Když menstruace nastane po porodu

Během těhotenství se objem krve zvyšuje: tělo se hromadí v případě bezprostřední ztráty krve. Když je placenta oddělena od stěny dělohy, kontrakce děložních svalů způsobují stlačení krevních cév. Během této doby se uvolní určité množství krve - obvykle asi 200 ml. Ihned po porodu led na spodní části břicha po dobu 20 minut: chlad způsobuje, že se malé cévy stahují intenzivněji.
První práce
V počátcích lochie je poporodní výtok z dělohy jasně červený, velmi podobný silné menstruaci. V těchto dnech ztrácí žena dalších 300 ml krve. Na konci prvního týdne je výtok stále hojný, ale hnědne a poté je skromnější, vodnatější a bělavější. Objem krve se postupně snižuje a krvácení se úplně zastaví po 4–6 týdnech. Na konci 6. týdne se konečně obnoví děložní sliznice a po dalších dvou týdnech se také „utáhne“ místo, kde byla jednou připojena placenta. Pokud jde o další oděrky, slzy a řezné rány, které by mohly doprovázet porod, uzdravily se asi za týden..
Lochia se může zhoršit v důsledku fyzické aktivity. Proto se ženě, která právě porodila, doporučuje, aby si lehla prvních 6–8 hodin po porodu, a to i poté, co ve skutečnosti „netancuje“ - to může způsobit opakované krvácení.
Lochia může být prodloužena u oslabených žen, u velkých žen, prvorodiček, starších 30 let, po dlouhém nebo problematickém porodu. Kojení aktivuje kontrakce dělohy a urychluje proces obnovy těla a nesprávný režim krmení ji naopak zpomaluje.
Krevní sraženiny v prvních dnech jsou normální. Pokud však lochie nejprve zbledla a poté znovu jasně zářila, nebo pokud špinění trvá déle než 2 týdny, je to alarmující signál a je nutný zásah lékaře. Pomoc je také nutná, pokud je v prvních dnech po porodu krvácení tak silné, že jsou speciální polštářky po porodu nasáklé krví po dobu jedné hodiny. Měli byste upozornit na nepříjemný zápach výtoku a horečku nebo zimnici.
Co dělat?
Po celou dobu se musíte po každé návštěvě toalety umýt. To platí ještě více, pokud máte stehy. Na chvíli zapomeňte na intimní gely, používejte dětské mýdlo bez přísad. Někteří lékaři tvrdí, že ještě lepší než obvyklá dětská domácnost, která zahrnuje dehtové sušení pokožky. Z polštářků jsou optimální speciální polštářky po porodu, které by se měly měnit alespoň jednou za 4 hodiny, nejlépe častěji.
Když výtok zbělá, můžete přejít na běžné vložky s hladkým povrchem (absorpční síť dráždí poškozenou sliznici).
Během prvních 6 týdnů není přísně povoleno použití tamponů: narušují volný tok krve a mohou vyvolat komplikace. Dokud výtok neskončí, lékaři zakazují sex, zvláště nechráněný, bez kondomu: je velmi snadné infikovat otevřenou dělohu. A po uzdravení je při prvním pohlavním styku lepší použít kondom s baktericidním lubrikantem, který chrání sliznice nedávno narozené ženy před patogenními bakteriemi.

Zapomenuté staré
Po obnovení menstruačního cyklu se můžete vrátit ke svým předchozím postupům osobní hygieny - vložkám nebo tamponům. Nedávno je v módě dobře zapomenutý starý - silikonová menstruační čepice, která sbírá sekrece a může být znovu použita..
Když se vrátí?
Pokud žena nedojčí, může se menstruace vrátit do měsíce po porodu nebo o 6-12 týdnů později, když se tělo zotaví..
U žen, které kojí každou hodinu, se cyklus může obnovit po 3–5 měsících. Totéž platí pro matky, které od samého začátku krmí dítě smíšeným způsobem a pro doplňkové krmení používají mléčnou recepturu..
Mnoho mladých matek je přesvědčeno, že k menstruaci nedojde, když žena kojí. A mýlí se - pro některé tyto chyby končí novým těhotenstvím. Načasování návratu „kritických dnů“ závisí na mnoha důvodech: stavu hormonálního pozadí ženy, povaze kojení, stresu, dědičných faktorech atd..
"Mléčný hormon" prolaktin, který je hojně produkován endokrinním systémem ošetřující ženy, blokuje produkci hormonů ve vaječnících - nedochází k ovulaci, menstruace nepřichází, nové těhotenství nenastane až do konce období laktace.
K tomu však dochází, pouze pokud žena kojí své dítě na požádání, kdykoli během dne nebo v noci a ve velkém množství..
Zavedením doplňkových potravin končí klidný život: dítě potřebuje méně mléka, objem „jídla“ se snižuje, krmení se stává méně častým: nechte matku pokračovat v kojení - tělo již nepotřebuje velké množství prolaktinu, jeho produkce klesá, v důsledku toho dochází k menstruaci a mladá matka může znovu otěhotnět.
Každá žena má své období individuálně a existuje mnoho možností pro normu - jako přítel, s největší pravděpodobností nebudete mít. Musíte poslouchat své vlastní pocity a pokud máte sebemenší pochybnosti, obraťte se na lékaře.
Možné problémy
Změny v trvání cyklu po porodu, jeho nepravidelnosti, hojnosti a bolestivosti výtoku mohou být předzvěstí poměrně závažných onemocnění (zánět dělohy nebo vaječníků, hormonální poruchy).
Je přijatelné, pokud je pravidelný cyklus zaveden do 2-3 měsíců, ale ne déle. Musíte jít k lékaři, i když se po ukončení podávání rudy menstruace neobnoví do 2 měsíců: může to být buď nové těhotenství nebo poporodní patologie.

Menstruace po porodu

Během těhotenství nejsou žádné období. Každá žena to ví. V těle dochází k hormonálním změnám, které přispívají k vývoji a růstu nenarozeného dítěte. Aktivně se produkuje progesteron, těhotenský hormon. Je to on, kdo je zodpovědný za normální chování dítěte..

A teď, po 9 měsících, začíná porod. V ženském těle jsou opět hormonální změny. Jenže tentokrát se příroda postarala o aktivní produkci dalšího hormonu, prolaktinu. Lidově se mu říká „mléčný hormon“, protože je to prolaktin, který stimuluje produkci mléka. Tento hormon současně potlačuje produkci hormonů ve vaječníku. V důsledku toho nemůže vejce dozrát, což znamená, že z vaječníku není nic, co by opustilo (žádná ovulace). Výsledkem je, že menstruace znovu nepřichází. A tento stav bude trvat tak dlouho, dokud progesteron „pracuje“ aktivně, to znamená, že se produkuje mléko. Kojení pokračuje, dokud žena kojí dítě..

