Pocení s menopauzou

Během menopauzy ženy často trpí nadměrným pocením, častými návaly horka a celkovým nepohodlí. Jak se zbavit těchto potíží, jaké jsou příčiny jejich výskytu, jaké prostředky existují k léčbě hyperhidrózy, je popsáno v našem článku.

Známky návalů horka

Jedná se o neočekávané záchvaty tepla, charakteristické pouze pro menopauzu. V tomto okamžiku horké vlny pokrývají tělo zevnitř a pokožka zčervená a zahřeje se. Tlukot srdce se zvyšuje, začíná se cítit nepříjemně na hrudi a zvyšuje se krevní tlak. Do tváře mi teče krev. Tělo je zalité potem, ale zároveň vysychají sliznice, zejména ženské pohlavní orgány. Jak příliv ustupuje a ochlazuje, přicházejí zimnice.

V takovém případě se návaly horka mohou objevit až několik desítekkrát denně. V závislosti na frekvenci je klasifikována jejich závažnost:

 1. Mírná menopauza - až 10 útoků denně.
 2. Climax střední závažnosti - od 10 do 20 denně.
 3. Těžká menopauza - více než 20 útoků denně.

Těžká forma se bohužel vyskytuje u přibližně jedné ze dvou žen, které dosáhly menopauzy, což znamená, že u ženy se s největší pravděpodobností vyskytne více než 20 návalů denně. U třetí se vyvine mírná menopauza a u každé šesté se vyvine mírná forma.

Bez ohledu na závažnost se návaly horka vyskytují nejčastěji ráno a večer. Ráno obvykle vadí mezi šestou a sedmou ráno. Večery se táhnou mezi 19:00 a 22:00. Samozřejmě se mohou stát jindy a některé ženy se obávají noci, která zasahuje do spánku. Obecně asi 70% žen v menopauze pociťuje návaly horka. Sami obvykle netrvají déle než půl hodiny a mohou trvat jen půl minuty..

Návaly tepla se mohou objevit nejen v přechodném období menopauzy, ale také v důsledku chemoterapie nebo chirurgického odstranění ženských pohlavních orgánů, protože k menopauze vedou změny v hormonálním pozadí..

Příčiny pocení s menopauzou

Během návalů horka a dokonce i mimo tyto záchvaty lze pozorovat hyperhidrózu - nadměrné pocení. Pocení během menopauzy je způsobeno několika vnitřními a vnějšími faktory:

 • Návaly tepla;
 • Teplé těsné oblečení z neprodyšných látek;
 • teplo a dusno, teplé a kořeněné jídlo, teplé koupele;
 • Vyčerpávající diety;
 • Stěhování, změna zaměstnání, sama o sobě změna způsobu života související s věkem, s tím spojené stresy;
 • Chronická únava.

Útoky nadměrného pocení navíc způsobují stres a úzkost, což zvyšuje pocení. Pocení je problém sám o sobě, protože vyvolává nepříjemný zápach pro ostatní a zahanbuje ženu, zvyšuje riziko nachlazení a vede k podráždění pokožky.

Noční pocení může výrazně zhoršit kvalitu spánku a prohloubit úzkost, dokonce vyvolat klimakterickou neurózu. Nakonec to může vést ke snížení imunity, kardiovaskulárních poruch, deprese.

Diagnóza hyperhidrózy

Chcete-li zjistit příčinu onemocnění a spojit ji s menopauzou, měly by být vyloučeny další možnosti. Mezi nimi může být onemocnění štítné žlázy, záchvaty paniky, časná atrofie vaječníků, nádor prolaktinu a další.

K jejich diagnostice budete potřebovat testy krve a moči. Budete také muset navštívit specializované lékaře: endokrinolog, neurolog, kardiolog, gynekolog.

K diagnostice hyperhidrózy a vyloučení neklimakterických příčin jsou zapotřebí následující testy:

 • Luteinizační hormon (LH), který je zvýšen během menopauzy;
 • Estradiol, který je naopak snížen;
 • Hladiny hormonu stimulujícího folikuly (FSH) v krvi a moči
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • Mamografie;
 • Vaginální nátěry a histologie sliznice dělohy;
 • Registrace změn tělesné teploty.

Protože nadměrné pocení může způsobit nejen menopauzu, stejně jako příznaky menopauzy mohou být charakteristické nejen pro odpovídající věkovou fázi, měli byste se při prvních pochybnostech o svém zdraví poradit s lékařem. Jinak to může vést k nežádoucím následkům..

Léčba pocení

První věcí, na kterou byste měli myslet při léčbě hyperhidrózy, je změna a optimalizace životního stylu, zlepšení hygieny. Samotná léčba může následovat..

