První známky nástupu menstruace u dívky

První menstruace je intimní událost, která má v životě dívky velký význam. Je to symbol dospělosti. Tento fyziologický proces je individuální, ale stále pro něj existuje určitý časový rámec. Je důležité je znát a včas rozpoznat první známky menstruace u dívek, aby vám neunikly signály, že s tělem není něco v pořádku.

Fáze puberty

Při narození má dívka v každém vaječníku vajíčka, jejichž počet je geneticky dán. Hormony, které se produkují v hypofýze a hypotalamu, přispívají k tvorbě estrogenu. První menstruace je známkou začátku fungování vaječníků. Menstruační cyklus je odmítnutí vrstvy sliznice (endometria) tělem spolu s neoplodněným vajíčkem.

První menstruace (menarche) je známkou toho, že dívka může otěhotnět. To neznamená psychologickou připravenost, ale pouze fyziologický rys. První menstruační cyklus může být nepravidelný a vyskytuje se u každého individuálně. Ale průměrný věk je 11-15 let. Dřívější nebo pozdější data naznačují předčasný nebo opožděný sexuální vývoj. Tyto ukazatele závisí na:

 • genetická predispozice;
 • podnebí a stanoviště;
 • emoční pozadí;
 • dětské nemoci;
 • kvalita potravin.

Abychom přibližně pochopili, kdy přijdou první kritické dny a jaký menstruační cyklus bude mít dívka, je nutné zjistit, kdy přišly k její matce nebo babičce. Začátek období může být navíc ovlivněn podnebím a místem pobytu. U jižních a východních dívek dochází k menstruaci dříve než v Evropě.

Stres a fyzická aktivita, včetně profesionálního sportu, také ovlivňují nástup menstruace. Mohou začít později, pokud byla dívka v dětství často nemocná, užívala hodně léků a také když v těle chybí základní vitamíny a minerály. Důvodem je nevyvážená a nedostatečná výživa..

Nástup menstruace u dívky mladší 11 let je považován za brzký. Situace může být variantou normy, pokud je stanovena geneticky. V každém případě je však nutná odborná konzultace a vyšetření, protože to může naznačovat hormonální selhání a patologii vývoje genitálií.

Příčinou předčasné menstruace může být také diabetes mellitus a nádor na mozku. Hypofýza a hypotalamus produkují hormony, které ovlivňují menstruační cyklus. Traumatizovaná psychika, která může vzniknout sledováním programů a filmů pro dospělé i sledováním sexuálních vztahů, ovlivňuje proces puberty.

Včasný sexuální vývoj může způsobit časnou menopauzu, štítnou žlázu a kardiovaskulární problémy. Často také přispívá k výskytu nádorů ženských pohlavních orgánů a mléčné žlázy..

Známkou pozdního sexuálního vývoje je nástup menstruace po 16 letech. Důvodem může být nedostatečný rozvoj pohlavních orgánů, závažné infekční nemoci v dětství (spála, spalničky, zarděnky), nedostatek vitamínů, porucha hypotalamo-hypofyzárního systému. Nadměrná podváha může také způsobit pozdní období..

Tato situace může v budoucnu způsobit vývoj genitálního infantilismu u ženy. Vede také k hormonálním poruchám, ovlivňuje vzhled dívky a ovlivňuje celkové zdraví. Proto je důležité včas eliminovat vývojové anomálie. V dospívání je tato patologie léčitelná..

Známky nadcházející menstruace

Když dívky začínají menstruovat, objevují se první příznaky. Mohou se objevit 1-2 roky před nadcházejícími kritickými dny. Mezi příznaky před první menstruací u dívek patří vnější a vnitřní změny:

 • zvětšení prsou, bolestivost v oblasti mléčných žláz;
 • vlasy, které začínají růst v ohanbí a v podpaží;
 • akné na obličeji, zádech a dekoltu;
 • zaoblené tvary těla;
 • vaginální výtok, který je bílý nebo průhledný.

Příznaky menstruace u dívek jsou také vyjádřeny změnami v psycho-emocionálním stavu:

 • může se objevit nadměrná slzavost nebo dokonce agresivita;
 • dochází k časté změně nálady;
 • starosti s bolestmi hlavy;
 • bolest v dolní části břicha.

Příčiny nestability cyklu

V prvních šesti měsících po nástupu menarche je trvání a frekvence menstruačního cyklu nestabilní. Za ukazatele normy se považuje doba mezi měsíci od 21 do 40 dnů s trváním 3 až 10 dnů. V případě dlouhého zpoždění po šesti měsících od začátku první menstruace stojí za to být vyšetřen lékařem a zjistit důvod. Mezi hlavní patří:

 • nedostatek tělesné hmotnosti;
 • obezita;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • zánětlivá nebo infekční onemocnění urogenitálního systému;
 • porucha endokrinního systému.

Dívky v pubertě často vnímají svůj zaoblený tvar v důsledku přibývání na váze. Proto se začínají vyčerpávat dietami a podvýživou. Všechny tyto akce vedou k tomu, že je narušen již nevytvořený menstruační cyklus..

Existují také opačné situace, kdy se dívka stravuje nezdravě a přibírá na váze, což se během puberty ještě ztěžuje. Ovlivňuje také pravidelnost a délku menstruačního cyklu. Když tělo trpí nadměrnou fyzickou námahou, může to vést ke skutečnosti, že období může na chvíli zmizet..

Příliš krátké trvání menstruace naznačuje nedostatek estrogenu v důsledku nedostatečného vývoje vaječníků. A hojné a dlouhodobé - o jejich zvýšené funkci nebo slabé kontraktilitě svalů dělohy.

Výběr hygienických výrobků

Během menstruace existují výrobky pro intimní hygienu, které se snižují na výběr ze dvou typů: vložky a tampony. Použití obou je možné během první menstruace. Tampony mohou dokonce používat i panny, protože panenská blána je velmi elastická a nemohou ji poškodit..

Polštářky by měly být vybírány podle intenzity výtoku v kritických dnech. Je však třeba si uvědomit, že by se měly měnit po každé cestě na toaletu, nejméně však jednou za 4 hodiny. Faktem je, že špinění je ideální živnou půdou pro bakterie a houby. Nicméně pro první použití se doporučuje používat těsnění, aby se kontrolovalo množství vypouštění..

Použití tamponů má určité rozdíly. Není nutné je měnit po každém močení, nejméně však každých 3–6 hodin, bez ohledu na stupeň naplnění. Nedoporučuje se je používat během spánku a v noci. Jak se zvyšuje pravděpodobnost vzniku syndromu toxického šoku.

Toto je nebezpečné onemocnění, které se vyvíjí v důsledku expozice stafylokokovým toxinům v těle. To je usnadněno krví, která se hromadí ve vagině a nevychází. Jsou vytvořeny ideální podmínky pro reprodukci mikroorganismů a bakterií.

Jak se připravit na první období

Nejprve je důležitá psychologická příprava. Navzdory dostupnosti informací na internetu a v jiných médiích je matce přidělena zvláštní role, která musí své dceři vysvětlit všechny jemnosti tohoto procesu.

