Akné na stydkých pyskech: proč se objevují a jak zacházet?

Vyrážka na genitáliích může mít jinou povahu a původ. Některé pupínky na stydkých pyskech nejsou nebezpečné, zatímco jiné naopak vyžadují okamžitou léčbu. V článku se budeme podrobně zabývat typy a příčinami tohoto nepříjemného jevu..

Než se budeme zabývat akné, je třeba si uvědomit obecné body ve zdraví ženy. Nezanedbávejte výběr svého důvěryhodného lékaře. A je vhodné si vybrat, než budete mít vážné zdravotní problémy. Preventivní prohlídka u gynekologa by měla být v případě problémů prováděna každých šest měsíců, v případě potřeby tak často, jak je to možné. Neustálý dohled odborníka, který zná vlastnosti vašeho těla, předchází nemocem a také vám umožní cítit se více sebevědomí a neváhejte se vypořádat s vaším problémem.

Zkuste si vybrat jednoho lékaře, kterému důvěřujete. Tím se vyhnete zbytečnému testování a zabráníte přechodu mírného onemocnění na chronickou formu!

Typy vyrážek na stydkých pyskech

Zvažte typy vyrážek. Typy jsou rozděleny podle umístění:

 • Na stydké pysky;
 • Na vnějších stydkých pyskech;
 • Vnitřní (v pochvě);
 • Vnější vady, lokalizované na ohanbí.

Lze jej také odlišit podle povahy vyrážky:

 • Zarudnutí bez akné;
 • Novotvary ve formě tuberkulóz, neviditelné, se nacházejí pouze při palpaci;
 • Abscesy;
 • Akné s bílou špičkou;
 • Bubliny naplněné kapalinou.

V případech, kdy po epilaci nebo depilaci, v rozporu s technologií provádění nebo přípravných postupů, se akné objeví v místě růstu vlasů s hnisáním, není nutné konzultovat s lékařem. Musíte vědět, že před takovými postupy se denně provádí velmi důkladné čištění nebo loupání. Tím se zabrání nepříjemným následkům..

Pokud se objeví zarudnutí bez pupínků, proveďte analýzu, zda nové spodní prádlo způsobilo alergickou reakci nebo bylo příliš těsné.

V ostatních případech se musíte poradit s lékařem. Neodmítněte podstoupit testy, i když se vám zdají zbytečné. Je lepší projít testem a být klidní s negativním výsledkem, než být ve tmě a být potenciálně nebezpečným partnerem.

Prevence

Aby se zabránilo nepříjemným následkům v intimní oblasti, jsou důležitá preventivní opatření:

 1. Prádlo. Vyberte si přírodní materiály. U syntetického spodního prádla je lepší zvolit bezproblémové. Vyvarujte se modelů, které mohou odírat jemnou pokožku. Pokud jsou plavecké kufry syntetické, dávejte pozor na klínek, měl by to být bavlna. Jinak se v horkém dni stane vyrážka plenky a nepříjemný zápach problémem..
 2. Hygiena. Mytí by mělo být pravidelné alespoň dvakrát denně. Nemusíte pokaždé používat mýdlo nebo gel, způsobí to sucho. Jen voda, nejlepší lék. Dodatečné praní je produktivnější než používání permanentních denních vložek. Jejich volba je také důležitá, neukládejte. Vyberte si prodyšné materiály, abyste zabránili vyrážce plenky. Pokud používáte kalhotky po celou dobu, je to důvod navštívit svého lékaře, neustálé vypouštění není normou..
 3. Prevence pohlavně přenosných infekcí. Častá změna partnerů vytváří riziko nákazy pohlavně přenosnými chorobami. Pokud nemáte dostatečnou důvěru ve svého partnera, použijte antiseptika, jako je miramistin, chlorhexidin.
 4. Na ulici nepřechlazujte. Zejména na jaře si mnoho mladých dívek chce brzy obléct punčochy a kratší sukni, což vede k abscesům na stydkých pyskech.

Červené akné na stydkých pyskech

Červené akné se vyskytuje z mnoha důvodů:

 • Hormonální faktor, častěji pozorovaný u žen v klimakterickém období a dívek v dospívání, kdy se mění hormonální pozadí.
 • Tento druh vyrážky může být spuštěn menstruačním cyklem v době uvolnění vajíčka k oplodnění - bylo zjištěno, že imunita během tohoto období klesá. Proto akné nejen na genitálních oblastech, ale také na obličeji.
 • Alergické reakce. Je nezbytně nutné odstranit příčinu alergie, jinak by se vyvinula do chronické formy onemocnění..
 • Obecný pokles imunity vyvolaný stresem, nedostatkem spánku a nedostatkem čerstvého vzduchu ovlivňuje také pokožku na těch nejcitlivějších místech.

Červené vyrážky mohou být doprovázeny holením neostrou žiletkou, hygienickými výrobky, které nejsou vhodné pro pokožku.

Léčba je v takových případech symptomatická a situační.

Bartholinitida

Onemocnění způsobené zánětem bartholinové žlázy, která se nachází u vchodu do pochvy. Tato žláza je zodpovědná za sekreci, tj. Zvlhčení pochvy. Ve chvílích zánětu nejprve žlázy kanálu nabobtnají, pak, pokud není možné sekreci vypustit, začne hnisání. S touto diagnózou žena cítí těsnění v stydkých pyskech, častěji na jedné straně. V některých případech dochází k samovolnému hnisání s odtokem žluto-zelené látky s nepříjemným zápachem hnisu.

Onemocnění diagnostikuje gynekolog po provedení nátěru z pochvy a cervikálního kanálu, celkové vyšetření a palpaci bartholinové žlázy. U pokročilé verze může nádor přesáhnout pět centimetrů a může být doprovázen bolestí při chůzi, pohlavním styku a jiné fyzické aktivitě. Příčiny bartholinitidy jsou řada infekčních agens:

 • Zlatý stafylokok;
 • Gonococcus;
 • Chlamydie;
 • Houba Candida;

Přispívají ke vstupu infekce do žlázy mikrotrauma, celkové oslabení imunitního systému, nedostatek vitamínů, záněty způsobené podchlazením, hormonální poruchy, které mají za následek potlačení funkce žlázy a v důsledku toho nadměrné vysušení pochvy s následným výskytem prasklin.