Životní styl

Adekvátní cvičení může pomoci posílit tělo a zvýšit vytrvalost, a tím snížit reakci na fyzický a emoční stres. Je také důležité snížit příjem kávy, silného čaje, alkoholu, použití velkého množství koření, zejména kořeněných - a místo toho zvýšit příjem fermentovaných mléčných výrobků a ovoce, zeleniny, ořechů a mastných ryb. Kouření se také nedoporučuje.

Pokud máte nadváhu, bude užitečné ji udržovat na nízké úrovni, protože množství tuku ovlivňuje produkci tepla, což znamená návaly horkosti a pocení. K přehřátí přispívá také syntetické oblečení a pro volné dýchání a ochlazení těla se doporučují přírodní látky..

Aby se vyrovnaly problémy spojené s pocením, měla by se zlepšit také osobní a domácí hygiena. Vyberte si silný, dlouhotrvající deodorant, který je co nejvíce bez zápachu, aby nedráždil ostatní. Můžete a měli byste se umýt několikrát denně, alespoň ráno a před spaním, také po práci nebo, pokud vedete domácnost, uprostřed dne. Stejně důležité je umýt si vlasy, aby byly vlasy čisté, jinak by se zhoršila vůně a vzhled a na pokožce hlavy by se mohla vyvinout bolestivá mikroflóra. Doporučuje se také častěji měnit ložní prádlo a oblečení a používat prodyšné přírodní látky.

Vitamíny a minerály jsou také potřebné k podpoře zdraví těla. Během menopauzy jsou obzvláště důležité vitamíny skupiny B, zejména B6 a B12, stejně jako vitamin D a vápník potřebné pro jeho vstřebávání, stejně jako hořčík..

Hormony a fytoestrogeny

Pokud to ošetřující lékař považuje za nutné, předepíše nezbytnou hormonální substituční terapii. To znamená předepsat léky, které s věkem kompenzují nedostatek přirozené produkce hormonů..

Některé rostliny obsahují látky podobné účinkům ženských pohlavních hormonů - estrogeny. Takže sójové isoflavony mají účinek podobný estrogenu.

Fytoestrogeny jsou obsaženy v doplňku stravy Flavia Night. Tento doplněk také obsahuje vitamíny B (B6 a B12), vitamin D, vápník a hořčík a několik dalších prospěšných živin. Melatonin v noci Flavia pomáhá normalizovat spánek, protože tato látka je přirozeným regulátorem cyklů spánku a bdění.

Jiné prostředky

Sedativa mohou být také užitečná. Tinktura oddenků s kořeny kozlíku lékařského nebo kořenem mateřské dřeně může pomoci zmírnit úzkost a pocení. Bylinné přípravky však nejsou na lékařský předpis a nevyžadují lékařský předpis. Pokud lékař zjistí potřebu závažnějších léků, předepíše je.

Kromě kozlíku lékařského a matky můžete použít mátu, meduňku, šalvěj, heřmánek, lípu. Takže z máty a citronového balzámu můžete vařit čaje v poměru několika listů na sklenici vroucí vody. Šalvěj lze nalít do horké vody po dobu jedné hodiny ve výši dvou polévkových lžící na sklenici. Lipový květinový čaj dokonale uvolňuje pocení. Heřmánková koupel a heřmánkový čaj zmírňují úzkost.

Prevence

Pro prevenci i pro léčbu by měl být optimalizován životní styl. Nejprve byste měli konzultovat s lékařem preventivní radu a jmenování rutinních testů, které ukáží všechna rizika a potřebu léčby.

Je také důležité minimalizovat stres spojený s prací, rodinou a každodenním životem. Možná pomůže změna zaměstnání nebo dokonce přestěhování do domácnosti, nebo může být zapotřebí přestěhování. Mírné cvičení může zvýšit vytrvalost a v budoucnu vám umožní potit se pouze při mnohem větším stresu než bez přípravy.

Vegetariánská nebo podobná strava může také pomoci zabránit rozvoji hyperhidrózy a dalších nepříjemných příznaků menopauzy. Doporučuje se tedy konzumovat luštěniny a obiloviny, nahradit živočišné tuky rostlinnými oleji (můžete je nechat ve stravě nebo do nich přidat mastné ryby). Zelí, lněná a sezamová semínka, špenát, chřest, mrkev a česnek zlepšují trávení a zabraňují gastrointestinálním problémům, které se mohou projevit také jako pocení a zápach zápachu. Červené hrozny zlepšují fungování kardiovaskulárního systému, což znamená, že snižuje potřebu těla odstraňovat přebytečnou tekutinu potem. Je lepší nevyhazovat hroznová semínka, protože obsahují nejvyšší koncentraci živin. Kukuřice, oves a žito, pšeničné klíčky budou také prospěšné.

