Jaké příznaky se vyskytují před menstruací. PMS a jeho znaky

Většina žen zná projevy premenstruačního syndromu. Mnoho z nich netrpí ani tak onemocněními samotné menstruace, jako spíše stavem, který jí předchází. Důvodem všeho jsou hormonální změny, ke kterým dochází v těle v předvečer menstruace. Je narušena funkce různých orgánů i nervového systému. To vede k bolestem hlavy, depresi, podrážděnosti. Musíte vědět, s jakými fyziologickými procesy jsou spojeny. Pak může být snazší vypořádat se s nepříjemnými příznaky..

Co je předmenstruační syndrom

Během menstruačního cyklu se mění poměr pohlavních hormonů - estrogenu a progesteronu produkovaných ve vaječnících. To se odráží ve stavu obecného hormonálního pozadí..

Po ovulaci nastává takzvaná luteální fáze, která předchází nástupu menstruace. Příprava na to začíná v těle předem. Pod vlivem hormonů dochází ke změnám ve stavu mléčných žláz, pohlavních orgánů. Mozek, centrální nervový systém reaguje na hormonální procesy.

V důsledku toho se u většiny žen rozvinou charakteristické příznaky před menstruací. U některých začínají 2 dny před menstruací, u jiných 10 dní před. Poruchy se objevují s různou závažností. S nástupem kritických dnů zmizí. Tyto příznaky se souhrnně označují jako premenstruační syndrom (PMS). Bylo zjištěno, že PMS je silnější u žen, které trpí gynekologickými nebo jinými chorobami.

Práce v noční směně, vystavení nebezpečným látkám, nedostatek spánku, nezdravá strava, potíže a konflikty - to vše jsou faktory, které zvyšují onemocnění před menstruací..

Poznámka: Existuje taková teorie, že nepříjemné pocity před menstruací jsou reakcí těla na nedostatek početí, což je přirozené završení fyziologických procesů probíhajících v ženském reprodukčním systému..

Známky blížícího se období

Projevy PMS se mohou u každé konkrétní ženy lišit. Na povahu projevů má vliv dědičnost, životní styl, věk, zdravotní stav. Mezi nejzřetelnější příznaky blížící se menstruace patří:

 • podrážděnost;
 • deprese, pocit nevysvětlitelné melancholie, deprese;
 • únava, bolesti hlavy;
 • pokles krevního tlaku;
 • neschopnost soustředit se, zhoršení pozornosti a paměti;
 • poruchy spánku;
 • neustálý pocit hladu;
 • bolestivé pocity na hrudi;
 • výskyt edému a zvýšení tělesné hmotnosti v důsledku zadržování tekutin v těle;
 • zažívací potíže, nadýmání;
 • mírné zvýšení tělesné teploty;
 • tahání bolesti zad.

Rozlišujte mezi mírnou formou PMS (přítomnost 3-4 příznaků, které zmizí s nástupem menstruace) a těžkou formou (výskyt většiny příznaků současně 5-14 dní před menstruací). Není vždy možné, aby se žena sama vyrovnala s těžkými projevy. Někdy mohou pomoci pouze hormonální léky.

Odrůdy PMS

V závislosti na tom, které příznaky převládají u ženy před menstruací, se rozlišují následující formy PMS.

Edematózní. S touto formou ženy pociťují bolest v mléčných žlázách akutněji, nohy a paže bobtnají, objevuje se svědění kůže a zvýšené pocení..

Cefalgické. Pokaždé před menstruací se objeví závratě, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy vyzařující do očí. Často jsou takové příznaky kombinovány s bolestí v srdci..

Neuropsychic. Převládají příznaky jako depresivní nálada, podrážděnost, slzavost, agresivita, nesnášenlivost k hlasitým zvukům a jasná světla.

Krizovaya. Před menstruací prožívají ženy krize: stoupá krevní tlak, zrychluje se puls, otupují končetiny, objevují se bolesti v oblasti hrudníku, strach ze smrti.

Příčiny různých příznaků PMS

Závažnost projevů PMS závisí hlavně na stupni hormonálních změn a stavu nervového systému. Důležitou roli hraje psychologický přístup. Pokud je žena aktivní, zaneprázdněná zajímavými věcmi, necítí příznaky nástupu menstruace tak ostře jako podezřelý pesimista, který trpí pouhou myšlenkou na blížící se onemocnění. Vysvětlení lze nalézt pro každý příznak..

Zvýšení tělesné hmotnosti. Na jedné straně je to způsobeno poklesem hladiny estrogenu v krvi ve druhé fázi cyklu. Hromaděním tukové tkáně schopné vylučovat estrogeny tělo kompenzuje jejich nedostatek. Existuje také nedostatek glukózy v krvi, což vede ke zvýšenému hladu. Pro mnoho žen je konzumace lahodného jídla způsobem, jak uniknout problémům a starostem..

Změny nálady. Důvodem agresivity, podrážděnosti, úzkosti, deprese je nedostatek „potěšujících hormonů“ v těle (endorfin, serotonin, dopamin), jejichž produkce během tohoto období klesá.

Nevolnost. Před menstruací se děloha mírně zvyšuje v důsledku růstu a uvolnění endometria. Současně může vyvíjet tlak na nervová zakončení, jejichž podráždění způsobuje výskyt dávivého reflexu. Užívání hormonálních léků a antikoncepce může vyvolat nástup nevolnosti. Pokud má žena takový příznak před menstruací, je pro ni možná tento lék kontraindikován. Musí být nahrazen něčím jiným.

Varování: Nevolnost před očekávaným obdobím může být známkou těhotenství. S ohledem na to by žena měla nejprve udělat test a navštívit lékaře, aby objasnila svůj stav..

Bolesti dolní části břicha. Slabá tahová bolest v dolní části břicha je považována za normální před menstruací, pokud žena nemá poruchy cyklu, nedochází k žádnému patologickému výtoku a dalším známkám onemocnění pohlavních orgánů. Pokud je bolest silná, nezmizí po užívání léků proti bolesti, je nutné jít k lékaři, podstoupit vyšetření a zjistit příčiny patologie.

Zvýšení teploty. Před menstruací může normální teplota vystoupit na 37 ° - 37,4 °. Výskyt vyšší teploty se stává známkou přítomnosti zánětlivého procesu v děloze nebo vaječnících. Zpravidla existují další známky porušení, které nutí ženu navštívit lékaře..

Vzhled akné. Tento příznak se vyskytuje před menstruací v důsledku endokrinních poruch, střevních onemocnění, snížení obranyschopnosti těla, porušení metabolismu tuků v důsledku změn produkce hormonů.

Vzhled edému. Hormonální změny zpomalují proces metabolismu vody a solí v těle, což vede k zadržování tekutin v tkáních.

Zvětšení prsou. Hladina progesteronu se zvyšuje a tělo se připravuje na možné těhotenství. Potrubí a laloky bobtnají, zvyšuje se krevní oběh. Prsní tkáň se táhne, což při dotyku vede k tupé bolesti.

Video: Proč se zvyšuje chuť k jídlu před menstruací

Za jakých podmínek dochází k podobným projevům?

Ženy si často pletou projevy PMS a těhotenství. Nevolnost, závratě, zvětšení a bolestivost mléčných žláz, zvýšená leucorrhoea jsou charakteristické pro oba stavy..

Pokud jsou příznaky přítomny a menstruace je zpožděna, došlo pravděpodobně k těhotenství. Abyste se ujistili, že tomu tak je přesně, doporučujeme provést krevní test na obsah chorionického hormonu (hCG se tvoří po těhotenství).

Podobné příznaky se objevují také u endokrinních onemocnění, tvorby nádorů prsu, užívání hormonálních léků.

Příznaky blížící se první menstruaci u dospívajících

Puberta začíná u dívek ve věku od 11 do 15 let. Jejich charakter se konečně ustálil až po 1–2 letech. Dívka se může dozvědět o bezprostředním nástupu první menstruace podle jejích charakteristických projevů. Již 1,5-2 roky před nástupem této události má dospívající dívka bílý výtok. Těsně předtím, než se objeví první menstruace, se leucorrhoea stává intenzivnější a tenčí..

Ve vaječnících může být mírná tažná bolest vyplývající z jejich růstu a roztahování. PMS se často projevuje spíše slabě, ale mohou se vyskytnout odchylky srovnatelné s projevy PMS u dospělých žen. Jedním z charakteristických znaků adolescentního PMS je tvorba akné na obličeji. Důvodem je kolísání hladiny pohlavních hormonů, účinek tohoto procesu na stav pokožky.

Video: Známky blížící se menstruace u dívek

Projevy PMS u premenopauzálních žen

Po 40-45 letech mají ženy první známky stárnutí těla a snížení hladiny pohlavních hormonů. Objevují se menstruační nepravidelnosti, zpomaluje se metabolismus, často se zhoršují chronická onemocnění pohlavních orgánů. Stav nervového systému se zhoršuje. Ve výsledku se projevy PMS dále vylepšují..

