Proč se během menstruace objevují křečové bolesti?

Některé ženy během menstruace neustále pociťují křečovitou bolest, kterou vnímají jako obvyklý příznak menstruace. Normálně by však tento fyziologický proces neměl být doprovázen bolestí a nepohodlí, výskyt křečovité bolesti naznačuje, že ne všechno je v ženské reprodukční sféře v pořádku. Zvažte hlavní příčiny bolesti během menstruace.

1. Neinfekční zánět

Adnexitida, endometritida, adenomyóza a některá další neinfekční onemocnění reprodukční sféry nemusí ženu v obvyklou dobu téměř obtěžovat a při menstruaci se projevují křečovitými bolestmi v podbřišku.

Příčiny

Způsobuje výskyt bolesti během menstruace, mírnou kontrakci dělohy, nezbytnou pro vypuzení krve a částic odmítnutého epitelu vnitřní stěny pohlavního orgánu.

Dalším provokujícím faktorem bolesti během menstruace jsou přirozené výkyvy hormonálního pozadí s přihlédnutím k fázi menstruačního cyklu.

Příznaky

Během menstruace dávají křečové bolesti:

 • v dolní části zad;
 • slabina.

Intenzita bolestivých projevů je různá. „Kontrakce“ během menstruace mohou být mírné a mohou způsobit téměř nesnesitelnou bolest.

Kromě bolestivého nepohodlí je menstruace doprovázena silným krvácením..

Terapie

Léčba gynekologických patologií by měla být předepsána lékařem, s přihlédnutím k povaze zánětlivého procesu. A ke zmírnění stavu během menstruace se doporučuje pít spazmolytika:

 • Spazgan;
 • Papaverin;
 • Drotaverin.

Pokud je bolest nesnesitelná nebo silně krvácí, měli byste zavolat sanitku.

Který lékař léčí

Gynekologové se zabývají patologiemi ženské reprodukční sféry.

2. Potrat

Odmítnutí vajíčka není vždy možné určit, často je spontánní potrat vnímán jako nástup menstruace a žena ztratí dítě, aniž by věděla, že je těhotná.

Příčiny

Přichycení vajíčka nastává pomocí chorionu (embrya placenty) a v prvních dnech po implantaci není embryo dobře připevněno ke stěně pohlavního orgánu. Odmítnutí embrya může být vyvoláno:

 • stres;
 • přepracování;
 • nošení těžkých pytlů;
 • namáhání se zácpou;
 • modřiny břišní stěny.

Někdy k odmítnutí dochází bez zjevného důvodu. Lékaři naznačují, že tímto způsobem se tělo zbaví mrtvého nebo neživotaschopného embrya.

Znamení

Podle povahy vzhledu bolesti můžete mít podezření na spontánní potrat:

 1. Objeví se bolest nebo tahání, vyzařující do křížové kosti nebo kostrče. Lobární nepohodlí je doprovázeno výskytem rozmazaného vaginálního výtoku.
 2. Postupně to začne bolet více, během menstruace se objeví kontrakce. Křečové bolesti se vyvíjejí na pozadí těžkého děložního krvácení.

Pokud má žena během menstruace vždy křečovitou bolest, může potrat zůstat nepovšimnutý.

Léčba

Pomoc se spontánním potratem lze provést pouze v nemocničním prostředí. Pokud existuje možnost udržení těhotenství, jsou předepsány léky, které uvolňují stěny pohlavního orgánu. Kromě hlavní terapie se provádí obecný posilovací kurz užívání vitamínů.

Pokud je embryo zcela odtrženo od stěny dělohy, provádějí lékaři audit (preventivní čištění) pohlavního orgánu, aby se předešlo komplikacím, které vzniknou při neúplném vajíčku.

Kdo pomůže

Při podezření na spontánní potrat je indikována hospitalizace na gynekologickém oddělení.

3. Mimoděložní těhotenství

Vajíčko se oplodní ve vejcovodu a poté sestoupí do dělohy a implantuje se do stěny orgánu. Někdy se ale vazba nevyskytuje v děloze, ale v orgánu k tomu nevhodném - pak dochází k mimoděložnímu těhotenství.

Příčiny

Obtížnost průchodu vajíčkem vejcovody může být způsobena:

 • obstrukce;
 • přítomnost patologických zúžení;
 • neschopnost stěn pohlavního orgánu připojit oplodněné vajíčko (k implantaci dochází na děložním čípku).

Nelze se uchytit v pohlavním orgánu, vajíčko se zavádí do vejcovodu nebo děložního čípku, méně často do jiných orgánů, které jsou také nevhodné k porodu..

Příznaky

Mimoděložní těhotenství se vyznačuje:

 • křečové bolesti v dolní části břicha před menstruací;
 • výskyt silného krvácení na pozadí zesílených kontrakcí.

Při implantaci vejcovodů to navíc bolí vpravo nebo vlevo (v místě připojení embrya).

Téměř vždy se příznaky objevují po zpoždění menstruace a žena již ví o nástupu těhotenství. Ale bohužel pomocí testu je možné určit pouze oplodnění, ke kterému došlo, a nikoli místo implantace embrya, a při externím vyšetření není možné odlišit mimoděložní těhotenství od potratu.

Pomoc

Lékaři rozhodují, co dělat ve stacionárních podmínkách. Cervikální implantát vychází nezávisle pod dohledem lékařů nebo je odstraněn vyčištěním pohlavního orgánu v lokální anestezii.

Při implantaci vejcovodů je spontánní evakuace nemožná a křečové bolesti mohou vést k prasknutí vejcovodu. V tomto případě se provádí břišní operace nebo endoskopické odstranění trubice s embryem.

Kam jít

Při silné menstruaci doprovázené silnými křečovitými bolestmi je nutné zavolat sanitku. Lékaři doručí na přijímací oddělení gynekologické nemocnice.

4. Odmítnutí fibroidů

Benigní pedunkulovaný nádor, který roste uvnitř dělohy, může spontánně odmítnout.

Provokující faktory

Uvažuje se o hlavním důvodu: spontánní oddělení novotvaru, ke kterému dochází v řadě případů:

 • při skákání z velké výšky;
 • břišní modřiny;
 • přetěžování břišní stěny.

Oddělení je možné pouze u nádorových formací malé velikosti. Riziko spontánního odmítnutí fibroidů se zvyšuje během menstruace.

Znamení

Při "narození" fibroidů se během menstruace objeví bolest, jako jsou kontrakce, a poté se zvyšuje objem krvavého výtoku z pochvy.

Odmítnutí uzliny myomu u příznaků je podobné potratu, ale proces končí uvolněním homogenní formace.

