Vagikal
přírodní léčba intimních ženských problémů

Douching je mytí vagíny tekutými léky. Sprcha je rozšířená jako součást domácí léčby, jako druh „lidové léčby“. Farmaceutický průmysl však nabízí také řešení pro sprchování, navíc někteří gynekologové předepisují tento postup v kombinaci s jinými. Je třeba poznamenat, že dnes se vaginální výplach absolutně nedoporučuje, a pokud někdo zažil výhody této metody na základě své vlastní zkušenosti, pak je rozumné poznamenat, že pozitivního výsledku v každém konkrétním případě je pravděpodobnější dosáhnout díky jiným metodám léčby, protože výplach nikdy předepsán jako nezávislý léčebný postup.

Může se objevit další otázka pro nadšence do sprchování: proč se u sprchování neobjevují nevýhody tohoto zacházení? Odpověď je jednoduchá: protože ženy mají sklon přisuzovat vedlejší účinky sprchování přirozenému průběhu onemocnění. Sprchovací procedura si získala popularitu díky své absolutní čistotě - pokud žena pociťuje svědění a podráždění v pochvě, pozoruje leucorrhoea nebo nepříjemný zápach, nebo možná používá vaginální čípky, jak je předepsáno lékařem, po kterém na prádle zůstávají stopy, existuje přirozená touha po očištění, opláchnutí co se stane v důsledku sprchování.

Sprchování po použití vaginálních čípků může předepsat pouze lékař předchozí generace. Takové sprchování bylo neuvěřitelně populární například během Sovětského svazu. Právě tento postup mohou matky a babičky, které byly léčeny v sovětských lázních, doporučit svým dcerám. Je nerozumné a neuctivé zpochybňovat zkušenosti lékařů této generace. Každá doba má své vlastní představy o účinné medicíně. Pokrok nezastaví. Dnes je kategoricky kontraindikováno sprchování při léčbě chronických zánětlivých procesů ve vagině, a ještě více při léčbě eroze, dysplázie nebo fibroidů. K těmto závěrům dospěli vědci, kteří prováděli klinická pozorování a studie, jejichž účelem bylo posoudit skutečný účinek sprchování na zdraví žen..

Na základě těchto studií bylo zjištěno, že sprchování je více pravděpodobné, že bude škodlivé pro ženské tělo, než užitečné:

 • sprchování odplavuje nejen výsledky vitální aktivity škodlivých mikroorganismů, ale také přirozené mazání v pochvě;
 • sprchování narušuje přirozenou rovnováhu pH, kyselost v pochvě;
 • v důsledku sprchování je narušena aktivita prospěšných laktobacilů v pochvě a vytvářejí se podmínky příznivé pro rozvoj infekčního onemocnění;
 • narušení přirozené bariéry na cestě patogenních mikroorganismů přispívá k jejich dalšímu pronikání přes cervikální kanál do vejcovodů, do děložní dutiny a do vaječníků;
 • sprchování přispívá k rozvoji bakteriální vaginózy a drozdů - příčinou těchto onemocnění je porušení vaginální mikroflóry, k čemuž vede pravidelné sprchování;
 • sprchování zvyšuje riziko infekce a zánětu ženského reprodukčního systému.

Pokud je žena zdravá (není náchylná k alergiím, nebere nekontrolovatelně perorální antikoncepci nebo antibiotika, nejsou pozorovány žádné infekce ani pohlavně přenosné choroby) a je pravidelně sledována gynekologem, nemá smysl se sprchovat, a to i proto, aby se zabránilo početí. Ženské tělo se samostatně vyrovná s očištěním od minimálního dostupného množství patogenních mikrobů. Sprchování (citronová šťáva, ocet nebo minerální voda) jako způsob, jak se chránit před nechtěným těhotenstvím, nemá žádné vědecké vysvětlení, tato metoda by spolu s metodou přerušeného styku podle moderních gynekologů měla být už dávno pozůstatkem minulosti.

Výsledky klinických studií se snižují na skutečnost, že sprchování je naprosto nepřirozené, čištění vagíny tímto způsobem narušuje přirozené procesy v ženském těle. Ve stejných případech, kdy bylo předepsáno sprchování (léčba některých gynekologických onemocnění, plavání ve vodních útvarech nebo návštěva bazénů atd.), Se dnes doporučuje používat vaginální čípky s funkcí normalizace přirozené mikroflóry v pochvě. Vagikální vaginální čípky mají podobný účinek jako výplach. Obsahují výtažek z měsíčku a podle toho mají baktericidní a mikroflóru normalizující účinek, ale na rozdíl od sprchování nepřispívají k narušení kyselosti a vyplavování užitečných laktobacilů z ženských orgánů.

Bez ohledu na to, zda vstoupit do procesu sprchování je osobní volbou každé ženy, má právo projednat to se svým ošetřujícím lékařem. Je však logické si připomenout, že sprchování je kategoricky kontraindikováno:

Jak udělat domácí sprchu a jaké je její použití?

Sprchování je u žen dobře známá a často používaná metoda. Jeho podstata spočívá v zavedení různých druhů tekutin do vaginální dutiny, které se liší svým složením a mají různé účely.

 1. Proč potřebuješ?
 2. Pravidla sprchování
 3. Sprchová zařízení
 4. Sprchování na klinice
 5. Je vůbec možné sprchovat se??
 6. Kontraindikace
 7. Je časté sprchování bezpečné??
 8. Sprchování během těhotenství
 9. Sprchování sodou během těhotenství
 10. Kontraindikace pro sprchování během těhotenství
 11. Douching jako ochrana před pohlavně přenosnými chorobami
 12. Sprcha jako ochrana proti těhotenství
 13. Sprchování za zánět
 14. Děložní myomy a sprchování
 15. Sprcha a endometrióza
 16. Sprchování za erozi děložního čípku
 17. Sprchování během menstruace
 18. Douchingová řešení
 19. Tradiční metody
 20. Léky
 21. Dimexid
 22. Jódový roztok
 23. Bifidumbacterin
 24. Kreolin
 25. Tipy na sprchování
 26. Varování
 27. Recenze

Proč potřebuješ?

V současné době existují dva hlavní cíle sprchování:

 • Poskytuje léčivý účinek.
 • Profylaktické použití k prevenci patologických stavů.

Sprchování lze použít u žen v různých věkových skupinách. Předpokladem pro splnění je přítomnost historie sexuální aktivity, tj. nedostatek panenské blány.

Podstatou metody je vymytí bakterií, hub nebo biologických tekutin z vaginální dutiny, stejně jako při zavádění léku přímo do ohniska, obcházet krevní oběh.

Pravidla sprchování

Sprchová zařízení

Pro správné domácí sprchování jsou zapotřebí následující nástroje:

 • Esmarchův zavlažovač. Jedná se o zařízení vyrobené ze špičky a nádoby se sebranou tekutinou. Princip činnosti je založen na odstraňování tekutiny vlastní gravitací.
 • Můžete použít stříkačku. Jedná se o gumový výrobek ve tvaru hrušky s jiným objemem. Charakteristickým rysem odrůd stříkaček je typ hrotu, jedná se buď o hrot z měkké gumy, který se snadno ohýbá, nebo jde o tvrdý plastový podstavec. Ty se nedoporučují používat kvůli vysokému riziku poranění genitálií..
 • Doporučuje se používat plenu vyrobenou z voskovaného materiálu, který chrání domácí předměty před vniknutím drog.
 • V některých případech, zvláště pokud máte malou injekční stříkačku, možná budete potřebovat šálek nebo šálek k držení léku. Odtud bude sbírána tekutina.

Sprchování na klinice

Některé ženy se potýkají s takovým problémem, když je nemožné jej z různých důvodů odstranit domácím sprchováním. Proto může ošetřující lékař předepsat sprchovací proceduru v nemocničním prostředí..

Indikace:

 • Těhotenství.
 • Těžký zánětlivý proces, který vyžaduje povinnou dynamiku stavu léčby.
 • Technická nemožnost provádění sprchování u žen se zvýšenou tělesnou hmotností, nepohodlí ve vztahu k poruchám struktury pohlavních orgánů atd..

Z výše uvedených důvodů lékař předepisuje sprchování zdravotnickým pracovníkem, který s výhradou všech pravidel asepsy a antiseptik provádí postup.

Je vůbec možné se sprchovat?

