Tamponový syndrom toxického šoku: příznaky, léčba


V posledních letech se u žen rozšířily hygienické tampony. Tato skutečnost není překvapující, protože tampony vám umožňují navštívit bazén a pláž, během menstruace nosit těsné a lehké oblečení, tančit a obecně vést známý životní styl. Mnoho výrobců tohoto hygienického výrobku však mlčí o tak závažné skutečnosti, jako je vývoj syndromu toxického šoku z tamponů. Tato patologie, i když vzácná, ale velmi rychle progredující, je obtížně léčitelná a u 5% (podle některých údajů u 8–16%) je smrtelná.

Historický odkaz

Historie existence hygienických tamponů má několik tisíciletí. První hygienické výrobky, jen nejasně připomínající tampony, se objevily ve starověkém Egyptě, který egyptské ženy vyráběly z lněných vláken. Ve starověkém Římě ženy válcovaly měkkou vlnu do rolí a mazaly je pro snadné zavedení a extrakci. Nežnější pohlaví Sýrie a Babylonu svinovalo papyrus (pro bohaté dámy) nebo rákos (pro chudé) do rolí. V Japonsku se pro usnadnění života v kritických dnech používal rýžový papír svinutý do koulí o velikosti vlašského ořechu. Eskymáci na výrobu takzvaných tamponů používali mechový mech nebo velmi tenké hobliny olše a někteří brali jako základ pro tampony kožešiny.

Třicátá léta minulého století jsou považována za druhé zrození hygienických tamponů. Tento hygienický výrobek vynalezl a patentoval americký lékař Erlem Haas. Haasovy tampony byly vyrobeny z lisované vaty zabalené do gázy. Více podnikavým se ukázal být občan USA - Němec Gertrude Tenderich, který koupil patent od zakladatele tamponů a otevřel společnost Tampax. Tyto první tampony nesvítily zvláštním pohodlím a pohodlím.

Vylepšení těchto hygienických výrobků však pokračovalo neustále. Později tampony měly nit, která usrkávala a usnadnil se proces jejich odstraňování. Později se k nim přidaly aplikátory, pomocí nichž se zavedení tamponů stalo pohodlnějším. Ale jedna chyba výrobců tamponů téměř zrušila hygienickou kampaň na zlepšení života během menstruace..

Ve snaze maximalizovat nasákavost tamponů se společnost Procter & Gamble rozhodla nahradit bavlněné a umělé hedvábí tampony syntetickým materiálem, který je vysoce savý a nasáklý hyperabsorbentem. Tímto hyperabsorbentem bylo zahušťovadlo potravin zvané celulózová guma..

Byla to tato součást hygienických výrobků, která iniciovala syndrom toxického šoku z tamponů. Absorpční látka způsobila vaginální suchost, v důsledku čehož se při odstraňování tamponu snadno poškodila jeho sliznice, což umožnilo bakteriím proniknout do cév. Celulózová guma navíc narušila normální vaginální mikroflóru, což umožnilo množení patogenních bakterií..

V 80. roce 20. století zaznamenali lékaři podivný trend - výskyt tohoto syndromu se významně zvýšil u žen, ačkoli patologie je obvykle zaznamenána u pacientů s popáleninami. 800 žen bylo zraněno a 38 z nich zemřelo. Po analýze míry výskytu bylo zřejmé, že spouštěcím bodem pro vznik syndromu toxického šoku bylo použití hygienických tamponů. Všechny výrobky byly staženy z prodeje a procento případů prudce pokleslo.

V období od 76 do 96 let 20. století byla TSS diagnostikována u 5296 žen. Dnes je TSS diagnostikována u jednoho ze 100 tisíc lidí. Z výše uvedeného však nevyplývá, že TSS postihuje výhradně ženy v reprodukčním věku, které používají hygienické tampony. Procento mužů s TSS je 15 z celkového počtu hlášených případů. Navíc ani odmítnutí používat tyto hygienické výrobky nezabrání rozvoji TSS, pokud je oslaben imunitní systém.

Jaké je nebezpečí moderních tamponů

Moderní hygienické tampony se nejen pohodlně a pohodlně používají a usnadňují život během menstruace. Složky, ze kterých jsou tampony vyráběny, mohou při neustálém používání negativně ovlivňovat zdraví žen:

Dioxin se používá jako bělidlo, aby byl tampon bílý. Považuje se za potenciální karcinogen, což znamená, že může způsobit rakovinu. Kvůli toxickým reakcím, které tato složka způsobuje, dochází k významným poruchám v reprodukčním a imunitním systému. Dioxin snižuje počet spermií v ejakulátu a vyvolává u žen výskyt endometriózy. Tato chemická složka se rozkládá extrémně pomalu, což vede k její akumulaci v těle. Proto se riziko negativních účinků dioxinů při pravidelném používání tamponů významně zvyšuje, ačkoli se výrobci domnívají, že obsah této složky v tamponech je velmi nízký a nemá vliv na zdraví..

Vynikající absorbent - dobře absorbuje krev. Viskóza se vyrábí ze dřeva a zpracovává se dioxinem. Při odstraňování tamponu zůstávají viskózová vlákna na vaginální sliznici. Skromná dávka dioxinu tedy nadále ovlivňuje tělo..

Odborníci tvrdí, že geneticky modifikovaná bavlna se používá k výrobě tamponů, což zvyšuje odolnost (odolnost) bakterií vůči antibiotikům. Ženy, které používají tampony, nemohou léčit svůj zánět pohlavních orgánů déle. Také po odstranění tamponu z pochvy zůstávají na jeho sliznici bavlněná vlákna, která jsou vaginálním výtokem odstraněna pouze částečně. Zbývající vlákna vyvolávají výskyt mikrotraumat a vředů, což usnadňuje infekci patogenními bakteriemi, zejména latentní genitální infekce.

Mezi negativní účinky hygienických tamponů patří:

 • obstrukce odtoku menstruační krve obsahující stafylokokové endotoxiny, v důsledku čehož může dojít k obrácenému toku krve do děložní dutiny, odtud do trubiček a poté do břišní dutiny;
 • změny ve vnitřním prostředí pochvy (anaerobní se stává aerobním, ve kterém se Staphylococcus aureus cítí skvěle a začíná se aktivně množit);
 • absorpce hořčíkových iontů, které inhibují produkci toxinů Staphylococcus aureus;
 • absorpce živného substrátu bakterií mléčného kvašení, což snižuje jejich počet a vede k aktivaci oportunní vaginální mikroflóry.

Definice syndromu toxického šoku

Tamponový syndrom toxického šoku nebo TSS (také známý jako syndrom menstruačního toxického šoku) je vzácný a závažný stav, který je způsoben bakteriální infekcí. Tato patologie se vyvíjí akutně a postihuje téměř všechny orgány a systémy těla (plíce, játra a ledviny, krevní cévy a kůže. Vystavení toxinům produkovaným Staphylococcus aureus vede k rozvoji TSS. Navzdory podobnosti příznaků této patologie se známkami chřipky je TSS charakterizována náhlým a bouřlivý nástup (prudké zhoršení stavu nastane během několika hodin) a vysoká pravděpodobnost smrti.

Úředníci Národního ústavu zdravotnictví se domnívají, že používání hygienických tamponů zvyšuje šance na rozvoj onemocnění až o 50%.

Epidemiologie

Pro TSS je typické:

 • výskyt u žen určité věkové skupiny (od 17 do 30 let), což je způsobeno nedostatečně vytvořenou imunitou;
 • vývoj v 55% během menstruačního toku;
 • používání tamponů během menstruace v 99% případů TSS;
 • TSS, který není spojen s vaginální infekcí, je diagnostikován stejně u mužů i žen a může se vyskytnout u novorozenců i starších osob;
 • TSS se může objevit v každé situaci, kdy je oslabena imunita, což přispívá k množení Staphylococcus aureus a jeho produkci toxinu (chřipka, SARS, infekce rány);
 • recidiva syndromu toxického šoku se vyskytuje ve 30-60% případů, zejména pokud nebyla provedena antistafylokoková léčba.

Příčiny a mechanismus vývoje

TSS z tamponů je způsoben podmíněně patogenními bakteriemi - Staphylococcus aureus (Staphylococcus aureus), které jsou u každé páté až desáté ženy součástí normální mikroflóry pochvy. Prozatím se Staphylococcus aureus chová celkem pokojně. Jakmile však imunitní systém oslabí a na vaginální sliznici se objeví mikrotrhliny, bakterie se stane patogenní a velmi agresivní. Při vývoji TSS nehrají roli samotné bakterie, ale endotoxiny, které produkují. Masivní produkce toxinů narušuje fungování téměř všech orgánů a systémů, což vede k rozvoji TSS.