Po vlastním odstranění novotvaru ztrácejí křečové bolesti svou intenzitu a postupně mizí a objem krvavého výtoku klesá. Pokud krvácení neklesne, může to znamenat poškození cév uvnitř dělohy nebo vnitřní prasknutí..

Léčba

Bez ohledu na to, jaký je výsledek vyloučení tvorby myomu: uzel vyšel a kontrakce se zastavily nebo proces aktivně pokračuje, musí být žena hospitalizována. V tomto případě je „narozený“ novotvar také odebrán pro následné cytologické vyšetření..

Ve stacionárních podmínkách se provádí ultrazvuk dělohy a stanoví se velikost odděleného nádoru - na tom závisí taktika léčby. Po získání potřebných informací v lokální anestézii jsou myomy odstraněny a děloha je revidována.

U krvácení z velkých cév, které nelze zastavit kyretáží nebo kauterizací, je indikován chirurgický zákrok.

Pokud uzel již vyšel a krvavý výtok, jako během menstruace nebo po porodu, pak je pacient ponechán na pozorování a vyšetření se provádí plánovaným způsobem.

Kdo pomůže

Lékaři na oddělení gynekologické chirurgie poskytnou potřebnou pomoc.

Co jiného vyvolává křečovitou bolest během menstruace

Podívejme se, jaké další příčiny křečovitých bolestí během menstruace mohou být:

 • Nemoci střev. Črevní smyčky jsou umístěny vedle dělohy a příznaky orgánové patologie se zesilují s menstruací, protože pohlavní orgán se začíná mírně stahovat. Charakteristickým rysem jsou křečové bolesti doprovázené nevolností, plynatostí a jinými dyspeptickými poruchami.
 • Jizvy nebo srůsty na děloze. V důsledku potratů, gynekologických onemocnění nebo chirurgických zákroků se objevují jizevnaté změny, takže stěny pohlavního orgánu se nemohou během menstruace rovnoměrně stahovat. To způsobuje výskyt bolesti v dolní části břicha křečovitého charakteru..
 • Individuální citlivost na bolest. Některé dívky mají zvýšenou reakci na bolest a fyziologické kontrakce pohlavního orgánu během menstruace začínají být vnímány jako křečové projevy bolesti.
 • Puberta. U dívek se mohou po dobu 1–2 let od začátku první menstruace vyskytnout křečovité bolesti, dokud se menstruační cyklus plně nevytvoří..

Výskyt křečových bolestí téměř vždy naznačuje vývoj patologie. Příznaky by neměly být ignorovány - to může vést k rozvoji komplikací..

Co dělat, když se během menstruace objeví křečovité bolesti

Nejprve posuďte svůj stav:

 • Intenzita bolesti. Pokud to během menstruace silně bolí, je nutná okamžitá lékařská pomoc.
 • Povaha menstruačního krvácení. Hojné špinění během menstruace může naznačovat potrat nebo děložní krvácení. Pokud se křečové bolesti zesílí, je nutná hospitalizace.
 • Když to začalo bolet. Pokud se během menstruace pravidelně po několik let objevují bolestivé pocity křečí, může to být známka latentního chronického procesu reprodukční sféry nebo nesprávně nainstalovaného nitroděložního tělíska. Není nutná pomoc v nouzi, ale je nutné ji vyšetřit u gynekologa.
 • Trvání bolestivých pocitů. Pokud to bolí po celou dobu menstruace a po menstruaci přetrvávají mírné bolesti, pak je to alarmující signál, který vyžaduje pozornost..

Vzhled s měsíčními křečovými bolestmi, až na vzácné výjimky, naznačuje patologický proces. Kontaktování gynekologů pomůže snížit bolestivost menstruace a udržet zdraví žen.

Našli jste chybu? Vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Silná bolest během menstruace: příčiny křečí

Každý měsíc mají ženy kritické dny. Nikdo nemá toto období rád a někteří na něj čekají se strachem kvůli strašným bolestem v křečích. Jsou chvíle, kdy je zástupce slabšího pohlaví nucen zůstat doma a zavolat sanitku, protože se cítí hrozně. Co způsobuje silnou bolest během menstruace, jak zabránit jejich vzhledu a zmírnit křeče, pokud se již objevily, musíte vědět, abyste si mohli pomoci před návštěvou lékaře.

Proč bolí dolní část břicha?

Dysmenorea je bolest v podbřišku, která doprovází menstruaci. Vznikají kvůli tomu, že do měsíce roste epitel v děloze, ke kterému se embryo po oplodnění připojí, a pokud se tak nestane, tělo se ho zbaví krvácením. Lékaři zjistili, že je nemožné otěhotnět první den cyklu..

Během menstruace se u ženy objeví mírná nevolnost, nepříjemné pocity v břiše a únava. To jí však nebrání dodržovat obvyklý životní rytmus. Pokud jsou kritické dny velmi bolestivé a cyklus je nepravidelný, musíte kontaktovat gynekologa.

Druhy bolesti během menstruace

Existují dva typy dysmenorey: primární a sekundární.

Primární se vyskytuje do dvou let od začátku první menstruace v životě dívky. Nesouvisí to s žádnými patologiemi a bolest je přirozená a vzniká vyloučením neoplodněného vajíčka z vaječníku. Tento typ malátnosti obvykle zmizí po prvním narození. U primární dysmenorey se cyklus neztrácí, ale zůstává normální a pravidelný.

Sekundární, nebo jak se také nazývá, získaná dysmenorea, se vyskytuje v důsledku nemocí a změn v genitáliích. Objevuje se častěji u nežného pohlaví nad 30 let a je doprovázen srdeční arytmií, tachykardií a vegetativně-vaskulárními abnormalitami (nadměrné pocení, závratě).

Pokud se nepohodlí v průběhu let nezmění, nazývá se taková dysmenorea kompenzovanou. Pokud se bolest zesílí pouze s věkem, pak se podle toho dekompenzuje.

Odrůdy doprovodných onemocnění

Kromě bolesti v oblasti genitálií může být menstruace doprovázena:

 • Nepohodlí v srdci.
 • Silné bolesti hlavy nebo migrény.
 • Únava.
 • Nepříjemné pocity v oblasti očí.
 • Poruchy spánku.
 • Tlakové rázy.
 • Podrážděná a depresivní nálada.
 • Puffiness.
 • Změny nálady.
 • Bolesti zad.
 • Závratě, nevolnost a zvracení.
 • Zvýšené pocení.
 • Bolest na hrudi nebo citlivost.
 • Zácpa, průjem nebo jiné abnormality v zažívacím traktu.