Vitaminové a minerální doplňky a další doplňky stravy pomáhají předcházet, oddálit nebo zmírnit budoucí příznaky menopauzy, včetně pocení. Stejně jako při léčbě vám pomohou vitamíny skupiny B (B6, B12), vitamin D a vápník, hořčík. Také vnější příjem fytoestrogenů, jako jsou sójové isoflavony, kompenzuje s věkem nedostatek produkce estrogenu. Proto může být doplněk stravy Flavia Night s menopauzou použit jak k léčbě, tak k prevenci..

Kompetentní přístup k prevenci a léčbě, včasná návštěva lékaře a změny kvalitního životního stylu mohou nejen zmírnit návaly horka s menopauzou a hyperhidrózou, ale také pomoci se jich úplně zbavit. Stačí se jen snažit. A s tím vám pomohou lékaři, tělesná výchova, fytoestrogeny a vitamíny..

Jaké léky na pocení jsou účinné pro menopauzu?

Hyperhidróza s menopauzou

Slovo „hyperhidróza“ ve vědecké medicíně se nazývá sklon k pocení. Tato podmínka se vyskytuje v jakémkoli věku a je spojena s různými důvody. U mladých žen lze záchvaty pocení připsat nervové zátěži, nošení syntetického oblečení, horkému počasí atd. V takovém případě k vyřešení problému stačí změnit životní styl a zvolit vysoce kvalitní antiperspirant..

Nadměrné pocení během menopauzy je zcela jiná situace, která vyžaduje zvláštní přístup. V těle se dramaticky mění rovnováha hormonů, které regulují práci mnoha životně důležitých systémů. Jedním z nejnepříjemnějších příznaků tohoto období jsou návaly horka, kterým čelí velká většina žen..

Známky návalů horka

Během útoku dochází ke změnám ve zdraví ženy:

 • Vlna horka náhle pohltí obličej a horní část těla.
 • Kůže zčervená.
 • Tep se zvyšuje.
 • Tlak stoupá.
 • Vypadá hojné pocení.
 • Sliznice ženských orgánů vysychají.
 • Po ochlazení pokožky se cítí zimnice.

Návaly tepla s intenzivním pocením jsou podle statistik pozorovány asi u 80% žen. Kromě toho je toto období charakterizováno silnou podrážděností, nervozitou a odporem. A to jen zhoršuje problém nadměrného pocení. V důsledku toho se kvalita života ženy velmi zhoršuje:

 • Noční pocení ztěžuje dostatek spánku.
 • Pronikavý zápach nelze skrýt ani pomocí drahých deodorantů.
 • Mokré oblečení zvyšuje riziko nachlazení.
 • Na potní pokožce dochází k podráždění.
 • Objevují se pocity pochybností o sobě.

Proč se při pocení vyskytují návaly horka?

Když nastane menopauza, žena zažije mnoho změn ve své pohodě. Psycho-emocionální pozadí se zhoršuje, snižuje se pracovní kapacita, únava narušuje každodenní činnosti. Rytmus života se stává úplně odlišným a krása začíná mizet. Proč je pocení v tomto věku obzvláště výrazné? Může existovat několik důvodů:

 1. Potřeba věnovat více úsilí fyzické aktivitě.
 2. Exacerbace emocí, vystavení stresu.
 3. Zvýšená únava.
 4. Špatná tolerance pro horké túry a dusno.
 5. Zneužívání kořeněných a teplých jídel.
 6. Procedury s teplou vodou.
 7. Náhlá změna klimatu.
 8. Užívání antidepresiv.
 9. Pokusy o hubnutí prostřednictvím přísných diet, vyčerpávajícího tréninku a speciálních doplňků.
 10. Kouření a pití (špatné návyky zhoršují návaly horka).

Jak často se objevují návaly horka??

V moderní medicíně existují tři stupně závažnosti průběhu menopauzy:

 • Lehká váha. Přílivů není více než 10 denně.
 • Průměrný. Žena zažívá 10 až 20 záchvatů pocení a horečky denně.
 • Těžký. Žena zažívá více než 20 záchvatů denně.

Mírná menopauza je vzácná (pouze u jedné ze 6 žen). V polovině případů je menopauza obtížná a průměrný průběh má asi 30% žen. Nejčastěji dochází k útokům ráno (od 6 do 7) a večer (od 8 do 10).

Noční hyperhidróza

V noci se často objevují návaly horka. Ve snu žena nemusí cítit samotný útok. Probudí se později, když má zimnici a její tělo potí pot. Pokud vás noční pocení pravidelně trápí, vaše kvalita života se vážně zhorší. Žena nemá dostatek spánku, ráno se cítí ohromená, nervózní a podrážděná. Začnou vážné zdravotní problémy:

 • Výkon imunitního systému se zhoršuje.
 • Vyvíjejí se nemoci srdce a cév.
 • Objeví se nadváha.
 • Zvyšuje se deprese.
 • Diabetes mellitus je často diagnostikován.

