Jak zjistit, kdy začíná menstruace, jaké známky se objevují?

Nástup menstruace je doprovázen specifickými příznaky, které mohou mít fyziologický vývoj a také naznačují patologické poruchy v těle ženy. Tyto příznaky se objevují na konci menstruačního cyklu, kdy se děloha připravuje na odmítnutí endometria. Předzvěsti menstruace mají věkové charakteristiky. Jejich charakter se také mění po porodu, operaci a užívání určitých léků..

 • 1 Menstruační cyklus - přehled
 • 2 Předzvěsti menstruace
 • 3 Menstruace a prekurzory za určitých podmínek
 • 4 věkové funkce

Menstruační cyklus je období změn v ženském těle, které trvá od prvního dne předchozí menstruace do prvního dne následujícího. Menstruace je krvavý výtok z dělohy spojený s měsíčním odmítnutím endometria (vnitřní vrstvy dělohy). Regulace cyklických změn se provádí díky ženským pohlavním hormonům: stav nejen reprodukčního systému, ale i celého organismu jako celku závisí na úrovni konkrétní látky. To ovlivňuje pohodu ženy..

V první fázi (polovině) cyklu převládá hormon estrogen. Žena se cítí dobře, prožívá povzbuzení nálady. Zhruba uprostřed cyklu dochází k ovulaci, vajíčko opouští vaječník a tělo se začíná připravovat na možné těhotenství. Během tohoto období dominuje hormon progesteron. Tělo ukládá živiny a vodu. Známky, které naznačují, že brzy začne menstruace, se zvyšují v luteální fázi.

Fáze menstruačního cyklu

Pokud nedojde k těhotenství, pak postupně, na konci cyklu, klesá hladina všech hormonů. Zdravotní stav ženy se zhoršuje, což lze pochopit podle následujících příznaků: je zde pocit únavy, rychlá únava, podrážděnost, prsa mohou nabobtnat a být bolestivé. Děloha se připravuje na odmítnutí endometria a ještě před výskytem krvavého výtoku ženy pociťují bolesti v podbřišku. Tyto vzácné spastické kontrakce dělohy naznačují, že se děložní čípek brzy otevře a vybije se.

Rozsah vnímaných pocitů je velmi individuální, ale stále existuje několik obecných předchůdců, pomocí kterých se můžete dozvědět o bezprostředním nástupu menstruace..

U zdravé ženy by nástup menstruace neměl být doprovázen silným nepohodlí nebo bolestí. V tuto chvíli mají téměř všechny ženy určité příznaky premenstruačního syndromu.

 • překrvení mléčných žláz;
 • bolesti dolní části břicha;
 • nepohodlí v dolní části zad;
 • bolest hlavy, závratě;
 • zvýšený výtok hlenu - žena má pocit, že výtok vychází z pochvy, pocit je podobný těm, které mají samotnou menstruaci;
 • časté výkyvy nálady, podrážděnost, apatie.

Známkou bezprostředního nástupu menstruace je překrvení a bolestivost mléčných žláz. Je to způsobeno akumulací tekutiny v nich, vytváří se otok ve formě otoku. Pokud jsou nepříjemné pocity silné, přinášejí nepohodlí, musíte se poradit s lékařem, abyste vyloučili patologii. Podobná situace je s bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad. Pokud je pocit roztažení snadno snášen, jedná se o variantu normy, ale pokud je bolest nesnesitelná a vyžaduje použití léků proti bolesti, pak je důvod jít na gynekologa.

Bolest hlavy je převážně naléhavá, stahující se, pulzující. Někdy si to ženy nespojují s menstruačním cyklem. Někdy stačí stabilizovat hormonální pozadí a bolest sama odezní.

Změny nálady jsou často přehlíženy. Mezitím, nepřiměřená únava, rychlá únava, podrážděnost mohou být prekurzory menstruace, jako součást PMS (premenstruační syndrom).

Porušení menstruačního cyklu a přítomnost nebo nepřítomnost prekurzorů se očekává za některých fyziologických a patologických stavů, jako jsou: tvorba menstruační funkce u dívek, porod a kojení, potrat a jiné operace, užívání léků a další.

Některé stavy a jejich vlastnosti jsou uvedeny v tabulce.

stavVývojové funkce
První menstruaceMenstruace je poprvé důležitou událostí z fyziologického i psychologického hlediska. Reprodukční funkce budoucí ženy do značné míry závisí na době nástupu menarché a vytvoření stabilního cyklu. V průměru období začínají ve věku 12–13 let, ale mohou přijít o několik let dříve nebo později. Prekurzory jsou špinění špinění, která nemají přísně definovanou periodicitu. Před nástupem plné menstruace mohou dívky pociťovat stejné příznaky jako dospělé ženy: bolest v dolní části břicha a dolní části zad, překrvení mléčných žláz, změny nálady. Pokud dospívající dívky nejsou připraveny na své období, pociťují zvýšené příznaky. Možné jsou mdloby a další výrazné reakce, ale v průběhu času získává nepravidelný menstruační cyklus fyziologický průběh a stabilizuje se. Počet akné na obličeji dospívajících se zvyšuje a váha dívky se zvyšuje o pár kilogramů kvůli nahromaděné vodě
Poporodní obdobíBěhem těhotenství se hormonální pozadí dramaticky mění, menstruace se úplně zastaví. Pokud žena kojí v období po porodu, začne menstruace pouze 1–2 měsíce po zavedení doplňkové stravy. Pokud nedojde k laktaci, obnoví se menstruační funkce 6-7 měsíců po porodu. Totéž platí pro situace, kdy k porodu dochází císařským řezem. Pokud nejsou žádné komplikace, pak menstruace přichází současně s přirozeným porodem. Průběh menstruačního cyklu po porodu se často mění, ženy zaznamenávají snížení bolesti a oslabení ostatních předchůdců. To je obvykle způsobeno změnami v měkkých tkáních těla, ke kterým došlo po divergenci pánve
Potraty a jiné chirurgické zákrokyZpoždění bude záviset na typu zásahu. Pokud mluvíme o časném lékařském potratu, což je uměle vyvolaná menstruace, pak budou vynechány 1–2 cykly a za pár měsíců bude obnovena funkčnost reprodukčního systému. Když se potrat provádí vakuovou extrakcí nebo kyretáží, menstruace nepřijde několik měsíců. To je způsobeno skutečností, že subtilní systém hormonální regulace je poražen, endometrium je uměle odstraněno, jeho zotavení trvá nějakou dobu. Aby se předešlo komplikacím, musí být přísně dodržovány všechny předpisy lékaře
Po užívání lékůMezi tyto léky patří orální antikoncepce a nouzová prevence těhotenství. Ten představuje Postinor. Perorální hormonální antikoncepce se používá k léčbě mnoha onemocnění ženského reprodukčního systému nebo k prevenci těhotenství. Tyto pilulky snižují PMS, příznaky jsou jemné a samotná menstruace je vzácná. Po užití přípravku Postinor často dochází ke zpoždění, bolesti hlavy a menstruační bolesti se zesilují, nepohodlí v dolní části zad je delší. Důvodem je prudká změna hormonálních hladin. V příštím měsíci jsou odchylky eliminovány samy, obnoví se cyklus a PMS

Ke zpoždění menstruace může dojít z mnoha dalších důvodů: fyzický a psychický stres, změna časových pásem, nemoc atd. Ve všech těchto situacích je nutná konzultace s lékařem, ale obvykle se pravidelnost cyklu obnoví sama od sebe, jakmile se eliminuje faktor, který zpoždění způsobil. Příznaky PMS se stávají výraznějšími v důsledku hormonální nerovnováhy. Stav se normalizuje po návratu do fyziologického cyklu.

U zdravé ženy v reprodukčním věku trvá menstruační cyklus od 21 do 35 dnů, v průměru 28 dní. Doba trvání cyklu a povaha prekurzorů se mění:

 • pro dospívající dívky - cyklus ještě nebyl vyřešen a neexistuje přesný kalendář;
 • během menopauzy - po 50 letech;
 • u dívek, které jsou sexuálně aktivní, často mění sexuální partnery a jsou infikovány pohlavně přenosnými chorobami.

Během těchto období může dojít k vynechání menstruace, samotné krvácení se stává řídkým nebo bohatým a dlouhým. Někdy se špinění objeví uprostřed cyklu atd. U dívek s předčasnou pubertou by toto období „hormonálního skoku“ mělo skončit za 2-3 roky.

K tvorbě menstruace dochází samostatně nebo pomocí léčivých přípravků na bázi rostlinných složek. Ženám, jejichž menstruační funkce se blíží dokončení, se doporučuje vyhledat radu odborníka, aby se vytvořil individuální režim užívání hormonálních léků pro hladký přechod do menopauzy. Hormonální substituční terapie pomůže vyhnout se nepravidelnosti cyklu a eliminovat všechny nepříjemné pocity.

