Příznivé účinky šalvěje během menopauzy s návaly horka

Lidová medicína nabízí metody, které vám pomohou vyrovnat se s nemocí nebo zlepšit vaši pohodu v určitých obdobích vašeho života. Je možné připravit užitečné výtažky, odvarky, nálevy ze stejných rostlin bez zvláštních nákladů a dosáhnout několika cílů současně. Mnoho lidí tedy bere šalvěj s menopauzou a návaly horka - tato bylina má mnoho vlastností, potvrzených v praxi..

Léčivé vlastnosti šalvěje s menopauzou

Salvia obsahuje fytoestrogeny - nesteroidní látky s vlastnostmi obsaženými v lidských (typických ženských) hormonech. Pokud užíváte perorálně přípravky na bázi surovin podle doporučení lékaře, můžete normalizovat fungování vaječníků a některých dalších žláz s vnitřní sekrecí. Negativní fyziologické projevy charakteristické pro období menopauzy zmizí nebo znatelně zmírní. Souběžně se obnoví přívod krve do genitálií, zabrání se výskytu zánětu, posílí se stěny kapilár. Pleť se zlepší, akné zmizí, vrásky se vyhladí.

Bolesti hlavy ustávají: bylina obsahuje organické kyseliny a éterické oleje. Uklidňují nervy, uvolňují nadměrnou excitabilitu, pocení a také relaxují, přispívají k udržení pohody. Emoční poruchy, bolesti hlavy a bolesti dělohy, náhlé změny nálady, třes, deprese se nevyskytují.

Šalvěj účinné látky

Salvia je jednou z mála rostlin, jejichž proveditelnost je potvrzena výsledky lékařského výzkumu. Je známo, že 80% žen, které vařily bylinky doma, jak to naznačuje odborník, se zbavilo návalů horka a dalších příznaků menopauzy. Stav dalších 20% se výrazně zlepšil, hormonální pozadí se vrátilo do normálu, protože příroda zavedla do složení rostliny:

  • taniny, saponiny, které zlepšují krevní oběh, eliminují závratě;
  • flavonoidy, které inhibují stárnutí buněk;
  • vitamíny (B1, C), aminokyseliny, harmonizace metabolických procesů, zmírnění zánětu;
 • stopové prvky (měď, zinek, mangan), které stimulují funkci mozku, obnovují imunitu.

Švýcarští vědci nedávno empiricky prokázali výhody léčivých vlastností šalvěje pro ženy s menopauzou. K dosažení pozitivního účinku stačí pít tinkturu po dobu 30 dnů. Duševní zdraví se plynule obnovuje souběžně s fyzickým.

Indikace pro použití

Doporučuje se užívat produkty na bázi salvie pro ty, kteří čelí projevům příznaků charakteristických pro menopauzu (brzy, pozdě). Jedná se o záchvaty pocení, bolesti hlavy, pocity tepla v horní části těla, zvýšená srdeční frekvence. Vyskytují se poruchy činnosti endokrinního systému, oběhového systému, vyschnutí vaginální sliznice, muka na zvracení, tlakové skoky. Problémy s pohodou, nespavost, svědění kůže jsou doprovázeny nevysvětlitelnou nervozitou, neobvyklou podrážděností, psychologickou nestabilitou.

Někdy se hormonální nerovnováha a zhoršená funkčnost oblasti hypotalamu, která je zodpovědná za termoregulaci, objeví pouze v jednom příznaku - návaly horka. Tato známka menopauzy je známá drtivé většině zralých žen. Jeho přítomnost je hlavní indikací pro použití šalvěje.

Návod k použití, recepty a dávkování

Bylina je předepsána těm, kteří z různých důvodů nemohou nebo nechtějí užívat syntetické hormonální léky. Náhrada se ukázala jako úspěšná - šalvěj působí jemně, pomáhá rychle (hlavním důrazem je snížení množství estrogenu, FSH, progesteronu v krvi), nemá nežádoucí vedlejší účinky. Není těžké připravit nápoje, nezabere to mnoho času, i když je nutné přísně dodržovat proporce a způsoby přípravy léčivých přípravků. Šalvěj patří k léčivým rostlinám se zvýšenou účinností..

Princip fungování účinných látek, jako je tomu u těchto surovin, je kumulativní. Výborných výsledků lze dosáhnout nějakou dobu po zahájení pravidelného příjmu. Pozitivní změny jsou však pozorovány po několika hodinách a trvají až jeden den, což navíc pomáhá zlepšit náladu.

Šalvějový džus

Pokud je možné sbírat určitý druh trávy sami, na ekologicky čistých místech, po umytí listů je můžete protlačit několika vrstvami gázy. Čerstvá tekutina vezměte 2 lžíce. lžíce denně (už ne). Nejlepší ředit teplou vodou. Zbývající suroviny by měly být sušeny pro budoucí použití na chladném větraném místě, jako je podkroví nebo speciální zařízení. Někdy je povoleno jíst několik listů denně, ale ne déle než 2 měsíce. Během prvních 30 dnů se počet návalů sníží na polovinu, na konci kurzu o 70%.

Šalvějový olej

Prodává se v lékárnách, ale vysoká kvalita stojí hodně, nebo se vyrábí samostatně. Je nutné v létě ráno, po vyschnutí rosy, shromáždit celé rostliny, ale bez kořenů, a umístit je do stínu, aby uschly. Poté vložte do skleněné nádoby, vylijte rostlinný olej na vrchol, odstraňte na tmavé, teplé místo se stabilní teplotou. Vydržte tam 2 týdny za stálého míchání, pak nechte a počkejte dvakrát tak dlouho. Filtrujte, aplikujte podle pokynů: přidejte 1-2 kapky do čaje (pokud nejsou žádné kontraindikace), proveďte lehkou masáž nebo inhalaci. Za tímto účelem nalijte produkt do talířku nebo namažte pokožku zápěstí nebo ohybu lokte, vdechněte trochu páry.

Sage vany

Je nutné řádně připravit odvar nebo nálev, jak je uvedeno níže, a smíchat s vodou při teplotě nepřesahující 40 ° C. Ležte 10-15 minut a relaxujte. Četnost přijetí - 1krát za 7-10 dní nebo po domluvě s lékařem, nejlépe večer. Kontraindikace týkající se tohoto typu bylinných přípravků na menopauzu jsou relevantní pouze u pacientů s hypertenzí: salvia významně zvyšuje krevní tlak. Zbytek pacientů se díky pravidelným procedurám může zbavit problémů se spánkem, nadměrného pocení, přerušení srdečního rytmu.

Jak připravit šalvějový čaj pro menopauzu?