Takové onemocnění je léčeno zanedbávanou formou v nemocnici. Absces se otevírá chirurgicky, předepisují se injekce širokospektrých antibiotik, provádějí také kurz zvyšování imunity užíváním vitamínů, předepisuje se fyzioterapie, kurz UHF. Léčebný proces trvá 10 dní.

Granule Fordyce

Nejedná se o nemoc a nevyžaduje léčbu. Granule Fordyce jsou rysem těla, ve kterém jsou mazové žlázy blíže k dermisové vrstvě pacienta než u jiných lidí. Vypadá to jako mikro akné, po stlačení se uvolní bílá hustá látka, podkožní tuk. Jedná se o čistě kosmetickou vadu. Vyskytuje se během puberty adolescentů. Je možné tyto vady odstranit, ale nedává to smysl. Protože v 85% případů se účinek vrátí. Takové vyrážky nejsou škodlivé. Nepřenáší se žádnou formou komunikace. Osvědčenou metodou boje, i když ne 100%, je jojobový olej a krém Vesanoid..

Molluscum contagiosum

Nakažlivá nemoc. Vyskytuje se u dětí i dospělých. U dospělých je sexuálně přenosný a lokalizovaný hlavně v intimní oblasti. Ale není vyloučeno vzdělávání v celém těle..

Vypadá to jako papule s tečkou uprostřed, když je vytlačena, samotný měkkýš se pohybuje od jednoho milimetru do jednoho centimetru.

Kryoterapie je velmi účinná metoda boje, nezanechává stopy a jizvy, ale problém zcela vyřeší.

Laserová terapie je také velmi dobrá při eliminaci těchto jevů. Je však třeba poznamenat, že v některých případech měkkýš prochází sám. Pokud měkkýš nezmizí po dlouhou dobu, neměli byste nadále čekat, musíte kontaktovat dermatologa-venereologa. Prošel osobními věcmi, jako je prostěradlo a ručník. Distribuováno u osob s obecně oslabeným imunitním systémem.

Vzhledem k tomu, že molluscum contagiosum je sexuálně přenosný, měli by být léčeni oba sexuální partneři.

Genitální opar

Onemocnění je způsobeno dvěma typy virů:

 1. Virus Herpes simplex 1
 2. Virus Herpes simplex 2

Projevuje se jako vyrážka ve formě bublin naplněných tekutinou, obvykle několika váčků (bublin) umístěných poblíž a způsobujících fokální zánět. Před objevením se viditelného účinku se v místě léze objeví silné svědění, v této době je virus obzvláště nakažlivý.

Nositeli tohoto viru jsou 90% světové populace..

Četnost vyrážek přímo závisí na stavu imunitního systému. Čím nižší jsou obranné systémy těla, tím častější bude vyrážka. Se silnou imunitní odpovědí se herpes nemusí objevit roky. Ale zároveň je člověk nositelem viru. Za příznivých podmínek pro virus dochází k poškození zraku.

Tento virus nelze vyléčit. Lidské tělo produkuje protilátky proti viru a následná porážka je vždy jednodušší než ta první.

Prevencí infekce je obecné posílení imunitního systému..

Podle statistik ženy trpí častěji oparem, který je spojen s měsíčním oslabením imunity způsobeným fyziologickými vlastnostmi.

Herpes je obzvláště nebezpečný během těhotenství při absenci protilátek. To znamená, že pokud je těhotná žena vystavena viru poprvé a tělo si nevytvořilo přirozenou obranu. To hrozí vrozenými deformitami a patologiemi u plodu. V takových případech je těhotná žena sledována specialistou na infekční onemocnění. A předtím je provedena analýza pro HSV 1 a HSV 2, která určuje přítomnost protilátek v těle nastávající matky. Pokud žena nikdy nepřenášela herpes virus, pak během těhotenství, zejména v prvním trimestru, kdy jsou položeny všechny životně důležité orgány a systémy, je nutné pečlivě sledovat hygienu, protože virus se přenáší přes ručníky a prostředky osobní hygieny, například holicí strojek.

Následující postupy lze připsat posílení imunitního systému:

 • Časté procházky na čerstvém vzduchu;
 • Jíst čerstvou zeleninu a ovoce je lepší než sezónní;
 • Užívání vitamínů během chladné sezóny;
 • Dodržování spánku a odpočinku.

Léčba akné na stydkých pyskech

Při absenci virových patogenů a výskytu akné v intimní oblasti, například při podchlazení, jsou možné následující postupy:

 • po umytí pomocí antiseptika (miramistin, chlorhexidin);
 • Sprchování odvarem z antibakteriálních protizánětlivých bylin (heřmánek);
 • Když zraje var, je možné použít pleťové vody z ichtyolové masti nebo Višnevského mazu, které urychlí průnik pupíku a vytáhnou hnisavý obsah. Po průlomu je nutné použít antiseptika. Nedoporučuje se používat peroxid vodíku, protože způsobuje suchost na sliznici, která je plná výskytu mikrotrhlin a otevírá cestu bakteriím a virům. Z hlediska antiseptických vlastností je peroxid vodíku nižší než chlorhexidin a miramistin.

Neodkládejte svou návštěvu lékaře!

Nepoužívejte samoléčbu, odstraňujte viditelné projevy na pokožce, virus nebo bakterie nezmizí a zůstáváte potenciálně nebezpečným partnerem!

Jaké nemoci se objevují na stydkých pyskech

Zkušení lékaři vědí, že pupínky na stydkých pyskech nejčastěji naznačují nějaký druh onemocnění. Některé z nich nejsou nebezpečné, zatímco jiné mohou mít vážné následky. Akné označuje malou, růžovou, načervenalou nebo bílou vyrážku ve formě papulí, pustul nebo vezikul.

Pupínky na stydkých pyskech a stydkých pyskech

Proč se pupínky objevují na stydkých pyskech, není každému známo. Všechny důvody lze rozdělit na vnější a vnitřní. Nemoci doprovázející vyrážku jsou:

 • genitální opar;
 • syfilis;
 • kontaktní alergická dermatitida;
 • Fox-Fordyceova choroba;
 • phthiriasis.

Důvodů je málo. Přispívajícími faktory jsou:

 • nesprávně vybrané spodní prádlo;
 • alergická reakce na výrobky nebo lubrikanty pro intimní hygienu;
 • epilace a depilace;
 • holení vlasů tupou čepelí;
 • nechráněný sex;
 • přehřát;
 • podchlazení;
 • snížená imunita;
 • vzácná výměna vložek a spodního prádla;
 • nedodržování jednoduchých hygienických opatření;
 • nosit syntetické spodní prádlo.

