Po kauterizaci eroze došlo k výboji: co a jak dlouho

Absolutně všechny pacienty zajímá, co mohou po kauterizaci eroze očekávat a jak probíhá období zotavení. Již v prvních hodinách po ošetření se v těle ženy aktivně vyskytují biologické procesy a reakce. Pacient si je obvykle nevšimne a může pociťovat jen mírné bolesti v dolní části břicha. Během 1-3 měsíců po kauterizaci eroze nastává proces hojení tkání. Během tohoto období se vaginální hlen může značně lišit v konzistenci a barevné paletě. Potřebujete vědět, který výtok by měl být normální, a při kterém byste měli okamžitě vyhledat pomoc u lékaře.

Co by mělo být považováno za normu

Po kauterizaci eroze začíná obnova epiteliální tkáně v místech, kde byla léčba prováděna. Technika kauterizace eroze děložního čípku nemá malý význam, protože načasování buněčné regenerace je u každé metody odlišné. Například po kauterizaci eroze rádiovými vlnami probíhá proces obnovy rychleji než po ošetření elektrickým proudem. Kromě toho u jedné metody dochází ke zjizvení sliznice a tvorbě pojivové tkáně a druhou metodou se buňky vracejí do původního stavu a na nich se netvoří jizvy.

Ihned po kauterizaci eroze je sliznice povrchem rány. Vytvoří se na něm strup, který neumožňuje infekci proniknout hluboko do poraněných tkání. Pokud po kauterizaci během eroze dojde k malému krvácení, jedná se o variantu normy. Pacientka je předem varována, že si při operaci potřebuje vzít hygienickou vložku, což se jí ihned po ošetření krku hodí. Pokud byla kauterizace cervikální eroze provedena metodou zahrnující současnou koagulaci krevních cév (například laserem), nedojde k žádnému krvácení. Pacient si může všimnout růžového výtoku.

Během několika dní změní vaginální hlen konzistenci a barvu. Je to silnější. Pokud byl v prvních hodinách po kauterizaci eroze hlen jako voda, později se stane jako krém. Růžovo-červený odstín se postupně mění na krvavý a poté na průhledný. Až do úplného obnovení epitelu děložního čípku může být hojný výtok. Je důležité, aby neměnily organoleptické vlastnosti k horšímu..

Jaký druh výboje lze očekávat po moxování

Výtok po kauterizaci eroze děložního čípku musí být pečlivě ošetřen. Během období rehabilitace a zotavení můžete očekávat:

 1. Krvavé nebo krvavé výtoky ihned po zákroku.
 2. Nažloutlá béžová 3-7 dní po kauterizaci eroze.
 3. Průhledný nebo poloprůhledný s béžovými žilkami po 10 dnech.
 4. Výboj špinavého světla, charakteristika druhé fáze cyklu po 2 týdnech.
 5. Menstruační krvácení za 2-4 týdny může začít dříve nebo později, než se očekávalo.

X charakteristický výboj, který se objeví po kauterizaci

Pokud je povaha výboje po kauterizaci eroze děložního čípku rádiovými vlnami, laserem nebo jinými metodami přirozená pro hojení tkání, proces obnovy probíhá hladce. U většiny žen, které podstoupily postup v souladu s pravidly asepsy a po předběžné přípravě, se vše děje takhle. Asi 15% pacientů však čelí komplikacím po kauterizaci eroze děložního čípku.

Pokud se objeví podivný výtok a vaše zdraví se zhorší, měli byste okamžitě kontaktovat svého gynekologa.

K hladký a růžový odstín

Nedostatečné krvácení po kauterizaci eroze na děložním čípku nastává u žen do 2 dnů po aplikaci proudu. Tato technika léčby je považována za traumatizující. Během kauterizace eroze poškozuje kapiláry ve sliznici krku. Jsou to ti, kteří krvácejí po operaci. Při použití rádiových vln nebo laserových zařízení je povaha výboje odlišná. Nedochází k žádnému krvácení, ale produkce hlenu v děložním čípku se zvyšuje.

Separace strupů po kauterizaci eroze může také doprovázet hnědý výboj. Začínají asi 3 týdny po operaci a netrvají déle než 2 hodiny. Cévy na otevřeném povrchu rány by obvykle měly rychle přestat krvácet.

Pokud se krev po kauterizaci eroze nezastaví déle než 10 dní, je to dobrý důvod pro vyhledání lékařské pomoci. Měli byste také navštívit gynekologa, pokud špinění začalo znovu po dokončení a nemá nic společného s menstruačním cyklem. Pokud náhle začne téct krev a objeví se akutní bolesti břicha, je třeba okamžitě přivolat sanitku. Tento stav může být známkou vážných komplikací..

Ženy, které jdou na kauterizaci eroze děložního čípku, by si měly pamatovat, že červená krev po zákroku je normální, ale během několika dní by měl být výtok méně hojný a lehčí. Pokud ne, stojí za to si dělat starosti..

Zelená nebo žlutá

Žlutá vaginální sekrece může znamenat, že děložní čípek nebyl zcela zpracován. Toto znamení také hovoří o zánětlivém procesu v malé pánvi. Nažloutlý výtok po kauterizaci eroze může naznačovat porušení mikroflóry, vaginální kandidózy nebo bakteriální vaginózy.

Výtok s nepříjemným zeleným zápachem nejčastěji naznačuje konkrétní infekci. Tento příznak je typický pro gardnerelózu, trichomoniázu, chlamydie. Zároveň se může zvýšit tělesná teplota ženy a po chvíli se objeví bolestivé pocity v břiše..

Může dojít k infekci genitálního traktu, pokud nejsou dodržována doporučení po operaci nebo kvůli tomu, že během kauterizace děložního čípku nebyla dodržována bezpečnostní pravidla.

hnědá barva

Jak se eroze uzdravuje po kauterizaci, mění se vaginální výtok pacienta. Ženy si mohou všimnout hnědého mazu několik dní po zákroku, kdy již krvácení skončilo, ale organoleptické vlastnosti hlenu se ještě nezotavily..

Pokud se hnědý výtok objeví několik týdnů po kauterizaci děložního čípku a nesouvisí s novou menstruací, může být příčinou onemocnění. Nejčastěji je takový klinický obraz dán adenomyózou - endometriózou děložního těla. Současně se u pacienta objeví bolest v malé pánvi. Podobné příznaky jsou charakteristické pro myomy, polypy cervikálního kanálu a funkční cysty na vaječnících..