Jak je v ideálním případě vše harmonické. Před několika lety se to přesně stalo každé ženě. Naše babičky a prababičky klidně kojily své děti do tří let a úplně zapomněly na otravnou menstruaci. Dnes existuje několik norem. Nástup menstruace po porodu je ten případ, který má několik možností, z nichž každá je „normální“.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu??

Na základě výše uvedeného lze snadno uhodnout, že nástup menstruace po porodu závisí na kojení. K aktivní produkci prolaktinu musí žena kojit své dítě kdykoli během dne nebo v noci (na vyžádání). Čím častěji, tím lépe. Pouze v tomto případě menstruace nepřijde. Jakmile však laktace klesá, produkce prolaktinu klesá, což znamená, že se menstruace znovu obnoví..

A teď o normách a podmínkách. V poslední době, jak již bylo zmíněno, existuje mnoho „běžných“ termínů. Je to proto, že tělo každé ženy je individuální a kromě toho moderní „technologie“ (hormonální léky na antikoncepci, podávání léků) někdy porušují to, co si matka příroda vymyslela a zavedla.

Časný a pozdní nástup menstruace

Brzy je nástup menstruace 6-7 týdnů po porodu. Není to však patologie. S největší pravděpodobností se menstruace obnoví tak brzy u žen, které z nějakého důvodu odmítly kojit. Nebo smíšené krmení. V druhém případě se první menstruace objeví 2-3 měsíce po porodu..

Mnoho žen věří, že poporodní výtok je menstruace. Toto stanovisko je však mylné. Krvavý výtok z dělohy po porodu se nazývá lochie. Objevují se kvůli tomu, že když se placenta oddělí od stěn dělohy, vytvoří se na stejných stěnách rána, která krvácí několik týdnů po porodu. V počátcích lochie jsou jasně červené, poměrně hojné a mohou mít sraženiny, pak zhnědnou a jsou méně hojné a do konce 6. týdne úplně zmizí.

Někdy se menstruace neobjevuje celý rok nebo déle. Pokud je zároveň dítě plně kojeno, není důvod k obavám.

Povaha menstruace po porodu

Předpokládá se, že menstruační cyklus se plně zotaví po prvních 2-3 menstruacích a stane se pravidelným. Pokud se tak nestane, kontaktujte svého gynekologa. Příčinou nepravidelné poporodní menstruace mohou být zánětlivé procesy vnitřních pohlavních orgánů, endometrióza, nádory dělohy a vaječníků a mnoho dalších patologických stavů. Důvodem „nenastoupení“ menstruace může být i opakované těhotenství, protože kojení není metodou antikoncepce.

První menstruace po porodu je obvykle bohatá. Tento jev je velmi přirozený a normální, pokud menstruace netrvá déle než týden. Pokud jsou však tato období doprovázena závratěmi, slabostí, bušením srdce, měli byste se poradit s lékařem..

Po porodu je možné změnit délku menstruačního cyklu a délku samotné menstruace (krvácení). Normální menstruační cyklus je od 21 do 35 dnů, doba propuštění není delší než 5 dní a kratší než 3. Jakákoli odchylka je důvodem k návštěvě lékaře. Menstruace by neměla být ani dlouhá a bohatá, ani krátká a pohotová. Příliš dlouhá období mohou naznačovat děložní myomy.

Mnoho žen se zajímá o to, zda se bolestivost menstruace po porodu změní. V této věci je vše individuální. Koneckonců, bolest během menstruace může být způsobena různými faktory. Například pokud bolestivé pocity vznikly v důsledku ohnutí dělohy, pak s největší pravděpodobností po porodu bolest ustoupí, protože díky procesu porodu získává děloha normální polohu. Existují však i další důvody pro bolestivou menstruaci: zánětlivé procesy po porodu, silné kontrakce stěn dělohy, celková nezralost těla, zánět dělohy a přívěsků.

Pokud se bolest během menstruace po porodu může zastavit, je téměř nemožné zbavit se předmenstruačního syndromu. K dnešnímu dni nejsou příčiny PMS plně pochopeny, i když existuje mnoho různých verzí. Příznaky každé ženy jsou však stejné: podrážděnost, špatná nálada, slzavost, bolestivost a otoky prsou, otoky, bolesti kloubů a dolní části zad, bolesti hlavy, nespavost a další. Alespoň jeden z příznaků PMS je pozorován téměř před každým obdobím.

Osobní hygiena

Použití tamponů a vložek (s absorpční síťovinou) je možné až po úplném obnovení menstruačního cyklu. V žádném případě byste neměli tyto prostředky použít ihned po porodu s lochií. Tampony zasahují do volného toku krve, což je v poporodním období nesmírně důležité. Ale síťka na polštářcích může dráždit poškozenou sliznici, zvláště pokud má žena poporodní stehy. U lochií se také doporučuje časté toalety zevních genitálií, ale bez „intimních“ gelů. Můžete použít dětské mýdlo. Těsnění by měla být vybrána s hladkým povrchem a vyměňována každé 3-4 hodiny. Během období lochie je také nepřijatelný nechráněný sex, aby se zabránilo možným infekcím proniknout do otevřené dělohy. Lékaři doporučují, abyste do 6 týdnů po porodu vůbec neměli pohlavní styk..

Shrneme-li výsledky menstruace po porodu, znovu upozorněte na to, kdy byste měli okamžitě navštívit lékaře:

 • menstruace nenastane do 2 měsíců po ukončení kojení;
 • příliš hojné a prodloužené krvácení (více než 7 dní, ztráta krve je více než 150 ml.);
 • přítomnost velkých sraženin v krvi, jasně červená barva výtoku;
 • bolest v děloze;
 • výtok s nepříjemným, štiplavým zápachem;
 • celkové zhoršení stavu, zejména s menstruací.

Pamatujte také, že obnovení menstruačního cyklu po porodu závisí také na mnoha dalších faktorech: psychický stav ženy, která porodila, nedostatečný odpočinek, stres, přepracování, nezdravá strava, přítomnost porodního poranění a celkový zdravotní stav po porodu. To vše, tak či onak, ovlivňuje zotavení „kritických dnů“. Budoucí zdraví mladé matky však závisí na tom, jak se menstruace obnoví.