Opláchněte půllitrovou nádobu horkou vodou, nalijte 3 čajové lžičky sypaného listového čaje, 4 - granulované, 1 čajovou lžičku surové šalvěje, na přání trochu limetkového květu. Do dvou třetin objemu přidejte vroucí vodu, 10 minut zabalte ručníkem. Poté naplňte nahoru.

Druhá možnost: vezměte 1-2 čajové lžičky nasekaných bylin, nalijte 250 ml vroucí vody, nechte 15-30 minut, vypusťte. Pijte po částech 1 sklenice, podle chuti s citronovou šťávou, medem. Frekvence - několikrát denně. Pozitivní vedlejší účinek - všeobecné zlepšení, zlepšení pohody.

Vaření

Ve 2 st. lžíce salvie vezměte 0,7 litru horké vody. Dejte na 10 minut na mírný oheň. Odstraňte, počkejte půl hodiny. Protáhněte jemným sítkem nebo gázou. Vezměte čerstvé 3-4krát denně na čtvrt šálku, 30-40 minut před jídlem.

Infuze

2 lžíce. Vařte lžíce bylin s 1 sklenicí vody a vložte do vodní lázně na mírném ohni. Udržujte 15-20 minut, vyvarujte se varu. Nechejte 1 hodinu při pokojové teplotě, poté vypusťte. Pijte, jak je uvedeno výše, nebo 15-20 kapek třikrát týdně. Může být v chladu, ale ne déle než 1 den.

Domácí nebo zakoupené tinktury by podle recenzí měly být konzumovány mírně zředěné, 15-30 kapek denně. Správný recept na přípravu s vodkou nebo čerstvou vodou: vezměte 1 díl čerstvé trávy na 5 dílů tekutiny (10, pokud je surovina vysušena), nechte několik hodin v termosce nebo v lahvi po dobu 1-2 týdnů. Lék z alkoholového roztoku listů v poměru 1: 100 - salvin - považován za vysoce kvalitní bylinné antibiotikum.

Lékárenské přípravky ze šalvěje

Vyrábí se ve formě modrozelených, specificky vonících tablet se zkosenými hranami, kulatých zploštělých pastilek na karamelovém základě, prášku (obvykle baleného v sáčcích po 50 g), suchého bylinného sběru v nádobách různých velikostí. Suroviny se získávají drcením listů shromážděných během kvetení do požadovaného stavu. Toto je období, kdy rostlina akumuluje maximální množství bioaktivních složek..

Existují také přípravky jako „Menoforse“ obsahující výtažek ze šalvěje jako jednu ze základních nebo pomocných účinných látek. Jsou aplikovány lokálně a liší se v nejširším spektru účinku. Kromě zmírnění klimakterických příznaků mohou pomoci vyrovnat se se záněty, zabíjet mikroorganismy, dávat expektorans, svíravý účinek.

Interakce s jinými léky

Šalvěj se dobře hodí k dalším bylinným přípravkům, včetně těch, které mají podobné vlastnosti: infuze a odvar z heřmánku, meduňky, lipových květů, tymiánu, hlohu, dubové kůry, mateřské dřeně. Tradičně neexistují žádné překážky při současném užívání s farmaceutiky. Při stanovení konečné diagnózy, zejména pokud má být provedena dlouhodobá léčba, by však poslední slovo mělo zůstat na specialistovi..

Kontraindikace a vedlejší účinky

Použití byliny šalvěje v gynekologii s menopauzou se provádí přísně se svolením a pod dohledem lékaře. Je přísně zakázáno předepisovat léčbu estrogenem sobě nebo ostatním samostatně, aby se snížila závažnost návalů horka, zbavila se pocení a zavedla termoregulace. Rostlina je nebezpečná pro kojení a těhotné ženy, zejména v raných fázích těhotenství. Při špatném vývoji událostí, když je toto období zaměňováno s premenopauzou, můžete přijít o zdraví i o dítě.

Ženy s gynekologickými problémy, ženy se špatně fungujícími ledvinami a štítnou žlázou jsou napadeny. V druhém případě jsou zaznamenány stížnosti na konstantní „hrudku v krku“. Pozor by měl být:

 • lidé s přecitlivělostí;
 • s alergiemi na přírodní složky v potravinách, nápojích, lécích;
 • trpí silným kašlem;
 • trpěli nebo trpíte rakovinou, jste v prekancerózním stavu;
 • hypo- a hypertenzní pacienti, epileptici, diabetici.

Není nutné užívat šalvěj profylakticky v situaci, kdy nedochází k žádnému výraznému nepohodlí a použití syntetických léků není nutné. Rostlina také nemůže zabránit nebo zpomalit nástup menopauzy..

Není nutné obdržet recept na nákup farmaceutických surovin, ale při jeho používání musíte dodržovat data expirace. U suchých sbírek je to 1-1,5 roku, u pastilek, tablet - dvakrát tolik. Měly by být skladovány vyzvednutím husté lepenky, papíru, lnu nebo skleněných nádob: krabic, pytlů, sklenic. Je důležité najít tmavé, teplé (ale ne horké) suché větrané oblasti, kam nemají přístup děti a zvířata.

Předávkovat

Zřídka se pozoruje, projevuje se situačně: ústa vysychají, srdce silně bije, objevují se nesnesitelné bolesti hlavy, krevní cukr prudce klesá. Někdy začínají křeče. Dochází k otravě, zejména po dlouhém podávání bez přerušení: játra a ledviny nemají čas na zpracování a odstranění toxinů. I když jsou návaly horka prodloužené, lze užit maximálně 6 tablet nebo pastilek denně, v intervalech 2 hodin. Nemůžete žvýkat - prostě držte v ústech, dokud se úplně nerozpustí, jinak nebude mít žádný užitek.

Můžete se chránit před předávkováním přísným dodržováním doporučení odborníka a pauzami 30 dnů každý měsíc od používání šalvějových produktů. Vědci zjistili, že při nepřetržitém používání účinnost byliny klesá v intervalech 21-35 dnů. Pokud k léčbě přistupujete moudře, budete moci absolvovat několik kurzů za rok. U většiny žen, které těžko snášejí menopauzu, to stačí k návratu do normálu, obnovení minerálního složení kostí a tkání a harmonizaci metabolismu. Výroba pleťových vod, fyto koupelí je povolena kdykoli, za předpokladu, že neexistuje pravděpodobnost závislosti a je vyloučen kontakt extraktů se sliznicemi.

Léčivé vlastnosti šalvěje při léčbě žen a mužů

Sage: léčivé vlastnosti pro zdraví žen

Jak může šalvěj pomoci bojovat s hlavními příznaky menopauzy?

Hormonální změny během klimakterického období vážně mění život každé ženy. Každý je znepokojen změnami v pohodě a vzhledu souvisejícími s věkem, které jsou spojeny se snížením estrogenu v těle a zhoršením kvality života. Mnoho žen v současné době odmítá užívat syntetické drogy kvůli vedlejším účinkům nebo individuální citlivosti.

