Když lze žlutý výtok u žen považovat za normu?

Výtok u žen je považován za faktor normálního fungování reprodukčního systému. Měsíční cyklus, těhotenství a porod, přítomnost nebo nepřítomnost onemocnění, stav mikroflóry může ovlivnit barvu, konzistenci a vůni výtoku.

V určitých situacích může nažloutlý výtok u žen naznačovat nebezpečný zdravotní stav, který hrozí chronickými nemocemi, potratem, neplodností a problémy v intimním životě.

Je důležité znát důvody pro vypouštění nažloutlého hlenu, pochopit, kdy jsou považovány za normální, a také vědět o preventivních opatřeních a metodách léčby údajných onemocnění.

 1. Když je žlutý výboj považován za normální?
 2. Příčiny žlutého sliznice u žen
 3. Světle žlutý výboj
 4. Zářivě žlutý sliz
 5. Žlutozelená barva
 6. Vzhled nažloutlého výtoku bez zápachu
 7. Výtok s nepříjemným zápachem
 8. Příčiny
 9. Žlutý výtok během těhotenství
 10. Výtok před menstruací
 11. Výtok během menopauzy
 12. Kdy je lepší navštívit lékaře?
 13. Preventivní opatření

Když je žlutý výboj považován za normální?

Hlen v pochvě ji zvlhčuje a čistí, umožňuje bakteriím vstoupit do těla, urychluje pohyb spermií do vajíčka, zlepšuje kvalitu pohlavního styku. Tento hlen se skládá z vaginálních epiteliálních buněk, leukocytů a mikroorganismů, které jej obývají (bakteroid, laktobacil, bifidobakterie).

Fáze menstruačního cyklu ovlivňuje množství, vůni a barvu výtoku:

 • Světle žlutý, bílý nebo čirý hlen se vylučuje v prvních několika dnech po skončení menstruace. V tomto případě je konzistence vypouštění obvykle homogenní a jejich množství je zanedbatelné..
 • Před zahájením ovulace se objeví žlutý nebo bílý výtok. Ve vzhledu připomínají kancelářské lepidlo, jejich počet se výrazně zvyšuje. Přítomnost nažloutlých značek na spodním prádle během tohoto období je považována za normu..
 • Maximální množství výtoku se stane během ovulace. Hlen má v dnešní době průhlednou barvu, viskózní vodnatou konzistenci. Tyto sekrece přispívají k rychlému postupu spermií do vajíčka, proto se v tomto období zvyšuje riziko početí v případě nepoužívání ochranných prostředků.
 • Bledě žlutý hlen se objeví po skončení ovulačního období. Množství výboje je významně sníženo a jejich konzistence je silnější.

Příčiny žlutého sliznice u žen

Světle žlutý výboj

Příčiny:

 • Fyziologické změny. Přirozené změny v práci ženského těla s malým množstvím homogenního světle žlutého výboje. Odstín hlenu závisí na fázi menstruačního cyklu, nástupu těhotenství nebo období ovulace. Normou je nepřítomnost nepohodlí, nepříjemného zápachu a hojných stop na spodním prádle. U žen může dojít k selhání frekvence menstruace, jejich trvání a změny objemu..
 • Užívání silných antibiotik, perorálních kontraceptiv, hormonálních léků zvyšuje objem sekrecí a jejich barvu.
 • U alergií se může také objevit menší výtok. Kondomy, jiné typy antikoncepce, výrobky pro intimní péči a spodní prádlo mohou způsobit nažloutlý hlen.
 • Ve stresových situacích selhávají hormony. Tělo v důsledku nervového přepětí produkuje velké množství adrenalinu, který potlačuje práci ženských hormonů. V tomto případě hormonální koncentrace klesá, což vede k narušení reprodukčního systému..

Zářivě žlutý sliz

Může se objevit kvůli těmto problémům:

 • Začátek procesu zánětu. Pohlavně přenosné nemoci mohou být doprovázeny výskytem výtoku. V tomto případě je výskyt hlenu doprovázen řadou dalších příznaků - bolest v podbřišku nebo v bederní oblasti, bolestivé pocity při močení, ostrý nepříjemný zápach. V tomto případě je naléhavá potřeba navštívit gynekologa.
 • Maligní nádor pohlavních orgánů se také může projevit hojným vylučováním bohatého žlutého hlenu..

Žlutozelená barva

Tato barva zvýraznění se získá jako výsledek:

 • Výskyt nemocí, které jsou sexuálně přenosné. V případě nechráněného sexu se může objevit zelený výtok, což jsou první příznaky onemocnění. Pěnivý žlutozelený hlen naznačuje výskyt trichomoniázy - infekce doprovázené svěděním, pálením a otoky genitálií. Trichomoniáza je první fází vulvovaginitidy. Hustý nazelenalý výtok se hojně objevuje v důsledku infekce mykoplazmózou nebo chlamydií. Drozd nebo kandidóza je doprovázena výskytem žlutozeleného hlenu s kyselým zápachem. Kromě genitálních infekcí se tato onemocnění vyvíjejí v důsledku oslabené imunity nebo užívání speciálních léků.
 • Zánětlivé procesy. Výtok žlutozelené barvy naznačuje problémy reprodukčního systému. Nemoci trubiček dělohy nebo vaječníků jsou doprovázeny celkovou slabostí, horečkou, ostrou, bolestivou bolestí v oblasti třísla. Nemoci je nutné léčit okamžitě, jinak by se z nich mohla vyvinout chronická onemocnění.
 • S kolpitidou a ooforitidou. V případě kolpitidy je výtok tlustý a může obsahovat malou příměs krve. Oofiritis ovlivňuje ženský reprodukční systém takovým způsobem, že dochází k selhání v periodicitě menstruace: mohou být opožděny, doba menstruačního cyklu se může zvýšit a objem uvolněné krve.

Vzhled nažloutlého výtoku bez zápachu

Při normálním fungování genitálií se u každé zdravé ženy objeví žlutý hlen bez nepříjemného zápachu. Po pohlavním styku se uvolňuje nadměrné množství nažloutlého hlenu - vaginální sekrece.

Pokud byl sex chráněn a sperma neproniklo do pochvy, pak je žlutý výtok výsledkem činnosti žlázy, která produkuje vaginální mazání.

Výtok s nepříjemným zápachem

Výtok se objeví u každé ženy, zatímco má mírný vaginální zápach, který není cítit se všemi hygienickými normami, ale je cítit se silným vzrušením nebo během sexu. Přirozený zápach vylučovaného hlenu partnera vzrušuje a je normou v reprodukčním systému..

Ostrý nepříjemný zápach vylučovaného hlenu naznačuje infekční nebo zánětlivá onemocnění, poruchy činnosti hormonů nebo reprodukčního systému. Nezmizí ani po provedení všech hygienických postupů a může člověka odpudit.

Nažloutlý výtok s nepříjemným zápachem je rozdělen do dvou typů:

 1. kyselě páchnoucí hlen;
 2. páchnoucí výtok.