Závažnost dysmenorey

Existují 4 typy bolesti v dolní části břicha během menstruace:

 • Stupeň 1. Bolest je mírná, není nutná žádná léčba bolesti. Žena vede normální život.
 • Stupeň 2. Křeče jsou mírné a snesitelné. Jsou doprovázeny poruchami gastrointestinálního traktu, migrénami a poklesem nálady. Příznaky lze snadno vyřešit vypitím drogy.
 • Stupeň 3. Těžká nevolnost, doprovázená zimnicí, bolestmi hlavy, nevolností, slabostí, závratěmi. Léčba může pouze snížit intenzitu bolestivých pocitů..
 • Stupeň 4. Intenzivní bolest se objevuje několik dní před prvním dnem cyklu a je doprovázena horečkou, bolestmi srdce, bolestmi hlavy až zvracením a tachykardií. Dívka je úplně postižená a může omdlít. Bohužel je nemožné zmírnit stav pomocí improvizovaných prostředků bez pomoci lékaře..

Příčiny menstruační bolesti

Menstruační bolest může nastat v důsledku následujících faktorů.

 • Nesprávné umístění vnitřních orgánů, zejména dělohy.
 • Vzniklé srůsty a jizvy po umělém ukončení těhotenství (potrat).
 • Dědičnost.
 • Neustálý psycho-emoční stres.
 • Nedostatek železa, vápníku a hořčíku v těle.
 • Hormonální poruchy.
 • Avitaminóza.
 • Instalované nitroděložní tělísko.
 • Mimoděložní těhotenství.
 • Sedavý a neaktivní životní styl.
 • Zánět v malé pánvi.
 • Nemoci jako děložní myomy, endometrióza.
 • Tvorba cyst nebo polypů v děloze.
 • Sexuálně přenosné infekce.

Pokud pocity nezasahují do normální činnosti dívky, neměli byste se obávat a dělat závěry. Pokud křeče interferují velmi silně a nelze je tolerovat, musíte se poradit s odborníkem.

Léčba dysmenorey

Když léky již nepomáhají zbavit se strašných příznaků a žena je nucena vzdát se všech svých povinností každý měsíc po dobu několika dnů, pak je zásadní vyšetření gynekologa.

Většina léků, které lékař předepisuje, je zaměřena na snížení množství produkovaných prostaglandinů a tím snížení kontrakcí dělohy, které způsobují záchvaty..

Lékař může předepsat nízkodávkový hormonální lék nazývaný perorální antikoncepce. Účinek budou mít také protizánětlivé nesteroidní léky a antispazmodika..

Nějaký čas před začátkem menstruace lékař předepisuje komplexní přípravky, které zahrnují železo, vápník, hořčík a vitamíny. Je nutné je pít předem, aby se na začátku cyklu v těle nahromadily potřebné stopové prvky a měly potřebný účinek..

Elektroforéza a UHF poskytují úlevu od bolesti a zahřátí. Tyto postupy pomohou odstranit bolestivé pocity, ale je také lepší začít s nimi předem..

Domácí léčba

Pokud je menstruace pravidelná, bolest je tolerovatelná a není třeba revidovat váš rozvrh, můžete doma pacientku zmírnit následujícími způsoby:

 • Lehněte si chvíli v poloze plodu (na boku se zastrčenými nohami).
 • Postavte se pod teplou sprchu, abyste uvolnili svaly a rozšířili cévy.
 • Masírujte břicho krouživým pohybem ve směru hodinových ručiček a masírujte dolní část zad.
 • Jděte na kurz jógy nebo si trochu zacvičte doma (otáčení těla různými směry, naklánění).
 • Vezměte antispazmodikum nebo lék proti bolesti.
 • Před a po menstruaci se vykoupejte asi 20 minut s přídavkem mořské soli. Během křečí z ní aplikujte obklady na spodní část břicha.
 • 15minutový ledový balíček může pomoci zmírnit napětí a snížit krvácení.
 • Pijte mátový a heřmánkový čaj několikrát denně.
 • Při absenci kontraindikací můžete do spodního břicha a křížové kosti vtřít roztok éterických olejů: 5 kapek šalvěje a řebříčku a 50 ml třezalky tečkované.

V rámci prevence doporučují lékaři jógu a plavání, které uvolňují svaly. Nepřeplňujte se, buďte velmi nervózní a pijte alkohol, zejména během menstruace a před ní. Omezte nadýmání a potraviny obsahující cukr. Čokoláda na druhé straně pomůže produkci endorfinů. Nejlepší je vést zdravý životní styl a zbavit se příčin bolesti během menstruace, než trpět a léčit jejich následky v budoucnu.

Silná bolest během menstruace - norma nebo důvod navštívit lékaře?

V lékařské terminologii je menstruační tok procesem odstraňování podané sliznice a endometria z děložní dutiny krvácením. Začátek menstruace je prvním dnem žen..

V této době koncepce nepřichází v úvahu, protože hladké svaly dělohy způsobují silné kontrakce a napomáhají odmítnutí použitého endometria. Kromě toho je tento proces doprovázen křečemi žil a kapilár, a proto není dostatek kyslíku a živin do všech tkání a orgánů..

V kritických dnech proto dochází k intenzivní bolesti. Důvodem tohoto vývoje jsou hormony - prostaglandiny. Pokud vezmeme v úvahu podrobněji, pak během 25-30 dnů je děloha, která se připravuje na oplodnění, uvnitř nasycena mnoha kapilárami, jejichž hlavní funkcí během oplodnění dělohy je dodávat živiny a kyslík plodu.

Pokud nedojde k oplodnění, není potřeba přítomnost této vrstvy tkáně v děložní dutině a syntéza prostaglandinů je odstraněna. Jedná se o druh „mini-porodu“: pohlavní orgán se stahuje a snaží se osvobodit od zbytečného endometria a lehce otevírat děložní čípek.

Bolest z tohoto fyziologického procesu může být přítomna, ale pokud se občas zesiluje, měli byste se poradit s gynekologem. Můžete vydržet takovou bolest, ale je nejlepší odstranit příčinu syndromu zvýšené bolesti.

 1. Bolest během menstruace
 2. Povaha bolesti během menstruace
 3. Stupeň dysmenorey
 4. Příčiny bolestivých období
 5. Diagnostika
 6. Co dělat s bolestí první den menstruace?
 7. Jak snížit bolest během menstruace?
 8. Kdy navštívit lékaře?
 9. Důsledky bolestivých období
 10. Léčba
 11. Antispazmodika
 12. jiné metody
 13. Neléková léčba
 14. Zdravá dieta
 15. Fyzická aktivita
 16. Relaxační techniky
 17. Gestageny
 18. Perorální antikoncepce (COC)
 19. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
 20. Lidové léky na bolest během menstruace
 21. Prevence
 22. Recenze žen

Bolest během menstruace

Bolestivý syndrom během kritických dnů je vyjádřen různými způsoby:

 • bolest hlavy (migréna);
 • nepohodlí, bolavé oči;
 • náhlé zvýšení a snížení tlaku;
 • arytmie, nevolnost, zvracení;
 • zvýšené pocení;
 • nervozita, podrážděnost ;, náhlé změny nálady;
 • nedostatečný odpočinek, únava, otoky;
 • citlivost na hrudi, bolesti dolní části zad;
 • přerušení práce gastrointestinálního traktu (poruchy, zácpa, průjem atd.).