Patogeneze TSS

Obrovské množství toxinů vstupuje do oběhového systému malými cévami. Příjem toxinů vyvolává prudké uvolňování adrenalinu a dalších biologicky aktivních látek do krevního řečiště. Díky působení adrenalinu jsou postkapilární venuly a arterioly spasmodické a otevírají se další arteriovenózní zkraty. Krev vstupující do zkratů však není schopna poskytnout kyslík vnitřním orgánům v plném rozsahu, což vede k rozvoji ischemie v nich a metabolické acidóze (snížení pH krve). V důsledku zhoršeného krevního oběhu dochází v tkáních k hypoxii..

Porážka tělesných systémů je způsobena ukládáním krve do kapilár a její kapalná část jde do mezibuněčného prostoru. V souladu s tím se vyvíjí hypovolemie (prudce snížený objem cirkulující krve, který způsobuje pokles krevního tlaku). Snižuje se také renální perfúze (zásobování krví), což inhibuje glomerulární filtraci (tvorbu primární moči). Objeví se edém ledvin a poté akutní selhání ledvin. Podobné procesy jsou pozorovány v plicích s rozvojem respiračního selhání a plicního edému..

Vlastnosti Staphylococcus aureus

Tento typ mikroorganismu se vyznačuje:

 • vysoká patogenita;
 • odolnost vůči nepříznivým podmínkám prostředí;
 • schopnost proniknout do jakýchkoli orgánů;
 • přítomnost (v malém množství) na kůži a sliznicích.

Ne u všech žen se však TSS vyvíjí, a to i při pravidelném používání tamponů, proč? Faktem je, že mnoho dospělých (přibližně 80%) je imunních vůči toxinu Staphylococcus aureus. Protilátky proti endotoxinům se produkují po celý život (předchozí kožní infekce, chirurgický zákrok atd.). Čím silnější je imunitní systém, tím menší je šance, že Staphylococcus aureus prorazí. Proto je tato patologie běžná u mladých žen (do 30 let), které dosud neměly čas na vytvoření dostatečného množství protilátek proti toxinům Staphylococcus aureus.

Rizikové faktory

K vyvolání výskytu syndromu menstruačního toxického šoku lze:

 • neustálé používání hygienických tamponů;
 • používání vaginálních kontraceptiv (spermicidní houby, čepice nebo bránice);
 • nedávné narození;
 • přítomnost chronických zánětlivých onemocnění reprodukčního systému;
 • bakteriální vaginóza, urogenitální kandidóza, latentní genitální infekce;
 • oslabená imunita;
 • zanedbávání hygienických pravidel a zavádění / odebírání tamponů;
 • intrakavitární operace.

Klinický obraz

Menstruační TSS se vyvíjí náhle, s úplným zdravím a postupuje velmi rychle. Pokud se neléčí, smrt může nastat do dvou dnů. Mezi příznaky syndromu toxického šoku patří:

 • výrazné zvýšení teploty (až 39 stupňů a více);
 • nízký krevní tlak (hlavní příznak všech typů šoku), neschopnost být vzpřímený - ortostatická synkopa (mdloby);
 • nevolnost a zvracení, zakalení vědomí, zvýšená srdeční frekvence a závratě - důsledek nízkého krevního tlaku (systolický méně než 90 mm Hg);
 • svalové bolesti a křeče, křeče (tkáňová hypoxie);
 • narušení gastrointestinálního traktu (zvracení, hojný průjem - vodnatá stolice) - působení endotoxinů;
 • výskyt vyrážky - více hyperemických skvrn až do průměru 1 cm na kůži, připomínajících spálení;
 • deskvamace (olupování) kůže nastává 7-14 dní po nástupu TSS;
 • poškození sliznic (zarudnutí pochvy a orofaryngu, výskyt nehnisavé konjunktivitidy, "malinový jazyk");
 • zvýšení leukocytů v moči na pozadí absence infekce;
 • poškození jater (zvýšený bilirubin, AST a ALT);
 • porušení hematopoézy (prudký pokles krevních destiček);
 • poškození centrálního nervového systému (porucha vědomí - stupor, omráčení, dezorientace, halucinace i na pozadí normální teploty a tlaku);
 • poškození kardiopulmonálního systému (plicní edém, syndrom dechové tísně, srdeční blok);
 • vývoj sepse;
 • setí Staphylococcus aureus z mozkomíšního moku a ze sliznice hltanu.

Diagnostika

Charakteristické klinické příznaky a vzhled pacienta (letargické, pomalé, s těžkou bledostí a cyanózou) naznačují přítomnost TSS. Pokud má pacient nevysvětlitelnou horečku, vícečetné léze tělesných systémů na pozadí zrudnutí kůže a vyrážky a spojené s menstruací, musí lékař nejprve vyloučit / potvrdit TSS.

 • Obecný (podrobný) krevní test

Stanovení erytrocytů a hemoglobinu (sníženo), leukocytů (zvýšeno, posunutí vzorce doleva, možná lymfocytopenie), krevních destiček (sníženo), doba srážení a doba krvácení 9 koagulopatie).

 • Chemie krve

Snížení celkového proteinu a albuminu, nerovnováha elektrolytů, snížení vápníku, fosforu a hořčíku, zvýšení dusíku a kreatininu, AST a ALT, zvýšení bilirubinu a kalcitoninu.

 • Obecná analýza moči

Azotemie, významná leukocyturie (sterilní pyurie), detekce vyluhovaných erytrocytů.

 • Nádrž. inokulace biologických tekutin

Kulturám se nátěry odebírají z pochvy a konečníku, z děložního čípku, spojivky, z orofaryngu a nosu. Také „zasejte“ krev, moč a mozkomíšní mok.

 • Testy na jiné podobné infekce

Klíšťová rickettsióza a leptospiróza, sepse a tyfus, streptokoková infekce (spála) a meningokoková infekce.

 • Stanovení protilátek proti Staphylococcus aureus

Kromě toho musí být provedena fluorografie (stanovení stupně poškození plic a selhání dýchání.

Léčba

Léčba syndromu toxického šoku je dlouhá a složitá. Všichni pacienti jsou nutně hospitalizováni a na jednotce intenzivní péče, kde se provádí intenzivní terapie, zaměřená na obnovení práce poškozených orgánů a systémů.

První pomoc

Pokud má žena podezření na TSS, měli by příbuzní okamžitě zavolat sanitku a přijmout řadu opatření:

 • pokud je to možné, odstraňte hygienický tampon nebo místní antikoncepci (uzávěry, membrány);
 • rozepínací oděv pro usnadnění dýchání;
 • uložte pacienta do postele, položte na nohy topnou podložku;
 • otevřete okno pro čerstvý vzduch.

Intenzivní terapie

 • Odpočinek, dynamické pozorování pacienta

Měření krevního tlaku a teploty, počítání pulzu a dechové frekvence.

 • Obnova intravaskulárního objemu

K odstranění hypovolemie jsou předepsány intravenózní infuze solných roztoků (fyziologické, Ringerův roztok a glukóza) a čerstvé zmrazené plazmy v objemu 4 až 5 litrů denně (v některých případech se množství vstřikované tekutiny zvýší na 8 až 12 litrů).

 • Zvyšování a udržování krevního tlaku

Dopamin se injikuje intravenózně (kontinuálně), počínaje dávkou 2 - 5 μg / kg za minutu, poté se dávka postupně zvyšuje, dokud není dosaženo normálních hodnot. Dopamin zvyšuje kontrakci myokardu a srdeční frekvence, rozšiřuje renální, mezenterické (střevní) a mozkové cévy a zužuje cévy kosterních svalů, což vede k normalizaci krevního oběhu v životně důležitých orgánech.

 • Podávání glukokortikoidů

Glukokortikoidy mají účinky proti šoku (podpora krevního tlaku), protizánětlivé, antialergické, toxické a imunosupresivní. Obvykle se podává dexamethason nebo prednisolon (perorálně, intramuskulárně nebo intravenózně, v závislosti na stavu pacienta).

 • Podávání antibiotik

Výběr antibiotik se provádí s ohledem na jejich rezistenci na beta-laktamázu a aktivitu proti stafylokokům. Předepisování antibiotik nesnižuje trvání akutní fáze toxického šoku a nezbavuje klinické příznaky, ale významně snižuje frekvenci relapsů TSS. Výhodné jsou peniciliny (amoxiclav, oxacilin, meticilin, nafcilin) ​​a cefalosporiny. V případě alergie na peniciliny jsou předepsány vankomycin, klindamycin, dapotmycin nebo linezolin. Antibiotika se podávají intravenózně a poté intramuskulárně.