Příčiny

Důvody pro nepříjemný zápach výtoku mohou být různé:

 • U onemocnění, jako je drozd nebo dysbióza, se mění úroveň kyselosti mikroflóry, a proto se objevují slizovité žluté výtoky s kyselým zápachem. Může také docházet k hojnému srážení ve formě vloček. K těmto změnám dochází v důsledku skutečnosti, že vaginální sliznice prošla zánětlivým procesem a podrážděním. Současně může žena pociťovat pálení a silné svědění v oblasti stydkých pysků. Pokud pociťujete nepříjemné pocity při močení nebo pohlavním styku, měli byste se poradit s lékařem.
 • Bakteriální vaginóza produkuje hlen s nepříjemným, shnilým zápachem. Toto onemocnění se vyvíjí na pozadí pokročilé dysbiózy a v některých případech může být vůně znatelná i pro ostatní. Dodržování všech hygienických podmínek vás nezachrání před zápachem zatuchlých ryb, takže musíte včas kontaktovat svého gynekologa. Vaginóza vede k rozvoji sepse, endometriózy, závažných komplikací v urogenitálním systému. Spolu s nepříjemným zápachem se může objevit svědění a pálení a barva výtoku se změní ze nažloutlé na šedou nebo žlutozelenou.
 • U kandidózy se objevuje silné svědění a nepříjemný zápach s bohatým žlutým výtokem. Toto onemocnění je způsobeno houbou, která se projevuje jako sýrový bílo-žlutý výtok. Vůně kyseliny naznačuje plísňovou infekci pochvy. V tomto případě může lékař předepsat použití protiplísňových mastí, které normalizují kyselé prostředí pochvy..

Žlutý výtok během těhotenství

Koncepce zahrnuje významnou restrukturalizaci hormonů v ženském těle. Mění se nejen obvyklé zvyky ženy, ale také barva a množství vylučovaného hlenu. V prvních týdnech těhotenství se vytváří hlenová zátka, která chrání plod před negativními vnějšími vlivy.

Ženské tělo se tak stará o bezpečnost dítěte, proto se spolu s obvyklými sekrety objevují zbytky hlenové zátky, jsou to oni, kteří mají světle žlutou barvu.

Ve třetím nebo čtvrtém měsíci těhotenství plod aktivně roste, mění fungování ženského těla a oslabuje imunitu matky.

Během tohoto období nejsou neobvyklé alergické reakce na spodní prádlo, vložky do kalhotek a výrobky pro intimní péči. Zánět ve vaječnících a dělohách může být také doprovázen výskytem nažloutlého výtoku.

Několik týdnů před porodem slizniční zátka opouští, takže se objevuje nadměrné množství světle žlutého hlenu. Několik měsíců po porodu, v konečné fázi uvolnění hlenové zátky, si žena může všimnout uvolnění žlutého hlenu.

Po porodu mění vylučovaný hlen barvu:

 • po jednom týdnu má načervenalý odstín a tekutou strukturu;
 • po dvou až třech týdnech se barva změní na žlutohnědou;
 • po měsíci je výtok žlutavě bělavý a konzistence připomíná jejichor.

Výtok žluté barvy se může objevit v důsledku potratu nebo po umělém porodu.

V důsledku změn hormonálních hladin mohou těhotné ženy trpět onemocněním, jako je cystitida, která je doprovázena průhledným žlutým výtokem. Normální průběh cystitidy je bez zápachu.

Výtok před menstruací

Výtok mění svou barvu a konzistenci před menstruací. Poprvé se objevují u mladých dívek asi rok před začátkem jejich první menstruace. Zrání buněk je doprovázeno uvolňováním nažloutlého hlenu, který se několik dní před nástupem menstruace stává tekutým.

Většina výtoku se může objevit v týdnu před menstruací. Ve stresu se mění nejen množství hlenu, ale také jeho barva - tmavší.

Při normálním fungování těla během menstruace je výtok homogenní, bez zápachu a nezanechává stopy na spodním prádle.

Výtok během menopauzy

Během menopauzy klesá aktivita ženských hormonů. Během menopauzy klesá množství výtoku se snižováním funkce vaječníků. Během normálního fungování těla má hlen téměř průhledný odstín, jednotnou konzistenci a bez zápachu.

Tmavší hlen může být vylučován z několika důvodů: benigní nádory v děloze, hormonální poruchy, rakovinová onemocnění, nemoci přenášené při pohlavním styku.

Kdy je lepší navštívit lékaře?

Vzhled nažloutlého výtoku u žen způsobuje obavy o zdraví těla. Když je vylučovaný hlen normální, žena se nemusí starat o stav svého urogenitálního systému. Pokud se však struktura, odstín a vůně hlenu odchylují od normy, je nutné se poradit s gynekologem.

V takových případech stojí za to se uchýlit k pomoci lékaře:

 • Když žena spolu se žlutým hlenem pociťuje neustálé svědění a pálení;
 • S akutní bolestí, svěděním a pálením při používání toalety nebo sexu;
 • Když se uvolní nažloutlý výtok s nepříjemným zápachem, který nezmizí po dodržení všech hygienických podmínek;
 • Časté močení může být také podmínkou konzultace s lékařem;
 • Když se barva výtoku změní ze světle žluté nebo krémové na nazelenalou, světle hnědou nebo krvavě červenou;
 • Ve vylučovaném hlenu by neměly být žádné hrudky. Nehomogenní výtok může vyvolat podezření na infekci a zánět;
 • Spodní prádlo by nemělo mít bílý sýrový výtok nebo nazelenalý pěnivý hlen;
 • Nadměrné vylučování hlenu smíchaného s hnisem je příčinou akutního zánětu, proto musíte také navštívit lékaře;
 • Zánět zevních pohlavních orgánů a bolest v bederní oblasti;
 • Pokud má těhotná žena velké množství žlutozeleného hlenu. V některých případech to naznačuje přítomnost komplexního infekčního onemocnění, které může vést k úmrtí plodu a předčasnému potratu. Když zimnice nebo horečka, vzhled vnějšího zánětu, měli byste se okamžitě poradit s gynekologem.

Po důkladném vyšetření stanoví lékař na základě výsledků testu přesnou diagnózu. Na základě výsledků je předepsána léčba léky, předepisována antibiotika a protizánětlivé látky.

Preventivní opatření

Kromě pravidelných návštěv lékaře, dodržování všech pravidel intimní hygieny je nutné předcházet nemocem.

Hlavní preventivní opatření:

 • Žena musí pravidelně navštěvovat gynekologa - nejméně dvakrát ročně;
 • Mírná fyzická aktivita vám umožňuje udržovat silnou imunitu těla a normalizovat práci hormonálních hladin;
 • Hlavní příčinou zánětlivých a infekčních onemocnění je sex bez použití antikoncepce. Při sexu musíte používat bariérovou antikoncepci. Některé hormonální antikoncepce mohou také způsobit těžké výtoky.
 • Nesprávná výživa také ovlivňuje zdraví urogenitálního systému. Ženská strava by měla být vyvážená, měla by zahrnovat čerstvé ovoce a zeleninu, ořechy, maso a ryby, mléčné výrobky. Nepřeplňujte tělo množstvím moučných sladkostí, slaných a smažených jídel..
 • K udržení hygieny genitální oblasti musíte používat pouze osvědčené produkty. V některých situacích můžete použít lidové prostředky - odvar z léčivých bylin a květin.
 • Aby se zabránilo alergické reakci na materiály, ze kterých je spodní prádlo vyrobeno, je lepší zvolit oblečení z přírodních materiálů. Soupravy spodního prádla z bavlny a lnu pomáhají udržovat zdravé genitálie. Spodní prádlo by mělo být pohodlné a volné, netlačte na tělo.
 • Je lepší udržovat sexuální vztahy s pravidelným důvěryhodným partnerem. Neustálá změna mužů může vést k vážným pohlavně přenosným chorobám.
 • Těhotné ženy by měly sledovat své zdraví, pečlivěji dodržovat hygienu intimních orgánů.