Na své si přijdou bylinné přípravky osvědčené tradicemi tradiční medicíny. Jedním z účinných prostředků je šalvěj, která je bohatá na léčivé složky a fytoestrogeny, která má hojivý účinek na ženské tělo a zmírňuje příznaky menopauzy..

Vlastnosti klimakterického období

Menopauza je přirozeným procesem pro každou ženu v jejím předdůchodovém věku. V gynekologické praxi se tento proces nepovažuje za nemoc. Hormonální změny probíhají postupně po dlouhou dobu. Může trvat několik let a je spojena se zánikem funkcí a úplnou smrtí vaječníků. Produkce estrogenu se zastaví. Existují různé typy menopauzy, které spojují běžné příčiny - snížení množství estrogenu v krvi. Toto období je charakterizováno funkčními poruchami mnoha tělesných systémů, které se staly klasickými příznaky menopauzy..

Během tohoto období může dojít k:

 • porucha spánku (ospalost nebo nespavost);
 • žárlivost;
 • úzkost;
 • plačtivost;
 • lhostejnost;
 • smutek;
 • rozptýlení;
 • pocení.

U žen končí menstruační cyklus, libido klesá, často se objevuje tachykardie a slabost. Pokles hormonů negativně ovlivňuje vzhled, stav ženské pokožky, která ztrácí svoji pružnost a začíná stárnout. Vzhled vrásek vážně a trvale kazí náladu ženy. Kostní systém trpí, pravděpodobnost osteoporózy je vysoká.

Klasickým příznakem menopauzy jsou návaly horka, které se projevují:

 • pocit tepla v celém těle;
 • zarudnutí obličeje a krku;
 • zvýšené pocení;
 • dušnost;
 • slabost;
 • bušení srdce.

Objevují se najednou, kdykoli, nejčastěji večer a v noci. V důsledku porušení mohou nastat různé nemoci, například endometrióza. U žen se často zvyšuje váha - až 6 kg během několika měsíců. To je způsobeno nahrazením estrogenu produkovaného tukovou tkání.

Užitečné vlastnosti šalvěje

Salvia (druhé jméno pro bylinu) je populární gastronomická koření. Rostlina je polo keř. Ve volné přírodě se vyskytuje doma v Itálii. Pro lékařské použití pěstované v průmyslovém měřítku na Krymu, v Řecku, v České republice a v mnoha dalších zemích.

Šalvěj se již dlouho používá v lidovém léčitelství jako preventivní a léčivý prostředek..

Rostlina má mnoho léčivých vlastností:

 1. dezinfekce;
 2. diuretický;
 3. svíravý;
 4. opevnění;
 5. léky proti bolesti;
 6. spazmolytikum;
 7. uklidňující;
 8. normalizace pocení.

Bylinné přípravky na bázi šalvěje jsou předepsány pro různé zánětlivé procesy:

 1. se žaludečními a střevními problémy;
 2. gynekologické a urogenitální patologie;
 3. v zubní praxi;
 4. s respirační virovou infekcí;
 5. onemocnění dýchacích orgánů;
 6. s dysfunkcí reprodukčního systému;
 7. jako sedativum.

Moderní bylinná medicína v průběhu výzkumu prokázala léčivý účinek bylinného přípravku, který zahrnuje mnoho cenných složek.

Odpověď přírody, šalvěj, bez alkoholu, 30 ml

Chemické složení

Příznivé vlastnosti šalvěje jsou diktovány obsahem cenných složek v něm:

 1. biologicky aktivní látky - rostlinné pigmenty flavonoidy, které hrají důležitou roli v metabolismu a podílejí se na fotosyntéze a mají ochrannou funkci. Působí jako antispazmodika, zmírňují bolesti hlavy;
 2. glyceridy kyseliny linolové ovlivňují složení tukové tkáně a normální vývoj těla;
 3. taniny - komplexní ve vodě rozpustné organické složky aromatické řady s adstringentními vlastnostmi;
 4. ve vodě nerozpustné těkavé éterické oleje - sekrece rostlinných žláz, které dodávají produktu aroma a mají léčivé vlastnosti;
 5. cineol - složka éterického oleje, která se používá v medicíně jako antiseptikum a prostředek proti vykašlávání;
 6. kyselina ursolová, která slouží k budování svalové hmoty a ke snížení podílu tuku, má protizánětlivé a protinádorové účinky;
 7. kyselina olejová - jedna z nejdůležitějších mastných kyselin, které se podílejí na metabolismu těla a slouží jako zdroj energie;
 8. uvolnění, charakterizované močopudnými a protizánětlivými účinky;
 9. salvin je silné přírodní antibiotikum;
 10. vitamíny A, P, K, PP, skupina B slouží ke zlepšení celkového zdraví, zmírnění stresu, prevenci deprese, normalizaci emoční sféry;
 11. základní stopové prvky (draslík, vápník, hořčík, železo, selen, měď atd.);
 12. karoteny a saponiny zlepšují průtok krve a pomáhají vyrovnat se s bolestmi hlavy způsobenými cévními křečemi.

Šalvěj pro zdraví žen

Příznivý účinek salvie na tělo žen je již dlouho znám a nyní je potvrzen oficiální medicínou. Výhody rostliny během menopauzy jsou způsobeny velkým množstvím fytohormonů podobných estrogenu. Tento hormon:

 1. řídí reprodukční systém;
 2. eliminuje hormonální nerovnováhu;
 3. snižuje závažnost zánětlivých procesů v ženských orgánech;
 4. normalizuje sexuální sféru žen.

Přípravky na bázi šalvěje snižují projevy nežádoucích menopauzálních příznaků a pomáhají udržovat hormonální pozadí na správné úrovni. Během menopauzy jsou všechny změny v těle způsobeny věkem souvisejícím poklesem množství pohlavních hormonů potřebných pro reprodukční funkci..

Obsah estrogenu lze doplnit pomocí speciálních preventivních léků. V některých případech bylinná medicína úspěšně nahrazuje léčbu drogami.

Jedinečnost šalvěje spočívá v obsahu hodnotného komplexu vitamínů a minerálů, který nejen zvyšuje hormonální hladinu, ale také zlepšuje celkové zdraví ženy.

Bylinná léčba:

 1. snižuje sílu a frekvenci návalů;
 2. snižuje pocení;
 3. reguluje činnost urogenitálních orgánů;
 4. zklidňuje a normalizuje spánek;
 5. snižuje intenzitu závratí a bolestí hlavy;
 6. pomáhá očistit tělo a omladit ženy;
 7. nasycuje tělo hodnotnými vitamíny;
 8. zlepšuje emoční stav;
 9. zlepšuje vzhled posílením pokožky a vlasů.