 • Prevence respiračních poruch

Provádí se pomocí kyslíku, který se dodává maskou nebo nosní kanylou. Současně jsou monitorovány arteriální krevní plyny. V případě rozvoje respiračního selhání je pacient převeden na umělou ventilaci.

 • Normalizace hemokoagulace

V případě odchylek od normálních parametrů koagulogramu nebo známek krvácení se intravenózně injikují koloidní roztoky (infukol, rheopolyglucin), čerstvá zmrazená plazma, kryoprecipitát nebo transfuze dárcovské krve. Při prudkém poklesu počtu krevních destiček se vstřikuje hmota krevních destiček.

 • Antistafylokokový imunoglobulin

Lék se podává intravenózně, pokud je pacient ve vážném stavu. Imunoglobulin obsahuje protilátky, které neutralizují toxiny Staphylococcus aureus.

Při včasné a adekvátní léčbě dojde k normalizaci tělesné teploty a krevního tlaku do dvou dnů po zahájení léčby. Laboratorní parametry se normalizují na konci 1. - 2. týdne a obnova hemoglobinu a erytrocytů po 4 - 6 týdnech.

Komplikace TSS

Možné komplikace nemoci:

 • recidiva TSS obvykle nastává během druhého měsíce po léčbě u pacientů, kterým nebyla předepsána antibiotika s rezistencí na beta-laktamázu (u 60%)
 • poškození ledvin a jater;
 • úmrtí (v 5%);
 • srdeční selhání;
 • snížené mentální schopnosti (koncentrace, inteligence, poškození paměti);
 • sepse.

Otázka odpověď

Štěpení nehtů a vypadávání vlasů jsou důsledky předchozí nemoci. Nepanikařte, tyto jevy jsou reverzibilní. Užívejte multivitamíny, stimulujte nespecifickou imunitu, provádějte kosmetické procedury na vlasy a nehty (koupele na nehty, oplachování vlasů odvarem z léčivých bylin, lékařské masky).

Nejprve si při vkládání a vyjímání tamponu důkladně umyjte ruce. Zadruhé, nedovolte, aby byl tampon delší dobu ve vagině (více než 4 hodiny) a odstraňte jej, i když ještě nebyl zcela nasycen. Za třetí, používejte tampony s nízkým stupněm absorpce (vyžaduje častou výměnu a menší poranění vaginální sliznice). Také v noci a ve dnech menšího krvácení vyměňte tampony za vložky. Použití vonných tamponů se nedoporučuje, zejména u žen náchylných k alergiím. Je zakázáno zavádět tampony na pozadí akutního nebo exacerbace zánětlivého procesu v ženských pohlavních orgánech a po utrpení TSS.

Protože tampon je uvnitř těla, kde hromadí krev - optimální živná půda pro Staphylococcus aureus. Toxiny uvolňované bakteriemi okamžitě vstupují do krevního oběhu mikrotrhlinami, které se objevují po zavedení a odstranění tamponů. Kromě toho může „stará“ krev spolu s patogenními mikroby z tamponu proniknout do dělohy, odtud do břišní dutiny (například na tampon jsem zapomněl na konci menstruace, když jsem jej zavedl, aby absorboval zbytkové drobné sekrece, ale zapomněl jsem ho odstranit). Polštářky nezpůsobují mikrotraumy vnějších pohlavních orgánů, nezpůsobují stagnaci krve v pochvě a včas se mění (žena vidí, že polštářek již není vhodný k použití).

Syndrom toxického šoku - příčiny, rizikové faktory

Syndrom toxického šoku (TSS) je vzácný, ale závažný stav způsobený bakteriální infekcí. Tento stav je výsledkem expozice toxinům produkovaným bakteriemi Staphylococcus aureus v těle. Ačkoli syndrom toxického šoku byl dříve spojován s používáním tamponů během menstruace u žen, může se tento stav objevit také u mužů, dětí a starších osob. Podle National Institutes of Health je užívání tamponů faktorem přispívajícím u méně než 50% případů syndromu toxického šoku (NIH, 2010).

Syndrom toxického šoku může být způsoben pouze toxiny produkovanými streptokoky skupiny A. Během období, kdy byla prokázána souvislost mezi používáním hygienických tamponů a zvýšeným výskytem syndromu toxického šoku, většina amerických výrobců tamponů stáhla z trhu určité typy výrobků, čímž se snížil výskyt TSS u žen.

K infekci dochází, když bakterie Staphylococcus aureus vstupují do těla otvorem v povrchu kůže, například řezem, poškrábáním, odřením nebo jinými prostředky. Odborníci si nejsou jisti, proč se při používání tamponů vyskytuje syndrom toxického šoku. Podle americké kliniky Mayo přispívá prodloužená přítomnost tamponu ve vagině k hromadění velkého množství bakterií. Druhá hypotéza uvádí, že vlákna tamponu traumatizují vaginální stěnu a vytvářejí mikrootvory pro vstup bakterií, což umožňuje infekci proniknout do krevního řečiště..

Navzdory specifickým podmínkám výskytu se TSS může vyskytovat také u mužů, dětí a žen v menopauze. Mezi rizikové faktory přispívající k syndromu toxického šoku patří chirurgický zákrok a zranění. K vzniku syndromu navíc přispívají nedávné velké popáleniny nebo kožní infekce..

Další rizikové faktory:

 • nedávné narození;
 • používání vaginální houby nebo bránice k zabránění otěhotnění;
 • otevřená kožní léze.

K toxickému šoku dochází, když bakterie streptokoků a stafylokoků vstoupí do částí těla, které tyto bakterie normálně neobsahují. Například přítomnost streptokoků a stafylokoků je abnormální pro krev, plíce nebo svalovou tkáň. Lidé s cukrovkou, závislostí na alkoholu, plané neštovice nebo s nedávným chirurgickým zákrokem jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku tohoto onemocnění. Při prvních příznacích toxického šoku byste měli kontaktovat gynekologa nebo terapeuta z nejbližší nemocnice.

Příznaky toxického šoku

 • náhlá horečka;
 • nízký krevní tlak;
 • bolest hlavy;
 • bolesti svalů, křeče;
 • zvracení, nevolnost, průjem;
 • vyrážka na těle, která se podobá známce po spálení sluncem, zejména na dlaních a chodidlech;
 • zarudnutí sliznice očí, úst a hrdla;
 • neschopnost soustředit se, zmatenost.

Diagnóza syndromu toxického šoku

Lékař může diagnostikovat syndrom toxického šoku na základě vyšetření pacienta a jeho příznaků. Kromě toho je v některých případech nutné kontrolovat přítomnost streptokoků a stafylokoků v krvi nebo moči. Za tímto účelem se provádí krevní test. Gynekolog může odebrat vzorek tkáně z děložního čípku a pochvy. Tyto vzorky jsou poté testovány na bakterie, které způsobují syndrom toxického šoku..

Léčba TSS, možné komplikace

Syndrom toxického šoku je lékařská pohotovost; mnoho pacientů se syndromem toxického šoku musí být hospitalizováno. Někteří pacienti musí zůstat na jednotce intenzivní péče několik dní, protože jejich stav může být kritický. Ve většině případů lékaři předepisují intravenózní antibiotika. Tyto léky pomáhají v boji proti infekci v těle a zlepšují stav pacienta. Další léčba syndromu toxického šoku se liší v závislosti na základní příčině. Pokud je například stav způsoben použitím vaginální houby nebo tamponu, je třeba nejprve odstranit cizí předmět. Pokud je výskyt TSS způsoben otevřenou ranou nebo chirurgickým zákrokem, je nutné odstranit hnis pokrývající povrch rány a darovat krev, aby se určil původ infekce.

Další možné způsoby léčby TSS jsou následující:

 • užívání léků ke stabilizaci krevního tlaku;
 • pít hodně tekutin v boji proti dehydrataci
 • injekce gama globulinu k potlačení zánětu v těle a posílení schopností imunitního systému.

Podpůrná terapie spočívá hlavně v neustálém odpočinku v posteli, odpočinku a pravidelném odpočinku. Pacientovi se syndromem toxického šoku se doporučuje několik dní vyloučit sledování televize, používání počítače a mobilního telefonu a emoční přetížení. Zůstaňte v klidu, odpočiňte si a pijte hodně tekutin.