Příznaky před menstruací několik dní před

Určení načasování nástupu menstruace

Reprodukční cyklus trvá 28 dní. Kolik dní bude přiděleno na dobu celého období závisí na individuálních charakteristikách organismu.

Jak víte, zda má menstruace brzy začít? Kritické dny zahrnují speciální cyklus, který je rozdělen do fází. Jsou 4 z nich:

 1. Od prvního do pátého dne. S poklesem obsahu progesteronu v krvi se exfoliuje epitel uvnitř dělohy. Díky němu dochází k výběru. Tím se vytvoří folikul, který vytvoří vejce.
 2. Od pátého do čtrnáctého dne. Během tohoto období není pozorován menstruační cyklus. Krevní sraženiny vycházejí z cervikálního kanálu. Obsah estrogenu přesahuje normu, kvůli které se folikul otevírá. V tuto chvíli je vejce ve vejcovodu, kde je schopné oplodnit se.
 3. 15 až 23 dní. Pokud nedošlo k početí, rychlost estrogenu klesá. Zdevastovaný folikul se stává podobným žlutému tělu, které je zodpovědné za vzhled progesteronu.
 4. Od 23 do 28 dnů. Progesteron je u ženského pohlaví vyžadován pro zdravé nosení a následný porod..

Pokud nedošlo k početí, pak ženy brzy zjistí, kdy začne jejich menstruace. Předzvěstí toho je odstranění odumřelých buněk děložní sliznice. V tuto chvíli pociťují zástupkyně ženy mírné nepohodlí, které se projevuje určitými příznaky. Právě tento jev varuje před nástupem menstruace..

Jak zjistit, zda má menstruace brzy začít

Předzvěsti pro každou ženu a dívku jsou častěji individuálním konceptem a vyžadují vědomý přístup. Poslechem sebe a reakcí svého těla můžete snadno určit nejen přibližný časový interval, ale také konkrétní den a dokonce hodinu. Změny v mléčných žlázách, procesy probíhající v děložní dutině a ve vaječnících nebudou ignorovány, pokud pochopíme, co můžeme očekávat a jaký bude první zvon. Začátek nevyhnutelného procesu obvykle spadá do období poslední fáze menstruačního cyklu (MC), ale někdy ovlivňuje celou druhou polovinu.

Příznaky a příznaky nástupu menstruace

Zjistit, jak brzy menstruace přijde, není tak obtížné, musíte znát hlavní rysy těla. Určitá symptomatologie proto pomůže vypočítat začátek kritických dnů, které musí být předloženy všem..

Hlavní prekurzory menstruačního cyklu:

 1. Mléčné žlázy mírně zvětšily svůj objem. Současně se hrudník trochu zdrsní a v této oblasti je také možné cítit bolest. Z bradavek je mírný výtok, který se následně transformuje do tvarohové konzistence. Je však velmi obtížné je okamžitě rozpoznat..
 2. Když se objeví menstruace, dojde k akutní nebo slabé bolesti v dolní části břicha, protože děloha brzy vyvede endometrium. V podstatě je tento jev doprovázen výskytem bolestivých pocitů, které se projevují v závislosti na vlastnostech organismu. Někdy je to spojeno s selháním hormonálního systému. Nejlepším řešením při sledování charakteristických příznaků je tedy kvalifikovaná pomoc odborníků..
 3. Na vnější vrstvě epidermis je možné pozorovat drobné vyrážky. Podobný příznak se označuje jako hormonální problémy před nástupem menstruace..
 4. Než se objeví první příznaky menstruace, objeví se bolesti zad. Za častý výskyt lze také považovat další procesy pozorované před menstruačním cyklem..
 5. Když začne menstruace, střeva se vyprázdní. Tato fáze odkazuje na nezbytnou reakci těla. V určitém časovém intervalu, krátce před menstruací, je tělo zbaveno přebytku. Bolest v kritických dnech je v zásadě spojena s nadměrným stresem střev. S pohybem střev však nepříjemné pocity ustupují..

Ve vzácných případech jsou přidružené příznaky nebo příznaky přičítány ostatním. Mezi nejčastější příznaky patří: dobrá chuť k jídlu, otoky končetin a obličeje. Některé ženy si stěžují na špatné zdraví, kterému se začalo říkat PMS.

Menarche u dívky

Nástup prvního krvavého výtoku u dívek se nazývá menarche. Toto je velmi vzrušující okamžik pro teenagery. Aby se zabránilo panice, maminky by měly svým dívkám říci hlavní body týkající se cyklu:

 • proč menstruovat;
 • jak zjistit, že brzy přijdou;
 • jak používat podložky;
 • proč si vést kalendář;
 • když se objeví další období.

Výtok obvykle začíná ve věku 11 až 13 let. Dívky s nadváhou mohou přijít dříve - ve věku 9 - 10 let. To je způsobeno skutečností, že v tukové tkáni se mužské hormony přeměňují na ženské hormony, které ovlivňují nástup menstruačního toku. Obézní dívky jsou v raném věku vystaveny riziku vysokých dávek estrogenu. A to zase může v budoucnu vyvolat hypertenzi, mrtvice a infarkty. Stává se, že menstruace nastane pozdě - v období od 14 do 16 let.

Předmenstruační syndrom

Muži odmítají věřit v přítomnost premenstruačního syndromu. Ženy však tvrdí, že nepohodlí je doprovází po celou dobu menstruace. Lékaři mají různé názory na přítomnost PMS, ale ženy říkají, že mohou detekovat přístup menstruace. Lékaři zabývající se předmenstruačními obdobími potvrzují jeho přítomnost. Kromě toho stále odhalují řadu těchto stavů..

Existují 3 hlavní typy PMS charakterizované specifickými příznaky:

 1. Narušený nervový a psychologický stav. Tento typ je spojován s emočním zhroucením, podrážděností, výskytem depresivních poruch, slzavostí a narušením morální stability. Když se objeví období žen, lze za častý příznak považovat přepracování a nervozitu šířící se do okolí. Příznaky, které se navzájem nahrazují, jsou normální a nezpůsobují žádné zdravotní problémy..
 2. Silný otok. Šíří se do mléčných žláz, končetin paží a nohou a břicha. Pozoruje se také slabost, která ovlivňuje další aktivity během dne..
 3. Tento typ je nejběžnější. Vyjadřuje se hlavně bolestmi hlavy, závratěmi a nevolností. Zástupkyně žen také zaznamenávají ztrátu síly, emoční stres. S nástupem menstruace se zvyšuje tendence k depresivním poruchám a oslabení těla.

Kromě charakteristických příznaků premenstruačního syndromu k tomu přispívají také důvody:

 • jíst nezdravé jídlo;
 • nedostatek vitamínů;
 • zvýšená hodnota prolaktinu v těle;
 • poruchy v endokrinním systému;
 • závazek ke konfliktním situacím;
 • stres;
 • oslabení hormonálních hladin;
 • špatná dědičnost;
 • nedostatečné množství určitých hormonů.

Pokud tento syndrom zasahuje osobu, která má být zapojena do nějakého důležitého podnikání, nebo má silné bolesti, je nutné navštívit lékařskou instituci. Pouze lékař vysvětlí situaci a možnost vzniku nebezpečných nemocí.

Společné znaky

Je docela obtížné zvýraznit seznam příznaků, které se objevují ve dnech cyklu a naznačují bezprostřední nástup menstruace, protože tělo každé ženy je velmi individuální. Níže je uveden seznam běžných známek toho, že se menstruace blíží..

Přibývání na váze

Přibližně 3–5 dní před zahájením MC začne ženské tělo zadržovat vodu k ředění krve. Během tohoto období se může tělesná hmotnost bezdůvodně zvýšit o 1,5-2 kg a také se sama normalizuje s nástupem výtoku.

Podrážděnost před menstruací

Jak bylo uvedeno výše, nadměrná nervozita je spojena s hormonální nerovnováhou. Vysoká hladina estrogenu je tedy doprovázena výskytem příznaků, jako je podrážděnost, popudlivost, agresivita a nadměrné vybíravosti k určitým věcem. Zvýšená produkce hormonu progesteronu je charakterizována výskytem ospalosti, deprese, únavy. S normalizací hormonálního pozadí tyto příznaky samy odezní bez léčby.

Akné

Pod vlivem progesteronu během premenstruační fáze aktivně produkují mazové žlázy kožní maz, který ucpává póry a vede k výskytu velkého množství akné. Oblíbeným místem pro lokalizaci vyrážek je pokožka brady, čela a nosu..

Vzhled krve před menstruací

V předvečer menstruace se děložní čípek připravuje na uvolnění krvavého výtoku a pod vlivem hormonů se může uvolnit malé množství hlenu s krví, které má hnědou barvu a rozmazaný charakter.