Nebude možné úplně se zbavit menopauzy pomocí šalvěje, ale užívání drog na jejím základě výrazně sníží nepříjemné příznaky menopauzy a může se zbavit užívání syntetických hormonálních léků.

Salvia je považována za jeden z nejúčinnějších bylinných přípravků při léčbě klimakterických příznaků, ale v závažných případech jeden bylinný přípravek nestačí.

Planetární byliny, šalvěj, 1020 mg, 120 tablet

Tradiční medicína navrhuje použít šalvěj jako doplněk. Pro konečné vyléčení se doporučuje kombinovat bylinnou medicínu s tradičními způsoby léčby. V každém případě nemůžete samoléčit, musíte se určitě poradit s lékařem. Nejlepší je užívat lék pod jeho dohledem..

Správné užívání pro menopauzu

Bylinný přípravek lze užívat v různých formách. Tradiční medicína doporučuje připravit odvar, čaje, infuze, alkoholické tinktury. V takovém případě byste měli vždy dodržovat recept a dávkování, které stanoví odborník..

Farmaceutický průmysl také zvládl výrobu různých hotových přípravků na bázi šalvěje: kapsle, tablety, doplňky stravy.

Pro dosažení nejlepších výsledků v léčbě menopauzy musí být každý lék řádně připraven. Nejčastěji používají suché listy rostliny, ze kterých se připravují infuze, odvar, čaje, tinktury.

Vaření

Lék na zmírnění příznaků menopauzy se připravuje podle obvyklého receptu tradičních léčitelů: 2 lžíce. l. sušené nebo nasekané čerstvé listy šalvěje se nalijí 0,7 litru vroucí vody a udržují se na mírném ohni po dobu 5 minut.

Po ochlazení vývaru jej přefiltrujte. Užívá se 3krát denně po dobu 2 týdnů, poté je nutná přestávka 14 dní. V některých případech je předepsána jedna dávka denně. Výsledný lék ke snížení pocení lze přidat do lázně, která se ne déle než čtvrt hodiny..

Frontier Natural Products, Organic Ground Sage Leaves, 453 g

Příprava přírodního zdravého nápoje je pečlivá, ale účinek se projeví rychle. Chcete-li šťávu extrahovat, vezměte čerstvě trhané listy šalvěje a vymačkejte je v odšťavňovači. Doporučuje se vypít 2-3 lžíce. l. spolu s jídlem.

Nápoj se vaří stejným způsobem jako všechny bylinné čaje. 1 polévková lžíce. l. suché suroviny nalijte 0,5 litru vroucí vody a nechte ji trochu uvařit. Vezměte 200 ml třikrát denně.

Je užitečné pít filtrovaný nápoj s přídavkem citronového klínu, lístku máty nebo lžíce medu. Šalvějový čaj je prospěšný při snižování intenzity návalů horka, pomáhá snižovat pocení i krevní tlak.

Infuze

Na výrobu léčivého přípravku 1 polévková lžíce. l. suché listy rostliny se nalijí sklenicí vroucí vody a trvají na 1 hodinu. Výsledný produkt je filtrován a užíván denně, 1 dezertní lžíce po dobu 10 dnů. Interval mezi cykly léčby by měl být nejméně 2 týdny.

Alkoholická tinktura

Extrakt se připravuje ze sušených listů rostliny. 1,5 lžíce. l. suroviny a 0,25 litru vodky se umístí do skleněné nádoby a infuzí po dobu jednoho měsíce při pokojové teplotě. Tinktura, napnutá a zředěná vodou, se vezme na 1 polévkovou lžíci. l. 3x denně. Po 10 dnech používání si udělejte přestávku.

Šalvějový olej

Pro zmírnění podráždění, napětí, stresu se používá aromaterapie s rostlinným olejem, kterou lze zakoupit v lékárně. Několik kapek produktu se přidá do koupele nebo speciální aroma lampy. Doba trvání procedury je čtvrt hodiny.

Now Foods, éterické oleje, šalvěj Clary, 30 ml

Kombinované odvary

Sage funguje dobře v kombinaci s jinými bylinami. Chcete-li se zbavit bolesti hlavy, vezměte 3 díly suché salvie, po 1 dílu kozlíku lékařského a přesličky. 1 polévková lžíce. l. suroviny se nalijí sklenicí vroucí vody, trvají na tom 5 minut a filtrují se.

Nálev je rozdělen na 2 porce a opilý během dne. Tento nápoj byste neměli pít před spaním. Kurz terapie trvá až 3 měsíce, poté je nutná přestávka.

K odstranění příznaků menopauzy je připraven odvar z 1 polévkové lžíce. l. smíchejte ve stejných dílech suché lístky šalvěje, řebříčku a anýzu. Suroviny se nalijí 200 ml vroucí vody, trvají 10 minut, konzumují se 3 měsíce.

Alternativní formy

Farmaceutický průmysl vyrábí léčivé přípravky na bázi šalvěje.

Absorpční tablety s protizánětlivými účinky. Kombinovaný přípravek obsahuje bioaktivní prvky a má adstringentní vlastnosti. Obvykle se předepisuje na zánětlivá onemocnění hrdla, ale může také pomoci při projevech menopauzy..

Pastilky v blistru obsahující účinné látky - extrakt šalvěje a éterický olej. Akce je podobná tabletům.

Bylinky Gaia, pastilky do krku, šalvěj a aloe, 20 rychle působících pastilek

Vedlejší efekty

Konzumace léčivých přípravků na bázi šalvěje se nedoporučuje déle, než je doba uvedená v pokynech. Obvykle to není více než 2 týdny, ale v některých případech to trvá až 3 měsíce. To může objasnit fytoterapeut. Nekontrolovaný příjem může způsobit nežádoucí účinky:

 1. zánět sliznic různých koncentrací;
 2. snížení hladiny glukózy v krvi;
 3. tachykardie.

Předávkování lékem způsobuje bušení srdce, závratě, poruchy spánku, křeče a úzkost. Při dlouhodobém podávání se éterické oleje mohou hromadit v játrech a ledvinách a mít toxický účinek.

Samozřejmě použití šalvěje a přísné dodržování správného dávkování sníží pravděpodobnost nežádoucích účinků.

Jednoduše organické, šalvěj, 40 g

Kontraindikace

Stejně jako všechny rostlinné přípravky má šalvěj při používání omezení. Nástroj nelze použít:

 1. se zvýšenou individuální citlivostí;
 2. epilepsie;
 3. těhotenství a kojení;
 4. s akutním zánětem ledvin;
 5. s diabetes mellitus;
 6. endometrióza;
 7. hypertenze;
 8. s novotvarem mléčné žlázy nebo jeho odstraněním;
 9. v případě dysfunkce štítné žlázy.