Zrnitý a průsvitný

Normálně by měl být výtok již týden po moxování vodnatý nebo průhledný. Mohou být hojnější než dříve, protože sekreční aktivita cervikálního kanálu se zvýší. To není známka patologického procesu. Jakmile se obnoví celistvost sliznice, bude výtok stejný jako před erozí..

Černý hojný výboj

Po kauterizaci krku se na sliznici vytvoří strup. Ve většině případů má tmavě šedý nebo černý odstín. V průběhu času se jeho částice oddělují od cervikální tkáně a vylučují se spolu s vaginálním hlenem. Pokud pacient najde černé kousky, které vypadají jako film, pak lze s velkou pravděpodobností tvrdit, že se jedná o strup.

Když se objeví černý, hojný výboj, stojí za to si dělat starosti. Nejčastěji vznikají v důsledku nitroděložní patologie..

Pokud by po operaci nebyly dodrženy stanovené normy a doporučení, mohlo by dojít k infekci cervikálního kanálu a šíření zánětlivého procesu do poloviny dělohy. Černý výtok signalizuje vnitřní krvácení, přičemž krev má čas na srážení před opuštěním pochvy. Tento klinický obraz může naznačovat apoplexii (prasknutí) ovariální cysty, přerušené mimoděložní těhotenství, perforaci stěny dělohy.

Možnosti řešení problémů

Pokud se po kauterizaci eroze objeví neobvyklý vaginální hlen, doporučuje se poradit se s gynekologem. Před předepsáním jakékoli léčby lékař provede vyšetření a vyhodnotí výsledek dříve provedeného postupu.

Pokud stav děložního čípku nezpůsobuje znepokojení a proces hojení probíhá normálně, je rozumné provést stěr k určení mikroflóry a předepsat ultrazvuk pánve.

 1. Při zánětu a infekci je předepsána antibakteriální léčba. Jako pomůcka se používají protizánětlivé a imunomodulační léky.
 2. Krvácení vyžaduje jmenování hemostatických látek. Často jsou ženám předepsány Tranexam nebo Dicinon.
 3. Pro urychlení obnovení integrity epitelu je předepsána lokální aplikace regeneračních léků.

Pokud se vyskytnou vážnější problémy ve formě endometriózy, polypů, cyst, je léčba předepisována individuálně.

Vylučování po kauterizaci kapalným dusíkem

Vůně po spálení eroze kapalným dusíkem může přetrvávat několik hodin. Tato manipulace zahrnuje zpracování cervikální tkáně při nízkých teplotách. Po zmrazení probíhají chemické procesy, které jsou doprovázeny specifickým zápachem. Lékař obvykle na tento stav upozorní, takže pacienti nemají další otázky..

Lékaři nemluví samostatně o tom, jaké sekrece po kauterizaci eroze děložního čípku kapalným dusíkem charakterizují proces hojení. Hlen neutrálního nebo růžového odstínu se specifickým zápachem se postupně mění na přirozený výtok charakteristický pro konkrétní den menstruačního cyklu.

Žádné vypouštění

Většina pacientů po kauterizaci děložního čípku zaznamená zvýšení sekrece vaginálního hlenu. V některých však vůbec chybí nebo je přítomna v zanedbatelném množství, což ženy děsí. Často v kanceláři gynekologa je kladena otázka, co dělat, pokud nedojde k výtoku? Mluví to o patologii a vyžaduje to další léčbu??

Nedostatek vaginálních sekrecí není velkým problémem..

Odpověď cervikální tkáně na léčbu se může lišit. Nezapomeňte, že každá dívka má jinou hloubku poškození tkáně a oblast eroze. Jeho sekreční aktivita po léčbě závisí na tom, do jaké míry byly do procesu zapojeny buňky cervikálního kanálu..

Shrnutí

Po kauterizaci děložního čípku dává lékař každému pacientovi individuální doporučení. Přísné dodržování zavedených pravidel zajišťuje přirozený proces obnovení integrity epitelu. Porušení doporučení může být důvodem, že vaginální hlen změnil svůj odstín a objem. Aby se zabránilo komplikacím, doporučuje se:

 1. Eliminujte intimitu, dokud není celkově obnovena integrita epitelu.
 2. Nenechte se sprchovat ani nepoužívejte tampony.
 3. Odmítněte koupání na veřejných vodách.
 4. Neopalujte se na slunci ani v soláriu.
 5. Užívejte léky předepsané lékařem a nezrušte je, i když výrazně zlepšujete svoji pohodu.
 6. Pravidelně podstupujte vyšetření u gynekologa, abyste posoudili kvalitu provedené léčby a rychlost období zotavení.

Výtok po kauterizaci eroze: známky normy a patologie

Výtok po kauterizaci cervikální eroze je normální. Během období zotavení by každá žena měla věnovat pozornost intenzitě sekrece a jejím dalším znakům, aby si na sobě všimla onemocnění a poradila se s lékařem. Podívejme se podrobněji v článku, která alokace je nepřirozená..

Vlastnosti terapie

Patologie je detekována náhodou během plánované návštěvy gynekologa. Existuje několik způsobů léčby poruchy: od užívání léků po chirurgický zákrok. Nejčastěji jsou ženám předepsány fyzioterapie a chirurgické zákroky k odstranění problému. Po ošetření bude žena muset po dobu asi 2 týdnů dodržovat řadu preventivních pravidel, aby se vyloučila sekundární infekce ošetřované oblasti.

Na místě bývalé eroze se tvoří rána s strupem. Délka období zotavení do značné míry závisí na způsobu léčby. Chcete-li odstranit expresi na epitelu děložního čípku, použijte:

 1. Diathermocoagulation. Jedná se o jeden z nejtraumatičtějších zákroků a lékaři jej používají jen zřídka. Podstatou metody je kauterizace postižených oblastí epitelu elektrickým proudem. Účinek proudu se netýká pouze problémových ložisek, ale také zdravých tkání. Z tohoto důvodu na problémové oblasti často zůstávají patrné jizvy a jizvy a hojení trvá dlouho..
 2. Chemofixační metody (můžete kauterizovat výrazy kapalným dusíkem a kyselými roztoky). Riziko jizev je v tomto případě mnohem menší. Významnou nevýhodou chemofixace je potřeba několika sezení k dosažení požadovaného výsledku.
 3. Metoda rádiových vln a laseru. Podle komentářů lékařů jde o nejšetrnější metody léčby. Po kauterizaci eroze děložního čípku pomocí rádiových vln a laseru se výtok buď neobjeví, nebo se zaznamená po dobu delší než 1 týden. Metody téměř úplně vylučují pravděpodobnost poškození oblastí zdravé tkáně.