Tato otázka je stále kontroverzní. Odborníci považují tuto metodu nejednoznačně, v některých případech se ukazuje jako nezbytná a jediná možná a v jiných je kontraindikována..

Kontraindikace

Douching je metoda, která by měla být používána za přísných omezení. To se týká skutečnosti, že existuje řada pravidel týkajících se povolení k sprchování a naopak kontraindikace.

Mezi nimi je třeba zdůraznit:

 • Použití sprchování k čištění vaginální dutiny od normálního objemu a povahy výtoku.
 • Nezávisle vyberte metodu sprchování a hlavní účinnou látku. Veškeré sprchování by mělo být předepsáno pouze pod přísným dohledem odborníka..
 • Před návštěvou gynekologa nemůžete použít sprchování, zvláště pokud máte stížnosti. To může skrýt celý klinický obraz patologického procesu..
 • Na pozadí akutního zánětlivého procesu, jakož i dalších stavů, ve kterých je možný přechod nemoci do nadměrných částí reprodukčního systému. To platí také pro sexuálně přenosné infekce..
 • Jakékoli typy sprchování jsou kategoricky kontraindikovány v případě neúplného hojení děložní dutiny. Může se jednat o stavy, jako je kyretáž děložní dutiny, pokud byla kyretáž prováděna při potratu, nemělo by se sprchování provádět dříve než 40 dní a neměli byste se sprchovat ani dříve než 30 dnů po narození dítěte, bez ohledu na způsob porodu, menstruační období a ve většině případů těhotenství různých období.

Je časté sprchování bezpečné??

Sprchování během těhotenství

Používání sprchování během těhotenství je stále kontroverzní. Důvodem je především možné riziko jeho dalšího průběhu..

Současně však v některých případech je to sprchování, které pomáhá eliminovat některé nepříznivé momenty spojené s aktivací mikroflóry.

Sprchování sodou během těhotenství

Jednou z nejpopulárnějších metod sprchování během těhotenství je použití roztoku sody. Protože právě tato látka může eliminovat takové problémy mnoha těhotných žen, jako je drozd nebo kandidóza.

Lékaři povolí použití sprchování sodou, pokud nedojde k problémům s průběhem těhotenství a hrozba neexistuje.

Pros sody:

 1. Na rozdíl od drog má soda nižší náklady a také nižší frekvenci podobných účinků..
 2. Soda není absorbována do systémového oběhu, a proto nevstupuje do plodu. Současně však poměrně snadno a rychle rozpouští mycelium houby, což přispívá ke zničení patogenu a zastavuje jeho dělení. Po několika sprchách mohou příznaky úplně zmizet..
 3. Také s vaginitidou nespecifické etiologie lze použít sprchování roztokem heřmánku. Odstraňuje příznaky zánětlivé reakce bez pomoci léků.

Kontraindikace pro sprchování během těhotenství

Sprchování má také řadu omezení ohledně jeho použití:

 • V první řadě by se sprchování nemělo používat, pokud hrozí potrat nebo předčasný porod..
 • Jednou z kontraindikací je isthmicko-cervikální nedostatečnost. V druhém případě může roztok proniknout do děložní dutiny nebo do membrán a také odstranit leukémii, která zabraňuje růstu mikroorganismů a jejich penetraci do plodu..

S výrazným procesem nebude sprchování vždy pomáhat eliminovat klinické projevy a nemoc nebude zcela odstraněna..

Douching jako ochrana před pohlavně přenosnými chorobami

V současné době je problém sexuálně přenosných infekcí stále častější.

To je způsobeno skutečností, že mnoho párů nepoužívá odpovídající ochranné prostředky.

Kondom je jediný nejúčinnější způsob ochrany před sexuálně přenosnými infekcemi..

Jedná se o metodu bariérové ​​antikoncepce, která zabraňuje průchodu infekčních agens latexem.

Existuje však předpoklad, že některé typy patogenů, zejména lidský papilomavirus, mohou díky své mikroskopické velikosti proniknout póry latexu.

Pro mnoho žen je mylná představa o ochraně před sexuálně přenosnými infekcemi, že doma používají sprchování. Tuto metodu kriticky vnímají gynekologové, protože v některých případech může sprchování nejen ochránit před infekcí, ale také přispět k jejímu postupu.

V druhém případě dochází při sprchování k ještě většímu postupu patogenů podél genitálního traktu. Z tohoto důvodu je pravděpodobné, že sprchování naopak zvyšuje pravděpodobnost vzniku zánětlivých procesů v oblasti horních genitálií..

Chlorhexidin se v poslední době rozšířil jako recept na sprchování. Tato látka má výrazný antiseptický a dezinfekční účinek..

Hlavním rysem je potřeba vytvořit roztok požadované koncentrace; k tomu se zředí připravený chlorhexidin. V nezředěném stavu může také způsobit popálení pochvy nebo děložního čípku a trvalé porušení mikroflóry.

Sprcha jako ochrana proti těhotenství

Existuje mnoho způsobů, jak zabránit nechtěným těhotenstvím, mezi nimiž není sprchování nejoblíbenější..

To je způsobeno vysokou mírou těhotenství. Na rozdíl od produktů s téměř 100% účinností dosahuje procento sprchování ne více než 15.

V některých případech je třeba poznamenat, že sprchování může naopak podpořit početí..

To je způsobeno skutečností, že některá řešení nepůsobí agresivně na spermie, ale současně přispívají k jejich postupu do děložního čípku a do děložní dutiny..

Ženy nejčastěji používají vlastní moč jako sprchu, která podle jejich názoru ničí spermie. Ve skutečnosti ve většině případů moč mírně pomáhá alkalizovat prostředí a eliminovat jeho kyselé pH, což je příznivý okamžik pro pokračování života spermií..

Sprchování za zánět

Děložní myomy a sprchování

Hlavním důvodem vzniku děložních fibroidů u ženy je výskyt hormonálního narušení, které může mít přechodný stav nebo může být trvalé.

Jsou to děložní fibroidy, které se v některých případech ženy pokoušejí vyléčit děložní fibroidy vyplachováním děložní dutiny.

Je však třeba poznamenat, že tato metoda není efektivní metodou řešení fibroidů, protože se neobnovuje nejen hormonální pozadí, ale také postupné snižování velikosti myomového uzlu.

Ženy, které chtějí zmenšit velikost nebo se zcela zbavit fibroidů, by proto měly zvolit pohodlnější metodu..

Sprcha a endometrióza

Endometrióza je onemocnění, které je způsobeno množením buněk endometria mimo jejich anatomickou oblast. Patologický proces je založen na narušení spojení hormonů a přebytku estrogenové složky.

Během menstruačního cyklu se onemocnění zpravidla vyvíjí a pouze při léčbě nebo s nástupem menopauzy začíná ustupovat. Podle mnoha žen může sprchování pomoci v boji proti endometrióze..

Sprchování za erozi děložního čípku

Eroze děložního čípku je u žen poměrně častou patologií.

Takový stav vyžaduje léčbu nebo pečlivé sledování stavu, protože s progresí procesu a absencí léčby mohou ve struktuře buněk děložního čípku a cervikálního kanálu dojít k nevratným procesům..

Nejnebezpečnější průběh eroze je spolu se zánětlivým procesem, protože v tomto případě existuje pravděpodobnost vzniku závažných dysplastických procesů, které jsou prekancerózním stavem.

Proto je důležité zabránit vzniku zánětu v pochvě a děložním čípku..

Sprchování během eroze je zaměřeno hlavně na snížení zánětlivého procesu a hojení defektu sliznice:

 1. Pro tento účel je široce používáno sprchování odvarem z heřmánku, který eliminuje zánětlivou reakci a podporuje lepší regeneraci sliznice..
 2. Podobný účinek má také roztok propolisu smíchaný s medem. V krátké době eliminuje zánětlivou reakci a také podporuje rychlou regeneraci buněk.

Sprchování během menstruace

Menstruace je absolutní kontraindikací pro sprchování..

Navzdory skutečnosti, že ženy považují sprchovací proceduru za opatření hygienického ošetření genitálií, jedná se o klam:

 • Během menstruace je absolutně fyziologickým stavem mírné otevření vnějšího os děložního čípku pro uvolnění krve skrz něj, ale při zpětném toku tekutiny může být obsah z děložní dutiny během sprchování vržen do vejcovodů.
 • Také při sprchování během menstruace se zvyšuje riziko vzniku zánětlivého procesu v důsledku infekce dolních pohlavních orgánů.