Povaha bolesti během menstruace

Menstruace je přirozený proces, při kterém se ženské tělo zbavuje starého.

Vzhledem k tomu, že samotný proces odstraňování tkání je řízen nervovým systémem, nejsou vyloučeny nepohodlí a bolestivé pocity, ale pokud je tento pocit výraznější, pak dochází k určitým selháním celkového zdraví ženy.

Za normálních okolností může lehké bolestivé nepohodlí začít nějakou dobu před nástupem krvácení a může trvat dva dny.

Podle popisů jsou projevy bolesti podobné kontrakcím, ostrým, bolestivým s návratem do dolní části břicha a bederní oblasti.

Stupeň dysmenorey

Podle intenzity jsou pocity rozloženy do 4 stupňů:

 1. 0 stupňů. Mírná bolest břicha, není třeba užívat léky proti bolesti;
 2. 1 stupeň. Obecně mírná malátnost, kterou můžete tolerovat. Může být doprovázena melancholií, migrénami, zažívacími potížemi. Jednorázové s použitím léku proti bolesti;
 3. 2. stupeň. Bolest v kritických dnech je silná a doprovází projevy: závratě, zimnice, mírná slabost, bolesti hlavy, nervozita. Jak čas plyne, onemocnění se zesilují. Uklidňující a bolestivé léky vám pomohou cítit se lépe.
 4. 3 stupně. Výrazná bolest v podbřišku se objevuje několik dní před prvním výtokem a trvá po celou dobu menstruace. Příznaky jsou následující: horečka, silné bolesti hlavy, arytmie, možná ztráta vědomí.

Příčiny bolestivých období

Proč je bolest? Bolestivý syndrom během menstruace se může objevit kvůli nesprávné poloze reprodukčních orgánů, náchylnosti k nejmenším změnám v těle, silné emocionalitě, kvůli zablokování odtokového traktu adhezemi a jizvami po potratu.

Dědičnost, nedostatek vápníku a hořčíku, nedostatek vitamínů a fyzická nečinnost (nedostatek fyzické aktivity) mají také vliv..

Všechno výše uvedené lze připsat přerušení syntézy hormonů, se zvýšením prostaglandinů se zvyšuje impulzivní napětí dělohy, lumen v cévách se zužuje.

Užívání antikoncepčních prostředků, jako je spirála, může také vyvolat výskyt primární dysmenorey. Endometrióza, myom reprodukčního orgánu, těhotenství v přívěskech, zánětlivá, infekční onemocnění urogenitálních orgánů vyvolávají sekundární dysmenoreu. Nesnesitelná bolest v kritické dny je způsobena výskytem cyst a polypů v děložní dutině.

Diagnostika

U každé ženy se silné bolestivé projevy promění v neustálé utlačované očekávání kritických dnů..

Tento problém vyžaduje důsledné řešení návštěvou gynekologické ordinace, absolvováním příslušných testů na množství ženských hormonů, provedením ultrazvukové diagnostiky.

Specialista může také požádat o škrábání nitroděložní dutiny, laparoskopii, Dopplerovské zobrazení žil a kapilár, návštěvu dalších lékařů (neurolog, chirurg, psychiatr).

Kromě toho musí pacientka průběžně vést deník a kalendář menstruačního cyklu..

Co dělat s bolestí první den menstruace?

Zde je několik způsobů, jak eliminovat bolest v počátečních a následujících dnech, pokud je malátnost mírná:

 • pít více tekutin;
 • dělat aktivní pohyby (fyzická aktivita zmírňuje křeče);
 • vodní procedury s teplou vodou;
 • užívání kvalitních léků proti bolesti.

Ale když je na začátku menstruace výrazná bolestivost, prostě není síla vstát z postele, měli byste se okamžitě poradit s odborníkem. Takové podmínky naznačují významné problémy v reprodukční sféře..

Jak snížit bolest během menstruace?

Chcete-li minimalizovat bolest před, během a po menstruaci, přispějte k:

 1. Potraviny obsahující draslík a vápník. Nedostatek těchto látek vyvolává napětí a bolest;
 2. Chirurgický zákrok nebo gynekologické ošetření reprodukčních orgánů;
 3. Léky;
 4. Alternativní medicína a fyzická aktivita

Kdy navštívit lékaře?

Všechny ženy bez výjimky by si měly být vědomy situací, kdy je nebezpečné léčit si silné bolesti v podbřišku:

 1. Když bolestivý syndrom nezmizí 2 dny po prvním výboji;
 2. Když antispazmodika a léky proti bolesti nefungují;
 3. Nadměrné krvácení spolu s velkými sraženinami;
 4. Dočasné selhání menstruace, úbytek hmotnosti;
 5. Pokud během ženských dnů dochází k neobvyklému zvracení, nevolnosti, řídké stolici.

Důsledky bolestivých období

Podle přirozené fyziologie endometria - vnitřní výstelky dělohy, je každý měsíc nahrazena novou sliznicí. Zbavení zastaralé tkáně se provádí pomocí kontrakcí dělohy a v důsledku toho se objeví mačkání citlivých nervových vláken a zúžení cévního lumenu.

To je to, co způsobuje projev bolesti během menstruace. Bedrová oblast a křížová kost se účastní bolesti. Projev dysmenorey v čase je charakterizován začátkem a prvními dny kritických dnů.

Léčba

Nejpřijatelnějším způsobem je použití léku s analgetickým účinkem. Aspirin a všechny tablety obsahující aspirin však nelze užívat..

Antispazmodika

Téměř všichni lékaři předepisují antispazmodika k odstranění menstruačních projevů s následujícím názvem:

 • "Analgin",
 • „No-Shpa“,
 • "Spazmalgon",
 • "Baralgin",
 • „Ketanov“ („Ketorol“),
 • "Nimesil",
 • Ibuprofen.

Dnes jsou široce používány také čípky pro rektální a vaginální použití. Svíčky nemají žádné věkové omezení a pokud se objeví nepříjemné projevy, používají se k menstruaci.