Pupínky na stydkých pyskech jsou malé a velké. Jejich barva se pohybuje od bílé po červenou. Často svědí, což přispívá k poškození kůže a sekundární infekci. Nejčastěji je vyrážka několikanásobná. Po zaschnutí akné se mohou objevit krusty a šupiny. Je možná tvorba malých ulcerózních defektů. Pupínek na stydkých pyskech je problém, který se vyskytuje hlavně u mladých dívek, které jsou sexuálně aktivní.

Infekce genitálním oparem

U žen se mohou na vnitřních stehnech, v oblasti pubis a stydkých pysků, objevit malé pupínky doprovázené svěděním. Toto je známka genitálního oparu. Původcem této infekce je virus 1. a 2. typu. Proces zahrnuje kůži stydkých pysků a sliznici orgánů. Genitální herpes - typ STI.

Ve struktuře genitálních infekcí zaujímá tato patologie 3. místo z hlediska morbidity. Toto je naléhavý problém v dermatovenerologii. Toto onemocnění je charakterizováno opakujícím se průběhem. Každý rok je u milionů žen po celém světě zjištěna vyrážka na stydkých pyskech na pozadí oparu. Při absenci řádné léčby je možné poškození pochvy a dalších orgánů..

Pokud pupínky vyskočily na stydké pysky, může to být nebezpečné pro reprodukční zdraví. Nejvyšší míra výskytu je pozorována ve věkových kategoriích od 20 do 24 let a od 35 do 40 let. Vyrážka se objevuje z několika důvodů. Předpokladem je penetrace viru typu 1 nebo 2 do těla.

To se děje sexuálně. Nezabezpečené připojení je nebezpečné. Virus někdy končí na rtu v důsledku jeho zavedení z jiných částí těla. Infekce je možná pomocí rukavic a nástrojů. Pupínky se mohou objevit na samém začátku sexuální aktivity. Vyrážka se často objevuje během dospívání.

Následující faktory se podílejí na vzniku akné na stydkých pyskech:

 • pokud má žena kapavku nebo jiné pohlavně přenosné choroby;
 • více sexuálních partnerů;
 • nezabezpečené připojení;
 • obchodní sex;
 • nedodržování pravidel osobní hygieny;
 • slabá imunita;
 • HIV infekce.

Na počátku vývoje nemoci může být sluneční záření, podchlazení, těžká infekční onemocnění, stres a únava. To vše přispívá k přechodu oparu z latentní fáze do aktivní.

Herpetická vyrážka

Podkožní akné na stydkých pyskech je hlavním příznakem genitálního oparu. Klinické projevy závisí na formě onemocnění. U primárního oparu jsou jasnější. Pupínky v oblasti rtů se objevují 3-14 dní po prvním kontaktu s patogenem. Vyrážka má následující vlastnosti:

 • představované malými pupínky ve formě vezikul;
 • doprovázené příznaky intoxikace;
 • zmizí po 3-4 týdnech;
 • zanechává za sebou malé boláky;
 • objevuje se na zarudlé a oteklé pokožce;
 • doprovázené svěděním.

Exantémové prvky jsou často zanícené. Tajemství se stává hnisavé. K otevření bublin dochází 5-7 dní po nástupu vyrážky. Na velkém nebo malém rtu se tvoří pupínky. U tohoto onemocnění může být ovlivněna močová trubice a pochva. Vyrážka na stydkých pyskech je doprovázena pálením, svěděním a brněním. Pupínky dosahují průměru 2-3 mm.

Jsou růžově zbarvené a jsou umístěny ve velkých skupinách, aniž by se navzájem spojovaly, mají jasné hranice. Krevní plak se netvoří, protože neovlivňují hluboké vrstvy kůže, ale jsou umístěny na povrchu. Je možný mírný zánět stydkých pysků. Nemocné ženy jsou zdrojem infekce a mohou infikovat své partnery. U relapsů herpesu jsou příznaky méně výrazné.

Důvodem jsou vši

Zánět stydkých pysků, svědění v oblasti ohanbí a vyrážka jsou příznaky phthiriasis. Jiným způsobem se toto onemocnění nazývá vši. Pupínky se objevují na stydkých pyskech nejčastěji u žen, které si neholí vlasy. Stydké vši jsou parazitární onemocnění. Důvody jeho vývoje jsou známy každému lékaři..

Příčinným činitelem je pubická veš. Pupínky na stydkých pyskech se tvoří u žen, které jsou u partnerů promiskuitní. Příčiny pupínků mají kořeny v kousnutí parazity, svědění a poškrábání. Výsledkem je infekce, tvorba pustul. Vši se připojují k vlasům v blízkosti kůže. Krev je pro ně výživným substrátem..

Tento proces zahrnuje pokožku pubis, stydké pysky a perineum. Časnými příznaky onemocnění jsou hemoragické erupce a svědění. V důsledku poškrábání se pupínky objevují ve formě pustul a vezikul. Vši parazitují pouze na kůži, takže vyrážka se nikdy neobjeví ve vagině. Nemocné ženy jsou nakažlivé pro své okolí. Používání kondomu nechrání partnera před infekcí.

Fordyceova nemoc na rtech

Vyrážka na stydkých pyskech je známkou choroby Fox-Fordyce. Jedná se o dermatózu charakterizovanou poškozením kožních přívěsků a dysfunkcí žláz. Tato patologie je chronická. Toto onemocnění je založeno na hyperplazii kanálků mazových žláz v kombinaci se zhoršenou průchodností potních žláz..

Hlavním příznakem onemocnění jsou bílé pupínky na stydkých pyskech. Nejčastěji se objevují během puberty. Tato patologie by neměla být zaměňována s akné. Bílé pupínky se tvoří bez zjevného důvodu. Možné predisponující faktory jsou:

 • trauma;
 • laserové odstranění chloupků;
 • endokrinní poruchy;
 • onemocnění štítné žlázy a vaječníků.

Na stydkých pyskech s onemocněním Fox-Fodice je více než jedno akné. Objeví se malé bílé uzlíky. Mají následující charakteristické rysy:

 • umístěné pod kůží;
 • vznikají v ústí žláz;
 • kulovitý nebo kuželovitý;
 • hustý;
 • lesklý.