Dívka může být zastrašována změnami, které se s ní dějí. Může být také nespokojená se svým vzhledem, a proto vznikají komplexy. Je třeba vysvětlit, že tyto změny jsou přirozené a každá dívka tím prochází. Také v období od 11 let by měla mít v kabelce výrobky pro intimní hygienu, aby nástup menstruace nezaskočil dívku.

Je také důležité naznačit, že nástup první menstruace znamená vstup dívky do plodného věku. Proto je důležité dodržovat metody antikoncepce. Hygiena by měla být posílena. Měli byste se umýt dvakrát denně. V případě použití kalhotkových vložek je nutné je vyměnit po každé cestě na toaletu, jinak existuje možnost vzniku infekčních a bakteriálních onemocnění ženského urogenitálního systému.

A dívka je zralá. Co potřebujete vědět o menstruaci

Když se vaše roztomilé dítě začne proměňovat v teenagera, je důležité připravit ji na změny, které se jí brzy stanou, a také mít čas na prevenci některých rizik..

Naším odborníkem je dětský a dospívající gynekolog Galina Adiattulina.

Nadešel čas

Dívčí období obvykle začínají ve věku 13–14 let. Samotná puberta však začíná růstem mléčných žláz (někde za 10-11 let), a pokud dívčí prsa začala růst mnohem dříve, musíte určitě kontaktovat dospívajícího gynekologa. Mimochodem, dívky musí navštívit tohoto lékaře jednou ročně, pokud odborník nedoporučil jinak..

Důvody pro kontaktování dětského, adolescentního gynekologa:

 • nástup menstruace před 9 lety nebo jejich absence po 15 letech;
 • absence menstruace nebo nepravidelná menstruace šest měsíců po menarche;
 • bolest v dolní části břicha, stejně jako silné závratě, nevolnost a zvracení během menstruace;
 • příliš hojné nebo prodloužené (nad 8 dní) vypouštění;
 • těžké akné;
 • intermenstruační výboj (pokud není světlý a průhledný).

  Počítám dny

  Existuje názor, že menstruace by měla jít jako hodiny. Jak však ukázaly rozsáhlé studie, pouze 15% dívek má „ideální“ 28denní cyklus. Norma se zvažuje, pokud od prvního dne propuštění do prvního dne další menstruace uplyne 21 až 40 dní, pokud jsou pravidelné. Ale asi 0,5% dívek má cyklus méně než 21 dní a 0,9% - více než 35 dní. Mimochodem, doba menstruace je také proměnlivá. Norma je od 4,5 do 8 dnů. Objem ztráty krve je přibližně 35 ml (40 +/– 20 ml).

  Pokud menstruace „skočí“ u mladého člověka, ještě to není patologie. V prvních šesti měsících po menarche se proces stále ještě zavádí. Proto byste neměli paniku (pokud samozřejmě neexistují jiné důvody). Je však stále důležité, aby k tomu docházelo pravidelně v průběhu času. Pokud ne, vyhledejte lékaře.

  I když jsou menstruační nepravidelnosti nejčastěji funkční, mohou někdy indikovat zdravotní stav. Mezi nimi například: mentální anorexie a bulimie, obezita, hypotyreóza, hyperprolaktinémie, folikulární ovariální cysty, syndrom polycystických vaječníků a další.

  Ne život, ale molimina!

  Menstruace může být téměř nepostřehnutelná nebo bolestivá. Bolest v podbřišku způsobuje nadměrnou syntézu prostaglandinů, které jsou kontrolovány pohlavním hormonem progesteronem. Přebytek prostaglandinů zvyšuje kontraktilní aktivitu myometria, tedy - vazospazmus a bolest, kterou gynekologové nazývají dysmenorea, a komplex nepříjemných pocitů, které dívka v tomto období zažívá, se nazývá „molimina“.

  Mluv se mnou, mami

  Je důležité, aby dívky vyprávěly nejen o hygienických pravidlech dnešní doby, ale také o tom, jak se chránit před nechtěným těhotenstvím. V průběhu času bude nutné navštívit gynekologa a zvolit antikoncepci. Mimochodem, antikoncepční pilulky (COC) se často používají nejen k přímému účelu, ale také k řešení řady dalších problémů. Gynekologové je mohou předepsat i dívkám, které ještě nejsou sexuálně aktivní - ke zlepšení stavu pokožky s těžkým akné nebo ke zmírnění příznaků PMS (bolest v podbřišku, podrážděnost, špatná nálada, migrény, zvýšená chuť k jídlu a ospalost v předvečer těchto dnů) "). Správně zvolené nízké dávky COC nepovedou k přibývání na váze ani k nadměrnému růstu vlasů, ale budou dobrou prevencí rakoviny vaječníků, dělohy a střev. Je však důležité, aby tyto léky předepisoval a vybíral lékař..

  Značky označující přístup menarche:

  • skoky v růstu
  • růst mléčných žláz (začíná na jedné straně a vždy bolí),
  • vzhled ochlupení na ohanbí a v podpaží,
  • zvýšená mastnost pokožky a vlasů,
  • akné na obličeji, zádech a hrudníku,
  • zaoblené tvary těla,
  • výboj na bílém nebo průhledném spodním prádle,
  • změny nálady, „pichlavý“, drsnost v komunikaci.

  Hygienická pravidla v těchto dnech:

  • umyjte se nejméně dvakrát denně: ráno a v noci,
  • používat hygienické vložky (tampony se nedoporučují pro dívky!) a měnit je každé 3-4 hodiny (nebo častěji, pokud je to nutné)
  • vždy mějte pro školní batoh pár podložek.

  První známky menstruace u dívek ve věku 12-13 let

  První období je vzrušující a děsivý okamžik pro každou dívku. Někdo na něj netrpělivě čeká a někdo je zděšen myšlenkou na menstruaci. Ne každá matka ví, jak vysvětlit své dceři procesy probíhající v jejím těle. Někteří se této konverzaci záměrně vyhýbají a nechávají věci jít samy. Není nutné to dělat, aby to nezpůsobilo dívce zbytečné vzrušení a nepohodlí. V dospívání je psychika velmi křehká. První známky menstruace jsou u každé dívky individuální od samého začátku puberty.

  První menstruace a jejich příznaky

  Asi před několika desítkami let začala puberta ženského a mužského těla o dva roky později. Následně se první menstruace objevila později. Nyní je normální věk pro menarche považován za 11-13 let..

  Pokud menarche přišla ve věku 8-9 let, znamená to hormonální narušení těla, musíte být vyšetřeni gynekologem a endokrinologem. Rovněž se považuje za abnormální, pokud menstruace začala po 16 letech. Možná existuje vývojové zpoždění nebo převaha mužských hormonů.

  Obvykle v době, kdy se v dívčině těle objevila menarche, již začaly docházet k některým změnám. Například prsa naberou objem, boky se zaoblí a objeví se ochlupení na ohanbí a v podpaží. Toto jsou první známky blížícího se období. Je důležité vysvětlit dívce základní pravidla hygieny, aby se mohla o své tělo starat sama..

  Nejlepší je sprchovat se ráno a večer, budete si muset častěji umýt hlavu, protože se zvýšila práce mazových žláz. A vlasy na těle by měly být odstraněny, protože absorbují pot, který bude obtížné umýt.