Jak dlouho trvá vaše menstruace po porodu?

Po narození dítěte je nutné pečlivě sledovat povahu výtoku. Děje se tak, aby nevynechaly nebezpečné příznaky a podstoupily léčbu včas. Jak dlouho trvá vaše menstruace po porodu, jaká by měla být? Co se stane v prvních dnech po porodu, jak provádět hygienickou péči, aby nedošlo k poškození vašeho zdraví?

První menstruace po porodu

Menstruace chybí bezprostředně po porodu. Je to způsobeno zvýšenou hladinou hormonu prolaktinu v těle - je zodpovědný za kojení a potlačuje funkci vaječníků. Ve většině případů nedochází k ovulaci, takže neexistuje ani období..

Během kojení se menstruace může objevit až na konci GV. Pokud však dítě dosáhlo jednoho roku, mohou během kojení začít fungovat vaječníky..

Pokud matka krmí dítě umělými směsmi, měl by se příjezd menstruace očekávat asi 3 měsíce po narození. První menstruace trvá přibližně 5-7 dní, objem výtoku se ve srovnání s prenatálním obdobím ve většině případů nemění. Existují však výjimky - mění se doba cyklu (zkracuje se nebo zkracuje).

Některé ženy zjistí, že po porodu je menstruace méně bolestivá. V prvních několika cyklech může dojít k narušení harmonogramu, někdy období chybí včas. Nebojte se, protože takto se tělo po silném stresu v důsledku těhotenství a následného porodu postupně vrací do normálu..

Příznaky, které by měly upozornit novou matku:

 • Nástup menstruace bezprostředně po ukončení lochie, ostrý nepříjemný zápach výtoku. Tyto příznaky mohou naznačovat přítomnost zánětlivého procesu v děloze způsobeného neúplným odstraněním placenty během porodu..
 • Menses příliš bohatý, jako krvácení. Je nutné se poradit s lékařem, aby se vyloučila endometrióza nebo jiné endometriální patologie.
 • Úplná absence menstruace nebo její malé množství i na konci kojení. Takové příznaky nejčastěji naznačují hormonální narušení ženského těla..

Je důležité pamatovat na užívání antikoncepce před první menstruací po narození. Obecná mylná představa, že kojící matka nemůže otěhotnět, není vědecky podporována. Ovulace může nastat i během tohoto období..

První dny po porodu

Menstruace by neměla být zaměňována s lochií - poporodní výtok krve, hlenu a tkáně z dělohy, který může trvat déle než měsíc. Během 1-2 týdnů se postupně stávají světle růžovými..

Čerstvou matku mohou také rušit následující jevy:

 • Krvácení do očí. K tomu dochází, když žena při porodu tlačí nesprávně nebo má rysy cévní stěny. Při tlačení se v cévách hlavy vytváří tlak, takže mohou prasknout. Abychom se problému zbavili, doporučuje se dělat obklady s čajem. Stačí si na oči vatové tampony namočené v čajových lístcích dávat několikrát denně po dobu asi 10 minut. Bude trvat asi týden, než nepříjemný příznak zmizí..
 • Křečovitá bolest v břiše. Jsou spojeny s přirozenými kontrakcemi dělohy. Děloha by se měla v průběhu času vrátit na velikost před těhotenstvím. Ve většině případů je tento proces bezbolestný. Nepříjemné pocity se zpravidla vyskytují u vícečetných žen a po vícečetných těhotenstvích. Bolest se zvyšuje během kojení, protože uvolněný hormon oxytocin stimuluje kontrakce pohlavního orgánu.
 • Bolest v různých svalových skupinách. Jsou spojeny s fyzickou aktivitou během porodu.
 • Bolest a jiné nepohodlí v perineu. I když během porodu nedošlo k žádným slzám a epiziotomii, tato oblast stále zažívala obrovský stres..
 • Bolest na hrudi a hrudky. Je nutné aplikovat dítě na prsa častěji. Aby se zabránilo vzniku trhlin v bradavkách, stojí za to je ošetřit Bepantenem nebo jiným krémem s podobným účinkem a složením..
 • Obtížné močení. Močový měchýř musí být vyprázdněn 6-8 hodin po porodu. Pokud se tak nestane, zavede se do ženy katétr..
 • Problémy s stolicí. Chcete-li vyprázdnit střeva, musíte do denní stravy zahrnout potraviny obsahující hodně vlákniny (sušené ovoce, řepa, ovoce) a fermentované mléčné nápoje (kefír, fermentované pečené mléko).
 • Duševní nestabilita. Porod vyčerpává ženské tělo nejen fyzicky, ale i psychicky. Zvýšená nálada je nahrazena úplnou apatií, do těchto procesů se aktivně zapojují hormony, jejichž koncentrace se mění po narození dítěte.

První den po porodu je důležité více odpočívat a splnit všechna ustanovení pozorujícího porodníka-gynekologa. Neměli byste neustále nosit dítě v náručí (v porodnici jsou k dispozici speciální dětské postýlky), zvedat závaží. Během tohoto období by měla být upřednostňována snadno stravitelná strava, která má pozitivní vliv na trávení. Aerobní fyzická aktivita a intimní život jsou nepřijatelné. Pokud žena podstoupila císařský řez, doba zotavení se zvyšuje na několik měsíců. Nedoporučuje se však neustále ležet - fyzická aktivita přispívá k výskytu kontrakcí dělohy, což vám umožní rychle uvést tělo zpět do předchozího stavu.

Co použít během první menstruace po porodu?

Během uvolňování lochie je důležité se po každé návštěvě toalety umýt. To platí zejména v případě, že má žena během porodu v perineu stehy. Nemůžete používat sprchové gely, a to ani na intimní hygienu - musíte se rozhodnout pro dětské mýdlo bez barviv, vůní a dalších přísad. Polštářky by měly být speciální po porodu (lze použít urologické), měly by se měnit každé 3-4 hodiny, ale je lepší to dělat častěji. Pokud je výběr světlejší a méně hojný, můžete přejít na běžné vložky (bez sítě). Tampony jsou kategoricky kontraindikovány, protože brání volnému průtoku krve a mohou způsobit komplikace.

Po první menstruaci po porodu se žena může vrátit k obvyklým hygienickým přípravkům, které používala před těhotenstvím. Mohou to být tampony, vložky, menstruační kalíšky a další příslušenství. Současně je důležité nejprve konzultovat s lékařem vyšetření a další diagnostické metody, aby se vyloučily možné patologické procesy.

