Transparentní slizniční výtok u žen: možné příčiny a léčba

U žen je po celý život pozorován slizniční výtok. Jsou způsobeny fyziologií: takto tělo čistí reprodukční orgány od bakterií a infekcí. Zdravý výtok je transparentní a štíhlý. Zvýšení množství vylučované tekutiny by mělo upozornit, protože existuje možnost vývoje patologie. Bolestivý hlen má různé odstíny a může být jasný.

 • 1 Výtok sliznice v normálních mezích
 • 2 Výtok během těhotenství
 • 3 Hlen po porodu
 • 4 Průhledný výtok po operaci
 • 5 Menopauza
 • 6 Patologický hlen
  • 6.1 Dieta

Hlenovitý výtok se objevuje u dívek od okamžiku puberty a je pozorován až do zániku reprodukčních funkcí těla. Vaginální výtok je abnormální a normální. Zdravý výtok sliznice nepřináší nepohodlí.

Mukózní výtok u žen v normálním rozmezí má následující charakteristiky:

 • jsou bezbarvé nebo bělavé;
 • jsou bez zápachu;
 • po usušení zanechte na prádle nažloutlé stopy;
 • mají vodnatou nebo tažnou strukturu;
 • jejich objem nepřesahuje 5 ml denně.

Normální slizniční výtok ve formě hlenu se objevuje častěji během menstruace uprostřed cyklu a naznačuje připravenost zralého vajíčka k oplodnění. Vaginální výtok bude připomínat vaječný bílek.

Okamžik zrání vajíčka je nejvhodnější pro početí. Pokud žena plánuje mít dítě, pak přítomnost jasného výtoku uprostřed cyklu bude signálem pro oplodnění. Pravděpodobnost početí je v současné době co nejvyšší. Na konci ovulace je čirá kapalina nahrazena krémovou, bílou. Jedná se o fyziologický jev způsobený normální fluktuací hormonálního pozadí..

Alokace u žen ve formě hlenu smíchaného s krví nastávají po menstruaci. Děloha je tedy očištěna od zbytků nahromaděné krve..

Někdy se po gynekologickém vyšetření pozoruje uvolňování hlenu krví u žen. Důvodem je mechanické trauma sliznic pochvy nebo děložního čípku. Tento jev je jednorázový. Nevyžaduje léčbu, ale v následujících dnech byste se měli zdržet pohlavního styku, aby nedošlo k infekci.

Normální vaginální hlen

Zpoždění menstruace následované uvolněním tekutiny ve formě hlenu znamená, že koncepce byla úspěšná. Během těhotenství se zvyšuje hladina hormonu prolaktinu, což zvyšuje sekreční tekutinu reprodukčních orgánů. Hlen se vylučuje brzy v těhotenství. Vytváří ochrannou zátku, která chrání plod před škodlivými bakteriemi a infekcemi.

Přítomnost malého množství čirého hlenu je pozorována ve druhém trimestru. Asi od 15. do 27. týdne se vylučuje hlen do objemu 5 ml. Zvýšení množství tekutiny naznačuje nepříznivý průběh těhotenství. Stojí za to kontaktovat lékaře, protože taková situace hrozí možným potratem..

V 7. až 9. měsíci těhotenství se objevuje hojný transparentní hlen. Tato situace je typická před porodem. Cervix změkne, cervikální zátka se uvolní. Spolu s ním vytéká plodová voda. V tomto případě je často pozorována krvavá nečistota, která se objeví o něco později. Zástrčka nemusí vždy zcela vypadnout. Tento proces může trvat několik dní nebo dokonce týdnů..

Po porodu je také vidět vaginální hlen. Může to být patologické a normální. Zdravý hlen má jasnou barvu. Nejsou v něm žádné nečistoty, sraženiny ani pachy. Sekrece hlenu nezpůsobuje žádné nepříjemnosti. Objevuje se dlouho po porodu. Provádí ochranné funkce k čištění reprodukčních orgánů od bakterií a infekcí.

Zdravý hlen se během kojení zesiluje. Jeho zesílení vede k mírnému zakalení. Hormon prolaktin ovlivňuje proces vylučování hlenu z pochvy během kojícího období..

Patologický výtok po porodu má nazelenalý nebo nažloutlý odstín, i když byl původně průhledný. Hlen získává štiplavý zápach, stává se bohatým, obsahuje pruhy krve. Všechny tyto projevy naznačují přidání infekce po porodu..

Chirurgické zákroky v reprodukčních orgánech ženy často vedou k různým druhům zranění. Pooperační výtok je zpravidla krvavý. Ale po chvíli se zraněné oblasti uzdraví a krvavý výtok je nahrazen průhlednými ve formě hlenu..

Stávají se důkazem pooperační obnovy ran. Objeví se po kyretáži, konizaci děložního čípku, potratu, císařském řezu nebo kauterizaci polypů.

Během menopauzy dochází k významným změnám v hormonálním pozadí ženského těla. Probíhají přípravy na dokončení reprodukčních funkcí. Menstruační cyklus se prodlužuje, nejprve o několik týdnů a poté o měsíc nebo více. Jak se blíží menopauza, krvácení se sníží. Časem se zastaví, ale zůstane malé množství čirého hlenu.

Mezi menstruačním cyklem se také vyskytuje vaginální výtok s menopauzou, i když tento cyklus trvá déle než 40 dní. Hlen s menopauzou je schopen několikrát změnit konzistenci v jednom cyklu.

Přítomnost hlenu ve formě hlenu je způsobena hormonálními léky. Jsou předepsány během menopauzy, aby zmírnily přechod do menopauzy..

Bolestivý hlen není vždy žlutý, zelený nebo hnědý. Může být průhledný, ale jeho přítomnost vždy probíhá s nepříjemnými pocity. Jedním z jasných příznaků patologického výtoku je jejich vysoká četnost a četnost. Žena nebude mít čas na výměnu vložek a spodního prádla.

Příznaky patologického čirého hlenu z pochvy:

 • zarudnutí vnějších pohlavních orgánů;
 • svědění, pálení, bolest;
 • pocit řezání v perineu;
 • bolí dolní část břicha a dolní části zad;
 • porušení menstruačního cyklu;
 • přítomnost nepříjemného zápachu a sraženin v hlenu;
 • Zvýšení teploty.

Příčiny bolestivého transparentního výtoku u žen a způsoby léčby těchto onemocnění:

Zánět bartholinové žlázy

Tento orgán je zodpovědný za produkci mazání v pochvě. Bartholinova žláza se zapálí infekcí. Roste ve velikosti a stává se velmi bolestivým. Zánět bartholinové žlázy je důvodem pro hospitalizaci, protože onemocnění má těžký průběh

Cervikální eroze

Výtok ve formě hlenu s erozí děložního čípku se objevuje ve druhé polovině menstruace. Jsou průhledné nebo světle žluté. Eroze děložního čípku vede k bolesti během pohlavního styku

Různé druhy nádorů, polypů a cyst mají vlastnosti zvyšující produkční funkce orgánů. Hlen se stává vodnatým. Jeho barva se bude pohybovat od jasné po nažloutlou.

