak vždy. Někdy po několik dní bolest v dolní části břicha pokračuje a navíc se přidává nepohodlí na hrudi a dolní části zad.

Proč bolí břicho po menstruaci a výtok nezmizí? Takové příznaky mohou být normální a skrývat vážný problém pro ženské tělo spojené s onemocněním a patologickým procesem. Důvody mohou být způsobeny různými faktory: od běžného nachlazení po infekční nebo zánětlivý proces.

Snažte se vždy dodržovat plán kritických dnů a všímejte si příznaků, které se vyskytují v konkrétní den cyklu. V takovém případě budete moci včas sledovat odchylky od normy a okamžitě se poradit s lékařem..

Alokace po skončení kritických dnů

Obvykle, pokud je žena zdravá, pak ji problém spojený s tím, proč bolí dolní část břicha a přítomný výtok, neobtěžuje. A menstruace prochází bez patologií. Výtok, který nemá nepříjemný zápach, se považuje za normu..

Známky patologických změn ve vaginální mikroflóře mohou být:

 1. Zvýraznění se žlutým nebo zeleným odstínem. Často jsou doprovázeny chorobami (bronchitida, tonzilitida atd.).
 2. Přítomnost velkých krevních sraženin s hlenem, které mohou být doprovázeny svěděním a pálením. Tento jev naznačuje vážné problémy v pánevních orgánech. Spuštění takového problému je plné zdraví.
 3. Krvavý výtok s černým nádechem signalizuje možný zánět pánevních orgánů, křečové žíly v této oblasti a také vyvíjející se onkologický proces.

Pokud si všimnete podivného výtoku po kritických dnech, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

Po menstruaci táhne žaludek

Skutečnost, že během menstruace dochází k bolesti, se považuje za normu. Ale co ty nepříjemné pocity, které se vyskytnou po skončení kritických dnů??

Zvažme nejčastější důvody:

 1. Silná plynatost ve střevech, která vyvíjí tlak na dělohu a zesiluje ji.
 2. Zánětlivá onemocnění, jako je pyelonefritida a cystitida, také často vyvolávají bolest nejen v dolní části břicha, ale také v močové trubici..
 3. Chirurgická nebo gynekologická patologie. Může to být prasklá cysta, potrat během těhotenství, apendicitida atd..

Tyto problémy by neměly být ponechány náhodě. Vždy je nejlepší navštívit lékaře včas, protože následky mohou být velmi smutné.

Ovulace

Bolesti v podbřišku během ovulace neobtěžují všechny ženy. Někteří se s tímto jevem možná vůbec nesetkali. Příznaky se obvykle projevují uprostřed cyklu, přibližně 12-16 dní.

Co se může stát během ovulace:

 1. Bolesti dolní části břicha. Tento jev není vždy normální a může být způsoben nemocí. Tento problém vyřeší pravidelné sledování u gynekologa. A pokud nejsou nalezeny žádné patologie, nemůžete se obávat, ale přijměte tuto skutečnost jako rys vašeho reprodukčního systému..
 2. Někdy se mohou objevit bolestivé pocity buď na pravé, nebo na levé straně. Toto je alternativní práce vaječníků.
 3. Během ovulace může dojít k mírnému krvácení z vaječníku, které je doprovázeno bolestí. Povaha a intenzita tohoto jevu závisí na zdravotním stavu a individuálních charakteristikách organismu..

Možné těhotenství

Pokud dívka po ukončení kritických dnů pociťuje bolesti v podbřišku, které se opakují následující den, je třeba vyloučit možnost početí. Podobné příznaky jsou bohužel způsobeny mimoděložním těhotenstvím, které vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. V tomto případě je menstruace nejčastěji bezbolestná a krátká, a má také malé skvrny..

Nevylučujte těhotenství s tažením bolesti v dolní části břicha. Stává se také, že začínají kritické dny bez ohledu na početí. Abyste se uklidnili, měli byste se nechat otestovat na hCG. Tento hormon je velmi citlivý a ukáže správný výsledek dlouho před testovacím proužkem..

Pokud má žena spirálu, dochází v kritických dnech k jejímu přirozenému vysídlení. Je to tato akce, která způsobuje bolest. Tento jev nastává v důsledku skutečnosti, že během menstruace má děložní čípek tendenci se otevírat a nitroděložní tělísko se zase může posouvat a dokonce vypadávat. Bolest v tomto případě se může zvýšit, ale při užívání spazmolytik brzy zmizí.

Hormonální nerovnováha

Z jakých dalších důvodů bolí dolní část břicha ženy po menstruaci? Činnost pánevních orgánů, zejména dělohy, je vysoce závislá na hormonu estrogenu. Jeho aktivní nárůst lze pozorovat u žen, které dosáhly věku 30 let a více. Taková změna v těle vyvolává prodloužení menstruačního cyklu a intenzivnější bolestivý syndrom..

Pokud děloha začne aktivně produkovat prostaglandiny nebo naopak hladina některých hormonů v krvi klesá, pak nepříjemné pocity v dolní části břicha přetrvávají několik dní po skončení menstruace. Pokud bolest neustupuje, ale přetrvává, měli byste kontaktovat gynekologa, protože tento jev může negativně ovlivnit vaše zdraví..

Jiné důvody

Když žena po menstruaci bolí dolní část břicha, měli byste okamžitě hledat příčinu nepohodlí. Mezi nejčastější onemocnění patří: endometrióza, adnexitida a vulvitida.

Endometrióza může být doprovázena bolestivými bolestmi v podbřišku, které jsou doprovázeny pocity křečí, které vyzařují do konečníku.

Ženská dolní část břicha často bolí po menstruaci v přítomnosti infekčních onemocnění v pánevních orgánech. Hormonální nerovnováha a problémy s gastrointestinálním traktem mohou také přispět k bolesti v podbřišku. U žen starších 35 let se takové problémy vyskytují mnohem častěji. Pamatujte, že bolest po skončení kritických dnů není normou.!

Hrudník bolí po menstruaci

Podle statistik je bohužel asi 70% žen náchylných na takový jev, jako je mastalgie.

Na recepci gynekologové často slyší od spravedlivého sexu, že hrudník bolí po menstruaci. Stojí za zmínku, že s tímto problémem se nejčastěji potýkají dospívající dívky. Mléčné žlázy aktivně rostou. Jakmile tvorba prsou skončí, bolest ustoupí..

Proč bolí hrudník po menstruaci u dívek po 20 letech? Takový jev, jako je mastalgie, se vyskytuje u dospělých žen a kdykoli v průběhu cyklu.

Příčiny bolesti na hrudi po menstruaci:

 1. Hormonální nerovnováha. Často spojená s těhotenstvím.
 2. Anatomické rysy.
 3. Zatížení svalů a kloubů v oblasti hrudníku.
 4. Užívání antidepresiv a antikoncepce.
 5. Možný je také onkologický proces, ale v praxi je vzácný.

