Co znamená diagnóza „Zvětšuje se cervikální kanál“ během těhotenství a v jeho nepřítomnosti??

Stanovení stavu děložního čípku je povinnou součástí gynekologického vyšetření. Takové vyšetření může odhalit nejen různé patologické změny na sliznici, ale také expanzi cervikálního kanálu..

Tento příznak je v některých případech impozantním znakem probíhajících patologických procesů, i když někdy je považován za součást přirozených změn v reprodukčním systému. Izolovaný závěr o přítomnosti dilatace cervikálního kanálu proto není jednoznačnou příčinou poplachu. Je třeba jej posoudit ve vztahu ke konkrétní klinické situaci..

Cervikální kanál - co to je a jaká je jeho funkce?

Cervikální kanál (canalis cervicis uteri) je přirozený lineární prostor uvnitř děložního čípku, který spojuje děložní dutinu s lumen pochvy. Za normálních podmínek má fusiformní tvar díky 2 fyziologickým koncovým konstrikcím. Nazývají se vnější a vnitřní hltan..

Cervikální kanál je vyložen speciálním sloupovitým epitelem, který plní bariérovou a sekreční funkci. Hlen produkovaný jeho buňkami obsahuje velké množství glykoproteinů a je to ve skutečnosti hydrogel s jemně pórovitou strukturou. Jeho konzistence, kyselost a propustnost navíc nejsou konstantní, ale mění se v závislosti na hormonálním pozadí ženy, dni jejího cyklu a řadě dalších faktorů.

Cervikální kanál má několik funkcí:

 • Bariéra

Hlen obsažený v lumenu kanálu je přirozenou překážkou pro bakterie a viry, tvoří „zátku“ a tím zabraňuje vzestupné infekci děložní dutiny. Kromě toho mají cervikální tkáně místní imunitní systém, který poskytuje další ochranu proti většině mikroorganismů. Představují jej imunokompetentní buňky, které produkují humorální faktory a protilátky. Díky děložnímu čípku si děložní dutina zachovává svoji sterilitu..

 • Vytvoření selektivně působící bariéry pro cestu spermií

Hormonální pozadí, které se mění během ovariálně-menstruačního cyklu, ovlivňuje kyselost a viskozitu hlenu děložního hrdla, což má regulační účinek na mužské zárodečné buňky. Před ovulací se sliznice zkapalní, její póry se zvětší v průměru, pH se zalkalizuje a cervikální kanál se mírně otevře. To vše vytváří příznivé podmínky pro penetraci spermií z pochvy do děložní dutiny. A temenní reverzní tok hlenu, ke kterému dochází během tohoto období, je faktorem, který vám umožní „vytrhnout“ funkčně neúplné mužské zárodečné buňky, které nejsou schopné progresivního účelného pohybu.

 • Odstranění menstruačního a poporodního výtoku z děložní dutiny

Cervix je přirozený a jediný způsob, jak evakuovat krev, odmítnuté endometrium, fyziologické a patologické tajemství. Porušení jeho průchodnosti vede k hromadění sekrecí, postupné rozšiřování děložní dutiny s vrháním obsahu do vejcovodů, vyvolává zánětlivý proces.

 • Tvorba porodních cest, zajišťující přirozené vypuzení plodu, jeho membrán a oddělené placenty

To je zajištěno expanzí, zkrácením a centralizací polohy děložního čípku během kontrakcí v 1. porodním období..

Cervikální kanál je často považován za speciální anatomickou formaci, která mu při vyšetřování ženy věnuje zvýšenou pozornost.

Co to znamená - cervikální kanál je zvětšen?

Za normálních okolností je u dospělé ženy s dostatečně vyvinutými genitáliemi délka cervikálního kanálu v průměru 3,5–4,5 cm a průměr v nejširší části nepřesahuje 8 mm. Jeho vnější hltan má zaoblený tvar a průměr 5-6 mm. A po porodu přirozeným způsobem získává tvar štěrbiny s několika radiálně odlišnými stopami slz tkáně podél okrajů a již se neuzavírá tak těsně.

Přípustná šířka lumenu cervikálního kanálu mimo proces porodu je až 8 mm. Zvětšení průměru nad tímto indikátorem je základem pro diagnózu dilatace (dilatace). To je doplněno zkrácením děložního čípku, které se někdy používá jako nezávislé kritérium..

Uzavřený cervikální kanál je normou během těhotenství až do nástupu porodu. Říká se o jeho expanzi přesahující průměrnou velikost v několika případech:

 • na konci prvního trimestru těhotenství dochází k rozšíření vnitřního hltanu až o 2 mm nebo více, s normálním průměrem zbytku cervikálního kanálu;
 • cervikální kanál je štěrbinovitě rozšířen v horní třetině, zatímco je často zaznamenán významný nárůst počtu krčních žláz;
 • dochází k nálevkovité deformaci vnitřního hltanu, při provádění 3D ultrazvuku a dostatečných odborných dovedností je často možné také opravit prolaps membrán;
 • expanze kanálu po celou dobu, se současným snížením délky děložního čípku, jeho změkčení.

Diagnostika

Rutinní základní vyšetření pánve obvykle nepotvrdí přítomnost dilatace, s výjimkou případů osteoartrózy. Pro spolehlivou diagnostiku jsou vyžadovány vitální zobrazovací techniky a obvykle postačuje ultrazvuk. V tomto případě je upřednostňován vaginální senzor, i když je možné použít konvenční transabdominální senzor. Měření děložního čípku během ultrazvuku se nazývá cervikometrie..

Přesnější zobrazovací metodou je MRI pánevních orgánů. Tato technika se samozřejmě nepoužívá pro primární diagnostiku cervikální patologie. MRI se provádí ve druhé fázi vyšetření pacienta, aby spolehlivě určila povahu jejích změn.

Analýza nátěru během expanze cervikálního kanálu je další diagnostickou metodou, která vám umožní potvrdit přítomnost zánětlivého procesu a určit jeho povahu. Aby se vyloučily pohlavně přenosné choroby jako příčina cervicitidy, provádí se sérologický krevní test na závažné infekce.

Proč je to nebezpečné?

Pokud se cervikální kanál zvětší bez těhotenství, nepředstavuje to bezprostřední nebezpečí pro život ženy. Ale taková dilatace je příznakem různých patologických procesů v děložním čípku nebo těle dělohy, což vyžaduje adekvátní diagnózu a včasnou úplnou léčbu..

Dilatace cervikálního kanálu během těhotenství je zjevně patologickým znakem. Může to být projev:

 • Hrozící spontánní potrat v časném těhotenství. Současně s expanzí cervikálního kanálu na ultrazvuku existují známky patologické hypertonicity dělohy. Lze také detekovat nástup oddělení vajíčka retrochorickým hematomem při zachování životaschopnosti embrya.
 • Istmicko-cervikální nedostatečnost, která je diagnostikována od 2. trimestru těhotenství. Mezi další diagnostické ultrazvukové příznaky tohoto stavu patří nálevkovitá expanze vnitřního hltanu, zmenšení délky děložního čípku po dobu méně než 20 týdnů na 3 cm, zmenšení poměru délky krku k jeho průměru (na úrovni vnitřního hltanu) menší než 1,5. Istmicko-cervikální nedostatečnost - příčina obvyklého potratu.
 • Probíhající potrat nebo neúplný spontánní potrat (časné těhotenství), předčasný porod zahájen (po 26 týdnech těhotenství).

Pokud je tedy během těhotenství diagnostikováno zvětšení cervikálního kanálu, musí lékař co nejdříve určit terapeutickou taktiku a posoudit proveditelnost urgentní hospitalizace pacienta..

Hlavní příčiny patologie

Proč je zvětšen cervikální kanál? Existuje mnoho důvodů pro tento stav:

 1. Hrozba ukončení těhotenství.
 2. Polyp cervikálního kanálu.
 3. Cystické léze děložního čípku (tzv. Nabotovova cysta), obvykle s anechoickým obsahem. Může to být několik malých cyst do průměru 1 mm.
 4. Jiné benigní neoplastické formace děložního čípku. Možné fibroidy, sarkomy, hemangiomy, leiomyomy.
 5. Vysoce kvalitní adenokarcinom děložního čípku.
 6. „Vznikající“ myom nebo polyp endometria.
 7. Endometrióza, adenomyóza.
 8. Akutní nebo chronická cervicitida (zánět sliznice cervikálního kanálu), včetně vývoje v důsledku pohlavně přenosných chorob.
 9. Nádory těla dělohy významné velikosti, které vedou k roztažení vnitřního os.

U žen v reprodukčním věku lze po určitou dobu po spontánním nebo lékařském potratu, v období rekonvalescence po porodu, po lékařských a diagnostických zásazích s bougienage děložního čípku pozorovat expanzi až na 12 mm nebo více..

V menopauze může být dilatace způsobena progresivní atrofií děložních tkání na pozadí výrazného nedostatku estrogenu. Současně se obvykle cervikální kanál roztahuje nerovnoměrně, je možné současné vynechání přední části pochvy a dělohy. A jak proces věkové involuce reprodukčního systému postupuje v postmenopauzálním období, dilatace je nahrazena zúžením na 3 mm nebo méně a následnou atrézií (přerůstáním).

