Progesteron - co to je?

Progesteron (z latinského pro - před a anglický gest - těhotenství) je ženský hormon steroidní skupiny, přírodní biologický progestogen produkovaný u žen vaječníky a nadledvinkami a během těhotenství placentou. Hlavní metabolické a fyzikální účinky hormonu progesteronu souvisejí s reprodukčním systémem.

U mužů je malé množství progesteronu produkováno kůrou nadledvin a varlaty..

Během těhotenství progesteron potlačuje imunitní odpovědi, aby zabránil odmítnutí oplodněného vajíčka. Jeho přebytkem je potlačen imunitní systém, což se projevuje náchylností k infekčním chorobám.

Biosyntéza hormonu progesteronu se vyskytuje převážně v žlutém těle, které se tvoří po ovulaci ve zničeném postovulačním folikulu a je stimulováno folikuly stimulujícími (FSH) a luteinizačními (LH) hormony hypofýzy. Působením FSH se jeden z folikulů vytvoří ve vaječníku a začne se vyvíjet, poté hypofýza začne vylučovat LH, což způsobuje ovulaci. Folikul je zničen a přemění se na žluté tělísko - dočasnou endokrinní tkáň, která po určitou dobu funguje a poté podstoupí luteolýzu, zastaví svou aktivitu a ustoupí. S nástupem regrese žlutého tělíska se koncentrace hormonu snižuje, funkční vrstva endometria je odmítnuta a začíná menstruace.

Vývoj a regrese žlutého tělíska přímo ovlivňuje hladinu progesteronu. Ve folikulární fázi je její množství v krvi minimální a činí 0,3–0,9 ng / ml; ke zvýšení dochází před ovulací. Maximální koncentrace je pozorována týden po nástupu ovulace, během luteální fáze hladina hormonu stoupá na 15-30 ng / ml. Pak se cyklus opakuje: začíná folikulární fáze, hladina hormonu klesá, ovariální folikuly začínají produkovat estrogeny, obnovuje se funkční vrstva endometria.

Pokud dojde k početí, žluté tělo prodlužuje svou existenci a nadále vylučuje progesteron. Během těhotenství je biosyntéza hormonu stimulována lidským chorionickým gonadotropinem (hCG), který zabraňuje luteolýze a udržuje sekreční aktivitu žlutého tělíska. Když potřeba luteotropní stimulace zmizí, placenta převezme funkci syntézy hormonů. Růst placenty způsobuje zvýšení množství cirkulujícího progesteronu, jeho produkce se neustále zvyšuje s každým týdnem těhotenství a do třetího trimestru dosahuje 150 ng / ml.

U žen koncentrace hormonu kolísá v závislosti na fázi menstruačního cyklu a v případě těhotenství - na jeho termínu.

Funkce progesteronu

Za co je hormon progesteron zodpovědný u žen? Tento hormon je nezbytný pro přípravu ženského těla na nadcházející těhotenství a porod, a proto se progesteron nazývá těhotenský hormon..

Účinek progesteronu na ženské tělo lze považovat za přípravu ženského těla na narození dítěte:

 • připravuje endometrium výstelky dělohy na implantaci oplodněného vajíčka a zajištění životnosti embrya;
 • pomáhá stabilizovat oteklé endometrium a brání jeho odmítnutí během těhotenství;
 • blokuje kontrakce děložních svalů - snižuje citlivost děložního myometria na fyziologické stimulanty kontrakce, což může vést k spontánnímu potratu;
 • pomáhá při přípravě mléčných žláz na laktaci - způsobuje jejich překrvení, řídí množení a žlázovou transformaci alveol, kde se syntetizuje a vylučuje mléko;
 • zvyšuje viskozitu hlenu v děložním čípku - tvoří bariéru, která pomáhá zabránit vstupu bakterií a jiných cizích látek, včetně spermií, do děložní dutiny z pochvy;
 • potlačuje imunitní reakce mateřského organismu, aby se zabránilo odmítnutí embrya - plod není rozpoznán jako cizí těleso a není odmítnut;
 • způsobuje růst dělohy;
 • posiluje svaly děložního čípku a chrání před předčasným porodem;
 • uvolňuje svaly dělohy, připravuje pánevní vazy na relaxaci během porodu, zajišťuje expanzi pánevních kostí pro průchod plodu porodními cestami v době porodu
 • způsobuje zadržování tekutin v těle;
 • ovlivňuje metabolismus v těle - zvyšuje produkci kortizolu nadledvinami, zvyšuje produkci aldosteronu, snižuje hladinu růstového hormonu, snižuje citlivost na inzulín (stimuluje uvolňování inzulínu z pankreatu v reakci na vstup glukózy do těla), ovlivňuje schopnost těla ukládat tuk, vytváří optimální podmínky pro akumulaci glykogenu v játrech.

Progesteron je schopen zadržovat tekutinu v těle, jeho přebytek může zvýšit propustnost periferních žil a způsobit jejich nadměrné roztažení. Kapalná část krve prochází z cév do tkání, což vede ke vzniku otoku.

Produkty rozpadu progesteronu ovlivňují nervový systém a spánek, mají uklidňující a analgetický účinek.

Vysoký progesteron

Odchylka progesteronu od normy, zejména dlouhodobá, může způsobit vážné poruchy v těle.

Zvýšení jeho koncentrace narušuje normální metabolismus glukózy: v reakci na vstup glukózy do krve po jídle se zvyšuje uvolňování inzulínu. To je doprovázeno zvýšenou chutí k jídlu, intenzivním přírůstkem hmotnosti a zvýšeným rizikem cukrovky. Pokud je progesteron zvýšen, produkce růstového hormonu klesá a syntéza kortizolu je narušena. Hormonální nerovnováha se projevuje mimo jiné příznaky chronické únavy.

Narušení poměru progesteronu k estradiolu způsobuje nadměrné štěpení svalových bílkovin a destrukci svalové tkáně. To vysvětluje pokles svalové síly u žen během menopauzy..

Nadměrné uvolnění vazů a šlach se zvýšenými hladinami hormonů zvyšuje riziko zranění. Uvolnění hladkého svalstva gastrointestinálního traktu vede ke zpomalení pohybu potravy a dyspeptických poruch (kvašení potravy ve střevě, zvýšená tvorba plynu).

Během těhotenství progesteron potlačuje imunitní odpovědi, aby zabránil odmítnutí oplodněného vajíčka. Jeho přebytkem je potlačen imunitní systém, což se projevuje náchylností k infekčním chorobám.

Progesteron je schopen zadržovat tekutinu v těle, jeho přebytek může zvýšit propustnost periferních žil a způsobit jejich nadměrné roztažení. Kapalná část krve prochází z cév do tkání, což vede ke vzniku otoku.

Hormon stimuluje produkci kožního mazu, takže jeho zvýšení způsobuje dermatologické problémy, zvláště často - výskyt akné.

Hlavní metabolické a fyzikální účinky hormonu progesteronu souvisejí s reprodukčním systémem.