Metody snižování pocení

Chcete-li snížit intenzitu pocení během menopauzy, musíte zcela změnit svůj životní styl. Zkuste se proto řídit těmito doporučeními:

 1. Pohybujte se více. Fyzická aktivita pomůže zlepšit spánek, zmírnit podrážděnost a depresi..
 2. Pijte méně kofeinovaných nápojů, zkuste úplně vyloučit alkohol.
 3. Vyhýbejte se kořeněným jídlům.
 4. Zahrňte do své každodenní stravy ovoce a zeleninu, mléčné výrobky, potraviny s vysokým obsahem pomalých sacharidů.
 5. Několikrát denně vyvětrejte svůj pokoj a kancelář.
 6. Pokud kouříte, určitě tento zlozvyk ukončete. (Nikotin má škodlivý účinek na nervový systém).
 7. Sledujte svou váhu (lidé s nadváhou se potí mnohem častěji).
 8. Nekupujte oblečení ze syntetických tkanin, ve kterém tělo nemůže „dýchat“.
 9. Užívejte speciální vitamínové doplňky pro starší ženy. Při menopauze je velmi důležité přijímat dostatek kyseliny listové, vitamínů A, B, E, D, hořčíku, vápníku a železa.
 10. Nepřehánějte to, vždy si udělejte čas na odpočinek.

Fytohormony

Ke zmírnění stavu žen během menopauzy byly vyvinuty speciální léčivé přípravky na bázi bylinných hormonů. Tyto látky pomáhají udržovat normální hormonální hladiny a významně zlepšují celkovou pohodu. Mezi hlavní výhody fytohormonů patří:

 • Mírný dopad na tělo.
 • Žádné vedlejší reakce a komplikace (včetně obezity).
 • Možnost kombinace s jinými léky.
 • Příznivé účinky na imunitní systém.

Fytohormony v tabletách

Nejoblíbenější jsou následující léky:

 1. Klimadinon.
 2. Tsi-klim.
 3. Feminalgin.
 4. Klimakt-Hel.
 5. Femikaps Easy Life (kapsle).
 6. Feminal (protistresový lék).

Tyto léky účinně zmírňují nepříjemné příznaky, jako jsou návaly horka a nadměrné pocení..

Homeopatické léky v kapkách

Lékaři častěji doporučují svým pacientům takové léky jako Remens a Sepia. Pomáhají dobře, pokud jsou nepříjemné příznaky menopauzy mírné. Tyto prostředky jsou považovány za bezpečné, ale neměli byste zahájit kurz bez konzultace s lékařem.

Apilak

Tento lék obsahuje následující komponenty:

 • Vitamíny B.
 • Vitamín C.
 • mateří kašička.
 • Esenciální aminokyseliny pro člověka.

Toto bioaktivní činidlo působí mírně a obvykle nezpůsobuje žádné nežádoucí účinky. Často se předepisuje pacientům s vaskulární dystonií. Během menopauzy potřebuje autonomní systém další podporu a Apilac je pro tento účel jedním z nejvhodnějších léků. Zabraňuje poklesu krevního tlaku, zmírňuje nervozitu a reguluje činnost potních žláz. Podle lékařských pozorování ženy podstupující léčbu tímto lékem snášejí příznaky menopauzy mnohem snáze..

Syntetické hormonální látky

Fytohormony působí mírně a při těžké menopauze mohou být neúčinné. Co dělat v tomto případě? Pokud se žena obává častých silných návalů tepla s velkým pocením, mohou jí být předepsány syntetické hormonální látky (estrogen nebo kombinované).

Estrogenové léky zahrnují:

 • Klimar;
 • Ovestin;
 • Divigel;
 • Estrofem;
 • Proginova.

Nejpopulárnější kombinované léky jsou:

 • Divina;
 • Angelique;
 • Klimonorm;
 • Femoston.

Sedativa

Nadměrné pocení během menopauzy je často spojeno s rozrušeným stavem nervového systému, podrážděností a neustálým stresem. Přírodní sedativa, jako je matka nebo kořen kozlíku lékařského, mohou pomoci uklidnit nervy. Tinktury z těchto léčivých rostlin jsou k dispozici v jakékoli lékárně. V závažných případech je lepší poradit se s lékařem a podstoupit některý z následujících léků: sertralin, citalopram, venflaxin. Afobazol se také dobře osvědčil, což nevede k závislosti a závislosti..