Mnoho žen v tomto věku pociťuje před menstruací silné bolesti hlavy, závratě, zvýšené pocení, zvýšenou srdeční frekvenci, změny nálady a deprese. Často jsou takové projevy PMS tak bolestivé, že je předepsána hormonální léčba ke zmírnění stavu léky, které regulují obsah estrogenu, progesteronu a dalších hormonů v těle..

Příznaky menstruace: jak rozpoznat bezprostřední nástup

Nástup menstruace způsobuje u ženy nepohodlí. To je způsobeno nejen fyziologickými vlastnostmi. Během kritických dnů musí dívka dodržovat zvláštní pravidla osobní hygieny a dodržovat dietu. Jednotlivé příznaky menstruace vám umožňují určit, kdy začne výtok, a být na to připraveni. Obsah tohoto článku je zaměřen na pomoc zástupcům krásné poloviny lidstva pochopit příznaky předcházející nástupu menstruace..

Vlastnosti ženského menstruačního cyklu

Schopnost ženy otěhotnět, porodit a porodit dítě je do značné míry dána stabilitou menstruačního cyklu. Periodické změny v reprodukčním a hormonálním systému jsou vyvolávány přípravou těla na početí.

Začátek cyklu je první den menstruace. Během tohoto období je odmítnuta sliznice dělohy. Hladiny hormonů jsou na nejnižší úrovni. Po oddělení endometria se tělo začne znovu připravovat na oplodnění, dojde k ovulaci. Během tohoto období se zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění. Typický menstruační cyklus trvá 21-28 dní. Stabilizuje se ve druhém roce po první menstruaci a skládá se ze 4 fází:

 • menstruační - špinění z pochvy;
 • folikulární - zrání vajíčka;
 • ovulace - uvolnění vajíčka;
 • luteální - akumulace endometria.

Během poslední fáze jsou známky blížící se regulace nejvýraznější. Zavedení speciálního kalendáře pomáhá ženám přesně vypočítat nástup kritických dnů a minimalizovat dopad premenstruačního syndromu.

PMS: co to je a jak to rozpoznat

Na konci luteální fáze cyklu, několik dní před nástupem menstruace, se u většiny žen vyskytne nepříjemný pocit zvaný premenstruační nebo cyklický syndrom (PMS). Projevuje se kombinací těchto příznaků:

 • emoční nestabilita;
 • poruchy spánku;
 • soustředění problémů;
 • selhání stravovacího chování (jídlo před menstruací);
 • konflikty.

Důvody pro výskyt takových projevů jsou různé. Nejčastěji jsou vyvolávány hormonálními změnami, alergickými reakcemi, intoxikací vodou, nadbytkem aldosteronu a psychosomatickými poruchami..

Podobné pocity před menstruací se vyskytují častěji u žen, které jsou náchylnější ke stresu, vedou neaktivní životní styl nebo podstoupily řadu gynekologických operací, včetně kyretáže.

Mezi rizikové faktory patří také přítomnost špatných návyků, užívání perorálních kontraceptiv a poranění hlavy. Zánětlivé procesy a infekční onemocnění zvyšují známky premenstruačního syndromu.

Typy PMS

U každé ženy se prekurzory menstruace objevují individuálně, s přihlédnutím k genetickým predispozicím a vlastnostem těla. Rozlišují se následující typy PMS.

Neuropsychická změna

Destabilizace emočního stavu je vyjádřena nemotivovanou agresí, depresí a nadměrným odporem. Ke změnám dochází v centrální nervové soustavě.

Vzhled edému

Edematózní projevy jsou spojeny s retencí tekutin v těle ženy během luteální fáze menstruačního cyklu. Před menstruací mohou nohy, obličej nabobtnat, může se objevit svědění. Právě tyto příznaky menstruace vyvolávají otok mléčných žláz..

Neurologické nebo cefalgické poruchy

Tyto změny jsou charakterizovány bolestmi hlavy, záchvaty nevolnosti nebo zvracení. Před menstruací se často točí hlava.

Krizové projevy

Krizové projevy se u žen před menopauzou zesilují. Často se objevují sympatoadrenální krize, které jsou doprovázeny poruchou srdečního rytmu, zvýšeným krevním tlakem.

Smíšené projevy

Jedná se o kombinaci několika typů PMS současně. Edematózní forma je doplněna nestabilním emocionálním stavem.

Atypické projevy jsou vzácné

V tomto případě se kombinují atypické příznaky: dušení a migréna, alergická reakce a zvracení.

Fyziologické příznaky

Hlavní příznaky nástupu menstruace se objevují týden před nástupem výtoku. Jejich včasná fixace minimalizuje bolestivé pocity. Dívka by měla poslouchat signály těla. Je známo více než 200 příznaků PMS. Největší nepohodlí způsobují nepříjemné fyzické změny:

 • nevolnost nebo zvracení;
 • bolesti hlavy ve spánkovém laloku, migréna;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • porucha srdečního rytmu - rychlá srdeční frekvence;
 • otoky končetin;
 • vaječníky bolí před menstruací;
 • bolest na hrudi a dolní části zad;
 • hypertenzní krize;
 • zimnice;
 • průjem, porucha stolice;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • žízeň;
 • nekontrolovaná chuť k jídlu;
 • pocení;
 • necitlivost rukou;
 • bolest svalů a kloubů;
 • akné;
 • zvýšená citlivost na světlo a zvuk;
 • často indikováno před nadýmáním menstruace.

Fyziologické příznaky PMS jsou vyvolávány nedostatkem hořčíku nebo vitaminu B6 v těle.

Podobné příznaky, které přicházejí před menstruací, by měly být systematické. Jednotlivé projevy mohou naznačovat narušení činnosti jiných tělesných systémů.

K přesnému určení PMS je nutné vést speciální sebepozorovací deník a také vyhledat radu od gynekologa.

Psycho-emocionální příznaky

Hlavním důvodem pro příchod další menstruace je změna hormonálních hladin. Kolísání hladiny estrogenu a progesteronu přímo ovlivňuje emoční stav ženy, její náladu. Luteální fáze menstruačního cyklu je charakterizována nízkou hladinou estrogenu a vysokou hladinou progesteronu. Hladina serotoninu je minimální. Tyto indikátory způsobují psychoemočné příznaky před menstruací. Mezi hlavní patří:

 • rychlé změny nálady;
 • náhlá podrážděnost;
 • pláčové útoky;
 • stav hněvu, příznaky agrese před nástupem menstruace;
 • poruchy spánku;
 • pocit ohromení;
 • apatie;
 • neustálá únava;
 • letargie a celková slabost před menstruací;
 • časté přepracování;
 • emocionální výbuchy;
 • Deprese;
 • úzkost;
 • pocit bezcennosti a beznaděje;
 • nezájem o každodenní život;
 • pokles duchovní síly;
 • soustředění problémů;
 • ospalost před menstruací.

Předmenstruační syndrom je indikován přítomností 5 nebo více známek po dobu několika měsíců.

Fáze PMS

Příznaky PMS se u každé ženy objevují odlišně. Odborníci rozlišují tři hlavní fáze:

 1. Vyrovnávací stupeň je charakterizován mírnými negativními změnami. Bolestivé pocity zmizí první den propuštění. Tato fáze je stabilní po dlouhou dobu..
 2. Subkompenzovaná forma má bolestivé příznaky, které se v průběhu let zhoršují. PMS může trvat až 1 měsíc.
 3. Fáze dekompenzace PMS nastává po menstruaci.

Známky kritických dnů se projevují v různé míře - od mírné po těžkou. Závisí to na celkovém zdraví ženy i na její dědičnosti..

PMS nebo těhotenství?

Někdy je obtížné odlišit stav ženy před kritickými dny od začátku těhotenství. První známky úspěšného početí jsou podobné projevu premenstruačního syndromu: je to rychlá únava, náhlé změny nálady a podrážděnost bez důvodu.

Pokud se menstruace po nástupu příznaků PMS opozdí, mělo by být těhotenství vyloučeno nebo potvrzeno. K tomu stačí provést test doma nebo provést speciální krevní test, který se nazývá studie hladiny hCG..

Mezi časné příznaky těhotenství patří také závratě, nevolnost a silná reakce na pachy. Aby žena pochopila, zda se jedná o PMS, či nikoli, a zda menstruace přijde, musí poslouchat své tělo. Těhotenství může být doprovázeno malými kapkami krvácení uprostřed cyklu.

Bolestivé změny mohou nastat také v důsledku hormonálního narušení. Hormonální nerovnováha je obvykle častá u žen před menopauzou. Několik cyklů dochází k poruchám krvavého výtoku, bolest je velmi výrazná. Tyto projevy jsou podobné známkám blížícího se období..