Syndrom toxického šoku je nebezpečný stav, který představuje přímou hrozbu pro život pacienta. Podle statistik je asi 50% případů TSS smrtelných. V některých případech tento stav negativně ovlivňuje funkci vnitřních orgánů, například:

- selhání jater;

Známky selhání jater: zežloutnutí kůže a očních bulv, bolest v horní části břicha, potíže se soustředěním, nevolnost, zvracení, ospalost.

- selhání ledvin;

Známky selhání ledvin: únava, nevolnost, zvracení, křeče, bolest na hrudi, vysoký krevní tlak, problémy se spánkem, otoky nohou a kotníků, problémy s močením.

- srdeční selhání;

Známky srdečního selhání: bušení srdce, bolest na hrudi, sípání,

kašel, nechutenství, neschopnost soustředit se, únava, slabost, dušnost.

- snížení intenzity průtoku krve v těle;

- zhoršení fyzických a duševních funkcí.

Jak předcházet syndromu toxického šoku?

Některá preventivní opatření mohou snížit riziko vzniku syndromu toxického šoku. Mezi tato opatření patří:

 • Výměna tamponů často během menstruace (každých 4 až 8 hodin) nebo nošení tamponů jen několik hodin denně
 • používání hygienických vložek ve dnech, kdy je vypouštění minimální;
 • používání tamponů s nižší absorpční rychlostí, než je nutné. Riziko TSS je nejvyšší při použití tamponů s maximální absorpcí;
 • časté mytí rukou k odstranění bakterií;
 • udržování čistoty všech ran na pokožce, aby se zabránilo infekci a urychlilo se hojení, časté oblékání.

Může se opakovat syndrom toxického šoku. Lidé, kteří již měli TSS, jej mohou znovu získat. Pokud jste měli syndrom menstruačního šoku nebo vážnou infekci stafylokokovými nebo streptokokovými infekcemi, nepoužívejte tampony.

Na základě materiálů:
Mayo Foundation for Medical Education and Research, George Krucik, MD,
Syndrom toxického šoku. (2011, leden). KidsHealth. Citováno 4. července 2012;
Skupina A streptokokové (GAS) nemoci. (2008, duben).
Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

Důvod zjistil, proč je druhá vlna koronaviru nepravděpodobná

Syndrom toxického šoku

Syndrom toxického šoku je patologický proces, který působí jako reakce těla na toxické účinky patogenních organismů. Syndrom byl poprvé identifikován v roce 1978 u sedmi dětí se stafylokokem.

Po 2 letech bylo takové onemocnění identifikováno také v oblasti gynekologie a byl zaznamenán vztah mezi vývojem syndromu toxického šoku a používáním hygienických tamponů ženami v kritických dnech. Většinu obětí tvoří ženy ve věku od 18 do 35 let. Toto onemocnění je spojeno s menstruací u 50%, s obdobím po porodu - u 12% a 38% se týká řady důvodů jiné etiologie.

Progresi syndromu nelze žádným způsobem ovlivnit použitím produktů pro intimní hygienu různých značek. Toxický šok není vyvoláván samotným tamponem, ale bakteriemi, které ve velkém množství během menstruace žijí v genitálním traktu. Hygienický tampon sám o sobě není schopen syndrom vyvolat, ale riziko patologie během kritických dnů se významně zvyšuje, takže musíte dodržovat standardní hygienická pravidla.

Syndrom postupuje rychle: když je tělo v šoku, úmrtnost se pohybuje od 8% do 16%.

Toto onemocnění je poměrně vzácné, avšak v souladu s mezinárodními pravidly jsou všichni výrobci superabsorpčních hygienických tamponů povinni varovat před možností vzniku syndromu.

Etiologie

Příčiny syndromu toxického šoku jsou různé. Patologie je způsobena bakteriemi skupiny A streptokoků a Staphylococcus aureus, které mají systémový účinek na různé orgány a tkáně. Onemocnění se nejčastěji vyskytuje v důsledku vývoje infekčních patogenů v těle, nikoli v době infekce.

Predisponující faktory pro rozvoj patologie:

 • tampony (hygienické výrobky se zvýšeným obsahem adsorpčních složek mohou přispět k rozvoji onemocnění, zejména pokud je zanedbána jejich včasná výměna);
 • intravaginální antikoncepce (mikroorganismy se množí mnohem aktivněji v přítomnosti cizích předmětů ve vagině);
 • poškození sliznice (přítomnost poporodních poranění, zbytky krve po porodu a chirurgické zákroky vytvářejí příznivé podmínky pro vstup mikrobů nebo toxinů do krve).

Přebytek specifických protilátek v těle proti mikrobům stafylokoků a streptokoků způsobuje imunitní odpověď, která vede k syndromu toxického šoku. Exacerbaci nemoci usnadňuje pobyt v lékařských zařízeních, kde jsou lidé relativně blízko sebe..

Klasifikace

TSS je klasifikován v závislosti na patogenu:

 • stafylokokový syndrom;
 • syndrom streptokokového toxického šoku.

Stafylokokový syndrom se vyskytuje nejčastěji po:

 • porod;
 • chřipka;
 • Plané neštovice;
 • malé modřiny na kůži;

To znamená, že k onemocnění tohoto druhu dochází po procesech, které nenarušují integritu pokožky..

Onemocnění vyvolané streptokokem se dělí na:

 • syndrom menstruačního toxického šoku;
 • syndrom nemenstruačního toxického šoku.

Syndrom toxického šoku z tamponů je vyvoláván jejich dlouhodobým používáním, nemonstruační syndrom je způsoben chirurgickým zákrokem v těle se zapojením chirurgických obvazů.

Příznaky

Příznaky onemocnění jsou mnohostranné, lze je rozdělit na primární a sekundární.

Mezi primární příznaky patří:

 • svalové křeče;
 • bolest hlavy;
 • bolest kloubů;
 • bolest krku;
 • závratě, ztráta vědomí;
 • bolest v břiše;
 • významné zvýšení tělesné teploty;
 • nevolnost, zvracení;
 • otok ústní sliznice;
 • žaludeční nevolnost.

Na pokožce se může objevit zarudnutí ve formě vyrážky, která během následujících tří dnů vybledne.

Mezi příznaky sekundární skupiny patří:

 • sepse;
 • zánět spojivek;
 • žlutý tón pleti;
 • poškození jater;
 • tkáňová nekróza;
 • poškození ledvin;
 • zhoršení dýchání, dušnost;
 • dysfunkce urogenitálního systému.

U žen, které používají tampony, se příznaky syndromu toxického šoku objevují 3. až 5. den menstruačního cyklu. Pokud je onemocnění vyvoláno porodem, chirurgickými zákroky, příznaky se projeví během prvních dvou dnů. Tento druh onemocnění se vyskytuje častěji u dospělých než u dětí..

Diagnostika

Specialista může diagnostikovat TSS pouze pomocí složitých metod. Lékař by měl:

 • vyšetřit pacienta;
 • dozvědět se o stížnostech pacienta;
 • změřit teplotu (protože syndrom toxického šoku je charakterizován vysokou teplotou).

Laboratorní testy, které lékař předepíše:

 • obecná analýza moči;
 • obecná analýza krve;
 • chemie krve;
 • bakteriální nátěr.

Instrumentální diagnostika zahrnuje:

 • elektrokardiogram (zobrazuje poruchy srdečního rytmu);
 • fluorografie (kontrola poškození plic).

Specialista také provádí diferenciální diagnostiku. Je důležité nezaměňovat TSS s takovými nemocemi:

Je možná konzultace s několika lékaři:

 • kardiolog;
 • chirurg;
 • urolog;
 • dermatolog;
 • pulmonolog;
 • gynekolog;
 • specialista na infekční choroby;
 • anesteziolog-resuscitátor.

Po obdržení výsledků analýz všech nezbytných studií bude lékař schopen diagnostikovat onemocnění a předepsat nejoptimálnější léčbu.

Léčba

Léčba se vybírá na základě faktorů, které vyvolaly patologický proces, a na průběhu patologie. Použijte jednu nebo všechny možnosti léčby:

 • rehabilitace bakteriálního zaměření;
 • antibakteriální terapie;
 • infuzní terapie;
 • vazopresorové látky.

Nejprve se z pacientovy vagíny (pokud existuje) odstraní dráždivá látka a vagina se ošetří speciálním roztokem. Při detekci ran je možné vyříznout oblasti tkáně s výraznou nekrózou. Po odstranění zdroje infekce se blahobyt pacienta výrazně zlepšuje.