První menstruace po přirozeném porodu nebo císařském řezu začíná, když se pohlavní orgán vrátí do stavu před těhotenstvím. Mnoho žen si pletou menstruaci s lochií - přirozeným výtokem v období hojení dělohy, které trvá až několik měsíců a nemá s menstruací nic společného. Pravidelný cyklus není zaveden okamžitě, mohou nastat poruchy, které by se měly časem zastavit.

autor-expert: Faina Eduardovna Lvova,
dezinfekční pracovník, ředitel Centra rodinné kultury

Nyní všichni víte o svém období po porodu. Doufáme, že se vám náš článek líbil. Sdílejte s přáteli, zanechávejte komentáře - rádi vám odpovíme!

Kdy začíná vaše menstruace po porodu?

Krvavý výtok, který se objeví po dokončení porodu, se nazývá lochia. Pokračují, dokud se poškozené tkáně dělohy úplně neobnoví..

Lochia není menstruace nebo děložní krvácení. Jedná se o poporodní výtok z dělohy. Tento fyziologický proces je charakterizován očištěním a hojením jeho dutiny..

Lochia obsahuje zbytky placenty, hlen z cervikálního kanálu, jejichor a krev.

 1. Obnova menstruace po porodu
 2. Vlastnosti menstruace během kojení
 3. Krvavý výtok po císařském řezu
 4. Krmení dítěte během menstruace
 5. Kdy navštívit lékaře
 6. Menstruace po ukončení laktace

Obnova menstruace po porodu

K potlačení vaječníků dochází působením hormonu prolaktinu. Pokud žena kojí, jeho produkce pokračuje, ale tento proces probíhá pouze tehdy, když je dítě pravidelně připojeno.

Pokud kojící matka nemá dostatek mléka (je nutné používat kojeneckou výživu) nebo se provádí noční krmení směsí, produkce prolaktinu klesá a menstruace může začít dříve.

Ve smíšeném krmení většinou laktační amenorea končí ještě před zrušením kojení (HB). První menstruace nastává 2-3 měsíce po porodu.

Lochia po porodu je krvavý výtok, což je rána.

Pokud je dítě plně krmeno z lahve, mělo by se očekávat, že menstruace bude pokračovat 8-10 týdnů po porodu. Možná, že menstruace přijde se zpožděním, je to kvůli individuálním vlastnostem těla.

Je třeba si uvědomit, že absence menstruace může být výsledkem zdravotních problémů, které vyžadují lékařskou péči..

Obnova funkce vaječníků může začít, pokud žena z nějakého důvodu nedojčila své dítě (odsávané mléko) a poté obnovila hepatitidu B. Nedostatek stimulace bradavek, ke kterému dochází, když kojenec saje mléko, může vést k brzkému nástupu menstruace.

Nelze přesně říci, kdy začíná menstruace po porodu kojením, protože tento fyziologický proces je ovlivněn mnoha faktory.

Vlastnosti menstruace během kojení

Kojení menstruace je individuální. Možná bude zpočátku cyklus nepravidelný. Jeho porušení v období po porodu se považuje za normu. Při absenci zdravotních problémů se uzdraví sám.

Stává se, že před těhotenstvím byla menstruace doprovázena bolestí, ale po porodu příznaky zmizí. To je způsobeno skutečností, že nepohodlí bylo spojeno s ohýbáním dělohy a po těhotenství a porodu patologie prošla.

Délka menstruace závisí také na hladině prolaktinu ve vašem těle. Pokud je vysoká, krvácení rychle skončí. Pokud je hormon produkován v malém množství, menstruace se prodlouží..

Menstruace během kojení je prvním znakem normalizace všech procesů u ženy po porodu.

Krvavý výtok po císařském řezu

Bez ohledu na způsob porodu procházejí všechny ženy procesem čištění a hojení děložní dutiny. Lochia po císařském řezu může trvat až 2 měsíce. Nástup prvního odmítnutí funkční vrstvy endometria nezávisí na tom, jak se dítě narodilo.

Lochy charakter:

 • první 2-3 dny po porodu - špinění;
 • od 3-4 dnů - serózní-krvavý výtok
 • od 10. dne - žluto-bílý výtok;
 • po 5-6 týdnech se výtok z dělohy zastaví.

Prodloužený výtok s krví - důvod k návštěvě lékaře!

V budoucnu, pokud kojící matka pravidelně položí dítě na prsa a v noci odsaje mléko (dítě v noci odmítá jíst), bude laktační amenorea pokračovat, dokud nezačne pokles produkce prolaktinu, to znamená, že by se neměl očekávat nástup menstruace..

Po císařském řezu bude obnovení menstruačního cyklu, objem výtoku a další ukazatele záviset na individuálních charakteristikách pacienta.

Navzdory skutečnosti, že císařský řez je považován za jednoduchou operaci, mohou po něm nastat komplikace. Z tohoto důvodu se ženám, které rodily císařským řezem, doporučuje vědět, jaké jsou rozdíly mezi děložním krvácením, lochií a menstruací..

O tom si promluvíme v jednom z našich dalších článků..

Krmení dítěte během menstruace

Pokud se menstruace obnoví během laktace, neměli byste se kojení vzdát. Obnova cyklu nemá vliv na kvalitu mléka, jeho chuťové vlastnosti se také nemění - záleží na tom, co kojící žena jí.

U některých žen klesá objem mateřského mléka produkovaného během menstruace. Chcete-li zvýšit jeho množství, doporučuje se dítě častěji položit na prsa. Ke zvýšení produkce přispívají speciální přípravky pro laktaci, které lze zakoupit v lékárně..

Nedoporučuje se přerušovat kojení během menstruace. to může vést ke zmizení mléka.

Pokud dítě během menstruace odmítne kojit, doporučuje se ženě častěji se sprchovat a provádět hygienu bradavek (prsou).

Důvodem tohoto chování dítěte může být vůně matky: během menstruace se pod vlivem hormonů mění vůně ženského těla.

Obnova menstruačního cyklu, a tedy nástup menstruace, obvykle nastává po skončení období laktace nebo po zavedení doplňkové stravy pro dítě.

Kdy navštívit lékaře

Žena se doporučuje konzultovat s gynekologem preventivní prohlídku nejpozději měsíc po propuštění. Lékař zkontroluje proces kontrakce dělohy, odebere nátěr, vyšetří mléčné žlázy, poskytne doporučení ohledně antikoncepčních metod atd..

