Dieta pro menopauzu u žen

Menopauza způsobuje mnoho nepříjemných příznaků a pocitů. Existují však produkty, které mohou odložit pokles reprodukčního systému a zpomalit stárnutí. Správná výživa a strava pro menopauzu a návaly horka vám pomohou udržet se ve formě a plynule vstoupit do tohoto období života, nemusíte se bát návalů, problémů v intimní sféře.

 1. Co se stane po 50 letech
  1. Doporučení odborníka na výživu Koroleva
 2. Proč musíte dodržovat dietu, jaká je hrozba nezdravé výživy
 3. Pravidla stravování během menopauzy
  1. Strava
  2. Pro zlepšení metabolismu
  3. Posílit a očistit krevní cévy od plaků cholesterolu
  4. Normalizovat tlak
  5. Základní vitamíny a minerály
  6. Antioxidanty
  7. Probiotika k obnovení gastrointestinální flóry
  8. Vlákno pro očistu těla
  9. Doplnění estrogenu
 4. Seznam potravin, kterým je třeba se vyhnout
 5. Seznam užitečných potravin pro menopauzu, které musíte zahrnout do své každodenní stravy
 6. Doporučené video
 7. Příklad vytvoření menu pro návaly horka pro ženy po 50 letech
 8. Dietní menu na týden od odborníků na výživu (jak zhubnout)

Co se stane po 50 letech

Je to tak stanoveno přírodou, že s věkem ztrácí žena své reprodukční schopnosti. Od 45 do 50 let má většina žen menopauzu. Může to být dříve - od 40 let.

Zcela přirozený proces může přinést spoustu nepříjemných pocitů, které se nazývají návaly horka. Poruchy termoregulace jsou někdy tak silné, že narušují noční spánek a během dne nedovolí normálně pracovat a komunikovat kvůli horku, nadměrnému pocení.

Tyto příznaky menopauzy jsou doplněny dušností, závratěmi, zrudnutím obličeje, bušením srdce, slabostí. K tomu se přidává rychlé stárnutí pokožky: výskyt vrásek, suchost, ztráta pružnosti. To vše jsou vnější projevy vnitřních změn..

S menopauzou začíná exacerbace chronických onemocnění i zdravotních problémů, které nebyly diagnostikovány včas. Aby se zabránilo vážným následkům, je nutné předem podstoupit komplexní vyšetření..

Správně zvolený soubor cvičení, hormonální terapie, homeopatie pomůže ženě snáze si toto období projít. Výživa během menopauzy bude muset být revidována, změněna vaše strava, stejně jako celý životní styl.

Doporučení odborníka na výživu Koroleva

Proč musíte dodržovat dietu, jaká je hrozba nezdravé výživy

Jde o to, že vaječníky přestávají produkovat estrogeny, a proto dochází k poruše mnoha orgánů a systémů. Nejvíce trpí kůže a kosti, urogenitální orgány a nervový systém. Pokud nevyvážíte svůj jídelníček, může to vést k problémům, jako je tento:

 • Vyvíjí se osteoporóza - velmi nebezpečná menopauza, která je po 55 letech plná složitých zlomenin, zejména kyčle.
 • Kvůli špatné absorpci a nedostatku vápníku jsou zuby vážně postiženy.
 • Oslabená střevní pohyblivost, častější je zácpa a špatné vstřebávání živin.
 • Trápí vás výkyvy nálady, problémy se spánkem, návaly horka, které narušují práci.
 • Snížené libido, suchost v pochvě, zvýšené riziko genitourinárních infekcí.
 • Hormonální nerovnováha zhoršuje všechny druhy ženských onemocnění (mastopatie, děložní myomy).
 • Vzhledem k tomu, že žena s přibývajícím věkem začíná přibírat na váze, zvyšuje se zátěž srdce.
 • Zvyšuje se hypertenze, která je plná mrtvice.
 • Dochází k narušení endokrinního systému, přispívá k obezitě nebo vzniku nadváhy.
 • Rozvíjí se suchost a vadnutí kůže a všech sliznic, včetně očí.

Pravidla stravování během menopauzy

Abyste snáze snášeli změny související s věkem, musíte jíst správně. Nejprve byste měli snížit obsah kalorií ve stravě, abyste neztučněli a nezatěžovali srdce a klouby. Chcete-li to provést, můžete snížit velikost porce o jednu třetinu obvyklé velikosti..

Strava

Pocit tíže v žaludku jen zesiluje nepříjemné příznaky návalů horka. Když se do něj dostane velké množství jídla, zejména horké, způsobí to zvýšení tělesné teploty. Proto byste měli jíst jídlo v malých porcích, ale často: 5-6krát denně.

Je důležité dodržovat dietu, správně snídat, večeřet nejpozději 2 hodiny před spaním. Večeře je nejlépe lehká, protože přejídání jen zhorší problémy s nespavostí. Velikost porce na oběd nejvýše 300 g, ostatní jídla po 200 g.

V tomto případě stojí za to dát přednost vařeným, dušeným nebo dušeným výrobkům, vyhýbat se smaženým potravinám.

Pro zlepšení metabolismu

Ženy s atletickou postavou procházejí menopauzou i postmenopauzou mnohem snáze. Aby hormonální změny neměly velký vliv na metabolické procesy, je důležitá fyzická aktivita, ale bez silových mužských cvičení stačí každodenní procházka, proveďte 10 000 kroků nebo více.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat játrům, právě ona detoxikuje organismus. Kromě farmaceutických hepatoprotektorů má na tento orgán pozitivní účinek ostropestřec mariánský, oleje, zejména lněné semínko, celozrnné výrobky a ořechy, grapefruit, řepa, mrkev a dýně, jakož i šípkový odvar. Je lepší začít čistit játra od 35 do 40 let. Jeho hlavními nepřáteli jsou nasycené (živočišné tuky) a alkohol..

Posílit a očistit krevní cévy od plaků cholesterolu


Omega 3 je nejsilnějším ochráncem před aterosklerózou. Tyto mastné kyseliny jsou důležité pro snížení hladiny cholesterolu a prevenci kardiovaskulárních patologií. Pro tyto účely je obzvláště dobré používat ryby, obsahuje také vitamíny A a D rozpustné v tucích.

Místo toho jsou vhodné přípravky z rybího oleje. Podrobně o omega 3, 6, 9, ve kterých produktech jsou obsaženy, říkáme na našich webových stránkách.