Výběr vhodného antibiotika pro pacienta je založen na stanovení antimikrobiální citlivosti. Antibiotická léčba je předepsána až po identifikaci virového kmene, který způsobil syndrom toxického šoku. Antibakteriální léky se používají po dobu 10 dnů.

Infuzní terapie je zaměřena na obnovení objemu tekutiny v cévách a stabilizaci hemodynamických parametrů. Léky se vybírají v závislosti na formě onemocnění zaměřené na obnovení krevního tlaku. Vazopresorická činidla se používají v případě, že není odpověď na infuzní terapii.

Prevence

Preventivní opatření k zabránění syndromu toxického šoku zahrnují dodržování těchto pokynů:

 • použití vložek by mělo být střídáno s použitím tamponů během menstruace;
 • při použití tamponů musíte věnovat pozornost jejich absorpčním vlastnostem a vybrat odrůdu vhodnou pro množství sekrecí;
 • k odstranění tamponu a jeho výměně by mělo dojít maximálně 4 hodiny po jeho zavedení do pochvy;
 • nepoužívejte tampon, pokud způsobuje vaginální diskomfort.

Je nutné předcházet infekčním a zánětlivým onemocněním, posilovat imunitní systém.

Pokud osoba zažila syndrom toxického šoku a léčba proběhla dobře, měli byste se před použitím tamponů rozhodně poradit se svým lékařem.

Syndrom toxického šoku

Syndrom toxického šoku je závažné akutní poškození více orgánů způsobené exotoxiny Staphylococcus aureus nebo pyogenním streptokokem. Projevuje se náhlým zvýšením teploty na 38,9 ° C nebo více, poklesem krevního tlaku, erytematózními kožními vyrážkami s následným odlupováním, silným průjmem, zvracením, známkami poškození různých orgánů a systémů. Diagnóza TSS je stanovena na základě klinického obrazu, údajů z fyzického vyšetření, laboratorních, včetně bakteriologických, analýz. Léčba zahrnuje sanitaci bakteriálního zaměření, předepisování antibiotik, infuzi a symptomatickou léčbu.

ICD-10

 • Příčiny TSS
 • Patogeneze
 • Příznaky TSS
 • Komplikace
 • Diagnostika
 • Léčba syndromu toxického šoku
 • Předpověď a prevence
 • Ceny léčby

Obecná informace

Syndrom toxického šoku (TSS) byl poprvé diagnostikován v roce 1978 u sedmi dětí se stafylokokovou infekcí. Odborníci v oboru gynekologie se s ním setkali o dva roky později a všimli si souvislosti mezi vývojem syndromu u mladých žen s použitím superabsorpčních hygienických tamponů během menstruace. Drtivou většinu pacientů tvoří ženy ve věku 17–30 let. Asi u poloviny z nich je vývoj syndromu spojen s menstruací. Ve čtvrtině případů nemenstruační TSS se onemocnění vyskytuje v poporodním období u nositelů Staphylococcus aureus, u 75% - v důsledku jiných příčin (kožní a podkožní infekce, minulé operace s tamponací atd.).

Příčiny TSS

Syndrom toxického šoku je způsoben mikroorganismy produkujícími exotoxiny, které mají systémový účinek na různé orgány a tkáně - Staphylococcus aureus (Staphylococcus aureus) a pyogenní β-hemolytický streptokok skupiny A (Streptococcus pyogenes). K onemocnění většinou nedochází v době primární infekce bakteriemi, ale na pozadí přenosu infekčních patogenů pod vlivem následujících predisponujících faktorů:

 • Pomocí tamponů. Pravděpodobnost vývoje TSS se zvyšuje s použitím hygienických výrobků se zvýšenými adsorpčními vlastnostmi a porušením doporučené frekvence jejich výměny.
 • Užívání intravaginální antikoncepce. Přítomnost bránic, hub, čepiček ve vagině vytváří příznivé podmínky pro reprodukci mikroorganismů.
 • Porušení integrity sliznic. Při poranění genitálií, přítomnosti zbytků placentární tkáně, plodových membrán, krve po porodu a gynekologických operací v děloze vznikají optimální podmínky pro očkování bakterií a pro pronikání mikroorganismů nebo jejich toxinů do krve.

Syndrom non-menstruačního toxického šoku může komplikovat chirurgické zákroky, při nichž se používají obvazy, které hromadí krev (operace nosní dutiny s použitím turundy, ucpání rány atd.), A traumatické poranění kůže. Kombinace těchto faktorů s virovými chorobami (plané neštovice, chřipka) a užívání imunosupresiv zvyšuje riziko vzniku toxemie a bakteremie.

Patogeneze

Mechanické a chemické vlivy hrají klíčovou roli ve vývoji syndromu toxického šoku, který podporuje růst bakterií a ovlivňuje propustnost tkání. Výchozím bodem je penetrace významného množství specifických toxinů (TSST) do krevního řečiště a jejich interakce s T-lymfocyty. Výsledkem je, že se cytokiny masivně uvolňují a způsobují multiorgánovou toxickou reakci. Cévy se rozšiřují a zvyšuje se propustnost jejich stěn, což vede k pohybu krevní plazmy a sérových proteinů do extravaskulárního prostoru. V tomto případě je pozorován prudký pokles tlaku, dochází k otokům, je narušena koagulace a teplota stoupá. Pod vlivem zprostředkovaných imunitních reakcí a přímého působení toxinů je ovlivněna kůže, parenchyma jater, plic a dalších orgánů.

Příznaky TSS

U menstruujících žen, které používají tampony, se příznaky TSS objevují 3. - 5. den menstruace. U syndromu toxického šoku, který komplikuje porod nebo gynekologické operace, se patologie projevuje v prvních 2 dnech po porodu nebo po operaci. Toto onemocnění se zpravidla vyskytuje akutně. Ve vzácných případech je prodrom pozorován ve formě obecné nevolnosti, nevolnosti, bolesti hlavy a bolesti svalů. Prvním příznakem TSS jsou silné zimnice s nárůstem teploty na 39-40 ° C, po kterých se během 1-4 dnů rozvine úplný klinický obraz..

U téměř všech pacientů se objeví svalová slabost a rozptýlené svalové bolesti, zejména ve svalech proximálních končetin, břicha a zad. Bolesti kloubů jsou běžné. Více než 90% pacientů zaznamenává přetrvávající zvracení a hojný vodnatý průjem, řídké množství moči. Existuje bolest v krku, parestézie, bolesti hlavy, fotofobie, závratě a mdloby na pozadí klesajícího krevního tlaku. V některých případech se obávají kašel, bolestivé pocity při polykání. V akutním stádiu, trvajícím 24 až 48 hodin, se pacient jeví jako inhibovaný a dezorientovaný.

Specifickým projevem syndromu jsou kožní vyrážky ve formě rozptýleného zarudnutí, které připomíná spálení sluncem a během prvních 3 dnů začíná postupně mizet. Následně dojde k hrubému odlupování kůže, zvláště patrné na chodidlech a dlaních. U některých žen má zarudnutí povahu skvrn různých velikostí, ke kterým se přidávají malé nodulární erupce nebo bodkované petechiální krvácení. Téměř čtvrtina pacientů 5. až 10. den má silné svědění na pozadí makulo-nodulární vyrážky. Téměř 100% pacientů má na konci 1–2 týdnů mělkou generalizovanou šupinatou exfoliaci kožního epitelu s výraznějším lamelárním odlupováním dlaní, chodidel, prstů na rukou a nohou. Polovina pacientů, kteří podstoupili TSS, si na konci 2. nebo 3. měsíce všimne vypadávání vlasů a nehtů na nohou.

V téměř 3/4 případů byla zjištěna hyperémie spojivek, zarudnutí zadní stěny hltanu a sliznice úst, karmínově červená barva jazyka. Jedna ze tří menstruujících žen s TSS je znepokojena bolestivostí a otoky velkých stydkých pysků a stydkých pysků. Při závažném průběhu syndromu existují známky toxického poškození jater, ledvin, dýchacího systému s přechodnou žloutnutím kůže, bolesti břicha, dolní části zad, pravého hypochondria, zakalení moči, dušnosti atd..

Kromě klinicky výrazného syndromu toxického šoku existuje jeho vymazaná forma (s počátečním projevem nebo opakovanou epizodou): pacient má horečku, zimnici, střední bolest svalů, nevolnost, zvracení, průjem, bolest v krku. Krevní tlak však neklesá a patologický stav je vyřešen bez léčby..