Bolest hlavy

Mnoho žen pociťuje v předvečer menstruace intenzivní bolesti hlavy, které pulzují a někdy připomínají migrénu. Důvodem je stejná hormonální nerovnováha, narušení rovnováhy vody a solí a změny krevního tlaku..

Časté močení

Před menstruací děloha bobtná a zvětšuje se, nedobrovolně tlačí na orgány močového systému. Močové cesty jsou velmi citlivé a na tlak reagují častým nutkáním na močení. Totéž platí pro střeva, zvýšené prokrvení pánevních orgánů během menstruace, doprovázené častými projevy defekace a močení.

Všechny výše uvedené příznaky se shromažďují pod jedním názvem - premenstruační syndrom. Tato diagnóza není patologie - je to extrémní limit normálního fungování ženského reprodukčního systému. Výjimkou je kritická forma PMS. Známky této patologie jsou silná bolest hlavy, doprovázená nárůstem krevního tlaku, ztrátou vědomí, dušností a strachem ze smrti, dyspepsií. Tato forma PMS vyžaduje naléhavé lékařské ošetření, protože ženy po těchto záchvatech mají panický strach z nástupu kritických dnů.

Formuláře PMS

Lékaři identifikují 4 formy PMS, které vyžadují lékařský dohled:

 • Neuropsychic;
 • Cefalgický;
 • Edematózní;
 • Kritický.

Léčba nepříjemných příznaků před menstruací

Po kontaktu s gynekologem lékař provede vyšetření a předepíše soubor diagnostických opatření. K léčbě PMS často stačí změnit obvyklý životní styl ženy:

 • správná výživa;
 • cvičit proveditelné sporty;
 • dostatečný příjem vody;
 • užívání vitamínových a minerálních komplexů;
 • psychologická podpora blízkých.

V obzvláště pokročilých situacích lze k eliminaci premenstruačního syndromu použít léky. Homeopatický lék Remens a Mastodinon se dobře osvědčily, které normalizují hormonální pozadí ženského těla, eliminují příznaky PMS a mají také mírný sedativní účinek..

Bolesti dolní části břicha

Typickým příkladem nástupu menstruace je silná bolest v podbřišku krátce před nástupem výtoku. Současně lze hrudní kosti dát bolestivé pocity. V některých případech je těžké tyto příznaky tolerovat..

Chcete-li zlepšit svoji pohodu, měli byste před cyklem snížit fyziologickou aktivitu. Ve většině případů toto doporučení pomáhá předcházet bolestivosti břicha a hrudníku..

Některé ženy pociťují silné bolesti, při nichž dochází k úpravám jejich obvyklého životního stylu. Pokud k takovému jevu dochází s charakteristickou pravidelností, je vhodné okamžitě se poradit s odborníkem. Lékař bude schopen určit příčinu bolesti na hrudi a zvolit vhodnou léčbu. Takové příznaky mohou být nebezpečné, protože předznamenávají nádory a infekční nemoci.

Jakého lékaře bych měl kontaktovat, pokud je bolest před menstruací

Bolest před menstruací je důvodem pro kontaktování zdravotnického zařízení, zejména pokud je příznak přerušovaný. První lékař, kterého musíte navštívit, je gynekolog. Na základě výsledků vyšetření, předložených stížností a obdržených analýz bude nutná konzultace s endokrinologem, neuropatologem, psychoterapeutem, protože bolesti břicha před menstruací jsou nejčastěji hormonálně závislé nebo neurogenní povahy. Během vyšetření může být pacient odeslán k osteopatovi, chirurgovi, gastroenterologovi, genetikovi.

Bolest na hrudi

Prsní žlázy, které získají přecitlivělost a nepohodlí při sebemenším dotyku, jsou často hlavním příznakem difuzní mastopatie. Charakteristickým rysem patologie lze považovat rychlé šíření tkáněmi umístěnými v hrudníku. Z tohoto důvodu se v nich objevují malé uzliny, ale na začátku cyklu zmizí. Nečinnost může změnit mírné onemocnění na závažnější. Monitorování příznaků onemocnění je nesmírně důležité, protože existuje pravděpodobnost, že se zbavíte následků v počáteční fázi mastopatie. Proto je nutné vyhledat pomoc u gynekologa..

Příznaky menstruace u žen

Jaké jsou příznaky před menstruací, první příznaky bezprostředního nástupu menstruace


Menstruační tok je v životě každé ženy. Pravidelný měsíční cyklus naznačuje normální fungování reprodukční funkce těla. Menstruace začíná u dívek ve věku od 11 do 15 let a pokračuje po celý život, až do menopauzy, končící během těhotenství a po určitou dobu během kojení. Dále se berou v úvahu hlavní příznaky a příznaky bezprostředního nástupu menstruace, hlavní příznaky před menstruací, jaké mohou být, jak odlišit PMS od známek těhotenství, které příznaky během menstruace jsou normou a které bolestivé příznaky menstruace lze považovat za patologické příznaky. Je velmi důležité, aby žena dokázala rozlišit mezi normálním výtokem před menstruací, zdravými příznaky nástupu menstruace a těmi příznaky, kdy je vaginální výtok známkou rozvoje patologie nebo jiných zdravotních problémů.

Složení výtoku a množství výtoku během menstruace, které by mělo být?

Výtok během menstruace je tmavě červený, mohou vypadat malé sraženiny a pokud je výtok během menstruace šarlatový, mohou být tyto příznaky známkou problému. To vše je buněčná vrstva endometria, kterou tělo připravuje pro plod, a pokud nedojde k oplodnění, je odstraněna z těla spolu s neoplodněným vejcem. Množství krvavého výtoku za den je přibližně 50 ml, ale může se lišit v důsledku individuálních rozdílů u žen a pohybuje se od 20 do 80 ml denně. Současně velmi bohatá menstruace nebo naopak velmi slabá může hovořit o jakékoli malátnosti těla. Takový výtok trvá 3 až 7 dní, obvykle na začátku hojnější, na konci výtoku je vzácný, ale může z něj vycházet více sraženin. Užitečný může být také článek, u kterého není vaginální výtok normální, normální..

Zpožděná období - menstruační porucha

Poruchy menstruačního cyklu se mohou vyskytovat po celý život. Například se stresem, na začátku užívání perorální antikoncepce, nachlazení, se ztrátou krve z rány, která vznikla jinde, ale vedla k vážné ztrátě krve v těle, a další. V takových případech bude normální cyklus obnoven za pár měsíců. Pokud se tak nestane, musíte se poradit s odborníkem, možná antikoncepční léky pro vás nejsou vhodné nebo v těle jsou onemocnění, která ovlivňují pravidelnost cyklu.

Větší pozornost je věnována zpoždění menstruace při úrazech, ke kterým došlo:

- u vchodu do pochvy, zúžení.

Může to být důsledek traumatu při pohlavním styku, odplavování, šoku, chirurgického potratu, při škrábání a poranění dělohy. S trvalými poraněními dělohy, například u milovníků tvrdého pohlavního styku, mohou nastat nemoci - eroze dělohy, mrtvice, krvácení z dělohy. Časté potraty mohou vést k neplodnosti a dalším onemocněním, proto je důležité najít nejlepší metodu antikoncepce a neustále se jí držet. V případě nechráněného kontaktu, aby se zabránilo nechtěnému těhotenství, je lepší okamžitě použít antikoncepční prostředky, ale tato metoda může být použita velmi zřídka.

Zvýšená tělesná teplota

Nejmenší změna tělesné teploty směrem nahoru je běžný proces před menstruací. Jeho hodnoty se však přidávají v závislosti na fázích menstruace. Meze jsou pozorovány během ovulace. Na konci cyklu se drží na 35 nebo 37 stupních. Důvodem zvýšení tělesné teploty je prasknutí folikulu a produkce progesteronu.

Pokud se tělesná teplota během měsíce nezměnila, znamená to porušení. Předzvěstí jsou problémy s porodem nebo neschopností otěhotnět.

Známky nástupu menstruace v týdnu

7-10 dní před začátkem plánovaného období si žena všimne významných změn v blahobytu. Obvykle se označují jako premenstruační syndrom (PMS). Gynekologové tvrdí, že ženy by normálně neměly pociťovat prudké zhoršení zdravotního stavu v období před MC. Praxe však svědčí o opaku, některé příznaky již mají folklorní význam. Pravděpodobně jste už slyšeli frázi: „Jaká je vaše nálada, jako když má dívka menstruaci?“ Asi týden před nástupem menstruace se ženská nálada mění rychlostí zvuku. Právě teď došlo k projevu silné lásky a najednou se objevila nenávist. Energický smích ustupuje pláči. Touha obejmout každého je nahrazena touhou všechny zabít.