Onemocnění se objevuje v důsledku aktivního dělení bakterií. Důvodem vzniku bakteriální vaginózy je pokles celkové nebo lokální imunity, hypotermie nebo poranění a infekce. Vaginální výtok s vaginózou je zpočátku transparentní a poté zbarví žlutě

Příčinou onemocnění jsou houby rodu Candida. V pochvě představují neutrální mikroflóru a při normální imunitě nepoškozují zdraví. Výtok v kandidóze vypadá jako tlustý a průhledný sliz. Jak nemoc postupuje, přidávají se další příznaky. Žena má svědění, na sliznici pochvy se objeví bílý povlak a výtok se stává tvarohovým a bílým

Pohlavně přenosné nemoci

Léčba kapavky je zaměřena na boj proti gonokokovým bakteriím. Je předepsán intramuskulární průběh antibakteriálních léků (ceftriaxon, azithromycin, doxycyklin). V případě trichomoniázy je léčba sestavována zvlášť pro každého pacienta. Předepisují se léky proti trichomonasům, jako je metronidazol a ternidazol.

Terapie genitálního oparu u žen je poměrně obtížná. Nemoc nelze vyléčit úplně. Léčba začíná v době exacerbace, dokud příznaky nezmizí. Jsou předepsány acyklovir, valacyklovir a famciklovir

Z preventivních důvodů je třeba každý den dodržovat hygienu intimních orgánů. Před spaním se umyjte teplou vodou pomocí hygienických prostředků.

Dieta také hraje důležitou roli v terapii ženských reprodukčních orgánů. Plísňová mikroflóra aktivně reaguje na cukr. Rychlé sacharidy jsou hlavní potravou pro houby.

Během léčby musíte dodržovat následující seznam produktů:

ChorobaPopisLéčba
Léčba se provádí v nemocničním prostředí. Léky proti bolesti jsou předepsány, protože bolestivý syndrom u tohoto onemocnění je velmi silný. Používají se antibakteriální léky obecného a lokálního spektra účinku. Pokud zánět bartholinové žlázy pokračuje hromaděním hnisu, je léčba prováděna chirurgicky
Patologie je kauterizovaná a během zotavení se používají vaginální antibakteriální a protizánětlivé čípky (Voltaren, Movalis, diklofenak)
NovotvaryLéčba se provádí chirurgicky. Technika odstraňování novotvarů se vybírá na základě velikosti a umístění. Indikací pro urgentní operaci je rychlé zvětšení velikosti nádoru
Gynekologům jsou předepsány antibakteriální čípky a masti. Používají se klindamycin, metronidazol, Hexicon
KandidózaPoužívají se lokální a širokospektrální antifungální látky. Používá se itrakonazol, flukonazol, klotrimazol
Průhledná a protahovací struktura se nachází v počátečním a posledním stadiu onemocnění. U trichomoniázy je výtok bohatý a má pěnivý charakter. Výsledkem kapavky je hlen naplněný hnisem. U genitálního oparu bude hlen želé.

Kuře, libové ryby, zelenina

Cukrovinky, chléb, rýže, těstoviny

Pohanka, ječmen, vejce

Kukuřice, řepa, konzervy

Zakysaná smetana, tvaroh, chobotnice, kyselé ovoce

Vepřové, hovězí, mořské ryby

Ořechy, rostlinný olej, sýr

Káva, uzeniny, klobása

Čaj bez cukru, sezamová semínka, len

Škrob, alkohol (zejména pivo), sušené ovoce

Protahování hlenu transparentní výboj

Obecná informace

V různých obdobích měsíčního cyklu může mít žena výtok, který se liší konzistencí a množstvím. V závislosti na celkovém stavu těla se může také měnit jejich vůně a barva. Pokud se však uprostřed cyklu aktivně vylučuje hlen z pochvy nebo se objeví neobvyklejší výtok, je žena často nervózní. Koneckonců je vždy důležité vědět, zda je takový stav normální a zda jsou tyto projevy známkou vyvíjejícího se onemocnění. Níže budeme hovořit o tom, proč se přetrvávající výtok objevuje ve formě hlenu, a také když bílý protahovací výtok u žen může být důkazem patologie.

Proč se objevuje slizniční výtok?

Proč je u žen hojný slizniční výtok, co to je a je to normální - takové otázky se v určitých obdobích života stávají relevantní téměř pro každou ženu. Za normálních okolností se mírně bílý slizniční výtok u žen objevuje v malém množství. Jsou neprůhledné, protože v pochvě jsou epiteliální buňky, které po celý den postupně získávají na spodním prádle žluto-bílý odstín. Před menstruací mohou být výtoky hlenu hojnější, po několika dnech po menstruaci mají narůžovělý odstín.

Když je slizniční výtok normální?

Během měsíčního cyklu dochází k vylučování hlenu u žen v různých obdobích různými způsoby. Proto je důležité vědět, v jakých případech je výtok spojen s fyziologií a indikuje normální zdravotní stav..

Objem a konzistence vypouštění se mohou lišit v důsledku faktorů, jako jsou:

 • Období měsíčního cyklu. Během celého cyklu dochází ke změnám konzistence a objemu hlenu. V první polovině výtoku, bezbarvý a tekutý, ve druhé, viskóznější, „čmuchající“. Těsně před menstruací jsou krémové a mají kyselou vůni. Po menstruaci se množství hlenu sníží, vůně zmizí.
 • Stáří. U dívek do přibližně deseti let se vaginální výtok vůbec neobjevuje, protože její vajíčka ještě nedozrála a zatím nedochází k žádným cyklickým změnám. Ale pokud má malá dívka výtok ve formě bílých sraženin, s příměsí hnisu nebo krve, musíte urgentně konzultovat lékaře - dětského gynekologa.
 • Menopauza. Při menopauze se ženy často obávají vaginální suchosti, která se projevuje prudkým snížením produkce hlenu v důsledku snížení množství hormonu estrogenu. Proto se při menopauze uvolňuje velmi málo hlenu..
 • Léčba hormony a užívání perorálních kontraceptiv. Při použití těchto látek uvolňují některé ženy hlen v menším množství než obvykle..
 • Silný stres. Při neustálé únavě a napětí nebo po prožití stresu je často zaznamenána vaginální suchost. Proto se objem čirého hlenu snižuje.
 • Pohlavní styk. Před sexuálním kontaktem se množství výtoku dramaticky zvyšuje.
 • Těhotenství. Vodnatý výtok po početí se stává hojnějším. Během těhotenství se povaha výtoku mění..
 • Důsledky porodu. Lochia - poporodní výtok z krve a hlenu je postupně nahrazován průhledným hlenem.
 • Kojení. Během laktace se prolaktin aktivně produkuje. Během tohoto období se vylučuje méně hlenu..

Další podrobnosti o propuštění v různých obdobích života ženy budou diskutovány níže..

Výtok během ovulace

V první fázi měsíčního cyklu se zpravidla neobjevuje velmi hojný transparentní výboj. Ale pak, v ovulační fázi, dochází ke zkapalnění hlenu v cervikálním kanálu. Stává se vláknitým a viskózním, aby se usnadnil vstup spermií do děložní dutiny..

