Časná menopauza a metody léčby

Podle statistik čelí 2% žen takovým problémům jako časná menopauza. Ukončení menstruace a zánik reprodukční funkce jsou ve věku 40–50 let normální. Pokud k menopauze dojde mnohem dříve, přibližně ve věku 30 let, pak to není norma. Příčiny předčasné menopauzy mohou být různé - jedná se o dědičná onemocnění a patologie a nezdravý životní styl. Není divu, že ženy s diagnostikovanou časnou menopauzou jsou depresivní, zejména ty, které mají v plánu mít potomky. Nenechte si však dopřát sklíčenost. Je nutné vyhledat pomoc u gynekologa, který má být vyšetřen v nejranějších fázích tohoto jevu. Po absolvování nezbytné léčby existuje vysoká pravděpodobnost zachování plodnosti a odložení nástupu menopauzy.

Přečtěte si také na našem webu: Menopauza: co to je? Jaké jsou první příznaky menopauzy?

Předčasná menopauza a proč s ní musíte bojovat

I když se příznaky časné menopauzy, jako návaly horka, agresivní záchvaty, nervozita a nepohodlí v oblasti genitálií, neprojeví, léčba je stále nutná. Proč? Vzhledem k tomu, že mladé ženy obvykle vedou zdravý životní styl a aktivní činnost, stejně jako kvůli věku, se hlavní příznaky menopauzy nemusí projevit. To pro mladou ženu představuje zdravotní riziko. Pokud nebudou včas zjištěny hormonální změny, je pravděpodobnost vzniku závažných onemocnění vysoká: diabetes mellitus, mrtvice a infarkt, hypertenze, Alzheimerova choroba. Změny také ovlivní vzhled, protože menopauza spouští proces stárnutí v těle ženy. Stav pokožky se zhoršuje, vypadávají vlasy a nehty. Je třeba si uvědomit, že je důležité přijmout opatření k léčbě časné menopauzy, v žádném případě nenechte vše jít samo, nevyrovnejte se s problémem, nevyhýbejte se mu.

Jak zabránit předčasné menopauze u žen?

Každý ví, že je nemožné zabránit nástupu menopauzy. Musíte pochopit, že toto je nevyhnutelná etapa v životě jakékoli ženy, toto je jeden ze zákonů přírody. Je však možné zabránit nástupu menopauzy dopředu předem. Aby se zabránilo předčasné menopauze, existuje soubor pravidel:

 1. Správná výživa. Vyvarujte se přejídání, konzumace jednoduchých sacharidů a tuků, protože vedou k hormonálním poruchám a endokrinním onemocněním, které negativně ovlivňují fungování vaječníků. Udržujte správnou stabilní hmotnost, sledujte hladinu cukru a cholesterolu. Zahrňte do své stravy luštěniny, ořechy, ryby, zeleninu a ovoce a mléko. Nedržte přísné diety a hladovění.
 2. Tělesné cvičení. Cvičení nejen pomáhá udržovat štíhlou postavu, ale je také dalším způsobem, jak zabránit předčasné menopauze. Pohyb je v první řadě život, stejně jako dobrý metabolismus a zdravé cévy.
 3. Odmítnutí špatných návyků. To se týká kouření a pití alkoholu. To vše negativně ovlivňuje stav a fungování vaječníků. Všimněte si, že ze všech dotazovaných žen s časnou menopauzou - 15% užívalo tabákové výrobky a alkohol.
 4. Pravidelné návštěvy lékaře. Menstruace s menopauzou nekončí okamžitě. Kvůli zhoršení vaječníků je narušen menstruační cyklus a menstruace je nepravidelná. Pokud je to pozorováno během tří až čtyř měsíců, musíte kontaktovat gynekologa a provést komplexní vyšetření.
 5. Sexuální život a porod. Jedním z bodů prevence předčasné menopauzy je pravidelný sex, nejlépe s pravidelným partnerem. Dbejte na to, aby nedošlo k nechtěnému těhotenství, protože potrat, stejně jako absence porodu, negativně ovlivňují práci vaječníků a přispívají k brzkému zániku jejich funkcí.
 6. Vyhněte se stresovým situacím. Je téměř nereálné být neustále v klidu, ale traumatizujícím situacím je třeba se vyhnout. Při neustálém hledání kariérního růstu nezapomeňte na odpočinek.

Přečtěte si také, jak obnovit funkci vaječníků s časnou menopauzou.

Přípravy na odstranění hrozby menopauzy v předstihu

Jak se vyhnout nástupu časné menopauzy? Moderní medicína má schopnost léčit časnou menopauzu a nabízí mnoho léků schopných „potlačit“ menopauzu, pokud hrozí její nástup dříve, než je předepsaná doba.

Základem všech léčivých přípravků jsou syntetické nebo fytohormony estrogen a progesteron. Je důležité, aby jakýkoli lék, dokonce i homeopatický, byl předepsán lékařem poté, co provede úplné vyšetření těla, aby zjistil kontraindikace.

Včasná léčba menopauzy syntetickými hormony

V naší domovině si ženy dávají pozor na léky obsahující hormony, když se stejně jako v Evropě používají všude a jsou považovány za téměř všelék na všechny nemoci. Hormonální léčba je nezbytná, když nastane časná menopauza a je nejúčinnější. Váš gynekolog může předepsat jeden z těchto léků:

 • Femoston;
 • Divigel;
 • Divitren;
 • Klimonorm;
 • Cyclo-Proginova;
 • Estriol;
 • Kliogest;
 • Premarin;
 • Proginova.

Tyto léky mohou obnovit pružnost vaginálních tkání a zmírnit příznaky menopauzy..

Místní léky (krémy, gely, masti, čípky) se používají, pokud máte obavy z pocitu sucha a pálení v intimní oblasti kvůli nedostatku pohlavních hormonů. Tyto prostředky se také používají k prevenci onemocnění genitálií a močové trubice. Všechny se používají různými způsoby, proto si před použitím přečtěte pokyny. Gynekologové považují tyto léky za nejúčinnější:

 • Ovestin;
 • Estriol;
 • Dermestril;
 • Divigel;
 • Klimara;
 • Evalgin.

Byliny pro časnou menopauzu

Léčba časné menopauzy u žen může být prováděna pomocí alternativních metod. Pokud nemáte žádné kontraindikace, můžete k udržení zdraví ženského těla pít bylinné léky. Takové lidové léky jsou velmi účinné a mohou zabránit předčasnému nástupu menopauzy..
Existují rostliny, které obsahují estrogeny. Pomáhají stimulovat vaječníky a metabolismus těla. Před použitím bylin nebude zbytečné konzultovat s odborníkem.