  Blíží se menstruace

  První známky menstruace u dívek ve věku 12 let se objeví nějaký čas před samotnou menstruací. Pokud dívka sleduje změny ve svém těle, nebude menstruace překvapením..

  Asi rok před menarche se objeví bílý vaginální výtok. To je naprosto normální, nebojte se jich. Jsou předzvěstí menarché. Pokud však tento výtok má nepříjemný zápach a je přítomno svědění, měli byste okamžitě kontaktovat gynekologa, protože to může být příznakem infekce.

  Dalším charakteristickým znakem menstruace u dívek ve věku 13 let je výskyt bolesti v podbřišku. Mohou být silní i slabí. K bolesti se přidává agresivita, rychlé výkyvy nálady, slzavost.

  Během puberty začíná mnoho dívek přibírat na váze. Tomu se lze vyhnout omezením konzumace sladkých, mastných a škrobových potravin. Je vhodné dodržovat aktivní životní styl nebo speciální vyváženou stravu..

  Mezi další příznaky menarche patří:

  • Akné na zádech, hrudi a obličeji.
  • Pohlavní orgány zvětšují objem.
  • Mastná pokožka hlavy, případně lupiny.

  Začátek cyklu

  Během první menstruace se u dívky objeví nepříjemné příznaky, na které jsou dospělé ženy již zvyklé. Ucítí bolest v dolní části břicha a dolní části zad. To je zcela normální, děloha se stahuje, aby odlupovala endometrium. Bolesti mohou trvat jeden až dva dny. Mohou být sníženy pomocí pilulek, masáží nebo teplé vyhřívací podložky, bolest by měla brzy zmizet.

  Aby nedošlo k šokování dospívající dívky z příznaků, je nutné s ní předem promluvit. Je třeba vysvětlit, že všechno, co se jí stane, je normou, všechny dívky tím procházejí, není třeba se bát ani se bát.

  Některé dívky mají před menstruací horečku. Pokud je pod 37,5, nejedná se o odchylku, ale o rys organismu. Když se tělesná teplota zvýší nad normální úroveň, je bezpodmínečně nutné navštívit gynekologa, imunologa a terapeuta.

  Jak vypadá menarche

  Stává se, že příznaky menstruace u dívek se objeví v několika kapkách na spodním prádle. V průměru se během první menstruace uvolní asi 100 - 150 ml krve. V budoucnu bude množství a množství vypouštění záviset na několika faktorech:

  • Dědičná predispozice.
  • Zdravotní stav.
  • Přítomnost poruch v endokrinním systému.

  Nejvýraznější výtok doprovázený bolestí a výkyvy nálady obvykle vydrží první dva až tři dny. Pokud je výtok velmi silný (vložka je naplněna za méně než dvě hodiny), měli byste se poradit s gynekologem, možná se jedná o příznak vnitřního krvácení.

  Menarche není vždy hnědá. Může se pohybovat od tmavě hnědé až po jasně červenou. To je způsobeno smícháním krve a endometria, které se vylučuje z pochvy.

  Zpoždění první menstruace

  Zpoždění od dvou týdnů do dvou měsíců jsou považována za normu. Menstruační cyklus se bude tvořit po celý rok, kdy se nestabilní období považuje za normální. Pokud je zpoždění v menarché více než čtyři měsíce, musíte se poradit s gynekologem, s největší pravděpodobností existují problémy s hormonální hladinou.

  Je důležité naučit dívku sledovat její cyklus a vést zvláštní kalendář. Neměla by se bát hovořit o svých dobových problémech a podezřelých příznacích..

  A také dívkám by mělo být vysvětleno, jak používat vložky nebo tampony. Nechte ji vybrat, který z těchto produktů použije.

  Matky by měly začít vzdělávat své dcery ve věku deseti let, informovat je o vlastnostech ženského těla, aby menarche nepřekvapila.

  První menstruace u dívek. Znamení, jak dlouho trvá poprvé, příznaky, zpoždění

  Menstruace je u žen hlavním znakem schopnosti otěhotnět a porodit dítě. První výtok u dívek začíná v dospívání a signalizuje správné zrání reprodukčního systému. Během tohoto období je proto důležité nejen připravit dítě na budoucí změny v těle, ale také ho předem seznámit se známkami menstruace..

  Co je to menstruace?

  Menstruace je výtok ze sliznice dělohy s obsahem krve, který se obvykle opakuje jednou za měsíc. V těle sexuálně zralé dívky / ženy dochází k zrání folikulů vajíčkem každý měsíc.

  Souběžně s tímto procesem se slizniční dutina dělohy připravuje na přijetí a nesení oplodněného vajíčka, je pokryta vrstvou endometria, která by měla zajistit připevnění embrya s následným uchováním těhotenství. Pokud nedojde k procesu početí, pak se mrtvé vajíčko vylučuje z těla spolu s odlupovanou horní vrstvou endometria.

  Tento proces je doprovázen poškozením krevních cév, takže menstruační tok obsahuje nejen zničenou vrstvu endometria, ale také krev, která se kvůli přítomnosti enzymů nezrazí. Po skončení menstruace začne ve vaječníku opět zrát folikul s vaječnou buňkou a v děloze se vytvoří nová vrstva endometria.

  Výsledkem je, že se výtok opakuje každý měsíc (za předpokladu, že v reprodukčních orgánech nedochází k těhotenství, menopauze nebo patologiím). Kvůli pravidelnosti výtoku se menstruace také nazývá regulace..

  Jak staré začíná první období u dívek??

  Normálně by měl menstruační tok u dívek (menarche) začínat mezi 11. a 15. rokem věku. Dříve nebo později se menstruace považuje za patologii, protože tyto odchylky se často vyvíjejí v důsledku porušení činnosti orgánů reprodukčního systému. Je však důležité vzít v úvahu genetickou predispozici u teenagera..

  Pokud u matek a babiček začala menstruace dříve / později než v tomto časovém období, pak u dívky s pravděpodobností více než 70% začne menstruace dříve / později než standardní období, což nebude patologie. Zajímavosti. V 19. století bylo období nástupu menstruace ve věku 17 až 19 let považováno za normu..

  Časná menstruace

  První menstruace u dívek (příznaky blížícího se menarché budou probrány později v článku) může začít ještě dříve než stanovené normy (až 11 let). Může to být způsobeno genetickou predispozicí, fyzickou aktivitou nebo odchylkami ve vývoji těla..

  Mezi tyto patří:

  • porušení produkce hormonů;
  • odchylky ve vývoji reprodukčních orgánů;
  • přítomnost benigního nebo maligního nádoru v mozku;
  • cukrovka;
  • narušení nervového systému v důsledku psychického přepětí a stresu.

  Proto je k identifikaci přesné příčiny předčasné menstruace nutné vyšetření dětským gynekologem.