Proto v období, kdy žena ovuluje - asi 12-16 dní cyklu, je lehký transparentní výboj nahrazen viskózním, protahovacím a silnějším. Během ovulace je u žen průhlednější slizniční výtok, například vaječný bílek, někdy želé. Skutečnost, že existuje mnoho takových bílých, žena poznamenává několik dní. Kromě toho někdy během ovulace dochází k bolesti nebo pocitu tahání v dolní části břicha. Takové pocity zmizí po několika dnech..

Během ovulace se může objevit růžový výtok. To je způsobeno nevýznamným uvolňováním krve v důsledku prasknutí folikulu. Takové projevy by neměly být děsivé a alarmující, pokud zmizí za den nebo dva..

Po ovulaci se čirý slizniční vaginální výtok stává opět lepkavým a lepkavým. Po ovulaci je fungování ženského reprodukčního systému určeno hormonem progesteron, proto je v této době výtok méně hojný. Ale díky tomu je hlen tlustší. Někdy ve druhé polovině cyklu je vaginální výtok tak vzácný, že si žena může myslet, že nemá žádný výtok.

Pokud se však po ovulaci objevil bílý výtok a současně došlo k nepohodlí v oblasti genitálií, lze podezření na rozvoj drozdů. V tomto případě je lepší se zeptat odborníka, proč mají ženy bílý hlen..

Před sexuálním kontaktem

Příčiny transparentního slizničního výtoku u žen a dívek mohou být spojeny se silným vzrušením. Bezprostředně před sexuálním kontaktem s vzrušením se jejich počet zvyšuje, stejně jako po sexuálním kontaktu. Ve většině případů čirý hlen bez zápachu z pochvy dráždí genitálie, aniž by způsoboval svědění nebo pálení. Takové projevy jsou zcela normální..

Ve druhé polovině cyklu

Během tohoto období, po ukončení ovulace, je výtok obvykle hubenější, mají krémovou konzistenci. Čirý výtok před menstruací se často stává hojnějším - k tomu dochází 2-3 dny před menstruací. Žena si musí dělat starosti, pouze pokud se objeví leucorrhoea, výrazná bílá nebo žlutozelená. To může naznačovat nástup zánětlivého procesu nebo jiných patologických stavů. Proto, pokud se obáváte o leucorrhoea, podivné konzistence a barvy, je lepší okamžitě kontaktovat lékaře.

Vlastnosti výboje během celého cyklu

Během cyklu se tedy mění povaha výboje. Ihned po menstruaci se transparentní hlen z dělohy prakticky neobjeví, tj. Ihned po menstruaci nastává takzvané „suché“ období. Během ovulace se hlen stává bílou. Během druhého období cyklu se sekrece stávají lepkavými a opět lepkavými. A těsně před menstruací se u žen objeví průhledný tekutý výtok, jako je voda.

Pokud dojde ke zpoždění menstruace, objeví se místo menstruace také slizniční výtok. Ve skutečnosti během těhotenství dochází také k výtoku..

Během těhotenství

Když těhotná žena uvolní z pochvy hlen ve formě hlenu, často se začne vážně obávat, zda normálně nosí dítě. K tomu je důležité znát rysy těchto projevů v každé fázi těhotenství..

Až 12 týdnů je práce reprodukčního systému určena progesteronem, pod jehož vlivem se objevuje slizniční výtok - jako "hlen" z pochvy. Takový, transparentní výtok z hlenu se považuje za známku těhotenství..

Ale již od 13. týdne se transparentní výtok, jako je hlen, bez zápachu, stává tekutějším a hojnějším, jak začíná fáze aktivity estrogenového hormonu. Normálně sliznice, jako je sliz, výtok u žen nezpůsobuje nepohodlí, nemají zápach. Pokud jsou vejce mírně pružná, bílá, mírně bělavá, ale stejnoměrná, je to normální.

Pokud je hlen příliš vylučován, stojí za to použít kalhotkové vložky. Během těhotenství je tampony lepší nepoužívat..

Příliš silná leucorrhoea, při které jsou určeny hrudky, vločky, sraženiny, stejně jako velmi intenzivní bílý výtok, jako je hlen, s tvarovanými skvrnami a nepříjemným zápachem, a také, pokud bolí dolní část břicha, je důvodem kontaktovat svého gynekologa. Určí, proč se to děje, a předepíše správnou léčbu. Koneckonců, tento stav může způsobit ukončení těhotenství..

Sliznatý výtok místo menstruace

Často má žena před menstruací hojný výtok. Navzdory skutečnosti, že odpověď na otázku, zda může před menstruací dojít k bílému výtoku, je pozitivní, je důležité nevynechat nástup vyvíjejícího se onemocnění. Pokud oddělení získá nepříjemný zápach nebo se u něj objeví příznaky, které ženu upozorní, neměli byste odkládat návštěvu lékaře.

Stává se, že i v těch dnech, kdy má začít menstruace, má žena místo menstruace bílý výtok. Pokud neexistují žádné nepříjemné pocity, je docela možné, že mluvíme o mírném zpoždění a brzy začne menstruace. Ale pokud jsou větve sýrové, bílo-žluté, způsobující svědění a pálení, pak se s největší pravděpodobností vyvíjí kandidóza nebo infekční onemocnění.

Příležitostně jsou hojné bílé větve před menstruací známkami těhotenství. Jedná se o druh ochranné reakce těla - hlen by měl chránit dělohu před infekcemi.

Je také možné s hormonálními a endokrinními poruchami, po silném stresu nebo po příliš intenzivní fyzické námaze. Ale v tomto případě je stále lepší poradit se s lékařem a ujistit se, že je vše v pořádku se zdravím..

Kdy projevit obavy?

Pokud je vůně hlenu ostrá, kyselá a nepříjemná, je třeba předpokládat vývoj patologických procesů. Může také cítit jako shnilé ryby. Takové projevy jsou charakteristické pro bakteriální vaginitidu nebo jiné sexuálně přenosné nemoci. U genitálních infekcí se může také objevit transparentní protahování sliznic u mužů, takže silnější pohlaví bude v tomto případě také potřebovat urgentní konzultaci s lékařem.

Pokud hojný výtok změní barvu a stane se žlutozelenou nebo nasycenou žlutou, někdy bolí dolní část břicha, což také naznačuje vývoj nepříjemných onemocnění. I když se bolest v podbřišku objeví zřídka, ale barva hlenu se dramaticky změnila, je lepší poradit se s lékařem.

Pokud má žena po čtyřiceti letech velmi hojné vodnaté sekrety nebo hlen, například želé, mělo by to také upozornit. Určete, výtok, jako želé, že se jedná o patologii nebo normu, lékař bude schopen po vyšetření a analýze.

Slizniční oddíly postupně mění svůj charakter drozdem - stávají se bílé, sýrové. V tomto případě se objeví nepohodlí, svědění a pravidelné pálení. V tomto případě bude nutné použít antifungální léky. Je možné, že takovou terapii bude muset podstoupit také sexuální partner..