Pastýřská taška

Nevěnujte pozornost skutečnosti, že tato rostlina je populárně považována za plevel. Tato bylina je silným zdrojem přírodních estrogenových hormonů. Užívá se v malém množství: 1 polévková lžíce bylin se nalije vroucí vodou (200 ml) a nechá se vyluhovat po dobu dvou hodin. Je nutné vzít odvar 40 ml čtyřikrát denně.

Borovaya uterus (ortilia jednostranný)

Rostlina má nejsilnější vlastnosti, zmírňuje příznaky menopauzy, doplňuje hladinu estrogenu. Pro přípravu infuze se 1 lžíce ortilie nalije do 200 ml vroucí vody. Poté necháme 20 minut chátrat a filtrovat. Jedna lžíce se užívá třikrát denně po dobu 14 dnů.

Červený kartáč

Stejně jako předchozí byliny má rhodiola za studena fytohormony. Pití infuzí této byliny je nutné pro návaly horka nebo nespavost. Je přísně zakázáno jej používat se zvýšeným tlakem nebo sklonem k trombóze. Vaří se takto: 1 čajová lžička se zalije 200 ml horké vody a 15 minut se vyluhuje. Pije se třikrát denně na půl sklenice. Léčba rhodiolou probíhá během 1-3 měsíců.

Jetel

Používá se jako anti-klimakterické činidlo, které pomáhá zmírnit návaly horka. Obsahuje hodně hořčíku, selenu, vitamínů, chrómu, draslíku a fosforu. Chcete-li připravit vývar, musíte si vzít dvě polévkové lžíce na 200 mililitrů vody. Musíte vařit ve vodní lázni po dobu 15 minut. Poté nechte lúhovat dvě hodiny. Přeceďte a vypijte.

Estrogeny obsažené v lipovém květu jsou velmi podobné těm, které produkují samotné vaječníky. Lípa je univerzální (eliminuje pocení, léčí nespavost a nervozitu) a je vhodná pro mnoho žen. Může být použit jako nápoj (je lepší pít ráno, to dodá tělu tón po celý den) nebo přidat takový odvar do koupele.

Šalvěj

Používá se pro návaly horka. Nálev se připravuje následovně: voda a suché listy šalvěje se odebírají v poměru 1:10. Vařte v parní lázni bez vaření po dobu 15 minut. Zjistěte více o léčivých vlastnostech šalvěje pro ženy s menopauzou.

Tyto bylinky by se měly vařit jako čaj. Můžete je absolvovat pouze po dobu tří měsíců. Poté je nutné podstoupit analýzu obsahu hormonů v krvi.

Vitamíny a homeopatické léky

Homeopatické léky neobsahují hormony, ale mají blahodárné účinky na tělo a nepředstavují zdravotní riziko. Nepoužívají se samostatně jako lék, ale spíše jako tonikum. S časnou menopauzou homeopatie podporuje imunitu ženy, snižuje agresi a nervozitu, stabilizuje metabolické procesy.

Předepsány jsou následující homeopatické léky:

 • Estrovel;
 • Klimadinon UNO;
 • Livial;
 • Inoklim;
 • Menopace;
 • Femivell;
 • Climaxan.

Věnujte také pozornost vitamínům. Pomohou vám udržet vaši přitažlivost a krásu, protože mají omlazující účinky na všechny orgány. Rušivé příznaky a příznaky časné menopauzy pomohou vyloučit hořčík, vápník a vitamíny skupin A, D, C, E..

Vitamínové komplexy zlepšují fungování vaječníků, hypofýzy a dalších žláz, pomáhají obnovit tkáně v těle a zlepšují metabolický proces. Vitamíny můžete kombinovat jak s hormony, tak s fytopreparáty. Podívejte se na multivitaminový komplex Ladies Formula Menopause Day-Night.

Pamatujte, že jakákoli terapie je založena na závažnosti menopauzy. Nepředepisujte léčbu sami, je lepší vždy konzultovat s lékařem.

První známky časné menopauzy u žen - jak pochopit, že nastala menopauza?

Menopauza je fyziologický proces zániku reprodukční funkce ženy. Je charakterizována absencí nástupu menstruace. Normálně má žena každý měsíc proces odmítnutí endometria - funkční vrstvy sliznice děložní dutiny.

Tento proces je hormonálně závislý a je regulován hlavním endokrinním orgánem reprodukčního systému - vaječníky..

Existují dva hlavní hormony, estrogen a progesteron:

 • Estrogeny přispívají nejen k tvorbě endometria, ale také k funkčním změnám v mléčných žlázách, jakož i k ovlivnění různých vazeb metabolismu.Mezi tyto momenty patří produkce oxidu dusnatého, který je nezbytný pro dilataci cévního řečiště, zvýšení produkce lipoproteinů s vysokou hustotou a snížení nízké hustoty. Estrogen navíc udržuje dostatečnou kostní hustotu.
 • Druhým nejdůležitějším hormonem je progesteron. Hraje sekundární roli, protože neovlivňuje další životně důležité funkce v těle..

S věkem se práce vaječníků začíná postupně snižovat, což se primárně projevuje porušením reprodukčního systému a později dalšími projevy.

Průměrný věk v menopauze je mezi 42 a 55 lety. V některých případech se rámečky mohou pohybovat různými směry. Pokud navíc k menopauze dojde v pozdějším věku, pak se tato situace nevztahuje na patologii.

 1. Příčiny časné menopauzy
 2. Příznaky časné menopauzy
 3. První příznaky
 4. Změny v těle
 5. Psycho-emoční příznaky
 6. Časná menopauza po 35 letech
 7. Časná menopauza po 45 letech
 8. Léčba časné menopauzy
 9. Hormonální terapie
 10. Fytohormony
 11. Dieta s časnou menopauzou
 12. Sex
 13. Proč je časná menopauza nebezpečná??
 14. Prevence předčasné menopauzy
 15. Recenze

Příčiny časné menopauzy

Existuje mnoho důvodů pro rozvoj časné menopauzy..