  Protože časná menarche je nebezpečná:

  Název odchylkyStručný popisJaké je nebezpečí
  Vývoj časné menopauzyPostupné zastavení folikulárního zrání. S následným dovršením reprodukčního věku.S rozvojem menopauzy se ženská produkce ženského hormonu významně snižuje, v důsledku čehož žena začíná stárnout.
  Porušení kardiovaskulárního systémuMůže být charakterizován tlakovými rázy, bolestí na hrudi a rychlou únavou.Přívod kyslíku a živin do tkání se zhoršuje, v důsledku toho se zpomaluje vývoj těla.
  Abnormality v činnosti štítné žlázyTělo produkuje více či méně hormonů, které jsou zodpovědné za metabolické procesy a růst.V těle dochází k narušení metabolických procesů a teenager může růst zrychlit nebo zpomalit. S časnou menstruací se růst zastaví častěji..
  Porucha produkce hormonůHormonální poruchy mohou být doprovázeny poruchami činnosti celého organismu jako celku.Tato patologie může vyvolat přírůstek nebo ztrátu hmotnosti, ztrátu vlasů, zhoršení kůže a také vývoj patologií v životně důležitých orgánech..
  Nádory (maligní nebo benigní) v reprodukčních orgánech a mléčné žláze.Novotvary jsou nebezpečným pozdním nástupem příznaků, v důsledku čehož se často objevují komplikace.Odstranění prsu, dělohy nebo jiného orgánu, kde se nachází nádor. V zanedbané formě, fatální.

  Aby se zabránilo rozvoji patologické rané menstruace, je nutné chránit teenagera před stresem, poskytovat správnou výživu a včas eliminovat endokrinní onemocnění.

  Pozdní menstruace

  Pozdní menstruace (po 15 letech) může být také způsobena genetickou dědičností nebo přítomností patologií v těle. Ve stejné době má teenager pozdní vývoj mléčných žláz, ochlupení a podpaží..

  Příčiny pozdní menstruace jsou častěji:

  • porušení vývoje dělohy nebo vaječníků;
  • nesprávná funkce hypofýzy nebo hypotalamu;
  • častý stres a silný duševní stres;
  • komplikace z předchozích onemocnění (zarděnky, spalničky nebo příušnice);
  • nedostatek hmotnosti nebo časté diety. Protože tuková vrstva produkuje také estrogen, který je zodpovědný za vývoj reprodukčních orgánů.

  Pokud není příčina zpoždění v menarché včas identifikována, pak může mít dívka později problémy s počátkem, postava bude odpovídat postavě teenagera (kvůli nedostatku zaoblení) a také dojde k častým hormonálním poruchám a narušení činnosti celého organismu.

  Jaké faktory přinášejí nebo zpožďují nástup menarché?

  Menarche by měla běžně začít v období od 11 do 15 let; jejich nástup může urychlit nebo zpomalit následující faktor:

  • genetické dědictví. Pokud u žen v rodině menstruace začala dříve nebo později než standardní normy (zejména u matky), pak u teenagera nejsou tyto odchylky považovány za patologii;
  • typ postavy. U obézních dívek začíná menstruace obvykle dříve než u jejich vrstevnic, u hubených dívek naopak se zpožděním. Proto normální postava v tomto věku hraje důležitou roli;
  • stav nervového systému. Časté psychologické přetížení, stres a deprese mohou jak zrychlit, tak zpomalit nástup menarche. V dospívání jsou dívky často psychologicky nevyvážené, protože si začínají dělat starosti o svůj vzhled, stávají se samy sebou jako lidé a mají silné školní zátěže. Během tohoto období se proto doporučuje podávat dětem glycin, vitamin E a další sedativa bez hypnotického účinku (pouze po konzultaci s odborníkem);
  • tělesné cvičení. Sport, tanec může také způsobit časnou / pozdní menstruaci;
  • příděl jídla. Pro normální vývoj musí teenager přijímat dostatečné množství vitamínů a minerálů z potravy. S jejich nedostatkem začne menstruace se zpožděním. Nedostatek živin v potravinách lze kompenzovat užíváním komplexů vitamínů;
  • stav imunity a reprodukčních orgánů. Pokud je tělo silně oslabeno, byly přeneseny závažné virové patologie s komplikacemi nebo došlo k poškození reprodukčního systému v dětství, pak je nástup menstruace častěji zpožděn;
  • brát léky. Zejména hormonální látky a antibiotika ovlivňují nástup menstruace (oslabují imunitní systém).

  Aby mohla menstruace přijít včas, je nutná správná výživa, omezení stresových situací a zvýšené fyzické aktivity a včasné odstranění infekčních a endokrinních patologií. Pokud však existuje možnost pozdní menstruace na dědičné linii, nelze tento faktor změnit..

  Když žijeme v horkém podnebí, začíná dívčí menarche dříve než ve věku 11 let, což je normou.

  Známky a příznaky první menstruace u dívek

  První menstruace u dívek (příznaky puberty charakterizují přístup menarche) začíná přibližně 1,5-2 roky po vytvoření mléčných žláz a růstu vlasů na ohanbí a podpaží.

  Mezi hlavní příznaky blížící se první menstruace patří:

  • postava teenagera má zaoblený tvar (hrudník je patrný a boky se rozšiřují);
  • na obličeji se objeví akné. Mohou být také nahrazeny na hrudi a zádech;
  • vlasy na hlavě se rychle stávají mastnými v důsledku hormonálních změn;
  • teenager nekontroluje emoční stav (často kňourá, je podrážděný nebo roztržitý);
  • v průměru za 4-6 měsíců lze na spodním prádle nalézt bílý výtok (ale pokud jsou doprovázeny svěděním nebo pálením, může se objevit drozd);
  • mléčné žlázy, přibližně 7-10 dní před menarche, jsou velmi citlivé;
  • ztráta chuti k jídlu a řídká stolice den před nástupem menstruace.

  1-2 dny před nástupem menarche jsou možné bolesti v dolní části břicha a dolní části zad. Tento příznak je způsoben odmítnutím endometria z dělohy a poškozením cév. Bolest může trvat asi 2 dny. Ve vzácných případech může dojít k mírnému zvýšení teploty, nejvýše o 37,5 stupňů. Po skončení menstruace se teplota stabilizuje.

  Zajímavosti. Menarche nejčastěji začíná v zimě (prokázáno lékařskou statistikou). Lékaři tento jev spojují se změnou stravy (pro uspokojivější jídlo) a zkrácením denního světla (doba expozice ultrafialovým paprskům na těle klesá).

  Povaha výboje: norma a odchylky

  Na začátku první menstruace musíte vědět, jaký by měl být normální výtok:

  • množství výtoku je obvykle menší než u dospělých žen (přibližně 50 - 150 ml) a může být omezeno pouze na šmouhy. Ale s následnou menstruací se jejich objem zvyšuje na normální hodnotu. Velké množství výboje je odchylka;
  • barva první menstruace je často hnědá nebo tmavě červená. Protože tělo upravuje produkci potřebných enzymů pouze během tohoto období. Hojné vypouštění jasně červené barvy signalizuje krvácení, je nutné nouzové volání specialistovi;
  • tažné bolesti v dolní části břicha jsou přípustné. Pokud je příznak výrazný a narušuje normální životní styl, je nutná návštěva dětského gynekologa;
  • menarche může mít specifický zápach, který je také způsoben tvorbou produkce enzymů v pochvě. Přítomnost hnilobného nebo kyselého zápachu je patologická;
  • výtok by měl být ve formě hlenu, bez přítomnosti velkých sraženin.