Negativní důsledky lze pozorovat u kterékoli z vybraných metod léčby. Ženy proto potřebují vědět, které příznaky lze považovat za normu a které patologie..

Přírodní znaky

V pooperačním období leucorrhoea postupně získává slizkou strukturu a průhledný odstín. Normální výboj může být kapalný, jako je voda, a může mít specifický kyselý odstín..

Pokud byla ošetřena malá eroze, která zasáhla horní vrstvy epitelu, bude mít výtok vodnatou konzistenci. Velké množství čirého hlenu je jedním ze znaků úspěšného hojení ran. Mohou trvat 2-3 týdny.

V lékařské praxi se za normální považují také následující typy výbojů:

 • načervenalé - až 14 dní;
 • světlo se skvrnami krve - od 7 do 10 dnů;
 • hnědá - až 7 dní;
 • bezbarvý - až 10 dní.

Normální konzistence hlenu po zákroku je tekutá nebo rozmazaná. Vzniká vodnaté tajemství díky tomu, že se sliznice intenzivně regenerují. Šmouha na spodním prádle se objevuje v důsledku drobného krvácení z rány. Žena si může všimnout načernalé skvrny na spodním prádle. Neměla by se takového znamení bát. Ve vaginálních sekretech mohou být také přítomny částice strupy a krevní sraženiny z rány..

Krvavé problémy

Drobné špinění po kauterizaci eroze také není důvodem k obavám. Tento jev naznačuje normální regeneraci rány. Pokud krev několik dní po operaci hojně proudí, budete muset navštívit gynekologa. Ženy, které podstoupily léčbu patologie diatermokoagulací, si mohou všimnout podobného problému..

K hojnému krvácení dochází v důsledku současného poškození velké cévy. Hlavním cílem lékaře v takové situaci je obvazovat poškozenou strukturu a zabránit další ztrátě krve u pacienta. Další častou příčinou hojného vylučování krve je nesprávný peeling..

Nebezpečná situace je, pokud po kauterizaci eroze dojde k výtoku krve a zvýšení teploty, pozorování závratí. Žena by neměla počítat s účinností samoléčby. Chcete-li zjistit příčinu patologie, musíte se poradit s lékařem ohledně transvaginálního ultrazvuku a dalších diagnostických postupů.

Krvácení po zjizvení rány může naznačovat nástup menstruace.

V prvních měsících po operaci se mohou po intimitě, použití vaginálních tablet a tamponů objevit malé hnědé skvrny. Pokud je příznak pozorován více než 2-3 měsíce po léčbě, pak to často naznačuje tvorbu cysty na povrchu krku. Toto onemocnění je asymptomatické, ale komplikuje ho neplodnost a další nebezpečné stavy.

Cysty se často objevují po diatermokoagulaci a chemických metodách kauterizace eroze. Výsledná kapsle interferuje s normálním odtokem sekretů z pochvy. Růst je traumatizován během sexu nebo používání tamponů. Výsledkem je, že si žena všimne, že má pravidelné špinění uprostřed cyklu..

Tmavý výboj

Vaginální hlen se stává zčernalým a nahnědlým kvůli malému množství krve v něm. Příznak může také naznačovat nástup menstruace. U zdravých žen tmavá leucorrhoea vynikne v malém množství. Bohaté černé a hnědé tajemství naznačuje chyby lékaře, který ošetřil erozi, nebo přidání sekundární infekce do rány v důsledku nedodržení preventivních pravidel ženou.

Leucorrhoea ztmavne kvůli přítomnosti strupovitých částic v nich. Takové inkluze nejsou považovány za patologické a zmizí samy během prvních 2 týdnů rehabilitačního období. Ve většině případů se však černý výtok objevuje na pozadí infekčních gynekologických onemocnění. Žena může odlišit patologický černý výtok od normy řadou dalších znaků:

 • nepohodlí během sexu;
 • zvýšená teplota;
 • žaludeční křeče.

Hnědá skvrna se objeví v důsledku vypálení krve na ránu..

Pokud má tmavý hlen nepříjemný zápach, musíte se poradit s gynekologem. Často se objevuje u endometriózy. V případě onemocnění jsou velké cévy vystaveny zánětlivému procesu, v důsledku jehož destrukce se leukorea ztmavne..

Žluté tajemství

Žlutý hnisavý výtok pozorovaný po kauterizaci cervikální eroze nepatří do seznamu přijatelných příznaků v období zotavení. Indikují vývoj následujících nebezpečných nemocí:

 1. Zánět vaječníků. V případě problému vytéká z pochvy žlutozelený hlen husté konzistence s nepříjemným zápachem.
 2. Opakovaná eroze. Porušení se projevuje špatným zacházením s erozí nebo použitím elektrického proudu během zásahu.
 3. Bakteriální infekce. Pěnivý žlutý výboj naznačuje vývoj trichomoniázy..

Výtok, namalovaný nažloutlou barvou, je doprovázen zhoršením pohody ženy a nepříjemným zápachem. Je nutné, aby dáma kontaktovala lékařské zařízení, jakmile se symptom objeví co nejdříve.

Růžové tajemství

Příznak je pozorován po rádiové vlně a laserové kauterizaci poškozeného epitelu děložního čípku po dobu 3-4 dnů. Přípustná doba šarlatového výtoku je prvních několik hodin po provedení gynekologického zákroku.

Po kauterizaci eroze by se růžový výtok měl postupně měnit na hnědý a poté krvavý. Hojení ran může být doprovázeno menšími bolestmi břicha, podobné intenzity jako nástup menstruace.

Musíte jít do nemocnice při absenci pozitivní dynamiky v období zotavení a při výskytu velmi závažných břišních křečí.

Nedostatek výtoku

Pacienti si často kladou otázku: je normální nebo ne, že po kauterizaci eroze nedochází k vylučování. Bez příznaků není důvod k obavám, zvláště pokud se ženě daří dobře.

Proč neexistuje sekrece? Epitel dělohy u každé pacientky reaguje na vnější zásah odlišně. Výtok zcela chybí při léčbě malých defektů nebo erozí, které zasáhly horní vrstvy epitelu. Intenzita sekreční aktivity je také ovlivněna stupněm zapojení buněk cervikálního kanálu do patologického procesu..