Bylinné přípravky by měl předepisovat výhradně odborník. Aby se zabránilo komplikacím, je nepřijatelné provádět samoléčbu.

Šalvěj, která má díky svému jedinečnému složení obecný léčivý účinek na ženské tělo, pomáhá léčit příznaky menopauzy. Odstraňuje intenzitu návalů horka, podráždění, poruch spánku a mnoha dalších. V závažných případech však může být po konzultaci s lékařem použit jako doplněk v kombinaci s léky..

Jak užívat šalvěj na menopauzu a návaly horka

S nástupem menopauzy musí žena pečlivě sledovat stav svého těla, poskytovat mu jemnou péči a stimulovat aktivnější průběh metabolických procesů. V boji proti klimakterickým příznakům může být velmi užitečné použití léčivých bylin. Sage je pro tento účel obzvláště vhodný..

Výhody šalvěje pro menopauzu a návaly horka

Složení šalvěje se vyznačuje přítomností:

 • fytohormony;
 • estrogeny;
 • steroidy;
 • flavonoidy;
 • éterické oleje.

Tato kombinace účinných látek pomáhá nejen zlepšit metabolismus, ale také oddálit stárnutí těla..

Podle statistik pomáhá použití šalvěje během menopauzy zlepšit ženskou pohodu v 70% případů. To je způsobeno:

 • zvýšení množství pohlavních hormonů;
 • zbavit se emočního stresu a podrážděnosti, což vede ke zlepšení duševního stavu a brání rozvoji deprese;
 • regulace práce potních žláz (umožňuje snížit stupeň pocení);
 • úleva od bolesti hlavy v důsledku uvolnění spasmodických cév a stimulace průtoku krve;
 • normalizace vestibulárního aparátu (pravděpodobnost závratí klesá);
 • zbavit se návalů;
 • obnovení přirozeného cyklu spánku-bdění.

Užívání šalvěje může mimo jiné vyléčit mnoho nemocí urogenitálního systému a zabránit jejich výskytu. Léčivý účinek této rostliny může být výraznější, pokud s ní současně používáte tymián, hloh nebo mátu..

Možné vedlejší reakce

Některé ženy navíc zaznamenají následující nežádoucí účinky:

 • vývoj zánětlivých procesů, které ovlivňují sliznice celého těla;
 • snížení hladiny glukózy v krvi;
 • výrazné zrychlení srdeční frekvence (tachykardie).

Aby se tomu zabránilo, doporučuje se po každém 14denním léčebném kurzu přestat 2 týdny..

Kontraindikace

Použití šalvěje není vždy přijatelným opatřením. Tuto rostlinu by neměly používat ženy, které mají:

 1. Výrazně snížil hladinu cukru v krvi.
 2. Byla zjištěna alergie na šalvěj.
 3. Existuje silný kašel.
 4. Příliš suchá sliznice pochvy.
 5. Nízký nebo vysoký krevní tlak.
 6. Těhotenství nebo období laktace ještě neskončilo.
 7. Diagnóza stojí za:
  • epilepsie;
  • myom;
  • nádor prsu (nebo historie jeho chirurgického odstranění);
  • cukrovka;
  • polycystická;
  • zánět ledvin;
  • endometrióza;
  • dysfunkce štítné žlázy.

Nekontrolovaný příjem šalvějových přípravků s nedostatečně vysokou hladinou cukru může vést k ještě většímu poklesu cukru a výskytu záchvatů. Pokud přetrvává pocit sucha v ústech, mělo by být užívání léčivé byliny okamžitě ukončeno.

Při dlouhodobém používání produktů obsahujících tuto rostlinu může začít těžká intoxikace. Proto se doporučuje koordinovat potřebu terapeutického kurzu a jeho trvání s lékařem..

Formuláře žádosti

Šalvěj lze použít jako surovinu pro přípravu čajů, nálevů nebo nálevů. V některých případech se boj proti menopauzálním příznakům provádí pomocí farmaceutických přípravků - tablet, extraktů nebo éterických olejů. V každém případě bude mít hlavní složka pozitivní vliv na pohodu ženy, ale režimy příjmu se vždy liší..

Šalvějový čaj je nejlepší lék na zvýšené pocení. K jeho přípravě budete muset nalít sušenou bylinnou část rostliny (1 polévkovou lžíci. L.) vroucí vodu (0,4 l) a nechat ji několik minut. Tento nápoj lze konzumovat každý den místo běžného čaje..

Neexistují žádná omezení počtu vypitých šálků denně, ale tento lék se nedoporučuje užívat v noci, protože má močopudný účinek.

K úlevě od bolesti hlavy je vhodnější jiný recept:

 1. Přidejte přeslička a kozlík ke třem dílům šalvěje (každá po 1 dílu).
 2. Vložte do sklenice 1 polévkovou lžíci. l. výsledná směs se nalije vroucí vodou (0,2 l).
 3. Nechte nápoj vařit po dobu 5 minut.
 4. Kmen.

Hotový výrobek musí být rozdělen do 2 dávek a vypit během následujícího dne. Je nežádoucí ho používat před spaním. Doba trvání léčby pomocí takového čaje nemůže být delší než 15 dní.

Infuze

Chcete-li připravit šalvějový nálev, který má příznivý účinek na psychoemotický stav, potřebujete lžíci sušených listů rostlin a 0,2 litru vroucí vody. Po naplnění suroviny vodou ji nechejte vařit. To trvá nejméně hodinu..

Výsledný produkt musí být spotřebován do 24 hodin, přičemž ne více než 1 dezertní lžíce tekutiny najednou. Infuzí můžete být léčeni nejdéle 10 dní. Poté je povinná 2týdenní přestávka..

Alkoholická tinktura

Šalvějovou alkoholovou tinkturu lze zakoupit v lékárně. V tomto případě byste měli použít 10-20 kapek produktu třikrát týdně..

K přípravě takového léku sami budete potřebovat:

 1. Vložte suché suroviny do skleněné nádoby (1,5 lžíce. L.).
 2. Zalijte to alkoholem nebo vodkou (0,25 l).
 3. Vydržte tinkturu ve světlé místnosti po dobu jednoho měsíce.

Musíte si vzít hotový výrobek na 1 polévkovou lžíci. l. třikrát týdně. To by mělo být provedeno opatrně, nezapomeňte to zředit vodou..

Vaření

Místo šalvějového čaje s menopauzou můžete použít odvar ze stejné rostliny. Připravuje se podle následujícího receptu:

 1. 2 lžíce nasekaných surovin (na tom nezáleží - čerstvé nebo suché) nalijte vroucí vodou (0,7 l).
 2. Nádobu položte na mírný oheň, vařte nápoj po dobu 5 minut.
 3. Odstraňte tekutinu ze sporáku a ochlaďte ji.
 4. Produkt přeceďte.

