Krvavý výtok po kyretáži: norma nebo patologie?

Tento typ chirurgického zákroku, jako je kyretáž děložní dutiny, se používá v gynekologii pro terapeutické a diagnostické účely. Tento postup se nazývá kyretáž. Spočívá v odstranění funkční (povrchové) vrstvy sliznice v děloze. Navíc je cervikální kanál vyškrábán, nachází se v děložním čípku a spojuje vagínu s dutinou pohlavního orgánu.

Operace se používá k děložnímu krvácení, hyperplazii endometria, polypům děložní sliznice, endometritidě, komplikacím po potratu, k odstranění fragmentů vajíčka a placenty zbývajících po porodu. Pro účely diagnostiky se kyretáž provádí při změnách na děložním čípku nebo sliznici dělohy, hojném a dlouhodobém období sraženin, krvavém výtoku z pochvy mezi menstruací, zmrazeném těhotenství, neplodnosti, při přípravě na gynekologické operace. Po vyčištění je výsledný materiál odeslán k výzkumu. Škrábání se používá nejen k diagnostickým a terapeutickým účelům, ale také k potratům.

Důsledky škrábání

Všechny manipulace se provádějí naslepo pomocí speciálních nástrojů, takže je možné jejich porušení. Je důležité rozlišovat mezi přirozeným výtokem a patologickým krvácením po kyretáži..

Stejně jako u jiných operací může mít kyretáž komplikace. Závisí to na zkušenostech lékaře, délce manipulací, důvodech kyretáže, onemocněních pohlavních orgánů, dodržování pravidel asepsy (zpracování materiálů, nástrojů, rukou lékaře), kvalitě operace. Kromě toho se u žen se špatnou srážlivostí krve může objevit krvácení po kyretáži. Prodloužené krvácení může být spojeno s hormonální nerovnováhou.

Normální výboj

U téměř všech žen je po kyretáži pozorováno špinění. Faktem je, že během operace je odstraněna celá povrchová vrstva endometria a děložní dutina se změní na souvislou ránu, která bude po určitou dobu krvácet. Ve skutečnosti se krvácení po diagnostice nebo jiné kyretáži neliší od menstruačního krvácení, při kterém je funkční vrstva sliznice dělohy odmítnuta.

Postupně jejich intenzita klesá, stírají se a postupně ustávají. Kromě výtoku může po škrábání bolet dolní část břicha a dolní část zad. Tahání bolesti spojené s kontrakcí dělohy.

Patologické krvácení

Komplikace po škrábání se vyskytují z různých důvodů. Jedná se jak o časově náročnou operaci, tak o porušení norem pro zpracování nástrojů, materiálů, rukou chirurga a nekvalitní škrábání, to znamená, že zůstaly fragmenty placenty a patologické sliznice. Při použití hysteroskopu během operace se komplikace vyskytují mnohem méně často. Díky optickému zařízení může lékař vidět dělohu zevnitř a posoudit, jak dobře byla operace provedena. Hysteroskop navíc snižuje riziko poranění pomocí speciálního kyretážního nástroje (kyrety) svalové vrstvy dělohy.

Patologické krvácení lze odlišit od normálního výtoku mnoha způsoby. Komplikace po kyretáži zahrnují následující patologie:

 • Prodloužené krvácení. Vypouštění krve trvající déle než 10 dní se považuje za patologii. Zpravidla jsou spojeny s hormonální nerovnováhou, kyretáží uprostřed cyklu, zbytky patologických tkání v děloze.
 • Endometritida. Zánětlivý proces v endometriální vrstvě se vyvíjí, když v případě nesprávně zpracovaných nástrojů vstoupí do děložní dutiny streptokoky, stafylokoky, gonokoky a další infekční agens. Příčinou zánětu může být přítomnost fragmentů vajíčka a jiného patologického substrátu, který po něm zůstal. V tomto případě má výtok obvykle nepříjemný zápach, podobá se masové barvě, může být buď intenzivní a krvavý, nebo ve formě ichoru. Současně se zvyšuje teplota, jsou pozorovány bolesti v dolní části břicha.
 • Akumulace krve v děloze. Toto onemocnění se nazývá „hematometr“. Krevní sraženiny nelze odstranit z děložní dutiny kvůli uzavření cervikálního kanálu. Hematometr je charakterizován zvýšením teploty, křečovými silnými bolestmi v podbřišku, prudkým zastavením krvavého výtoku 2 dny po operaci.

Po škrábání

Léčba děložního krvácení po kyretáži spočívá ve snížení ztráty krve, jinak by se mohla vyvinout anémie. K tomu jsou předepsány hemostatické látky a léky, které snižují dělohu. U infekčních onemocnění je předepsán průběh antibiotické léčby. V některých případech může být nutná opakovaná kyretáž, transfuze krve. V případě hormonální nerovnováhy je nutná pomoc endokrinologa.

Kromě farmakoterapie je po kyretáži vyžadována dobrá výživa. Doporučuje se jíst více potravin, které mají pozitivní vliv na tvorbu krve. Patří sem granátové jablko, červené maso, hovězí játra, pohanka..

Video o metodách zastavení děložního krvácení:

Konečně

Ženy potřebují vědět, že výtok krve po diagnostické kyretáži je normální, pokud jeho trvání nepřesahuje 10 dní a podobá se normální menstruaci. Patologii můžete podezřívat pomocí následujících znaků:

 1. Vypouštění se nezastaví, i když od operace uplynulo více než deset dní.
 2. Krvácení je silné a pokračuje několik hodin, polštářky se rychle zaplní (za 1-2 hodiny).
 3. Výtok se náhle zastavil jeden nebo dva dny po kyretáži a objevily se silné bolesti břicha. To může naznačovat tvorbu krevních sraženin v děloze..
 4. Výtok má nepříjemný zápach a barvu, podobnou masovým vločkám, což naznačuje přítomnost infekce.
 5. Zvýšená tělesná teplota.
 6. Silná bolest v podbřišku nezmizí při zmírnění bolesti.
 7. Žena pociťuje slabost, závratě, dokonce ztrátu vědomí.

V těchto případech musíte rychle vyhledat pomoc u lékaře..

Kolik dní teče krev po kyretáži: možné komplikace a rehabilitace

Škrábání je jednoduše řečeno očista, s níž se většina žen setká v gynekologii. Ne každý má pochopit, co přesně je tento postup a jak se to vlastně děje. Ale na druhou stranu je zcela jasné, proč se to dělá a co se stane po něm. Tím nechci říci, že se jedná o nebezpečný postup, ale nepřináší ani žádný užitek. Jaké jsou důsledky a komplikace, kolik dní krvácí, jak rehabilitovat.

Jaký je postup

Ženská děloha je svalnatý orgán, který svým vzhledem vypadá trochu jako hruška. Pomocí děložního čípku a pochvy komunikuje dutina s vnějším prostředím. V dutině se plod vyvíjí a roste po oplodnění vajíčka.