Příznaky v závislosti na metodě léčby

Doba hojení rány na děložním čípku závisí na provedeném způsobu intervence. Intenzita a barva sekrece po aplikaci elektrického proudu a laseru se budou lišit.

Diathermocoagulation

Popáleniny na sliznicích krku se zahojí za 2 týdny. Výtok po kauterizaci eroze děložního hrdla elektrickým proudem připomíná tmavé krevní sraženiny (v důsledku vážného poškození měkkých tkání děložního čípku). Pokud po zákroku dojde k příliš velkému krvácení, pak jsou ženám předepsány léky na zmírnění příznaku.

Pokud po diatermokoagulaci hlen získal nepříjemný zápach a žlutozelený odstín, doporučuje se pacientům absolvovat léčbu antibiotiky. Pro urychlení hojení měkkých tkání děložního čípku mohou být ženám předepsány také protizánětlivé vaginální čípky nebo čípky na bázi rakytníkového oleje. K úlevě od bolesti během rehabilitačního období se používá ibuprofen nebo nimesulid.

Laser

Pomocí laseru může lékař působit na poškozenou epiteliální tkáň s vysokou přesností. Díky tomu nebude doba rehabilitace trvat déle než 1 týden. Rychlá regenerace měkkých tkání zabraňuje připojení sekundární infekce k poškozené oblasti děložního čípku.

Výtok s nepříjemným zápachem po kauterizaci eroze je normální, ale neměl by trvat déle než 7 dní.

Pro prevenci infekčního procesu jsou ženám předepsány svíčky s protizánětlivými a hojivými účinky..

Rádiová metoda

Dopad na zaměření problému provádí přístroj Surgitron. Tato metoda eroze je nejpokročilejší. Procedura netrvá déle než 30 minut a umožňuje operaci provést s minimální úrovní traumatu. Po ošetření je rána pokryta tenkým filmem.

Metoda má nízké riziko infekce chirurgického pole vzhledem k tomu, že je prováděna bezkontaktním způsobem.

Krvavý výtok po léčbě eroze děložního čípku pomocí rádiových vln zmizí za 3-4 dny.

Chemická expozice

Chemická kauterizace rány na epitelu děložního čípku je ve srovnání s použitím elektrického proudu šetrnou metodou. Prvních několik dní po kryodestrukci je možný výskyt hojného transparentního výboje. Příznak označuje aktivní regeneraci rány. Po ošetření bude žena muset navštívit gynekologa každých 10 dní..

Akce při zjištění patologie

Abyste zabránili negativním důsledkům po kauterizaci problémových tkání na děložním čípku, musíte dodržovat následující algoritmus akcí:

 1. Pokud silně krvácíte, musíte zavolat nouzovou pomoc.
 2. V případě, že jejichor je vylučován nepříjemným zápachem, je nutné se poradit s gynekologem. Stejné pravidlo platí pro situace, kdy se čistý hlen stává pěnivý..
 3. Pokud teplota stoupne a objeví se bolest v pánevní oblasti, je třeba užít NSAID (Ibuprofen nebo Nurofen).

Není možné nezávisle určit příčinu patologického výtoku. Před předepsáním vhodného léčebného režimu by měl lékař vyšetřit ženu na křesle, provést od ní rozbor skvrn a provést ultrazvuk.

Preventivní opatření

Aby se minimalizovalo riziko komplikací po léčbě, je třeba dodržovat řadu preventivních pravidel:

 • nezvedejte závaží - 3 měsíce;
 • nezapojovat se do fyzicky tvrdé práce a aktivního sportu - 3 měsíce;
 • nepoužívejte tampony –1 měsíc;
 • nedělejte sprchy založené na tradiční medicíně.

Pro urychlení hojení epitelu se ženám doporučuje používat čípky s léčivým účinkem - Depantol, Genferon nebo Betadine. Pokud během kontrolního nátěru byla u ženy detekována virová infekce, bude jí předepsáno použití čípků Colpocid.

Povaha výtoku po odstranění eroze závisí na mnoha faktorech: hloubce léze epitelu. Charakteristiky těla pacienta, použitý způsob léčby atd. Nejdelší zotavení nastává po kauterizaci ulcerace elektrickým proudem. Po rádiových vlnách a laserové terapii je krvácení zaznamenáno jen několik dní. Pokud je eroze kauterizována kapalným dusíkem a objeví se výtok jako voda, je to normální. Příznak naznačuje hojení rány. Sekrece žluté a zelené je patologická. Objevuje se na pozadí vývoje zánětlivých a infekčních procesů..

Jaké by mělo být vypouštění po kauterizaci eroze

Eroze děložního čípku je častým gynekologickým onemocněním u žen v plodném věku. Někdy probíhá v latentní, latentní formě, nijak se neprojevuje a lze ji detekovat pouze při rutinním vyšetření pomocí gynekologického zrcadla. Obecně přijímanou metodou léčby je moxování, což má za následek určitý traumatický účinek na orgán, a proto po ukončení procedury bude nějakou dobu trvat, než se zotaví.

Po kauterizaci cervikální eroze, vaginálního výtoku bude jejich povaha a intenzita ukazatelem toho, jak úspěšné jsou separační procesy.

Kolik dní trvá výboj po moxování

Krvavý výboj po kauterizaci rádiovými vlnami se může objevit již první 2-3 hodiny po operaci nebo po delší době - ​​v závislosti na hloubce a rozsahu erozních procesů. Poté, po 7-10 dnech, kdy kůra (strup), která je analogem chirurgického stehu, odpadne, mohou v malém množství začít znovu.

U některých žen může dojít ke krvácení až dva týdny. Po kauterizaci erozního ložiska trvá v průměru 7 dní.

Povaha vypouštění

Povaha výtoku přímo závisí na ploše a hloubce erozivní léze. Důležitá je také konkrétní metoda použitá k léčbě eroze děložního čípku..

Tajemství nečistot krve je normální výtok po kauterizaci. Jsou charakteristické pro rané dny. Intenzita výboje závisí na metodě zvolené pro danou operaci..