Přebytek progesteronu je charakterizován následujícími příznaky:

 • bolest hlavy;
 • syndrom chronické únavy;
 • intenzivní přibývání na váze;
 • otok;
 • tromboembolismus, tromboflebitida;
 • alergické reakce;
 • časté nachlazení, exacerbace oparu;
 • poruchy trávení;
 • kalkulózní cholecystitida;
 • poklesy krevního tlaku;
 • imunodeficience;
 • poruchy zraku (vaskulární léze sítnice, dvojité vidění);
 • intermenstruační krvácení;
 • otok a bolestivost mléčných žláz;
 • zánět kanálů mazových žláz, mastná seborrhea.

Vysoký progesteron naznačuje abnormality v těle. Mezi nemoci, které mohou vést ke zvýšení jeho hladiny, patří novotvary reprodukčního systému a nadledvin, dysfunkce kůry nadledvin, cysta žlutého tělíska, nemoci doprovázené děložním krvácením, selhání ledvin, placentární nedostatečnost, amenorea. Zvýšení hormonu může také způsobit příjem antiestrogenních léků..

Nízký progesteron

Pokles obsahu progesteronu v krvi nastává z různých důvodů: chronická zánětlivá onemocnění ženských pohlavních orgánů, endokrinní poruchy, nedostatečnost žlutého tělíska, selhání ledvin, onkologická onemocnění, komplikace potratů, nefunkční děložní krvácení, skutečné prodloužení těhotenství (prodloužení těhotenství o 10-14 dnů nebo více po předpokládaném termínu splatnosti). Nedostatek může být také způsoben stresem a nadměrným cvičením, silným menstruačním krvácením, patologickou slabostí a také užíváním léků, včetně antibiotik, léků proti bolesti, estrogenů, perorálních kontraceptiv a léků, které zvyšují hladinu prolaktinu..

K biosyntéze progesteronu dochází převážně v žlutém těle, které se tvoří po ovulaci ve zničeném postovulačním folikulu a je stimulováno folikuly stimulujícími a luteinizačními hormony hypofýzy.

Pokud je hladina hormonu snížena, může dojít k křečím tepen, roztavení pojivových vláken endometria, zhoršení trofismu tkání.

Nízké hladiny progesteronu v krvi se projevují následujícími příznaky:

 • menstruační nepravidelnosti, bolestivá menstruace;
 • bolesti hlavy;
 • podrážděnost, slzavost, náhlé změny nálady;
 • zvýšená únava, slabost, letargie;
 • nespavost nebo naopak ospalost;
 • ztráta vlasů;
 • porušení termoregulace.

Test na progesteron

Studium hladiny ženského hormonu se provádí v případě podezření na mimoděložní těhotenství s hrozbou ukončení těhotenství, dysfunkcí žlutého tělíska, nedostatečností luteální fáze, amenoreou, nádorem cysty nebo vaječníků, nádorem nadledvin.

U žen koncentrace hormonu kolísá v závislosti na fázi menstruačního cyklu a v případě těhotenství - na jeho termínu.

Pro krevní test je krev odebrána z žíly. Netehotným ženám se doporučuje darovat krev 21. až 23. den cyklu, těhotným ženám - každý den.

Účinek progesteronu na ženské tělo: jmenování hormonu

Téměř všechny biochemické procesy v lidském těle jsou řízeny hormony.

U žen jsou estrogeny a progestiny „sólově“. První jsou zodpovědní za ženskost, druhé - za možnost početí a těhotenství.

Hormon progesteron je biologicky aktivní látka, která reguluje menstruační cyklus a embryonální vývoj.

Co je to hormon progesteron

V ženském těle je hormon progesteron zodpovědný za fungování reprodukčního systému. Během menstruačního cyklu se mění množství jeho produkce..

Ve fázi tvorby folikulů (v první polovině cyklu) jsou hodnoty minimální. Jsou mezi 0,3 a 0,9 ng / ml.

V procesu ovulace se vajíčko uvolní z vaječníku, uvolní se žluté tělísko, začne také produkovat ženský hormon progesteron, takže jeho množství se třináctkrát zvýší.

Pokud vajíčko není oplodněno, dochází k procesu destrukce žlutého tělíska, bez jeho podpory hladiny progesteronu výrazně poklesnou, endometrium bobtná a poté je odmítnuto, proces končí menstruací.

V případě oplodnění vajíčka produkuje corpus luteum hormon až do 16. týdne těhotenství. Po tomto období je sekrece popsaného hormonu převzata placentou.

Za co je progesteron zodpovědný u žen

Pod vlivem vysoké hladiny progesteronu v ženském těle se začínají objevovat různé změny: tloušťka endometria (slizniční vrstva dělohy) je vyrovnána, muskulatura pohlavního orgánu se uvolňuje.

Po oplodnění hormonální pozadí reguluje pokles intenzity imunity, což pomáhá předcházet možnosti odmítnutí zárodků plodu.

Během porodu hladina progesteronu v těle ženy znovu prudce klesá, což pomáhá usnadnit proces porodu, a bezprostředně po jeho ukončení se snížení syntézy stává předpokladem pro nástup laktace.

Pokud je hladina hormonů zodpovědných za těhotenství vyšší než obvykle, nedojde k ovulaci, takže při nošení dítěte nedochází k menstruaci..

Účinek progesteronu na tělo

Hormon progesteron je zodpovědný za syntézu kortikosteroidů, aktivita aldosteronu, fungování estrogenů podílejících se na tvorbě sexuálních charakteristik závisí na jeho hladině.

Působení progesteronu v těle ženy zvyšuje pružnost svalové tkáně dělohy, díky čemuž se pohlavní orgán může protahovat a zvětšovat s růstem plodu.

Popsaný hormon se podílí na řízení metabolismu tekutin, procesech posilování kostí, udržování hladiny cukru v krvi, udržování funkce štítné žlázy a regulaci spánku.

Zvyšuje viskozitu krve, je nutné zabránit krvácení během porodu. Jakékoli odchylky od normy způsobují jevy, které mohou výrazně zhoršit kvalitu života ženy.

Kde se vyrábí

V ženském těle se progesteron produkuje ve vaječnících, v malém množství je tvořen nadledvinami a částečně lidským nervovým systémem.

Hormon se podílí na tvorbě alopregnanolonu, neurosteroidu, který pomáhá udržovat výkon mozku.

Poté, co část hormonu provede požadované funkce, rozloží se v játrech na látky, které ztratí svou biologickou aktivitu.

Poté se vylučují močí. Výrobní proces je kontinuální, do krve neustále vstupují nové části hormonů progesteronu.

Jejich hladina se buď snižuje nebo zvyšuje v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Během ovulace se objeví další zdroj produkce. Toto žluté tělísko je dočasná endokrinní žláza.

Pokud ovulace končí v těhotenství, bude aktivně fungovat až 16 týdnů, poté placenta převezme funkci reprodukce popsaného hormonu.

Míra progesteronu

Přesné ukazatele nelze určit. Přibližná rychlost hormonu progesteronu pro fáze menstruačního cyklu je určena následujícími čísly:

Denní časDolní přípustná mezHorní limit
Do 12 hodin170540
Po 12 hodin65330

Normy pro trimestry těhotenství:

PublikumDolní přípustná mez, mcg / dlHorní přípustná mez, μg / dl
Děti od 1 do 9 letPět85
Teenageři ve věku 11-15 let20263
Ženy od 18 do 49 lettřicet335
Ženy v menopauzetřicet200
Muži ve věku 18-49 let135440

U žen užívajících hormonální antikoncepci se mohou ukazatele normy lišit, hodnoty uvedené v tabulce se mohou měnit v závislosti na denní době, životním stylu ženy, jejím emočním stavu.