  Menarche neznamená, že tělo je připraveno na otěhotnění. Plánování těhotenství se doporučuje po 18 letech, kdy se menstruační cyklus vrátí k normálu a tělo je připraveno nést dítě.

  Kolik dní vybíjení trvá?

  Průměrná doba trvání prvního období je 3–7 dní. Pokud existuje delší / kratší časový interval, je nutné se poradit s gynekologem, protože se jedná o odchylku. Následná menstruace se může objevit asi za 14-90 dní. S delším intervalem je také nutné vyšetření odborníkem.

  Je-li nepřítomnost menstruace doprovázena silnou bolestí v dolní části břicha, je nutná naléhavá návštěva lékaře. Tvorba menstruačního cyklu po menarché trvá asi 3 roky, to znamená, že končí asi 16-18 let. V tomto případě je průměrná doba výtoku obvykle 3–5 dní a doba menstruačního cyklu je 21–35 dní.

  Bohatá první menstruace u dívek

  První menstruace u dívek obvykle nepřesahuje objem 150 ml (po celou dobu menstruace). Někdy však může být výtok hojný kvůli tvorbě hormonálních hladin a práci reprodukčních orgánů. V důsledku toho se zvyšuje objem ztráty krve. Těžká období jsou proto často doprovázena závratěmi, únavou a ospalostí..

  Mohou být přítomny i další příznaky. Přibližné množství menstruačního toku můžete určit pomocí podložky. Pokud teenager vymění vložku o 4 až 5 kapek (absorbuje asi 10 až 15 ml tekutiny) během 2 až 4 hodin po dobu 1 dne nebo déle, je výtok považován za hojný a je nutné urgentně se obrátit na dospívajícího gynekologa..

  Hojná menstruace u teenagera může nastat pod vlivem následujících faktorů:

  • špatná srážlivost krve nebo užívání léků k jeho ředění. V důsledku této odchylky se cévy poškozené oddělením endometria dlouho nezotavují;
  • genetická predispozice (tj. matka má také bohatý menstruační tok);
  • silný stres nebo fyzická aktivita v předvečer menstruace nebo v prvních dnech po jejím nástupu;

  První období dívek může být stresující a velmi podrážděná..

 • přítomnost zánětu nebo infekce v reprodukčních orgánech;
 • nedostatek vitamínů a minerálů v těle;
 • narušení činnosti mozku, kardiovaskulárního systému nebo ledvin;
 • nadváha nebo časté diety;
 • narušení fungování dělohy v důsledku endometria není správně odděleno.
 • Také menstruace (objem a doba trvání) je ovlivněna prudkou změnou klimatu. Po úplném vyšetření teenagera je možné obnovit počet menstruace na normální hodnotu.

  Mohlo by dojít ke zpoždění po prvním spuštění?

  Zpoždění následné menstruace (po menarché) nejvýše o 3 měsíce se považuje za normální, ve vzácných případech až o šest měsíců.

  Nedostatek výboje může být způsoben vlivem následujících faktorů:

  • nemoci reprodukčních orgánů;
  • prudký pokles nebo přírůstek hmotnosti;
  • nedostatek vitamínů a minerálů v potravinách;
  • exacerbace chronických patologií, zejména endokrinních;
  • silný stres;
  • pravidelný nadměrný duševní a fyzický stres;
  • porušení hormonálních hladin;
  • nosit těsné oblečení (spodní prádlo, džíny). Je to nebezpečné nejen sevřením orgánů, ale také narušením přívodu krve v nich.

  Dlouhé zpoždění v menstruaci je nebezpečné pro následný vývoj neplodnosti, proto je důležité včas identifikovat a odstranit příčinu.

  Je možné okamžitě určit budoucí cyklus?

  Určete cyklus menstruace, po prvním výboji je to možné jen přibližně, protože tělo každého teenagera je individuální.

  K tomu je třeba vzít v úvahu následující parametry:

  • věk teenagera. K tvorbě menstruace ve věku 14 let dochází rychleji (než u dospívajících ve věku 11 let), protože tělo je více posíleno;
  • kdy začala menarche u mám a babiček a jak rychle se jejich cyklus ustálil;
  • zda je výška a hmotnost správné. Protože u hubených a tlustých dívek k tvorbě cyklu dochází později;
  • v jakém věku se mléčné žlázy začaly formovat a rostly ochlupení na podpaží a v podpaží.

  Je třeba mít na paměti, že stabilní menstruační cyklus se nejčastěji tvoří ve věku 18 let. Je důležité, aby po menarche dívka zahájila speciální kalendář, ve kterém by mělo být uvedeno datum, doba trvání a charakteristiky propuštění. Data vám umožní přesněji určit datum příští menstruace a s vývojem odchylek lékař rychle určí příčinu.

  Hygienická pravidla během menstruace

  První menstruace u dívek (známky bezprostřední menstruace by měli rodiče nejprve zohlednit, aby měli čas připravit teenagera na změny v těle) vyžaduje úpravu pravidel osobní hygieny.

  Například:

  Fáze hygienyNuance během menstruaceNebezpečí nedodržování hygieny
  SmytíV případě výtoku se doporučuje provést proceduru v ranních a večerních hodinách. Pokud je vypouštění hojné, je nutné je umýt alespoň 3krát (pokud to není možné, můžete použít vlhčené ubrousky bez přísad, ne často).Při absenci postupu bude přítomen nepříjemný zápach z genitálií a ve vagině se objeví příznivá flóra pro rozvoj infekce.
  Výměna těsněníPři plnění vyměňujte těsnění, nejméně však jednou za 5 hodin.Pokud je ignorujete, může dojít k úniku polštářku a podráždění pokožky v důsledku zvýšené vlhkosti.
  Spodní prádloRozhodněte se pro volné, tmavě zbarvené bavlněné spodní prádlo.Spodní prádlo by nemělo tlačit dolů na spodní část břicha, protože by to mohlo způsobit stagnaci krve. Přírodní tkaniny chrání před podrážděním pokožky.
  VodaPoužívejte pouze teplou vodu. Může být přidán s manganem pro další dezinfekci.Chlad může způsobit zánět reprodukčních orgánů a horký může zvýšit krvácení.
  Vany, saunyVyloučeno.Vysoká teplota vyvolá zvýšení krevního tlaku a zvýšené krvácení..
  BazényPovoleno pouze s tampony, ve vzácných případech.V prvních dnech menstruace se doporučuje vyloučit návštěvu bazénu, protože tělo je v oslabeném stavu a může dojít ke vzniku záchvatů nebo ztráty vědomí ve vodě..

  Během tohoto období se navíc doporučuje sprchovat se každý den ráno, protože menstruace je doprovázena zvýšeným pocením..

  Jaké výrobky pro intimní hygienu používat?