Mezi nimi zvýrazněte hlavní skupiny:

 • Dědičný důvod. Hlavní je chromozomální patologie, která je spojena s vadami ve struktuře i v množství. Jednou z nejzávažnějších patologií je Shershevsky-Turnerův syndrom, který je spojen se zvýšením chromozomálního množství. V genotypu ženského těla se nacházejí 3 X chromozomy. Výsledkem je nesprávná funkce vaječníků a nevhodná produkce estrogenů. Vaječníky nejsou ovlivněny estrogeny, a proto se netvoří vajíčka. V některých případech nemusí být vejce zcela vytvořena. U žen s podobným onemocněním může být menstruace pouze jednorázová nebo zcela chybí. Takové ženy nemohou porodit dítě. Kromě toho může existovat dědičná predispozice spojená s nedostatečným přísunem folikulárních buněk do vaječníků. V genetickém aparátu může nastat pouze neúplná funkční aktivita chromozomů. U takových žen se menstruace může objevit mnohem dříve, než je průměrná hranice..
 • Včasné zrychlení. To je jedna z aktuálně běžných příčin, které budou spojeny s časným nástupem menstruace. U některých dívek se tedy menstruace může objevit před dosažením věku 11 let. Ve výsledku se průměrný věk trvání menstruace může rovnat normálnímu množství.
 • Nedostatek těhotenství a porodu po celý život. Pokud žena nemá těhotenství, která končí porodem, je po celý její život pozorován velký počet menstruací. Výsledkem je rychlejší vyčerpání ovariálního folikulárního zásobení..
  Nádorové formace ve vaječnících. Může to být jak benigní, tak maligní formace v oblasti vaječníků. V této tkáni dochází k postupné tvorbě atrofie buněčného aparátu, která je doprovázena porušením nejen prokrvení, ale také funkční dysfunkce.
 • Chirurgické zákroky v oblasti vaječníků. Důvodem může být odstranění nádorových útvarů, stejně jako nouzové operace v důsledku porušení integrity tkáně. Mezi nejčastější patologie patří: apoplexie vaječníků, těhotenství vaječníků, prasknutí cysty atd. Výsledkem je, že po operaci je provedeno buď úplné odstranění tkáně vaječníku, nebo jeho částečná resekce. Může dojít k odstranění části zásobování folikulů v těle nebo k jejich úplné destrukci, což následně vede ke snížení počtu menstruace.
 • Radiační expozice. V důsledku dlouhodobé radiační terapie nebo diagnostiky pomocí těchto metod dochází k postupnému škodlivému účinku na hormonální tkáň. Tato reakce je nevratný proces. Prahová hodnota zatížení 6 Gray bude považována za stejnou..
 • Chemoterapeutický účinek. V důsledku užívání silných léků, které mají protinádorový účinek na celé tělo. Ale kromě porušení dělení v maligních buňkách k tomu dochází také ve zdravých tkáních. Po léčbě dochází k narušení produkce estrogenu a procesu ovulace. Nejčastěji po chemoterapii u žen dochází k uměle vyvolané menopauze..
 • Autoimunitní proces. Jedná se o komplexní reakce na zdravou tkáň, které se vyznačují procesem nahrazení zdravé folikulární tkáně pojivovou jizvou. Mezi tyto patologie patří Addisonova choroba, diabetes mellitus typu I a systémové kolagenózy. V některých případech může být dřívější nástup menopauzy spojen s tvorbou protilátek proti ovariální tkáni nebo hormonům nezbytným pro proces ovulace. Výsledkem je proces nevratné atrofie..
 • V některých případech může být časný nástup menopauzy spojen s faktory prostředí, stejně jako s poruchami životního stylu. Patří mezi ně kouření, užívání alkoholu, drog, stejně jako výživové nedostatky, doprovázené poklesem tělesné hmotnosti nebo naopak jeho nadbytkem..

Příznaky časné menopauzy

První příznaky

První známky časné menopauzy:

 • Nejprve je to porušení cyklickosti menstruace. Žena může změnit nejen rytmus, s častými poruchami, ale také porušení délky, objemu, charakteru.
 • Navíc s časnou menopauzou existuje vysoká pravděpodobnost vzniku závažného premenstruačního syndromu. Poté se menstruace úplně zastaví..
 • S časnou menopauzou jsou takové vážné problémy, jako návaly horka. Jedná se o období prudkého rozšíření krevních cév, které vede k porušení kontroly teploty u ženy. Může to být také pravidelně se vyskytující zimnice..

Změny v těle

Fyziologické změny:

 • Žena s nástupem časné menopauzy velmi často zaznamenává pokles metabolismu. V současné době je to jeden z hlavních příznaků.
 • Objevuje se postupný nárůst tukové hmoty. Takové podmínky je obtížné kontrolovat, navíc je velmi obtížné zbavit se nadbytečných kilogramů, které se v budoucnu na těle objeví. To je jeden z výchozích bodů pro vznik arteriální hypertenze..
 • Zvýšený krevní tlak. Žena v tomto období je ohrožena rizikem rozvoje infarktu a mozkových příhod. Dokonce i ti, kteří mají po celý život trvalou hypotenzi, mohou být později odkázáni na skupinu pacientů s hypertenzí. Kromě toho může nastat v důsledku zvýšení lipoproteinů s nízkou hustotou a rozvoje aterosklerózy.
 • Vzhled plynatosti. Velmi často s časnou menopauzou se rozvíjí intolerance na potraviny obsahující laktózu. Podobný obrázek je spojen s nedostatečnou produkcí žluči, látky závislé na estrogenu.
 • Inkontinence moči se objevuje v důsledku nedostatečné aktivity svěrače močové trubice, který je také hormonálně závislým orgánem, zejména v období rané menopauzy.

Psycho-emoční příznaky

To je jeden z důležitých bodů ve vývoji časné menopauzy. Tato oblast je nejvíce zapojena do poruch spojených s hormonálními změnami.

Jsou následující:

 • Je zaznamenána podrážděnost;
 • Časté změny nálady;
 • Zvýšená únava;
 • kvalita spánku je narušena;
 • Zhoršující se paměť a vnímání informací;
 • Časté bolesti hlavy mohou způsobit, že žena bude mít trvale depresivní náladu..

Časná menopauza po 35 letech

Jedná se o jednu z nejnebezpečnějších možností, protože v tomto případě se zvyšuje riziko vzniku závažných komplikací, z nichž nejčastější je osteoporóza..

Ženy, které se potýkají s takovým problémem, by si proto měly vybrat u odborníka nejvhodnější možnost léčby..

Navíc s časnou menopauzou v tomto věku jsou příznaky velmi výrazné..

Projevují se výraznými změnami nálady, návaly horka, změnami krevního tlaku.

Časná menopauza po 45 letech

Toto je příznivější varianta průběhu časné menopauzy. S ním dochází k méně výrazným příznakům průběhu procesů a riziko komplikací není tak vysoké.

Navíc v některých případech není nutné jmenovat speciální léky, které jsou nezbytné k udržení hormonálních hladin a ke snížení závažnosti komplikací..

Léčba časné menopauzy

Hormonální terapie

Je třeba poznamenat, že tento typ léčby má velký význam, zejména pro ženy, které čelí problému časné menopauzy. Tyto prostředky jsou schopny zcela nahradit přirozené, které produkují vaječníky..

Mohou je používat všechny ženy s příznaky menopauzy v různých věkových skupinách, pokud neexistují žádné kontraindikace. Tyto schůzky jsou zvláště důležité pro příznaky časné menopauzy nebo při vytváření umělé menopauzy, zejména v raném věku..

Právě hormonální substituční léčba může zabránit rozvoji závažných komplikací spojených s nedostatečnou nebo úplnou absencí produkce hormonů ve vaječnících..