Dodržováním těchto pravidel se ženy mohou vyhnout problémům s fungováním urogenitálního systému a nesmí být vystaveny infekcím a zánětu..

„Proč je žlutý výtok známkou nemoci?“

2 komentáře

Změněná leucorrhoea (slizniční vaginální výtok) je nedílnou klinickou známkou téměř všech gynekologických onemocnění bez ohledu na jejich lokalizaci a povahu projevů.

Jakýkoli patologický účinek na oblast ženských pohlavních orgánů může způsobit změny barvy, úrovně sekrece, vůně a struktury sekrecí. Výskyt žlutého výtoku slizovité konzistence není výjimkou. Zvažte, za jakých okolností je to norma a kdy je to známka patologie.

V jakých případech je žlutý výtok považován za normu?

žlutý výtok u ženy je normou nebo nemocí?

Obecně se uznává, že normálně by vaginální sekrece měla být průhledná nebo bělavá, vodnatá nebo konzistence sliznice. To je pravda, ale příroda má své vlastní úpravy, které mění povahu vypouštění. Závisí to na mnoha procesech v našem těle a náš nervový systém je řídí, reguluje funkce všech tkání a orgánů přímo nebo prostřednictvím hormonů.

Je proto přirozené, že silné otřesy a stresy neprojdou, aniž by zanechaly stopy po ženách. V důsledku aktivace sympatoadrenálního systému dochází ke změnám v procesech obnovy epitelu v ženských orgánech a ke zvýšení vaginální sekrece, které mění strukturu leucorrhoea a dodává jim mírně žlutý odstín.

Někdy je po intimitě zaznamenáno podobné nažloutlé tajemství. A v tomto případě to nepovažujeme za patologii. Protože tento proces je docela srozumitelný - vaginální sekrece je smíchána se spermatem a výsledek je zřejmý - vzhled žlutého tekutého výtoku ženy. Existuje mnoho takových příkladů. Barevná paleta sekrecí může být ovlivněna hormonálními změnami v těle, dlouhodobým užíváním antikoncepčních prostředků. Mohou se změnit v předvečer menstruace nebo ovulace..

Zjistěte, zda je normou žlutá leucorrhoea nebo patologie, můžete zcela nezávisle - a přijmout je takové, jaké jsou, nebo naléhavě běžet na kliniku. Hlavním kritériem je skutečnost, že v tomto případě se projevují pocity ženy. Zažila nějaké nepohodlí (svědění, bolest, pálení, výskyt nepříjemného „jantaru“).

Normální leucorrhoea - nezpůsobuje ženě žádné nepohodlí.

Výjimkou mohou být určité sexuálně přenosné infekce, které se projevují extrémně špatnou klinikou. Je důležité kontrolovat všechny změny ve vaginálních změnách, aby se zabránilo tvorbě zánětlivých patologií včas.

Důvody pro vypouštění žluté leucorrhoea u ženy

Proč dochází ke žlutému výboji?

S nepohodlí a výskytem žlutého výtoku u ženy jsou důvody vždy spojeny s vývojem patologických procesů v orgánech reprodukčního systému. Mezi nimi zaujímá přední místo zánětlivá onemocnění - buňky leukocytů dávají žlutou barvu. Shromažďují se ve velkém množství v ložiscích zánětu a při vstupu do výtoku jim dodávají žlutost. Může se to stát:

 • S rozvojem bakteriální vaginitidy, která způsobuje, že žena má žlutý výtok bez zápachu. Povaha změn leucorrhoea je způsobena porážkou vaginálních stěn patogenní flórou, která se projevuje bolestivými pocity v dolní části břicha a příznaky pálení v pochvě.
 • V důsledku salpingitidy charakterizované zánětem vejcovodů. Akutní klinika zánětlivých reakcí je doprovázena změnou barvy vylučované vaginální sekrece, která jí dodává žlutost a projevem bolestivých příznaků na straně od zánětlivého zaměření.
 • S adnexitidou - zánětlivou lézí adnexálních orgánů dělohy. Vaginální sekrece se podobá hnisu a vylučuje se ve velkém množství. V chronickém průběhu může být množství výtoku malé. Poté následují doprovodné příznaky - bolesti v bederní a páteři, časté močení, bolest v slabinách s intimitou.

Zánětlivé procesy ve vejcovodech a vaječnících (adnexitida a salpingitida) se zřídka vyvíjejí samostatně. Zánět je obvykle spárován. Na akutní klinice nemoci je žlutý výtok u žen hojný a má hustou konzistenci. Tyto příznaky se často projevují v důsledku komplikovaného porodu nebo po lékařském potratu. Je zapotřebí seriózní léčby, protože riziko pravděpodobnosti neplodnosti se významně zvyšuje.

 • Další důvody se mohou projevit v důsledku alergických reakcí na nekvalitní spodní prádlo ze syntetických materiálů nebo používání určitých prostředků osobní hygieny.

Vůně žlutého výboje: co to může znamenat?

výtok bez zápachu je známkou infekce

Vzhled pachu v leucorrhoea je jasným příznakem vývoje onemocnění. V přítomnosti zánětlivých reakcí a množení patogenů ve vaginálním prostředí, místo žlutého výtoku bez zápachu, se u žen objevuje leucorrhoea s různými variacemi zápachu. Jsou navíc doprovázeny charakteristickými příznaky infekčního vlivu - pocity pálení ve vaginální dutině, silné svědění a otok ohanbí..

Zápach se žlutou leucorrhoea je charakteristickým znakem projevu různých onemocnění:

Trichomoniasis a chlamydia

Charakteristickým příznakem trichomoniázy je pěnivá leucorrhoea se nažloutlým nádechem a vůní chybějících ryb. Souběžné příznaky se projevují hyperemií retních záhybů vulvy a svěděním. Sexuální styk dává ženám nesnesitelnou bolest.

Podobná symptomatologie je pozorována u genitální infekce způsobené chlamydií. Průběh onemocnění mění nejen barvu a vůni leucorrhoea, ale také jejich konzistenci - získávají hnisavý charakter. Šíření infekce na sliznici močové trubice se projevuje bolestí a pocitem pálení během močení. Vzhledem k velké podobnosti mezi projevy trichomoniázy a chlamydií je léčba založena pouze na indikacích diferenciální diagnostiky.

Polycystické a adheze

Poruchy v těle lze také posoudit podle žlutého výtoku u žen s kyselým zápachem. Tento příznak je charakteristický pro srůsty ve vejcovodech a pro rozvoj polycystických onemocnění. Problém musíte vyřešit pouze terapeutickými metodami..

Pokusy maskovat nepříjemný zápach jakýmkoli deodorantem odstraní jantar jen na chvíli a někdy to může mít negativní vliv na mikroflóru a způsobit reverzní reakci - vznik nasyceného kyselého zápachu.