Komplikace

V těžkém průběhu syndromu je pozorován toxický šok, který vede k porušení mikrocirkulace a zhoršuje poškození parenchymálních orgánů. Dochází k selhání dýchání s dušností a zhoršením okysličení krve, DIC syndrom s tromboembolismem a silným krvácením, je narušen srdeční rytmus a ledviny selhávají v důsledku akutní tubulární nekrózy. U pacientů se streptokokovým TSS se ve více než 50% případů objeví baktremie a nekrotizující fasciitida. Z dlouhodobého hlediska je možná dočasná ztráta nehtů a vlasů, neurologické poruchy (parestézie, poruchy paměti, zvýšená únava).

Diagnostika

S ohledem na multiorgánovou povahu onemocnění je pro stanovení diagnózy nutné posoudit jak lokální změny na straně ženských orgánů, tak známky narušení jiných systémů. Komplexní vyšetření zahrnuje:

 • Vyšetření gynekologem. Objevují se otoky a hyperémie genitálií, v některých případech - skromný výtok hnisavého charakteru z cervikálního kanálu. Palpaci lze určit bolestí v oblasti příloh.
 • Vyšetření. Ve 100% případů dochází ke zvýšení teploty o více než 38,9 ° C a poklesu systolického tlaku pod 90 mm Hg. (obvykle s ortostatickým poklesem 15 mmHg).
 • Obecné klinické analýzy. KLA je charakterizována leukocytózou s vysokou neutrofilií, posunem počtu leukocytů doleva, trombocytopenií, anémií a zvýšeným ESR. Při obecné analýze moči se stanoví abnormální močový sediment s vyluhovanými erytrocyty a sterilní pyurií.
 • Chemie krve. Při zhoršené funkci jater se zvyšuje hladina bilirubinu a aktivita transferáz (zjištěna u téměř poloviny pacientů), při selhání ledvin, azotemii, kreatininémii a při poškození svalů - zvýšený obsah CPK. Na koagulogramu se zvyšuje protrombinový čas a částečný tromboplastinový čas a stanoví se produkty degradace fibrinu. Krevní test na elektrolyty odhalí metabolickou acidózu, sníženou hladinu vápníku, fosforu, sodíku, draslíku.
 • Metody stanovení patogenu. K identifikaci infekčního agens se používá bakteriální kultura nátěru z pohlavních orgánů s antibiotikogramem a krevní kultura (indikovaná pro podezření na streptokokový TSS). Sérologické studie umožňují posoudit parametry imunitního systému, s výjimkou infekčních onemocnění s podobným klinickým obrazem.
 • Instrumentální diagnostika. EKG umožňuje včas detekovat srdeční arytmie. Pro hodnocení zdraví plic se doporučuje fluorografie nebo rentgenografie hrudníku.

Syndrom HS se liší od sepse a infekčních onemocnění (spalničky, spála, leptospiróza, hepatitida B, skvrnitá horečka Skalistých hor, tyfus, meningokokemie, virový exantém). Pacient je konzultován anesteziologem-resuscitátorem, specialistou na infekční onemocnění, kardiologem, chirurgem, urologem, dermatologem, pulmonologem, neuropatologem.

Léčba syndromu toxického šoku

Při výběru léčebného režimu pro syndrom toxického šoku je důležité zohlednit dopad na faktory, které způsobily onemocnění, a opatření ke stabilizaci funkcí postižených systémů. Pacient je zobrazen:

 • Rehabilitace bakteriálního zaměření. Nejprve sejměte tampon, membránu, víčko (pokud existuje) a vypláchněte pochvu sterilním roztokem. Pokud jsou detekovány bakteriálně kontaminované rány, je možná excize tkáně s oblastmi nekrózy.
 • Antibiotická terapie. Volba léčiva je založena na výsledcích stanovení citlivosti na antimikrobiální látky. Před získáním těchto údajů je předepsána empirická terapie, která zohledňuje pravděpodobný patogen a jeho možnou rezistenci na antibiotika. Kurz trvá až 10 dní.
 • Infuzní terapie. Klíčovým prvkem léčby je obnovení objemu intravaskulární tekutiny a stabilizace hemodynamických parametrů. V závislosti na povaze poruch se pacientovi injekčně podávají krystaloidní roztoky, elektrolyty, čerstvá zmrazená krevní plazma, destičková hmota atd..
 • Vasopresorické látky. Pokud úprava objemu intravaskulární tekutiny neumožňuje normalizaci krevního tlaku, podávají se léky s presorickým účinkem.

Při závažném selhání orgánu může být pacientovi předepsána hemodialýza (s akutním selháním ledvin), umělá ventilace s pozitivním tlakem na výdech (se syndromem dechové tísně). Řada autorů zaznamenává rychlejší zotavení při jmenování kortikosteroidů a imunoglobulinů.

Předpověď a prevence

Ve většině případů se díky výsledkům moderní gynekologie, včasné diagnostice a léčbě pacientky se stafylokokovým TSS zotaví během 1-2 týdnů, zatímco úmrtnost v současné fázi je 2,6%. Teplota a krevní tlak se normalizují do 2 dnů od okamžiku hospitalizace a laboratorní parametry - 7-14. Den. Hladina červených krvinek se obnoví po 4–6 týdnech. U streptokokového toxického šoku je úmrtnost stále vysoká a dosahuje 50%. Pro prevenci TSS je důležité dodržovat doporučení týkající se používání tamponů a vyšetřovací protokoly před porodem a gynekologické operace pro včasnou identifikaci patogenů.

Toxický šok

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Toxický šok je extrémně vzácný. Navzdory tomu však ve většině případů představuje vážné riziko pro lidské zdraví..

Tento jev se může rychle vyvinout a vést k negativním procesům v různých orgánových systémech, včetně plic, ledvin a jater.

Kód ICD-10

Příčiny toxického šoku

Většina příčin toxického šoku je spojena s bakteriální infekcí. Produkují toxiny, které vedou k rozvoji toxického šoku. Dnes jsou zcela běžné, ale obvykle nezpůsobí vážné poškození těla. Mohou vést k rozvoji infekcí v krku nebo na kůži. To vše lze snadno eliminovat a nemá to vážné následky. Ve vzácných případech se toxiny dostávají do krevního řečiště a vyvolávají tak silnou imunitní odpověď u lidí, jejichž těla s nimi vůbec nebojují..

Streptokokový šok nastává během porodu, chřipky, planých neštovic a chirurgického zákroku. Možný je vývoj na pozadí drobných poranění, ran nebo modřin. Příčinným činitelem se mohou stát i ty nejběžnější modřiny, které nejsou schopné narušit celistvost kůže..

Stafylokokový toxický šok nastává po dlouhodobém používání tamponů nebo po chirurgickém zákroku. V mnoha případech je téměř nemožné zabránit rozvoji tohoto jevu..

Patogeneze infekčního toxického šoku

Patogeneze infekčního toxického šoku - na úrovni malých cév, je charakterizována skutečností, že do oběhového systému vstupuje velké množství toxinů. Jsou vylučovány saprofytickými bakteriemi. Tento jev vede k prudkému uvolňování adrenalinu a dalších biologicky aktivních látek. Jsou schopné způsobit křeče postkapilárních žil a arteriol. Krev, která cirkuluje otevřenými arteriovenózními zkraty, nemůže vykonávat svou přímou funkci. Na tomto pozadí dochází k ischemii tkáně a metabolické acidóze. Snížená cirkulace vede k tkáňové hypoxii, k anaerobnímu metabolismu dochází v důsledku nedostatku kyslíku.

Na úrovni orgánových systémů se patogeneze infekčního toxického šoku projevuje ve formě depozice krve v kapilárách a uvolňování její kapalné části do mezibuněčného prostoru. Nejprve je relativní a poté absolutní hypovolémie. Je možné snížení renální perfuze. To vede k nadměrnému poklesu glomerulární filtrace. Edém vyvíjející se na tomto pozadí způsobuje akutní selhání ledvin. Podobné procesy probíhají v plicích. Proto je toxický šok tak nebezpečný..

Příznaky toxického šoku

Příznaky toxického šoku se rozvíjejí rychle a rychle. A to vše je tak prchavé, že smrt může nastat do 2 dnů..

První příznaky „nemoci“ zahrnují extrémně vážné následky. Existují tedy pocity podobné chřipce. Začíná bolest svalů, křeče v žaludku, bolesti hlavy a bolest v krku. Teplota může náhle stoupnout na 38,9. Možné je zvracení a průjem.