Co by se mělo bát?

Následující příznaky by měly být důvodem k obavám:

 • prudké zhoršení zdraví;
 • bohatá a bolestivá období;
 • vzhled slizničních sekretů před menstruací potažených krví;
 • výskyt nových symptomů PMS, které se dříve neobjevily.

Není nic špatného, ​​pokud žena konzultuje problém s PMS u gynekologa. Pomůže to normalizovat její fyzický stav a předcházet řadě nemocí..

Důvody reakcí

Proč se příznaky PMS objevují před menstruací? Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Dříve se předpokládalo, že příznaky byly způsobeny duševními a neurologickými chorobami. Nyní se ukázalo opak. Projev předmenstruačního syndromu přímo závisí na změně hormonálních hladin. Proto se příznaky určují současně (před další menstruací).

Je nemožné odpovědět na otázku, proč jsou některé ženy náchylné k PMS, zatímco jiné nemají tušení, o co jde. Byla provedena studie: pacientům se živým projevem premenstruačního syndromu byly podávány léky, které upravují hormonální pozadí. Ve stejné době měli někteří jedinci stále příznaky. To naznačuje, že příčina PMS spočívá jinde. Projevy jsou často spojeny s chorobami štítné žlázy, poruchami cirkadiánního rytmu, psychologickými chorobami.

Jaké příznaky naznačují přístup menstruace

Menstruační cyklus má určitá období - v každém z nich je pozorován projev typických příznaků. Cyklus začíná tvorbou folikulu - první den, kdy přichází menstruace. Vajíčko se uvolní z folikulu po 11-14 dnech - tato fáze se nazývá ovulační.

Od nástupu ovulace do nástupu menstruace trvá luteální fáze - zrání žlutého tělíska. S menstruací se žluté tělísko oddělí a folikul začne znovu zrát.

Příznaky ovulace

Nejvýraznější příznaky před menstruací se začínají objevovat v ovulační fázi. Několik dní jsou pozorovány následující:

 • Zvýšená chuť k jídlu;
 • Náhlé výkyvy nálady;
 • Podrážděnost;
 • Nespavost nebo ospalost;
 • Chuť na sladké;
 • Zimnice.

Během období uvolňování vajíček se aktivuje uvolňování hormonů, proto je psycho-emocionální stav ženy nestabilní. Předzvěstí menstruace se projevuje také zvýšenou bázlivostí, lehkým spánkem a nočními můrami. Ženy během menstruace a před ní pociťují úzkost, nebezpečí představuje působení estrogenů vylučovaných ve velkém množství.

Příznaky PMS

Předmenstruační syndrom se nepovažuje za odchylku, ale v medicíně za klinický jev. PMS začíná, když ovulace končí, a trvá až do začátku menstruace.

Známky PMS před menstruací jsou:

 • Bolest, tahání bolesti v podbřišku;
 • Brnění a tahání bolesti v dolní části zad;
 • Zvýšená chuť k jídlu - záchvaty hladu mohou dokonce probudit ženu uprostřed noci;
 • Citlivost, podrážděnost;
 • Nárůst teploty až na 37 ° C;
 • Zvýšená únava, ospalost.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat prsou. Týden před menstruací jsou prsa citlivá a bolestivá. Nosit podprsenku je nepohodlné a malé. Hrudník se může zvětšovat a při mírném tlaku vydávat bolestivé pocity.

Běžné příznaky

Tyto příznaky mohou začít dlouho před menstruací. Jelikož chápou, že menstruace brzy začne, hlavně výtokem, nejprve prozkoumejte těsnění.

Když se blíží menstruace, výtok se stává bílý, někdy hnědý se slabou kyselou vůní. Stávají se o něco hojnější než obvykle, mají tvarohovou konzistenci..

Pokud je hojný bílý a hnědý výtok, je pociťováno svědění nebo pálení - nejde o příznaky nástupu menstruace, ale o příznak poruchy mikroflóry. Když si toho všimnete, musíte okamžitě jít ke gynekologovi a udělat si nátěr na kandidózu.

Běžnými příznaky menstruace jsou také únava, letargie, mírná nevolnost a závratě. Často se projevují pocity strachu, úzkosti, emoční stav je velmi nestabilní.

Protože první proces po uvolnění vajíčka začíná uvolňování hormonů, je třeba hledat hlavní příznaky před menstruací v náladě, pocitu hladu nebo sytosti, schopnosti pracovat.

Během týdne

7-11 dní před nástupem menstruace se dívka unaví rychleji než obvykle, stěžuje si na nesoudržnost a ospalost. Mnoho lidí začíná věřit, že jim nikdo nerozumí, trápí se, rozruší a rychle se podráždí kvůli maličkostem..

Přístup menstruace je zaznamenán zvýšeným pocením, pocitem tepla, rychle se měnící v zimnici. Prsa začínají bobtnat a svatozáře kolem bradavek se stávají citlivými i na spodní prádlo - tření může způsobit brnění, husí kůži, bolavou bolest.

Jak zjistit, kdy začíná menstruace:

 • Cítit prsa, tlačit na oblast svatozáří;
 • Sledování barvy a množství výboje;
 • Sledoval výbuchy podráždění a strachu.

Jakmile se tyto příznaky začnou objevovat, můžete počkat na menstruaci za 7-9 dní..

Po tři dny

Za tak krátkou dobu mohou být známky blížící se menstruace intenzivnější a mohou být nahrazeny jinými. Toto období je považováno za krizové období - premenstruační syndrom se zhoršuje a dosahuje svého vrcholu.

Některé ženy, tři dny před menstruací, pociťují silný strach o svůj život a bezpečnost až po paranoiu - to je práce hormonálního pozadí, které poskytuje tělu plnou přípravu na těhotenství a ochranu plodu.

Noční můry jsou známkou menstruace za tři dny - ženy si stěžují na lehký spánek a náhlé probuzení ve studeném potu. Častým společníkem krizového období je migréna, zejména ráno..

Jak zjistit, že před menstruací zbývají 3–5 dní:

 • Migréna, častý vysoký krevní tlak;
 • Zvýšený pocit strachu, úzkosti;
 • Zvýraznění šedé, bílé;
 • Možná tělesná teplota v rozmezí 37-37,5 ° C.

U dívky je menstruace doprovázena drobnými vyrážkami na kůži obličeje. Nejčastěji - na tvářích a čele, ve stejné oblasti se mastná pokožka zvyšuje. Všechny tyto příznaky se objevují, když je menstruace zapnutá..

Denně

Den před příchodem menstruace dívka pociťuje bolest v dolní části břicha a dolní části zad. Při protahování můžete cítit štípání a brnění a dech. Výtok těsně předtím, než se menstruace stane hojnější, získává tmavší barvu než dříve.

U mladých dívek může začít svědění v místě kožních vyrážek, výrazně se zvyšuje i pocení. Dívky si všimly tepla ve tvářích, uších. Nervozita začíná mizet, projevuje se letargie, únava, touha po sladkosti.

Nástup menstruace

První známky menstruace jsou poznamenány nevolností a charakteristickým výtokem. Období na podložce v prvních dvou až třech hodinách jsou hnědá, pak červená, krvavá. Výtoky jsou doprovázeny bolestmi břicha, některé zaznamenávají současné trávicí potíže.

Žena je okamžitě přemožena slabostí, únavou, i když menstruace začíná ráno. Chuť k jídlu zmizí, tělesná teplota mírně stoupne. Mnoho lidí uvádí nepohodlí, záškuby vnitřních kyčelních svalů a šikmé břišní svaly.

Určení dnů před menstruací

Známky před menstruací také klamou: kvůli obecné únavě, nedostatku spánku nebo nepravidelné výživě mají dívky podobné příznaky, ale menstruace právě skončila nebo nepřichází.

Chcete-li zjistit, kolik času zbývá do začátku menstruace, můžete použít test v lékárně. 11-14 dní po zahájení poslední menstruace si v lékárně kupte ovulační test. Doporučuje se koupit několik a začít sledovat od 11. dne.

Provedením testu podle pokynů můžete určit, ve které dny cyklu dojde k ovulaci. Ode dne, kdy byl ovulační test pozitivní, stačí počítat dva týdny - během tohoto období by měla přijít menstruace.

Vzhledem k tomu, že příprava na menstruaci v těle ženy závisí na mnoha faktorech, nebojte se, pokud se vaše menstruace zpozdí o 3-5 dní. Analyzujte události ve vašem životě během posledního cyklu. Zpoždění menstruace je plně oprávněné a bezpečné, pokud v tuto chvíli došlo k:

 • Vážné otřesy, stres;
 • Půst nebo tvrdá dieta;
 • Nedostatek spánku;
 • Prudká změna klimatu (například výlet do teplého střediska v zimě a zpět);
 • Začátek nové sezóny je hranicí podzimu a zimy, zimy a jara atd..

