Povaha a vzhled výtoku po porodu, kolik jdou, možné odchylky od normy

Po porodu naleznou čerstvé matky výtok z genitálií po několik týdnů. Obvykle jsou krvavé, nahnědlé nebo vodnaté. Vzhled krve na spodním prádle může být děsivý, vyvolávat obavy z přítomnosti děložního krvácení po porodu. Měla by se matka bát, kdyby si po příchodu dítěte všimla neobvyklého vaginálního výtoku? Zvažte, za jakých okolností takový jev lékaři uznávají jako normu a jak dlouho trvá výtok po porodu..

Příčiny výtoku u žen po porodu

Krvácení po porodu se nazývá „lochie“. Výtok po narození dítěte se vyskytuje nejen u porodních žen, které porodily přirozeně, ale také u těch, které podstoupily císařský řez.

Proč se objevuje poporodní výtok? Chcete-li odpovědět na tuto otázku, musíte zjistit, co se stane s dělohou po narození dítěte..

Navzdory skutečnosti, že dítě je již v rukou porodní asistentky, proces, který se nazývá poporodní, pro ženu pokračuje. Po porodu vychází z dělohy.

Placenta se skládá z několika vrstev, první je vytvořena z endometria dělohy a nazývá se bazální decidua. Je plná cév a zahrnuje prohlubně plné mateřské krve. Vzhledem k tomu, že tepny a kapiláry matky a plodu vstupují do placenty, dochází k difúzi mezi oběma krevními řečištěmi a dítě dostává potřebné živiny.

Když placenta odlomí stěnu dělohy a vyjde, povrch orgánu připomíná otevřenou ránu. Krev proudí ze zejících cév, obzvláště intenzivně v prvních minutách po porodu.

Po chvíli se orgán začne zmenšovat, zmenšovat a dosahovat své původní velikosti. Tento jev se nazývá involuce. Díky kontrakci svaly stahují cévy a pomáhají zastavit poporodní krvácení, hojí rány a zastavují lochii. To, jak rychle se děloha zmenší na původní velikost, ovlivňují jednotlivé faktory..

Barva a další charakteristiky normálního výboje

Jaký by měl být normální výtok bezprostředně po porodu? Odstín by se měl postupně měnit z krvavě červené na bělavý a průhledný:

 1. Ihned po porodu je výtok krvavý (viz také: proč se může hnědý výtok objevit měsíc po porodu?). To je způsobeno skutečností, že krevní cévy poškozené během oddělení placenty se nestihly utáhnout a po porodu se z vagíny ženy uvolňuje téměř čistá krev, takže pokud krvácí, je to normální. Musíte se předem zásobit vložkami určenými pro těžké období nebo pro urologické pacienty. Lékaři zakazují používání tamponů a menstruačních kalíšků.
 2. Během týdne po narození dítěte poporodní šarlatové lochie zhnědnou nebo zhnědnou. Krevní sraženiny lze smíchat s výtokem i po 5–6 dnech po těhotenství..
 3. Na konci týdne je výtok po porodu nažloutlý. Kapalina při hojení připomíná jejichor, který vytéká z malých ran. Tato barva lochie je způsobena obsahem lymfocytů a leukocytů v nich, které přispívají k obnově prasklých cév uvnitř dělohy..
 4. Postupně je výtok slizký nebo průhledný. To je známka toho, že regenerace vnitřní výstelky dělohy byla úspěšná a lochie po porodu byla nahrazena vaginálním výtokem.

Jak dlouho může výtok normálně trvat?

Lékaři rozdělují období po porodu do následujících fází:

 • brzy - první 2-3 hodiny po porodu;
 • pozdě - trvá až 8 týdnů.

Na začátku období po porodu je matka, která porodila, stále na porodním sále. Během tohoto období je pozorováno nejaktivnější krvácení. Kolik krve ztratí žena? Cca 400 ml Porodní asistentka pečlivě sleduje porodní ženu, aby si včas všimla patologického krvácení po porodu, které je příznakem hypotenze, traumatu, prasknutí.

Jak dlouho trvá lochie po porodu? Doba trvání závisí na zmenšení velikosti dělohy, která kontrakcí pomáhá utahovat rány. Děloha se zmenšuje přibližně o 1 cm denně.V den narozenin dítěte je spodní část orgánu palpována na úrovni středu břicha, po 3-4 dnech je umístěna uprostřed mezi pupkem a pochvou. Do 9-10 dnů je děloha ve výšce 1-2 cm od pochvy. Pokud v posledních dnech těhotenství orgán váží asi 1 kg, pak se na konci období po porodu vrátí k původní hmotnosti 70 g.

Ve dnech 9–10, kdy se děloha téměř vrátila do původního stavu, je výtok slabý a nezpůsobuje těžké nepohodlí. Po porodu se lochie může úplně zastavit po měsíci..

Jak dlouho po porodu vydrží lochie v důsledku operace? Po císařském řezu lochie zpravidla trvá déle než při přirozeném porodu (podrobněji v článku: jak dlouho trvá výtok po císařském řezu?). Jakýkoli chirurgický zákrok je pro lidské tělo stresem a rehabilitace po něm je obtížnější. Jak dlouho to po porodu trvá, než to všechno skončí? Asi 8 týdnů. V prvním měsíci po narození je lochie obvykle hojnější..

Závisí doba vybíjení na typu krmení?

Jak dlouho tento příznak přetrvává po narození novorozence, pokud matka kojí? Při kojení prochází výtok rychleji, než kdyby žena, která porodila, nakrmila dítě vzorci.

Mléko se objevuje v mléčných žlázách ženy pod vlivem oxytocinu. Vyrábí se sáním dítěte - mozek přijímá signál a hypofýza začíná produkovat hormon, který způsobuje kontrakci myoepiteliálních buněk a tlačí mléko na bradavku.

Oxytocin má podobný účinek na dělohu. Pod vlivem tohoto hormonu se děložní svaly smršťují silněji, což znamená, že involuce as ní hojení probíhá rychleji. Pokud chce matka po porodu rychle podstoupit rehabilitaci, měla by novorozence nakrmit mlékem. Jak dlouho by kojení lochie mělo trvat a jak rychle skončí? Jedná se o individuální proces, ale některé ženy si všimnou ukončení již na konci měsíce.

Patologický výtok a doprovodné příznaky

Co dělat, když měsíc po porodu znovu krvácí nebo se lochie nezastaví ani po 3 měsících? To naznačuje přítomnost abnormalit v involuci dělohy. Jak poznáte, že je poporodní rehabilitace narušena? Nejprve musíte věnovat pozornost povaze výtoku, jejich barvě a vůni..

Jak určit přítomnost onemocnění podle barvy lochie je uvedeno v tabulce:

BarvaDalší příznakyMožné nemoci
Červené, krvavé nebo hnědé 1-2 měsíce po narození dítěteTahavé, bolestivé pocity v dolní části břicha.Endometrióza je přemnožení endometria mimo dělohu. Myom je benigní nádor myometria. Polypy jsou výrůstky na noze, které mohou pronikat do pochvy cervikálním kanálem a někdy degenerovat do rakovinných nádorů. Příčinou však může být nástup menstruace; u žen, které kojení odmítají, může menstruační cyklus začít ihned po porodu.
Světle červená nebo růžováOstré bolesti v dolní části břicha.Poranění během porodu, divergence stehů, ektopie děložního čípku, polypy.
Světle žlutáSvědění, nepříjemný zápach, horečka.Endometritida - zánětlivý proces v děložním endometriu.
ZelenýSvědění, pálení, zápach, pěnivý výtok.Infekce dělohy, pochvy nebo vejcovodů. Bakteriální vaginóza - v důsledku hormonálních výkyvů se mění pH pochvy, což způsobuje potlačení prospěšných bakterií a růst patogenní mikroflóry. Kapavka a chlamydie - pohlavně přenosné choroby.
BílýSvědění, pálení, kyselý zápach, šupinatá konzistence.Drozd je infekce způsobená houbami Candida. Jsou neustále přítomny ve vagině a začínají se množit kolísáním hormonů nebo sníženou imunitou.