Krvavý výtok je normální první týden po zákroku. V tomto případě jsou krevní sraženiny přímo přítomny pouze v prvních dnech, poté jsou nahrazeny vodnatým růžovým tajemstvím. To je způsobeno skutečností, že na krku je mnoho lymfatických cév, které jsou poškozeny v důsledku chirurgického zákroku. Lymfa vstupuje do dutiny orgánu, která po smíchání s krví získává narůžovělý nádech. Toto je varianta normy, trvání až 10-12 dní je také fyziologické.

Nemělo by docházet k příliš velkému výboji. Jasná barva tajemství, stejně jako u menstruace, bude také známkou patologie. Normálně by žena neměla používat více než dvě vložky denně. To označuje povolený objem uvolněné kapaliny..

Toto je však variabilní kritérium, které se velmi liší v závislosti na hloubce a povaze poškození tkáně. V prvních dnech může výtok páchnout jako smažené maso. To platí zejména při použití elektrického proudu během provozu..

Po léčbě eroze metodou rádiových vln, laserového záření a vystavení chladu nemusí vůbec dojít ke krvavé sekreci. Úsporné metody terapie zpravidla velmi přesně ovlivňují lézi. Tyto postupy jsou charakterizovány žlutým sakrálním výbojem..

Se sníženou imunitou může být ichor, jinak nazývaný exsudát nebo zánětlivá tekutina, náchylný k infekci, protože je to příznivé prostředí pro reprodukci patogenních mikroorganismů. Žlutý výtok tedy může naznačovat akutní infekční proces. Zpravidla se jedná o urogenitální infekce: chlamydie, trichomoniáza a zahradaelóza. Všudypřítomný kyslík může také pronikat do genitálního traktu..

Smrtelný výtok může naznačovat zánětlivý proces v kterémkoli z pánevních orgánů a také mechanické narušení místa regenerace. S tímto stavem věcí byste se měli poradit s gynekologem.

Sliznatý, průsvitný, vodnatý výtok naznačuje vynikající proces hojení. Může existovat spousta tajemství, může to mít specifický zápach.

Při nevýznamné hloubce eroze je takový výtok přítomný od prvních rehabilitačních dnů. Může trvat až 3 týdny. Někdy může hlen, který se uvolňuje, mít velmi nepříjemný zápach. Důvodem je přidání souběžné infekce.

Hnědý výtok bez zápachu, který není doprovázen bolestí, je další fází normálně probíhajících reparačních procesů. Zpravidla mají rozmazaný charakter a zmizí do týdne od data vzhledu. Někdy se v oddělené kapalině nacházejí částice tkáně - to jsou zbytky strupů, které se vytvořily po kauterizaci.

Pokud je sekrece doprovázena bolestí lokalizovanou ve slabinách a sakrálních oblastech, je pravděpodobné, že dojde k rozvoji endometriózy. Podobné příznaky mohou být také markerem zánětlivého procesu v pánevních orgánech. To platí zejména s nárůstem množství a intenzity sekrece v průběhu času..

Pokud menstruace po kauterizaci s hnědým nádechem trvá několik týdnů, znamená to, že regenerační proces byl neúspěšný. V kterémkoli z výše uvedených případů musíte kontaktovat svého gynekologa, abyste zjistili důvod této povahy tajemství.

Známky komplikací

Jakýkoli chirurgický zákrok je spojen s určitým rizikem komplikací. Jejich projev je možný jak bezprostředně po zásahu, po dvou až třech týdnech, tak i dlouhodobě. Mezi nejčastější důsledky postupu moxování patří:

 1. Vývoj zánětlivého procesu, který se šíří z děložního čípku do jejího těla a odtud do vaječníků a vejcovodů. Patologie může ovlivnit jednu nebo obě strany.
 2. Objevení krvácení. Nebezpečná komplikace po koagulaci, kvůli které může být narušena frekvence nástupu kritických dnů. Tyto příznaky se obvykle objeví do dvou měsíců po operaci..
 3. Zúžení dělohy v důsledku kauterizace je důsledek, ke kterému dochází déle než několik týdnů po operaci. Je také možné překrýt cervikální kanál s jizvou, jejíž vzhled je důsledkem reparačních procesů v ženském těle. Někdy se zjizvení, to znamená tvorba pojivové tkáně v místě léze, vyskytuje v hlubší vrstvě a způsobuje takzvaný syndrom koagulovaného krku. Tento proces vede ke ztrátě pružnosti orgánů, což ohrožuje neschopnost plodu a také opakovanou erozi na stejném místě..
 4. Endometrióza Jeho patogeneze je způsobena časným nástupem menstruace, který je před regeneračním procesem. Z menstruační krve mohou být částice výstelky dělohy přeneseny do zdravé tkáně, kde se tvoří ložiska zánětu. V tomto případě je narušena průchodnost orgánu..

Tyto patologie jsou zpravidla doprovázeny bolestivým syndromem lokalizovaným v oblasti břicha. Ženské teplotě stoupá, mění se povaha a cyklickost výtoku. Pokud se tyto příznaky objeví, měli byste se poradit s gynekologem.

Po procesu moxování může výboj změnit svou obvyklou barvu. Vzhled hojného žlutého tajemství tedy může naznačovat výskyt nemocí, jako jsou:

 1. Opakování eroze v důsledku nedostatečné přesnosti chirurgického zákroku a traumatu blízkých zdravých částí dělohy.
 2. Bakteriální infekce (obvykle pohlavně přenosná infekce), nejčastější je kapavka, doprovázená žluto-zeleným výtokem s nepříjemným zápachem.
 3. Zánět přívěsků, charakterizovaný výskytem nazelenalého výtoku s hnilobným zápachem v důsledku hnisavého procesu v orgánech ženského reprodukčního systému.

Hnědý výtok doprovázený bolestmi v podbřišku, projevující se dva až tři dny před nástupem menstruace, může naznačovat časné stádium endometriózy. Přerůstání vnější výstelky vnitřní výstelky dělohy je doprovázeno rozsáhlým poškozením malých krevních cév. Krev vstupující do dutiny orgánu zbarví výtok hnědou. Jejich odstín se může pohybovat od jasně červené až po téměř černou..

Výtok je zpravidla charakterizován hojností, tloušťkou a přítomností hlenu. Nepříjemný zápach s uvažovanou barvou menstruace naznačuje infekci patogenními mikroorganismy endometriální vrstvy dělohy.

Rehabilitace po kauterizaci děložního čípku

Rehabilitace zahrnuje řadu obecných opatření prováděných za účelem urychlení opravy tkání a prevence vzniku komplikací.