Paracetamol v čípcích je hlavní účinnou látkou. Tato metoda simuluje vlastnosti analginu a díky svému protizánětlivému účinku kvalitativně zmírňuje všechny nepříjemné příznaky menstruace.

Mnoho gynekologů předepisuje následující topické čípky:

 • Efferalgan,
 • Ibuprofen,
 • Diklofenak,
 • "Paracetamol".

Vzhledem k tomu, že každý lék má kontraindikace, není před použitím čípků zbytečné konzultovat lékaře.

jiné metody

Chcete-li odstranit bolest během menstruace, můžete také vzít:

 • Hormonální léky (s použitím antikoncepčních prostředků v pilulkách klesá intenzita bolesti).
 • Sedativa (normalizují emoční stav, vedou k relaxaci, uvolňují nervové napětí).
 • Homeopatické léky (často hrají v boji proti menstruační bolesti další roli).
 • Fyzioterapie (ultrazvuk, proudy a další, s výjimkou oteplování).
 • Vitaminové asociace.
 • Akupunktura.

Neléková léčba

Zde je několik obecných pokynů pro úlevu od bolesti během menstruace:

Zdravá dieta

Projev bolestivého syndromu je ovlivněn jídlem během ženských dnů..

Zahrnutí následujících potravin do stravy funguje dobře:

 • mořské rybí maso,
 • olej a slunečnicová semínka,
 • sója,
 • arašídy, stejně jako vlašské ořechy, mandle,
 • mastné a poloolejové ryby.

Všechny tyto potraviny obsahují omega-tři mastné kyseliny, které mohou pomoci snížit svalové kontrakce..

Podobným způsobem funguje doplnění vápníku a hořčíku. Denní míra spotřeby těchto prvků je 800, respektive 300 mg.

Zelená zelenina, mléčné výrobky, sušené ovoce, luštěniny a obiloviny mají vysoký obsah hořčíku.

Existují také produkty, které stimulují nástup bolesti během menstruace spasmováním tkáně hladkého svalstva reprodukčního orgánu:

 • Pepřové omáčky
 • Smažené pokrmy
 • Kofein
 • Alkohol

Fyzická aktivita

Mírná fyzická aktivita je během menstruace velmi prospěšná. Motorické zátěže tvoří normální metabolismus, což má pozitivní vliv na pozadí bolesti.

Velmi výrazně omezte onemocnění - chůze, chůze na čerstvém vzduchu, jednoduché kardio cvičení.

Relaxační techniky

Nervozita a špatná nálada dramaticky zvyšují stupeň bolesti.

V takových případech může pomoci několik relaxačních technik..

Musíte jen trochu abstrahovat od aktuálních problémů, lehnout si ke své oblíbené zábavě nebo práci, dopřát si trochu uvolnění a vyložení.

Jóga s tím může pomoci..

Gestageny

Gestageny jsou v podstatě skupina hormonů syntetizovaných v lidském těle..

Tyto enzymy stimulují růst nových endometriálních buněk v děložní dutině, uvolňují napětí z korzetu hladkého svalstva reprodukčního orgánu, vytvářejí všechny optimální podmínky pro syntézu estrogenů.

Kromě toho přímo souvisejí s procesem oplodnění a jejich nedostatečnost může mít za následek neschopnost mít potomky, přerušení cyklu kritických dnů, spontánní porod (potrat).

Aby se zabránilo počáteční dysmenorei, jsou použitelné hormony s aktivním progesteronem, analogicky s přírodními enzymy. U těchto léků je hlavním úkolem snížit přítomnost prostaglandinu v krvi a normalizovat cyklus kritických dnů.

Současné gestagenní léky se významně liší od svých protějšků na konci dvacátého století, nyní jsou účinnější a bezpečnější, prakticky nemají žádné kontraindikace.

Perorální antikoncepce (COC)

Hormonální antikoncepce je velmi častá u počáteční dysmenorey, zejména u žen v aktivním sexuálním životě..

Kombinované orální antikoncepce (COC) jsou v tomto smyslu považovány za nejúčinnější, obsahují napodobeninu estrogenu.

Princip jejich činnosti je zaměřen na potlačení ovulace, proto se snižuje množství prostaglandinů a bolestivý syndrom zmizí.

Kromě toho dochází k poklesu tlaku uvnitř děložní dutiny a frekvence a síla kontraktilního napětí hladkých svalů se zpomaluje, což poskytuje úlevu od bolesti.

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)

Se stávajícími kontraindikacemi a jednoduše neochotou užívat hormonální antikoncepci si můžete zcela vystačit s nesteroidními protizánětlivými léky. NSAID se vyznačují vlastnostmi zmírňujícími bolest, jsou předepsány k použití přesně tehdy, když se objeví bolestivá onemocnění.

Tyto léky fungují analogicky s výše uvedeným, NSAID minimalizují přítomnost základních příčin bolesti, prostaglandinů, v krevních sekretech. Léky této skupiny se okamžitě vstřebávají v zažívacím traktu a mají účinek po dobu 5,6 hodin.

Nejběžnější názvy pro skupinu NVPS jsou:

 • Aspirin,
 • Ibuprofen
 • Ketoprofen,
 • Proxykam,
 • Diklofenak.

Četné experimenty prováděné za účelem odstranění počáteční dysmenorey prostřednictvím NSAID ukázaly, že naproxen, ibuprofen, kyselina mefenamová a aspirin vykazují skvělé výsledky v boji proti počáteční dysmenorei, ale Ibuprofen je mezi nimi na prvním místě, pokud jde o minimální stupeň nežádoucích účinků.

Lidové léky na bolest během menstruace

V této souvislosti jsou velmi důležité různé recepty z bylin a kořenů..

Tato populární doporučení jsou časově ověřená a velmi účinná:

 • Nálev malinových listů. Vařte 30-40 gramů suchých malinových listů s 250 ml vroucí vody. Mělo by to trvat asi 30 minut, napněte a trochu pijte během dne.
 • Nálev heřmánku lékařského a listů meduňky. Míchejte jednu lžíci suchých surovin z těchto rostlin a vařte 250 ml převařené vody. Trvejte na pití 5,6 doušků po dobu dvou hodin před jídlem během dne. Kurz - celé období menstruace.
 • Sbírka heřmánku lékařského, kořenů máty a kozlíku lékařského. Míchejte hlavní suché složky kolekce v poměru 2: 2: 1. Vařte dvě polévkové lžíce kolekce s 200 ml převařené vody. Zabalte a trvejte hodinu, projděte sítkem a vypijte 30 ml třikrát denně.
 • Sedativní bylinné tinktury a čaje. Užitečné jsou různé druhy tinktur a bylinných nápojů obsahujících motherwort nebo valerian..
 • Dr. Mom a Ichthyol mast. Smíchejte je. Aplikujte na povrch pokožky na místo, kde pociťujete bolest několik hodin, poté opláchněte vodou o teplotě 35 stupňů.
 • Zázvorový recept. Vařte nasekaný zázvor s vroucí vodou a trvejte asi půl hodiny, poté promíchejte infuzi s malým množstvím cukru, pijte horké těsně před spaním.