Co dělat?

Taktika léčby je určena hlavní příčinou změn na děložním čípku.

Porodnický pesar na děložním čípku, aby se zabránilo jeho otevření

V přítomnosti polypů a nádorů je rozhodnuto o otázce chirurgické léčby, zatímco u žen v reprodukčním věku jsou upřednostňovány operace pro uchování orgánů. Výjimkou je adenokarcinom. V tomto případě s rozsáhlými lézemi a známkami malignity s invazí do okolních tkání lze rozhodnout o radikální intervenci s exstirpací dělohy a následnou chemoterapií a radiační terapií v souladu s principy léčby rakoviny děložního čípku..

U cervicitidy a endocervikálních cyst je konzervativní léčba indikována použitím systémových a lokálních antibakteriálních a protizánětlivých léků. V případě potvrzené pohlavně přenosné choroby se navíc provádí pod dohledem dermatovenerologa se současným ošetřením všech sexuálních partnerů a vyšetřením členů rodiny. Žena v budoucnu by měla být dynamicky registrována a pravidelně podstupovat kontrolní testy na pohlavně přenosné choroby a HIV.

V případě potvrzené adenomyózy se terapie provádí v souladu s platnými klinickými pokyny. Obvykle začínají komplexní konzervativní léčbou pomocí hormonálních a protizánětlivých léků. Jako pomocná opatření jsou předepsány fyzioterapie, absorbenty, vitamíny. Při rozšířené a nepodléhající konzervativní terapii adenomyózy je indikována chirurgická léčba.

Odhalená expanze cervikálního kanálu na ultrazvuku během těhotenství je základem pro urgentní řešení otázky hospitalizace těhotné ženy v souvislosti s hrozícím potratem nebo předčasným porodem. Předepisují se hormony, spazmolytika, hořčíkové přípravky a další tokolytika a předchází se placentární nedostatečnosti. V případě diagnostikované isthmicko-cervikální nedostatečnosti a potratů v anamnéze jsou přijata další opatření k posílení děložního čípku.

 • Aplikace speciálních stehů na krk, které jsou odstraněny po dobu 38 týdnů. V současné době se používají různé varianty šití s ​​přibližně stejnou účinností, výběr metody zůstává na lékaři.
 • Instalace pesaru - speciální latexový prsten nasazený na děložní hrdlo, aby se zabránilo jeho otevření. Možné pouze v raných fázích isthmicko-cervikální nedostatečnosti, někdy kromě šití.
 • V průměru za přítomnosti isthmicko-cervikální nedostatečnosti může být těhotenství prologické ve 2/3 případů.

Dilatace cervikálního kanálu je důležitým diagnostickým nálezem, který vyžaduje komplexní posouzení stavu ženy a hledání příčiny takové dilatace. Patologie vyžaduje zvláštní pozornost u těhotných žen, protože je známkou vysokého rizika ukončení současného těhotenství. Pravidelné preventivní prohlídky a návštěvy porodníka-gynekologa provádějící ultrazvuk podle pokynů lékaře nám umožňují včas diagnostikovat tuto patologii a zvolit optimální léčbu s minimálními ztrátami pro pacienta.

Rozšíření cervikálního kanálu: co může říci?

Důležité! Pokud u dívek chybí menarche, mělo by být provedeno důkladné gynekologické vyšetření. Možná důvod absence menstruace spočívá v aplázii cervikálního kanálu - když je jeho lumen uzavřen a neexistuje komunikace mezi děložní dutinou a vnějším prostředím. Menstruační krev se v tomto případě může hromadit v děložní dutině a způsobit bolest a poté zánětlivý proces.

Anatomické rysy

Cervix je spodní část dělohy, která je spojnicí mezi dutinou a pochvou. Uvnitř je to cervikální kanál, který je jediným způsobem komunikace s prostředím a vnitřními pohlavními orgány.

Vzhledem k tomu, že může dojít k infekci cervikální tkáně, má speciální obranný mechanismus. Existují dva hltany: vnější - otvor do vaginální dutiny, je to on, kdo je k dispozici lékaři k vyšetření, a také vnitřní - umístěný na křižovatce s dutinou děložní. Tyto struktury jsou primárně potřebné nejen k ochraně orgánů před viry a patogenními bakteriemi, ale také k normálnímu těhotenství..

Zevnitř je cervikální kanál lemován buňkami epiteliálního žlázového typu, které jsou schopné produkovat hlen. Vzhledem děložního čípku, jeho barvou a povrchem, stejně jako konzistencí hlenu, může lékař navrhnout přítomnost jakékoli patologie.

Vyšetření děložního čípku má také velký význam během těhotenství a během porodu..

Rozšíření kanálu

V případech, kdy je u pacientů zjištěna dilatace cervikálního kanálu, jsou odesíláni do nemocnice. Potřeba tohoto rozhodnutí je do značné míry způsobena skutečností, že tato vlastnost označuje ICI. To znamená, že samotný krk již byl otevřen před plánovaným časem. Plody se však zvětšují a vyvíjejí na ně ještě větší tlak. A pokud mluvíme o vícečetném těhotenství, pak je tento jev téměř vždy pozorován kvůli specifikům této pozice..

K odstranění patologie se používá léková terapie nebo chirurgická metoda. Pomocí léků je možné vrátit hormonální pozadí zpět do normálu a eliminovat hypertonicitu pohlavního orgánu.

Funkce

Mezi hlavní funkce děložního čípku patří:

 • bariéra - vnější hltan brání virům, mikroorganismům a bakteriím ve vstupu do děložní dutiny a také omezuje pohyb spermií do vajíčka (s výjimkou období ovulace);
 • plodit - děložní čípek je schopen silného protažení během průchodu dítěte porodními cestami;
 • oplodnění - hlen produkovaný buňkami cervikálního kanálu, uprostřed menstruačního cyklu, vytváří příznivé prostředí pro penetraci spermií do dělohy a další koncepci.

Všechny výše uvedené funkce jsou důležité pro ženské tělo, zejména v období porodu..

Prevence

Aby neexistoval důvod ke zbytečným obavám, je důležité, aby nastávající matka sledovala svůj blahobyt a neignorovala včasná lékařská vyšetření na prenatální klinice. Příprava na těhotenství je velmi důležitá, během níž jsou vyloučeny jakékoli gynekologické a endokrinní patologie a v případě potřeby jsou léčeny.

Žena také musí dodržovat hygienu intimní oblasti - denně se umýt a často měnit prádlo. Během těhotenství je zakázáno používat sprchovací metodu, protože vnější účinek na cervikální kanál může způsobit její infekci nebo poranění sliznice. To platí i pro příliš aktivní sexuální vztahy - násilné pohlavní styk může mít stejné následky. Přečtěte si více o nebezpečných a bezpečných polohách sexu během těhotenství →

Stav cervikálního kanálu během těhotenství je důležitým ukazatelem, na kterém závisí narození dítěte. Aby se zabránilo možným problémům, doporučuje se navštívit lékaře včas, nechat se otestovat a podstoupit ultrazvukové vyšetření. Sledování vašeho zdraví a průběhu těhotenství může zabránit jakýmkoli komplikacím.

Autor: Olga Rogozhkina, porodnice-gynekologka, speciálně pro Mama66.ru

Možné patologie

Cervikální patologie jsou jedním z nejčastějších případů v gynekologické praxi. Nemoci se mohou vyvinout z mnoha důvodů, mezi hlavní patří:

 • vrozené poruchy;
 • nerovnováha hormonálního systému;
 • infekce;
 • zánětlivé procesy;
 • zranění během operace.

Běžnými příznaky cervikálních patologií jsou bolest, atypický nebo dokonce krvavý výtok a nepohodlí při pohlavním styku.

Strukturální abnormality

První skupinu cervikálních onemocnění tvoří anomálie spojené se změnami struktury. Mohou být jak vrozené, tak získané. V prvním případě se patologie nejčastěji rozšíří do dalších částí ženského reprodukčního systému..

Strukturální abnormality jsou primárně spojeny se změnami průchodnosti nebo tvaru cervikálního kanálu. Mezi hlavní nemoci patří následující patologie.

 • Cervikální kanál má tvar nálevky, která se vyvinula v důsledku nesprávného umístění svalových vláken. Může se objevit během porodu, což vede k obtížím při následném těhotenství. Tato patologie neposkytuje léčbu.
 • Atrézie cervikálního kanálu - je úplná překážka nebo silné zúžení kanálu. Může to být jak vrozená anomálie, tak patologie, které se vyvinuly během potratu nebo vzniku rakovinových nádorů. Nebezpečný hromaděním menstruační krve v děložní dutině a neschopností počat dítě.
 • Vývoj dvou kanálů je vrozenou anomálií, což je zdvojnásobení genitálií. V tomto případě existuje možnost normálního těhotenství a porodu, proto je chirurgický zákrok extrémním opatřením..