Bez ohledu na fázi, ve které se objevily, je hnisavý výtok důvodem k okamžitému schůzce s gynekologem. Nejčastěji jsou doprovázeny letargií, bolestmi hlavy, únavou a horečkou. Hnis může být příznakem salpingo-ooforitidy. Jedná se o zánět přídavných látek, který se vyvíjí v důsledku vniknutí stafylokoků, streptokoků, gonokoků do vejcovodů a vaječníků. Jak vypadá patologický výtok, je vidět na fotografii.

Normální je výtok sliznice, zejména po 3–4 týdnech. Indikují patologii, pokud jdou příliš hojně nebo se objeví v době, kdy by měla stále krvácet.

Co dělat, když lochie náhle skončila předčasně? To naznačuje přítomnost lochiometru. S tímto onemocněním nemůže lochie opustit dělohu z následujících důvodů:

 • zablokování cervikálního kanálu;
 • zlomení dělohy;
 • slabá kontrakce orgánů.

Jakákoli odchylka od normálních hodnot v barvě, vůni, konzistenci je důvodem pro konzultaci s lékařem. Nezanedbávejte varovné signály, mohou to být příznaky nebezpečných nemocí.

Hygienické vlastnosti v období po porodu

Lékař, který vedl těhotenství a porodil, zatímco je žena stále v nemocnici, řekne o hygienických pravidlech během rehabilitačního období po porodu. Několik doporučení, jak správně sledovat čistotu vulvy a perinea, aby se zabránilo infekci:

 1. Během lochie je nutné používat podložky. Tampony a menstruační kalíšky přispívají k množení patogenní mikroflóry a stagnaci sekrecí. V obchodě s drogami si můžete koupit vložky, ale pokud je výtok těžký, můžete použít absorpční plenu. U sporých lochií jsou vhodné pravidelné menstruační prostředky..
 2. Musíte se umýt alespoň dvakrát denně. Nepoužívejte mýdlo příliš často. Je nutné umýt ve sprše, ne ve vaně. Nemůžete dlouho ležet v horké vodě, což může negativně ovlivnit obnovení integrity krevních cév a způsobit silné krvácení. Během praní musíte provádět pohyby zepředu dozadu, z pochvy do konečníku. Pokud uděláte opak, může se střevní mikroflóra dostat do pochvy, což způsobí zánět..
 3. Pokud má žena stehy, musí být pravidelně ošetřována. K tomu jsou vhodné antiseptické přípravky - roztok manganistanu draselného nebo furacilinu.

Pokud dodržujete hygienická pravidla, dodržujte povahu vypouštění, lze riziko infekce minimalizovat. Jakékoli nemoci je možné léčit v počátečních fázích snáze než ve stavu opomíjeném.

Jaký by měl být výtok po porodu?

V poslední fázi porodu se rodí placenta, což znamená konec procesu porodu. To je doprovázeno uvolňováním velkého množství krve a hlenu: protože je poškozený povrch dělohy, zůstává na něm rána z dřívějšího připevnění placenty. Dokud se povrch dělohy nezahojí a sliznice se nezotaví, bude se obsah rány uvolňovat z pochvy ženy po porodu, postupně se bude měnit barva (bude stále méně a méně nečistot v krvi) a bude se snižovat množství. Tento poporodní výtok se nazývá lochia..

Ihned po ukončení porodu je ženě injekčně podán lék ke stimulaci kontraktilní aktivity dělohy. Obvykle je to Oxytocin nebo Methylegromethryl. Močový měchýř je vyprázdněn katétrem (aby netlačil na dělohu a nezasahoval do jejích kontrakcí) a na spodní část břicha je umístěna podložka na ohřev ledu. Tato doba je velmi nebezpečná s objevem hypotonického děložního krvácení, takže dvě hodiny po porodu je žena pozorována na porodním sále.

Krvavý výtok je nyní velmi hojný, ale přesto by neměl překračovat normu. Žena nepociťuje žádnou bolest, avšak krvácení rychle vede ke slabosti a závratím. Pokud tedy máte pocit, že krev jde velmi silně (například plenka pod vámi je celá mokrá), nezapomeňte o tom informovat zdravotnický personál..

Pokud výtok během těchto dvou hodin nepřekročí půl litru a stav ženy po porodu je uspokojivý, je převedena na oddělení po porodu. Nyní musíte sledovat své sekrece, a proto musíte vědět, jaké jsou a jak dlouho trvají. Nebojte se: sestra bude samozřejmě všechno kontrolovat. A lékař určitě přijde, včetně posouzení povahy a množství výtoku. Ale abyste si byli sebejistí a klidní, je lepší předem vědět, co se vám stane poprvé po porodu a jaká postava by měla být normální poporodní výtok.

Jaké jsou výtoky po porodu?

Lochia se skládá z krevních buněk, jejichoru, plazmy, zbytků výstelky děložní dutiny (umírající epitel) a hlenu z cervikálního kanálu, takže si v nich všimnete hlenu a sraženin, zejména v prvních dnech po porodu. Při tlaku na břicho i při pohybu se může zvýšit výtok obsahu rány. Zvažte to, pokud chcete vstát z postele - okamžitě se z vás vylije. Proto doporučujeme, abyste si nejprve pod nohy položili plenu..

Lochia bude neustále měnit svůj charakter. Zpočátku připomínají výtok během menstruace, jen mnohem hojněji. To je dobré, protože děložní dutina je zbavena obsahu rány. Po několika dnech bude lochie mírně tmavší a menší v množství. Druhý týden bude výtok hnědavě žlutý, získá slizkou konzistenci a po třetím žlutavě bílý. Ale nečistoty v krvi lze pozorovat celý měsíc po porodu - to je normální.

Aby se zabránilo krvácení?

I poté, co je žena po porodu převedena na oddělení po porodu, je pravděpodobnost krvácení stále vysoká. Pokud se množství výtoku prudce zvýšilo, okamžitě vyhledejte lékaře. Chcete-li zabránit krvácení, postupujte takto:

 • Pravidelně se převalujte na břiše: to pomůže vyprázdnit děložní dutinu od obsahu rány. Ještě lépe, ležte více na břiše než na zádech nebo na boku.
 • Jděte na toaletu tak často, jak je to možné, i když na to necítíte nutkání. Optimálně každé 2–3 hodiny, protože plný močový měchýř tlačí na dělohu a brání jí ve smrštění.
 • Několikrát denně položte na spodní část břicha ledovou topnou podložku: cévy se budou stahovat, což také zabrání krvácení.
 • Nezvedejte nic těžkého - při fyzické námaze se může množství výtoku zvýšit.

U kojících matek navíc lochie končí mnohem rychleji. Kojte proto dítě na požádání - během sání se v těle matky vytváří oxytocin, který vyvolává kontrakci děložních svalů. Současně žena cítí křečové bolesti a samotný výtok se zvyšuje.

Výtok po porodu

Poslední aktualizace: 06/06/2020

Obsah článku

 • Jak dlouho trvá výtok po porodu?
 • Výtok po porodu: norma a patologie
 • Výtok, který může být známkou patologie
 • Tělo ženy v poporodním období, video
 • Menstruace a výtok po porodu
 • Poporodní zotavení

Abyste se vyhnuli možným komplikacím po porodu, musíte věnovat pozornost svému tělu a sledovat množství a složení sekrecí, tělesnou teplotu, bolest. Koneckonců, výtok po porodu naznačuje, že porodní cesty jsou otevřené a vnitřní povrch dělohy je stále ve fázi hojení, takže jakákoli infekce, která se tam dostane, může způsobit vážné problémy.