Dolní část zad bolí po menstruaci

Existuje mnoho příčin spojených s bolestmi dolní části zad. Nejběžnější jsou:

 1. Nemoc ledvin.
 2. Nemoci močového měchýře.
 3. Zánět v pánevních orgánech.
 4. Osteochondróza a osteoporóza.

Většina žen, které čelí takovým problémům, věří, že je způsobena hormonální nerovnováhou. Pokud se však obrátí na endokrinologa, nedostanou potvrzení svých odhadů. Chcete-li zjistit přesnou příčinu bolesti dolní části zad po menstruaci, musíte podstoupit úplné vyšetření..

Co dělat jako první

Když žena po menstruaci bolí dolní část břicha, je nutné vyloučit přítomnost gynekologických onemocnění a patologií. Vyhodnoťte příznaky a poraďte se s lékařem. Gynekolog předepíše řadu povinných vyšetření a testů, po kterých vydá verdikt.

Nejčastěji jsou jmenováni zdravotničtí pracovníci:

 1. Biochemie a kompletní krevní obraz.
 2. Dodávka vaginálního nátěru pro flóru a onkocytologii.
 3. Ultrazvuk pánevních orgánů.
 4. Obecné vyšetření gynekologem.

Jak se léčí

Proč bolí žaludek po menstruaci? Jaké léky a léčba jsou předepsány pacientovi? Dávkovací režim závisí na výsledcích vyšetření. Léčba je často dostačující, ale v závažných případech může být nutný chirurgický zákrok.

Je třeba si uvědomit, že žena během bolestivých pocitů může užívat antispazmodikum. Musí však ovládat povahu bolesti! Pokud se zesílí, doprovázené nevolností, závratěmi, horečkou a krvavým výtokem, prognóza je špatná. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

Téměř každý léčebný režim tohoto typu problému je založen na příjmu antibakteriálních, protizánětlivých léků a léků proti bolesti. Váš ošetřující gynekolog může navíc předepsat hormonální, enzymové a jiné prostředky.

Neobávejte se znovu, pokud po konci menstruace pocítíte bolestivé pocity v dolní části břicha, možná je to vaše individuální vlastnost. Je však nutné pravidelně navštěvovat gynekologa, protože zdraví žen je velmi důležitou součástí života každé ženy..

Kdy ihned navštívit lékaře

Pokud po menstruaci bolí dolní část břicha a výtok se nadále obtěžuje, každá dívka zpanikaří. Pokud je bolest v kritických dnech normou, pak po skončení menstruace nejčastěji naznačuje patologii. Zvažte hlavní příznaky, když potřebujete navštívit lékaře:

 1. Oteklé prsa a výtok bílé tekutiny z bradavek.
 2. Zvýšená bolest v břiše.
 3. Zvýšená tělesná teplota.
 4. Hustý, páchnoucí výtok.
 5. Po skončení kritických dnů červené skvrny pokračují.

Chcete-li snížit bolest, můžete použít antispazmodika, například „No-Shpa“, „Spazmalgon“ a další. A poté okamžitě vyhledejte lékaře, který vás sleduje u gynekologa.

Pamatujte, že žena by měla pravidelně sledovat své zdraví a navštívit lékaře, i když se s ničím nebojí.!

Po menstruaci táhne dolní část břicha: těhotenství nebo patologie

Ženské tělo je harmonický systém ovlivňovaný hormony a jejich kombinacemi. Všechny změny, které s ní probíhají, jsou zaměřeny na naplnění nejdůležitějšího poslání - zrození nového života. Tělo vám při nejmenším „rozpadu“ dá vědět bolestí nebo nepohodlí. Proto, pokud se po menstruaci táhne dolní část břicha, musíte tomu věnovat pozornost.

Změny cyklu

Nejprve si připomeňme, co se děje v ženském reprodukčním systému během menstruačního cyklu..

Začátek menstruace je první den cyklu. Krvavý výtok naznačuje obnovení vnitřní vrstvy dělohy - endometria, v reakci na smrt neoplodněného vajíčka. Kvůli absenci těhotenství koncentrace progesteronu a estrogenu prudce klesá, což způsobuje křeče endometriálních cév a uvolňování prostaglandinů, které vyvolávají kontrakce dělohy. To vše způsobuje během menstruace krvavé výtoky a bolesti v podbřišku..

Současně s menstruací začíná folikulární fáze, během níž jsou všechny změny zaměřeny na zrání folikulu novým vajíčkem. V této době se koncentrace folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů postupně zvyšuje. Do 12. - 14. dne cyklu dojde k ovulaci: zralý folikul praskne a vajíčko připravené k oplodnění opustí vaječník a přes vejcovody se dostane do orgánové dutiny.

O tři dny později pod vlivem luteinizačního hormonu začíná zrání žlutého tělíska v místě prasklého folikulu. Pokud dívka otěhotní, je to tento dočasný orgán, který bude syntetizovat těhotenské hormony, dokud se nevytvoří placenta. Pokud nedojde k setkání vajíčka a spermií, corpus luteum atrofuje a cyklus se opakuje.

Fyziologické příčiny bolesti dolní části břicha na konci menstruace

Bolest v dolní části břicha nejčastěji doprovází první 1-3 dny samotné menstruace. Stává se však, že v důsledku hormonálních změn u dívek s nízkým prahem bolesti bolí žaludek jak na konci menstruace, tak po několika dnech.

Pokud bolest není doprovázena porušením cyklu, nezpůsobuje velké nepohodlí, není spojena s jinými patologickými výtoky, trvá déle než 3 dny po skončení menstruace a přechází sama o sobě, není důvod k obavám.

Snažte se více odpočívat a pravidelně cvičte lehce.

U některých žen ovulace nezapadá do knižních standardů a nedochází k ní 12. – 14. Den, ale dříve, od 6. do 10. dne cyklu. Během tohoto přirozeného procesu v důsledku prasknutí folikulu vstupuje do pánevní dutiny malé množství krve, což dráždí pobřišnici. Časná ovulace je důvodem, proč po menstruaci bolí dolní část břicha a dolní část zad.

Pokud taková bolest na levé nebo pravé straně netrvá déle než dva až tři dny a není doprovázena patologickými příznaky (krvácení, slabost, letargie, závratě, ztráta chuti k jídlu, snížení krevního tlaku), můžete být klidní.

Začátek těhotenství

Pokud ovulujete brzy a bolesti břicha bolejí 10–14 dní po menstruaci, měli byste myslet na možné těhotenství. Právě v těchto dnech může dojít k okamžiku připojení oplodněného vajíčka ke stěně dělohy..

Žena může pociťovat, kromě bolesti, mírné slabosti a pozorovat krátkodobé špinění malého objemu po dobu 1-3 dnů (implantační krvácení).

Někdy s nestabilním cyklem, na poslední skrovnou menstruaci, dívka vezme jen implantační krvácení, poté bude břicho bolet také kvůli těhotenství.