Aby se zabránilo otevření krvácení, je v pooperačním období nutné vyhnout se fyzické aktivitě (sportování, zvedání závaží, gymnastika).

Pro urychlení hojení děložní sliznice je nutné zabránit její infekci patogenními mikroorganismy. Během rehabilitačního období se nedoporučuje navštívit bazény a veřejné sauny, plavat na otevřené vodě.

Kromě toho byste se měli zdržet horkých koupelí. U vodních procedur během období zotavení je lepší kontrastní sprcha. Doporučuje se nosit spodní prádlo vyrobené pouze z přírodních materiálů a věnovat velkou pozornost intimní hygieně. Pamatujte, že je mnohem obtížnější léčit endometrium po infekci..

Několik dalších doporučení ke zjednodušení procesu regenerace:

 1. Zdržte se intimity po moxování po dobu jednoho měsíce. To je to, kolik v průměru potřebuje endometrium k návratu ztraceného funkčního stavu. Délka období zotavení však přímo závisí na metodě použité k léčbě, ploše a hloubce erozivní léze, jakož i na individuální dynamice regeneračních procesů..
 2. Neprovádějte transvaginální ultrazvuk. Tento diagnostický postup dráždí děložní výstelku, která je v posuzovaném období zranitelná..
 3. Odmítněte sprchování. Bez ohledu na účel postup zasahuje do hojení chrasty. Po sprchování je děložní krvácení běžné.
 4. Místo tamponů používejte hygienické vložky.

Metody moxování pro erozi děložního čípku

Před zákrokem se provádějí komplexní laboratorní testy k identifikaci zánětlivých a infekčních procesů. Pokud se v děloze nachází epitel s patologickou strukturou, lze navíc předepsat histopatologické vyšetření, aby se vyloučilo onkologické onemocnění. Provádí se pomocí biopsie (odebrání kousku tkáně za účelem podrobnějšího studia jejího složení).

Po provedení řady testů gynekolog zvolí metodu moxování, pomocí které bude ošetřena eroze děložního čípku. Tyto zahrnují:

 1. Cauterizace pomocí rádiových vln. Tato metoda je dobrá v tom, že nezanechává jizvy a adheze, je bezbolestná a neškodná pro ženy, které nejsou v porodu, a minimalizuje trauma tkání ležících v bezprostřední blízkosti erozivní léze..
 2. Cauterizace eroze laserem. Poskytuje nejpřesnější dopad. Vyznačuje se krátkou rehabilitační dobou a nízkou pravděpodobností vedlejších účinků a komplikací.
 3. Diathermocoagulation. Předpokládá vystavení oblastí zasažených erozí úrazem elektrickým proudem. Levná, efektivní a snadno použitelná metoda. Vyznačuje se dlouhou (až 3 měsíce) dobou zotavení a vysokou pravděpodobností nežádoucích účinků (krvácení, jizvení) a rozvoje komplikací.
 4. Srážení argonové plazmy. Poskytuje účinnou a přesnou eliminaci patologického procesu při zachování anatomické a funkční integrity orgánu.

Jaké vypouštění po kauterizaci cervikální eroze je považováno za normu?

Při diagnostice eroze děložního čípku přirozeně vyvstává otázka výběru účinné metody léčby.

Nejčastěji se lékaři rozhodnou pro moxibuci - po samotném zákroku se ženy obávají výtoku a o tom bude pojednáno dále.

 1. Co je to eroze děložního čípku?
 2. Příčiny výskytu
 3. Léčba
 4. Druhy oxidace
 5. Klady a zápory moxovací eroze
 6. Po moxování
 7. Poranění při kauterizaci
 8. Normální výboj
 9. Komplikace
 10. Žlutý výboj
 11. Hnědý vaginální výtok
 12. Co je po proceduře moxování zakázáno?
 13. Jak urychlit hojení - tipy
 14. Recenze
 15. Prevence krční eroze

Co je to eroze děložního čípku?

Diagnostikují erozi děložního čípku téměř u každé druhé ženy - to je obecně nejčastější patologie v gynekologii.

Tento termín znamená defekt ve formě ulcerativního novotvaru, který narušuje integritu slizniční vrstvy pochvy dělohy - patogenní mikroflóra může pronikat do těla a vyvolat vývoj zánětlivého procesu až po ženský typ neplodnosti.

Příčiny výskytu

Lékaři identifikují značný seznam důvodů, které mohou vyvolat výskyt eroze, ačkoli hlavní důvody jsou následující:

 1. Hormonální nerovnováha a oslabení imunitního systému, narušení normálního průběhu menstruačního cyklu ženy.
 2. Příliš brzké zahájení aktivního sexuálního života ženou, stejně jako těhotenství a následný porod.
 3. Při nedodržování pravidel osobní hygieny je změna sexuálního partnera ženy příliš častá.
 4. Mechanická povaha původu poranění - porod a potrat, nesprávné umístění spirály atd..
 5. Nemoci ovlivňující urogenitální systém ženy, zánětlivé nebo infekční povahy původu, jakož i důsledky jejich nesprávného zacházení.
 6. Dědičná predispozice.

Léčba

Diagnostika eroze je již v polovině léčby, v závislosti na základní příčině. Pokud se jedná o hormonální nerovnováhu - předepisují se hormonální léky, příčinou je infekce nebo zánět - antibiotika.

Po odstranění hlavní příčiny přejdou k samotné léčbě eroze, která může být jak léková, tak chirurgická.

Při výběru léčby léky používají lékaři 2 léky:

 • první - ovlivňuje příčinu eroze, jak bylo uvedeno výše,
 • druhá - pomůže zmírnit zánět.

Pro úplnou obnovu poškozených tkání, čípků a mastí jsou předepsány sprchové roztoky.

Neléková léčba zahrnuje moxování proudem nebo chemikáliemi, kapalným dusíkem a ultrazvukem. Tyto metody jsou účinné a mají své vlastní charakteristiky a indikace..

Druhy oxidace

Samotný termín moxování eroze nemusí vždy odrážet celou její podstatu - byla vytvořena historicky, protože první léčba eroze umožňovala právě takovou metodu nelékové léčby.