Prevence

Preventivní opatření k zabránění nástupu projevů dysmenorey je těžké přeceňovat, ale většina poctivého sexu je prostě nepoužívá.

Každá žena musí navštívit odborníka jednou ročně..

Počáteční vyšetření gynekologem by mělo být provedeno bezprostředně po stanoveném datu menstruačního cyklu, nejpozději však do 16 let a bez negativních indikací od dívky.

Záněty různé etiologie, které snižují normální procesy v urogenitálním systému, musí být vyléčeny bez selhání, aby se zabránilo komplikacím v budoucnu. Toto chování vylučuje možnost komplikací během kritických dnů dysmenorey..

Vzhledem k tomu, že potrat často vede k mechanickému narušení slizniční tkáně dělohy a má negativní vliv na hormonální parametry ženy a její menstruační funkci, je nejlepší používat kvalitní léky k zabránění oplodnění..

Je také velmi důležité provádět preventivní opatření pro bolestivé dny žen, aby se vyloučily tak závažné patologické stavy, jako je nemožnost početí, výskyt neuróz a psychóza v důsledku systematické bolesti.

Pokud je ženská menstruace komplikována výraznými bolestmi, samoléčba se stává irelevantní. V takovém případě je velmi důležité kontaktovat odborníka. Prostřednictvím dokonce jednoduchých krevních testů nebo nátěrů, ultrazvukových vyšetření gynekolog identifikuje hlavní příčiny a určí způsob léčby.

Dolní břicho bolí během menstruace

Některé ženy mají během menstruace velké potíže - kvůli bolesti a sníženému výkonu. Vyčerpávající nepohodlí naznačuje zdravotní problém a vyžaduje pozornost odborníků. Pouze na základě odpovědí laboratorních, hardwarových diagnostických metod zjistí, proč bolí dolní část břicha během menstruace a jak tento příznak odstranit. Je možné, že zjištěná základní patologie nebude spojena s oborem gynekologie. Ale v tomto případě by měl být terapeutický kurz dokončen úplně, bez přerušení.

Proč dochází k bolesti a co dělat

S různou mírou intenzity bolesti v podbřišku doprovázejí období bezprostředně před menstruací a všechny dny fyziologického krvácení. Pouze 5 ze 100 žen nepociťuje nepohodlí před a během menstruace. Spektrum možných příčin nepohodlí se liší. To zahrnuje zánět, nádor, destrukci tkání. Opatření, díky nimž se v dnešní době můžete cítit lépe, může doporučit pouze gynekolog. Lékař tohoto profilu se zaměřuje na hlavní důvod zhoršení zdraví. Pokud některým ženám stačí vzít analgetickou pilulku a zmírnit křeče, pak je pro ostatní zajištěna úplná léčba..

Příčiny menstruační bolesti

Hned je třeba poznamenat, že lokalizace základního onemocnění, které způsobuje bolestivá období, není vždy spojeno s pánevními orgány. Hlavní příčiny menstruačního nepohodlí jsou:

 • Nemoci trávicího systému (zánětlivé, destruktivní) - kolitida, enteritida, peptický vřed
 • Problémy v muskuloskeletálním systému (osteochondróza)
 • Infekční a zánětlivé léze urogenitálního traktu (uretritida, cystitida, endometritida, chlamydie)
 • Anatomické rysy dělohy (dvourohé, sedlovité, s ohybem)
 • Endokrinní poruchy (zvýšená koncentrace estrogenu v krvi)
 • Tvorba novotvarů benigního nebo maligního původu (fibroidy, cysty, karcinomy)

Predisponující faktory - nepravidelný sexuální život, předchozí potraty, anamnéza problémového porodu. Dokonce i porušení schopnosti srážení krve vede k další bolesti během menstruace. Pokud se z vylučovaných mas vytvoří krevní sraženiny, je pro dělohu obtížnější je přesunout do pochvy. Zvýšená kontraktilita pohlavního orgánu je charakterizována křečemi. Jsou to oni, které žena pociťuje během menstruace a prožívá silné bolesti, které jsou doplněny závratěmi, slabostí, podrážděností.

Musím si vzít prášky

S dysmenoreou (bolestivé období) můžete a měli byste užívat pilulky, které vám umožní zastavit nepohodlí v dolní části břicha a v zádech. Pokud jsou bolesti silné, neměly by být tolerovány, protože úroveň tlaku a účinnost klesá; celkový zdravotní stav se zhoršuje, závratě. Před návštěvou lékaře je možné užívat antispazmodika. Žena musí intramuskulárně vstříknout 1 ampulku (2 ml) léku No-shpa. Když je nepohodlí zastaveno, můžete užívat stejné léky, ale ve formě tablet (ne více než 3 tuny denně). Papaverin má antispazmodický účinek (měl by být podáván intramuskulárně).

Analgetický účinek zajistí Spazmalgon, Ketanov, Dexalgin. Uvedené léky patří do skupiny analgetik. Rychleji eliminují bolest po intramuskulární injekci. Ve všech případech by měl předpis předepisovat lékař, měl by se provést intradermální test citlivosti těla na léčivo..

Jak snížit bolest

Prostřednictvím pozorování a výzkumu gynekologové identifikovali metody, které pomáhají zmírnit blahobyt ženy bez ohledu na hlavní příčinu jejího zhoršení:

 1. Pití bylinného čaje. Heřmánek, máta, citronový balzám, tymián - tyto léčivé byliny mají uklidňující a protizánětlivé vlastnosti. Může být užíván navíc k období menstruace - k posílení imunitních vlastností a zastavení patogenních procesů, které mají latentní průběh. Pití tepla, odvádí pozornost.
 2. Vykládání střev přirozeným způsobem, pomocí projímadla nebo pomocí mikroklysterů. Přeplněná střeva stlačují dělohu. V důsledku toho se zvyšuje bolestivost, křeče a krvácení. Chcete-li snížit menstruační bolest, musíte mít včasný pohyb střev. Pokud to představuje potíže, můžete použít laxativní rektální čípek nebo mikroklystýr (jeho objem je 30 - 150 ml).
 3. Přiložení topné podložky na břicho. Není to ve všech případech přípustné, proto lze techniku ​​zavést až po schválení lékařem. Zmírňuje bolest, ztuhlost, umožňuje vám relaxovat a naladit se na spánek.