Proto pouze zkušený lékař dokáže správně přečíst výsledky analýzy a pochopit, zda je hladina hormonu zvýšena nebo snížena..

Medicína zná případy, kdy velmi vysoká míra odhalená v procesu studia výsledků laboratorních krevních testů svědčí o individuálních vlastnostech ženského těla.

Z tohoto důvodu není povolena autodiagnostika..

Přebytek a nedostatek

Vzhledem k tomu, že hormon progesteron je zodpovědný za fungování reprodukčního systému, jeho nedostatek v první řadě ovlivňuje jeho fungování: v menstruačním cyklu jsou nepravidelnosti, děloha není schopna přijmout oplodněné vajíčko, žena nemůže otěhotnět.

V případě, že by došlo k početí, riziko potratu přetrvává po celou dobu těhotenství. Nízké hladiny nepříznivě ovlivňují fungování mléčných žláz.

Při prodlouženém průběhu nerovnováhy v mléčné žláze se začínají vytvářet vláknité uzliny.

Vysoká hladina popsaného hormonu u netehotné ženy nastává, když jsou ve vaječnících zhoubné novotvary nebo cysty žlutého tělíska, může to znamenat selhání ledvin nebo hyperplazii kůry nadledvin..

Druhá patologie je příčinou obezity a neplodnosti.

Tvorba vysoké hladiny progesteronu u ženy je ovlivněna dlouhodobým užíváním analogů syntetických hormonů, antifungálních léků, hormonálních látek (Clomiphene, Mifepriston), antiepileptik, jako je například Depakine.

Pokud během těhotenství corpus luteum přispívá ke zvýšené produkci hormonu progesteronu, vznikají problémy s vývojem plodu.

Takový indikátor hovoří o nesprávném fungování placenty - orgánu, který zajišťuje přirozenou tvorbu embrya. V takové situaci je možné blednutí těhotenství nebo předčasný porod..

Vysoký progesteron u těhotné ženy může vyvolat jev zvaný „hydatidiformní krtek“. S ním se plod přestane vyvíjet, ale všechny jeho skořápky rostou..

Příčiny

Nedostatek popsaného hormonu může být vyvolán:

 • Nemoci urogenitálního systému.
 • Dlouhodobý příjem léků.
 • Chronický stres.
 • Odložené potraty.
 • Poruchy nadledvin, štítné žlázy, hypofýzy.
 • Ovariální novotvary.

Vysoká hladina nepřímo naznačuje přítomnost poruch v endokrinním systému, může to být důsledek dlouhodobého užívání antikoncepčních léků.

Příznaky

Progesteron působí na ženské tělo, připravuje ho na těhotenství a na plod. Existují přímé příznaky, které mohou naznačovat jeho nedostatek..

Jedná se o menstruační nepravidelnosti, výskyt děložního krvácení mimo menstruaci, rozvoj selhání ledvin, potraty v časném těhotenství, absence pravděpodobnosti početí v přítomnosti ovulace.

Vysokou hladinu progesteronu je možné určit pouze nepřímými příznaky..

Pokud žena při běžné stravě rychle přibírá na váze, na jejím těle začnou hojně růst vlasy, krevní tlak prudce stoupá a klesá a masáž hrudníku způsobuje bolestivost, existuje možnost, že příčinou malátnosti je hormonální nerovnováha.

Pouze laboratorní analýza může potvrdit podezření.

Komplikace

Kromě poruch reprodukčního systému mohou jakékoli odchylky od normy vyvolat vývoj Addisonovy choroby (chronické selhání ledvin), výskyt nádorů v nadledvinách a vaječnících.

Analýzy

Gynekolog může předepsat doporučení pro laboratorní krevní testy. V procesu jeho implementace se žilní krev odebírá stříkačkou.

Pro získání objektivního obrazu je důležité se řádně připravit na diagnostický postup..

Kdy vzít

Lékaři doporučují netehotným ženám, aby darovaly krev ke stanovení hormonálních hladin 22. den od začátku menstruačního cyklu, je lepší to udělat ráno před 11.00 přísně na lačný žaludek.

Těhotné ženy mohou být testovány v kterýkoli pracovní den. Doporučuje se užívat jídlo naposledy, nejpozději osm hodin před odběrem krve. V případě, že neexistují pravidelná období, bude třeba provést analýzu několikrát za měsíc.

Je vhodné upustit od léčby, která ovlivňuje hormonální pozadí, dva týdny před stanoveným časem.

Pokud to nelze provést ze zdravotních důvodů, musí pacient předložit laboratoři protokol o léčbě, ve kterém je jasně předepsána dávka použitých léků..

Je důležité vyloučit jakoukoli fyzickou aktivitu, příjem alkoholu, kouření den před popsaným diagnostickým postupem.

Terapie

Hladinu progesteronu můžete kontrolovat pomocí léků..

S nedostatkem ženského hormonu jsou předepsány následující:

 • Přírodní injekce progesteronu (olejový roztok v ampulích). Vyrábějí se intramuskulárně, průběh a dávka se počítají individuálně s přihlédnutím ke zjištěným odchylkám.
 • Užívání hormonálních léků, které obsahují uměle syntetizovaný hormon ("Ugrozhestan", "Duphaston").
 • Užívání vaginálních gelů („Krion“) nebo vaginálních tablet („Endometrin“).

Všechny léky vám umožňují radikálně změnit hormonální pozadí, takže samoléčba je nepřijatelná. Pouze lékař je odpovědný za výběr léku, výpočet dávky a stanovení doby trvání kurzu..

S nadbytkem ženského hormonu je předepsáno:

 • Tamoxifen. Jeho účinná látka se váže na estrogenové receptory a interferuje s produkcí ženského hormonu.
 • „Mifepriston“. Účinný lék, který blokuje receptory progesteronu.
 • Klomifen. Nesteroidní vazebné činidlo pro estrogenové receptory.

Jakýkoli lék by měl být užíván pod dohledem ošetřujícího lékaře..

Progesteron - co to je a jak tento hormon ovlivňuje tělo

Progesteron je ženský steroidní hormon, hlavní progestogen v těle, produkovaný vaječníky a nadledvinkami a během těhotenství placentou. Jeho hlavní fyzické a metabolické účinky souvisejí s reprodukčním systémem. Malé množství hormonu produkují Leydigovy buňky ve varlatech a kůra nadledvin u mužů.

K biosyntéze progesteronu dochází hlavně v žlutém těle vytvořeném po ovulaci ve zničeném postovulačním folikulu stimulovaném hormony hypofýzy (luteinizující a folikuly stimulující).

Ve vaječníku se pod vlivem hormonu stimulujícího folikuly vytvoří jeden z folikulů a začne se vyvíjet. Dále se pod vlivem hypofýzy vylučuje luteinizační hormon, který způsobuje ovulaci. To vede k destrukci folikulu a jeho transformaci na žluté tělísko - dočasnou endokrinní tkáň, která po určitou dobu funguje. Poté corpus luteum prochází luteolýzou, ukončí svou činnost a regresuje. Koncentrace ženského hormonu progesteronu klesá s nástupem regrese, funkční vrstva endometria je odmítnuta a začíná menstruace.