Je nutné bujón užívat třikrát denně po dobu 14 dnů. Pak by měla být pauza se stejnou dobou trvání.

Podle potřeby lze nápoj přidat do vody do koupele.

Chcete-li získat šalvějový džus, potřebujete čerstvé listy z rostliny. Nejprve je budete muset rozsekat nožem a poté projít mlýnkem na maso. Po vytlačení výsledné kaše můžete získat dostatek šťávy k ošetření.

Tuto tekutinu je třeba užívat třikrát denně (2 polévkové lžíce najednou). Terapeutický kurz netrvá déle než 2 týdny. Další přestávka by měla mít stejnou dobu trvání..

Aromaterapie

Aromatický olej vyrobený ze šalvěje může pomoci zmírnit nadměrné napětí a stres. Obvykle se přidává do lázně. V tomto případě je zapotřebí pouze 5-6 kapek oleje. Celková doba vodních procedur při použití produktu by neměla být delší než 20 minut.

Lékárenské přípravky

Nejjednodušší způsob, jak zlepšit svoji pohodu během menopauzy, je koupit tablety Menofors v nejbližší lékárně, jejichž hlavní součástí je šalvějový extrakt. Je třeba je užívat 6krát denně (interval mezi dávkami bude přibližně 2 hodiny).

Pokud budete plně dodržovat pokyny, příznaky menopauzy ustoupí dostatečně rychle. Před zakoupením Menoforse je však třeba prodiskutovat otázku jeho použití s ​​odborníkem..

Závěr

Návaly horka, pocení a další příznaky spojené s menopauzou mohou ženě zkomplikovat život. Mohou být řešeny pomocí čajů, odvarů a různých přípravků na bázi šalvěje. Neměli bychom však zapomínat, že jejich příliš dlouhé užívání může být plné vedlejších účinků. Kromě toho je použití šalvěje u některých žen kontraindikováno, což je také třeba vzít v úvahu..

Sage Helper pro menopauzu a návaly horka

Sage se často používá v oblasti gynekologie. Účinné látky přítomné v této léčivé rostlině pomáhají normalizovat hormony a eliminovat mnoho dalších problémů, které vznikají během menopauzy..

Ženy často používají šalvěj během menopauzy a návalů horka, jak se tento lék užívá závisí na závažnosti nežádoucích příznaků.

Navzdory mnoha prospěšným vlastnostem není tato bylina zcela bezpečná. Má mnoho kontraindikací a při nesprávném použití může způsobit některé vedlejší účinky..

Vlastnosti šalvěje

Účinek této léčivé rostliny na tělo ženy je způsoben přítomností velkého množství biologicky aktivních látek v šalvěji, včetně:

 • cineol;
 • salvina;
 • pinen;
 • thiamin;
 • borneol;
 • kafr;
 • opalovací směsi;
 • draslík;
 • žláza;
 • zinek;
 • draslík;
 • alkaloidy;
 • flavonoidy;
 • sodík;
 • hořčík;
 • vitamíny skupiny B, C, E atd..

Tato léčivá rostlina je často součástí komplexní terapie mnoha nemocí. Šalvěj obsahuje až 2,5% éterických olejů. V této skupině vyniká cineol. Tato látka má silný protizánětlivý, antiseptický a baktericidní účinek. Kafr přítomný v rostlině přispívá k normalizaci dýchacího systému. Salvin je bylinné antibiotikum, které může potlačit aktivitu bakteriální mikroflóry.

Tato látka je zvláště účinná proti Staphylococcus aureus.

Šalvěj má vysoký obsah saponinů, flavonoidů a dalších látek patřících do skupiny fytoestrogenů. Tyto látky jsou zvláště užitečné při menopauze a menstruačních nepravidelnostech. Navzdory skutečnosti, že tyto sloučeniny ve svém chemickém složení nejsou podobné ženským steroidním hormonům, mají podobnou aktivitu a mají podobný účinek.

Předpokládá se, že fytoestrogeny jsou schopny řídit aktivitu pohlavních hormonů produkovaných v ženském těle a snižovat riziko vzniku hormonálně závislých útvarů v pánevních orgánech a mléčných žlázách. Díky vysokému obsahu fytohormonů se šalvěj nedoporučuje používat u gynekologických onemocnění, jako jsou děložní myomy, endometrióza a polycystické.

Za těchto podmínek může použití této rostliny vést ke zhoršení průběhu patologie..

Hořkost jako přírodní konzervační látka může mít antioxidační účinek. Kromě toho tato látka může zlepšit fungování trávicího traktu a má mírný antispazmodický účinek. Organické kyseliny snižují závažnost zánětlivých procesů při orgasmu. Mají protirakovinné a tonizující účinky.

Kyselina nikotinová zlepšuje energetickou rovnováhu v těle a stabilizuje fungování orgánů kardiovaskulárního systému. Vitamíny přítomné v šalvěji pomáhají zlepšovat imunitní systém, díky čemuž je tělo méně náchylné k houbovým, bakteriálním a virovým infekcím.

Šalvěj obsahuje vysoký obsah thiaminu. Tato sloučenina má příznivý účinek na fungování nervového systému. Thiamin pomáhá obnovit fungování nervových vláken, zlepšit funkčnost mozku a snížit psycho-emoční stres. Kromě toho tato látka příznivě působí na orgány kardiovaskulárního systému..

Taniny přítomné v šalvěji jsou svíravé. Při použití šalvěje je také pozorován diuretický účinek. To pomáhá eliminovat otoky. Alkaloidy v této rostlině jsou přítomny v minimálních dávkách. Ale je jich dost na zvýšení vitality.

Tato léčivá rostlina má díky svému bohatému chemickému složení výrazný antispazmodický účinek. Několik biologicky aktivních sloučenin pomáhá snižovat hladiny prolaktinu. Správné používání šalvěje pomáhá zvýšit pružnost pokožky, což vede k omlazujícímu účinku.

Účinné látky obsažené v této léčivé rostlině přispívají k normalizaci krevního oběhu v mozkových cévách. Rovněž je zaznamenán výrazný analgetický účinek. Látky přítomné v šalvěji mají mírný hemostatický účinek. Použití této léčivé rostliny podporuje eliminaci toxinů z organismů.

Aplikace v gynekologii

Šalvěj, jejíž léčivé vlastnosti jsou způsobeny začleněním do řady biologicky aktivních látek, je v gynekologii široce používána. Tato léčivá rostlina je předepsána jako součást komplexní terapie pro léčbu poruch, jako jsou:

 • drozd;
 • zánět ženských pohlavních orgánů;
 • eroze děložního čípku.

