6 důležitých skutečností o odstranění nitroděložního tělíska a důsledcích odstranění spirály

Navzdory zjevným výhodám nitroděložního tělíska (pohodlí, hospodárnost, účinnost, dlouhodobé užívání) je stále potřeba jej odstranit. A čím blíže je den předepsaného postupu, tím větší strach a úzkost žena zažívá: bolí to, jak se to stane, jsou komplikace?

Důvody pro odstranění spirály

Foto: nitroděložní tělísko ve tvaru písmene T.

Životnost nitroděložního tělíska je v zásadě od 3 do 5 až 10 a dokonce 15 let. Závisí to na typu a složení spirály: nitroděložní tělíska obsahující měď slouží méně (3 - 5 let), spirály obsahující stříbro a hormony jsou vhodné po dobu 5 - 7 let a antikoncepce se zlatem se mohou používat po dobu 10 - 15 let, pokud neexistují žádné kontraindikace.

Odstranění nitroděložního tělíska: indikace

Odstranění nitroděložního tělíska se provádí podle následujících indikací:

 1. Datum spotřeby. Na konci své životnosti antikoncepční účinek přípravku klesá a je odstraněn.
 2. Na žádost ženy. Může to být způsobeno tím, že se žena rozhodla otěhotnět a mít dítě, nebo není s touto metodou antikoncepce spokojena („neseděla“).
 3. Došlo k posunutí nitroděložního tělíska v děložní dutině nebo k jeho částečnému prolapsu (vypuzení). V tomto případě může žena pociťovat nepohodlí, pocit brnění nebo si všimnout, že antény spirály se poněkud prodloužily. V takové situaci neexistuje záruka účinné antikoncepce. Proto by měla být špička špičky odstraněna a měla by být nainstalována nová..
 4. Nástup těhotenství při používání nitroděložní antikoncepce. K těmto situacím bohužel dochází. Mimoděložní těhotenství se navíc vyskytují častěji. Odstranění cívky je povinné u těhotenství dělohy i mimoděložního těhotenství.
 5. S menopauzou. Rok po poslední menstruaci je spirála při menopauze odstraněna jako zbytečná.
 6. Ze zdravotních důvodů. Pokud se během užívání antikoncepce objeví bolest, krvácení, zánět v děloze a přívěskách, stejně jako vývoj nebo růst benigního nádoru dělohy (fibroidů), je nutné jeho okamžité odstranění.

Je třeba poznamenat, že malé děložní myomy samy o sobě nejsou kontraindikací pro zavedení nitroděložního tělíska. V tomto případě lékař doporučí spirálu s gestagenem.

Pokud se však děložní myom poprvé objevil na pozadí nitroděložního tělíska nebo začal růst, měla by být antikoncepce co nejdříve odstraněna..

Kdo a jak se provádí odstranění

Spirála je zpravidla odstraněna z dělohy na malém operačním sále pro prenatální kliniku nebo gynekologickou nemocnici. Procedura je prováděna kvalifikovaným lékařem - gynekologem v souladu se všemi pravidly asepsy a antiseptiky.

Jak odstranit spirálu u žen?

Foto: Pacient s odstraněním nitroděložního tělíska

Před zahájením manipulace lékař provede gynekologické vyšetření pacientky. Po vaginálním vyšetření je děložní čípek vystaven speciálním zrcadlům a ošetřen jakýmkoli antiseptickým roztokem. Poté se kontrolní vlákna antikoncepce uchopí lékařským nástrojem - kleštěmi nebo kleštěmi a pomalu usrkáváním se spirála vytáhne z dělohy.

Pokud žena při nošení nitroděložního tělíska neměla komplikace a zánět, nejsou s extrakcí žádné problémy. Postup je jednoduchý a bezbolestný.

V době odstraňování mohou být vlákna spirály odtržena. V tomto případě lékař vytáhne spirálu pomocí speciálního háku. Je lepší, když k tomu dojde pod kontrolou ultrazvuku.

Existují situace, kdy nitroděložní antikoncepce dorůstá do stěny dělohy (obvykle k tomu dochází, když chybí životnost) a není možné ji odstranit obvyklým způsobem. Poté je nitroděložní tělísko odstraněno v gynekologické nemocnici v nitrožilní anestézii pomocí diagnostické kyretáže děložní dutiny nebo pomocí lékařského optického zařízení - hysteroskopu.

Pokud není možné IUD odstranit cervikálním kanálem (k tomu dochází, když je atrézie nebo zarostlá), uchýlí se k vytažení spirály přes břišní dutinu laparoskopickými metodami v celkové anestezii.

Po operaci k odstranění nitroděložního tělíska je předepsána antibakteriální a protizánětlivá léčba, provádí se ultrazvuk pánevních orgánů.

Jak dlouho procedura trvá? Potřebuji anestezii?

Je třeba poznamenat, že zavedení spirály je bolestivější a pracnější proces než její odstranění..

Při absenci komplikací je správné umístění nitroděložního tělíska v děložní dutině a přítomnost kontrolních nití postup trvající několik minut, jednoduchý a prakticky bezbolestný..

Prahová hodnota bolesti je u každé osoby odlišná. A pokud má žena paniku z nadcházejícího postupu, může si vzít anestetikum (analgin, ketorol, ale - shpu). Lékař s nízkým prahem bolesti může použít lokální anestetikum ve formě lidokainového spreje.

Jaká vyšetření jsou nutná před postupem odebrání

Před zákrokem jsou vyžadovány stejné testy a podobné vyšetření jako při instalaci VC: obecný test krve a moči, nátěr na vaginální mikroflóru. Doporučuje se podstoupit ultrazvuk dělohy a kolposkopii.

Když je nitroděložní tělísko odstraněno

Neexistuje jasně stanovený časový rámec pro odstranění antikoncepce. Můžete jej odstranit v kterémkoli období života ženy, které považuje za nutné..

Odborníci doporučují odstranit spirálu během menstruace, protože během tohoto období je vnější krční osa mírně otevřená a extrakce je měkčí a bezbolestnější. Nejvýhodnější dny pro manipulaci jsou považovány za první a poslední den menstruace, kdy výtok není tak hojný. Dodržování této podmínky však není povinné a v případě potřeby lze spirálu odstranit v kterýkoli den menstruačního cyklu, včetně před a po menstruaci..

Pokud je žena zdravá a nemá žádné kontraindikace, lze ihned po odstranění předchozí zavést novou spirálu. Nejsou nutné žádné přestávky na odpočinek.

Těhotenství po spirále

Intrauterinní antikoncepce nemá vliv na následné těhotenství. Pokud se žena rozhodla porodit dítě a nemá žádné zdravotní problémy, dochází k těhotenství téměř okamžitě po odstranění spirály. Ve vzácných případech, pokud se na pozadí stálé antikoncepce vyvinuly komplikace (například endometritida), vám gynekolog doporučí, abyste se zdrželi početí, dokud nebude zánět vyléčen. Po zotavení můžete bezpečně otěhotnět.

Stále je však lepší odložit plánování těhotenství o 2 až 3 měsíce. Tato doba je nezbytná pro úplnou obnovu sliznice dělohy, kde bude po oplodnění implantováno oplodněné vajíčko. Bude vhodné před počátkem a užíváním vitamínových přípravků.

Možné komplikace

Mezi nejčastější komplikace patří:

 • chronická endometritida;
 • zánět v děložních přídavcích;
 • krvácející.

Přijatelné a krátkodobé příznaky po odstranění nitroděložní antikoncepce mohou být:

 • svalové křeče v břiše;
 • mírná bolest v pánevní oblasti;
 • menší špinění;
 • bolest (jako u menstruace) bolest v podbřišku.

Tyto příznaky nejsou patologické, nevyžadují návštěvu lékaře a speciální ošetření.

Jaká pravidla je třeba dodržovat po odstranění

Neexistují žádná zvláštní doporučení, ale je třeba dodržovat řadu jednoduchých pravidel po odstranění VC do jednoho týdne:

 • sexuální odpočinek;
 • omezit těžkou fyzickou aktivitu;
 • dodržovat intimní hygienu;
 • odmítnout navštívit saunu nebo koupel;
 • nepoužívejte tampony;
 • nestříkejte.

Je třeba si uvědomit, že přítomnost cizího tělesa v děložní dutině a jeho dlouhodobé nošení je mnohem horší a nebezpečnější než postup pro jeho odstranění. Ženské tělo je velmi křehké a netoleruje drsné zacházení. Pokud tedy přítomnost spirály způsobí nepohodlí a nepohodlí, není třeba čekat až do konce její životnosti. Raději co nejdříve navštivte svého lékaře.

Je bolestivé odstranit cívku a kdy je lepší odstranit nitroděložní tělísko

Aktualizace Gulnara Cleveland Aktualizováno 15. ledna 2019 Otázky a odpovědi 5 komentářů

Ženy, které se rozhodnou pro zavedení nitroděložního tělíska, stále pociťují úzkost, když přijde čas na jeho odstranění. Současně bolestivé pocity nejsou rozšířeným jevem; v rukou profesionálního gynekologa není odstranění nitroděložního tělíska bolestivé a prochází dostatečně rychle. Jsou však možné zvláštní případy.

Není snadné rozhodnout o jakékoli manipulaci spojené s vnitřními pohlavními orgány žen. Nitroděložní tělísko (IUD) je však běžnou formou antikoncepce, zejména u žen po porodu. Tato metoda je populární kvůli své vysoké spolehlivosti, snadnému použití a možnosti dlouhodobého použití..

Kdy je nejlepší spirálu odstranit

Primárním faktorem, ze kterého musí být cívka odstraněna, je, když se blíží konec doby platnosti. Intrauterinní zařízení jsou několika typů:

 • V závislosti na tvaru: ve tvaru T, deštník, prsten atd.;
 • Složení: měď obsahující, stříbro obsahující, zlato obsahující, hormonální;
 • Životnost.

To je obzvláště důležité - je nutné přísně dodržovat dobu nošení antikoncepce. V průměru může nitroděložní tělísko vydržet 3 až 10–15 let.

Datum vypršení platnosti nitroděložního tělíska, v závislosti na jeho typu:

 • S obsahem mědi - 3-5 let;
 • S obsahem stříbra - 5-7 let;
 • S obsahem zlata - 5-15 let;
 • S hormony - 5-7 let.

Indikace pro předčasný výběr

Existuje řada důvodů, proč musíte spirálu vytáhnout před datem vypršení platnosti..

 • Dojde-li k menopauze u ženy, která trvá alespoň rok, je nutné spirálu vytáhnout jako zbytečnou;
 • Nekonzistence velikosti nitroděložního tělíska s konkrétní ženou;
 • S tvorbou fibroidů a dalších patologických procesů v děložním čípku a děloze;
 • Vymístění nebo částečné prolaps IUD (vyloučení);
 • Potřeba sondování dělohy (diagnostický postup);
 • Pokud je to žádoucí, změňte metodu antikoncepce na jiný typ;
 • Pokud máte infekce pohlavních orgánů nebo potřebujete léčbu, která není kompatibilní s přítomností nitroděložního tělíska.