Douchingová řešení

Tradiční metody

Kromě léků pro léčbu a prevenci gynekologických patologií. Výhodou jejich použití je nízké riziko nežádoucích účinků a možnost jejich užívání, pokud existují kontraindikace užívání léků..

Jedním z rysů lidových metod je pomalejší nástup účinku, stejně jako možný vývoj kumulativního stavu. Akce může pokračovat po určitou dobu po ukončení léčby.

Recepty:

 • Pomocí řebříčku. Tato rostlina má protizánětlivé účinky a účinky na hojení ran. Pro přípravu roztoku používaného jako sprchování je nutné smíchat suchou řebříčkovou bylinu v objemu 4 lžíce s 200 ml čisté vody. Výsledná směs se 30 minut zahřívá na vodní lázni. Následně se ochladí na teplotu místnosti a filtruje. Pokud výsledný roztok zůstane menší než 200 ml, lze jej přidat čistou převařenou vodou. U tohoto řešení se sprchování provádí po dobu 5 až 10 dnů..
 • Sprchování bórovou dělohou. Tato rostlina je široce používána v gynekologické praxi, má nejen protizánětlivý účinek, ale také stabilizuje hormonální pozadí a zabraňuje rozvoji infekčního procesu v děložní dutině. Sprchování dělohou z bóraxu lze předepsat také u takových procesů, jako je chronická endometritida, endometrióza nebo neplodnost. Účinek se dostaví nejdříve 2–3 měsíce po pravidelném používání. Chcete-li připravit směs na sprchování, musíte nalít 30 gramů suché směsi se sklenicí vroucí vody. V případě potřeby se směs zahřívá ve vodní lázni nejdéle 5 minut. Pro své použití se směs zfiltruje a nechá se vychladnout na teplotu místnosti. Nebo můžete směs nechat 2 až 3 hodiny v termosce, aby se mohla naplnit. Minimální doba používání sprchování s dělohou borax je dva týdny. Předpokladem je přestat užívat během menstruace..
 • Sprchování děložním hřebíčkem. Tento bylinný přípravek se používá k léčbě neplodnosti nebo zánětu v pochvě. Chcete-li připravit lék z děložního hřebíčku, musíte smíchat 4 lžíce suché rostliny (tvar stonků, kořenů a květů je přijatelný), které se nalijí sklenicí vody. Směs musí být nalita hodinu, poté je ponechána vychladnout a přefiltrována. U sprchování je třeba roztok zředit dvakrát, poté začne sprchování.
 • Chcete-li odstranit příznaky vaginální dysbiózy, stejně jako pomoc při léčbě ureaplasmózy nebo kandidózy, stejně jako kolpitidy nespecifické etiologie, můžete použít odvar ze čtyřletého radiola.
 • Sage se používá k eliminaci kliniky kandidální kolpitidy nebo vulvovaginitidy. Někdy může být sprchování nahrazeno sedací vanou. Chcete-li použít vývar, musíte nalít 15 gramů suché bylinky šalvěje do sklenice vody a zahřívat ve vodní lázni po dobu 10-15 minut. Směs před sprchováním přeceďte a nechte pokojovou teplotu. Sprchování se provádí dvakrát denně, průměrná doba léčby je jeden týden.
 • V případě hnisavého procesu v oblasti vnějších genitálií, zejména pochvy a děložního čípku, se používá dubová kůra, která se připravuje na základě vody a podle potřeby se volí frekvence a doba trvání sprchování v závislosti na závažnosti patologického procesu..
 • Eukalyptová sprcha je předepsána k léčbě zánětlivých procesů v jakékoli části pohlavního ústrojí. V tomto případě může mít patologický proces různou závažnost, je akutní i chronický. Chcete-li připravit směs použitou jako sprchu, potřebujete jednu lžíci eukalyptu smíchanou s litrem převařené vody. Směs se vaří hodinu, poté se aplikuje při pokojové teplotě.

Léky

Dimexid

Jedná se o protizánětlivé činidlo, které může mít také lokální anestetický účinek. Protizánětlivé působení je založeno na antibakteriálním mechanismu.

Ve vaginální dutině je potlačeno uvolňování histaminu, což přispívá k rozvoji edému sliznice. Při aplikaci se sníží svědění a pálení, stejně jako pokles objemu výtoku z vaginální dutiny.

Způsob aplikace:

 1. Výhodou použití v gynekologii je pohodlí sprchování díky snadné přípravě roztoku požadované koncentrace.
 2. Sprchovací roztok musí být připraven ředěním koncentrátu rychlostí jedna ku jedné.
 3. V případě potřeby lze směs během sprchování zahřát na příjemnou teplotu.
 4. Před sprchováním je nutné určit individuální citlivost těla, protože tento Dimexid se aplikuje na oblast kůže stehna nebo předloktí.
 5. Po 5 minutách se reakce vyhodnotí, pokud chybí, můžete začít sprchovat.
 6. Délka léčby může být v průměru jeden nebo dva týdny. Četnost sprchování je jednou denně.

Jódový roztok

Hlavním účelem jeho použití je antifungální účinek, který při kontaktu se sliznicí působí dezinfekčně..

Způsob aplikace:

 1. Směs se připravuje v množství 5 gramů jódu na jeden litr vody.
 2. Roztok by měl mít pokojovou teplotu a před sprchováním se také stanoví individuální citlivost..
 3. Pro ošetření drozdů se sprchování roztokem jódu neprovádí déle než 7 dní.

Bifidumbacterin

Jedná se o přípravek vyrobený na základě živých bifidobakterií, které se běžně vyskytují na všech sliznicích těla..

Největší počet bakterií tohoto rodu se nachází ve střevech, ústech a vaginální dutině.

Vzhledem k obsahu těchto mikroorganismů na sliznicích je možné zabránit rozvoji zánětu v důsledku antagonistického účinku mikroorganismů, jakož i zabránit metabolickým poruchám a dysbióze.

Při vaginální dysbióze nebo dlouhodobém užívání lokálních nebo systémových antibakteriálních látek je nutná obnova bakteriální hmoty pochvy. Za tímto účelem se po hlavním průběhu léčby doporučuje použít sprchování bifidobakterinem..

Způsob aplikace:

 1. Pro přípravu roztoku požadované koncentrace použitého pro sprchování je nutné rozpustit 5-10 dávek difidobakterinu v malém množství teplé vody, poté se provede sprchování.
 2. V tomto případě je charakteristickým rysem sprchování doporučení odložit na chvíli získané řešení ve vaginální dutině.
 3. Délka léčby může být v průměru až 10 dní s každodenním jednorázovým sprchováním.

Kreolin

Taková droga je z hlediska svého složení docela nebezpečná, ale zároveň je široce používána v určitých kruzích žen..

Prodává se ve formě hotového roztoku obsahujícího dávky ichtyolu, zásady, kalafuny a mýdla.

V lékařské praxi pro lidi není droga oficiálně uznána pro použití, ale současně je široce používána ve veterinární medicíně a na doporučení některých gynekologů.

Díky svému složení je schopen poskytnout následující účinky, včetně potlačení fungální flóry, účinek úlevy od bolesti, zmírnění zánětu, hemostatický a antiseptický účinek.

Za přítomnosti defektů na pokožce dochází k jejich rychlejšímu hojení.

Způsob aplikace:

 1. Chcete-li připravit výsledný roztok, rozpusťte lžíci roztoku v jedné sklenici teplé vody.
 2. Délka léčby by neměla přesáhnout 5 dní.
 3. Kreolin by měl být používán k sprchování s maximální opatrností, s přihlédnutím ke všem kontraindikacím pro použití..
 4. V případě potřeby lze po týdnu aplikovat druhý léčebný postup..

Tipy na sprchování

Sprchovací procedura má řadu nuancí, mezi nimiž je třeba zdůraznit následující:

 • Není nutné provádět sprchovací proceduru k čištění pohlavních orgánů, stejně jako k odstranění známek, jako je výtok nebo nepříjemný zápach z pohlavních orgánů.
 • Pokud se takové stížnosti objeví, měli byste kontaktovat odborníka za účelem včasné diagnostiky a detekce patologického stavu před sprchováním, protože taková manipulace může změnit klinický obraz procesu.