Za těchto patologických stavů se nejčastěji používá odvar na sprchování a sedací koupele. Při přípravě tohoto produktu byste měli vzít 1 šálek šalvěje na 10 šálků vroucí vody. Bylina by měla být vařena po dobu nejméně 10-15 minut. Poté musí být směs ochlazena na 38 ° C a filtrována. Hotový vývar by měl být použit pro lékařské procedury 2krát denně..

Tato rostlina se často používá k eliminaci narušení menstruačního cyklu. Jeho použití je oprávněné při léčbě neplodnosti. Tento lék je také předepsán ke stimulaci porodu, protože aktivní složky přítomné v šalvěji přispívají ke zvýšení tonusu dělohy.

Tato bylina se často používá k zastavení laktace..

Přípravek lze použít v případech, kdy je třeba dítě odstavit nebo se vyprodukuje příliš mnoho mléka. Užívání šalvěje pomáhá snižovat produkci prolaktinu, což postupně vede k ukončení laktace.

Nejčastěji používaný šalvěj v menopauze. Během tohoto období klesá produkce pohlavních hormonů v těle ženy, což negativně ovlivňuje práci všech systémů. Léčivé vlastnosti charakteristické pro popsanou rostlinu u žen s menopauzou nelze podceňovat. Dokonce i lékaři doporučují užívat bylinné přípravky, protože použití šalvěje vám umožňuje eliminovat mnoho nežádoucích projevů tohoto období.

Tato rostlina zahrnuje speciální fytohormony, které jsou chemicky podobné estrogenům. Použití přípravku tedy pomáhá zvyšovat hladinu pohlavních hormonů, což vede k jemné eliminaci příznaků menopauzy..

Při správném použití šalvěje dochází ke snížení emočního stresu a eliminaci zvýšené podrážděnosti. Při použití produktů založených na této rostlině je riziko vzniku deprese sníženo. Účinné látky přítomné v šalvěji pomáhají normalizovat práci potních žláz.

Léčba šalvějí je oprávněná, když se u ženy během menopauzy objeví bolesti hlavy způsobené stimulací průtoku krve a spastickou vaskulární kontrakcí.

Tato léčivá rostlina není schopna zcela zbavit ženu návalů horka, ale snižuje jejich závažnost. Použití šalvěje pro menopauzu vám umožňuje obnovit přirozený cyklus spánku a bdění, jehož porucha se během tohoto období často vyskytuje. Tato bylina se doporučuje pro vysoký krevní tlak u žen s menopauzou.

Pravidla přijetí pro menopauzu a návaly horka

Šalvěj má léčivé vlastnosti i kontraindikace, proto je vhodné podstoupit vyšetření a před použitím této rostliny se poradit s lékařem, protože nevhodné použití může být zdraví škodlivé. Tato bylina je základem pro přípravu odvarů, nálevů a čaje určených pro každodenní použití. Čerstvě vymačkaná šťáva z této rostliny obsahuje velké množství účinných látek, proto je třeba ji používat s maximální opatrností..

K odstranění návalů horka lze doporučit ženskou šalvějovou tinkturu. Připravuje se s alkoholem. Tento lék má silné léčivé vlastnosti, takže by měl být užíván pouze podle pokynů lékaře a nepřekračovat dávky určené odborníkem..

Vzhledem k tomu, že není možné pít šalvěj s menopauzou a neustálým pocením kvůli zvýšenému riziku nežádoucích účinků, měli byste použít prostředky pro vnitřní použití v krátkých kurzech a poté si udělat přestávky. V období odmítnutí používat tyto formulace se můžete koupat s přídavkem odvaru a éterického oleje.

Je nutné dodržovat pravidla pro čerpání finančních prostředků na základě této léčivé rostliny, aby se zabránilo vzniku nežádoucích účinků. Šťáva je konzumována s menopauzou ve 2 lžíce. denně. Doba léčby tímto lékem by neměla přesáhnout 14 dní. Poté musíte v terapii po dobu jednoho měsíce přestat..

Použijte šalvějový čaj s menopauzou by měl být 1 sklenice 3-5krát denně. Léčba může pokračovat po dobu 1 měsíce. Pro zvýšení účinku se doporučuje vařit šalvěj s mateřským, kozlíkem lékařským nebo jinými rostlinami, které mají sedativní účinek. V tomto případě by však obsah šalvěje v čaji měl být třikrát vyšší než v jiných bylinných přísadách..

Silné odvarky byste měli užívat ½ šálku až 8krát denně. Průběh léčby tímto lékem by neměl přesáhnout 2 měsíce. Poté si musíte udělat přestávku po dobu 30 dnů. Esenciální olej z rostliny by se neměl užívat vnitřně. Může být použit pro uklidňující koupele a aromaterapii.

Pro zvýšení účinnosti odvarů a čajů na bázi šalvěje se doporučuje užívat je asi půl hodiny před jídlem. Je bezpodmínečně nutné dodržovat přestávky mezi jednotlivými ošetřeními této rostliny. Vyhnete se tak hromadění účinných látek v těle a závislosti. V případě potřeby lze v budoucnu kurzy opakovat, aby se potlačily negativní symptomatické projevy v menopauze..

Recepty na vaření rostlin

Nyní v lékárnách můžete koupit nejen speciálně připravené rostlinné materiály, ale také balené čaje, tablety, éterický olej a alkoholové šalvějové tinktury. V případě potřeby si můžete léčivé přípravky připravit sami. Při přípravě léčivých přípravků je důležité dodržovat doporučení týkající se dávkování rostlinných složek.

Chcete-li vyloučit zvýšené pocení a další projevy menopauzy, musíte si před pitím uvařit čaj. K přípravě tohoto produktu se používají sušené listy šalvěje. K vaření léčivého čaje potřebujete 1 lžičku. bylinná složka, nalijte 1 šálek vroucí vody. Složení je nutné trvat 3-5 minut. Pro zlepšení chuti můžete do tohoto čaje přidat med..

Nejlepší je použít vícesložkový čaj k úlevě od bolesti hlavy. Chcete-li jej připravit, musíte kombinovat 1 lžičku. šalvěj s 1/3 lžičky. kozlík lékařský a 1/3 přesličky. Směs léčivých bylin je zapotřebí k nalití 1 šálku vroucí vody. Čaj musíte vyluhovat po dobu 3–5 minut a poté je třeba kapalinu filtrovat. Hotový výrobek by měl být rozdělen do 2 dávek a vypit během dne. Je nežádoucí užívat tento čaj před spaním. Nápoj by neměl být konzumován déle než 15 dní v řadě.

Infuze

Infuze šalvěje se používá ke stabilizaci emočního stavu žen s menopauzou. K přípravě tohoto produktu potřebujete 1 polévkovou lžíci. nasekanou šalvěj nalijte 200 ml vroucí vody. Kompozice by měla být nalita v termosce po dobu nejméně 1 hodiny. Hotový výrobek musí být spotřebován na 1 lžičku. přes den. Tuto nápravu lze vzít maximálně 10 dní po sobě. Poté si musíte udělat dlouhou přestávku..