Důvodem návštěvy lékaře může být nevolnost, například bolest v podbřišku. Pokud lochie zmizela, měli byste se poradit s gynekologem, ale po několika dnech se obnovili.

Za normálních okolností by první menstruace po ukončení laktace měla nastat během 2 měsíců až šesti měsíců. Pokud po 6 měsících menstruace nezačne, doporučuje se podstoupit lékařskou prohlídku.

Lékařská pomoc je nutná u žen, které po dlouhou dobu neobnoví pravidelnost cyklu.

Menstruace po ukončení laktace

Trvá asi 8 měsíců, než se tělo zotaví z těhotenství a porodu. Během tohoto období se děloha stahuje do své normální velikosti, uzdravují se vnější pohlavní orgány a obnovuje se hormonální pozadí.

Po dokončení laktace potřebuje ženské tělo 1-2 měsíce k normalizaci vaječníků. Pokud tedy matka krmila dítě pravidelně, měla by po ukončení kojení očekávat menstruaci za 30-60 dní..

Ale protože každý organismus je individuální, je možné, že se práce vaječníků obnoví dříve..

První kritické dny po ukončení laktace se mohou lišit od menstruačního krvácení před těhotenstvím. Výtok může být nadměrně vzácný nebo hojný a může obsahovat krevní sraženiny.

Trvání menstruace po hepatitidě B se také často liší od doby před počátkem..

K obnovení hormonálních hladin dochází postupně, takže druhá a následující menstruace mohou začít dříve nebo později..

Nepravidelné období u žen, které přestaly kojit, lze považovat za běžnou možnost.

Obnovení funkce vaječníků umožňuje tělu oplodnění, z tohoto důvodu, pokud pár neplánuje více dětí a menstruační krvácení nepřijde včas, doporučuje se provést těhotenský test nebo krevní test na hladinu hCG.

Kdy začíná první menstruace po porodu a jaké jsou: jak dlouho jdou, pravidelnost, povaha výtoku

První menstruace po porodu je zaznamenána v různých časech. Délka tohoto období je dána délkou kojení, charakteristikami a průběhem práce a stavem poporodní ženy jako celku..

Ani jeden zkušený porodník-gynekolog neodpoví přesně, jak dlouho trvá menstruace po porodu. Každá žena v poporodním období mění trvání a další rysy periodického krvácení a celý ženský cyklus.

Kdy začíná menstruace kojením?

Když menstruace začíná po porodu kojením, nikdo nedá jednoznačnou odpověď. Harmonické obnovení hormonální rovnováhy, a proto je ženské tělo velmi individuální, existují výrazné rozdíly u jedné ženy po první epizodě porodu a opakované.

Trvání období bez menstruace je ovlivněno různými faktory. Mezi nejvýznamnější patří:

 • povaha kojení;
 • rysy individuálního průběhu porodu (fyziologické nebo patologické);
 • chronická patologie vnitřních orgánů a reprodukční sféry;
 • emoční stav ženy po porodu.

V poporodním období se v hypofýze ženy intenzivně syntetizuje hormon prolaktin. Pokud je jeho množství dostatečné, pak se produkuje množství mléka potřebného pro dítě a hlavní hormony regulující ženský cyklus (gonadotropní) jsou syntetizovány v nedostatečném množství, takže se cyklus neobnoví.

Pokud si žena po porodu přiloží dítě k prsu ještě na porodním sále, snaží se všemi způsoby zlepšit produkci mléka, krmí novorozence pouze na požádání, pak to vše brání obnovení hormonálního a pravidelného menstruačního cyklu.

U většiny se menstruace po porodu s kojením, nedostatečná nebo nepravidelná, neobjeví dříve než za 4–6 kalendářních měsíců po narození dítěte. Dokončuje se obnovení hormonální rovnováhy, a to: cyklická syntéza gonadotropních hormonů, progesteronu a estrogenu.

Pokud žena po porodu nedokázala vytvořit kolostrum a mléko pod vlivem vnějších nebo vnitřních faktorů, je možné pojmenovat přibližný časový rámec po tom, kolik menstruace začíná po porodu. Fyziologický ženský cyklus s ovulací se dostaví v průměru 3-4 měsíce po narození dítěte, pokud je ukončena plnohodnotná trvalá laktace. Reprodukční funkce je obnovena, je možné další těhotenství.

Fyziologický ženský cyklus s ovulací

Není jisté, kolik období přichází po porodu, pokud žena pravidelně kojí v „plánovaném“ režimu nebo se její objem mléka nezvyšuje s růstem dítěte. To se může stát 4–6 měsíců po narození dítěte nebo o něco později. Žena si nemůže být jistá, že k ovulaci nedochází, a měla by používat antikoncepční metody.

Pokud byl porod pacienta obtížný nebo patologický, zhoršila se somatická patologie (například endokrinní sféra), žena po porodu je podvyživená a je ve stavu stálého stresu, pak je také těžké říci, jak dlouho trvá zahájení menstruace po porodu. Delší doba zotavení způsobí, že se menstruační krvácení objeví později. Ovulace se obnoví po 2–3 cyklech.

Může vaše menstruace začít měsíc po porodu? Ano, pokud mluvíme o patologickém procesu porodu, nedostatečné nebo krátké laktaci. Pokud k tomu dojde, měla by žena rozhodně zvolit metodu antikoncepce a přísně ji dodržovat, aby nedošlo k dalšímu těhotenství. Vzhled menstruace po porodu o měsíc později je důvodem pro mimořádnou konzultaci porodníka-gynekologa, protože krvácení v tak krátkém období způsobuje těžkou anémii a zhoršení zdraví ženy.

Jak dlouhé jsou první období

Neexistuje jasný vzor, ​​jak dlouho vaše menstruace trvá po porodu. Vliv mají počáteční charakteristiky ženského cyklu, délka samotného krvácení a celý cyklus před nástupem vyřešeného těhotenství, stejně jako laktační faktor..

Kolik dní je menstruace po porodu - ne více než 8 dní. Trvání skutečného krvácení u zdravé ženy se pohybuje od 4 do 6 dnů, méně často se prodlužuje na 7-8 dní.

Všechny rodící ženy se bez výjimky zajímají o to, čím jsou - první menstruace. Úplně první cyklus se zřídka vyskytuje u ovulace - uvolnění zralého vajíčka z jednoho vaječníku. Pozoruje se reverzní tvorba folikulu a po 10-14 dnech začíná odmítnutí horní vrstvy endometria - menstruace. Žena obvykle nepociťuje žádný rozdíl ve svém vlastním stavu a bez určitých testů nemůže vědět o nepřítomnosti ovulace.