Jak dlouho trvá výtok po porodu?

Každou mladou matku zajímá, jak dlouho trvá výtok po porodu, jak dlouho trvá a v jaké situaci může být nadměrné trvání lochie známkou poruch v těle? Samozřejmě, každý případ je individuální, ale výtok u žen po porodu se obvykle zastaví o 42 dní - tak dlouho trvá období po porodu.

Doba propuštění po porodu

Výtok po porodu: norma a patologie

Jaké výtoky po porodu se považují za normální? Voní a jakou mají mít barvu - tmavou nebo světlou? Jsou doprovázeny bolestí? Někdy se ukáže, že žena nezná odpověď na tyto otázky a může se velmi bát, že se výtok objevil po porodu. Zjistíme, jaká by měla být normální lochie a po kolika dnech se výtok po porodu obvykle zastaví.?

Lochia je obvykle velmi bohatá v prvních hodinách po porodu. Současně je nesmírně důležité kontrolovat jejich objem lékařem. Z tohoto důvodu se ženám nedoporučuje používat hygienické vložky, ale upřednostňovat absorpční pleny, které umožní lékaři přesněji posoudit intenzitu vypouštění a nevynechat komplikace, jako je děložní krvácení..

Abychom zhruba odhadli objem lochie, stojí za zvážení, že hmotnost dělohy bezprostředně po narození dítěte je asi 1 kilogram, zatímco po ukončení výtoku, kontrakce a hojení vnitřního povrchu dělohy jeho hmotnost nepřesahuje 60 gramů.

Je pozoruhodné, že v poporodním období je lochie z 80% tvořena krví v nezměněné formě (krevní destičky, leukocyty a erytrocyty), takže výtok může mít charakteristický nasládlý zápach. Zbývajících 20% normálního výtoku v prvních hodinách po porodu je speciální sekrece děložních žláz, které jsou odpovědné za rychlé zotavení a hojení povrchu dělohy.

Následující dny budou známky normálního poporodního výtoku postupně klesat na intenzitě. V prvních dnech by objem vypouštění neměl být větší než 400 ml a úplné zastavení lochie je pozorováno 6-8 týdnů po narození dítěte.

První dny v lochii mohou být patrné krevní sraženiny. Avšak po 7-10 dnech nejsou takové sraženiny pozorovány v normálních sekrecích. V průběhu času mění špinění po porodu barvu. Na začátku období po porodu má lochie jasně červenou barvu, do poloviny období se hnědý výtok po porodu stává normou a v poslední době jsou nahrazeny průhledným slizovitým výbojem. Hlen označuje hojení dělohy.

Výtok, který může být známkou patologie

Pokud máte po porodu malý výtok nebo se náhle zastavili, může to být jasný příznak patologie - lochiometry. Důvodem pro snížení nebo úplné zastavení lochie může být křeč děložního čípku, který jednoduše „neuvolňuje“ výtok ven. To platí zejména pro první dny po narození dítěte. Tato odchylka od normy je charakterizována zpožděním v děložní dutině lochie, v důsledku čehož je orgán protažen. Současně žena cítí tíhu a bolest v dolní části břicha, děloha se zvětšuje, horečka začíná vzestupem teploty na 38-40 stupňů. Pokud se neporadíte s lékařem včas, může se vyvinout zánět endometritidy dělohy. Pro léčbu jsou lochiometry obvykle předepisovány antispazmodické a redukční léky, méně často antibiotika. Někdy je eliminace akumulace lochie možná pouze vyprázdněním děložní dutiny.

Žena po porodu

Dalším důvodem k naléhavé návštěvě lékaře je hojný, silný výtok po porodu. Tento příznak může být známkou abnormalit v procesu kontrakce dělohy a také signalizovat porušení srážení krve. Obě podmínky představují hrozbu pro život ženy, a proto vyžadují okamžitá opatření..

Také někdy v prvních několika hodinách po porodu dochází ke krvácení ze stehů položených na slzy v porodních cestách. Obvykle se to stane, pokud nejsou splněny požadavky na zajištění maximálního odpočinku těchto zón - vyloučení fyzické aktivity, sexuální odpočinek, kontrola namáhání a povaha stolice, žádný tlak na švy. Pokud k takové situaci dojde, je důležité okamžitě vyhledat lékaře..

Jiné příznaky patologie v povaze a množství výtoku

Ukončení vybíjení dříve než 6 týdnů po porodu (40-50 dní). Výjimkou jsou případy předčasného ukončení kojení. V takových situacích může mladá matka začít obnovovat menstruační cyklus, zatímco kojící žena má obvykle první menstruaci mnohem později. Je to způsobeno produkcí speciálního hormonu (prolaktinu), který je odpovědný za kojení, v těle kojící matky. Určitá hladina prolaktinu interferuje s tvorbou nového vajíčka a může potlačit proces ovulace (ale to neposkytuje 100% antikoncepci), což brání mužům začít před ukončením kojení.

Pokud se 7-10 dní po porodu objeví světlé skvrny, je o tom naléhavě nutné informovat lékaře. Podobnou situaci lze pozorovat, pokud je hojení dělohy pomalé nebo nesprávné..

Pokud výtok s krevními sraženinami po porodu skončil a začal znovu, také stojí za to co nejdříve jít do nemocnice. To může naznačovat náhlý nástup děložního krvácení..

Někdy po porodu se objeví hnisavý nazelenalý nebo žlutý výtok s nepříjemným zápachem. Tato situace obvykle naznačuje, že infekce vstoupila do dělohy. Takový pach je často známkou již vzniklé endometritidy, jejíž léčba vyžaduje hospitalizaci v nemocnici a komplexní léčbu krok za krokem.

Směs bílých vloček s kyselou vůní, konzistence připomínající tvaroh, se svěděním a zarudnutím pochvy a bolestivým močením, svědčí o drozdech. Měli byste o tom také informovat svého lékaře, protože infekce kvasinkovými houbami přináší ženě mnoho nepříjemností..

Další příznaky, které by vás měly upozornit v období po porodu

Kromě prudké změny v povaze a intenzitě výtoku by žena měla být upozorněna na další nepříjemné příznaky. Prvním z nich je bolest v podbřišku. Samozřejmě, že v prvních dnech se děloha intenzivně stahuje, což způsobuje paroxysmální nepohodlí v dolní části břicha, zejména zhoršené kojením. Nárůst bolestivých pocitů, výskyt ostrých křečí by však měl být důvodem pro naléhavou návštěvu gynekologa.

Dalším jistým příznakem poruchy funkce těla je zvýšení tělesné teploty. Zde je pouze nutné vyloučit výskyt stagnace mléka v prsu - laktostázu, která způsobuje prudké a silné zvýšení tělesné teploty. Pokud na hrudi není bolest a „tíže“ a tělesná teplota je vyšší než 37 stupňů, měli byste naplánovat návštěvu lékaře. Možná se tímto způsobem objeví infekce v děložní dutině. Mezi další příznaky infekčních komplikací patří celková nevolnost, bolesti hlavy, závratě, bolesti těla a kloubů..

Tělo ženy v poporodním období, video

Porodník, gynekolog Kovaleva Irina Vladimirovna v poporodním období. Zdroj - kliniky Skandinávie

Menstruace a výtok po porodu

Jak bylo uvedeno výše, začátek menstruačního cyklu v poporodním období závisí na povaze výživy dítěte. Pokud je plně kojen, menstruace obvykle chybí po celou dobu krmení. V případě smíšeného krmení se menstruace vrátí po 4–5 měsících. Pokud matka z nějakého důvodu nedojčí dítě (například při absenci mléka), cyklus se obnoví po několika měsících.

V každém případě, kdykoli se obnoví menstruace ženy, mladé matky často zaznamenávají výskyt acyklického výtoku po porodu, nestabilitu cyklu a zpoždění nástupu první menstruace. Pokud máte některý z těchto příznaků, nebojte se, ale pro svůj vlastní klid o tom informujte svého lékaře..