Varování

Musíte mít na paměti:

 • Proceduru musíte provést pouze po konzultaci s odborníkem, pokud si zvolí potřebu sprchování, určí seznam povolených léčivých přípravků.
 • Sprchování je nutné zahájit až po vyloučení možných komplikací a možných rizikových faktorů.
 • V průběhu sprchování navštivte odborníka, který vyhodnotí účinnost postupů.
 • Sprchování by mělo být prováděno pouze za přísných pravidel a pokynů týkajících se podmínek prostředí.

Musím udělat sprchu po svíčkách. Co je to sprchování a jak na to

Douching je léčebný postup v gynekologii, který spočívá v mytí vagíny roztoky léčivých látek.

V současné době je sprchování považováno za léčebný postup, nikoli za hygienický, protože vnitřní prostředí našeho těla neexistuje „špinavé“. Některé ženy se sprchováním zbavují výtoku, ale proč? Koneckonců, vagina je speciálně lemována sliznicí, která vylučuje viskózní tajemství. Je to on sám, kdo má očistný účinek. S ovulací se množství sekrecí může mírně zvýšit, ale stále jsou přirozené a neškodné. To znamená, že pokud nemáte žádné nemoci, nemusíte se sprchovat, stačí se každý den sprchovat..

Infekce však také vedou k výtoku (bělejší). Některé z nich mají jinou barvu a vůni, způsobují podráždění a svědění, zatímco jiné ne. Obecně platí, že pokud se váš obvyklý výtok nějak změnil, je to důvod jít na vyšetření ke gynekologovi.

Co se může stát v důsledku častého sprchování? Přírodní mazivo se smývá, způsobuje podráždění tkání a zvyšuje riziko alergických reakcí. Kromě toho se mění kyselost, která může vést ke smrti vaginální mikroflóry. To znamená, že bude otevřen přístup k patogenům, které se budou moci pohybovat z pochvy výše, podél kanálu děložního čípku do jeho dutiny, vejcovodů a vaječníků. Pokud použijete k mytí jiné prostředky než vodu, může dojít k popálení vaginální sliznice, což je velmi obtížné léčit.

U žen po 40 letech se od sprchování důrazně nedoporučuje, protože zvyšují již existující vaginální suchost související s věkem a mohou způsobit podráždění.

Sprchování je přísně kontraindikováno u akutních zánětlivých onemocnění vnitřních pohlavních orgánů (akutní endometritida, adnexitida atd.), Během menstruace a těhotenství, v prvních týdnech po porodu, po potratu.

Nenechte se sprchovat. Je to pouze jedna ze složek komplexní terapie. Pokud použijete pouze návaly, infekce se může rozšířit hlouběji a bude mnohem obtížnější se s ní vyrovnat, než když okamžitě vyhledáte lékaře..

Před návštěvou svého gynekologa se nikdy nestříkejte. Po přílišné hygieně budou výsledky nátěru pravděpodobně nesprávné, což oddálí adekvátní léčbu..

Mohou tento postup provést panny? Pokud existuje lékařská indikace (například vulvovaginitida), je to možné. ALE: postup je prováděn s velkou opatrností pouze odborníkem!

Po dlouhou dobu mu důvěřovali a mnoho z nich bylo zklamáno takovou metodou antikoncepce, jako je vaginální sprcha. Některé ženy tuto metodu bohužel stále používají. V naději na prevenci těhotenství se používají všechny druhy léků - od kyseliny citronové po miramistin a chlorhexidin. Kromě spálení vaginální sliznice nebo ochrany před genitálními infekcemi (poslední dva léky) nedosáhnete žádného dalšího výsledku. Sprchování jakýmkoli řešením má velmi slabý vztah k antikoncepci. Pokud jste někdy měli pozitivní zkušenost s doučováním jako metodou antikoncepce - nelichotte se, byl to právě tehdy nepříznivý den pro početí.

Důvod neúčinnosti metody spočívá ve fyziologii procesu pohlavního styku. Během ejakulace dochází k velmi silnému uvolnění spermií a spermie spěchají do děložního čípku velkou rychlostí. I když předpokládáme, že hned po ejakulaci běháte do sprchy, stěží budete mít čas dokončit celou proceduru za 1 minutu. To je to, kolik spermie potřebuje k dosažení cíle. A pokud jste vy a váš partner měli současný orgasmus, pak jsou spermie, jako vysavač, nasávány do dělohy v důsledku jejích orgasmických kontrakcí. Takže to raději neriskujte!

Technika sprchování. Doma pro tento postup budete potřebovat gumovou žárovku se špičkou nebo speciální irigátor - stříkačku. Skládá se nejen ze samotné nádoby - balónku se špičkou, ale má také speciální plastovou hadičku. To vám umožní řídit tok tekutiny z irigátoru mírným zvedáním nebo spouštěním balónku..

Nalijte připravený roztok do stříkačky. Pro sprchování můžete sedět v koupelně. Je nutné ležet na dně vany na zádech a ohýbat nohy v kolenou a oblékat se na její okraje (poloha připomíná pózu na gynekologickém křesle). Můžete se dostat do vany, mírně pokrčit kolena (poloha v podřepu) a mírně naklonit tělo dopředu. Stejným způsobem se můžete umístit nad toaletu. Dále musíte vložit špičku hrušky nebo irigátoru do pochvy. To musí být provedeno velmi opatrně, aby nedošlo k poškození sliznice, v žádném případě nevyvíjejte úsilí.

Stává se (častěji v sedě), že hrot nemůžete vložit, i když jste to předtím udělali bez jakýchkoli zvláštních problémů. Důvod spočívá ve svalovém napětí - tato situace může nastat kdykoli. Nedělejte nic, jen několik minut klidně seděte, svaly se uvolní.

Po zasunutí špičky velmi jemně stlačte injekční stříkačku. Pokud tekutina neteče, vytáhněte baňku zpět o 1–2 cm, najděte polohu, ve které bude proudit do pochvy s minimálním tlakem na baňku. Kapalina by neměla pronikat do pochvy pod velkým tlakem. To může vést k jeho vržení do cervikálního kanálu a do jeho dutiny, která je plná zánětu vnitřních pohlavních orgánů..

Doba procesu sprchování je 10-15 minut. Pokud lékař nepředepsal jinak, sprchování se provádí ráno a večer, po zlepšení stavu - jednou denně, pak každý druhý den a nakonec 1-2krát týdně. Průběh léčby je obvykle předepsán 7-10 procedur.

Z knihy Velká sovětská encyklopedie (SP) autora TSB

Sprchování Někdy můžete slyšet, že z hygienických důvodů je třeba dělat sprchování každý den v noci. Údajně se jinak hromadí mikroby. Ve skutečnosti to však není nutné. Tento postup může být nutný pouze jako terapeutické opatření.

Douching Douching je lékařský zákrok v gynekologii, který spočívá v proplachování pochvy roztoky léčivých látek. V současné době je sprchování považováno za lékařský zákrok, nikoli hygienický, protože „špinavý“

Lékaři gynekologové nemohou poskytnout jasný popis tohoto postupu. Někteří z nich zastávají názor na výhody takovéto sanitace, zatímco jiní hovoří o nepopiratelných nebezpečích sprchování pro zdraví oblasti ženských pohlavních orgánů. Obě strany se však shodují, že v určitých situacích je sprchování oprávněné a vhodné, existují-li pro to indikace a je pouze součástí terapeutického komplexu.

Co je to sprchování: nutné manipulace a varování

Základ pro douching je vždy tekutý. Sprchování vodou se provádí podle určitých pravidel. Za prvé, voda by měla mít vždy příjemnou teplotu. Je teplo, není chladno ani horko. Mělo by se pamatovat na to, že teplotu vody musíte určit pomocí teploměru, nikoli pomocí hřbetu ruky. Protože citlivost kůže na paži je mnohem nižší než citlivost výstelkového epitelu v pochvě. Zadruhé, načasování takové léčby by nemělo být zpožděno. Optimálně by měly být tři až pět dní, v některých případech - možná týden, ale ne více. Jinak je absolutně všechno „vyplaveno“ z pochvy a vnitřní „sterilita“ neveští nic dobrého. Neustálá sanitace vede k deskvamaci horní vrstvy epitelu, konkrétně obsahuje glykogen, který pomáhá obnovit pozitivní mikrobalanci. A za třetí, samotné sprchování nelze odložit o více než deset minut..