Vývoj i regrese žlutého tělíska ovlivňují hladinu hormonu v krvi. Během folikulární fáze je její množství minimální a pohybuje se od 0,3 do 0,9 ng / ml. Zvýšení koncentrace je pozorováno před ovulací a maximální hladina je pozorována týden po jejím nástupu.

Během luteální fáze se hladiny progesteronu zvyšují z 15 na 30 ng / ml. Pokud nedojde k těhotenství, opakuje se cyklus od folikulární fáze po obnovení funkční vrstvy endometria. Po početí corpus luteum neklesá a nadále vylučuje hormon.

Pokud jsou zjištěny odchylky od normy, doporučuje se vyhledat radu od endokrinologa, gynekologa nebo porodníka-gynekologa.

Biosyntéza progesteronu během těhotenství je stimulována lidským choriovým gonadotropinem, který zabraňuje luteolýze a udržuje sekreční aktivitu žlutého tělíska. Když se luteotropní stimulace stane zbytečnou, placenta začne syntetizovat hormon progesteron. S jeho růstem se zvyšuje množství cirkulujícího progesteronu, s každým týdnem těhotenství se jeho produkce stále zvyšuje a ve třetím trimestru dosahuje 150 ng / ml.

Za co je hormon progesteron zodpovědný u žen?

Protože hlavní funkcí progesteronu je připravit ženské tělo na těhotenství a porod, někdy se mu říká těhotenský hormon. Vliv progesteronu na tělo ženy během tohoto období je významný, vykonává řadu funkcí souvisejících s vývojem embrya:

 • přenáší endometrium do sekreční fáze, aby připravila dělohu na implantaci oplodněného vajíčka;
 • stabilizuje oteklé endometrium a brání jeho odmítnutí během těhotenství;
 • ovlivňuje vaginální epitel a zesiluje cervikální hlen, čímž je nepropustný pro bakterie, spermie a další cizí látky, které mohou proniknout do děložní dutiny z pochvy;
 • snižuje imunitní odpověď těla během implantace tak, aby tělo neodmítlo embryo;
 • snižuje kontraktilitu hladkých svalů dělohy, snižuje citlivost myometria na fyziologické stimulanty kontrakce, což zabraňuje spontánnímu potratu;
 • inhibuje laktaci během těhotenství; prudký pokles koncentrace hormonu po porodu je jedním ze signálů k zahájení procesu produkce mléka;
 • podporuje růst dělohy;
 • chrání před předčasným porodem posílením svalů děložního čípku;
 • zadržuje tekutinu v těle;
 • pomáhá uvolnit svaly dělohy, připravuje pánevní vazy na relaxaci během porodu, aby zajistila expanzi pánevních kostí a zajistila průchod plodu porodními cestami;
 • má vliv na metabolismus - zvyšuje produkci aldosteronu a produkci kortizolu nadledvinami, snižuje citlivost na inzulín a koncentraci růstového hormonu, podporuje akumulaci tuku v těle, vytváří nejpříznivější podmínky pro akumulaci glykogenu v játrech.

Produkty rozkladu hormonu progesteronu ovlivňují nervový systém a spánek a mají také analgetický a sedativní účinek.

Zvýšený progesteron

Pokud se hladina hormonu odchyluje od normy, zejména po dlouhou dobu, mohou se objevit závažné poruchy v těle.

Zvýšení koncentrace progesteronu narušuje normální metabolismus glukózy. V reakci na jeho vstup do krevního oběhu po jídle se zvyšuje produkce inzulínu, což je doprovázeno zvýšením chuti k jídlu, intenzivním přírůstkem hmotnosti a rizikem vzniku cukrovky.

Na pozadí zvýšené koncentrace hormonu je narušena syntéza kortizolu a produkce somatotropinu klesá. Hormonální nerovnováha se mimo jiné projevuje příznaky chronické únavy.

V případech porušení poměru progesteronu k estradiolu je pozorován nadměrný rozklad svalového proteinu a svalová tkáň je zničena. Z tohoto důvodu svalová síla u žen během menopauzy klesá..

Doprovodné zvýšení hladin hormonů, nadměrné uvolnění šlach a vazů zvyšuje riziko poranění. Uvolnění hladkého svalstva gastrointestinálního traktu vede ke zpožděnému pohybu potravy a dyspeptickým poruchám ve formě zvýšené produkce plynu a fermentace ve střevě.

Během těhotenství progesteron potlačuje imunitní odpovědi, což zabraňuje tělu v odmítnutí oplodněného vajíčka. Přebytek hormonu během tohoto období způsobuje potlačení imunitního systému (projevuje se náchylností k infekčním chorobám).

Vzhledem k tomu, že hormon podporuje zadržování tekutin v těle, jeho přebytek může zvýšit propustnost periferních žil a způsobit jejich nadměrné roztažení. To vede k přenosu kapalné části krve z cév do tkáně, což způsobuje otoky.

Progesteron stimuluje produkci kožního mazu, takže když se objeví zvýšené hladiny dermatologických poruch, nejčastěji akné.

Následující příznaky mohou naznačovat nadměrnou koncentraci hormonu:

 • poruchy trávení;
 • exacerbace oparu;
 • časté nachlazení;
 • alergické reakce;
 • tromboflebitida, tromboembolismus;
 • otok;
 • významné zvýšení tělesné hmotnosti;
 • syndrom chronické únavy;
 • bolest hlavy;
 • mastná seborrhea, zánět kanálků mazových žláz;
 • bolestivost a překrvení mléčných žláz;
 • intermenstruační krvácení;
 • diplopie, vaskulární léze sítnice;
 • imunodeficience;
 • poklesy krevního tlaku;
 • vypočítavá cholecystitida.

Na pozadí zvýšené koncentrace hormonu je narušena syntéza kortizolu a produkce somatotropinu klesá. Hormonální nerovnováha se mimo jiné projevuje příznaky chronické únavy.

Zvýšené hladiny progesteronu mohou být způsobeny:

 • selhání ledvin;
 • nemoci doprovázené děložním krvácením;
 • amenorea;
 • dysfunkce kůry nadledvin;
 • placentární nedostatečnost;
 • cysta žlutého tělíska;
 • novotvary reprodukčního systému a nadledvin;
 • léčba léky s antiestrogenním účinkem.

Snížený progesteron

Na pozadí sníženého progesteronu dochází ke zhoršení trofismu tkání, tání pojivových vláken endometria a rozvoji arteriálního křeče.

Příznaky, které naznačují, že hladina hormonu je nízká, jsou:

 • porušení termoregulace;
 • ztráta vlasů;
 • ospalost nebo nespavost;
 • letargie, slabost, únava;
 • náhlé změny nálady, slzavost, podrážděnost;
 • bolest hlavy;
 • bolestivá menstruace, menstruační nepravidelnosti.

Důvody pro snížení koncentrace hormonu mohou být:

 • selhání ledvin;
 • endokrinní poruchy;
 • onkologické patologie;
 • komplikace potratu;
 • nefunkční děložní krvácení;
 • silné menstruační krvácení;
 • nadměrná fyzická aktivita a stres;
 • chronické zánětlivé patologie ženských pohlavních orgánů;
 • patologická slabost;
 • nedostatečnost žlutého tělíska;
 • skutečné prodloužené těhotenství;
 • terapie orálními kontraceptivy, antibakteriálními léky nebo léky proti bolesti, léky obsahujícími estrogen nebo zvyšujícími se hladinami prolaktinu.