Vaginóza

Patologie, i když je infekční, ale není zánětlivá, je způsobena nerovnováhou vaginální laktoflory a jejím postupným nahrazováním škodlivými mikroby. Jejich nerušená reprodukce přispívá k tvorbě žlutých sekrecí s nesnesitelnou vůní cibule a ryb. Infekce se může rychle rozšířit a proniknout do děložní dutiny, což způsobí vývoj zánětlivých ložisek ve výstelce dělohy.

Výtok žlutozelené leucorrhoea

Vaginální výtok se žlutozeleným odstínem je zbarven hnisavými procesy, které se vyvíjejí v důsledku vnitřního zánětu. Mohou být husté a bohaté, s nepříjemným zápachem a dokonce i krvavými inkluzemi. Tyto příznaky mohou být známkou:

 • drozd způsobený množením plísňové infekce;
 • vývoj zánětlivých procesů v genitálním a močovém systému pohlavní geneze (kapavka, chlamydie atd.);
 • hnisavé zánětlivé nespecifické nemoci (vulvitida, kolpitida, cervicitida, endometritida, salpingo-ooforitida, pelvioeritonitida), vyvolané kokovými zástupci nebo E. coli.

Všechna tato onemocnění mají negativní vliv na sekreční funkce pohlavních žláz a vyvolávají poruchy hormonální syntézy. To se odráží v poruše cyklickosti menstruace ve formě amenorey, oligomenorey nebo rozvoje hypomenstruačního syndromu.

Těhotenství a žlutý výtok - rysy stavu

Žlutá barva leucorrhoea během těhotenství může být způsobena hormonálními změnami. Obvykle takový příznak nezpůsobuje obavy, protože se neobjevují žádné nebezpečné příznaky a neovlivňuje zdraví nastávající matky. V raných stádiích těhotenství jsou možné změny v objemu i konzistenci leucorrhoea.

Je třeba věnovat pozornost dalším příznakům!

 • Žlutá barva vylučované sekrece může být dána močí, když je moč cystického orgánu stlačena dospělým plodem nebo zánětlivými procesy v močové trubici nebo ledvinách.
 • Pokud se k zažloutlému sekretu přidá zelená barva, je to předzvěst možné komplikace, která se může projevit infikovaným potratem se zimnicí a horečkou. Nebo by to mohl být jeden ze znaků pohlavně přenosné infekce.
 • Jasně žlutá barva leucorrhoea u těhotných žen je způsobena zánětlivými reakcemi ovlivňujícími vaječníky nebo jednu z vejcovodů.
 • Tmavě žlutá leucorrhoea naznačuje zánětlivou reakci způsobenou gramnegativními bakteriemi. To může naznačovat zánětlivé patologické stavy v močovém traktu..

Zvýšené hormonální pozadí a přirozený pokles funkcí imunity během období porodu dítěte umožňují aktivovat latentní onemocnění, která se vyskytují před těhotenstvím. Měli byste proto sledovat změnu povahy vaginální sekrece. Přesnou diagnózu může stanovit pouze lékař. A samoléčba, zejména v tomto období, je obecně nepřijatelná..

Doporučení k léčbě a prevence

Jak se vyhnout nepříjemným příznakům?

Léčebná terapie a doporučení jsou vypracována na základě výsledků diagnostického vyšetření - s přihlédnutím ke specifickým vlastnostem ženského těla. V případě potřeby může být žena doporučena ke konzultační diagnostice specialistům s úzkým lékařským profilem. Protože gynekologické problémy se často neprojevují jako nezávislá onemocnění, ale jako kauzální složka dlouhého řetězce patologických procesů.

Pokud se zjistí konkrétní hlavní příčina vzniku žluté leucorrhoea, léčba může spočívat v předepisování tabletovaných, intravenózních a lokálních léků pro antimykotickou, antivirovou nebo antibiotickou léčbu. K jakémukoli typu léčby se přidávají protizánětlivé a regenerační látky.

Některá preventivní doporučení pomohou zabránit opakovaným patologickým změnám ve vaginálním výtoku. Tyto zahrnují:

 • vyhněte se, pokud je to možné, všem negativním momentům, které mohou ovlivnit kvalitu života (nervozita, stres atd.);
 • vyvážit stravu a zátěž;
 • sledovat osobní hygienu a pokud možno se vyhnout používání chemických látek při hygieně;
 • nebyli vystaveni podchlazení;
 • nepoužívejte spodní prádlo ze syntetických tkanin;
 • být vybíraví ohledně intimních vztahů;
 • naučte se milovat sami sebe a včas reagovat na projevy jakýchkoli onemocnění;
 • včasná podpora těla vitamíny a minerály (pokud je to nutné).

Dodržování těchto jednoduchých pravidel výrazně pomůže snížit projevy gynekologických patologií a zlepšit stav ženy. Nestojí za to mluvit o samoléčbě. Každý by měl pochopit vážnost situace a nebezpečí nevratných následků. I ty nejnevýznamnější změny na první pohled, jako například žlutý výtok u žen, mohou být jakýmsi „budíčkem“ naznačujícím zcela neškodné patologie.

Žlutý výtok u žen: příčiny, příznaky a léčba doma

Žlutý výtok u žen má jinou povahu původu. Vzhled hlenu je ovlivněn fyziologickými a patologickými faktory. Při hodnocení zdravotního stavu je třeba brát v úvahu intenzitu vypouštění, jejich vůni, odstín a nečistoty. Fyziologicky normální výtok nevyžaduje léčbu. Objevují se v různých obdobích života ženy a nejsou doprovázeny zhoršením blahobytu. Bolestivý výtok vždy pokračuje přidáním nepohodlí, bolesti, nepohodlí a svědění.

 • 1 Žlutý výboj v normálním rozsahu
 • 2 Obecné příznaky
 • 3 Nemoci bakteriální povahy
 • 4 Sexuálně přenosné nemoci
 • 5 Žlutý výtok s menopauzou
 • 6 Během těhotenství
 • 7 Domácí léčba

Žlutý výtok u žen se dělí na fyziologicky normální a patologický. Cervikální hlen je nezbytný pro zvlhčení vaginálních sliznic. Plní čisticí funkce, chrání před infekcemi a pomáhá spermatu pohybovat se po pohlavním ústrojí. Složení cervikálního hlenu zahrnuje epitel, mikroflóru, leukocyty a sekrece sliznic. Barva výtoku se mění v závislosti na menstruačním cyklu:

 • První dny po menstruaci se vytváří malé množství cervikálního hlenu. Má hustou konzistenci, která dává nažloutlý odstín..
 • Zvýšený hlen několik dní před ovulací. Může se zakalit a konzistence připomíná lepidlo. V tomto okamžiku jsou na spodním prádle vidět bílé nebo bílo-žluté skvrny..
 • Maximální množství výtoku je pozorováno během ovulace. Barva je obvykle čirá nebo zakalená, ale při nedostatečné hygieně zbarví do žluta.

Žlutý výtok u žen během menstruace je považován za normální. Hlen by neměl obsahovat hrudky nebo špatně páchnout.