Existuje několik důležitějších nuancí:

 • Frekvence reorganizace. Ošetřující lékař obvykle předepisuje doporučení týkající se počtu, trvání a objemu procedury. Standardní schéma: v prvních dnech, v době exacerbace onemocnění, se sprchování provádí ráno a před spaním. Po nástupu zlepšení - pouze večer;
 • V žádném případě by nemělo být umožněno, aby roztok vstoupil do vagíny pod tlakem. Jinak se tekutina může dostat ven z krku a vyvolat nástup zánětlivého procesu. Proto je nejlepší používat speciální stříkačky, jejichž konstrukce umožňuje ženě kontrolovat intenzitu injekce. Poloha by měla být taková, aby tekutina proudila do pochvy, a neměla by se do ní vstřikovat pod tlakem;
 • Před každým postupem musí být přístrojové vybavení pečlivě zpracováno. Domácí sprchování zahrnuje nejen důkladné propláchnutí injekční stříkačky nebo hrnečku Esmarch, ale také dvě minuty vaření plastové vrchní vrstvy. Celý nástroj by měl být používán výhradně pro účely sprchování a pouze pro jednu ženu. V žádném případě byste neměli používat stejný nástroj pro jiné čisticí postupy. Je lepší vyloučit jednorázové stříkačky ze seznamu nástrojů úplně, ale pokud neexistují jiné možnosti, musí být stříkačka pokaždé nová;
 • Všechny manipulace by měly být prováděny pomalu, opatrně a s maximální péčí. K zasunutí špičky není potřeba žádná síla. Pokud akce způsobují nepohodlí nebo bolest, je třeba postup přerušit. V každém případě by svaly v pochvě měly být uvolněné. Pokud jsou pohyby ostré a rychlé, existuje nebezpečí poškození poševních stěn nebo poškrábání močového měchýře;
 • Póza musí být pohodlná. Nejpohodlnější je sprchovat se v koupelně, lehnout si a nohy vyložit na bok. Jak správně provést sprchování, pokud není možné sedět v koupelně? Poté musíte zaujmout pohodlnou polohu na záchodovém sedadle a zvednout naplněnou stříkačku těsně nad pas. V této poloze bude kapalina volně pronikat do pochvy a také ji klidně opustit. Při dodržování gravitačních zákonů nespadne do oblasti krku;
 • Musíte správně připravit řešení. Je nemožné zahrnout do svého receptu komponenty, které v něm původně nebyly. Kromě toho musí být dodrženy všechny předepsané rozměry. S extrémní opatrností musíte léčit vagínu léky na bázi kyseliny borité, manganistanu draselného, ​​peroxidu vodíku a sody. Pokud se odchýlíte od předpisu, je snadné si způsobit popáleniny sliznice v pochvě. To přirozeně jen zhorší celkový stav intimního zdraví;
 • Sprchování za drozd zahrnuje použití infuzí a odvarů z léčivých rostlin. Tyto produkty musí být použity okamžitě po přípravě, nelze je skladovat déle než dvě hodiny..

Jak dělat sprchování během léčby onemocnění ženského reprodukčního systému

K udržení mikrobiologické rovnováhy nejsou potřeba žádné další triky, ale pouze osobní sexuální hygiena. Pravidelné praní a každodenní sprcha. Pouze v případě pocitu pálení, svědění nebo nepříjemného zápachu může lékař předepsat sprchování. Řešení jsou předepsána podle diagnózy, takže si nemůžete předepsat léčbu sami. Žena by měla navštívit gynekologickou konzultaci a podstoupit celý cyklus testů. Nejčastěji je sprchování předepsáno pro bakteriální vaginózu, kandidózu a další nemoci s houbovými patogeny.

Sprchování heřmánkem se nepoužívá jako monoterapie drozdů, protože účinnost takového postupu bude málo výrazná. Ale s integrovaným přístupem k terapii budou místní účinky velkou pomocí. Nedoufejte, že závažné patologické stavy, jako je vnitřní zánět nebo plísňová infekce, lze vyléčit pouze jedním sprchováním. Samotná metoda vypadá docela cenově dostupná a levná a mnoho lidí ji považuje za vynikající alternativu k užívání antibiotik. Ale není to tak: bez závažných léků je léčba genitální infekce nemožná..

Existují však také speciální formulace pro sanitaci, které vyvinuli lékárníci. Jak udělat sprchování pro drozd tak, aby bylo skutečně efektivní? K tomu použijte farmaceutické roztoky s antiseptickými a antimikrobiálními účinky. Mezi ně patří „Vagotil“, „Chlorofylit“ a „Miramistin“. Ale i když vezmeme v úvahu jejich obsah ve velké koncentraci aktivních antimikrobiálních látek, je více než neúčelné používat tyto léky samotné k léčbě. Jako preventivní opatření proti riziku nákazy pohlavně přenosných chorob po nechráněném sexu vám tyto léky přijdou vhod. V tomto případě je nutná sanitace co nejrychleji, pak se pravděpodobnost infekce sníží asi o 75%. Tato metoda ale neustálým používáním ztrácí svoji účinnost..

Sprchování sodou: účinnost sanitace

Omyjí se dvakrát denně roztokem sody a vagina se jednou ošetří pomocí Esmarchova hrnečku. To by mělo pomoci úplně odstranit sražený výtok, ale pokud neužíváte antifungální léky, pak se následující den nepříjemné příznaky znovu vrátí. Sodu lze nazvat univerzální přísadou do sanitačních roztoků, ale roztok musí být připraven podle všech pravidel. Jak sprchovat sódu na pečení? Sušina se odebere v množství jedné čajové lžičky a zředí se 250 ml teplé převařené vody. Tato koncentrace roztoku umožňuje zničit patogenní kolonie, ale sprchování tímto způsobem by mělo být prováděno v průběhu. Po nalití tekutiny do pochvy musí žena zvednout pánev a držet tuto pozici několik minut. Soda podporuje alkalizaci povrchové vrstvy epitelu, což je škodlivé pro houby. Po sprchování musíte použít mast s vysokým obsahem nystatinu nebo levorinu.

Sprchování heřmánkem: procedurální rys

Jak udělat sprchování doma? Nejlepší je provést tento postup vleže. V tomto případě si žena může vybrat jednu ze dvou možností: ležet na zádech na pohovce a pod pánev umístit umyvadlo nebo speciální nemocniční plavidlo. Druhým způsobem je zaujmout vodorovnou polohu v koupelně, zvednout nohy a ohnout je v koleni a dát je na bok. Než se osprchujete heřmánkem, musíte co nejvíce uvolnit pánevní svaly. Bujón se zavádí jemně, bez tlaku a úsilí. Hlavní věc je, že by se kapalina neměla dostat do oblasti krku, jinak by se zánět jen zhoršil. Jak správně provádět sprchování s heřmánkem? Celý litr připravené kapaliny by měl být zaváděn postupně, postup trvá nejméně deset minut. Nejlepší je udělat to těsně před spaním..

Co může žena očekávat po sprchování

Pokud nebudou dodržena bezpečnostní opatření, může dojít k poranění močového měchýře, krku a vnitřních stěn orgánu. Zdravotnické organizace provedly vědecké výzkumy na toto téma více než jednou a na základě jejich výsledků bylo zjištěno, že častá hygiena pouze zvyšuje riziko zánětu. Ženy, které zneužívají hygienu, pravděpodobněji trpí salpingitidou, bakteriální vaginitidou, endometriózou, endometritidou, protože nadměrné vyplavování přírodního hlenu vede k resorpci ochranné zátky v děložním čípku. Rozpouští se a dává infekčnímu agentovi příležitost dostat se z děložního čípku do samotné dělohy. Lékařské statistiky tvrdí, že 60% žen, které trpí chronickými onemocněními genitální oblasti, se dříve dvakrát nebo třikrát týdně sprchovalo..

Je přísně zakázáno sprchovat v případě akutních zánětlivých procesů v děloze nebo pochvě, například s adnexitidou, onemocněním přívěsků a endometritidou. Během menstruace, během těhotenství a po čtyřiceti dnech po narození dítěte, několik dní před a několik dní po operaci se nemůžete sprchovat. Je nutné přísně dodržovat všechna doporučení lékaře, dodržovat stanovený průběh léčby a nevykazovat nadměrnou nezávislost, měnit složky receptu a dobu trvání procedur.