Lidové recepty pro boj s hyperhidrózou

Problém nadměrného pocení je účinně řešen pomocí dostupných lidových metod. Doporučujeme vyzkoušet několik jednoduchých receptů s použitím léčivých bylin.

 • Bylinkový čaj (lipa, meduňka, máta).
 • Nálev šalvěje (pár lžiček na šálek vroucí vody).
 • Vodní procedury s přídavkem heřmánku nebo dubové kůry.
 • Trubka, jetel, šalvěj borůvková v poměru 1: 1: 2: 2. Tato směs se vaří se sklenicí vroucí vody, trvá se a pije se v malých porcích po celý den..

Přírodní zdroje fytoestrogenů

Pro zmírnění stavu a prevenci hyperhidrózy se doporučuje zahrnout do stravy více rostlinných potravin s vysokým obsahem fytoestrogenů. Tato skupina produktů zahrnuje:

 • sója;
 • poskok;
 • Červený jetel;
 • Červené hrozny;
 • prádlo;
 • lékořice;
 • vojtěška;
 • luštěniny;
 • cereálie;
 • brokolice;
 • Mořská řasa;
 • cimicifuga.

Snažte se tyto prospěšné rostliny konzumovat pravidelně a záchvaty pocení během menopauzy vás budou trápit mnohem méně často..

Směs zeleninových šťáv

Čerstvá zelenina obsahuje mnoho prospěšných látek pro ženské tělo. Jsou zdrojem fytoestrogenů, vitamínů, minerálů a zároveň mají velmi málo cukru. Na podporu těla během menopauzy doporučují odborníci pravidelně pít směs mrkvové, celerové, špenátové a petrželkové šťávy v poměru 7: 4: 3: 2.

Příprava složení je velmi jednoduchá. Zelenina se dobře umyje, důkladně oloupe a nechá projít odšťavňovačem. Vezměte zeleninovou směs podle tohoto schématu: 3krát denně, 15-20 minut před jídlem, 100 ml. Pokud tělo dobře snáší složení, po týdnu lze jednu dávku šťávy zvýšit na sklenici. Doporučená délka kurzu je měsíc. Poté si dejte dvoutýdenní pauzu a léčbu opakujte..

Alternativně můžete tuto směs vyzkoušet - mrkev, řepa, okurka, kiwi v poměru 10: 3: 3: 1. V prvních dnech kurzu je šťáva užívána v malých dávkách - každá 3 lžíce. Pak začnou pít složení 100 ml třikrát denně. Doba léčby - měsíc.

Vlastnosti výživy během menopauzy

Lékařská pozorování ukazují, že u vegetariánů je mnohem méně pravděpodobné, že budou trpět návaly horka, a obecně snáší menopauzu snáze. Tato zvláštní skutečnost je vysvětlena velmi jednoduše. Když se ženy vzdají masa, konzumují více rostlinných potravin s vysokou koncentrací fytoestrogenů..

Zde je seznam nejužitečnějších potravin:

 • Cereálie.
 • Luštěniny.
 • Rostlinný olej.
 • Broskev, meruňka, datle, všechny druhy citrusů, granátové jablko, hrozny (zejména červené).
 • Med a další včelařské produkty.
 • Lněné semínko a sezamová semínka.
 • Mrkev, zelí, chřest, špenát, mrkev.
 • Ořechy, semena.

A některá jídla se ze stravy nejlépe vylučují. Nejprve to platí pro:

 • Smažené masové pokrmy.
 • Zrzavý.
 • Smažené brambory.
 • Skořice, pepř a hřebíček.

Osobní hygiena

Nadměrné pocení se stává příčinou psychologických komplexů, což je další stres pro ženský nervový systém během menopauzy. Proto jsou hygienické zásady velmi důležité:

 • Denně sprcha nebo vana.
 • Použití kvalitních deodorantů a antiperspirantů.
 • Častá výměna oblečení a ložního prádla.

Tato jednoduchá pravidla vám pomohou cítit se dobře upravená, zbaví vás zbytečných starostí a dodají vám pocit sebevědomí..

Hyperhidróza během menopauzy: příčiny a metody řešení nadměrného pocení během menopauzy

Uvolňování potu ze speciálních žláz lidské kůže je normální. Tento proces existuje k regulaci metabolismu vody a solí, tělesné teploty: když je zvýšena, uvolňuje se pot a ochladí tělo. Zdravá žena se po celý den potí, což je normální, ale v tandemu: menopauza a pocení jsou jiný příběh. Sekrece tekutiny z potních žláz během menopauzy je narušena, protože odpovědné zóny hypotalamu a hypofýzy vysílají špatné signály do potních žláz, tekutina je vylučována v příliš velkých objemech, často bez důvodu, a ne proto, že je teplota zvýšena.

Co je to hyperhidróza?

Zvýšené pocení se nazývá hyperhidróza..