Ženy se obávají silného svědění. Vede k poškrábání. Někdy se tvoří krvavé strupy. Prvky vyrážky jsou menší než hrach. Pupínky se vyskytují nejen v stydkých pyskech, ale také v pochvě, na kůži mléčných žláz a pubis. Vyrážka se objevuje jako uzlíky v blízkosti folikulů nebo je představována seboroickými cystami.

V druhém případě dochází k vnitřnímu akné na stydkých pyskech, pokud není dodržována osobní hygiena. Onemocnění trvá dlouhou dobu s častými relapsy. Svědění a vyrážka kolem vulvy mohou snížit kvalitu života. Pacienti se často zlepšují v pozdním těhotenství. Vyrážka může spontánně zmizet.

Pupínky s alergickou dermatitidou

Pokud se na malém rtu objeví pupínek, může být příčinou alergická kontaktní dermatitida. Jedná se o neinfekční kožní poruchu, která se vyvíjí v důsledku expozice dráždivé látce. Při kontaktu s alergenem se vyvíjí reakce opožděného typu. Může trvat 2 týdny nebo déle, než se objeví pupínky a další příznaky. To je na rozdíl od atopické dermatitidy.

Nejběžnější alergeny jsou prací prášek, syntetické tkaniny, výrobky pro intimní hygienu (gely, krémy), vložky do kalhotek, jakýkoli pevný předmět, latex a mazivo. Nemoc je akutní nebo chronická. V místě kontaktu s alergenem se na kůži objevují vodnaté pupínky. Nejsou to černé tečky, ale bubliny naplněné tekutinou.

Na stydkých pyskech je mírný zánět. Kůže zčervená a svědí. Nejsou žádné známky intoxikace. V přítomnosti pupíků na malých rtech jsou příznaky výraznější u mladých dívek. U chronické dermatitidy je vyrážka kombinována se suchou kůží. Mohou nastat praskliny. Objevené pupínky prasknou. Povrch zvlhne.

Plán zkoušek pro ženy

Pokud se na stydkých pyskech objeví bolestivé pupínky, je nutné provést vyšetření. Vyrážka může být lokalizována do jiných částí těla, proto je nutné provést kožní vyšetření. Léčba začíná po výslechu ženy, s výjimkou jiných nemocí a provedením laboratorních testů. Při odběru anamnézy by měl dermatolog (gynekolog) zjistit:

 • čas nástupu svědění a vyrážky;
 • podmínky pro jejich výskyt;
 • sexuální aktivita;
 • možný kontakt s alergenem;
 • kontakty s pacienty.

Před léčbou pupíku budou zapotřebí následující studie:

 • krevní test na syfilis;
 • aplikační testy;
 • obecné klinické analýzy;
 • chemie krve;
 • histologické vyšetření;
 • dermatoskopie;
 • krevní test na hormony;
 • virologický výzkum;
 • STI test.

K potvrzení diagnózy genitálního oparu se provádí analýza pomocí PCR a ELISA. Materiál pro výzkum je krev, obsah prvků vyrážky nebo škrábání. Pokud se pupínek objevil na pozadí genitálního oparu, je nutné vyloučit syfilis, svrab, molluscum contagiosum a pemphigus.

Terapeutická taktika pro vyrážku

Zánět stydkých pysků s vyrážkou a svěděním vyžaduje léčbu. Pokud je detekován genitální opar, provede se léková terapie. Místní (externí) léčba je kombinována se systémovou. Terapie je etiopatogenní. Je nutné léčit červené akné na stydkých pyskech antivirotiky a imunomodulátory.

Prvky vyrážky lze ošetřit antiseptickými roztoky. Nedotýkejte se pupínků ještě jednou. Antivirové pilulky, masti, krémy a gely mohou pomoci léčit ženy s genitálním oparem. Patří mezi ně Panavir, Zovirax, Acyclovir Forte, Minaker, Famvir, Valvir, Valtrex, Herperax a Virolex.

Pokud vyrážka svědí, pak jsou předepsány antihistaminika. Blokují receptory histaminu. Pokud se hnisavé akné na stydkých pyskech objeví znovu, je možné očkování. U žen s imunodeficiencí se ukazuje zavedení imunoglobulinu. K urychlení zotavení lze provést plazmaferézu.

Pokud se na pozadí Fox-Fordyceovy choroby objeví subkutánní pupínek, je předepsáno antihistaminikum (Chloropyramin-Ferein). Často se používají sedativa. Pokud je to indikováno, používají se kortikosteroidy. K normalizaci funkce žláz lze provést laserovou terapii a elektrokoagulaci. Kromě toho jsou předepsány vitamíny a místní látky s anestetikem.

Bolest akné s kontaktní dermatitidou v kombinaci s pláčem je indikací pro použití kortikosteroidů. Nejúčinnější jsou Advantan, Elokom, Comfoderm K, Uniderm, Silkaren, Akriderm, Beloderm a Triderm. Jsou přiděleni v krátkém kurzu. Pomáhají pleťové vody se studenou vodou. Pokud nebudete dodržovat lékařský předpis, vyrážka se znovu objeví..

Ženy potřebují častěji měnit spodní prádlo a vložky, umýt se denně, nosit pouze přírodní (bavlněné) látky a vylučovat kontakt s alergeny. Malý pupínek na pozadí vši je ošetřen krémem Nittifor. Funguje dobře na vši Spray-Pax. Nachlazení není kontraindikací k jeho použití..

Lék se nastříká na postiženou stranu. Pacienti si navíc musí oholit ochlupení a zpracovat si oblečení. Vyrážka ve formě pupíků na stydkých pyskech je tedy možná u několika onemocnění. Samoléčba může vést k postižení jiných částí těla, proto musíte kontaktovat odborníka.

Proč se akné objevuje na stydkých pyskech, jak s nimi zacházet

Velmi často ženy a dívky trpí akné na stydkých pyskech. To přináší pocity nepohodlí a někdy i strašné utrpení bolestí. Příčinou vzhledu může být jak hormonální nerovnováha, tak mnoho dalších faktorů. Chcete-li získat odpovědi na všechny své otázky, přečtěte si následující informace.

 1. Typy vyrážek na stydkých pyskech
 2. Vaří
 3. Prevence
 4. Červené akné na stydkých pyskech
 5. Bartholinitida
 6. Léčba
 7. Granule Fordyce
 8. Papilomy
 9. Léčba
 10. Molluscum contagiosum
 11. Genitální opar
 12. Video o viru papilomu, jako jedné z příčin vyrážky na stydkých pyskech

Typy vyrážek na stydkých pyskech

Vyrážky na stydkých pyskech a stydkých pyskech mohou být různých typů, jejich popis si můžete přečíst zde a fotografie lze najít na internetu.