Pokud se žena rozhodne otěhotnět, není nutné předčasné vytěžování cívky před plánovaným počátkem, protože antikoncepce je tímto způsobem zcela reverzibilní. Hnojení vajíčka je možné do jednoho měsíce po vyjmutí.

Pravděpodobnost početí při použití cívky je nízká, ale přetrvává a mimoděložní těhotenství se vyskytuje častěji než obvykle. Pokud žena otěhotní, je nutné tuto antikoncepci z těla odstranit.

V případě nežádoucích účinků nebo individuální nesnášenlivosti je odstranění IUD nepochybné. Mezi alarmující příznaky patří:

 • intermenstruační krvácení nebo hnisavý výtok;
 • změna povahy menstruace k horšímu, trvající déle než 3-4 měsíce (bolest, trvání, hojnost);
 • pocit mechanického nepohodlí - tření, brnění;
 • ztráta kontroly nad anténami spirály (žena by měla pravidelně tápat anténami v pochvě, aby se ujistila, že je spirála na svém místě);
 • pocit vláken z nitroděložního tělíska během pohlavního styku;
 • absence menstruačního krvácení - amenorea;
 • acyklita menstruačního cyklu.

Se správným nitroděložním zavedením antikoncepce má malý vliv na menstruaci. Pokud se doba trvání zvýšila (3-4 měsíce po instalaci, protože si tělo nejprve zvykne) nebo se objeví nadměrná bolestivost menstruace, je nutné ji vyšetřit, možná se to stane indikací k odstranění spirály, protože v tomto případě poškození překročí účinnost.

Všechny tyto příznaky jsou důvodem mimořádné návštěvy gynekologa.

Absolutní kontraindikací je vlastní odstranění nitroděložního tělíska. To může provést pouze odborník při dodržení všech požadavků na sterilitu. Jinak mohou být následky nepředvídatelné, neměli byste riskovat své zdraví.

Jaké je riziko používání spirály delší než předepsanou dobu

Pohodlí této metody prevence nežádoucího těhotenství vám umožňuje na tento problém zapomenout několik let. Během této doby si žena zvykne a může zapomenout na včasné odstranění nitroděložního tělíska. Prošlá spirála, která je v dutině vnitřních pohlavních orgánů, může vést k následujícím nepříjemným jevům:

 • zarůstání do tkáně;
 • zánětlivé procesy v reprodukčním systému;
 • infekční onemocnění pánevních orgánů;
 • syndrom chronické pánevní bolesti;
 • neplodnost.

Jak odstranit spirálu u žen

Odstranění nitroděložního tělíska zahrnuje několik fází.

Přípravné činnosti

Týden před navrhovaným postupem, pokud nechcete otěhotnět, se doporučuje vyloučit nechráněný sex. Je to způsobeno zachováním aktivity spermií po několik dní a možností ovulace bezprostředně po vysazení antikoncepce. Může tedy dojít k efektivnímu setkání spermatu a vajíčka..

Pro menstruaci se doporučuje vyjmout nitroděložní tělísko. Tato okolnost usnadní a zmírní postup. Optimální bude 3-4 dny po nástupu menstruace, kdy výtok již není hojný. Tento stav však není nutný, můžete nitroděložní tělísko odstranit v kterýkoli den cyklu, počkat na nástup menstruace s neustálými rušivými příznaky - nemůžete.

Procedura začíná běžným vyšetřením na gynekologickém křesle. Gynekolog zkoumá polohu dělohy, palpuje břišní dutinu jednou rukou, zatímco druhá drží prsty ve vagině. Poté lékař zjistí umístění vláken (antén) nitroděložního tělíska. Posledním okamžikem v přípravné fázi je zavedení dilatátoru ke stabilizaci dělohy a ošetření její dutiny antiseptikem.

Bolí to odstranit spirálu

Všichni majitelé nitroděložní antikoncepce se v předvečer postupu jejího odstranění obávají, zda to bolí. Instalace nitroděložního tělíska je ve srovnání s odstraněním náročnější a časově náročnější proces. Ve většině případů není anestezie nutná, když je nitroděložní tělísko odstraněno..

Tělo každé dámy je samozřejmě individuální a práh bolesti je stejný. Je-li to žádoucí, může žena před manipulací užít mírné analgetikum.

Lokální anestézie ve formě paracervikálního bloku nebo spreje s lidokainem je možná s nízkým prahem bolesti nebo s úzkostí z postupu.

Stává se, že se antény odlomí nebo ztratí v děložní dutině, v takovém případě může postup vyžadovat hysteroskopii (vizuální vyšetření děložní dutiny pomocí optického zařízení) v anestezii.

Důvodem celkové anestézie je nemožnost provedení manipulace s odstraněním přes cervikální kanál v děložním čípku. V takové situaci musíte odstranit spirálu přes břišní dutinu pomocí laparoskopických kleští.

Popis postupu

Žena se zhluboka a pomalu nadechla a lékař pomocí kleští zachytil spirálové nitě, které volně visí z cervikálního kanálu, a opatrně jej odstranil z děložní dutiny. Poté může být nitroděložní systém již dosažitelný ručně. S menstruací bude klouzání lepší a jemným pohybem lze spirálu snadno vyjmout z pochvy.

Celková doba standardního postupu je několik minut, s přihlédnutím k přípravné fázi.

Přijatelné reakce při odstranění cívky a krátce po zákroku jsou svalové křeče, křeče a krvácení (malé krvácení). Všechny tyto příznaky jsou obvykle krátkodobé..

Je-li to žádoucí, lze ve stejný den nainstalovat nové nitroděložní tělísko, pokud nenastanou žádné komplikace.

Je důležité si uvědomit, že neexistuje žádný speciální plán pro odstranění nitroděložního tělíska; spirálu můžete odstranit kdykoli, kdy to žena považuje za nutné.

Obtížné odstranění nitroděložního tělíska

Každý lékařský proces se může pokazit a mohou nastat nepředvídané potíže. Pokud gynekolog zjistí nehybnost spirály, může pomocí ultrazvukového vyšetření určit důvod.

 • Nesprávný směr směru svorek.
 • Umístění nitroděložního tělíska je těsné ke stěně dělohy.
 • Fúze spirály s vnitřními tkáněmi.

Poslední komplikace je nejvážnější. K tomu může dojít v důsledku předčasného vyjmutí nitroděložního tělíska, to znamená jeho použití po skončení životnosti uvedené na obalu výrobku. Odstranit nitroděložní tělísko s takovou komplikací musí být chirurgicky.

Pro zkušeného odborníka nebude těžké tyto potíže překonat. To bude vyžadovat další lékařské nástroje..

Péče po odstranění

Ženské tělo po odstranění IUD nevyžaduje zvláštní péči. Pokud lékař neuvedl potřebu zvláštní péče, stačí dodržovat obecná hygienická pravidla a doporučení pro zachování intimního zdraví.

Když přestanete používat nitroděložní antikoncepci za účelem plánování početí, bude vhodné užívat vitamínové komplexy.

Kdy potřebujete navštívit lékaře

Pokud se po návratu domů po zákroku objeví určité známky zhoršení zdravotního stavu, je nutné se poradit s gynekologem. Příznaky mohou zahrnovat následující:

 • silné křeče;
 • břišní křeče;
 • bolestivost v pánevní oblasti;
 • horečka;
 • zhoršení celkového stavu těla;
 • vaginální špinění.

Vyskytly se po odstranění spirály nějaké změny v cyklu

Odstranění nitroděložního tělíska má ve většině případů malý vliv na menstruační cyklus. Období zotavení může trvat několik týdnů až několika měsíců.

Doba čekání na obnovení měsíčního cyklu závisí na:

 • typ spirály, delší obnova cyklu nastane po použití spirály obsahující hormony;
 • věk ženy;
 • doba nošení nitroděložního tělíska;
 • úroveň vyčerpání vnitřní vrstvy dělohy;
 • přítomnost stresových faktorů;
 • přidružená onemocnění nebo funkční poruchy.

Může se také změnit povaha menstruace:

 • Husté vypouštění. Nejčastěji to může znamenat zánětlivý proces endometria nebo poškození dělohy;
 • Malý výboj. Tento typ období je přirozenější. To je způsobeno dlouhodobým potlačením plného fungování endometria a vaječníků. Obnova je nemožná v jednom cyklu.

Normálně by se po 3-4 menstruačních cyklech měla povaha měsíčního výtoku vrátit na předchozí hodnoty před použitím nitroděložního tělíska. Pokud se tak nestane, je pravděpodobné, že dojde k hormonální nerovnováze. V takovém případě musíte podstoupit vyšetření k obnovení reprodukčního zdraví..

Neměli byste se bát okamžiku, kdy je nitroděložní tělísko odstraněno, je mnohem nebezpečnější to přehánět s nosením cizího tělesa v sobě. Po uplynutí doby použitelnosti je nitroděložní tělísko zdraví škodlivé a komplikuje proces jeho odstranění. Oblast ženských pohlavních orgánů je choulostivý mechanismus, který nelze zanedbávat. Pokud nošení spirály způsobuje nepohodlí, neměli byste čekat na konec její životnosti, ale jít na schůzku s lékařem ke konzultaci.

Odstranění nitroděložního tělíska

Nitroděložní tělísko (IUD) je populární a spolehlivá metoda antikoncepce. Má však životnost, po které musí být odstraněn. V některých případech musí být spirála odstraněna předčasně, například s rozvojem nemocí, bolestí, nepohodlí a silného krvácení. Odstranění nitroděložního tělíska nelze provést samostatně - může to vést ke snížení krevního tlaku, poruchám srdečního rytmu a mdlobám. Proceduru by proto měl provádět pouze lékař..

Můžete se domluvit na rychlém, bezpečném a bezbolestném odstranění spirály u gynekologa naší kliniky. Pomůžeme vám s plánovanou i časnou extrakcí nitroděložního tělíska.

Indikace pro odstranění spirály

Hlavní indikací pro odstranění nitroděložního tělíska je vypršení jeho životnosti. Doba používání nitroděložního tělíska závisí na výrobci a materiálu, ze kterého je zařízení vyrobeno. Při instalaci spirály dá lékař pacientovi poznámku s uvedením času jejího odstranění nebo výměny. Průměrná životnost tohoto zařízení je 3–7 let. Není možné překročit dobu stanovenou lékařem, protože to může vést k zarůstání spirály do endometria, neplodnosti a rozvoji zánětlivých procesů.

Odkaz! S plánovanou extrakcí spirály ji můžete okamžitě vyměnit.