Někdy existují případy rozšíření cervikálního kanálu, což s sebou nese nebezpečí během těhotenství. Je to způsobeno přebytkem mužských pohlavních hormonů v těle a ztrátou cervikální funkce držení plodu. Nejčastěji jsou předepsány vhodné léky ke korekci hormonálních hladin nebo je zaveden gynekologický kroužek. Struktura krku často obsahuje přebytečné množství pojivové tkáně; v takových situacích orgán nemůže odolat mechanickému tlaku vyvíjenému plodem. Cervikální kanál se začíná rozšiřovat a děložní čípek se začíná zkracovat.

Zánětlivé procesy

Hlavním zánětlivým onemocněním cervikálního kanálu je endocervicitis. Skutečným důvodem je penetrace patogenních mikroorganismů do děložního čípku. Mezi příznaky patří hnisavý výtok, bolest v klidu i při pohlavním styku, menstruační nepravidelnosti i celková nevolnost a zvýšení tělesné teploty.

Jako léčba jsou předepsány antibiotické léky a léky k odstranění příznaků patologie.

Novotvary

Nádorové nádory děložního čípku a cervikálního kanálu mohou být benigní i maligní. Mezi neškodné patří:

 • polypy;
 • myomy;
 • hemangiomy;
 • myomy;
 • leiomyomy.

Tato onemocnění mohou být zcela asymptomatická nebo mohou způsobit velké nepohodlí při močení, doprovázené krvácením a rozvojem obstrukce dolních střev. Léčba vyžaduje chirurgický zákrok.

Mezi nádory maligní povahy patří především cysta a adenokarcinom. Cysta je malá formace naplněná tekutinou a náchylná k přerůstání. Vzhledem k omezenému průměru cervikálního kanálu může růst cysty vyvolat její prasknutí a další infekci tkáně.

Adenokarcinom je rakovinová léze cervikálního kanálu. Projevy této cervikální patologie v pozdějších stádiích jsou prudký pokles tělesné hmotnosti, akutní bolest v dolní části břicha, krvácení a změna krevního vzorce..

Pravidelná návštěva gynekologa je jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit rozvoji patologií děložního čípku a cervikálního kanálu.

Jaké je nebezpečí

Pokud je cervikální kanál zvětšen a zbytek indikátorů je normální, pak to obvykle nepředstavuje fatální hrozbu pro spravedlivé pohlaví. Tento jev však nejčastěji naznačuje, že v ženském reprodukčním systému jsou pozorovány některé patologické procesy, které vyžadují diagnostiku a výběr optimální metody léčby..

Pokud se cervikální kanál během těhotenství rozšíří, může to být spojeno s vážným nebezpečím. Zvažme možná rizika:

 • Pokud je žena v počátečních stádiích těhotenství, existuje obrovské riziko spontánního potratu. Během ultrazvukového vyšetření je obvykle diagnostikován fenomén, jako je hypertonicita dělohy..
 • Existuje takový fenomén jako ischemicko-cervikální nedostatečnost, kterou lze diagnostikovat od druhého trimestru těhotenství. Tento jev obvykle vede k jeho přerušení, protože dítě se může narodit předčasně..

Gynekologické vyšetření a diagnostika nemocí

První fází diagnostiky patologií je standardní gynekologické vyšetření. Lékař zkoumá povrch děložního čípku, jeho strukturu, barvu, odhaluje jakékoli odchylky od normy. Vzhledem k tomu, že není možné vizuálně zkontrolovat cervikální kanál, je proveden nátěr pro další mikroskopické vyšetření. Pomocí této metody je možné identifikovat původce zánětlivých procesů a infekčních onemocnění, jakož i jakékoli změny v buňkách, které předcházejí vývoji nádorů.

Kromě toho se ultrazvuk používá v diagnostice k vyšetření polohy děložního čípku ve srovnání s jinými orgány a k identifikaci jakýchkoli strukturálních změn. Další metodou je hysteroskopie. Pomocí speciálního zařízení vám metoda umožňuje vizualizovat dělohu zevnitř, včetně cervikálního kanálu, a také vybrat biomateriál pro další cytologické studie.

Cervix a cervikální kanál, které jsou jednou z nejdůležitějších struktur ženského těla, vyžadují pečlivou pozornost. Je důležité každoročně navštěvovat gynekologa a sledovat jakékoli změny v těle.

Jak se endocervix mění během těhotenství?

Po oplodnění a po celou dobu těhotenství se odstín cervikálních struktur mění a stává se modravým. Ke změnám dochází také uvnitř krku; od okamžiku početí se v něm začíná tvořit hlen hlenu, který je určen k ochraně embrya a plodu před vnějším prostředím. Produkce hlenu se provádí endocervixem.

Šířka cervikálního lumenu u žen je 7-8 mm, bez ohledu na přítomnost těhotenství. U nastávajících matek však může mít tvar hltanu výrazné rysy. Tvar je také ovlivněn počtem porodů, zdravím hormonálního systému, chorobami reprodukčních orgánů..

Když se žena chce ujistit, že došlo k těhotenství, obrátí se na gynekologa, který ji nejprve vyšetří, a poté ji pošle na ultrazvukové vyšetření. Tato metoda vám umožňuje vidět embryo připojené ke stěně dělohy, její velikost. Navíc pomocí ultrazvukového vyšetření odborník vyhodnotí parametry a stav děložního čípku, aby zjistil možná rizika potratu nebo předčasného porodu..

V normální poloze by měly být konce hrdla pevně uzavřeny. Délka cervikálního kanálu během těhotenství je v rozmezí 35-40 mm. Porodník může také posoudit hrozící nástup porodu podle stavu hltanu..

Co je bougie?

Lékařská terminologie vždy provokovala více otázek než odpovědí. A výraz „bougie“ nebyl výjimkou. Bougie cervikálního kanálu, co to je?

Jedná se o chirurgickou manipulaci, jejíž podstatou je rozšíření a obnovení průchodnosti kanálu. Během manipulace se používá specifický nástroj - bougie, proto byla procedura pojmenována.

Který lékař zkoumá

Orgán je vyšetřen gynekologem. Nejprve se provádí kompletní studie těla. Mluví s ženou, ptají se na příznaky, datum poslední menstruace. Na gynekologickém křesle se provádí vyšetření pomocí speciálního zrcadla. Pokud jsou v pochvě polypy, může to znamenat jejich přítomnost a hlouběji. Kromě toho můžete pomocí zrcadla vidět přítomnost výtoku krve nebo hnisu..


Pouze vyšetření gynekologem pomůže určit přítomnost patologie.

Hlavním krokem v diagnostice patologických změn je roztěr. Pro přesnější výkon je třeba vzít nejen ze samotného kanálu, ale také ze střední zóny. Poté jsou nátěry odeslány na histologii a cytologii. Cytologické vyšetření může naznačovat přítomnost prekancerózní patologie, která je nebezpečná. A histologie poskytuje pohled na další nemoci.

Výsledek

Cervikální kanál, který plní spojovací funkci v ženském systému vnitřních a vnějších pohlavních orgánů, je důležitou a nedílnou součástí reprodukčního systému. Normální stav této anatomické formace zajišťuje fungování procesů početí, plodu a úspěšného porodu. Pravidelné prohlídky kanálu a včasná diagnostika chorob pomohou vyhnout se chirurgickému zákroku a udržovat zdraví žen po mnoho let.

Léčba

U nekomplikovaných forem ektopie se léčba neprovádí. Tito pacienti jsou sledováni pouze dispenzarem, aby bylo možné včas identifikovat možné odchylky.

Léčba ektopie děložního čípku s komplikacemi se provádí za účelem odstranění zánětu, úpravy imunitních dysfunkcí, obnovení biocenózy pochvy, zničení patologicky degenerované tkáně.

U nuliparů se lékaři snaží použít konzervativní metody. Chcete-li odstranit příznaky ektopie, lze ji léčit ambulantně, potřebujete pouze krátký pobyt v nemocnici pro provedení biopsie.

Léky

Jako léky doporučují lékaři užívání posilujících léků, prostředků pro úpravu imunitního stavu, hormonálních léků k normalizaci práce ženských pohlavních orgánů.

Ženám jsou předepsány vitamíny a minerály.

Konzervativní terapie

Pro kauterizaci oblasti ektopie se používá konzervativní léčba. Solkovagin se používá jako léky - roztok kyselin a citrátu zinečnatého.

V důsledku povrchové úpravy dochází k destrukci tkáně v hloubce 2,5 mm, což umožňuje zahájení regeneračních procesů, a u pacienta se vytvoří zóna zdravého epitelu.

Podobný účinek má i roztok polykrezulenu..

Chirurgický zákrok

U ektopie je také možná chirurgická léčba patologie. Mezi tyto metody patří:

 1. kryodestrukce - vystavení postižené oblasti nízkými teplotami (asi 180 stupňů pod nulou);
 2. laserová vaporizace - odstranění postižené oblasti pomocí laserového zařízení;
 3. chirurgie rádiových vln - léčba patologicky změněné oblasti tepelnou energií, která vede k odpaření jednotlivých oblastí.

Každá z těchto metod má své vlastní výhody a nevýhody, výběr se provádí v závislosti na závažnosti patologie a racionalitě použití takové léčby..

Expanze cervikálního kanálu: norma nebo patologie?