V každém období, s výjimkou menstruace, by žena měla být znepokojena tím, proč dochází k výtoku s nečistotami krve. Může to být důkaz nebezpečných nemocí..

Pokud tedy po dlouhou dobu denní množství hlenu přesahuje objem jedné čajové lžičky, pokud se barva oddílů změní na žlutou, zelenou, hnědou nebo červenou a objeví se nepříjemný zápach, je nutné navštívit lékaře. Příznaky, které by vás měly upozornit, jsou také bolesti břicha, svědění a zarudnutí genitálií a zvýšení tělesné teploty. Pokud alespoň některé z těchto příznaků obtěžují ženu, je důležité být testován. Koneckonců, můžeme mluvit o zánětlivých onemocněních, genitálních infekcích, cystách, erozích atd..

závěry

Hlenovitý výtok z pochvy u ženy je fyziologický a naprosto normální jev. Zároveň je však velmi důležité pečlivě sledovat, zda se jejich charakter mění a zda se objevují příznaky alarmující. Je třeba si uvědomit, že čím dříve se žena obrátí na gynekologa za přítomnosti alarmujících příznaků, tím dříve bude léčba předepsaná lékařem účinná..

Pokud existují určité pochybnosti o tom, zda je s vaginálním výtokem vše normální, nebo čas od času neobvyklé jevy narušují například hlen během menstruace, stojí za to provést test na rozmazání. Pokud počet leukocytů není větší než normální a ve flóře dominují bacily, nemusíte se obávat zánětu.

Každá žena musí dodržovat pravidla intimní hygieny. Maminka to potřebuje naučit dívky včas. Při nesprávném přístupu k hygieně se hlen hromadí na genitáliích a množí se v něm patogenní mikroorganismy.

Vzdělání: Vystudoval farmacii na Rivne State Basic Medical College. Vystudoval Vinnitsa State Medical University pojmenovanou po I. M.I. Pirogov a stáž na její základně.

Pracovní zkušenosti: V letech 2003 až 2013 - pracoval jako lékárník a vedoucí lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny certifikáty a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Co říká symptom, jako je vaginální hlen u žen??

Po celý život, od dospívání, vylučuje žena z pochvy hlen. Jeho intenzita, barva a struktura se mění v závislosti na období menstruačního cyklu. A pokud žena věnuje pozornost tomuto jevu ve svém těle, nebude pro ni obtížné zaznamenat žádné změny.

Hlenovitý vaginální výtok může říci o patologických procesech probíhajících v těle nebo může být známkou úplného zdraví v genitální oblasti.

 1. Vlastnosti produkce hlenu z pochvy
 2. Když je výboj normální?
 3. Příčiny vylučování hlenu
 4. Transparentní výběry
 5. Bílý výboj
 6. Nažloutlý
 7. Hnědý
 8. S krví
 9. Proč se vylučuje hlen?
 10. Po porodu
 11. Během těhotenství
 12. Po menstruaci
 13. Diagnostika patologického výboje
 14. Analýzy
 15. Léčba výtoku u ženy
 16. Prevence
 17. Recenze žen

Vlastnosti produkce hlenu z pochvy

Bartholinovy ​​žlázy umístěné u vchodu do pochvy a žlázy cervikálního kanálu produkují hlen.

To zahrnuje:

 • lymfy;
 • plazma;
 • mrtvé kožní buňky;
 • leukocyty;
 • laktobacily;
 • kyselina mléčná;
 • glykogen.

Všechny tyto složky zajišťují normální mikroflóru pochvy. Sekrece chrání pohlavní ústrojí před pronikáním patogenních mikroorganismů a bakterií.

Poprvé se dívka během puberty setkala s hlenem z pochvy. Asi rok před začátkem první menstruace vám z pochvy vyteče bělavá tekutina.

Když se menstruační cyklus stane cyklickým, mění se vaginální výtok v závislosti na jeho fázi:

 1. V první fázi cyklu převažují v ženském těle estrogeny. Tyto hormony snižují sekreci. Pak přichází menstruace a z pochvy vychází rozmazané růžové tajemství. Po 1-2 dnech se hlavní objem krve odstraní.
 2. Během zrání nového vajíčka (dny po menstruaci) je objem hlenu pouze 2 ml. Výtok je vodnatý, někdy vychází s hrudkami biologických částic.
 3. Když dojde k ovulaci (uprostřed cyklu), objem hlenu se několikrát zvýší, až na 4 až 5 ml denně. Stává se viskóznější a lepkavější.
 4. Ve druhé fázi cyklu se výtok zmenšuje, jejich konzistence připomíná tekutý krém.

Progesteron a estrogen jsou zodpovědné za proces změny povahy sliznic z pochvy. Ale endometrium dělohy může také ovlivnit objem sekrecí sliznic. Takže před menstruací se v orgánu hromadí tekutina a proudí velké množství krve - zvyšuje se produkce hlenu.

Když je výboj normální?

Některé ženy najdou mokré spodní prádlo na konci dne pomocí různých metod k dosažení suché vagíny..

Pokud však v těle nedochází k žádným poruchám, je uvolňování nadměrného hlenu přirozeným procesem. A žena vyprovokuje pouze porušení mikroflóry pochvy.

Proto je důležité znát vlastnosti vaginálního výtoku, které odpovídají normě:

 • hlen je čirý / bezbarvý;
 • ve své struktuře jsou bílé žíly;
 • na spodním prádle nebo podložce zůstává nažloutlá značka;
 • není vůně nebo je mírně kyselá;
 • denní objem - 5 ml;
 • protahovací konzistence.

Tyto parametry hlenu se mohou u každé ženy mírně lišit, protože každý organismus má své vlastní vlastnosti a reaguje na environmentální a vnitřní faktory svým vlastním způsobem.

Příčiny vylučování hlenu

V ženském těle se mohou vyvinout různé patologie, které se stávají důvody pro tvorbu hojného hlenu.

U gynekologických onemocnění se mění konzistence a barva výtoku, objevuje se charakteristický nepříjemný zápach. Kromě toho se žena potýká s dalšími příznaky, které jí způsobují nepohodlí v genitáliích..

Transparentní výběry

Hlen průhledné struktury označuje přirozený vaginální výtok.

Mezi hlavní důvody jeho vzhledu patří:

 • fluktuace hormonálních hladin v různých fázích menstruačního cyklu;
 • období těhotenství;
 • zvýšené hladiny estrogenu v těle;
 • nástup vzrušení během pohlavního styku;
 • stresové situace;
 • změna klimatických podmínek;
 • užívání hormonálních léků.

Můžete mluvit o správném fungování vaječníků, pokud hlen z pochvy nepřesahuje povolený objem, nemá specifický zápach a nezpůsobuje svědění a pálení v perineu.

Bílý výboj

Před a po menstruaci, stejně jako během ovulace, může žena nahradit bílý výtok na kalhotkách. Pokud mají homogenní strukturu a malý objem, neměli byste se bát.

Takzvaná leucorrhoea je v těchto obdobích cyklu považována za normu. V jiných případech, kdy se bílý výtok objeví v jiných fázích cyklu a způsobí podezřelé příznaky, může být podezření na různé patologie.