Během dysmenorey se nedoporučuje používat oblečení s těsným elastickým pásem na opasku (těsné kalhoty, sukně, opasky, korzety). Komprese dělohy zvyšuje nepohodlí a krvácení, brání pohybu a brání pohodlné výměně vložek.

Způsoby, jak zlepšit vaši pohodu

Non-drogové metody během dysmenorey mohou částečně normalizovat pohodu. Jsou založeny na využívání zdrojů tepla, provádění masáží a změně postojů vůči stavu. Kromě psychologického aspektu vyžadují další 2 faktory předchozí souhlas gynekologa.

Oteplovací postupy

Teplá sprcha je povolena nejen během dysmenorey, ale je také užitečná. Poskytuje plnou úroveň hygieny, zmírňuje bolesti, uvolňuje a zahřívá. Použití horké vody je kontraindikováno. Během procedury je vhodné masírovat břicho..

Fyzická aktivita

U dysmenorey je mnoho cvičení kontraindikováno. Zvláště pokud mají vliv na břišní svaly. Napětí vláken přispívá ke zvýšení nepohodlí a ke zvýšení ztráty krve. Před masáží se doporučuje snížit fyzickou aktivitu zaměřenou na dělohu a genitálie. Lze jej provádět se speciálním olejem nebo bez něj. Hladké kruhové pohyby v dolní části břicha (v pupeční oblasti) zmírňují bolest, napětí a pomáhají snižovat křeče. Doba trvání procedury je až půl hodiny.

Dieta pro menstruaci

Chcete-li snížit bolest, měli byste opustit produkty, které dráždí stěny orgánů urogenitálního traktu. Doporučuje se zdržet se konzumace kyselých, kořeněných a slaných jídel. Pití alkoholu je kategoricky kontraindikováno (alkohol přispívá ke zvýšení krvácení a křečí). Přestože kofein je jednou z látek, které dráždí tkáně orgánů, je během menstruace přípustný. Důvodem je to, že kvůli ztrátě krve u ženy klesá hladina krevního tlaku. Káva podporuje její výkon, předchází oslabení těla, závratím a dalším příznakům.

Psychologický přístup

Soustředit se na problematický zdravotní stav je pro ženu obtížné uvolnit se a tím snížit děložní křeče. Aby se dysmenorea nepovažovala za stresový faktor, doporučuje se:

 • dělat out-training
 • poslouchat uklidňující hudbu
 • používat aromaterapii

V důsledku bolesti v dolní části břicha a zad se žena stává podrážděnou. Na vrcholu nepohodlí je vhodné se omezit v komunikaci s ostatními, aby nedošlo ke konfliktním situacím. Přehodnocení situace spočívá v pochopení toho, že bolest během menstruace není podmínkou, kterou je třeba jen zažít, ale signálem těla o porušování, které má.

Nemoci způsobující bolest

Gynekologové prokázali vztah mezi dysmenoreou a nemocemi, které má žena. Hlavní patologie, které přispívají k rozvoji bolestivé menstruace, jsou uvedeny v tabulce..

Nemoci zhoršující zdravotní stav během menstruaceDůvody rozvojeLéčba nemoci
CystitidaPrůnik patogenní mikroflóry do močového měchýře. Predispozicí:

 • podchlazení
 • nedostatek osobní hygieny
 • přítomnost zánětu močové trubice nebo genitálií
 • nedostatek vodních postupů před a po intimitě

Rozvoj cystitidy podporuje pití alkoholu a kávy, nadměrná konzumace kořeněných, kyselých a slaných potravin.

Antibiotická terapie, užívání uroseptik, nesteroidních protizánětlivých léků. Dále je předepsáno vyplachování močového měchýře antiseptickými roztoky.
EndometriózaZákladní etiologie nebyla stanovena. Predisponující faktory: časté potraty, problémový porod, hormonální problémy. Patří sem také faktor odstraněných nádorů dělohy, změny mikroflóry pochvy.Většinou chirurgický. Zarostlé endometrium se operativně vyřízne, poté se vypálí cervikální tkáň. Pacientovi je předvedena antibakteriální terapie a dodržování sexuálního odpočinku. Endometrióza je náchylná k recidivě.
Zánět přídavných látekPredisponující faktory - hypotermie, zánět jiných orgánů urogenitálního traktu, pohlavní infekce. Dalším faktorem je nepravidelný sexuální život.Antibakteriální terapie, jmenování hormonální terapie (v 90% případů), nesteroidní protizánětlivé léky.
CystaPredisponujícím faktorem je hormonální nestabilita (přerušené těhotenství, nepravidelný sexuální život). Zánětlivé procesy v orgánech přispívají k tvorbě cyst.Pouhá přítomnost cysty někdy zhoršuje zdravotní stav během menstruace. Když nádor způsobí bolest a zvýšenou ztrátu krve, je vyloučen. Méně často - konzervativním způsobem (utlačovaným hormonálními léky), častěji - provedením operace. Pokud cysta pacienta neobtěžuje, novotvar není ovlivněn (ani lékařsky, ani chirurgicky).

Cystitida

Je klasifikován do akutní a chronické formy. Jedná se o zánět močového měchýře doprovázený širokou škálou příznaků:

 • dysurie (řezy a podráždění uvnitř močové trubice při močení)
 • bolest v lumbosakrální zádech (má pásový opar)
 • zvýšení tělesné teploty na subfebrilní značky
 • celková slabost způsobená intoxikací těla

S menstruací je hltan dělohy dostatečně otevřený, aby usnadnil úplnou evakuaci krevních hmot. Ale tento fyziologický jev kousne pohlavní orgán před proniknutím patogenní mikroflóry. Pohyb patogenů cystitidy z močového měchýře do dělohy vede k zánětu. Může také dojít k obrácenému procesu - cystitida způsobená menstruací. Zánět nastává v důsledku vstupu patologických mikroorganismů přítomných v menstruační krvi do močového měchýře. V obou případech to zhoršuje stav ženy, protože bolest pochází ze dvou zdrojů současně: dělohy a močového měchýře..

Endometrióza

Těžké gynekologické onemocnění se vždy projevuje násilnými příznaky. Je charakterizován výtokem během menstruace velkých fragmentů sliznice dělohy. Navenek připomínají játra. Nepohodlí se zvyšuje, když se tkáně oddělují od pohlavního orgánu. Když jsou tyto sraženiny odmítnuty, zvyšuje se krvácení a zvyšuje se bolestivost v podbřišku. Hypertermie není charakteristická pro průběh endometriózy. Další příznaky patologie - bolest při pohlavním styku, bolesti v lumbosakrální páteři, slabost.