Z mé knihy „Encyklopedie zdraví žen“ (v procesu úpravy a přípravy na vydání).

Asi 30% žen ve vyspělých zemích používá sprchování pomocí roztoků připravených doma nebo získaných v lékárnách. Dvě třetiny afrických žen se sprchují alespoň jednou za měsíc. V řadě zemí, včetně postsovětských, je sprchování součástí léčby a je doporučováno lékaři všude. Četnost sprchování v těchto zemích dosahuje vysokých úrovní, zejména u zralé ženské populace měst (90–97%). Ženy provádějí sprchování nejčastěji po pohlavním styku, aby zabránily otěhotnění, po menstruaci k odstranění zbytků krvácení, jako léčba řady vaginálních infekcí, eliminují svědění vnějších pohlavních orgánů. Většina žen se sprchuje z hygienických důvodů, aniž by si byla vědoma nebezpečí sprchování a rizika pro své zdraví. Jak ukazují údaje z mnoha objemných průzkumů žen po celém světě, většina z nich neví, že množství a vůně vaginálního výtoku se během menstruačního cyklu mění, proto vnímají jejich výtok jako abnormální a pomocí sprchování se zbavují výtoku a zápachu.
Kulturní, sociální a vzdělávací faktory ovlivňují používání sprchování po celém světě. Ženy se tradičně sprchují častěji, přičemž sprchování předepisují lékaři jako součást léčebného procesu. Etnické faktory nehrají velkou roli. Čím vyšší vzdělání má žena (škola, institut, univerzita), tím méně často se praktikuje sprchování. Věk ženy také ovlivňuje frekvenci sprchování: nejčastěji ženy v mladém plodném věku (21-24 let) a ženy starší 40 let. Ekonomické faktory ovlivňují frekvenci sprchování: ženy sprchují častěji (od 50 do 75%) žijící ve špatných sociálně-ekonomických podmínkách (v chudobě).

Je sprchování užitečné k udržení nebo obnovení normální vaginální flóry?
Tvrzení, že sprchování obnovuje normální vaginální flóru, je jen fáma a mýtus. Normální flóra pochvy se obnovuje sama. Časté sprchování je spojeno se záněty reprodukčního systému, zejména vejcovodů a přívěsků, mimoděložním těhotenstvím, zhoršením bakteriální vaginózy, rozvojem prekancerózních a rakovinových onemocnění děložního čípku, neplodností a řadou dalších problémů. U zdravých žen zvyšuje sprchování riziko bakteriální vaginózy.
Časté sprchování vypláchne normální flóru pochvy, která nemá čas na zotavení. Obvykle se vaginální mikroflóra obnoví během 24-72 hodin, avšak časté sprchování a používání chemických a antimikrobiálních roztoků může vést ke zpožděnému zotavení normální vaginální flóry. Při použití solných a kyselých roztoků se oportunní a patogenní flóra množí rychleji než normální flóra a inhibují růst laktobacilů.
Proudem vody mohou být vaginální mikroorganismy zaváděny retrográdně do cervikálního kanálu, děložní dutiny a vejcovodů, což může vést k rozvoji zánětlivých procesů vnitřních pohlavních orgánů. Bylo prokázáno, že ženy trpící vaginální dysbiózou a praktikující sprchování mají větší pravděpodobnost zánětu dělohy (endometritidy) a vejcovodů. Podle článků publikovaných více než 30 let (1965-1995) zvyšuje sprchování riziko zánětu vnitřních pohlavních orgánů o 73% a výskyt mimoděložního těhotenství o 76%.
Sprchování zkapalňuje vaginální obsah, čímž je méně viskózní, a proto se buňky vaginální sliznice stávají citlivými na patogeny kapavky, chlamydií a hnisavých zánětlivých procesů. Výskyt chlamydiové infekce je dvakrát vyšší u žen, které se sprchují antibakteriálními roztoky, ve srovnání se ženami, které se nekoupí..
Sprchování čistou vodou po pohlavním styku nezvyšuje riziko pohlavně přenosných chorob a naopak sprchování roztoky obsahujícími chemikálie nebo organické látky, včetně mýdla, zvyšuje riziko vzniku pohlavně přenosných chorob.

Neexistuje žádná bezpečná frekvence sprchování. Dlouhodobé užívání sprchování nejméně jednou za měsíc je rizikovým faktorem pro výskyt mimoděložního těhotenství.
U dospívajících dívek a mladých dívek je povrch děložního čípku často pokryt cylindrickým epitelem (jednou vrstvou buněk), takže sprchování tento epitel snadno ničí a zraní jej proudem vody a špiček, což vede k zánětu postižených oblastí s přídavkem oportunní mikroflóry a pohlavně přenosných patogenů cestou. Trvalé poranění cervikálního epitelu pravidelným sprchováním může vést k prekanceróznímu stavu, zejména v přítomnosti dalších rizikových faktorů pro vznik rakoviny děložního čípku. Existují důkazy, že výskyt rakoviny děložního čípku u žen, které se sprchují, je vyšší než u žen, které ne..
Sprchování bylo spojeno s endometriózou.
Přibližně 5% těhotných žen praktikuje sprchování (v postsovětských zemích jsou tato čísla mnohem vyšší). Časté sprchování zvyšuje riziko předčasného potratu. Některé klinické studie ukázaly, že sprchování zvyšuje riziko předčasného porodu, zejména u žen s bakteriální vaginózou. Čím častěji se sprchujete, tím větší je riziko předčasného porodu. Existuje také souvislost mezi pravidelným sprchováním a dětmi s nízkou porodní hmotností.
V každé zemi na světě existuje několik metod sprchování, od použití hotových řešení ve speciálních lahvích na jedno použití až po použití gumových nádrží („hrušek“) nebo objemných plastových nádob. Čím větší je objem vstřikované tekutiny, tím větší je riziko zánětu reprodukčního systému a mimoděložního těhotenství.

Pokud žena trpí vaginální dysbiózou, může použít sprchu k terapeutickým účelům? Většina chemických látek a antimikrobiálních látek používaných k sprchování žen s vaginální dysbiózou je velmi neúčinná, takže škodí více než užitku. Roztoky různých druhů octa mohou zlepšit acidobazickou rovnováhu vaginálního prostředí a zvýšit růst prospěšných mikroorganismů (laktobacilů), ale sprchování takovými roztoky by mělo být krátkodobé a občasné. Ocetové roztoky laktobacily nezničí, proto jsou šetrnější než jiné baktericidní přípravky. Přípravky obsahující jód mají také baktericidní účinek, ale je třeba je používat opatrně, protože časté a hojné vyluhování vaginálního obsahu povede k růstu patogenů jiných infekcí.

Sprchování, vaginální flóra

Mezi gynekology existují dva zcela opačné názory týkající se poškození nebo prospěchu ženského těla při proceduře, jako je sprchování. Někteří jsou horlivými odpůrci tohoto typu postupu, zatímco jiní to považují za vhodné, ale pouze jako součást komplexní terapie při léčbě onemocnění ženského reprodukčního systému.

Koncept "sprchování" v gynekologii a technika jeho implementace

Douching je záměrné zavádění různých léčivých roztoků do vaginální dutiny. K provedení tohoto postupu se ve většině případů používá gumová baňka se špičkou (prodává se v jakékoli lékárně). Můžete také použít speciální stříkačku; pro zavlažování použijte hrnek Esmarch. Řada žen navíc používá stříkačky o objemu dvaceti cm3 bez jehly.

Základy správného provedení sprchování

Voda. Musíte zředit roztok vodou, která by měla být teplá, nemůžete použít studenou vodu a ještě horší.

Období léčby. Průměrná doba léčby je 3–5 dní, maximálně 7 dní. Pokud budete pokračovat v sprchování déle než týden, můžete nejen umýt vagínu do absolutní sterility, ale také vyvolat deskvamaci epiteliálních buněk obsahujících glykogen, což povede k inhibici procesů obnovy normálního stavu mikroflóry.

Doba trvání řízení. Proces sprchování trvá v průměru 10–15 minut..