Pokud se spodní část břicha táhne hned po menstruaci, může to být začátek těhotenství. Musíte použít test (moderní technologie je činí přecitlivělými a dokáže určit počátek gestačního období v nejbližší možné době). Na prenatální klinice můžete darovat krev ke stanovení koncentrace chorionického gonadotropinu (hCG).

Přečtěte si o tom, zda můžete být s menstruací těhotná a jak zjistit, zda je menstruace pravdivá..

Intrauterinní zařízení

Během menstruace se děložní čípek mírně otevírá, aby byl umožněn normální průběh procesu. Na tomto pozadí se může umístění IUD změnit, což vyvolává nástup bolesti. To obvykle nevyžaduje lékařskou péči a zmizí samo..

Užívání hormonální antikoncepce

Na samém začátku užívání perorálních kontraceptiv může bolet břicho v důsledku hormonálních změn v těle. Pilulky jsou zahájeny po ukončení předchozího cyklu. Bolest v břiše je obvykle dočasná, málo intenzivní a sama odezní. Je však třeba mít na paměti, že COC mohou v případě těhotenství vyvolat potrat. Užívání těchto léků by proto mělo být vždy dohodnuto s gynekologem..

To je místo, kde hlavní fyziologické příčiny bolesti skončily. Nyní si promluvme o tom, co bude vyžadovat okamžitou gynekologickou péči a odborný komentář..

Sexuálně přenosné infekce

Zvýšení tělesné teploty, bolest, výtok z genitálního traktu s neobvyklou barvou a vůní - možnou příčinou toho všeho může být přítomnost sexuálně přenosné infekce. Tato skupina také zahrnuje tak zjevná onemocnění, jako je syfilis, kapavka, pohlavní choroba lymfogranulomatóza, opar a latentní infekce: chlamydie, mykoplazmóza, trichomoniáza. Všechny vyžadují nejranější možnou terapii, při které neexistuje vysoká pravděpodobnost komplikací, včetně neplodnosti, protože přítomnost většiny těchto příznaků naznačuje závažnost procesu.
Pokud zjistíte uvedené příznaky a došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, měli byste se neprodleně poradit s lékařem a provést nezbytné testy.

Endometrióza

Někdy jsou z neznámých důvodů buňky vnitřní vrstvy dělohy přenášeny do jiných orgánů a tkání, což tam způsobuje neobvyklý výtok. To vše vede k zánětu a narušení samotného reprodukčního systému a postižených orgánů..

Kromě skutečnosti, že s endometriózou bolí děloha po menstruaci (bolest může být cyklická nebo konstantní, během menstruace nebo před ní), rozlišují se následující příznaky tohoto nebezpečného onemocnění:

 • změna trvání a intenzity krvácení během kritických dnů;
 • bolest při pohlavním styku;
 • bolest během stolice a / nebo močení;
 • problémy s koncepcí.

Pokud zjistíte jeden nebo více příznaků endometriózy, které se objevily během posledního měsíce, proveďte co nejdříve ultrazvuk pánevních orgánů a poraďte se s lékařem.

Syndrom polycystických vaječníků

Pokud je endokrinní systém narušen, vyvíjí se PCOS - syndrom polycystických vaječníků. Kvůli hormonálnímu narušení ve vaječníku nedospívá jeden folikul, ale několik najednou. Síla těla nestačí k tomu, aby se alespoň jedno vejce dostalo na konec, takže ve fázi zrání vše končí.

Kvůli nerovnováze hormonů a „přetékajícímu“ vaječníku je cyklus narušen, nedochází k ovulaci, po menstruaci se spodní břicho stahuje a je mu špatně (bolesti mohou doprovázet celý menstruační cyklus), nedochází ke změnám nálady, hmotnosti, těhotenství.

Nádory

Pokud se objeví otázka, proč dolní část břicha bolí hned po menstruaci, po týdnu nebo dvou, během menstruace, je bolest intenzivní, doprovázená porušením cyklu, krvavým nepravidelným výtokem a porušením celkové pohody, měli byste co nejdříve konzultovat lékaře. Všechny tyto příznaky mohou být projevem maligního procesu nebo benigní formace. Oba vyžadují terapii, a co nejdříve.

Kromě genitálií věnujte pozornost mléčným žlázám: změna jejich velikosti a vzhledu, překrvení bradavek a výtok z nich by vás měly upozornit a způsobit schůzku pro ultrazvuk.

Zánětlivé procesy v malé pánvi

Pokud to po menstruaci bolí doleva nebo doprava, stojí za to přemýšlet o zánětlivých onemocněních reprodukční sféry: adnexitida (zánět vaječníku a trubice), ooforitida (izolovaný zánět vaječníku), salpingitida (zánět vejcovodu).

Zanedbání těchto onemocnění povede k vážným komplikacím, ve většině případů vyžadujících chirurgický zákrok. Proto se zvýšením tělesné teploty, letargií a únavou, porušením menstruačního cyklu, pokud menstruace prošla, a dolní část břicha se stále táhne. Stojí za to vyhledat pomoc od odborníka.

Nemoci močového a trávicího systému

Pánevní dutina obsahuje nejen ženské pohlavní orgány, ale také mnoho dalších: část tlustého střeva a konečníku, močový měchýř a močovody. Patologie těchto orgánů může způsobit bolest. Pokud vás tedy po menstruaci bolí dolní část zad a břicho, přemýšlejte.

 1. Apendicitida. Horečka, nevolnost, zvracení, slabost, bolest v břiše (od žaludku po malou pánev) a zejména její lokalizace v pravém dolním rohu mohou být známkou zánětu slepého střeva. Vzhledem ke svému zvláštnímu umístění u některých žen může být bolest definována v dolní části břicha a může být zavádějící. Je však nemožné odložit s apendicitidou: naléhavě přejděte na přijímací oddělení chirurgické nemocnice, na polikliniku nebo zavolejte sanitku. Zejména naléhavost péče se týká těhotných žen.
 2. Pyelonefritida (zánět tubulárního systému ledvin) je nebezpečné onemocnění, které, pokud je zanedbáno, může být život ohrožující. Pokud vás bolí záda před, během nebo po menstruaci, máte horečku a intoxikaci, měli byste urgentně podstoupit test moči a konzultovat léčbu s lékařem.
 3. Cystitida, uretritida - zánět sliznice močového měchýře a močové trubice. Tyto nemoci, kromě speciální bolesti břicha, obvykle ztěžují a bolestí močení..
 4. Osteochondróza. Ano, neměli bychom zapomenout na páteř. Jeho léze jsou často příčinou bolesti zad, zejména v bederní oblasti..

Pamatujte, že člověku není poskytováno „náhradní zdraví“. Proto buďte ostražití, sledujte svůj cyklus a jeho změny. Dávejte pozor na jeho signály a alarmy.

Křeče v břiše během menstruace - co dělat?