Fondy mohou mít jiné složení, jedná se buď o kombinované léky nebo o jedno složení:

 • Kombinované léky obsahují jak estrogeny, tak progesteron. Jmenován buď na týdenní období zrušení, nebo bez přerušení. Během přestávky dochází ke krvácení z vysazení. Kombinované prostředky zahrnují Angelik, Divina nebo Cycloproginova.
 • Monopreparáty obsahují ve svém složení pouze estrogeny, předepsané hlavně ve formě lokální terapie, nikoli pro systémové podávání. Léky, které mají ve složení pouze estrogeny, jsou Proginova, Livial atd..

Formy podání mohou být různé, s časnou menopauzou jsou to injekce, tablety a také náplasti.
Omezením v přijetí může být přítomnost jakýchkoli kontraindikací.

Průběh terapie může být individuální, ale ve většině případů jde o dlouhodobé a systémové užívání, které je kontinuální. Může pokračovat až do středního věku nástupu menstruace..

Fytohormony

Jedná se o jeden z moderních prostředků používaných pro časnou i včasnou menopauzu. Tyto léky jsou vyráběny na základě rostlin, které obsahují fytoestroegeny - složky, které mají podobné složení s přírodními hormony, ale mají nižší účinnost.

Jsou jmenováni odborníkem až po úplném vyšetření těla. Nejčastěji je používá žena, když je kontraindikována hormonální substituční léčba..

V tomto případě fytohormony pomáhají vyrovnat se s hlavními patologickými příznaky časné menopauzy, jako jsou návaly horka, zimnice, závratě, změny nálady a drobné výkyvy krevního tlaku. Pokud jde o účinnost, jsou horší než hlavní hormonální látky, ale přesto pomáhají snižovat závažnost příznaků..

Léčba časné menopauzy by navíc měla být dlouhá, aby se dosáhlo požadovaného účinku, a zpravidla kontinuální. V současné době bylo identifikováno mnoho druhů drog, mezi nimi nejoblíbenější jsou Tsi-Klim, Klimadinon atd..

Dieta s časnou menopauzou

Během tohoto období by žena měla věnovat zvláštní pozornost její výživě. To je způsobeno skutečností, že dochází k rychlé restrukturalizaci všech orgánů a systémů, což vede ke snížení metabolismu a vylučování živin a ke změně ukazatelů kvality krve.

Aby se snížila závažnost metabolických poruch, je třeba dodržovat zásady racionální výživy:

 • Je nutné omezit konzumaci smažených, tučných a slaných jídel. Mělo by se také snížit podávání.
 • Rostlinné tuky by měly být upřednostňovány, zvířata jsou redukována co nejvíce.
 • Zvířata by měla obsahovat omega-3, které se nacházejí v určitých druzích ryb atd..
 • Doporučuje se konzumovat více mléčných výrobků obohacených o vápník. Tyto potraviny pomáhají zpomalit rozvoj osteoporózy v časné menopauze..
 • Je také nutné, aby časná menopauza zahrnovala dostatečné množství ovoce a zeleniny, které dodá nejen zdravý cukr, ale také vitamíny.

Je to kvalita intimního života, která se do značné míry mění od okamžiku nástupu časné menopauzy, může to mít mnoho důvodů, z nichž hlavní je výrazná hormonální změna, při které chybí chuť na sex, stejně jako psychologická nálada ženy.

V důsledku sníženého libida během sexu může dojít k těžkým nepohodlí, zejména na začátku menopauzy.

Chcete-li zlepšit kvalitu, můžete použít hormonální substituční terapii nebo topické přípravky ve formě gelů a mastí, z nichž některé mohou obsahovat estrogen..

Při pravidelné sexuální aktivitě mohou příznaky časné menopauzy klesat a komplikace se také stávají mírnými..

Proč je časná menopauza nebezpečná??

Vzhledem k tomu, že předčasné vyhynutí reprodukční funkce není jen patologický proces, který ovlivňuje reprodukční systém, ale začínají se objevovat také změny v dalších orgánech, které se ukáží jako závislé na estrogenu.

Nebezpečí časného nástupu menopauzy:

 • V první řadě je časný nástup menopauzy u žen nebezpečný vývojem nevratné neplodnosti. V dnešní době je tento problém stále naléhavější vzhledem k tomu, že se žena snaží realizovat svoji reprodukční funkci v pozdějším věku. S nástupem datové menopauzy je proces nemožný..
 • S poklesem hladiny hormonů dochází také ke snížení kvality tkáně. Ztrácí se pružnost a tvorba sekrece, v důsledku čehož se může vyvinout prolaps nebo suchost sliznic.
 • Porážka extragenitálních systémů. To je vyjádřeno především zvýšeným rizikem arteriální hypertenze, která se tvoří v reakci na pokles estrogenu a oxidu dusnatého, což přispívá k expanzi cévní stěny. Dochází k křečím krevních cév a dochází k přirozenému procesu zahušťování krve v důsledku nedostatečné produkce některých složek..
 • Kromě toho se může vyvinout osteoporóza. Estrogeny jsou látky, které pomáhají udržovat. Pekelná hustota kostí. Po nástupu časné menopauzy dochází k většímu vyplavování vápníku z kostní tkáně. Žena si může všimnout vývoje patologických zlomenin a deformací velkých kostí.
 • Jde také o snížení pružnosti a ztrátu vlhkosti v pokožce. Je to s nástupem menopauzy, čím dříve žena zaznamená známky rychle postupujícího stárnutí. To se projevuje výskytem vrásek, snížením jeho pružnosti, ztrátou tónu atd..
 • Pravděpodobnost nadváhy je navíc vysoká. S časnou menopauzou dochází k prudkému zpomalení metabolismu, což se projevuje postupným nárůstem podkožního tuku. Existuje také vysoká pravděpodobnost vzniku aterosklerózy v důsledku zvýšení lipoproteinů s nízkou hustotou, které jsou pro tělo škodlivé frakce..

Prevence předčasné menopauzy

V souvislosti se současným problémem, kdy může menopauza nastat v raném věku, zůstávají preventivní opatření poměrně relevantním tématem. Pomáhají nejen prodlužovat mládí žen, ale také předcházet rozvoji komplikací, které nastanou během nástupu menopauzy..