Analýza hladiny progesteronu

K určení hladiny hormonu se provede analýza. Jeho výsledky vám umožňují určit nástup ovulace a během těhotenství posoudit její průběh.

Protože fyziologické faktory mohou ovlivnit koncentraci hormonu, měla by být krev věnována po řádné přípravě na analýzu. Několik dní před odběrem krve se doporučuje přestat pít alkohol a kouřit, vyvarovat se emočního stresu a omezit fyzickou aktivitu. Netehotné ženy darují krev 21. až 23. den cyklu, těhotné ženy - každý den.

Pokud jsou zjištěny odchylky od normy, doporučuje se vyhledat radu od endokrinologa, gynekologa nebo porodníka-gynekologa. Aby se zabránilo vážným následkům, je důležité co nejdříve zjistit příčinu odchylky a zahájit příslušnou terapii..

Progesteron u žen: normální, zvýšené, snížené hladiny hormonů, za které jsou odpovědné přípravky progesteronu

Rovnováha hormonů v lidském těle hraje důležitou roli. Práce všech orgánů a systémů se provádí s jejich přímou účastí. Porušení produkce vede k vážným poruchám činnosti těla. Reprodukční zdraví ženy závisí na normální koncentraci progesteronu v krvi. Je to on, kdo je zodpovědný za procesy oplodnění vajíčka a úspěšné oplodnění plodu..

Za co je progesteron zodpovědný u žen

Progesteron je jedním ze zástupců skupiny progestogenů. U žen je syntetizován žlutým tělem v malém množství v kůře nadledvin a během těhotenství placentou. Na rozdíl od jiných ženských pohlavních hormonů se progesteron produkuje až ve třetí fázi menstruačního cyklu..

Za co je hormon progesteron zodpovědný u žen? Jeho hlavním úkolem je stimulovat procesy, které zajišťují implantaci vajíčka a vývoj těhotenství..

Funkce progesteronu v těle ženy

 • zesiluje cervikální hlen;
 • podporuje zrání folikulů, ovulaci, implantaci;
 • během těhotenství snižuje kontraktilní aktivitu dělohy;
 • nasycuje výstelku dělohy glykogenem a živinami nezbytnými pro vajíčko;
 • snižuje imunitu, aby se zabránilo odmítnutí embrya;
 • zvyšuje krevní oběh v děloze;
 • snižuje kontraktilitu vejcovodů;
 • zvyšuje sexuální apetit;
 • připravuje prsa na laktaci.

Zajímavý fakt! Díky svému pozitivnímu vlivu na reprodukční systém žen je progesteron také nazýván „mateřským hormonem“.

Kromě genitální oblasti ovlivňuje hormon Progesteron také další tělesné systémy:

 • ovlivňuje metabolismus tuků v těle, umožňuje vám extrahovat maximální množství kalorií ze sacharidů;
 • snižuje střevní motilitu, což vede ke zvýšené produkci plynu před menstruací;
 • má uklidňující účinek;
 • stimuluje pocení, produkci kožního mazu;
 • uvolňuje vazy a šlachy.

Míra progesteronu u žen

Chcete-li získat spolehlivé výsledky testů, musíte vědět, v který den cyklu můžete darovat krev pro progesteron. Chcete-li to provést, musíte pochopit, jak se jeho úroveň mění v určitých časových obdobích..

Koncentrace progesteronu v krvi se mění v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Během folikulární fáze je to minimální, protože během tohoto období je hormon produkován pouze kůrou nadledvin. Po ovulaci se folikul umístěný na povrchu vaječníku změní na žluté tělísko. Tato dočasná žláza vylučuje 80% veškerého progesteronu v luteální fázi. Pokud nedošlo k těhotenství, žluté tělísko začne zpomalovat vývoj a hladina hormonu klesá. S úspěšným oplodněním dočasná žláza nadále produkuje progesteron, dokud placenta nepřevezme jeho funkce..

Test na progesteron

Test na progesteron se provádí během luteální fáze, tj. když je corpus luteum plně vytvořeno. Odběr krve se provádí 21. až 23. den (cyklus začíná prvním dnem menstruace) v normálním cyklu. S takovými menstruačními nepravidelnostmi, jako je oligomenorea, amenorea, se krev pro progesteron odebírá nejprve 15. den cyklu, poté v intervalech 3 dnů. Během těhotenství lze testy provádět každý den..

Mnoho žen se obává otázky: jak užívat progesteron, zda je nutná příprava. Pět dní před odchodem do laboratoře musíte přestat užívat jakékoli léky, pokud to není možné, měli byste poskytnout laborantovi seznam léků, které jste užili. Snažte se vyhnout stresu, těžké fyzické námaze, odmítnout sex - to vše může změnit koncentraci hormonu, výsledek nebude spolehlivý. Odběr krve se provádí na lačný žaludek.

Normální hladiny progesteronu u žen

 • Folikulární fáze 1-2,85 nmol / l.
 • Ovulační fáze 6-9,5 nmol / l.
 • Luteální fáze 24,8-80 nmol / l.
 • V 1. trimestru těhotenství jsou normální hodnoty 35-100,4 nmol / l, ve 2. trimestru 120-288 n / mol, ve 3. trimestru 153-756,5 n / mol.
 • V období menopauzy hodnoty klesají na 0,05 n / mol.

Zvýšený progesteron u žen

Zvýšený progesteron u žen během těhotenství je považován za normální, v ostatních případech je změna hladiny považována za patologii.

Příčiny zvýšeného progesteronu u žen

Hyperprogesteronemie se vyskytuje za následujících podmínek:

 • amenorea;
 • maligní nádory nadledvin nebo vaječníků;
 • cystický drift;
 • děložní krvácení;
 • vícečetné těhotenství;
 • cysty žlutého tělíska;
 • vrozené vady vaječníků;
 • jaterní patologie;
 • selhání ledvin.

Užívání některých léků také ovlivňuje rovnováhu gestagenu v krvi; antifungální, antiepileptické, hormonální léky mají takový vedlejší účinek.

Příznaky zvýšeného progesteronu u žen

Symptomatologie hyperprogesteronémie je nespecifická, její projev je obtížné odlišit od jiných onemocnění. Ženy pociťují narušení menstruačního cyklu, objevuje se apatie a výkon se snižuje. Často se objevují krvavé výtoky z genitálního traktu, bolesti hlavy, nepohodlí v dolní části břicha a dolní části zad. Stav vlasů, kůže se zhoršuje.

Důsledky zvýšeného progesteronu

Pokud ženský 17-OH progesteron překročí normu, mohou se vyskytnout problémy s počátkem a nosením dítěte. Kromě toho se zvyšuje riziko vzniku nádorů v pánvi a osteoporózy..