Periodicita. Ve většině případů gynekologové dávají jasná doporučení pro sprchování. Nejběžnějším vzorem jsou dvě sprchování - ráno, respektive večer. Po vylepšení by se denní sprchování mělo provádět pouze večer..

Tekutina by neměla do vagíny vstupovat pod tlakem. Pokud je tekutina injikována pod silným tlakem, může překonat děložní čípek a jít dále, což je plné tvorby zánětlivých procesů. Nejjednodušší způsob regulace průtoku vody je pomocí zavlažovače (Esmarchovy kruhy). Tento hrnek je láhev vody, která je na rozdíl od injekční stříkačky vybavena plastovou hadičkou se speciální špičkou, kde je zakončena samotná baňka s kapalinou. Tato struktura vede ke skutečnosti, že kapalina je v každém případě dodávána pod tlakem, protože hruška musí být vymačkaná ručně. Hrnek Esmarch je tedy výhodnější, protože k regulaci průtoku musíte zvednout nebo spustit nádobu, což zajistí hladký průtok.

Manipulace s injekční stříkačkou. Po sprchování by měl být Esmarchův hrnek, hruška a špička důkladně opláchnuta a samotná špička by měla být před použitím vařena asi 1-2 minuty..

Zařízení mají být používána výhradně pro účely sprchování. Pokud byla pro stříkání použita stříkačka, hruška nebo jiné zařízení, mělo by se i nadále používat pouze k tomuto účelu. Pokud se používá jednorázová injekční stříkačka, nelze ji znovu použít.

Pozor. Procedura musí být prováděna opatrně, opatrně a pomalu. Při zasouvání špičky nepoužívejte sílu. Samotný proces sprchování by neměl způsobovat bolestivé pocity. Pokud se objeví, musíte se pokusit co nejvíce uvolnit a trochu počkat. Náhlé a nedbalé pohyby mohou poškodit nejen pochvu, ale také močový měchýř..

Pohodlné držení těla. Nejpohodlnější způsob sprchování je ležet v koupelně s nohama na okraji. Proceduru lze také provést, když sedíte na vysoké židli, zatímco hrnek by měl být zvednut mírně nad pas. S tímto přístupem kapalina umyje vagínu, gravitace jí současně nedovolí proniknout do děložního čípku..

Příprava řešení pro sprchování. V procesu přípravy roztoku je třeba přesně dodržovat poměry, protože některé chemické sloučeniny (peroxid vodíku, soda, manganistan draselný, kyselina boritá), pokud je překročena koncentrace, mohou způsobit popáleniny vaginální sliznice, čímž se zhorší patologický stav. Použití léčivých bylin - infuzí a odvarů z náhorní dělohy, bobkového listu, kopřivy, provázku, třezalky tečkované, eukalyptu, heřmánku, řebříčku, šalvěje, pelyněk, čajovníku, měsíčku, vlaštovičníku, dubu - by mělo být provedeno bezprostředně po jeho přípravě.

Mám vůbec používat sprchování??

Je zakázáno používat sprchování za účelem „čištění pochvy“, konkrétně zbavování se různých sekretů. Ženské tělo je navrženo tak, aby nemohlo být „špinavé“. U některých žen je běžné používání sprchování, jehož cílem je eliminovat zbytečné vypouštění. Takové „očištění“ může být nejen iracionální, ale také nebezpečné.

Lidské tělo, včetně pochvy, se dokáže očistit, viskózní sekrece vylučovaná vaginální sliznicí plní ochrannou funkci a čistí pochvu. Kromě každodenní sprchy a mytí tedy žena nepotřebuje další čištění..

Při absenci nepříjemných pocitů, jako je svědění, pálení, nepříjemný zápach, by se profylaktické sprchování nemělo používat. Pokud dojde k určitému nepohodlí, musíte zjistit jeho příčinu. Nejčastěji se jedná o infekce reprodukčního systému, jako je kandidóza, bakteriální vaginóza a další. K jejich diagnostice budete potřebovat pomoc odborníka, který vám předepíše testy a další studie. Samoléčba je proto v takových případech nejen nepraktická, ale také plná zhoršení patologie.

Kontraindikace při sprchování

Je zakázáno sprchovat se, abyste očistili vagínu od přirozených sekrecí.

Bez rady gynekologa nemůžete provádět vlastní sprchování. Dojde-li k nepohodlí, je nutné přesně určit jeho etiologii, protože v některých případech může sprchování jen ublížit.

Je také zakázáno sprchovat se před návštěvou gynekologa, protože testy v tomto případě budou nespolehlivé.

V přítomnosti akutních zánětlivých procesů ženského urogenitálního systému - endometritida, akutní andexitida - je přísně zakázáno sprchovat.

Sprchování je v období kontraindikováno - po potratu, 40 dní po narození dítěte, během těhotenství, menstruace.

Časté sprchování není bezpečné

Časté sprchování vede k porušení úrovně pH, vyplavuje přírodní mazivo z pochvy, porušuje jeho mikroflóru, což přispívá k hromadění a reprodukci patogenních mikroorganismů. Destruktivní síla nekontrolovaného sprchování je srovnatelná se systémovým užíváním antibiotik.

Neustálé sprchování zvyšuje riziko alergií.

Časté sprchování zvyšuje riziko poranění děložního čípku, močového měchýře a podráždění vaginální sliznice.

Četné klinické studie provedené mezinárodními gynekologickými asociacemi zjistily souvislost mezi častým sprchováním a zvýšeným výskytem různých gynekologických onemocnění, včetně:

Protože časté sprchování ničí ochrannou zátku děložního čípku, různé patogenní mikroorganismy volně vstupují do děložní dutiny a způsobují zánět. Podle údajů z výzkumu se 70% žen, které trpí chronickými onemocněními pohlavních orgánů, dříve alespoň jednou týdně vysypalo, a to bez jakékoli indikace takové léčby..

Sprchování během těhotenství

Sprchování během těhotenství je porodníky-gynekology zakázáno z následujících důvodů:

sprchování může způsobit pronikání různých chemikálií do plodu, což může ovlivnit vývoj a růst embrya a existuje také riziko poškození plodové membrány;

během těhotenství se zvyšuje počet cév umístěných na vnitřním povrchu dělohy, zvyšuje se riziko vstupu vzduchu přes cervikální kanál během sprchování;

riziko vzniku bakteriální vaginózy, kandidózy a dalších vaginálních infekcí se také zvyšuje. Infekce se může přenášet z matky na plod, což zvyšuje pravděpodobnost patologií a předčasného porodu..

Sprchování po nechráněném pohlavním styku je metoda antikoncepce a ochrana před možnými pohlavně přenosnými infekcemi

U žen panuje názor, že sprchování kyselinami po pohlavním styku pomáhá chránit před nechtěným těhotenstvím. Účinnou antikoncepcí není ani jedlá soda, ani sůl, ani minerální voda a dokonce ani kyselina citronová a jablečný ocet. Sprchování nemůže zabránit těhotenství. Dokonce i když si po sexu vypláchnete pochvu co nejdříve, tekutina nebude schopna vyplachovat spermie z děložní dutiny, protože průnik spermií trvá jen velmi málo a je nemožné tento proces předběhnout.

Pokud mluvíme o sprchování jako o prostředku ochrany před sexuálně přenosnými infekcemi, pak je to také nespolehlivá metoda. Pokud žena již měla nechráněný pohlavní styk s pochybným mužem, může být sprchování provedeno pomocí antiseptik Chlorhexidin a Miramistin. Neexistují však žádné spolehlivé studie, které by 100% potvrdily tuto metodu prevence STI. Také nestojí za to zneužívat takovou prevenci kvůli riziku popálení vaginální sliznice. Takový nouzový postup by měl být proveden do dvou hodin po pohlavním styku, protože po této době se infekce již dostala do těla. Pro prevenci byste měli důkladně provést toaletu vnějších pohlavních orgánů a po dobu 15 minut provádět sprchování přípravkem Miramistin (10 ml roztoku). Po hodině by měl být postup opakován. Pokud se po takových událostech přesto objeví nepohodlí a neobvyklý výtok z genitálií, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Je třeba si uvědomit, že nejlepším prostředkem prevence genitálních infekcí a současně bariérovou antikoncepcí je vysoce kvalitní kondom..

