Účinné léky na děložní myomy

Významná část z celkového počtu gynekologických onemocnění připadá na myomatózní formace v děloze. Tyto formace se vyskytují u 80% žen v reprodukčním věku. Myom dělohy může způsobit neplodnost, proto je důležité, aby žena včas navštívila gynekologa a dbala na její pohodu.

Moderní gynekologové používají k léčbě myomů různé metody. Nejvýznamnější možností pro malé myomy je konzervativní terapie, při které pacient užívá pilulky na děložní myomy. V případě, že léková terapie neumožňuje dosáhnout pozitivního výsledku, použije se embolizace děložních tepen, což je minimálně invazivní postup..

Popis nemoci

Děložní myomy jsou v moderní gynekologii považovány za reakci orgánu na poškození způsobené opakovanou menstruací. Ženské tělo bylo přirozeně koncipováno pro plodení, ale nyní ženy porodí 1–2 děti za celý život, a proto za celý život zažijí přibližně 400 menstruace, která neprochází beze stopy pro tělo.

Myom dělohy je chronické onemocnění, při kterém se vyvine defekt v jedné svalové buňce. Základy myomatózních nádorů se mohou vyvíjet různými způsoby: některé z nich mohou růst různým tempem, jiné základy mohou ustupovat a postupně mizet.

Každá žena by měla znát faktory, které přispívají k rozvoji myomatózních uzlin:

 • endometrióza;
 • zánětlivé procesy;
 • potrat;
 • operace, kyretáž a trauma během operace.

Pokud byl gynekolog schopen detekovat malý myom, lze použít tablety pro myomy k zastavení jeho růstu a zlepšení stavu pacienta. Pokud je diagnostikován velký nádor, často se používají chirurgické metody terapie..

Máte příležitost domluvit si schůzku se zkušeným odborníkem, který vám předepíše nezbytné vyšetření. Žena by měla navštívit odborníka alespoň jednou za šest měsíců, protože během rutinních vyšetření se zjistí benigní nádory.

Příznaky uzlin myomu v děloze

Ženy se nejčastěji ptají gynekologa na to, jaké pilulky jsou předepsány pro myomy a zda jsou účinné. Léčba patologie je možná, pokud je diagnostikována malá formace, pak tablety pomohou zastavit její růst nebo zmenšit její velikost. Ve většině případů jsou malé neoplazmy v děloze zjištěny při rutinním vyšetření, proto je důležité navštívit gynekologa nejméně dvakrát ročně. Tyto formace se vyvíjejí asymptomaticky, takže žena nemusí vědět o své stávající patologii.

Jak fibroid roste, příznaky se zhoršují. Hlavní příznaky děložních myomů:

 • děložní myomy mohou zabránit těhotenství a nádor může také způsobit potraty;
 • pro myomy dělohy je charakteristická bohatá a bolestivá menstruace. Intenzita krvácení závisí na velikosti uzliny; s rozvojem velkých uzlin může být u pacienta diagnostikována anémie;
 • pocit tlaku v dolní části břicha, jeho zvýšení. Velké fibroidy, které nelze léčit pilulkami, mohou tlačit na blízké orgány a způsobovat časté močení, zácpu a bolesti zad.

Někteří odborníci se domnívají, že bolest při pohlavním styku může být spojena s fibroidy. Tuto skutečnost však gynekologové neprokázali. Bylo zjištěno, že u benigních nádorů v děloze může dojít k bolesti v důsledku degradace uzliny v důsledku zkroucení nohy.

Po menopauze dochází k opačnému vývoji benigních formací: začínají se zmenšovat, příznaky onemocnění postupně mizí. Pokud žena v tomto věku pokračuje v děložním krvácení, může to znamenat přítomnost další patologie. Velké kliniky pro léčbu fibroidů mají moderní vybavení, které vám umožní identifikovat mnoho patologií.

Diagnóza myomů

Malé myomy mohou být detekovány gynekologem náhodou: během ultrazvukového vyšetření nebo při vyšetření na židli. Tato patologie se může dlouho asymptomaticky vyvíjet, což vede k tvorbě obřích myomů..

Velké uzliny mohou tlačit na močový měchýř a další blízké orgány. Ženy, které se s těmito stížnostmi obrátí na specialistu, by se mohly zajímat o to, jaké pilulky na děložní myomy musí užívat. Před předepsáním jakékoli metody lékař pacienta vyšetří.

Základní vyšetřovací metody pro myomy:

 • vyšetření na židli odhalí zvětšenou dělohu. Před příchodem vysoce přesných výzkumných metod určil gynekolog velikost nádoru v týdnech těhotenství. Tento přístup je však zastaralý, protože neposkytuje přesné výsledky;
 • ultrazvuk umožňuje určit velikost benigní formace. Po obdržení dat z ultrazvuku musí odborník vypracovat diagram umístění uzlů a jejich vztahu k hlavním strukturám reprodukčního orgánu;
 • magnetická rezonance se používá pro velké myomy, protože ultrazvuk nemůže proniknout tkání do hloubky požadované v tomto případě. Po vyšetření je vydán snímek, který ukazuje nejen velikost nádoru, ale také jeho umístění, proto není vypracováno další schéma.

K objasnění diagnózy lze použít pomocné metody, jako je kolposkopie, laparoskopie nebo hysteroskopie. Diagnostika děložních myomů není nijak zvlášť obtížná, proto je toto onemocnění rychle diagnostikováno.

Léčba fibroidů: hlavní indikace pro konzervativní léčbu

Myomatózní uzel se vyvíjí postupně, nelze předpovědět, jak se bude chovat. Je důležité si uvědomit, že myomy jsou stadiem onemocnění, v jehož počátečním stádiu se tablety používají k léčbě. Hlavní myšlenkou léčby fibroidem je, že uzel lze odstranit, zmenšit jeho velikost nebo zastavit jeho růst. Správně vybrané pilulky na myomy přispívají k tomu, že uzlina klesá nebo se přestává vyvíjet.

Tablety pro léčbu myomatózy se používají pro malé formace, jejichž velikost nepřesahuje 6 cm, konzervativní léčba je indikována v případech, kdy neexistují výrazné příznaky onemocnění. Navíc při předepisování některé z léčebných metod lékař studuje kontraindikace a pokud je chirurgická léčba kontraindikována, jsou předepsány pilulky.