Kdo řekl, že menstruační křeče jsou normální a ženy je prostě musí vydržet? Opravdu neexistuje způsob, jak zvládnout nechutný zdravotní stav, a tuto noční můru jsme dostali z přírody. Nepohodlí v podbřišku, špatná nálada, ospalost, nedostatek touhy dělat cokoli jsou standardní příznaky PMS známé všem dívkám. Ale jsou bolesti, které pociťujeme během těchto dnů, tak neškodné? Co dělat, když se pocity v podbřišku stávají křečemi, jak se o sebe starat a kdy navštívit lékaře.

Křeč je normální?

Mírné, sotva znatelné záchvaty křečí během menstruace jsou skutečně považovány za normu. Je to způsobeno fyziologickým procesem obnovy sliznice dělohy - endometria. Až do okamžiku ovulace endometrium aktivně roste a vytváří příznivé prostředí pro připojení embrya, pokud náhle dojde k oplodnění.

V tomto okamžiku se rodí vajíčko, které jde do děložní dutiny, aby se tam setkalo se spermatem. Předpokládejme, že k početí nedošlo. Poté děloha celý proces restartuje znovu. Endometrium umírá, odlupuje se, poté musí být spolu s použitým vejcem vyloučeno.

Aby se děloha zbavila mrtvé tkáně, začne se aktivně stahovat, takže dochází k křečím děložních svalů. Podle principu fungování tento proces poněkud připomíná prenatální kontrakce. Odtud pocházejí samotné bolesti, které cítíme před menstruací.

Pokud je zdraví dívky v pořádku, pak pocity v žaludku nebudou tak silné, aby ji zbavily schopnosti dělat své obvyklé věci. A co bolesti, které doslova pronikají do břicha, takže je obtížné dokonce vstát z postele?

Kromě toho můžete pociťovat závratě, nevolnost, rozrušení střev a obecně máte pocit, že něco není v pořádku. Gynekologové tomu říkají dysmenorea nebo algodismenorea - syndrom poruch menstruace, který nelze ignorovat.

Co je to dysmenorea

S algodismenoreou pocítíte během menstruace docela silné křeče. Je těžké zaměnit tento pocit s obvyklou předmenstruační bolestí břicha. Prodloužené křeče připomínající křeče v děloze jsou doprovázeny řadou dalších příznaků:

 • bolest, kolika v břiše;
 • podrážděnost, depresivní nálada;
 • nadměrná ospalost nebo naopak záchvaty noční nespavosti;
 • bolí, točí se mu hlava;
 • neustále chtějí jíst;
 • záchvaty nevolnosti, nutkání zvracet;
 • pocit plnosti v močovém měchýři;
 • dyspepsie, nadýmání, plynatost;
 • otok obličeje, nohou.

S menarche (první menstruace u mladých dívek), stejně jako v příštích několika letech, je menstruace vždy doprovázena bolestí v dolní části břicha, ale to se nepovažuje za patologii. Gynekolog může diagnostikovat dysmenoreu až poté, co se cyklus vrátí k normálu, stane se pravidelným, přibližně dva roky po první menstruaci.

Jak se to projevuje

Křeče během menstruace způsobené dysmenoreou začínají několik dní před nástupem a přetrvávají po celou dobu menstruace. Stává se, že bolestivé pocity pokračují i ​​po menstruaci..

Některé dívky je popisují jako silné bolavé kontrakce, jiné si stěžují na tupou bolest.

Pocit se rodí v dolní části břicha, vyzařuje ve vlnách do dolní části zad, perinea a horní části stehna. Pocity se mohou lišit. Závisí to na typu dysmenorey a příčině stavu..

Hlavní

Vznik primární dysmenorey je spojen s vrozenými strukturálními rysy dělohy nebo s hormonální nerovnováhou, která je možná v počátečním stadiu tvorby menstruačního cyklu.

V tomto případě dojde k bolesti v důsledku:

 • Hormonální nerovnováha. Nedostatečná produkce estrogenu vede k rychlému a rozsáhlému odmítnutí tkáně endometria. To vysvětluje svalové křeče stěn dělohy. Tělu chybí přirozené opiáty, které jsou produkovány k otupělé bolesti. Úroveň prostaglandinů je však mimo rozsah. Tyto látky dále zvyšují svalové křeče..
 • Zadní záhyb dělohy. Normální fyziologická poloha dělohy je naklonění dopředu. Pokud se jeho poloha odchýlí do bederní oblasti, hromadí se menstruační krev, a proto špatně vychází úzkým děložním hrdlem. Pokusy vytlačit nahromaděný výtok ze sebe vedou k bolestivým pocitům.
 • Dědičnost. Stává se, že sklon k bolestivým obdobím se přenáší mateřskou linií.

Primární forma dysmenorey je pozorována hlavně u mladých dívek, které ještě nerodily, nepotratily. Problém se obvykle vyřeší, když žena začne mít pravidelný sexuální život nebo poté, co se stane matkou..

Sekundární

Sekundární forma dysmenorey se vyvíjí v důsledku strukturálních změn v tkáních dělohy. Příčinou mohou být infekční, zánětlivá onemocnění, různé nádory nebo endometrióza.

V tomto případě je výskyt křečí vysvětlen:

 • Zánět dělohy a přívěsků. Všechny typy zánětlivých onemocnění reprodukčního systému jsou doprovázeny bolestí, křečemi v dolní části břicha během a po menstruaci.
 • Pohlavně přenosné nemoci. Dokonce i neškodná cystitida nebo afty způsobují v děloze docela nepříjemné pocity..
 • Endometrióza. Proliferace endometriální tkáně komplikuje přirozený proces jejího odmítnutí během menstruace, který se stává příčinou bolesti.
 • Dysplázie a přítomnost adhezí. Je přirozené, že většina žen s těmito patologiemi pociťuje bolestivé křeče a bolesti během menstruace..

Sekundární dysmenorea postihuje dospělé, které porodily ženy ve věku nad 30 let. Mimochodem, pokud máte nitroděložní tělísko, může to být příčina křečí v podbřišku, bolestivé menstruace.

Jak zmírnit příznaky

Existuje 9 způsobů, jak zmírnit před menstruační křeče. Pomocí těchto tipů bude vaše menstruace méně bolestivá. Nemůžete nechat své období zničit vaše plány a narušit váš obvyklý rytmus života..

