Velikost folikulů podle dne cyklu: typy a příčiny odchylek, léčba

Velikost folikulu má přímý dopad na pravděpodobnost oplodnění. Pokud je to více než obvykle, existuje riziko vzniku cyst. Za odchylku se také považuje více folikulů stejné velikosti. V tomto případě je ovulace nepravděpodobná. Folikulometrie se používá k určení normálního stavu reprodukčního systému a přítomnosti ovulace. Jedná se o postup, při kterém se ultrazvuk provádí několikrát za účelem posouzení vývoje folikulů..

 • 1 Co jsou folikuly?
 • 2 Vývoj a velikost
  • 2.1 Během ovulace
  • 2.2 Požadovaná velikost pro koncepci
 • 3 Odchylky
  • 3.1 Atrézie
  • 3.2 Perzistence
 • 4 Pokud průměr není správný

Ve folikulích je vajíčko v procesu zrání až do období ovulace. Jsou nezbytné k jeho ochraně - vejce je obklopeno silným epitelem a vrstvou vláknité tkáně. Pravděpodobnost početí přímo závisí na kvalitě této ochrany..

Fáze vývoje folikulů

Na ultrazvuku vypadají folikuly jako kulaté útvary. Před jejich prasknutím produkují estrogeny a poté se transformují na dočasnou žlázu - žluté tělísko, které přeměňuje estrogen na progesteron, aby podpořilo druhou fázi cyklu a těhotenství.

Hlavní fáze robotů folikulárního aparátu nastává uprostřed cyklu. V tomto okamžiku folikul dosahuje průměru 2 cm. Pokud nezraje, nedojde k ovulaci. Anovulační cykly se mohou normálně vyskytovat až 3-4krát ročně, pokud se pravidelně opakují, znamená to patologii.

V počáteční fázi růstu se tento prvek nazývá prvotní folikul. Představuje základy reprodukční buňky, která se nachází na vnitřním povrchu orgánu a je v klidném stavu. Pokud vývoj začne, do 7 dnů věku jeho průměr dosáhne 3–7 mm. V této fázi bude ultrazvuk schopen ukázat několik prvků, které mají různé fáze vývoje..

V normálním menstruačním cyklu (bez stimulace) je asi deset folikulů, které se nazývají antrální a 8. den začínají produkovat estrogen, vnější vrstva produkuje androstendion a testosteron.

Antrální folikuly na ultrazvuku

Od 8. do 10. dne je již možné určit dominantní, který se pohybuje. Dorůstá až 14 mm, zbytek se zmenšuje a mizí, přibližně se zvyšuje o 3 mm denně. 1-2 dny před ovulací dosáhne 18-23 mm. V závislosti na cyklu v průměru 12. až 16. den folikul praskne a vejce jej opustí.

Určete velikost prvku před jeho prasknutím a ovulací, může to být pouze porodník-gynekolog pomocí ultrazvuku. Průměr hraje důležitou roli, protože lze oplodnit pouze zralé vejce.

Dominantní folikul na ultrazvuku

Bezprostředně před výstupem z ženské reprodukční buňky je velikost prvku 23-24 mm - to je nejlepší volba pro koncepci.

Tabulka velikostí folikulů podle dne cyklu:

Den (od nástupu menstruace)TypRozměry, mm
1-4Antral4
Pět5-6
7Dominantní9-10
811-12
devětVezikuly s folikulární dutinou13-14
deset15-17
jedenáct15-18
1220
13Graafova láhev stigmatu22-24
čtrnáctFolikul praskne - ovulace24-25

Aby došlo k početí, je vajíčko připraveno k oplodnění a těhotenství probíhá dobře, je nutné, aby měl folikul optimální velikost - nejméně 18-19 mm a ne více než 25 mm. Pokud je tento parametr mimo normální rozsah, je koncepce nepravděpodobná. Někdy, pokud uprostřed cyklu folikul nedosáhne požadované velikosti a pokračuje v růstu, je pozorována pozdní ovulace.

Při pravidelném opakování patologie je nutné důkladné vyšetření. Pokud se neléčí, může se vyvinout neplodnost..

Špatným signálem je stejná velikost všech folikulů v kterýkoli den cyklu a absence dominantního. To znamená, že nedojde k ovulaci..

Atypické podmínky jsou:

 • Jednotlivé folikuly. Nemohou se vyvinout na požadovanou velikost. To vede k nedostatečné ovulaci. Důvody mohou být: příliš intenzivní cvičení, hormonální dysfunkce, obezita, hladová dieta, menopauza.
 • Násobek. Více než deset. V tomto případě jsou vaječníky považovány za multifolikulární. Když se jejich počet výrazně zvýší, diagnostikují „syndrom polycystických vaječníků“. Situace zasahuje do ovulace a početí, je spojena s různými patofyziologickými podmínkami těla. Vyžaduje předpis stimulační terapie nebo IVF.

Někdy dochází k atrézii a vytrvalosti.

Patologie je charakterizována selháním folikulu dosáhnout požadované velikosti uprostřed cyklu - opět se začíná zmenšovat a mizí.

Onemocnění je charakterizováno následujícími příznaky: nepřítomnost žlutého tělíska a volné tekutiny v zadním prostoru na ultrazvuku, nízká hladina progesteronu. Je doprovázena amenoreou a nefunkčním děložním krvácením. Četnost výskytu je přibližně 3-4krát ročně. Porušení vede k neplodnosti.

Je absence narušení integrity folikulu. Během týdne zůstává ve velikosti od 22 mm do 24 mm, poté začíná menstruace. Někdy k tomu nedojde a folikul degeneruje do cystické formace. Cysta je diagnostikována, když folikul dosáhne velikosti 30 mm. To je způsobeno nerovnováhou hormonů. Je doprovázeno takovými znaky jako:

 • nedostatek progesteronu;
 • přebytek estrogenu;
 • silné krvácení během menstruace;
 • neustálé zpoždění;
 • identické folikuly na ultrazvuku;
 • po údajné ovulaci - nedostatek volné tekutiny a žlutého tělíska.

K odstranění patologie se provádí hormonální terapie. Mohou předepisovat ultrazvuk, laserovou terapii a elektrickou stimulaci. Vylučuje stres a jakýkoli stres.

Někdy existuje několik dominantních folikulů. To vede k uvolnění několika buněk najednou a v případě pozitivního výsledku nastává těhotenství s dvojčaty nebo trojčaty..

Pokud je velikost folikulu menší než normální, vede to k nedostatečné ovulaci. Pokud pacientka plánuje těhotenství, musí být patologie léčena. Žena jde k lékaři, podstoupí diagnostiku, která pomůže určit povahu porušení. V moderní medicíně se k léčbě používají léky stimulující ovulaci: citrát, klomifen, Clomid, Clostilbegit atd..

Terapie začíná mezi 5. a 9. dnem cyklu. Počáteční dávka je předepsána odborníkem, poté se postupně zvyšuje. Je zakázáno používat léky samostatně. Kurz je nutně stanoven až po výzkumu hormonální hladiny a stanovení průchodnosti vejcovodů.

Během průchodu protokolu o stimulaci ovulace jsou výsledky nutně sledovány pomocí folikulometrie. Aby se zvýšila pravděpodobnost prasknutí a zabránilo se tvorbě cyst, jsou předepsány spouštěče ovulace (například léky hCG).