Poporodní zotavení

Každá žena v poporodním období by měla vědět, že kojení je vynikající prevencí všech druhů komplikací. Koneckonců, když je dítě aplikováno na prsa, okamžitě se uvolní hormon oxytocin, který také způsobuje kontrakce dělohy. Po krmení může žena pozorovat viditelné zvýšení výtoku, které je spojeno přesně s kontrakcí svalů dělohy a nemělo by vyvolávat obavy.

Pro urychlení kontrakce dělohy by měl být močový měchýř včas vyprázdněn. V období po porodu je vhodné to dělat každé tři hodiny, i když žena nemá výrazný pocit plného močového měchýře a vyhýbá se zácpě.

Během 1-2 měsíců po porodu nemůže být výtok absorbován pomocí tamponů, a to právě proto, že neodstraňují lochii, ale jednoduše je absorbují. To může vést k množení patogenních bakterií a mikroorganismů. Místo tamponů se doporučují vložky nebo pleny. Vyberte si neochucené produkty, protože musíte kontrolovat nejen barvu a množství lochie, ale také jejich vůni.

Dobrá osobní hygiena je nezbytná. Zvláště stojí za to sledovat hygienu genitálií jeden až dva týdny po porodu, kdy je výtok stále krvavý. V tuto chvíli je zakázáno vykoupat se, omezeno pouze na sprchu. Proud vody ze sprchy by neměl být příliš silný a měl by směřovat zepředu dozadu - a pouze zvenčí. Pro bezpečné čištění vnějších pohlavních orgánů a vaginální sliznice se doporučuje používat speciální přípravky - například mycí gely Ginokomfort pro intimní hygienu. Tyto fondy byly vyvinuty specialisty farmaceutické společnosti VERTEX, vyznačují se bezpečným složením, které zahrnuje přírodní účinné látky, a také mají všechny potřebné certifikáty, certifikáty a další potřebné dokumenty..

Sexuální odpočinek trvá až 42 dní a intimní vztahy jsou obnoveny až po kontrolním ultrazvuku pánevních orgánů, vyšetření porodníkem-gynekologem a adekvátní volbě metody antikoncepce.

Sportovní aktivity po porodu
Prameny:

 1. VČASNÁ DIAGNOSTIKA A PREVENCE PODVOLENÍ POSTPORODÍ Naumkin N.N., Ivanyan A.N., Smirnova T.I. // Bulletin of new medical technologies. - 2008. - č. 2. - S. 46-48.
 2. KYTOLOGIE DĚLNÍ LOCHIE V ENDOMETRITIS PO PRÁCI. Kupert M.A., Kupert A.F., Solodun P.V. // Acta Biomedica Scientifica. - 2004. - č. 2. - S. 172-175.

Cystická fibróza: moderní úspěchy a současné problémy. Kapranov N.I. et al // M., - 2005.

Hodnota cytologického vyšetření lochie při hodnocení stavu dělohy v poporodním období. Z.K. Fursov. A.P. Nikonov, N.A. Lutfulaeva, E.A. Kuchurova // Porodnictví a gynekologie. - 1991. - č. 1. S. 45-49.

Pooperační hnisavé septické komplikace v porodnictví (predikce, prevence, včasná diagnostika a terapie). Kryukovskij S.B. // Dis. dr. Miláček. Sciences. - M., -2002. - S. 266.

Zpráva pro mladou matku. Výtok po porodu je normální a patologický

Těhotenství a porod - vyvolávají vážné změny v těle ženy. Proto byste neměli být překvapeni, že návrat do obvyklého stavu bude nějakou dobu trvat. Vzhledem k tomu, že se do procesu aktivně zapojují mechanismy obnovy, je pozorován výtok po porodu - lochia.

Novým matkám je často kladeno mnoho otázek. Jedním z nejběžnějších je, jak dlouho vybíjení vydrží? Znepokojuje také otázka, zda existují známky, které hovoří o patologickém procesu obnovy. Každá žena má svůj vlastní termín, ale rozhodně nebudete muset čekat 3 měsíce po porodu, abyste zastavili výtok.

Výtok po porodu: normy a odchylky

Ihned po porodu je hojné krvácení, ale přesto byste neměli používat běžné vložky, nejlepší možností je absorpční plenka. To se ženě může zdát nepohodlné, ale je lepší, aby lékař tento stav vyhodnotil..

O několik hodin později a potom dny po porodu má červený výtok mírně sladkou vůni, protože jejich hlavním složením je nezměněná krev. Kromě toho obsahuje sekreci děložních žláz, která se aktivuje po porodu. Objem výboje postupně klesá.

Náhlý pokles množství hnědého výtoku po porodu se považuje za odchylku od normy, což naznačuje křeč děložního čípku. Je také neobvyklé, pokud se výtok stane nadměrně hojným, což znamená, že je narušena kontraktilní aktivita dělohy..

Lékař může rozhodnout, že nově vyrobená matka má problémy se srážením krve. Pokud se objeví DIC, budou vyžadovány lékařské postupy, protože taková komplikace je život ohrožující.

Pokud žena měla císařský řez, obraz se bude mírně lišit, konkrétně jak dlouho je výtok pozorován po porodu. Trvání je zpožděno, protože děloha se nemůže tak rychle stahovat. Je však důležité si uvědomit, že výtok po císařském řezu by neměl trvat déle než dva týdny..

Proč dochází k výboji

Bez ohledu na to, jak dodávka proběhla, ženy mají výtok po dlouhou dobu. To je způsobeno skutečností, že povrch dělohy po oddělení placenty je ve skutečnosti otevřená rána.

Ve třetí fázi normálního porodu je funkční vrstva endometria odmítnuta, což během těhotenství zesílilo. V této době se děloha začíná smršťovat..

Po opuštění nemocnice musíte nezávisle sledovat objem, vůni a barvu výtoku po porodu..

Co určuje dobu trvání období zotavení

Žena se chce co nejdříve zbavit nutnosti neustále měnit vložky, navíc hojný výtok narušuje obnovení sexu po porodu.

Otázka - jak dlouho trvá výtok po porodu, zvláště znepokojuje ženu. Načasování involuce dělohy je jiné, jejich trvání závisí na průběhu porodu a vlastnostech organismu. Proces obvykle trvá měsíc, ale stane se, že po 5-6 týdnech zůstane růžový výtok.

Kolik výtoku po porodu půjde, závisí na kojení dítěte. Při častém krmení se děloha stahuje rychleji..


Pokud se po této době žena stále obává krve, je nutné se poradit s lékařem. Takový dlouhý proces obnovy má své vlastní důvody, které je třeba co nejdříve určit..

Samotná ztráta krve je pro ženu škodlivá. Prudký nárůst počtu lochií je alarmujícím příznakem - lékař musí ženu okamžitě vyšetřit. 2 měsíce po porodu by výtok měl určitě zůstat v minulosti. Proto je při příliš dlouhém procesu obnovy důležité okamžitě jednat.

Zastavení příliš rychlého krvácení po porodu je však dalším dobrým důvodem k návštěvě odborníka. S největší pravděpodobností se tělo rychle vrátilo do normálu, ale existuje i jiná možnost. Krev se může hromadit v děloze, aniž by opustila tělo.

Statistiky ukazují, že 98% případů rychlého zastavení sekrecí končí hospitalizací pro ženu. Ženské tělo se nečistí a nadbytečné zbytky vyvolávají zánět.

Složení Lochia

Při hodnocení jejího stavu by žena měla sledovat nejen dobu trvání tmavého výboje, ale také složení.

