Příčiny křečové bolesti v dolní části břicha

Bolest, která se vyskytuje v dolní části břicha, je poměrně častá. Tento příznak se může objevit jak u mužů, tak u žen. Nepohodlí by nemělo být v žádném případě tolerováno, zvláště pokud nejsou stanoveny jeho příčiny. U žen jsou křečové bolesti v dolní části břicha spojeny s těhotenstvím nebo jeho patologickým průběhem, objevují se na pozadí gynekologických onemocnění a v mužské části populace je tento jev častěji spojován s poruchami gastrointestinálního traktu. Jakékoli patologické poruchy vyžadují diagnostiku a léčbu a křeče v křečích by měly být signálem pro okamžitou lékařskou pomoc..

Křečové bolesti břicha

Takovou bolest nelze tolerovat a ve většině případů je to nemožné. Pro krásnou polovinu lidstva je to důsledek porušování reprodukčních orgánů, je nebezpečný s vážnými následky a může dokonce vést k smrti..

Bolest ve střevech, ale nejen, může být lokalizována na pravé nebo levé straně, rozvíjet se v dolní části břicha nebo se šířit do dolní části zad, někdy vyzařuje do dolních končetin. Léčba takového patologického jevu není možná bez okamžitého zásahu lékaře..

Křečová bolest naznačuje silnou kontrakci hladkých svalů vnitřních orgánů, které se nacházejí v dolní části břicha za pobřišnicí:

 • děloha a vejcovody;
 • tlusté a tenké střevo;
 • močové cesty;
 • měchýř.

Někdy se může objevit bolest na pozadí zhoršené funkce ledvin, ale pak je zaznamenána v boku nebo dolní části zad a jde do dolní části břicha. Svalové křeče nebo bolest na levé straně ztěžují průchod obsahu dutými orgány a způsobují nepohodlí.

Pohyb výkalů a tekutin je přirozeným procesem a při absenci patologie nezpůsobuje bolestivé pocity. Pro ženy je kontrakce vejcovodů k posunutí vajíčka také bezbolestná, někdy může způsobit nepohodlí pouze kontrakce dělohy během menstruace. Ale to jsou jen nepříjemné pocity, ne kontrakce nebo bolest na levé straně..

Bolestivost může být příznakem vážných poruch nebo vývoje nebezpečných nemocí. Nastává, když je pohyb v dutých orgánech obtížný nebo úplně zablokovaný. U žen vede obstrukce vejcovodů k nemožnosti početí. Poruchy střev nebo obstrukce močových cest jsou život ohrožující.

Bolest může také nastat v důsledku funkčních poruch. Křečové bolesti u těhotných žen signalizují možné ukončení těhotenství nebo ohrožení dítěte. U žen v plodném věku se tímto způsobem mohou projevit patologické stavy reprodukčního systému..

Bolest na levé nebo pravé straně, stejně jako ve středu, může mít různou intenzitu a protože každý má individuální práh bolesti, pocity jsou vnímány odlišně. Ale ať je to jakkoli, vyžadují okamžité odvolání ke specialistovi.

Příčiny bolesti

Bez vyšetření nelze říci, co způsobilo život ohrožující příznaky. Akutní bolesti, jako jsou kontrakce, se mohou objevit bez ohledu na pohlaví a existuje mnoho důvodů..

Apendicitida

Právě s bolestí se tato známá nemoc projevuje. A pro nikoho není tajemstvím, že bez lékařského zásahu to samo nezmizí. Lokalizace bolesti je taková, že neumožňuje okamžitě diagnostikovat onemocnění. Zánět slepého střeva je určen komplexem charakteristických příznaků, včetně bolesti.

Na levé straně může být bolest, která není charakteristická pro apendicitidu. Tento stav je nebezpečný s vysokým rizikem rozvoje peritonitidy a on zase bez operace ve většině případů vede k smrti.

Obstrukce střev

K tomuto jevu dochází zpravidla náhle a kromě kontrakcí má člověk akutní nesnesitelnou bolest. Je doprovázeno plynatostí, nadýmáním a zácpou. Prochází pouze v případě zlepšení průchodnosti a normalizace křesla.

Tříselná kýla

Další patologický jev, který nelze sám odstranit. Bolest může na chvíli ustoupit, ale pak se znovu vrátí. Je nemožné opravit kýlu sami, ohrožuje lidský život. Taktiku léčby může určit pouze odborník.

Zadržování moči

Vyskytuje se v důsledku selhání ledvin nebo ucpání močových cest. Příčinou může být také závažný zánět nejen močového měchýře a močovodů, ale také prostaty nebo přívěsků u ženy. Kromě bolestivých pocitů existuje nutkání močit, což se v důsledku toho neobjevuje.

Renální kolika

Ledvinové kameny a písek při pohybu mohou způsobit křeče, znemožnit tok moči nebo zablokovat močové cesty. Bolest jako kontrakce s kolikou v tomto případě neumožňuje člověku chodit, sedět, stát, aniž by zažil nepříjemné pocity. Kromě speciální stravy a analgetik obvykle není nic předepsáno, ale velké a ostré kameny se mohou stát indikací pro operaci..

Infekční choroby

Črevní infekce mohou často vyvolat křečové bolesti v dolní části břicha vpravo. Jedním z nich je úplavice, která je doprovázena řadou dalších příznaků, ale bolest je vždy charakterizována akutním průběhem. A také další patogenní bakterie mohou narušit práci střeva a způsobit zánět jeho stěn..

Cecum volvulus

Další jev, který se projevuje silnými křečovitými bolestmi. Jsou doprovázeny hromaděním plynů i výkalů. Bez lékařské pomoci volvulus způsobí únik střevního obsahu jícnem.

Existují příčiny bolesti, které postihují pouze muže nebo ženy. U silnějšího pohlaví je takový jev vzácný, ale nelze ho vyloučit..

Zánětlivé procesy pohlavních orgánů, zejména varlat a prostaty, mohou způsobit křeče. Riziko onemocnění se zvyšuje, pokud měl muž krátce před nástupem příznaků chřipku, příušnici nebo infekční onemocnění reprodukčního systému. Silnější pohlaví může vydržet bolest a rozpaky zdržují návštěvu lékaře, což je plné důsledků pro jeho mužské zdraví. Všechno může skončit impotencí nebo neplodností..

Žena má během těhotenství křeče v břiše v důsledku mnoha poruch. A také mohou být příčinou gynekologická onemocnění. Kontrakce mohou mít fyziologickou povahu a hovoří o připravenosti dítěte na narození, ale v krátkých časových intervalech to signalizuje možný potrat.

Pouze včasná návštěva lékaře pomůže udržet těhotenství a odstranit příčinu bolesti v podbřišku u žen.

Ale také ostré křečové bolesti v dolní části břicha vlevo nebo vpravo mohou naznačovat mimoděložní těhotenství. Když oplodněné vajíčko neprochází vejcovodem a je připojeno k jeho sliznici, jak roste, trubice se protáhne a v důsledku toho praskne. Jediným řešením je chirurgický zákrok, křečová bolest sama nezmizí.

Co dělat s křečovými bolestmi v podbřišku

Ve většině případů bolest nezmizí sama o sobě, zvláště pokud je příznakem onemocnění. Samoléčba je zdraví nebezpečná a nelze tolerovat ani bolest na levé nebo pravé straně. Při prvním nepohodlí musíte navštívit lékaře.