Jak snížit hladinu progesteronu

Terapeutická taktika pro hyperprogesteronemii je stanovena podle příčiny, která ji způsobila. Maligní novotvary podléhají chirurgickému odstranění následovanému chemoterapií. Cysty, benigní nádory jsou často závislé na hormonech, v tomto případě je předepsána léková terapie. Obvykle se užívají léky následujících skupin:

 • Antigestageny. Blokují receptory progesteronu a snižují citlivost tkání na hubbub. Zpomaluje růst nádorů, myomů.
 • Kombinované orální antikoncepce. Potlačte ovulaci, v důsledku toho se funkce žlutého tělíska snižuje. Léčba musí být kombinována s dietní terapií. Denní strava zahrnuje více zeleniny, ovoce, bylin. Příjem bílkovin v potravě je omezený.

Snížený progesteron u žen

Nízké hladiny progesteronu se jinak nazývají luteální nedostatečnost. Porucha je často pozorována ve věku 18-30 let.

Zajímavý fakt! Ani před 10–15 lety neměly ženy žádné hormonální poruchy. V dnešní době vede neustálý stres a nadměrné životní tempo k hormonální nerovnováze..

Příčiny nízké hladiny progesteronu

Důvodem porušení činnosti žlutého tělíska je stres, nesprávný životní styl, přepracování, nadměrná fyzická námaha. Nesprávné užívání perorálních kontraceptiv, časté potraty - všechny tyto faktory narušují funkci vaječníků. K fyziologickým důvodům nedostatku hormonů patří menopauza a věk po 30 letech. Během těchto období je syntéza hormonu významně snížena kvůli zániku aktivity žlutého tělíska, což se nepovažuje za patologii. Funkce vaječníků je narušena v případě onemocnění štítné žlázy, maligních nádorů.

Příznaky nízkého progesteronu

Příznaky nedostatku progesteronu u žen:

 • prodloužení premenstruačního syndromu;
 • bolestivá období;
 • závratě, nevolnost;
 • krvácení z genitálního traktu;
 • zvýšené pocení;
 • zvýšená únava;
 • bolestivost mléčných žláz;
 • depresivní poruchy;
 • menstruační dysfunkce.

Změna rychlosti progesteronu během těhotenství je doprovázena špinavým krvácením, bolestmi v dolní části břicha, dolní části zad.

Důsledky sníženého progesteronu

Nejnebezpečnějšími důsledky nedostatku gestagenů jsou problémy s plodením a neplodnost. Porušení rovnováhy pohlavních hormonů, když dominují estrogeny, roste výstelka dělohy a tvoří četné polypy. Periodické překrvení mléčných žláz vede k tvorbě mastopatie, cyst, fibroadenomů.

Jak zvýšit progesteron u žen

Pokud se po vyšetření zjistí nedostatek žlutého tělíska, gynekologové předepisují hormonální substituční terapii. Obvykle se jedná o progesteronová léčiva, jsou k dispozici v tabletách, injekčních roztocích, vaginálních čípcích. Průběh léčby a dávkování se volí individuálně po vyhodnocení výsledků testu. Ti, kteří nemají kritické ukazatele nebo nechtějí být léčeni hormony, se zajímají: jak přirozeně zvýšit progesteron u žen? Pokud jíte správně, můžete mírně zvýšit produkci progestogenu, vyhýbat se stresu, vést zdravý životní styl, zbavit se nadváhy.

Progesteronové přípravky

Progestogenní léky se dělí na přírodní a syntetické. V porodnické praxi se běžně používají přírodní gestageny. Prakticky nezpůsobují vedlejší účinky, ale jsou o něco slabší než syntetické..

Utrozhestan

Lék je podobný hormonu žlutého tělíska. Je předepsán pro menstruační nepravidelnosti, neplodnost, hrozící potrat, mastopatii. K dispozici ve formě tobolek, které lze také užívat vaginálně.

Duphaston

Lék, který obsahuje dydrogesteron, je syntetický analog progesteronu. Používá se k potratu, menopauze, endometrióze, neplodnosti. Tento progesteron se dodává v pilulkách.

Norkolut

Hlavní účinnou látkou přípravku Norkolut je norethiseron. Vyrábí se ve formě tablet. Používá se při těžkém premenstruačním syndromu, hyperplastických onemocněních endometria, myomech, nefunkčním děložním krvácení.

Orgametryl, Exluton

Přípravky se stejnou účinnou látkou - linestrinol. Progesteronové přípravky jsou předepsány pro děložní krvácení, oligomenoreu, amenoreu, endometriózu a pro oddálení menstruace. Vyrábí se v tabletách.

Veraplex, Provera

Identické léky, které obsahují synteticky analog progesteronu - medroxyprogesteron. Používají se k inhibici růstu endometriálních nádorů s hormonálně závislými formacemi mléčných žláz. Uvolněte tablety.

Byzanne

Produkt obsahuje dienogest, derivát nortestosteronu. Používá se k léčbě endometriózy. Dostupné v tabletách.

Rovnováha estrogenu a progesteronu

Pro ženské tělo je velmi důležitý normální poměr estrogenu a progestogenu. Estrogeny dominují ve všech fázích cyklu, s výjimkou druhé. Jejich poměr se mění podle fáze cyklu. Vzhledem k převaze estrogenů a jejich nedostatečné blokádě progesteronem jsou vytvářeny příznivé podmínky pro vznik nádorů prsu a děložního čípku. Celkové zdraví se zhoršuje, dochází k těžké depresi, otokům, častým bolestem hlavy.

Činnosti zaměřené na zvýšení progesteronu pomáhají obnovit hormonální rovnováhu. Aby nedošlo k narušení rovnováhy pohlavních hormonů, je nutné vést zdravý životní styl, jíst racionálně a užívat multivitamíny. Hormonální léčba je předepsána lékařem po důkladném vyšetření, v současné době se terapie provádí v odpovídajícím poměru progesteronu a progestogenů, což chrání tělo před nežádoucími následky.

Za co je hormon progesteron zodpovědný u žen?

Bolesti hlavy, vlasy a kožní problémy se často připisují změnám souvisejícím s věkem nebo chronické únavě. Důvod však často spočívá v hormonu, jehož funkce mají komplexní účinek na ženské tělo..

 1. Co je to hormon progesteron
 2. Jaké funkce funguje
 3. Rozmnožovací systém
 4. Hormonální rovnováha
 5. Kůže
 6. centrální nervový systém
 7. Sexuální chování
 8. Míra progesteronu v krvi u žen
 9. Standardní indikátory pro fáze m / c
 10. Jak se nechat testovat na progesteron
 11. Když lze pozorovat zvýšenou hladinu
 12. Příčiny a příznaky nízkého progesteronu
 13. Progesteron během těhotenství
 14. Míry progesteronu během těhotenství
 15. Léky ke zvýšení hladiny progesteronu
 16. Utrogectan® (utrogectan)
 17. Progesteron (progesteron)
 18. Solaray, směs ženských hormonů SP-7C, 180 vegetariánských kapslí
 19. Obsah progesteronu v potravinách

Co je to hormon progesteron

Progesteron je hormon, který řídí reprodukční funkce, m / c (menstruační cyklus) a těhotenství. Nejmenší poruchy v procesech mají za následek změnu hormonálních indikátorů. Je to hlavní progestogen v těle. Je mu přiřazena role klíčového metabolického meziproduktu při syntéze dalších endogenních steroidů.

Navzdory základní roli hormonu v těle nebyly jeho vlastnosti a míra vlivu na tělo plně studovány. Jsou známy pouze předpoklady a některé důvody, které ovlivňují skoky v ukazatelích ve vztahu k hranicím normy..