Normalizovat tlak

Protože se zánikem funkce vaječníků a metabolickými poruchami se žena začíná zotavovat, vede to k rozvoji hypertenze. Snížení kávy a silná konzumace čaje pomáhá normalizovat krevní tlak.

Alkohol, sůl, cukr a ještě více z kouření se budou muset vzdát.

Základní vitamíny a minerály

Nejdůležitější minerál v tomto období je vápník. Je to důležité pro kosti a zuby. Kvůli nedostatku estrogenu je vyplavován z těla, což činí kostní tkáň velmi křehkou. Užitečným zdrojem vápníku je tvaroh a tvrdý sýr, sezamová semínka.

Tyto potraviny bohaté na vápník by se měly jíst denně. Je také prospěšné jíst ryby: obsahuje hodně fosforu, který je potřebný pro kosti.

Mezi důležité minerály patří draslík a hořčík. Draslík podporuje práci srdce a při nedostatku hořčíku dochází k poruchám ve fungování nervového systému. Bez ní, s hormonálními poruchami, se nelze vyhnout náhlým výkyvům nálady..

Z vitamínů je třeba věnovat zvláštní pozornost vitaminu D, protože bez něj nebude normální absorpce vápníku.

Vitamin E je také potřebný, je zodpovědný za snížení sucha, neumožňuje vám rychle stárnout.

Kyselina listová je třetím důležitým vitamínem skupiny B, pomáhá udržovat složení krve na požadované úrovni, zlepšuje imunitu a stav pokožky.

Antioxidanty

Existuje celá skupina látek, které mohou zpomalit oxidační procesy, a tím i stárnutí. Jedná se o antioxidanty, které jsou obzvláště bohaté na rostlinnou stravu. Například karotenoidy - lutein, lykopen, astaxanthin, resveratrol.

Jejich každodenní používání pomáhá prodloužit mládí. V tomto článku jsme podrobněji popsali zdroje antioxidantů a srovnávací tabulku obsahu v potravinách..

Probiotika k obnovení gastrointestinální flóry

Aby nedošlo k problémům s trávením a zejména se střevy, je nutné obohatit stravu o probiotika - prospěšné mikroorganismy. Mohou to být kapsle, které je obsahují obrovské množství. Hlavní věc je správně je uložit a vzít podle pokynů.

A zde je seznam produktů, které obsahují užitečnou mikroflóru:

 • všechny fermentované mléčné nápoje (kefír, fermentované pečené mléko, jogurt);
 • sýr, tvaroh;
 • kysané zelí;
 • nakládaná jablka.

Je velmi dobré připravovat si jogurty doma s přírodními plnidly.

Vlákno pro očistu těla

Dietní vlákna plní dvě důležité funkce najednou: jako sorbent odstraňují z těla všechny toxiny a zajišťují fungování střev. Pomáhá kontrolovat váhu.

Vláknina je obzvláště důležitá pro ty, kteří mají sedavé zaměstnání, protože šetří před zácpou a v důsledku hemoroidů. Zahrňte do stravy také potraviny s pektinem: dýně, pečená jablka, černý rybíz.

Doplnění estrogenu

Dobrou pomocí budou potraviny bohaté na analogy ženských hormonů. Přírodní zdroje jsou lepší a bezpečnější než umělé zdroje, pokud je těchto látek malý nedostatek. Výrobky obsahující fytoestrogeny jsou užitečné pro ženy s menopauzou:

 • mléko;
 • sója;
 • ořechy, semena, zejména sezamová semínka;
 • len a olej z toho;
 • zelí a zelenina;
 • Červené víno;
 • obiloviny, luštěniny a zejména naklíčené plodiny.

U závažných příznaků menopauzy byste měli podstoupit krevní test (na fsg, lg) a zjistit, které hormony chybí a které jsou nadměrné, poradit se s gynekologem a endokrinologem. V tomto případě pomůže hormonální substituční léčba..

Seznam potravin, kterým je třeba se vyhnout

Některá jídla a nápoje vyvolávají nesprávnou funkci termoregulace, takže jsou během návalů tepla nežádoucí. Tento seznam obsahuje přísady, které zvyšují krevní oběh, zvyšují srdeční frekvenci nebo podporují přírůstek hmotnosti.

Menopauzální jídla by neměla zahrnovat:

 • Káva. Všechny potraviny bohaté na kofein zvyšují krevní tlak. Proto by měli být ze stravy vyloučeni..
 • Silný čaj. Bude nutné snížit množství černého čaje. Lepší jít na zelený velký list nebo matcha. Pijte mírně vlažné, ne horké.
 • Alkoholické nápoje. Jediné, co stojí za to povolit, jsou malé dávky suchého červeného vína bohatého na antioxidanty. Doporučená denní dávka do 100 ml.
 • Uzené maso a solené ryby jsou v menopauze zakázané potraviny.
 • Pikantní jídlo, koření, koření. Podporují zadržování tekutin v těle.
 • Cukr a sladkosti (sladkosti, koláče). Tato jídla přidávají kilá navíc během menopauzy a zvyšují pouze výkyvy nálady. Med může být konzumován v malém množství, pokud neexistuje alergie na včelí produkty.
 • Maso. Odborníci na výživu nespěchají, aby to úplně zakázali, ale důrazně doporučují omezit tučné odrůdy (vepřové, kachní). Také nemůžete jíst droby, protože mají hodně tuku a vysoce kalorické jídlo vede k tomu, že ženy po 40-45 letech začínají rychle přibírat na váze. Masové pokrmy lze připravovat pouze pro milované muže.

Je bezpodmínečně nutné snížit množství soli. Abyste nepřibrali, budete se muset vzdát majonézy. A žádné rychlé občerstvení.