Patologie

Absence kritických dnů po PMS může naznačovat vážná onemocnění pohlavních orgánů. Mezi nejběžnější patří ovariální cysty, endometrióza, adhezivní onemocnění. Při prvním podezření na přítomnost nemoci byste měli navštívit nemocnici. Když se menstruace začne zpozdit nebo úplně zastavit a příznaky PMS se stanou před menstruací příliš bolestivé, musíte se poradit s lékařem.

Alarmující příznaky před kritickými dny

Každá žena si je dobře vědoma známek a příznaků nástupu luteální fáze menstruačního cyklu. Po zjištění odchylek od normy je nutné zjistit, proč se příznaky změnily. To často naznačuje přítomnost řady nemocí. Mnoho lidí se obává atypického výboje. Jejich barva říká hodně:

 1. Bílá barva mazanice je známkou drozdů. Výtok je doprovázen svěděním, začíná podráždění vnějších pohlavních orgánů.
 2. Bílý tekutý hlen před kritickými dny v kombinaci s nesnesitelným svěděním je možný u diabetes mellitus. Šedobílý hojný výtok naznačuje bakteriální vaginózu. Mají specifický rybí zápach.
 3. Krvavý nátěr může být známkou přítomnosti nádoru, novotvarů, eroze děložního čípku.
 4. Černé stopy na spodním prádle se mohou objevit po těhotenství. Jsou normální, pokud se objeví v prvních 2 nebo 3 měsících po porodu s nástupem menstruace..
 5. K těm nejnebezpečnějším lze přičíst žlutozelený hojný výboj. Mluví o přítomnosti zánětlivého procesu nebo infekce pohlavních orgánů..
 6. Horečka po dlouhou dobu před kritickými dny je také známkou zánětu. Abyste se vyhnuli komplikacím, musíte kontaktovat lékařskou instituci.

Způsoby, jak minimalizovat bolest

Známky ženského období, které se objevují několik dní před propuštěním, jsou často velmi bolestivé a ženám ztěžují život. Někdy je bolest v dolní části zad nebo dolní části břicha tak silná, že je nemožné se hýbat. Kolik nepohodlí bude pozorováno, nelze předvídat.

Existuje několik způsobů, jak minimalizovat nepohodlí. Před zahájením léčby je nutné navštívit gynekologa, endokrinologa a neurologa, aby se vyloučila možnost patologie. Obecné informace o zdraví ženy pomohou vybrat nejlepší způsoby korekce PMS.

K odstranění bolesti, které je žena vystavena během menstruace, jsou předepsány antispazmodické léky. Někdy stačí jedna tableta k odstranění bolesti a bolesti. Bylinné sedativa minimalizují agresi a podrážděnost. Tablety mají kumulativní účinek, je lepší je užívat dva nebo více měsíců, aby se dosáhlo požadovaného výsledku..

Jakmile přijdou předpisy, měli byste se zdržet konzumace tučných jídel a zavést denní režim. Bylinné přípravky se používají k nápravě psycho-emocionálního stavu.

Někdy je nutná další léčba, proč ve zvláště obtížných případech lékař předepisuje hormonální terapii.

Žena by měla převzít odpovědnost za své zdraví. Každý den musíte čestně odpovědět na otázky: „Jak se dnes cítím? Rozpoznávám správně signály těla a rozumím jim? “ Pozornost na alarmující příznaky pomůže udržet zdraví reprodukčního systému.

Symptomatické prekurzory menstruace

Po celou dobu menstruačního cyklu se ženská pohoda mění spolu s procesy probíhajícími v jejím těle. Příznaky před menstruací se často velmi liší od toho, jak se cítíte, a mohou být znepokojující. Většina z těchto příznaků jsou fyziologické jevy a nejsou spojeny s patologickými procesy. Z pravidla však existují výjimky. Pochopení vlastností předmenstruačních příznaků bude každá žena schopna vyhnout se neopodstatněným úzkostem a naopak, všimnout si varovných signálů.

Předmenstruační syndrom

Již ve starověku si vědci a lékaři všimli souvislosti mezi přístupem v kritických dnech a špatným zdravotním stavem ženy. Dnes mají tato onemocnění své vlastní jméno - premenstruační syndrom..

U žen v reprodukčním období se projevy syndromu vyskytují asi v 25% případů, zatímco u zralějších žen dosahuje toto číslo asi 50%.

Příčiny a etiologie tohoto syndromu stále zůstávají záhadou, zahalenou mnoha teoriemi a odhady. Nejoblíbenější verzí nástupu příznaků, definovaných jako prekurzory menstruace, je vliv hormonálních a psychosomatických faktorů.

Riziková skupina pro PMS projevy zahrnuje ženy:

 • život ve velkých městech se znečištěným prostředím;
 • vystaven silnému stresu v práci nebo doma;
 • s chronickými onemocněními orgánů reprodukčního nebo endokrinního systému;
 • potýkají s potraty nebo potraty;
 • náchylný k depresi;
 • s nízkou fyzickou aktivitou.

Projev PMS do značné míry závisí na predispozici ženy k psychologickým, autonomním, metabolickým nebo endokrinním abnormalitám. Příznaky tohoto syndromu jsou cyklické, což naznačuje souvislost s menstruačním cyklem. Kolik dní před menstruací se příznaky PMS vyskytnou, nelze s jistotou říci. U některých žen se příznaky objevují jeden nebo dva dny před začátkem krvácení, u jiných asi týden.

První známky PMS se často objevují u dívek před příchodem menarche. A zároveň, jak je stanovena sekvence menstruačního cyklu, je pozorován určitý vzor příznaků premenstruačního syndromu. U všech žen se však syndrom vyvíjí odlišně. U některých se příznaky s věkem zhoršují, u jiných naopak po odchodu z puberty prakticky vymizí. Existují také ženy, které po skončení menstruace pociťují příznaky PMS..

Po určení individuální sekvence a příznaků premenstruačního syndromu je možné určit, kolik dní zbývá do začátku menstruace.

Potíž spočívá pouze ve skutečnosti, že tyto projevy mohou být podobné projevům těhotenství a nástupu menopauzy. Pokud existuje pravděpodobnost takových jevů, lze je odlišit od premenstruačního syndromu pouze vyloučením..

Příznaky premenstruačního syndromu

První příznaky menstruace za týden jsou obvykle méně výrazné a přicházejí ve formě slabosti, drobných onemocnění a bolesti hlavy.

Psychoemočné příznaky se často objevují jako první:

 • časté výkyvy nálady;
 • podrážděnost a agresivita;
 • depresivní a slzavý stav;
 • pocity úzkosti a osamělosti;
 • špatný sen.

Po narušení nervového systému následují vegetativně-vaskulární problémy:

 • závrať;
 • migréna;
 • vysoký krevní tlak;
 • nevolnost a zvracení;
 • bolest v srdci.

A také mezi příznaky bezprostřední menstruace lze zaznamenat výskyt příznaků metabolických a endokrinních poruch:

 • nárůst teploty na 37-37,5 stupňů Celsia;
 • zvětšení mléčných žláz, tíha a bolestivost na hrudi;
 • bolesti v podbřišku a bolesti zad;
 • nadýmání;
 • kožní vyrážky a svědění;
 • mírný otok obličeje a končetin.

S projevem premenstruačního syndromu u žen jsou pozorovány různé kombinace příznaků. Přiřazením tendence k převaze určitých znaků je lékaři rozdělují do čtyř hlavních forem:

 1. Neuropsychic. To je zaznamenáno u přibližně poloviny žen trpících PMS. Vykazuje známky emoční nestability; deprese, slzavost, podrážděnost, agresivita, necitlivost končetin, bolest na hrudi.
 2. Edematózní forma je charakterizována edémem obličeje, rukou a nohou, přecitlivělostí prsou, plynatostí, kožními vyrážkami a svěděním. Dívky pociťují silnou fyzickou únavu a pocení.
 3. S cefalgickou formou trpí ženy migrénami, závratěmi, nevolností a zvracením. Časté jsou také necitlivost končetin, pocení a horečka..
 4. Krizová forma je vyjádřena v těžkých duševních stavech: záchvaty paniky, úzkost, fóbie. Jsou přítomny neurologické poruchy, jako je necitlivost končetin, potíže s dýcháním a tlak na hrudi.

Ačkoli mnoho žen má tendenci nazývat jakékoli nemoci několik dní před menstruací jako příznaky PMS, lze za ně považovat pouze závažné projevy, které ovlivňují výkon a obvyklý způsob života. Výskyt těchto příznaků může ženu vážně vyděsit a vyžaduje lékařskou diagnózu..

Přirozené příznaky před kritickými dny

Jak již bylo uvedeno, ne všechny ženy trpí PMS. To však vůbec neznamená, že před menstruací nemají žádné známky..

Mnoho dívek ve svých komentářích a recenzích poznamenává, že ačkoli se nikdy nesetkaly s výše popsanými obtížemi syndromu, krátce před nástupem kritických dnů se u nich vyskytly podobné příznaky:

 • citlivé a bolestivé prsa;
 • mírné výkyvy nálady;
 • ospalost a slabost;
 • nestandardní preference v tom, co jíte a pijete;
 • někdy křeče v dolní části břicha a bolesti zad.