Mezi tyto činnosti patří:

 • Pravidelné návštěvy odborníků. To je nezbytné pro neustálé sledování stavu reprodukčního systému. Pokud se objeví příznaky časné menopauzy, lze je napravit a včas předepsat náhradní léčbu. Umožňuje také identifikovat maligní procesy v raných fázích, čímž se snaží vyloučit nebo snížit množství možné chemoterapie nebo radiační terapie..
 • Správná výživa. Jedná se o poměrně závažný bod v prevenci předčasné menopauzy, protože není vyloučena možnost vyčerpání rezerv ve vaječnících. Mělo by být úplné a vyvážené a obsahovat dostatek bílkovin a tuků k udržení ovariální tkáně. Měli byste se také vyvarovat konzumace karcinogenů.
 • Zdravý životní styl. Mělo by zahrnovat nejen zdravý spánek, ale také absenci špatných návyků, jako je alkohol, drogy, kouření, které vedou k rozvoji časné menopauzy. Kromě toho se jedná o pravidelnou fyzickou aktivitu, která přispívá nejen k udržení dostatečné tělesné hmotnosti, ale také zajišťuje normální zásobení tkání krví..
 • Navíc by žena v mladém věku měla myslet na plánování porodu, které je nezbytné pro prevenci předčasné menopauzy a antikoncepčních opatření. Měli byste se vyvarovat přerušení těhotenství a pohlavního styku bez ochranných metod, které mohou vést k zánětlivým procesům ve vaječníkové tkáni a následně ke snížení ovariální rezervy..

Recenze

Recenze žen o časné menopauze:

Jaké je nebezpečí časné menopauzy, její příznaky a způsoby léčby

Climax je přirozeným obdobím v životě každé ženy. Přichází, když končí čas, který příroda věnuje porodu a porodu dětí (plodné období). Cyklické výkyvy v hormonálním pozadí postupně slábnou, ovulace zmizí, menstruační krvácení se zastaví. Poslední menstruace v životě ženy se nazývá menopauza a postmenopauzální období trvá další rok, potom menopauza obvykle končí.

Proč je časná menopauza

Nástup hormonálních změn nastává u každé ženy individuálně, ale menopauza v raném věku je nejčastěji spojována s nemocemi. Vyskytuje se asi u 1 ze 100 žen středního věku a výskyt se časem zvyšuje..

K časnému potlačení hormonální aktivity vaječníků dochází u žen ve věku 40 let a starších (do 45 let). Pokud menopauza začíná ve věku 35-40 let, říká se jí předčasná. Nejstarší věk nástupu takového stavu není omezen, protože to může být způsobeno například odstraněním vaječníků v důsledku poranění břicha nebo rakoviny, dokonce iu mladé ženy. Menopauza, ke které došlo ve věku 30 let, je nicméně kazuistika, to znamená velmi vzácný výskyt, který nutně vyžaduje léčbu. Čím dříve se nemoc objeví, tím závažnější jsou její následky..

Činnost ženských pohlavních žláz a menstruačního cyklu je složitý systém, který je regulován jak mechanismem zpětné vazby, tak účastí hypofyzárních gonadotropních hormonů. Gonadotropiny se produkují pod vlivem uvolňujících faktorů (látek, které podporují jejich uvolňování), které produkuje hypotalamus. Celý tento řetězec má spojení s mozkovou kůrou a autonomním nervovým systémem, což zajišťuje fungování těla bez účasti vědomí. Jakýkoli dopad na jeden nebo jiný odkaz regulace může způsobit porušení.

Příčiny nástupu časné menopauzy mají různý původ, ale většina z nich působí přímo na vaječníky a nevratně je poškozuje..

 1. Některé ženy mají genetickou abnormalitu odpovědnou za předčasné ukončení funkce vaječníků. Nejméně dva z těchto genů jsou známy. Navíc s genetickými mutacemi se ovariální tkáň stává necitlivou na folikuly stimulující hormon (FSH), v důsledku čehož se ovulace zastaví nebo vůbec neexistuje (o poruše ovulace si můžete přečíst zde). Genetická povaha vysvětluje případy časné menopauzy v rodinách, kdy k menopauze dochází předčasně u babičky, matky, dcery atd..
 2. Některá dědičná onemocnění se projevují nejen časnou menopauzou, ale i dalšími příznaky. Například ženy s galaktosémií mají poškození mozku, jater, kataraktu (snížená průhlednost rohovky oka) a amenoreu (absence menstruace). Dědičné onemocnění blefarofimóza se projevuje poškozením očí a je doprovázena předčasným vyčerpáním vaječníků.
 3. Zvyšte pravděpodobnost chirurgického zákroku na počátku menopauzy na pánevních orgánech - vaječnících, tubách, děloze. Odstranění ovariální cysty tedy přímo poškozuje aktivně fungující tkáň s folikuly a odstranění myomů dělohy způsobuje adhezivní proces, včetně pohlavních žláz. Dalším mechanismem je aseptický (nemikrobiální) zánět po operaci. Svou roli hrají také chronická zánětlivá onemocnění vaječníků (salpingo-ooforitida).
 4. Léčba maligních nádorů radiační terapií. Pokud byla žena vystavena takovému účinku na rakovinu dělohy nebo sousedních orgánů a dostala celkovou dávku 6 Gray, její vaječníky budou nenávratně poškozeny. Stejná situace může nastat v případě havárií v průmyslových jaderných zařízeních. Při působení nižší dávky záření následky závisí na věku pacienta, délce působení záření a dalších faktorech..
 5. Časný nástup menopauzy je možný při léčbě maligního nádoru jakékoli lokalizace pomocí chemoterapeutických léků. Nejprve potlačují dělení rychle se množících buněk (nádorových i folikulárních buněk). Za druhé, chemoterapeutické léky mají přímý destruktivní účinek na tyto buňky a ničí je.
 6. Autoimunitní onemocnění jsou procesy, při nichž tělo v důsledku chyby v imunitním systému začne považovat své buňky za cizí. Nejčastěji se to děje u infekčních onemocnění, kdy patogeny (bakterie nebo viry) mají ve svém genetickém materiálu oblasti, které jsou v blízkosti buněk těla. Mezi autoimunitní onemocnění patří Addisonova choroba s poškozením nadledvin, diabetes mellitus 1. typu a některé typy hypotyreózy (snížená aktivita štítné žlázy). Všechny tyto stavy jsou doprovázeny poškozením vaječníků. Někdy jsou autoimunitními účinky ovlivněny pouze pohlavní žlázy, u nich se vyvíjí chronický zánět a folikuly jsou nahrazeny jizvou.
 7. U mnoha žen zůstává příčina časné menopauzy neznámá. Nyní existuje stále více důkazů o tom, co způsobuje jeho předchozí virovou infekci. Virové částice se integrují do normálních buněk a nijak se neprojevují, ale postupně způsobují smrt folikulárních buněk.

Klinický obraz a důsledky

Známky časné menopauzy

 • Narušení menstruačního cyklu, prodloužení intervalu mezi obdobími, snížení objemu výtoku a úplné ukončení menstruace (amenorea).
 • Neplodnost.
 • Projevy nedostatku estrogenu.