Jak se zbavit PMS

Sami nemůžeme regulovat hormonální procesy před menstruací - jsou přirozené a měly by se objevit. Ale abyste zmírnili příznaky, které se během měsíce mění, můžete.

Chcete-li uklidnit a zmírnit podrážděnost, můžete se vykoupat s éterickými oleji z jedle, sibiřské borovice nebo levandule. Přidejte 5-6 kapek do lázně s vodou.

Aromaterapie je užitečná - k fumigaci standardní místnosti 9-15 m2 budete potřebovat 15 kapek éterických olejů z pomeranče, bergamotu, ylang-ylang. Sladké pachy, jako je vanilka, mohou přispívat k nevolnosti, a proto se nedoporučují.

Pokud nemůžete překonat pocit strachu, obsedantní myšlenky vám nedovolí usnout, je lepší omezit se na zbytečné východy z domu a nepřistupovat k nebezpečným domácím spotřebičům.

Jak zmírnit bolestivý syndrom

Časté větrání místnosti je užitečné, zejména před spaním. Hodinu před spaním můžete vypít sklenici teplého mléka s lžičkou medu nebo horkého heřmánkového čaje.

Pokuste se zmírnit bolestivé syndromy menstruace minimální sadou léků. Místo pilulek mohou pomoci bylinné obklady aplikované na dolní část zad. Na spodní část břicha se aplikuje obklad namočený v teplém vývaru heřmánku z farmacie.

Během menstruace se nemůžete dlouho koupat. Ve vodě můžete zůstat maximálně deset minut, protože pohlavní orgány jsou během menstruace velmi zranitelné. Do koupelny můžete přidat odvar z heřmánku, matky a nevlastní matky, trochu si lehnout a relaxovat.

Kdy si můžete uvědomit, že vaše menstruace skončila

Jak zjistit, zda má menstruace brzy začít

Předzvěsti pro každou ženu a dívku jsou častěji individuálním konceptem a vyžadují vědomý přístup. Poslechem sebe a reakcí svého těla můžete snadno určit nejen přibližný časový interval, ale také konkrétní den a dokonce hodinu. Změny v mléčných žlázách, procesy probíhající v děložní dutině a ve vaječnících nebudou ignorovány, pokud pochopíme, co můžeme očekávat a jaký bude první zvon. Začátek nevyhnutelného procesu obvykle spadá do období poslední fáze menstruačního cyklu (MC), ale někdy ovlivňuje celou druhou polovinu.

Obecná informace

Zpoždění menstruace je považováno za selhání menstruačního cyklu, při kterém nedochází k menstruačnímu krvácení v očekávaném čase. Zpoždění menstruace, které nepřesahuje 5-7 dní, se nepovažuje za patologii. Možnosti oddálení menstruace jsou menstruační nepravidelnosti, jako je oligomenorea, opsomenorea a amenorea, projevující se snížením menstruačního krvácení. Zpoždění menstruace lze pozorovat v různých věkových obdobích života ženy: během puberty, v reprodukční fázi, v premenopauze a způsobené fyziologickými nebo patologickými důvody.

Přirozené, fyziologické důvody pro zpoždění menstruace jsou vysvětleny v pubertálním období během formování menstruačního cyklu, kdy během 1-1,5 roku může být menstruace nepravidelná. U žen v reprodukčním věku je opoždění menstruace přirozené během těhotenství a kojení. V premenopauzálním období menstruační funkce postupně mizí, dochází ke změnám v rytmu, trvání menstruace a zpoždění menstruace jsou nahrazeny jejich úplným ukončením..

Všechny ostatní možnosti zpoždění menstruace přesahující 5-7 dní nejsou vysvětleny přírodními jevy, v takových případech je nutná urgentní konzultace s gynekologem. Ženský menstruační cyklus je jemný mechanismus, který udržuje plodnost a odráží jakékoli odchylky ve stavu celkového zdraví. Pro lepší pochopení příčin a mechanismů opožděné menstruace je proto nutné jasně pochopit, jaká je norma a odchylka v charakteristikách menstruačního cyklu..

Kdy čekat na menopauzu

V určité fázi života ženy zahajují proces biologického stárnutí. Je charakterizován poklesem reprodukční funkce, hormonálními změnami a nemožností oplodnění. K těmto změnám dochází během několika let a nazývá se období menopauzy. Probíhá v několika fázích:

 1. Premenopauza. Tento stav je pozorován ve věku 40–45 let. V tomto případě jsou funkce vaječníků postupně potlačovány. Tyto spárované orgány jsou odpovědné za produkci estrogenu, který je nezbytný pro zrání vajíčka. Koncentrace hormonu postupně klesá, poté se jeho produkce zastaví. Doba premenopauzy se pohybuje od 2 do 10 let.
 2. Menopauza. Toto období začíná rok po ukončení menstruačního cyklu..
 3. Postmenopauza. Přídavky přestávají fungovat tak, jak by měly, estrogen se nevyrábí a počet geneticky uložených vajec končí.

Kritické dny s menopauzou se zpravidla zastaví ve věku 49-52 let. K menopauze dochází u ženy o rok později. Žádný lékař zároveň nedokáže pojmenovat přesný věk, kdy menopauza začne. Tento proces je ovlivňován mnoha faktory, včetně dědičnosti, zdravotního stavu, přítomnosti špatných návyků a životního stylu.

Biologické stárnutí může začít dříve nebo později, než je stanoveno. Zánik reprodukční funkce ve věku 50-60 let je často pozorován v přítomnosti maligních nádorů.

Předzvěsti menstruace

Pochopit, že menstruace brzy přijde, je docela jednoduché, znát některé vlastnosti svého vlastního těla a zesílení určitých příznaků pomůže určit časové intervaly.

 • Otok mléčných žláz - jejich zvětšení, překrvení, bolestivé projevy. Možný hojný výtok z bradavek, který je častěji patrný ve formě již sraženého sekretu.
 • Tahání bolesti v dolní části břicha - příprava dělohy na odmítnutí její vnitřní vrstvy (endometria) je často doprovázena bolestivými pocity, vyjádřenými ve větší či menší míře v závislosti na individuálních vlastnostech organismu. Bolest může být spojena s hormonálními poruchami, proto je nutné ji sledovat a konzultovat s gynekologem.
 • Kožní vyrážky nejsou nutné, ale běžným příznakem spojeným s hormonálními změnami.
 • Bolesti dolní části zad - jako projev změn v děloze.
 • Vyprázdnění střev je normální reakce těla, při které není narušen metabolismus. V období před menstruací se tělo zbaví všeho zbytečného, ​​včetně hladkého svalstva střeva. V některých případech jsou bolestivé pocity před menstruací spojeny právě s přetížením střev a nepohodlí zmizí s jeho vyprazdňováním.

Existují také subjektivní prekurzory menstruace. Patří mezi ně zvýšená chuť k jídlu, některé mají otoky nohou, obličeje, mnozí si stěžují na stav blízký depresi a obecné zhoršení morální stability nebo premenstruační syndrom (PMS).

Známky nástupu menstruace

Mezi hlavní příznaky bezprostředního nástupu menstruace patří:

 • Nepohodlí v dolní části břicha (od mírného pocitu tíže nebo roztažení po silnou křečovitou bolest);
 • Bolestivost mléčných žláz;
 • Intenzifikace výtoku z genitálního traktu (někdy několik dní před nástupem krvácení může leucorrhoea obsahovat skvrny nahnědlé nebo narůžovělé barvy);
 • Další příznaky premenstruačního syndromu (nepřiměřené výkyvy nálady, poruchy spánku, slzavost, podrážděnost, únava).

Přibližně 3–5% adolescentů k uvedeným příznakům přidává nevolnost, ztrátu chuti k jídlu, rozrušení střev, silné bolesti hlavy, závratě.

Od prvního dne menstruace je nutné zaznamenat dobu a intenzitu výtoku v kalendáři. Měli byste také vypočítat průměrnou délku cyklu: čas od začátku krvácení do dalšího období.

Asymptomatická během premenstruačního období

Muži to popírají, ženy tvrdí, že to zažívají na sobě. Kontroverzní ve své existenci, PMS pomáhá mnoha ženám najít odpověď na otázku: "Jak pochopit, že vaše období brzy začnou?" Vědci, kteří tuto problematiku studují, nejen potvrzují její přítomnost, ale také ji dělí na několik typů. Znamení, že vaše menstruace brzy začíná:

 • Neuropsychický typ je doprovázen podrážděností, slzavostí, depresivními stavy. Ženy pociťují slabost a agresivní chování. Rychlá změna příznaků je považována za normální a nevztahuje se na poruchy vědomí.
 • Edematózní vzhled - projevuje se otokem mléčných žláz, otokem paží, nohou, obličeje, nadýmáním, celkovou slabostí těla.
 • Cefalgický pohled - ženy si stěžují na zvýšené bolesti hlavy, závratě a záchvaty nevolnosti. U tohoto typu PMS se častěji projevují příznaky deprese, stejně jako stížnosti na zhoršující se zdraví..