V některých případech však musí být nitroděložní tělísko odstraněno před plánovaným časem. To je nutné provést v následujících případech:

 • V menopauze (jeden rok po poslední menstruaci).
 • Bolest a krvácení mimo období menstruace.
 • Akutní infekční gynekologická onemocnění - endometritida (zánět vnitřní sliznice dělohy) a adnexitida (zánět přídavků).
 • Plánování těhotenství - po odstranění cívky se obnoví schopnost oplodnění během jednoho menstruačního cyklu.
 • Posunutí nebo ztráta spirály - pokud se nitroděložní tělísko pohnulo, nelze jej vrátit do správné polohy, protože když je vodič odstraněn, narovná se, a pokud jím pohybujete, pravděpodobně to způsobí bolest, proto je nutné jej vyjmout ven.
 • Zarostlá spirála do stěny dělohy.

Odkaz! IUD může způsobit vzestupnou infekci vnitřních pohlavních orgánů. Cervix je obvykle uzavřen, takže patogeny patologií nemohou vstoupit do dělohy z pochvy. Protože však antény spirály zůstávají vně děložního čípku, usnadňuje to mikroorganismům práci. Pokud je nitroděložní tělísko nainstalováno v souladu se všemi pravidly, nedojde k infekci. Pokud však lékař před zavedením spirály dezinfikoval vagínu nebo neprovedl postup bezprostředně po zánětlivém procesu pacienta, může to způsobit rozvoj patologií.

IUD je také odstraněno před plánovaným časem s rozvojem vedlejších účinků a komplikací. Tělo si na spirálu obvykle zvykne do jednoho roku. Během tohoto období může dojít k bolesti během menstruace, prodloužení trvání menstruace nebo množství výtoku. Pokud se po roce obraz nezmění, je nutné vyšetřit lékařem. Bez ohledu na dobu omezení instalace spirály je také nutné konzultovat gynekologa s příliš silným krvácením během menstruace nebo rostoucí bolesti. Mohou způsobit předčasné odstranění nitroděložního tělíska.

Odkaz! Přítomnost nitroděložního tělíska nevylučuje těhotenství. Pokud to žena chce uložit, měl by v tomto případě lékař rozhodnout o odstranění nitroděložního tělíska. Spirála nezpůsobí poškození vývoje plodu, ale pokud je odstraněna, existuje riziko vzniku silných kontrakcí dělohy a spontánního potratu.

Příprava na odstranění nitroděložního tělíska

Před zákrokem musíte podstoupit následující testy:

 • Bakteriologické vyšetření nátěru - je nutné identifikovat zánět, u kterého lze zákrok provést, lékař však bude obzvláště opatrný.
 • Ultrazvuk pánevních orgánů.

Když spirála vyroste do stěny dělohy, je také nutné:

 • Obecný / biochemický krevní test.
 • Krevní testy na hepatitidu, syfilis, HIV.

Odstranění nitroděložního tělíska lze provést v kterýkoli den cyklu. Nejlepší je to však udělat v posledních dnech (3–5) menstruace, kdy se cervikální kanál přirozeně rozšiřuje. To usnadňuje postup.

Odkaz! Pokud je spirála příčinou vývoje infekčních onemocnění ve vnitřních pohlavních orgánech, odstranění se provádí v kterýkoli den cyklu bez čekání na menstruaci.

Odstranění nitroděložního tělíska

Postup odstranění cívky je bezbolestný. Pokud jsou antény nitroděložního tělíska na místě, anestézie se neprovádí. Lékař spirálu odstraní zatažením.

Postup se provádí následovně:

 1. Pacientka leží na gynekologickém křesle.
 2. Lékař zkoumá vagínu pomocí zrcadel.
 3. Pod kontrolou zrcadel uchopí gynekolog spirálové antény pinzetou nebo pinzetou a zatáhne za ně.
 4. Po odstranění spirály lékař dezinfikuje vagínu.

Odkaz! Spirálu lze bez problémů odstranit. Spolu s ním vytéká malé množství krve (tekuté nebo sraženiny).

Pokud antény spirály nejsou zachovány nebo rostly do endometria nebo myometria (svalová stěna dělohy), provádí se odstranění pomocí endoskopického zařízení, hysteroskopu v lokální anestézii. Tento postup se také provádí s komplikovaným odstraněním nitroděložního tělíska se zachovanými anténami. Extrakce je považována za komplikovanou, pokud spirála nevytahuje při natahování nití nebo pacient pociťuje výrazné bolesti při tažení.

Odkaz! Po odstranění vrozené spirály se také provádí škrábání endometria.

Rehabilitační období

V průměru rehabilitační období trvá asi 2 týdny. Pokud je cívka ze zdravotních důvodů odstraněna před plánovaným časem, může se zvětšit. Několik dní po zákroku dojde k vaginálnímu výtoku, který by se během tohoto období měl rozjasnit a získat serózně slizniční charakter.

Během období zotavení nemůžete:

 • Mějte sex týden.
 • Zvedejte závaží po dobu 1–2 týdnů.

Po dobu 2-3 měsíců po odstranění nitroděložního tělíska je třeba se zdržet horkých koupelí a koupelí.

Po odstranění spirály, zvláště brzy, může dojít ke zpoždění menstruace. Zpoždění by však nemělo překročit 2 týdny. Delší zpoždění může být způsobeno:

 • Věk pacienta.
 • Dlouhá doba používání spirály.

Odkaz! Během prvního období ode dne procedury byste neměli používat tampony.

Obvykle je menstruační krvácení po odstranění nitroděložního tělíska spíše vzácné, protože tělo se přizpůsobuje „životu bez spirály“. Cyklus „před spirály“ je obnoven do 3 měsíců. Pokud po odstranění nitroděložního tělíska zaznamenáte silné menstruační krvácení, navštivte svého lékaře. Mohou být způsobeny nepatologickými hormonálními změnami: spirála ovlivňuje práci vaječníků a zrání vajíček, po jejím odstranění je tělo obnoveno. Silné menstruační krvácení však může také naznačovat:

 • o poškození endometria,
 • vývoj zánětlivých procesů,
 • ztenčení endometria,
 • somatické nemoci,
 • stres.

Při zpoždění delším než 2 týdny musíte konzultovat lékaře. V případě normálního zotavení po extrakci nitroděložního tělíska by měl být gynekolog navštíven jeden měsíc po zákroku.

Možné komplikace

Ve většině případů po odstranění spirály nedochází k žádným komplikacím. Pokud by však byl odstraněn kvůli abnormalitám, může dojít ke krvácení nebo bolesti..

Po odstranění spirály Mirena, která obsahuje hormony, lze po několika měsících pozorovat nadměrný růst endometria. IUD inhibuje aktivitu těchto procesů, proto, pokud jsou přítomny, nevyvíjejí se. Pokud však dojde k porušení, mohou se objevit po extrakci. Proto během tohoto období musí být pacienti, kteří užívali Mirenu, sledováni lékařem..

Jak je odstranění nitroděložního tělíska

V některých situacích se odstranění nitroděložní antikoncepce provádí před plánovaným časem, aby se zabránilo patologickým komplikacím a vedlejším účinkům.

Extrakce nitroděložního tělíska se provádí v následujících případech:

 • Konec doporučené doby používání nitroděložního tělíska (nitroděložní tělíska lze používat po dobu 5-10 let);
 • Přítomnost nekontrolovaného krvácení z děložní dutiny, která je způsobena zavedením nitroděložního tělíska;
 • Těhotenství, ke kterému došlo na pozadí nainstalovaného nitroděložního tělíska;
 • Změny růstové aktivity benigního nádorového novotvaru v děložní dutině po zavedení nitroděložního tělíska (fibroidy, fibroidy);
 • Identifikace maligních nádorových procesů v pánevních orgánech;
 • Vyloučení nitroděložního tělíska - posunutí nitroděložní antikoncepce vzhledem k její správné počáteční poloze;
 • Vzestup vzestupného infekčního procesu (kapavka);
 • Přítomnost akutních zánětlivých patologií pánevních orgánů.

Příprava na odstranění nitroděložního tělíska

Před zahájením procedury pro odstranění nitroděložní antikoncepce by se měla pacientka poradit s gynekologem. Lékař provede důkladné gynekologické vyšetření, které posoudí polohu nitroděložního tělíska, délku antén a typ nitroděložní antikoncepce. Lékař navíc provede ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, které vyhodnotí povahu a lokalizaci možných patologických procesů a také provede nátěr na mikroflóru z vaginální dutiny a cervikálního kanálu..

Odstranění nitroděložního tělíska - vyjmutí nitroděložního tělíska z děložní dutiny po uplynutí doby jeho použití.

Pokud je odstranění nitroděložního tělíska prováděno instrumentální metodou, je třeba nejprve provést klinické a biochemické vyšetření krve a darovat krev na hepatitidu, HIV, RW. V závislosti na lékařských indikacích, individuálních charakteristikách a zdravotním stavu pacienta lze provést další instrumentální a laboratorní vyšetřovací metody (kolposkopie, testy moči, bakteriologická kultivace z pochvy)..

V přítomnosti aktivních zánětlivých procesů je pacientovi kromě standardního diagnostického algoritmu předepsána antibakteriální a protizánětlivá léčba.

Metody a metody odstraňování nitroděložního tělíska

Extrakce nitroděložního tělíska se nejčastěji provádí ambulantně uprostřed menstruačního cyklu. Postup standardního odstranění nitroděložního tělíska nevyžaduje anestezii. Odstranění nitroděložního tělíska se provádí tažením kleštěmi (speciální chirurgický nástroj) nebo pinzetou na antény, které by normálně měly viset z cervikálního kanálu. Tato metoda odstranění nitroděložního tělíska je nejjednodušší, nejbezpečnější a nejlevnější.

Pokud chybí úponky nitroděložního tělíska, lze nitroděložní antikoncepci odstranit instrumentálně během hysteroskopie nebo pomocí extraktoru. Instrumentální odstranění IUD se provádí v lokální nebo intravenózní anestézii. Po mechanické expanzi cervikálního kanálu se do děložní dutiny vloží hysteroskop. Pokud nitroděložní tělísko leží volně v děložní dutině, uchopí se pomocí speciálních kleští a poté se vytáhne. V závažných případech může být instrumentální metoda odstranění IUD doprovázena poškozením stěn kanálu, dělohy a krvácením. Pokud byla důvodem pro odstranění nitroděložní antikoncepce přítomnost zánětlivých, infekčních nebo nádorových procesů děložní dutiny, po odstranění nitroděložního tělíska se z ní odeberou šmouhy ve formě otisků pro další histologické vyšetření.

Během předběžného gynekologického vyšetření může lékař často identifikovat nitroděložní tělísko, které vyrostlo do stěn dělohy. V tomto případě je odstranění nitroděložní antikoncepce prováděno seškrábnutím děložní dutiny a následnou histologickou diagnostikou výsledného biomateriálu. Pokud se část nitroděložního tělíska nachází v blízkosti velkých cév, močovodu a močového měchýře nebo rostla do břišní dutiny, spirála se odstraní pomocí laparotomie nebo laparoskopie.