Seznam užitečných potravin pro menopauzu, které musíte zahrnout do své každodenní stravy

Jídlo pro menopauzu musí zahrnovat:

 • Mléčné výrobky zajišťují dostatečné množství vápníku. Ve stravě by jich mělo být co nejvíce. Stojí za to upřednostnit možnosti bez tuku. Máslo je kontraindikovaný produkt.
 • Rostlinný olej. Je zdrojem omega-3 a omega-6 polynenasycených mastných kyselin, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu. Oleje navíc obsahují hodně vitaminu E, který zpomaluje stárnutí..
 • Ryby a mořské plody. Makrela nebo losos dodají nezbytné množství omega 3 pro boj s aterosklerózou. Nejméně dvakrát týdně byste měli jíst různé mořské plody. Kromě tuku obsahují ryby potřebný fosfor.
 • Syrovou zeleninu a ovoce. Jsou cenným zdrojem minerálů a vitamínů, stejně jako vlákniny pro dobrou funkci střev a hubnutí. V nabídce by jich mělo být hodně.
 • Ořechy. Poskytují tělu hořčík pro uklidnění, působí jako zdroj nenasycených mastných kyselin a vitaminu E..
 • Banány a sušené ovoce (sušené meruňky, rozinky). Tyto potraviny jsou nezbytné pro srdce, protože jsou bohaté na draslík.
 • Otruby, neleštěné cereálie, celozrnná mouka, těstoviny z tvrdé pšenice. Tato jídla poskytují pocit sytosti, ale nepřispívají k přibývání na váze..
 • Lněné semínko nebo lněný olej. Tyto produkty eliminují suchost sliznic, zlepšují zdraví vlasů, nehtů a prodlužují mládí. Jsou bohaté na bílkoviny, aminokyseliny, pomáhají očistit tělo od toxinů. Pro hubnutí používejte také lněné semínko.
 • Sójové mléko, sýr nahrazující estrogen.
 • Byliny bohaté na fytohormony.

Všechna zdravá jídla s menopauzou by se neměla smažit. V padesáti je čas sehnat multivark nebo parník. To zajistí uchování vitamínů během tepelného zpracování..

Doporučené video

Příklad vytvoření menu pro návaly horka pro ženy po 50 letech

Dieta pro menopauzu u žen je založena na následujících poměrech:

 • 30% nenasycených tuků;
 • 25% - bílkovinné jídlo;
 • 30% vlákniny;
 • 15% pomalé, komplexní sacharidy.

Vysokokalorické jídlo by se mělo jíst brzy ráno, večeře je lehká. K snídani je dobré vařit pohánkovou kaši, cereálie s mlékem nebo fermentované mléčné nápoje. Koktejl s banánem nebo celozrnným chlebem se sýrem, pomerančem nebo jablkem.

Večeře může být také bílkovinová a skládá se z vařeného kuřete nebo nízkotučného tvarohu, je doplněna ovocem.

Dietní menu na týden od odborníků na výživu (jak zhubnout)

Pouhých 15–20 dní správné výživy pomůže výrazně snížit „nevýhody“ menopauzy. Zde je ukázka týdenního menu pro hubnutí:

pondělí

 • Snídaně. Tvarohové koláče, jogurt.
 • Svačina. Pomeranč nebo grapefruit.
 • Večeře. Zeleninová polévka, otrubový chléb, plátek vařeného kuřete.
 • Odpolední svačina. Ořechy (ořechy, kešu oříšky).
 • Večeře. Rukola a rajčata s citronovou šťávou, pečená ryba.

úterý

 • Snídaně. Kaše nebo dýňový kastrol se sušeným ovocem.
 • Svačina. 200 ml jogurtu nebo fermentovaného pečeného mléka.
 • Večeře. Rybí polévka, 2 plátky černého chleba.
 • Odpolední svačina. oranžový.
 • Večeře. Těstoviny s mořskými plody, mořské řasy.

středa

 • Snídaně. Ovesné vločky se sušeným ovocem.
 • Svačina. 200 ml jakéhokoli fermentovaného mléčného nápoje.
 • Večeře. Telecí polévka.
 • Odpolední svačina. Jablko nebo hruška.
 • Večeře. Zeleninový salát a vařené kuře.

Čtvrtek

 • Snídaně. Tvaroh s ovocem nebo tvaroh.
 • Svačina. Jablka nebo meruňky.
 • Večeře. Zeleninová polévka, vařené ryby, celozrnný chléb.
 • Odpolední svačina. Kefír nebo ayran.
 • Večeře. Plněné zelné rolky s kuřecím masem nebo zeleninou.

pátek

 • Snídaně. Pohanková kaše, čerstvé ovoce.
 • Svačina. Sklenici jogurtu.
 • Večeře. Kuřecí polévka, kotlety.
 • Odpolední svačina. Kiwi nebo pomeranč.
 • Večeře. Pečená ryba, řepný salát nebo vinaigrette.

sobota

 • Snídaně. Ovesné vločky se sušeným ovocem.
 • Svačina. Jablko nebo mrkev.
 • Večeře. Zeleninová polévka, toast, pečené krůtí filé.
 • Odpolední svačina. Ořechy.
 • Večeře. Dušená ryba s rýží a brokolicí.

Neděle

 • Snídaně. Nízkotučný tvaroh s ovocem, ovocem. Zelený čaj.
 • Svačina. Sklenici zeleninové šťávy.
 • Večeře. Kuřecí polévka, celozrnný chléb.
 • Odpolední svačina. Kefír nebo kvašené pečené mléko.
 • Večeře. Pohanková kaše s masovými kuličkami, čerstvé zelí s mrkví.

Video s radou výživové poradkyně Aliny Novikové

Správná výživa pro menopauzu u žen je klíčem ke zdraví a klíčem ke snížení hmotnosti. Zdravý životní styl vám pomůže snáze projít menopauzou. A správná výživa vykompenzuje nedostatek estrogenu a chrání před návaly horka, osteoporózou a dalšími chorobami charakteristickými pro toto období..

Dieta s menopauzou

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

S nástupem menopauzy závisí blahobyt a vzhled ženy na výživě. Dieta s menopauzou pomáhá nejen udržovat metabolismus a udržovat dobrou postavu, ale také zlepšovat zdraví, předcházet možnému rozvoji nemocí souvisejících s věkem a také snižovat projevy menopauzálních příznaků.

Každá žena má v životě období, kdy její reprodukční funkce mizí, vaječníky postupně „usínají“, což je doprovázeno určitými změnami uvnitř těla. Nejčastějšími projevy menopauzy jsou nepříjemné příznaky, jako jsou bolesti hlavy, návaly horka, otoky končetin, nestabilní krevní tlak, podrážděnost, změna hmotnosti, problémy s klouby. Hlavním cílem stravy je zmírnit uvedené příznaky, podporovat tělo v tak obtížném období. Určité dietní změny vám pomohou projít touto dobou bezbolestně a neviditelně..

Podstata stravy pro menopauzu

Když se objeví první příznaky menopauzy, není nutné okamžitě běžet do lékárny - nechte to jako poslední možnost. Většinu příznaků lze napravit dietními změnami.