 • Vaří - bílé a hnisavé akné.
 • Akné - pupínky - červené a bolestivé vyrážky.
 • Bartholinitida - podkožní útvary, těsnění pod kůží - to naznačuje zánět bartholinové žlázy.
 • Fordyce granule - cysty mazových žláz, vypadají jako bílé wen.
 • Condylomy a papilomy - mají špičatý a podlouhlý tvar, ve formě průhledných a vodnatých pupíků.
 • Molluscum contagiosum - malé pupínky, jsou různých tvarů a často ve velkém počtu.
 • Herpes (genitální) - objevují se pupínky, které způsobují svědění.
 • Podráždění - nejrůznější vyrážky způsobené nesprávným holením nebo syntetickým prádlem.
 • Černé skvrny.

Tento druh formace na intimních orgánech může nastat v důsledku:

 • nemoci, infekce;
 • nedodržování pravidel intimní hygieny;
 • podchlazení, sedí na nachlazení.

Vaří

Při furunkulóze se žláza a vlasový folikul zapálí. Na spodní části stydkých pysků se objevují bílé hnisavé útvary. Když bakterie vstoupí do těla, začne se objevovat zánětlivý proces. Nejčastěji jsou to patogenní mikroorganismy stafylokoky..
Příčiny vředů:

 • silné a časté podchlazení;
 • nedodržování hygienických norem;
 • zánětlivý proces v bartholinové žláze;
 • snížená imunita;
 • Nadměrné pocení;
 • břitvy;
 • avitaminóza;
 • metabolické onemocnění.

Toto onemocnění má 3 stadia.

 • Fáze 1 - objevují se otoky a svědění. Var se zahušťuje, bobtná a začíná pulzovat. Průměr může dosáhnout tří milimetrů;
 • Fáze 2 - charakterizovaná výskytem hnisavé tyčinky a na povrchu se objevují bubliny. V této fázi může dojít ke zvýšení tělesné teploty, bolesti hlavy a zduření lymfatických uzlin;
 • Fáze 3 - var se začíná otevírat a jeho obsah vystupuje.

Je možné léčit toto onemocnění pomocí různých prostředků, které pomáhají vytáhnout hnis. Patří mezi ně: Višnevskina mast, Levomekol a Ichthyolová mast. V závažných případech budete muset použít masti na bázi antibiotik: masti tetracyklin, erythromycin nebo dicloxacilin..

U furunkulózy je zakázáno:

 • mít sexuální život;
 • dotkněte se infikované oblasti špinavými rukama;
 • stiskněte nebo otevřete hnisání;
 • hřeben pupíku;
 • léčit furunkulózu sami;
 • předčasně zrušte léčbu lékaře podle vlastního uvážení.

Prevence

Abyste se této nemoci vyhnuli, měli byste dodržovat následující pravidla:

 • sledovat čistotu genitálií;
 • jíst více vitamínů;
 • jíst racionálně;
 • nepřechlazujte;
 • provádět epilaci a depilaci v hygienicky čistých podmínkách a opatrně;
 • koupit spodní prádlo vyrobené z přírodních materiálů.

Červené akné na stydkých pyskech

Pokud červený pupínek vyskočil na velké stydké pysky, může to být akné. Tento druh vyrážky se může objevit v důsledku:

 • hormonální nerovnováha (v dospívání, těhotenství, s menopauzou);
 • nemoci endokrinního systému;
 • nervová zhroucení, stres;
 • přepracování těla;
 • systematický nedostatek spánku.
 • dochází k zarudnutí;
 • je viditelný mírný otok;
 • bolestivé pocity jsou přítomny.

Bartholinitida

Toto onemocnění se projevuje ve formě zánětlivého procesu bartholinových žláz. Nejvíce trpí ženy ve věkové kategorii od 20 do 40 let. Ostatní však mohou být zaskočeni každou chvíli..
Příčiny bartholinitidy jsou:

 • špatná osobní hygiena;
 • příležitostný sex;
 • těsné a těsné spodní prádlo;
 • slabá imunita;
 • hypotermie těla;
 • nedostatečné množství vitamínů;
 • trauma v oblasti genitálií;
 • chronická infekce v těle;
 • operace spojené s genitáliemi, které byly prováděny špatně.

Nejčastěji se infekce dostává do bartholinové žlázy sexuálním kontaktem. Pokud je žena nemocná uretritidou nebo kolpitidou, pak mohou zárodky proniknout do žlázy z močové trubice nebo pochvy.

Existuje několik stupňů bartholinitidy. To:

 1. akutní;
 2. subakutní;
 3. chronický;
 4. opakující se.

V závislosti na místě zánětu existují následující typy:

 • absces (hnisavý pupínek);
 • cysta (pupínek s tekutým obsahem);
 • canaliculitis (zánět vylučovacích kanálků žlázy).

U akutní bartholinitidy to všechno začíná kanalikulitidou. Na místě zaníceného kanálu můžete pozorovat zarudnutí kůže. Když na toto potrubí působí tlak, objeví se malý bílý obsah. Dále tkáně nabobtnají, potrubí se uzavře a zánět se přesune do další fáze..
Subakutní fáze je absces. Příznaky jsou: bolestivost velkých stydkých pysků, silné otoky a zarudnutí, zvýšení tělesné teploty, slabost a bolest hlavy, zvýšení lymfatických uzlin..
Chronická bartholinitida má neustálé relapsy. Mohou se objevit během podchlazení a dokonce i během menstruace. V místě lokalizace a bolestivého styku může být mírná bolest. V akutních obdobích jsou příznaky stejné jako v akutním stadiu. Výsledkem je tvorba cysty v stydkých pyskech..
Cysty mohou být zanícené a naopak. Pokud je malý, není vždy možné si ho všimnout, protože to nezpůsobuje nepříjemnosti. V případě zánětu jsou pozorovány následující příznaky:

 • bolest při pohlavním styku, chůzi, sezení;
 • ztráta síly, horečka, bolesti hlavy;
 • zvětšení, otok velkých nebo malých stydkých pysků;
 • dobře znatelné zarudnutí blízko pupíku.

Ochorení během těhotenství může způsobit infekci plodu nebo potrat. Zvláště nebezpečné je to v prvním trimestru a před porodem. Při průchodu porodním kanálem se může dítě nakazit. Projeví se to v podobě léze pupečního prstence, plic nebo očí.