Souběžně s určováním stimulace je sledována strava ženy a její zdraví. K určení koncentrace hormonů štítné žlázy je nutná analýza. Předepsána je kyselina listová, hořčík, jód a vitamin E. Je třeba si uvědomit, že počet cyklů těchto léků je přísně omezen. To je spojeno s vysokým rizikem selhání vaječníků a menopauzy..

Jaké jsou normy pro velikost folikulů během ovulace, aby došlo k početí

Folikul je buňka kapsle kulatého tvaru, která vede podél vaječníku. Celkem je jich na začátku menstruačního cyklu asi 10–12. Začnou dozrávat, dokud jeden z nich nebude před svými předchůdci. Lékaři-gynekologové nazývají takovou buňku „dominantním folikulem“ i „graafovou bublinou“.

Uvnitř jeho struktury dozrává vajíčko, které je během ovulace odesláno do vejcovodů. Velikost tobolky se mění s každým dnem cyklu. Při ovulaci dosahuje své maximální velikosti, aby následně praskla a vytvořila žluté tělísko.

Rozměry v různých fázích

Průměr folikulu neustále roste, což je normální fyziologický jev během prvních 2 týdnů po menstruaci. Pokud byl ve statistickém stavu, pak už můžeme mluvit o vážné patologii.

První tři dny po oddělení endometria je na ultrazvukových senzorech prakticky neviditelný, protože jeho rozměry jsou přibližně 1-3 mm. 5. den má klec již tvarovanější vzhled a dosahuje průměru 5-6 mm.

7. až 8. den menstruačního cyklu se objeví dominantní folikul, jehož rozměry nepřesahují 9-11 mm. Každý den se tobolka zvětšuje o 1–2 mm a v době ovulace má průměr 18–24 mm. Toto je maximální maximum, které hovoří ve prospěch jeho bezprostředního prasknutí a ovulace..

Po nástupu luteální fáze cyklu se folikulogeneze zastaví. Zbytek ustupuje nebo nezůstává větší než 5-6 mm v průměru. S nástupem nové menstruace začnou znovu postupovat, aby připravily tělo na ovulaci..

Ve výsledku se ukazuje, že velikosti tobolek se mění v závislosti na následujících faktorech:

 1. Den hormonálních změn. Jejich aktivní zrání nastává ve folikulární fázi cyklu a regrese - v luteální.
 2. Věk, protože folikulogeneze se zastaví nebo odezní během perimenopauzy a postmenopauzy.
 3. Patologické stavy (cysta, dysfunkce vaječníků, nádory, hormonální poruchy) významně upravují zrání folikulů.

Maximum

Dominantní folikul dosáhne maximální velikosti před prasknutím. V klinické praxi je průměr 18 až 24 mm považován za normu. S takovými rozměry „graafů je bublina“ naplněna krví a tekutinou..

Takový obsah roztáhne a ztenčí stěny kapsle, což nevyhnutelně vede k jejímu prasknutí. Žluté tělo je tvořeno ze svazku buněk a vajíčko se uvolňuje ven a posílá se do vajíček k oplodnění.

Pokud nedosáhla své maximální velikosti, je ovulace téměř nemožná. V tomto případě folikul jednoduše regresuje. Avšak i když je dosaženo normálního průměru, není pravda, že dojde k prasknutí..

Je to všechno vina za hormonální poruchy a některé patologické stavy, které blokují ovulaci:

 1. Luteinizace.
 2. Folikulární cysta.
 3. Vytrvalost.
 4. Redukce a smrt folikulů.
 5. Hormonální nerovnováha.

Dominantní

Pro normální početí musí dominantní folikul prasknout, aby se uvolnilo zralé vajíčko a vytvořilo se žluté tělísko. To znamená, že nejpříznivější fází pro početí je ovulace a několik dní po ní..

Je třeba poznamenat, že proces folikulogeneze pro normální početí musí odpovídat dnům menstruačního cyklu. Pokud se folikul nevyvíjí správně, lze předpokládat závažné hormonální poruchy..

Jak zjistit?

Při rutinním gynekologickém vyšetření není možné vidět a určit velikost folikulů. K tomu je k dispozici ultrazvukové vyšetření, které přesně určuje velikost „Graafianovy bubliny“ a dalších zracích tobolek.

CT a MRI pánevních orgánů takové nuance obvykle nevidí, protože jejich účelem je diagnostikovat a detekovat patologické neoplazmy a také studovat strukturu tkání vaječníků, dělohy, sousedních orgánů a lymfatických uzlin..

Tyto postupy jsou příliš nákladné, ale jsou zvláště důležité pro posouzení stavu nebo zbývajícího pahýlu po operaci..

Aby byl ultrazvuk co nejinformativnější, všichni lékaři doporučují provést jej 5-7 dní po prvním oddělení endometria. Během menstruace jsou folikuly prakticky neviditelné, proto postup neukáže nic významného kromě patologických novotvarů, pokud existují.

Proč nemusí dosáhnout normy?

V klinické praxi se to stává velmi často: folikul buď překračuje normální velikost, nebo zaostává. Takové podmínky vyžadují objasnění důvodů, protože je téměř nemožné otěhotnět nebo otěhotnět s porušením folikulogeneze. To navíc činí tělo zranitelným vůči zánětu a růstu patologických novotvarů..

Pokud „Graafova bublina“ před prasknutím nedosáhne 18 mm, lze předpokládat:

 1. Ovariální dysfunkce hormonálního původu.
 2. Časná menopauza.
 3. Poruchy hypotalamu, hypofýzy.
 4. Patologie štítné žlázy.
 5. STI.
 6. Nemoci malé pánve (adnexitida, endometrióza, cervicitida).
 7. Pooperační stavy.
 8. Stres.
 9. Podvýživa, přísná strava.

V případě zvýšení dominantního folikulu je gynekologický obraz jasnější, protože to znamená růst folikulární cysty, která blokuje ovulaci a uvolnění vajíčka. Koncepce je v tomto případě nemožná.

Folikulometrie: definice, možnosti

Folikulometrie je ultrazvuková diagnostika dělohy, vaječníků a folikulů po celý menstruační cyklus.

Studie se provádí pomocí speciálního skeneru a senzoru, které jsou schopné vidět i ty nejmenší změny v reprodukčním systému.

Obecně se jedná o obyčejné ultrazvukové vyšetření, které se provádí několikrát během 1 menstruačního cyklu..

Poprvé lékař předepíše studii na 5-10. Den menstruačního cyklu a poté individuálně nastaví načasování následné diagnózy.

Intervaly mezi procedurami jsou 2–3 dny. Konečné rozhodnutí o této otázce činí lékař. Stává se, že ultrazvuk se provádí pouze před obdobím ovulace nebo až po ní.

Folikulometrie je vysoce informativní diagnóza, která může odpovědět na mnoho otázek.