Porodník-gynekolog D.M. Lubnin upozorňuje ženy na skutečnost, že účinnost terapie do značné míry závisí na stadiu detekce patologie. Pokud použití pilulek nezmenší velikost nebo nezastaví růst nádoru, mělo by se zvážit použití embolizace děložních tepen.

Hlavní léky na děložní myomy

Při léčbě děložních myomů předepisují gynekologové různé léky. Častou chybou je předepisování hormonálních léků, jako je Duphaston, protože jsou faktory růstu nádoru.

Porodník-gynekolog D.M. Lubnin identifikuje několik skupin účinných léčiv pro léčbu fibroidů: agonisty hormonu uvolňujícího gonadotropin a blokátory receptorů progesteronu. Agonisté GnRH pomáhají redukovat myomatózní uzliny, protože po jejich užívání dojde u ženy k umělé menopauze. Hlavní léky patřící do této skupiny: Dipherelin, Zoladex, Lyukrin-depot, Buserelin. Řešení mohou mít také přímý účinek na myom, při kterém je v nádoru blokována syntéza hormonů a pojivové tkáně..

Agonisté GnRH se podávají intramuskulárně po dobu 28 dnů. Průběh léčby může trvat 3 až 7 měsíců. Léky mají vedlejší účinky, které se mohou u pacientů projevovat různými způsoby. Pokud jsou tyto léky v tabletách nebo roztocích užívány izolovaně, pak po jejich zrušení bude růst uzlů pokračovat. Aby se zabránilo progresi onemocnění na konci užívání agonisty, je ženě injekčně podána spirála Mirena nebo je předepsána hormonální antikoncepce..

Je známo, že progesteron, pohlavní hormon, přispívá k rychlému růstu fibroidů, proto je při léčbě fibroidů vhodné ovlivňovat jeho receptory. K blokátorům receptorů ženských pohlavních hormonů patří pouze jeden lék - Mifepriston. Tento lék je dostupný ve formě tablet. Jeho mechanismem účinku je blokovat všechna vazebná místa pro progesteron. Mifepriston lze použít pouze k léčbě malých nádorů. Důležitou výhodou těchto tablet je, že se snáze nosí..

Pokud použití tablet předepsaných gynekologem neumožnilo dosáhnout pozitivního výsledku, gynekolog zvažuje možnost použití jiných metod. Mnoho žen se obrací na specialisty s otázkami o tom, jaké léky by se měly užívat na myomy. Gynekologové varují ženy, že jakékoli tablety a roztoky by se měly používat až po jejich jmenování..

Chirurgická léčba myomatózních uzlin

Použití tablet ne vždy umožňuje dosáhnout požadovaného výsledku v krátkém časovém období. K získání rychlého výsledku se používají chirurgické metody: hysteroresektoskopie a myomektomie. Tuto operaci mohou ukázat dívky, které v blízké budoucnosti plánují početí dítěte. Chirurgický zákrok vám umožní rychle odstranit myomatózní uzliny, které mohou být příčinou neplodnosti.

Nejzávažnějším chirurgickým zákrokem je hysterektomie neboli amputace dělohy. Předepisuje se pacientům ve výjimečných případech: pokud není možné detekovat zdravou tkáň v důsledku více uzlů nebo může nemoc ohrozit život pacienta. V některých případech lze jako alternativní možnost použít embolizaci děložních tepen, což pomáhá redukovat uzliny a zmizet příznaky patologie. Je zvláště důležité, aby během embolizace zůstala děloha.

Lékař, který pacientovi předepisuje pilulku nebo operaci, si musí pamatovat, že každá metoda je spojena s určitými důsledky. Po chirurgickém odstranění nádoru je tedy nutná rehabilitace, při které by mohly nastat komplikace. Účelnost použití této metody terapie určuje gynekolog individuálně pro každou pacientku..

Léky na děložní myomy nebo embolizaci děložní tepny

Nejbezpečnější léčbou fibroidů je embolizace děložní tepny (SAE). Zkušený porodník-gynekolog D.M. Při léčbě pacientů dává Lubnin přednost této metodě, protože umožňuje dosáhnout prvních výsledků v prvních hodinách po zákroku. Tato metoda léčby se používá jak v Rusku, tak v zahraničí..

Během embolizace jsou děložní tepny dodávající fibroidy blokovány zavedením speciálního léku s embolizujícími částicemi. Po Spojených arabských emirátech není narušen přívod krve do dělohy, protože orgán dostává výživu z jiných cév. Po zákroku začíná myom postupně vysychat jako hrozny, které se nakonec promění v rozinky. Zmenšení velikosti nádoru za rok může dosáhnout 65%.

Doba trvání procedury nepřesahuje 60 minut. Embolizaci provádí endovaskulární chirurg. Předním specialistou v oblasti embolizace v Rusku je Boris Jurjevič Bobrov, který pomocí této metody denně pomáhá pacientům zbavit se uzlin myomu..

Na veřejných klinikách raději používají pilulky nebo chirurgické zákroky, protože financování je často nedostatečné pro použití moderních metod nebo lékaři nemají potřebnou kvalifikaci. Embolizace děložní tepny se provádí na soukromých klinikách se specializací na obnovu reprodukčního zdraví.

Děložní myomy nejsou verdiktem pro ženy, protože si mohou nechat poradit e-mailem a kontaktovat specialisty pomocí technik konzervování orgánů. Žena po farmakoterapii, embolizaci děložní tepny nebo chirurgickém zákroku může plánovat těhotenství.

Jak léčit děložní myomy bez chirurgického zákroku: přehled léků a recenze žen

Dnes jsou děložní myomy považovány za jedno z nejčastějších gynekologických onemocnění, která postihují ženy ve věku 33 až 50 let..

Podle statistik za rok 2016 bylo na toto onemocnění léčeno nebo je léčeno asi 67% žen ve světě tohoto věkového segmentu..

Před několika desítkami let vedla tato diagnóza u pacientů do stavu paniky, protože ve většině případů byla vyloučena funkční.

V současné době existují různé metody farmakoterapie. V tomto článku podrobně popíšeme, jak se s myomy zachází..

Co je to myom?

Myom je benigní patologie představovaná myomatózními uzlinami.

V závislosti na typu, umístění a povaze tvorby uzlů je nemoc rozdělena na:

 • jednoduchý a mnohočetný myom;
 • na široké základně a na noze;
 • subserózní, intraligamentární a submukózní uzly.