Bez prokázaného důvodu k utonutí pocitů analgetik je chyba. Léky mohou rozmazat obraz a zkomplikovat diagnózu. Je ještě nebezpečnější ignorovat nebo snášet bolest, která přichází s:

 • krvavé problémy;
 • Zvýšení teploty;
 • zvracení;
 • nevolnost.

Pouze v lékařském zařízení po absolvování nezbytných testů a vyšetření zjistí příčinu těchto příznaků a předepíše léčbu. K úlevě od silné bolesti po objasnění diagnózy se používají analgetika. Během menstruace je povoleno užívat léky proti bolesti, protože jde o čistě fyziologický proces a nepředstavuje hrozbu.

V některých případech vyžaduje silná bolest okamžitou hospitalizaci, takže pokud k ní dojde, musíte zavolat sanitku.

Příčiny křečové bolesti v dolní části břicha

Příčiny křečí

Hlavními faktory způsobujícími křeče hladkých svalů břišní dutiny jsou narušení trávicího traktu, onemocnění reprodukčního a močového systému..

Následující stavy a nemoci mohou vést k nepohodlí a nepohodlí v břiše:

 • narušení trávicího traktu;
 • Spontánní potrat;
 • mimoděložní těhotenství;
 • polycystický vaječník;
 • pyelonefritida, cystitida;
 • kameny v ledvinách;
 • onkologická onemocnění;
 • apendicitida;
 • napadení hlístami.

Patologie střev zahrnují stavy, jako je tříselná kýla, volvulus slepého střeva, střevní obstrukce, infekční onemocnění.

Povaha bolesti

Mimoděložní těhotenství je nebezpečné. V nejlepším případě to vede k potratu, v nejhorším případě k prasknutí vejcovodu. V počáteční fázi se nepohodlí mýlí s bolestivými obdobími. Při spontánním potratu se bolestivé pocity dostávají do dolní části zad a křížové kosti. Jsou doprovázeny krvavým vaginálním výtokem.

Křečové bolesti v dolní části břicha s výtokem projevují benigní a maligní novotvary. Torze nohy ovariální cysty je doprovázena horečkou, nevolností a zvracením.

Renální kolika je často spojována s chorobami močového systému. Blokování cest může být způsobeno přítomností kamenů, ureterální striktury. Zánětlivé a infekční léze ledvin a močového měchýře jsou charakterizovány bolestí v suprapubické oblasti a dolní části zad.

Patologie střev vedou k intenzivní bolesti vlevo. Velikost břicha se zvětšuje, hromadí se plyn a výkaly.

Při zánětu slepého střeva se vpravo vyskytuje těžká kolika. Horečka a slabost jsou běžné..

Infekce střev je doprovázena zvracením a průjmem, horečkou. Žaludek se vaří a bobtná, vlevo nebo vpravo je ostrá bolest. Může to být způsobeno otravou jídlem z nemytého nebo zkaženého jídla.

Paroxysmální křeče s helmintiázou se v noci zhoršují. Typickými příznaky jsou žízeň, nadýmání, plynatost a zvracení..

Jak odstranit křeče

V případě náhlých ostrých a ostrých bolestivých pocitů, které jsou doprovázeny horečkou, krvavým výtokem, je nutné zavolat sanitku. Zpoždění může být životu nebezpečné. Systematické křeče a nepohodlí vyžadují vyšetření odborníkem. Před vyšetřením byste neměli užívat drogy, aby nedošlo k rozmazání obrazu.

Pokud je problém znám a neohrožuje vaše zdraví, můžete si s ním poradit sami. Takže s menstruací můžete užívat antispazmodika nebo nesteroidní protizánětlivé léky.

Někdy na konci semestru si těhotné ženy mohou mýlit kontrakce s intestinálními křečemi.

Pokud jsou křeče způsobeny zánětem močových cest nebo infekcí, budou zapotřebí antibiotika. Diagnostika zahrnuje bakteriologickou studii k určení typu mikroorganismu. Po vyšetření a testování lékař předepíše léčbu.

Je nemožné zabránit všem možným důvodům vzniku bolesti břicha. Abyste se vyhnuli střevním patologiím, měli byste jíst správně. Abyste předešli onemocněním urogenitálního systému, musíte vést zdravý životní styl a pravidelně podstupovat lékařská vyšetření. Prevence střevních infekcí, otravy jídlem a infekce červy spočívá v přísném dodržování pravidel osobní hygieny.

Jaké jsou příčiny křečové bolesti v dolní části břicha?

Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí musí být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Klinický význam příznaku „křečovitá bolest v podbřišku“

Křečová bolest v dolní části břicha zpravidla naznačuje silnou kontrakci svalů hladkého svalstva dutých orgánů umístěných v dolní břišní dutině a v malé pánvi, jako je děloha, vejcovody, střeva, močovody, močový měchýř.

Svaly hladkého svalstva dutých orgánů se neustále stahují a zajišťují normální pohyb jejich obsahu. Při absenci patologie se to však děje naprosto bezbolestně, abychom necítili kontrakci svalů močového měchýře, translační pohyby stěn močovodů a střevní peristaltiku.

Normálně se ženy neobávají kontrakcí vejcovodů, které zajišťují pokrok zralého vajíčka, ani tónu svalů dělohy, díky čemuž je tento orgán okamžitě uvolněn z menstruační krve.

Křečová bolest v dolní části břicha může být velmi alarmujícím příznakem, což naznačuje narušení pohybu obsahu dutým orgánem (zablokování močovodu kamenem, zablokování střeva koulí ascaris atd.). Akutní obstrukce močového systému nebo zažívacího traktu vyžaduje rychlá a adekvátní opatření, protože jde o záchranu života.

Křeče svalů hladkého svalstva však mohou být způsobeny také funkčními poruchami. Pokud se tedy vnitřní pohlavní orgány stanou zdrojem křečových bolestí v podbřišku u žen, může to znamenat jak závažnou patologii (spontánní potrat, zrod myomatózní uzliny s děložními myomy), tak méně nebezpečné funkční poruchy (křečové bolesti s bolestivými obdobími).

Kromě toho je třeba vzít v úvahu subjektivitu příznaku: různí lidé mají různé stupně citlivosti na bolest, takže síla a povaha syndromu bolesti nemusí odpovídat stupni organického poškození. To platí zejména pro onemocnění spojená s dysfunkcí nervového systému (syndrom dráždivého tračníku, chronická spastická kolitida, vegetativní-vaskulární dystonie).

Křečové bolesti v podbřišku tedy mohou naznačovat širokou škálu nemocí, z nichž mnohé vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Když se tedy tento příznak objeví, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc..

Křečové bolesti v dolní části břicha se spontánním potratem

Křečovitá bolest v podbřišku během těhotenství může naznačovat její spontánní přerušení (potrat, samovolný potrat). V takových případech vzniku syndromu křečové bolesti zpravidla předchází bolest v dolní části břicha vyzařující do křížové kosti.

Zvýšení intenzity bolesti, křečovitá povaha bolesti a výskyt špinavého krvácení z pochvy naznačují začátek odloučení vajíčka, jsou tedy indikací pro urgentní hospitalizaci. I v této fázi potratu, s včasnou a adekvátní lékařskou péčí, je často možné udržet těhotenství.