Provedeno za účelem:

 1. Analyzujte velikost folikulu.
 2. Zaznamenejte přítomnost nebo nepřítomnost ovulace.
 3. Posoudit funkci reprodukčního systému.
 4. Vyberte vhodný den pro početí.
 5. Monitorujte stav funkčních cyst a dalších benigních novotvarů (myomy).
 6. Monitorujte léčbu.
 7. Analyzujte pravidelnost svých období.
 8. Zkontrolujte růst endometria.
 9. Vypočítejte velikost žlutého tělíska počínaje obdobím ovulace.
 10. Diagnostikujte neplodnost.

Folikulometrie má širokou škálu možností. Vše závisí na tom, jaký cíl stanoví gynekolog pro jeho realizaci. Nejčastěji je třeba takový postup pochopit: byla ovulace v určitém menstruačním cyklu a zda je třeba ji stimulovat léky.

Ve výsledku se ukazuje, že velikost „Graafiánské bubliny“ se neustále mění. Jeho průměr přímo závisí na dni menstruačního cyklu. V první fázi se neustále zvětšuje o 1–2 mm a ve druhé se přestává vyvíjet a ustupuje. Pokud velikost tobolky nijak neodpovídá standardním hodnotám, je folikulogeneze narušena. V tomto případě je nutná důkladná diagnóza, aby se zjistila příčina patologie a předepsala léčba..

Velikosti folikulů podle dne cyklu

Folikuly jsou součástí ženských pohlavních žláz, tj. Jejich nedílnou součástí. Jedná se o speciální formace, ve kterých jsou nezralé zárodečné buňky spolehlivě chráněny. Úkolem folikulu je chránit oocyty a až přijde čas, zajistit bezpečnost vajíčka během zrání a uvolňování v den ovulace..

Jak k růstu dochází?

Folikuly jsou dány ženě v právu prvorozenství. Novorozené dívky mají ve vaječnících od 500 tisíc do milionu prvotřídních folikulů, jejichž velikost je zanedbatelná. S nástupem puberty dívka zahájí měsíční nepřetržitý proces folikulogeneze, který bude trvat po celý její reprodukční život a skončí až nástupem menopauzy.

Na celý život je ženě přiděleno asi 500 pohlavních buněk, jsou to oni, kteří budou zrát po jednom v každém menstruačním cyklu a v den ovulace opustí azylovou bublinu, která dosáhla své maximální velikosti. Po ovulaci je možné oplodnění během 24-36 hodin. K početí je zapotřebí pouze jeden folikul a jedno vejce.

S nástupem puberty začíná dívka produkovat hormon zodpovědný za růst folikulů. Říká se tomu FSH, což je hormon stimulující folikuly. Je produkován přední hypofýzou. Pod jeho vlivem se primodiální vezikuly začínají zvětšovat a již během příští ovulace se některé z nich nejprve stanou předběžnými a poté antrálními, uvnitř kterých je dutina naplněná kapalinou.

Antrální folikuly na samém začátku ženského cyklu mohou být od 5 do 25. Jejich počet umožňuje lékařům předpovědět, kolik je žena schopná sebepojetí, zda je těhotenství možné bez stimulace a pomoci lékařů. Devět až 25 bublin je považováno za normální. Pokud má žena méně než 5 folikulů antrálního typu, je stanovena diagnóza "neplodnosti", ve které je indikováno IVF s dárcovskými vejci.

Antrální folikuly rostou přibližně stejnou rychlostí, stejnou rychlostí, ale brzy se začne formovat vůdce, který roste rychleji než ostatní - takové bublině se říká dominantní. Zbytek zpomalí růst a obrátí vývoj. A dominantní stále roste, rozšiřuje se dutina s kapalinou, ve které dozrává vaječná buňka.

Uprostřed cyklu dosáhne folikul velkých velikostí (od 20 do 24 mm), během nichž obvykle praskne pod vlivem hormonu LH. Vejce bude k dispozici pro oplodnění během příštích 24-36 hodin.

 • Menstruace
 • Ovulace
 • Vysoká pravděpodobnost početí

Ovulace nastává 14 dní před začátkem menstruačního cyklu (s 28denním cyklem, 14. den). Odchylka od průměru je běžná, takže výpočet je přibližný.

Spolu s metodou kalendáře můžete také měřit bazální teplotu, vyšetřovat cervikální hlen, používat speciální testy nebo mini-mikroskopy, provádět testy na FSH, LH, estrogeny a progesteron..

Den ovulace je možné jednoznačně stanovit pomocí folikulometrie (ultrazvuku).

 1. Losos, Jonathan B.; Raven, Peter H.; Johnson, George B.; Singer, Susan R. Biology. New York: McGraw-Hill. str. 1207-1209.
 2. Campbell N. A., Reece J. B., Urry L. A. e. A. Biologie. 9. vydání - Benjamin Cummings, 2011. - str. 1263
 3. Tkachenko B.I., Brin V. B., Zakharov Yu. M., Nedospasov V.O., Pyatin V.F. Kompendium / Vyd. B.I. Tkachenko. - M.: GEOTAR-Media, 2009.-- 496 s..
 4. https://ru.wikipedia.org/wiki/Ovulation

Bývalý folikul, nebo spíše zbytky jeho membrán, jsou seskupeny do nové formace - žlutého tělíska, které produkuje progesteron. Pokud nedošlo k početí, žluté tělo zemře po 10–12 dnech a produkce progesteronu před menstruací prudce klesá. Během těhotenství žluté tělo nadále funguje až do konce prvního trimestru..

Při absenci těhotenství probíhá nová fáze folikulogeneze podle stejného schématu od prvního dne cyklu, tj. Od samého začátku další menstruace. Pokud ženské tělo funguje normálně, nejsou žádné problémy s hormonálními hladinami, pak dochází k ovulaci měsíčně. Za přijatelné jsou považovány 1–2 anovulační cykly ročně. S věkem se počet cyklů bez zrání a ovulace folikulů zvyšuje na 5-6 ročně, ale je to normální, protože ženský genetický materiál stárne a zásoba folikulů je vyčerpána.

Nelze jej doplnit - příroda takovou příležitost nepředvídala, a proto je důležité sledovat své zdraví a řádně se starat o ovulační rezervu.

Změna velikosti

Je těžké říci, jakou velikost by měl mít folikul normálně v té či oné fázi vývoje. Údaje, které existují v tabulkách, jsou pouze přibližné, nezohledňují individualitu konkrétní ženy. S každým dnem cyklu se velikost bublin mění, protože proces folikulogeneze je kontinuální a konstantní.

Na samém začátku cyklu velikost folikulů nepřesahuje 2-4 mm. Jak však roste, průměr antrálních folikulů se zvětšuje a počet samotných folikulů klesá. 8. den od začátku cyklu se dominantní folikul obvykle uvolní a poté se zaznamená pouze jeho velikost až do ovulace.

Tabulka velikostí folikulů ve dne.

Den cyklu

Velikost folikulu

Změny

Je možné určit počet antrálních folikulů.

Počet antrálních váčků začíná klesat.

Je přidělen dominantní folikul.

Dominantní folikul roste

Uvnitř dominantního folikulu je možné definovat dutinu s oocytem.

Dutina uvnitř folikulu se rozšiřuje.

Na povrchu folikulu se tvoří tuberkulóza, samotný folikul se blíží k ovariální membráně co nejblíže.

Stanoví se stigma na povrchu folikulu.

21-22 mm (23-24 mm je přijatelné)

Folikul je připraven k ovulaci.