Ukončení menstruace je jedním z prvních příznaků selhání vaječníků. Říká se o amenorei, pokud po dobu nejméně šesti měsíců nedošlo k žádnému období. Pokud se vyskytují častěji, ale méně než jednou za 35 dní, tento stav se nazývá oligomenorea. Hovoří také o blížící se časné menopauze. Amenorea je sekundární, to znamená, že před jejím nástupem měla žena normální menstruační cyklus.

Důležitým znakem menopauzy je neplodnost - neschopnost otěhotnět. Má sekundární povahu a je spojena s poškozením ženských pohlavních žláz. Snížení produkce pohlavních hormonů ve vaječnících mechanismem zpětné vazby způsobuje zvýšení uvolňování folikuly stimulujícího hormonu (FSH) hypofýzou, jejíž koncentrace v krvi se významně zvyšuje. Hladina tohoto hormonu se používá k posouzení stupně inhibice aktivity pohlavních žláz. Pokud koncentrace FSH překročí 20 U / L, pak je nástup těhotenství téměř nemožný..

Příznaky časné menopauzy jsou také způsobeny snížením účinku estrogenu na všechny orgány a tkáně. Připomínají obvyklou menopauzu, ale jsou výraznější:

 • pocit tepla, návaly obličeje, pocení, náhlé záchvaty dušnosti - tzv. „návaly horka“;
 • poruchy emoční a duševní sféry - podrážděnost, slzavost, poruchy spánku, potíže s memorováním a analýzou informací, snížený výkon;
 • poškození srdečního svalu s rozvojem dyshormonální dystrofie myokardu, která se projevuje přerušením práce srdce, dušností při chůzi, bodavými bolestmi na levé straně hrudníku bez souvislosti se zátěží, různými nepohodlími na hrudi, někdy dlouhými a poměrně silnými;
 • suchost vaginální sliznice, pálení a svědění v oblasti vnějších genitálií, močová inkontinence při kašli, smích, náhlé pohyby.

Důsledky patologie

V důsledku předčasného narušení hormonálního pozadí ženy se vyvíjejí důsledky časné menopauzy, které významně snižují kvalitu jejího života po mnoho let:

 • osteoporóza;
 • ateroskleróza;
 • autoimunitní procesy.

Osteoporóza a osteopenie jsou stavy způsobené nedostatkem estrogenu. Jak víte, pod vlivem těchto hormonů kosti asimilují minerály z krve, zejména vápník. Estrogeny navíc stimulují produkci kalcitoninu, dalšího hormonu, který posiluje strukturu kostí..

S poklesem hladiny ženských pohlavních hormonů přestává vápník vstupovat do kostní tkáně, a to navzdory vysokému obsahu v krvi. Zároveň se zesilují procesy resorpce kostí, tj. „Resorpce“. Výsledkem je, že kosti ztrácejí svoji sílu, dochází k patologickým zlomeninám. I při lehkém poranění nebo neúspěšném otočení může žena dostat zlomeninu krčku stehenní kosti, poloměr, kompresní zlomeninu páteře. Příznaky osteoporózy - snížená výška, bolesti kostí a zad, změna držení těla.

Estrogeny chrání ženu před rozvojem aterosklerózy. Díky jejich nedostatku lipoproteiny s nízkou hustotou („špatný cholesterol“) aktivně poškozují cévní stěnu a způsobují zánět a tvorbu aterosklerotických plaků v tepnách. Důsledkem časné aterosklerózy je srdeční infarkt, mrtvice, mezenterická vaskulární trombóza a další vaskulární onemocnění.

Ateroskleróza koronárních cév způsobuje rozvoj ischemické choroby srdeční. U mladých žen je vzácný, ale s časnou menopauzou se frekvence onemocnění významně zvyšuje. Ischemie myokardu se projevuje tlačením nebo pálením za hrudní kostí, vznikajícími při chůzi nebo lezení po schodech a rychlým průchodem po zastavení.

Proč je časná menopauza nebezpečná pro jiné orgány? Pokud je to způsobeno takzvaným syndromem rezistentních vaječníků, je to často doprovázeno dalšími autoimunitními procesy. Při současném poškození štítné žlázy se vyvíjí Hashimotova autoimunitní tyroiditida. Toto onemocnění se může projevit známkami hypo- a hypertyreózy. Je narušena činnost srdce, nervového systému, trávení, zhoršuje se stav pokožky a vlasů. Vyskytuje se u těchto pacientů a autoimunitní alopecie - plešatost. Autoimunitní trombocytopenie je doprovázena krvácením s drobnými poraněními, tvorbou modřin na kůži a sliznicích.

Diabetes mellitus 1. typu a Addisonova choroba (adrenální nedostatečnost) jsou autoimunitní povahy. Jedná se o závažné stavy, které mohou vést k invaliditě nebo dokonce ke smrti ženy..

Léčba časné menopauzy

Pokud si vzpomeneme na důvody tohoto patologického stavu, uvidíme, že ve většině případů je nemožné je ovlivnit. Etiotropní terapie se tedy prakticky nepoužívá..

Co dělat s časnou menopauzou? Nejprve musíte kontaktovat svého gynekologa. Lékař vyšetří pacientku, zjistí historii jejího života a nemoci a předepíše studie:

 • stanovení hladiny gonadotropních hormonů, estradiolu, prolaktinu, hormonu stimulujícího štítnou žlázu;
 • vyloučit adenom hypofýzy - rentgenové vyšetření sella turcica, počítačová tomografie nebo magnetická rezonance této oblasti;
 • ultrazvukové vyšetření reprodukčních orgánů - děloha, vaječníky;
 • mamografie nebo ultrazvuk mléčných žláz;
 • genetická analýza k detekci dědičných anomálií;
 • denzitometrie pro včasné rozpoznání osteoporózy.

Bohužel odpověď na otázku, jak zastavit časnou menopauzu, není medicíně známa. Dosud nebyly vynalezeny žádné prostředky pro obnovení ztracené funkce pohlavních žláz, transplantace těchto orgánů se také neprovádí..

Proto se provádí patogeneticky podložená substituční terapie - předepisují se hormonální léky.

Pozitivní účinky hormonální substituční terapie v časné menopauze:

 • odstranění nepříjemných příznaků tohoto patologického stavu - návaly horka, pocení, sexuální dysfunkce atd.;
 • prevence aterosklerózy a kardiovaskulárních onemocnění, a tedy jejich komplikací - infarkt myokardu, mrtvice, gangréna končetin a další;
 • normalizace metabolismu lipidů a sacharidů, prevence obezity, diabetes mellitus, sekundární arteriální hypertenze;
 • prevence osteoporózy a jejích následků - zlomeniny páteře a kostí končetin.

Co užívat s časnou menopauzou, poradí lékař. Obvykle se jedná o estradiolové přípravky nebo jejich kombinaci s progestogeny. Gestagenní složka se používá k prevenci stimulačního účinku estrogenů na endometrium, aby se zabránilo hyperplazii nebo maligní transformaci vnitřní vrstvy dělohy. Často jsou tedy Duphaston (gestagen) a Estrofem (estradiol) předepisovány společně.