  Pro ochranu spodního prádla před vybitím se dospívajícím doporučuje používat následující výrobky pro intimní hygienu:

  • těsnění. Doporučuje se zvolit bez vůní, protože u dospívajících se na ně může vyvinout alergická reakce. A nutně na přirozeném základě, aby pokožka mohla dýchat a nehnilo. Doporučuje se také používat podložky na 3 kapky, pak je dívka bude pravidelně měnit, a to i při skromném výtoku. V posledních dnech menstruace můžete použít 1 návlek na kalhotky. Budou chránit prádlo před rozmazáním;
  • tampony. Je povoleno ve vzácných případech, protože při jejich použití krev stagnuje v pochvě (neteče dolů jako při použití vložek), v důsledku čehož se zvyšuje pravděpodobnost průniku a rozvoje infekce;
  • prostředky pro praní. Doporučuje se používat dětské nebo antibakteriální mýdlo. Ostatní prostředky během tohoto období jsou nežádoucí.

  V noci se doporučuje používat speciální podlouhlé podložky.

  Doporučená strava

  Během menstruace odborníci doporučují vyloučit:

  • kořeněná jídla, protože urychluje průtok krve, v důsledku čehož se může zvýšit menstruace;
  • slané jídlo, sůl přitahuje vodu, takže krev je hustší;
  • fermentované mléčné výrobky, protože snižují srážlivost krve a vyvolávají zvýšené krvácení;
  • sladké jídlo, čokolády a limonády. Tyto produkty vyvolávají nárůst výskytu akné;
  • rychlé občerstvení, protože přispěje k přibývání na váze;
  • geneticky modifikované potraviny. Jejich účinek na tělo nebyl úplně studován..

  V takovém případě musí nabídka obsahovat:

  • čerstvé ovoce a zelenina, zejména s obsahem železa, který se během menstruace snižuje;
  • vařené nebo pečené maso / ryby;
  • sušené ovoce nebo kompoty na jejich základě;
  • luštěniny;
  • pohanková kaše;
  • vařená vejce;
  • celozrnný chléb.

  Musíte také dodržovat 5-6 jídel denně v malých porcích a konzumovat alespoň 2 litry čisté vody denně. Pomocí správně navrženého menu můžete dosáhnout snížení příznaků bolesti a normalizace množství výtoku.

  Žádoucí a nežádoucí akce během menstruace

  První menstruace u dívek (příznaky menarché a co to je, musíte znát rodiče i teenagera) způsobují nejen fyzické, ale i psychologické nepohodlí.

  Během tohoto období musí dívka dodržovat následující pravidla:

  • vyloučit koupele, protože voda vstupuje do pochvy, jejíž mikroflóra je během tohoto období zranitelná;
  • osprchovat se ráno, můžete také večer;
  • umýt se nejméně 2krát denně, v teple a se silnou menstruací nejméně 4krát denně;
  • vyloučit zvýšenou fyzickou aktivitu, protože ovlivňují vlastnosti výtoku a mohou zvýšit bolest;
  • během formování menstruace je důležité dodržovat speciální stravu pro správnou tvorbu cyklu a vývoj těla;
  • vyloučit návštěvy kosmetických salonů, protože v důsledku změny hormonálních hladin může být výsledek manipulace odlišný;
  • nemůžete užívat léky, které způsobují ředění krve.

  Další doporučení lze objasnit u dospívajícího gynekologa.

  Musím navštívit gynekologa?

  První návštěva gynekologa se doporučuje, když dospívající dosáhne věku 14 let, za předpokladu, že nedojde k žádným abnormalitám ve vývoji reprodukčního systému. Poté je třeba každých 12 měsíců navštívit odborného lékaře..

  Neplánovaná návštěva gynekologa je nutná pro:

  • absence menarche do 15 let;
  • časný nástup menstruace;
  • doba trvání propuštění je méně než 3 nebo více než 7 dnů;
  • s těžkými obdobími nebo pokud se jejich vlastnosti liší od normy (barva, vůně, konzistence);
  • pokud po menarché není období delší než 6 měsíců.

  Pro bolestivou menstruaci je také nutná návštěva lékaře, gynekolog určí příčinu a také vybere vhodné léky proti bolesti.

  Tipy pro rodiče dospívajících dívek

  Průměrné období nástupu menarché u dívek se pohybuje od 11 do 15 let. Matka by proto měla začít s přípravou své dcery na tyto změny předem, aby se teenager vyhnul psychologickému traumatu. Nejvhodnější věk je považován za 10 a až 12 let.

  Krok za krokem akce rodičů:

  1. Proveďte přípravný rozhovor. Můžete si připravit přehledné časopisy nebo videa, která jsou pro daný věk srozumitelná.
  2. Představte příznaky blížící se první menstruace.
  3. Naučte předem, jak správně používat podložky a osobní hygienu.
  4. Když začne tvorba mléčných žláz a růst ochlupení, poskytněte teenagerovi podložky předem. Dívka by navíc měla vždy nosit jednu samostatně zabalenou podložku.
  5. Připravte si speciální kalendář pro vedení záznamů o počínajícím propuštění.

  První menstruace není patologie, ale pokud je dívka v tomto rozhovoru v rozpacích, můžete ji nechat přečíst si materiál sama a později provést podrobnější rozhovor. Je důležité, aby dospívající dívka věřila své matce a mluvila o změnách jejího těla, které jsou pro ni podezřelé. To umožní včasnou identifikaci vývoje odchylek podle dostupných znaků..

  Autor: Kotlyachkova Svetlana

  První menstruační video

  Vlastnosti první menstruace u dívky:

  Příznaky první menstruace

  První menstruace je vzrušující událostí v životě každé dívky. Během tohoto období dochází v těle k důležitým změnám. Všechny jsou přirozené a svědčí o vašem dospívání. Příznaky první menstruace u dívek se objevují krátce před nástupem menstruace. Když si je všimnete, můžete se na tuto důležitou událost připravit předem. V tomto případě vás vzhled krvavého výtoku nepřekvapí..

  Kdy očekávat příznaky první menstruace?

  Puberta se objevuje postupně. První známky zrání vašeho těla jsou obvykle patrné 2–2,5 roku před nástupem menstruace. Pečlivým pozorováním svého těla můžete odhadnout, kdy můžete očekávat menstruaci. Většina dívek začíná menstruovat ve věku 11-12 let, existují však výjimky. Nejčastěji jsou normou a jednoduše odrážejí jednotlivé charakteristiky vývoje těla. Pamatujte: první menstruace může přijít ve věku 10 let a někdy začínají až po 15 letech. Pokud máte obavy, promluvte si s maminkou nebo jděte s ní k dětskému gynekologovi.

  Jaké změny se dějí ve vašem těle před menstruací?

  Než začne menstruace u dívek, příznaky hormonálních změn v těle jsou stále zřetelnější. Mezi nejcharakterističtější vlastnosti patří následující.

  Vzhled bílého výboje. Přístup první menstruace může být indikován slabým vaginálním výtokem. Jsou bílé nebo průhledné a nemají nepříjemný zápach. S největší pravděpodobností si na spodním prádle všimnete jen malých skvrn. Od okamžiku, kdy se výtok objeví až do nástupu menstruace, to může trvat jen několik měsíců nebo celý rok..

  Změna postavy v důsledku hormonálních změn v těle. Jaký příznak před prvním obdobím u dívek nelze přehlédnout? Jde samozřejmě o formování ženské postavy. Tento proces začíná asi 2 roky před nástupem menstruace. Všimnete si, jak se vaše tělo mění: vaše prsa se zvětšují, vaše stehna získávají nové obrysy atd. To vše se děje pod vlivem hormonů. Mimochodem, právě kvůli nim se během tohoto období můžete stát zranitelnějšími a podrážděnějšími..