 1. Vezměte si teplou sprchu nebo koupel. Teplá voda uvolňuje, zmírňuje svalové křeče, uklidňuje bolesti. Pokud máte pochybnosti o úpravě vody, použijte teplou vyhřívací podložku.
 2. Pijte bylinné čaje. Tradiční medicína je bohatá na recepty na léčivé odvary, které budou užitečné pro menstruaci. Zásobte se sbírkami heřmánku, rohoží, třezalky, bodláku.
 3. Jezte správná jídla. Je vhodné zahrnout do stravy potraviny bohaté na vitamín B, draslík, vápník a zinek. Jezte více obilovin, ovoce, zeleninových salátů.
 4. Ležte ve fetální poloze. Tato poloha těla pomáhá uvolnit břišní svaly. Navíc si můžete dát vyhřívací podložku na spodní část břicha.
 5. Mít sex. Pomalý jemný sex s milovanou osobou, doplněný orgasmem - nejlepším lékem proti bolesti a antidepresivem.
 6. Dělejte aromaterapii. Vezměte si svůj oblíbený éterický olej, lehce vonící svíčky nebo kadidlo. Vůně stimulují mozkovou kůru k uvolňování endorfinů, což může také pomoci zmírnit bolest.
 7. Proveďte vlastní masáž. Stačí prsty pohladit spodní část břicha, krouživými pohyby masírovat dělohu, abyste zmírnili svalové křeče a snížili nepohodlí během menstruace..
 8. Vezměte si jógu. Mezi mnoha komplexy gymnastické jógy existují speciální cvičení zaměřená na relaxaci a zmírnění bolesti..
 9. Vezměte lék proti bolesti. Posledním řešením je vzít tabletu No-shpa nebo Ibuprofen. Extrémní, protože nemůžete zneužívat léky proti bolesti. Jsou návykové.

Nyní máte až devět tipů, jak zmírnit křeče během bolestivých období. Experimentujte, hledejte ten, který vám vyhovuje. Také navštivte svého lékaře. Hledání skutečné příčiny křeče je velmi důležité. Najednou máte vážnější nemoc. Musí být nalezeny a zcela odstraněny.

Důvod jít k lékaři

Důvodem vyšetření budou silné bolesti, které vás uloží do postele a zbaví vás schopnosti pracovat. Takové příznaky nelze ignorovat..

Za prvé, gynekolog předepíše krevní test na hormony, aby zjistil, zda je hormonální nerovnováha příčinou křečí. Neurolog se zúčastní diagnostiky, aby vyšetřil práci hypotalamu a hypofýzy - hlavních regulátorů hormonálního systému.

Dále budete muset předat nátěry na infekce, abyste vyloučili možné infekční nemoci. Je pravděpodobné, že lékař předepíše kolposkopii - hardwarové vyšetření vaginální sliznice, děložního čípku. V rámci rozšířeného vyšetření bude předepsána také hysteroskopie - vyšetření endometria.

Pokud je diagnóza dysmenorey potvrzena, budou hormonální poruchy odstraněny substituční terapií.

Infekční onemocnění se léčí; pokud existují nádory, jsou odstraněny. K úlevě od bolesti jsou předepsány protizánětlivé léky, které pomáhají snižovat produkci prostaglandinů. A aby rychle zmírnili křeč, předepíší spazmolytika.

Proč po menstruaci táhne podbřišek

Kreslení bolesti v podbřišku během menstruace je pro většinu žen běžným měsíčním senzací, ale co dělat, když se takové nepříjemné příznaky objeví, když jsou kritické dny dávno pryč.

V tomto článku se budeme zabývat hlavními důvody, proč dolní část břicha bolí po menstruaci u ženy, pokud je to přirozený příznak, a pokud existují nějaké příznaky, měli byste okamžitě vyhledat pomoc od odborníka.

Příčiny bolesti po menstruaci

Kritické dny velmi oslabují ochranné funkce těla. Na pozadí významné ztráty krve se imunita snižuje a žena je náchylnější k vlivu infekcí a agresivních vnějších a vnitřních faktorů. V této době se velmi často mohou zhoršovat chronická onemocnění v genitourinární, zažívací a gynekologické oblasti. V takových situacích je bolest v pánevní oblasti možná jak během menstruace, tak po dokončení měsíčního výtoku. Existují další důvody, které způsobují bolest v dolní části břicha po menstruaci, budeme je zvažovat podrobněji.

Hormonální posuny

Pokud se v dolní části břicha vyskytují bolesti, nejčastěji jsou způsobeny zvýšeným tónem dělohy, to znamená nadměrným napětím svalů a hypertonicita může vyvolat hormonální nerovnováhu:

 • příčinou bolesti může být nedostatek progesteronu, který je zodpovědný za pružnost a uvolnění svalů dělohy;
 • zvýšený obsah estrogenů (hyperestrogenismus) přispívá k rozvoji endometriózy a dalších endometriálních patologií, stejně jako maligních novotvarů, jejichž hlavním příznakem je závažnost a bolest v podbřišku;
 • se zvýšenou hladinou mužských hormonů (hyperandrogenismus) mohou být kritické dny často odloženy a objem sekrecí významně klesá. Tento stav je také charakterizován vznikající bolestí po menstruaci;
 • hyperprolaktinémie, při které se zvyšuje hladina prolaktinu, může být vyvolána nervovými poruchami a dokonce stimulací bradavek během pohlavního styku. Docela často po menstruaci bolí břicho u žen během kojení.

Hormonální poruchy mohou být způsobeny nesprávnou funkcí štítné žlázy, hypofýzy, jater a ledvin, metabolickými problémy, náhlými skoky v tělesné hmotnosti v důsledku nemoci nebo podvýživy a užíváním hormonálních léků.

Ovulace

Některé ženy mohou zapomenout, proč žaludek bolí uprostřed menstruačního cyklu, asi 10–14 dní po jeho začátku. Pokud v této době táhnou dolní část břicha a dolní část zad, pak s vysokou pravděpodobností lze tvrdit, že přišla ovulace. U některých dívek je ovulační fáze zcela asymptomatická, zatímco jiné pociťují okamžik prasknutí folikulu, při kterém bolí dolní část břicha a dolní části zad. Tento proces může být doprovázen uvolňováním malého množství krve..

Vzhledem k tomu, že vajíčko dozrává střídavě v různých vaječnících, lze bolesti pociťovat v různých cyklech buď na levé, nebo na pravé straně. Abyste se ujistili, že bolestivá bolest je způsobena prasknutím folikulu, můžete si koupit v lékárně a provést speciální test na ovulaci.

Těhotenství

Pokud menstruace uplynula a dolní část břicha se táhne, nelze vyloučit, že je žena těhotná. To lze potvrdit testem nebo během vyšetření pánve.

V den očekávaného začátku menstruace může u těhotné ženy dojít k průlomovému krvácení, které vypadá jako menstruace, ale není. Jedná se o přímou hrozbu selhání těhotenství, které je způsobeno nedostatkem progesteronu, který udržuje normální tón dělohy. Při nedostatečné produkci progesteronu se děloha začne energicky stahovat, což způsobí oddělení vajíčka. Poté se výsledný hematom vyprázdní a žena si vezme špinění na menstruaci, po kterém zatáhne za břicho. Přítomnost silných tažných bolestí naznačuje hrozbu selhání těhotenství nebo proces spontánního potratu, který již začal.