V každém případě by odstranění nitroděložního tělíska mělo provádět pouze kvalifikovaný gynekolog. Je kontraindikováno, abyste si nitroděložní tělísko odstranili sami doma. Takové akce mohou způsobit mechanické poškození sliznic pohlavních orgánů a jejich infekci. Při odstraňování nitroděložního tělíska může lékař zjistit možné důsledky použití spirály a v případě potřeby vyvinout individuální terapeutický účinek.

Období zotavení po odstranění nitroděložního tělíska

Po dobu 5-6 dnů po odstranění nitroděložního tělíska by se žena měla zdržet intimity, používání vaginálních tamponů a čípků (čípků). Rovněž se nedoporučuje sprchovat, navštívit saunu a koupel, věnovat se těžké fyzické aktivitě a sportu, užívat si horkou koupel a léky, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou. U některých žen může po odstranění nitroděložního tělíska dojít k tažení, bolestivé bolesti v dolní části břicha a také k drobnému krvácení nebo špinění. Vzhled takových patologických stavů je považován za normu. Nepotřebují léčbu, protože by měly za několik dní samy zmizet. Další menstruace může začít s mírným zpožděním, což je také považováno za normální. Pokud bylo zavedeno hormonální nitroděložní tělísko, obnovení menstruačního cyklu může trvat o něco déle..

Po odstranění nitroděložní antikoncepce u 30% pacientů dochází k těhotenství během prvního měsíce, u 60% - během prvních tří měsíců. Do 1 roku po odstranění nitroděložního tělíska dojde k těhotenství u 90–95% žen, pokud v tuto chvíli neužívají jinou antikoncepci.

Video: Intrauterinní zařízení (IUD). Indikace a kontraindikace. Výhody a poškození nitroděložního tělíska

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Je možné odstranit spirálu bez menstruace

Moderní gynekologie nabízí působivý seznam metod a prostředků antikoncepce. Nitroděložní tělísko (IUD) je nejúčinnějším způsobem, jak zabránit neplánovanému početí. Absence vedlejších účinků a následků do značné míry závisí na tom, který den menstruace je spirála umístěna.

Vliv IUD na menstruační cyklus

Povaha vlivu spirály na cyklus závisí na typu produktu. Moderní antikoncepce jsou vyrobeny z plastu a kovu ve tvaru písmen „T“, „S“. Ochranného účinku je dosaženo díky následujícím faktorům:

 • zesílení sekrece cervikálního kanálu, což komplikuje vývoj spermií,
 • prevence proliferace endometria a implantace oplodněné ženské reprodukční buňky,
 • zvýšená kontraktilní aktivita trubiček, zajišťující průchod nezralého vajíčka.

Spirála působí přímo na orgány reprodukčního systému. Vliv produktu na cyklus je individuální. Mnoho žen si všimne snížení intenzity krvavého výtoku během menstruace. Během adaptačního období je možný výskyt sekvencí acyklického rozmazání.

Na který den cyklu je spirála

Před instalací zařízení předepisuje gynekolog pro ženu nezbytné studie, aby vyloučil:

 • těhotenství,
 • infekce a záněty.

Pacienti se často zajímají, kdy je vhodnější spirálu umístit. Produkt musí být vložen do děložní dutiny zavedením do cervikálního kanálu. Tato oblast je anatomicky úzká. Někdy po zavedení spirály je výtok pozorován jako menstruace, což může být příznakem traumatu.

Poškození sliznice cervikálního kanálu je nebezpečné rozvojem zánětlivého procesu a výskytem eroze. Je známo, že trauma děložního čípku může komplikovat průběh následného porodu..

Během menstruace se doporučuje nasadit spirálu z následujících důvodů:

 • otevření děložního čípku,
 • měkká struktura tkání,
 • přesnost instalace a bezbolestnost.

Pokud si během menstruace dáte spirálu, přizpůsobení je snadné. Doporučuje se instalovat produkt na konci menstruace kvůli krvácení s nízkou intenzitou a mírnému zúžení cervikálního kanálu.

Je možné nasadit spirálu bez menstruace

Je možné nasadit spirálu bez menstruace, pokud je vyloučeno těhotenství. Lékař může po porodu nasadit antikoncepci bez menstruace. Pokud má cívka hormonální účinek, musí být umístěna 7. den cyklu. U většiny žen se do této doby jejich menstruace zastaví, což může během procedury způsobit bolest. K úlevě od bolesti během zavádění nitroděložního tělíska se používají anestetika..

Pozornost! Doba trvání procedury je až 5 minut.

Měsíc po instalaci spirály

Menstruace po instalaci nitroděložního tělíska obvykle začíná ve správný čas. Nelze však vyloučit možnost opožděné menstruace..

První menstruace po instalaci spirály

První menstruace na pozadí adaptačního období se může lišit v době nástupu, intenzity a trvání. Povaha menstruace závisí na individuálních charakteristikách pacienta..

Jak dlouho trvá období po instalaci spirály

Je možné změnit dobu trvání cyklu ve směru jeho zvýšení. Je známo, že normální doba trvání kritických dnů je až 7 dní. Během prvních cyklů po instalaci spirály trvá menstruace někdy dlouho. V tomto případě by nemělo dojít k žádným výrazným změnám celkového stavu ženy..

U bolesti střední intenzity se můžete uchýlit k užívání antispazmodik a léků proti bolesti. Křečové bolesti a zvýšené výtoky během menstruace mohou naznačovat vývoj zánětlivého procesu, odmítnutí produktu, trauma tkáně dělohy. Tyto příznaky vyžadují okamžité odstranění nitroděložního tělíska..

Pozornost! Před zavedením spirály lékař varuje před možnými komplikacemi vyplývajícími z použití tamponů během menstruace.

Tyto hygienické výrobky zvyšují riziko infekce a interferují s normální adaptací na nitroděložní antikoncepci.

Po spirále bohatá menstruace

První menstruace po zavedení nitroděložního tělíska je často bohatá. Je to způsobeno dráždivým účinkem přípravku na vnitřní vrstvu dělohy a změnou charakteristik sekrece cervikálního kanálu..

Důležité! Hojná menstruace při použití spirály je způsobena nestabilním hormonálním pozadím.

Pokud se objeví silná bolest nebo slabost, vyhledejte lékařskou pomoc..

Výtok s IUD mezi obdobími

Acyklické rozmazání může nastat do 3 cyklů po zavedení nitroděložního tělíska. K výboji mezi cykly dochází v důsledku adaptace orgánů reprodukčního systému na cizí těleso. Žádná bolest není nezbytná.

Zpoždění menstruace s IUD

Mírné zpoždění menstruace se spirálou u některých žen je způsobeno následujícími důvody:

 • přenesený stres,
 • adaptace na cizí těleso v děloze,
 • možné hormonální změny.

Důležité! Ke zpoždění někdy dochází v důsledku nedostatku základních látek v těle, jakož i v důsledku instalace produktu mimo menstruaci.

Změna v trvání cyklu by neměla přesáhnout 3 týdny. Jinak se doporučuje poradit se s gynekologem. Menší zpoždění může nastat během několika cyklů, což je považováno za normální.

Dlouhodobá absence menstruace při použití spirály vyžaduje vyloučení těhotenství. Před zavedením nitroděložního tělíska byste měli zvážit potřebu použití další antikoncepce během 2-3 týdnů po instalaci produktu. Pokud existuje spirála se zpožděním menstruace a test je negativní, těhotenství je nepravděpodobné.

Odstranění spirály

Gynekolog staví spirálu po dobu 5-7 let. Potřeba odstranit nitroděložní tělísko je spojena s následujícími riziky:

 • vniknutí produktu do děložní sliznice,
 • vývoj zánětlivého procesu,
 • reprodukční dysfunkce.

Termín použití spirály závisí na jejím typu, přítomnosti možných indikací a touze ženy.

Kdy odstranit spirálu - po nebo před menstruací

Doporučuje se nainstalovat a odstranit spirálu během menstruace. To je způsobeno fyziologickými charakteristikami děložního čípku během kritických dnů. Doporučuje se IUD odstranit v posledních dnech menstruace.

Je možné spirálu odstranit bez menstruace

Odstranění spirály bez menstruace se provádí, pokud je indikováno. Když lékař zavede nitroděložní tělísko, informuje pacienta o možných vedlejších reakcích těla na cizí těleso. V takových případech můžete spirálu vytáhnout bez menstruace..

Pozornost! Pokud je produkt odstraněn před ovulací, je třeba vzít v úvahu pravděpodobnost početí. Žena musí přemýšlet o jiné metodě antikoncepce.

Menstruace po odstranění nitroděložního tělíska

Obvykle menstruace po odstranění IUD probíhá podle plánu. Několik měsíců se pozoruje období zotavení, které se vyznačuje zpožděním v menstruaci..

Bohatá menstruace po odstranění spirály

Ve většině případů je další menstruace pozorována během 1-1,5 měsíce. Zpoždění kritických dnů může být spojeno s nouzovým odebráním zařízení.

K hojnému výtoku dochází v důsledku hormonálních změn, protože nitroděložní tělísko zabraňovalo adekvátní proliferaci vnitřní vrstvy dělohy a zrání vajíček. Nitroděložní antikoncepce také nepřímo ovlivňuje funkci vaječníků..

Intenzita menstruace závisí na přítomnosti následujících nepříznivých faktorů:

 • zánět,
 • poškození děložní výstelky.

Odstranění antikoncepce je jednodušší než její nasazení. Bolestivý syndrom, výtok může naznačovat přítomnost částí spirály v děložní dutině po jejím odstranění.

Důležité! Pokud je nitroděložní tělísko zavedeno pro terapeutické účely k eliminaci menoragie a hyperplazie endometria, může se po vyjmutí zařízení menstruace opět stát bohatou..

Menstruace trvá po spirále dlouho

Doba trvání kritických dnů je dána produkcí pohlavních steroidů a charakteristikami adaptačního období. Ve většině případů je výtok po odstranění produktu špatný..

Délka menstruace delší než týden je důkazem ve prospěch hormonálního narušení nebo traumatu dělohy. Gynekologové věnují pozornost nutnosti sledovat menstruaci po vyjmutí přístroje. Pokud neexistují patologické příznaky, pacientka navštíví lékaře měsíc po odstranění antikoncepce.

Zpoždění menstruace po odstranění nitroděložního tělíska

První menstruace může přijít se zpožděním, jehož doba není delší než 2 týdny. Dlouhá zpoždění kritických dnů jsou spojena s následujícími faktory:

Důležité! Někdy dochází ke zpoždění menstruace v důsledku těhotenství, včetně mimoděložní lokalizace.

Pravděpodobnost mimoděložního těhotenství se zvyšuje po různých chirurgických zákrocích na pánevních orgánech.

Obnova menstruačního cyklu

Po odstranění antikoncepce je často zaznamenáno skvrnité špinění v důsledku dlouhodobého potlačení vaječníků a vývoje endometria. Normální období by mělo být obnoveno do 3 cyklů. Pokud se po tomto období menstruace podobá namazání, je nutné vyšetření u gynekologa..