Není vůbec nutné, aby v konkrétním případě 10-11. Dne cyklu byl růst dominantní bubliny 11-18 mm, protože vše je zcela individuální, ale k předpovědi ovulačního období se stále používá velikost folikulu. Například ženě s velikostí folikulu 16 mm bude nabídnuto počkat na ovulaci, protože velikost bubliny neznamená, že k prasknutí dojde velmi brzy.

A je také důležité překročit normy velikosti: pokud má 7-9 den cyklu nebo v jakémkoli jiném období před ovulací folikul rozměry větší než 25 mm (26-27, 30-34 mm atd.), Lékař s největší pravděpodobností předpokládá cystickou vzdělání než normální ovulační cyklus.

Důležité! Tyto normy jsou relevantní pro ženy, které nedostávají hormonální léčbu. Při stimulaci ovulace se velikosti mohou lišit.

Jak zkontrolovat?

Je samozřejmě nemožné měřit folikuly samostatně. Jediným způsobem, jak toho dosáhnout, je navštívit lékaře a nechat si udělat folikulometrii. Jedná se o typ ultrazvukového vyšetření (ultrazvuk), při kterém je dynamicky pozorován stav vaječníků ženy. První ultrazvuk se obvykle provádí bezprostředně po skončení menstruace, obvykle 7. - 8. den cyklu existuje každá příležitost posoudit počet antrálních váčků. Poté se ultrazvuk provádí několikrát pravidelně každé 2-3 dny, aby nezmeškal den ovulace.

Ultrazvukový lékař vám na základě průměrné velikosti folikulu řekne, kdy je lepší stimulovat ovulaci, kdy je lepší předepsat postup punkcí vaječníků v protokolu IVF, a bude také schopen s jistotou říci, zda v současném cyklu vůbec došlo k ovulaci..

Folikulometrie se nutně provádí za účelem zjištění podstaty a příčin neplodnosti a také k rozhodnutí o vhodnosti stimulace.

Hned při prvním zákroku může být žena překvapena, když slyší, že ve vaječnících dozrává poměrně mnoho folikulů. Pro antral - to je zcela normální. Situace, kdy je takových bublin buď příliš mnoho, nebo příliš málo, jsou alarmující. Pokud je jich 26 nebo více, lékař bude mít podezření na syndrom polycystických vaječníků, u kterého je koncepce bez předchozí léčby nemožná..

Pokud existuje méně než 5 antrálních váčků (jeden folikul, 2, 3, 4 folikuly), znamená to, že žena je neplodná, takže folikuly nerostou ani při stimulaci - v tomto případě se neprovádí stimulace funkce IVF a vaječníků. IVF s oocytem dárce je přijatelné.

Optimální množství pro početí bez problémů je 11-25 folikulů. Právě toto množství označuje normální zásobení folikulem a úroveň plodnosti. S množstvím 6-10, které mluví o snížené folikulární rezervě, může být žena stimulována.

Příčiny poruch folikulogeneze

Procesy folikulogeneze probíhají pod vedením hormonálního pozadí a závisí na koncentraci a poměru hormonů FSH, estradiolu, luteinizačního hormonu, progesteronu, testosteronu, prolaktinu. Jakákoli odchylka endokrinního doprovodu může proto způsobit narušení procesu zrání folikulů, což povede k tomu, že zrání bude probíhat buď příliš pomalu nebo rychle. V prvním případě je možná pozdní ovulace, ve druhém - brzy. Žádný z nich není pro normální početí příliš příznivý..

Poruchy folikulogeneze jsou různé. Například při perzistenci folikulární membrána nepraskne. Tento jev je obvykle spojen s nedostatečnými hladinami hormonu LH. V tomto případě vajíčko přezrálo, odumírá a folikul zůstává na povrchu pohlavních žláz ještě několik dalších týdnů. To způsobí poruchu menstruačního cyklu, početí během tohoto období je nemožné..

Při luteinizaci folikulu se žluté tělísko začíná rozvíjet dříve, než dojde k prasknutí, takže nedojde ani k ovulaci. A pokud folikul nedospěje na požadovanou velikost a náhle zastaví jeho vývoj, pak mluví o atrézii folikulu. Ve všech případech je proces ovulace narušen - žena si nemůže představit dítě.

Důvody, proč je narušen vývoj folikulů, jsou četné. Existují dočasné faktory, po jejichž odstranění se cyklus obnoví a žena se může stát matkou bez pomoci lékařů.

Existují vážnější důvody vyžadující povinnou léčbu, pomoc reprodukčních specialistů, embryologů a dalších specialistů, kteří jsou schopni dát ženě štěstí v mateřství i ve zdánlivě beznadějných případech..

Dočasné porušení může způsobit:

 • nadměrná fyzická námaha, profesionální sporty;
 • koníček pro mono-diety, drastické hubnutí nebo přibývání na váze v krátkém časovém období;
 • chronický stres, emoční nestabilita, starosti;
 • práce v podniku s vysokým stupněm pracovního rizika (barvy, laky, dusičnany, během noční směny, v podmínkách silných vibrací a zvýšeného elektromagnetického záření);
 • cestování a letecká doprava, pokud jsou spojeny se změnou klimatu a časovými pásmy;
 • zrušení perorálních kontraceptiv;
 • nemoci utrpěné v současných měsících se zvýšením tělesné teploty.

Ženy si často nevšimnou jakéhokoli narušení folikulárního zrání, protože ne vždy věnujeme náležitou pozornost zpoždění menstruace nebo hojnějšímu výtoku.

Z patologických příčin zhoršeného zrání folikulů lze zaznamenat různá onemocnění a stavy, při nichž je narušeno endokrinní pozadí:

 • patologie hypofýzy, hypotalamus;
 • dysfunkce vaječníků;
 • zánětlivá a infekční onemocnění pohlavních orgánů a pánevních orgánů;
 • poranění tkáně vaječníků, důsledky chirurgického zákroku;
 • narušení štítné žlázy, kůry nadledvin.

Hormonálním poruchám často předchází porod a potrat, špatné návyky, dlouhodobé užívání antibiotik, antidepresiva, antikoagulancia.

Co dělat?

Pokud je narušen růst folikulů a ovulace, obvykle se používá hormonální léčba. Domácí léky, tradiční léky (kančí děloha, šalvěj a další) nemohou vyřešit problém, který existuje na metabolické úrovni, zvýšit zásobu folikulů nebo vybudovat endometrium, pomoci růst folikulů.

Přípravky FSH pomáhají urychlit jejich růst a dosáhnout zralého folikulu a plné ovulace. Předepisuje je lékař v přísně individuálním dávkování („Clostilbegit“, „Clomiphene“ a další). Rychlost, s jakou folikuly rostou za den, je řízena folikulometrií. Když růst dosáhne požadovaných parametrů, je injikována injekce hCG 10 000, po které začíná ovulace po 24-36 hodinách.

Léky, které stimulují růst folikulů, si nelze předepisovat a nekontrolovatelně užívat. To může vést k velmi smutným následkům..