Povaha následné léčby do značné míry závisí na typu onemocnění a jeho stupni, jakož i na věku pacienta..

Pokud potřebujete operaci k odstranění fibroidů, přečtěte si zde.

Proto je po třiceti letech tak důležité pravidelně (alespoň dvakrát ročně) vyšetřovat v ordinaci gynekologa, aby se nemoc objevila v raných stádiích..

Příčiny výskytu

Typickou příčinou uzlin je hormonální nerovnováha. Může se vyskytnout na pozadí jiných onemocnění - problémy s endokrinním systémem, dysfunkce pánevních orgánů, zánětlivé procesy urogenitální sféry, v důsledku dlouhého užívání hormonálních léků atd..

Rovněž často dochází k nerovnováze v důsledku dlouhodobého stresu a zneužívání špatných návyků (konzumace alkoholu, kouření tabáku).

Příznaky

V raných fázích kurzu není onemocnění určeno zjevnými příznaky..

Příznaky se objevují až ve druhé fázi vývoje uzlů a jsou vyjádřeny v:

 • Porušení a změna v menstruačním cyklu (prodloužení nebo zkrácení);
 • Vznik bolestivých pocitů v dolní části břicha po fyzické námaze, během a po pohlavním styku;
 • Bolestivé močení, pohyby střev;
 • Krvácení (označuje pokročilou fázi).

Pokud dojde ke zvýšení obvodu dolní části břicha, může to být také známka fibroidů. Pokud zjistíte tento příznak, musíte se neprodleně poradit s lékařem.!

Účinky

Zanedbaný myom může vést k poměrně vážným následkům:

 • Neplodnost;
 • Deformace (mačkání) pánevních orgánů;
 • Přechod benigních formací do maligního stadia.

Proto je nepřijatelný intimní přístup k této diagnóze nepřijatelný, což vyvolává progresi onemocnění a je nutná včasná léčba nebo pozorování lékařem.

V jakých případech není léčba nutná?

V některých případech nemusí být léčba nutná, ale je nutné pravidelné vyšetření a sledování stavu uzlin. To je možné, když jsou uzly malé a malé a spolu s tím benigní formace nevykazuje zjevné příznaky, zejména krvácení a bolestivé pocity.

Ale takové těhotenství musí být neustále sledováno, aby se předešlo komplikacím..

Léčba fibroidů se také nevyžaduje v případech, kdy se žena blíží ke klimatickému období - konec fungování reprodukční funkce přispívá ke smrti benigních formací.

Léky

Při stanovení diagnózy může lékař doporučit několik možností léčby:

 • Škrábání (volitelná možnost). Tato metoda je předepsána, když lékař pochybuje o povaze formací a chce objasnit hlavní příčinu jejich výskytu. Během postupu je studován stav dělohy, endometria a je předepsán pouze v případě krvácení a bolestivých pocitů.
 • Laserové ošetření. Vysoká účinnost této metody ji učinila populární v lékařské oblasti, ale je jednou z nejbolestivějších.
 • Možnost léčby. Nejvhodnější v případech eliminace nevydaných fibroidů.

Léčivá eliminace benigních formací je rozdělena do několika podtypů, v závislosti na hlavní příčině jejich výskytu a stadiu onemocnění..

Léčba drogami

Léková terapie je účinná v případech, kdy je onemocnění vyvoláno hormonální nerovnováhou. Nadměrné množství nebo akutní nedostatek estrogenu androgeny tedy vedou k mnoha vnitřním poruchám, které vyvolávají nadměrné hromadění odumřelých buněk, což způsobuje tvorbu uzlů podobných nádoru.

Celý obraz stavu těla můžete pochopit pomocí krevních testů. Poměr estrogenu, progesteronu a dalších hormonů naznačuje příčinu patologie a způsob, jak ji odstranit.

Lékař zná poměr hormonů a předepisuje lékovou terapii zaměřenou na zastavení růstu nádoru, postupné zmenšování jeho velikosti a následnou eliminaci.

Po vyřešení myomu je nutné provádět preventivní kurzy užívání léků předepsaných lékařem, aby se zabránilo opakování onemocnění.

Také žena, která kdysi měla onemocnění, by měla být pravidelně kontrolována gynekologem a testována na hormony..

Hormonální terapie

Hormonální terapie je předepsána k léčbě mnoha gynekologických onemocnění a děložní myomy nejsou výjimkou..

Terapie má mnoho indikací a je vhodná pro většinu pacientů. Ale spolu s vysokou účinností má tato metoda léčby také řadu kontraindikací, vedlejších účinků, které je třeba vzít v úvahu před zahájením kurzu. Užívání hormonů je tedy kontraindikováno u maligních onkologických onemocnění, tendence k trombóze, poruch metabolismu lipidů a dalších onemocnění.

Všechny hormonální přípravky jsou založeny na obsahu syntetických hormonů progestogen (progesteron) a estrogenu nebo jeho náhražky ethinylestradiolu. Tyto enzymy normalizují růst endometria a kontrolují (blokují) nástup těhotenství. Proto jsou hormonální léky také antikoncepčními prostředky..

Mezi nejoblíbenější léky v této kategorii patří:

 • Lindineth. Léčivo obsahuje látku ethinylestradiol. Kurz trvá od prvního do pátého dne cyklu, jedna tableta denně a trvá 21 dní, poté je nutná týdenní přestávka. Lék blokuje vývoj patologie myomu, normalizuje hormonální hladiny.
 • Jess. Jeden z nejpopulárnějších léků na farmaceutickém trhu pro eliminaci fibroidů. Na základě antiandrogenních účinků patří do monofázické kategorie antikoncepce. Mezi indikace, kromě odstranění uzlin, patří snížení bolestivých pocitů s PMS, otoky a bolesti kloubů. V průběhu léčby není nutná žádná přestávka. Jedinou nevýhodou drogy je její vysoká cena (asi 1000 rublů). Levnější analog - Dim.
 • Novinet. Nástroj zahrnuje dizogestrel, ethinylestradiol, látky, které pomáhají eliminovat hlavní příčinu hormonálního selhání a v důsledku toho benigní uzliny.
 • Regulonu. Dobrý produkt za dostupnou cenu. Používá se jako korekční terapie a jako účinná antikoncepce. Je třeba mít na paměti, že spolu s indikacemi má lék mnoho kontraindikací, zejména by měl být užíván s velkou opatrností u osob se srdečním selháním, obezitou, epilepsií. Kromě toho je nežádoucí kombinovat drogu s kouřením tabáku a je nepřijatelné kombinovat ji s produkty obsahujícími alkohol..
 • Remens. Spolehlivý lék s minimem vedlejších účinků. Cena, údaje a kvalita se zde organicky kombinují. Vynikající volba jako doplňková léčba ke korekci hormonů a normalizaci cyklu.
 • Mifepriston. Hlavním účinkem léku je normalizace hladiny progesteronu v krvi, která ve velkém množství zpravidla vyvolává tvorbu uzlin. Lék zvyšuje tón dělohy, díky čemuž se uzly smršťují v průměru a rozpouštějí se. Mifepriston má také příznivé účinky na kostní systém..
 • Mastodinon. Širokospektrální agent. Spolu s eliminací uzlů a jejich příznaků se používá jako prevence hyperplastických procesů.

Agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropiny

Samostatnou skupinu tvoří agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropin nebo agonisté GnRH.

Léky v této kategorii působí působením na hypofýzu a kontrolou gonadotropních enzymů (hormonů), čímž blokují proces syntézy estrogenu, jehož přebytek ovlivňuje růst benigních nádorů. Tato terapie se obvykle používá jako náhrada za operabilní zásah nebo k přípravě na operaci, aby se zabránilo opakování uzlin. Standardní průběh léčby 4,5-6 měsíců.

Nejznámější léčiva agonisty GnRH jsou následující:

 • Decapeptil. Produkt obsahuje triptorelin, látku, která aktivně ovlivňuje hormonální metabolismus a hypofýzu, která reguluje obsah estrogenu a progesteronu v krvi..
 • Zoladex. Dlouhý průběh užívání léku (až šest měsíců) je vysvětlen postupným, jemnějším účinkem na tělo. Lék normalizuje hormonální hladiny, podporuje štěpení myomových uzlin.
 • Sinarel. Lék obsahuje látku nafarelin a je vhodný jako další léčba ke zvýšení účinnosti léčby.
 • Depot Lucrin. Agonista obsahující leuprorelin je schopen v krátké době zmenšit průměr novotvaru až o 50%. Kurz trvá až čtyři měsíce.
 • Buserelin. Sprej s odměřenou dávkou širokého spektra účinku koordinuje práci receptorů hypofýzy a na krátkou dobu vyvolává zvýšení estrogenu a progesteronu v krvi. Toto působení léku vede k blokádě gonadotropních funkcí, což vede ke zmenšení průměru novotvarů.

Gestageny

Působení progestogenových přípravků je založeno na blokování syntézy estrogenového enzymu. Levná a účinná, gestageny se staly populární ve světové praxi léčby gynekologických onemocnění, včetně děložních myomů.

Mezi nejoblíbenější nástroje v této kategorii zdůrazňujeme následující:

 • Norkolut. Tablety obsahují účinnou látku norethisteron, která normalizuje hormonální hladiny. Kurz je koncipován na 3 týdny. K dosažení účinku štěpení fibroidů je nutné podstoupit několik cyklů léčby.
 • Duphaston. Lék je založen na působení dydrogesteronu, který má aktivní účinek na hormonální systém a fungování dělohy. Po šestiměsíčním průběhu léčby zpravidla dochází k úplné regresi nádoru a eliminaci jeho příznaků..
 • 17-OPK. Lék je založen na látce oxyprogesteron kaproát. Lék je dostupný ve formě olejového roztoku o vysoké koncentraci. Je předepsán pro fibroidy a atrofické změny v endometriu.
 • Vyloučení. Syntetický přípravek obsahující linestrenol. Aktivní účinnou látkou je také orgamethryl, který má příznivý účinek na fungování dělohy..
 • Depo-Provera. Jedná se o jeden z nejběžnějších a nejpopulárnějších prostředků k odstranění nádoru. Účinně léčí krvácení z dělohy a endometriózu.

Homeopatie

V raných fázích vývoje lze onemocnění léčit homeopatickými léky. Jejich výhoda spočívá v minimálním počtu vedlejších účinků a kontraindikací a také v široké škále akcí. Pojďme na to přijít dále než k léčbě žen.

Homeopatická terapie má zpravidla kromě hlavního účinku také obecný posilující, tonizující účinek, zlepšuje hormonální hladiny, metabolické procesy a zabraňuje stárnutí tkání:

 • Mammosan. Dražé obsahuje extrakt z arniky, asterios a sépiový extrakt. Průběh a dávkování jsou předepsány lékařem. K určení účinnosti léku je vhodné provést zkušební týdenní léčbu.
 • Epigalát. Doplňky mohou být vynikající alternativou k hormonální terapii při léčbě myomů v časných stádiích vývoje a dalších gynekologických potíží. Doplněk stravy také účinně bojuje proti negativním projevům PMS a je předepsán pro klimatický syndrom..
 • Indinol. Účinné látky, které tvoří léčivo, zajišťují normalizaci metabolismu a procesů a eliminují patologické stavy reprodukčního systému.
 • Sabina. Poměrně účinný lék s bohatým složením. Navrženo k odstranění bolestivých syndromů u fibroidů a jiných patologických procesů dělohy a také k boji proti krvácení.
 • Fosfor. Širokospektrální doplněk stravy, který normalizuje hormonální hladiny a eliminuje jak hlavní příčinu onemocnění, tak sekundární příznaky - poruchy cyklu, poruchy funkce centrálního nervového systému (bolesti hlavy, nespavost atd.), Bolestivé syndromy.

Spirála

Intrauterinní zařízení je časem prověřený lék na myomy. Spirála Mirena je instalována v děložní dutině a působí lokálně.

Hlavním principem spirály je postupné uvolňování hormonu levonorgestrelu v malých dávkách, který reguluje a normalizuje fungování dělohy a blokuje vývoj myomů.

Spolu s působením blokátoru vývoje nádorových formací spirála snižuje množství menstruačního toku a bolest, která cyklus doprovází. Spirála je navíc účinnou metodou antikoncepce..

Prognóza bez operace

Nyní znáte všechny možnosti pro léčbu myomů dělohy. Každá metoda má své vlastní výhody a vlastnosti, indikace a kontraindikace. V případě, že vývoj onemocnění neprošel počáteční fází a příznaky nejsou jasně vyjádřeny, bude homeopatická léčba nejlepší metodou léčby..