Při absenci komplikací a vedlejších účinků by se menstruace měla vrátit na předchozí hodnoty. Někdy dlouhodobé vystavení antikoncepci reprodukčnímu systému mění menstruační cyklus.

Možné nežádoucí účinky a komplikace

Protože nitroděložní antikoncepce je cizí těleso, nelze vyloučit komplikace a možné vedlejší účinky:

Důležité! V přítomnosti hormonální složky může být narušena menstruační funkce, může dojít k přibývání na váze, otokům, bolestem hlavy, tlakovým rázům.

Závěr

V který den je spirála umístěna, závisí na několika hlavních faktorech. Gynekologové doporučují instalovat antikoncepční prostředek během menstruace, aby se předešlo nepříjemným komplikacím..

Kdy odstranit spirálu

Životnost nitroděložní antikoncepce se pohybuje od 3 do 15 let. Doba používání spirály závisí na typu zařízení a základním materiálu:

 • měděné nitroděložní tělíska - od 3 do 5 let;
 • výrobky na bázi stříbra, které uvolňují hormony - od 5 do 7 let;
 • antikoncepce používající zlato - od 10 do 15 let.

Existují následující indikace pro odstranění spirály:

 • konec období provozu;
 • plánování těhotenství;
 • výběr jiné metody antikoncepce;
 • přemístění nebo vyloučení (ztráta) produktu;
 • nástup početí;
 • vstup do menopauzy;
 • gynekologické stavy, včetně zánětu, otoku, bolesti nebo krvácení.

Jak odstranit spirálu z dělohy

Odstranění nitroděložního tělíska se nazývá drobná lékařská manipulace. Je zakázáno sami si vyjímat zařízení z důvodu rizika narušení integrity děložní sliznice, infekce a výskytu zánětlivého procesu. Pokud je spirála nesprávně odstraněna, úponky jsou někdy prasklé, produkt je v cervikálním kanálu, což je doprovázeno intenzivní bolestí.

Příprava na odstranění spirály

Odstranění nitroděložního tělíska se obvykle provádí ambulantně. Postup vyžaduje dodržování aseptických a antiseptických pravidel. Před odstraněním produktu provede gynekolog všeobecné vyšetření.

Přípravná fáze pro odstranění zahrnuje následující:

 • obecná analýza moči a krve;
 • nátěr na flóru a onkocytologii;
 • ultrazvukové vyšetření orgánů lokalizovaných v malé pánvi;
 • kolposkopie.

Odstranění spirály z dělohy

Odstranění antikoncepce se provádí po vyšetření pochvy a děložního čípku. Pro postup je nutné použít gynekologická zrcadla, pomocí kterých je vystavena vaginální část děložního čípku. Aby se zabránilo pronikání patogenní flóry a zánětu, je sliznice ošetřena jakýmkoli antiseptikem.

K odstranění spirály uchopí lékař antény, které jsou ovládacími vlákny produktu, pinzetou nebo kleštěmi. Pomocí lékařského nástroje gynekolog pomalu vytahuje antikoncepci z děložní dutiny.

Neexistuje žádný časový limit pro odstranění produktu. Doporučuje se však zařízení vyjmout během menstruace, protože vnější osy děložního čípku jsou pootevřené. Díky tomu je postup pro odstranění antikoncepce jednodušší a bezbolestný. První a poslední den menstruace se považuje za příznivé období pro manipulaci kvůli nedostatku intenzivního výtoku.

Jak odstranit spirálu, pokud antény nejsou viditelné

Někdy se vlákna nebo úponky odlomí během odstraňování nitroděložního tělíska. V takovém případě je produkt odstraněn speciálním hákem. Pokud nelze antény zobrazit, doporučuje se provést postup pomocí ultrazvukového zařízení. Odstranění spirály bez antén může trvat déle.

Může spirála dorůst do dělohy

Růst nitroděložního tělíska do stěny dělohy je někdy pozorován, když chybí přiměřená doba pro odstranění antikoncepce. Tato komplikace brání obvyklému odebrání zařízení v ambulantním prostředí..

Odstranění spirály u žen se provádí po hospitalizaci v gynekologické nemocnici. Manipulace se provádí v celkové anestezii škrábáním pod kontrolou hysteroskopu.

Někdy není možné odstranit antikoncepci cervikálním kanálem, například v případě kontaminace nebo atrézie. Gynekologové používají laparoskopickou techniku ​​k odstranění nitroděložního tělíska přes peritoneální dutinu. Operace se provádí v intravenózní anestezii. V období zotavení jsou předepisována antibiotika a protizánětlivé léky. Je nutné provádět ultrazvukovou diagnostiku.

Bolí to odstranit spirálu

Gynekologové zdůrazňují, že pokud během používání spirály nedošlo k žádným komplikacím a zánětlivým procesům, odstranění se provádí rychle a bez následků. Bolestivé pocity během extrakce spirály se obvykle neobjevují.

Vložení nitroděložního tělíska je považováno za časově náročnější než jeho vyjmutí. Doba trvání procedury ve většině případů nepřesahuje několik minut.

Je známo, že práh bolesti je individuální. Pokud má pacient silný strach z manipulace, lze užít jakýkoli lék proti bolesti. Při poměrně nízkém prahu bolesti je možné použít lokální anestézii (lidokain ve formě spreje).

Možné komplikace

IUD je cizí těleso, které někdy způsobuje komplikace. Odstranění cívky může mít následující důsledky:

 • krvácející;
 • akutní a chronická endometritida;
 • zánět přívěsků dělohy.

Po odstranění spirály může žena pozorovat následující příznaky:

 • křeče v břiše;
 • syndrom bolesti pokrývající malou pánev;
 • mírné špinění.

Bolestivé bolesti, které připomínají menstruaci, nejsou považovány za patologické a nevyžadují lékařskou pomoc. Vzhled výtoku s nepříjemným zápachem, zvýšení teploty, zhoršení pohody jsou důvodem pro vyhledání lékařské pomoci.

Obnova po odstranění spirály

Postup pro odstranění nitroděložního tělíska je jednoduchá manipulace. Při absenci komplikací a chirurgickém zákroku by měl pacient dodržovat několik pravidel:

 • sledovat sexuální odpočinek několik dní;
 • snížit intenzitu fyzické aktivity;
 • dodržovat doporučení týkající se intimní hygieny;
 • vyloučit návštěvy lázní, saun, pláží;
 • přestaňte používat tampony a sprchování.

Dlouhodobé nošení nitroděložního tělíska může vést k vážným následkům. Žena musí po skončení svého života antikoncepci odstranit.

Po odstranění nitroděložního tělíska je někdy zaznamenána změna povahy menstruačního cyklu. Délka období zotavení se liší a může trvat několik měsíců.

Na dobu zotavení mají vliv následující faktory:

 • spirálový typ (hormon);
 • věk ženy;
 • doba užívání antikoncepce;
 • úroveň vyčerpání endometria;
 • doprovodné patologie;
 • psycho-emocionální stav.

Menstruace po odstranění nitroděložního tělíska může být:

 • hojný, což někdy naznačuje zánět;
 • nedostatečné kvůli inhibici funkce vaječníků.

Kolik stojí odstranění spirály v gynekologii

V ceně může být zahrnuto vyšetření u gynekologa i předběžná diagnostika. V Rusku stojí odstranění nitroděložního tělíska od 1 500 do 2 000 ruských rublů.

Závěr

Odstranění spirály musí být včasné. Životnost závisí na typu výrobku a také na individuálních vlastnostech ženy. Pokud se objeví příznaky patologického stavu, nitroděložní tělísko lze odstranit před datem splatnosti.

Vliv IUD na menstruační cyklus

Povaha vlivu spirály na cyklus závisí na typu produktu. Moderní antikoncepce jsou vyrobeny z plastu a kovu ve tvaru písmen „T“, „S“. Ochranného účinku je dosaženo díky následujícím faktorům:

 • zesílení sekrece cervikálního kanálu, což komplikuje vývoj spermií,
 • prevence proliferace endometria a implantace oplodněné ženské reprodukční buňky,
 • zvýšená kontraktilní aktivita trubiček, zajišťující průchod nezralého vajíčka.

Spirála působí přímo na orgány reprodukčního systému. Vliv produktu na cyklus je individuální. Mnoho žen si všimne snížení intenzity krvavého výtoku během menstruace. Během adaptačního období je možný výskyt sekvencí acyklického rozmazání.

Na který den cyklu je spirála

Před instalací zařízení předepisuje gynekolog pro ženu nezbytné studie, aby vyloučil:

 • těhotenství,
 • infekce a záněty.

Pacienti se často zajímají, kdy je vhodnější spirálu umístit. Produkt musí být vložen do děložní dutiny zavedením do cervikálního kanálu. Tato oblast je anatomicky úzká. Někdy po zavedení spirály je výtok pozorován jako menstruace, což může být příznakem traumatu.

Poškození sliznice cervikálního kanálu je nebezpečné rozvojem zánětlivého procesu a výskytem eroze. Je známo, že trauma děložního čípku může komplikovat průběh následného porodu..

Během menstruace se doporučuje nasadit spirálu z následujících důvodů:

 • otevření děložního čípku,
 • měkká struktura tkání,
 • přesnost instalace a bezbolestnost.

Pokud si během menstruace dáte spirálu, přizpůsobení je snadné. Doporučuje se instalovat produkt na konci menstruace kvůli krvácení s nízkou intenzitou a mírnému zúžení cervikálního kanálu.

Je možné nasadit spirálu bez menstruace

Je možné nasadit spirálu bez menstruace, pokud je vyloučeno těhotenství. Lékař může po porodu nasadit antikoncepci bez menstruace. Pokud má cívka hormonální účinek, musí být umístěna 7. den cyklu. U většiny žen se do této doby jejich menstruace zastaví, což může během procedury způsobit bolest. K úlevě od bolesti během zavádění nitroděložního tělíska se používají anestetika..

Pozornost! Doba trvání procedury je až 5 minut.

Měsíc po instalaci spirály

Menstruace po instalaci nitroděložního tělíska obvykle začíná ve správný čas. Nelze však vyloučit možnost opožděné menstruace..

První menstruace po instalaci spirály

První menstruace na pozadí adaptačního období se může lišit v době nástupu, intenzity a trvání. Povaha menstruace závisí na individuálních charakteristikách pacienta..

Jak dlouho trvá období po instalaci spirály

Je možné změnit dobu trvání cyklu ve směru jeho zvýšení. Je známo, že normální doba trvání kritických dnů je až 7 dní. Během prvních cyklů po instalaci spirály trvá menstruace někdy dlouho. V tomto případě by nemělo dojít k žádným výrazným změnám celkového stavu ženy..

U bolesti střední intenzity se můžete uchýlit k užívání antispazmodik a léků proti bolesti. Křečové bolesti a zvýšené výtoky během menstruace mohou naznačovat vývoj zánětlivého procesu, odmítnutí produktu, trauma tkáně dělohy. Tyto příznaky vyžadují okamžité odstranění nitroděložního tělíska..