Dnes lékaři praktikují následující typy moxování:

 1. Diathermocoagulation - vliv na erozi a její kauterizaci elektrickým proudem.
 2. Zničení eroze laserem - v tomto případě je spáleno paprskem speciálně vyladěného toku laserového paprsku.
 3. Kryodestrukce - účinek chladu na samotnou vadu a následnou destrukci novotvaru, stimulující přirozenou regeneraci poškozených tkání.
 4. Koagulace rádiových vln je metoda postavená na principu odpařování kapaliny z postižených buněk v místě novotvaru pomocí určitého spektra rádiových vln.
 5. Cauterizace chemickými látkami - léčba eroze léky.
 6. Cauterizace pomocí ultrazvuku a ablace argonu plazmou - vliv na postiženou oblast ionizovaným argonem.

Klady a zápory moxovací eroze

V takovém případě, že jde o a proti použití kauterizace eroze - je důležité zvolit metodu.

Pokud se použije metoda diatermokoagulace, dojde k nejzávažnějšímu poškození tkání děložní dutiny, a proto se nepoužívá pro ženy, které nemají plod, aby se zabránilo možným komplikacím.

Ve vztahu k ženám, které nerodily, se nepoužívá kauterizace eroze elektrickým proudem - vyvolává tvorbu jizev a v budoucnu se to může stát vážnou překážkou pro početí a plod.

Ve všech ostatních případech jsou všechny metody docela jemné, umožňují vám úspěšně překonat erozi, aniž byste na sobě zanechali stopu, aniž by to ovlivnilo reprodukční funkci ženy..

Ale v každém případě, když se rozhodnete pro otázku - kauterizovat nebo ne, je důležité vzít v úvahu vedlejší účinky kauterizace:

 1. Exacerbace zánětlivých procesů v urogenitálním systému těla.
 2. Kůra vytvořená v místě kauterizace, dlouhé oddělení strupů, hojení může také krvácet.
 3. Selhání menstruačního cyklu a bolest 3-4 týdny po moxování.

Po moxování

Po intervenci a kauterizaci novotvaru po dobu jednoho až jednoho a půl měsíce bude mít pacient špinění.

Nejprve budou vodnaté, postupně získají narůžovělý odstín a budou mít nečistoty krevních sraženin a po 3-4 týdnech zhnědnou.

Měsíc po postupu kauterizace eroze děložního hrdla se strup oddělí.

Poranění při kauterizaci

Poté, co je eroze sliznice děložního čípku odstraněna spálením, se v místě přímé léčby vytvoří kůra, nebo jak to lékaři nazývají, strup. Pokrývá ránu v místě ošetření a v průběhu času spadne a oddělí se od místa kauterizace eroze..

Jak dlouho to může trvat - lékaři neposkytují přesné předpovědi, protože mnoho závisí na stupni poškození a velikosti samotné rány, jakož i na celkovém stavu imunitního systému a těla.

Při provádění moxování je třeba zvážit metodu, kterou byla provedena chirurgická léčba erozivního novotvaru:

 • Při léčbě eroze pomocí elektrického proudu bude tento ovlivňovat jak samotnou postiženou tkáň, tak sousední zdravé buňky a tkáně. V místě léčby eroze elektrickým proudem se vytvoří jizevnatý typ novotvaru, který zužuje samotný cervikální kanál a snižuje jeho pružnost. Tato metoda se nepoužívá v souvislosti s průběhem léčby žen, které ještě nerodily..
 • Pokud se praktikuje kryodestrukce, stejně jako v průběhu chemického ošetření novotvaru, lékaři říkají, že jsou méně bezpečné, protože nevyvolávají příliš hluboké poškození tkání samotného novotvaru a zdravých tkání.
 • Při provádění laserového ošetření erozivního novotvaru se může hloubka ovlivnění postižených tkání lišit a může být stanovena samotným lékařem pomocí speciálního kolposkopu. V tomto případě jsou poranění u této metody minimální a lze ji aplikovat i na ženy, které ještě nerodily..
 • Ale jak dokážou lékaři, nejkratší a krátké období rehabilitace a zotavení u typu rádiových vln ničí cervikální erozi. Pomocí radioelektrod se provádí prakticky bezbolestná destrukce novotvaru, samotná eroze je utěsněna. Zdravé tkáně nejsou ovlivněny, zjizvení se netvoří, proto je indikováno k provádění iu pacientů, kteří ještě nerodili.

Normální výboj

Lékaři považují za normální, pokud se objeví vaginální výtok následujícího typu:

 1. Bezbarvý a průhledný vaginální výtok, jehož intenzita je zanedbatelná, pravidelně v nich mohou být krevní sraženiny. Takový vaginální výtok může ženu obtěžovat deset let..
 2. Růžový výtok - krémový i červený. Intenzita těchto látek se postupně zvyšuje, zesilují a trvají přibližně 2 týdny.
 3. Špinavý připomínající menstruační tok - sporý, krvavý výtok, dostatečně silný, může trvat týden, postupně mizí.

Po celé období zotavení se v nich mohou vyskytovat vaginální výtoky - krevní sraženiny a kousky odlupující se strupy. Pokud je kůra velká, spadne ne dříve než 3-4 týdny, což bude doprovázeno krvácením, které skončí po několika hodinách.

Pokud se krvácení nezastaví a pokračuje, stojí za to navštívit lékaře, protože kvůli velké ztrátě krve je možný smrtící výsledek. Většinou je takový výtok doprovázen bolestivým typem bolesti, neměl by mít nepříjemný zápach - pokud se takový příznak projevil, měli byste okamžitě podstoupit vyšetření lékařem.

Po dokončení období rehabilitace a zotavení žena vykazuje normální bělavý výtok, menstruační cyklus se normalizuje. Lékaři varují před takovými důsledky - je třeba je brát jako normální a přirozený důsledek používání metody moxování..

Komplikace

Samotný postup je vždy operace s určitým rizikem. Po operaci je důležité, aby žena sledovala své zdraví, vaginální výtok a při sebemenších nežádoucích příznacích byla vyšetřena lékařem.

Komplikace po zákroku:

 • Vnitřní krvácení je považováno za velmi nebezpečnou komplikaci po kauterizaci - pokud je prodloužené a nezastaví ztrátu krve včas, je pravděpodobnost smrti vysoká.
 • Mezi negativní důsledky patří také selhání menstruačního cyklu v prvních 1,5-2 měsících..
 • Pro pozdější následky lékaři zahrnují zjizvení sliznice dělohy nebo úplné nebo částečné překrytí průběhu cervikálního kanálu s hrubou jizvou. Pokud jizva pokrývá hlubší vrstvy tkání, pravděpodobnost ztráty elasticity stěn dělohy se významně zvyšuje, stejně jako pravděpodobnost vzniku opakovaného ohniska eroze..
 • Docela často po kauterizaci lékaři diagnostikují endometriózu u pacienta - taková patologie se vyvíjí, pokud menstruace začne jít dříve, než se rána po operaci zahojí. Taková komplikace se projevuje zvýšením celkové tělesné teploty a bolesti lokalizované v dolní části pobřišnice, poruchou menstruačního cyklu a změnou povahy a konzistence samotného výtoku..