Spontánní ukončení těhotenství ohrožuje rozvoj život ohrožujícího masivního krvácení. Kromě toho po samovolném potratu zůstávají částice vajíčka často v děložní dutině, která by měla být odstraněna, aby se zabránilo septickým komplikacím, jako je akutní endometritida, akutní hnisavá salpingoofaritida, peritonitida, otrava krve.

Proto i v případech, kdy žena nemá zájem na udržení těhotenství, když se objeví křečovité bolesti v dolní části břicha v kombinaci s krvavým výtokem, je nutné zavolat pohotovostní pomoc.

Křečové bolesti v podbřišku s mimoděložním těhotenstvím

Křečové bolesti v podbřišku, které se čas od času objeví, mohou naznačovat tubální potrat mimoděložního těhotenství. Takové těhotenství nastává v případech, kdy oplodněné vajíčko z nějakého důvodu nevstupuje do děložní dutiny, ale je implantováno do sliznice vejcovodu..

Tubální těhotenství se samozřejmě nemůže vyvíjet normálně, takže buď dojde k prasknutí vejcovodu, nebo k vyloučení vajíčka - tubální potrat.

Na rozdíl od prasknutí trubice - jednorázové gynekologické katastrofy, může proces potratu vejcovodů trvat dny nebo dokonce týdny. Spastické kontrakce vejcovodu způsobující postupné oddělování vajíčka jsou subjektivně vnímány jako záchvaty křečové bolesti. Bolestivý syndrom je obvykle doprovázen krvácením z pochvy.

Žena takové krvácení často vnímá jako nástup menstruace, což značně komplikuje diagnostiku mimoděložního těhotenství..

Nebezpečí potratů vejcovodů spočívá v tom, že kdykoli mohou spastické kontrakce svalů hladkého svalstva vést k úplnému prasknutí poškozené vejcovody. Tubální potrat je navíc doprovázen vnitřním krvácením, které se může náhle zesílit a vést k akutní masivní ztrátě krve..

Proto jsou křečové bolesti v dolní části břicha v kombinaci s rozmazaným krvácením z pochvy u žen v reprodukčním věku vždy nebezpečným příznakem. Pacienti, kteří mají rizikové faktory pro rozvoj mimoděložního vejcovodu, by měli být obzvláště opatrní, například:

 • přenesené mimoděložní těhotenství;
 • diagnostikovaná tubální neplodnost;
 • odložená akutní nebo chronická zánětlivá onemocnění děložních přívěsků (často vedou k adhezím v lumenu vejcovodu);
 • užívání progestogenních kontraceptiv, které zpomalují peristaltiku vajíčkovodů (minipilulky).

Křečové bolesti v podbřišku s bolestivými obdobími

Křečovitá bolest se často vyskytuje s bolestivými obdobími (algomenorea). Povaha tohoto syndromu bolesti do značné míry závisí na příčině algodismenorey..

V případě primární (funkční) algodismenorey není mechanismus rozvoje křečových bolestí v podbřišku během menstruace zcela popsán. Předpokládá se, že syndrom bolesti je způsoben dědičnými metabolickými poruchami vedoucími ke zvýšené syntéze prostaglandinů (látek, které současně zvyšují excitabilitu svalové membrány dělohy a citlivost nervových receptorů na bolest)..

Primární algodismenorea se zpravidla vyvíjí v mladém věku (jeden a půl až dva roky po první menstruaci) u dívek astenické postavy s labilním nervovým systémem. Existuje patologická predispozice k této patologii.

Křečové bolesti v dolní části břicha se sekundární algodismenoreou spojenou s organickou patologií vnitřních pohlavních orgánů se nejčastěji vyskytují při narušení průchodu menstruační krve (striktury krčku, adheze v děložní dutině, narušení normálního umístění dělohy, vrozené vady pohlavních orgánů atd.). V takových případech se bolestivý syndrom vyskytuje na pozadí sporých období nebo dokonce jejich nepřítomnosti..

Je třeba poznamenat, že intenzita syndromu bolesti nemusí vždy znamenat závažnost patologie. Primární funkční algodismenorea se často vyskytuje s nesnesitelnými křečovitými bolestmi v podbřišku, tak silnými, že pacienti mohou ztratit vědomí..

Ženy s primární algomenoreou často začínají brát svou nemoc jako samozřejmost a nevyhledávají lékařskou pomoc, omezují se na užívání standardních pilulek proti bolesti. Mezitím může a měla by být léčena primární algodismenorea, jako každá jiná nemoc.

Kromě toho primární algomenorea nevylučuje možnost vzniku dalších onemocnění doprovázených křečovými bolestmi v podbřišku v kombinaci s krvácením, jako je například potrat vejcovodů v mimoděložním těhotenství.
Pokud se tedy během menstruace objeví křečovitá bolest v dolní části břicha, měli byste se včas poradit s lékařem..

Křečovitá bolest v dolní části břicha při narození myomatózní uzliny

Křečovitá bolest v podbřišku při narození myomatózní uzliny má stejný vývojový mechanismus jako bolest při porodních bolestech: svalová membrána dělohy se energicky stahuje a snaží se vytlačit nádor.

Myomatózní uzel je v takových případech nádorová formace na pediklu. Myomatózní uzliny umístěné v blízkosti děložního čípku se zpravidla rodí, tj. Opouštějí děložní dutinu.

Klinicky je narození myomatózní uzliny doprovázeno nesnesitelnou bolestí v podbřišku v kombinaci s hojným krvácením z pochvy. Bolest může být způsobena křížovou kostí, vnějšími genitáliemi, konečníkem.

Tato patologie vyžaduje urgentní lékařský zákrok (chirurgické odstranění uzliny v celkové anestezii), protože při absenci adekvátní léčby se nevyhnutelně vyvinou komplikace, jako jsou: bolestivý šok, masivní krvácení, nekróza uzliny myomu, inverze dělohy.

Aby se zabránilo takové patologii, jako je narození myomatózního uzlu, je nutné diagnostikovat a léčit benigní nádory dělohy včas..

Můžete mít podezření na přítomnost myomatózního uzlu v děložní dutině, pokud máte následující příznaky:

 • bohatá a bolestivá menstruace;
 • čas od času se objevují bolesti nebo nepohodlí v dolní části břicha;
 • dysfunkce močového měchýře (časté močení, pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře);
 • tendence k zácpě.

Patologie se však často po dlouhou dobu klinicky neodhalí, proto by všechny ženy měly podstoupit pravidelné preventivní prohlídky k diagnostice benigních nádorů dělohy v počátečních stádiích jejich vývoje..

Měli byste být obzvláště opatrní u žen, které jsou vystaveny riziku vzniku děložních myomů, jako jsou:


 • ženy ve věku nad 30 let;
 • obézní pacienti;
 • ženy s dědičnou predispozicí k myomu;
 • pacienti s hormonálními poruchami (patologie menstruačního cyklu, přítomnost funkčních ovariálních cyst);
 • pacienti se stavem imunodeficience.