Normální obraz

 • Několik dní po porodu je zaznamenáno krvácení.
 • Výtokem týden po porodu jsou krevní sraženiny, které se objevují v důsledku uvolnění endometria a placenty. Po dalším týdnu nebudou žádné sraženiny, lochie se stane tekutou.
 • Pokud dochází k sekreci hlenu, neznamená to patologii. Takto se vylučují produkty nitroděložního života dítěte. Do týdne zmizí slizniční výtok, který se objevil po porodu.
 • Jeden měsíc po porodu připomíná špinění na konci menstruace šmouhy..

Všechny tyto příznaky by neměly dělat starosti novým matkám, protože jsou běžným průběhem procesu obnovy. Pokud se však výtok měsíc po porodu nebo dříve ukáže být hnisavý. To je důvod, proč zazní alarm.

Patologické příznaky

 • Při výskytu zánětu se vylučuje hnis. Příčinou mohou být infekce doprovázené horečkou, bolestmi v podbřišku. Navenek vypadá lochia jako sopel.
 • Hlen a sraženiny by se měly objevit nejdříve týden po narození dítěte.
 • Čirý výboj jako voda je považován za abnormální. To může naznačovat gardnerelózu nebo oddělení tekutin od lymfatických a krevních cév..

Je důležité, aby mladá matka věděla, který výtok po porodu je normální a který ne, aby se včas poradila s odborníkem.

Barva a počet poporodních výtoků

 • Do dvou až tří dnů od okamžiku porodu je pozorován jasný šarlatový výtok. V této fázi se krev ještě nesrazila.
 • Po dvou týdnech se objeví hnědý výtok, což naznačuje správné zotavení.
 • Na konci lochie, průhledná nebo s lehce nažloutlým nádechem.

Patologie:

 • Bledý a slabý žlutý výtok by neměl obtěžovat ženu. Zářivě žlutý výtok se zelenou příměsí a hnilobným zápachem pátého dne naznačuje zánět sliznice dělohy. Pokud se takové lochie objevily po 2 týdnech, znamená to skrytou endometritidu.
 • Když se objeví zelený výtok, lze také podezření na endometritidu, ale jsou nebezpečnější než žluté, protože hovoří o již běžícím procesu. Abyste tomu zabránili, musíte se poradit s odborníkem, když se objeví první stopy hnisu. Pokud to uděláte včas, můžete se vyhnout nazelenalému výboji..
 • Stojí za to se obávat, pokud máte lochii s nepříjemným kyselým zápachem, sraženou konzistencí. Tento bílý výtok je doprovázen svěděním a zarudnutím. Mluví o infekci nebo drozdi.
 • Po porodu je černý výtok bez dalších příznaků považován za normální a je výsledkem hormonálního narušení. Ženy s takovými sekrety zacházejí nejčastěji kvůli barvě..

Čich

Výtok má specifický zápach. Pomůže vám také určit, zda je vše v pořádku..

Nejprve by měla být cítit vůně čerstvé krve a vlhkosti a po chvíli se objeví zatuchlost a sladkost. Na tom není nic patologického..

Pokud po porodu dojde k výtoku s nepříjemným zápachem - hnilobný, kyselý, ostrý, měli byste být ve střehu. Spolu s dalšími změnami (barva a hojnost) může takové znamení naznačovat zánět nebo infekci..

Známky zánětlivého výtoku

Pokud začne zánětlivý proces v děloze, mladá matka si všimne následujících příznaků:

 • Nepříjemné a bolestivé pocity v dolní části břicha.
 • Slabost, závratě, bolesti těla atd..
 • Zvýšení teploty, které není spojeno s laktostázou.
 • Změny barvy, zápachu a množství výboje.

Hygienická pravidla v období po porodu

Poporodní výtok je ideální živnou půdou pro bakterie. Během tohoto období je důležité pečlivě sledovat intimní hygienu v maximální možné míře:

 • Je nutné zvolit správné hygienické vložky - existují speciální postnatální vložky, ale můžete použít absorpční pleny. Doma, po propuštění, je povoleno jít na obvyklé podložky. Je nutné je včas změnit - každých 4–6 hodin. Záleží na tom, jak intenzivní je hnědý výboj.
 • Je zakázáno používat tampony.
 • Je nutné pravidelně provádět toaletu genitálií. Proud vody je směrován pouze zepředu dozadu.
 • Pokud žena potřebuje zpracovat švy na perineu, musíte použít antiseptika - roztok manganistanu draselného nebo furacilinu.

Každá matka by si měla uvědomit, jaké důležité je její zdraví. Podle jejich barvy a množství můžete nezávisle určit, zda zotavení probíhá správně, podle toho, kolik dní trvá výtok po porodu. Nedoufejte, že nepříjemné příznaky samy odezní a počkejte 4 měsíce, a poté zoufalství jděte k lékaři. Je lepší okamžitě odstranit nepříjemné příznaky, abyste si mohli užívat mateřství naplno..

Autor: Irina Levchenko, lékařka,
speciálně pro Mama66.ru

Povaha výtoku po porodu, možné odchylky

Z jakého důvodu je po porodu výtok

Během porodu se děloha velmi stahuje, tlačí dítě ven. Po narození dítěte placenta nebo placenta vyjde. V místě jeho připojení zůstává velké množství zejících nádob. Děloha se stahuje co nejvíce v prvních hodinách po narození dítěte, ale zůstává ve zvětšeném stavu ještě několik dalších týdnů.

Přítomnost otevřených cév vyvolává vaginální výtok. Po narození dítěte se jim říká lochia. Nejprve jsou hojné a poté se snižují v množství, mění se jejich barva.

Pro zvýšení intenzity kontrakcí děložního orgánu se ihned po porodu zavede do močové trubice katétr, který vyprázdní močový měchýř. To se provádí za účelem zmírnění tlaku na dělohu..

V prvních hodinách po narození dítěte existuje velmi vysoké riziko vzniku děložního krvácení. Porodní žena je ponechána další 2 hodiny na porodním sále, aby sledovala její stav. Takové činnosti vám umožňují poskytnout včasnou pomoc, zastavit krvácení. Pokud nedojde ke komplikacím, je stav ženy uspokojivý, po 2 hodinách je s dítětem převezena na oddělení po porodu.

Jaký by měl být výtok po porodu u zdravé ženy

Lochia obsahuje krev, plazmu, sraženiny vytvořené z vnitřní výstelky děložního orgánu, slizniční formace. Objem krve ztracené bezprostředně po porodu by neměl překročit 1,5 litru.

Dále se děloha stahuje, což vede ke snížení množství výtoku. V prvních dnech je výtok krvavý. Pacienti aktivně opouštějí krev, krevní sraženiny vytvořené z částic sliznice děložního orgánu, plodových membrán.

Po několika dnech je krvavý výtok nahrazen tmavším výbojem, který připomíná menstruační krvácení. Objem lochie je větší než během menstruace. Tato povaha výtoku hovoří o dobré kontraktilitě dělohy a jejím očištění od zbytků sliznice a placenty.

Normální děložní kontrakce zajišťují dobrou eliminaci zbytků placenty.

Po týdnu je výtok světle žlutý. Už nejsou tak hojní. V jejich složení se objevuje hlen. Je možné změnit nažloutlou barvu výtoku na nahnědlou. To je norma. Výtok naznačuje dobrou srážlivost krve a kontraktilní aktivitu děložního orgánu. Hnědý a světle nažloutlý výtok přetrvává po dobu jednoho týdne.

Po 3 týdnech po porodu se výtok stane světle žlutým nebo nažloutlým bílým. Jsou povoleny krevní nečistoty, které přetrvávají až 30-40 dní po narození dítěte.

Vypouštění nemá nepříjemný zápach. První týden voní jako krev. Po několika dnech nabije výtok shnilý zápach..