Stanovení stavu děložního čípku je povinnou součástí gynekologického vyšetření. Takové vyšetření může odhalit nejen různé patologické změny na sliznici, ale také expanzi cervikálního kanálu..

Tento příznak je v některých případech impozantním znakem probíhajících patologických procesů, i když někdy je považován za součást přirozených změn v reprodukčním systému. Izolovaný závěr o přítomnosti dilatace cervikálního kanálu proto není jednoznačnou příčinou poplachu. Je třeba jej posoudit ve vztahu ke konkrétní klinické situaci..

Cervikální kanál - co to je a jaká je jeho funkce?

Cervikální kanál (canalis cervicis uteri) je přirozený lineární prostor uvnitř děložního čípku, který spojuje děložní dutinu s lumen pochvy. Za normálních podmínek má fusiformní tvar díky 2 fyziologickým koncovým konstrikcím. Nazývají se vnější a vnitřní hltan..

Cervikální kanál je vyložen speciálním sloupovitým epitelem, který plní bariérovou a sekreční funkci.

Hlen produkovaný jeho buňkami obsahuje velké množství glykoproteinů a je to v podstatě hydrogel s jemně pórovitou strukturou..

Jeho konzistence, kyselost a propustnost navíc nejsou konstantní, ale mění se v závislosti na hormonálním pozadí ženy, dni jejího cyklu a řadě dalších faktorů.

Hlen obsažený v lumenu kanálu je přirozenou překážkou pro bakterie a viry, tvoří „zátku“ a tím brání vzestupné infekci děložní dutiny.

Kromě toho mají cervikální tkáně místní imunitní systém, který poskytuje další ochranu proti většině mikroorganismů. Představují jej imunokompetentní buňky, které produkují humorální faktory a protilátky.

Díky děložnímu čípku si děložní dutina zachovává svoji sterilitu..

 • Vytvoření selektivně působící bariéry pro cestu spermií

Hormonální pozadí měnící se během ovariálně-menstruačního cyklu ovlivňuje kyselost a viskozitu hlenu děložního hrdla, což má regulační účinek na mužské zárodečné buňky.

Před ovulací se sliznice zkapalní, její póry se zvětší v průměru, pH se zalkalizuje a cervikální kanál se mírně otevře. To vše vytváří příznivé podmínky pro penetraci spermií z pochvy do děložní dutiny..

A temenní reverzní tok hlenu, ke kterému dochází během tohoto období, je faktorem, který vám umožní „vytrhnout“ funkčně neúplné mužské zárodečné buňky, které nejsou schopné progresivního účelného pohybu.

 • Odstranění menstruačního a poporodního výtoku z děložní dutiny

Cervix je přirozený a jediný způsob, jak evakuovat krev, odmítnuté endometrium, fyziologické a patologické tajemství. Porušení jeho průchodnosti vede k hromadění sekrecí, postupné rozšiřování děložní dutiny s vrháním obsahu do vejcovodů, vyvolává zánětlivý proces.

 • Tvorba porodních cest, zajišťující přirozené vypuzení plodu, jeho membrán a oddělené placenty

To je zajištěno expanzí, zkrácením a centralizací polohy děložního čípku během kontrakcí v 1. porodním období..

Cervikální kanál je často považován za speciální anatomickou formaci, která mu při vyšetřování ženy věnuje zvýšenou pozornost.

Co to znamená - cervikální kanál je zvětšen?

Normálně je u dospělé ženy, která má dostatečně vyvinuté genitálie, délka cervikálního kanálu v průměru 3,5–4,5 cm a průměr v nejširší části nepřesahuje 8 mm..

Jeho vnější hltan má zaoblený tvar a průměr 5-6 mm.

A po porodu přirozeným způsobem získává tvar štěrbiny s několika radiálně odlišnými stopami slz tkáně podél okrajů a již se neuzavírá tak těsně.

Přípustná šířka lumenu cervikálního kanálu mimo proces porodu je až 8 mm. Zvětšení průměru nad tímto indikátorem je základem pro diagnózu dilatace (dilatace). To je doplněno zkrácením děložního čípku, které se někdy používá jako nezávislé kritérium..

Uzavřený cervikální kanál je normou během těhotenství až do nástupu porodu. Říká se o jeho expanzi přesahující průměrnou velikost v několika případech:

 • na konci prvního trimestru těhotenství dochází k rozšíření vnitřního hltanu až o 2 mm nebo více, s normálním průměrem zbytku cervikálního kanálu;
 • cervikální kanál je štěrbinovitě rozšířen v horní třetině, zatímco je často zaznamenán významný nárůst počtu krčních žláz;
 • dochází k nálevkovité deformaci vnitřního hltanu, při provádění 3D ultrazvuku a dostatečných odborných dovedností je často možné také opravit prolaps membrán;
 • expanze kanálu po celou dobu, se současným snížením délky děložního čípku, jeho změkčení.

Diagnostika

Rutinní základní vyšetření pánve obvykle dilataci nepotvrdí, s výjimkou případů osteoartrózy.

Pro spolehlivou diagnostiku jsou vyžadovány vitální zobrazovací techniky a obvykle postačuje ultrazvuk. V tomto případě je upřednostňován vaginální senzor, i když je možné použít konvenční transabdominál.

Měření děložního čípku během ultrazvuku se nazývá cervikometrie..

Přesnější zobrazovací metodou je MRI pánevních orgánů. Tato technika se samozřejmě nepoužívá pro primární diagnostiku cervikální patologie. MRI se provádí ve druhé fázi vyšetření pacienta, aby spolehlivě určila povahu jejích změn.

Analýza nátěru během expanze cervikálního kanálu je další diagnostickou metodou, která vám umožní potvrdit přítomnost zánětlivého procesu a určit jeho povahu. Aby se vyloučily pohlavně přenosné choroby jako příčina cervicitidy, provádí se sérologický krevní test na závažné infekce.

Proč je to nebezpečné?

Pokud se cervikální kanál zvětší bez těhotenství, nepředstavuje to bezprostřední nebezpečí pro život ženy. Ale taková dilatace je příznakem různých patologických procesů v děložním čípku nebo těle dělohy, což vyžaduje adekvátní diagnózu a včasnou úplnou léčbu..

Dilatace cervikálního kanálu během těhotenství je zjevně patologickým znakem. Může to být projev:

 • Hrozící spontánní potrat v časném těhotenství. Současně s expanzí cervikálního kanálu na ultrazvuku existují známky patologické hypertonicity dělohy. Lze také detekovat nástup oddělení vajíčka retrochorickým hematomem při zachování životaschopnosti embrya.
 • Istmicko-cervikální nedostatečnost, která je diagnostikována od 2. trimestru těhotenství. Mezi další diagnostické ultrazvukové příznaky tohoto stavu patří nálevkovitá expanze vnitřního hltanu, zmenšení délky děložního čípku po dobu méně než 20 týdnů na 3 cm, zmenšení poměru délky krku k jeho průměru (na úrovni vnitřního hltanu) menší než 1,5. Istmicko-cervikální nedostatečnost - příčina obvyklého potratu.
 • Probíhající potrat nebo neúplný spontánní potrat (časné těhotenství), předčasný porod zahájen (po 26 týdnech těhotenství).

Pokud je tedy během těhotenství diagnostikováno zvětšení cervikálního kanálu, musí lékař co nejdříve určit terapeutickou taktiku a posoudit proveditelnost urgentní hospitalizace pacienta..

Hlavní příčiny patologie

Proč je zvětšen cervikální kanál? Existuje mnoho důvodů pro tento stav:

 1. Hrozba ukončení těhotenství.
 2. Polyp cervikálního kanálu.
 3. Cystické léze děložního čípku (tzv. Nabotovova cysta), obvykle s anechoickým obsahem. Může to být několik malých cyst do průměru 1 mm.
 4. Jiné benigní neoplastické formace děložního čípku. Možné fibroidy, sarkomy, hemangiomy, leiomyomy.
 5. Vysoce kvalitní adenokarcinom děložního čípku.
 6. „Vznikající“ myom nebo polyp endometria.
 7. Endometrióza, adenomyóza.
 8. Akutní nebo chronická cervicitida (zánět sliznice cervikálního kanálu), včetně vývoje v důsledku pohlavně přenosných chorob.
 9. Nádory těla dělohy významné velikosti, které vedou k roztažení vnitřního os.

U žen v reprodukčním věku lze po určitou dobu po spontánním nebo lékařském potratu, v období rekonvalescence po porodu, po lékařských a diagnostických zásazích s bougienage děložního čípku pozorovat expanzi až na 12 mm nebo více..

V menopauze může být dilatace způsobena progresivní atrofií děložních tkání na pozadí výrazného nedostatku estrogenu..

V tomto případě je obvykle cervikální kanál rozšířen nerovnoměrně, je možný souběžný prolaps fornixu pochvy a dělohy..

A jak proces věkové involuce reprodukčního systému postupuje v postmenopauzálním období, dilatace je nahrazena zúžením na 3 mm nebo méně a následnou atrézií (přerůstáním).

Co dělat?

Taktika léčby je určena hlavní příčinou změn na děložním čípku.