Nejběžnější příznak - nával horka - je významně snížen, pokud je ze stravy vyloučena káva, kakao, čokoláda a tučné pokrmy. Měli byste také jíst méně sladkostí..

Ke stabilizaci krevního tlaku se doporučuje vyloučit kávu a alkoholické nápoje. Lepší je přejít na zelený čaj a čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy.

Pro normalizaci trávicího systému lékaři doporučují snížit porce jídla, ale zvýšit frekvenci jídla. Je vhodné zařadit do jídelníčku dostatečné množství rostlinných potravin, ořechů, semen - odlehčíte tak zažívací trakt a zefektivníte fungování střev.

Kromě zeleného čaje je dobré pít bylinné čaje. Šípek, šalvěj, bobulové listy, kozlík lékařský jsou zvláště užitečné pro menopauzu. Takové nápoje zmírňují podrážděnost, uklidňují nervy, zmírňují poruchy spánku.

Aby se zabránilo osteoporóze (oslabení kosterního systému), doporučuje se zahrnout do stravy mléčné výrobky (zejména tvaroh a kefír) a ovesné vločky - to jsou nejlepší zdroje vápníku a fosforu.

Mořské plody, které obsahují velké množství aminokyselin, mohou také snížit projevy klimakterického období. Týdenní strava musí zahrnovat ryby, krevety, mořské řasy.

Dieta pro menopauzu pro hubnutí

Dalším problémem, který je relevantní během menopauzy, je výskyt nadváhy. Co dělat, aby se zabránilo nežádoucím projevům?

Nejprve se nedoporučuje „sednout si“ na příliš přísné diety - půst, monotónní výživa atd. Klimakterické období je doba, kdy tělo více než kdy dříve potřebuje živiny a stopové prvky. Omezením jídla pouze zhoršujeme situaci a zhoršujeme nepohodlný stav.

Co dělat? Některé produkty budou skutečně muset být vyloučeny z jídelníčku nebo nahrazeny dietnějšími. Jídlo by však mělo být stále rozmanité a úplné..

Pro stabilizaci hormonů a normalizaci hmotnosti je důležité snížit příjem živočišných tuků nebo je omezit na minimum. Upřednostňovat by se měly rostlinné oleje nebo jídlo vařit ve dvojitém kotli. Tento přístup nejen pomůže vyhnout se přibývání na váze, ale také sníží riziko vzniku vaskulární aterosklerózy a hypertenze..

I při vyloučení tučných jídel ze stravy je však nemožné udržet si normální váhu konzumací sladkostí několikrát denně. Sacharidy jsou samozřejmě pro tělo nezbytné a nelze je zcela vyloučit. Upřednostňovat by se však měly komplexní sacharidy (například obiloviny) a čerstvé ovoce a bobule. V první polovině dne je med povolen v rozumném množství. Je lepší odmítnout cukr a bohaté bílé pečivo. Zákaz zahrnuje sycené sladké nápoje, džus z paketů, jogurty se sladidly.

Pokud není výrazný otok, pijte více čisté vody - to pomůže udržet potřebný metabolismus a také rychle odstranit všechny druhy nahromaděných toxických látek z těla.

Dieta pro menopauzu u žen s návaly horka

Návaly tepla jsou jedním z charakteristických znaků menopauzy, což je ostrý a krátkodobý pocit tepla, zejména v obličeji a horní části těla. Tento stav je často doprovázen zarudnutím kůže a náhlým záchvatem pocení. Příliv trvá od půl minuty do 2-3 minut. Přiznejme si to, takový příznak nezpůsobuje u žen pozitivní emoce, tolik lidí přemýšlí o tom, jak zmírnit návaly horka, nebo ještě lépe - zbavit se jich..

Aby se tyto projevy zmírnily, je třeba dát do pořádku hormony. Co je k tomu potřeba? Nejprve je nutné nasytit tělo všemi potřebnými živinami, eliminovat nedostatek vitamínů a minerálů - slovy, posílit a stabilizovat metabolické procesy. Je důležité, aby rychlost metabolismu nezanechávala negativní stopy na obsahu hormonů v krvi..

Jakým látkám byste měli věnovat pozornost?

 • Tokoferol (vitamin E) je antioxidant, který pomáhá zlepšit srdeční činnost, snížit počet a intenzitu návalů horka, zabránit otokům mléčných žláz a eliminovat suchost v pochvě. Tokoferol se nachází v chřestu, divoké rýži, vaječných žloutcích, luštěninách, bramborových slupkách a rostlinných olejích.
 • Omega-3 mastné kyseliny - zabraňují kolísání krevního tlaku během návalů horka, bolestí hlavy a horečky. Nejlepším zdrojem těchto kyselin jsou mořské ryby, len (semena a olej), ořechy.
 • Hořčík je minerál s uklidňujícím účinkem. Pomáhá překonat špatnou náladu, plačtivost, úzkost, podrážděnost. Hořčík lze získat konzumací ořechů, mořských řas, salátu, otrub.
 • Polymerní lignin je látka, která se nachází téměř ve všech rostlinách, proto se během menopauzy doporučuje opírat se o rostlinnou stravu. Hojnost zeleniny, ovoce, bylin a bobulí ve stravě pomůže snížit projevy návalů tepla a stabilizuje mikroflóru v pochvě a střevech.

Kromě přidání živin do stravy se k odstranění návalů horka doporučuje opustit potraviny, které destabilizují hormonální hladiny - káva, čokoláda, kakao, alkoholické nápoje, horké koření.

Dukanova dieta pro menopauzu

Hlavní podstatou poměrně známé ducanské stravy je převážně bílkovinová výživa s omezeným příjmem tuků a sacharidových potravin. Současně člověk v žádném případě nehladoví, protože neexistuje žádné zvláštní omezení množství jídla. Dieta se skládá z několika fází, z nichž dvě zahrnují období intenzivního úbytku hmotnosti a u dalších se předpokládá, že váhu napraví a udrží v normě..

Seznam hlavních produktů, které se doporučují ke konzumaci během diety, je jakékoli maso, mléčné výrobky bez tuku, kuřecí vejce, rybí výrobky.

Zdálo by se, že strava není špatná - nabízí se jí bez omezení, výběr potravin ze seznamu povolených. Je však všechno tak dobré?