Kolik jdou

Výtok se objeví ihned po porodu a trvá 6 týdnů. Možná mírné snížení nebo zvýšení v období vypouštění lochie. Intenzita a doba trvání výboje závisí na následujících faktorech:

 1. Vlastnosti těla, jmenovitě rychlost zotavení.
 2. Těhotenský kurz.
 3. Vlastnosti porodu.
 4. Přítomnost nebo nepřítomnost komplikací v poporodním období.
 5. Typ porodu: po císařském řezu je termín pro uvolnění lochie delší než při přirozeném porodu.
 6. Kojení. Čím častěji pacientka krmí dítě, tím intenzivněji se děloha stahuje..

Pokud je doba výtoku kratší než měsíc nebo delší než 6 týdnů, musíte se poradit s lékařem. Lékař provede vyšetření, předepíše terapii nebo pošle do nemocnice.

Jak zabránit krvácení

Riziko velké ztráty krve v prvních dnech přetrvává. Pokud se objem vypouštění výrazně zvýšil, okamžitě vyhledejte lékaře.

Existuje řada opatření, která zabraňují vzniku ztráty krve:

 1. Vyprázdněte močový měchýř každé 2-3 hodiny, i když není nutné močit, protože lisovací měchýř snižuje kontraktilní aktivitu děložního orgánu.
 2. Zaujměte polohu na břiše, která stimuluje vylučování obsahu dělohy.
 3. Aplikujte nádobu s ledem na dolní část břicha, aby se zúžily krevní cévy, pokud se děloha špatně stahuje.
 4. Nezvedejte nic těžkého, protože náklad vede ke zvýšení objemu vypouštění.

Dalším důležitým cvičením je kojení. Když se dítě přichytí na prsa, uvolní se hormon oxytocin. Jeho působením se děloha intenzivně snižuje, odstraňuje sraženiny a krev. Během krmení pacient pociťuje bolest břicha, která je doprovázena uvolňováním krve z pochvy.

Prevence infekcí

Krev je živnou půdou pro růst bakterií, proto se dodržují pravidla pro prevenci infekce rány v děložní dutině.

Doporučujeme následující aktivity:

 1. Po každém vyprázdnění močového měchýře a konečníku se umyjte. Hygienu vnějších pohlavních orgánů provádějte zepředu dozadu. Není možné se umýt ve vaginální dutině.
 2. Osprchujte se každý den. Odmítnout koupel.
 3. Vyvarujte se sprchování, protože to zvyšuje pravděpodobnost vzestupné infekce.
 4. První den používejte pouze sterilní pleny, které se vydávají v nemocnici.
 5. Hygienické vložky používejte od druhého dne. Měňte je nejméně 8krát denně.
 6. Použijte bavlněné prádlo.
 7. Nepoužívejte tampony, protože znesnadňují vylučování, zvyšují pravděpodobnost růstu bakterií.

Tyto činnosti pomohou dobře přenést časné období po porodu, zabránit vzestupné infekci..

Patologický výtok po porodu

Normálně je vaginální výtok po narození dítěte krvavý. Je nahrazen nažloutlým, nahnědlým nebo nažloutle bílým výtokem. Rozpor mezi načasováním a barvou výboje s normou hovoří o patologii.

Typy patologických výtoků u žen, příčiny vzhledu:

 1. Jasně nažloutlý. Vznikají v důsledku zánětu sliznice děložního orgánu, zejména endometritidy, zánětlivých ruptur děložního čípku a pochvy. Oslavováno 4-5 dní.
 2. Zelený. Zjistí se během vývoje endometitidy, která je vyvolána špatnou kontraktilitou děložního orgánu. Když se objeví zelený výtok, pacient zaznamená bolesti břicha, horečku a nepříjemný zápach.
 3. Hnědavý. Pokud je výtok zaznamenán déle než 10 dní, vede to k endometritidě, děložním fibroidům, ohnutí děložního orgánu, špatné srážení krve. Pokud má pacient hojný výtok s hnědým odstínem, znamená to neúplné odtržení placenty.
 4. Brzy sliznice. Vyskytují se u 2–3 týdnů u zdravé ženy. Časné sekrece sliznice skrývají poškození děložního orgánu a pochvy. Při perforaci dělohy je zaznamenán hojný výtok sliznice..
 5. Krvavé, narůžovělé, prodloužené, více než 3-4 týdny. Zjistí se u pacientů s atonií a přetížením děložního orgánu, patologií koagulačního systému, časným pohlavním stykem, těžkou fyzickou prací. Také růžový a krvavý výtok po měsíci a více naznačuje první menstruaci..
 6. Bílé, tvarohové. Vyskytují se v důsledku plísňové infekce genitálního traktu.

Pokud se objeví patologická lochie, je nutné navštívit lékaře. Lékař určí příčinu, předepíše vyšetření a léčbu.

Co dělat s patologickým výtokem

Pokud se objeví patologický výtok, doporučuje se neprodleně vyhledat lékaře. Nemůžeme váhat, protože některé z nich vedou k hrozným následkům. Pokud má žena změnu povahy výtoku v nemocnici, musíte o tom okamžitě informovat službukonající porodní asistentku nebo lékaře.

Pokud je krvácení mnohem hojnější, doporučuje se okamžitě zavolat službukonajícímu gynekologovi nebo ošetřujícímu lékaři. Toto je první známka krvácení. Pokud po propuštění z nemocnice dojde k těžké ztrátě krve, zavolejte sanitku doma.

Když se objeví nažloutlý, nazelenalý nebo nahnědlý výtok, kontaktujte místního gynekologa. Lékař provede vyšetření, vyšetření a předepíše ambulantní léčbu. Pokud existuje riziko otravy krve, endometritidy nebo jiných zánětlivých onemocnění malé pánve a detekce zbytků placenty v děložní dutině, provádí se hospitalizace s následnou léčbou. V některých případech je nutná operace.

Znát povahu poporodního výtoku je velmi důležité. Díky tomu jsou včas detekována a léčena zánětlivá onemocnění, krvácení, nemoci srážení krve a další stavy..

Výtok po porodu

Obecná informace

Každá mladá matka se vždy obává, jaký by měl být výtok po porodu, zda je pro ni tento proces normální. Zvláštní pozornost je věnována povaze výtoku a lékařům, kteří sledují pacienty po narození dětí. V kontextu normálního vývoje poporodního procesu je velmi důležitá otázka, jak dlouho takové vypouštění trvá. Neméně důležité je kontrolovat jejich vůni, množství a další vlastnosti. Kolik dní zbývá krev po porodu a další rysy takového výtoku bude pojednáno v tomto článku.

Jaké je období po porodu

Období po porodu tedy nastává v okamžiku, kdy se narodí placenta. V medicíně je obvyklé rozlišovat dvě fáze po porodu:

 • počáteční fáze trvající dvě hodiny;
 • pozdní fáze trvající 6 až 8 týdnů.

V období po porodu se placenta uvolňuje ven, která se oddělila od stěny dělohy. V místě, kde se oddělila, se v děložní výstelce vytvoří povrch rány se zejícími cévami, ze kterých se uvolňuje krev.

Jak dlouho se děloha stahuje po porodu? Tento proces začíná okamžitě a pokud se děloha stahuje, její stěny se utahují a prasklé cévy se stahují. Během prvních 2 hodin po porodu dochází k mírnému výtoku jasně červeného odstínu, krvavého. Rychlost vylučování po porodu v první fázi není větší než 0,4 litru.

Pokud se ztráta krve zvýší, je nutné vyloučit hypotonické krvácení. Dále musí lékař zajistit, aby nedošlo k nepozorovanému prasknutí perinea, děložního čípku, vaginálních stěn u porodní ženy.

Po porodu a narození placenty je hmotnost dělohy asi 1 kg. Ale po určitém počtu dnů, kdy poporodní období končí, se vrátí k velikosti, která je považována za normální, a váží asi 70 g. K dosažení tohoto stavu se děloha stahuje, ale tyto svody nejsou tak intenzivní a bolestivé jako při porodu. Jak dlouho se děloha stahuje po porodu, závisí na vlastnostech organismu. V tomto případě žena pociťuje pouze mírné křeče, které se objevují hlavně při sání novorozence na prsou. Faktem je, že když jsou bradavky stimulovány, aktivuje se produkce hormonu oxytocinu, který stimuluje kontrakce dělohy.