Takové projevy obvykle nezasahují do vedení obvyklého životního stylu a jsou variantou zdravé normy..

Je třeba si uvědomit, že pokud se tyto příznaky objevily během zpoždění, je to zřídka předzvěstí menstruace a je lepší provést těhotenský test.

Vaginální sekrece před menstruací

2 týdny před začátkem menstruace se výrazně zvyšuje výtok. Je to způsobeno nástupem ovulace a obdobím plodnosti těla dívky..

Sekrece během ovulace má charakteristické rysy - hojnost, viskozitu a hlen. Barva se pohybuje od průhledné po bílou.

Tyto změny jsou způsobeny vlivem hormonálních hladin..

 1. V první polovině cyklu začíná tělo aktivně produkovat estrogen, jehož hladina v krvi dosáhne svého vrcholu v době ovulace. Z tohoto důvodu je množství sekrece bezprostředně po menstruaci vzácné a téměř nepostřehnutelné. Jeho objem se však postupně zvyšuje..
 2. Ve druhé fázi cyklu se soubor hormonů mění a progesteron má zásadní vliv na sekreci. Místo folikulu, ze kterého vyšlo vajíčko, se objeví žluté tělísko, které je zodpovědné za produkci tohoto hormonu. Hlavním cílem tohoto procesu je připravit tělo na početí a pokud k němu došlo, zajistit životaschopnost plodu..

Pod vlivem progesteronu se objem vypouštění ještě zvyšuje. S blížící se menstruací se konzistence stává silnější a hustší. Barva je obvykle bílá..

Zvýšené hladiny progesteronu však trvají jen chvíli. Pokud nedojde k početí, tělo se začne připravovat na menstruaci a hladina hormonu klesá..

Náhlé ukončení hojné silné leukorea 1 nebo 2 dny před menstruací je známkou hrozícího krvácení a neúspěšného početí.

Nebezpečné příznaky

Jaké příznaky dva dny před menstruací by měly být považovány za patologické:

 • krevní sraženiny a tajné masti několik dní před menstruací často naznačují přítomnost zánětlivého procesu;
 • několik měsíců před menstruací se objeví výrazný bolestivý syndrom v břiše nebo dolní části zad;
 • vzhled příliš hojného a tekutého výboje;
 • těžká nevolnost a horečka;
 • nevolnost, zvracení, příznaky intoxikace.

Kromě toho, že tyto příznaky jsou charakteristické pro PMS, mohou být také projevem závažnějších onemocnění, jako je eroze děložního čípku, endometritida, endometrióza, fibroidy a bakteriální záněty. Všechna tato onemocnění mohou vážně poškodit zdraví žen..

Nečekejte, až příznaky zesílí, musíte ihned vyhledat lékaře, jakmile se objeví první onemocnění.

Vzhledem k tomu, že k rizikovým faktorům předmenstruačních příznaků patří přítomnost chronických onemocnění, lze také dojít k závěru, že se syndrom může projevit jako komplikace u jakéhokoli onemocnění.

U žen trpících malátností před kritickými dny je důležité pečlivě sledovat jejich vlastní zdraví a být pravidelně vyšetřovány gynekologem.

Ženský menstruační cyklus je jedinečný fenomén, který je doprovázen neustálými hormonálními a fyziologickými procesy. Známky kritických dnů, pokud vás nezbaví každodenního pohodlí, jsou zdravou reakcí na tyto procesy. Poslechem signálů vlastního těla se naučíte lépe porozumět charakteristikám zdraví vašich žen a reagovat včas, když se něco pokazí.

Vše o příznacích PMS u žen: příznaky, načasování, metody boje

 • 1. Důvody vzniku premenstruačního syndromu
 • 2. Příznaky PMS u žen: seznam typických projevů
 • 3. Klinické formy premenstruačního syndromu
  • 3.1. Neuropsychická forma
  • 3.2. Bolestivá forma
  • 3.3. Edematózní forma
  • 3.4. Krizová forma
  • 3.5. Atypická forma
 • 4. Jak se sami zbavit příznaků PMS
 • 5. Odborná pomoc: domluvte si schůzku s lékařem

Žena je proměnlivé stvoření. Včera byla láskyplná a starostlivá, dnes se proměnila ve skutečnou zuřivost a taková transformace se opakuje každý měsíc. Zkušení muži tím nejsou překvapeni, vědí, že se neděje nic zvláštního, blíží se jen další menstruace. Časopis „Spolu s vámi“ analyzoval, co je PMS, příznaky a příznaky tohoto stavu a také způsoby, jak vyhladit jeho projevy.

fotografie ze stránky http://beregite-golovu.ru

Důvody vzniku premenstruačního syndromu

Oficiální medicína původně věřila, že se příznaky PMS u žen vyvíjejí výhradně na pozadí nestabilního nervového systému. Ale jak byl problém zkoumán, ukázalo se, že se jedná o příliš zjednodušené vysvětlení, a kombinovaný vliv následujících faktorů je na vývoji klinického obrazu:

 • Pokles estrogenu. Ve druhé polovině cyklu klesá hladina estrogenu odpovědného za ženskost a hebkost a přirozené malé množství testosteronu se projevuje ve formě typicky mužské agresivity a podrážděnosti..
 • Vzestup progesteronu. Estrogen je nahrazen progesteronem, který vyvolává zadržování tekutin a autonomní příznaky u PMS.
 • Thyrotoxikóza. Hyperaktivní štítná žláza negativně ovlivňuje podrážděnost a nervozitu, což výrazně zvyšuje projevy premenstruačního syndromu.
 • Ústavní rysy. Je spolehlivě známo, že nejvýraznější příznaky pociťují hubené dívky s BMI pod 18. Nadváha také není nejlepší volbou, protože poté, co BMI překročí 30, klinický obraz také ztmavne.
 • Nemoci reprodukčního systému. Zhoršuje projevy souběžné endometriózy, eroze, polypů, endometritidy, cervicitidy, infekcí a dalších nemocí.
 • Psycho-emoční stres. Stresující situace a na méně příznivém pozadí nemění charakter ženy k lepšímu, ale v kombinaci s hormonálními bouřkami působí pekelně.

fotografie ze stránky http://osteomed.su

Zjistit, co je příčinou syndromu PMS, jehož příznaky jsou již v pořádku, je nevděčný úkol. Lékaři nebyli příliš líní, aby provedli studii, které se účastnily zcela zdravé ženy. Léky upravily jejich hormonální hladiny, ale ve správný čas byly patrné všechny typické příznaky.

Příznaky mají tendenci se s věkem zintenzivňovat, ale pro úspěšné ženy je typický velmi zvědavý projev předmenstruačního napětí. Většina nákupů v obchodech probíhá poslední týden před menstruací. Nejste tedy shopaholik, ale jednoduše zacházejte s PMS..

Příznaky PMS u žen: seznam typických projevů

Klinický obraz do značné míry závisí na psychologických charakteristikách a doprovodných onemocněních. Pacienti mohou rozlišit své pocity podle konkrétních příznaků nebo si stěžovat na obecnou nevolnost.

fotografie ze stránky http://health-ambulance.ru

Nejčastějším důvodem pro vyhledání lékařské pomoci je emoční labilita, v důsledku čehož trpí sociální sféra života - zhoršují se vztahy s blízkými i v práci. Typické projevy PMS jsou:

 • změny v emočním pozadí - podrážděnost, slzavost, agresivita;
 • náhlé změny nálady;
 • citlivost a překrvení mléčných žláz;
 • poruchy spánku - nespavost, ospalost, potíže s usínáním;
 • nadýmání, bolestivé pocity nebo pocity tahání v dolní části břicha;
 • zvýšená chuť k jídlu, chuť na sladké;
 • útlak sexuální touhy, apatie;
 • akné;
 • citlivost na pachy;
 • otok, přírůstek hmotnosti;
 • bolest hlavy, závratě;
 • bušení srdce, zvýšený krevní tlak;
 • nevolnost, poruchy stolice, méně často zácpa;
 • bolest v dolní části zad nebo kokyxu, klouby.

Tento seznam obsahuje pouze ty příznaky, jejichž frekvence přesahuje 20%. Charakteristickým rysem tohoto stavu je skutečnost, že příznaky jsou u různých žen velmi odlišné..

Klinické formy premenstruačního syndromu

Jaké příznaky PMS se objevují, je určeno počáteční predispozicí k určitým onemocněním. V závislosti na převládajících projevech se rozlišují následující formy:

Neuropsychická forma

fotografie ze stránky https://sprosivracha.com

Je charakteristická pro ženy s emoční nestabilitou a může sahat od mírné úzkosti až po závažné neurotické poruchy vyžadující nemocniční léčbu. Mezi příznaky patří následující projevy:

 • panický záchvat;
 • pocit strachu;
 • podrážděnost;
 • Deprese;
 • nespavost;
 • úzkost, smutek;
 • nepozornost, zapomnětlivost;
 • náhlé změny nálady;
 • závrať;
 • agresivita;
 • snížené nebo zvýšené libido.