Léčba

Lékaři se mohou uchýlit k chirurgickému zákroku nebo předepsat léčbu. Pokud se jedná o medikamentózní léčbu, budete muset užívat protizánětlivé, analgetické a antipyretické léky. V závažných případech jsou antibiotika nepostradatelná. Komprese se aplikují lokálně a masti se aplikují na zánětlivé ložisko. Dobrá pomoc: fyziologický roztok, masť Višnevskij nebo mast Ichthyol. K ničení choroboplodných zárodků je třeba použít chlorhexidin nebo chlorofyllipt. V počáteční fázi pomohou fyzioterapeutické postupy, ale pouze na lékařský předpis. Antibiotika jsou předepisována se širokým spektrem účinku: erythromycin, azithromycin, ceftriaxon, ciprofloxacin, tinidazol, trichopolum a další.

Granule Fordyce

Vypadají jako malé útvary se žlutým nebo bílým obsahem. Pokud stisknete, pak tento obsah vyjde hustý v konzistenci. Neprošel. Podíváme-li se na fotografie žen, které mají takovou nemoc, můžete vidět několik formací najednou. Mohou být umístěny na velkých a malých stydkých pyskech. Důvod jejich výskytu dosud nebyl objasněn..

Jak se s těmito granulemi zachází? Lékaři doporučují používat jojobový olej nebo krém Retin-A. Tyto produkty odstraní stávající výpadky a zabrání tvorbě nových. Takové formace by neměly být vytlačovány, protože to povede k zánětlivému procesu a infekci. Toto onemocnění nelze chirurgicky vyléčit..

Papilomy

Toto onemocnění je sexuálně přenosné a může být v ženském těle přítomno nepozorovaně.
Příčiny výskytu:

 • pohlavní choroby;
 • stresové situace;
 • špatná imunita;
 • intoxikace v těle;
 • chronická onemocnění;
 • nedostatek vitamínů;
 • hormonální nerovnováha.

Ti, kteří jsou sexuálně promiskuitní a často mění partnera, jsou vystaveni největšímu riziku onemocnění. K ochraně před tímto typem infekce by se měla používat antikoncepce.
Jsou pozorovány následující příznaky:

 • svědění;
 • přítomnost špičatých, visících výrůstků;
 • bolest v místě lokalizace se zraněním papilomu;
 • krvácející;
 • zarudnutí;
 • výtok s nepříjemným zápachem.

Léčba

Léčba může být lékařská a chirurgická..
Při léčbě léky dochází k: potlačení aktivity viru, nekróze papilomu, zastavení zánětu, úlevě od bolesti, blokování a potlačení nových papilomů a stimulaci imunitního systému.
Používají se následující léky:

 • „Kondilin“;
 • krém "Imiquad";
 • gelový sprej "Panavir";
 • "Podofylotoxin";
 • gel "Epigen Intim";
 • Mast Veregen;
 • „Cycloferon“.

Pokud je situace beznadějná a léčba drogami nefunguje, pak lékař doporučuje uchýlit se k chirurgickému zákroku.
Existuje několik možností pro tuto léčbu:

 1. Laserová metoda. Cauterizace poškozené tkáně.
 2. Úkon. Odstranění v přítomnosti velkých lézí.
 3. Elektrokoagulace. Cauterizace papilomů elektrickým proudem.
 4. Kryodestrukce. Vystavení papilomu při nízkých teplotách. Funkce je přítomnost kapalného dusíku.

Molluscum contagiosum

Pokud vyskočil hustý malý uzlík s pupeční depresí, jedná se o dermatózu způsobenou molluscum contagiosum. Přenos je možný sexuálním kontaktem a předměty z domácnosti, takže může onemocnět dospělý i dítě. Takové onemocnění může zmizet samo. Toto období může trvat asi dva roky. Tyto kosmetické vady nejsou zdraví škodlivé, ale vypadají ošklivě, takže ženy mají tendenci se těchto útvarů zbavovat. Nejvíc ze všeho existuje nebezpečí onemocnění žen, které:

 • slabá imunita;
 • onkologická onemocnění;
 • HIV infekce;
 • sklon k alergiím;
 • máte revmatoidní artritidu.

Může se také objevit u dítěte, pokud jeho matka trpí takovým onemocněním.
Vyrážky u žen mohou být na stydkých pyskech a malorách. Šíří se velmi rychle. Inkubační doba od dvou týdnů do šesti měsíců.
Molluscum contagiosum není léčen, zejména u dětí. Po nějaké době tyto formace projdou samy. Pokud se dívka naléhavě potřebuje zbavit tohoto pupíku, odstranění se provádí pomocí laseru, elektrického proudu, škrábání nebo vypalování kapalným dusíkem.
Tuto infekci můžete získat různými způsoby:

 • Během pohlavního styku. Pokud pohlavní styk nebyl chráněn a partner má molluscum contagiosum na genitáliích, pak je partnerova infekce nevyhnutelná.
 • Způsob kontakt-domácnost. Zvláště při špatné hygieně. Jízda ve veřejné dopravě, používání cizích předmětů, objímání a potřesení rukou. Po všech těchto akcích, pokud si nebudete umýt ruce a dotknout se genitálií, dojde také k infekci..
 • S vodními procedurami. Pokud byl pacient ve stejné vodě: vana, sauna, bazén atd..
 • Se sebeinfekcí. Pokud se hřebenem dotknete infikované oblasti a poté zdravé kůže, existuje šance na šíření infekce po celém těle..
 • Aby takové onemocnění rychle pominulo a ne další pupínek vyskočil, měli byste dodržovat následující pravidla:
 • Umyjte si ruce častěji mýdlem.
 • Neohýbejte, nedotýkejte se a neroztrhejte takové formace.
 • Infikované oblasti ne epilujte ani nedepilujte.
 • Dvakrát denně otřete pupínky chlorhexidinem, tinkturou měsíčku nebo alkoholem.
 • Při sexu používejte kondom, aby nedošlo k infikování partnera.