Křečové bolesti v dolní části břicha s akutní mechanickou střevní obstrukcí. Křečovitá bolest jako hlavní příznak akutní mechanické střevní obstrukce

Agonizující křečovitá bolest v dolní části břicha se vyvíjí s akutní mechanickou střevní obstrukcí. Jedná se o velmi nebezpečnou chirurgickou patologii, jejíž úmrtnost je 9 - 26% (podle různých zdrojů) a navzdory veškerému pokroku v medicíně nemá tendenci klesat.

Statisticky bylo zjištěno, že první příznaky akutní střevní obstrukce se nejčastěji objevují v noci, což je spojeno se zvláštnostmi denního rytmu trávicího traktu. Pacienti se obvykle probouzejí s nesnesitelnou křečovitou bolestí a házejí se v posteli a snaží se najít polohu, která by bolest zmírnila. Pacienti se často stočí do koule, zaujmou polohu kolena a loktu, ale bolest stále zůstává extrémně akutní.

Kromě křečové bolesti jsou pro počáteční fázi akutní mechanické střevní obstrukce charakteristické následující příznaky:


 • nadýmání;
 • zadržování stolice;
 • asymetrické „šikmé“ břicho;
 • viditelná peristaltika, zvlněné pohyby břicha;
 • žízeň;
 • nevolnost;
 • zvracení.

Klinika a průběh akutní mechanické střevní obstrukce do značné míry závisí na formě patologie. Rozlišujte mezi obstrukční a uškrcenou formou. U obstrukční formy je příčinou vzniku akutní střevní obstrukce a výskytu křečových bolestí v dolní části břicha zablokování lumen střeva (fekální nebo žlučový kámen, spolknuté cizí těleso, červa, nádor).

K zúžené střevní obstrukci dochází, když je mezenterie střeva s cévami sevřena. Tento typ patologie se vyskytuje s volvulusem, intususcepcí střeva, porušením střevní smyčky v herniálním vaku a také v některých případech adhezivního onemocnění. Pro uškrcenou střevní obstrukci je charakteristický časný vývoj intestinální nekrózy a peritonitidy.

Křečovitá bolest v podbřišku s obstrukční střevní obstrukcí má periodický záchvatovitý charakter. Mezi kontrakcemi může dojít ke krátkému období úplného vymizení bolesti (až 1–2 minuty). V případě obstrukce uškrcení v důsledku sevření nervů v mezenterii bolest úplně neustupuje a zůstává dostatečně silná i v období mezi kontrakcemi.

Jak patologie postupuje, nervový aparát střeva je vyčerpán a křečová bolest oslabuje. Úplné vymizení bolesti je mimořádně nepříznivým prognostickým znamením..

Všechny typy akutní mechanické střevní obstrukce vyžadují okamžitou hospitalizaci na jednotce intenzivní péče, taktika léčby se však může lišit. Strangulovaná obstrukce vyžaduje urgentní chirurgický zákrok a při obstrukční intestinální obstrukci lze v některých případech upustit od konzervativních metod..
Nejběžnějšími typy akutní střevní obstrukce, ke které dochází při křečovitých bolestech v dolní části břicha, jsou následující patologické stavy:


 • střevní volvulus;
 • intususcepce střeva;
 • obstrukční střevní obstrukce spojená s blokádou střeva nádorem nebo stolicí;
 • akutní střevní obstrukce způsobená adhezivním procesem v malé pánvi;
 • akutní střevní obstrukce spojená se zachycením tříselné nebo stehenní kýly.

Křečovitá bolest v dolní části břicha vlevo s volvulusem sigmoidního tlustého střeva

Intestinální volvulus je patologie, při které dochází k abnormálnímu kroucení-kroucení střevních smyček spolu s mezenterií o 180 až 360 stupňů nebo více.

Křečovitá bolest v dolní části břicha vlevo se vyskytuje u volvulu sigmoidního tlustého střeva - patologie, která představuje 50 až 80% všech typů intestinálního volvulu.

Sigmoidní tlusté střevo se nachází v levé iliakální oblasti (pod pupkem vlevo) a je zakřivenou částí tlustého střeva ve tvaru písmene S, která přímo proudí do poslední části trávicího traktu - konečníku.

Výskyt volvulus sigmoidního tlustého střeva je usnadněn vrozenými anatomickými abnormalitami ve struktuře tohoto segmentu střeva, jako je zvýšená délka, zvýšená pohyblivost v důsledku prodloužení mezenterií střeva, stejně jako získané patologie (věkem podmíněné nebo zánětlivé deformity střev).

Rozhodujícím faktorem může být bohatý příjem hrubého jídla v kombinaci se zvýšenou fyzickou aktivitou..

Nejběžnější volvulus sigmoidního tračníku se vyvíjí ve starém a senilním věku. U většiny pacientů je možné vysledovat charakteristickou triádu příznaků předcházejících rozvoji patologie: záchvaty tahání bolesti v dolní části břicha vlevo, zácpa a plynatost.
Křečová bolest v dolní části břicha vlevo s volvulusem sigmoidního tlustého střeva se vyvíjí náhle, zatímco v období mezi kontrakcemi přetrvává intenzivní bolest, která se cítí v hloubkách břicha. Od samého počátku onemocnění dochází ke zpoždění ve výkalech a plynech.

Tam je asymetrie břicha s boulí na levé straně tvořené oteklé sigmoid tlustého střeva. Vzhledem k tomu, že během volvulu sigmoidního tlustého střeva se střevní obstrukce vyvíjí na úrovni nejvzdálenějších částí zažívacího traktu, zvracení s touto patologií se vyvíjí mnohem méně často než u jiných typů volvulu.

Křečová bolest v dolní části břicha vpravo s volvulusem slepého střeva

Volvulus slepého střeva je mnohem méně častý. Predisponujícími faktory pro rozvoj této patologie jsou akutní a chronická onemocnění sousedních částí střeva (chronická apendicitida, ileální divertikuly, Crohnova choroba, chronický zánět slepého střeva atd.).

Klinika volvulus slepého střeva je v mnoha ohledech podobná volvulus sigmoidního tlustého střeva. Úroveň střevní obstrukce je však umístěna mnohem vyšší, proto je často po vzniku křečovitých bolestí v podbřišku vlevo možné uvolnění stolice (nejčastěji jediná uvolněná stolice), která je nahrazena retencí stolice a plynů. Navíc je charakterističtější opakované vyčerpávající zvracení: zpočátku reflex - jídlo konzumované den předem, poté se ve zvracení objeví stagnující střevní obsah a výkaly.

Aby se zabránilo volvulu slepého a sigmoidního tračníku, mělo by se neprodleně léčit zánětlivé onemocnění střev. Starší lidé, stejně jako pacienti s chronickými zánětlivými procesy v dolním zažívacím traktu, by se měli vyvarovat konzumace velkého množství hrubého jídla.

Křečové bolesti v dolní části břicha s intususcepcí

Intestinální intususcepce je zavedení nadměrné části střeva do lumenu podkladové. Tento typ střevní obstrukce se nazývá smíšený, protože v důsledku intususcepce je intestinální lumen ostře zúžen (obstrukční intestinální obstrukce) a je narušena mezenterie vložené části střeva (uškrcená intestinální obstrukce).

Střevní intususcepce se vyvíjí častěji u dětí než u dospělých, u mužů častěji než u žen. U dětí se patologie často vyskytuje po adenovirové infekci, která způsobila porušení normální střevní motility.