Faktem je, že spousta bílkovinných potravin může být nebezpečná pro ženy s onemocněním ledvin, trávicí soustavou. Během této stravy se může zvýšit letargie, nespavost a hormonální pozadí se také nemění k lepšímu. Dukanova strava není považována za vyváženou a rovnováha živin je důležitou součástí správné výživy, a to i během menopauzy. Výsledkem je zhoršení stavu pokožky, oslabení imunitního systému, snížení vstřebávání minerálů (zvláště důležitý je vápník, který u žen slouží jako prevence osteoporózy - slabosti kosterního systému).

Abyste normálně překonali klimakterické období, nemusíte hledat žádné nové a trendy diety. Je důležité vzít v úvahu potřeby těla v určitou dobu, v tomto případě s menopauzou - to znamená zajistit dostatečný metabolismus, dodržovat rovnováhu bílkovin, tuků a sacharidů, což nedovolí odchýlit se hormonálnímu pozadí.

Pokud se přesto rozhodnete dodržovat takovou dietu, poraďte se se svým lékařem - po 40-50 letech již má téměř každá osoba chronické nemoci a v tomto ohledu je hlavním pravidlem jakýchkoli dietních změn nepoškodit ani nezhoršit zdravotní problémy.

Menopauza dietní menu

Abychom vám usnadnili sestavení jídelníčku s menopauzou, nabízíme vám přibližnou verzi týdenní stravy naplánované na dny v týdnu - od pondělí do neděle.

 • Na snídani si můžete připravit müsli s jogurtem.
 • Druhá snídaně - hrst ořechů.
 • Na oběd máme vegetariánskou zelnou polévku, doplněnou salátem z mrkve a zelí.
 • Svačina - banán.
 • Máme večeři s plátkem vařené ryby s řepným salátem.
 • Máme snídani s tvarohem se sušenými švestkami a zakysanou smetanou.
 • Jako druhá snídaně - bobule smoothie.
 • Oběd s kuřecí polévkou s masovými kuličkami.
 • Svačina - kefír s ovocem.
 • Večeře - bramborový kastrol, rajčatový a okurkový salát.
 • Snídaně - ovesné vločky s rozinkami.
 • Místo druhé snídaně - marshmallows, bylinkový čaj.
 • Oběd s rajčatovou polévkou a rýžovými kotlety.
 • Svačina - velká hruška nebo jablko.
 • Večeře - rybí kastrol se zeleninovou omáčkou.
 • K snídani - parní tvarohové palačinky s medem.
 • Druhá snídaně - kiwi a pomerančový salát s jogurtem.
 • Máme oběd s okroshkou a mrkvovými řízky.
 • Svačina - čerstvě vymačkaná šťáva.
 • Večeříme s dušenými kuřecími kotlety s bylinkami.
 • Na snídani - dýňové palačinky s medem.
 • Místo druhé snídaně - hrst sušeného ovoce.
 • Oběd s rybí polévkou a bramborovým salátem.
 • Občerstvení na bobulovém želé.
 • Na večeři - zelí se zakysanou smetanou.
 • Máme snídani s rýžovým kastrolem s bobulemi.
 • Na oběd - celozrnný bochník s arašídovým máslem.
 • Máme oběd s mléčnou polévkou a bramborovými řízky.
 • Místo občerstvení - pečené jablko s tvarohem.
 • Večeře - zeleninový guláš.
 • Na snídani - omeleta se zeleninou.
 • Místo druhé snídaně - koktejl mléka a ovoce.
 • Oběd s cibulovou polévkou a porcí fazolí v rajčatové omáčce.
 • Svačina - jogurt.
 • Máme večeři s plátkem vařeného filé s dušenou cuketou.

Složky pokrmů, stejně jako samotné pokrmy, lze kombinovat v závislosti na vašem vkusu, stejně jako produkty, které jsou k dispozici (samozřejmě, pokud jsou zahrnuty v seznamu povolených během menopauzy). A nezapomeňte pít dostatek tekutin.!

Dietní recepty na menopauzu

 • Jednoduchá cibulová polévka. Složení: 0,5 l zeleninového vývaru, 350 ml mléka, sůl podle chuti, 2 lžíce. l. tmavá mouka, 400 g mletého kuřete, 4 lžíce. l. strouhaný sýr, jemně nasekaný stroužek česneku, 4 plátky toastového chleba, 2 velké cibule, zakysaná smetana, 2 žloutky. Zeleninu očistíme, nakrájíme na jemno a orestujeme na 1 lžíci. l. rostlinný olej, asi 5-6 minut. Přidejte mleté ​​maso a smažte dalších 10 minut. Dále přidejte mouku, nalijte vývar, počkejte, až se vaří. Přidejte mléko a trochu kysané smetany podle chuti, koření. Po 20 minutách odstavte z ohně. Mezitím rozšlehejte žloutky se strouhaným sýrem, naneste na chléb a pečte v troubě nebo v mikrovlnné troubě po dobu 5-10 minut. Lze podávat!
 • Rýžové kotlety. Složky misky: 400 g kuřecího filé, jedna a půl sklenice kulaté rýže, vejce, 50 g tvrdého sýra, rostlinný olej, koření. Vaření: rýži uvařte, maso projděte mlýnkem na maso, přidejte koření. Smažte mleté ​​maso, přidejte strouhaný sýr, rýži, promíchejte a ochlaďte. Z masy stočte kuličky, ponořte do rozšlehaného vejce a pečte. Smažte na rostlinném oleji nebo vařte ve dvojitém kotli. Podáváme s bylinkami nebo zakysanou smetanou.
 • Dýňové palačinky. Potřebujeme: ½ kg dýně, jedno vejce, 3 lžíce. l. mouka, med, rostlinný olej, skořice, sůl na špičce nože. Oloupejte a nastrouhejte dýni. Přidejte vejce, lžíci medu, osolte, promíchejte a nechte 15 minut působit. Nalijte mouku a skořici, promíchejte. Lžící přidejte na rozpálenou pánev s rostlinným olejem a smažte z obou stran. dobrou chuť!

Co můžete jíst s menopauzou?