S výrazným projevem záchvaty paniky ženy přestávají opouštět dům a naléhavě potřebují úlevu od příznaků PMS. V takovém případě musíte kontaktovat kvalifikovaného psychoterapeuta a osvojit si metody zvládnutí útoku, popsané v jiných materiálech na našem webu..

Bolestivá forma

fotografie ze stránky https://progipertoniyu.ru

Typicky se prevalence různých bolestivých syndromů projevuje u žen s nízkým prahem citlivosti na bolest. Vegetativní projevy jsou častým společníkem formy bolesti. Pacienti si stěžují na:

 • migréna nebo bolesti hlavy;
 • bolest v oblasti srdce;
 • bolesti dolní části břicha;
 • bolestivost mléčných žláz;
 • kardiopalmus;
 • citlivost na pachy, jasné osvětlení, zvuky;
 • nevolnost, zvracení;
 • zvýšený krevní tlak;
 • paroxysmální pocení.

Povinnou součástí léčby v tomto případě budou analgetika a maximální odpočinek, díky čemuž se zdravotní stav znatelně zlepší a příznaky se stanou snesitelnými..

Edematózní forma

fotografie ze stránky http://otnogi.ru

Tato forma postihuje ženy s predispozicí k onemocnění ledvin. Závažnost projevů do značné míry závisí na dodržování režimu voda-sůl a ženy se obávají následujících porušení:

 • otok obličeje, dolních končetin;
 • přírůstek hmotnosti, dosahující 3-4 kg;
 • zvýšená žízeň;
 • bolest hlavy;
 • svědicí pokožka;
 • snížení množství moči;
 • poruchy stolice.

K odstranění příznaků edémové formy PMS je vhodnější užívat bylinná diuretika, omezit příjem soli. Je nutné kontrolovat množství vypité tekutiny tak, aby nepřekročilo 2 litry denně..

Krizová forma

fotografie ze stránky https://doctor-neurologist.ru

Je to pro pacienty obtížné a často způsobuje potíže při diagnostice. Jasná souvislost s fázemi menstruačního cyklu a nezávislá úleva od příznaků s nástupem menstruace umožňuje odlišit krizovou formu od somatické patologie. Klinický obraz zahrnuje následující projevy:

 • paroxysmální srdeční rytmus;
 • útoky strachu, paniky nebo agrese;
 • kardialgie;
 • rázy krevního tlaku;
 • záchvaty častého močení.

Pečlivé vyšetření pacienta často odhalí patologii kardiovaskulárního nebo močového systému. V tomto případě PMS působí pouze jako katalyzátor nemoci..

Atypická forma

fotografie ze stránky https://mama.ua

Vzácný typ premenstruačního syndromu, který se projevuje následujícími změnami:

 • patologická ospalost, která nezmizí ani po dlouhodobém spánku;
 • zvýšení tělesné teploty, obvykle na subfebrilní čísla;
 • ranní nevolnost, zvracení;
 • alergická vyrážka.

Často existují smíšené formy, ve kterých má žena příznaky z různých skupin. Navzdory rozmanitosti projevů umožňuje řada společných rysů diagnostikovat jejich příslušnost ke klinickému obrazu premenstruačního syndromu:

 • První projevy jsou zaznamenány v období 20-25 let a s věkem se zvyšují. Příznaky PMS u žen ve věku 40 let mají maximální závažnost a poté klesají.
 • Míra intenzity nepříjemných pocitů se liší od cyklu k cyklu, ale jejich nastavení obvykle zůstává stejné.
 • První den menstruace všechny příznaky zmizí bez dalších terapeutických opatření.

Doba, kdy se příznaky objeví, závisí na délce cyklu. V typickém 28denním cyklu začíná PMS 2-7 dní před očekávaným obdobím a postupně se zvyšuje jeho závažnost. U žen se 40denním cyklem se období nevolnosti může natáhnout o 2 týdny..

Jak se sami zbavit příznaků PMS

fotografie ze stránky http://www.studiamolodosti.com.ua

Léčba by měla být vždy zahájena nejmírnějšími metodami a těžké dělostřelectvo ve formě léků by mělo být ponecháno na později. Jednoduchá doporučení vám pomohou zmírnit váš stav, což bude užitečné pro absolutně všechny ženy:

 • Adekvátní spánek - dopřejte si alespoň 1 týden v měsíci dostatek spánku, což vám zabere 8-9 hodin. Dobře odstraňuje psycho-emoční projevy..
 • Cvičení - Pravidelně sportujte. Tím se zvýší hladina endorfinů a vaše psychická odolnost vůči podnětům..
 • Aromaterapie má příznivý účinek na nervový systém. Přidejte několik kapek levandule, bergamotu, jalovce nebo pelargónie do koupelny, sprchového gelu nebo šamponu.
 • Hořčíkové přípravky - pomohou vašemu nervovému a kardiovaskulárnímu systému. 2 týdny před menstruací začněte užívat Magnerot, aktivní hořčík Doppelhertz, Magne B6, Complevit hořčík nebo Magnesium plus.
 • Správná výživa - v případě PMS to znamená vyloučit ze stravy kávu, černý čaj, kakao a čokoládu, aby nedošlo k dalšímu zvýšení emocionality. Opřete se o zeleninu, abyste doplnili své vitamíny, a vláknina, kterou obsahují, zajistí pravidelnou stolici.
 • Poslouchejte své touhy. Pokud se chcete zabalit do deky a sledovat uslzené melodrama, udělejte to. Nenuťte se dělat domácí práce a pokud příbuzní vstoupí do stávky, připomeňte, že podle statistik k největšímu počtu trestných činů žen dojde v posledním týdnu cyklu..

Neváhejte mluvit o svých emocích, pokud upřímně přiznáte své rodině, že v následujících dnech můžete očekávat výbuchy negativity, budou připraveni a snáze projdou obtížným obdobím..

Odborná pomoc: domluvte si schůzku s lékařem

fotografie ze stránky http://rodi-v-amerike.com

Kontaktováním lékaře získáte specializovanou pomoc, která rychle a účinně zmírní váš stav. Léčba je předepsána po podrobném průzkumu pacienta, protože má hlavně symptomatické zaměření:

 • Konzultace psychoterapeuta. Techniky psychokorekce se používají pro jakoukoli formu onemocnění, ale největšího účinku se dosáhne, když dominují psychoemočné projevy.
 • Sedativa. Začněte s bylinnými léky, jako je glycin, kozlík lékařský, novopassit atd. Pokud účinek není vyjádřen, lékař předepíše účinnější léky, jako je adaptol nebo phenibut.
 • Diuretika Edematózní forma je dokonale vhodná k ošetření odvarem z brusinek, viburnum nebo brusinek. Používají se také léčivé byliny - kopřiva, řebříček, šalvěj a heřmánek.
 • Perorální antikoncepce. Preferovaná metoda antikoncepce u žen s PMS, protože vylučuje vliv hlavního provokujícího faktoru - hormonálních výkyvů.
 • Antidepresiva a sedativa. Předepsáno podle přísných indikací a nemůže být používáno po dlouhou dobu, aby nedošlo k návyku.
 • Analgetika. Syndrom silné bolesti je přímou indikací pro předepisování léků proti bolesti, jako je indomethacin, ibuprofen nebo spazmalgon.

Je důležité vědět, že intenzivní bolest v podbřišku může signalizovat endometriózu, polypy nebo jiná gynekologická onemocnění, proto se dvakrát ročně podrobte rutinnímu vyšetření u gynekologa.

Předmenstruační syndrom je velmi zákeřný. Na jedné straně se v těle neděje nic mimořádného; je to jen odraz normálních fyziologických procesů. Ale zároveň je absolutně nemožné snášet tyto bouře každý měsíc a není to nutné. Konejte a zůstaňte klidní bez ohledu na fázi cyklu.

Předmenstruační syndrom nebo PMS u žen - příznaky a léčba

Mnoho žen má před menstruací závratě, změny nálady, bolesti hlavy a silné nepohodlí..

Proč se to stane asi 8-10 dní před nástupem menstruace a zmizí?

 1. Co je PMS nebo premenstruační syndrom?
 2. Pravda a mýty o PMS
 3. Klasifikace
 4. Rizikové faktory pro PMS
 5. Příznaky PMS
 6. Závisí PMS na věku ženy??
 7. PMS a hormony
 8. Jak zjistit PMS od těhotenství?
 9. Jak diagnostikovat PMS?
 10. Léčba
 11. Nedrogové přístupy
 12. Hormonální terapie
 13. Léky na zmírnění příznaků PMS
 14. Lidové léky
 15. Prevence PMS
 16. Co říkají ženy o PMS

Co je PMS nebo premenstruační syndrom?