Křečovitá bolest v dolní části břicha vpravo se vyvíjí, když je koncová část tenkého střeva zavedena do tlustého střeva (tzv. Ileokolonní intususcepce), tento typ patologie představuje asi 25% všech intususcepcí.

Vrozené strukturní rysy této části střeva (tupý úhel mezi koncovou částí tenkého a tlustého střeva, nedostatečnost přirozené chlopně mezi tlustým a tenkým střevem, zvláštnosti poměru lumenů tenkého a tlustého střeva) přispívají k výskytu ileální tračníku..

Bezprostřední příčinou intususcepce může být helminthická invaze, cizí těleso, uvolnění žlučových kamenů, požití hrubé potravy.

Intenzita křečových bolestí a závažnost doprovodných příznaků s intususcepcí střeva závisí na stupni zachycení mezenterií. Při závažném porušení nabývá toto onemocnění hyperakutní průběh s časnou nekrózou invaginátu a rozvojem zánětu pobřišnice, takže pacienti bez adekvátní pomoci zemřou během jednoho dne. V případech, kdy porucha krevního oběhu v mezenterii není příliš výrazná, může trvat několik dní nebo dokonce týdnů, než se objeví zánět pobřišnice.

Iliako-kolická intususcepce začíná křečovými bolestmi v podbřišku vpravo, nejprve jsou mezi kontrakcemi lehké mezery, pak se bolest během kontrakcí stává nesnesitelnou a mezi kontrakcemi úplně nezmizí.

Specifickým znakem intususcepce je výskyt krvavého výtoku z konečníku, ale tento příznak se objeví 6-12 hodin po nástupu křečových bolestí.

Křečové bolesti v dolní části břicha s obstrukcí konečníku nebo sigmoidního tračníku

Křečovitá bolest v dolní části břicha vlevo se objevuje u obstrukční střevní obstrukce způsobené prudkým zúžením lumen koncových částí střeva - sigmoidu nebo konečníku.

Pro obstrukční obstrukci je charakteristická zvláště silná intestinální peristaltika, která se snaží vytlačit intestinální obsah zúženým lumen. Peristaltické vlny lze tedy často pozorovat přední břišní stěnou. V tomto případě se bolest a peristaltika zvyšují po palpaci (pocitu) postižené oblasti.

Je třeba poznamenat, že obstrukční střevní obstrukce se nejčastěji vyvíjí přesně v koncových částech střeva. Typicky je obstrukce distálního zažívacího traktu spojena s rakovinou konečníku nebo sigmoidního tračníku.

Vlastnosti struktury a fungování koncových částí střeva (relativní zúžení lumen, přirozené křivky a zúžení sigmoidního tlustého střeva, hustá konzistence obsahu) vedou k tomu, že intestinální obstrukce u maligních nádorů konečníku a sigmoidního tračníku se vyvíjí dostatečně brzy a často se stává příčinou detekce tumoru.

Zpravidla se střevní obstrukce u maligních nádorů vyvíjí postupně, takže si pacienti všimnou tendence k zácpě, páskovým výkalům a periodickému výskytu tažných bolestí v podbřišku. Pak se začnou objevovat epizody přechodné obstrukční střevní obstrukce: záchvaty křečovitých bolestí v podbřišku doprovázené zpožděním výkalů a plynů.

A nakonec se vyvíjí akutní obstrukční střevní obstrukce se všemi charakteristickými příznaky: výskyt křečových bolestí v podbřišku, jejichž intenzita se časem zvyšuje, takže bolest se stává nesnesitelnou; zadržování výkalů a plynů, zvracení, prudké zhoršení celkového stavu pacienta.

U obstrukční obstrukce způsobené rakovinou konečníku nebo sigmoidního tračníku je léčba výhradně chirurgická. Volba způsobu operace závisí na stavu pacienta a velikosti nádoru..

Mnohem méně často se fekální kameny (koprolity) stávají příčinou ucpání konečníku nebo sigmoidního tračníku. Tento typ akutní střevní obstrukce se zpravidla vyvíjí ve stáří a je spojen s věkem souvisejícími nebo zánětlivými deformacemi terminální části zažívacího traktu..

Nejčastěji se u starších žen vyvíjí obturace fekálními kameny se sklonem k prodloužené zácpě. Klinika je v takových případech podobná průběhu akutní střevní obstrukce způsobené maligním nádorem: bolestivá křečová bolest v dolní části břicha vlevo, zadržování výkalů a plynů, viditelná asymetrie břicha v důsledku oteklého sigmoidního tračníku. U pacientů s normální nebo podváhou lze intestinální motilitu pozorovat přes břišní stěnu.

Léčba akutní střevní nedostatečnosti způsobené obstrukcí koncové části zažívacího traktu fekálními kameny, hlavně konzervativní (použití sifonu a olejových klystýrů, odstranění koprolitů prstem).

Křečové bolesti v podbřišku s akutním střevním selháním způsobeným adhezivním onemocněním

Křečovitá bolest v dolní části břicha může také naznačovat akutní střevní obstrukci způsobenou adhezivním onemocněním. Intenzita syndromu bolesti, stejně jako závažnost a dynamika doprovodných příznaků závisí na formě střevní obstrukce (uškrcení nebo obstrukční) a na oblasti postiženého střeva (může to být konec tenkého střeva, slepého nebo sigmoidního tračníku).

Adheze je ochranný proces, jehož cílem je omezit zánětlivý proces. Uvolňuje se speciální látka - fibrin, ze kterého se tvoří nejtenčí filmy, zabraňující šíření infekce v břišní dutině. Normálně jsou všechny procesy v těle vyvážené, takže adheze způsobené zánětlivým procesem se časem rozpouštějí.

V některých případech však fibrinové adheze zesilují, napadají cévy a nervovou tkáň, takže mezi různými orgány břišní dutiny se tvoří abnormální šňůry. Tyto prameny brání normálnímu fungování střeva a v nepříznivé kombinaci okolností vedou k akutní střevní obstrukci.

Rozvoju akutní střevní obstrukce zpravidla předcházejí epizody záchvatů křečových bolestí v podbřišku a sklon k zácpě, což naznačuje přechodné poruchy průchodu střevního obsahu..

Kromě toho jsou pro adhezivní onemocnění charakteristické specifické příznaky: Carnotův příznak (výskyt nebo zesílení bolesti s ostrým rozšířením trupu), Leottův příznak (vznik nebo zesílení bolesti při posunutí kožního záhybu břicha) a další příznaky vzniku abnormálních srůstů v břišní dutině.

Mezi důvody vzniku adhezivního onemocnění zaujímají přední místo chirurgické zákroky (především odstranění slepého střeva u akutní apendicitidy) a infekční a zánětlivá onemocnění vnitřních pohlavních orgánů u žen. Pacienti z rizikové skupiny by proto měli být obzvláště opatrní, a pokud se objeví epizodické křečové nádory v dolní části břicha, vyhledejte lékařskou pomoc..

Křečové bolesti v dolní části břicha se zachycením tříselné nebo stehenní kýly

Kýla je abnormální penetrace vnitřních orgánů (nejčastěji střevních smyček) přes břišní stěnu pod kůži, aniž by došlo k narušení její integrity. V tomto případě jsou vnitřní orgány obklopeny parietálním pobřišnicí (membrána lemující břišní dutinu) - takzvaný herniální vak.