Progesteron hraje hlavní roli ve funkci mozku jako neurosteroid.

Progesteron je produkován dvěma orgány:

 • nadledviny;
 • dočasná sekreční žláza vytvořená na konci ovulačního období (žláza se také nazývá corpus luteum).

Díky syntéze hormonu v ženském těle dochází k aktivnímu vývoji slizniční vrstvy (výstelky dělohy), stimulaci tvorby nových krevních cév. Na pozadí těchto změn je zahájena příprava dělohy na příjem oplodněného vajíčka. Když dojde k těhotenství, začne se produkovat progesteron, včetně placenty.

Hladina hormonu je ovlivněna věkem ženy a fází m / c.

Jaké funkce funguje

Progesteronu v ženském těle je přiřazena jedna ze základních rolí.

Rozmnožovací systém

Jiný název pro progesteron je těhotenský hormon. Díky jeho účinku je zahájen proces přípravy dělohy na početí. Po oplodnění snižuje imunitní odpověď, která zabraňuje odmítnutí embrya. Při přenosu plodu pomáhá progesteron usnadnit průběh těhotenství. Po porodu je pokles jeho syntézy signálem pro nástup laktace..

Hormonální rovnováha

Progesteron se podílí na syntéze dalších hormonů. Nerovnováha látek má negativní vliv na produkci kortikosteroidů, aktivitu aldosteronu a funkci estrogenu..

Role hormonu v podkožních procesech je předmětem debaty mezi vědci. Existuje hypotéza, že přítomnost progesteronových receptorů v pokožce vytváří spojení mezi kůží a hormonem. Snížení produkce hormonů může vyvolat tvorbu vrásek, ztrátu pružnosti. Funkčnost progesteronu v tomto směru byla částečně prokázána. O pozitivní dynamice hormonální terapie svědčí četné případy, kdy došlo k výraznému zlepšení struktury pokožky, jejímu omlazení.

centrální nervový systém

Produkce progesteronu je předpokladem pro syntézu alopregnanolonu. Oba hormony se podílejí na adaptaci na stresové situace, liší se imunomodulační aktivitou a mají cytoprotektivní vlastnosti. Jsou spojeny s molekulárními mechanismy pro přerušení neurogeneze a neurozánětu v mozku..

Sexuální chování

Tandem progesteronu a alopregnanolonu stimuluje sexuální apetit u žen. Výzkum provedený na toto téma prokázal souvislost mezi hormonálním vzestupem a sexuálním chováním nežného pohlaví.

Míra progesteronu v krvi u žen

Normativní limity progesteronu jsou podmíněné indikátory, které neodrážejí patologické stavy způsobené nedostatkem nebo zvýšeným obsahem hormonu v krvi. Při studiu biomateriálu u žen se používají různé tabulkové formy..

Standardní indikátory pro fáze m / c

Název obdobíNormální rozsah, nmol / l Folikulární0,32-2,25 Ovulace0,49-9,41 Luteal6,95-56,63 Postmenopauzaméně než 0,64

Velký únik v pravidelných datech je způsoben vlivem mnoha faktorů. Mezi hlavní patří:

 • emoční stav ženy;
 • Denní doba;
 • tělesné cvičení;
 • Životní styl.

Během těhotenství je indikátor mnohem vyšší než hodnoty uvedené v tabulce, což opět potvrzuje vztah mezi hormonem a reprodukční funkcí..

Jak se nechat testovat na progesteron

Studie nevyžaduje speciální přípravu. Některé nuance však stále existují.

 • Nedoporučuje se jíst 8 hodin před odchodem na kliniku.
 • Pokud m / c přesáhne 31 dní, odběry krve se provedou 28. až 29. den.

Před odběrem biomateriálu určí zdravotnický personál datum poslední menstruace, zajímá se o období m / c.

Pokud nedojde k problémům s menstruací, plánuje se odběr krve na 21. den 28denního cyklu (ráno). Toto je nejpříznivější doba, kdy se hladiny progesteronu blíží nejvyšší úrovni. Někdy se studie provádí 22. až 23. den cyklu. Ale taková data mají zlomek chyby.

Může být vyžadováno opakované testování pro porušení m / c. Datum se volí s přihlédnutím k ovulaci, která se stanoví pomocí expresních testů. Používá se také jednoduchá metoda, která zahrnuje měření teploty. Odběr krve se provádí 6-7. Den po uvolnění vajíčka z vaječníku do vejcovodu.

Během těhotenství a menopauzy lze test naplánovat na kterýkoli den.

Před užitím biomateriálu se pacient poradí s odborníkem. Objasňuje důležité informace týkající se užívání léčiv, onemocnění ženských orgánů, štítné žlázy a kůže. V případě potřeby lékař předepíše doporučení úzkoprofilovému specialistovi:

 • gynekolog;
 • endokrinolog;
 • dermatolog (pokud jsou kožní problémy).

Když lze pozorovat zvýšenou hladinu

Zvyšování hladiny hormonu během těhotenství se považuje za normální. U netehotných žen v plodném věku však může progesteron významně překročit normu. Mezi pravděpodobné důvody:

 • adrenální hyperplazie;
 • cysta žlutého tělíska;
 • nádor vaječníků;
 • chronické děložní krvácení;
 • užívání perorálních kontraceptiv, jiných léků, které zahrnují progestiny;
 • hormonální nerovnováha.

Pouze laboratorní analýza dokáže detekovat zvýšení hladiny hormonu. Existují však určité příznaky, které se objevují při zvýšení hodnoty progesteronu..

 1. Tvorba velkého počtu akné na pokožce.
 2. Pravidelné a docela živé bolesti hlavy.
 3. Bohaté ochlupení na těle.
 4. Bezdůvodné přibývání na váze.
 5. Rychlá únava doprovázená stresem a depresí.
 6. Menstruační problémy.
 7. Zvýšená alergická reakce.
 8. Bezdůvodné kolísání krevního tlaku v obou směrech.
 9. Bolestivé pocity v mléčných žlázách.
 10. Vaginální výtok s kapkami krve.

Progesteron s hladinou nad normální hodnotou může indikovat patologické stavy, jako je dysfunkce kůry nadledvin. Toto je nejčastější problém, který způsobuje selhání mnoha hormonů. Mohou být syntetizovány v nedostatečném objemu nebo v přebytku.

Zvýšená hodnota progesteronu často vyvolává patologie těhotenství. Například cystická smyk. Hladiny hormonů jsou nad nejvyšší prahovou hodnotou pro těhotenství. Podstata problému spočívá v oplodnění vajíčka dvěma spermiemi současně nebo v přijímání vadného mateřského materiálu. Toto onemocnění vyžaduje seriózní léčbu, která zahrnuje chemoterapii. Tento přístup je způsoben vysokým rizikem vzniku maligních nádorů..

Vysoká hladina progesteronu způsobuje rakovinu vaječníků. Aby se vyloučily predisponující faktory, je pacientka před testováním odeslána ke gynekologovi..

Příčiny a příznaky nízkého progesteronu

Snížené hladiny hormonů jsou predisponujícím faktorem pro neplodnost a spontánní potrat v prvním trimestru. Jeho nedostatek vede k onemocněním ženských orgánů..