Jak dlouho trvá menstruace po porodu, co by mělo být považováno za normu, jaké příznaky by měly být alarmující - lékař předporodní kliniky, který pacienta dlouhodobě sleduje, odpoví na řadu otázek. Jak probíhá menstruace po porodu - je docela vhodné se zeptat lékaře, který vede porodnici a porodnice v porodnici.

Menstruační cyklus a endometrium

Musí být hojné nebo vzácné.

Těžká období po porodu nejsou neobvyklá. Objem výtoku v určitém období fyziologického cyklu se pohybuje od 20 do 80 ml. Pokud je objem výtoku větší, pak se to považuje za možnou patologii, zvláště pokud je tento vzorec znovu zaznamenán. K vyloučení endometriózy a jakékoli jiné patologie reprodukční sféry je nutná konzultace s lékařem.

Některé ženy uvádějí po porodu sporé období. Snížení hlasitosti nemůže být kritické. Objem vypouštění je po celou dobu krvácení menší než 20 ml nebo by se za menstruaci neměly považovat stopy po rozmazání na prádle. V takové situaci je nutná konzultace s porodníkem-gynekologem..

Velmi těžké období po porodu je pravděpodobně známkou patologie. Důvody jsou různé: nemoci gynekologické sféry, koagulační systém, žlázy s vnitřní sekrecí. Neměli byste se věnovat samoléčbě, je lepší kontaktovat porodníka-gynekologa. Léčba dysfunkčního děložního krvácení v časných stádiích onemocnění je vždy snazší než na pozadí těžké anémie a plýtvání.

Nepravidelná období

Nepravidelná období po porodu jsou běžná a nejsou nijak zvlášť znepokojující. Harmonické obnovení hormonální rovnováhy se někdy natáhne na několik měsíců, a doba krvácení bude kolísat.

Žena v poporodním období potřebuje vědět, jak by měla běžet její menstruace po porodu, aby mohla včas podezřívat patologii a navštívit svého porodníka-gynekologa.

Proč jsou bolestivé a je to normální

Bolestivé období po porodu je zcela přirozená situace, zvláště pokud žena před těhotenstvím zaznamenala během období krvácení nepohodlí. Nepříjemné pocity jsou způsobeny nízkým prahem bolesti, neúplným obnovením hormonální sféry.

Pouze v některých případech, pokud jde o nemoc, je nutná konzultace s lékařem. Naléhavá konzultace je nutná, pokud se vyskytnou následující příznaky:

 • bolest je silná, nezmiňuje se běžnými analgetiky;
 • žena zaznamenává silnou slabost, silnou bledost, snížený tlak;
 • horečka, zimnice;
 • výtok bohatý nebo s výrazným nepříjemným zápachem.

Výše uvedené příznaky se označují jako „akutní břicho“ a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Co dělat, pokud po dobu 6 měsíců neexistuje žádná regulace

Pokud po porodu nejsou žádné 3 měsíce měsíčně, musí žena analyzovat svůj životní styl a její stav. Pokud žena pouze plně kojí, nedojde ke změně jejího celkového stavu (bledost, slabost, horečka, zhoršení stavu vlasů a nehtů), pak není důvod k panice. Jedná se o přirozený fyziologický jev spojený se zvýšenou syntézou prolaktinu a inhibicí gonadotropních hormonů.

Pokud po porodu neexistují žádné 6 měsíce nebo déle a žena po porodu neudržuje laktaci nebo upřednostňuje umělé nebo smíšené krmení, pak je to důvodem k obavám. Je nemožné najít příčinu amenorey sami, potřebujete pomoc gynekologa.

Poporodní zotavení

Úplné zotavení menstruace po porodu může trvat až šest měsíců, za předpokladu správné výživy a racionálního režimu práce a odpočinku. Doba trvání je ovlivněna věkem ženy, charakteristikami porodu (fyziologickými a patologickými), typem porodnické pomůcky (kleště, císařský řez). Důležitý je také fyzický a emoční stav ženy. Proto je těžké říci, kdy menstruace přichází přesně po porodu.

Jak dlouho po narození začíná menstruace a jak dlouho trvají

Menstruační cyklus je hlavním ukazatelem zdraví ženského těla, proto je velmi důležité, aby se menstruace po porodu obnovila ve správný čas a se správnou pravidelností..

Vědět, kdy začíná první menstruační tok po narození dítěte, kolik dní uplyne a jaké jsou barvy a konzistence, může odborník včas rozpoznat přítomnost poporodních komplikací a skrytých patologií v ženském těle.

Funkce obnovy cyklu

Když dojde k početí, tělo ženy přestane vykonávat menstruační funkci. Je to k datu posledních kritických dnů, kdy porodníci vypočítají očekávané datum porodu. Zatímco žena kojí své dítě, může zapomenout na měsíční výtok, protože během laktace má vysokou hladinu hormonu prolaktinu, který je zodpovědný za produkci mateřského mléka. Tento hormon potlačuje ovulaci, což znamená, že nedochází k menstruaci. Pamatujte, že kojení můžete jako metodu antikoncepce používat pouze tehdy, když se dítě na požádání krmí mateřským mlékem, aniž by se doplňovalo, doplňovalo, bradavky a lahvičky. Ale to je velmi nespolehlivý způsob, protože žena ne vždy ví o nástupu ovulace..

Když kojenec konzumuje mateřské mléko méně než jednou za 3 hodiny, hladiny prolaktinu začnou postupně klesat, takže se obnoví ovulace, obnoví se menstruační cyklus po porodu a menstruace se vrátí..

Když menstruace nastane po porodu

Některé ženy nevědí, jak dlouho po porodu menstruace přichází, proto si mýlí poporodní výtok s kritickými dny. To není pravda. Ihned po porodu se děloha aktivně stahuje a vytlačuje sraženiny a krev zbývající v dutině. Tyto sekrece se nazývají lochie, zpočátku jsou hojné, ale poté se snižují a po 40-45 dnech se úplně zastaví. Pokud byl porod proveden chirurgicky, pak může lochie déle vyniknout kvůli tvorbě jizvy na děloze. Po ukončení lochie může menstruace začít nejméně o dva týdny později..

Kdy by měla menstruace začít po narození dítěte, závisí do značné míry na způsobu krmení, které dítě krmí. Mateřské mléko je produkováno hormonem prolaktinem, který je syntetizován hypofýzou. Je to prolaktin, který potlačuje ovulaci během kojení. Hladina estrogenu se nezvyšuje, takže při kojení nedochází k menstruaci.