K průniku herniálního vaku břišní stěnou dochází na nejslabších místech (pupek, chirurgické stehy, anatomické kanály, kterými normálně procházejí nervy, cévy nebo jiné orgány). Místo, kde herniální vak prochází břišní stěnou, se nazývá herniální otvor..

Vážnou a smrtící komplikací kýly je její porušení v herniálním otvoru. V případech, kdy je narušena smyčka střeva umístěná v herniálním vaku, dojde k akutní mechanické uškrcení střevní obstrukce (upnutí mezenterií střeva a narušení krevního oběhu v postižené části střeva).

Křečovitá bolest v dolní části břicha se vyvíjí, když jsou nejčastější tříselné a stehenní kýly sevřeny. Tyto kýly procházejí přirozenými anatomickými kanály (tříselné a femorální) a ve fázi vyřešené kýly se nacházejí v oblasti boule v oblasti vnitřní části tříselného záhybu.

Velké kýly lze snadno vizuálně identifikovat, takže diagnostika v takových případech není obtížná. Tvorba kýly je však poměrně zákeřné onemocnění, takže v některých případech je diagnóza stanovena po vzniku akutní mechanické střevní obstrukce (zejména v případě vývoje kýly femuru u obézních žen)..

Pokud existuje podezření na porušení kýly, je nutná nouzová hospitalizace, léčba je výhradně chirurgická: je naléhavě provedena operace k uvolnění postiženého střeva.

Křečové bolesti v dolní části břicha s úplavicí

Křečové bolesti v dolní části břicha s úplavicí jsou spojeny se spastickými kontrakcemi postižených částí střeva. Oblíbeným stanovištěm patogenů bakteriální úplavice je sigmoid a konečník.

Úplavice proto probíhá s příznaky akutního zánětu koncových částí střeva: bolest v křečích v dolní části břicha vlevo, časté řídké stolice a bolestivé nutkání na stolici. V závažných případech frekvence stolice dosahuje 20krát denně nebo více. V tomto případě je charakteristický příznak „plivání konečníku“: během vyprazdňování se uvolní malé množství mukopurulentního obsahu s krvavými pruhy.

Úplavice je nakažlivá nemoc, přenos infekce probíhá pouze z člověka na člověka špinavými rukama, nádobím, jídlem. V létě má faktor „muška“ určitý význam (mouchy nesou na nohou patogenní bakterie).

Pokud se objeví křečovitá bolest v dolní části břicha spolu s příznaky úplavice, měli byste okamžitě vyhledat pomoc, abyste předešli vážným komplikacím a neohrozili zdraví svých blízkých..

Křečovitá bolest v podbřišku s renální kolikou

Při ledvinové kolice může dojít ke křečovité bolesti v dolní části břicha. Mechanismus vzniku syndromu bolesti je zvýšená peristaltika močovodu, snaží se prosadit překážku, která brání odtoku moči.

Nejčastější příčinou renální koliky je urolitiáza, při které vytvořené močové kameny sestupují do močovodu a blokují jeho lumen. Méně často je příčinou zablokování močovodu zánětlivý proces (lumen je blokován krevní sraženinou, hnisem nebo mrtvou částí tkáně ledvin) nebo rakovina (zablokování kouskem rozpadajícího se nádoru).

Bez ohledu na příčinu zablokování je klinika renální koliky homogenní a zcela specifická: silná křečová bolest v dolní části břicha vpravo nebo vlevo (v závislosti na postiženém močovodu), která v klidu neustupuje. Bolest vyzařuje dolů močovodem do genitálií a do vnitřního stehna. Často dochází k reflexnímu zvracení, které nepřináší úlevu (obvykle jednorázově).

Pacienti zpravidla zaznamenávají bolest v oblasti ledvin na postižené straně. Rozhovory často odhalují predisponující faktory (epizody renální koliky v minulosti, dědičná predispozice k urolitiáze).

Na rozdíl od jiných patologií vyskytujících se u příznaku „křečové bolesti v dolní části břicha“, u ledvinové koliky, zpravidla zůstává obecný stav pacienta po dlouhou dobu relativně uspokojivý, proto pacienti neleží v posteli, ale spěchají po místnosti a snaží se zmírnit bolestivý syndrom.

Pokud křečovitá bolest v podbřišku vyvolává podezření na renální koliku, měli byste okamžitě navštívit lékaře. Pokud je diagnostikována renální kolika, lze očekávat lékařskou taktiku, protože ve většině případů lze útok zastavit konzervativními opatřeními (antispazmodika, analgetika, teplá koupel, odpočinek v posteli, dieta).

Pozorování je však nutné, protože jsou možné komplikace, jako je akutní retence moči s následnou tvorbou vodnatelnosti ledvin nebo přidání sekundární infekce s rozvojem hnisavé pyelonefritidy..

Jakého lékaře mám kontaktovat s křečovými bolestmi v podbřišku?

Křečovitá bolest v podbřišku může být příznakem různých onemocnění jakýchkoli orgánů v této oblasti (ženské pohlavní orgány, tlusté střevo, ledviny, močovody, močový měchýř atd.), Proto je jednoznačné říci, na kterého lékaře se obrátit, když se objeví tento alarmující znak nemožné. Navíc v některých případech může křečová bolest v dolní části břicha naznačovat vznik závažných stavů, při nichž je pro záchranu života nutný okamžitý lékařský zásah, protože při absenci kvalifikované pomoci člověk jednoduše zemře.

Níže proto ukážeme, v jakých případech by měla být křečová bolest v dolní části břicha považována za známku život ohrožujícího stavu, a proto okamžitě zavolat sanitku. A v jakých případech takové bolesti nepředstavují život ohrožující stav, a proto vyžadují plánovanou návštěvu lékaře. Právě pro případy nutné plánované návštěvy lékaře zvážíme, ke kterému specialistovi musíte jít, v závislosti na doprovodných příznacích.

Nebezpečný pro život, a proto vyžadující okamžité přivolání sanitky, je považován za křečovitou bolest v dolní části břicha, která časem neustupuje, ale naopak zesiluje v kombinaci s vysokou horečkou, celkovou slabostí, zvracením, které neposkytuje úlevu, krvavým výtokem z genitálního traktu, bolesti hlavy, prudký pokles krevního tlaku, mdloby, někdy asymetrie břicha, a také dává do rozkroku, křížové kosti, řiti, pupku a dalších částí těla. Tyto komplexy příznaků naznačují, že se u člověka vyvinul závažný stav (například mimoděložní těhotenství, střevní obstrukce, volvulus atd.), Který je život ohrožující, a proto je k jeho záchraně nutný okamžitý lékařský zásah. Proto v případě výskytu těchto bolestí v dolní části břicha musíte urgentně zavolat sanitku nebo se dostat do nejbližší nemocnice vlastním transportem.

Pokud se u ženy během menstruace objeví křečovité bolesti v dolní části břicha, měli byste se poradit s gynekologem (zaregistrovat se), protože takový příznak může naznačovat onemocnění pohlavních orgánů (například zúžení cervikálního kanálu, adheze v děložní dutině, jizvy nebo deformity dělohy, vejcovody a děložní hrdlo atd.).