Sprchování za genitální infekce a záněty

Jako monoterapie je sprchování neúčinným prostředkem k léčbě zánětlivých onemocnění ženského reprodukčního systému, protože každá gynekologická patologie vyžaduje komplexní léčbu, systémovou i lokální. Je hloupé počítat s léčbou zánětu nebo genitální infekce, spoléhat se pouze na sprchování.

Mnoho žen považuje sprchování za levnou a dostupnou alternativu k antibiotikům, o nichž je známo, že jsou klíčem k léčbě genitálních infekcí. Ale původci trichomoniázy, mykoplazmózy, ureaplasmózy a chlamydií mohou být umístěni intracelulárně a ležet hluboko v tkáních těla, léčba pouze externě působícími tekutinami bude neúčinná. Kromě toho změna mikroflóry pochvy (při vyplachování sprchy) zvýší riziko progrese onemocnění.

Existují léky speciálně určené pro sprchování, které mají antimikrobiální a antiseptické účinky, to jsou Vagolit, Chlorophyllipt, Miramistin. I přes to, že se jedná o koncentrované antimikrobiální léky, monoterapie nemůže vyléčit gynekologické infekční nemoci. Jak již bylo zmíněno dříve, mohou být použity jako jedna z možností prevence pohlavně přenosných infekcí (riziko infekce je sníženo o 70%), ale použití této metody je velmi riskantní..

Sprchování děložními myomy

Růst a vývoj děložních fibroidů způsobuje hormonální narušení v těle pacientky, proto je použití sprchování léky a rostlinami neúčinné, protože se jedná o lokální léčebnou techniku ​​a systémovou.

Sprchování za endometriózu

Endometrióza je onemocnění, které závisí na působení ženských hormonů, takže situace s sprchováním je podobná té předchozí. V takových případech by léčba měla být zaměřena na normalizaci hormonálních hladin, proto je lokální expozice neúčinná. Neexistují žádné přesvědčivé údaje o účincích sprchování endometriózy léčivými bylinami, na rozdíl od tohoto předpokladu naopak existuje názor, že proces sprchování jen zhoršuje progresi patologie šířením endometriálních buněk mimo dělohu, a to je důvod pro vznik ložisek endometriózy.

Sprchování za erozi děložního čípku

Je dobře známou skutečností, že eroze děložního čípku je důsledkem hormonálních změn, častých potratů nebo infekčních onemocnění ženského reprodukčního systému, proto nelze vzhledem k výše uvedeným údajům očekávat pozitivní účinek sprchování..

Sprchování po menstruaci a během ní

Je přísně zakázáno uchýlit se k sprchování během menstruace. I přes to, že mnoho žen považuje za logické provést takový postup jako dodatečné čištění pochvy, je nebezpečné se během menstruace sprchovat. Faktem je, že během tohoto období se děložní čípek mírně otevírá, respektive riziko infekce vstupující do děložní dutiny se významně zvyšuje.

Sprchování sódou bikarbónou k zajištění koncepce nelze ospravedlnit

Normální mikroflóra pochvy je nejpříznivějším prostředím pro úspěšný pohyb spermií „k cíli“. Proto je sprchování sodou, nejen vědecky, ale také z praktického hlediska, absolutní absurditou a v žádném případě nepřispěje k těhotenství. Vymytí optimálního prostředí (mikroflóry) navíc pouze sníží šanci na úspěšné těhotenství..

Po zatoulaném princi je správné pokropit

Voda nebo roztoky léčivých látek pro různé účely: v zájmu hygieny, ochrany před nechtěným těhotenstvím, prevence a léčby různých nemocí. Někdy tato metoda může zabránit nebezpečným následkům, ale někdy může ublížit.

Samočistící
Sliznice pochvy vylučuje viskózní sekreci, která je sama o sobě čistícím prostředkem - právě s ní jsou odstraňovány mrtvé buňky. Samotný výtok je přirozený a neškodný a objevuje se v důsledku hormonálních změn během cyklu (například během ovulace). Pokud tedy nedochází k žádnému infekčnímu onemocnění a tělo ženy zvládne samočištění, není třeba sprchování. Denní hygiena pohlavních orgánů intimními čisticími prostředky je dostatečná.
Mnoho žen se sprchuje, aby odstranilo sekreci z genitální sliznice. Pamatujte však, že každodenní sprchování odstraňuje přírodní mazivo, což může vést k podráždění a suchosti tkání, změně kyselosti a potlačení normální mikroflóry pochvy. Výsledkem je snížení ochranných funkcí vaginální sliznice, což může vést k množení patogenních mikroorganismů a k rozvoji infekčních a zánětlivých onemocnění..
U žen nad 45 let, zejména během menopauzy, se sprchování vůbec nedoporučuje, protože během tohoto období již existuje problém s vaginální suchostí.

Nelze sprchovat
během těhotenství - zvyšuje se riziko průchodu vzduchu děložním čípkem během procedury a také riziko přenosu infekce z matky na plod nebo předčasného porodu;
během menstruace;
v prvních týdnech po porodu nebo potratu;
u některých zánětlivých onemocnění (adnexitida, metroendometritida, parametritida).
je nežádoucí sprchovat se před návštěvou gynekologa. Výplach genitálií promývá sekrece ze sliznice, což může rozmazat klinický obraz onemocnění a zkomplikovat diagnostiku.

Léčení
Pokud je výtok spojen s nemocemi, má nepříjemný zápach, neobvyklou barvu a konzistenci, způsobuje svědění, pálení a podráždění, je důvodem kontaktovat gynekologa, který stanoví přesnou diagnózu a předepíše nezbytnou léčbu.
V těchto případech sprchování obsahuje léky, které pomáhají zmírnit nepohodlí..

Například u sexuálně přenosných nemocí jsou předepsány antiseptické roztoky. Používají se však pouze k prevenci v naléhavých případech (například po nechráněném pohlavním styku s novým nebo příležitostným partnerem), ale je nemožné zcela se zbavit příznaků onemocnění pouze s jejich pomocí..
Při zánětlivých onemocněních pohlavních orgánů se na sprchování používají infuze léčivých rostlin - heřmánek, šalvěj, měsíček, stejně jako protizánětlivé a antiseptické léky. Taková činidla zmírňují zánět a urychlují hojení sliznice..
Sprchování může být také předepsáno pro dívky a mladé dívky (například pro vulvovaginitidu), ale používají se tenké hadičky z měkké gumy. A postup by měl provádět odborník s maximální opatrností..

Prevence
Některé ženy praktikují sprchování na ochranu před nechtěným těhotenstvím. Metoda však není spolehlivá - těhotenství může nastat ve více než 80% případů. Faktem je, že spermie se rychle pohybují směrem k děložnímu čípku - někdy jim to trvá méně než dvě minuty. Po takovou dobu je nemožné být injekční stříkačkou. Kromě toho jsou někdy spermie skryty ve slizničních sekretech děložního čípku, které jsou pro proud injekční stříkačky nepřístupné. A pokud se to stalo v den příznivý pro početí, nelze zabránit těhotenství.

Milena Shkandal, lékárnice

Pravidla sprchování
1. Postup se nejlépe provádí v koupelně. Musíte ležet ve vaně na zádech a házet nohama nahoru na zeď.
2. Uvolněte se, jinak by napnuté svaly narušily tok roztoku do pochvy.
3. Pro sprchování se používají speciální zavlažovací stříkačky, které jsou pohodlnější, protože jsou vybaveny speciálním hrotem, ale můžete také použít běžné gumové stříkačky nebo hrnek Esmarch. Připravený roztok se nalije do injekční stříkačky a špička se opatrně vloží, aby nedošlo k poškození stěny pochvy. Pro jednu sprchu se použije 200 - 300 ml roztoku.
4. Během postupu je nutné zajistit, aby roztok proudil postupně a ne pod vysokým tlakem, jinak by mohlo dojít k vržení tekutiny do děložní dutiny a vzniku zánětlivých procesů. Roztok myje vagínu a vylévá.
5. S terapeutickým účelem se vaginální výplach provádí ráno a večer, jak se stav zlepšuje - jednou denně nebo každý druhý den. V průběhu léčby je obvykle předepsáno 7-10 procedur. Trvání každého postupu je asi 15 minut.

Jednou za měsíc prochází ženské tělo velkými změnami v hormonálním pozadí. Kritické dny jsou často doprovázeny slabostí, výkyvy nálady a bolestí.