Porodnický pesar na děložním čípku, aby se zabránilo jeho otevření

V přítomnosti polypů a nádorů je rozhodnuto o otázce chirurgické léčby, zatímco u žen v reprodukčním věku jsou upřednostňovány operace pro uchování orgánů. Výjimkou je adenokarcinom.

V tomto případě s rozsáhlými lézemi a známkami malignity s invazí do okolních tkání lze rozhodnout o radikální intervenci s exstirpací dělohy a následnou chemoterapií a radiační terapií v souladu s principy léčby rakoviny děložního čípku..

U cervicitidy a endocervikálních cyst je konzervativní léčba indikována použitím systémových a lokálních antibakteriálních a protizánětlivých léků..

Navíc v případě potvrzené pohlavně přenosné choroby se provádí pod kontrolou dermatovenerologa se současným ošetřením všech sexuálních partnerů a vyšetřením členů rodiny.

Žena v budoucnu by měla být dynamicky registrována a pravidelně podstupovat kontrolní testy na pohlavně přenosné choroby a HIV.

V případě potvrzené adenomyózy se terapie provádí v souladu s platnými klinickými pokyny.

Obvykle začínají komplexní konzervativní léčbou pomocí hormonálních a protizánětlivých léků. Jako doplňková opatření jsou předepsány fyzioterapie, absorbenty, vitamíny.

Při rozšířené a nepodléhající konzervativní terapii adenomyózy je indikována chirurgická léčba.

Odhalená expanze cervikálního kanálu na ultrazvuku během těhotenství je základem pro naléhavé řešení otázky hospitalizace těhotné ženy v souvislosti s hrozícím potratem nebo předčasným porodem.

Předepisují se hormony, spazmolytika, hořčíkové přípravky a další tokolytika a předchází se placentární nedostatečnosti.

V případě diagnostikované isthmicko-cervikální nedostatečnosti a potratů v anamnéze jsou přijata další opatření k posílení děložního čípku.

 • Aplikace speciálních stehů na krk, které jsou odstraněny po dobu 38 týdnů. V současné době se používají různé varianty šití s ​​přibližně stejnou účinností, výběr metody zůstává na lékaři.
 • Instalace pesaru - speciální latexový prsten nasazený na děložní hrdlo, aby se zabránilo jeho otevření. Možné pouze v raných fázích isthmicko-cervikální nedostatečnosti, někdy kromě šití.
 • V průměru za přítomnosti isthmicko-cervikální nedostatečnosti může být těhotenství prologické ve 2/3 případů.

Dilatace cervikálního kanálu je důležitým diagnostickým nálezem, který vyžaduje komplexní posouzení stavu ženy a hledání hlavní příčiny takové dilatace..

Patologie vyžaduje zvláštní pozornost u těhotných žen, protože je známkou vysokého rizika ukončení současného těhotenství.

Pravidelné preventivní prohlídky a návštěvy porodníka-gynekologa provádějící ultrazvuk podle pokynů lékaře nám umožňují včas diagnostikovat tuto patologii a zvolit optimální léčbu s minimálními ztrátami pro pacienta.

Proč je cervikální kanál uzavřený nebo rozšířený, co to znamená?

Jedná se o spojení mezi pochvou a dělohou a plní řadu důležitých funkcí..

Pokud se u ženy během gynekologického vyšetření zjistí zúžení nebo rozšíření cervikálního kanálu, má pacientka právo se zeptat, jak vážně mohou tyto změny ovlivnit funkce reprodukčního systému.

Spermie se pohybují do děložní dutiny podél lumenu cervikálního kanálu, který se nachází v děložním čípku. Prostřednictvím toho se během úspěšného porodu po skončení těhotenství objeví novorozenec.

Tato anatomická struktura je zodpovědná jak za oplodnění, tak za dobrý průběh těhotenství a porodu, plní řadu funkcí souvisejících s fyziologickými procesy (uvolňování menstruačního toku, udržování plodu v děloze během těhotenství), působí jako ochranná bariéra, která zabraňuje vstupu infekcí do dělohy.

Anatomické rysy, co a jak to funguje

Ženy mají často jen obecnou představu o struktuře pohlavních orgánů a vědí jen málo o cervikálním kanálu a jeho hlavních funkcích. Anatomicky je cervikální kanál vřetenovitá dutina se dvěma zúženími na koncích, která se nachází v krční oblasti.

Cervikální část dělohy má obvykle délku až 4,5 cm, šířku kanálu až asi 7 mm. Podél okrajů, komunikujících na jedné straně s pochvou a na druhé straně s dělohou, má kanál dvě zúžení, která se nazývají vnitřní a vnější os. Stav externího hltanu může posoudit gynekolog během vyšetření pomocí gynekologických „zrcadel“.

U nulipárních žen má vnější hltan bodový tvar, po porodu nebo potratu se změní na štěrbinu.

Stejným způsobem, ale v opačném směru, spermie pronikají do děložní dutiny během sexuálního kontaktu. Kanál spolu s dělohou a pochvou tvoří porodní kanál. V procesu přirozeného porodu je kanál vyhlazen a umožňuje narození dítěte.

Vnitřní povrch cervikálního kanálu je lemován růžovým epitelem, který produkuje specifickou slizniční sekreci. Epiteliální buňky jsou vybaveny receptory, které reagují na změny hladin hormonů, takže množství produkované sekrece závisí na fázi menstruačního cyklu.

Jednou z podmínek úspěšného oplodnění je interakce spermií se sekrečními sekrecemi v cervikálním kanálu, což usnadňuje pronikání zárodečných buněk mužského pohlaví do děložní dutiny..

Jedním ze znaků blížící se ovulace je zvýšení množství sekrece sliznice v kanálu, které gynekologové definují jako „příznak zornice“.

Pokud došlo k početí, pak sliznice cervikálního kanálu v důsledku reakcí, které se vyskytly, vrhá modravý odstín (cyanotický), což umožňuje zkušenému gynekologovi zjistit počátek těhotenství ve velmi krátkém čase.

Funkce prováděné cervikálním kanálem

Funkční aktivita cervikálního kanálu je zaměřena na ochranu vnitřních pohlavních orgánů ženy před pronikáním patogenních bakterií a virů. I zdravá žena má ve vaginálním prostoru řadu různých mikroorganismů, mezi nimiž jsou i patogeny.

Děložní dutina má však sterilní prostředí. To je způsobeno aktivitou speciálních buněk umístěných v tloušťce cervikálního kanálu a produkujících sekrece sliznice. Jeho množství se mění v závislosti na fázi menstruačního cyklu pod vlivem hormonů produkovaných tělem.

V počáteční a závěrečné fázi cyklu získá slizniční tajemství viskózní, viskózní konzistenci a jeho prostředí se stává kyselým.

Takové podmínky jsou pro patogenní mikroorganismy nepříznivé, neumožňují jim množit se a vést k jejich smrti..

Pokud spermie v tuto chvíli vstoupí do cervikálního kanálu, je jejich aktivita narušena, což přirozeně brání oplodnění.

Blíže na začátku ovulačního období, díky působení estrogenu, se slizniční sekrece stává vodnatější s alkalickým pH, proto je tento čas optimální pro spermie, což umožňuje mužským zárodečným buňkám snadno proniknout do děložní dutiny a oplodnit vajíčko.

Po sexuálním kontaktu, v jehož důsledku došlo k oplodnění, produkovaný hlen mění svou strukturu, což je způsobeno působením progesteronu.

Tajemství se stává viskózním a viskózním, aby poskytlo vajíčku a vyvíjející se placentě spolehlivou ochranu před možným pronikáním patogenní flóry.

Změny během těhotenství v cervikálním kanálu

Jakmile dojde k početí a začne těhotenství, hromadí se v cervikálním kanálu velké množství husté slizniční sekrece, která uzavře lumen kanálu jako zátka.

Tento druh ucpání kanálu přetrvává po celou dobu těhotenství..

Krátce před nástupem porodu se sliznice odlupuje a žena může vidět vznikající hlen bělavého nebo nažloutlého odstínu s vměstky krevních pruhů. To je signál blížícího se narození.

Existují také změny ovlivňující anatomickou strukturu cervikálního kanálu..

Přibližně 7-12 dní před nástupem porodu je cervikální kanál mírně zkrácen a těsně před porodem, kterému předcházejí kontrakce, se výrazně rozšiřuje (až na 8 - 10 cm), jeho vnitřní povrch je vyhlazený a tvoří jediný porodní kanál děloha - cervikální kanál - vagina.

To poskytuje novorozenci výstup z děložní dutiny. Při provádění ultrazvukového vyšetření těhotné ženy v různých časech se gynekolog snaží kontrolovat stav děložního čípku, protože expanze cervikálního kanálu se týká patologie, která přispívá k předčasnému nástupu porodu.

Co je podstatou isthmicko-cervikální nedostatečnosti?

Pokud je v procesu sledování těhotné ženy diagnostikována diagnóza istmicko-cervikální nedostatečnosti, znamená to, že existuje riziko předčasného odhalení děložního hrdla a nástupu porodu..

Tato patologie hovoří o selhání cervikálního kanálu spolehlivě uchovat vyvíjející se embryo uvnitř děložní dutiny. S takovým porušením hrozí ukončení těhotenství.