Prakticky neškodný, posilující, bude mít příznivý účinek na celé tělo. Indinol bude dobrým pomocníkem při terapeutické léčbě.

V případě, že příznaky získaly určité znaky, je vhodnější léčba gestageny. A zde nejoblíbenější mezi pacienty získal lék Norkolut, který eliminuje nejen příznaky fibroidů, ale také další patologické stavy dělohy..

V každém případě však může být typ, průběh léčby a lék předepsán pouze lékařem individuálně na základě výsledků testů.

Efektivní léčba děložních fibroidů léky

Ženy v reprodukčním věku a v premenopauzálním období se stále častěji potýkají s myomatózní tvorbou v děloze. Onemocnění může být po dlouhou dobu asymptomatické, což oddaluje detekci onemocnění a vede k růstu nádoru. V raných fázích vývoje uzlin se doporučuje konzervativní léčba. Zvažte, jaké léky se používají k léčbě děložních myomů, kdy budou z použití nejúčinnější.

Pro koho je léková terapie indikována??

Bohužel léčba drogových myomů není vhodná pro všechny ženy. Léky zastavují růst uzlin, spouštějí mechanismus potlačení novotvarů a používají se jako prevence komplikací. Při výběru terapeutického směru lékař zohledňuje mnoho kritérií: stupeň zanedbávání děložních myomů, umístění a počet novotvarů, klinické projevy, věk a životní styl pacienta, doprovodná onemocnění.

Hlavní indikátory konzervativní terapie jsou:

 • malý myomatózní uzel (až 2 cm);
 • nízká dynamika růstu nádoru;
 • absence akutních příznaků vyžadujících okamžité odstranění;
 • přítomnost kontraindikací k operaci;
 • nedostatečná komprese blízkých orgánů a krevních cév.

V lékařské praxi se často používá kombinovaná metoda léčby: hormonální terapie a chirurgie, ve kterých jsou preferovány minimálně invazivní metody (SAE a FUS-ablace).

Při chirurgickém zákroku existuje vysoké riziko poranění orgánů ženského reprodukčního systému. To povede k problémům s koncepcí, těhotenstvím a porodem. Pokud žena plánuje stát se matkou, je preferována konzervativní léčba. Nezapomeňte, že existují odrůdy myomatózních útvarů, které jsou eliminovány pouze rychle.

Protizánětlivé léky

Protizánětlivé léky samy o sobě nejsou schopné zastavit růst novotvaru nebo zbavit ženu děložních myomů. Používají se v kombinaci s jinými prostředky. Účinek léků je zaměřen na odstranění negativních příznaků a zmírnění účinků hormonální terapie.

Wobenzym

Kombinovaný přírodní přípravek našel široké uplatnění v medicíně (urogenitální, kardiovaskulární systémy, orgány ORL, gastrointestinální trakt). Skládá se z enzymů živočišného a rostlinného původu s proteolytickým účinkem (zaměřených na štěpení bílkovin).

Díky kombinaci enzymatických složek má Wobenzym imunomodulační, protiedémový, protizánětlivý a sekundární analgetický účinek na tělo. Zlepšuje mikrocirkulaci krve, zabraňuje tvorbě adhezí, snižuje otoky a normalizuje lokální imunitní odpověď. Doporučeno pro děložní myomy komplikované endometriózou, cystami.

Zvýšení místního průtoku krve může vyvolat růst uzliny myomu. Jakékoli léky by měly být užívány pouze pod dohledem a se souhlasem ošetřujícího lékaře.

Posiluje účinek některých léků, podílí se na regeneraci (jizvení), ovlivňuje růstové faktory a hormonální hladiny. Složky Wobenzymu zmírňují negativní účinky antibakteriálních a hormonálních látek používaných při léčbě myomatózních útvarů na ženský organismus. Díky tomu přichází pozitivní účinek terapie rychleji a závažnost vedlejších účinků klesá..

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)

Jako doplňkové terapeutické látky se používají nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Takové léky nezmírňují děložní fibroidy, ale pouze snižují klinické projevy patologie. NSAID se doporučují pro těžké děložní krvácení a pro zmírnění křečí během menstruace. Léky mají výrazný analgetický účinek..

Nesteroidní protizánětlivé léky jsou podle biologického poločasu dvou typů: dlouhý (nad 12 hodin) a krátký (méně než 4 hodiny). Bolestivé pocity během krvácení spojené s orgánovými křečemi jsou lépe odstraněny léky druhého typu.

Ibuprofen

Bolestivé pocity s děložními myomy jsou jedním z nejčastějších příznaků. Žena zároveň prožívá nejen fyzické utrpení, ale také psycho-emoční poruchy. Ibuprofen pomůže zmírnit křeče a eliminovat drobné bolestivé projevy.

Droga se osvědčila jako lék proti bolesti po embolizaci děložní tepny. Pacienti, kteří podstoupili tento zákrok, pociťují bolestivé pocity různé intenzity po dobu 6-8 dnů. Léčebný režim s použitím ibuprofenu je dobře snášen a významně zlepšuje pohodu.

Nimesil

Pacienti s myomatózními uzlinami si často stěžují na zvýšenou bolest během menstruace. Podobný negativní jev je pozorován u každé třetí ženy s patologickou změnou dělohy. V tomto případě pomáhá Nimesil, který má antipyretické a analgetické účinky. Rychle rozpustné granule léčiva jsou měkčí než jiné léky této skupiny, nedráždí gastrointestinální sliznici.

Dexalgin

Lék Dexalgin patří do kategorie NSAID, má protizánětlivé, antipyretické, analgetické účinky. Zmírňuje mírné až středně silné křeče.

Má velký seznam vedlejších účinků, včetně poruch zažívacího traktu (zácpa), urogenitálního systému (polyurie, menstruační nepravidelnosti). Pokud tvorba myomatózní tkáně stlačí okolní orgány, může užívání přípravku Dexalgin pouze zesílit negativní příznaky.

Hormonální terapie pro myomy

Za hlavní důvod výskytu myomatózních uzlin je považována nerovnováha ženských pohlavních hormonů. Zvýšení hladiny estrogenu může vést k patologickým změnám v děloze. Aby se zastavil růst nádoru, je třeba normalizovat hladiny hormonů. Za tímto účelem je předepsána řada hormonálních léků..