Poporodní děložní involuce je proces, který se objevuje postupně, 6-8 týdnů. po porodu. Během této doby se povrch rány zahojí, velikost dělohy se vrátí na původní velikost. První den po narození dítěte je okraj dělohy ženy palpován přibližně na úrovni pupku. Čtvrtého dne je jeho dno umístěno uprostřed mezi pupkem a ňadry. 9. den se dno dělohy nachází nad ňadry o 1-2 cm, to znamená, že každý den po narození dítěte se děloha zmenšuje asi o 1 cm.

Jak krvácení pokračuje po porodu, jak dlouho tento proces trvá, lékař podrobně řekne, než je žena propuštěna z porodnice. Podle toho, jak moc po porodu krvácí, jaké jsou vůně, množství a barva výtoku, může lékař určit, zda je poporodní období normální..

Takové alokace se nazývají „lochia“. Ve svém jádru je lochie tajemstvím porodní rány, která obsahuje krvinky, hlen, decidua, plazmu, lymfu. Je velmi důležité, aby nastávající matky přesně věděly, jak dlouho lochie trvá po porodu. Co je lochie a jak vypadají lochie, je zpravidla vysvětlen lékařem před propuštěním z nemocnice. Ženy by si rozhodně měly povšimnout, kolik lochie po porodu jde, protože to je indikátor toho, zda se proces obnovy těla u mladé matky vyvíjí normálně.

Povaha vypouštění v různých časech je následující:

 • Když jsou první dvě hodiny po porodu dokončeny, dochází k načervenalému nebo nahnědlému výtoku, jejich charakter je mírný. Doba takového propuštění je od 5 do 7 dnů.
 • První 3 dny je objem vypouštění přibližně 300 ml, proto by měla být vložka měněna přibližně každé 2 hodiny. Výskyt krevních sraženin v lochii je pravděpodobný, což je varianta normy.
 • Od asi 6-7 dnů se barva lochie mění - stávají se nažloutlé nebo s bělavým odstínem. Jejich barva závisí na počtu leukocytů podílejících se na hojení poporodních ran..
 • V 9-10 dnech začíná vystupovat vodnatá lochie, ve které je vidět spousta hlenu. Mají světlý odstín, postupně jsou stále vzácnější a do 3-4 týdnů. úplně zmizet. To znamená, že po měsíci se lochie zpravidla zastaví..

Jak dlouho trvá výtok po porodu

Navzdory skutečnosti, že přesná odpověď, jak dlouho po porodu je krvavý výtok, je vždy individuální, obvykle jdou v průměru od 6 do 8 týdnů. Bez ohledu na to, kolik dní po porodu je výtok, je důležité, aby se postupem času stával stále vzácnějším..

Jak dlouho výtok po porodu trvá, závisí na mnoha věcech, takže ne každý má stejný čas. Jak dlouho výtok trvá, závisí na fyziologii organismu, intenzitě kontrakce dělohy, vlastnostech porodu a řadě dalších bodů. Také to, jak dlouho poporodní výtok trvá, závisí na tom, zda žena kojí. Jak dlouho trvá výtok po porodu s krevními skvrnami, je zároveň indikátorem toho, zda se tělo mladé matky zotavuje normálně..

Aktuální otázkou je, kolik výtoku jde po císařském řezu. Je třeba si uvědomit, že se jedná o chirurgický zákrok a zotavení těla po delší době. Trvání lochie po císařském řezu proto může být delší. Jak dlouho však výtok trvá po císařském řezu, do značné míry závisí na tom, jak úspěšná byla operace a zda se po ní vyvinou komplikace. Takové vypouštění by zpravidla mělo trvat asi 8 týdnů..

Žena by měla být upozorněna na výtok s vůní po císařském řezu, protože to může naznačovat vývoj zánětlivého procesu. Musíte také sledovat, kolik výtoku se děje, abyste nezmeškali příznaky patologie. Pokud máte podezření, že je lepší navštívit lékaře.

Subinvoluce dělohy po porodu

Jak přesně období po porodu z fyziologického hlediska probíhá, určuje proces kontrakce dělohy. Správný proces oddělení sliznice a uvolňování krevních sraženin z děložní dutiny je důležitý..

Involuce dělohy, to znamená její reverzní vývoj, je pro ženu velmi důležitým fyziologickým procesem, protože jsou obnoveny její reprodukční a menstruační funkce. Pokud se děloha špatně kontrahuje, pak hrozí rozvoj hnisavých septických komplikací.

Proto by žena měla navštívit lékaře 10 dní po propuštění z porodnice. Specialista provádí obecné i gynekologické vyšetření.

Někdy lze diagnostikovat děložní subinvoluci, kdy je návrat k předchozím parametrům velmi pomalý. Tuto diagnózu stanoví lékař, pokud je během tohoto období palpována velmi měkká a uvolněná děloha velké velikosti a současně nedochází k jejímu kontrakci.

Pro potvrzení poporodní subinvoluce musí odborník předepsat ultrazvukové vyšetření pánve. Taková studie umožní najít příčinu, která je překážkou kontrakce dělohy. Zpravidla mluvíme o zbytcích membrán nebo placenty.

Faktory, které predisponují k projevu děložní subinvoluce:

 • vícečetné těhotenství;
 • gestóza;
 • polyhydramnios;
 • práce je rychlá nebo zdlouhavá;
 • děložní myomy.

Lékař rozhoduje individuálně, zda je potřeba ženu hospitalizovat. Pokud si mladá matka nestěžuje na své zdraví, její stav je obecně uspokojivý a v děloze nejsou žádné zbytky membrán nebo placenty, lékař předepisuje užívání uterotonických léků. Je to zpravidla oxytocin, tinktura vodního pepře, methylergometrin.

Pokud je v děloze detekován cizí obsah, je odstraněn vakuovým odsáváním. Někdy se také provádí difúzní výplach dělohy, pro který se používají roztoky antibiotik nebo antiseptik.

Pro profylaxi je pacientovi také předepsán krátkodobý příjem antibiotik - musí být použit do 2-3 dnů.

Lochiometr

Tento stav je také komplikací po porodu. S vývojem lochiometrů se lochie setrvává v děloze. Ve většině případů se tento stav vyskytuje 7-9 dní po narození dítěte. Tuto komplikaci lze vyvolat z následujících důvodů:

 • ucpání cervikálního kanálu mechanické povahy;
 • nedostatečně aktivní kontrakce dělohy;
 • přítomnost mechanické překážky v cervikálním kanálu (krevní sraženiny, zbytky membrán, decidua);
 • příliš mnoho předklonu dělohy.

Pokud během těhotenství dojde k přetížení plodu, a to se stane u více plodů, velkých plodů, polyhydramnionu, schopnost dělohy se smršťovat. K tomu dochází také při prodlouženém nebo rychlém porodu, diskoordinaci porodu, křečím děložního čípku, císařským řezem.

Pokud je lochiometr diagnostikován včas, pak žena nemá čas na zhoršení celkové pohody, její puls a tělesná teplota se nezmění. V tomto případě je jediným příznakem patologického stavu velmi špatný výtok během období, kdy by měly být hojné, nebo se úplně zastaví..

V tomto případě jsou lochiometry ošetřeny po porodu a stav ženy se postupně zlepšuje..

Pokud lékař vynechá lochiometr, pokud si prohmatá dělohu, zaznamená se bolest a také si všimne, že se velikost dělohy ve srovnání s předchozími dny zvýšila. Pokud by byl lochiometr vynechán, může se u ženy následně vyvinout endometritida.