Důvody pro vznik takového hlenu mohou být:

 • zánět sliznic pochvy;
 • zánět vnitřních pohlavních orgánů;
 • používání nevyhovujících hygienických výrobků;
 • plísňová infekce genitálií;
 • dlouhodobé užívání hormonální terapie;
 • nevhodné vyplachování pochvy;
 • nedostatečná hygiena genitálií;
 • udržování sedavého životního stylu.

Pokud je zjištěno velké množství bílého výtoku a objeví se jakékoli příznaky patologie, je třeba provést vyšetření na přítomnost infekčních onemocnění.

Nažloutlý

V kombinaci se svěděním v perineu, bolestivým močením a nepohodlí během pohlavního styku ukazuje žlutý výtok genitální infekce:

 1. Vaginitida je zánětlivý proces, který postihuje celou sliznici pochvy. Vývoj onemocnění je způsoben vitální aktivitou patogenních bakterií. Mechanické poškození stěn pochvy, alergická reakce na kondomy, prudké snížení imunity a další, vnější a vnitřní faktory vedou k zahájení jejich činnosti..
 2. Adnexitis - zánět pokrývá vejcovody a vaječníky. Onemocnění začíná po proniknutí infekce pochvou a děložním čípkem. Mezi dispoziční faktory patří přepracování, dlouhodobé vystavení chladu, používání nedostatečně obohaceného jídla a stres. Adnexitida vede k narušení struktury endometria dělohy. V důsledku toho dochází k bolesti v dolní části břicha a bederní oblasti, dochází k selhání menstruačního cyklu.
 3. Salpingitida je zánět vejcovodů. Patogenní mikroorganismy napadají vejcovody. Jejich životně důležitá aktivita vede ke změně hlenu, zčervenává hnisavými skvrnami. Salpingitida se navíc projevuje silnou bolestí během ovulace a menstruace. Na pozadí onemocnění se často zvyšuje tělesná teplota ženy, objevuje se zvracení a nevolnost.
 4. Kvapavka je pohlavně přenosný zánětlivý proces, který způsobuje poškození sliznic urogenitálních orgánů. Žlutý výtok se objeví během 2-3 dnů po infekci. V tomto případě mohou být ve složení hlenu přítomny žluté a bílé sraženiny. V některých případech se kapavka necítí déle než 1 měsíc.
 5. Chlamydie je infekční onemocnění způsobené chlamydiemi. Žena má žlutý výtok z pochvy s hnisavou složkou.

Všechny tyto patologie mohou vést k neplodnosti, takže žena by neměla odkládat návštěvu gynekologa.

Hnědý

Pokud jsou ve složení hlenu z pochvy krvavé nebo krvavé inkluze, pak žena uvidí hnědou tmavou barvu skvrn na denní podložce.

Těmto sekrecím je třeba věnovat zvláštní pozornost, protože příznak naznačuje vážné porušení v urogenitálním systému:

 1. Endometritida je zánět sliznic vnitřní děložní dutiny. Při patologii se hnědý výtok vyskytuje před menstruací, po jejím skončení a uprostřed cyklu. Můžete mít podezření na endometritidu, pokud má žena často bolest v dolní části břicha. Nebezpečí nemoci spočívá ve strukturální změně pláště orgánu. Poškozené endometrium není schopno zajistit připojení vajíčka, což ztěžuje početí dítěte.
 2. Endometrióza je charakterizována abnormálním množením endometria dělohy nebo děložního čípku, které přesahuje orgán. S tímto onemocněním vaginální výtok zhnědne s příměsí krve. Po menstruaci se jejich objem zmenšuje a barva získává světlejší odstín..
 3. Hyperplazie endometria je abnormální proliferace a zesílení tkání sliznic dělohy. Hlavním důvodem pro vznik onemocnění je hormonální nerovnováha. Ale s patologiemi, jako je děložní myom, maligní a benigní formace v genitáliích a mléčných žlázách, je také pozorována hyperplazie endometria. Toto onemocnění lze rozpoznat prodlouženým hnědým vaginálním výtokem po menstruaci rozmazané povahy.
 4. Mimoděložní těhotenství. Pokud je oplodněné vajíčko připojeno mimo dělohu, může žena pocítit ostrou bolest v podbřišku rostoucí povahy. V tomto případě se z pochvy uvolní hnědý hlen se skvrnami krve..

V prvních dnech užívání hormonální antikoncepce často dochází ke změně konzistence a barvy hlenu. Ale ve většině případů se situace stabilizuje po 1-2 měsících, kdy si tělo zvykne na nové podmínky..

S krví

Ženy jsou zvyklé vidět krvácení během menstruace..

Příčiny krvavého hlenu jsou:

 1. Drsný sex. V procesu postupného sexuálního vzrušení dochází ke zvýšení produkce vaginálního výtoku. To je nezbytné pro pohodlné zavedení penisu. Pokud se však partner nesnaží přivést ženu do takového stavu, ale hrubě napadne pochvu, jsou zraněny sliznice orgánu. Což vede k uvolnění krve.
 2. Psychologický stres. Poruchy v nervovém systému způsobené častým stresem, emočními výbuchy a přepracováním vyvolávají selhání ve funkci reprodukční funkce.
 3. Použití nitroděložních tělísek. Do 2 týdnů po zavedení nitroděložního tělíska může dojít k hojnému vylučování hlenu s malými potřísněními krve. To je způsobeno poškozením sliznic pochvy..
 4. Menopauza. Krvavý hlen u žen nad 45 let je přirozeným projevem menopauzy. Během tohoto období dochází k zániku reprodukční funkce a selhání menstruačního cyklu. Před úplným ukončením menstruace může být v různých dnech cyklu přítomno špinění..

Kromě toho je krev v hlenu charakteristickým rysem sexuálního vývoje u dospívajících dívek. Může také omráčit dívku po prvním sexuálním setkání..

Proč se vylučuje hlen?

Případy normální a patologické povahy sekrece hlenu již byly popsány výše. V některých bodech však stojí za to se zabývat podrobněji..

Po porodu

Hojné a dlouhodobé špinění po porodu je přirozenou reakcí těla. Koneckonců, děloha a porodní cesty potřebují čas na očištění a obnovení svých funkcí. Průhledný slizniční výtok se objeví až po uvolnění lochie.

Během těhotenství

Ihned po oplodnění vajíčka a jeho připevnění na sliznici dělohy dochází v těle ženy k vážným změnám v hormonálním pozadí. Ovlivňují, včetně povahy vaginálního výtoku..

Jejich struktura se mění v závislosti na období těhotenství:

 1. V 1. trimestru se vaginální hlen neliší od výtoku, ke kterému dochází ve druhé fázi menstruačního cyklu.
 2. Vzhledem ke zvýšení hladiny estrogenu ve 2. trimestru se výtok stává tekutým a bohatým.
 3. Do konce těhotenství by měl být hlen lehký s průhlednou strukturou..