Dekódování PMS v gynekologii - premenstruační syndrom. PMS se projevuje ve formě nepříjemných klinických příznaků asi týden před menstruací, trvá 2-12 dní. Tělo v daném časovém období způsobí nějakou poruchu. Funkce mnoha orgánů se začínají zotavovat až s příchodem menstruace nebo později - po jejich dokončení.

Je to všechno o hormonálních změnách, když se fyziologické procesy v těle začnou chovat divně. Ženské hormony, tak či onak, ovlivňují nervový systém a v nadbytku se hromadí v předvečer nástupu menstruace.

V této fázi cyklu je pozorováno následující:

 • pocit nevolnosti pod vlivem estrogenu a progesteronu;
 • vyčerpanost;
 • nadměrná podrážděnost, nervozita.

PMS, jako syndrom před menstruací, začíná vykazovat nadměrnou citlivost na tyto hormony. Tyto změny ve fyzickém stavu jsou způsobeny emocionálním pozadím, kdy ženy znervózňují, jsou rozčilené a prožívají stres.

Syndrom se často projevuje agregátně, protože hormonální pozadí prochází změnami a stopové prvky mají nerovnováhu.

To znamená:

 • nepohodlí;
 • plačtivost;
 • nadměrné přepětí;
 • otok mléčných žláz;
 • tahání bolesti v dolní části břicha.

Ženy si často pletou těhotenství a PMS, i když tu není nic společného. Podle statistik se syndrom vyskytuje, když je dosaženo určitého věku, u mladých dívek by to neměly mít dívky v dospívání.

Vinu za to všechno:

 • intelektuální přetížení,
 • podváha,
 • stres,
 • fyzický stres,
 • nedostatek spánku,
 • špatná výživa.

Pravda a mýty o PMS

PMS je u žen běžným jevem a doslova zarostl nejrůznějšími mýty. Proč je v tomto období tak špatná nálada? Co je pravda a kde lež?

Před menstruací může být pohoda ovlivněna:

 • kontrakce endometria v děloze;
 • prudké rozšíření tepen;
 • průnik krve endometriem s příchodem prvního dne menstruace.

Mnoho žen si naopak udržuje podobný stav, protože je po ruce. Existuje důvod, proč se dostat z nějakého druhu kontroly, odhodit nahromaděné emoce a hněv na příbuzné, blízké nebo jen na ty, kteří jsou poblíž. Taková je ženská povaha, že i když občas chci plakat, stěžovat si na potíže, problémy v životě.

Mýty o PMS zahrnují podobné příznaky, které s tímto syndromem nemají prakticky nic společného, ​​a nejsou, jedná se o:

 • nevhodné chování;
 • podrážděnost;
 • nepřiměřené ambice;
 • Deprese;
 • projev hněvu a vzteku.

Jedná se spíše o problémy psychologické povahy nebo osobnostních rysů, sociální zdatnosti ve společnosti než o argumenty a známky vývoje premenstruačního syndromu.

Za zmínku stojí některé mýty o PMS:

 1. Toto je nemoc, kterou může dostat kdokoli na světě. To není pravda. Ve skutečnosti ne více než 70% žen trpí závratěmi, únavou a křečemi v břiše.
 2. PMS je příznakem špatné nálady a lze mu zabránit konzumací například čokolády a sladkostí. Je to klam. Pokud jsou sacharidy schopny dobít, poskytnout energii a zlepšit pohodu v předvečer menstruace, pak to nebude mít vliv na PMS. Toto je větší psychologický stav ženy než léčba syndromu. Problém tedy můžete zamaskovat jen na chvíli..
 3. Syndrom PMS je zmírňován sedativními antispazmodiky, léky proti bolesti a je nevyléčitelný. Ve skutečnosti lze syndromu předcházet nasloucháním tělu, když příznaky zesílí a ve které dny začnou klesat. Možná se objeví jasnější uprostřed cyklu, od kterého bude léčba úplně jiná.

U některých žen je předmenstruační syndrom běžným způsobem života, u jiných je skutečný, trápení a utrpení, když přijde podrážděnost, hysterie, nervozita.

Možná důvodem je vývoj vážného vnitřního onemocnění a je to cítit. Hormonální pozadí reaguje podobnými projevy. Často se stává, že příčiny PMS jsou více psychologické než fyziologické..

Klasifikace

Forma PMS je odlišná:

 1. Neuropsychikum na pozadí poruch centrálního nervového systému s výskytem slzavosti, deprese, nemotivované agrese, podrážděnosti.
 2. Vegetovaskulární, u žen se objevují tlakové rázy, nevolnost, bolesti hlavy, bušení srdce, závratě.
 3. Endokrinní s metabolickými poruchami, doprovázené záchvaty plynatosti, zvýšeným pocením a horečkou až 39 gramů, těžkou žízní, dušností, průjmem, sníženou inteligencí a pamětí.
 4. Cephalgic při detekci hypertenze, onemocnění kardiovaskulárního systému.
 5. Krize jako závažnější forma, která se často vyskytuje na pozadí těžké přepracování, stresu a obav. Projevuje se ve formě skoků v krevním tlaku, tíhy a pocitu stlačení hrudní kosti, zvýšené srdeční frekvence, záchvaty paniky, migrény.

Příznaky PMS u žen mají různé směry. Pro některé je to běžný jev a dokonce ani důvod věnovat pozornost. Náchylnější ženy začnou před menstruací pociťovat skutečnou paniku a budou mít depresi a očekávají nepříjemné projevy.

S přihlédnutím k individuálním charakteristikám těla lékaři rozlišují 3 možnosti rozvoje syndromu:

 • výskyt příznaků ve 2. fázi cyklu a úplný průchod s příchodem menstruace;
 • zmizení známek po úplném ukončení menstruace, ale s věkem, zvýšené projevy;
 • progrese nepříjemných projevů s nástupem menstruace a úplným vymizením za 2-3 dny po jejím ukončení.

Rizikové faktory pro PMS

Vědci nemohou skutečně vysvětlit, proč se u žen vyvine syndrom PMS.

Podle teorie se psychosomatika nebo hormonální poruchy člověka mohou stát faktorem. Ve druhé fázi menstruačního cyklu je poměr pohlavních hormonů extrémně nestabilní..

Estrogeny určené ke zlepšení tvůrčí inteligence a duševní pohody začínají pociťovat silnou nerovnováhu.

Pokud se progesteron hromadí v nadměrném množství, způsobuje mnoho zoufalství a dokonce i nelibost u mnoha žen.

Androgeny, které jsou odpovědné za energii a výkon, prudce stoupají. Je pozorována porucha mnoha funkcí a tělo se začne chovat nedostatečně. Hormony odpovědné za emoce a chování negativně ovlivňují části mozku.

Syndrom může být vyvolán:

 • dědičný faktor;
 • selhání endokrinního systému;
 • psychovegetativní odchylka.

Podobné výkyvy pohlavních hormonů se odrážejí v limbických oblastech mozku. Endorfiny a estrogeny negativně ovlivňují cyklické změny.

Pokud hladina endorfinů stoupá a hladina progesteronu klesá, je pozorováno ženské pohlaví:

 • otok;
 • nevysvětlitelná agresivita;
 • podrážděný žaludek, kardiovaskulární systém;
 • duševní poruchy před PMS s nedostatkem serotoninu, jako hormonu radosti, který vede k duševním poruchám, projevům deprese, smutku, slzavosti;
 • nedostatek vitaminu B6 v těle, a to je změna nálady, přecitlivělost, zvýšená únava. Pokud není dostatek hořčíku, pak ženy pociťují závratě, bolesti hlavy, příznaky tachykardie.

Menstruační cyklus má 2 fáze.

Nejprve se vytvoří folikul, poté:

 • vajíčko se vyvíjí a roste;
 • dospívá pod vlivem estrogenu jako hlavního ženského hormonu;
 • vejce opouští folikul s tvorbou žlutého tělíska;
 • produkuje se progesteron, který podporuje těhotenství, zvětšení břicha, otoky mléčných žláz.

V případě oplodnění začne vajíčko odumírat a rozpadat se. V této době je pozorován pouze pokles hladiny progesteronu, hormonální rázy, zvýšení estrogenu.

Skoky budou patrnější u vnitřních chronických onemocnění v ženském těle.

Příznaky PMS mohou být ovlivněny provokujícími faktory:

 • potrat;
 • traumatické zranění mozku;
 • podvýživa;
 • únava;
 • přepětí.

Podle statistik ženy, které kouří nebo mají nízkou tělesnou hmotnost, často trpí PMS s indexem maximálně 30. Syndrom může způsobovat zejména obezita. Genetický faktor a dědičnost nejsou vyloučeny.

Zahrajte si krutý vtip a provokujte syndrom může:

 • komplikovaná práce,
 • chirurgická operace,
 • gynekologická onemocnění,
 • neplánovaný potrat.