Většina kojících matek nemá menstruaci po porodu přibližně šest měsíců nebo déle, zvláště pokud dítě jí „na vyžádání“. Ale pokud je dítě již na doplňkových potravinách déle než šest měsíců, může být absence menstruace po dlouhou dobu známkou nového těhotenství nebo jakýchkoli patologií.

K nástupu menstruace může dojít také během laktace. Důvodem může být včasné zavedení doplňkových potravin, přichycení dítěte k prsu méně než jednou za 3 hodiny a přestávky na spánek trvající déle než 6 hodin. Je snadné to vysvětlit: množství produkovaného mléka klesá, hladina prolaktinu klesá, ovulace není potlačena, což znamená, že neexistují žádné překážky pro nástup menstruace..

Pokud krmíte dítě umělými směsmi od narození, pak lze cyklus obnovit za měsíc a půl, právě v této době může dojít k ovulaci a po určité době, pokud nedojde k novému těhotenství, také přijde menstruace. U tohoto typu krmení je docela možné počkat na první menstruaci měsíc po porodu. Druhá menstruace může přijít se zpožděním nebo naopak jít dříve, protože pravidelnost je upravena asi tři cykly po narození dítěte.

Pokud je dítě na smíšeném krmení, to znamená, že konzumuje jak mateřské mléko, tak doplňkové potraviny, bude toto období trvat 4 měsíce po porodu.

U každé ženy mohou kritické dny po narození dítěte začít různými způsoby a doba, kdy se mohou objevit, kromě jednotlivých charakteristik závisí také na dalších faktorech:

 • potíže s péčí o dítě, nedostatek spánku, nedostatek vnější pomoci;
 • kvalita jídla;
 • nervové poruchy a deprese po porodu;
 • předčasný nebo pozdní porod;
 • přítomnost souběžných onemocnění vyžadujících užívání hormonálních léků;
 • poporodní komplikace.

Jak dlouho trvá menstruace?

Chcete-li zjistit, kolik dní menstruace uplyne po porodu, musí si žena pamatovat jejich trvání před těhotenstvím. Narození dítěte v normálním zdravotním stavu ženy by v žádném případě nemělo ovlivnit dobu jejího trvání. Povaha výtoku se může změnit, může se stát bezbolestným, méně nebo hojnějším a také obsahovat sraženiny, ale vydrží tak dlouho jako před počátkem.

Pokud menstruace trvá déle než deset dní po porodu a je doprovázena silnými bolestmi a silným výtokem, je třeba zaznít poplach a naplnit těsnění za 2 hodiny. Kritické dny by za normálních okolností neměly přesáhnout 7-8 dní.

Menstruace nebo krvácení

Výtok po porodu, "lochia", případně změnit jeho vzhled a konzistenci. Nejprve jsou jasně červené jako krev, pak tmavě hnědé, na konci 1. týdne zesvětlí a na konci 2. týdne - ve formě sliznice. Během měsíce se v nich může objevit malé množství krevních nečistot. Obvykle se snadno odlišují od poporodní menstruace. Po uvolnění lochie a před začátkem prvních kritických dnů obvykle uplynou asi 2 týdny.

Pokud krvavý výtok naplní podložku za méně než 2 hodiny, měli byste naléhavě vyhledat pomoc, protože s největší pravděpodobností začalo krvácení.

Jaká by měla být první menstruace

Mnoho prvorozených žen neví nic o první menstruaci po porodu, o tom, jaké jsou, jak dlouho trvají, kdy začínají a s jakou intenzitou jdou. Nedělejte si starosti, protože stejně jako před těhotenstvím nepřicházejí náhle, stejně jako dříve jim předcházejí nepříjemné pocity v podbřišku, změny nálady a další příznaky premenstruačního syndromu.

Změny mohou ovlivnit pouze povahu samotného výtoku, v prvním menstruačním cyklu, který začal po porodu, budou hubené, spíše jako namazání. Trvání by nemělo být delší než 2-3 dny. Pokud je první menstruace příliš silná a jedna vložka nestačí ani na 2 hodiny, s největší pravděpodobností žena krvácí a je naléhavě nutné navštívit lékaře.

Nejprve se menstruační cyklus bude pohybovat od 21 do 30 dnů. To bude pokračovat, dokud se funkce vaječníků plně neobnoví. Bude to trvat několik měsíců, u každé ženy je toto období individuální.

Známky patologické menstruace

V některých případech je výtok po narození dítěte patologický. Pokud na sobě uvidíte následující příznaky, nečekejte na normalizaci cyklu, ale naléhavě přejděte ke gynekologovi:

 • pokud výtok po porodu "lochia" náhle přestal jít. To může naznačovat ohyb dělohy, endometritidu nebo stagnaci lochie uvnitř dělohy;
 • pokud jsou více než 3 cykly velmi skrovné menstruační krvácení. Může to být známka hormonální nerovnováhy, endometritidy nebo Sheehanova syndromu;
 • nepravidelná menstruace 6 měsíců po zotavení. Přestávky mezi obdobími 3 a více měsíců. Může to být známka ovariální patologie;
 • velmi těžké měsíčně 2 nebo více cyklů za sebou, zejména po operaci nebo ukončení těhotenství. Může to být způsobeno zbytky membrán na vnitřních stěnách dělohy;
 • menstruace, která je zdlouhavá a doprovázená celkovou slabostí a závratěmi;
 • pokud menstruační krvácení změnilo barvu, má nepříjemný štiplavý zápach, zatímco žena má horečku a silné bolesti břicha, může to znamenat přítomnost infekce nebo onkologie;
 • „Daub“ před a po kritických dnech je známkou endometriózy nebo zánětu;
 • pocity sýrového výtoku a svědění v pochvě - příznak "drozdů";
 • špinění nejméně dvakrát za měsíc, ze 3 cyklů za sebou.