 • Vápníkové výrobky (nízkotučné mléčné výrobky, ořechy, sójové boby, mořské řasy, semena a semena).
 • Potraviny bohaté na zdravé mastné kyseliny (rostlinné oleje, ořechy, ryby).
 • Obiloviny, tmavé mouky, jakékoli obiloviny, otruby.
 • Mírné koření.
 • Jakákoli zelenina, bobule, byliny, ovoce a džusy z nich.
 • Sušené ovoce.
 • Luštěniny (fazole, hrášek, cizrna, fazole mungo, čočka).
 • Všechny druhy cibule, česnek.
 • Ze sladkostí jsou povoleny včelařské produkty, přírodní marmeláda, marshmallow, želé.
 • Zelený čaj, bylinné čaje (s kozlíkem lékařským, mátou, heřmánkem, šípkami, šalvějí, fenyklem).

Doporučujeme vařit pokrmy v troubě, ve dvojitém kotli nebo vařit. Syrové ovoce a zelenina, stejně jako saláty z nich, jsou vítány.

Co nemůžete jíst s menopauzou?

Je nutné přísně omezit nebo odstranit ze stravy následující jídla a pokrmy:

 • sůl, cukr;
 • polotovary, rychlé občerstvení;
 • sádlo, tučné maso, sádlo, margarín, pomazánka;
 • alkohol;
 • klobásy, uzeniny, droby;
 • káva, čokoláda, kakao, sladkosti;
 • horké koření;
 • sladká soda, balené džusy.

Recenze stravy pro menopauzu

Podle recenzí není strava pro menopauzu tak obtížná. Tomu lze spíše říkat správná výživa než dieta, takže mnoho žen ji dodržuje i po vymizení nepříjemných příznaků. Změny ve stravě pomáhají udržovat celkové zdraví, zlepšují vzhled vlasů a pokožky a normalizují práci mazových a potních žláz..

Doporučení týkající se stravy jsou efektivnější v kombinaci s dalšími jednoduchými tipy:

 • oblékejte se podle počasí, nepřehřívejte;
 • spát v dobře větraném prostoru, nejlépe s otevřeným oknem;
 • odmítnout návštěvu parní lázně a horkou lázeň;
 • provádět proveditelnou fyzickou aktivitu;
 • Nekouřit;
 • dostatek času na odpočinek.

Některé ženy se stále musí uchýlit k užívání hormonálních léků, ale o jmenování těchto léků by měl rozhodovat pouze lékař..

Dieta s menopauzou, v každém případě, pokud neodstraní, výrazně zmírní nepříjemné projevy tohoto období, proto musíte brát výživu vážně a přísně dodržovat jednoduchá, ale velmi účinná doporučení.

Výživa s menopauzou

Obecný popis nemoci

Menopauza je období přechodu z reprodukčního stavu ženy do menopauzy (okamžik, od kterého se zastaví menstruační krvácení ženy), spojené se snížením produkce ženských hormonů vaječníky. V průměru trvá menopauza od 45 let do 50 let a skládá se z fází jako: premenopauza, perimenopauza, postmenopauza.

Příznaky menopauzy:

zpoždění menstruace; slabé nebo silné menstruační krvácení; duševní slabost, podrážděnost, strach, nespavost, deprese, hlad nebo nedostatek chuti k jídlu (neuropsychické příznaky); migréna, návaly horka, blikající „černé mouchy“ před očima, otoky, závratě, vazospazmy, zhoršená citlivost, hypertenze, pocení (kardiovaskulární příznaky), poruchy štítné žlázy a nadledvin, únava, změny tělesné hmotnosti, pocit chladu, nemoci kloubů (endokrinní znamení).

Druhy menopauzy:

 1. 1 Časná menopauza - nástup může být ve věku 40 let a dříve (důvodem je dědičná predispozice, špatné návyky, užívání hormonální antikoncepce).
 2. 2 Umělá menopauza - nastává v důsledku odstranění vaječníků.
 3. 3 Patologická menopauza - zhoršený průběh syndromu menopauzy.

Užitečné potraviny pro menopauzu

 • výrobky obsahující vápník (odstředěné mléko, kefír, tvaroh, jogurt, netučný sýr, vejce (ne více než jeden týdně), droždí, mandle, přírodní máslo nebo mléčná zmrzlina, hnědé mořské řasy, sója, hořčičná zrna);
 • potraviny s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin (rostlinný olej, ořechy), které snižují hladinu triglyceridů a cholesterolu v krvi;
 • potraviny s vysokým obsahem mononenasycených mastných kyselin a mega-3 mastných kyselin (makrela, konzervované sardinky, losos, makrela nebo pstruh, vlašské ořechy), normalizují hladinu tuků v krvi;
 • mouka, obiloviny (tmavé obiloviny - ječmen, ovesné vločky, ječmenná kaše) a dušené těstoviny;
 • otruby (produkt s vysokým obsahem vitaminu B a vlákniny) je třeba přidávat do salátů, polévek, řízků;
 • kořeněná koření a byliny (jako náhrada soli);
 • potraviny s vitamíny a mikroelementy (zejména pestrobarevná zelenina, bobule a ovoce, byliny, mrkev, paprika, třešně, rybíz, bílé a červené zelí, červený grapefruit);
 • potraviny s vysokým obsahem boru (rozinky, chřest, broskve, fíky, jahody a sušené švestky);
 • lněné semínko nebo olej, který obsahuje ligniny, které mohou pomoci snížit návaly horka a vaginální suchost;
 • potraviny s vysokým obsahem hořčíku (kešu, salát, řasy), které mají sedativní účinek, zmírňují úzkost, podrážděnost, bojují proti nespavosti a změnám nálady;
 • Potraviny s vitaminem E (hnědá rýže, avokádo, zelený hrášek, fazole, brambory) snižují otoky prsou a chrání srdce;
 • cibule, česnek zvyšuje imunitu, snižuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi;
 • malé množství sladkostí (marshmallow, marmeláda, marshmallow, přírodní domácí sladkosti);
 • potraviny s vysokým obsahem draselné soli (banány, sušené meruňky, mandarinky, pomeranče, šípky, chléb z hnědé mouky, korýši), posilují srdeční sval a nervový systém;
 • potraviny, které posilují imunitní systém, zpomalují stárnutí a podporují hojení ran (petržel, černý rybíz, kiwi);
 • potraviny, které regulují metabolismus a zlepšují náladu (hrozny, hnědá rýže, chléb z kynutého těsta, mořské řasy nebo hnědá mouka, pšeničné krupice);
 • potraviny, které chrání čočku před toxiny (krevety, raky, kraby, meruňky, meloun).

Jídlo by se mělo vařit v troubě, v páře, v mikrovlnné troubě nebo ve speciálním náčiní bez tuku a oleje.