Ovariální hyperstimulační syndrom

V boji proti neplodnosti jsou často předepisovány hormonální léky, jejichž hlavní funkcí je zvýšit produkci pohlavních hormonů vaječníky. Vedlejším účinkem této terapie je zvětšení velikosti vaječníků, stejně jako expanze jejich cév, zatímco jejich stěny mokvají, což přispívá k prosakování tekutiny skrz ně do břišní dutiny. Kvůli této tekutině může žaludek po menstruaci bolet, navíc je pozorováno jeho nadýmání a hypertonicita dělohy.

Potrat nebo potrat

Pokud žena nedávno potratila nebo potratila, pak má bolest po menstruaci v tomto případě posttraumatickou povahu. Nemusíte se jich bát, ale také byste je neměli podceňovat, pokud se kromě bolesti objeví i mazanice, nepříjemný zápach nebo bolest zesílí, měli byste se okamžitě poradit s lékařem, protože po takových situacích může dojít k vážnému zánětu.

Gynekologické patologie

Pokud vaše období uplynula a bolí vás žaludek, je nejčastěji podezření na přítomnost onemocnění reprodukčního systému. Zvažte nejčastější gynekologická onemocnění, kvůli kterým může dolní část břicha táhnout:

 • zánět sliznice vnějších pohlavních orgánů (vulvitida), děložní hrdlo (cervicitida), endometrium (endometritida), vejcovody (salpingitida) nebo vaječníky (ooforitida). Kromě bolesti může teplota stoupat a objevovat se neobvyklý výtok;
 • genitální infekce, včetně pohlavně přenosných nemocí, jsou doprovázeny rozsáhlým zánětem, zjizvením, adhezí a destrukcí tkání;
 • patologická proliferace endometria, stejně jako jeho nedostatečný rozvoj;
 • benigní a maligní formace ve vaječnících a děloze;
 • výhřez dělohy v důsledku natažení svalů a vazů po vícečetných porodech nebo v důsledku přirozeného stárnutí těla.

Pokud máte podezření na některou z výše uvedených nemocí, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Pouze kompetentní odborník bude schopen provést přesnou diagnostiku, určit příčinu bolesti po kritických dnech a předepsat adekvátní léčbu a v případě potřeby chirurgický zákrok.

Nemoci jiných orgánů

Příčinou bolesti v podbřišku po kritických dnech mohou být nemoci, které nemají nic společného s reprodukčním systémem. Pokud se vyskytne problém v urogenitálním systému, například jsou zapálené ledviny nebo močové cesty, mohou se kromě bolesti po menstruaci objevit pocity řezání v pochvě, bolestivé močení a horečka..

Bolest v perineu může být způsobena střevní distenzí způsobenou dysbiózou a plynatostí. Chcete-li vyloučit bolestivost, měli byste určitě zkontrolovat svou stravu a obohatit ji o potraviny bohaté na vlákninu. Bolest může být promítnuta do dolní části břicha s radikulitidou a nataženými vazy a menstruace tuto symptomatologii dále zhoršuje. Také dolní část břicha vpravo může táhnout kvůli apendicitidě..

Důvod návštěvy lékaře

Pokud kritické dny již skončily a bolest v dolní části břicha po menstruaci nezmizí po dobu 2 nebo více dnů, měli byste určitě jít na schůzku s gynekologem. Kromě toho je nutná lékařská péče, pokud jsou přítomny následující příznaky:

 • tělesná teplota stoupá a několik dní po sobě nezkroutí;
 • výtok, který pokračuje každý měsíc, má nepříjemný zápach, připomínající shnilé maso nebo shnilé ryby;
 • bradavky vylučují bílou nebo čirou kapalinu;
 • pokud se mléčné žlázy zvětší po skončení menstruace;
 • pokud se po porodu objeví silné bolesti v dolní části břicha;
 • pokud dolní část břicha bolí natolik, že se nelze dotknout celého těla.

Způsoby, jak zmírnit a léčit bolest

Pokud po menstruaci táhne dolní část břicha, přesnou příčinu tohoto nepohodlí a vhodnou léčbu může určit pouze ošetřující lékař, ale žena může tento stav zmírnit sama a doma. K tomu musí dodržovat jednoduché pokyny:

 • musíte si obléct teplé ponožky a pokusit se nepřechlazovat nohy;
 • fyzická aktivita by měla být snížena a více času stráveného v horizontální poloze;
 • měli byste často chodit na čerstvý vzduch a získat více pozitivních emocí, zkusit být méně nervózní a vyhnout se stresu;
 • pokud lékař nenalezne patologii, měli byste pít více vody a bylinných čajů, proto jsou vhodné poplatky, které zahrnují heřmánek, meduňku a třezalku tečkovanou. Med a citron dodají čaji další účinek;
 • můžete pít čaj z jahodových listů;
 • Infuze pelyňku pomůže zmírnit bolesti břicha, pro jeho přípravu je třeba nalít čajovou lžičku suché byliny se sklenicí vroucí vody a vypít půl sklenice dvakrát denně.

Jedná se pouze o dočasná opatření, která pomáhají snižovat nepohodlí způsobené bolestmi v podbřišku, pokud se po jejich použití stav nezlepší, měli byste naléhavě vyhledat pomoc od odborníka. Nejprve lékař provede úplné vyšetření, včetně obecných krevních testů, nátěrů na flóru, ultrazvuku pánevních orgánů atd. V závislosti na diagnóze může být léčba protizánětlivá, antibakteriální nebo hormonální terapie nebo chirurgický zákrok. Pokud neexistují žádné patologické příčiny, může lékař doporučit ženě kurzy jógy k posílení a protažení břišních svalů..

Po menstruaci bolesti v podbřišku: příčiny a lidové prostředky

Bolest během menstruace je běžným jevem. Ale v určitém okamžiku se mohou stát jednoduše nesnesitelnými a způsobit spoustu strachu. Mnoho žen trpí bolestmi nejen během menstruace, ale také několik dní poté.

Způsoby, jak odstranit křeče v dolní části břicha

Hřejivé obklady nebo vyhřívací polštářky pomohou snížit křeče v podbřišku. Tuto metodu mohou používat ženy, pokud jejich menstruace není silná. V jiném případě by měl být účinek tepla opuštěn, jinak by se výboj znatelně zvýšil. Pomůže jim:

 1. Malá masáž, kterou si můžete udělat sami doma: lehněte si na záda a zvedněte nohy. Opatrnými, krouživými pohyby masírujte v dolní části břicha, dolů do oblasti rozkroku a poté do dolní části zad;
 2. Vezměte tabletu ibuprofenu;

Lidový lék

Tinktura z pepřových kořenů pomůže snížit bolest a objem krve. Vezměte několik kapek zředěných ve vodě. Nezapomeňte na vodu. Jedna moje kamarádka se rozhodla vzít si tyto kapky přímo do úst a spálila si hrdlo. Tato tinktura je předepsána ženám po operaci, potratu, aby se snížilo krvácení..