Děložní dutina je chráněna speciální sliznicí - endometriem. Taková ochrana je schopna k sobě připojit již oplodněné vajíčko, což umožňuje okamžitý start do vývoje a života dítěte. Pokud nedojde k oplodnění během celého menstruačního cyklu, endometrium se změní a na konci je zcela odmítnuto, což nazýváme menstruace. S každým cyklem tedy tato sliznice roste nebo je odmítána, v důsledku čehož dochází ke krvácení.

Při škrábání endometria se neodstraní celá vrstva, ale pouze horní. Po nějaké době se znovu obnoví a nadále funguje také - roste a je odmítnut. Kromě toho se provádí další postup pro čištění samotného cervikálního kanálu. Čisticí sliznice jsou odstraněny přesně dříve, než je to možné, po kterém dojde k obnovení a reprodukci práce ženských orgánů.

Všechny přijaté materiály jsou odeslány k dalšímu prozkoumání jako analýza. Je třeba poznamenat, že během procedury by normálně neměla proudit žádná krev..

Existuje konvenční škrábání a rozdělení. Při samostatném postupu se nejprve vyčistí děložní čípek a poté přímo děložní dutina. Během toho je odstraněn přesně ten nádor nebo novotvar, který narušuje normální fungování ženských orgánů..

K dnešnímu dni je známý mírně odlišný přírůstek takového postupu, po kterém je účinek nejpřesnější a nejbezpečnější. Tomu se říká hysteroskopie, upravený postup kyretáže. To lze vysvětlit takovým způsobem, že obvyklé čištění dělohy se provádí slepě, to znamená podle vzorce určitých pohybů, ale bez přesného vidění. V takovém případě může dojít k určitým porušením, zejména kvůli tomu, že se uvnitř mohou tvořit krevní sraženiny.

Hysteroskopie spočívá ve skutečnosti, že zařízení zavedené do děložní dutiny umožňuje vidět její stěny a samotný proces čištění. To je nejen pohodlné, ale také dostatečně bezpečné pro samotnou pacientku, protože neviditelný proces nemusí být vždy úspěšný. Hysteroskopie umožňuje plnou kontrolu nad procesem čištění a jeho výsledky.

V jakých případech je operace přiřazena?

Tento postup se provádí ve dvou případech - když je nutné provést analýzu sliznice dělohy nebo odstranit patologickou formaci v děloze nebo děložním čípku. Takový postup je zpravidla předepsán po speciální diagnóze k léčbě zjištěného problému. Mnoho pacientů si stěžuje, že po operaci krvácení trvá příliš dlouho a to je doprovázeno charakteristickou bolestí.

Jak se vyhnout následkům: příprava na postup

Nejčastěji musí být taková operace naplánována, aby bylo možné vypočítat vhodný čas před a po menstruaci. Zejména je to důležité jen proto, že pokud je načasování nesprávné, může být krvavý výtok poměrně silný a dlouhý a mohou se také uvolňovat krevní sraženiny. Pokud je čas správně vypočítán před a po menstruaci, pak bude samotný postup více než příznivý a rehabilitační období bude mnohem lepší..

Některým pacientkám je předepsáno další vyšetření, aby bylo možné přesně vypočítat, kolik dní zbývá do začátku menstruace. Může to být ultrazvukové vyšetření nebo darování krve pro určité hormony. Procedura se zpravidla provádí 2-3 dny před nástupem menstruace. Pokud vám je tento zákrok předepsán na začátku menstruačního cyklu nebo uprostřed, buďte připraveni na to, aby krev šla poměrně dlouho a v hojných dávkách. Aby nedošlo ke ztrátě velkého množství krve, je lepší předepsat operaci v nejpříznivějším čase..

Kolik krve jde po kyretáži (čištění dělohy), rehabilitační období

Úplné uzdravení obvykle nastává po jednom menstruačním cyklu. Poté je děloha plně obnovena a začíná obvyklý „pracovní“ stav.

Nejčastěji krev protéká několik dní - jako normální menstruace. Pokud je toto období výrazně zpožděno, musíte se poradit s lékařem, možná došlo k nějaké komplikaci. Může to být také krevní sraženiny nebo jen rozmazaný výtok. Pokud je však krvácení silné a dlouhé, je to známka porušení nebo patologie. V případě, že se krvavý výtok zastaví a začne bolest, není to také nic dobrého. Nemělo by to tak být.

Bolest lze obvykle pozorovat pouze během sekrecí nebo mastí a poté by se celkový stav měl naopak zlepšit. Proto, pokud jsou takové příznaky přítomny, je lepší se poradit s lékařem, možná byla operace neúspěšná a něco vedlo k novému porušení funkčnosti dělohy. Pacientům je zpravidla předepsáno ultrazvukové vyšetření a další vyšetření. Pokud vyhledáte pomoc včas, lze křeč rychle odstranit..

Pomoc při léčbě

Mnoho pacientů si stěžuje na bolest během krvavého výtoku. Tato situace je známá, protože ne každá šťastná žena má bezbolestná období. Proto je po ukončení procedury povoleno užívat no-shpa, jednu tabletu třikrát denně. Nejčastěji je také předepsán speciální kurz antibiotické léčby, který pomůže obnovit normální funkčnost a zpomalit průtok krve. Speciální kurz ochrání infekci a zrychlí dobu zotavení. Po desátém dni rehabilitace a užívání předepsaných léků musíte konzultovat s lékařem druhé vyšetření, abyste se ujistili, že operace byla úspěšná a rehabilitační období skončilo.

Můžeme říci, že kyretáž je jednou z nejběžnějších a nejnutnějších operací v gynekologii. To je způsobeno skutečností, že mnoho nemocí nelze vyřešit jiným způsobem a pro nejspolehlivější výsledek se uchylují právě k této metodě léčby. Dosud je takový postup dobře snášen, protože medicína je již obeznámena s téměř všemi nuancemi takového postupu. Pokud vám byla předepsána právě taková léčba, nespěchejte ji odmítnout a nebojte se, protože tato operace nepatří k nejnebezpečnějším a nejškodlivějším.

Možné komplikace

 1. Perforace dělohy - je odstraněna speciálním perforačním nástrojem nebo sondou. To se provádí, když je obtížné rozšířit děložní čípek. Perforace se také provádí v případě závažné deformace dělohy, která se vyznačuje uvolněním stěn dělohy. V tomto případě je léčba předepsána čistě individuálně s další operací a komplexem užívání léků. Nejčastěji se jedná o speciální antibiotika. Pokud perforace přetrvává na konci léčby, provede se speciální operace stehu.
 2. Zánět dělohy - nastává, když byla kyretáž provedena v době zánětu děložního čípku a samotné dělohy. To se může stát, pokud při zjištění charakteristického onemocnění nebyla předepsána vhodná léčba, zejména užívání antiseptik nebo septiků.
 3. Hematometr je akumulace krve v děložní dutině. To je obvykle způsobeno charakteristickým křečemi po kyretáži. Krev, která by měla několik dní odtékat, je zadržována a způsobuje nepohodlí a bolest. Bez ohledu na to, kolik dní uplynulo po kyretáži, v každém případě stojí za to vyhledat radu lékaře, protože špinění by mělo běžet maximálně třetí den.
 4. Poškození sliznice - dochází v důsledku silné kyretáže, když je odstraněna růstová vrstva děložní sliznice. V tomto případě bohužel nový shell již nebude růst. Škrábání musí být proto prováděno opatrně a mimořádně profesionálně..

Všem výše uvedeným komplikacím se lze vyhnout, pokud je operace prováděna velmi pečlivě a správně, včetně všech nezbytných vyšetření a analýz. Pokud je vám tento postup přiřazen poprvé, pak je prostě nutná speciální diagnostika. A první věcí, kterou je třeba udělat, je absolvovat obecný krevní test, může se ukázat, že tento postup je pro vás zcela kontraindikován a budete muset hledat jiné východisko ze situace.

Je třeba si uvědomit, že kyretáž musí být doprovázena hysteroskopií. V tomto případě existuje vysoká pravděpodobnost, že výsledek bude plně oceněn a v případě potřeby ukončen. Jak bylo zmíněno výše, pomocí hysteroskopie můžete vyhodnotit získaný výsledek a získat potřebné informace o provedeném postupu. Pokud samotný postup nebyl proveden účinně a všechny novotvary zůstaly nezměněny, budete muset znovu kyretovat pomocí předběžných antibiotik a jiných léků..

Nezapomeňte, že po škrábání by měla být minimální známka operace. Pokud máte silné bolesti a silné krvácení po dlouhou dobu, měli byste se okamžitě poradit s lékařem.

Patologie po čištění: poruchy cyklu

Pokud je po škrábání váš menstruační cyklus znatelně narušen, neměli byste paniku. Přítomnost problému může být pouze tehdy, pokud na konci rehabilitačního období máte znovu opakovaná menstruace nebo se proces obnovy nějak pokazil. Pokud jsou všechny tyto příznaky vyloučeny, ale menstruace přichází pilně v jiné dny v měsíci - je to v pořádku. Bude stačit konzultovat s lékařem další léčbu, jako je užívání bylinných přípravků nebo vitamínů.

Problémem může být pouze významná ztráta krve a všechno ostatní může být v normálních mezích. V každém případě každá žena zaznamenala nepravidelný menstruační cyklus. Pokud tedy před operací nebyly žádné konkrétní počty, pak ani nepřijdou..

Možná je problém úplně jiný a nestojí za to prosazovat škrábání. Jak víte, existuje mnoho příčin nestabilního menstruačního cyklu a ke stanovení skutečného problému je nutné podstoupit specifické vyšetření, darovat krev na hormony a vyloučit všechna infekční onemocnění, včetně zánětů.

Krvácení jeden měsíc po škrábání

Postup

Kyretáž se obvykle provádí v posledních dnech cyklu před nástupem menstruace. Během tohoto období je děložní čípek nejpružnější, je snazší jej rozšířit.

Výcvik

Před zahájením procedury musí žena podstoupit obecný test krve a moči na přítomnost zánětlivých procesů. Provede se test srážení krve. Jsou testovány na syfilis, HIV a hepatitidu.

Před zákrokem se provádí mikroskopická analýza nátěru z pochvy a děložního čípku, aby se zjistilo složení mikroflóry.

3 dny před čištěním musí pacient přestat užívat vaginální léky a také odmítnout sprchování a zdržet se pohlavního styku. Procedura se provádí na prázdný žaludek.

Jak se operace provádí

Kyretáž děložní dutiny se provádí výhradně v nemocnici za podmínek maximální sterility. Úleva od bolesti se provádí pomocí masky s oxidem dusičitým nebo intravenózním novokainem. Někdy se používá celková anestézie.

Během procedury se děloha rozšiřuje o speciální zařízení a měří se její vnitřní velikost. Pomocí kyrety se vyškrábe horní sliznice orgánu. Je-li požadována diagnóza, je materiál odeslán k histologickému vyšetření.

Při potratu nebo čištění po potratu, zmrazeném těhotenství, porodu se používá aspirační metoda. Odstranění obsahu děložní dutiny se provádí pomocí vakua. Stejným způsobem je z něj odstraněna krev v případě nefunkčního děložního krvácení nebo stagnace uvnitř dělohy. Tato metoda je šetrnější než kyretáž, protože nehrozí riziko poškození děložního čípku nebo stěny dělohy.

Při hysteroskopické kyretáži je do dělohy vložena trubice s videokamerou, která zkoumá povrch. Po odstranění horní vrstvy endometria se ujistěte, že je sliznice úplně odstraněna.

Po ukončení procedury se na spodní část břicha umístí led. Pacient zůstává v nemocnici několik hodin, aby lékaři mohli plně zajistit, aby nehrozilo riziko krvácení.

Po operaci

Ihned po odeznění anestezie může žena po dobu 2-4 hodin pociťovat velmi silnou bolest v břiše. Poté po dobu dalších 10 dnů přetrvávají pocity slabé bolesti při tažení. Výtok krve v prvních hodinách je silný, obsahuje krevní sraženiny. Poté se změní na rozmazání a mohou se objevit během 7-10 dnů po operaci. Pokud se zastaví příliš rychle a současně se zvýší teplota ženy, znamená to výskyt stagnace krve (hematometry) a zánětlivého procesu. Léčba oxytocinem, který zvyšuje kontraktilitu dělohy.

K odstranění bolesti jsou předepsány léky proti bolesti a antispazmodika (no-shpa), které pomáhají urychlit eliminaci krevních zbytků. Antibiotika se užívají několik dní, aby se zabránilo nástupu zánětlivého procesu v děloze.

2 týdny po čištění se provede kontrolní ultrazvukové vyšetření, aby se zajistilo, že procedura proběhla úspěšně. Pokud studie prokáže, že endometrium není zcela odstraněno, je nutno čištění opakovat. Výsledek histologického vyšetření buněk odebraného materiálu je připraven asi za 10 dní, poté bude lékař schopen učinit závěr o potřebě další léčby.

Po vyčištění začne vaše menstruace za 4–5 týdnů. Četnost jejich nástupu se obnoví přibližně po 3 měsících.

Varování: Pokud krevní nečistoty ve výtoku nezmizí po 10 dnech, zatímco bolest v břiše stoupá, je třeba okamžitě vyhledat lékaře. Vzhled zvýšené teploty by měl být upozorněn několik dní po škrábání. Je bezpodmínečně nutné navštívit lékaře, pokud je menstruace po čištění dělohy příliš bohatá nebo velmi vzácná a také se zvýšila jejich bolestivost.

Jaký je postup?

Děloha je reprodukční orgán složený převážně ze svalové tkáně a endometria. Právě v tomto orgánu spermie oplodňuje vajíčko a následný vývoj embrya.

Vnitřní dutina dělohy se skládá ze sliznice - endometria, na které je připojeno vajíčko, což je začátek vývoje a života dítěte. Při absenci oplodnění se mění struktura endometria, která se po ovulaci mění, v rámci přípravy na příjem vajíčka a na konci menstruačního cyklu je odmítnuta. Tento proces není nic jiného než menstruace..

Jak probíhá čištění

V případě kyretáže je odstraněna horní vrstva endometria. Po nějaké době po vyčištění opět narůstá a nadále plní svoji funkci.

Po seškrábnutí jsou všechny získané biomateriály odeslány k dalšímu výzkumu. Stojí za to říci, že normálně by se během postupu neměla z pochvy uvolňovat krev..

K dispozici je pravidelné čištění a samostatné čištění. Ta zahrnuje čištění děložního čípku a teprve poté je poškrábána samotná děložní dutina.

Dnes gynekologové žádají, aby v praxi používali přesnější a bezpečnější postup než kyretáž - hysteroskopie.

V případě škrábání dochází k „slepému“ čištění, to znamená, že lékař provádí postup podle vzoru určitých pohybů, ale aniž by viděl vše, co se děje uvnitř děložní dutiny. Často ve formě komplikací lze pozorovat některá narušení fungování reprodukčního orgánu, která mohou vést k výskytu krevních sraženin uvnitř..

Hysteroskopie zahrnuje zavedení speciálního zařízení do dělohy pacienta, díky kterému lékař vidí stěny tohoto pohlavního orgánu a samotný proces čištění.

Kolik dní krvácí

Doba krvácení po kyretáži je důležitým indikátorem pro hodnocení stavu pacienta během chirurgického zákroku. Doba výtoku se může lišit v závislosti na zdravotním stavu ženy a jeho vlastnostech..

Většina pacientů krvácí po kyretáži od několika hodin do několika dnů. Po ukončení procedury se děloha začne intenzivně stahovat, což pomáhá snížit intenzitu krvavého výtoku.

Přestože je normou drobné krvácení z dělohy po kyretáži, měla by žena v dnešní době obzvláště pečlivě sledovat své zdraví a povahu výtoku. Dojde-li k problémům, díky pozornosti je můžete vyřešit hned na začátku a zabránit tak nebezpečným následkům..

V období po gynekologickém zákroku stojí za to věnovat pozornost následujícím faktorům:

 • doba krvácení;
 • opětovné krvácení;
 • zápach a barva výboje.

Normální krvácení po čištění by nemělo trvat déle než 2 týdny. Pokud krev dále teče, varuje to před porušením v těle ženy. Na pozadí ztráty krve se může vyvinout anémie a další nebezpečné následky. Delší krvácení někdy naznačuje závažnou hormonální nerovnováhu nebo pooperační komplikace.

Normální zotavení těla po gynekologickém čištění znamená, že nejprve krev silně proudí a poté postupně klesá. Pokud k tomu dojde a poté dojde k obnovení krvácení, je nutná okamžitá pomoc. Tento jev naznačuje tvorbu sraženin v děložní dutině, která se začala oddělovat.

Pokud vaginální výtok po odstranění vrstvy endometria v děloze není jednotné barvy nebo má nepříjemný specifický zápach, měli byste se poradit s lékařem. To varuje před rozvojem infekční choroby. Pacient potřebuje další vyšetření a další léčbu.

Některé situace by měly ženu vyzvat, aby neprodleně vyhledala lékařskou pomoc. Sanitka stojí za zvážení, pokud máte následující příznaky:

 • krvácení po čištění je hojné a intenzivní, vložka netrvá déle než 1 hodinu;
 • vystupují velké krevní sraženiny;
 • výtok se nezastavil do jednoho měsíce po zásahu;
 • je nepříjemný odpudivý zápach;
 • v břiše byly pocity řezání;
 • tělesná teplota vzrostla na 38 ° C;
 • závratě a silná slabost.

Nebezpečné komplikace mohou být indikovány skutečností, že se krvácení náhle zastavilo. Objem vylučované krve by se měl postupně snižovat. V opačném případě můžete mít podezření na tvorbu sraženin v děložní dutině, které blokovaly odtok krve..

Možné komplikace

Přítomnost patologického výtoku je nepřímým znakem komplikací. Poskytují základ pro hloubkové vyšetření pomocí ultrazvuku. Kromě toho se biologický materiál často používá ke studiu bakteriální infekce. Taková diagnostická opatření jsou nezbytná k přesnému určení povahy patologie, protože na tom bude záviset i léčba..

A čím dříve žena požádá o pomoc, tím lépe. Jaké komplikace může pacient po operaci očekávat??

 1. Děložní krvácení.
 2. Hematometr.
 3. Endometritida.
 4. Neplodnost.

Důsledkem může být anémie, která často vyvolává nedostatečné nasycení kyslíkem - hypoxie. A to je již plné předčasné smrti tkáně. Ve zvláště závažném stavu lékaři dokonce injekčně podávají pacientovi oxytocin, aby zastavili děložní krvácení.

Výsledkem je, že se děložní dutina naplní krví a začnou se v ní vyvíjet bakterie. Hematometr je doprovázen bolestí v podbřišku a k vyřešení problému je zapotřebí jedna věc - vyčistit cestu pro krev.

To lze provést buď léky, nebo chirurgickými nástroji. V každém případě však existuje riziko recidivy křečí a bakteriální infekce, proto je po odstranění patologie předepsán průběh antibiotik v kombinaci s antispazmodiky.

Endometritida je poměrně častou komplikací po kyretáži. Projevuje se ve formě zánětu sliznice dělohy v důsledku aktivity patogenních mikroorganismů. Infekce vstupuje do orgánu různými způsoby a často z pochvy. Infekce je možná také kvůli lékařské nedbalosti (nedostatečně zpracované nástroje, špinavé rukavice atd.).

Ženy se obvykle bojí potratu, protože existuje riziko ztráty schopnosti otěhotnět. Samozřejmě, nikdo není imunní vůči takovému výsledku, ale v lékařské praxi není mnoho faktů, které by naznačovaly vývoj neplodnosti právě kvůli kyretáži. Pokud zpočátku děloha fungovala normálně a operace byla úspěšná, v drtivé většině případů se tkáně obnoví a žena bude moci mít děti.

Otázka odpověď

Před škrábáním je spravedlivé pohlaví velmi znepokojeno. Úzkost je pochopitelná, protože chirurgický zákrok někdy vyvolává vážné komplikace. Proto mají ženy mnoho otázek ke gynekologovi. A není zbytečné, aby se pacienti zajímali: předem varovaný je předloktý. Níže uvádíme některé z nejčastějších otázek a krátkých odpovědí na ordinaci lékaře.

Špinění je považováno za normální, stejně jako u menstruace. Postupně jejich intenzita klesá a barva se stává nahnědlou. Pokud kapalina získala žlutý odstín, špatně zapáchal nebo se stala jako jejichor, znamená to patologii.

Jak dlouho po seškrábnutí vybití?

Průměrná doba vylučování sputa je 5-6 dní. Pokud se výtok zastaví po 1–2 dnech nebo se nezastaví po 10 dnech, musíte jít do nemocnice.

Zvyšuje se teplota po škrábání?

Teplota těla se zpravidla pohybuje v rozmezí 37-37,5 ° C - to je normální. Zvýšení nad 38 ° C však naznačuje infekci.

Co způsobuje bolest po škrábání?

Chirurgie je odstranění živé tkáně. V tomto případě jsou nervová zakončení poškozena a nevyhnutelně se objeví bolest v dolní části břicha. Tento syndrom však může mít různou intenzitu. Silná bolest často naznačuje děložní krvácení, hematometr nebo endometritidu. A pokud analgetika nepomohou, musíte navštívit lékaře.

Lékařská doporučení pro zotavení

Obecná doporučení:

 • Abstinence od sexuální aktivity po dobu nejméně 30 dnů, aby se zabránilo infekčním chorobám a komplikacím s nimi spojenými. Navíc během tohoto období není žádoucí, aby mužské prostaglandiny vstupovaly do dělohy, což by způsobilo její kontrakci..
 • Dalších 6 měsíců se doporučuje používat k vyloučení těhotenství kondom.
 • Po dva měsíce se nekoupejte, nechodte do bazénu nebo plavat ve vodě.
 • Během menstruace byste neměli používat tampony, aby se infekce nedostala do děložní dutiny a nezačal zánětlivý proces.
 • Do šesti měsíců byste měli co nejvíce omezit fyzickou aktivitu.

Doporučení pro užívání léků:

 1. Pokud máte předepsaná antibiotika, užívejte je přísně v souladu s režimem doporučeným lékařem. To platí pro dobu podání, dávkování a název antibiotika..
 2. Pití alkoholu během období zotavení je velmi nežádoucí. A při užívání antibiotik je to zcela nepřijatelné..
 3. Kromě antibiotik jsou předepsány léky proti bolesti a enzymy, které se používají k prevenci adhezí.

Během období zotavení je nutné podstoupit několik kurzů fyzioterapeutických postupů.

Doporučené fyzioterapeutické procedury:

 • EHF terapie (ozařování elektromagnetickými vlnami). Tento postup pomáhá zvyšovat odolnost těla a je prevencí endometritidy..
 • UST - ultrazvuková terapie se používá k prevenci tvorby adhezí.
 • Infračervené paprsky se používají ke snížení a prevenci zánětu.

Aby se obnovila menstruace, gynekologové někdy doporučují užívání perorálních kontraceptiv, ale pouze těch, které lékař předepisuje. Recepce je rovněž přísně sjednávána.

Někteří odborníci po kyretáži doporučují podstoupit takzvanou sorpční terapii.

Jeho podstata je následující. V nemocnici je do děložní dutiny zavedena speciální kompozice, která má absorpční a antiseptické vlastnosti. Kompozice se injektuje pomocí speciálního katétru.

Jak obnovit cyklus po škrábání a jak obnovit tělo je popsáno ve videu:

Odchylky od normy

Mnoho faktorů ovlivňuje, kolik krve může proudit po čištění děložní dutiny. To:

 • délka samotného postupu;
 • svědectví, pro které bylo provedeno.

Proto nelze vyloučit pravděpodobnost komplikací..

Známky odchylek zahrnují výskyt následujících příznaků:

 • krev jde příliš mnoho - podložka se zcela naplní za 1-2 hodiny;
 • výtok trvá déle než tři týdny.

Tyto projevy mohou naznačovat neúplné čištění děložní dutiny nebo se mohou stát indikátorem hormonální nerovnováhy. Někdy je příčinou poranění dělohy během kyretáže.

Vakuová aspirace

Výhody vakuového aspiračního čištění:

 • metoda je méně traumatizující;
 • krvácení po vysávání není tak hojné;
 • proces obnovy endometria je rychlejší;
 • pravděpodobnost zánětlivých reakcí v děloze klesá.

Indikace vysávání:

 • patologický průběh těhotenství až 12 týdnů;
 • po spontánním potratu extrahovat části vajíčka;
 • odstranit zbytky placenty z děložní dutiny po porodu nebo císařském řezu;
  nechtěné těhotenství (až 3 měsíce)

V průměru trvá krvácení po vakuovém čištění dělohy asi 7-10 dní. Hnědé špinění začíná již za 3–5 dní a trvá přibližně 3 dny.

Příznaky, které vyžadují pozornost ženy a následnou konzultaci s lékařem:

 • krvácení je velmi hojné, potřeba výměny těsnění nastane během hodiny;
 • doba zotavení je zpožděna o více než 3 týdny;
 • intenzita vypouštění se časem nesnižuje, ale naopak se buď zesiluje, nebo je stejná jako po vyčištění.
 • zvýšená tělesná teplota, silná bolest břicha;
 • výtok má nepříjemný zápach (možná mikrobiální infekce)
  úplná absence výboje.

Pokud nedochází k žádnému výtoku, nevylučuje to přítomnost vnitřního krvácení a vyžaduje to zvláštní pozornost lékaře..

Tyto příznaky mohou naznačovat, že během manipulace nemusí být děložní dutina dostatečně vyčištěna nebo může dojít k poranění. Je nutná konzultace s lékařem a ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk).

Aby se zabránilo rozvoji bakteriální infekce, mohou být ženě po kyretáži děložní dutiny předepsány antibakteriální léky..

Když je nežádoucí těhotenství přerušeno, je možné, že je embryo neúplně odstraněno z děložní dutiny, silná bolest v podbřišku. V tomto případě bude krvácení velmi silné a prodloužené a žena bude znovu vyčištěna..

Možnou komplikací po kyretáži je zánětlivý proces vnitřního povrchu děložní dutiny, tzv. Endometritida. Jeho hlavními příznaky jsou dlouhodobé hnědé krvácení, které se nesnižuje. Vznik endometritidy po potratu je usnadněn připojením patogenní mikroflóry.

Množství děložního krvácení po kyretáži a jeho trvání bude ovlivněno gestačním věkem, ve kterém bude prováděno gynekologické čištění. Pravděpodobnost závažného krvácení je obzvláště vysoká, pokud je kyretáž provedena později. Zvyšuje se trauma děložního čípku a vnitřní vrstvy dělohy, což ovlivňuje intenzitu a délku krvácení po potratu.

Díky tomuto postupu je krvácení po kyretáži děložní dutiny přirozeným procesem.

Ženy by však měly věnovat pozornost délce a povaze výtoku, výskytu nebezpečných znaků během období zotavení po operaci a včas konzultovat s lékařem jakékoli otázky, které vyvolávají obavy. V nemocnicích a soukromých klinikách se denně provádějí různé lékařské procedury

Většina z nich je považována za běžnou a relativně bezpečnou pro zdraví. Mnoho žen však nezná podstatu škrábání, jak se na to připravit a jaké jsou možné důsledky. Krvavý výtok v důsledku postupu je zcela normální, ale existují určité jemnosti..
Po čištění dělohy, kolik krve teče, jaká je intenzita krvácení a v jaké situaci je nutné navštívit lékaře?