Pozornost! Před zavedením spirály lékař varuje před možnými komplikacemi vyplývajícími z použití tamponů během menstruace.

Tyto hygienické výrobky zvyšují riziko infekce a interferují s normální adaptací na nitroděložní antikoncepci.

Po spirále bohatá menstruace

První menstruace po zavedení nitroděložního tělíska je často bohatá. Je to způsobeno dráždivým účinkem přípravku na vnitřní vrstvu dělohy a změnou charakteristik sekrece cervikálního kanálu..

Důležité! Hojná menstruace při použití spirály je způsobena nestabilním hormonálním pozadím.

Pokud se objeví silná bolest nebo slabost, vyhledejte lékařskou pomoc..

Výtok s IUD mezi obdobími

Acyklické rozmazání může nastat do 3 cyklů po zavedení nitroděložního tělíska. K výboji mezi cykly dochází v důsledku adaptace orgánů reprodukčního systému na cizí těleso. Žádná bolest není nezbytná.

Zpoždění menstruace s IUD

Mírné zpoždění menstruace se spirálou u některých žen je způsobeno následujícími důvody:

 • přenesený stres,
 • adaptace na cizí těleso v děloze,
 • možné hormonální změny.

Důležité! Ke zpoždění někdy dochází v důsledku nedostatku základních látek v těle, jakož i v důsledku instalace produktu mimo menstruaci.

Navzdory zjevným výhodám nitroděložního tělíska (pohodlí, hospodárnost, účinnost, dlouhodobé užívání) je stále potřeba jej odstranit. A čím blíže je den předepsaného postupu, tím větší strach a úzkost žena zažívá: bolí to, jak se to stane, jsou komplikace?

Důvody pro odstranění spirály

Foto: nitroděložní tělísko ve tvaru písmene T.

Životnost nitroděložního tělíska je v zásadě od 3 do 5 až 10 a dokonce 15 let. Závisí to na typu a složení spirály: nitroděložní tělíska obsahující měď slouží méně (3 - 5 let), spirály obsahující stříbro a hormony jsou vhodné po dobu 5 - 7 let a antikoncepce se zlatem se mohou používat po dobu 10 - 15 let, pokud neexistují žádné kontraindikace.

Odstranění nitroděložního tělíska: indikace

Odstranění nitroděložního tělíska se provádí podle následujících indikací:

 1. Datum spotřeby. Na konci své životnosti antikoncepční účinek přípravku klesá a je odstraněn.
 2. Na žádost ženy. Může to být způsobeno tím, že se žena rozhodla otěhotnět a mít dítě, nebo není s touto metodou antikoncepce spokojena („neseděla“).
 3. Došlo k posunutí nitroděložního tělíska v děložní dutině nebo k jeho částečnému prolapsu (vypuzení). V tomto případě může žena pociťovat nepohodlí, pocit brnění nebo si všimnout, že antény spirály se poněkud prodloužily. V takové situaci neexistuje záruka účinné antikoncepce. Proto by měla být špička špičky odstraněna a měla by být nainstalována nová..
 4. Nástup těhotenství při používání nitroděložní antikoncepce. K těmto situacím bohužel dochází. Mimoděložní těhotenství se navíc vyskytují častěji. Odstranění cívky je povinné u těhotenství dělohy i mimoděložního těhotenství.
 5. S menopauzou. Rok po poslední menstruaci je spirála při menopauze odstraněna jako zbytečná.
 6. Ze zdravotních důvodů. Pokud se během užívání antikoncepce objeví bolest, krvácení, zánět v děloze a přívěskách, stejně jako vývoj nebo růst benigního nádoru dělohy (fibroidů), je nutné jeho okamžité odstranění.

Je třeba poznamenat, že malé děložní myomy samy o sobě nejsou kontraindikací pro zavedení nitroděložního tělíska. V tomto případě lékař doporučí spirálu s gestagenem.

Pokud se však děložní myom poprvé objevil na pozadí nitroděložního tělíska nebo začal růst, měla by být antikoncepce co nejdříve odstraněna..

Kdo a jak se provádí odstranění

Spirála je zpravidla odstraněna z dělohy na malém operačním sále pro prenatální kliniku nebo gynekologickou nemocnici. Procedura je prováděna kvalifikovaným lékařem - gynekologem v souladu se všemi pravidly asepsy a antiseptiky.

Jak odstranit spirálu u žen?

Foto: Pacient s odstraněním nitroděložního tělíska

Před zahájením manipulace lékař provede gynekologické vyšetření pacientky. Po vaginálním vyšetření je děložní čípek vystaven speciálním zrcadlům a ošetřen jakýmkoli antiseptickým roztokem. Poté se kontrolní vlákna antikoncepce uchopí lékařským nástrojem - kleštěmi nebo kleštěmi a pomalu usrkáváním se spirála vytáhne z dělohy.

Pokud žena při nošení nitroděložního tělíska neměla komplikace a zánět, nejsou s extrakcí žádné problémy. Postup je jednoduchý a bezbolestný.

V době odstraňování mohou být vlákna spirály odtržena. V tomto případě lékař vytáhne spirálu pomocí speciálního háku. Je lepší, když k tomu dojde pod kontrolou ultrazvuku.

Existují situace, kdy nitroděložní antikoncepce dorůstá do stěny dělohy (obvykle k tomu dochází, když chybí životnost) a není možné ji odstranit obvyklým způsobem. Poté je nitroděložní tělísko odstraněno v gynekologické nemocnici v nitrožilní anestézii pomocí diagnostické kyretáže děložní dutiny nebo pomocí lékařského optického zařízení - hysteroskopu.

Pokud není možné IUD odstranit cervikálním kanálem (k tomu dochází, když je atrézie nebo zarostlá), uchýlí se k vytažení spirály přes břišní dutinu laparoskopickými metodami v celkové anestezii.

Po operaci k odstranění nitroděložního tělíska je předepsána antibakteriální a protizánětlivá léčba, provádí se ultrazvuk pánevních orgánů.

Jak dlouho procedura trvá? Potřebuji anestezii?

Je třeba poznamenat, že zavedení spirály je bolestivější a pracnější proces než její odstranění..

Při absenci komplikací je správné umístění nitroděložního tělíska v děložní dutině a přítomnost kontrolních nití postup trvající několik minut, jednoduchý a prakticky bezbolestný..

Prahová hodnota bolesti je u každé osoby odlišná. A pokud má žena paniku z nadcházejícího postupu, může si vzít anestetikum (analgin, ketorol, ale - shpu). Lékař s nízkým prahem bolesti může použít lokální anestetikum ve formě lidokainového spreje.

Jaká vyšetření jsou nutná před postupem odebrání

Před zákrokem jsou vyžadovány stejné testy a podobné vyšetření jako při instalaci VC: obecný test krve a moči, nátěr na vaginální mikroflóru. Doporučuje se podstoupit ultrazvuk dělohy a kolposkopii.

Když je nitroděložní tělísko odstraněno

Neexistuje jasně stanovený časový rámec pro odstranění antikoncepce. Můžete jej odstranit v kterémkoli období života ženy, které považuje za nutné..

Odborníci doporučují odstranit spirálu během menstruace, protože během tohoto období je vnější krční osa mírně otevřená a extrakce je měkčí a bezbolestnější. Nejvýhodnější dny pro manipulaci jsou považovány za první a poslední den menstruace, kdy výtok není tak hojný. Dodržování této podmínky však není povinné a v případě potřeby lze spirálu odstranit v kterýkoli den menstruačního cyklu, včetně před a po menstruaci..

Pokud je žena zdravá a nemá žádné kontraindikace, lze ihned po odstranění předchozí zavést novou spirálu. Nejsou nutné žádné přestávky na odpočinek.

Těhotenství po spirále

Intrauterinní antikoncepce nemá vliv na následné těhotenství. Pokud se žena rozhodla porodit dítě a nemá žádné zdravotní problémy, dochází k těhotenství téměř okamžitě po odstranění spirály. Ve vzácných případech, pokud se na pozadí stálé antikoncepce vyvinuly komplikace (například endometritida), vám gynekolog doporučí, abyste se zdrželi početí, dokud nebude zánět vyléčen. Po zotavení můžete bezpečně otěhotnět.

Stále je však lepší odložit plánování těhotenství o 2 až 3 měsíce. Tato doba je nezbytná pro úplnou obnovu sliznice dělohy, kde bude po oplodnění implantováno oplodněné vajíčko. Bude vhodné před počátkem a užíváním vitamínových přípravků.

Možné komplikace

Mezi nejčastější komplikace patří:

 • chronická endometritida;
 • zánět v děložních přídavcích;
 • krvácející.

Přijatelné a krátkodobé příznaky po odstranění nitroděložní antikoncepce mohou být:

 • svalové křeče v břiše;
 • mírná bolest v pánevní oblasti;
 • menší špinění;
 • bolest (jako u menstruace) bolest v podbřišku.

Tyto příznaky nejsou patologické, nevyžadují návštěvu lékaře a speciální ošetření.

Jaká pravidla je třeba dodržovat po odstranění

Neexistují žádná zvláštní doporučení, ale je třeba dodržovat řadu jednoduchých pravidel po odstranění VC do jednoho týdne:

 • sexuální odpočinek;
 • omezit těžkou fyzickou aktivitu;
 • dodržovat intimní hygienu;
 • odmítnout navštívit saunu nebo koupel;
 • nepoužívejte tampony;
 • nestříkejte.

Je třeba si uvědomit, že přítomnost cizího tělesa v děložní dutině a jeho dlouhodobé nošení je mnohem horší a nebezpečnější než postup pro jeho odstranění. Ženské tělo je velmi křehké a netoleruje drsné zacházení. Pokud tedy přítomnost spirály způsobí nepohodlí a nepohodlí, není třeba čekat až do konce její životnosti. Raději co nejdříve navštivte svého lékaře.

Schematické video o instalaci a odebrání nitroděložního tělíska

Aktualizace Gulnara Cleveland Aktualizováno 15. ledna 2019 Otázky a odpovědi 4 Komentáře

Ženy, které se rozhodnou pro zavedení nitroděložního tělíska, stále pociťují úzkost, když přijde čas na jeho odstranění. Současně bolestivé pocity nejsou rozšířeným jevem; v rukou profesionálního gynekologa není odstranění nitroděložního tělíska bolestivé a prochází dostatečně rychle. Jsou však možné zvláštní případy.

Není snadné rozhodnout o jakékoli manipulaci spojené s vnitřními pohlavními orgány žen. Nitroděložní tělísko (IUD) je však běžnou formou antikoncepce, zejména u žen po porodu. Tato metoda je populární kvůli své vysoké spolehlivosti, snadnému použití a možnosti dlouhodobého použití..

Kdy je nejlepší spirálu odstranit

Primárním faktorem, ze kterého musí být cívka odstraněna, je, když se blíží konec doby platnosti. Intrauterinní zařízení jsou několika typů:

 • V závislosti na tvaru: ve tvaru T, deštník, prsten atd.;
 • Složení: měď obsahující, stříbro obsahující, zlato obsahující, hormonální;
 • Životnost.