Určitá expanze cervikálního kanálu je považována za přijatelnou, v normálních mezích, během období aktivního růstu plodu, přibližně o 16-18 týdnů. Zvyšující se váha plodu a jeho aktivní pohyby vyvíjejí tlak na děložní čípek a nutí jej k mírnému otevření.

Pokud gynekolog v průběhu ultrazvukového vyšetření zaznamená zvětšení kanálu více než normálně, doporučuje se ženě být přijata na lůžkové oddělení, aby zjistila příčinu patologie a přijala opatření zaměřená na snížení expanze a prevenci potratu.

Pokud těhotenství ženy není první, pak lékař věnuje zvláštní pozornost stavu cervikálního kanálu, protože u těchto těhotných žen má děložní čípek méně pružný. K rozvoji ischemicko-cervikální nedostatečnosti přispívá několik faktorů:

 1. přebytek mužských pohlavních hormonů, které ovlivňují tkáně děložního čípku, ve kterém měknou, ztrácejí pevnost a pružnost;
 2. zvýšený tlak na krční oblast v důsledku vývoje dvou nebo více embryí během těhotenství;
 3. existující poranění lumenu cervikálního kanálu, novotvary, zánětlivé procesy v tkáních.

Těhotenství bude uloženo, pokud budou včas přijata vhodná lékařská opatření. V některých situacích se nelze obejít bez chirurgického zákroku, který zahrnuje sešití problematické oblasti děložního čípku, což zabrání dalšímu rozšiřování stěn děložního kanálu.

Příznaky a známky uzavřeného stavu cervikálního kanálu

Patologie, při které dochází k infekci lumenu v cervikálním kanálu, je často diagnostikována u žen, které mají problémy s koncepcí.

V tomto stavu kanálu je vstup spermií do děložní dutiny problematický. V tomto případě hovoří o stenóze cervikálního kanálu, která může být částečná nebo úplná..

Mezi důvody způsobující uzavření tkáně kanálu patří:

 1. důsledky kyretáže děložní dutiny;
 2. negramotné provádění manipulací v cervikální oblasti, například koagulace eroze;
 3. přítomnost tvorby polypózy v lumen kanálu;
 4. infekce tkáně kanálu;
 5. onkopatologie.

Na přerůstání kanálu lze předpokládat následující příznaky:

 1. přítomnost bolestivých pocitů během nástupu menstruace, nedostatek výtoku;
 2. pocit tíhy v pochvě v důsledku tlaku na děložní hrdlo v důsledku opožděného menstruačního toku (hematometr);
 3. bolest v oblasti třísla způsobená krvácením ve vejcovodech (hematosalpinx);
 4. poruchy činnosti močových cest;
 5. bolest v oblasti močového měchýře.

U žen v reprodukčním věku, které plánují otěhotnět a porodit dítě, lékaři doporučují nejprve diagnostikovat a zjistit příčiny patologie a poté, pokud je to možné, provést postup bougie kanálu. Pokud je patologie nalezena u těhotné ženy, musí lékaři vyřešit problém možných komplikací během přirozeného porodu, proto se zvažuje možnost provedení císařského řezu.

Diagnostika a léčba patologií cervikálního kanálu

Uzavření tkání v oblasti cervikálního kanálu sousedícího s vagínou může během vyšetření zjistit gynekolog. Pro dokončení obrazu je předepsáno ultrazvukové vyšetření nebo MRI.

Při potvrzení uzavřeného stavu kanálu je předepsána terapie, která pomůže eliminovat úplnou infekci tkáně a zajistí uvolnění nahromaděných sekrecí v přítomnosti hematomů.

Jsou nabízeny následující hlavní metody:

 1. Manipulace bougienage se speciálním zařízením s tryskami rozšiřujícími lumen kanálu po celé jeho délce, od vnějšího k vnitřnímu, která se v případě potřeby provádí opakovaně. Provádí se v celkové anestezii. Aby se zabránilo možným komplikacím, doporučuje se pacientovi antibakteriální léky. Bougie neposkytuje vždy pozitivní účinek, proto se doporučují jiné metody.
 2. Operace laserové rekanalizace, která se provádí pomocí laserového paprsku, který „odpařuje“ část kondenzované tkáně. Navzdory progresivitě této techniky v důsledku minimalizace traumatu tkáně má řadu kontraindikací, například pokud má pacient krevní onemocnění s vytvořenými nádorovými novotvary, při absenci možnosti kolskopické kontroly horní části kanálu.

U pacientů trpících opakujícími se projevy této patologie se doporučuje implantovat speciální aloplastický implantát, aby se zabránilo úplné fúzi stěn kanálu..

Prevence kontaminace

Je-li nutné provést chirurgický zákrok nebo porod, musí žena zvolit odpovědný přístup k výběru zdravotnického zařízení a vyhledat pomoc kvalifikovaného odborníka s rozsáhlými zkušenostmi.

Co dělat, když je zvětšen cervikální kanál

Patologie expanze cervikálního kanálu je pozorována u žen různého věku. Pokud expanze není spojena s těhotenstvím, může to být známka gynekologického onemocnění, proto se pacientce doporučuje podstoupit vyšetření.

Přirozená mírná expanze je možná během ovulace z fyziologických důvodů. Během menstruace nebo během užívání hormonálních léků lze zaznamenat malé změny šířky cervikálního kanálu (až 2 mm).

Takové výkyvy v šířce lumen kanálu nejsou považovány za patologické. V ostatních případech mohou následující nemoci vést k rozšíření kanálu:

 1. tvorba myomatózních uzlin v děloze;
 2. cystické útvary příloh;
 3. chronický průběh adenomyózy, endometriózy, cervicitidy.

Léčba cervikální dilatace

Patologická terapie zahrnuje lékařskou nebo chirurgickou techniku. Léčba léky je zaměřena na úpravu hormonálních hladin, normalizaci svalového tonusu dělohy.

V případě polypů nebo existujících anomálií ve vývoji děložního čípku se provede kyretáž polypózních výrůstků a kanál se zúží šitím. Zúžení kanálu je usnadněno použitím mechanické metody.

Tato možnost zabrání předčasné dilataci děložního čípku, pokud je žena těhotná. Speciální kroužek se aplikuje na krční oblast a odstraní se v předvečer porodu.

Mnoho žen podceňuje roli, kterou hraje cervikální kanál ve vztahu k realizaci reprodukčních schopností ženy, jakož i při zajišťování zdravého stavu orgánů intimní sféry, což může způsobit řadu komplikací, včetně neplodnosti a neschopnosti rodit dítě. Jakákoli odchylka od normy ve stavu cervikálního kanálu musí být včas identifikována a ošetřena a technika a doporučení budou vybrány odborníkem, jehož výběr musí být pečlivě vyřešen.

Jaká je expanze cervikálního kanálu

Cervikální kanál je cervikální kanál, který spojuje pochvu a děložní dutinu. Má fusiformní tvar. Chcete-li získat přístup do děložní dutiny, lékař provede postup k rozšíření cervikálního kanálu.

Normálně je cervikální kanál pevně uzavřen, aby se zabránilo vstupu infekce do děložní dutiny. Povrch sliznice cervikálního kanálu je lemován válcovitým epitelem, který produkuje hlen. Má porézní strukturu, vyplňuje děložní čípek a tvoří druh zátky. Viskozita hlenu a velikost pórů závisí na hladinách hormonů. Během ovulace se viskozita snižuje a velikost pórů se zvyšuje, což usnadňuje průchod spermií. Tok hlenu je směrován ven, je výraznější podél obvodu, což pomáhá „filtrovat“ plnohodnotné spermie. Během těhotenství je cervikální kanál těsně uzavřen, mění svou barvu, stává se cyanotickým. Před porodem se rozšiřuje a může dosáhnout až 10 cm v průměru.

K vyšetření děložní dutiny používá gynekolog jako nejinformativnější metodu hysteroskopie pro diagnostiku a léčbu.

Umožňuje vám detekovat patologii uvnitř dělohy, diagnostikovat, provádět cílenou biopsii nebo chirurgický zákrok (například potrat).

Hysteroskopii vždy předchází manuální vyšetření za účelem zjištění polohy dělohy a její velikosti. Poté se provede expanze cervikálního kanálu.

Expanze cervikálního kanálu pro vyšetření děložní dutiny se provádí následovně. Pacientka musí být na zvláštním gynekologickém křesle. Vagina a perineum jsou ošetřeny speciálními dezinfekčními prostředky jako před operací.

Po manuálním vyšetření lékař odhalí děložní čípek pomocí zrcadel. Manipulace začíná uchopením předního rtu děložního čípku kleštěmi. Děložní dutina se poté sonduje, aby se určila velikost a směr.

Poté se cervikální kanál postupně rozšiřuje na 8 mm pomocí speciálních dilatačních nástrojů. Poté se provede hysteroskopie.

Pokud je účelem rozšíření cervikálního kanálu kyretáž, je do děložní dutiny do spodní části dutiny vložena ostrá kyreta.