V posledním měsíci porodu je možné významné zvýšení vylučování hlenu z pochvy velmi tekuté konzistence. V tomto případě se ženě doporučuje navštívit gynekologa, aby zjistil nebezpečí předčasného porodu..

Po menstruaci

Na konci menstruace ženy produkují silný a hustý hlen, jehož účelem je chránit vagínu před patogeny.

Během normálního průběhu cyklu je pozorováno skrovné tajemství žluté nebo bílé. V období po menstruaci a před nástupem ovulace zůstává vaginální mikroflóra mírně kyselá, proto z výtoku cítíte mírný specifický zápach.

Diagnostika patologického výboje

Pokud jsou zjištěny podezřelé příznaky, měla by žena navštívit gynekologa, aby zjistila patologie, které způsobily změnu povahy výtoku.

Analýzy

Po vyšetření gynekologického křesla a rozhovoru s pacientkou může lékař předepsat několik analýz a diagnostických studií najednou:

 • klinický krevní test;
 • bakteriologický krevní test;
 • PCR;
 • sérologická metoda;
 • mikroskopické vyšetření škrábání z pochvy;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • spojený imunosorbentní test.

Diagnostická opatření se provádějí v závislosti na dříve shromážděné anamnéze.

Léčba výtoku u ženy

Po stanovení diagnózy je předepsána etiotropní léčba. Tato metoda léčby má eliminovat nebo oslabit příčinu, která vedla k abnormálnímu vaginálnímu výtoku u žen..

Metody léčby:

  K léčbě vaginitidy jsou předepsány antibiotické léky skupiny penicilinů - Amoxiclav, Cefazolin, Pimafucin. A je také nutné použít lokální dezinfekční roztoky - vaginální čípky Betadine a Iodoxide.

Prevence

Od dospívání musí dívky pochopit, že je třeba pečlivě chránit zdraví jejich žen. Koneckonců, hlen z pochvy patologické povahy může v této oblasti znamenat vážné problémy..

A abyste na ně nenarazili, musíte dodržovat pravidla:

 1. Navštěvujte gynekologa každý rok.
 2. Pravidelná vyšetření mléčných a štítných žláz.
 3. Vytvořte pravidelný sexuální život s jedním partnerem.
 4. Sexuální kontakt by měl vždy probíhat pomocí kondomu..
 5. Zvládněte cvičení pro vaginální svaly.
 6. Sledujte hygienu genitálií.
 7. Zabraňte nechtěnému těhotenství.
 8. Vyvarujte se ucpání močového měchýře a střev.
 9. Vyvažte svoji stravu.
 10. Zapojte se do proveditelných sportů.
 11. Při léčbě jakýchkoli onemocnění kombinujte antibiotika s probiotiky, abyste obnovili normální střevní a vaginální mikroflóru.
 12. Vyhněte se podchlazení.

Proč by ženy měly rozumět povaze vaginálního hlenu? Tento biologický materiál může hodně říci o zdravotním stavu. U všech přetrvávajících odchylek od normy je třeba provést kompletní vyšetření a účinnou léčbu.

Tvorba slizničního výtoku u žen jako hlenu: před a po menstruaci

Mnoho žen je znepokojeno zvláštnostmi vaginálního výtoku během menstruačního cyklu. Toto tajemství je přirozené, ale někdy může mít jinou barvu a nepříjemný zápach. Hlenovitý výtok, podobný hlenu, se může objevit jak v normě, tak v patologii. Neměli byste podléhat panice a zatěžovat se myšlenkami na možné onemocnění - prostě si přečtěte potřebné informace nebo se poraďte s lékařem.

Vaginální sekrece a menstruace

Jakýkoli výtok z ženských pohlavních orgánů, ke kterému dochází během menstruace nebo po ní, je spojen s cervikálním hlenem. Cervikální hlen je speciální látka nacházející se v děložním čípku. Skládá se hlavně z vody, ale mohou existovat různé nečistoty spojené s normální fyziologií nebo patologií žen. Ženské tělo prochází během měsíce různými změnami, které se odrážejí také v práci dělohy a dalších reprodukčních orgánů. Vlastnosti těchto změn lze vysledovat také podle povahy vypouštění..

Fyziologie ženských reprodukčních a pohlavních orgánů je do značné míry závislá na vlivu hormonů. Nejsilnějším účinkem je estrogen, který je zodpovědný za stimulaci děložního čípku. Působení estrogenu na dělohu zvyšuje vzhled cervikálního hlenu. Tento jev je také pozorován při zvýšeném vlivu ovariálních hormonů. Vaginální výtok ve formě hlenu na pozadí těchto procesů je zcela přirozený.

Objem a konzistence cervikálního hlenu uvolněného během cyklu se mohou lišit. Tyto změny lze zaznamenat v různé dny cyklu a někdy lékaři požádají pacienta, aby si o těchto změnách dělal poznámky. Jednou z hlavních funkcí cervikálního hlenu je udržovat příznivé prostředí pro pohyb spermií v děloze a oplodnění. Během ovulace se cervikální hlen vylučuje aktivněji a zesiluje se.

Ženské reprodukční orgány a ovulace

Mezi hlavní reprodukční orgány ženy patří vaječníky, děloha, vejcovody a pochva. Jedná se o systém vzájemně propojených anatomických struktur, jehož hlavním účelem je zajistit oplodnění, těhotenství a další porod..

Pro oplodnění a následné těhotenství je nutná ovulace. Ovulace je uvolnění zralé ženské zárodečné buňky z vaječníků, ke kterému dochází v polovině cyklu. Oocyt vstupuje do vejcovodu, kde již bylo vytvořeno příznivé prostředí pro fúzi s mužskou reprodukční buňkou. Všechny tyto mechanismy vyžadují aktivní vliv ženských pohlavních hormonů. Se uvedenými jevy jsou spojeny také změny charakteristik vaginálního hlenu.

Během menstruačního cyklu se tkáně dělohy upravují - vytváří se silnější vnější vrstva, která je nezbytná pro následné zavedení embrya. Pokud nedojde k oplodnění, pak se děloha před novým cyklem zbaví funkční tkáně. Proces odstraňování tkáně je doprovázen krvácením a charakteristickým vaginálním výtokem. Během tohoto období se může objevit výtok ve formě hlenu s krvavými sraženinami..

U zralých žen dříve nebo později dojde k takzvané menopauze. S menopauzou se zastaví ovulace a menstruace. Toto období také není charakterizováno výskytem vaginálních sekretů. Vypouštění sliznic nebo tekutin naznačuje abnormality menopauzy.

Znalost charakteristik ženské reprodukční fyziologie je důležitá pro hodnocení vaginálního výtoku.

Jak se vaginální výtok mění během cyklu?

Jak již bylo zmíněno, cervikální hlen mění své vlastnosti během cyklu v důsledku hormonálních vlivů a fyziologických změn. Kvalitativní a objemové změny ve výtoku mohou naznačovat, zda je menstruační cyklus normální..