Příznaky PMS

Příznaky PMS jsou živé. Lékaři označují téměř 150 různých znaků a pouze 4 z nich jsou považovány za normu. Všechny jsou specifické a co je nejdůležitější, naučí se je odlišit od těhotenství, protože si mohou být velmi podobné..

Zvláštní změny jsou pozorovány během období aktivace žlutého tělíska jako dočasné žlázy, která začíná vylučovat progesteron. Je to tento hormon, který podrobuje tělo určitým změnám, umožňuje jeho obnovu, přípravu na další cyklus.

Endometrium tedy začíná růst, zhoustnout a poté se odlupovat.

Úroveň progesteronu se zároveň zvyšuje, když ženy mají:

 • akné na bradě, tváři;
 • tahání bolesti v dolní části břicha;
 • exacerbace ženského libida;
 • suchost v pochvě nebo zvýšený výtok;
 • zhrubnutí, otok mléčných žláz;
 • zkreslení chuti, touha po slaném (sladkém) jídle;
 • zvýšená žízeň;
 • průjem;
 • bolest svalů, kloubů.

Zjevně výraznými příznaky po jsou zvýšená žízeň, závislost na chutném jídle, změna, zvýšení krevního tlaku v případě poruch vegetativně-cévního systému

U neuropsychické formy u žen existují:

 • deprese, melancholie;
 • snížená koncentrace pozornosti;
 • nespavost;
 • závrať;
 • pocit ohromení;
 • agrese;
 • panický záchvat.

S edematózní formou na pozadí narušené rovnováhy vody a soli a akumulace tekutiny v tkáních jsou příznaky následující:

 • zvýšený pocit žízně;
 • svědicí pokožka;
 • bolestivé močení;
 • bolest hlavy;
 • nadýmání na pozadí zhoršeného trávení.

S cefalgickou formou:

 • migréna;
 • nadměrná citlivost na aroma;
 • příznaky tachykardie;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • ospalost;
 • závrať;
 • apatie;
 • stomatitida, ulcerózní gingivitida;
 • zvracení;
 • stagnace tekutiny v těle.

V krizové formě mohou být příznaky následující:

 • zvýšené močení;
 • točení hlavy;
 • necitlivost horních a dolních končetin;
 • Zvýšení teploty;
 • pocit strachu ze smrti;
 • nevysvětlitelná bázeň;
 • zvýšená srdeční frekvence;
 • zvýšený tlak;
 • záchvaty tachykardie;
 • panický záchvat.

V atypické formě jsou znaky:

 • zvýšená tělesná teplota (37-38 stupňů),
 • nevolnost,
 • zvracení,
 • alergie,
 • Quinckeho edém,
 • ospalost.

Závisí PMS na věku ženy??

V průběhu četných pozorování bylo zjištěno, že ženy ve věku 25–30 let trpí především patologií. Jako provokatéři samozřejmě mohou působit těžká vnitřní onemocnění, špatné návyky, nezdravá strava, negativní sklony..

PMS zpravidla postihuje ženy se slabým nervovým systémem, zranitelné a nestabilní před stresem, přičemž si vezme vše k srdci.

Podle hypotézy může být nástup PMS ovlivněn:

 • nemoci endokrinního systému;
 • porušení denního režimu;
 • špatná výživa
 • přejídání;
 • emoční stres;
 • fyzická únava, těžké zvedání.

Příznaky mohou být mírné nebo závažné. U PMS je jasným znamením cyklickost. Zdravotní stav se někdy 2 - 10 dní před menstruací zhoršuje, poté s příchodem beze stopy zmizí. Nástup poruchy probíhá hladce, často se promění v silnou a prodlouženou migrénu.

S výskytem bolesti před menstruací nebo s jejím příchodem spolu s krevním výbojem uprostřed cyklu je nejpravděpodobnější vývoj gynekologických onemocnění: dysmenorea, endometritida.

Neexistuje přesná odpověď na otázku, zda věk ženy ovlivňuje nástup premenstruačního syndromu. U některých se projevuje neustále, u jiných - pravidelně nebo zcela chybí..

PMS a hormony

Existuje názor, že hormonální hladiny ovlivňují PMS, zejména selhání, prudké zvýšení koncentrace některých hormonů a snížení jiných. Lékaři však zajišťují, že pokud je ovulační cyklus regulován, znamená to, že by hormonální poruchy neměly být.

Podle teorie může na vývoj PMS ovlivnit intoxikace, nedostatek vitamínů a mastných kyselin v těle, alergie, psychosomatika, dysfunkce aldosteronového systému..

Se syndromem se významně zvyšuje množství estrogenu a klesá počet progestogenu. Pokud se objeví bolest hlavy, otok a plynatost, je pravděpodobné, že v těle dochází k zadržování sodíku a tekutin. Tomu také pomáhají estrogeny aktivací systému aldosteronu..

Pokud je hladina glukózy a draslíku v krvi snížena, objeví se příznaky:

 • žal;
 • tachykardie;
 • slabost;
 • nevolnost;
 • bolest hlavy;
 • snížená aktivita gestagenu.

Zdá se, že PMS oddaluje nástup menstruace. Reakce se projevuje ve formě zvýšení teploty, bolesti na hrudi. Při jasně nadhodnocené hladině prolaktinu ve druhé fázi menstruačního cyklu dochází k tělesným, somatickým a duševním změnám.

Jak zjistit PMS od těhotenství?

Ženy si syndrom často pletou s počátkem těhotenství, i když podmínky jsou odlišné a je snadné je rozlišit. Stačí pochopit některé nuance a specifičnost nemoci.

U syndromu jsou chutě zkreslené, objevuje se chuť k jídlu a je ráno špatně. Známky jsou podobné těhotenství. Pak najednou chcete čokoládu nebo něco jiného lahodného. I když nedochází ke zpoždění menstruace, bolí to vzadu. To nemůže znamenat, že je žena těhotná..

Výkyvy nálady a špatný zdravotní stav jsou vlastní těhotenství.

Výrazné známky PMS:

 • Deprese;
 • Deprese;
 • úzkost.

Pokud to bolí v dolní části břicha, pak je bolest během těhotenství krátkodobá a nenápadná. Rozdíl v syndromu spočívá v tom, že se projevuje silněji a po delší dobu může pokračovat po celou dobu..

Je důležité, aby ženy poslouchaly své tělo, samozřejmě 2-3denní zpoždění ještě neznamená těhotenství. Jen výskyt krve několik dní před nástupem menstruace v důsledku vylití vajíčka do těla dělohy, kdy se na spodním prádle objeví několik růžových kapek, by měl upozornit.

Pokud vezmete v úvahu bazální teplotu, pak se s příchodem ovulace zvýší. Začíná klesat před menstruací na 36,7 stupňů, což naznačuje příchod menstruace. Pokud nedojde ke snížení teploty na tuto značku, lze předpokládat těhotenství nebo zánět děložního čípku.

Stává se, že hustý výtok opouští a postupně se mění na vodnatý kvůli zpoždění produkce progesteronu. Ženám se v tomto případě doporučuje zakoupit si další těhotenský test a nechat se otestovat.

Známky PMS a těhotenství se nemusí velmi lišit:

 • únava,
 • otok mléčných žláz,
 • podrážděnost,
 • nevolnost
 • skoky krevního tlaku,
 • bolesti zad,
 • emoční nerovnováha.

Rozdíly mohou být pro ženy obtížné. I když můžete jít snadnou cestou. Pokud se necítíte dobře, počkejte na příchod menstruace a v případě zpoždění zkontrolujte těhotenství a kupte si test, protože je velmi citlivý na hormon hCG při vylučování močí, když vykazuje 100% výsledek 10–11 dní po početí.

Samozřejmě, pokud se objeví PMS, je lepší navštívit gynekologa. Lékař prozkoumá děložní dutinu a předepíše ultrazvukové vyšetření, pokud existuje podezření na těhotenství.

Jak diagnostikovat PMS?

Diagnostické metody budou přímo záviset na stížnostech s příznaky, formách projevu PMS. Pokud máte podezření na cefalgickou, psychovegetativní formu, můžete být odkázáni na konzultaci k neurologovi.

Ženám se doporučuje, aby si vedly deník a dělaly si poznámky, když jejich období začne a skončí. Zaznamenejte zejména bazální teplotu, rušivé příznaky.

Takže nejlépe 3 cykly za sebou. Hlavní věcí je identifikovat si 4 nebo více stávajících rušivých znaků, například bolest na hrudi, slabost, změny chuti, deprese, nervozita, agresivita.

Stanovení správné formy PMS znamená provádět výzkum hormonů. Získejte testy na progesteron, estradiol, prolaktin.

Lékař na základě převažujících stížností předepíše příslušnou diagnózu:

 • MRI, CT vyšetření s neustálými závratěmi, tinnitem, sníženým zrakem;
 • EKG pro neuropsychiatrické poruchy, epileptické záchvaty;
 • analýza moči ke kontrole otoků nohou a noční enurézy ledvin
 • Ultrazvuk mléčných žláz s překrvením;
 • mamografie, aby se vyloučil vývoj možné organické patologie.