Dále se postupnými pohyby nástroje tam a zpět provádí škrábání stěn dělohy, aby se dosáhlo největšího množství škrábání. Poté se děložní čípek ošetří speciálním roztokem.

Kyretáž se provádí k zastavení nefunkčního děložního krvácení a k odstranění maximálního množství hyperplastického a nekrotického endometria pro další histologické vyšetření. Tento postup vede k zastavení silného krvácení na několik měsíců..

Cervikální kanál: co to je, jaká je její délka během těhotenství, jaké jsou důvody odchylek?

Ženy mají představu o struktuře ženského reprodukčního systému, procesu početí dítěte a těhotenství od dospívání. To je široce odhaleno na hodinách školní biologie. Ženy však někdy nevědí o nejdůležitějších detailech, které jim umožňují nosit dítě po dobu 9 měsíců, dokud neotěhotní..

Pouze během tohoto období se budoucí matky dozví, jaký je účel cervikálního kanálu, proč je důležité kontrolovat jeho stav během těhotenství. Porodníci sledují velikost děložního čípku u těhotných pacientů, aby se předešlo abnormalitám, které mohou ovlivnit nosení dítěte a porod..

Koncept cervikálního kanálu a jeho role v ženském těle

Vnější hltan, stejně jako vnitřní, má průměr ne více než 2-3 mm, na délku dosahuje 40 mm. U ženy, která nemá děti, má otvor tvar bodu; po porodu nebo potratu se hltan stává štěrbinovým a prodlužuje se na 70-80 mm. Stěny hltanu jsou lemovány slizniční vrstvou - endocervix, která plní následující funkce:

 • Tvorba bariéry. Hlen v cervikálním průchodu je překážkou patogenní mikroflóry. Díky této slizniční tekutině nepronikají viry a bakterie do děložní dutiny..
 • Odstranění děložních sekretů. Během menstruace i po narození dítěte se krční dilatací vylučuje krev, hlen a po porodu..
 • Vytvoření podmínek pro penetraci spermií během ovulace. Pod vlivem hormonů se mění kyselost sliznice děložního čípku a rozšiřuje se. Díky těmto dočasným změnám jsou mužské buňky schopny dosáhnout svého cíle..
 • Účast na obecném procesu. S expanzí cervikálního kanálu v době porodu je dítě schopno bezpečně opustit děložní dutinu. Plnou dilataci děložního čípku lze vidět na fotografii.

Jak se endocervix mění během těhotenství?

Po oplodnění a po celou dobu těhotenství se odstín cervikálních struktur mění a stává se modravým. Ke změnám dochází také uvnitř krku; od okamžiku početí se v něm začíná tvořit hlen hlenu, který je určen k ochraně embrya a plodu před vnějším prostředím. Produkce hlenu se provádí endocervixem.

Šířka cervikálního lumenu u žen je 7-8 mm, bez ohledu na přítomnost těhotenství. U nastávajících matek však může mít tvar hltanu výrazné rysy. Tvar je také ovlivněn počtem porodů, zdravím hormonálního systému, chorobami reprodukčních orgánů..

Když se žena chce ujistit, že došlo k těhotenství, obrátí se na gynekologa, který ji nejprve vyšetří a poté ji pošle na ultrazvuk.

Tato metoda vám umožňuje vidět embryo připojené ke stěně dělohy, její velikost.

Navíc pomocí ultrazvukového vyšetření odborník vyhodnotí parametry a stav děložního čípku, aby zjistil možná rizika potratu nebo předčasného porodu..

V normální poloze by měly být konce hrdla pevně uzavřeny. Délka cervikálního kanálu během těhotenství je v rozmezí 35-40 mm. Porodník může také posoudit hrozící nástup porodu podle stavu hltanu..

Normy délky a šířky cervikálního kanálu v různých fázích těhotenství

V raných fázích těhotenství se délka děložního čípku, stejně jako kanál, neliší od délky běžné ženy. Změny jsou patrné od 16 týdnů. Takže v 19. týdnu porodu může délka krku dosáhnout 39 mm, ve 21. týdnu se délka zvýší na 40 mm. Maximální délka cervikálního kanálu je pozorována do 29 týdnů.

Dále postupně dochází k reverznímu procesu a přibližně do 32. týdne lumen mírně klesá. Po dobu 30-33 týdnů je jeho normální hodnota od 30 do 33 mm. Od 33 do 36 týdnů těhotenství se cervix opět prodlužuje. Rozsah normálních hodnot délky v tomto okamžiku je 33-36 mm.

Poté až do konce těhotenství se délka děložního čípku zmenší. To znamená, že tělo se připravuje na vzhled dítěte. Uzavřené konce hltanu se otevřou a tkáně děložního čípku změknou. Před narozením dítěte se hltan do určité míry otevře a dítě dostane příležitost projít porodním kanálem.

Aby se zajistilo, že k porodu nedojde předčasně, gynekologové často vyšetřují děložní čípek. Údaje o jeho délce jsou zvláště důležité v období před porodem..

Diagnostické metody

Když jsou detekovány patologické stavy cervikálního kanálu, je vyšetřován děložní čípek, toto vyšetření je prováděno komplexním způsobem, který umožňuje diferencovaný přístup k diagnóze a výběr optimálního seznamu terapeutických opatření. Vizuální vyšetření pomocí zrcadel umožňuje porodníkovi vidět vnější hltan. Je pravidlem, že pokud je přítomnost polypů fixována ve vaginální oblasti, pak jsou také přítomny v cervikální dutině..

Během vyšetření lékař odebere pacientovi nátěry, aby vyhodnotil přítomnost patologické bakteriální mikroflóry a identifikoval existující nemoci, mezi které často patří:

 • zánětlivé procesy;
 • benigní změny na sliznici;
 • snadná metaplazie děložního čípku, pokud jsou pozměněné buňky přítomny pouze v povrchové vrstvě epitelu;
 • mírný stupeň metaplazie s hlubším pronikáním do epiteliální vrstvy dysprastických útvarů;
 • hluboká metaplazie s poškozením epiteliálního krytu bez penetrace buněk do bazální membrány;
 • prekancerózní podmínky;
 • maligní nádory.

Během těhotenství jsou nastávající matky diagnostikovány několikrát pomocí ultrazvuku. Funkce ultrazvukového vyšetření těhotných žen je cervikometrie. Specialista měří tloušťku a délku děložního čípku. Když jsou zjištěny abnormality, porodník rozhodne, jaké metody korekce stavu použít.

Možné odchylky od normy a jejich příčiny

Cervikální kanál děložního hrdla je jedním z objektů pečlivého dohledu gynekologů při práci s těhotnými ženami. To je způsobeno skutečností, že na jeho stavu závisí nejen narození dítěte, ale také jeho schopnost mít dítě. porušení cervikálního kanálu jsou často faktory, které vyvolávají potraty a předčasný porod.

Nejběžnější patologie kanálu:

 • endocervicitis;
 • patologické zúžení lumenu kanálu;
 • cysta;
 • nádorové formace;
 • ismicko-cervikální nedostatečnost;
 • rozšíření vnitřního hltanu, který musí být uzavřen.

Rozšíření endocervixu

Pokud se děložní hrdlo zvětší u pacientky, která nenese dítě, je třeba ji vyšetřit, aby se zjistily nemoci děložní dutiny.

Důvody pro rozšíření cervikálního kanálu jsou často patologické stavy, jako jsou děložní fibroidy, endometrióza, léze cystických ovarií, chronická cervicitida, adenomyóza.

Lumen děložního čípku může být zvětšen v důsledku příjmu hormonálních léků a kouření.

Uzavřený kanál

Když lékař během diagnózy zjistí, že je cervikální kanál uzavřen, může předpokládat, že je uzavřen lumen děložního čípku. V tomto případě je početí dítěte téměř nemožné, protože úzký lumen zcela uzavře cestu spermatu k vajíčku.

Přerůstání kanálu může být úplné nebo částečné. Důvody jsou:

 • operace s kyretáží děložní dutiny;
 • neprofesionální léčba eroze děložního čípku;
 • přítomnost polypů;
 • onkologické novotvary;
 • onemocnění sliznice kanálu.

Známky infekce cervikálního kanálu:

 • příliš malý výtok během menstruace;
 • bolestivost během menstruačního krvácení;
 • bolesti v tříslech;
 • tíha v pochvě;
 • bolest močového měchýře.

Patologické procesy v ženském těle

Funkce cervikálního kanálu mohou být narušeny z jiných důvodů. Stav kanálu je ovlivňován vnějšími i vnitřními faktory. Časté nemoci cervikálního kanálu:

 1. Zánětlivé procesy. Sliznice kanálu se zanícuje v důsledku pronikání pohlavně přenosných infekcí a dochází k onemocnění, jako je endocervicitida. Může to být způsobeno houbami, viry nebo bakteriálními mikroorganismy.
 2. Polypy. Tyto formace jsou benigní, ale často jsou příčinou ženské neplodnosti. U nastávajících matek je někdy diagnostikován falešný deciduální polyp. Jeho vzhled je výsledkem hormonálních abnormalit. Když je rovnováha hormonů normalizována, takový polyp přechází sám..
 3. Cervikální nádorové formace: fibroidy, hemangiom, myom, fibrom. Tyto benigní nádory jsou léčeny chirurgicky.