 • Ihned po menstruaci se vytvoří minimální množství cervikálního hlenu. Některé ženy si v tuto chvíli stěžují na nadměrné sucho. Povaha hlenu se však může časem změnit: kapalina může zbělat, zelenat nebo nažloutnout.
 • Těsně před menstruací začnou raketově stoupat hladiny estrogenu, což způsobí, že vaše děložní hrdlo vylučuje více hlenu. Někdy se hlen v této době srovnává s vaječným bílem. V tuto chvíli se objeví průhledný výboj bez zápachu. Tato tekutina je ideálním ochranným prostředím pro spermie. Nejproduktivnější dny cyklu se vyznačují nejvyššími objemy tekutin.
 • Během ovulace je vaginální výtok velmi intenzivní. Během tohoto období se může změnit konzistence hlenu - ztuhne a vypadá jako hlen. V dnešní době jsou nejproduktivnější pro hnojení..
 • Výtok po ovulaci je méně podobný hlenu. Je možné pozorovat změnu barvy výboje.

Samotný vaginální výtok jako hlen lze pozorovat během a po ovulaci.

Je důležité si uvědomit, že tyto jevy nejsou u všech žen stejné. Jednotlivé vlastnosti vylučované tekutiny nemusí nutně znamenat možná onemocnění - může to být způsobeno anatomií pacienta nebo hormonálním pozadím.

Co způsobuje hlen ve formě hlenu?

Mukózní výtok u žen, jako je hlen, může být spojen s mnoha jevy. Pokud se takové rysy náhodou objeví, nedělejte si starosti, protože to může být známkou normálního průběhu menstruace. Je to způsobeno kvalitativními funkčními změnami v reprodukčních orgánech a přípravou na oplodnění. V této fázi jsou potřebné silné slizniční látky. Viskózní kapalina se nejčastěji objevuje přesně na konci cyklu kvůli nižšímu obsahu vody a krevním sraženinám. Změna barvy může být také spojena s krvácením z dělohy..

 • Úspěšné oplodnění.
 • Začátek těhotenství.
 • Infekční proces.
 • Porušení během menopauzy.

Pouze lékař může zjistit příčinu reprodukčních jevů. Pokud však kromě zesílení nejsou pozorovány žádné další rušivé příznaky, lze předpokládat benigní rys.

Vlastnosti v patologii

Zvýšení viskozity doprovázené změnou barvy hlenu může být také spojeno s infekcí ženských pohlavních orgánů. V takovém případě se může objevit vůně shnilých ryb nebo zkažených vajec. K dispozici jsou následující funkce:

 • Bílý výboj.
 • Tmavý cervikální hlen.
 • Krvavý hlenový hlen.
 • Hnědý výboj.
 • Vzhled specifického zápachu.
 • Žlutý výboj.
 • Zelený výboj.
 • Pálení a píchání.
 • Sliznatý transparentní výtok s vůní.

Žlutá tekutina nejčastěji naznačuje výskyt usazené krve z dělohy v hlenu, ale někdy může znamenat infekci. Totéž platí pro zelenkavou tekutinu..

K jakým nemocem dochází

Možná onemocnění ovlivňující vzhled specifické vaginální tekutiny:

 • Bakteriální vaginóza. Tento patologický stav je spojen s narušením normální bakteriální rovnováhy v pochvě, což vede ke zvýšení počtu patogenních bakterií. Normálně ve vaginální sliznici žijí neutrální a oportunní mikroorganismy, ale za určitých podmínek se počet škodlivých bakterií může zvýšit. Jedná se o jednu z nejčastějších vaginálních infekcí u žen v plodném věku. Mezi příznaky onemocnění patří změna barvy hlenu děložního hrdla a vzhled specifického zápachu. Pacienti si často stěžují, že bolí dolní část břicha a během močení je pocit pálení.
 • Vaginální plísňové infekce. Tento infekční proces je spojen s šířením patogenní houby ve vaginální sliznici. Onemocnění může být doprovázeno výskytem bělavého hlienu tvarohu s pronikavým zápachem. Kromě toho si pacienti mohou při močení stěžovat na svědění, otoky a bolest. S tímto onemocněním lze také pozorovat tvorbu vaginální tekutiny ve formě hlenu.

Léčba uvedených chorob povede k normalizaci reprodukčních procesů.

Výtok jako hlen může být detekován po porodu, což je spojeno s oddělením nitroděložní tekutiny. Ve vzácných případech mohou také krevní sraženiny z pochvy naznačovat menší krvácení..

Přečtěte si více: Jak dlouho trvá výtok po porodu?

Kdy navštívit lékaře

Lékař pomůže zbavit se zbytečné úzkosti a také určí příčinu kvalitativních a kvantitativních změn hlenu děložního hrdla. S následujícími příznaky nezapomeňte domluvit schůzku s odborníkem:

 • Zvýšení tělesné teploty až na 38-39 stupňů Celsia.
 • Vzhled bolesti v dolní části břicha.
 • Horečka, slabost a závratě.
 • Špatný zápach ve vaginálním hlenu.

Autodiagnostika může pouze zhoršit stav.

Hlavní ruský gynekolog Adamyan Leyla Vagoevna uvádí: „Reprodukční zdraví ženy ovlivňuje stav všech orgánů.“ Mějte to na paměti a sledujte své období..

Co znamená vzhled transparentního výtoku po menstruaci a co dalšího byste měli vědět

Vaginální sekrece je tekutina, která přirozeně myje pohlavní ústrojí, zabraňuje pronikání patogenních mikrobů do dělohy a během ovulace podporuje úspěšné početí. Aby plnil své funkce, hlen se během cyklu transformuje. Vzhled transparentního výtoku po menstruaci je variantou normy, ale některé další příznaky naznačují vývoj patologie.

Převážná část sekrece je produkována v cervikálním kanálu a velmi málo žlázami děložního hrdla a pochvy. Konzistence se mění pod vlivem progesteronu a estrogenu, první ho zahustí, druhý zkapalní. Zdravé vypouštění je vždy slizké. Barva je normální od absolutně transparentní po bíle mléčnou. Řekněme světle žlutá a béžová. Kohler závisí na hormonálním pozadí a množství cizích částic. Jedná se zpravidla o staré buňky slizničního epitelu, které se pravidelně obnovují..

Pozornost! Vůně vaginálního výtoku je individuální a téměř nepostřehnutelná, může se měnit po použití vitamínů a jiných léků, stejně jako z velmi voňavých potravin.

Kromě endometria a krve se v kritických dnech vytváří také hlen, který si během menstruace jednoduše nevšimnete. Během tohoto období je cervikální kanál pootevřený, aby bylo zajištěno očištění dělohy. Riziko infekce horních částí reprodukčního systému je vysoké. Proto je důležité pečlivě dodržovat hygienu a je lepší vzdát se intimního života..

Poslední den je přípustný výskyt nahnědlého výtoku v malém množství. Na plátně má toto místo průměr 1,5-2 cm. Zbytky endometria tedy vyjdou. Zbytek času vytéká malé množství čirého hlenu, který čistí cervikální kanál a pochvu.