Genitální opar

Herpes je virus, který když vstoupí do těla, zůstane tam navždy a je zcela nemožné jej vyléčit. Žena může být léčena, akutní příznaky mohou být odstraněny, ale při oslabení imunity se tato nemoc znovu projeví. Největší nebezpečí představuje, pokud se žena poprvé setkala s tímto virem během těhotenství. V tomto případě to negativně ovlivní vývoj plodu a může způsobit vady. Pokud by takový pupínek vyskočil v době porodu, existuje nebezpečí, že se novorozenec nakazí touto chorobou také při průchodu porodními cestami. Formace se vyskytují na stydkých pyskech a malorách, perineu a vagině. Pokud nezačnete léčbu včas, může také trpět děloha, což následně povede k neplodnosti..
Pohlavně přenosné, od nemocného po zdravé.
Příznaky:

 • svědění stydkých pysků a zarudnutí;
 • objeví se bublinkové akné, uvnitř s tekutým obsahem;
 • po chvíli prasknou pupínky, vytvoří se krusty;
 • lymfatické uzliny se zvyšují;
 • v těle je slabost;
 • někdy teplota těla stoupá.

Po měsíci nebo dvou všechny příznaky zmizí a herpes přejde do hibernace. Relapsy se mohou objevit jak po měsíci, tak po několika letech.
Naléhavě byste měli jít do nemocnice, pokud:

 • genitálie hodně svědí a mají otoky;
 • akné se objevilo po pohlavním styku;
 • vyrážka nezmizí do týdne;
 • pupínky se odlupují;
 • existují rány, které se nehojí celé dny;
 • pokud je akné doprovázeno zvýšením tělesné teploty a zvýšením lymfatických uzlin.

Neváhejte ukázat doktora vzdělání na takových intimních místech, protože na tom bude záviset váš budoucí život. Některá onemocnění, při nichž se na stydkých pyskech objeví vyrážka, mohou způsobit vážné komplikace. Dávejte pozor na své zdraví a dodržujte všechny požadavky, abyste se těmto novotvarům vyhnuli.

Akné a jiné vyrážky na stydkých pyskech žen: typy, léčba, nebezpečí

Různé faktory mohou způsobit akné na stydkých pyskech. Bez ohledu na specifika jsou všechny signály o průběhu patologického procesu. Formace na intimním místě přinášejí nejen nepohodlí, ale mohou také vyvolat další nemoci. Léčebný režim v každém případě stanoví lékař na základě zjištěné příčiny a charakteristik zdraví ženy.

 1. Druhy akné
 2. Podkožní
 3. Červené
 4. Bílý
 5. Když se nemusíte bát
 6. Jaké nemoci vyvolávají výskyt akné
 7. Kandidóza
 8. Syfilis
 9. Molluscum contagiosum
 10. Lidsky papillomavirus
 11. Metody léčby
 12. Prevence

Druhy akné

Pupínky na stydkých pyskech jsou klasifikovány z různých důvodů. Rozlišují se v závislosti na charakteristikách klinického obrazu a typu patogenu. Z fotografie nemůžete nezávisle diagnostikovat příčinu výskytu akné na stydkých pyskech. Je lepší svěřit tento postup odborníkovi..

Podkožní

Subkutánní akné jsou formace, které vznikly v souvislosti s individuálními vlastnostmi epidermis genitálií. Mají dvě hlavní vlastnosti:

 • nedostatek bolesti;
 • nedostatek projevů zánětlivých procesů.

Pokud se během tlaku objeví bolest nebo se objeví známky hnisání, neměli byste se pokoušet vytlačit výsledné tajemství. Je lepší kontaktovat lékařskou instituci, kde bude identifikována hlavní příčina patologie.

Červené

Existuje několik důvodů pro vznik červeného akné na stydkých pyskech. Mezi ně patří:

 • hormonální nerovnováha;
 • přenesený stres;
 • alergická reakce.

Vzhled červených pupíků na malém rtu u žen (na fotografii vypadají jako útvary červené barvy bez dutiny s tajemstvím) není považován za nebezpečný. K jejich zmizení stačí odstranit hlavní příčinu.

Bílý

Bílé pupínky na genitáliích se často objevují v důsledku depilace a zarůstání vlasů. Jejich hlavním důvodem je výsledné mikrotrauma kůže. Z bílých útvarů se mohou vyvinout pustuly. Proto musí být epidermis po odstranění chloupků zvláště pečlivě sledována. V případě citlivé pokožky byste měli věnovat pozornost šetrnějším metodám depilace.

Když se nemusíte bát

Pupínky na stydkých pyskech se objevují z různých důvodů. Posledně jmenované jsou rozděleny do dvou velkých skupin: nerizikové a nebezpečné. V prvním případě jsou provokující faktory spojeny s každodenními situacemi. Většina z nich nevyžaduje lékařský zásah. Samoléčba je možná, pokud příčinou vzdělání bylo:

 1. Prádlo. Syntetické tkaniny jsou vlhko a vzduchotěsné. To vyvolává růst škodlivých mikroorganismů a zánět na pokožce. Časté opotřebení řemínků je také zdraví škodlivé..
 2. Teplotní podmínky. Jak podchlazení těla, tak jeho přehřátí negativně ovlivňují stav pokožky. Například lehké oblečení (krátké sukně, tenké punčocháče) v zimě vede ke špatnému oběhu. Přehřátí negativně ovlivňuje pokožku, vyvolává nadměrné pocení a růst škodlivých bakterií.
 3. Zánět vlasových folikulů v důsledku holení vlasů, chvění. Mechanické působení na kůži vede k mikrotraumatům a podráždění. Výsledkem jsou pupínky..
 4. Porušení hygieny. Předčasné mytí nebo naopak nadšení pro vodní procedury vede k nerovnováze prospěšné mikroflóry intimní zóny.
 5. Nesprávně vybrané produkty pro péči o oblast vnějších genitálií. To může vyvolat alergické reakce ve formě vyrážek, svědění, zarudnutí..
 6. Nesprávná výživa. Nadměrná konzumace sladkých a škrobových potravin také vede k kožním problémům. Vidíte vyrážku na stydkých pyskech, neměli byste zapomenout na úpravu nabídky.

Jaké nemoci vyvolávají výskyt akné

Pupínky na stydkých pyskech jsou známkou chorob, včetně pohlavně přenosných nemocí. Jejich seznam zahrnuje:

 • kandidóza;
 • lidsky papillomavirus;
 • syfilis.

Ne vždy pupínky na genitáliích ženy nebo muže mohou být formace způsobené nebezpečnými patogeny. Diagnostika a léčba jsou v kompetenci kvalifikovaného odborníka.