Skvělým způsobem, jak zmírnit bolest během menstruace, je zvýšit svoji aktivitu, zejména sexuální aktivitu. Ačkoli lékaři nedoporučují mít sex během menstruace, kvůli možnosti získání různých infekcí je sex díky produkci endorfinů vynikající pro zmírnění bolesti. Kromě toho je inhibována biosyntéza prostaglandinu F2a, který je odpovědný za kontrakci dělohy..

Jak se vyhnout bolesti v budoucnosti

Náš reprodukční systém je přímo závislý na životním stylu.

 • Vzdát se špatných návyků;
 • Cvičte, takže hormon uvolňující bolest endorfin bude v těle vždy v dostatečném množství;
 • Pokud je to možné, pravidelně sexujte se svým partnerem;
 • Omezte se na stresové situace.

Příčiny bolesti v dolní části břicha

Bolestivá období jsou běžná. Nepohodlí je způsobeno kontrakcemi dělohy, která se tímto způsobem snaží vytlačit všechny mrtvé tkáně dohromady v neoplodněném vajíčku. Závažnost křečí bude přímo záviset na citlivosti vašich nervových zakončení. Ale jsou chvíle, kdy se nějaká patologie stane vinou..

 • Pocit bolestí v dolní části zad a břicha může naznačovat odchylku dělohy zpět;
 • Bolestivé období může naznačovat hormonální nerovnováhu. Na vrcholu sexuálního života, ve věku 30 let, se zvyšuje množství hormonu estrogenu, což činí menstruaci bolestivou;
 • Nadměrné množství prostaglandinu F2a také ovlivňuje, jehož funkcí je kontrolovat kontrakci dělohy. To se může stát u žen, které používají antikoncepci spirálou.

Během menstruace se může objevit srdeční rytmus (připomínající mírnou tachykardii), pocení, migréna, zvracení, nevolnost, průjem a dokonce ztráta vědomí.

Možné nemoci

Přesnou odpověď vám může říct pouze lékař. Pokud máte následující příznaky, běžte ke gynekologovi:

 1. Pokud bolest pokračuje po celou dobu výtoku. Normálně by se to mělo zastavit druhý nebo třetí den;
 2. Vysoká teplota stoupá;
 3. Výtok necítí příliš příjemně;
 4. Velmi hojné vypouštění - jedna podložka za hodinu;
 5. Bolest a bolesti v celém těle;
 6. Infekce pohlavních orgánů (nebo podezření na ni po nechráněném sexu).

Pokud máte nesnesitelnou menstruační bolest, pak jděte ke gynekologovi, pokud to situaci nevyřeší, pak alespoň budete jistě vědět, že pro vaše zdraví nehrozí žádné nebezpečí. Budete konzultováni, pokud je to nutné, vezmou vám nátěr a pošlou vás na testy.

Stává se také, že žena přichází s bolestmi v podbřišku během menstruace a je okamžitě poslána do nemocnice kvůli vážným problémům:

 • Nesprávné fungování štítné žlázy. Příznaky takové menstruace budou bezesné noci a prudký pokles tělesné hmotnosti;
 • Myom dělohy;
 • Podezření na neplodnost;
 • Krvácející;
 • Endometrióza.

Potřebu urgentní hospitalizace můžete určit také:

 • Závrať;
 • Ztráta vědomí;
 • Vzhled na pásu výboje podivné barvy (šedá, hnědá)

Těhotenství - je to možné

Silná bolest a silné krvácení mohou znamenat mimoděložní těhotenství a hrozbu potratu. Menstruace nastává v důsledku odmítnutí děložního endometria, ke kterému se oplodněné vajíčko nepřipojilo. Pokud došlo k oplodnění a menstruace stejně přišla, mohou vyplavit budoucí embryo. Menstruace během těhotenství je docela běžná. Obvykle se objevují v prvních týdnech po početí..

Ale stojí za zvážení, jestli se bolesti stanou jednoduše nesnesitelnými a budou se opakovat každý cyklus. Takovým výtokem může být děložní krvácení, které je extrémně nebezpečné pro život plodu a matky..

Osobně znám ženu, která neměla žádné příznaky těhotenství - menstruace šla pravidelně každý den. Dozvěděla se, že čeká dítě až v polovině druhého trimestru. Neměla žádné děložní krvácení. Ale to je spíše výjimka z pravidla..

Bolest během menstruace pronásleduje doslova každou ženu, a pokud nemáte žádné podezření na nemoc, není se čeho bát.

Proč se po menstruaci objevují křeče?

Po dobu menstruace jsou křeče velmi časté, ale někdy mohou ženy rušit i po skončení menstruace..

Obvykle takové křeče nejsou způsobeny vážnými problémy, ale někdy mohou naznačovat, že žena má nebezpečné nemoci..

V tomto článku odhalíme 10 možných příčin křečí po menstruaci. Kromě toho se podíváme na příznaky a metody zmírnění bolesti způsobené děložními křečemi kdykoli během menstruačního cyklu..

Co způsobuje křeče po menstruaci?

Křeče po menstruaci mohou být způsobeny základním zdravotním stavem nebo dočasným příznakem.

Křeče, které trápí ženy před menstruací nebo během menstruace, jsou způsobeny kontrakcemi dělohy, která uvolňuje její vnitřní výstelku (endometrium). Tento stav se nazývá primární dysmenorea. Obvykle trvá dva až tři dny..

Křeče způsobené jinými faktory než menstruací se v medicíně běžně nazývají sekundární dysmenorea. Mohou být pozorovány kdykoli v menstruačním cyklu..

Sekundární dysmenorea může být normálním stavem těla, ale v některých případech vyžaduje diagnostické postupy a následnou léčbu.

Níže uvádíme několik možných příčin křečí po menstruaci..

1. Ovulace

Ženy mohou během ovulace pociťovat křeče, tedy když vaječník uvolní vajíčko. K ovulaci dochází přibližně uprostřed menstruačního cyklu. Lékaři nazývají takové křeče mittelschmerz nebo ovulační syndrom..

Ovulace je normální součástí většiny pravidelných menstruačních cyklů. Ženy mohou nebo nemusí cítit, že se to děje..

Křeče spojené s ovulací často postihují pouze jednu stranu těla. Trvají od několika minut do několika dnů a poté zmizí samy..

2. Těhotenství

Drobné děložní křeče mohou být velmi časnou známkou těhotenství. Tyto křeče jsou spojeny s implantací, procesem, při kterém se oplodněné vajíčko nebo embryo váže na vnitřní výstelku dělohy..

Křeče spojené s implantací jsou dočasné a zřídka závažné. Navíc jsou často doprovázeny tmavě červeným nebo hnědým výtokem, kterému se říká implantační krvácení. Tento výtok se objeví přibližně v době, kdy by mělo začít další období..

Mezi další příznaky těhotenství v tomto období patří zvětšení prsou, zvýšené močení a výkyvy nálady.

Nejlepší způsob, jak otestovat těhotenství, je test, který lze provést doma nebo v ordinaci lékaře.

3. Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství - stav, kdy se oplodněné vajíčko váže na jakoukoli oblast mimo dělohu.