V mladém věku se také objevují záchvaty silného pocení, ale po strachu nebo intenzivním vzrušení nebo po nějakém zánětlivém onemocnění.

Výskyt silného pocení během menopauzy je dalším příběhem, který je způsoben změnou rovnováhy ženských hormonů, které jsou odpovědné nejen za sexuální funkce, ale také za mnoho procesů ve všech systémech ženského těla. Takový jev, jako návaly horka, je známá každé ženě, počínaje obdobím před menopauzou..

Známky návalů horka

Návaly tepla jsou neočekávané útoky následujících procesů:

 1. horní část těla je zevnitř pokryta horkými vlnami, kůže zčervená;
 2. na obličeji je příval krve, jehož příčina přímo souvisí s hypotalamem;
 3. srdce bije násilně;
 4. zvyšuje se krevní tlak;
 5. silný pot;
 6. po ochlazení pokožky - zimnice;
 7. současně s pocením jsou sliznice ženských orgánů velmi suché.

Návaly horka s menopauzou jsou pozorovány u 9 z každých 10 žen, pocení s menopauzou je charakteristické pro 8 z každých 10 nežného pohlaví. Takoví společníci ženy, jako je nervozita, rychlá únava, zášť, „pomáhají“ zesílit návaly horka. Když se pak žena potí, způsobí jí to mnoho problémů:

 • nepříjemný zápach, který nelze zahalit deodorantem nebo parfémem;
 • špatný spánek kvůli potu a zimnici;
 • predispozice k nachlazení kvůli skutečnosti, že oblečení je neustále mokré;
 • podráždění, intoxikace kůže;
 • neustálý nedostatek důvěry v jejich čistotu.

Příčiny návalů tepla, silného potu

Během menopauzy ji díky mnoha změnám ve zdraví ženy obnovuje do jiného rytmu života: síla není stejná, rychlost pohybu je nízká, krása mizí.

Zvažte, proč se stárnoucí žena tolik potí:

 • při práci a pohybu je třeba použít větší sílu;
 • chronická únava;
 • příliš citlivé emoce;
 • dusno, teplo;
 • koupel, sauna, horká koupel;
 • příliš teplé, těsné oblečení z umělých tkanin;
 • horké, kořeněné jídlo;
 • stěhování do oblasti s jiným podnebím;
 • vyčerpávající strava s nízkým obsahem bílkovin;
 • léky na hubnutí, antidepresiva;
 • závislost na alkoholu, kouření, které zvyšují návaly horka.

Přílivová frekvence

Úrovně závažnosti menopauzy jsou kategorizovány následovně, v závislosti na intenzitě návalů:

 • mírná forma - ne více než deset záchvatů tepla a potu denně;
 • střední v závažnosti - do 10–20 přílivů a odlivů;
 • těžký průběh menopauzy - více než 20 případů záchvatů.

V polovině případů u žen je zjištěna těžká forma menopauzy, u třetiny žen je průměrný průběh menopauzy a pouze u 1/6 všech žen menopauza snadno prochází. Častěji návaly horka začínají ráno - od šesti do sedmi hodin a večer - od 19 do 22 hodin. Tyto projevy jsou pozorovány nejen v menopauze, ale také po některých operacích: odstranění ženských orgánů nebo chemoterapie.

Noční pocení

Žena nemusí ve snu zachytit příliv, ale po pocení se probudí z mrazu..

Když se to často stává v noci, kvalita spánku se ztrácí, stává se povrchním, žena nemá dostatek spánku, v důsledku toho trpí paměť, pozornost, dáma je nervózní, snadno se rozčílí, má neustálý pocit únavy. Zdravotní problémy rostou jako sněhová koule, začínají patologie:

 1. imunita klesá;
 2. kardiovaskulární systém onemocní;
 3. přírůstek hmotnosti začíná;
 4. je vytvořen diabetes mellitus;
 5. chronická deprese.

Vyšetření na pocení

Jak již víme, návaly horka a pocení doprovázejí menopauzu, což je normální, ale je třeba vyloučit některá onemocnění s podobnými projevy:

 • časná ovariální atrofie;
 • nemoc štítné žlázy;
 • hormonálně závislý nádor;
 • duševní onemocnění s záchvaty paniky;
 • uvolňování prolaktinu;
 • tuberkulóza;
 • infekce v těle.

V těchto případech pomohou problém určit některé analýzy a vyšetření:

 1. krevní test na FSH;
 2. krevní test na estradiol (jeho hladina je snížena během menopauzy);
 3. test na hladinu LH (s menopauzou se zvyšuje);
 4. FSH test moči, který si můžete udělat sami doma.