Léčba

Léčba syndromu znamená regulovat funkce hypotalamu, eliminovat stávající vnitřní nemoci, zejména dehydrataci. U PMS je důležité zvážit závažnost syndromu..

Mezi hlavní metody léčby patří:

 • akupunktura,
 • reflexologie,
 • léky,
 • bylinková medicína,
 • hormonální léčba estrogenem a progesteronem.

Nedrogové přístupy

Aby se usnadnila pohoda a snížily projevy PMS, doporučuje se ženám:

 • správná výživa;
 • vyloučit čokoládu, kávu, alkoholické nápoje, tučné jídlo 7 dní před nástupem menstruace;
 • přidejte do stravy potraviny s vápníkem;
 • normalizovat spánek, spát nejméně 8 hodin;
 • večer se projděte na čerstvém vzduchu;
 • pijte teplé mléko před spaním;
 • koupat se s přídavkem medu;
 • dávkujte fyzickou aktivitu, nezapomeňte, že pasivní životní styl přímo vede ke komplikacím a nepříjemným projevům PMS;
 • užívejte vitamíny (hořčík B6, Magnerot) 10 dní před očekávaným obdobím;
 • uchýlit se k aromaterapii při absenci alergií na éterické oleje (jalovec, bergamot);
 • přidejte oleje do teplých koupelí, provádějte sezení až 10 dní před menstruací, aroma těchto bylin může zlepšit náladu a stabilizovat psychiku.

Je to spánek, který posiluje imunitní systém a práci centrálního nervového systému a má příznivý účinek na celé tělo jako celek..

Hormonální terapie

Léčba PMS zahrnuje použití perorálních kontraceptiv jako hormonální substituční terapie.

Léky jsou zejména schopné minimalizovat nepříjemné příznaky ve druhé fázi menstruačního cyklu:

 • Bromokriptin,
 • Utrozhestan,
 • Duphaston,
 • Logest,
 • Yarina,
 • Janine.

U žen v reprodukčním věku a při absenci kontraindikací je docela možné použít perorální antikoncepci:

 • Danazol s výskytem bolesti v mléčných žlázách;
 • Zoladex jako antagonista, který může deaktivovat funkci vaječníků a vést k vymizení příznaků;
 • Dostinex v případě zvýšené sekrece prolaktinu ve druhé fázi menstruačního cyklu, přetrvávající deprese.

Při výběru hormonálních léků musíte samozřejmě konzultovat s lékaři, zejména s psychiatrem s nestabilní psychikou a jasně vyjádřenými odchylkami v chování v předvečer nástupu syndromu.

Možná jmenování drenážních léků k blokování syntézy prostaglandinu.

Léky na zmírnění příznaků PMS

Je nepravděpodobné, že by syndrom mohl být zcela vyléčen. Nepohodlí, tak či onak, bude pozorováno u žen s každým příchodem menstruace, zejména s věkem nebo přítomností vnitřních chronických onemocnění. Léčba by měla začít patologií přítomnou v těle.

U PMS nervový systém zjevně trpí, proto je nutné minimalizovat nepříjemné příznaky působením komplexu.

Následující seznam léků pomůže normalizovat zdraví, eliminovat podrážděnost, nervozitu, spastické bolesti hlavy a koliku v břiše:

 • antidepresiva;
 • nesteroidní léky pomohou zmírnit bolest (Nimesulid, Ibuprofen);
 • diuretika na otoky za účelem odstranění přebytečné tekutiny;
 • homeopatické léky ke snížení intenzity projevu PMS, obnovení hormonální rovnováhy, odstranění psychologických poruch;
 • gestageny (Oxyprogesteron, Duphaston) 6. - 7. den cyklu;
 • sedativa;
 • antidepresiva vám pomohou zbavit se nadměrné úzkosti, záchvaty paniky, deprese, nespavosti (Parlodel);
 • prostaglandiny (Naprasen, Indomethacin) ve fázi 2 cyklu;
 • histaminy, počínaje 2. dnem menstruace (Grandaxin, Nootropil, Aminalon) za účelem zlepšení krevního oběhu v centrálním nervovém systému;
 • homeopatické léky (Remens);
 • antipyretické tablety při vysokých teplotách (Paracetamol, Ibuprofen);
 • selektivní inhibitory, antispazmodika pro bolesti břicha;
 • bylinné sedativa obsahující isoflavony;
 • rostlinné estrogeny (Magnelis B6) jako sedativum, které pomůže překonat podrážděnost, slzavost, obnovit spánek a pomoci předat bolesti svalů.

S otokem mléčných žláz a bolestivostí na hrudi lékaři doporučují ženám užívat Progestogel, ale nezanedbávají dávky a dobu trvání přijetí. Mohou existovat kontraindikace, vedlejší účinky, takže je lepší požádat gynekologa o doporučení nejprve na klinice.

Lidové léky

Je docela možné snížit projevy PMS lidovými léky, i když je nesmírně nutné před použitím požádat o radu a souhlas gynekologa.

Recepty jsou bezpečné, účinné a schopné zmírnit negativní projevy syndromu:

 • měsíček (tinktura) užíváním 10 kapek 3krát denně před jídlem;
 • pampeliška (kořen), připravte odvar, nalijte 1 lžičku vroucí vodou (200 ml), nechte 15 minut, vezměte 0,5 šálku na bolest na hrudi 3krát denně před jídlem;
 • řebříček + jasmín, připravte odvar, smíchejte květiny rostliny (30 g) s řebříčkem (40 g), nalijte vroucí vodu (1 sklenici), trvejte na tom, pijte 1/4 šálku 3krát denně. Doporučuje se začít užívat 7 dní před začátkem menstruace;
 • připravte sbírku: kopřiva, manžeta, heřmánek (vezměte 2 díly), 1 polévková lžíce. sbírku zalijte vroucí vodou, trvejte na tom, pijte 150 ml 3krát denně, ošetřete, když se objeví i drobné známky PMS.
 • Nápoj z pampelišky se považuje za sedativum (bylinu lze zakoupit v lékárně). 1 polévková lžíce. l. nalijte vroucí vodu (2 šálky), stojte 1 den, napněte, vezměte 1/4 šálku krátce před jídlem 3-4krát denně. Můžete si připravit kolekci: máta + meduňka + kozlík lékařský + heřmánek + jasmín. 2 lžíce nalijte vroucí vodu, trvejte na tom, vezměte 0,5 šálků 3krát denně, dokud nedosáhnete požadovaného účinku.

Syndrom zmizí mnohem snáze, pokud ráno cvičíte, předcházíte depresivním projevům, normalizujete spánek, zmírňujete výkyvy nálady užíváním vitamínů B, C a pracujete ve dne.

Je důležité nasměrovat léčbu ke zvýšení hladiny endorfinu jako hormonu radosti, více se usmívat a všemi možnými způsoby zahnat lenost, melancholii a depresivní náladu. Ženám se doporučuje, aby se během volného času věnovaly svému oblíbenému koníčku (šití, ruční práce, pletení). Práce zjemňuje, uklidňuje, posiluje nervy a psychiku.

Syndrom PMS není nemoc, ale může výrazně ovlivnit zdravotní stav a následně - negativně na tělo jako celek. Neměli byste ignorovat vzhled mentální nestability, to je důvod pro kontaktování specialistů a provedení vyšetření.

Prevence PMS

Pokud se ženy obávají syndromu a nepříjemných příznaků, krátce před nástupem menstruace se staly obsedantními z měsíce na měsíc, pak lékaři doporučují:

 • udržovat obvyklý rytmus života;
 • sportovat, cvičit;
 • najít firmu podle svých představ;
 • udržovat nervózní, ne nervózní;
 • naučit se, jak správně a včas rozluštit příznaky PMS duševní, fyzické povahy;
 • eliminovat špatné návyky.

Mnoho žen si klade otázku, kolik dní PMS trvá. Obvykle je toto období 3-4 dny, ale hodně záleží na délce kritických dnů. Příznaky mohou začít náhle a zmizet beze stopy..

Pokud neprojdou dlouhou dobu a nemohou to vydržet, je lepší obrátit se na specialisty. Možná je to jen maskování vývoje závažného onemocnění v těle a v žádném případě nejde o dočasný syndrom..

PMS je stav s nepříjemnými příznaky a mnoho žen není ušetřeno. Známky jsou nejčastěji náhlé, i když nepředstavují zvláštní ohrožení života a zdraví žen, ale nejsilnější mohou způsobit nepohodlí.

Je důležité se naučit, jak se s takovými projevy vypořádat, ne dát jim důvod dominovat a převzít kontrolu nad tělem..

Lék Duphaston je indikován na menstruační nepravidelnostiKrvavý výtok při užívání DuphastonuDuphaston je jedním z nejpopulárnějších hormonálních přípravků ke korekci hladiny progesteronu.

V kontaktu s: