Jaké mohou být důsledky po odstranění dělohy fibroidy

Myom je jedním z nejčastějších benigních růstů dělohy. Velké velikosti v kombinaci s klinickými příznaky vyžadují chirurgický zákrok. Důsledky po odstranění dělohy fibroidy jsou určeny technikou a objemem operace.

Obecné informace o myomatózních uzlech

Fibroidy se vyznačují pomalým růstem a nízkou pravděpodobností maligní transformace. Dávají přednost lokalizaci na úrovni těla, ale v děložním čípku je malé procento (až 10%) detekce.

Pokud je myom umístěn na povrchu těla dělohy a jeho velikost je nevýznamná (až 2–3 cm), není nejčastěji doprovázena zjevnými klinickými projevy. Ale s nárůstem dochází ke kompresi sousedních orgánů (močový měchýř, konečník), lymfatických uzlin, krevních cév, nervů. V důsledku toho se objevují nepohodlí, tlak, bolest v podbřišku, dysfunkce pánve, mimolestní krvácení, nepravidelný cyklus..

Výskyt těchto příznaků je indikátorem patologických změn, které vyžadují odbornou pomoc. Nelze je ignorovat, měli byste okamžitě kontaktovat svého gynekologa. Pokud myomatózní uzel dosáhl působivé velikosti za přítomnosti objektivních stížností, lékař předepíše operaci.

Chirurgické možnosti

Před operací provede gynekolog úplné bimanuální vyšetření, předepíše instrumentální metody (magnetická rezonance, ultrazvuková diagnostika), vyhodnotí možná rizika.

Pokud nelze operaci provést, existuje řada kontraindikací:

 • Srdce, respirační selhání.
 • Alergická reakce na jód, pokud je plánována embolizace děložní tepny.
 • Akutní období zánětlivého procesu nebo onkologie na úrovni pánevních orgánů.

Po potvrzení skutečnosti o operaci zvolí chirurg možnost chirurgického přístupu v závislosti na velikosti myomu, doprovodné patologii, věku pacienta.

Myomektomie

Chirurgický zákrok zachovávající orgány pro izolované odstranění myomatózní uzliny těla nebo děložního čípku. Existuje několik technik - hysteroskopie, laparoskopie nebo laparotomie.

Extirpace (odstranění) dělohy

Odstranění fibroidů spolu s dělohou (hysterektomie) je předepsáno, pokud jsou konzervativní techniky neúčinné, stejně jako v případě silné komprese na sousedních pánevních orgánech.

Možnosti online přístupu:

 1. Laparoskopické. Jemný provoz s rychlou pooperační obnovou a minimální kosmetickou vadou. Řez pro laparoskop a manipulátor je bodový, který se hojí prakticky bez jizev na povrchu kůže.
 2. Laparotomické. Provoz "otevřeného" přístupu přes přední břišní stěnu, takže rehabilitace bude trvat dlouho.

V závislosti na plánovaném objemu resekce (odstranění) se hysterektomie dělí na:

 1. Plná (supravaginální). Tělo a děložní čípek jsou zcela odstraněny, pochva zůstává neporušená.
 2. Neúplný. Resekuje se pouze tělo dělohy. Použitelné při lokalizaci uzlů výhradně v těle nebo fundusu.
 3. Radikální. Úplné odstranění dělohy a horní třetiny pochvy.

Při jakékoli metodě nejsou odstraněny vaječníky a vejcovody. Po operaci je odebraný orgán nutně odeslán k histologii, aby se vyloučily onkologické patologie.

Možné komplikace po odstranění dělohy

Když žena souhlasí s operací, zajímá se, jaké následky čekají po odstranění dělohy myomem. Samozřejmě vždy existuje riziko, ale pro jeho minimalizaci je nejdůležitější důsledně dodržovat pooperační režim a dodržovat všechna doporučení pro léčbu..

Po laparoskopické hysterektomii

Jako nejšetrnější způsob odstranění dělohy nejsou doprovázeny závažné komplikace. Po operaci může bolest táhnoucí se bolestivé povahy přetrvávat.

Důležité! Výskyt akutní bolesti je kritériem pro okamžité odvolání k ošetřujícímu gynekologovi.

V dlouhodobém horizontu je možné, že tvorba adhezí (méně výrazná než u laparotomie) doprovázená nepříjemnými pocity.

Vzácnou komplikací, která může nastat během operace, je spontánní krvácení. V takové situaci se provádí nouzový přístup do břicha..

Po vyhubení laparotomií

Vzhledem k potřebě celkové anestézie, velkého řezu dutiny během laparotomie se zvyšuje pravděpodobnost pooperačních komplikací v časném a pozdním období:

 • Doba potřebná k úplné rehabilitaci těla trvá nejméně měsíc. Přítomnost souběžné somatické patologie prodlužuje toto období na dva měsíce.
 • Výstup z anestezie. Anesteziologické léky mají dnes minimální negativní účinek, ale riziko funkčních poruch srdce a mozku stále existuje.
 • Přistoupení k infekci. Povrch rány je otevřenou bránou pro infekční agens. Proto jsou obvazy a zpracování za sterilních podmínek povinné manipulace..
 • Tkáně kolem odstraněné dělohy se po chvíli mění, zvyšuje se v nich obsah hustých vláken pojivové tkáně. Výsledkem je tvorba adhezí, které vedou k neustálé neostré bolesti..

Operace s přímým „otevřeným“ přístupem se dnes zřídka používají, zejména ve výjimečných mimořádných případech. Pokud existuje možnost volby, chirurgové upřednostňují minimálně invazivní techniky (laparoskopické).

Pooperační období po hysterektomii

Po jakékoli operaci potřebuje tělo čas na zotavení. U každé ženy se to bude lišit v závislosti na rozsahu resekce, zvoleném chirurgickém přístupu, celkovém stavu a věku. Po hysterektomii trvá rehabilitace v průměru až 2 měsíce.

Pro urychlení tohoto procesu je pacient povinen dodržovat následující doporučení:

 • Vypracujte správnou a vyváženou stravu, abyste předešli zácpě. Jinak by se stehy na děloze mohly hojit pomaleji..
 • Aby se vyloučily stagnující změny v pánevní oblasti, měla by se přidat mírná systematická fyzická aktivita - chůze na čerstvém vzduchu, pilates, jóga, plavání. Je vhodné vyloučit aktivní sporty až do svolení ošetřujícího lékaře.
 • Po hysterektomii dutiny noste podpůrný pás.
 • Užívejte přísně všechny léky předepsané lékařem.
 • Vyloučte návštěvy lázní, saun po dobu až 2 měsíců po operaci. Opalování se v tuto chvíli nedoporučuje.
 • Nezmeškejte pravidelné lékařské prohlídky v kombinaci s pánevním ultrazvukem.

Důležité! Věnujte pozornost výboji. Pokud jsou čiré, bezbarvé a bez zápachu, jedná se o normální proces hojení. Pokud se objeví hnisavá složka, okamžitě informujte svého lékaře.

Rehabilitační opatření

Po skončení časného období zotavení začíná zpožděné období, jehož trvání je celý život. Dobře navržená taktika chování zajistí vysokou kvalitu života a zabrání nežádoucím následkům.

 • Výživa. Je nutné přidat do stravy šťávu z granátového jablka nebo řepy, aby se obnovil objem cirkulující krve, který se během operace ztratil. Každý den by mělo být nízkotučné maso, ryby, polévky. K odstranění zácpy - sušené meruňky, sušené švestky, zelenina a ovoce bohaté na vlákninu.
 • Vitamíny. Vyvážené komplexy vitamínů by měl zvolit ošetřující lékař s přihlédnutím k individuálním vlastnostem vzhledem k tomu, že velmi často dochází k alergickým reakcím na jednotlivé složky multivitaminů.
 • Bojujte proti hypodynamii. Po souhlasu lékaře je nutné obnovit fyzické cvičení v mírném pohodlném rytmu, neměli byste přetížit tělo, ale také není žádoucí neustále ležet (v malé pánvi dochází ke stagnaci).
 • Preventivní prohlídky. Úkolem ošetřujícího lékaře je sledovat hojení a zotavení. Za tímto účelem musí pacient systematicky přicházet na konzultace..

Jak se změní život po odstranění dělohy?

Po operaci existují dva možné typy nepohodlí - fyzické a emocionální. Pokud lze fyzickou látku zastavit pomocí drog, je emoční případ obtížnější..

Pouze vaječníky mohou produkovat hormony v ženském těle. Úkolem dělohy je porodit dítě. Pokud tedy během operace byla odstraněna pouze děloha, nejsou obvykle pozorovány příznaky menopauzy (návaly horka, přírůstek hmotnosti, změny turgoru kůže, suchost pochvy, dřívější stárnutí). V některých případech však může exstirpace dělohy vyvolat dřívější nástup menopauzy. Tento stav se nazývá posthysterektomický syndrom, který má tři typy:

 • Přechodný (přechodný). Vyskytuje se několik měsíců po operaci, zůstává omezené časové období (maximálně až rok). Nejběžnější u mladých žen.
 • Trvalý. Všechny klinické klimakterické projevy jsou přítomny déle než rok s tendencí k neustálému stabilnímu zhoršování.

Nejtěžší věcí, která se ženě stane okamžitě po operaci, je neschopnost plně se vnímat. V tom jí může pomoci především její manžel. Pokud se tento problém v rodině nevyřeší, měli byste vyhledat radu psychologa. S jeho pomocí se psycho-emoční složka vyrovná, obnoví se vnitřní rovnováha. Žena začíná přijímat svůj nový fyzický stav.

Jaká léčba je nutná po operaci

Pokud exstirpace dělohy vedla k chirurgické menopauze, gynekologové vybírají léky pro hormonální substituční terapii (HRT). Přicházejí v monoformě nebo jako kombinace léků.

Trvání HRT stanoví individuálně ošetřující gynekolog v závislosti na závažnosti pooperačního klimakterického syndromu. Minimální doba léčby je 3 měsíce, maximální - do správného nástupu menopauzy (přibližně 50 let).

Monopreparáty (Ginodian-depot, Klimara, Divigel). Obsahují estrogeny a používají se pouze po hysterektomii. Jako léčba přirozené menopauzy nejsou vhodné kvůli vysokému riziku vzniku nádorů. Vyrábí se ve formě roztoků pro intramuskulární injekce, náplasti, gely.

Kombinované přípravky (Femoston, Klimonorm, Trisekvens, Livial). Zahrnují estrogeny a gestageny. Předepsáno po úlevě od hlavních projevů posthysterektomického syndromu.

Aby se zabránilo osteoporóze na pozadí rané menopauzy, jsou předepsány léky s vápníkem.

Důležité! Pouze odborník může vypracovat odpovídající terapeutický režim s přihlédnutím k mnoha individuálním ukazatelům. Samoobsluha léčiv je extrémně nebezpečná pro zdraví.

Výstup

Děloha obsahující mnoho obrovských myomatózních uzlin není schopna plnit svůj účel. Rovněž působí nežádoucí kompresí na další pánevní orgány, což způsobuje jejich dysfunkci. Hysterektomie vám umožňuje vyřešit tento problém a vrátit ženě její obvyklý způsob života. Aby bylo zajištěno, že účinek operace nebude blokován pooperačními komplikacemi, je nesmírně důležité přísně dodržovat všechna doporučení léčby..

Jaké jsou důsledky po operaci k odstranění děložních myomů? Doporučení a prognózy lékařů

Ve věku 30 let je téměř třetina všech žen vystavena riziku, že se stanou oběťmi děložních myomů. V budoucnu indikátor vzroste na čtyřicet a více procent. Benigní formace v tkáních pohlavního orgánu nemusí vždy vyžadovat léčbu, avšak v kritických případech (s hrozbou maligní formy nebo intenzivního růstu) vyžaduje léčbu.

 • Důsledky a možné komplikace po odstranění myomů
 • Rehabilitace v závislosti na typu operace
 • Doporučení lékařů k urychlení zotavení
 • Drogová terapie
 • Co je po operaci zakázáno
 • Doporučení týkající se stravy
 • Denní režim
 • Předpověď
 • Recenze žen

Po dlouhou dobu se věřilo, že chirurgický zákrok je jedinou účinnou metodou řešení všech problémů. Jak však ukazuje praxe, po odstranění děložních myomů je zdraví ženy ohroženo nepříznivými následky a komplikacemi, z nichž mnohé jsou velmi závažné. Proto je v takových případech věnována zvláštní pozornost pooperační rehabilitaci..

Důsledky a možné komplikace po odstranění myomů

Možné komplikace děložních fibroidů se stávají hlavními indikátory chirurgického zákroku u benigního nádoru ženského pohlavního orgánu. Důsledky takové léčby závisí na rozsahu a stavu vzdělání, věku a zdraví pacienta a také na způsobu operace..

Nejtraumatičtější z fyzického a psychologického hlediska je považována za hysterektomii. Důsledky odstranění dělohy fibroidy:

 • v budoucnu je těhotenství zcela vyloučeno, vzniká psychické nepohodlí, které je doprovázeno stresem, nervozitou, depresí atd.;
 • břišní chirurgie je vysoce invazivní a zanechává po sobě znatelnou jizvu, která v průběhu času nezmizí;
 • po odstranění myomu spolu s pohlavním orgánem dochází v ženském těle k významným hormonálním poruchám. V boji proti nim je nezbytný pravidelný příjem hormonálních léků, které negativně ovlivňují metabolické procesy a tělo jako celek (časné stárnutí, zhoršení stavu pokožky a vlasů, přírůstek hmotnosti);
 • hysterektomie je doprovázena dlouhým rehabilitačním obdobím.

Aby se zabránilo uvedeným důsledkům, používá se tato metoda extrémně zřídka - když se nádor změní na maligní formu, stane se příčinou krvácení, dosáhne velké velikosti a naruší funkčnost dělohy a sousedních orgánů, stejně jako formace jsou uvedeny v množném čísle.

Je možné se vyhnout kritickým následkům odstranění dělohy spolu s myomem pomocí jiných metod chirurgického zákroku, i když také ovlivňují zdraví pacientů zdaleka nejsou prospěšné..

Myomektomie je operace břicha podobná hysterektomii, která vám umožňuje zachránit celý genitální orgán nebo jeho část. Ačkoli je operace obecně méně traumatizující, je následně doprovázena:

 • rozsáhlé poškození vnitřních tkání;
 • poměrně velká jizva na břiše;
 • jizva dělohy, která může negativně ovlivnit následné těhotenství;
 • adheze ovlivňující pánevní orgány;
 • dlouhé období zotavení.

Po odstranění fibroidů laparoskopií je tělo vystaveno menšímu stresu. Operace je doprovázena třemi malými řezy, které nepatrně poškozují vnější tkáň a následně nezanechávají téměř žádné jizvy. Navzdory estetičtější vnější atraktivitě takového chirurgického zákroku zůstává na děloze jizva a samotný zákrok hrozí adhezí v pánevních orgánech, což může negativně ovlivnit, pokud si v budoucnu budete přát otěhotnět a vést k neplodnosti..

Odstranění fibroidů hysteroresektoskopií je ještě méně invazivní. Operace se provádí vagínou pomocí speciálních zařízení. V tomto případě jsou vyloučeny vnější řezy tkáně. Zároveň jsou činnosti chirurga omezeny na malý pohled a prostor, přesnost manipulace se zhoršuje, což při eliminaci některých nebezpečí přidává další, například:

 • poškození krevních cév s následným krvácením;
 • poškození děložních tkání;
 • infekce a provokace zánětlivého procesu.

Děložní myomy po operaci tímto způsobem mají zvýšené riziko recidivy..

Nejpokročilejší a nejbolestivější metodou odstraňování fibroidů pro tělo je laser. Takový chirurgický zákrok prakticky není doprovázen negativními důsledky, nicméně stejně jako u laparoskopie existuje riziko neúplné eliminace benigní formace a zvyšuje se riziko recidivy patologie.

Rané pooperační období je často doprovázeno:

 • vnitřní a vnější krvácení;
 • zánětlivé a hnisavé procesy v oblasti švů;
 • zhoršené močení;
 • vnitřní infekce.

Mezi nejnebezpečnější pro zdraví a dokonce i život pacientky, která podstoupila operaci k odstranění děložních myomů, patří plicní embolie a posthysterektomický syndrom..

Rehabilitace v závislosti na typu operace

Obnova těla a brzký návrat pacientky, která si nechala odstranit děložní myomy, je dána mnoha faktory, kde hraje důležitou roli typ chirurgického zákroku.

Nejdelší a nejobtížnější pooperační období po odstranění děložních myomů je neodmyslitelnou součástí operací břicha.

Po zbavení se nádoru tímto způsobem je pacient hospitalizován po dobu 8 až 14 dnů a celá rehabilitace je natažena na 1-1,5 měsíce.

Když jsou myomy odstraněny laparoskopickou metodou, je pacient sledován v nemocnici od 3 dnů do týdne a proces obnovy netrvá déle než měsíc. Přibližně stejné ukazatele jsou doprovázeny rehabilitací s vaginální hysterektomií.

Doporučení lékařů k urychlení zotavení

Aby se myom po operaci nepřipomínal a rehabilitace zabrala méně času, musí pacienti přísně dodržovat určitá pravidla. Lékaři doporučují následující:

 • nošení speciálního obvazu a školení podle systému Kegel vám umožní vyhnout se prolapsu vaginálních stěn;
 • poruchy močení spojené s oslabenými vazy močového měchýře a nedostatkem estrogenu jsou eliminovány pomocí cvičení na posílení břišních svalů a terapie hormonálními léky;
 • neustálé sledování stavu adhezí a stehů sníží pravděpodobnost bolesti a dalších negativních důsledků;
 • sanitace a šití fistulózního průběhu zabrání sekundární infekci;
 • minimalizace nepohodlí způsobeného předčasnou menopauzou po hysterektomii se provádí pomocí hormonální terapie a fyzioterapie.

Při pooperační depresi potřebuje pacient také odbornou pomoc. Neustálá komunikace s lékařem, přátelský přístup příbuzných a přátel pomáhá zbavit se komplexu méněcennosti a co nejdříve se vrátit do normálního života.

Hormonální pozadí lze zachovat, pokud operace odhalí možnost zachránit pacienta jeden z vaječníků.

Drogová terapie

Rehabilitace po odstranění děložních myomů je doprovázena užíváním léků. Tato terapie je individualizovaná. Nejrychlejší zotavení těla je usnadněno použitím:

 • prostředky pro zmírnění bolesti (analgetika, NVPS);
 • léky na ředění krve a prevenci krevních sraženin (antikoagulancia);
 • látky tvořící krev
 • imunostimulanty;
 • vitamíny.

Vzhledem k tomu, že odstranění fibroidů způsobuje změny v reprodukčním systému, většina žen potřebuje po operaci hormonální léky. I když není ovlivněna děloha, dochází k nadměrnému vylučování estrogenu a nízké hladině progesteronu, což naznačuje hormonální nerovnováhu a zvyšuje riziko recidivy patologie..

Co je po operaci zakázáno

Aby se zabránilo komplikacím během rehabilitačního období po operaci k odstranění děložních myomů, není povoleno:

 • být příliš aktivní (vyloučit dlouhé cesty, zejména cestování letadlem);
 • být vystaven nadměrné fyzické námaze (chránit břišní tisk, hmotnost zvedaných předmětů by neměla překročit 2 kg);
 • mít sex po dobu příštích 1,5–2 měsíců (pokud libido poklesne, okamžitě o tom informovat lékaře);
 • plavání, zejména na otevřené vodě, návštěva lázní a saun (aby nedošlo k infekci);
 • zanedbávat hygienu.

Doporučení týkající se stravy

Zvláštní roli hraje výživa v období po operaci k odstranění fibroidů. Nabídka by měla sestávat z potravin, které zabraňují tvorbě plynů a zácpě. Dehydratace není povolena. Při vysokém příjmu kalorií by měla být strava bohatá na bílkoviny, rostlinné tuky a sacharidy..

Při dietě se upřednostňuje libové maso a ryby, čerstvá zelenina, ovoce a fermentované mléčné výrobky. Měli byste odmítnout:

 • želé;
 • želé;
 • bohaté pečivo;
 • cukroví;
 • silný čaj, káva a sycené nápoje.

Potraviny obsažené ve stravě by měly být připravovány vařením nebo pečením. Po odstranění děložních fibroidů byste neměli jíst smažené a uzené jídlo, stejně jako alkohol v jakékoli formě.

Denní režim

Jednou z podmínek včasné rehabilitace je udržování zdravého životního stylu a dodržování denního režimu. To vyžaduje:

 • trávit více času venku;
 • chodit na procházky;
 • rovnoměrně rozdělit práci a odpočinek;
 • zajistit plný a zdravý spánek;
 • vyhnout se stresovým a konfliktním situacím;
 • zkrátit čas strávený před televizí nebo u počítače.

Klid, čtení knih, poslech lehké hudby atd. Přispívají ke zlepšení a zotavení..

Předpověď

Jak ukazuje praxe, předpověď po operačním virtuálním počítači

Touha odstranit děložní myomy je obecně pozitivní. Při splnění všech požadavků a účasti profesionálních chirurgů se téměř všichni pacienti vracejí k běžnému životnímu stylu.

Negativní důsledky a komplikace jsou pozorovány u 8–10% všech případů a letální výsledek se odhaduje na 1 z 1 000.

Recenze žen

Po dalším gynekologickém vyšetření mi byly diagnostikovány děložní myomy. Vzhledem k značné velikosti nádoru (14 týdnů) a zjištění, že se v budoucnu znovu nestanu matkou, mi lékaři doporučili neprodleně odstranit dělohu. Během hysterektomie se mi zachoval cervix a vaječníky. Rehabilitační období nebylo zcela plynulé a bylo doprovázeno silnými bolestmi a krvácením. O tři měsíce později jsem se však vrátil do svého normálního života a vůbec jsem se necítil opovrhovaný. I v sexuálním životě, který se vůbec nezhoršil, existují výhody - antikoncepce už není zapotřebí.

Irina Viktorovna, 46 let, Novosibirsk

Před dvěma lety zněla diagnóza děložních myomů jako věta. Množství myomatózních uzlin a jejich významná velikost vylučovaly obvyklé způsoby léčby. Jediným východiskem byla operace a odstranění dělohy. Ačkoli jsem v té době už byla matkou - zažila jsem vážnou emocionální ránu. Během rehabilitace po operaci prošla těžkými obdobími, upadla do deprese a uzavřela se do sebe. Cítil jsem pocit méněcennosti. Psychoterapeut a blízcí mě utěšovali všemi možnými způsoby, a jak se ukázalo, ne bez výsledků. Dnes jsem plnohodnotným členem společnosti, starostlivou matkou, milovanou a milující manželkou.

Natalia, 30 let, Ivanovo

Moje rehabilitační období po myomektomii bylo zpožděno kvůli mé vlastní vině. Ignoroval jsem pokyny lékaře, brzy jsem se dal do fyzické námahy a ke stravě jsem přistupoval svým způsobem (rád jím). V důsledku toho dostala divergenci stehů a krvácení, což se stalo důvodem pro další léčbu v nemocnici. Tentokrát jsem ukázal sílu vůle a zcela jsem se řídil pokyny lékařů. Nyní si pamatuji minulost jako noční můru.

Zotavení po odstranění děložních myomů

Indikace pro odstranění myomů

Minimální invazivita je také jednoznačnou kontraindikací pro laparoskopickou manipulaci. Může být přiřazen pacientům, u nichž diagnostikovaný nádor nedosáhl velké velikosti, tj. Nepřesahuje 6 cm.

Hloubka a lokalizace uzlu nemá při výběru operační techniky žádný malý význam. Pouze povrchové umístění nádoru je indikací pro laparoskopii děložních myomů

V jakých případech je předepsán minimálně invazivní zásah:

 • Detekce subperitoneálního uzlu;
 • Rychlá progrese benigního nádoru, vysoká pravděpodobnost jeho degenerace do maligní formy;
 • Dlouhodobá neschopnost otěhotnět;
 • Komprese vytvořeným uzlem blízkých vnitřních orgánů.

Pokud děložní fibroidy u ženy vyvolaly anémii z nedostatku železa, pak je i přes možnost konzervativní léčby předepsána laparoskopie. Chirurgická manipulace se provádí u pacientů s tvorbou více uzlů v děložní dutině, což způsobuje její deformaci a snížení funkční aktivity.

Období zotavení a rehabilitace

Po chirurgickém ošetření je pacient v nemocnici pod dohledem lékaře a bere potřebné léky. Rehabilitace po odstranění děložních myomů s břišní operací probíhá během jednoho až dvou měsíců.

Během prvního dne se předpokládá, že bude na jednotce intenzivní péče. To je nezbytné pro monitorování pacienta z hlediska prevence krvácení. Jakmile anestézie pomine, může žena pocítit bolest břicha, slabost a nevolnost..

Během několika dní rehabilitace se mohou objevit bolestivé pocity. K úlevě od bolesti se pacientovi doporučuje užívat léky proti bolesti narkotik. Pacient může vstávat po dvou až třech dnech.

Obnova během rehabilitačního období je poměrně pomalá kvůli řezání břišní tkáně. Lehká fyzická aktivita však pomáhá zkrátit rehabilitační období a zabránit rozvoji adhezí..

Během rehabilitace a zotavení je velmi důležité sledovat stravu. Je žádoucí jíst snadno stravitelné a tekuté jídlo, aby se zabránilo zácpě

Obnova funkce střev trvá až několik týdnů.

Dieta během rehabilitačního období zahrnuje:

 • libové maso a ryby; ovesné a pohankové kaše; viskózní polévky; ovoce, zelenina, zelenina v dušené a pečené formě; mléčné výrobky; Žitný chléb.

Během obnovy je nežádoucí používat:

V rané fázi rehabilitace jsou možné následující komplikace:

 • krvácející; porušení integrity vnitřních orgánů; infekce; plicní embolie; hnisání pooperační rány.

Aby se zabránilo komplikacím, měla by se během rehabilitačního období dodržovat doporučení lékaře, která obvykle zahrnují:

 • sexuální odpočinek po dobu dvou měsíců; systematické pozorování a zkoumání; ochrana před možným těhotenstvím po dobu šesti měsíců; užívání léků předepsaných lékařem; lehká fyzická aktivita a odmítnutí zvedat závaží.

Během rekonvalescence žena bere hormony, aby zabránila opětovnému růstu fibroidů. Taková rehabilitace se vyhne komplikacím a opakování děložních myomů. Lékaři také doporučují užívat imunostimulační a antiadhezivní léky.

Pokud se během období zotavení a rehabilitace objevil hojný výtok, charakterizovaný nepříjemným zápachem, teplota se zvýšila, měli byste kontaktovat lékařskou instituci a vyloučit vznik komplikací.

Jak jsou myomy odstraněny

Odstranění myomatózního uzlu je plnohodnotná operace, která je předepsána, když jsou jiné metody neúčinné.

V praxi lékaři nejčastěji používají následující metody:

 1. Břišní chirurgie - předepsáno pro velké nádory a rakoviny.
 2. Hysteroskopie dělohy - používá se k odstranění jediné formace, která je lokalizována na přední nebo zadní stěně.
 3. Laparoskopie - odstraňte subserózní uzliny na široké základně nebo stopce.
 4. Laparotomie - indikována pro hluboké subserózní a intersticiální formace.

Břišní chirurgie je ve skutečnosti laparotomie, protože přístup se provádí řezy na břišní stěně. Tato metoda odstranění se v praxi používá jen zřídka; dnes je populární jemná terapie. Nejčastěji je předepsán pro nekrózu a torzi kmene myomu. Doba rehabilitace je 2 měsíce. Operace se provádí v celkové anestezii, proto není předepsána pacientům s alergiemi na anestezii.

Hysteroresektoskopie je minimálně invazivní metoda, při které je odstraněn submukózní uzel.

Během operace je zachována celistvost tkání a dělohy, nedochází k žádným jizvám a významné ztrátě krve. Žena zůstává plodná. Operace se provádí pomocí hysteroskopu vybaveného kamerou, který se zavádí přes cervikální kanál. Lékař kontroluje všechny své akce na monitoru, může odebrat materiál pro biopsii a rychle zastavit krvácení, pokud existuje. Tato metoda odstraňuje nádory rostoucí v lumen dělohy.

Laparoskopická myomektomie je jednou z úsporných a nejčastěji volených chirurgických metod..

Všechny manipulace se provádějí speciálními otvory na břišní stěně. Punkce nezanechávají viditelné jizvy a hojí se rychle, přibližně za 7 dní.

Zřídka se používá endoskopické odstranění nebo laparotomie. Tento postup se doporučuje pro aktivní růst velkých nádorů.

Někdy dochází k chirurgickému odstranění myomatózních uzlin společně s nízko traumatickými metodami, kdy je nutné zabránit výživě formace. Před operací lékař vstřikuje roztok přes femorální tepnu, což způsobuje vysušení fibroidů. Procedura se nazývá Fuzzova ablace, není plně pochopena, proto se používá pouze v raných fázích.

Dnes jsou metody odstraňování fibroidů různé, které z nich si vyberou, rozhodne lékař, po vyšetření uzlu v děloze a obdržení potřebných informací. Lékaři se obvykle snaží zachovat reprodukční funkce, pokud to není možné, nechávají alespoň vaječníky, děložní hrdlo, hadičky, aby nenarušili hormonální rovnováhu.

Jaká je specifičnost odstranění děložních fibroidů laparoskopickou metodou

Provádění laparoskopie děložních myomů je charakterizováno skutečností, že místo jednoho velkého řezu přední břišní stěny se používají malé vpichy k zavedení drátů a kamery v pupeční oblasti, což umožňuje nejen zobrazení obrazu na obrazovce, ale také jeho zvětšení na požadovanou velikost. Při odstraňování děložních fibroidů laparoskopickou metodou slouží zbývající dva vpichy jako otvory pro extrakci nádorových tkání pomocí speciální laparoskopické instrumentace.

Laparoskopie děložních fibroidů probíhá v několika fázích. Prvním je injekce oxidu uhličitého do břišní dutiny, která pomůže zvednout břišní orgány, zlepšit jejich viditelnost a snížit riziko poranění jiných orgánů během laparoskopického odstraňování děložních myomů. Ve druhé fázi odstraňování fibroidů pomocí laparoskopie se přes vpichy zavede videozařízení as jeho pomocí laparoskopické nástroje. Pokud je během laparoskopie dělohy nalezeno několik uzlů, provede se nejen laparoskopické odstranění myomu, ale celého orgánu.

Výhody laparoskopického odstranění děložních myomů jsou zřejmé:

 • ve srovnání s laparotomií, s laparoskopií děložních myomů, je trauma okolních tkání a vnitřních orgánů mnohem nižší a po operaci zbývá jen několik nepostřehnutelných vpichů;
 • rehabilitace nezabere mnoho času a během několika dní po laparoskopické myomektomii je žena propuštěna domů;
 • po laparoskopii děložní myomy prakticky netvoří adheze;
 • nízké riziko krvácení a použití infuzí krevních produktů;
 • po operaci laparoskopie děložních fibroidů potřebuje žena pohyb, neexistují žádná omezení při chůzi;
 • po laparoskopické myomektomii není třeba užívat léky proti bolesti.

Je třeba poznamenat nevýhody laparoskopické myomektomie:

 • Jako u každého chirurgického zákroku, i u laparoskopie děložních myomů existuje malé riziko poškození cév a krvácení kvůli malému pohledu na operační pole prostřednictvím videokamery. Ženy se této skutečnosti obávají, protože odstranění děložních myomů laparoskopickou metodou může mít negativní výsledek. Pokud je ztráta krve velká, chirurgové provedou úplné odstranění dělohy. Ne každá žena spravedlivého pohlaví bude souhlasit, že se stane neplodnou v každém věku. K vyřešení tohoto problému začali operativní porodníci-gynekologové používat laparoskopii během laparoskopie děložních myomů. Tento nástroj je zaveden do pochvy, aby dočasně zastavil přívod krve do dělohy a myomů. Použití měkké svorky během laparoskopického odstranění děložních fibroidů činí operaci ještě bezpečnější a nekrvavější.
 • Pokud laparoskopii děložních fibroidů provádí nezkušený chirurg, existuje možnost vzniku velké pooperační jizvy, která snižuje možnost vaginálního porodu.
 • Po laparoskopické myomektomii je plánování těhotenství možné nejdříve o rok později. Během tohoto období musí gynekolog zvolit optimální metodu antikoncepce a vyřešit tento problém v každém případě individuálně..

Pooperační období s páskovou operací děložních myomů 2

- Zabraňte zácpě. Mohou způsobit zánět v děloze a přívěskech a zvýšený břišní tlak vyvolává prasknutí pooperačních stehů na děloze. Během rehabilitačního období by žena měla pečlivě sledovat její každodenní výživnou stravu a snažit se nejíst potraviny, jako jsou rýžové a krupičné kaše, želé, kakao, silná vařená káva a čaje a tvaroh. Je nežádoucí zneužívat pečivo z bílé mouky. Snažte se jíst co nejvíce vlákniny (ovoce, polévky, mořské řasy, různá zelenina). Práce střev se dobře aktivuje při použití fermentovaných mléčných výrobků (s výjimkou mastné zakysané smetany a tvarohu) a drobivých obilovin: perličkový ječmen, proso, pohanka.

Stojí za to zdržet se sexuální aktivity po dobu jednoho měsíce a půl, někdy i déle. Abyste se vyhnuli infekci, neplávejte po dobu 2 měsíců v bazénu nebo na otevřené vodě. Hygienické postupy, použití místních antiseptik také hrají důležitou roli při zotavení

Pokud byla děloha odstraněna přes břišní dutinu, měla by být věnována zvláštní pozornost stehu, použití léčivých antiseptických léků, aby se zajistilo, že se nerozptýlí. Pro tyto účely lékaři doporučují nosit speciální obvaz.

Existuje několik modelů obvazu, ale je třeba mít na paměti, že jeho šířka by měla přesahovat jizvu nejméně o 1 cm na obou stranách. Nepoužívejte tampony, protože přispívají k rozvoji vaginálních infekcí.

Břišní chirurgie k odstranění myomů

Myom dělohy je jedním z nejčastěji detekovaných onemocnění souvisejících s patologií oblasti ženských pohlavních orgánů. Toto onemocnění je typické pro ženy v plodném věku.

Myom dělohy je formace, která se vyskytuje v myometriu a má benigní charakter. Lékařská literatura také obsahuje pojmy fibrom a leiomyom..

Důvody pro vznik novotvaru nejsou plně pochopeny. Předpokládá se, že růst děložních myomů je způsoben hormonálními poruchami a rudiment nádoru se tvoří i během období embryonálního vývoje pod vlivem nepříznivých faktorů na tělo matky..

Mezi faktory, které mohou vyvolat rozvoj vzdělávání, patří:

 • změna poměru pohlavních hormonů; vysoký krevní tlak; nedostatek fyzické aktivity; nadváha; mnohočetné operace a chirurgické zákroky v genitální oblasti; endokrinní patologie; žilní kongesce; časný nástup menstruace; první narození po 30 letech.

Existují také studie, které naznačují, že děložní myomy jsou formou hyperplazie, nikoli nádorem. Děložní myomy mají mnoho odrůd. Často má nodulární charakter, někdy je však diagnostikována jeho difúzní forma..

Myomatózní uzly jsou:

 • více, jeden; malé, střední, velké a obří.

Během vyšetření je zpravidla detekováno více fibroidů. Při výběru strategie léčby má rozhodující význam velikost novotvaru. Velké uzliny obvykle vyžadují odstranění břišní operací. Navzdory obtížnému zotavení během rehabilitace a zavedení modernějších technik se odstraňování děložních myomů pomocí břišní chirurgie používá poměrně často..

Myom dělohy je lokalizován:

Následující typy uzlů se také liší podle jejich umístění ve vztahu k děloze:

 • intramurální, rostoucí uvnitř myometria; intraligamentary, tvořící se mezi listy širokého vazu; retroperitoneální, postupující od cervikální části; submukózní, lokalizované pod sliznicí uvnitř orgánu; subserózní, umístěný venku pod serózní membránou.

Díky své buněčné struktuře lze považovat děložní fibroidy:

Myom dělohy může být také

Existují tři fáze vývoje děložních myomů:

 • vytvoření zóny charakterizované aktivním růstem; definice mikroskopického uzlíku; identifikace formované formace, kterou lze diagnostikovat makroskopicky.

Klinický obraz děložních myomů také určuje volbu taktiky léčby. U malých uzlů se často používá očekávaná taktika. To je způsobeno skutečností, že tyto fibroidy obvykle nejsou doprovázeny příznaky..

U velkých uzlin klinický obraz zahrnuje:

 • bolesti různé intenzity; zvýšení menstruačního toku a trvání kritických dnů; acyklický krvavý výtok, vedoucí k anémii; časté nutkání močit; systematická zácpa; neschopnost přirozeně otěhotnět; potraty a předčasný porod.

Výživa po operaci

V závislosti na výběru toho, co provést laparotomii nebo laparoskopii, budou záležet samotné podmínky budoucí rehabilitace. Po procesu laparotomie může rehabilitační proces trvat přibližně několik týdnů a může trvat až jeden měsíc, ale po laparoskopii se pacient bude moci vrátit do svého běžného života během 1 - 2 týdnů.

Obnova po myomektomii zahrnuje některé zákazy. Pacienti by neměli přehřívat tělo navštěvováním pláží, solárií, saun. Jinak se zvyšuje riziko vzniku nových děložních uzlin. Rovněž je zakázáno otěhotnět do jednoho roku po zákroku. Během této doby dojde k úplnému uzdravení všech orgánů reprodukčního systému. Kromě toho je pro oslabené tělo těžší vydržet dítě..

Je povinné užívat multivitaminové komplexy s tokoferolem, retinolem a léky, které zabraňují tvorbě adhezí (aloe).

Bolest po odstranění fibroidů lze pociťovat po dobu 7-10 dnů v nemocnici a později. Intenzita závisí na schopnosti je tolerovat. Ale pocity by neměly být nesnesitelné, to již naznačuje začátek zánětlivého procesu. Obvyklá tahová nebo bolestivá bolest je způsobena podrážděním nervových kořenů, které jsou ovlivněny poškozením tkáně během operace, a je normou. Je to cítit hlavně v oblasti švu. Aby se snížila jeho závažnost, jsou předepsány léky proti bolesti. A prevence infekcí se provádí jmenováním antibakteriálních látek.

Dnes existují různé typy laparotomie:

Většina pacientů se obává intervence a jejích následků. Abyste se vyhnuli zbytečným obavám, stojí za to předem zjistit, jaká je operace pruhu myomu dělohy, pooperační období a jak je co nejvíce zmírnit.

Takový proces může nastat kvůli tomu, že během operace mohou různé chirurgické prvky přijít do styku se samotným pobřišnicí, proto se může následně znatelně zapálit a mohou se na něm vytvářet nápadné adheze, které mohou „lepit“ orgány přímo spolu.

- Snažte se nebýt dlouho na nohou, uklízet byt nebo připravovat večeři.

Druhá fáze zotavení začíná po propuštění z nemocnice.

Tato léčba, nazývaná laparotomie, se používá pro:

Jaké potraviny vyloučit

Pro včasnou rehabilitaci po břišních operacích jsou ze stravy primárně vyloučeny potraviny, které mohou vyvolat nadýmání..

Poprvé po operaci byste měli vyloučit:

Zvláště důležité jsou první dny po operaci. V tuto chvíli se snaží, aby byla strava co nejšetrnější. Výživa v tomto období by měla být strukturována tak, aby tělo dostalo největší množství základních živin, které by se snadno a rychle vstřebalo.

Nezapomeňte, že většina pacientů po takových operacích v prvních dnech není schopna se pohybovat samostatně. Jelikož pro zotavení a uzdravení je třeba aktivovat sílu těla, musí být jídlo výživné a snadno stravitelné. Hlavní síly a energie těla by měly být vynaloženy na procesy obnovy, nikoli na trávení těžkého jídla.

V prvních dnech po operaci je obzvláště důležité dodržovat jedno ze základních stravovacích pravidel:

Musíte jíst častěji a kousek po kousku. Velké množství jídla může ztěžovat fungování zažívacího traktu. Je žádoucí, aby objem jednoho jídla nepřesáhl 200 gramů..

Pokud jde o objem tekutiny vyžadovaný pacientem v pooperačním období, měl by pokyny poskytnout ošetřující lékař. Současně se kategoricky nedoporučuje samostatně zvyšovat objem tekutiny, protože to může vyvolat otok tkáně.

Voda může být vypita okamžitě, jakmile pacient vyjde z anestézie, ale opět v objemu nepřesahujícím povolený lékař..

Chirurgie k odstranění děložních myomů

Děložní fibroid je novotvar, který, jak ukazují nedávné studie, není benigním nádorem a je extrémně vzácné, že degeneruje do rakoviny. Podle svých charakteristik je podobný wen na kůži nebo s keloidní jizvou.

Vyvíjí se ve svalové a pojivové tkáni dělohy. Příčiny fibroidů nebyly důkladně studovány. Vědci naznačují, že důvody, jako je hormonální nerovnováha v těle, chronický zánět dělohy, dědičnost, operace dělohy (potrat atd.), Mohou ovlivnit výskyt myomů. V gynekologii se asi 80% všech operací provádí k odstranění myomů a dělohy pomocí myomů. Příznaky děložních fibroidů mohou být různé, vše závisí na umístění fibroidů. Nejtypičtějšími příznaky jsou silné menstruační krvácení, pocit tlaku, bolesti v dolní části zad a dolní části břicha. Fibroidy často vedou k neplodnosti, anémii, zhoršené funkci močového měchýře a konečníku; v těchto případech se lékaři uchylují k radikálnějším opatřením, jako je odstranění dělohy fibroidy. Důsledky nevhodného přístupu žen k jejich zdraví jsou poněkud smutné. Je třeba si uvědomit, že včasná detekce novotvarů a jejich léčba je zachrání před chirurgickým zákrokem. V gynekologii se úspěšně používají dvě metody chirurgického zákroku k odstranění fibroidů a dělohy (v některých případech), například: myomektomie a hysterektomie. Metoda přímo závisí na počtu novotvarů, umístění a stadiu, ve kterém se fibroid nachází.

Myomektomie zahrnuje odstranění děložních myomů: laparoskopické, laserové nebo laparotomické při zachování orgánů reprodukčního systému.

Hysterektomie je odstranění dělohy fibroidy. Tímto způsobem se odstranění dělohy myomem často provádí při zachování děložního čípku a přídavných látek, méně často při extirpaci dělohy..

Odstranění fibroidů a dělohy se zpravidla provádí pouze v případech, kdy byly použity všechny možné lékařské metody léčby a nádor dosáhl kritické velikosti.

Odstranění děložních fibroidů laparoskopickou metodou se provádí třemi vpichy v břišní stěně. Použitím této metody se významně sníží ztráta krve, vynikající kosmetický účinek, minimální riziko tvorby adheze a krátká rehabilitační doba. Operace k odstranění děložních myomů laparoskopickou metodou však bohužel není ukázána všem, umístění uzlů by mělo být vnější a velikost myomu by neměla přesáhnout čtyři centimetry.
Laparoskopické odstranění děložních fibroidů vyžaduje vysokou dovednost chirurga; ne každý chirurg může provádět kvalitativní šití na děloze (aby později vydržel těhotenství a porod). V Rusku existuje několik desítek takových chirurgů, proto před odstraněním děložních fibroidů laparoskopickou metodou musíte nejprve vyhledat vysoce kvalifikovaného odborníka. Na území Ruska je v mnoha soukromých čepelích možné odstranit děložní myomy, ceny se liší v závislosti na regionu, úrovni kliniky a složitosti operace.

Nejúčinnějším odstraněním děložních myomů je operace břicha. Díky břišnímu přístupu má chirurg příležitost nahmatat celou dělohu prsty a najít malé myomatózní uzliny a následně je odstranit, což je u laparoskopických nástrojů téměř nemožné. Přesné vrstvené vysoce kvalitní stehy umožňují v budoucnu snášet těhotenství bez překážek po odstranění děložních myomů. Dutinová chirurgie má výrazné důsledky, proto se v posledních letech používá stále méně často, indikace pro přístup do dutin jsou velké a mnohočetné neoplazmy.
V Rusku se operace velmi často provádí k odstranění děložních myomů. Břišní chirurgie zaujímá jedno z prvních míst, 90% operací k odstranění myomů se provádí tímto způsobem, bohužel 80% s odstraněním dělohy.

Je velmi důležité včas konzultovat lékaře, aby byl orgán zachován..

Důsledky chirurgického zákroku k odstranění děložních myomů

Postoj lékařů, názory na příčiny a mechanismus vývoje děložních myomů se v průběhu výzkumu za poslední desetiletí dramaticky změnily. V nedávné minulosti byly fibroidy klasifikovány jako benigní nádor hormonálního původu s vysokým rizikem vzniku rakoviny. Moderní lékaři se domnívají, že tvorba myomatózních uzlin je vyvolána reakcí ženského těla na poškození tkání dělohy, trauma a mikrotrauma..

Za starých časů byla jedinou účinnou metodou léčby operace k odstranění děložních myomů, jejíž důsledky byly významné a velmi negativně ovlivnily kvalitu života ženy. Hlavním důvodem pro chirurgickou léčbu byl názor na vysoké onkogenní riziko onemocnění. Odborníci prokázali mylnost tohoto názoru. Nyní mohou lékaři nabídnout alternativní metody, jak se zbavit myomatózních uzlin..

Po operaci k odstranění děložních myomů je velmi obtížné předvídat následky. Kromě funkcí reprodukčního systému mohou komplikace ovlivnit i další orgány. Odborníci z nejlepších klinik pro léčbu myomů, se kterými spolupracujeme, doporučují novou minimálně invazivní metodu - embolizaci děložní tepny. Tato metoda není o nic méně efektivní, ale bezpečnější než odstraňování myomů, seznam klinik nabízejících SAE si můžete prohlédnout na našem webu.

Myom je onemocnění, které se nejčastěji vyvíjí u žen v plodném věku od 30 do 45 let. Každý pacient, který se poprvé dozví o přítomnosti myomatózních uzlin, prožívá šok. Lze pochopit strach z operace děložního myomu, jehož důsledky mohou ženu připravit o možnost mít děti. V moderní klinické praxi byly vyvinuty metody nechirurgického odstraňování myomů, jejichž důsledky jsou minimální nebo nemají vliv na celkový stav zdraví ženy. Všem pacientům s myomovými uzlinami identifikovanými během vyšetření nabízíme pomoc při výběru nejlepší kliniky pro léčbu myomů. První konzultace konzultace e-mailem, můžete získat pomocí formuláře kontaktování e-mailové adresy na webu. Telefonicky si domluvte schůzku s odborníkem na léčbu myomů.

Děložní myomy - moderní přístup k léčbě

Výzkum v posledních desetiletích radikálně změnil přístup specializovaných odborníků k původu, klasifikaci a metodám léčby děložních myomů. V poslední době byla tato nemoc považována za benigní nádor s velmi vysokým onkogenním potenciálem. Obecně přijímaný názor na možnost degenerace myomatózní uzliny na rakovinový nádor vedl k jedinému možnému řešení - chirurgickému odstranění. Moderní odborníci na základě výzkumu a klinických pozorování pacientů s myomy dospěli k následujícím závěrům:

 • Myom není nádor. Jedná se o novotvar buněk hladkého svalstva a pojivové tkáně dělohy, které se v důsledku řady faktorů začaly nadměrně množit. Složení samotných buněk se nemění.
 • Degenerace fibroidů do maligní formace je extrémně vzácný případ. Rakovina se nejčastěji vyvíjí na pozadí doprovodných onemocnění. Některé kmeny genitálního papilomaviru, které vyvolávají růst novotvarů, jsou vystaveny vysokému onkogennímu riziku..
 • Odstranění často problém úplně nevyřeší; recidiva fibroidů po operaci je pozorována u 7-14% pacientů. Tato skutečnost je způsobena skutečností, že po odstranění zůstávají základy myomatózních uzlin v tkáních dělohy. Za přítomnosti predisponujících faktorů existuje riziko opětovné proliferace buněk.
 • Skutečně účinným způsobem, jak se trvale zbavit fibroidů, je zastavení kyslíku a nutričního metabolismu v uzlech..

V minulosti byla hlavním důvodem rozvoje myomů považována hormonální nerovnováha, které drtivá většina žen čelí po 30 letech. Naši odborníci jsou přesvědčeni, že původ myomatózních uzlin je spojen s reakcí ženského těla na poškození vnitřních vrstev dělohy. Hormony ovlivňují zvětšení uzlů. Důvodem jejich vzniku je narušení přirozených funkcí reprodukčního systému..

Moderní metody antikoncepce umožňují ženě plánovat těhotenství, většina porodí 1-2krát za život. Během každé ovulace (uvolnění vajíčka) se ženské tělo připravuje na početí - endometrium dělohy zhustne. Pokud žena neotěhotní, přebytečná tkáň se vylučuje menstruační krví. Při neustálém opakování tohoto procesu může dojít k poruše v buňkách. Jedna buňka, která se začíná příliš aktivně dělit, zahrnuje do tohoto procesu sousední buňky, ve vrstvách dělohy se tvoří malý uzlík, což je základ myomu. Zvětšení uzliny je ovlivněno hormony, stavem imunitního systému, přítomností chronických onemocnění a zánětem..

U žen do 30 let se mohou fibroidy vyvinout v důsledku dědičného faktoru. Pokud v předchozích generacích rodiny měly ženy fibroidy, zvyšuje se pravděpodobnost onemocnění. Jednou z příčin patologie u mladých dívek je narušení tvorby reprodukčního systému během nitroděložního vývoje. V takové situaci začíná myom růst na pozadí změn hormonálních hladin na začátku menstruačního cyklu z již poškozené buňky. Je nemožné předpovědět tento proces předem..

Shrnutím faktů, výsledků výzkumu a pozorování dospěli naši lékaři k závěru, že operace odstranění není jedinou a zdaleka ne vždy účinnou metodou léčby myomů. Chirurgické odstranění vede k řadě komplikací a nevylučuje možnost opakování. Nabízíme jednoduchý a efektivní způsob, jak se zbavit myomových uzlin, efektivní pro jakýkoli typ, umístění a množství myomů. Embolizace děložních tepen vede k překrývání krevních cév, které krmí novotvary dělohy, což vede k jejich postupné regresi, snížení a úplnému útlumu patologického procesu.

Myoma. Úkon. Účinky

Abyste pochopili, zda je chirurgický zákrok k odstranění děložních myomů nebezpečný, musíte porozumět nejběžnějším chirurgickým technikám:

 • Dutinová myomektomie. Tradiční chirurgický zákrok s resekcí tkáně břišní stěny a odstraněním novotvarů skalpelem. Tato metoda je vysoce traumatizující, používá se pouze v přítomnosti fibroidů na vnější serózní membráně dělohy. Pro interní a intersticiální uzly se metoda nepoužívá.
 • Laparoskopická myomektomie. Chirurgické odstranění pomocí speciálního lékařského vybavení. Méně traumatické, díky této technice je vedeno několika malými řezy v peritoneální stěně. Nelze použít k odebrání interních a intersticiálních uzlů.
 • Hysteroresektoskopie. Transvaginální myomektomie se provádí pomocí hysteroskopu dilatací pochvy a děložního čípku. Tato technika se používá v přítomnosti vnitřních uzlů v děložní dutině.
 • Hysterektomie. Břišní chirurgie, která zahrnuje radikální odstranění myomatózních uzlin spolu s dělohou. Důsledky odstranění dělohy fibroidy jsou nejzávažnější, i když trvale eliminují hrozbu opakování.

Chování fibroidů po operaci, důsledky a komplikace možné během rehabilitačního období závisí na několika faktorech - velikosti, počtu, lokalizaci uzlů, mechanismu průběhu a intenzitě klinických projevů. Otázka, kterou metodu použít, si klade každý pacient s diagnostikovaným myomem. Odstranění chirurgický zákrok, je to nebezpečné pro zdraví a jak to ovlivní reprodukční funkce. Abychom to zjistili, zvažte každou metodu podrobněji..

Komplikace po odstranění děložních myomů

Před několika desítkami let byla nejčastěji používanou radikální chirurgickou technikou u děložních myomů odstranění novotvaru spolu s pohlavním orgánem. Hysterektomie byla považována za nejúčinnější metodu, která navždy eliminovala riziko recidivy. Důsledky odstranění dělohy spolu s myomem jsou nejzávažnější, mají negativní dopad nejen na fyzický, ale i psychický stav ženy. Více informací o následcích po odstranění dělohy myomy:

 • Žena ztrácí příležitost mít vlastní děti. Po hysterektomii již pacientka nebude schopna otěhotnět a porodit dítě sama. Toto je jeden z nejzávažnějších důsledků po odstranění dělohy myomy..
 • Po operaci břicha má žena poměrně velkou jizvu. Navzdory použití moderních materiálů a zavedení kosmetického stehu zůstává estetická vada na celý život.
 • Jedním z negativních faktů, proč je odstranění dělohy s myomem nebezpečné, jsou důsledky hormonálních poruch. Mnoho žen musí celý život užívat hormonální léky, což negativně ovlivňuje metabolické procesy. Užívání hormonů může vést k přibývání na váze, zhoršování stavu pokožky a vlasů a časnému stárnutí.
 • Psychologické nepohodlí je dalším negativním aspektem než nebezpečí odstranění dělohy pomocí myomů. Mnoho žen po operaci se cítí méněcenně, což vede ke zvýšené nervozitě, rozvoji komplexů a depresi.
 • Období rehabilitace po hysterektomii je poměrně dlouhé kvůli velkému poškození. Obnova vnitřních a vnějších tkání trvá několik měsíců.

Moderní gynekologové se domnívají, že hysterektomie je oprávněná pouze v extrémních případech za přítomnosti akutních kritických stavů pacienta, komplexních více uzlů a velmi velkých velikostí uzlů.

Technika myomektomie je podobná hysterektomii, ale během operace jsou odstraněny pouze uzliny, genitální orgán je zachován. Důsledky odstranění děložních fibroidů pro ženu po myomektomii jsou méně traumatické:

 • velké poškození tkání břišní stěny;
 • na břiše zůstává velká jizva;
 • na děloze se tvoří jizva, během těhotenství může způsobit komplikace;
 • břišní chirurgie může způsobit adhezi v pánevních orgánech;
 • rehabilitace bude trvat několik měsíců;
 • riziko recidivy děložních fibroidů přetrvává.

Věříme, že myomektomie také není bezpečnou metodou odstraňování myomů. I přes menší objem chirurgického zákroku je objem poranění velký a riziko komplikací je poměrně vysoké..

Laparoskopie je moderní chirurgická technika. Výhodou metody je malé vnější poškození vnějších tkání - tři malé řezy na břišní stěně. Na děloze však zůstává jizva, riziko vzniku adhezí v pánevní oblasti. Důsledky po odstranění děložních fibroidů laparoskopickou metodou:

 • Pokud chce žena v budoucnu otěhotnět, může mít problémy..
 • S rozvojem adhezí existuje riziko vzniku neplodnosti.
 • Jizva na děloze může způsobit problémy při přenášení plodu.

Hysteroresektoskopie se provádí zavedením speciálního zařízení do děložní dutiny vagínou a děložním hrdlem. Hysteroskop umožňuje chirurgovi manipulovat uvnitř dělohy, ale neposkytuje svobodu pohybu a absolutní přesnost. Existuje riziko poškození sliznice dělohy. Mezi možné důsledky patří:

 • poškození endometria a krevních cév;
 • riziko vzniku děložního krvácení;
 • pravděpodobnost poškození (perforace) tkání dělohy;
 • hrozba rozvoje zánětu při zavedení infekce do genitálního traktu ženy;
 • riziko recidivy myomu.

Jaká léčba je předepsána po odstranění děložních fibroidů

Po operaci jakéhokoli typu si žena zachová bolestivý syndrom, jehož trvání závisí na použité technice, rozsahu poškození a individuálních vlastnostech ženy. Léková terapie v pooperačním období je vyvíjena individuálně pro každého pacienta. Do léčby se zpravidla zavádějí následující léky:

 • léky proti bolesti - analgetika, NSAID;
 • ředidla krve (antikoagulancia) k prevenci krevních sraženin;
 • léky k obnovení hematopoézy a infuzní terapie (se ztrátou krve);
 • imunostimulanty, vitamíny, regenerační léky.

Mnoho žen vyžaduje hormonální substituční terapii v pooperačním období a pravidelně před nástupem menopauzy. Při odstraňování dělohy je tato potřeba způsobena dysfunkcí reprodukčního systému. Po operaci se zachováním dělohy existuje riziko recidivy na pozadí hormonální nerovnováhy, nadměrné sekrece estrogenu a sníženého obsahu progesteronu. Nelze předem říci, jak bude tělo reagovat na hormony. Mnoho pacientů vyvine obezitu na pozadí hormonální terapie.

Kromě lékové terapie během pooperační rehabilitační periody je třeba dodržovat řadu podmínek:

 • vyloučit fyzický a psychický stres;
 • vzdát se intimního života po dobu 1-2 měsíců;
 • dodržujte přísnou dietu;
 • vyhýbejte se otevřenému slunci, nenavštěvujte solárium;
 • plánování těhotenství ne dříve než rok po operaci.

S bezpečným porodem dítěte musí žena jít do nemocnice dříve, protože existuje riziko předčasného porodu. Pokud je na děloze velká jizva, může mít žena problémy při porodu, proto je mnoha pacientům nabídnut císařský řez..

Jak si vybrat léčbu fibroidů

Moderní specialisté stojí před úkolem posoudit možná rizika a komplikace při výběru léčby fibroidů. Naši lékaři se při rozhodování o způsobu léčby a léčby pacientů řídí následujícími faktory:

 • schopnost eliminovat akutní klinické příznaky onemocnění (bolest, krvácení, menstruační nepravidelnosti);
 • zachování dělohy a ženské reprodukční funkce;
 • maximální snížení rizika komplikací;
 • prevence rizika relapsu;
 • rychlé zotavení z zdraví a výkonu pacienta.

Ve většině případů je pro ženy velmi důležité zachovat si schopnost mít dítě a minimalizovat účinky léčby na jejich celkové zdraví. Je důležité si uvědomit, že v extrémních případech je předepsána operace břicha. To vyžaduje velmi silné důkazy:

 • akutní bolest v podbřišku;
 • obrovský objem fibroidů (více než 25 týdnů);
 • příznaky naznačující kompresi nervových zakončení a krevních cév;
 • dysfunkce močení a defekace;
 • těžké děložní krvácení, velká ztráta krve.

Ve všech ostatních případech volí lékaři šetrnější a bezpečnější metody léčby myomů. Taková je embolizace děložní tepny. Během procedury nejsou vnější tkáně prakticky poškozeny a vnitřní tkáně těla nejsou poškozeny vůbec. Celá manipulace se provádí punkcí a zavedením katétru do femorální tepny. Důsledky po embolizaci jsou minimální nebo prakticky neexistují. Po 1-2 dnech se žena může vrátit ke svému obvyklému životnímu stylu, aniž by se omezovala na stres, výživu a sex.

Tento materiál byl vytvořen ke kontrole bez účasti odborného personálu webu. Chcete-li získat úplné informace o léčbě myomů od specializovaného odborníka, použijte kontakty - telefon, e-mail, online chat. Pokud vám diagnostikovali fibroidy, volejte našeho specialistu na +7 (495) 357-69-79. Pomůžeme vám vybrat nejlepší kliniku pro vyšetřování a léčbu myomů.

 1. Savitsky G.A., Ivanova R.D., Svechnikova F.A. Úloha lokální hyperhormonémie v patogenezi rychlosti nárůstu hmotnosti nádorových uzlin v myomu dělohy // Porodnictví a gynekologie. - 1983. - T. 4. - S. 13-16.
 2. Sidorova I.S. Děložní myomy (moderní aspekty etiologie, patogeneze, klasifikace a prevence). V knize: Myom dělohy. Vyd. JE. Sidorova. M: MIA 2003; 5-66.
 3. Meriakri A.V. Epidemiologie a patogeneze děložních myomů. Sib Med Zhurn 1998; 2: 8--13.
 4. Bobrov B.Yu. Embolizace děložních tepen při léčbě děložních myomů. Aktuální stav čísla // Journal of Obstetrics and Women's Diseases. 2010. č. 2. S. 100-125
 5. B. Yu. Bobrov, SA Kapranov, VG Breusenko a kol. Embolizace děložní tepny: moderní pohled na problém. „Diagnostická a intervenční radiologie“, svazek 1, č. 2/2007

Proč potřebujete nouzovou antikoncepciV životě téměř každé mladé ženy se vyskytly doby, kdy bylo nutné zvolit prostředky, které zabrání výskytu nechtěného těhotenství.