Co dělat v případě zjištění porušení?

Pokud se zjistí porušení tvaru nebo velikosti cervikálního kanálu, měl by gynekolog po vyšetření odeslat pacientku k dalším vyšetřením. Žena musí projít testy na genitální infekce, onemocnění močového systému, nátěr k určení maligních novotvarů v raných fázích jejich vývoje. Kromě toho se provádí kolposkopie a biopsie.

Pokud lékař během vyšetření zjistí jakékoli útvary v cervikální dutině, bude kyretovat slizniční vrstvu cervikálního kanálu v oblasti, kde je detekován novotvar. Získané buňky z děložního čípku dále podstoupí důkladné histologické vyšetření, které nám umožní učinit závěr o povaze formace a jejím nebezpečí pro zdraví pacienta..

Preventivní opatření

Při přípravě na početí dítěte byste měli podstoupit komplexní vyšetření, abyste zjistili existující porušení a přijali opatření k jeho odstranění. To umožní vyhnout se komplikacím během těhotenství a mít zdravé dítě..

Nastávající matka by měla neustále sledovat hygienu intimní oblasti, nezanedbávat praní a včas měnit spodní prádlo. Lékaři radí těhotným ženám, aby se vyvarovali sprchování pro terapeutické nebo profylaktické účely, protože tato metoda má negativní vliv na cervikální kanál, zvyšuje riziko poranění a infekce.

Důvody pro rozšíření cervikálního kanálu u postmenopauzálních žen

Climax je doba zjevných změn, které většinou ovlivňují reprodukční orgány. Často jsou doprovázeny nepříjemnými příznaky, ale obvykle mají přirozenou povahu..

Je pravda, že mezi těmito změnami lze najít podivné a nežádoucí. Ne každý pochopí, co znamená rozšíření cervikálního kanálu u žen po menopauze. Koneckonců, když přišla menstruace, mnoho žen si s její velikostí starosti nedělalo..

Cervikální kanál - kam vede?

Cervikální kanál je vnitřek děložního čípku, což je spojnice mezi hlavním ženským orgánem a pochvou. Je pokryta vrstvou epitelu, který má schopnost vylučovat hlen. Jeho množství a složení se liší v závislosti na období menstruačního cyklu..

Nejlikvidnější a minimální jsou tyto sekrece během ovulace, kdy tělo vytváří nejpříznivější příležitosti pro oplodnění ženské reprodukční buňky. Po zbytek času je hlen dostatečně silný a jeho maximální množství nastává před menstruací..

U žen v reprodukčním věku má cervikální kanál šířku 7-8 mm. To stačí k proniknutí spermií, odstranění menstruačního toku, jehož součástí je také tajemství vylučované jeho epitelem.

Změny menopauzy

Jak souvisí menopauza a cervikální kanál? Skutečnost, že reprodukční systém prochází během tohoto období změnami, již byla řečena. Tato malá oblast není výjimkou. Mění se pod vlivem nové hormonální rovnováhy, stejně jako všechny reprodukční orgány, to znamená, že klesá.

Snížení estrogenu a progestinů se odráží v děloze tak, že její svalová tkáň atrofuje a nahrazuje ji pojivová tkáň. Orgán se zmenšuje natolik, že se ve srovnání s obdobím před menopauzou zmenšil jeden a půlkrát. Podle toho jsou rozměry cervikálního kanálu v menopauze:

 • Délka 20-25 mm;
 • Šířka 3-5 mm.

Pro některé může být druhá hodnota ještě skromnější kvůli procesu přerůstání tkáně. Ztenčený epitel také produkuje mnohem méně hlenu, což u mnoha vede k vaginální suchosti.

Biologický význam změn je jasný: žena již nehrozí, že se stane matkou, proto nepotřebuje průchod v děloze kvůli spermatu a menstruaci.

Změny v cervikálním kanálu během menopauzy jsou způsobeny hormonální nerovnováhou

Příčiny zvýšené velikosti cervikálního kanálu

Je nutné sledovat gynekologické zdraví během menopauzy ještě pečlivěji než dříve. Toto je doba aktivace mnoha nemocí, včetně smrtelných.

U některých vyšetření odhalí, že prostor vedoucí z dělohy do pochvy je neobvykle velký. To je již důvod k obavám, protože zvětšený cervikální kanál v menopauze znamená jedno z gynekologických onemocnění. Nejneškodnějším z nich je zánět krční sliznice..

Serosometr

Vzhledem k novému hormonálnímu pozadí, které je pro tělo neobvyklé, je narušena schopnost obnovit děložní sliznici. Rozkládá se, což je přirozené, ale tento proces může být doprovázen uvolňováním a hromaděním tekutiny v dutině orgánu. A to už není normální.

Kromě gynekologických onemocnění mohou stimulovat tvorbu vodnatých sliznic následující:

 • Hormonální substituční léčba. Většina léků obsahuje estrogeny, které zmírňují závažné příznaky menopauzy, ale mohou také vyvolat vedlejší účinky;
 • Kouření. Nikotinové dásně zhoršují hormonální poruchy, což způsobuje ještě větší degradaci děložní sliznice;
 • Výživa nedostatečná pro věk, to znamená dostatek tuků. Jsou uloženy „v rezervě“, což také zvyšuje hormonální poruchu;
 • Vyhýbejte se fyzické aktivitě. Žena, která se obává osteoporózy, je líná, minimalizuje zátěž, což dále narušuje metabolické procesy. To nejvíce negativně ovlivňuje výstelku dělohy..

Žena ve svém šedém tekutém výtoku, zejména po sexu, pociťuje nepohodlí a bolest v břiše, potíže s močením.

Myoma

Myom dělohy je jedním z důvodů pro rozšíření cervikálního kanálu s menopauzou

Fibroidy jsou zpravidla detekovány ještě před nástupem menopauzy a odkládají ji o 2-3 roky. Ale u některých se tento benigní nádor objevuje po zmrazení vaječníků, ukončení menstruace.

Přispějte k jeho výskytu ve věku, kdy množství estrogenu klesá:

 • Nadváha;
 • Poruchy metabolismu sacharidů;
 • Stres, který je častým doprovodem menopauzy, zejména její první poloviny;
 • Patologie štítné žlázy, které se často vyskytují u žen starších 50 let;
 • Minulé potraty, překážky v porodu.

Fibroidy mohou být také příčinou serosometrů. Pokud dojde během menopauzy k expanzi cervikálního kanálu, občas se objeví vodnatý výtok, a to i bez krve, má smysl udělat ultrazvuk a zkontrolovat tloušťku endometria. Myom v tomto věku je často kombinován s jinými gynekologickými patologiemi..

Polyp

Tento benigní novotvar se skládá z několika vrstev endometria přetrvávajících v jedné ze sekcí dělohy. Rázy hormonů, které se vyskytují u premenopauzálních žen, přispívají také k jeho vzhledu

 • Cukrovka;
 • Hypertenze;
 • Obezita;
 • Psychologické problémy;
 • Dysfunkce štítné žlázy.

Tyto důvody jsou projevy závažného průběhu menopauzy. Polyp proto lze nalézt u těch, kterým to dříve nevadilo. V některých případech o sobě po dlouhou dobu nenaznačuje. A pouze během ultrazvukového vyšetření si specialista všimne jak novotvaru, tak zvětšeného cervikálního kanálu.

Doporučujeme přečíst si článek o rozdílech mezi menopauzou a těhotenstvím. Dozvíte se o rozdílu ve složení produkovaných hormonů, pocitech ženy, možnosti použití těhotenského testu.

Hyperplazie endometria

U žen po menopauze může dojít k dilataci cervikálního kanálu v důsledku abnormální proliferace buněk podobného endometriu. Zdálo by se, že v tomto období, kdy estrogeny z těla prakticky vymizely, by tomu tak nemělo být. Koneckonců, jsou to tyto hormony, pokud jsou v nadbytku, které napájí hyperplastický proces.

Proliferaci tkání však usnadňují onemocnění často pozorovaná v klimakterickém období:

 • Vysoký krevní tlak;
 • Nadváha;
 • Cukrovka;
 • Nemoc jater.

Užívání léků obsahujících estrogen, které pomáhají tělu přizpůsobit se novému složení hormonů, může také zvýšit riziko onemocnění..

Hyperplazie může být latentní nebo se může projevovat jako krvácení, šmouhy. Často se kombinuje s polypy a cystami endometria. Ale i při asymptomatickém průběhu lze zjistit pomocí ultrazvuku. Endometrium se zesílí a zvětší se prostor uvnitř krku.

V jiném případě může vyléčitelná nemoc degenerovat do onkologické. Čím více je proces opomíjen, tím problematičtější je zotavení i po odstranění dělohy. Nebezpečí se můžete vyhnout, pokud budete jednou ročně provádět ultrazvuk pánevních orgánů.

Velikost folikulu má přímý dopad na pravděpodobnost oplodnění. Pokud je to více než obvykle, existuje riziko vzniku cyst. Za odchylku se také považuje více folikulů stejné velikosti.