Kombinovaná perorální antikoncepce

Kombinovaná perorální antikoncepce (COC) není při léčbě myomů prioritou. Klinické studie ukázaly, že tato skupina léků pomáhá zmenšit uzliny, pokud jejich velikost nepřesahuje jeden a půl centimetru. COC kromě hlavní funkce (antikoncepční) účinně zmírňují negativní příznaky.

Po užívání léků se ženský menstruační cyklus normalizuje, doba trvání a hojnost krvácení se snižuje, bolest v dolní části břicha zmizí.

Claira

Klayra je antikoncepce založená na hormonech estradiol a dienogest. Často se používá při léčbě děložních myomů. Tablety stabilizují hormonální pozadí ženy, což ovlivňuje vývoj nádoru - zastavuje růst. Lék reguluje cyklus, snižuje trvání menstruace, jejich intenzitu, zmírňuje bolest, zabraňuje rozvoji endometriózy. Vhodné pro ženy v raném reprodukčním věku, nevhodné pro starší osoby.

Byzanne

Léčivou látkou tablet Byzanne je dienogest, který má gestagenní účinek. Posiluje sliznici dělohy, způsobuje inhibici pohlavních hormonů, což snižuje patologickou proliferaci svalové tkáně v oblasti pohlavních orgánů a endometria. Droga se osvědčila v boji proti endometrióze a nodulárním fibroidům.

Novinet (Marvelon a Mercilon)

Perorální antikoncepce Novinet založená na ethinylestradiolu a desogestrelu účinně eliminuje novotvary až do průměru 2 cm. Normalizuje hormony v ženském těle, díky nimž nádor přestane růst a časem se degraduje. Stabilizuje menstruační cyklus, snižuje bolest, trvání a hojnost krvácení.

Rigevidon a Ovidone

Monofázická perorální antikoncepce na bázi levonorgestrelu a ethinylestradiolu. Bojují proti funkčním poruchám ženského cyklu, bolestivým pocitům. Ovlivňují hormonální hladiny, jsou účinné v malých myomatózních formacích. Regulon má podobný účinek..

Lindinet a Logeste

Fondy se označují jako monofázické antikoncepční prostředky. Aktivními složkami jsou gestoden a ethinylestradiol. Kromě prevence těhotenství má pozitivní vliv na menstruační cyklus. Menstruace se stává pravidelnou, ne hojnou, méně bolestivou. Snižuje se riziko vzniku anémie, cystických a myomatózních útvarů, zánětu urogenitálního systému, endometriální onkologie.

GnRH agonisté při léčbě fibroidů

Agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropiny se při léčbě myomatózních uzlin osvědčili. Léky v této skupině inhibují produkci gonadotropních hormonů v ženském těle, což vede k nástupu umělé menopauzy.

Tento stav je reverzibilní. Po ukončení terapeutického kurzu se menstruace obnoví za 1–2 měsíce. Délka léčby je 3 až 6 měsíců. Nedoporučuje se užívat lék déle - to povede ke snížení estrogenu a závažným patologickým změnám (například osteoporóza).

Nežádoucí účinky při užívání antagonistů GnRH jsou:

 • snížené libido;
 • vzhled návalů tepla, jako u menopauzy;
 • nervové poruchy, deprese.

Účinně se vyrovnávají s velkými myomatózními formacemi, jsou předepsány před chirurgickými zákroky, aby se zmenšil uzel. Významnou nevýhodou léčby je možné obnovení růstu novotvaru po ukončení léčby..

Triptorelin

Triptorelin je syntetický analog hormonu uvolňujícího luteinizační hormon. Je součástí následujících léků: Dipherelin, Decapeptil a Decapeptyl-depot. Určeno pro endometriózu, myomatózní uzliny, IVF. V průběhu léčby je nutné kontrolovat rychlost pohlavních steroidních hormonů a velikost pohlavního orgánu. V prvním měsíci se ženě doporučuje souběžně užívat nehormonální antikoncepci.

Goserelin

Dalším analogem přírodního GnRH je goserelin, který je součástí Zoladexu. Obvykle se používá jako doplněk před operací. Snižuje velikost fibroidů a dělohy a snižuje riziko velké ztráty krve během operace. V počáteční fázi léčby může dojít k exacerbaci příznaků.

Nafarelin (Sinarel)

Sprej Sinarel na bázi nafarelinu se podává nosem (endonazálně). Nejčastěji se používá pro endometriózu a IVF. Na začátku kurzu zvyšuje steroidogenezi ve vaječnících, ale při dlouhodobém užívání ji potlačuje. Současný výtok z nosu nesnižuje absorpci účinné látky.

Buserelin

Syntetický analog GnRH, buserelin se vyrábí ve formě implantátů, injekcí, kapek, sprejů, roztoků. Buserelin-depot se doporučuje pro myomy, endometriózu, neplodnost, PMS. Má řadu kontraindikací: diabetes mellitus, selhání ledvin, onkologie, těhotenství. Používá se v pooperačním období k prevenci recidivy myomů.

Leiprorelin

Podle výsledků klinických studií prokázal leuprorelin větší účinnost a lepší toleranci při léčbě myomatózních formací. Je součástí Lukrin-depotu, poskytuje stabilní terapeutický účinek. Snižuje velikost myomálních uzlin až o 60%, zastavuje krvácení, předchází anémii.

Antiprogestogeny

V terapii se často používají léky na děložní myomy z řady antiprogestogenů. Tablety působí na receptory progestinu, blokují jejich normální fungování a snižují účinek progesteronu na svalové buňky pohlavního orgánu.

Charakteristickým rysem léků tohoto typu je přímý účinek na myomy, zabraňující dělení patogenních buněk. Výsledkem je, že nádor zastaví svůj růst a postupně se rozpouští. Neovlivňuje estrogeny, což zabraňuje výskytu menopauzálních příznaků u ženy.

Přípravky mifepriston

Nejběžnějším lékem v této sérii je Mifepriston, založený na syntetické látce se stejným názvem. Používá se v přípravné fázi před chirurgickým zákrokem (zmenšuje velikost dělohy a nádorů, snižuje krvácení) a jako samostatná konzervativní terapie. Předepisují se také další léky, jako je Ginepriston, Miropriston, Ginestril, Zhenale, Mifeprex a Mifegin. Účinná látka v nich je stejná, jediný rozdíl je v názvu a ceně.