Zánět přídavných látek

Adnexitida - poškození vejcovodů a vaječníků (to jsou orgány, které jsou spojeny do pojmu „přívěsky“). Typickými příznaky jsou bolest v podbřišku, ale v určitém okamžiku (v oblasti lokalizace zánětu) v klidu a během menstruace. Další znaky:

 • Silné menstruační krvácení
 • Výtok z vagíny viskózních hnisavých hmot v období mezi menstruací
 • Bolest při pohlavním styku (s chronickou adnexitidou)
 • Odmítnutí intimity z důvodu nepohodlí a sníženého libida (s akutním zánětem přívěsků)

Vzhledem k tomu, že v krvi je přítomna patogenní mikroflóra, tělesná teplota stoupá na vysoké počty. To přispívá k rozvoji slabosti, závratí, hypotenze. Chronická adnexitida je hlavní příčinou vzniku mimoděložního těhotenství. Vejcovody jsou slepeny dohromady abnormálním vylučováním, které brání úplnému přenosu oplodněného vajíčka do dělohy. Výsledkem je, že zůstává uvnitř tuby a vyvíjí se tam těhotenství. Zároveň může přetrvávat menstruace. Tento jev snižuje bdělost ženy - nemá podezření, že má mimoděložní těhotenství.

V tomto případě jsou zdrojem bolesti během menstruace zanícené přívěsky a vejcovod, který se táhne pod vlivem rostoucího plodu a způsobuje oslabující nepohodlí..

Cysta

Nezhoubný novotvar vaječníků. Ve vzácných klinických případech má sklon degenerovat do maligního nádoru. Klinické projevy - bolest během menstruace, nevolnost, zvracení, závratě, bledost obličeje, ztmavnutí před očima. Během menstruace je žena téměř úplně destabilizovaná - první den krvácení je nucena dodržovat odpočinek v posteli. Pod vlivem fyzické aktivity může dojít k prasknutí cysty. V takovém případě se zobrazí naléhavé volání sanitky..

Kdy je nutná konzultace s lékařem??

Indikace pro kontaktování specialisty:

 1. Během menstruace je stupeň pocitu bolesti náchylný ke ztrátě vědomí..
 2. Kromě bolesti v dolní části břicha a v zádech vynikají velké fragmenty sliznic.
 3. Nepohodlí je tak závažné, že analgetika jsou neúčinná.

Pokud se pohoda ženy zhoršuje poklesem krevního tlaku a souvisejícími příznaky, je to dobrý důvod k domluvení schůzky s gynekologem. Tento jev může vést k rozvoji anémie, která je nepříznivá pro pohodu. Měli byste také navštívit gynekologa v případě, že se zhoršený stav vyskytne každý měsíc, pokud se v minulosti vyskytl problémový porod a kyretáž. Důležitým důvodem pro návštěvu odborníka je plánování mateřství.

Diagnostika

K identifikaci hlavní příčiny dysmenorey bude muset pacient podstoupit následující typy diagnostiky:

 • Průzkum a inspekce. Lékař reprodukuje klinický obraz stavu pacienta, plánuje další intervence, stanoví diagnózu.
 • Laboratorní vyšetření krve, moči. V závislosti na faktoru, který přispěl k dysmenorei, jsou detekovány záněty, anémie a infekční procesy. Stav hormonální rovnováhy je stanoven laboratorně.
 • Ultrazvuk dělohy, přívěsků, močového měchýře, gastrointestinálního traktu. Umožňuje detekovat téměř všechny patogenní procesy orgánů urogenitálního a trávicího traktu.

Další diagnostické techniky jsou předepsány na základě předpokládané diagnózy, která vedla k rozvoji dysmenorey. Ke objasnění charakteristik nádoru, stupně prokrvení tkání a spektra zánětu jsou nezbytné komplexní metody radiačního zobrazování (CT, MRI). Pokud je dysmenorea spojena s osteoartikulárními patologiemi, je pacient odeslán k rentgenovému vyšetření. I když se taková diagnóza pouze předpokládá.

Léčba

Během bolestivých období se doporučuje užívat nesteroidní protizánětlivé léky (Diclofenac, Ibuprofen, Voltaren). Rektální podání kteréhokoli z uvedených léčiv ve formě čípku zmírňuje bolest, zmírňuje napětí uvnitř pohlavních kanálků.

Následující předpisy pomáhají eliminovat hlavní patologické stavy, které způsobují dysmenoreu:

 • Antibiotická terapie. Zastavuje zánětlivé a infekční procesy.
 • Hormonální léky. Podávejte kortikosteroidy; látky produkované hypofýzou.
 • Vitaminová terapie. Jsou předepsány celé komplexy nebo jednotlivé vitamíny.
 • Analgetika. Uvolněte bolest, normalizujte celkové zdraví.
 • Zavést léky zaměřené na normalizaci hladin krevního tlaku (se snížením jeho ukazatelů).
 • Dyspeptické poruchy jsou léčeny antiemetiky.

Kromě toho je pacientovi předepsán kurz fyzioterapeutické léčby (podstoupení enterofurézy, magnetoterapie, UHF). K odstranění patologických sekrecí z povrchu genitálií je nutné ošetřit tkáně antiseptickými roztoky. Pokud má žena anémii (způsobenou masivní ztrátou krve), je indikována injekce přípravků železa. Když se objeví pohlavně přenosné choroby, neléčí se pouze žena, ale také její sexuální partner.

Prevence

Aby nedošlo k následnému řešení problému silné bolesti během menstruace, doporučuje se:

 1. Odmítněte provést potrat
 2. Pokud nechcete otěhotnět, zvolte nejlepší metodu antikoncepce a držte se jí
 3. Nepřechlazujte
 4. Včas zastavit zánět urogenitálního a zažívacího traktu. Zabraňte tomu, aby se patologie prodlužovala
 5. Nezneužívejte alkohol

Dalšími preventivními opatřeními je použití nitroděložního tělíska striktně ve stanoveném časovém rámci (nepřekračujte dobu provozu). Je důležité, aby žena vedla spořádaný sexuální život - vyhýbala se příležitostné intimní intimitě. Je třeba věnovat pozornost otázce posílení imunity, protože 90% onemocnění je důsledkem oslabení ochranných vlastností těla. V každodenním životě je lepší vzdát se zvedání závaží, než spojovat profesionální činnosti s vyčerpávající fyzickou prací.

Pravidelný menstruační cyklus je odrazem zdraví ženy. Silný emoční šok však může obvyklým způsobem narušit a pak dojde ke zpoždění menstruace v důsledku stresu. To, jak v této situaci reagovat, závisí na tom, jak dlouho toto období trvá..