Postupem času se objeví známky šoku. Vyznačují se nízkým krevním tlakem a zvýšenou srdeční frekvencí. To je často doprovázeno závratěmi, ztrátou vědomí, nevolností, zvracením nebo dysforií a zmatením. Je možné zarudnutí, které je podobné spálení sluncem. Může se objevit na několika částech těla nebo na samostatných místech. Je to hlavně v podpaží nebo ve slabinách. V místě infekce je silná bolest. Je pozorováno zarudnutí nosních cest a úst.

Mezi další příznaky patří zánět spojivek, otrava krve, odlupování kožní tkáně a odumření kožní tkáně. Proto je toxický šok pro člověka extrémně nebezpečný..

Infekční toxický šok

Infekční toxický šok je prudký pokles krevního tlaku. Vyskytuje se na pozadí negativního dopadu toxických látek, které produkují viry nebo bakterie..

Tento typ se často označuje jako septický šok, bakteriotoxický šok nebo endotoxický šok. Jedná se o extrémně nespecifický klinický syndrom. Vyskytuje se hlavně u řady infekčních onemocnění v důsledku metabolických, neuroregulačních a hemodynamických poruch způsobených bakteremií (viremií) a toxemií.

Často se vyskytuje na pozadí meningokokové infekce, chřipky, horečky, tyfu a tyfu, záškrtu, salmonelózy, úplavice a jiných nebezpečných infekcí. Mechanismus patogenních poruch je v tomto případě určen typem patogenu, povahou léčby, intenzitou patologických procesů v těle (orgánu), jejich stupněm a dalšími parametry. Toxický šok je vážná porucha v těle.

Syndrom toxického šoku

Syndrom toxického šoku je relativně vzácný stav. Vyznačuje se náhlým startem. To vše má vážné důsledky pro lidský život. Tento syndrom může rychle postupovat. Opatření první pomoci proto musí být provedena okamžitě..

Syndrom toxického šoku se vyskytuje na pozadí infekce stafylokoky a streptokoky. Za normálních podmínek člověka nijak neobtěžují. Ale za určitých podmínek jsou schopny uvolňovat toxiny, které vstupují do krve a vedou k těžkým zánětlivým reakcím.

Reakce imunitního systému vede k jevům, které jsou charakteristické pro syndrom toxického šoku. Streptokokový typ „nemoci“ je charakteristický v poporodním období, s komplikacemi po akutních respiračních infekcích a také s poškozením kůže.

Stafylokokový syndrom se objevuje v důsledku zapomenutého tamponu v pochvě. Proto musíte pečlivě sledovat své vlastní zdraví. Protože toxický šok je pro tělo extrémně negativním jevem.

Toxický šok z tamponů

Toxický šok z tamponů může být způsoben stafylokokovou infekcí. Je to hlavně kvůli zapomenutému tamponu v pochvě. Nemoc může rychle postupovat a vést k vážným následkům. V některých případech není odstranění negativních příznaků tak snadné a někdy je to prostě nemožné. Smrt je pozorována v 8–16% případů.

Tento syndrom se často objevuje u žen ve věku 15-30 let. Je to přirozeně způsobeno používáním tamponů během kritických dnů. Existovaly také případy, kdy se syndrom objevil u žen, které preferují vaginální antikoncepci..

Vývoj onemocnění je vyvolán Staphylococcus aureus. Tyto mikroorganismy se vždy nacházejí v ústech, nosu, pochvě a na kůži. Za nepříznivých podmínek vážně poškozují tělo. Zvláštní nebezpečí je pozorováno, pokud má žena porodní poranění, podráždění nebo škrábance v pochvě.

Je nutné si uvědomit, že toxický šok se vyvíjí mnohem rychleji než chřipka. Proto by prudké zvýšení tělesné teploty a zvracení mělo u ženy způsobit úzkost. Naléhavě je nutný toxický šok.

Bakteriální toxický šok

Bakteriální toxický šok se někdy také nazývá septický šok. Je schopen komplikovat průběh sepse v jakékoli fázi jejího vývoje. Tento jev je změnou reakce těla na průnik pyogenních mikroorganismů nebo jejich toxinů do krve.

To se projevuje ve formě vysoké teploty, někdy dosahuje 40-41 stupňů. Současně existuje obrovský chlad, který se vyznačuje silným pocením. Je možné, že teplota poklesne na normální nebo subfebrilní v důsledku silného pocení.

Mentální stav se dramaticky mění. Osoba cítí úzkost, motorické vzrušení a v některých případech psychózu. Tyto příznaky se projevují současně s poklesem krevního tlaku a oligurií nebo dokonce před nimi. Pulz je rychlý a dosahuje 120-10 tepů za minutu. Kůže bledne, zaznamená se akrocyanóza a dýchání se stává častějším. Vylučování močí je ostře narušeno. Toxický šok vyžaduje okamžitou úlevu.

Infekční toxický šok při pneumonii

Infekční toxický šok při pneumonii je zvláštní onemocnění. Je charakterizován poškozením alveol (tenkostěnné váčky, které saturují krev kyslíkem). Tento jev může způsobit řada patogenů. Jedná se zejména o: intracelulární parazity, houby, bakterie a viry.

Různé typy zápalu plic mají své vlastní vlastnosti. Často se může vyvinout na pozadí minulých onemocnění ve formě komplikace. Infekční toxický šok je velmi vážná komplikace. Častěji se vyskytuje na pozadí bilaterální pneumonie.

Toxický šok se vyvíjí také u těžké pneumonie, která se vyznačuje silnou infiltrací plicní tkáně. Začínající komplikaci lze identifikovat časnými příznaky. Objeví se tedy letargie nebo úzkost. Tyto příznaky obvykle nepřitahují pozornost, což vede ke zhoršení situace. V průběhu času se objeví dušnost, tachykardie a není vyloučena bledost končetin. Pokožka je suchá a teplá. Toxický šok vyžaduje okamžitou úlevu.

Infekční toxický šok u dětí

Infekční toxický šok u dětí je vážný a nebezpečný stav. Může to být způsobeno složitými infekčními chorobami. Důvod tohoto jevu spočívá v pronikání mikroorganismů do krevního oběhu a toxinů vylučovaných během jejich životně důležité činnosti..

Toxiny se v těle aktivně vyvíjejí a vedou ke křečím malých cév a kapilár. V zásadě se tento jev vyskytuje u dětí na pozadí šarlachu, záškrtu, úplavice a meningokokové infekce. První den se vše aktivně vyvíjí. Současně dochází k prudkému zvýšení teploty, a to až o 41 stupňů.

Stav dítěte zůstává nesmírně obtížný. Má bolesti hlavy, zvrací, má silné zimnice, záchvaty a zmatenost. Pulz zeslábne, srdce začne bít rychleji. Bledost sliznic a kůže, silné pocení není vyloučeno.

Infekční toxický šok u dítěte se může vyvinout na pozadí infekce odřením nebo řezáním. Je třeba na to děti varovat a rány je třeba včas ošetřit speciálním antiseptikem. Pokud zaznamenáte negativní příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Samoléčba je v tomto případě nevhodná! Pokud není toxický šok řádně odstraněn, není v tomto případě vyloučena smrt..

Fáze infekčního toxického šoku

Fáze infekčního toxického šoku jsou čtyř typů. Takže byla pojmenována první „variace“ - fáze časného reverzibilního šoku. Je charakterizován indexem šoku až 0,7–1,0, tachykardií, bolestmi svalů, břicha, bolestmi hlavy a poruchami centrálního nervového systému. Možné jsou pocity úzkosti, úzkosti a deprese..

Druhá fáze se nazývá fáze pozdního reverzibilního šoku. V této fázi dochází ke kritickému poklesu krevního tlaku (pod 90 mm Hg) a index šoku dosahuje 1,0 - 1,4. Oběť má rychlý puls, letargii a apatii. Dochází k narušení mikrocirkulace krve. To lze určit vizuálně podle mokré a studené pokožky, stejně jako podle namodralé barvy..

Třetí etapa je fází stabilního reverzibilního šoku. Stav oběti se prudce zhoršuje. Tlak postupně klesá a srdeční frekvence výrazně stoupá. Index šoku dosahuje 1,5. Modravá barva kůže a sliznic je zvýrazněna. Projevují se příznaky selhání více orgánů.

Čtvrtá fáze je nejnebezpečnější - fáze nevratného šoku. Nastává všeobecné podchlazení, pokožka pacienta je zemitá s cyanotickými skvrnami kolem kloubů. V tomto případě není možné eliminovat toxický šok..

Diagnóza toxického šoku

Existuje několik typů diagnostiky toxických šoků. Vše si můžete definovat samotným pacientem. Pacient má tedy velmi „smutný“ a „těžký“ vzhled. Osoba je při vědomí, zatímco je bledá, cyanotická, adynamická a omezená.