Chcete-li vyloučit výše uvedená onemocnění, musíte jít na schůzku s kardiologem, endokrinologem, neurologem. Pokud je diagnóza nejasná, může vám být předepsáno:

 • ultrazvukové vyšetření ženských orgánů;
 • mamografie;
 • histologie děložní sliznice;
 • vaginální výtěry;
 • zkoumání změn teploty.

Neměli byste být tak líní, abyste nedovolili, aby se projevily nemoci, jako je horečka a pocení, v naději, že vše pomine samo. Změny zdraví během menopauzy jsou tak nepředvídatelné, že je nejlepší nechat lékaře sledovat váš stav. Pokud je období mírné, můžete to udělat bez léčby, ale u chronických onemocnění jsou vyžadovány léky na pocení během menopauzy. Úplně první věc, kterou je třeba změnit, je životní styl.

Jak žít, aby se snížilo pocení

Nastává čas, kdy je čas změnit své návyky, uspořádat své zdraví. Pomůže vám:

 1. přiměřená fyzická aktivita: pohyb je účinný v boji proti podráždění, nespavosti, návalům horka;
 2. snížit příjem alkoholu, silné kávy, kořeněného jídla, které nafouknou nervy;
 3. jíst fermentované mléčné výrobky, jíst více zeleniny, ovoce, bobule, pomalé sacharidy;
 4. ovládejte svou váhu (obézní lidé se více potí);
 5. oblékněte se do oděvů z přírodních vláken: syntetika přispívá k nadměrnému pocení, protože pokožka v takovém oděvu nedýchá;
 6. pravidelně větrejte místnost;
 7. rozloučit se s kouřením, které má depresivní účinek na centrální nervový systém;
 8. vezměte komplex vitamínů pro starší ženy. V této době jsou důležité vitamíny A, B, D, E, přípravky kyseliny listové, Ca, Mg, Fe;
 9. dobrý odpočinek.

Přípravky s fytohormony na pot během menopauzy

Prostředky s rostlinnými hormony jsou velmi dobrým vývojem vědců. Fytohormony jsou podobné lidským bioaktivním látkám a přípravky z nich jsou účinné při obnově hormonální hladiny ženského těla:

 • mít mírný účinek;
 • nemají vedlejší onemocnění;
 • nevyvíjejte obezitu;
 • mají dobrou kompatibilitu s jinými typy drog;
 • zvýšit imunitu.

Tablety fytohormonu

Ke snížení pocení během menopauzy jsou k dispozici následující bylinné hormonální pilulky, které bojují proti několika projevům návalů horka:

 • Tsi-klim;
 • Klimadinon;
 • Klimakt-Hel;
 • Feminalgin;
 • Feminal je protistresový lék;
 • Kapsle Femikaps Easy Life;
 • Inoklim.

Homeopatické kapky

 • Sépie;
 • Remens.

Pokud návaly horka nejsou příliš výrazné, pak tyto prostředky dokonale pomohou ženě před nadměrným pocením během menopauzy, ale je třeba si uvědomit, že je nemusíte užívat bez lékařského předpisu..

Apilak

Apilak je lék používaný na mnoho nemocí, jeho složení zahrnuje mnoho složek:

 • mateří kašička;
 • Vitamíny skupiny B;
 • kyselina askorbová;
 • mnoho aminokyselin, které tělo potřebuje.

Apilak je bezpečný, biologicky aktivní lék, který je populární při léčbě vaskulární dystonie. Vegetativní systém ženského těla, normalizovaný pod vlivem Apilaka, upravuje potní žlázy, pomáhá zmizet neurózy. Tento léčivý přípravek účinně bojuje jak s vysokým krevním tlakem, tak s nízkým krevním tlakem během menopauzy. Apilak je jen nálezem pro léčbu všech těchto příznaků, i když se tento lék používá u mnohem širší škály nemocí dospělých a dětí..

Apilak je dostupný ve formě masti a tablet, odstraňuje nadměrné pocení, podráždění, ekzémy, zklidňuje nervy.

Rád bych vám připomněl, že jakékoli léky na hyperhidrózu byste měli užívat pouze po konzultaci s lékařem..

Syntetické hormony

Může vyvstat otázka: co dělat, když fytohormony nepomáhají? V případě silných návalů tepla a zvýšeného pocení během menopauzy bude žena nucena použít:

 1. estrogenní látky: Ovestin, Klimar, Divigel, Proginova, Estrofem;
 2. kombinované prostředky: Femoston, Klimonorm, Divina, Angelik.

HRT (hormonální substituční terapie) se doporučuje v případech vazomotorických projevů.