Následující projevy by měly vyvolávat podezření:

 • bohatá a bolestivá menstruace;
 • zvětšení mléčných žláz, pocit bolesti při dotyku;
 • časté a nepřiměřené výkyvy nálady;
 • rostoucí bolesti hlavy;
 • neobvyklá podrážděnost;
 • otoky nohou, výskyt pocitu tíhy v nich;
 • nepřiměřený přírůstek hmotnosti;
 • chlad v končetinách;
 • bledost, suchá kůže;
 • ztráta vlasů;
 • Nadměrné pocení;
 • zácpa;
 • vyrážka;
 • špatný sen.

Hlavní provokatéři snižující hodnotu hormonu jsou:

 • genitální infekce;
 • nedostatečnost žlutého tělíska;
 • nedostatečný rozvoj placenty;
 • nestabilní menstruační cyklus;
 • dlouhodobé užívání hormonálních léčiv;
 • děložní krvácení.

Progesteron během těhotenství

Interpretaci hormonální analýzy provádí kvalifikovaný odborník - porodník-gynekolog. Zohledňuje nejen hodnoty relativní k normě, ale také bere v úvahu dobu těhotenství, povahu jejího průběhu.

Míry progesteronu během těhotenství

Období trimestruHladina hormonů, ng / mlHladina hormonů, nmol / lPrvní

(týdně: 13-24)35,6-286,211,19–90Druhý (týdně: 1-12)81,2-284,325,5-89,4Třetí (týdně: 25-42)153,9-1343,5548,4-422,5

Léky ke zvýšení hladiny progesteronu

Utrogectan® (utrogectan)

Základem kompozice je mikronizovaný progesteron. Jedna tobolka obsahuje 100 nebo 200 mg (v závislosti na dávce léčiva). Tvar tobolky 100 mg je kulatý, 200 mg oválný. Plnění želatinové skořápky - olejovitá homogenní suspenze.

Hlavní směry používání farmaceutického prostředku uvnitř:

 • neplodnost v důsledku luteální nedostatečnosti;
 • hrozba ukončení těhotenství;
 • předmenstruační syndrom;
 • fibrocystické onemocnění prsu;
 • porušení menstruačního cyklu v důsledku neplodnosti nebo selhání procesu ovulace;
 • hormonální substituční léčba během menopauzy nebo postmenopauzy.

Rovněž se procvičuje intravaginální způsob použití činidla. Doporučuje se pro následující problémy:

 • nefunkční nebo chybějící vaječníky;
 • hrozba potratu;
 • předčasná menopauza;
 • neplodnost (příčinou je luteální nedostatečnost).

Utrozhestan se používá k přípravě na oplodnění in vitro za účelem podpory luteální fáze.

Na farmaceutický výrobek se vztahuje řada omezení. Lékař je musí vzít v úvahu při vývoji léčebného režimu. Mezi kontraindikace:

 • alergie na složky kompozice;
 • problémy s žilami (trombóza);
 • intrakraniální krvácení;
 • mrtvice, infarkt;
 • vaginální krvácení nevysvětlitelné etiologie;
 • onkologie mléčných žláz, genitálií;
 • neúplný potrat;
 • genetická patologie jater (porfyrie), jiná onemocnění orgánů;
 • období laktace;
 • věk do 18 let.

Terapeutický režim je určen individuálně. Anotace nabízí následující možnosti:

 • s hrozbou ukončení těhotenství - denní příjem od 200 do 600 mg / den. (ve třetím trimestru jmenujte až po vyhodnocení klinických údajů);
 • při přechodu do menopauzy - denní dávka je 200 mg, doba trvání kurzu je 12 dní;
 • po nástupu menopauzy - denní dávka je od 100 do 200 mg, doba léčby se stanoví individuálně;
 • k udržení luteální fáze - denní dávka je 200-400 mg, příjem začíná od 17 do 26 dnů m / c, je nabízen desetidenní kurz.

Cena produktu je asi 400 rublů (dávka 100 mg, 28 tobolek).

Progesteron (progesteron)

Nástroj je k dispozici ve formě injekčního roztoku různých koncentrací: 10 a 25 mg. Aktivní sloučeninou je progesteron.

Hlavní použití farmaceutického produktu:

 • metroragie;
 • obvyklý potrat;
 • děložní krvácení spojené s genitální dysfunkcí;
 • amenorea.

Léčebný režim se stanoví individuálně s přihlédnutím k charakteristikám organismu a údajům z klinických studií. Maximální denní dávka je 0,025 g.

Před použitím produktu byste si měli přečíst omezení. Tento léčivý přípravek by se neměl používat v případě poruchy funkce ledvin nebo jater. Výrobce zdůrazňuje také následující kontraindikace:

 • karcinom prsu;
 • hepatitida;
 • vaginální krvácení neznámého původu;
 • tromboembolická patologie.

Cena produktu je 306 rublů (dávka 10 mg / ml, 10 ampulí).

Solaray, směs ženských hormonů SP-7C, 180 vegetariánských kapslí

Produkt je vyvíjen na základě složek rostlinného původu. Bohaté složení pomáhá obnovit syntézu různých hormonů v těle, které jsou důležité pro zdraví žen. Mezi aktivní složky použité při výrobě:

 • kořen lékořice;
 • malinové listy;
 • heřmánek;
 • semena pískavice řecké;
 • divoký jam atd..

Doplněk stravy se doporučuje užívat s vysokým obsahem FSH, poruchami cyklu, premenopauzou. Užívejte tobolky třikrát denně před jídlem nebo s jídlem.

Výrobce varuje před omezeními. Vztahují se na období těhotenství a kojení. Doplňky stravy se také nedoporučují užívat se zvýšeným krevním tlakem. Neměli byste přípravek používat, pokud jste alergičtí na složky přípravku.

Průměrná cena - 801 rublů.

Obsah progesteronu v potravinách

S nedostatkem progesteronu odborníci doporučují zahrnout do stravy potraviny obsahující přírodní hormon. Tělem se dobře vstřebávají, ale neměly by nahradit farmakoterapii. U potravin nedojde k výraznému nárůstu indikátoru.

Aby se ukazatele progesteronu dostaly do normálního rozmezí, doporučuje se zahrnout do jídelního lístku pokrmy připravené z následujících složek:

 • avokádo;
 • olivy, olivy;
 • ořechy (surové);
 • slunečnicová semínka, dýně;
 • kukuřice;
 • žloutky;
 • vepřové maso;
 • mořské plody, říční ryby;
 • rýže, luštěniny, zelí různých odrůd a odrůd.

Seznam produktů je opravdu působivý. To vám umožní diverzifikovat nabídku, uspokojit i chuťové potřeby labužníka..

Díky včasné kontrole progesteronu lze zabránit vážným zdravotním problémům. Projev charakteristických příznaků naznačujících porušení syntézy hormonů vyžaduje naléhavou návštěvu kliniky za účelem konzultace a doporučení k analýze. Malé odchylky od normy jsou rychle opraveny, je třeba pouze dodržovat doporučení ošetřujícího lékaře.

Je možné otěhotnět během menstruace?Můžete otěhotnět během menstruace? Odpověď nemůže být žádným způsobem jednoznačná. Každé ženské tělo je individuální a jsou možné odchylky od „normálního“ období ovulace.