Pokud nedojde k růstu ani při doporučené hormonální léčbě, doporučuje se IVF s dárcovskými oocyty, protože neexistuje jiný způsob, jak získat zralá vajíčka, jak stimulovat ovariální hyperaktivitu..

odborný lékař, odborník na psychosomatiku, matka 4 dětí

Jaké jsou nejoptimálnější velikosti folikulů pro ovulaci

Měsíční hormony způsobují určité změny v ženském těle a rozhodující je velikost folikulu během ovulace. Od 1–2 dne cyklu začíná dozrávat několik folikulů, pouze jeden však dosáhne požadovaného průměru - dominantní, zbytek opět zmenší - zvětší.

p, blockquote 2,0,0,0,0 ->

Podle průměru buňky můžete určit, v jaké fázi vývoje se jedná a kdy začíná proces ovulace. To je důležité, pokud žena chce otěhotnět, protože úspěšná doba oplodnění trvá jen 2–3 dny, zatímco vajíčko opouští vaječník a prochází cestou k děloze.

p, blockquote 3,0,0,0,0 ->

 1. Dominantní velikost folikulu před ovulací
 2. V jaké velikosti folikulů dochází k ovulaci?
 3. Jaká je maximální velikost dominantního folikulu během ovulace?
 4. Jakou velikost by měl mít folikul během ovulace pro početí
 5. Folikulometrie
 6. Stimulace růstu folikulů
 7. Co se stane s folikulem po ovulaci
 8. Závěr

Dominantní velikost folikulu před ovulací

Folikul je speciální dočasná součást vaječníku, která se skládá z vyvíjejícího se vajíčka (oocytů) a několika membrán, které plní endokrinní, ochranné a reprodukční funkce. V různých dobách má jiný průměr. Velikost folikulu před ovulací je největší a naznačuje nejpříznivější období pro početí.

p, blockquote 5,0,0,0,0 ->

Zajímavé je, že folikuly se stále tvoří v děloze, počínaje 6. týdnem těhotenství. Jejich počet je asi 4 miliony. Po narození se jejich počet snižuje na 1–2 miliony a v období dospívání, kdy dívka dosáhne puberty, dosáhne počet 270–500 tisíc. Ovšem pouze 300–500 bude schopno ovulovat po celý život ženy až do menopauzy..

p, blockquote 6,0,0,0,0 ->

Vývoj folikulů probíhá v několika fázích:

 1. První fáze začíná od okamžiku nástupu menstruace, 5. až 7. den několik folikulů (asi 5-8 kusů) roste od 2 do 6 mm.
 2. 10. den člověk dominuje v růstu, proto má název „dominantní“. Jeho průměr je 12-15 mm. Jiné nepřesahují 10 mm.
 3. Každý den se dominantní folikul zvětšuje o 1–2 mm a zbytek se v tuto chvíli zmenšuje - zmenšuje.
 4. 11. - 14. den dosáhne 20–25 mm a je připraven vyrazit.
p, blockquote 7,0,0,0,0 ->

Preovulační folikul je fáze, ve které dominantní buňka dosáhne své maximální velikosti a je připravena k odchodu. Tato fáze se také nazývá „Graafova bublina“, protože se v ní tvoří tolik tekutiny, že začíná vyčnívat z vaječníku. Na tomto místě dojde během ovulace k průlomu stěny vaječníků..

V jaké velikosti folikulů dochází k ovulaci?

Pro ženu, která plánuje otěhotnět, je důležitá každá změna jejího těla. Zvláště se těší na den ovulace, protože to je doba, která je nejpříznivější pro početí. A můžete určit počátek určitého okamžiku podle průměru vejce, což naznačuje jeho připravenost.

p, blockquote 9,0,1,0,0 ->

Když dojde k dlouho očekávané ovulaci, velikost folikulu v průměru je 20-25 mm. Při normálním vývoji v tomto okamžiku folikul praskne a ženská buňka opustí.

p, blockquote 10,0,0,0,0 ->

Někdy však k prasknutí nedojde, a to navzdory skutečnosti, že skořápka má maximální velikost a její průměr může tak zůstat po celý cyklus. V tomto případě hovoří o perzistenci - jedná se o jev, kdy vejce neopustí vaječník, i přes jeho úplné zrání. To může vést k tvorbě cyst..

p, blockquote 11,0,0,0,0 ->

Existuje také jev, kdy folikul dosáhne své velikosti a před nástupem ovulace se sníží, poté se zcela zmenší. Tato diagnóza se nazývá atrézie..

p, blockquote 12,0,0,0,0 ->

Je nemožné určit velikost vajíčka jinými způsoby než ultrazvukem. Jakékoli testy budou neúčinné, dokonce i odběr krve nebo moči na množství hormonů. Ultrazvuk však může přesně ukázat velikost a počet vytvořených buněk. A také toto vyšetření může odhalit patologie, které existují v neplodnosti..

Jaká je maximální velikost dominantního folikulu během ovulace?

Dnes medicína nestanovila přesnou velikost folikulu, která by měla být v době ovulace. Odborníci v oboru gynekologie tvrdí, že jeho maximální průměr by měl být alespoň 18-25 mm. Každá žena má své vlastní charakteristiky těla, na kterých závisí ukazatele.

p, blockquote 14,0,0,0,0 ->

Byly zaznamenány případy, kdy došlo k ovulaci s maximálním průměrem buněk 16 mm a 35 mm. Pokud je však velikost dominantního folikulu větší než 25 mm, může to již znamenat cystu, jejíž průměr může být až 4 cm, v tomto případě je důležité podstoupit ultrazvukové vyšetření, které ukáže přítomnost vytvořeného vajíčka, připraveného vyjít.

p, blockquote 15,0,0,0,0 ->

V přítomnosti zralého vajíčka dochází k ovulaci ve dnech 12-14 s 28denním cyklem, v nepřítomnosti se ovulační proces nespustí navzdory průměru skořápky.

Jakou velikost by měl mít folikul během ovulace pro početí

Při sledování období nástupu ovulace je ženě předepsáno pravidelné vyšetření ke sledování růstu a vývoje vajíčka.

p, blockquote 17,0,0,0,0 ->

Toto zohledňuje:

 • délka cyklu;
 • rysy ženského těla;
 • přítomnost nemocí;
 • existující problémy s koncepcí v minulosti.
p, blockquote 18,1,0,0,0 ->

V 28denním cyklu dochází k ovulaci 12. nebo 14. den. Do této doby by buňka měla dosáhnout svého maximálního průměru, jehož norma pro koncepci je přibližně 20–24 mm.

Od této chvíle musí manželé, kteří si přejí otěhotnět, mít pohlavní styk každý den po dobu 3-4 dnů, aby nezmeškali dlouho očekávanou příznivou dobu. Faktem je, že po východu žije ženská klec pouze 36 hodin. Poté bude oplodnění nemožné..

p, blockquote 20,0,0,0,0 ->

Někdy gynekolog navrhuje začít kopulovat 1 den před odchodem buňky, v preovulační fázi. Vzhledem k tomu, že životnost spermií je dvakrát delší než životnost vajíčka (přibližně 2–3 dny), zvyšuje se tedy šance, že nezmeškáte okamžik.