Patologický výtok je vždy doprovázen nepříjemnými pocity. Vzhled žlutého hlenu by měl být důvodem pro kontaktování gynekologa k vyšetření. Obtížné močení, bolest v podbřišku a bolestivé pocity při pohlavním styku také naznačují vývoj patologických procesů.

Žlutý patologický výtok u žen je doprovázen následujícími příznaky:

 • vaginální svědění;
 • hořící;
 • kyselý zápach;
 • vůně ryb;
 • přítomnost sraženin;
 • výtok tvarohu;
 • Zvýšení teploty.

Takové sekrece se liší od fyziologických v sytosti barev. Bolestivý hlen bude vypadat jasněji. Pro vaginální kandidózu je charakteristický zápach ryb. U kandidózy má výtok světlý odstín, ale zanedbaná forma se projevuje přítomností žlutého hlenu.

Přesnou příčinu výskytu žlutého výtoku u ženy nelze určit pouze barvou a vůní. Nemoci mohou být způsobeny viry, bakteriemi nebo houbami. Patologický výtok je hojný. Mohou změnit svou barvu a odstín v závislosti na stupni patologie..

Nemoci reprodukčních orgánů:

 • Vaginitida. Příčinou jsou bakterie a houby rodu Candida. Provokujícím faktorem je mechanické poškození sliznic pochvy, onemocnění endokrinního systému, alergická reakce nebo snížení imunity. Onemocnění pokračuje svěděním, bolestmi při močení a pohlavním styku, hlen bude mít nepříjemný zápach. V gynekologické praxi se patologie vyskytuje u žen v reprodukčním věku.
 • Adnexitida. Nemoc je zánětlivá. Ovlivňuje přídavky dělohy a tuby. Vyvíjí se kvůli stafylokokům, streptokokům, Escherichia coli, gonokokům. Provokujícím faktorem onemocnění je přítomnost chronického stresu, přepracování a pokles imunity. Pokud se neléčí, naruší se integrita epiteliálního krytu dělohy. Při patologii se objevuje bolest v dolní části břicha, menstruační nepravidelnosti a močení. V závažných případech vede adnexitida k neplodnosti.
 • Salpingitida. Zánětlivé onemocnění vejcovodů. Vyvíjí se v přítomnosti patologické mikroflóry. Dochází k hromadění serózní tekutiny, která nakonec zežloutne. Mezi příznaky patří bolest během menstruace, horečka, nevolnost a zvracení..

Bakterie jsou součástí neutrální mikroflóry pochvy. Nejsou škodlivé, pokud máte zdravou imunitu. Vejcovod a nadvarlete jsou sterilní. Přítomnost dokonce neutrálních bakterií v těchto orgánech vede k rozvoji nemocí.

Pokud je po pohlavním styku jasně žlutý hlen, je pravděpodobnost STD vysoká. Souběžné příznaky zahrnují bolestivé pocity během sexu, vaginální pálení a svědění, krvácení uprostřed menstruačního cyklu a nepříjemný zápach.

Pohlavně přenosné choroby, které způsobují žluté výtoky u žen:

 • Kapavka. Inkubační doba je 2-10 dní. Hlen se stává žlutým nebo žlutozeleným. Žena bude během močení cítit bolest a samotný výtok způsobí podráždění a zarudnutí zevních genitálií..
 • Trichomoniasis. Je považována za nejčastější infekci urogenitálního systému. Charakteristickým znakem onemocnění je otok zevních pohlavních orgánů a přítomnost žlutého pěnivého výboje. Existuje výrazné svědění a podráždění sliznic. Inkubační doba je 4–5 dní, ale onemocnění může být po dlouhou dobu bez příznaků.
 • Chlamydie. Toto onemocnění postihuje 5 až 15% lidí v reprodukčním věku. Ženské tělo je náchylnější k chlamydiím než mužské. Pokračuje uvolňováním hnisavého hlenu.

Hnisavý žlutý výtok naznačuje poškození dělohy, přívěsků nebo vejcovodů. Přítomnost takového hlenu naznačuje, že tkáně orgánů jsou ve stavu zanedbávání. Nedostatek léčby významně zvyšuje riziko vzniku neplodnosti.

K menopauze u žen dochází po 50 letech. V této fázi se tělo připravuje na zastavení reprodukce. Dochází k restrukturalizaci endokrinního systému, v důsledku čehož je narušeno hormonální pozadí. Estrogen je zodpovědný za výkon ženských genitálií. Nedostatek tohoto hormonu vede k rozvoji hyperplazie endometria. Sliznice jsou hrubé, což zvyšuje koncentraci epitelu v hlenu. Žluté zbarvení může být způsobeno nejen vysokou koncentrací epiteliální tkáně, ale také absencí menstruace.

Nástupu menopauzy předchází prodloužení cyklu. Nejprve se zvýší na 40 dní, poté o 2 měsíce. Menstruace během menopauzy u žen je, ale má skrovnou povahu. V této době lze pozorovat žlutý výtok, jako u normální menstruace. Štíhlé krvácení je může ztmavit..

V raných fázích těhotenství má žena vaginální výtok. Obvykle jsou průhledné nebo slabě nažloutlé. Hlen je nadměrná sekrece, kterou po početí vylučuje děložní čípek. Vytváří se druh korku, který chrání plod před negativními faktory.

Žlutý výtok u žen během těhotenství je ve druhém trimestru normální. Jsou způsobeny aktivním růstem plodu a změnami v hormonálním pozadí. Vaginální sliznice se stává citlivou. Vnější dráždivé látky ve formě polštářků nebo syntetického spodního prádla mohou vést tělo ke zvýšení sekrece.

Hustý žlutý výtok se objeví týden před porodem. Znamená to, že se uvolnila sliznice, která chrání vstup do dělohy. Čistý, hojný výtok průhledné barvy není patologií během těhotenství. Přítomnost příznaků ve formě svědění, pálení a bolesti však naznačuje infekci.

Léčba žlutého výtoku u žen doma spočívá v komplexní terapii. Používá se tradiční medicína a léky. Před zahájením léčby byste se měli poradit se svým lékařem.

PravidloPopis
Normalizace výživyToto je první krok k oživení. Měli byste vyloučit příjem tučných jídel a konzervovaných potravin. U kandidózy musíte úplně opustit všechny potraviny, které obsahují cukr.
HygienaŽena se musí umýt dvakrát denně. Dodržování hygienických pravidel normalizuje vaginální mikroflóru.
Normalizujte spánkové vzorceMusíte jít spát při západu slunce. Noční režim bdělosti vede k rozvoji onemocnění endokrinního systému, způsobuje nedostatek odpočinku, přepracování a zhoršení imunity

Recepty tradiční medicíny:

ProstředekPopis
Jehlové koupelePřidejte 150 g suché borovice na 3 litry vody. Použijte kůru, kmen nebo větve s čerstvými jehlami. Dusíme 40 minut na mírném ohni. Ukázalo se, že je to lehký antibakteriální extrakt pro koupel
Šťáva z kopřivyPoužijte dezertní lžíci třikrát denně. Pomáhá snižovat bolestivost žlutým výtokem nebo menstruací
Sprchový vývarNalijte lžíci borůvkových listů do sklenice vroucí vody. Vařte 15 minut. Filtrujte a před použitím ochlaďte. Používejte jednou denně
Třezalka tečkovanáLžíce suchých bylin na 1 litr vroucí vody. Vaříme 30 minut na mírném ohni. Naplňte přes tenkou látku a použijte na sprchování

Pro zlepšení imunity lékaři doporučují užívat vitamíny. Je prospěšné zahrnout do léčby vitamíny C, B6 a B12.