To je obzvláště důležité - je nutné přísně dodržovat dobu nošení antikoncepce. V průměru může nitroděložní tělísko vydržet 3 až 10–15 let.

Datum vypršení platnosti nitroděložního tělíska, v závislosti na jeho typu:

 • S obsahem mědi - 3-5 let;
 • S obsahem stříbra - 5-7 let;
 • S obsahem zlata - 5-15 let;
 • S hormony - 5-7 let.

Indikace pro předčasný výběr

Existuje řada důvodů, proč musíte spirálu vytáhnout před datem vypršení platnosti..

 • Dojde-li k menopauze u ženy, která trvá alespoň rok, je nutné spirálu vytáhnout jako zbytečnou;
 • Nekonzistence velikosti nitroděložního tělíska s konkrétní ženou;
 • S tvorbou fibroidů a dalších patologických procesů v děložním čípku a děloze;
 • Vymístění nebo částečné prolaps IUD (vyloučení);
 • Potřeba sondování dělohy (diagnostický postup);
 • Pokud je to žádoucí, změňte metodu antikoncepce na jiný typ;
 • Pokud máte infekce pohlavních orgánů nebo potřebujete léčbu, která není kompatibilní s přítomností nitroděložního tělíska.

Pokud se žena rozhodne otěhotnět, není nutné předčasné vytěžování cívky před plánovaným počátkem, protože antikoncepce je tímto způsobem zcela reverzibilní. Hnojení vajíčka je možné do jednoho měsíce po vyjmutí.

Pravděpodobnost početí při použití cívky je nízká, ale přetrvává a mimoděložní těhotenství se vyskytuje častěji než obvykle. Pokud žena otěhotní, je nutné tuto antikoncepci z těla odstranit.

V případě nežádoucích účinků nebo individuální nesnášenlivosti je odstranění IUD nepochybné. Mezi alarmující příznaky patří:

 • intermenstruační krvácení nebo hnisavý výtok;
 • změna povahy menstruace k horšímu, trvající déle než 3-4 měsíce (bolest, trvání, hojnost);
 • pocit mechanického nepohodlí - tření, brnění;
 • ztráta kontroly nad anténami spirály (žena by měla pravidelně tápat anténami v pochvě, aby se ujistila, že je spirála na svém místě);
 • pocit vláken z nitroděložního tělíska během pohlavního styku;
 • absence menstruačního krvácení - amenorea;
 • acyklita menstruačního cyklu.

Se správným nitroděložním zavedením antikoncepce má malý vliv na menstruaci. Pokud se doba trvání zvýšila (3-4 měsíce po instalaci, protože si tělo nejprve zvykne) nebo se objeví nadměrná bolestivost menstruace, je nutné ji vyšetřit, možná se to stane indikací k odstranění spirály, protože v tomto případě poškození překročí účinnost.

Všechny tyto příznaky jsou důvodem mimořádné návštěvy gynekologa.

Absolutní kontraindikací je vlastní odstranění nitroděložního tělíska. To může provést pouze odborník při dodržení všech požadavků na sterilitu. Jinak mohou být následky nepředvídatelné, neměli byste riskovat své zdraví.

Jaké je riziko používání spirály delší než předepsanou dobu

Pohodlí této metody prevence nežádoucího těhotenství vám umožňuje na tento problém zapomenout několik let. Během této doby si žena zvykne a může zapomenout na včasné odstranění nitroděložního tělíska. Prošlá spirála, která je v dutině vnitřních pohlavních orgánů, může vést k následujícím nepříjemným jevům:

 • zarůstání do tkáně;
 • zánětlivé procesy v reprodukčním systému;
 • infekční onemocnění pánevních orgánů;
 • syndrom chronické pánevní bolesti;
 • neplodnost.

Jak odstranit spirálu u žen

Odstranění nitroděložního tělíska zahrnuje několik fází.

Přípravné činnosti

Týden před navrhovaným postupem, pokud nechcete otěhotnět, se doporučuje vyloučit nechráněný sex. Je to způsobeno zachováním aktivity spermií po několik dní a možností ovulace bezprostředně po vysazení antikoncepce. Může tedy dojít k efektivnímu setkání spermatu a vajíčka..

Pro menstruaci se doporučuje vyjmout nitroděložní tělísko. Tato okolnost usnadní a zmírní postup. Optimální bude 3-4 dny po nástupu menstruace, kdy výtok již není hojný. Tento stav však není nutný, můžete nitroděložní tělísko odstranit v kterýkoli den cyklu, počkat na nástup menstruace s neustálými rušivými příznaky - nemůžete.

Procedura začíná běžným vyšetřením na gynekologickém křesle. Gynekolog zkoumá polohu dělohy, palpuje břišní dutinu jednou rukou, zatímco druhá drží prsty ve vagině. Poté lékař zjistí umístění vláken (antén) nitroděložního tělíska. Posledním okamžikem v přípravné fázi je zavedení dilatátoru ke stabilizaci dělohy a ošetření její dutiny antiseptikem.

Bolí to odstranit spirálu

Všichni majitelé nitroděložní antikoncepce se v předvečer postupu jejího odstranění obávají, zda to bolí. Instalace nitroděložního tělíska je ve srovnání s odstraněním náročnější a časově náročnější proces. Ve většině případů není anestezie nutná, když je nitroděložní tělísko odstraněno..

Tělo každé dámy je samozřejmě individuální a práh bolesti je stejný. Je-li to žádoucí, může žena před manipulací užít mírné analgetikum.

Lokální anestézie ve formě paracervikálního bloku nebo spreje s lidokainem je možná s nízkým prahem bolesti nebo s úzkostí z postupu.

Stává se, že se antény odlomí nebo ztratí v děložní dutině, v takovém případě může postup vyžadovat hysteroskopii (vizuální vyšetření děložní dutiny pomocí optického zařízení) v anestezii.

Důvodem celkové anestézie je nemožnost provedení manipulace s odstraněním přes cervikální kanál v děložním čípku. V takové situaci musíte odstranit spirálu přes břišní dutinu pomocí laparoskopických kleští.

Popis postupu

Žena se zhluboka a pomalu nadechla a lékař pomocí kleští zachytil spirálové nitě, které volně visí z cervikálního kanálu, a opatrně jej odstranil z děložní dutiny. Poté může být nitroděložní systém již dosažitelný ručně. S menstruací bude klouzání lepší a jemným pohybem lze spirálu snadno vyjmout z pochvy.

Celková doba standardního postupu je několik minut, s přihlédnutím k přípravné fázi.

Přijatelné reakce při odstranění cívky a krátce po zákroku jsou svalové křeče, křeče a krvácení (malé krvácení). Všechny tyto příznaky jsou obvykle krátkodobé..

Je-li to žádoucí, lze ve stejný den nainstalovat nové nitroděložní tělísko, pokud nenastanou žádné komplikace.

Je důležité si uvědomit, že neexistuje žádný speciální plán pro odstranění nitroděložního tělíska; spirálu můžete odstranit kdykoli, kdy to žena považuje za nutné.

Obtížné odstranění nitroděložního tělíska

Každý lékařský proces se může pokazit a mohou nastat nepředvídané potíže. Pokud gynekolog zjistí nehybnost spirály, může pomocí ultrazvukového vyšetření určit důvod.

 • Nesprávný směr směru svorek.
 • Umístění nitroděložního tělíska je těsné ke stěně dělohy.
 • Fúze spirály s vnitřními tkáněmi.

Poslední komplikace je nejvážnější. K tomu může dojít v důsledku předčasného vyjmutí nitroděložního tělíska, to znamená jeho použití po skončení životnosti uvedené na obalu výrobku. Odstranit nitroděložní tělísko s takovou komplikací musí být chirurgicky.

Pro zkušeného odborníka nebude těžké tyto potíže překonat. To bude vyžadovat další lékařské nástroje..

Péče po odstranění

Ženské tělo po odstranění IUD nevyžaduje zvláštní péči. Pokud lékař neuvedl potřebu zvláštní péče, stačí dodržovat obecná hygienická pravidla a doporučení pro zachování intimního zdraví.

Když přestanete používat nitroděložní antikoncepci za účelem plánování početí, bude vhodné užívat vitamínové komplexy.

Kdy potřebujete navštívit lékaře

Pokud se po návratu domů po zákroku objeví určité známky zhoršení zdravotního stavu, je nutné se poradit s gynekologem. Příznaky mohou zahrnovat následující:

 • silné křeče;
 • břišní křeče;
 • bolestivost v pánevní oblasti;
 • horečka;
 • zhoršení celkového stavu těla;
 • vaginální špinění.

Vyskytly se po odstranění spirály nějaké změny v cyklu

Odstranění nitroděložního tělíska má ve většině případů malý vliv na menstruační cyklus. Období zotavení může trvat několik týdnů až několika měsíců.

Doba čekání na obnovení měsíčního cyklu závisí na:

 • typ spirály, delší obnova cyklu nastane po použití spirály obsahující hormony;
 • věk ženy;
 • doba nošení nitroděložního tělíska;
 • úroveň vyčerpání vnitřní vrstvy dělohy;
 • přítomnost stresových faktorů;
 • přidružená onemocnění nebo funkční poruchy.

Může se také změnit povaha menstruace:

 • Husté vypouštění. Nejčastěji to může znamenat zánětlivý proces endometria nebo poškození dělohy;
 • Malý výboj. Tento typ období je přirozenější. To je způsobeno dlouhodobým potlačením plného fungování endometria a vaječníků. Obnova je nemožná v jednom cyklu.

Normálně by se po 3-4 menstruačních cyklech měla povaha měsíčního výtoku vrátit na předchozí hodnoty před použitím nitroděložního tělíska. Pokud se tak nestane, je pravděpodobné, že dojde k hormonální nerovnováze. V takovém případě musíte podstoupit vyšetření k obnovení reprodukčního zdraví..

Neměli byste se bát okamžiku, kdy je nitroděložní tělísko odstraněno, je mnohem nebezpečnější to přehánět s nosením cizího tělesa v sobě. Po uplynutí doby použitelnosti je nitroděložní tělísko zdraví škodlivé a komplikuje proces jeho odstranění. Oblast ženských pohlavních orgánů je choulostivý mechanismus, který nelze zanedbávat. Pokud nošení spirály způsobuje nepohodlí, neměli byste čekat na konec její životnosti, ale jít na schůzku s lékařem ke konzultaci.

Vyšší lékařské vzdělání, speciální porodnictví a gynekologii, studoval na Kazanské státní lékařské univerzitě. Postgraduální student porodnické a gynekologické kliniky č. 1. Spoluautor vědeckých publikací.

Dobrý den 09/11/2019 odstranil spirálu a nosil ji 3 roky. Odstraněno bezbolestně. Řekněte mi, je pravda, že po spirále lze ovulaci opakovat, to znamená ne jednu na cyklus, ale dvě? a je možné, kdyby nechráněná PA byla 06.06.19... a měsíc by měl být 10/12/19

Ahoj. Spirála je téměř 10 let, plánujeme těhotenství; po jak dlouho můžete otěhotnět po extrakci?