U žen, jejichž předmenstruační období nemá žádné klinické příznaky, a neexistují žádné známky toho, že menstruace brzy začne, je jediným východiskem udržování kalendáře kritických dnů s měsíčním sledováním trvání menstruačního cyklu. Nástup menstruace bude tedy očekáván a nebude nepohodlný..

Nyní víte, jak zjistit, zda má menstruace brzy začít. Nebuďte nemocní a nechte kritické dny, aby se pro vás staly jen fyziologickým procesem a nic víc..

Fungování těla ženy v plodném věku má cyklické vzorce. Měsíční krvácení je konečná fáze menstruačního cyklu. Menstruační tok naznačuje, že nedošlo k oplodnění vajíčka a těhotenství. Pravidelnost menstruace navíc naznačuje, že ženské tělo funguje hladce. Zpoždění menstruace naopak naznačuje některá selhání, ke kterým došlo..

Nástup první menstruace obvykle nastává mezi 11-15 lety. Zpočátku může menstruační krvácení přicházet nepravidelně, zpoždění menstruace během tohoto období je normální, ale po 12-18 měsících by se měl konečně vytvořit menstruační cyklus. Nástup menstruace před 11 lety a absence po 17 letech je patologie. Zpoždění nástupu menstruace až 18-20 let naznačuje zjevné patologické procesy: obecné zpoždění ve fyzickém vývoji, dysfunkce hypofýzy, nedostatečný vývoj vaječníků, hypoplázie dělohy atd..

Normálně menstruace přichází a končí v pravidelných intervalech. U 60% žen trvá cyklus 28 dní, tj. 4 týdny, což odpovídá lunárnímu měsíci. Přibližně 30% žen má cyklus, který trvá 21 dní, a přibližně 10% žen má menstruační cyklus, který trvá 30-35 dní. V průměru menstruační krvácení trvá 3–7 dní a přípustná ztráta krve za menstruaci je 50–150 ml. Úplné zastavení menstruace nastává po 45-50 letech a znamená nástup menopauzy.

Nepravidelnost a výkyvy v trvání menstruačního cyklu, systematické zpoždění menstruace o více než 5-10 dní, střídání slabého a silného menstruačního krvácení naznačují vážné odchylky ve zdraví ženy. Aby bylo možné kontrolovat nástup nebo zpoždění menstruace, měla by si každá žena vést menstruační kalendář, všímat si dne, kdy začíná další menstruace. V takovém případě bude zpoždění menstruace okamžitě viditelné..

Určete datum zahájení menstruace

Podívejme se blíže na to, jak pochopit, že vaše menstruace brzy začne. Menstruační cyklus je rozdělen do 4 fází.

Zvažte, kolik dní každý z nich trvá:

 1. Od 1 do 5 dnů. Na pozadí snížení hladiny progesteronu v krvi dochází k oddělení epitelu v děloze, což je důvodem pro vznik výtoku. V tomto okamžiku je zaznamenán vznik folikulu, který se podílí na tvorbě vajíčka..
 2. Od 5 do 14 dnů. V tuto chvíli neexistuje období. Krevní sraženiny jsou vylučovány cervikálním kanálem. Zvyšuje se hladina estrogenu, což způsobuje otevření folikulu. V tomto okamžiku se vajíčka nacházejí ve vejcovodech, kde může dojít k oplodnění.
 3. 15-23 dní. Při absenci koncepce se hladiny estrogenu snižují. Vzhled zničeného folikulu se podobá žlutému tělu, které je zodpovědné za vývoj progesteronu..
 4. 23-28 dní. Přítomnost progesteronu je u žen nezbytná, aby dítě normálně porodila a v budoucnu porodila.

Poruchy cyklu?

V případě, že nedojde k početí, žena si brzy všimne přítomnosti prekurzorů oznamujících nástup regulace - odstranění tkáně odumřelých buněk ze sliznice dělohy. V tuto chvíli existují malé nepříjemné pocity, vyjádřené ve formě určitých příznaků. Vedeni těmito znameními a můžete zjistit, kdy začíná vaše menstruace.

Koncept předmenstruačního syndromu

První známky nástupu puberty se objevují rok nebo dva před časem, kdy by u dívek měla přijít menarche (první menstruace). V tomto okamžiku dochází v těle k hormonálním změnám a objevují se následující příznaky:

 • růst mléčných žláz;
 • akné na obličeji, stejně jako na zádech a hrudi;
 • leucorrhoea;
 • zvýšené pocení způsobené změnami v těle a aktivací mazových žláz;
 • růst vlasů v podpaží a ohanbí;
 • zaoblení boků.

Podle lékařů pochopíte přístup menstruace podle těchto znaků..

Předzvěsti první menstruace

Nástup kritických dnů není známkou úplné připravenosti těla mladé dívky na těhotenství a porod, je to jen známka toho, že je možné těhotenství. První menstruace (menarche) pro dívku obvykle začíná ve věku 11–14 let. Toto období se velmi liší kvůli několika faktorům. Datum nástupu menarche je ovlivněno zdravotním stavem, stravou, fyzickým a duševním vývojem, anamnézou nemoci, dědičnými faktory, stresovými situacemi atd. Některé příznaky naznačují přístup první menstruace: bolesti v podbřišku (dříve neznámé), nevolnost, bolest hlavy, časté výkyvy nálady, únava, apatie nebo agresivita.

Existují i ​​další známky puberty, a proto bezprostřední nástup menarchie: dívčí postava se zaoblenější, objem boků se zvětšuje, hrudník roste, objevuje se leukorea (vaginální výtok), zvyšuje se práce mazových a potních žláz.

Zpožděná období a těhotenství

Těhotenství je nejčastější příčinou opožděných období u žen v plodném věku. Pravděpodobný nástup těhotenství, kromě zpoždění menstruace, dokazují změny chuti a vůně, chuť k jídlu, výskyt nevolnosti a zvracení ráno, ospalost, bolestivé pocity v mléčných žlázách. Nelze odmítnout možnost těhotenství ani v případech, kdy došlo k přerušenému pohlavnímu styku, pohlavnímu styku během menstruace, v „bezpečných“ dnech nebo používání kondomu, za přítomnosti nitroděložního tělíska, užívání perorálních kontraceptiv atd., Protože ani jedna metoda antikoncepce neposkytuje 100% antikoncepční účinek.

Pokud došlo ke zpoždění menstruace a v předchozím měsíci měla žena pohlavní styk, je možné určit těhotenství pomocí speciálních testů. Princip činnosti všech těhotenských testů (testovací proužky, tablety nebo inkoustové tiskárny) je stejný: určují přítomnost chorionického gonadotropního hormonu (hCG nebo hCG) v moči, jehož produkce začíná v těle 7 dní po oplodnění vajíčka. Koncentrace hCG v moči se postupně zvyšuje a moderní, dokonce i nejcitlivější testy, jsou schopny ji určit až po zpoždění menstruace a ne dříve než 12-14 dní po početí. Výsledek testu je nutné „přečíst“ během prvních 5-10 minut. Vzhled během tohoto časového období, dokonce i sotva znatelný druhý proužek, naznačuje pozitivní výsledek a přítomnost těhotenství. Pokud se druhý pruh objevil později, pak tento výsledek není spolehlivý. Pokud je vaše menstruace zpožděna, pro získání spolehlivého výsledku se doporučuje opakovat těhotenský test dvakrát s odstupem 2–3 dnů..

Je třeba si uvědomit, že během sexuálního života může žena vždy otěhotnět, takže je nutné pečlivě sledovat menstruační cyklus a věnovat pozornost zpoždění menstruace. Zpoždění menstruace však může být způsobeno nejen těhotenstvím, ale také řadou dalších, někdy velmi závažných a nebezpečných zdravotních důvodů..

Vaginální výtok během menstruace

V závislosti na fázi plodného cyklu se mění povaha a barva výtoku, který neobsahuje menstruační krev. Čím blíže je nástup menstruace, tím silnější a hojnější jsou. Absolutně transparentní výtok před menstruací během tohoto období naznačuje pravděpodobnost eroze děložního čípku a cervicitidy. Hnědý odstín rozmazaného výtoku je známkou poruch uvnitř dělohy způsobených endometriózou, polypy nebo hyperplazií endometria. Šarlatový výtok před menstruací také naznačuje patologii. Výtok tekutin z pochvy, před i po menstruaci, zanechávající na prádle špinavé stopy, signalizuje endometritidu. Podle popsaných znaků je možné diagnostikovat poruchy těla pomocí lékařského vyšetření.