Jaké změny mohou být v menstruačním cyklu

Nepravidelný měsíční menstruační tok se může u ženy objevit několik cyklů po narození dítěte. Ale to není trvalé. Po 1–2 měsících by nemělo dojít k žádnému porušení cyklu. Menstruace by měla být stejná jako před těhotenstvím, je povolena pouze mírná změna jejího trvání:

 • malé množství výtoku lze pozorovat 2-3 počáteční cykly, zvláště pokud je dítě na smíšeném krmení;
 • první cykly po narození dítěte u některých matek naopak procházejí hojnějším výtokem. Pokud po několika cyklech intenzita menstruace neklesne, ale přidá se také bolestivost, měli byste určitě kontaktovat odborníka;
 • vzhled menstruačního toku může být nepravidelný;
 • bolestivá období se mohou objevit iu těch, kteří si před těhotenstvím nestěžovali na bolest. Bolest během menstruace po porodu může být způsobena intenzivními kontrakcemi stěn dělohy nebo infekcí. Nejčastěji po narození dítěte se dříve bolestivá menstruace stává normální kvůli změně polohy dělohy;
 • Může se objevit předmenstruační syndrom nebo jeho prekurzory: otok, nevolnost, změny nálady, závratě.

Nepravidelná období

Kritické dny po porodu mohou být nepravidelné z několika důvodů:

 • pokud je nepravidelnost pozorována v prvních měsících po porodu během období zotavení, není důvod k panice. Nejčastěji je to pro ně normální chování, protože k normalizaci cyklu u každé ženy dochází individuálně. Nepravidelná menstruace je typická pro kojící matky;
 • asi 2 měsíce se všechny systémy a orgány v těle porodní ženy dostanou do stavu normy. Normální fungování endokrinního systému však přichází se zpožděním, zejména během laktace. Z tohoto důvodu, a to i při dobrém celkovém stavu těla, může představiteli krásných chybět kritické dny;
 • pokud není pravidelnost naladěna na 3 nebo více cyklů, může to znamenat zánět, endometriózu nebo rakovinu v orgánech urogenitálního systému.

Aby se zabránilo rozvoji nebezpečných patologií a včas předepsala léčba, při prvních pochybných příznacích vyhledejte pomoc od gynekologa.

Zpoždění

Jsou chvíle, kdy po porodu nedojde k menstruaci, přestože již uplynulo více než šest měsíců, období laktace skončilo nebo je dítě krmeno pouze mateřským mlékem. Nejběžnějším důvodem zpoždění je nové těhotenství, ale pokud je test během zpoždění negativní, měli byste vyhledat pomoc od lékaře, protože v tomto případě může být zpoždění předzvěstí hormonálních poruch, například Sheehanova syndromu, při kterém slabost, závratě, nízký krevní tlak a nedostatek laktace. Jedná se o velmi nebezpečné onemocnění, které může způsobit nedostatečnost nadledvin a různé infekční nemoci..

U žen starších 40 let může absence menstruace znamenat nástup menopauzy a u mladších žen může dojít k předčasnému vyčerpání vaječníků. Chcete-li zjistit důvod dlouhé absence kritických dnů, měli byste určitě navštívit gynekologa.

Menstruace po patologickém těhotenství nebo porodu

Čas příjezdu první menstruace po porodu závisí jak na samotném procesu porodu, tak na přítomnosti jakýchkoli patologií během těhotenství. Zvažte rysy kritických dnů v závislosti na patologických stavech ženy:

 • zmrazené těhotenství. Menstruace se obnoví po měsíci pouze u malého procenta pacientů, nejčastěji se nepravidelný cyklus stává hormonální nerovnováhou, která způsobila ukončení těhotenství;
 • potrat. První menstruace po potratu přijde za 45 dní, jinak musíte jít k lékaři;
 • zbytek vajíčka v děloze nebo zánětlivý proces. Abyste se vyhnuli takové situaci, musíte podstoupit ultrazvukové vyšetření po porodu nebo ukončení těhotenství;
 • mimoděložní těhotenství. První období by mělo nastat 25-40 dní po jeho dokončení. Pokud kritické dny nastaly před touto dobou, jedná se s největší pravděpodobností o děložní krvácení vyžadující okamžitou lékařskou pomoc. Zpoždění delší než stanovené období je také důvodem pro návštěvu gynekologa. Mimoděložní těhotenství je pro ženu velmi stresující, v takových případech může dojít k uzdravení nejméně za 2 měsíce;
 • císařský řez. V tomto případě se cyklus obnoví stejně jako po normálním porodu. Při kojení menstruace nepřichází dříve než o šest měsíců později. Pokud je dítě na umělém krmení, měl by se cyklus vrátit k normálu maximálně po 3 měsících. Velmi zřídka je proces obnovy zpožděn o rok, pokud neexistují žádné patologie, považuje se to za normu.

Po absolvování kteréhokoli z výše uvedených stavů se ženě doporučuje chránit se po dobu nejméně 6 měsíců od začátku nového těhotenství, protože absence menstruace neznamená, že nedojde k ovulaci. To znamená, že bez kritických dnů může otěhotnět, což je pro stále křehké tělo nežádoucí..

Tipy pro normalizaci cyklu

Ženy s dobrým zdravotním stavem nemají problém s obnovením cyklu po narození dítěte. Aby se předešlo jakýmkoli poruchám, je třeba uvést do praxe některé odborné rady:

 • Chcete-li rychle obnovit produkci hormonů, musíte správně sestavit stravu. Mělo by to zahrnovat více ovocných, zeleninových a cereálních pokrmů, mléka a masa. Měli byste dodržovat pitný režim, pravidelně cvičit a užívat multivitamíny pro matky předepsané lékařem;
 • nemusíte užívat perorální antikoncepci. Jsou schopni ovlivňovat hormonální hladiny, což způsobuje nepravidelnosti cyklu. Pro sexuálně aktivní ženy je lepší dočasně upřednostňovat kondomy nebo jinou nehormonální antikoncepci;
 • dodržovat režim. Pokud je vaše batole v noci vzhůru, přes den si spěte. Neodmítejte pomoc blízkých. Dobrý odpočinek urychluje proces obnovy;
 • jakákoli chronická onemocnění mohou ovlivnit délku období zotavení, tedy při cukrovce, anémii, onemocněních štítné žlázy atd. je nutné konzultovat se specializovaným odborníkem a upravit léčbu.

Existují případy, kdy první menstruace po porodu proběhla normálně a následující po nich se zpozdily.

To může naznačovat přítomnost hormonální nerovnováhy. V této situaci může být užitečné složit testy na hormony a další doplňkové studie. Takové činnosti mohou zabránit rozvoji různých nemocí, včetně onkologie..

Pokud tyto tipy nepomohly a cyklus po porodu se nezotavil včas, měli byste určitě vyhledat pomoc od gynekologa.

Submukózní uzel v děloze: vlastnosti a charakteristiky nádoruMyom dělohy je nádorová formace myometria, která má benigní původ. Novotvary jsou klasifikovány podle jejich umístění a směru růstu.