Žlutý výboj

Pokud se žena diagnostikuje s bohatou, žlutou, rozptýlenou hnisem nebo krví, vybije barvu - takový příznak může signalizovat následující poruchy vyskytující se v těle:

 1. Opakovaný vývoj erozivní léze děložního čípku ve stejné oblasti je relapsem. Důvodem tohoto vzhledu je nedostatečně přesná kauterizační procedura nebo poranění povrchu sliznice během operace..
 2. Poškození děložního čípku po kauterizaci patogenní mikroflórou. Takový hojný nažloutlý výtok je nejčastěji charakteristický pro pohlavně přenosné choroby..
 3. Zánětlivým procesem v pochvě je vaginitida, zánětem vaječníků je ooforitida nebo poškození vejcovodů. Tyto patologické procesy jsou charakterizovány žlutou barvou se zelenými skvrnami hnisu a krevních sraženin, vaginálním výtokem doprovázeným nepříjemným hnisavým zápachem.

Hnědý vaginální výtok

Pokud je hnědá, s příměsí krve a jejích sraženin, barvy výtoku jsou doprovázeny záchvaty zvlněné povahy bolesti, lokalizované v dolní části břicha, vyvíjejí se několik dní před menstruací - lékaři nazývají příčinou takových projevů endometrióza.

Postupné množení endometria je doprovázeno poškozením mnoha cév, a proto je výtok nahnědlý až černý.

Co je po proceduře moxování zakázáno?

Doporučení lékařů přímo závisí na způsobu kauterizace eroze a charakteristikách terapie, obecném stavu těla ženy.

Existují však taková základní pravidla a doporučení:

 1. Měsíc nemůžete mít sex.
 2. Můžete se vykoupat nebo umýt pod horkou vodou - optimální je omezit se na teplou sprchu.
 3. Zvedejte těžká břemena a aktivně cvičte.
 4. Vyvarujte se podchlazení a navštivte bazén, saunu, koupání ve volné vodě nebo se opalovejte na pláži nebo v soláriu.
 5. Během menstruace používejte tampony - přepněte na vložky. Výjimkou v tomto případě je praxe léčby tampony namočenými v medicíně a zavedenými do pochvy..
 6. Rovněž stojí za to odložit nebo vyměnit diagnostickou metodu - ultrazvuk pomocí vaginálního typu senzorů, když jsou do vagíny ženy zavedeny určité lékařské nástroje.

Jak urychlit hojení - tipy

Abychom zakořenili samotný proces rehabilitace a zotavení po kauterizaci a zabránili vnitřnímu krvácení, je třeba vyvinout negativní důsledky komplikované infekcí - především:

 • V následujících dnech vylučujte jakoukoli fyzickou aktivitu, chodte a běhejte méně, necvičte.
 • Rovněž stojí za to minimalizovat riziko infekce patogenní mikroflórou - nikdy neplávejte v bazénu nebo na otevřeném vodním útvaru, kde se riziko infekce zvyšuje. Je důležité, aby žena během procesu péče pečlivě dodržovala všechny osobní hygienické postupy a používala pouze tekoucí a už vůbec ne stojatou vodu.
 • Vyměňte hygienické vložky včas a přepněte ze syntetických na přírodní textilie. Jde o to, že syntetické tkaniny vytvářejí příznivé podmínky pro vývoj patogenní mikroflóry, dráždí pokožku a zhoršují celkovou situaci ženy. Odstraňte škodlivé návyky v každodenním životě - kouření a silný alkohol.
 • Žena by také neměla otěhotnět bezprostředně po moxibusci - po moxibusci se musí její tělo a reprodukční systém zotavit a pouze tak bude zajištěno úspěšné oplodnění a normální průběh těhotenství.
 • Mnoho tepelných postupů může zvýšit intenzitu výtoku a vyvolat děložní krvácení. Proto je tak důležité po celou dobu léčby a zotavení vyloučit koupele a návštěvu sauny a dočasně vyloučit odplavování, s výjimkou sprchování léčivými roztoky.Takové postupy mohou poškodit místo kauterizace a vnést dovnitř infekci..
 • A vyloučit jakékoli diagnostické metody, které zahrnují zavedení jakýchkoli lékařských předmětů, senzorů a miniaturních kamer do pochvy.

Recenze

Recenze žen o kauterizaci eroze děložního čípku:

Prevence krční eroze

Pokud jde o preventivní opatření, je snazší zabránit patologii než léčit, a proto v této věci stojí za to konzultovat s gynekologem.

V tomto případě Vám lékař doporučí následující:

 1. Povinné dodržování všech pravidel osobní hygieny bez výjimky - toto pravidlo platí jak pro samotnou ženu, tak pro její sexuálního partnera.
 2. Pokud dojde k pohlavnímu styku s novým partnerem, stojí za to používat antikoncepci, kondom, minimalizuje riziko nákazy pohlavně přenosnými chorobami.
 3. Snažte se mít jednoho stálého sexuálního partnera a neprovádějte jeho časté výměny - zvyšuje se tak riziko opětovné infekce a rozvoje relapsu.
 4. Pravidelně, v intervalech každých 3–6 měsíců, navštěvujte gynekologa a podrobte se vyšetření, a pokud se objeví nepohodlí v genitální oblasti, svědění a neobvyklý výtok, navštivte lékaře a podrobte se vyšetření.

Eroze postihující děložní čípek se snáze léčí v počáteční fázi vývoje a prognózy lékařů jsou v tomto ohledu příznivé. To vše naznačuje, že erozi lze léčit jak u žen, které porodily, tak iu těch, které ještě nerodily, což dává v budoucnu velkou šanci stát se matkou, aniž by to negativně ovlivnilo její reprodukční funkce a práci celého urogenitálního systému..

U mnoha dívek začíná období z čista jasna. Z mnoha důvodů: řekněme ve škole o tom nemluví jako o součásti biologického kurzu (vše záleží na učiteli) a anatomie se vyučuje v 9.