Lidové léky na menopauzu

 • tinktura z oregana (trvejte na dvou lžících bylin v termosce, užívejte třikrát denně 30 minut před jídlem), uklidňuje neurologické poruchy;
 • infuze šalvěje (nalijte jednu nebo dvě polévkové lžíce bylin se dvěma sklenicemi vroucí vody, vezměte během dne), normalizuje fungování pohlavních žláz, snižuje pocení;
 • infuze kozlíku lékařského (lžička nasekaného kořene kozlíku lékařského ve sklenici vroucí vody, trvají dvě hodiny, užívá se dvakrát denně), snižuje hladinu průtoku krve do hlavy;
 • řepný džus (vezměte, postupně zvyšujte dávku, můžete nejprve zředit převařenou vodou);
 • sbírka bylin: šalvěj, koprová semínka, kozlík lékařský, máta peprná, heřmánek, kukuřičné hedvábí, písečná slaměnka, šípek (dvě lžíce nalijeme do smaltované mísy se sklenicí vroucí vody, přikryjeme a necháme dvacet minut, pak jednu sklenici dvakrát denně ) zmírňuje pocení a návaly horka.

Nebezpečné a škodlivé potraviny pro menopauzu

Měla by být vyloučena jídla jako sůl, rychlé občerstvení, mastná a kořeněná jídla, velmi horká jídla, alkohol.

Měli byste také omezit používání másla (1 čajová lžička denně), uzenin, uzenin, slaniny, uzenin, drobů, kávy, cukrovinek s umělými plnivy.

Výživa s menopauzou - všechny vlastnosti stravy

Výživa s menopauzou je jedním z pomocných prvků, které normalizují pohodu, zlepšují fyzický a psycho-emocionální stav ženy. Doporučuje se vyloučit nadměrně tučné a kořeněné jídlo, vzdát se alkoholu a kofeinu. Pokud jsou zjištěny podmínky nedostatku, je správná výživa doplněna nutraceutiky. Při výběru vhodné stravy se doporučuje poradit se s odborníkem na výživu nebo s odborníkem na výživu.

 1. Napájecí funkce
 2. Zdravé jídlo
 3. Potraviny omezit
 4. Dieta s menopauzou
 5. Hot flush dieta
 6. Věci k zapamatování?

Napájecí funkce

Během menopauzy se každá žena potýká se změnami hormonálních hladin. Podobný stav se projevuje častými návaly horka, sníženou výkonností a psycho-emocionálním stavem, bolestmi hlavy, kolísáním tělesné hmotnosti. Oprava stravy může snížit závažnost příznaků a mít příznivý účinek na hormonální pozadí ženy.

Je nutné se zdržet častých jídel, aby se zabránilo rozvoji inzulínové rezistence. Musíte jíst 2-3krát denně, bez občerstvení. Pokud korekce výživy nevede k očekávanému terapeutickému účinku, musíte se poradit s lékařem o výběru doplňků stravy a léků.

Při vytváření stravy pro ženu s menopauzou byste měli dodržovat následující doporučení:

 • snížit spotřebu cukru, glukózy, jednoduchých sacharidů. Přebytek cukru často způsobuje výkyvy nálady a zvyšuje riziko vzniku inzulínové rezistence s následným rozvojem cukrovky. Zvyšuje se váha, jsou pozorovány hormonální výkyvy;
 • sledovat počet kalorií denně, vyloučit nadměrně tučné, kořeněné, smažené, kořeněné jídlo. Potraviny bohaté na nezdravý tuk: červené maso, mléčné výrobky a margarín, rychlé občerstvení, sladkosti zakoupené v obchodě, pečivo a mastný sýr;
 • škodlivé tuky musí být nahrazeny těmi užitečnými: avokádo, červené ryby, semena, rostlinné oleje, ořechy;
 • nahraďte koření rostlinnými oleji: dýně, ořechy, olivy;
 • přestat pít alkohol, abyste snížili pravděpodobnost dysfunkce jater a močového systému, omezili noční pocení;
 • zajistit dostatečný příjem vody. Denní dávka se vypočítá podle vzorce: vynásobte 30 ml tělesné hmotnosti ženy.

Doporučuje se doplnit stravu o vitamíny: D, C, E, skupina B, nenasycené mastné kyseliny, vlákninu, probiotika, antioxidanty, koenzym, lecitin, minerály (zinek, měď, chrom, hořčík).

Zdravé jídlo

Pro ženy nad 45 let je důležité konzumovat potraviny bohaté na vápník, omega-3 a 6 nenasycené kyseliny, železo, hořčík, vlákninu a bílkoviny. Je také nutné vypít dostatečné množství tekutiny k normalizaci fungování gastrointestinálního traktu, prevenci poruch defekace. Abyste zabránili zvýšení kyselosti, můžete do vody přidat plátek citronu nebo limetky..

Následující potraviny a složky by měly být zahrnuty do stravy pro menopauzu a menopauzu:

 • bobule a ovoce. Denně musíte jíst sezónní bobule a ovoce. Současně se sleduje denní množství fruktózy: ne více než 300 gramů. Tato jídla se konzumují 15 minut před hlavním jídlem, aby se zabránilo tvorbě plynu. Bobule a ovoce obsahují vitamíny, antioxidanty, vlákninu, která je nezbytná pro normální fungování žaludku a udržuje střevní mikrobiom;
 • Proteinové potraviny pomáhají předcházet ztrátě svalové hmoty, což je běžný jev, kterému čelí mnoho žen během menopauzy. S věkem je nutné snížit spotřebu červeného masa, věnovat větší pozornost rostlinným zdrojům bílkovin: fazole, cizrna, čočka, hrách. Jedí také libové maso, drůbež a ryby. Pro kontrolu hladiny bílkovin musí být zkontrolován biochemický krevní test. Pokud jsou hodnoty nižší než 75, měly by se užívat proteinové doplňky. Tělo často nedokáže asimilovat dostatečné množství živin kvůli snížení kyselosti, což vyžaduje použití enzymů;
 • vláknina - nerozpustná vláknina, nejlepší potrava pro střevní mikroflóru. Tento cenný produkt urychluje proces eliminace toxinů a přebytečného estrogenu. Zachovává vodu a normalizuje stolici, obnovuje střevní motilitu, urychluje metabolické procesy. Vláknina také pomáhá předcházet přírůstku hmotnosti. Nalezeno v listové zelenině, ovoci, zelenině. V obchodech s potravinami je v módě nakupovat hotovou vlákninu v oddělení dietní výživy a používat ji podle doporučení výrobce: 1 polévková lžíce ráno na lačný žaludek nebo před spaním, pít hodně vody. Pokud žena užívá komplexy vitamínů nebo doplňky stravy, musí být mezi užíváním vlákniny a drog dodržen interval nejméně 60 minut;
 • železo je nejdůležitějším prvkem, jehož ukazatele ovlivňují hormonální pozadí, psychologickou a emoční pohodu ženy. Dostatečná koncentrace hemoglobinu a feritinu je zárukou dobrého zdraví, energie, aktivity. Aby se zabránilo nedostatku železa, je strava obohacena o droby, vejce, granátová jablka, jablka, listovou zeleninu, ořechy, pohanku, naklíčené obilné výrobky;
 • vápník. Pro prevenci nedostatku vápníku a zvýšené křehkosti kostí je nutné věnovat pozornost sezamu a máku - lídrům v obsahu užitečného stopového prvku. Rostlinné mléko se připravuje ze semen, mletého, přidává se do zdravého pečiva, salátů, cereálií, polévek. Vápník se také nachází ve zralém tvrdém sýru, luštěninách, krucifixech (brokolice, květák);
 • dietní estrogeny se používají pro návaly horka a další příznaky menopauzy. Lněné semínko, tofu, sója jsou zavedeny do stravy. Len musí být předemletý, aby se zlepšila biologická dostupnost. Po mletí spotřebujte 10-15 minut. V budoucnu budou semena oxidována, ztratí své příznivé vlastnosti a stanou se karcinogenními.

Potraviny omezit

Ženám nad 50 let se doporučuje, aby se zdržely určitých potravin, aby se snížily projevy menopauzy a riziko vzniku menopauzálních komplikací. Po 50–55 letech by měl být příjem následujících produktů omezen:

 • alkoholické nápoje, které stahují krevní cévy a vyvolávají návaly horka;
 • uzené maso: nadměrné množství žáruvzdorného tuku vede ke zvýšení koncentrace špatného cholesterolu, tvorbě plaků, zablokování lumen cév s následným vývojem aterosklerózy;
 • silný čaj a káva, které negativně ovlivňují stav nervového systému, způsobují zvýšenou podrážděnost, úzkost;
 • cukr, jednoduché sacharidy;
 • polotovary, které obsahují velké množství trans-tuků;
 • bílý chléb, pečivo, koláče, pečivo;
 • tučné průmyslové omáčky: majonéza.

Doporučuje se také zdržet se konzumace nadměrně slaných pokrmů, které vyvolávají otoky a hypertenzi. Skoky v hormonálních hladinách často vedou k poruchám chuti, používání příliš sladkých nebo slaných potravin.

Lékaři doporučují úplné vyloučení jakéhokoli produktu pouze v extrémních situacích. Často stačí omezit jejich použití na minimální částku..

Dieta s menopauzou

Vzorek jídelního lístku pro ženy během menopauzy by měl být prodiskutován s lékařem a odborníkem na výživu. Strava se vybírá s ohledem na individuální vlastnosti ženského těla, stav gastrointestinálního traktu, játra, ledviny.

Ukázkové menu pro ženu během menopauzy.

pondělí

 • tofu kastrol s čerstvými plody;
 • čerstvě vymačkaná šťáva: pomeranč, celer, lžíce vlákniny;
 • 100 gramů pražených mandlí;
 • bulgur s dušenými řízky.

úterý

 • rýžová kaše vařená v kokosovém mléce s hrstkou lehkých rozinek a ořechů;
 • 2 jablka;
 • králík dušený se zeleninou a pohankovou kaší;
 • červený boršč s pohankovým chlebem;
 • ryby pečené se zeleninou;
 • zeleninový salát se sezamem a slunečnicovými semínky, hrst vařených fazolí.

středa

 • ovesné vločky s malinami;
 • kefír s bakteriálním kvasem;
 • sezónní bobule s mletým lněným semínkem a kokosovými vločkami;
 • banán;
 • minestrone polévka s olivami a plátkem citronu;
 • pečený kuřecí řízek s ananasem.

Čtvrtek

 • tofu tvarohové koláče s ovocem;
 • švestky, broskve, hrušky nebo jablka;
 • žampiónová krémová polévka, květák s krutony a bylinkami;
 • šípkový nápoj s lehkým medem;
 • hnědá rýže, ryby se zeleninou.

pátek

 • kastrol se sušeným ovocem:
 • čerstvý nebo zmrazený rybíz s jablkem nebo broskví;
 • nálev s rýží a nakládanými okurkami;
 • pečené kuře se zeleninou;
 • proso kaše s houbami.

sobota

 • müsli se sušenými plody a ořechy;
 • ayran;
 • rybí polévka s rýžovými koláčky;
 • vinaigrette, dušená ryba;
 • salát z mořských plodů.

Neděle

 • palačinky z bezlepkové mouky s kokosovým mlékem;
 • heřmánkový čaj;
 • oranžový;
 • zelený boršč se špenátem;
 • vařené kuřecí filé;
 • salát s ledovcem, rajčaty, okurkami, bylinkami;
 • plněné zelí plněné zelím.

Hot flush dieta

Během návalů horka se doporučuje zavést do stravy luštěniny, krucifixy, řepu. Jezte bylinné čaje, mezi něž patří máta, heřmánek, šalvěj. Zobrazeny jsou pokrmy založené na bylinných přísadách. Doporučuje se konzumovat sójové mléko, ječmen, hnědou rýži, zeleninu, hlávkový salát, ledový salát a ořechy (kromě arašídů).

Ke zmírnění nepříjemných příznaků konzumujte vlákninu a živiny, ovoce a bobule

Nezapomeňte omezit užívání nápojů na bázi kofeinu a tříslovin: káva, silný čaj. Takové nápoje zvyšují frekvenci návalů horka, vyvolávají pocit únavy a způsobují dehydrataci; kofein také zvyšuje kvantitativní obsah homocysteinu - aminokyseliny, která narušuje integritu krevních cév, zvyšuje riziko tvorby trombů, aterosklerózy.

Jsou chvíle, kdy je výskyt krvácení nevhodný: sportovní soutěže, neplánovaná operace, plánovaná dovolená nebo jakákoli jiná vážná situace.