Folikulometrie

Folikulometrie se používá ke sledování tvorby a růstu vajíčka. Tato metoda je založena na ultrazvukovém vyšetření, proto je zdaleka nejpřesnější metodou pro stanovení data ovulace..

p, blockquote 22,0,0,0,0 ->

Pomocí folikulometrie se zaznamenává velikost endometria před zahájením ovulačního procesu, počet vyvíjejících se vajíček a velikost dominantního, pokud je již viditelná v době pozorování. První vyšetření se koná 8. – 10. Den cyklu. Poté každé 2 dny probíhá opakované pozorování, dokud buňka neodejde. Pokud nedojde k ovulaci, pozorování pokračuje až do nástupu menstruace..

p, blockquote 23,0,0,0,0 ->

Tato metoda pomáhá přesně vypočítat nejpříznivější okamžik pro početí nebo odběr zralých vajíček pro oplodnění in vitro a také identifikuje příčiny problémů s koncepcí.

p, blockquote 24,0,0,0,0 ->

Stimulace růstu folikulů

Proces ovulace je jedním z hlavních momentů v životě ženy, bez kterého nedojde k početí. Pokud je tento mechanismus porušen, většina lidí má neplodnost. Pokud je však žena schopná porodit dítě, je jí nabídnut program IVF, při kterém se provádí umělá stimulace růstu ženských buněk..

p, blockquote 26,0,0,0,0 ->

p, blockquote 27,0,0,1,0 ->

K tomu jsou po úplném vyšetření předepsány hormonální léky, jejichž působení je zaměřeno na vývoj a růst vajíček. Tento přístup vede k tomu, že několik buněk dozrává současně, a ne jedna nebo dvě, jako v přirozeném procesu. Čím více ženských buněk dozrává, tím větší je šance na úspěšné početí..

Je však třeba mít na paměti, že při stimulaci se mohou vytvářet prázdné folikuly, ve kterých vajíčko chybí. Odborníci zjistili, že s věkem existuje více takových „figurín“.

p, blockquote 29,0,0,0,0 ->

Folikulometrie pomáhá sledovat velikost a počet dozrávajících vajec. Nelze však identifikovat prázdné pomocí ultrazvuku. To lze provést pouze pod mikroskopem..

p, blockquote 30,0,0,0,0 ->

Po zrání folikulu se vajíčko odstraní a oplodní v laboratorních podmínkách, poté se po 3–5 dnech implantuje nastávající matce, kde se implantuje do stěny dělohy a dále se vyvíjí.

Co se stane s folikulem po ovulaci

Poté, co vajíčko opustí vaječník, folikul uzavře roztrženou zeď a utěsní ji. Uvnitř se hromadí krevní sraženiny, které jí dodávají červenou barvu. Výsledné červené tělo je při absenci oplodnění vajíčka zarostlé pojivovou tkání a stává se bílým tělem. Na konci cyklu je toto tělo zcela absorbováno..

p, blockquote 32,0,0,0,0 ->

Pokud došlo k početí, červené tělo díky chorionickému hormonu nadále roste a tvoří žluté tělo, které je zodpovědné za produkci progesteronu. Tento hormon stimuluje růst endometria, kde se embryo implantuje, a zároveň zabraňuje tvorbě nových vajíček během těhotenství..

p, blockquote 33,0,0,0,0 ->

Velikost žlutého tělíska dosahuje 3 cm, poté se růst zastaví a na této úrovni zůstane až do 16 týdnů, přičemž neustále produkuje progesteron. Po 16. týdnu těhotenství tuto funkci přebírá placenta a žluté tělísko redukuje (řeší).

p, blockquote 34,0,0,0,0 ->

Pokud se žluté tělísko zvýší na 5–7 cm, znamená to přítomnost cysty žlutého tělíska. Takové žluté tělísko obvykle odezní samo do konce termínu nebo po porodu, aniž by způsobovalo jakékoli problémy. Žena, u které je diagnostikována cysta žlutého tělíska, je však po celou dobu těhotenství pozorována pečlivěji, aby se cysta nezkroutila nebo nepraskla..

Závěr

Pokud nemůžete dlouho otěhotnět, musíte nejprve určit den ovulace. Často se stává, že vejce dozrává dříve nebo později, než se očekávalo. To ženě neumožňuje správně určit načasování ovulace sama. Poté musíte podstoupit vyšetření, po kterém lékař porovná velikost vajíčka s určitým časovým obdobím a pomůže přesně určit optimální den pro početí.

Vývoj folikulů: růst v den cyklu

Zrání folikulů a následný vývoj dominantního je základem ovulačního procesu a možnosti přirozeného oplodnění vajíčka spermatem. Abnormální vývoj těchto buněk může vést k neplodnosti. V různých dnech se velikost folikulu mění podle dnů cyklu. Jak dospívají, zvětšují se a před ovulací praskne a uvolní vajíčko.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/image_novyj-razmer.jpg "alt =" vývoj folikulů podle dne "width = "660" height = "351" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/image_novyj-razmer.jpg 660w, https://dazachatie.ru/ wp-content / uploads / 2018/02 / image_novyj-razmer-300x160.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Co je folikul a folikulogeneze?

Folikuly jsou uloženy v přídavcích dívky, i když je v děloze. Zpočátku je jich asi 30 tisíc, ale před nástupem puberty asi polovina z nich zemře - to je přirozený výběr. Folikul se nazývá „rudimentární“ pohlavní buňky, jejichž hlavní funkcí je chránit vejce během vývoje před vnějšími faktory, které ohrožují jeho životaschopnost. Ochrana je zajištěna několika vrstvami epidermální tkáně.

V medicíně se proces vývoje a růstu bubliny s vejcem nazývá folikulogeneze, která zahrnuje 3 fáze:

 1. Transformace premordiálních buněk na preantrální buňky. Tato fáze je charakterizována zrychlením vývoje 10-15 folikulů.
 2. Tvorba antrálního folikulu. U jednoho, méně často u dvou, se vytvoří dutina a vývoj pokračuje. Zatímco ostatní upadnou do pozastavené animace, regenerují se.
 3. Vznik Graafiánské bubliny. V této fázi dochází ke zvýšení objemu tekutiny uvnitř buňky, což vyvolává její prasknutí a uvolnění vajíčka.

Folikulární fáze

Menstruační cyklus je rozdělen do 2 fází: folikulární a luteální. Během první fáze dozrává „embryonální“ buňka, ze které se v případě oplodnění později vyvine plod.

Folikulární fáze začíná prvním dnem nových období a končí ovulací. Doba trvání této fáze je přibližně ½ celého menstruačního cyklu. Speciální buňky v této fázi produkují pohlavní hormony estrogeny.

Během folikulární fáze nepřekračuje rektální teplota 37 ° C. 2-3 dny před ovulací teplota stoupne o 1-1,2 ° C a v den ovulace prudce klesá. Měření bazální teploty je jedním ze způsobů, jak určit plodnou fázi - nejlepší čas na otěhotnění.

Po folikulární fázi dochází k luteální fázi. V této fázi se uvnitř bubliny v místě uvolněného vajíčka vytváří žluté tělísko, čímž se udržuje rovnováha hormonů estrogen a progesteron, které jsou vylučovány žlutým tělem, aby se tělo připravilo na možné těhotenství.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/pic1.png "alt =" fáze menstruačního cyklu "width =" 660 " height = "542" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/pic1.png 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads /2018/02/pic1-300x246.png 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Dominantní folikul

Každý měsíc se ve vztahu k jejich „bratrům“ začíná rychleji vyvíjet 7-9 embryonálních buněk v ženských přívěskech. Poté je jejich vývoj pozastaven a tělo se „soustředí“ na jeden - dominantní folikul. Velikost tohoto epiteliálního kokonu se neustále zvyšuje..