Antigonadotropiny

Léky se používají při léčbě myomů velmi zřídka, protože negativně ovlivňují ženské tělo a způsobují velké množství vedlejších účinků. Předepsáno, když selhaly jiné hormonální léky.

Danazol

Na základě syntetického androgenu danazolu se vyrábějí tyto léky: Danogen, Danol, Verodanazol a Danazol. Jeho účinek na děložní fibroidy dosud není zcela objasněn. Někteří odborníci jsou toho názoru, že lék nesnižuje velikost novotvarů..

Léky v této skupině mají účinek podobný mužským pohlavním hormonům. Snižuje bolestivé pocity, intenzitu menstruačního krvácení. Má řadu vedlejších účinků:

 • narušení trávicího traktu;
 • poruchy cyklu, návaly horka;
 • bolest hlavy;
 • alergické reakce;
 • svalové křeče;
 • zvýšená nervozita, nespavost;
 • abnormality jater.

Gestrinon

Lék Nemestran, založený na syntetické látce gestrinon, snižuje uvolňování gonadotropinu. Nastává atrofie myometria, bolest a silné krvácení zmizí. Výsledek se objeví v prvním měsíci léčby. Nedostatek estrogenu v ženském těle zastavuje růst fibroidů v děloze.

Gestageny

Gestagenní léky jsou v gynekologech široce používány kvůli jejich účinnosti a cenové dostupnosti. Léky blokují produkci estrogenu vaječníky. Zahrnuje čistý progesteron, známý také jako progestiny.

Je nepraktické předepisovat k léčbě děložních myomů, ale může být použito v případě zhoršení endometriózy nebo v případě hrozby potratu (s nedostatkem progesteronu).

Norkolut

Léčivou látkou je norethisteron. Norkolut zastavuje růst novotvarů, normalizuje hormony a menstruační cyklus, snižuje intenzitu děložního krvácení a zmenšuje tloušťku endometria. Nedoporučuje se pro ženy v reprodukčním věku (způsobuje anovulaci).

Příprava 17-OPK

Injekční přípravek 12,5% olejového roztoku 17-hydroxyprogesteron kapronátu je dostupný v ampulích po 1 ml. Injekce se podává intramuskulárně, dvakrát týdně. Po 3 měsících je pozorována atrofie vnitřní sliznice dělohy a zmenšení její velikosti.

Hormonální substituční léčba (progestogeny)

Hormonální substituční léčba je navržena tak, aby eliminovala negativní příznaky menopauzy, zatímco jsou předepsány progestační látky, které mohou vyvolat růst nádoru.

U žen s menopauzou se fibroidy mohou nezávisle zastavit. Pro léčebné účely je lepší používat nesteroidní progestogeny, které mají antiproliferativní účinek (Kliogest a Trisequens).

Femoston

Kombinovaná hormonální látka na bázi dydrogesteronu a estrogenu. Obnovuje hladinu hormonů a krevního tlaku, předchází ateroskleróze a osteoporóze, snižuje menopauzu. Doporučeno po chirurgickém odstranění myomatózních uzlin jako HRT.

Kliogest a trisequencing přípravky

Antimenopauzální léky určené ke snížení nepříjemných příznaků v pre- a postmenopauzálním období.

Duphaston

Doporučeno pro děložní myomy komplikované endometriózou. Snižuje klinické projevy nemoci. Užívání malých dávek Duphastonu poskytuje pozitivní výsledek, pokud je velikost uzlin zanedbatelná. Zvýšení dávky vyvolá růst nádoru.

Hormonální léky

Hormonální terapie je nejběžnějším způsobem léčby děložních myomů. Předpokládá se, že vývoj novotvaru je způsoben poklesem aktivity progesteronu na pozadí přebytku estrogenu. Normalizace hormonálního pozadí proto zastavuje vývoj nádoru a spouští mechanismus jeho degradace. Tento typ léčby se vybírá individuálně s přihlédnutím k charakteristikám těla pacienta. Kurz trvá od 6 měsíců do několika let.

Janine a Utrozhestan

Kombinovaný lék Janine se týká perorálních kontraceptiv. Efektivní pro myomy nejvýše 15 mm. Běžnými analogy jsou Utrozhestan a Silhouette.

Novaring

Místní hormonální antikoncepce Novaring je vaginální kroužek. Předepisuje se po odstranění myomatózních uzlin, pokud byla zachována děloha. Zabraňuje endometrióze a děložním myomům po operaci.

Nitroděložní tělísko Mirena

Mirena - nitroděložní gestagenní systém se doporučuje pro nodulární děložní myom v kombinaci s hyperplazií endometria. Neovlivňuje růst novotvaru, ale eliminuje negativní příznaky patologie. Hormon levonorgestrel má analgetické a hemostatické účinky.

Homeopatie při léčbě myomových uzlin

Homeopatické přípravky na bázi přírodních složek rostlinného původu mají příznivý účinek na ženské tělo jako celek. Neúčinné pro velké a střední uzly. Homeopatie je alternativní léčba bezpečná pro ženské tělo. Poměrně často se používají propolisové svíčky a lidové recepty založené na sbírkách léčivých rostlin..

V poslední době si získávají na popularitě thajské léky Jiaogulan založené na bylině gynostemma pětilisté a kapsle Noni, které zahrnují extrakt z plodů rostliny morinda, ájurvédské přípravky..

Mammosan

Homeopatický přípravek vyrobený z rostlinných složek obnovuje hormonální hladiny, má detoxikační a protizánětlivý účinek. K dispozici ve formě granulí, které se rozpouštějí před jídlem.

Tsi-Klim

Bylinný přípravek obsahující biologicky aktivní složky podobné ženským pohlavním hormonům. Doporučuje se pro leiomyom, snižuje negativní projevy menopauzy, nevýznamně ovlivňuje benigní novotvary.

Mastodinon

U fibroidů je předepsán jako adjuvantní lék, který zmírňuje příznaky a obnovuje hladinu hormonů. Normalizuje ženský cyklus, není návykový, ale má řadu kontraindikací.