Spirála Juno ve tvaru písmene T je téměř 2 roky. Plánujeme těhotenství. Jak dlouho je lepší po zavedení IUD otěhotnět?

Na početí je vhodné počkat 3-4 měsíce, aby měla sliznice dělohy čas na úplné uzdravení.

Vlastnosti antikoncepce pomocí nitroděložního tělíska

Tato metoda ochrany před těhotenstvím se začala používat v polovině minulého století. Přirozeně po dlouhou dobu došlo k obrovskému vývoji adaptace. Na samém začátku to byl jakýsi prsten vyrobený z mosazi, bronzu a mědi. Elastické materiály se začaly používat kolem 60. let. Dnes jsou formy nitroděložního tělíska velmi různorodé, k vytvoření některých dokonce používají hormonální léky.

Odrůdy nitroděložního tělíska

Existuje asi padesát odrůd nitroděložních tělísek z těhotenství. Lékař vám pomůže vybrat nejvhodnější a správnou velikost. Oblíbené výrobky jsou ve tvaru S a T, stejně jako ve tvaru prstenu.

Diagnostika před zákrokem

Samotná touha používat nitroděložní tělísko nestačí k provedení zákroku lékařem. Před zavedením zařízení musí být žena po ukončení menstruace vyšetřena, aby se vyloučily kontraindikace. Žena musí projít obecnými testy, provést nátěr, vyšetřit na přítomnost genitálních infekcí, podstoupit ultrazvukovou OMT.
Pouze když jsou k dispozici všechny testy, lékař vyhodnotí jejich výsledky, zkontroluje, zda žena není těhotná a rozhodne, zda má nebo nemá dát nitroděložní tělísko.

Komu je ukázána spirála

Neexistuje žádná věková hranice. IUD se instaluje v jakémkoli plodném věku. Někteří odborníci trvají na tom, že tento typ antikoncepce by neměly užívat ženy, které nemají víru a osoby starší 40 let. V prvním případě mohou nastat neočekávané komplikace - mimoděložní těhotenství, zánět. Ve druhém se zvyšuje riziko onkologie. Ve věku 40-45 let můžete za určitých podmínek nasadit nitroděložní tělísko:

 • menstruace se objevuje pravidelně;
 • sexuální život je konstantní;
 • žádné kontraindikace.

Když je nainstalována spirála

Kdy je lepší nasadit spirálu - před nebo po menstruaci? Doporučuje se provést tento postup 3. nebo 5. den menstruačního cyklu..

Během tohoto období je děložní krk mírně otevřený, takže manipulace je nejméně traumatizující a bezbolestná. Menstruace je známkou absence těhotenství, což znamená, že je bezpečné zavést nitroděložní tělísko a neexistují žádné překážky..

Pravděpodobně nestojí za to říci, že nitroděložní tělísko by mělo být instalováno pouze v nemocničním prostředí. Když je antikoncepce nainstalována po porodu, stojí za to počkat několik měsíců. Po potratu se IUD vloží okamžitě. Po císařském řezu - o šest měsíců později.

Anestezie se při manipulaci nepoužívá, je tu bolest, ale je to docela snesitelné. Gynekolog zavádí antikoncepci do dělohy pomocí speciálního zařízení. Je třeba zkontrolovat polohu, antény jsou zkráceny. Díky anténám může žena nezávisle určit, jak se IUD nachází.

Na konci procedury mohou být bolestivé pocity a mírný výtok. Několik měsíců po instalaci je menstruace bohatá a bolestivá, kdy je nitroděložní tělísko schopné spontánního vylučování. Mělo by se starat o týden, nevystavujte se fyzické námaze, nedávejte si horké koupele. Stojí za to zdržet se sexu. Laxativa jsou kontraindikována..

Po 10 dnech se musíte dostavit na plánované vyšetření. Pokud je vše v pořádku, příští účast bude za měsíc nebo tři. Sebekontrola se provádí po menstruaci.

Bolí procedura

Mnoho lidí se obává, jestli to bolí dát spirálu bez menstruace. Soudě podle recenzí a na základě komentářů z webu dívek, které používají nitroděložní tělísko nebo které jej mají, je proces instalace bezbolestný. Nejnepříjemnější pocity jsou, když lékař před vložením sondy utáhne děložní čípek, když tento vstupuje do cervikálního kanálu. Pokud je pacient obzvláště citlivý, je nutné o tom informovat odborníka, který před zákrokem ošetří otevření cervikálního kanálu lidokainem nebo aplikuje jiný typ anestézie.

Když po zavedení IUD začne menstruace

Pokud jsou manipulace prováděny v posledních dnech menstruace, pak další cyklus nezkroutí a menstruace bude probíhat včas. Je však třeba vzít v úvahu i nuance..

Když je nainstalován nitroděložní tělísko z těhotenství, krvácí 1 den. Toto je špinění. I když se ve výjimečných případech mohou kritické dny opakovat, trvají déle než obvykle - až 14 dní. Pokud je to ještě déle, je to již dobrý důvod poradit se s lékařem, abyste zjistili, jak dlouho může takový výtok trvat. Obvykle po instalaci spirály přichází první menstruace podle plánu, jsou o něco hojnější, někdy se objeví sraženiny, je tu bolest.

Při absenci nežádoucích následků se druhá menstruace neliší od obvyklé. Pokud jsou vaše období příliš těžká, způsobují bolest a trvají dlouhou dobu, možná budete muset nitroděložní tělísko vyjmout.

Do této doby se tělo již plně přizpůsobuje antikoncepci. Menstruace se obnovuje, zlepšuje se. Jedinou výjimkou jsou situace, kdy je cizí těleso odmítnuto. Lékař vám doporučí zvolit jiné metody antikoncepce.

Jaký den menstruace je Mirena nasazena

Vysoce účinným prostředkem, který chrání před otěhotněním, je vnitřní spirála Mirena, kterou upřednostňuje mnoho dívek. Kromě ochrany před nechtěným těhotenstvím má Mirena také léčivý účinek a chrání před chorobami. Mirenu instaluje pouze lékař. Jedná se o plastovou nitroděložní antikoncepci s progestogeny.

Ve který den cyklu je nitroděložní tělísko Mirena umístěno z těhotenství? Zavádí se během prvních 7 dnů menstruace nebo bezprostředně po potratu. Lze jej vyměnit nezávisle na cyklu. Tento nitroděložní tělísko má některé vlastnosti, které se projevují účinkem na tělo. S Mirenou se menstruační cyklus a menstruace zlepšují - výtok není tak hojný, kritické dny se snižují, bolestivost klesá.

Negativní stránkou je průlomové krvácení, menstruace po instalaci Mireny je z těhotenství bolestivá. Existuje také riziko nezávislého uvolnění zařízení nebo jeho posunutí, které vede k těhotenství..

Zpožděná menstruace po nitroděložním těle

Je možné otěhotnět se spirálou během menstruace? Bez ohledu na to, jak efektivní je metoda antikoncepce, žádná z nich neposkytuje stoprocentní záruku, že k těhotenství nedojde, vždy existuje asi pět procent, že žena otěhotní, zvláště pokud příliš dlouho chodí se spirálou..

Dívky, které mají nainstalovanou dobrou spirálu, jsou často konzultovány s podezřením na těhotenství. Koncepce není vyloučena, pokud se při použití nitroděložního tělíska posune a stojí mimo místo - nad nebo pod normou. Zpoždění menstruace se spirálou může nastat, kromě těhotenství, z následujících důvodů:

 • individuální charakteristiky genitálií;
 • nesprávná instalace;
 • nízká kvalita.

Abyste zabránili těhotenství, musíte každých šest měsíců navštívit lékaře. Zpoždění však není vždy známkou těhotenství. Chcete-li zjistit, co způsobilo poruchu menstruačního cyklu, musíte být vyšetřeni. Důvodem je hormonální skok, přírůstek hmotnosti, užívání léků za účelem léčby, onemocnění vnitřních orgánů. Nejprve se provede gynekologické vyšetření na židli, takže lékař bude schopen posoudit polohu spirály, zjistit, zda se posunula.

Je vhodné provést ultrazvukové vyšetření a poté - a laboratorní testy. Pokud existuje spirála a dochází ke zpoždění menstruace, ale těhotenský test je negativní, může to znamenat mimoděložní těhotenství, což je častá komplikace při instalaci SCM. Těhotenský test bude negativní a lze jej určit ultrazvukem.

Jaký den menstruačního cyklu je spirála odstraněna?

Pokud vypršela cívka nebo je plánováno těhotenství, je antikoncepční pomůcka odstraněna. Nejdůležitějším bodem, který je třeba zvážit, pokud je nitroděložní tělísko odstraněno, je to, že ke koncepci může dojít poměrně rychle. Předtím, než si ji sundáte, stojí za to začít používat další metody antikoncepce měsíc předtím. Dívky se často zajímají: kdy je lepší odstranit spirálu - během menstruace nebo ne?

Velmi důležité! Nepokoušejte se sami odstranit těhotenskou spirálu! To povede nejen k infekci, ale také k provokaci všech druhů zranění a poškození, které jsou plné krvácení..

Spirálu by měl odstranit pouze odborník po ukončení činnosti, při plánování těhotenství nebo z jiných důvodů. Můžete to udělat sami, pouze pokud IUD vypadlo, ale netahejte ani nevytahujte antény. Chcete-li odstranit antikoncepci, která vypadla, dřepněte, utáhněte vaginální svaly a počkejte, až vyjde spirála. Poté navštivte odborníka.

Odstranění spirály bez menstruace lze provést, ale postup bude bolestivější. Zařízení je odstraněno během menstruace, přičemž se volí nejhojnější den výtoku, kdy je děložní čípek poddajný, natažený, což usnadňuje odstranění antikoncepce.

Po odstranění nitroděložního tělíska se menstruace prodlužují kvůli těhotenství, dysfunkci vaječníků nebo hormonální nerovnováze. Pokud menstruace nenastane do 2 měsíců, je to normální. Pokud tedy po odstranění antikoncepce nedojde k menstruaci, neměli byste okamžitě zpanikařit. Pokud se po extrakci krvácení otevře, znamená to poškození slizniční vrstvy. Krev se brzy zmenší a měla by sama přestat. Pokud se nadměrné krvácení nezastaví, výtok je velmi prodloužený, měli byste navštívit lékaře.

Když po odstranění spirály není příliš dlouhá doba, stojí za to provést těhotenský test a navštívit lékaře, aby zjistil, proč je menstruace zpožděna, a vyhledejte lékařskou pomoc..

Doba čtení: min.

  Falešná amenorea Příčiny Léčba
Mezi všemi odrůdami amenorey je obzvláště oblíbená falešná amenorea. Falešná amenorea - co to je a jak je to způsobeno, pokusíme se rozeznat.