V nemocnicích a soukromých klinikách se denně provádějí různé lékařské procedury. Většina z nich je považována za běžnou a relativně bezpečnou pro zdraví. Mnoho žen však nezná podstatu škrábání, jak se na to připravit a jaké jsou možné důsledky. Krvavý výtok v důsledku postupu je zcela normální, ale existují určité jemnosti..
Po čištění dělohy, kolik krve teče, jaká je intenzita krvácení a v jaké situaci je nutné navštívit lékaře?

Jak probíhá postup opětovného čištění?

Procedura kyretáže dělohy je operace trvající přibližně 20 minut pod vlivem celkové intravenózní anestézie. Pacient usne a nic necítí. Epidurální (spinální) anestézii lze také použít, když je žena při vědomí a necítí dolní polovinu těla, ale tento typ anestézie se používá mnohem méně často. V jiných případech mohou být omezeny na lokální anestézii, ale bolest stále přetrvává.

 • Před a po operaci musí být ošetřeny vnější genitálie a pochva.
 • Poté se pomocí speciálních nástrojů zafixuje děložní čípek, zkontroluje se délka dělohy a rozšíří se cervikální kanál.
 • Obsah dutiny a povrchové vrstvy sliznice dělohy se odstraní pomocí kyrety, odtud název - kyretáž; nebo vysávání s aspirací.

Připomenutí pacienta po opakovaném čištění dělohy

Po opakovaném škrábání je důležité dodržovat doporučení lékaře, aby nevznikly žádné komplikace a rychleji se zotavily:

 • pokračovat a projít předepsanou léčbou (antibakteriální, hormonální, hemostatická, kontrakce dělohy a další skupiny léků);
 • dávejte pozor na sekrece z genitálního traktu. Normálně po zákroku špinění postupně zmenšuje objem a netrvá déle než 10 dní;
 • sexuální odpočinek po dobu nejméně 2 týdnů, nejlépe do jednoho měsíce a po kontrolním vyšetření;
 • nepoužívejte tampony nebo sprchy;
 • vyloučit fyzickou aktivitu;
 • nemůžete jít do sauny, dát si horkou koupel.

Pokud se vyskytnou následující stížnosti, musíte se poradit s lékařem, abyste vyloučili nebo identifikovali patologii a provedli odpovídající léčbu:

 • tělesná teplota nad 37 stupňů, celková slabost, závratě;
 • po několika dnech byly bolesti v dolní části břicha a dolní části zad;
 • páchnoucí vaginální výtok;
 • objem krvavého výtoku se nesnižuje nebo se náhle zastavil;
 • po 1-1,5 měsících výtok nezačal a první menstruace může být sporá.

Důsledky opakovaného čištění

Kyretáž dělohy je chirurgický zákrok, takže mohou existovat negativní důsledky, které se vyskytnou bezprostředně po zákroku nebo po nějaké době:

 • zánět sliznice dělohy (endometritida);
 • perforace stěn dělohy během postupu;
 • stenóza (zúžení) cervikálního kanálu děložního čípku;
 • tvorba adhezí v děložní dutině;
 • menstruační nepravidelnosti;
 • neplodnost v důsledku poškození hlubších vrstev výstelky dělohy, která v budoucnu brání implantaci oplodněného vajíčka.

V každém případě je po propuštění vyžadováno následné vyšetření lékařem, dynamické ultrazvukové vyšetření a v případě potřeby kolposkopie.

Pro lepší zotavení můžete absolvovat kurz fyzioterapie (elektroforéza, bahenní terapie, akupunktura). Jezte více tekutin a zdravá jídla, pijte vitamíny.

Vladlena Razmeritsa, porodnice-gynekologka, speciálně pro Mirmam.pro

Hematometr: co to je a co je příčinou stavu

Hematometr - co to je a z jakých důvodů k tomu dochází? Zjistili jsme, že se jedná o akumulaci krve v děložní dutině, ve které je na vině její kyretáž, produkovaná během potratů, nevyvinutého těhotenství a pro diagnostické účely. V důsledku takového chirurgického zákroku je odstraněna pouze horní vrstva sliznice dělohy..

Hlavními důvody vedoucími k hematometru jsou následující faktory:

 • Polyp cervikálního kanálu. Taková nemoc je považována za docela nebezpečnou a je obvykle diagnostikována po čtyřiceti letech. Pravděpodobnost, že polyp povede ke vzniku hematomů, je však poměrně malá..
 • Poporodní období. Zvýšené riziko vzniku takovéto patologie po porodu je spojeno se zraněním a prasknutím porodních cest..
 • Potrat, po kterém mohou v děloze zůstat nejen částice sliznice, ale také části plodu. To přispívá k výskytu takové nemoci..
 • Kyretáž děložní dutiny, po jejímž zavedení se nejčastěji vyskytuje hematometr, protože dochází ke zúžení cervikálního kanálu.
 • Rakovina endometria.

Vnitřní ženské pohlavní orgány jsou reprezentovány přívěsky, tělem a děložním hrdlem a pochvou. Všechny jsou vzájemně propojeny. Děloha je pohlavní orgán hladkého svalstva, který se skládá z těla a krku. Ten je částečně umístěn v pochvě. Cervix má vnější hltan (z pochvy) a vnitřní (blíže k děložní dutině).

Tato místa mají zvláštní strukturu s fyziologickým zúžením kanálu. Jedná se o „přirozenou obranu“ proti infekci zvenčí do děložní dutiny. Menstruační krev je odlupující se povrchová vrstva endometria smíchaná s krví. Tento výtok se musí dostat z děložní dutiny ven. Proces probíhá pasivně pod vlivem gravitace, stejně jako v důsledku kontrakce myometria. Vést k hematometru:

 • porušení kontraktilní aktivity dělohy - obvykle po porodu, škrábání;
 • překážka na úrovni vnitřního nebo vnějšího hltanu - s křečemi, nádory, nitroděložními adhezemi.

Onemocnění se může projevit buď vrozenými anomáliemi, nebo po poranění svalových vláken vnitřního orgánu:

 • Vrozená patologie, která byla objevena a odstraněna bezprostředně po narození dívky nebo během puberty. Pouze chirurgický zákrok v dospívání může děloze pomoci včas evakuovat nahromaděnou krev. Čím starší žena, tím těžší bude anomálii eliminovat bez dalších komplikací..
 • Získaná patologie. Hematometr často působí jako komplikace nebo důsledek po operaci. Například po císařském řezu, vaginálním porodu nebo potratu.
 • Krev se hromadí také v případě nesprávného odstranění placenty a embryonální tkáně.