Žlutý výtok u žen

Měli bychom považovat žlutý výtok u žen za patologii a měl bych okamžitě kontaktovat gynekologa? Ženské tělo je individuální, proto může být změna vaginální leucorrhoea absolutní normou, zejména se tajemství před nástupem menstruace poněkud liší v konzistenci a barvě.

Docela často se nažloutlý výtok u žen vyskytuje na pozadí absolutního zdraví. Tuto změnu přirozeného tajemství je možné považovat za variantu normy pouze při absenci příznaků naznačujících vývoj patologického stavu. Jedná se o bolest v dolní části břicha, pálení a svědění v perineu, nepohodlí při močení a další. Jasně žlutý výtok, který se objeví, zpravidla naznačuje vývoj genitální infekce..

Druhy žlutého výboje

Žlutý výtok lze podmíněně rozdělit na přirozený - považovaný gynekologem za přijatelnou normu - a patologický. Druhé přicházejí s vůní a bez zápachu.

Bez zápachu

Nažloutlý výtok bez zápachu může naznačovat vývoj onemocnění ženského reprodukčního systému. Příčiny stavu mohou být:

 1. Kolpitida. Fyziologická sekrece se zvyšuje, ale nemění odstín a vůni. Typickými projevy jsou svědění, pálení v oblasti vnějších genitálií, otoky a hyperemie vulválních tkání, nepříjemné pocity při močení..
 2. Adnexitida (kombinovaný zánět vaječníků a vejcovodů). Další příznaky - bolest v podbřišku, sahající až do bederní oblasti, zhoršená pohoda, horečka.
 3. Cervikální eroze. Poškození vaginálního segmentu děložního čípku může být doprovázeno také výskytem žluté leucorrhoea. Tento znak označuje výskyt zánětlivého procesu a přidání sekundární bakteriální infekce..

Po ošetření erozí je variantou normy přítomnost nažloutlých nečistot v hlenu.

S vůní

Výtok u žen nažloutlé barvy, doprovázený výskytem nepříjemné vůně, nemůže být změnou normy. Tento příznak naznačuje vývoj jakéhokoli patologického procesu..

Žlutý výtok u žen se specifickým odorantem může být známkou následujících onemocnění:

 1. Vaginóza (vaginální dysbióza). Leucorrhoea s touto patologií získává charakteristický rybí jantar a je konzistence vodnatější. Patologie je zánětlivý proces, který se tvoří ve vaginální sliznici na pozadí narušení přirozené rovnováhy mikroflóry. Důvodem může být - užívání drog ze skupiny antibiotik, změny hormonálních hladin, porušení pravidel intimní hygieny atd..
 2. Endometrióza Onemocnění hormonální povahy, doprovázené patologickou proliferací buněk endometria dělohy a jejím výstupem mimo orgán. Dalším příznakem onemocnění je výskyt hojné vaginální leucorrhoea tmavě žluté nebo hnědé barvy. Konzistencí připomíná vodu a má velmi nepříjemný, štiplavý zápach.
 3. Rakovina ženského reprodukčního systému. U těchto onemocnění je typický vývoj krvácení, stejně jako výskyt červeno-žlutého tajemství. Žlutý odstín označuje přítomnost hnisavých složek v leucorrhoea. Vůně tajemství se stává velmi nepříjemnou (obsahuje tóny hniloby). Další příznaky - bolestivost zasahující do podbřišku a křížové oblasti, celková slabost, letargie, úbytek hmotnosti.

Silný žlutý výtok u žen, který získává silnou páchnoucí vůni, v přítomnosti onkopatologie, doprovází tvorbu fistulózního kanálu spojujícího orgány ženského reprodukčního systému s konečníkem nebo močovým měchýřem.

Nažloutlý výtok u žen po potratu / diagnostické kyretáži naznačuje infekci a přidání sekundární bakteriální infekce.

Samodiagnostika genitální infekce je nemožná, protože vnější příznaky u těchto onemocnění jsou velmi podobné. Pouze odborník může určit typ patogenů a předepsat odpovídající léčbu po provedení příslušného výzkumu.

Možné důvody

Možné důvody pro vznik hlenu, nažloutlé, bez zápachu nebo bez zápachu, jsou četné. Zejména jak hojná, tak skromná leucorrhoea bez silného zápachu může působit jako příznak poruch ve fungování orgánů ženského reprodukčního a urogenitálního systému. Jsou považovány za známku zánětlivého procesu..

Nelze však vyloučit přirozenou příčinu jejich výskytu. Vaginální leucorrhoea u žen bez zápachu se může fyziologicky tvořit. Faktem je, že obsahují sekreci uvnitř vaginálních žláz, mrtvé epiteliální buňky, mrtvé bakterie. Je to jejich kombinace s původně průhledným hlenem, která způsobuje změnu jeho přirozeného odstínu na výraznou bílou nebo nažloutlou barvu.

Vaginální leucorrhoea u žen bez zápachu se může objevit po umělém a přirozeném ukončení těhotenství. Odmítnutí krvavé sekrece během tohoto období je normou..

Někdy se po pohlavním styku objeví žlutý vaginální hlen. Pokud se objevila po nechráněném pohlavním styku, důvodem je smíchání fyziologického ženského tajemství a ejakulátu partnera. Výboj se normalizuje po přibližně 8 až 10 hodinách. Pokud po použití kondomu zbarví tajemství, pak je příčinou aktivní aktivita vaginálních žláz, které produkují přirozené mazání.

Mezi další důvody vzniku nažloutlé leucorrhoea patří:

 • nevyvážená strava - přítomnost velkého množství kořeněných, mastných, kyselých potravin v nabídce může způsobit změny ve složení sekrece;
 • hormonální nerovnováha;
 • období před a po skončení menstruace;
 • období ovulace - výskyt husté a hojné sekrece žlutě průhledné barvy naznačuje uvolnění vajíčka připraveného k oplodnění;
 • užívání perorálních kontraceptiv doprovázených rychlou restrukturalizací hormonálního pozadí - žena si často všimne slabého nažloutlého výtoku;
 • častá změna sexuálních partnerů - podobná úprava hlenu je reakcí adaptace vaginálního prostředí na novou mikroflóru partnera.

Důsledky, pokud se neléčí

Při absenci adekvátní léčby je možný vývoj negativních důsledků pro zdraví žen. Jsou určeny identifikovanou patologií.

Jakýkoli zánětlivý proces při absenci léčby je náchylný k chronice. Důsledky nedostatečné léčby nebo její úplné absence mohou být:

 • časté relapsy s exacerbací příznaků typických pro tuto chorobu;
 • neplodnost;
 • obvyklý potrat;
 • předčasné dodání;
 • mimoděložní těhotenství a další.

S příchodem menopauzy se zvyšuje riziko onkologie orgánů ženského reprodukčního systému.

Kdy navštívit gynekologa?