Kromě toho je nutné se poradit s gynekologem, pokud žena pociťuje silné křečové bolesti v dolní části břicha, které jsou zpočátku pociťovány vpravo a vlevo, a poté migrují pouze doprava nebo pouze doleva, mohou se objevit náhle nebo po stresu, podchlazení, fyzické námaze a také se rozšířily do křížové kosti, dolní části zad, třísla nebo konečníku a kombinovat je s bolestmi při močení, nepravidelným cyklem, únavou, popudivostí, podrážděností, zánětlivým výtokem z pochvy (nazelenalý, nažloutlý, šedivý, s příměsí bublin, vloček, hnisu, hlenu atd.) nebo zvýšená tělesná teplota. Podobné bolesti křečovité povahy u žen jsou obvykle známkou zánětlivého procesu v genitáliích, například adnexitida, salpingitida, pyosalpinx atd..

Odvolání ke gynekologovi také vyžadují křečové bolesti v dolní části břicha, pokud jsou vyvolávány pohlavním stykem, zesilují se během menstruace, šíří se do dolní části zad, ocasu, křížové kosti v kombinaci s krvácením z genitálií, protože tyto příznaky mohou naznačovat přítomnost nádoru nebo formací podobných nádoru v genitáliích.

Pokud je v dolní části břicha silná křečová bolest, která nevyzařuje do jiných částí břicha a do perinea, ale je často pociťována současně v dolní části břicha a v pupku, v kombinaci se zácpou, průjmem, nadýmáním, plynatostí, duněním, častými pohyby střev nebo bolestivými nutkáními, nikoli defekací, pak je nutné se poradit s gastroenterologem (přihlásit se) nebo terapeutem (přihlásit se), protože tyto příznaky mohou být způsobeny střevními chorobami, jako je kolitida, enterokolitida, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida, syndrom dráždivého tračníku.

Pokud jsou křečové bolesti v dolní části břicha kombinovány s bolestmi konečníku, konečníku, častým nutkáním na stolici, průjmem, zvýšenou bolestí při vyprazdňování, je nutné se poradit s proktologem (přihlásit se) nebo chirurgem (přihlásit se), protože takový komplex příznaků může naznačovat o proktosigmoiditidě.

Když jsou křečové bolesti v dolní části břicha současně pociťovány nebo vyzařovány do slabin a dolní části zad, v kombinaci s močovým onemocněním (krev v moči, bolestivé, časté močení), přinutí člověka neustále měnit držení těla (protože není možné najít polohu, ve které bolest ustoupí i trochu), pak měli byste se poradit s urologem (přihlásit se) nebo chirurgem, protože tento komplex příznaků indikuje renální koliku na pozadí urolitiázy, ucpání močovodu kamenem atd..

Pokud je křečová bolest v dolní části břicha kombinována s častými řídkými nebo kašovitými stolicemi s krví nebo hlenem, duněním, nadýmáním, bolestí při vyprazdňování, nedostatkem úlevy po vyprázdnění a v některých případech s nevolností a zvracením, musí se osoba poradit s lékařem pro infekční onemocnění ( tyto příznaky naznačují střevní infekci (úplavici atd.).

Jaké studie mohou lékaři předepsat pro křečovitou bolest v dolní části břicha?

Vzhledem k tomu, že křečové bolesti v dolní části břicha mohou být vyvolány různými chorobami, lékař předepisuje různá vyšetření tohoto příznaku, podle toho, na kterou patologii má podezření na základě doprovodných příznaků. Seznam analýz a vyšetření s křečovými bolestmi v podbřišku je tedy určen doprovodnými příznaky..

V případech, kdy symptomatologie umožňuje podezření na střevní onemocnění, to znamená, že člověk trpí křečovitými bolestmi v podbřišku, které lze současně pociťovat v oblasti pupku nebo ne, stejně jako přítomnost zácpy, průjem, časté pohyby střev s měkkými výkaly, časté nutkání k defekaci, nadýmání, dunění v břiše, plynatost, bolest konečníku a střev, zvýšená bolest při vyprazdňování, lékař předepisuje následující testy a vyšetření k identifikaci specifické střevní patologie:

 • Obecná analýza krve;
 • Analýza výkalů pro vajíčka červů;
 • Scatologická analýza výkalů;
 • Analýza výkalů pro dysbiózu (registrace);
 • Kultura stolice nebo krevní test na klostridii;
 • Ultrazvuk břišních orgánů (přihlášení);
 • Kolonoskopie (přihlášení) / sigmoidoskopie (přihlášení);
 • Irrigoskopie (rentgenové vyšetření střeva s kontrastem) (přihlášení);
 • Počítačové nebo magnetické rezonanční zobrazování (registrace);
 • Analýza kalprotektinu ve stolici;
 • Krevní test na přítomnost antineutrofilních cytoplazmatických protilátek (registrace);
 • Krevní test na přítomnost protilátek proti Saccharomycetes.

Stanovený seznam analýz a vyšetření není předepsán okamžitě v plném rozsahu, protože lékař nejprve nasměruje osobu pouze na ty studie, které ve většině případů umožňují stanovení diagnózy. To znamená, že lékař obvykle nejprve předepíše kompletní krevní obraz, scatologickou analýzu výkalů, analýzu výkalů pro vajíčka červů, ultrazvuk břišní dutiny a pánevních orgánů, stejně jako kolonoskopii nebo sigmoidoskopii. Ve většině situací jsou tyto analýzy dostatečné k identifikaci a potvrzení patologie, proto další vyšetření z výše uvedeného seznamu, pokud již diagnóza existuje, nejsou předepsána jako zbytečná. Pokud však minimální seznam vyšetření nestačil k stanovení diagnózy, může lékař předepsat irrigoskopii nebo počítačovou tomografii a tyto metody se používají jako alternativní metody, to znamená, že se provádí buď irrigoskopie nebo počítačová tomografie, ale ne obě najednou. Analýza výkalů pro Clostridia je předepsána pouze v jednom případě - pokud má lékař podezření, že kolitida je způsobena užíváním antibiotik. Testy na stolici na kalprotektin, krevní testy na protilátky proti Saccharomycetes a antineutrofilní cytoplazmatické protilátky jsou předepsány lidem, kteří mají podezření na Crohnovu chorobu nebo ulcerózní kolitidu a nemohou z žádného důvodu podstoupit kolonoskopii, sigmoidoskopii, irrigoskopii nebo počítačovou tomografii.

Pokud se člověk obává křečové bolesti v dolní části břicha, připomínající obraz ledvinové koliky, to znamená, že bolest je lokalizována vpravo nebo vlevo, šíří se do třísla, dolní části zad a vnitřního stehna, je kombinována s močovými poruchami (krev v moči, bolest při močení, časté nutkání na močení atd.) atd.) a nutí vás neustále neklidně spěchat po bytě nebo posteli a snažit se najít polohu, ve které se bolesti alespoň mírně sníží, pak lékař obvykle předepíše následující testy a vyšetření:

 • Obecná analýza moči;
 • Obecná analýza krve;
 • Ultrazvuk ledvin (registrace) a močového měchýře;
 • Cystoskopie (registrace);
 • Urografie (rentgen močového systému s rentgenovou kontrastní látkou) (registrace);
 • Scintigrafie ledvin (zapsaných) a močových cest;
 • CT vyšetření.