Možné patologie

Projevy anomálií po provedeném postupu lze identifikovat podle následujících příznaků:

 • barva výtoku není krvavá, ale spíše může připomínat maso;
 • krev po kyretáži trvá příliš dlouho (více než 10 dní) a je toho hodně;
 • přítomnost odpudivého zápachu ve výtoku, který signalizuje infekci;
 • zastavení krvácení, což naznačuje tvorbu krevních sraženin v děloze.

Kromě indikativního výtoku doprovázejícího infekce dělohy u spravedlivého pohlaví může dojít ke zvýšení tělesné teploty a je také pravděpodobné bolestivost v podbřišku.

Podobný obraz je pozorován při prudkém zastavení děložního krvácení - hematometru, protože krevní sraženiny vytvořené v orgánu mohou v něm vyvolat zánět. Za takových okolností se doporučuje další léčba antibiotiky a kyretáž se duplikuje.

Nadměrné trvání krvácení naznačuje nerovnováhu v hormonálním pozadí dámy. Tyto ženy potřebují pravidelné sledování endokrinologem a gynekologem. Kromě toho se však může v důsledku dlouhodobého krvácení vyvinout anémie. Proto v takovém období potřebuje dáma nejen užívání léků, ale také vyváženou stravu. Zvláštní důraz by měl být kladen na potraviny, které podporují tvorbu krve:

 • játra;
 • pohanka;
 • granáty;
 • všechny druhy červeného masa.

Jak se vyhnout negativním důsledkům

Krvácení po kyretáži u většiny pacientů probíhá bez komplikací. Někteří však čelili tak nepříjemným následkům:

Děložní krvácení po gynekologické kyretáži je extrémně vzácné. Takový problém může nastat u pacienta, který trpí špatnou srážením krve. Tato komplikace je život ohrožující. Pokud je jedna vložka naplněna krví za hodinu, žena potřebuje naléhavou pomoc. Ve většině případů používají lékaři injekce oxytocinem a hospitalizují pacienta.

Hematometr je komplikace, ke které dochází v důsledku přirozené kontrakce děložního čípku po čištění. Když je křeč obzvláště závažná, začne se v dutině orgánu vytvářet sraženina. Nemá čas odejít, což vede k hromadění krve uvnitř. Tento stav ohrožuje rozvoj infekčního onemocnění. Žena si všimne, že krev přestala téct a v dolní části břicha se objeví akutní bolesti.

Endometritida je infekční patologie, která vzniká jako komplikace po gynekologickém čištění dělohy. Toto onemocnění je zánětlivé a vyvíjí se v důsledku pronikání mikrobů do dutiny orgánů. Žena může mít podezření na nástup onemocnění svým celkovým zdravím. První negativní příznaky se objevují několik dní po chirurgickém zákroku. Teplota stoupá, je zde celková slabost, horečka.

Můžete se chránit před některými komplikacemi. Žena by měla pečlivě dodržovat všechna doporučení ošetřujícího lékaře, který provedl chirurgický zákrok. Je nutné si všimnout změn v těle, aby bylo možné terapii upravit ve správný čas.

Můžete chránit své tělo před možnými následky gynekologické kyretáže, pokud budete postupovat podle následujících doporučení:

 • před nebo bezprostředně po operaci užijte Drotaverin nebo No-Shpu, abyste zabránili nadměrnému kontrakci děložního čípku;
 • používat antibiotika předepsaná lékařem k prevenci infekce orgánů;
 • v následujících dnech po zákroku se nepřetěžujte, odpočívejte více, spěte;
 • jíst správně, používat vitamíny, doplňovat ztracenou krev.

Je důležité zvolit správného lékaře. Z postupu budou nebo nebudou mít negativní důsledky, do značné míry závisí na tom, jak dobře jsou manipulace provedeny.

Pokud není děloha úplně očištěna, existuje riziko, že se krvácení nezastaví. Použití nesterilních nástrojů zvyšuje riziko infekce. Klíčem k efektivnímu škrábání je dobrý specialista.

Dobu krvácení z čištění můžete zkrátit, pokud zvolíte správný den pro zákrok. Vzhledem k tomu, že gynekologická kyretáž má mnoho společného s přirozenými procesy během menstruace, čím blíže k dnešním dnům se intervence provádí, tím snáze se bude tělo zotavovat. Jakmile krvácení skončí, další období přijde až po obnovení cyklu..

Pokud žena ví, kolik dní by měla normálně jít krev po gynekologickém čištění dělohy, co by to mělo být a jak se chránit před negativními projevy, nedojde k žádným komplikacím. Dobře provedené škrábání pomůže zbavit se nemoci.

Curettage je gynekologická operace, která se používá jak pro terapeutické, tak pro diagnostické účely. Zákrok se provádí v nemocnici v anestezii. Během operace je odstraněna pouze horní vrstva endometria, která roste, odumírá a je odstraňována každý měsíc přirozeně. Postup čištění je jednoduchý, ale později mohou nastat určité komplikace, takže musíte vědět, jaký by měl být výtok, jak se cítíte atd..

Kolik dní krvácí po čištění děložní dutiny (škrábání) a mělo by dojít ke krvácení

Gynekologické škrábání je komplexní procedura, která je pro ženské tělo velmi stresující. Provádí se po potratu, potratu, zmeškaném těhotenství a za přítomnosti dalších lékařských indikací. Žena by měla vědět, kolik krve jde po čištění dělohy. I když je to normální, příliš dlouhé krvácení může naznačovat patologii. Je důležité zjistit problém včas.

Proč krvácí

Krvácení po škrábání je normální. Pokud se žena předem připraví na následky zákroku, bude pro ni snazší vydržet to fyzicky i psychicky.

V procesu kyretáže je endometriální vrstva odstraněna z děložní dutiny, která normálně opouští tělo ženy během menstruace. Tato sliznice je prostoupena krevními cévami, takže po jejím odstranění se na stěnách dělohy tvoří mnoho miniaturních krvácejících ran..

Celkový stav těla v období po kyretáži děložní dutiny je podobný stavu ve dnech menstruačního krvácení. Během procedury jsou prováděny stejné procesy, pouze uměle. Některé ženy si všimly, že ve srovnání s obvyklými obdobími se po provedení chirurgického zákroku cítily o něco horší..

Po tomto chirurgickém zákroku by měla proudit krev. Absence výtoku naznačuje patologii a je alarmující. Je nutná okamžitá lékařská prohlídka. Pokud po zákroku nedojde ke krvácení, znamená to pravděpodobnou tvorbu hematomu v cervikální oblasti. V tomto případě se uvnitř hromadí krev, což představuje nebezpečí pro život ženy..

Kolik dní krvácí

Doba krvácení po kyretáži je důležitým indikátorem pro hodnocení stavu pacienta během chirurgického zákroku. Doba výtoku se může lišit v závislosti na zdravotním stavu ženy a jeho vlastnostech..