Nejčastěji jsou předepsány pilulky, ale existují kožní náplasti, vaginální krémy nebo gely, které lze použít, pokud jsou formy tablet špatně tolerovány. Příkladem je transdermální systém obsahující Klimara estradiol, estrogelový pleťový gel.

Jedním z nejpopulárnějších léků na léčbu menopauzy, včetně časné menopauzy, je Angelique. Obsahuje estradiol a drospirenon, které mají gestagenní účinek a další prospěšné vlastnosti. Lék je předepisován neustále, nezpůsobuje krvácení a účinně eliminuje všechny příznaky a komplikace předčasné a časné menopauzy.

Léky předepsané pro časnou menopauzu

Alternativní terapie

Zbytek metod léčby je pouze pomocný. Vitamíny A, E, C jsou předepsány ke zpomalení poškození vaječníků a vaskulární patologie. Po konzultaci s odborníkem se také používá homeopatie: přípravky Acidum Sulfuricum, Glonoin, Remens, Klimadinon. Zmírňují vegetativní příznaky menopauzy - návaly horka, slabost.

Je třeba si uvědomit, že žádný z těchto léků neprokázal účinnost ve vědeckém výzkumu a jejich použití se nedoporučuje například podle zahraničních pokynů. To znamená, že při užívání těchto léků žena ve většině případů utratí peníze, ale nedosáhne požadovaného účinku. Bude jí však chybět čas potřebný k získání správné léčby..

Některé kliniky nabízejí léčbu plazmaferézou ke zmírnění příznaků časné menopauzy, zejména návalů horka. Metoda spočívá v extrakci části krve venózní cévou, jejím rozdělení na krevní buňky a sérum a nahrazení části séra neutrálními roztoky.

Plazmaferéza fungovala dobře při otravě, chronickém selhání ledvin, popáleninách a dalších stavech doprovázených intoxikací. U menopauzy není takový postup nijak zvlášť nutný. Je to docela drahé, jeho účinek je velmi krátkodobý a zdravotní přínosy a dopad na kvalitu života jsou v tomto případě sporné..

Některé zajímavé otázky týkající se patologie

Je možné obnovit menstruaci časnou menopauzou?

Mnoho žen, které v mladém věku trpí zánikem funkce vaječníků, se zajímá o tuto problematiku. V některých případech je to možné, ale pouze po úplném vyšetření kvalifikovaným gynekologem. A samozřejmě je nepostradatelná hormonální terapie, která stimuluje práci pohlavních žláz..

Je možné otěhotnět s časnou menopauzou?

Ano, v časných stádiích onemocnění, zatímco je stále přítomna menstruace a existuje možnost ovulace, můžete otěhotnět. Pokud to není součástí plánů pacienta, měla by se o vhodných metodách ochrany poradit s lékařem. Pokud je třeba těhotenství, mělo by to být hlášeno také gynekologovi. Poté, co menstruace zmizí déle než rok, je pravděpodobnost těhotenství obvykle nulová..

Existuje poměrně přetrvávající mýtus, že dlouhodobé kojení způsobuje časnou menopauzu během laktace. Ve skutečnosti tomu tak není. Příčinou časné menopauzy je nevratné poškození ovariální tkáně, ke kterému nedochází při kojení dítěte..

Fyziologická absence ovulace během kojení je přirozenou reakcí těla, která je přirozeně „koncipována“ jako ochrana před opakovaným těhotenstvím před krmením předchozího dítěte (laktační amenorea). Tato laktační amenorea nemá nic společného s časnou menopauzou..

Jak zabránit předčasné menopauze?

Odpověď na tuto otázku se stane zřejmou, pokud si znovu připomeneme hlavní příčiny tohoto stavu. Žena nemůže změnit svou genetiku, není schopna ovlivnit vývoj dědičných onemocnění.

Proto je prevence následující: od útlého věku je třeba dívku a poté dívku a ženu naučit pečovat o své zdraví, vyhýbat se zánětlivým onemocněním pohlavních orgánů, příležitostnému pohlavnímu styku a potratům. Každá žena by měla být pravidelně sledována gynekologem a terapeutem, aby včas odhalila nádor nebo jiné závažné onemocnění, které lze vyléčit v rané fázi bez závažných následků pro pohlavní žlázy..

Časná menopauza: příčiny a důsledky předčasného vadnutí. Jak prodloužit mládí?

Časná menopauza jako bodnutí do zad. Nečekaný a nezvaný host, kterého nelze vyndat ze dveří. Ale je to vždy nevyhnutelné? A jak se s ním vyrovnat a naučit se žít tak, aby neuróza a deprese dále nezrychlovaly stárnutí? Menopauza je snazší pro ty, kteří jsou na to psychologicky připraveni a kteří od mladého věku chápou, že se jedná o nevyhnutelný článek v životním cyklu. A musíte se k němu přiblížit plně ozbrojený. Je v moci většiny žen, zaprvé, co nejvíce oddálit jeho příjezd, a zadruhé zmírnit jeho nepříjemné projevy.

Definice a stadia menopauzy

Menopauza nebo menopauza je věková fáze v životě každé ženy spojená s postupným únikem reprodukčních funkcí. Jeho struktura zahrnuje:

 • premenopauza - počáteční fáze menopauzy, která předchází úplnému ukončení menstruace. Začíná to kolem 40–45 let a trvá 5–8 let. Vaječníky začínají pracovat horší, produkce pohlavních hormonů oslabuje, období začínají přerušovaně;
 • menopauza - konečné zastavení menstruace v důsledku zastavení fungování vaječníků. Datum jejího příjezdu se počítá jeden rok po příchodu poslední menstruace, pokud není amenorea spojena s žádnými chorobami;
 • perimenopause - období poklesu funkční aktivity vaječníků a sekrece pohlavních hormonů, kombinující premenopauzu a rok po poslední menstruaci;
 • postmenopauza je závěrečná fáze menopauzy, kdy již nejsou vytvářeny vaječníkové hormony a tělo se přizpůsobuje fungování bez jejich účasti. Trvá až asi 65–70 let. Prvních pět let této fáze se nazývá časná postmenopauza a dalších 10 let se nazývá pozdní.

Uvedené průměrné doby nástupu klimakterických fází odpovídají normě. Raná menopauza, která začala v rozmezí od 25, častěji od 30 do 44 let, však tento rámec významně posouvá. Tomuto problému čelí přibližně 1–2 ze 100 žen.

Jak se projevuje časná menopauza?