Tradiční medicína bojuje s pocením

Bylinná medicína hraje významnou roli v boji proti zbytečnému potu, ale při zajištění zdravého životního stylu. Tady je několik způsobů:

 • Bylinkový čaj z meduňky, máty, lipového květu.
 • 2 velké lžíce šalvěje + sklenice horké vody - nechte působit 1 hodinu, pijte třikrát denně. Zmírňuje pocení, uklidňuje.
 • Šalvěj a borůvky - ve dvou částech, sušené drcené mléko a jetel - v jedné části kombinujte jednu velkou lžíci kolekce se sklenicí vroucí vody, trvejte dvě hodiny, musíte vypít do 12 hodin.
 • Heřmánková nebo dubová kůra.

Sedativa

Psychické poruchy, deprese během menopauzy často způsobují příznaky návalů horka. Při mírném hyperhidróze lze použít tinktury z kořene kozlíku lékařského nebo mateřského mléka. Závažné projevy budou vyžadovat použití venflaxinu, sertralinu, citalopramu. Lék Afobazol, který není návykový a návykový, pomáhá dobře.

Zajímavý fakt

Ženy, které vedou vegetariánský životní styl, netrpí návaly horka nebo mají velmi malé příznaky.

Jedí potraviny bohaté na fytoestrogeny a přirozeně doplňují nedostatek ženských hormonů. Zde jsou některé potraviny s estrogenem:

 1. jíst všechny luštěniny a zrna;
 2. hostina na meruňkách, granátových jablkách, datlích, červených hroznech, citrusech, broskvích častěji;
 3. vařit pokrmy z kukuřice, ovesných vloček, žitné mouky, pšeničných klíčků;
 4. Jezte kapusta, sezamová semínka, lněná semínka, špenát, chřest, česnek a mrkev.
 5. rostlinné oleje;
 6. včelařské produkty;
 7. slunečnicová semínka, ořechy.

Vyloučit ze stravy použití:

 • smažené maso;
 • Zrzavý;
 • smažené brambory s krustou;
 • hřebíček, pepř, skořice.

Trochu o hygieně

Zvýšení produkce potu během menopauzy může se ženou hrát krutý vtip a z úspěšné a sebevědomé dámy ji učinit notoricky známou hysterickou. Chcete-li se cítit sebejistěji (a pro ženu v jakémkoli věku je důležitý vzhled a péče), dodržujte následující podmínky:

 1. Umyjte každý den, abyste opláchli pot a dýchali.
 2. Snažte se také udržovat vlasy čisté. Špinavé vlasy jsou dobrým prostředím pro vývoj patogenní mikroflóry.
 3. Měňte své ložní prádlo častěji než dříve, abyste mohli pohodlně spát a ne na špatně páchnoucích povlečení a polštářích. Tkaniny velmi dobře absorbují pot.
 4. Používejte tělové deodoranty.

Milé dámy, nedělejte si starosti s projevy pocení během menopauzy, navštivte lékaře včas a řiďte se jejich doporučeními pro léčbu. Buďte zdraví a šťastní!

Užitečné video k tomuto tématu:

Přečtěte si více:

 1. Tep a tachykardie s menopauzou: příznaky a léčba rychlé srdeční frekvenceSrdce je hlavním orgánem v lidském těle.
 2. Příčiny a léčba zácpy u žen s menopauzouZácpa je takový problém, že tak či onak.
 3. Příčina a odstranění slabosti a únavy během menopauzyNástup menopauzy nevyhnutelně vede k vážným změnám ve zdraví.
 4. Alopecie: důvody, proč žena s menopauzou začíná ztrácet vlasyTato recenze zkoumá jeden z nejotravnějších problémů, které v něm vznikají.

1 komentář

Pocení během menopauzy. Mám to 8-15krát denně. Z článku jsem si uvědomil, že se jedná o umírněnou formu. A můj pot je bez zápachu. Možná je to způsobeno tím, že používám kapilární koupele již dlouho. A před čtyřmi lety mi byla diagnostikována hypotyreóza, ale nepil jsem ani jednu hormonální pilulku, ale jen bylinné čaje. Fytoterapeutický přítel stále doporučoval pít hormony, dokud se testy normalizovaly, ale stále používám pouze tonika Dr. Mazura. Skutečnost, že nemám žádné příznaky hypotyreózy, kromě indikátorů v krevním testu, fytoterapeut a já tento jev přisuzuji kapilárním koupelím. I když se potím 8-15krát denně, je to stále nepříjemné, zejména proto, že jsem hubený a pot je jen „potok“ (i když na krátkou dobu). Hledám informace: jaké další látky kromě vody vycházejí s potem, aby se pokud možno doplnily, jinak někdy začnou bolet klouby a kosti.

Užívání hormonálních pilulek je jednou z nejběžnějších a nejúčinnějších metod antikoncepce. Ženy se často potýkají s problémem, když po zrušení antikoncepčních léků není žádné období.