Většina pacientů krvácí po kyretáži od několika hodin do několika dnů. Po ukončení procedury se děloha začne intenzivně stahovat, což pomáhá snížit intenzitu krvavého výtoku.

Pokud byla kyretáž prováděna na pozadí zmrazeného těhotenství, potratu nebo potratu, krvácení trvá asi 5-6 dní. První 2-4 dny ztrácí žena hodně krve. Intenzita ztráty krve se postupně snižuje. Podvod může trvat až dva týdny.

Po vakuovém čištění děložní dutiny je objem ztracené krve o něco menší. Ztráta krve je však ovlivněna souběžnými patologiemi a dnem menstruačního cyklu, kdy byl zákrok proveden.

Pokud se krvácení po dlouhou dobu nezastaví, může to znamenat komplikace. Nepoužívejte samoléčbu ani se nepokoušejte užívat hemostatické léky. Okamžitě byste měli kontaktovat gynekologa nebo zavolat sanitku.

Potenciální nebezpečí

Přestože je normou drobné krvácení z dělohy po kyretáži, měla by žena v dnešní době obzvláště pečlivě sledovat své zdraví a povahu výtoku. Dojde-li k problémům, díky pozornosti je můžete vyřešit hned na začátku a zabránit tak nebezpečným následkům..

V období po gynekologickém zákroku stojí za to věnovat pozornost následujícím faktorům:

 • doba krvácení;
 • opětovné krvácení;
 • zápach a barva výboje.

Normální krvácení po čištění by nemělo trvat déle než 2 týdny. Pokud krev dále teče, varuje to před porušením v těle ženy. Na pozadí ztráty krve se může vyvinout anémie a další nebezpečné následky. Delší krvácení někdy naznačuje závažnou hormonální nerovnováhu nebo pooperační komplikace.

Normální zotavení těla po gynekologickém čištění znamená, že nejprve krev silně proudí a poté postupně klesá. Pokud k tomu dojde a poté dojde k obnovení krvácení, je nutná okamžitá pomoc. Tento jev naznačuje tvorbu sraženin v děložní dutině, která se začala oddělovat.

Pokud vaginální výtok po odstranění vrstvy endometria v děloze není jednotné barvy nebo má nepříjemný specifický zápach, měli byste se poradit s lékařem. To varuje před rozvojem infekční choroby. Pacient potřebuje další vyšetření a další léčbu.

Některé situace by měly ženu vyzvat, aby neprodleně vyhledala lékařskou pomoc. Sanitka stojí za zvážení, pokud máte následující příznaky:

 • krvácení po čištění je hojné a intenzivní, vložka netrvá déle než 1 hodinu;
 • vystupují velké krevní sraženiny;
 • výtok se nezastavil do jednoho měsíce po zásahu;
 • je nepříjemný odpudivý zápach;
 • v břiše byly pocity řezání;
 • tělesná teplota vzrostla na 38 ° C;
 • závratě a silná slabost.

Nebezpečné komplikace mohou být indikovány skutečností, že se krvácení náhle zastavilo. Objem vylučované krve by se měl postupně snižovat. V opačném případě můžete mít podezření na tvorbu sraženin v děložní dutině, které blokovaly odtok krve..

Jak se vyhnout negativním důsledkům

Krvácení po kyretáži u většiny pacientů probíhá bez komplikací. Někteří však čelili tak nepříjemným následkům:

 • děložní krvácení;
 • hematometr;
 • endometritida;
 • neplodnost.

Děložní krvácení po gynekologické kyretáži je extrémně vzácné. Takový problém může nastat u pacienta, který trpí špatnou srážením krve. Tato komplikace je život ohrožující. Pokud je jedna vložka naplněna krví za hodinu, žena potřebuje naléhavou pomoc. Ve většině případů používají lékaři injekce oxytocinem a hospitalizují pacienta.

Hematometr je komplikace, ke které dochází v důsledku přirozené kontrakce děložního čípku po čištění. Když je křeč obzvláště závažná, začne se v dutině orgánu vytvářet sraženina. Nemá čas odejít, což vede k hromadění krve uvnitř. Tento stav ohrožuje rozvoj infekčního onemocnění. Žena si všimne, že krev přestala téct a v dolní části břicha se objeví akutní bolesti.

Endometritida je infekční patologie, která vzniká jako komplikace po gynekologickém čištění dělohy. Toto onemocnění je zánětlivé a vyvíjí se v důsledku pronikání mikrobů do dutiny orgánů. Žena může mít podezření na nástup onemocnění svým celkovým zdravím. První negativní příznaky se objevují několik dní po chirurgickém zákroku. Teplota stoupá, je zde celková slabost, horečka.

Neplodnost je nejvzácnější komplikací způsobenou kyretáží. Žena může ztratit schopnost mít děti, pokud je čištění prováděno opakovaně a důvodem je potrat. Mladé nulipární ženy jsou vystaveny většímu riziku.

Můžete se chránit před některými komplikacemi. Žena by měla pečlivě dodržovat všechna doporučení ošetřujícího lékaře, který provedl chirurgický zákrok. Je nutné si všimnout změn v těle, aby bylo možné terapii upravit ve správný čas.

Můžete chránit své tělo před možnými následky gynekologické kyretáže, pokud budete postupovat podle následujících doporučení:

 • před nebo bezprostředně po operaci užijte Drotaverin nebo No-Shpu, abyste zabránili nadměrnému kontrakci děložního čípku;
 • používat antibiotika předepsaná lékařem k prevenci infekce orgánů;
 • v následujících dnech po zákroku se nepřetěžujte, odpočívejte více, spěte;
 • jíst správně, používat vitamíny, doplňovat ztracenou krev.

Je důležité zvolit správného lékaře. Z postupu budou nebo nebudou mít negativní důsledky, do značné míry závisí na tom, jak dobře jsou manipulace provedeny. Pokud není děloha úplně očištěna, existuje riziko, že se krvácení nezastaví. Použití nesterilních nástrojů zvyšuje riziko infekce. Klíčem k efektivnímu škrábání je dobrý specialista.

Dobu krvácení z čištění můžete zkrátit, pokud zvolíte správný den pro zákrok. Vzhledem k tomu, že gynekologická kyretáž má mnoho společného s přirozenými procesy během menstruace, čím blíže k dnešním dnům se intervence provádí, tím snáze se bude tělo zotavovat. Jakmile krvácení skončí, další období přijde až po obnovení cyklu..

Pokud žena ví, kolik dní by měla normálně jít krev po gynekologickém čištění dělohy, co by to mělo být a jak se chránit před negativními projevy, nedojde k žádným komplikacím. Dobře provedené škrábání pomůže zbavit se nemoci.

Související a doporučené otázky1 odpověďProhledávání stránekCo když mám podobnou, ale jinou otázku?Pokud jste mezi odpověďmi na tuto otázku nenašli informace, které potřebujete, nebo pokud se váš problém mírně liší od předloženého problému, zkuste položit další otázku lékaři na stejné stránce, pokud souvisí s hlavní otázkou.