Je možné rozpoznat přístup menopauzy, jak předčasné, tak včasné, podle řady příznaků:

 • období se stávají vzácnými, nepřicházejí včas, prodlevy se prodlužují; jejich příjezd méně než jednou za 35 dní by měl upozornit;
 • amenorea do šesti měsíců;
 • nedostatek ženských pohlavních hormonů estrogeny. Jejich nedostatek je příčinou „návalů horka“, emočních a duševních poruch, nespavosti, přerušení srdečního rytmu, bolestí na hrudi, dušnosti, přibývání na váze, suché kůže, poruch močových cest;
 • neplodnost spojená s nízkou aktivitou pohlavních žláz. Výsledkem je, že hladina folikuly stimulujícího hormonu - FSH, produkovaného hypofýzou, stoupá v krvi. Překročení jeho hladiny až o 20 U / L zabraňuje těhotenství;
 • suchost a pálení v genitální oblasti.

Pro přesnou diagnózu mohou být předepsány krevní testy na FSH, estradiol a luteinizační hormon.

Příčiny časné menopauzy

Časnou menopauzu ve věku 40–45 let lze považovat za normu, pokud k ní existuje genetická predispozice a k jejímu předčasnému příchodu došlo v rodině mnoha ženských linií. V ostatních případech by výše popsané příznaky měly být signálem pro naléhavou návštěvu lékaře a úplným vyšetřením, aby se zjistily důvody dysfunkce reprodukčního systému. Typické příčiny časné menopauzy jsou:

 • operace vaječníků, jejich odstranění;
 • nádory vaječníků;
 • radiační expozice nebo radiační terapie pro onkologii;
 • účinek chemoterapie v onkologii na sekreční funkce vaječníků;
 • chromozomální abnormality;
 • časný nástup menstruace (10-11 let);
 • autoimunitní poruchy, při nichž jsou vaječníky vnímány imunitním systémem jako cizí prvek;
 • porušení režimu nebo příliš dlouhé užívání hormonální antikoncepce;
 • infekce, včetně pohlavně přenosných infekcí - pohlavně přenosné choroby;
 • endokrinní poruchy, dysfunkce nadledvin a štítné žlázy;
 • cukrovka;
 • fyzické vyčerpání, anorexie;
 • stres;
 • obezita;
 • špatné návyky, zejména kouření;
 • nezdravá strava, závislost na nevyvážené stravě;
 • hypodynamie;
 • špatná ekologie.

Proč je časná menopauza nebezpečná??

Předčasná menopauza nejen zbavuje ženu schopnosti rodit děti, ale také vystavuje její tělo vysokému riziku rozvoje celé řady nemocí..

 • Nerovnováha hormonů může vyvolat tvorbu benigních a maligních nádorů ženských reprodukčních orgánů - vaječníků, dělohy, prsu. Mnoho rostlinných přípravků slouží jako bezpečná prevence onkologie: Pampeliška P, Eleutherococcus P, Dihydroquercetin Plus, Ivan-čaj P.
 • Předčasné hormonální změny a nedostatek estrogenu mají extrémně negativní vliv na zdraví kardiovaskulárního systému. Porucha metabolismu lipidů související s hormony vede ke zvýšení koncentrace lipoproteinů s nízkou hustotou v krvi, to znamená takzvaného špatného cholesterolu. V důsledku toho se vyvíjí ateroskleróza, zvyšuje se riziko zvýšené tvorby trombů, mozkové mrtvice a infarktu. Cardioton a Dihydroquercetin Plus pomohou podpořit zdraví srdce a cév během časné menopauzy. Často se vyvíjí hypertenze, jejíž projevy mohou být oslabeny použitím Motherwort P a Memo-Vit.
 • S poklesem pohlavních hormonů se osteoporóza rychle rozvíjí. Pokud nepřijmete opatření k posílení kostní tkáně, riziko patologických zlomenin se každým rokem zvyšuje. Trpí také tkáň chrupavky, v raném věku se mohou cítit artrózy a artritidy. Faktem je, že osteoartikulární onemocnění jsou spojena se společným mechanismem, ve kterém hrají hlavní roli hormony a minerální metabolismus. Pro normalizaci hladin hormonů a obnovení rovnováhy minerálů byly vytvořeny přírodní osteoprotektory Osteomed, Osteomed Forte a Osteo-Vit. Na rozdíl od přímé hormonální substituce (HRT) nepotlačují přirozenou produkci hormonů, ale stimulují ji tím, že dodávají tělu přirozené prohormony u včel..
 • Časná menopauza může také způsobit zhoršení štítné žlázy, nadledvin, autoimunitních onemocnění, cukrovky závislé na inzulínu, obezity a dalších zdravotních problémů..

Jak zabránit předčasné menopauze a lze ji vyléčit?

Pokud je dědičnost viníkem časného zániku reprodukčních funkcí, je problematické výrazně oddálit menopauzu. Nástup menopauzy však také závisí na životním stylu ženy. Vyvážená strava, příjem všech potřebných vitamínů a minerálů, odmítání špatných návyků, potraty, příležitostné sexuální partnery, absence pohlavně přenosných chorob a pravidelné návštěvy gynekologa jsou významnými faktory zdraví žen. Včasná diagnóza nedostatku estrogenu, nádorů a dalších nemocí umožňuje včasné opatření a znásobuje šance na zachování reprodukčních funkcí.

Ve stravě byste měli snížit procento rychlých sacharidů (sladkosti a pečivo), smažených, kořeněných a tučných jídel a zvýšit množství ryb, libového masa, zeleniny, ovoce, bylin a obilovin. Mnoho přírodních produktů obsahuje látky, které mají příznivý účinek na hormonální sféru.

Například včelí produkty mateří kašička, pyl a zejména homogenát dronu jsou jedinečnými zdroji entomologických hormonů a hormonálních prekurzorů, které přispívají k produkci lidských pohlavních hormonů. Moderní technologie umožnily uchovat všechny své bioaktivní složky ve složení doplňků:

Některé byliny, například lékořice, jsou bohaté na fytoestrogeny - analogie ženských pohlavních hormonů.

Nezapomeňte na tělesnou výchovu. Život plný pohybu zlepšuje metabolismus a produkci hormonů, stejně jako kardiovaskulární a muskuloskeletální systémy. Měli byste se také vyvarovat nervového vyčerpání, stresu, nespavosti. Přírodní léky na nervový systém Nervo-Vit, Valerian P, Motherwort P, Třezalka tečkovaná P - věrní pomocníci při poruchách spánku, zvýšené úzkosti, depresích.

Všechny výše uvedené léky lze užívat k oddálení menopauzy a oslabení jejích nepříjemných příznaků, když k ní dojde, jakož i k prevenci jejích negativních důsledků..

Jak odstranit sucho v intimní oblasti a zvýšit libido s menopauzou?Pro mnoho žen je menopauza synonymem změn souvisejících s věkem, výkyvů nálady a nedostatku intimního života..