Dále, 7-10 dní, v závislosti na délce cyklu, nedochází téměř k žádnému výtoku, protože hlen se v cervikálním kanálu zhušťuje do stavu sliznice. Během tohoto období je koncepce nemožná, proto je taková překážka nezbytná k ochraně dělohy před infekcí. Pokud je do pochvy vložen prst, je vidět malé množství krémově bělavého hlenu, ale na prádle nejsou prakticky žádné stopy.

Za normálních okolností v tomto okamžiku dochází k ovulaci - prasknutí zralého folikulu a uvolnění vajíčka. Období maximální plodnosti. Abychom pomohli koncepci, zátka z krku se začne rozpouštět za 2-3 dny. Žena zaznamenává hojný hlenovitý bělavý výtok. Postupně se stávají průhlednými a tekutějšími. V den ovulace je tajemství co nejblíže charakteristikám vaječného bílku. Stejná kapalná a slizniční transparentní látka. Dokonce můžete určit období příznivé pro nástup těhotenství natažením kapky sekretu mezi prsty. Vlákno o délce 8 cm potvrzuje ovulaci. Růžová leucorrhoea uprostřed cyklu je také variantou normy během tohoto období. Barva dodává krvi z prasklého folikulu.

Pozornost! Pod vlivem různých faktorů dochází k posunu ovulace, proto může být známkou transparentního hojného výtoku již 3-4 dny po ukončení menstruace.

Jakmile vejce zemře a nevydrží déle než 48 hodin, začne hlen znovu hustnout. Může vlivem progesteronu nažloutnout. V cervikálním kanálu se znovu vytvoří rosolovitá překážka.

Před menstruací transparentní výtok opět promyl pohlavní ústrojí. Zátka vychází a otevírá se cervikální kanál. Hlen má hojnou konzistenci, podobně jako hlen nebo trochu řídčí.

Existuje celá řada znaků, které nemohou souviset s projevy normy:

 • Kyselý, zkažený, cibule nebo jiný nepříjemný zápach;
 • Sraženiny, hrudky, tvarovaná struktura;
 • Konzistence jako voda;
 • Podráždění sliznic;
 • Svrbí a péčí z výtoku;
 • Doprovázeno bolestí v suprapubické, bederní, křížové oblasti;
 • Obsahuje krev, s výjimkou dnů menstruace, implantace plodu nebo ovulace;
 • Mají zelený, bohatý žlutý nebo šedohnědý odstín.

Teoreticky je to nemožné. Ale v životě se to děje jinak. Krátký cyklus, posun ovulace do druhé fáze, početí. Tělo nemá čas na obnovu a dochází ke krátké a hubené menstruaci. Pak je hojný slizniční výtok jako známka těhotenství. Pak v dalším cyklu dojde ke zpoždění. Proto byste po nechráněném pohlavním styku neměli nikdy opomíjet myšlenku na těhotenství. Hnojení je možné i při intimitě 5-7 dní před ovulací, protože spermie mohou celou tu dobu žít ve vejcovodech.

Zajímavý fakt! Zřídka, ale stane se, že po jednom, po 5-6 dnech, druhé vejce dozrává.

Jakékoli problémy od infekce po nádory mohou zpočátku vyvolat hojný transparentní výtok. Toto je první reakce těla na negativní změny. Stav a vaginální sekrece se dále transformují v závislosti na patologii.

STI, jiné bakteriální záněty, afty nebo vaginóza začínají nárůstem hlenu. Je tekutý, průhledný, dráždí sliznici a vyvolává svědění.

Změny se dále liší:

 • U pohlavně přenosných chorob se tajemství stává zelené nebo jasně žluté, světle zelené. Vůně je ostrá, nepříjemná, konzistence je vodnatá, slizká nebo krémová, někdy s bublinkami;
 • S drozdem získává hlen bohatou bílou barvu, objevují se hrudky, struktura se stává sýrovou;
 • U bakteriální vaginózy je zápach sledě a zelený výtok;
 • U chlamydií zůstává tajemství průhledné. Je lesklý a vláknitý, skelný.

Stojí za zmínku, že některé patogenní mikroorganismy se živí krvinkami, takže nárůst exacerbace lze pozorovat přesně po menstruaci..

Období menstruace je také příznivé pro šíření nebezpečných mikrobů do dělohy a přívěsků. Proto se vyvíjejí následující patologie:

 • Endometritida - zánět nitroděložní vrstvy;
 • Salpingitida - lokalizace infekce ve vejcovodech;
 • Oophoritis je onemocnění vaječníků;
 • Adnexitis - přídavky;
 • Cervicitida - infekce cervikálního kanálu.

Pokud je při endometritidě výtok krvavý, obvykle hnědý, pak se další zánětlivé procesy mohou projevit hojnou vodnatou tekutinou nebo hnisem. Vůně je nepříjemná, shnilá. U cervicitidy je charakteristické výrazné zvýšení objemu transparentní sekrece.

Vzestup infekce je možný pouze se sníženou imunitou. Proto je u takových zánětů vhodné navštívit imunologa, aby nedošlo k relapsu onemocnění..

Důvodem úniku velkého objemu kapalné látky může být prasknutí ovariální cysty. V tomto případě jsou zaznamenány krvavé inkluze z poškozených cév nebo hnis, pokud kapsle nesla infikovaný obsah. Tento stav je nebezpečný rozvojem peritonitidy a vnitřního krvácení.

Útvary v děloze nebo cervikálním kanálu se vyznačují velkým množstvím hlenu a pravidelným krvácením. Kromě toho se menstruace namísto 4–5 dnů natahuje na týden a je doprovázena křečemi a bolestí..

U benigních lézí lze někdy vidět krvavé mazanice. Toto je malé odlupování endometria. Pokud je nádor maligní, je pozorován hojný výtok, jako je voda, průhledná, šedá, hnědá, s jejichorem a velmi ošklivým shnilým zápachem.

Dysplazie, leukoplakie nebo eroze mohou způsobit zvýšenou produkci hlenu. U onkologických transformací je zaznamenán hojný a kapalný výtok, jako je voda.

Znatelné zvýšení množství bezbarvé sekrece může vyvolat některé okolnosti života pacienta:

 • Užívání hormonálních léků;
 • Sexuální vzrušení;
 • Douching;
 • Reakce na mýdlo, vaginální čípky a jiné chemikálie;
 • Cizí předmět, například ochranné čepice;
 • Nachlazení, chřipka;
 • Užívání antibiotik;
 • Používání vaginálních čípků;
 • Intimita s novým partnerem.

Pozornost! K hojnému vylučování tekutin s nepříjemným zápachem dochází také u genitálního oparu a genitálních bradavic.

Stojí za připomenutí, že prudký nárůst objemu běžných bezbarvých sekretů naznačuje reakci těla na určité změny. Během menstruace je reprodukční systém nejzranitelnější, proto je možný infekční zánět. Jinak byste měli dodržovat doprovodné příznaky a konzultovat s lékařem.

S nástupem menopauzy začínají v životě ženy velké změny, restrukturalizace těla a blahobyt a dochází k zániku reprodukčního systému. Ženy mohou pociťovat slabost, výkyvy nálady, únavu, návaly horka, zimnici a dokonce i bolesti jiné povahy.

PovolenoZakázáno