Bolestivé období

Zjistit, kdy začne menstruace, není ve skutečnosti tak obtížné. Jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak určit příchod kritických dnů, je metoda kalendáře, ale ukazuje se, že je účinná, pouze pokud se alokace objevuje měsíčně v pravidelných intervalech..

Pokud se cyklus ztratí, pak značky v kalendáři nedají odpověď na otázku, kdy by měla začít menstruace. V tomto případě musí žena vyřešit své vlastní pocity. Příchod kritických dnů je vždy doprovázen charakteristickými klinickými projevy..

Příznaky

Existují určité příznaky, díky nimž si ženy uvědomují, že jejich období brzy přijde. Projevují se v každém ze spravedlivých pohlaví různými způsoby a liší se závažností. Z tohoto důvodu musíte pečlivě sledovat, které z předzvěstí kritických dnů jsou vyslovovány a které jsou téměř neviditelné..

Je také nutné určit, v jaké fázi předmenstruačního období existují známky toho, že menstruace brzy odejde. Díky tomu bude možné vypočítat menstruační plán..

Mezi hlavní znaky sbližování regulace patří:

 • zvětšení mléčných žláz, pocit brnění a dokonce svědění. V některých případech dochází k vylučování čirého hlenu z bradavek;
 • bolestivé pocity v dolní části břicha, plynatost. Tyto příznaky jsou způsobeny oddělením endometria v děložní dutině. Závažnost těchto pocitů v dolní části břicha závisí na prahu bolesti a vlastnostech těla;
 • výskyt akné vyvolaný změnou hormonálních hladin;
 • porucha střev. V procesu oddělení děložní vrstvy bobtná pohlavní orgán a vyvíjí tlak na střevní stěny. To zase vede k častým stolicím a průjmům před menstruací;
 • výkyvy nálady, podrážděnost a pocity psychického nepohodlí.

To jsou hlavní příznaky, které signalizují přístup kritických dnů. Objevují se poslední týden před menstruací..

Kalendář můžete použít k výpočtu, kdy začíná období dívek. Chcete-li to provést, musíte na něm pravidelně označovat datum příjezdu kritických dnů..

Pokud vaše období začíná každý měsíc ve stejném období, bude tato metoda účinná. Žena tak bude schopna určit dobu trvání cyklu a přidáním tohoto čísla k datu vyznačenému v kalendáři získá přesné informace o tom, kdy by měla očekávat další období..

Předmenstruační období je u každého jiné. Posloucháním změn ve vašem těle můžete identifikovat příznaky, které naznačují, že menstruace brzy přijde, a určit datum jejich výskytu..

Před menstruací procházejí vaječníky charakteristické změny spojené s MC. V těle zdravé ženy se nemění a vyskytují se podle určitého scénáře. Přibližně uprostřed cyklu (13-16 dní) opouští z vaječníku zralé vajíčko, které předběžně vytváří výčnělek, který při ultrazvukové diagnostice vypadá jako funkční cysta..

Když praskne zeď vaječníku a vyjde z ní vajíčko, mnoho žen pocítí bolest v pravé nebo levé kyčelní oblasti. V místě výstupu z vajíčka se vytváří žluté tělísko, které produkuje těhotenský hormon progesteron, který stimuluje zahuštění endometria a připravuje ho na připojení oplodněného vajíčka.

Bolestivé pocity v oblasti vaječníků během menstruace jsou považovány za patologické a vyžadují konzultaci.

Ženy, u nichž menstruace není jen měsíčními změnami v těle, ale také neustálou bolestí, potřebují radu od porodníka-gynekologa. Důležitým krokem bude nejen zmizení bolesti, ale také určení jejich příčin. Nejběžnější metodou normalizace celého MC je jmenování hormonální antikoncepce..

Na co jsou menstruace?

Menstruace jsou špinění, ke kterému dochází jednou za měsíc. Pokud dojde k těhotenství, zastaví se. Menstruační cyklus je doba od prvního dne jednoho období do prvního dne následujícího. V průměru to trvá asi 28 dní, i když to může být delší nebo méně. Hlavní roli zde hraje pravidelnost příchodu kritických dnů. Uprostřed cyklu dochází k ovulaci: zralé vajíčko připravené k oplodnění opouští folikul a pohybuje se vejcovodem do děložní dutiny. Během ovulace je pravděpodobnost otěhotnění velmi vysoká, takže každá žena by měla vědět, kdy začne její další menstruace. Cyklus se často ztratí a je velmi obtížné určit datum příjezdu kritických dnů..

Důvody pro opožděnou menstruaci.

Všechny důvody způsobující zpoždění menstruace se gynekologie běžně dělí do dvou velkých skupin: fyziologické a patologické důvody zpoždění menstruace. V některých případech je zpoždění menstruace způsobeno zvláštními přechodnými stavy, adaptivními pro tělo a obvykle nepřesahuje 5-7 dní. Některé z těchto stavů jsou však hraniční a s jejich zhoršením mohou nastat organické poruchy, které vedou ke zpoždění menstruace jako projevu jedné nebo druhé patologie. Z fyziologických důvodů lze uvažovat:

 • zpoždění menstruace způsobené silným emočním nebo fyzickým stresem: stres, zvýšené sporty, trénink nebo pracovní zátěž;
 • zpoždění menstruace v důsledku neobvyklých změn v životním stylu: změna povahy práce, prudká změna klimatu;
 • zpožděná menstruace kvůli nedostatečné výživě a dodržování přísných diet;
 • zpoždění menstruace během období hormonálních změn: puberta nebo menopauza;
 • opožděná menstruace jako stav po zrušení hormonální antikoncepce, způsobený dočasnou hyperinhibicí práce vaječníků po dlouhodobém příjmu hormonů zvenčí. Pokud je zpoždění menstruace pozorováno po dobu 2-3 cyklů, musíte navštívit gynekologa.
 • zpoždění menstruace po použití nouzových antikoncepčních přípravků obsahujících vysokou dávku hormonů;
 • zpoždění menstruace v poporodním období, spojené s produkcí hormonu hypofýzy prolaktinu, který je zodpovědný za sekreci mléka a potlačuje cyklickou funkci vaječníků. Pokud žena nedojčí, měla by se menstruace obnovit přibližně 2 měsíce po porodu. Při kojení se menstruace obnoví po odstavení dítěte. Pokud je však zpoždění menstruace více než rok po porodu, měli byste se poradit s gynekologem.
 • zpoždění menstruace způsobené nachlazením (SARS, chřipka), chronická onemocnění: gastritida, dysfunkce štítné žlázy, cukrovka, onemocnění ledvin a mnoho dalších. ostatní, stejně jako užívání určitých léků.

Ve všech případech (s výjimkou případů, kdy je zpoždění menstruace způsobeno hormonálními změnami nebo laktací souvisejícími s věkem), by zpoždění nemělo překročit 5-7 dní, jinak je bezpodmínečně nutné navštívit gynekologa, aby se zabránilo rozvoji závažných onemocnění.

Patologické důvody zpoždění menstruace zahrnují především onemocnění genitální oblasti. V této skupině důvodů existují:

 • opožděná menstruace způsobená zánětlivými (adnexitida, ooforitida) a nádorovými (děložními myomy) chorobami pohlavních orgánů. Zánětlivé procesy v genitáliích se kromě oddálení menstruace mohou projevit jako patologické sekrece a bolest v dolní části břicha. Tyto stavy vyžadují urgentní léčbu, protože mohou vést k vážným komplikacím a neplodnosti;
 • opožděná menstruace v důsledku onemocnění polycystických vaječníků a souvisejících hormonálních poruch. Také u polycystických vaječníků kromě zpoždění menstruace dochází ke zvýšení tělesné hmotnosti, výskytu seborey a akné, nadměrnému růstu vlasů;
 • opožděná menstruace způsobená cystou žlutého tělíska vaječníku, vytvořená v důsledku hormonální nerovnováhy. Pro resorpci cysty žlutého tělíska a obnovení normálního měsíčního cyklu lékař předepisuje hormonální terapii;
 • zpoždění menstruace po ukončení těhotenství, které, i když se vyskytuje poměrně často, není normou. Důvodem zpoždění menstruace po potratu může být nejen prudká změna hormonálního stavu, ale mechanické trauma způsobené během kyretáže dělohy;
 • opožděná menstruace v důsledku zmrazeného nebo mimoděložního těhotenství, předčasný potrat vyžadující lékařskou pohotovost;
 • zpoždění menstruace způsobené kritickým přírůstkem nebo úbytkem hmotnosti. U žen s anorexií může zpoždění menstruace vést k jejich úplnému ukončení..