Žlutý výtok bez zápachu u žen lze považovat za přijatelnou fyziologickou normu, pokud nejsou doprovázeny vývojem patologických příznaků. Je třeba si uvědomit, že mírné zvýšení obvyklého objemu hlenu s mírnou změnou stínu je možné před nástupem menstruace, stejně jako před a během ovulace. Přípustná míra - od světle žluté až nažloutlé s krémovými nuancemi.

Fyziologická sekrece má homogenní konzistenci. Nejsou v něm žádné hrudky. Odchylka od normy je indikována výskytem:

 1. Sýrový bílý.
 2. Hustý a řídký, pěnivý hlen.

Pokud se takové změny objeví, doporučuje se vyhledat lékařskou pomoc. Gynekolog odebere tampon k vyšetření vaginální mikroflóry. Dále se provádí bakteriální očkování. Je nutné identifikovat původce nemoci a citlivost testovaného léčiva.

Léčba nemocí, které způsobují nažloutlý výtok

Pokud je detekován zánětlivý proces doprovázený výskytem hnisavé leucorrhoea, pacient potřebuje urgentní hospitalizaci. Lůžková terapie bude rovněž nutná, pokud jsou přítomny následující příznaky:

 • výrazná bolestivost v dolní části břicha;
 • bolest v bederní oblasti;
 • zvýšení tělesné teploty na vysoké hodnoty.

Pokud je hnisavý hlen důsledkem exacerbace chronické patologie ženského reprodukčního systému, musí pacient podstoupit léčbu ve specializované nemocnici.

Bez ohledu na blahobyt pacientky, pokud je nalezena leucorrhoea neobvyklá ve složení a barvě, musí co nejdříve navštívit gynekologa. Lékař určí typ onemocnění a předepíše adekvátní léčbu diagnózy.

Abyste zabránili rozvoji komplikací a vyhnuli se chronice onemocnění, musíte pravidelně navštěvovat ordinaci gynekologa. Pokud se objeví netypická leucorrhoea se současnými patologickými příznaky, je vhodné co nejdříve vyhledat lékaře.

TOP 5 osvědčených venerologických klinik

 1. MedCenterService (18 poboček)
  8 (495) 324-88-22
 2. SM-Clinic (13 poboček)
  8 (495) 292-63-14
 3. Nejlepší klinika (3 pobočky)
  8 (495) 023-33-00
 4. Akademie zdraví
  8 (495) 162-57-77
 5. Placené lékařské centrum pro dermatologii a venerologii
  8 (495) 532-66-57

Žlutý výtok u žen: příčiny a léčba, s vůní nebo bez zápachu

Lidské tělo samo vydává signály, když se v něm objeví něco neobvyklého. Zdraví reprodukčního systému žen lze posoudit podle povahy každodenního výtoku a stability menstruačního cyklu. Pokud jsou krvavé a zelené výboje ve většině případů patologické stavy, pak mnoho žen neví, jak interpretovat žlutou barvu výtoku. Níže se podíváme na příčiny vzniku žlutého výtoku a co dělat, pokud si všimnete takového příznaku..

Žlutý výtok - norma nebo patologie?

Denní výtok ženy je tajemstvím vaginální sliznice a děložního čípku. Plní ochrannou funkci - patogenní mikroorganismy, které dokázaly proniknout dovnitř a všechny zbytečné částice se hromadí na sliznici a jsou vylučovány z těla spolu s určitým množstvím sekrecí.

Kromě toho je na vaginální sliznici přítomno velké množství mikroorganismů, které tam vytvářejí určité prostředí a zabraňují rozvoji zánětlivých a infekčních procesů. Normálně může být denní výtok, který je čistým tajemstvím žlázových buněk plus zbytečných látek, které se do něj dostaly, průhledný, bílý nebo nažloutlý. Stín je velmi důležitý ve žluté barvě výtoku, protože výrazná žlutá barva pravděpodobně naznačuje přítomnost patologie a po několika dnech se může změnit na zelený odstín.

Normální ženské denní sekrece jsou ty, které splňují následující charakteristiky:

 • nenechávejte na prádle skvrny;
 • nejsou doprovázeny dalšími nepříjemnými příznaky, například svěděním, nepohodlí, podrážděním, otokem a dalšími;
 • denní objem nepřesahuje 5 ml, s výjimkou období ovulace a intimních kontaktů;
 • mají tekutou homogenní konzistenci;
 • nemají nepříjemný zápach.

Z fyziologických důvodů (těhotenství, stres, sexuální vzrušení, stravovací návyky) mohou nastat drobné změny v množství nebo barvě výtoku, ale to nemá vliv na kvalitu života a pohodu pacienta..

Pokud dříve byl výtok pacienta průhledný nebo bílý a poté získal žlutý odstín nebo navíc doprovázen svěděním, existuje vysoká pravděpodobnost vzniku zánětlivého a infekčního procesu. V tomto případě musíte určitě vyhledat radu lékaře, podstoupit úplné vyšetření a zahájit správný léčebný režim..

Příčiny žlutého výboje

Žlutý výboj může nastat z mnoha důvodů. Některé z nich jsou fyziologické, ale nedoporučuje se, aby žena těmto problémům samostatně porozuměla. Mnoho infekčních a zánětlivých procesů je latentních nebo slabě exprimovaných, takže je může identifikovat pouze kvalifikovaný odborník. Žlutý vaginální výtok může být způsoben:

 • Fyziologické změny v těle nebo pravidelná změna ve fázi menstruačního cyklu. Všechny přírodní procesy jsou považovány za normu. Nažloutlý výtok se často vyskytuje během těhotenství, během ovulace a po menstruaci. Množství hlenu může být mírně zvýšeno, ale obecně příznaky nenarušují celkovou pohodu ženy a nejsou doprovázeny žádným nepohodlí.
 • Zánětlivý proces. Téměř všechna onemocnění jsou doprovázena zánětlivým procesem, který je lokalizován v postižené oblasti. Současně vstupuje do tkání velké množství mediátorů zánětu, stejně jako buňky imunitní obrany, které se snaží eliminovat vzniklé narušení. Žlutá barva výtoku může být způsobena právě odumřelými buňkami imunitního systému a exsudátem, který se uvolňuje při poškození nebo zničení buněk. Zánětlivé procesy se obvykle projevují několika příznaky. Kromě změny barvy výtoku si žena všimne bolesti v dolní části břicha, nepohodlí při močení, svědění, pálení, pocity tahání v dolní části zad, nepříjemný zápach vaginálního hlenu a další.
 • Alergická reakce. Ke změně množství a povahy výtoku může dojít v důsledku alergií, ke kterým dochází v reakci na syntetické spodní prádlo, přidání barviv nebo vonných látek. Alergie na výrobky pro intimní hygienu, polštářky nebo lubrikanty jsou běžné..
 • Přítomnost maligních nebo benigních novotvarů může také vést ke vzniku žlutého výtoku.

Co říká žlutý výtok s vůní??

Nepříjemný zápach je obvykle způsoben přítomností patogenní mikroflóry a toxinů, které produkuje. Kromě toho může během rozpadu tkáně vznikat nepříjemný zápach, například při ničivých gynekologických onemocněních. Ve většině případů nepříjemný zápach žlutého výtoku naznačuje nerovnováhu mikroflóry a rozvoj vaginózy. Mohou to vyvolat následující faktory:

Změna hormonálních hladin

 • snížená lokální a obecná imunita;
 • léčba antibakteriálními léky;
 • infekce infikovaného sexuálního partnera;
 • poporodní období.