Existuje další možnost přípravy infuze vody na bázi šalvěje. V tomto případě byste měli nejprve nalít 1 sklenici vroucí vody 2 lžíce. suroviny a poté přeneste směs do vodní lázně. Je nutné produkt zahřívat po dobu nejméně 15 minut. V tomto případě by složení nemělo být dovoleno vařit. Na nástroji je třeba trvat hodinu a pak jej musíte napnout. Musíte pít infuzi 20 kapek 3-5krát denně. Zbytek produktu lze uchovávat v chladničce nejvýše jeden den..

Tinktura

Alkoholickou tinkturu lze připravit doma. Nejprve musíte umístit 1,5 lžíce do nádoby z tmavého skla. suchý šalvěj. Poté by se tam mělo přidat 250 ml vodky nebo alkoholu. Musíte trvat na nápravě po dobu jednoho měsíce. Tento lék se užívá v 1 polévkové lžíci. 3krát týdně. Doporučuje se před použitím zředit infuzí vodou v poměru 1: 3. Tím se sníží riziko nežádoucích účinků z gastrointestinálního traktu..

Vaření

Chcete-li připravit vývar ze šalvěje, musíte nalít 2 lžíce. rostlinné suroviny 700 ml vroucí vody. Kompozice se umístí do vodní lázně a přivede k varu. Činidlo musí být tepelně ošetřeno po dobu nejméně 15 minut. Je nutné vývar ochladit a poté napnout. Produkt lze skladovat v chladničce po dobu 24 hodin.

Závěr

Šalvěj s menopauzou může být dobrou náhradou za léky obsahující syntetické hormony. Účinné látky přítomné v této rostlině mohou při racionálním použití snížit závažnost projevů menopauzy a zlepšit stav ženy během tohoto období. Tato rostlina však není zcela bezpečná..

Při překročení doporučených dávek se zvyšuje riziko tachykardie, zvýšení hladiny cukru v krvi a rozvoj zánětlivých patologií ženských pohlavních orgánů. Kromě toho je při dlouhodobém užívání možná závislost. Je třeba mít na paměti, že u řady patologií je použití šalvěje kontraindikováno. Proto je vhodné používat přípravek pouze na doporučení lékaře, nepřekračující dávku.

Šalvěj s menopauzou a návaly horka: jak pít, kontraindikace

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

 • ATX kód
 • Účinné látky
 • Indikace pro použití
 • Formulář vydání
 • Farmakodynamika
 • Farmakokinetika
 • Kontraindikace
 • Vedlejší efekty
 • Způsob podání a dávkování
 • Předávkovat
 • Interakce s jinými léky
 • Podmínky skladování
 • Skladovatelnost
 • Farmakologická skupina
 • farmaceutický účinek
 • Kód ICD-10

Šalvěj je celosvětově uznávaná pro své léčivé vlastnosti, ale je zvláště výhodná pro ženy. Tato léčivá rostlina se používá v lidovém léčitelství od starověku a její jedinečné léčivé vlastnosti byly oslavovány léčiteli starověkého Řecka a Říma..

Je možné pít šalvěj s menopauzou?

Proč lékaři a tradiční medicína doporučují užívat šalvěj na menopauzu? Vlastnosti a působení této zázračné byliny prokázaly četné studie. Podle nejnovějších lékařských pozorování bylo možné určit účinnost léků na bázi šalvěje při lokalizaci návalů horka během menopauzy, v důsledku čehož bylo zjištěno, že drogy a byliny vařené doma zcela eliminovaly příznaky menopauzy u 80% žen a u zbývajících 20% případech se jejich stav výrazně zlepšil.

Šalvěj obsahuje fytoestrogeny - nesteroidní rostlinné sloučeniny, které jsou úplným analogem ženských pohlavních hormonů, a proto je schopna dát do pořádku práci vaječníků, normalizovat hormonální pozadí, zmírnit a oslabit negativní příznaky během menopauzy.

Kromě toho šalvěj pracuje na posílení stěn krevních kapilár, což zase pomáhá obnovit proces přívodu krve do dělohy a vaječníků. Kromě toho normalizuje procesy spojené s emočními poruchami, jako je náhlá deprese, nadměrná excitabilita, napětí a ostrá podrážděnost..

Šalvěj má antibakteriální účinek díky éterickým olejům ve svém složení, které pomáhají zbavit se silných bolestí hlavy během menopauzy a vypořádat se s krvácením z dělohy, a organické kyseliny mají protizánětlivý účinek, který snižuje pocení a ostrou excitabilitu.

V důsledku toho jsou léčivé vlastnosti šalvěje pro ženy nepostradatelné díky přítomnosti estrogenů, flavonoidů, fytosterodů, éterických olejů a dalších prospěšných látek, které chrání před nepříznivými příznaky během menopauzy, stejně jako zmírňují předčasné vrásky, otravné akné a pomáhají s jinými nemocemi.

Užitečné vlastnosti šalvěje pro menopauzu

V tradiční medicíně existuje mnoho léčivých rostlin používaných během menopauzy, ale nejsilnější je šalvěj, která obsahuje následující prospěšné prvky:

 • estrogen, který obnovuje metabolické procesy, normalizuje krevní oběh a práci potních žláz;
 • progesteron, který má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, stejně jako zlepšuje složení krve a snižuje předmenstruační bolesti, což je zvláště důležité v menopauze;
 • flavonoidy, které posilují stěny krevních cév a kapilár, které zase stimulují tvorbu nových buněk a zpomalují proces stárnutí;
 • theanin - aminokyselina s hemostatickým a protizánětlivým účinkem;
 • thiamin (vitamin B1), který má pozitivní vliv na metabolismus těla a na fungování nervového systému;
 • kyselina askorbová (vitamin C), pomocí které se zvyšuje odolnost těla vůči patogenním mikrobům, zvyšuje se imunita;
 • kyselina nikotinová, která je nepostradatelná při výrobě energie pro vývoj všech biologických procesů v těle;
 • kafr, zmírňující podráždění;
 • mikroelementy, jako je mangan, titan, zinek, měď a další, které obnovují funkci mozku a stimulují obranyschopnost těla nezbytnou pro menopauzu.

Působení šalvěje blahodárně působí na ženské tělo a přináší významnou úlevu v kritickém období menopauzy. To podporuje i lékařský výzkum nedávno provedený ve Švýcarsku, kde bylo zjištěno, že pití šalvějové tinktury po dobu 30 dnů snížilo frekvenci a intenzitu návalů horka. Navíc má výhody proti stárnutí, duševnímu zdraví a tělesnému zdraví..