Mastofit

Není to léčivý přípravek, patří do kategorie doplňků stravy (biologicky aktivní přísady). Složení Mastofitu zahrnuje koncentráty brokolice, zelí a mořských řas. Je předepsán pro estrogen-dependentní ženské patologie: PMS, endometrióza, onemocnění mléčných žláz, myom. Působí jako profylaktické činidlo, snižuje riziko rakoviny.

Cyklodinon

Účinné látky cyklodinonu jsou zaměřeny na obnovení hormonálních hladin. Léčba nemůže zastavit růst novotvaru nebo zmenšit uzel. Změkčuje klinické projevy patologie, používá se k porušení cyklu, hyperplastických změn v endometriu, onemocnění mléčných žláz.

Miomin

Nejnovější přírodní lék bojuje proti jakýmkoli novotvarům způsobeným zvýšením estrogenu. Dobře si poradí i s lidským papilomavirem. Aktivní složky normalizují hormonální hladiny, blokují dělení patogenních buněk, potlačují růst nádorů, stimulují imunitní obranu a snižují velikost uzlin myomu (až 1 cm za měsíc). Doporučeno pro opakovanou léčbu, minimalizuje riziko relapsu.

Befungin

Bylinná medicína založená na extraktu z břízy, která je známá svými regeneračními vlastnostmi. Lék zvyšuje imunitu, zmírňuje bolest, normalizuje endokrinní systém, gastrointestinální trakt. Tónuje a posiluje ženské tělo, je předepsán pro všechny myomatózní formace (intramurální, submukózní a břišní). Snižuje krvácení, brání rozvoji anémie z nedostatku železa. Je předepsán v pooperačním období pro zotavení po odstranění uzliny.

Remens

Nehormonální léčivý přípravek Remens působí jako doplněk při léčbě myomů. Obnovuje hormony a menstruační cyklus, zmírňuje příznaky onemocnění. Příjem je doprovázen vzácnými a menšími vedlejšími účinky ve formě gastrointestinálních poruch a alergií.

Hemostatická (hemostatická) činidla, aktivátory tvorby tromboplastinu

Nejběžnějším projevem myomatózní tvorby je děložní krvácení, které se postupem času stává acyklickým. Výtok se stává intenzivním a prodlouženým nebo pomalým neustálým. Tento stav je nebezpečný s výskytem hojného krvácení, které může být smrtelné. Hemostatické a tromboplastiny stimulující léky se používají jako sanitka a jsou také zahrnuty do hlavní léčby děložních myomů.

Dicinon

Hemostatické léčivo založené na hemostatické látce etamsylátu je aktivátorem tvorby tromboplastinu (protein obsažený v buněčné membráně podílející se na tvorbě trombů). Používá se při silném krvácení, včetně gynekologických.

Tranexam

Lék na bázi kyseliny tranexamové je předepsán orálně a ve formě injekcí, v závislosti na intenzitě krvácení. Tento lék zabraňuje rozpouštění krevních sraženin, které blokují lumen poškozené cévy.

Vikasol

Lék Vikasol je analogem vitaminu K a kompenzuje jeho nedostatek v těle pacienta. Podporuje srážení krve.

Vitamíny a doplňky stravy v terapii

V důsledku silného krvácení se stav ženy zhoršuje, existuje riziko anémie. Vitamíny musí být zahrnuty do léčebného režimu pro myomatózní formace, aby se doplnil nedostatek železa a jiných látek.

Dobře se osvědčily i doplňky stravy. Ačkoli to nejsou drogy, pomáhají vyřešit uzly v raných fázích. Dobře snášen, jen zřídka způsobuje nežádoucí účinky. Nejčastěji používané: čínský doplněk stravy Tianshi a Stella kapsle.

Vitamin K.

Normalizuje srážení krve. Nedostatek v těle vyvolává prodloužené děložní krvácení.

Vitamin E.

Dostatek vitaminu E v těle přispívá k rychlému obnovení rovnováhy hormonů a eliminaci přebytečného estrogenu.

Výhody kyseliny listové

Ovlivňuje proces dělení buněk, zlepšuje kvalitu krve, normalizuje hormony a krevní oběh.

Vitamíny skupiny B.

Neutralizují škodlivé účinky léků na tělo pacienta, obnovují funkci jater, zlepšují metabolické procesy a hojení ran.

Folacin

Lék na kyselinu listovou. Zabraňuje anémii, zlepšuje regenerační schopnosti těla.

Estrovel

Přírodní přípravek ve formě tobolek, obsahuje aminokyseliny a vitamíny skupiny B. Normalizuje cyklus, dodává nárůst síly, zlepšuje celkovou pohodu.

Indinol a Indol forte

Doplňky Indol Forte a Indinol se vyrábějí na bázi brokolice. Zvyšují schopnost ženského těla zbavit se patologie reprodukčního systému. Předepsáno pro cervikální dysplázii, mastopatii, adenomyózu a fibroidy.

Penoxal Forte

Unikátní biologický produkt s vysokou protinádorovou aktivitou. Netoxický, návykový, zastavuje růst nádorů, snižuje pravděpodobnost rakoviny.

Epigalát

Doplněk stravy potlačuje růst nádorů myomu, předchází tvorbě nových uzlin, zmírňuje záněty, má antioxidační účinek.

Esmya (ulipristal)

Tablety Esmya obsahují ulipristal-acetát, modulátor receptoru progesteronu. Lék snižuje velikost fibroidů, zastavuje krvácení bez degenerace kostní tkáně a klimakterických příznaků. Lékařské studie prokázaly stabilní remisi a schopnost vyhnout se operaci v 50% případů.

Jaké léky jsou účinné při léčbě myomů?

Každý organismus je individuální a nemoci probíhají různými způsoby. Pouze zkušený lékař může zvolit nejúčinnější léčebný režim pro děložní myomy. Hormonální terapie je často předepsána, pokud je velikost uzlu malá.

Recenze pacientů

Recenze konzervativní léčby jsou různorodá: někteří pacienti (hlavně s malými uzlinami myomu) pomohli, u jiných nádor obnovil růst po ukončení užívání léku. Velké léze mohou vyžadovat chirurgický zákrok.

Jakákoli léková terapie pro děložní myomy je dlouhodobá. Nemůžete se léčit sami. Léky jsou předepisovány a užívány pouze pod dohledem gynekologa.

O reprodukčním zdraví ženy svědčí její pravidelný menstruační cyklus. Každé z nežných pohlaví alespoň jednou v životě čelilo zpoždění menstruace.