Rozdíl mezi centrální a periferní tělesnou teplotou je až 4 ° C. Diuréza méně než 0,5 ml / kg / hodinu. Algoverův šokový index se postupně zvyšuje. Je možné určit přítomnost toxického šoku u člověka vizuálně a pomocí dalšího měření krevního tlaku a pulzu.

V první fázi je stav pacienta vážný. Je rozrušený a neklidný. Kůže je bledá, dochází k tachykardii, mírné dušnosti a sníženému výdeji moči. Ve druhé fázi je pozorováno vzrušení, které je nakonec nahrazeno letargií. V tomto případě je kůže bledá, dochází k tachykardii, syndromu DIC, hypoxii, hypokalemii a hypotenzi. Ve třetí fázi těžká cyanóza, porucha vědomí, pokles krevního tlaku, anurie a nevratné změny v orgánech. Toxický šok je život ohrožující a musí být okamžitě odstraněn.

Jaké testy jsou potřeba?

Na koho se obrátit?

Léčba toxickým šokem

Léčba toxického šoku zahrnuje celou řadu opatření. Intenzivním terapeutickým programem pro toto onemocnění je úplné uzdravení těla. Nejprve jsou vyřešeny hlavní úkoly v terapii toxického šoku. Pak začíná boj proti ohnisku infekce v těle..

Dále se provádí eliminace exogenní a endogenní intoxikace. Po chvíli jsou spojeny hypovolémie a stabilizace makrohemodynamických indikátorů. Pak byste měli zastavit mechanismy autoagresi a eliminovat deficit bioenergie.

Je důležité zlepšit mikrocirkulaci včas. Hlavními cíli terapeutických opatření jsou obecně obnovení mikrocirkulace a úleva od diseminované intravaskulární koagulace. To se provádí současnou perzistentní infuzní terapií a intravenózním podáním farmakologických léků..

Jak bylo uvedeno výše, léčba probíhá v několika fázích a závisí na stavu osoby. Pokud tedy šok nastal v důsledku použití tamponů nebo antikoncepce u ženy, stojí za to je okamžitě odstranit z těla. Infikované rány se zbaví bakterií škrábáním skalpelem nebo nůžkami. Za tímto účelem lékař provede injekci, aby byla poškozená oblast znecitlivělá a žena necítila bolest. Takovým zásahem je chirurgické odstranění rány. Jakmile je místo infekce odstraněno, pacient pocítí úlevu.

K ničení bakterií se aktivně používají hormony a antibiotika. Jako hormonální léky se používají prednisolon a dexamethason..

Prednisolon se používá k eliminaci alergických reakcí a účinků toxického šoku. Používá se pouze se souhlasem lékaře. Aplikujte jej interně, ve formě injekcí a lokálně. Uvnitř - během nebo bezprostředně po jídle 0,025-0,05 g denně (ve 2-3 dávkách), poté se dávka sníží na 0,005 g 4-6krát denně (nebo 2-3krát denně, 0,01 g ). Ve formě injekcí - intramuskulárně (obsah ampule se rozpustí v 5 ml vody na injekci, zahřeje se na 35–37 ° C, 0,03–0,06 g léčiva) a intravenózně (proudem nebo kapáním, 0,015–0,03 g). Lokálně - pro protizánětlivé a antialergické působení se na kožní onemocnění používá 0,5% prednisolonové masti. Droga má určité kontraindikace. Neměly by ho používat starší lidé a ti, kteří mají často opar. Vedlejší účinky ve formě zadržování vody v těle, projevy hyperglykémie, svalové slabosti a amenorey nejsou vyloučeny..

Dexamethason Nástroj má protizánětlivé, antialergické, protišokové, imunosupresivní a antitoxické vlastnosti. Orální podávání se užívá ve formě tablet v množství nejvýše 10 - 15 mg denně v počáteční fázi léčby, následované snížením denní dávky na 2 - 4,5 mg při udržovací léčbě. Denní dávka léku je rozdělena do 3 dávek. Udržovací malé dávky by se měly užívat jednou denně, nejlépe ráno. V ampulích je látka určena pro intravenózní, intramuskulární, intraartikulární a intraartikulární podání. Doporučená denní dávka dexamethasonu pro tyto způsoby podávání je 4-20 mg. V ampulích se léčba obvykle aplikuje 3-4krát denně po dobu 3-4 dnů, po které následuje přechod na tablety. Lék se používá výhradně se souhlasem lékaře. Může způsobit nežádoucí účinky, jako je nevolnost, zvracení, bolest žaludku. Ve složitějších případech je možný výskyt intrakraniálního tlaku, tendence k rozvoji infekčních očních onemocnění a zvýšení tělesné hmotnosti. U antibiotik se nejčastěji používají vankomycin, daptomycin a linezolid..

Vankomycin. Léčivo se podává výhradně intravenózně rychlostí nejvýše 10 mg / min. Doba infuze by měla být nejméně 60 minut. Denní dávka pro dospělé je 0,5 g nebo 7,5 mg / kg každých 6 hodin nebo 1 g nebo 15 mg / kg každých 12 hodin. Pokud má osoba poruchu vylučovací funkce ledvin, je dávkovací režim upraven. V žádném případě by se droga neměla užívat během těhotenství, během laktace a u lidí, kteří mají přecitlivělost na určité složky léku. Je možný výskyt nežádoucích účinků ve formě nevolnosti, zvracení a alergické reakce. Ve složitějších případech se tvoří reverzibilní neutropenie, anafylaktoidní reakce a hyperémie.

Daptomycin. Lék se podává intravenózně po dobu nejméně 30 minut. U komplikovaných funkcí kůže a měkkých tkání stačí 4 mg / kg jednou denně po dobu 1–2 týdnů, dokud infekce úplně nezmizí. S bakteremií způsobenou Staphem. aureus, včetně prokázané nebo suspektní infekční endokarditidy, je doporučená dávka pro dospělé 6 mg / kg 1krát denně po dobu 2-6 týdnů podle uvážení ošetřujícího lékaře. Lék může způsobit nežádoucí účinky. Projevuje se ve formě plísňové infekce, duševních poruch, nevolnosti, zvracení a bolesti žaludku. Je možný výskyt přecitlivělosti, otoku a zimnice.

Linezolid. U dospělých je lék předepisován intravenózně nebo orálně 2krát denně, 400 mg nebo 600 mg jednou. Délka léčby závisí na patogenu, lokalizaci a závažnosti infekce: u komunitní pneumonie 600 mg - 10-14 dní, nemocniční pneumonie, 600 mg - 10-14 dní, infekce kůže a měkkých tkání, 400-600 mg, v závislosti na závažnosti onemocnění - 14-28 dní, enterokokové infekce - 14-28 dnů. Nesprávné užívání léku může způsobit nežádoucí účinky. Projevují se ve formě nevolnosti, zvracení, bolesti žaludku, bolesti hlavy a reverzibilní anémie..

Je třeba poznamenat, že každý případ je nějakým způsobem individuální. Proto je nutné eliminovat toxický šok až po vyšetření u lékaře a identifikaci stadia „nemoci“.

Nouzová péče o infekční toxický šok

Nouzová péče o infekční toxický šok by měla začít ještě před hospitalizací. Než dorazí lékař, musíte se pokusit osobu zahřát a dát mu do nohou vyhřívací podložku. Poté trapné oblečení sundejte nebo rozepněte. Tím je zajištěn přístup čerstvého vzduchu.

Ihned po hospitalizaci je člověk převezen na jednotku intenzivní péče. Zde se provádí příslušná terapie. Krevní kultury se provádějí před předepsáním antibiotik. Pokud je to možné, pak je to vše extrahováno z ložisek infekce.

Složitost a závažnost septického procesu vyžaduje léčbu zaměřenou nejen na potírání mikroorganismů, ale také na eliminaci metabolických poruch způsobených intoxikací a hypoxií. Po obnovení vitálních funkcí jsou ložiska infekce dezinfikována. Pro nouzové použití: intravenózní kapání 200 mg dopaminu, prednisolon v dávce 10-15 mg / kg / den a inhalace kyslíkem. Další léčba závisí na stavu. V každém případě musí být toxický šok okamžitě vyřešen..

Nadýmání během menstruace je častým problémem postihujícím miliony žen. Můžete se ho zbavit domácími metodami, ale nejprve musíte zjistit příčinu poruchy, jinak bude jakákoli terapie zbytečná a nepříjemné příznaky se vrátí s každým cyklem.