Aktivně se rozvíjející infekce při absenci správné léčby se rozšíří do sousedních oblastí a může proniknout do děložní dutiny a způsobit endometritidu.

Pachový výtok se může objevit u různých onemocnění. Mezi hlavní patogeny patří streptokoky, chlamydie, Trichomonas, gonokoky a další. Jedním z nejčastějších patologických stavů je kolpitida, která je nyní diagnostikována u každé třetí ženy. Kromě změny barvy denního výtoku je takový zánět doprovázen dalšími příznaky, například:

 • přítomnost pěny ve vaginálním hlenu;
 • svědění a pálení;
 • otok.

Je pravidlem, že u každého patogenu představuje žlutý výtok mrtvé patogeny a mrtvé imunitní buňky. Takové vaginální tajemství bude téměř vždy doprovázeno nepříjemným zápachem..

Endometrióza je méně častá než kolpitida, ale je také doprovázena výskytem žlutého výtoku s nepříjemným zápachem. Toto onemocnění je proliferace výstelky dělohy a vývoj stejné tkáně mimo orgán. Problém je charakterizován určitými příznaky, zejména silnými menstruačními křečemi, které lze pociťovat v celé peritoneální oblasti, a také těžkým žluto-hnědým výtokem s pronikavým zápachem..

Žlutý výtok bez zápachu

Změnu barvy denního výtoku na žlutou a nepřítomnost nepříjemného zápachu mohou vyvolat fyziologické i patologické důvody. Obvyklý průhledný hlen může při vystavení vzduchu mírně zžloutnout a na spodním prádle nebo kalhotkách nevypadá dostatečně bíle.

Pokud nebudou dodržována pravidla osobní hygieny, může dojít k narušení rovnováhy vaginální mikroflóry, což povede ke změně barvy výtoku. Drobné změny barev jsou povoleny při fyziologických výkyvech hormonálního pozadí, například před menstruací, během těhotenství, se změnami v pubertě souvisejícími s věkem a dokonce i po psychologických zkušenostech.

V počátečních stadiích jakéhokoli patologického procesu může nepřítomný nepříjemný zápach chybět. Pokud si žena všimne, že příznaky v průběhu času postupují, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Mnoho chronických onemocnění, zejména endokrinního nebo močového systému, může vyvolat změnu barvy výtoku. Totéž se může stát s mechanickým poškozením vaginální sliznice, například po diagnostických manipulacích nebo chemickém poškození.

Žlutozelený výboj

Zelená barva výtoku je způsobena mrtvými leukocyty, proto s výskytem takového stínu existuje vysoká pravděpodobnost infekčního a zánětlivého procesu.

Žlutozelený odstín může mít výtok s trichomoniázou. Patogen v tomto případě je sexuálně přenosný a může být po dlouhou dobu ve vagině, což vyvolává zánět. Dalšími příznaky jsou často svědění a otok vulvy.

Podobná situace nastává při infikování chlamydií nebo mykoplazmou. Výboj v tomto případě nejen mění barvu, ale také se stává hojnějším a silnějším..

S oslabením imunitního systému se u většiny žen vyvine drozd. Na pozadí toho však mohou být také aktivní další oportunní mikroorganismy, což povede k výskytu žlutozeleného výtoku s kyselým zápachem..

Často dochází ke zežloutnutí vaginálního hlenu kvůli problémům s močovými cestami, protože jsou anatomicky blízko genitálií ženy..

Pokud zánětlivý proces ovlivnil vejcovody nebo vaječníky, příznaky se neomezují pouze na místní projevy. Kromě změny barvy výtoku si žena všimne zhoršení celkové pohody, vzhledu bolesti, zvýšení teploty.

Žlutý výtok během těhotenství

Období těhotenství je charakterizováno kolísáním hormonálních hladin, které ovlivňují všechny procesy v těle, včetně imunity. Pokud se u těhotné ženy objeví žlutý výtok, který není doprovázen nepříjemným zápachem nebo jinými příznaky nepohodlí, lze tyto změny považovat za fyziologické. Barva a povaha výboje se zpravidla po nějaké době samy normalizují..

Během těhotenství se navíc aktivuje sekreční funkce pochvy pro zvýšenou ochranu proti patogenním bakteriím a čištění od mrtvých epiteliálních buněk. Současně se uvolňují cervikální sekrece, které tvoří slizniční zátku. To vše může způsobit změnu barvy denního výboje směrem k žlutému odstínu..

Následující příznaky by měly upozornit těhotnou ženu:

 • nepříjemný zápach výtoku;
 • vzhled příměsi krve nebo hnisu (hustá zelená hmota);
 • svědění, bolest nebo zarudnutí.

Pokud se současně se žlutým výtokem objeví nepohodlí, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Co dělat, když se objeví žlutý výboj?

Pokud žlutý výtok způsobuje ženě nepohodlí, musíte se obrátit na gynekologa a provést úplné vyšetření a testování. Lékař provede vyšetření pomocí gynekologického zrcadla, ultrazvukové vyšetření a také provede nátěr k určení vaginální mikroflóry. Získané výsledky pomohou stanovit správnou diagnózu a určit příčinu patologického výtoku..

V přítomnosti zánětlivě-infekčního procesu jsou předepsány látky, které potlačují růst vylučované patogenní mikroflóry. Může to být antibakteriální, antifungální nebo antiprotozoální. V závislosti na závažnosti onemocnění lze léky podávat lokálně nebo systémově.

Současně lékař doporučí léky, které pomohou obnovit správnou rovnováhu mikroflóry. Pokud je identifikován konkrétní patogen, měla by být léčba prováděna oběma sexuálními partnery a mělo by se upustit od blízkých kontaktů až do konce léčby.

Prevence žlutého výboje

Mnohým problémům v oblasti gynekologie lze předcházet dodržováním jednoduchých pokynů:

 • Nenechte si ujít preventivní prohlídky u gynekologa. Mělo by se to stát každých šest měsíců..
 • Veďte zdravý životní styl, cvičte, dodržujte zásady správné výživy. Mnoho potravin, stejně jako alkohol, negativně ovlivňuje stav sliznic a mikroflóry pochvy.
 • Mějte sex s pravidelným partnerem nebo používejte bariérovou antikoncepční metodu.
 • Dodržujte pravidla osobní hygieny - podle potřeby se osprchujte a také používejte speciální výrobky pro intimní oblast.
 • Snažte se vyhnout se podchlazení a postarat se o stav obecné imunity.
 • Noste přírodní spodní prádlo, nejlépe bílé, protože barviva mohou způsobit alergické reakce.
 • Nepoužívejte nadměrně sprchování a nevyléčujte se. To může vést k odstranění prospěšné mikroflóry a aktivní reprodukci patogenů.

Mnoho žen má před menstruací bolavý vaječník. Bez ohledu na věk se tento syndrom vyskytuje u jedné z pěti žen. Lékaři vylučují možnost patologie, když vaječník před menstruací moc nebolí.