Mimoděložní těhotenství začíná podobně jako normální těhotenství, ale brzy začne žena pociťovat silné křeče a bolest v děloze.

Mezi další příznaky mimoděložního těhotenství patří:

 • abnormální krvácení;
 • ostrá, častá a silná bolest v pánevní oblasti;
 • bolest ramene;
 • nevolnost.

Mimoděložní těhotenství není běžné a vyskytuje se u 2% těhotných žen.

4. Hematometr (akumulace krve v děložní dutině)

Někdy po skončení menstruace zůstane v děloze trochu krve. Když k tomu dojde, děloha se smrští, aby odstranila veškerou zbývající krev..

Takové kontrakce mohou způsobit křeče a vést k hnědému nebo černému výtoku, který je výsledkem starého odtoku krve..

Příznaky hematomů obvykle zmizí po několika dnech, protože tělo vyčistí veškerou zbývající krev.

5. Endometrióza

Endometrióza může způsobit menstruační křeče. Příznaky tohoto onemocnění je třeba pečlivě zvládat

Endometrióza je stav, kdy výstelka vnitřní stěny dělohy roste mimo dělohu. Endometriózu nelze vyléčit, ale její příznaky lze zvládnout. Více o tom si můžete přečíst zde.

Bolest spojená s endometriózou se může objevit 1 až 2 týdny před menstruací. Tato bolest se obvykle zhoršuje 1–2 dny před zahájením menstruace..

Mezi další příznaky endometriózy patří:

 • silná menstruace;
 • bolestivá ovulace;
 • bolest v dolní části břicha nebo zad;
 • bolest během nebo po sexuální aktivitě.

Důležité! Pravidelné bolesti pánve nebo křeče v břiše, které se s menstruací zhoršují, byste měli projednat s lékařem.

6. Adenomyóza

Adenomyóza je stav, při kterém endometriální tkáň roste ve svalech dělohy, nikoli v její výstelce.

Díky tomu jsou stěny dělohy silnější, což vede k obzvláště silnému menstruačnímu krvácení a prodlouženým křečím..

Adenomyóza je léčena speciálními léky. Ve zvláště akutních případech může žena s tímto stavem potřebovat hysterektomii.

7. Ovariální cysty

Cysty, které se tvoří ve vaječnících, mohou po ukončení menstruace způsobit křeče a krvácení.

Ve většině případů cysty na vaječnících samy odezní bez jakékoli léčby. Pokud jsou však obzvláště velké, mohou způsobit další příznaky..

Ovariální cysty mohou způsobit pocit těžkosti v břiše a nadýmání. Mohou také způsobit mírné špinění před a po menstruaci..

Typicky jsou ovariální cysty léčeny buď léky, nebo chirurgickým zákrokem.

8. Děložní myomy

Fibroidy jsou benigní nerakovinové výrůstky, které se tvoří v různých částech dělohy. Příznaky tohoto stavu se liší v závislosti na umístění fibroidů, jejich velikosti a počtu..

Děložní myomy mohou způsobit následující příznaky:

 • nepravidelné krvácení;
 • zvláště silná menstruace;
 • prodloužená menstruace;
 • pocit tlaku nebo bolesti v pánevní oblasti;
 • potíže s močením nebo časté močení;
 • zácpa.

V některých případech mohou děložní myomy vést k neplodnosti. Léčí se farmakologickými přípravky, chirurgickými zákroky nebo jejich kombinací..

9. Stenóza cervikálního kanálu

U některých žen je otvor děložního hrdla příliš úzký. Tento stav se nazývá stenóza. Může zpomalit menstruační tok, což způsobuje bolestivý tlak v děloze.

Cervikální stenózu lze léčit léky a chirurgicky. IUD někdy pomáhají zmírnit příznaky.

10. Zánětlivá onemocnění pánevních orgánů (PID)

Bolest v děloze nebo pochvě, která je doprovázena páchnoucím výtokem, někdy naznačuje vaginální nebo děložní infekci. To může způsobit zánět pánevních orgánů, pokud se bakterie z postižené oblasti dostanou do jiné oblasti reprodukčního systému..

Důležité! PID může být život ohrožující, pokud není tělo správně ošetřeno.

Mezi další příznaky PID patří:

 • silný nebo abnormální vaginální výtok;
 • abnormální menstruační krvácení;
 • celková únava;
 • příznaky podobné chřipce, jako je horečka a zimnice
 • bolest, nepohodlí nebo krvácení během pohlavního styku;
 • potíže s močením nebo bolestivé močení.

Zánětlivé onemocnění pánve se obvykle léčí antibiotiky. Kromě toho musí být sexuální partner nebo partneři ženy vyšetřováni na pohlavně přenosné infekce (STI)..

Jaké jsou a jaké jsou křeče dělohy??

Křeče v děloze mohou být doprovázeny dalšími příznaky, jako je nevolnost a bolesti hlavy

Většina děložních křečí způsobuje přibližně stejné pocity u žen, bez ohledu na to, v jakém období menstruačního cyklu se objeví..

Když se po menstruaci objeví křeče, mohou způsobit nepohodlí v dolní části břicha a zad, i když někdy nepohodlí zasáhne stehna..

Závažnost těchto křečí se u jednotlivých žen liší, ale mohou být závažnější než obvyklé křeče pozorované během menstruace..

Mnoho žen pociťuje další příznaky doprovázející křeče. Mezi tyto příznaky patří:

 • nevolnost;
 • nadýmání;
 • zácpa;
 • průjem;
 • bolesti hlavy;
 • závrať.

Každá žena prožívá menstruační křeče jinak. Některé ženy mohou během menstruace pociťovat ostrou bolest, zatímco jiné mohou během této doby pociťovat mírné nepohodlí..

Jak léčit křeče po menstruaci?

Křeče, které narušují ženy po menstruaci, by měly být léčeny stejným způsobem jako jiné křeče dělohy..

Síla křeče může být snížena pomocí následujících strategií:

 • užívání léků proti bolesti a protizánětlivých léků;
 • umístění topné podložky nebo láhve s horkou vodou na břicho;
 • jemná masáž postižené oblasti;
 • spotřeba velkého množství vody;
 • jíst hodně ovoce a zeleniny;
 • snížení úrovně stresu;
 • přestat kouřit a pít alkohol buď během menstruace, nebo vůbec;
 • lehké cvičení, jako je jízda na kole nebo chůze.

Závěr

Křeče, ke kterým dochází po menstruaci, jen zřídka naznačují, že žena má vážné zdravotní problémy..

V některých případech mohou křeče naznačovat těhotenství nebo nemoc, proto je důležité, aby si žena všimla, za jakých okolností a kdy začaly. Léčba křečí závisí na základních příčinách..

Pokud jsou křeče obzvláště závažné, pokud se stav nezlepší a objeví se další příznaky, měla by se žena poradit s lékařem, který navrhne nezbytné diagnostické postupy a následný průběh léčby..