Ve stejné době začíná vaječná buňka uvnitř dozrávat: prochází několika po sobě jdoucími děleními, která jsou doprovázena hromaděním živin a vzhledem vnějších membrán, z nichž má vaječná buňka pouze 3.

Folikulometrie - způsob stanovení velikosti a ovulace folikulů

Není možné určit velikost sami. Pro tyto účely existuje speciální postup zvaný folikulometrie. Jedná se o ultrazvukové vyšetření, při kterém je možné určit velikost, počet a dynamiku růstu embryonálních buněk.

 • přesné datum ovulace;
 • nesprávné fungování příloh;
 • účinnost terapie.

Folikulometrie umožňuje identifikovat přítomnost patologických onemocnění:

 • folikulární cysta - novotvar v nadvarlete, což je vejce, které nevypadlo po roztržení epidermálního kokonu do vejcovodu;
 • atrézie - patologický nedostatečný rozvoj DF;
 • vytrvalost - přítomnost viru v tkáních nadvarlete, která brání plnému vývoji vajíčka;
 • luteinizace - narušení vývoje "bubliny", kdy se žluté tělo začne vyvíjet ve stále nezralé buňce.

Specifičnost folikulometrie je následující:

 1. Během prvního postupu lékař určí antrální folikuly, z nichž jeden se následně stane dominantním.
 2. Po 3 dnech se provede další ultrazvuk, během kterého se stanoví přítomnost nebo nepřítomnost DF.
 3. A během třetího postupu lékař určí maximální hodnotu DF, což naznačuje přístup k ovulaci.

Velikost folikulu podle dne cyklu

Mění se a roste každým dnem. Existují speciální tabulky, jejichž údaje byly získány na základě folikulometrie, což naznačuje rychlost vývoje.

Normální velikost v různé dny cyklu:

 1. Den 1-4 - tvorba antrálních základních buněk, z nichž každá nepřesahuje 4 mm v průměru. Mohou se objevit a vyvíjet v obou přílohách současně nebo střídavě v každé z nich..
 2. 5-6 dní - buňky rychle rostou až do velikosti 6 mm.
 3. Týden po začátku menstruačního cyklu se stanoví DF, jeho průměrná velikost dosahuje 10 mm. V této fázi je vývoj dalších antrálních buněk pozastaven..
 4. 8. den - velikost dominantní bubliny může být již 12 mm.
 5. Den 9 - DF se zvětší o 2 mm, to znamená, že jeho velikost může běžně být již 14 mm.
 6. 10. den - DF dosáhne průměru 16 mm, zbytek se nadále zmenšuje.
 7. Den 11 - velikost hlavního folikulárního kokonu může dosáhnout 18 mm.
 8. 12 dní - v této fázi cyklu DF roste na 20 mm.
 9. 13 dní - velikost Graafovy bubliny dosahuje 22 mm a na jednom z jejích pólů je vidět stigma.
 10. 14-16 dní - prasknutí folikulárních tkání, uvolnění zralého vajíčka. V této fázi zpravidla není hodnota DF větší než 24 mm.

Silné odchylky od stanovených norem ve směru snižování mohou naznačovat přítomnost patologie.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/tsts.jpg "alt =" ovulace "šířka =" 660 "výška = "427" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/tsts.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018 /02/tsts-300x194.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Shrneme-li všechny výše uvedené, shrňme:

 1. Folikul - bublina, ve které probíhá vývoj vajíčka a jeho ochrana před vnějšími faktory, které mohou do té či oné míry narušit jeho plný vývoj.
 2. Kolik folikulů roste? Začátek vývoje této buňky se shoduje s prvním dnem menstruačního cyklu. To znamená, že první den menstruace začíná nový cyklus a současně začíná vývoj skupiny embryonálních buněk, z nichž jedna se později stává dominantní. Růst folikulární tkáně trvá až do ovulace, během níž praskne a vajíčko je připraveno k oplodnění. To znamená, že doba fáze zrání je 14-16 dní..
 3. Existují standardní indikátory velikosti vyvíjejícího se DF, odchylka od kterého je nejčastěji spojena s vývojem patologií různé etiologie..

A zajímalo by vás, jaká specifičnost je charakterizována vývojem folikulů? Možná jste vy nebo někdo, koho znáte, už měli folikulometrii? Podělte se s námi a našimi čtenáři o zajímavá fakta a osobní zkušenosti zanecháním vašich komentářů na konci publikace.

Velikost dominantního folikulu od prvního dne cyklu do ovulace

Každý měsíc vajíčko dozrává ve vaječníku ženy. Vychází ze speciální „bubliny“, která je položena před narozením, postupně dospívá a poté praskne. Tato „bublina“ je dominantním folikulem. Někdy se tomu říká dominantní, ale lékaři dávají přednost první možnosti..

Velikost folikulu v den cyklu je velmi důležitá. Schopnost ženy otěhotnět závisí na tomto faktoru..

Fáze vývoje

Co je dominantní folikul? Jedná se o „vůdce“, který předstihl své „kolegy“ v růstu a rozvoji. Pouze on má šanci prasknout a vyprodukovat zralé vejce, které bude poté oplodněno spermatem. Lékaři rozlišují čtyři fáze jeho vývoje:

 1. Folikuly se u dívky objevují ještě předtím, než se narodí. Jsou položeny v prvním trimestru těhotenství a "dřímají", dokud jejich majitel nedosáhne věku 12-14 let. Říká se jim prvotní. Celkově má ​​dívka asi milion těchto „bublin“. Většina z nich zemře - to je přirozený proces. Zbytek dozrává, ale ne současně, ale v malých skupinách - každý cyklus několik folikulů. Některé z nich se stanou dominantní a ovulují ve věku 13 let. Jiní budou „spát“ a čekat na své desítky let.
 2. Když začnou dozrávat, stanou se předstírajícími. V této fázi nevypadají jako bubliny, ale jako malé kostky..
 3. Antrální folikuly jsou další fází. Každý měsíc se neobjeví více než 9 takových „bublin“ (pokud jich je více, pak je to odchylka). Zvětšují se (dosahují asi 4 mm), získávají další skořápku. Současně se zvyšuje produkce estrogenu v ženském těle..
 4. Jeden (zřídka dva) folikuly začínají růst rychleji než jejich protějšky. Tento vůdce je dominantní folikul. Při ovulaci je její velikost „obrovská“ (ve srovnání s velikostí antrálních „bublin“) - má průměr více než 2 cm a je ji snadno vidět na ultrazvuku. Tato fáze končí ovulací, kdy folikul praskne a vyjde z něj vajíčko..

Jaký by měl být folikul v různých dnech cyklu: lékařské standardy

Pokud vám na ultrazvukovém vyšetření bylo řečeno, že v levém vaječníku (nebo v pravém to nezáleží) je dominantní folikul, musíte se zeptat na jeho velikost. Bohužel se stává, že velikost neodpovídá dni cyklu, to znamená, že plnohodnotné vejce nezraje.