Proto je důležité vědět, jaká by měla být míra výtoku po porodu, a v případě určitých porušení včas konzultovat s lékařem. Terapie spočívá především v zajištění odtoku lochie z dělohy. Zpočátku lékař předepisuje konzervativní léčbu:

 • parenterální podávání papaverinu nebo ne-shpy;
 • uterotonika (oxytocin), aplikace chladu na podbřišek.

Pokud je ženě diagnostikována inflexe dělohy, provede odborník bimanuální palpaci, aby ji vrátil do normální polohy.

Pokud je cervikální kanál ucpaný, provede specialista opatrnou expanzi prstem. Někdy se pro tento účel používají speciální zařízení - Gegarovy expandéry.

Pokud všechna výše popsaná opatření nevedla k odstranění patologického stavu za 2-3 dny, provede se škrábání - vyprázdnění děložní dutiny pomocí nástrojů. Lze také použít vakuovou aspiraci. Pro prevenci zánětlivých procesů je ženě předepsáno užívání antibiotik.

Jak dlouho po škrábání lochie závisí na období, kdy byl zákrok proveden.

Poporodní endometritida

Další komplikací, která je ve srovnání s lochiometrem zdraví nebezpečnější, je endometritida nebo zánět dělohy. U těhotné ženy je imunitní systém oslaben, protože je nutné zabránit odmítnutí vajíčka, které tělo považuje za cizí těleso. K obnovení imunologické ochrany dochází přibližně 5–6 dní po narození dítěte nebo 10 dní po porodu břicha. Proto je u všech mladých matek zvýšené riziko vzniku zánětlivých onemocnění reprodukčních orgánů..

V současné době existují určité faktory, které předurčují k rozvoji endometritidy po porodu. Jsou uvedeny v následující tabulce.

Během těhotenství
 • projev pozdní toxikózy (po 20 týdnech);
 • vícečetné těhotenství;
 • anémie;
 • velmi velké ovoce;
 • špatná poloha;
 • polyhydramnios;
 • zánět děložního čípku, pochvy;
 • chirurgický zákrok pro isthmicko-cervikální nedostatečnost;
 • infekční nemoci během těhotenství;
 • exacerbace chronických onemocnění během těhotenství;
 • nízká placentace, prezentace;
 • přítomnost hrozby přerušení, zejména trvalé;
 • genitální infekce před porodem;
 • odtržení placenty.
Během porodu
 • vleklý, předčasný porod;
 • úzká pánev;
 • slabost, diskoordinace - abnormality porodních sil;
 • porodnické dávky během porodu;
 • císařský řez;
 • manuální kontrola děložní dutiny;
 • dlouhé (od 12 hodin) období bez vody;
 • časté (ze tří) vyšetření pochvy za účelem zjištění porodnické situace.
Všeobecné
 • věk porodní ženy (do 18 let a od 30 let);
 • endokrinní patologie;
 • anamnéza gynekologických onemocnění - záněty, potraty, myomy atd.;
 • poruchy příjmu potravy;
 • špatné návyky;
 • historie císařského řezu;
 • extragenitální onemocnění v chronické formě;
 • špatné životní podmínky.

Známky akutní endometritidy

 • Nástup endometritidy je akutní, vyvíjí se 3-4 dny po porodu.
 • Výtok se stává hnědý, zakalený.
 • O něco později je zaznamenán hnisavý výtok se nazelenalým odstínem..
 • Charakteristický příznak - výtok s vůní se objeví po porodu, zatímco nepříjemný zápach v poporodním výtoku zpravidla připomíná shnilé maso.
 • Celkový stav se zhoršuje - teplota stoupá na 38-39 stupňů, je slabost, zvýšená srdeční frekvence, malátnost.
 • Výsledky testů periferní krve ukazují na zánětlivý proces (leukocyty, zvýšení ESR).

Známky subakutní endometritidy

Tento stav se zpravidla projevuje po propuštění ženy z porodnice..

 • V tomto případě je důležité si uvědomit, kolik krve po porodu krvácí - špinění zůstává až 10-12 dní.
 • Teplota stoupá - někdy na horečnaté úrovně, někdy mírně.
 • Pokud žena ignoruje varovné příznaky, výtok se stává hnisavý a získává zápach..

Poporodní endometritida v jakékoli formě je důvodem pro hospitalizaci. V nemocničním prostředí pacient podstoupí hysteroskopii, aby se vyloučila přítomnost zbytků membrán, placenty a krevních sraženin nebo aby se zjistila jejich přítomnost. Pokud jsou nalezeny, odstraňte je odsátím nebo seškrábnutím..

Také se provádí difúzní promývání děložní dutiny, pro které se používají antibiotika a antiseptika. Jsou prováděny nejméně tři takové postupy.

Co hledat?

Je proto důležité věnovat pozornost tomu, co je krvácení po porodu, jak dlouho tento jev trvá. Pokud mluvíme o normách, kolik krvácení jde po porodu, pak by lochie měla přestat asi po 3-4 týdnech.

Pokud žena neprovádí přirozené krmení, obnoví se její měsíční cyklus - to je patrné z povahy výtoku. Pokud po asi 1-2 měsících. po porodu se leucorrhoea stává bohatou, připomínající vaječný bílek, což znamená, že dochází k ovulaci. Někdy si žena všimne, že po porodu její menstruace trvá o něco déle než dříve. Jak dlouho vaše menstruace trvá, závisí na vlastnostech těla, ale takové změny jsou normální..

V tuto chvíli je velmi důležité postarat se o poporodní antikoncepci, kterou byste určitě měli projednat s lékařem. V takovém případě by rady přátel nebo fórum neměly být vodítkem k akci - odborník vám pomůže s optimálním výběrem antikoncepce..

Pokud se kojení praktikuje, pak když je dítě staré jeden měsíc, výtok získává charakter hlenu, nemá nepříjemný zápach. A po celou dobu kojení nemění svůj charakter.

Žena by však měla být upozorněna, pokud se 2 měsíce po porodu, kdy lochie dávno skončila, náhle objevil žlutý výtok. Zvláštní pozornost je třeba věnovat, pokud má leukorea nepříjemný zápach a v genitáliích jsou nepohodlí a svědění. V takovém případě musíte okamžitě jít na schůzku s lékařem..

Lékař vám pomůže zjistit, proč se objevuje patologický výtok, pro který provede nátěr k určení vaginální mikroflóry, po které předepíše léčbu.

Pokud není horečka, znamená to s největší pravděpodobností známku kolpitidy. Ale pokud se žena také obává horečky, bolesti v dolní části břicha, může to být známka zánětu přívěsků nebo dělohy. Proto je v tomto případě nemožné odložit kontakt s odborníkem..

Hygiena v období po porodu

Aby se děloha aktivně stahovala a vrátila se do své normální velikosti, je velmi důležitá hygiena po porodu:

 • Doporučuje se spát na břiše, aby tlak na dělohu podporoval její aktivní kontrakci a stimuloval odtok lochie.
 • Okamžitě byste měli jít na toaletu, jakmile žena pocítí první nutkání, protože plný močový měchýř a plný konečník zhoršují kontrakce dělohy.
 • Je důležité měnit těsnění každé dvě hodiny, protože lochie je vhodnou živnou půdou pro patogenní bakterie, které následně vedou k infekci.
 • V tuto chvíli nemůžete kategoricky používat tampony.
 • Každý den se musíte umýt nejméně dvakrát pomocí převařené vody nebo slabého roztoku manganistanu draselného.
 • Stojí za to praktikovat krmení zdarma, přiložení dítěte k prsu na požádání, protože při stimulaci bradavek se syntetizuje oxytocin.

Vzdělání: Vystudoval farmacii na Rivne State Basic Medical College. Vystudoval Vinnitsa State Medical University pojmenovanou po I. M.I. Pirogov a stáž na její základně.

Pracovní zkušenosti: V letech 2003 až 2013 - pracoval jako lékárník a vedoucí lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny certifikáty a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.