Bez ohledu na důvody je tedy zpoždění menstruace základem pro naléhavou návštěvu gynekologa..

Hlavními důvody pro zpoždění menstruace jsou těhotenství, stres, extrémní úzkost, nadměrná únava, gynekologická onemocnění, endokrinologické důvody a silné kolísání hmotnosti. Nejběžnějším důvodem zpoždění menstruace u žen je nástup těhotenství, který je doprovázen řadou dalších příznaků (nevolnost, ospalost, únava, změna chuťových preferencí atd.).

Menstruace chybí po celou dobu těhotenství a nějakou dobu po porodu. Po narození dítěte stoupá v těle hladina hormonu prolaktinu, který je odpovědný za kojení. Pokud matka kojí dítě, je pozorováno zpoždění menstruace po celou dobu laktace. Ačkoli nelze vyloučit, že existují situace, kdy u kojících žen došlo ke zotavení menstruačního cyklu již ve druhém měsíci po porodu.

Dalším důvodem zpoždění menstruace lze nazvat nesprávnou funkci vaječníků - to jsou dva pojmy, které spolu úzce souvisejí. Ovariální dysfunkce se vyskytuje u žen s nepravidelnými měsíčními cykly. Přítomnost abnormalit v práci vaječníků je spojena s mnoha faktory. Pokud není pozorováno těhotenství a zpoždění jsou inherentní, musíte podstoupit lékařské vyšetření a složit takové testy jako: ultrazvuk dělohy, štítné žlázy, nadledvin a provedení mozkové tomografie.

Spolu s poruchami v endokrinním systému ženy jsou častým důvodem zpoždění menstruace onemocnění pohlavních orgánů. Funkce vaječníků může být ovlivněna takovými nemocemi, jako jsou děložní myomy, přítomnost zánětu (jak vnitřních pohlavních orgánů, tak uvnitř samotných vaječníků), adenomyóza, cervikální dysplázie a rakovina. Všechny tyto stavy budou vyžadovat okamžitou léčbu, protože mohou vést k negativním důsledkům..

Polycystická choroba vaječníků je hormonální porucha a je jednou z nejčastějších diagnóz u žen se zpožděním. Diagnózu syndromu polycystických vaječníků lze stanovit externím vyšetřením ženy. Nadváha, nadměrný růst vlasů, mastná pokožka, akné.

Přítomnost těchto externích indikátorů však neumožňuje se stoprocentní pravděpodobností určit přítomnost takového onemocnění, jako je polycystický vaječník. Často jsou takové příznaky individuálním rysem ženského těla, nikoli patologií. Přítomnost polycystických vaječníků je kromě vnějších příznaků doprovázena zvýšenou hladinou hormonu testosteronu (mužského hormonu).

Jeho zvýšený obsah v ženském těle vede k narušení menstruačního cyklu, nedostatku ovulace a nakonec je příčinou neplodnosti. Pro regulaci hormonální rovnováhy v těle ženy jí lékař předepisuje perorální antikoncepci. S jejich pomocí se obnoví množství testosteronu, zlepší se vnější stav ženy, zlepší se menstruační cyklus..

Důvody zpoždění menstruace se obvykle dělí na:

 • fyziologické (přirozené);
 • patologické.

Přirozené příčiny dočasné absence menstruace:

 • Těhotenství. Před opožděním menstruace jsou zjevné příznaky těhotenství - nevolnost (častěji ráno), zvracení, exacerbace / změna chuti, citlivost prsou, změna jejich velikosti, nedostatek sexuální touhy. Chcete-li vyloučit nebo potvrdit tento důvod zpoždění menstruace, je nutné provést test.
 • Laktace. Během kojení dochází ke zvýšené produkci prolaktinu. Tento hormon blokuje ovulaci. Po ukončení laktace se menstruační cyklus obnoví během dvou až tří měsíců.
 • Puberta. Běžným důvodem, proč je zpoždění, pokud dívka není těhotná. Během puberty je „krátkodobá amenorea“ považována za fyziologickou normu. Jeden až dva roky po menarché nastává konstantní cyklus.
 • Premenopauzální období (perimenopause). Znamení stárnutí v těle. Pozoruje se u žen starších 45 let. Zpoždění menstruace je každým rokem častější a delší. Poté se menstruační krvácení úplně zastaví (menopauza).

Patologické důvody dočasné absence menstruace:

 • Gynekologická / endokrinní onemocnění. Mezi nejčastější nemoci, které způsobují dočasnou nepřítomnost menstruace, patří:
   Syndrom polycystických vaječníků. Zvyšuje se produkce mužských pohlavních hormonů a syntéza ženských klesá. Kvůli dominanci první nedochází k ovulaci, vajíčko nemůže opustit folikul. Kromě častých zpoždění mohou být: vlasy mužského typu (vousy), akné, rychlý přírůstek hmotnosti. Předčasné odstranění této příčiny opožděné menstruace vede k neplodnosti.
 • Adnexitida (zánět vaječníků, vejcovodů). Syntéza hormonů odpovědných za pravidelný menstruační cyklus je narušena.
 • Endometrióza (abnormální proliferace buněk endometria mimo vnitřní vrstvu stěn dělohy).
 • Děložní fibroidy (benigní tvorba nádorů).
 • Endometritida (zánětlivá léze výstelky dělohy).
 • Dysfunkce štítné žlázy.
 • Nachlazení, chřipka.
 • Výtlak nainstalovaného nitroděložního tělíska.
 • Popáleniny.
 • Infekce urogenitálního systému. Například při drozdi může dojít ke zpoždění menstruace, pokud není dlouhodobě léčena..
 • Potrat. V důsledku ukončení těhotenství dochází k hormonální nerovnováze. Zpoždění menstruace po 10-20 dnech po potratu může být také způsobeno odstraněním nadměrného množství děložní tkáně, která během menstruačního krvácení vychází ve formě krve..
 • Krátkodobé zpoždění menstruace se vyvíjí také v důsledku lékařského potratu - užívání drog jako „Postinor“, „Escapel“.
 • Užívání léků. Důvod zpoždění, pokud je test negativní, může spočívat u ženy užívající: antidepresiva, anabolické hormony, léky proti vředům, diuretické pilulky, kombinovanou hormonální antikoncepci, kortikosteroidní hormony, cytostatika, léky k léčbě endometriózy (Zoladex, Buserelin, Differelin a atd.). Po 2-3 měsících po zrušení se menstruační cyklus obnoví.
 • Odmítnutí užívat hormonální antikoncepci. Vyskytuje se ovariální hyperinhibiční syndrom. Vyznačuje se zpožděním menstruace trvajícím od 20 dnů do několika měsíců. Normálně se cyklus vrátí do normálu po 2–4 měsících. Pokud se tak nestane, je zapotřebí další léčba ke stimulaci zrání vajíčka (Pergonal). Alternativou k nim mohou být léky, které zlepšují fungování hypofýzy („Clomiphene“). V budoucnu se nedoporučuje používat hormonální antikoncepci, která způsobovala hyperinhibiční syndrom. Také bylo pozorováno zpoždění menstruace v důsledku vysazení léku, pokud byly dříve užívány cytostatické léky (inhibovaly nebo zcela potlačily proces dělení buněk), tablety pro léčbu endometriózy.
 • Fyzická únava. V důsledku silné fyzické námahy je pozorována produkce hormonů, což vede k absenci menstruačního krvácení. Příroda jakoby chránila ženské tělo, aby během menstruace ještě více neoslabovalo. Po snížení zatížení se cyklus obnoví.
 • Mít nadváhu. V důsledku obezity se hormon estrogen přeměňuje na androgen a mění se menstruační cyklus. Obézní ženy také často trpí hyperandrogenismem - endokrinní patologií charakterizovanou prudkým zvýšením hladiny mužských hormonů, což také vede k dočasné absenci menstruace.
 • Změna klimatického pásma, stres.
 • Dystrofie, prudký úbytek hmotnosti. Důvodem zpoždění menstruace (kromě těhotenství) může být nedostatečná výživa. Reakce těla v takové situaci je podobná reakci, která nastává při fyzické přepracování..
 • Dědičná predispozice. Nelze předpokládat, že žena zdědila po matce sklon k častým nepravidelnostem v menstruačním cyklu. Situaci vysvětluje dědičnost onemocnění, kvůli kterému se vyvíjí dysfunkce vaječníků.
 • Chronická intoxikace těla. Užívání drog, nadměrná konzumace alkoholu vyvolává hormonální nerovnováhu, kvůli které dochází ke zpoždění menstruace.

Ve věku 50 let začíná ženské tělo pomalu mizet a ztrácet reprodukční funkci. Toto období se nazývá menopauza a přechází přímo mezi plodícím věkem a stárnutím..