Velikost folikulu podle dnů cyklu závisí na délce menstruačního cyklu (jmenovitě jeho první fázi). Čím delší je, tím pomaleji vaječná buňka dozrává a tím menší je v určitý den. Například v 10. den cyklu může být folikul 10 mm považován za relativní normu, pokud je měsíční cyklus 35 dní. Ale s 28denním cyklem to již není normou..

Je-li cyklus naopak krátký, pak folikul zrání rychleji a dosáhne své maximální velikosti již 11. - 12. den..

Normy, které uvádíme níže, by proto neměly být brány jako absolutní. Hodně záleží na vašich individuálních vlastnostech. Budou ale užitečné pro referenci. Zde jsou pokyny pro zdravou ženu s 28denním menstruačním cyklem..

 • Od 1 do 4 dnů cyklu může ultrazvuk vidět několik antrálních folikulů o velikosti 2-4 mm.
 • Den 5 - 5-6 mm.
 • 6 dní - 7-8 mm.
 • 7 dní - 9-10 mm. Dominantní folikul je určen, zbytek jej „zaostává“ a již neroste. V budoucnu se zmenší a zemřou (tento proces se nazývá atrézie).
 • Den 8 - 11-13 mm.
 • Den 9 - 13-14 mm.
 • 10 dní - 15-17 mm.
 • Den 11 - 17-19 mm.
 • Den 12 - 19-21 mm.
 • Den 13 - 22-23 mm.
 • Den 14 - 23-24 mm.

Z této tabulky tedy vyplývá, že normální růst je přibližně 2 mm denně, počínaje dnem 5 MC.

Pokud velikost neodpovídá normám

Pokud je folikul 11 ​​mm cyklu 11 nebo 13 mm 13 dne cyklu, pak tato velikost není normou. To znamená, že vajíčko zraje příliš pomalu a ovulace je stěží možná. Důvodem tohoto stavu jsou nejčastěji hormonální abnormality: porucha funkce štítné žlázy, hypofýzy, vaječníků nebo celého tohoto „svazku“.

Tento stav vyžaduje další vyšetření (zejména je nutné zjistit hladinu hormonů) a lékařskou korekci. Gynekologové často užívají hormonální léky, ale není tomu tak vždy. V některých případech existuje dostatek vitamínů, léků, které zlepšují krevní oběh, bylinná medicína, fyzioterapie.

Zkušení lékaři vědí, že mnoho žen neovuluje každý cyklus. A nespěchají předepisovat hormonální léky založené na folikulometrii pouze na jeden měsíc. Možná, že v příštím cyklu vajíčko dozraje „správnou“ rychlostí.

Někdy je anovulace (nedostatek ovulace) spojena s přirozenými příčinami:

 • Stres, přepracování, nedostatek spánku;
 • Podvýživa (přísná strava, zejména bez tuku);
 • Obezita nebo extrémní hubnutí;
 • Těžká fyzická práce nebo vyčerpávající sportovní trénink.

Pokud tyto faktory vyloučíte, je pravděpodobné, že se ovulace vrátí sama..

Velikost pro ovulaci

Když folikul praskne, v jaké velikosti dochází k ovulaci? K tomu obvykle dochází 12. - 16. den menstruačního cyklu. V 28denním cyklu dochází k ovulaci přibližně ve 14. den (plus nebo minus dva dny). S cyklem 30 dnů - 15. den.

Při ovulaci je velikost folikulu 24 mm. Minimální hodnota - 22 mm.

Aby folikul praskl, je nezbytný koordinovaný účinek různých hormonů v těle ženy. Jmenovitě - estradiol, LH, FSH. Po ovulaci vstupuje do procesu také progesteron..

Jak pochopit, že došlo k ovulaci? Následující metody vám pomohou:

 • Folikulometrie (typ ultrazvuku). Toto je dnes nejspolehlivější metoda;
 • Ovulační testy. Jsou docela pravdivé a snadno se používají, ale nejsou stoprocentně přesné;
 • Bazální teplota. V tomto případě je nutné vytvořit plán BT: metoda je pečlivá, ne vždy spolehlivá, ale cenově dostupná.

Některé dívky (i když ne všechny) fyzicky pociťují ovulaci, zde jsou charakteristické příznaky prasknutí folikulu:

 • Táhne dolní část břicha a dolní část zad;
 • Je možné malé špinění uprostřed cyklu;
 • Po ovulaci bolí prsa.

Někteří lidé pociťují podráždění a únavu. Jiní naopak nárůst síly a sexuální energie.

Vejce má nyní 12-24 hodin na setkání se spermatem. Pokud se tak nestane, ustoupí a po 12-14 dnech přijde menstruace.

Pokud folikul nepraskne

Stává se, že folikul, který dosáhl průměru 22-24 mm, nepraskne, ale změní se na folikulární cystu. Je to způsobeno nedostatkem určitých hormonů v těle. Tento stav lze určit pomocí ultrazvuku.

Někdy je cysta jednoduchá a sama se „vyřeší“. Pokud se tak nestane, nejdříve se to pokusí eliminovat léky. A pouze pokud je velký a nezmenšuje se, uchýlí se k chirurgickému zákroku.

Někdy existuje mnoho takových cyst. Deformují vaječníky, narušují jejich správné fungování. Tento stav se nazývá syndrom polycystických vaječníků a vyžaduje léčbu..

Pokud se ukáže, že dominantní folikul ve vaječníku dozrává, ale nepraskne, mohou lékaři užívat hormonální léky. Například injekce hCG pro ovulaci.

Odkud pocházejí dvojčata?

„Hlavní“ folikul se stanoví přibližně 7. – 10. Den cyklu. Všichni ostatní se zmenšují a přirozeně odumírají. Někdy se ale stane, že jsou dva „vůdci“ najednou. V přirozeném cyklu (tj. Bez použití hormonů ke stimulaci ovulace) k tomu dochází poměrně zřídka - u jedné ženy z deseti a ne u každého měsíčního cyklu.

Stává se, že dva dominantní folikuly v různých vaječnících (nebo v jednom - to je také možné) ovulují, tj. Prasknou. A pak existuje šance, že obě vajíčka budou oplodněna. Proto se narodí bratrská dvojčata.

Na rozdíl od dvojčat (když je jedno vejce oplodněno dvěma spermiemi), dvojčata nejsou stejná, ne ve stejné tváři. Mohou být stejného pohlaví nebo různého pohlaví a jsou si navzájem podobní, jako obyčejní bratři a sestry..

Správný růst dominantního folikulu a následná ovulace jsou tedy jasnými známkami zdraví žen. A možná porušení by vás (a vašeho lékaře) měla upozornit, ale ne vyděsit. Ve většině případů jsou tyto odchylky skutečně úspěšně léčeny.

Reprodukční systém ženského těla vyžaduje neustálé sledování, které vám umožní včas identifikovat všechny druhy nemocí. Některé z těchto postupů jsou však pro ženy v kritických dnech nepřijatelné, takže je zcela normální přirozené dilema spravedlivé poloviny společnosti, ať už je možné během menstruace provést ultrazvuk nebo je rozumnější abstinovat, dokud neskončí.