Kandidóza

Pupínky na stydkých pyskech jsou jedním ze znaků plísňové infekce - kandidózy. Mezi příčiny onemocnění patří: antibiotická léčba, porucha funkce imunitního systému, hormonální nerovnováha. Vývoj drozdů je indikován nejen vyrážkami na vnějších genitáliích, ale také sráženým výtokem s kyselým zápachem, svěděním v pochvě.

Kandidóza je pohlavně přenosná nemoc. Oba partneři podstoupí léčbu plísňové infekce. Tím se vyhnete opakování kandidózy..

Syfilis

U syfilisu jsou charakteristické pupínky na genitáliích charakteristickým klinickým příznakem. Nebezpečí nemoci spočívá v tom, že akutní stádium probíhá bez viditelných známek infekce. Výskyt vředů na stydkých pyskech nebo vaginální sliznici vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc. Vředy se mohou časem uzdravit, ale nemoc bude postupovat..

Molluscum contagiosum

Molluscum contagiosum je infekční onemocnění. Infekce je možná dvěma způsoby: sexuální (během intimity s nemocným bez použití kondomů) a domácnost (například běžnými předměty). Proto jsou ohroženi dospělí i děti..

Klinický obraz zahrnuje komplex příznaků. Jedním z nich je výskyt bílého akné na genitáliích a ohanbí. Vyrážka má kopulovitý tvar. Jejich počet se pohybuje od 10 do 20 kusů. Dutina objevených uzlin je naplněna látkou husté konzistence. Bílá vyrážka na stydkých pyskech může být kombinována s mírným svěděním.

Útvary v intimní oblasti způsobené molluscum contagiosum nejsou nebezpečné, ale přinášejí ženě značné nepohodlí. Můžete se jich zbavit pomocí laseru, elektrického proudu nebo kryoterapie..

Lidsky papillomavirus

Penetrace nebo aktivace lidského papilomaviru v těle vede k výskytu benigních nádorových útvarů - papilomů na ženských pohlavních orgánech. Hlavní metoda léčby vyrážky je chirurgická.

Nemoc je sexuálně přenosná. Jeho nebezpečí však spočívá v tom, že se virus dlouho neprojevuje. S poklesem imunity se po stresu nebo nedostatku vitamínů objevují charakteristické vyrážky. Papilomy přicházejí v různých tvarech (kulaté, ploché nebo podobné hřebenům) a barvách (světlé, tmavé, tělové). Nemoc je nevyléčitelná. Dodržování všech doporučení odborníka vám umožní dosáhnout udržitelné remise.

Metody léčby

Když se na stydkých pyskech objeví akné, je nutné odstranit možné domácí vyrážky (zvolit spodní prádlo z přírodních tkanin, identifikovat alergeny). Pokud v předvečer došlo k pohlavnímu styku s neznámým partnerem, sexuálně přenosné choroby by měly být vyloučeny. Za tímto účelem se provádějí testy, na které je vydán lékař. Při první návštěvě odborníka se provede vyšetření a důkladná anamnéza.

Léčba vyrážky na sliznici stydkých pysků závisí na diagnóze. Rozlišují se následující metody eliminace nepříjemného jevu:

 • antibiotická terapie v případě infekce;
 • jmenování antialergických léků a eliminace faktoru, který vyvolal individuální reakci těla;
 • vitaminová terapie se snížením imunity;
 • antifungální léčba;
 • používání produktů vnější péče pro intimní oblast (speciální gely, mýdla);
 • antiseptické ošetření vyrážek (například pomocí jódu, který se aplikuje pouze na postiženou oblast);
 • normalizace hormonálních hladin;
 • chirurgický zákrok v případě detekce mastných cyst, papilomů.

Pupínky na stydkých pyskech by neměly být ošetřovány samy. To jen zhorší situaci nebo vyvolá vznik komplikací. V některých případech je možné po předběžné konzultaci s lékařem použít tradiční medicínu.

Mezi nimi jsou oblíbené možnosti léčby, například:

 1. Odvar z bylin na mytí vnějších pohlavních orgánů. Pro jejich přípravu vezměte květenství heřmánku nebo šalvěje v množství 20 gramů a nalijte sklenici vroucí vody. Výsledná směs se infunduje po dobu 15 minut a poté se filtruje. Vnější pohlavní orgány se promývají tekutinou až 5krát denně.
 2. Aplikace s aloe. Malý kousek listu rostliny se umyje, rozřízne a aplikuje na pupínkovou oblast. Horní část je upevněna omítkou. Takový obvaz pomůže vyrovnat se s hnisáním. Po odstranění hnisu nezapomeňte ošetřit místo akné pomocí jódu, brilantně zelené nebo jiné antiseptické látky. Vyrážka zmizí do týdne.
 3. Ošetření olejem z rakytníku. Za tímto účelem se prostředek nanáší na vatový tampon a zanícené oblasti pokožky se lubrikují. Procedura se provádí několikrát denně. Doba léčby - do odstranění podráždění.

Prevence

Akné na stydkých pyskech je nepříjemný jev, proto byste se měli předem postarat o preventivní opatření.

Abyste předešli vyrážkám, musíte udělat následující:

 • vybrat spodní prádlo vyrobené z přírodních tkanin;
 • aplikujte mírnější metody odstraňování chloupků v intimní oblasti;
 • včas provádět hygienické postupy;
 • nepřechlazujte ani nepřehřívejte;
 • zvolit speciální prostředky pro intimní hygienu;
 • polštářky a tampony s vůní;
 • sledovat kvalitní jídlo;
 • strávit alespoň 8 hodin spánku denně;
 • vyhnout se stresovým situacím nebo změnit postoje k nim;
 • posílit imunitu (temperovat, užívat vitamíny, trávit více času venku).

Vzhled akné v intimní oblasti je zcela řešitelný problém. K jeho odstranění je nutné identifikovat hlavní příčinu vzniku vyrážek. Většinu provokujících faktorů lze eliminovat výběrem vysoce kvalitního spodního prádla vhodné velikosti, úpravou jídelního lístku nebo upuštěním od intimních hygienických výrobků s vůněmi. Pokud existuje pravděpodobnost infekčního procesu, pupínek na stydkých pyskech je ošetřen pouze pod dohledem odborníka. Nemělo by se zapomínat, že v některých případech jsou vyrážky jedním ze známek závažných onemocnění, včetně pohlavně přenosných.

Plodný věk každé zdravé ženy je vždy doprovázen měsíčním menstruačním krvácením. Někdy tento stav způsobuje velké nepohodlí, zvláště když je během menstruace roztažený žaludek.