Obvykle lékař nejprve předepíše obecný test krve a moči, ultrazvuk močového měchýře (přihlášení) a ledviny, urografii, protože právě tyto studie ze seznamu umožňují diagnostikovat ve velké většině případů. A pokud je stanovena diagnóza, pak další vyšetření ze seznamu již nejsou nutná, v důsledku čehož je zřejmé, že scintigrafie, cystoskopie a počítačová tomografie se používají pouze v případech, kdy minimální soubor vyšetření nebyl pro diagnózu dostatečný. Pokud je to technicky proveditelné, může lékař namísto urografie okamžitě předepsat počítačovou tomografii.

Pokud je křečová bolest v dolní části břicha kombinována s častými pohyby střev s řídkou stolicí s hlenem a krví nebo bez ní, dunění v břiše, nadýmání, nedostatek úlevy po pohybu střev a někdy zvracení, má lékař podezření na střevní infekci a předepíše následující testy a vyšetření:

 • Bakteriologická inokulace výkalů, zvratků nebo mycí vody;
 • Krevní test na přítomnost protilátek proti patogenům střevních infekcí (salmonella (registrace), shigella, cholera vibrio, rotavirus atd.) Pomocí ELISA a RNGA;
 • Analýza pro detekci DNA patogenů střevních infekcí (salmonella, shigella, cholera vibrio, rotavirus atd.) Pomocí PCR ve stolici, zvracení, oplachovací vodě, krvi;
 • Kolonoskopie nebo sigmoidoskopie;
 • Irrigoskopie.

Nejprve jsou předepsány testy k identifikaci původce střevní infekce (bakteriologické kultury výkalů, zvratků, promývací vody, PCR k identifikaci původců střevních infekcí ve stolici, zvracení, promývací vodě, krvi a také k detekci protilátek v krvi proti patogenům střevních infekcí metodou ELISA a RNGA), protože klinický obraz naznačuje přesně takové onemocnění a vyžaduje identifikaci infekce, aby bylo možné provést nezbytná hygienická a epidemiologická opatření. V praxi jsou nejčastěji předepsány bakteriologické kultury výkalů, zvratků a promývací vody a krevní test na protilátky metodou RNGA. A pokud je to technicky možné, jsou předepsány analýzy pomocí PCR a ELISA, nebo pokud RNGA a bakteriologické kultury neumožňují identifikovat původce střevní infekce. Kolonoskopie, sigmoidoskopie nebo irrigoskopie jsou předepsány pouze tehdy, pokud podle výsledků testu nebyl identifikován původce střevní infekce, v souvislosti s níž měl lékař podezření, že došlo k dalšímu závažnějšímu onemocnění střev, jednoduše postupovat na atypické klinice.

Paroxysmální bolesti v dolní části břicha, které nejprve pokrývají celou oblast dolní části břicha, ale poté se pohybují doprava nebo doleva, způsobují kříže, dolní část zad, třísla nebo konečník, které lze kombinovat s bolestmi při močení, nepravidelným menstruačním cyklem, podrážděností, silnou únavou nebo zvýšenou tělesnou teplotou, vést k podezření na přítomnost zánětlivých onemocnění ženských pohlavních orgánů, zejména vaječníků a vejcovodů. Proto za přítomnosti takových křečovitých bolestí v dolní části břicha u ženy předepisuje gynekolog následující testy a vyšetření:

 • Gynekologické bimanuální vyšetření (registrace);
 • Obecná analýza krve;
 • Obecná analýza moči;
 • Nátěr na flóru z pochvy (zaregistrovat se);
 • Analýza krve, vaginálního výtoku a škrábání z močové trubice pro genitální infekce (pro chlamydie (přihlášení), mykoplazma (přihlášení), gardnerella, ureaplasma (přihlášení), Trichomonas, gonococcus, houby Candida);
 • Testy na přítomnost virů - herpes virus typu 1 a 2 (přihlášení), lidský papilomavirus (přihlášení), cytomegalovirus (přihlášení), virus Epstein-Barr;
 • Krevní test na syfilis (registrace);
 • Bakteriologická kultura vaginálního výtoku;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů (přihlášení);
 • Hysterosalpingografie (zaregistrovat se).

Nejprve lékař předepíše gynekologické bimanuální vyšetření, při kterém se dotýká rukou vnitřních pohlavních orgánů a hodnotí jejich stav (velikost, tvar, pohyblivost, pružnost, bolestivost atd.). Kromě bimanuální studie je nutný ultrazvuk pánevních orgánů, nátěr na flóru, obecné testy krve a moči. Tento neúplný seznam testů a vyšetření obvykle stačí k stanovení diagnózy, v důsledku čehož lékař nemusí předepisovat další testy jako zbytečné. Pokud však minimální soubor testů neumožnil objasnit diagnózu, lékař navíc předepíše další studie z výše uvedeného seznamu.

Pokud má žena pravidelně křečové bolesti v dolní části břicha vpravo, vlevo nebo vlevo, vpravo a uprostřed, které mohou být podány do dolní části zad, ocasu, křížové kosti nebo konečníku, vyvolané pohlavním stykem, zesílené během menstruace, spojené s krvácením, prodloužením menstruačního cyklu, sraženiny v menstruační krvi, lékař předepíše nejprve bimanuální gynekologické vyšetření, ultrazvuk pánevních orgánů, vaginální nátěr na flóru a obecný test krve a moči. Tyto studie umožňují buď plně stanovit diagnózu, nebo dát lékaři správný směr k zamyšlení. Pokud ultrazvukové vyšetření, nátěr na flóru, bimanuální vyšetření a testy krve a moči neumožňují diagnostiku, lékař předepíše hysteroskopii (přihlášení) nebo počítačové / magnetické rezonance. Kromě posouzení celkového stavu těla a identifikace možných příčin onemocnění může lékař předepsat krevní test na koagulaci (koagulogram (přihlášení)), na koncentraci luteinizačního hormonu (LH), folikuly stimulujícího hormonu (FSH), testosteronu a prolaktinu (přihlášení) a také biochemický krevní test.

S bolestivou menstruací lékař nejprve předepíše následující testy a studie:

 • Bimanuální gynekologické vyšetření;
 • Nátěr na flóru z pochvy;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • Obecná analýza moči;
 • Obecná analýza krve;
 • Koagulogram (test srážlivosti krve);
 • Chemie krve;
 • Krevní test na koncentraci hormonů (LH, FSH, testosteron, prolaktin, estradiol atd.).

Uvedený seznam testů vám umožňuje v mnoha případech identifikovat příčiny bolestivé menstruace. Pokud se však výzkumná data ukázala jako nedostatečná, lze předepsat kromě objasnění příčin bolesti během menstruace, hysteroskopie, počítačového nebo magnetického rezonančního zobrazování a dalších studií, které lékař považuje za nutné.

Jaké nemoci naznačují bolesti dolní části břicha? - Video

Autor: Pashkov M.K. Koordinátor projektu obsahu.

Benigní nádory se mohou tvořit na genitáliích ženy v reprodukčním věku, stejně jako během menopauzy a postmenopauzy. Novotvar vyžaduje povinnou léčbu, protože existuje riziko maligní transformace, při které se cysta stane rakovinovým nádorem.