  Výskyt premenstruačního syndromu. Je to spojeno se změnou rovnováhy hormonů ve druhé polovině menstruačního cyklu. Příznaky první menstruace u dívek mohou být:

  • otok mléčných žláz;
  • bolesti hlavy;
  • nepohodlí v dolní části břicha;
  • zvýšená chuť k jídlu;
  • rychlá únavnost;
  • časté výkyvy nálady.

  Všechny tyto příznaky si můžete všimnout několik dní před nástupem krvavého výtoku. Tyto příznaky před menstruací se u dívek projevují různými způsoby. Někteří si je téměř nevšimnou, zatímco jiní jsou s premenstruačním syndromem velmi nepříjemní..

  Jak začíná vaše první menstruace??

  Při první menstruaci u dívek se příznaky objevují den předem. Můžete si všimnout neobvyklých pocitů: tíže nebo dokonce bolesti v podbřišku, slabost a zvýšená únava. Nástup menstruace je těžké přehlédnout. Na spodním prádle uvidíte načervenalé nebo červenohnědé skvrny. Vzhled krve je hlavním příznakem menstruace. Výboj může být lehký nebo těžký. V závislosti na jejich intenzitě je nutné zvolit hygienický výrobek. Příznaky menstruace u dívek se mohou lišit, to je naprosto normální, protože každý organismus je individuální. Menstruace obvykle končí za 3-5 dní.

  První známky menstruace u dívek 71

  Mladý organismus se vyvíjí různými způsoby, může mít vlastnosti, rychlejší nebo pomalejší tempo. Ale v každém případě, dospíváním, dívky začínají menstruovat..

  Stojí za povšimnutí, jaké jsou první příznaky menstruace dlouho před tím. Některé projevy se mohou dívkám zdát zastrašující, což může obecně negativně ovlivnit sexuální vývoj..

  Přečtěte si v tomto článku

  Kdy a jak to všechno začíná?

  Známky první menstruace

  První známky výskytu menstruace jsou detekovány dlouho před jejich příchodem, zpravidla po dobu jednoho nebo dvou let. Asi ve věku 10-13 let se dívčí postava začíná formovat podle ženského typu: boky se rozšiřují, hrudník je obrysový. Nejprve se bradavky stávají výraznějšími na mléčných žlázách. Pak se zvětší objem prsu jako celku. Vlasy se objevují v podpaží a na ohanbí. Někdy se vegetace vyskytuje v malém množství na nohou a v blízkosti bradavek.

  Vzhled dospívající dívky jí často dává zármutek. V důsledku aktivace mazových žláz se její pokožka stává mastnou, může být pokryta pupínky. Obličej, hrudník a záda jsou obzvláště ovlivněny akné. Toto je také považováno za známky před první menstruací u dívek. Faktem je, že období je charakterizováno rychlým růstem kostí a kůže s ním nedrží krok. Mastnota není nic jiného než obranná reakce zaměřená na zabránění poškození.

  Potní žlázy začínají fungovat intenzivněji. Všechny změny vzhledu jsou způsobeny zvýšenou produkcí pohlavních hormonů. Krátce před tím začne aktivněji fungovat štítná žláza, nadledviny a po nich vaječníky, které produkují estrogeny a progestiny.

  Změny v chování

  První známky menstruace u dívek ve věku 11 - 13 let se neomezují pouze na vnější změny. Velké problémy jí a jejím blízkým mohou dát nové projevy charakteru..

  Hormonální rovnováha během dospívání je nestabilní. Jeho skoky vyvolávají zvýšenou podrážděnost, možná agresivitu. Mohou být nahrazeny bouřlivou zábavou nebo na první pohled nerozumnou skleslostí.

  Doporučujeme přečíst si článek o tom, jak staré může dívčino první období začít. Dozvíte se vše o nástupu první menstruace, přípravě teenagera, hygienických doporučeních a první návštěvě gynekologa.

  Vývoj reprodukčního systému

  Známky první menstruace u dívek jsou více spojeny s vývojem reprodukčních orgánů. Ty nejpozoruhodnější se objevují několik měsíců před touto důležitou událostí:

  • Vzhled bělejší. Hlenovitý vaginální výtok je obvykle zbarvený nebo bělavý. Mohou být nažloutlé, krémové. Leucorrhoea se vyskytuje libovolně, ale pod vlivem estrogenů, které zesilují epitel vnitřních pohlavních orgánů. Obsahem výtoku jsou v zásadě buňky povrchu pochvy. Vzhled leucorrhoea lze zaznamenat 2 roky před menarche. Ale čím blíže k menstruaci, tím zřetelnější je tento první příznak menstruace. Leucorrhoea se stává hojnější, může změnit její konzistenci;
  • Bolestivost v břiše. Pocity nejsou ostré, ale citlivé, mohou změnit jejich sílu. Někdy bolest vyzařuje do dolní části zad. Tyto první příznaky bezprostředního příchodu menstruace se projevují pravidelně, ale je důležité nezaměňovat za ně projevy jakéhokoli onemocnění. Předmenstruační pocity by neměly trvat dlouho a nesnesitelné;
  • Otok mléčných žláz. Růst prsu je samostatným znamením. Ale v některých okamžicích se jeho laloky stávají výraznějšími na dotek, bolestivé. Pocit je přítomen, když se ho dotknete, a tíhu lze cítit v klidu;
  • Bolest hlavy. První známky nástupu menstruace jsou podobné těm, které pociťují dospělé ženy bezprostředně před menstruací. Tyto pocity jsou způsobeny hormonální „explozí“, která vyvolává zadržování tekutin v těle, mačkání krevních cév a v důsledku toho bolesti hlavy. Tato skupina příznaků zahrnuje všechny negativní projevy charakteru, které již byly zmíněny, od agresivity po lhostejnost ke všemu..

  Změny v reprodukčním systému před menstruací

  Obtížné čekání na první menstruaci

  Milovaní dospívající dívky by měli vědět: jaké známky první menstruace byly u její matky, takže se objeví u její dcery. Vlastnosti pohlavního vývoje se zpravidla dědí po ženské linii. Ale přesto musí zapadat do určitých limitů..

  Pokud jsou uvedené projevy zaznamenány v hypertrofované formě, může to být způsobeno nesprávným vývojem endokrinního systému nebo reprodukčního systému. Důležité je také načasování nástupu příznaků blížícího se menarche. Jejich vzhled dříve než 10 let a později 16 je důvodem pro návštěvu dospívajícího gynekologa.

  Proto je nutné od raného věku zvyknout dívku na důkladnější toaletu genitálií. Kromě toho, že je chráněna před nachlazením, obléká se přiměřeně počasí a nesedí na chladných površích..

  To, co se projeví před první menstruací, závisí také na prostředí, ve kterém dívka vyrůstá. Pokud často musí být nervózní, špatně se stravuje, snáší na svůj věk přemrštěnou fyzickou aktivitu, projevy puberty jí mohou dělat velké problémy.

  Všechny tyto faktory mu mohou zasahovat, takže vývoj reprodukčního systému se zpomalí a první menstruace bude muset dlouho čekat. Podobný účinek mohou mít časté nemoci..

  Doporučujeme vám přečíst si článek o tamponech pro dívky. Dozvíte se o možnostech použití tohoto hygienického prostředku, jejich anatomických vlastnostech, vlivu na mikroflóru a způsobech zavádění a extrakce..

  Projevy před menarchou

  Známky nástupu první menstruace se jasně projeví 2-7 dní před událostí. Ve větší míře se týkají reprodukčních orgánů a prsu:

  • Prsní žlázy jsou hustší a objemnější díky expanzi jejich složek v důsledku hormonů. Hrudník může být bolavý nebo alespoň nepohodlný;
  • Bolest bolela v dolní části břicha. Je to způsobeno expanzí cervikálního kanálu, kterým bude protékat výtok. Vaječníky se také zvětšují, v důsledku čehož může být břicho těžké.

  První známky toho, že menstruace brzy přijde, ovlivní celkovou pohodu. Dívka může zaznamenat výbuchy podrážděnosti nebo naopak bezpříčinné slzy, stejně jako ospalost, apatie. Závratě, zvýšená chuť k jídlu, chuť na sladké, nebo naopak nevolnost a nezájem o jídlo.

  Dívka by si neměla myslet, že je to kvůli něčemu špatnému. Naopak, musíte jí vyprávět o rutině toho, co se děje, pomoci přenést nepříjemné příznaky vyrůstání s nejmenší ztrátou pro psychiku. Hormonální rovnováha skutečně velmi závisí na stavu nervového systému, což znamená zdraví žen.

  Leucorrhoea před první menstruací se stává hojnější než. Žena si všimne dalších příznaků, z nichž hlavní je zpoždění menstruace, leucorrhoea s.

  První příznaky.... S nástupem první menstruace není nutné pravidelně navštěvovat gynekologa.

  Pokud první menstruace trvá 2 dny, je to normální.... stopy leukocytů a známky poranění se mohou jevit jako hnědý výtok.

  Ale první příznaky menstruace se objevují odlišně kvůli individuální reakci na hormonální výkyvy..

  Co jsou normální období? Tyto již základní znaky jsou známy. Menarche a očekávání vyvrcholení. První menstruace se obvykle objevuje ve věku 12-15 let.

  První znaky lze rozdělit do 3 směrů. První období po 16 letech znamená pozdní vývoj.

  Dříve požádal:

  Dobrý den. Je mi 12, téměř dva roky. Mám velmi silné bolesti v podbřišku. Bílí byli někdy krvaví, ale ne silní a bylo to čtyřikrát. Také mám velmi silnou agresi a depresi. Bílí jsou intenzivní. Prosím, řekněte mi, co se se mnou děje.

  Ahoj Daria (porodnice-gynekologka) Mám problém, je mi 14 let brzy 15 a bez menstruace, chlupy jsou téměř všude, jen 2 nebo 3 chloupky v podpaží. Leucorrhoea je velká a zůstává na šortkách. Bojím se o tom mluvit s matkou. Pomoc.

  Dobrý den, jsem bílý od 10.6. Nedávno jich bylo mnohem víc. Hrudník bolí, bradavky jsou vypouklé, hrudník je tam. Objevuje se pas. Nechci jíst. Akné na obličeji, zejména na čele. Dnes břicho bodalo a bolelo. Když začíná menstruace.?

  Zapomněl jsem říci, že vlasy rostou na ohanbí, stydkých pyskech a kolem bradavek

  Zapomněl jsem říci, že vlasy rostou na ohanbí, stydkých pyskech a kolem bradavek.

  Mám asi 12 let asi rok, moje prsa nerostou, pouze se bradavky nafukují a vypouštějí. včera v noci mě bolelo žaludek a byla tu brutální chuť k jídlu, i když sám skoro nic nejím. řekni mi, proč prsa spolužáků nerostou o 2 velikosti, ne-li víc a já jsem s 0.

  Dobrý den. Je mi 12 let. Mám asi 1,5 roku leucorrhoea. Jsou průhledné barvy. V tuto chvíli jsem si všiml, že se staly silnějšími a hojnějšími..
  Prsa začala aktivně růst přibližně před 4 měsíci, než tento růst postupoval velmi pomalu.
  Nyní mám teplotu 2,5 až 37,2 týdnů po dobu 2,5 týdne a bolesti hlavy. Někdy bolí dolní část břicha, ale bolest netrvá déle než 15–20 sekund. Pokud jde o teplotu a bolest hlavy, poradil jsem se s lékařem. Řekl, že je to pravděpodobně kvůli s přechodným věkem, ale není to jisté. Nemám nachlazení, akutní infekce dýchacích cest a chřipku. Řekněte mi, toto jsou příznaky před menstruací? To je normální? A pokud ano, po jak dlouhé době začne menstruace? Děkuji předem.

  Ahoj! Je mi 13 let a moje první menstruace začala, ale velmi divné, že vyšly velmi málo.Porodník-gynekolog řekl, že je to normální a další menstruace bude normální, ale nikdy nepřijdou! Měsíc již uplynul a moje přítelkyně, menstruace začala později, ale po tomto okamžiku došlo 2-3krát. Prosím, řekněte mi, je všechno v pořádku? A kdy začnou?

  Měl jsem leucorrhoea 1,5 roku. Neustále hojné, někdy ne moc. Začali v 10 a teď je mi 11 a nedávno skončili. No, nedávno, před 5 měsíci. A ani náznak období. Jen tam jsou často bolesti břicha a lehká bzučení hlavy. V létě se to táhlo nahoru a nic jiného. Mimochodem, leucorrhoea páchla divně - ale nic se nestalo

  Ahoj! Celý den mám bolesti v podbřišku, bolesti jsou nekonzistentní a leucorrhoea je krémovější. Je to nějak spojené s první menstruací? Je mi 13 let

  Ahoj! Možná jsou to předzvěst první menstruace, ale neměli byste odepisovat všechny bolesti v podbřišku pouze na „ženské problémy“). Leucorrhoea je absolutní normou pro váš věk, naznačuje normální pubertu. Pro bolesti v podbřišku - buďte opatrní. Pokud se zvýší nebo pokud trvají déle než jeden nebo dva dny, měli byste to sdělit někomu blízkému a určitě navštívit lékaře. Problémy nemusí vůbec souviset s genitáliemi. Vše nejlepší!

  Podobné články

  Leucorrhoea před první menstruací se stává hojnější než. Žena si všimne dalších příznaků, z nichž hlavní je zpoždění menstruace, leucorrhoea s.

  První příznaky.... S nástupem první menstruace není nutné pravidelně navštěvovat gynekologa.

  Pokud první menstruace trvá 2 dny, je to normální.... stopy leukocytů a známky poranění se mohou jevit jako hnědý výtok.

  Ale první příznaky menstruace se objevují odlišně kvůli individuální reakci na hormonální výkyvy..

  Ženská reprodukční funkce má bohužel svůj vlastní výraz a někdy dojde k jejímu vymizení. Asi po 40 letech začínají hormonální změny. Tento proces se nazývá menopauza nebo menopauza a trvá několik let..